DE VERZEKERING VAN HET HUISPERSONEEL TEGEN ZIEKTE Het probleem van de groentevoorziening. WANDGEDIERTE Zuiveringsondernemiög „Radicaal" ije. huisvrouw in contact met „Recht en Wet". Een uiteenzetting over d# nieuwe maatregelen. De verordening, waarbij is bepaald, dat het huispersoneel onder de Ziektewet valt en die 1 November in werking is getreden, brengt ook de huisvrouw in het nauwste contact met „wet en recht". Het is ons gebleken, dat nog vele dames met nauw keurig op de hoogte zijn van de plichten. d2e"zij in dit opzicht moeten vervullen. Wij hebben ons daarom gewend tot den voorzit ter van deri Raad van Arbeid te Amster dam. mr. G. Snoeck Henkemans. die zoo welwillend was een kort en zakelijk over zicht te geven. Het huispersoneel valt thans onder de bepalingen van de Ziektewef, waardoor dit personeel ook onder de verplichte verzeke ring ingevolge het Ziekenfondsenbesluit komt te vallen. De bedoeling van het onder brengen van deze groote groep menschen onder de Ziektewet is dus deze, dat het huispersoneel bij ziekte niet langer afhan- xelijk is van den werkgever, maar recht heeft gekregen op uitkeering- gedurende ten hoogste 6 maanden van 80 procent van het loon. dat door den werkgever nog eeni- gen tijd moet worden aangevuld tot 100 procent - en bovendien op vrije genees- en heelkundige behandeling. Natuurlijk zijn de kosten van dezen nieu wen socialen maatregel, die naar schatting 200.000 personen omvat, niet gering. Zij worden deels gedragen door den werkgeler; deels door den werknemer. In totaal moet bij den Raad van Arbeid 5,7 procent van het loon als premie worden betaald, zijnde 4 voor het Ziekenfondsenbesluit en 1.7% voor de Ziektewet. Wat verstaat men nu onder „loon" van het personeel? In de eerste plaats het loon in geld, in de tweede plaats het loon in natura, bestaande uit vrije inwoning en/of vrijen kost. Voor de berekening hiervan zijn de gemeenten in drie klaésen verdeeld: vrije vrije in- vrije vrije kost en fem. woning, woning klost inwoning e kl. 200 100 350 450 2e kl. 150 75 325 400 3e kl. 100 50 300 350 Tot de gemeenten le klasse behooren: Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam; tot de 2e klasse behooren: Alkmaar, Almelo, Amersfoort, Arnhem, Assen, Breda, Delft, DeventeN Dordrecht, Eindhoven, Enschede, Gouda. Groningen, Haarlem, Heerlen, Hen gelo, 's-Hertogenbosch, Kerkrade, Leeuwar den", Leiden, Maastricht. Middelburg, Nij megen, Oldenzaal, Schiedam, Sittard, Utrecht, Wageningen, Woerden, Zutphen, en Zwolle. Tot de gemeenten 3e klasse be hooren de overige gemeenten. De waarde van een middagmaal wordt gerekdbd ae helft van de waarde van vrijen kost te bedragen; de waarde van een vrij ontbijt of koffiemaaltijd VA> de waarde van een vrij ontbijt en koffiemaaltijd de helft van ae waarde van vrijen kost. De werkgever, die na ontvangst van een Ïiremienota de geheele premie moet beta- en, is zijnerzijds verplicht voor het ziekenfonds 2 procent op het totale loon van zijn personeel te korden. Bovendien is hij nog bevoegd 0.85 te korten voor de ziekteverzekering. Hij be taalt, practisch gesproken, voorloopig zijn Scemle door het koopen van couponboekjes, et goedkoopste couponboekje, waarin zich tien weekcoupons bevinden, kost 5. Deze boekjes zijn te krijgen bij den Raad van Arbeid en de postkantoren^. Tedere week moet de werkgever bij het uitbetalen van het loon een van deze, coupons aan zijn personeel afgeven, waarop de datum waarop de week eindigt en naam en woon plaats van deri werkgever moeten worden ingevuld. Bij betaling van het loon per maand blijft de handeling van den werk gever dezelfde. Hij geeft dan zooveel cou- 6ons-als er Zaterdagen in de maand zijn. !et schutblad van het couponboekje moet zuinig worden bewaard, want dat vormt het geld. waarmee later de premie-aanslag ••betaald kan worden. Is de premie hooger dan de waarde van het schutblad, dan moet men bijbetalen; is de premie lager dan krijgt men, wanneer na ontvangst der pre- mie-nota het schutblad wordt ingezonden, geld terug. Welke handelingen moet de werkgever nu achtereenvolgens verrichten le. Nog deze week bij den Raad van Arbeid een aangifte indienen van het huisper soneel, dat men in dienst heeft. (Onder huispersoneel moet hier worden ver staan, alle mannelijk zoowel als vrouwelijk -huispersoneel, dat men tenminste op vijf dagen per week in dienst heeft. Indien men dus vijf ochtenden of mid dagen per week een dienstbode heeft, moet men deze dienstbode wel degelijk opgeven. Het aangiftebiljet is verkrijgbaar bij de Raden van Arbeid en de postkan toren. Ook die werkgevers,-die aange sloten zijn bij een bedrijfsvereeniging, moeten een aangifteformulier insturen. De formulieren moeten door den werk gever, het hoofd van het gezin, worden onderteekend. De werkgfever krijgt naar aanleiding van zijn aangifte een loonlijst toegestuurd. Deze loonlijst moet nauwkeurig worde^bijgehouden.) 2e. Een couponboekje koopeB. 3e. Coupons aan zijn huispersoneel ter hénd stellen. 4e. 2% of 2.85% van het loon inhouden. 5e. Het formulier, dat van de zijde van het personeel aan een ziekenfonds moet worden ingestuurd, mede onderteeke nen. Utrecht heeft een stations bioscoop. Utrecht heeft een primeur en niet alleen van het geheele land, doch waarschijnlijk van geheel Europa. Op het Centraal Station kan het publiek dat wachten moet om dat het te vroeg aan den trein gekomen is, of te laat'kwam om een bepaalden trein nog te halen, of mogelijk langen tijd op een aansluiting moet wachten gebruik maken van de „spoorbio". De „spoorbio" is ondergebracht in een speciaal daartoe verbouwd spoorwegrijtuig. Het interieur is geheel als bioscoopzaal in gericht. Er zijn 65 gemakkelijke zitplaatsen. Links van het doek bevindt zich een verlichte klok, doch men wordt ook nog op andere wijze aan het tijdstip van vertrek van een bepaalden trein herinnerd. Acht minuten voor het vertrek van een trein v dt er een verlicht plaatje zichtbaar on- c' het doek, waarop de richting vermeld staat van den trein, die over 8 minuten zal vertrekken. Bovendien is er in de zaal een geluidsinstallatie, die de officieele stations- berichten doorgeeft, zoodat men ook daar mede op de hoogte blijft. Men loopt dus niet de kans, dat men den trein zal missen In de Nederlandsche Staatscourant van 30 Octo ber is afgekondigd het tweede besluit van den secretaris-generaal voor bijzondere economisch.? zaken tot uitvoering van het besluit no. 218'1W betreffende het. verzekeringswezen. Volgens dit uitvoeringsbesluit zijn bepaalds verplichtingen opgelegd aan de instellingen, die op ondcrllngen grondslag een of meer der hierna te neer takken van verzekering uitoefenen: brand, braak, diefstal waterleidingschadc en storm Deze instellingen zijn verplicht zich vóór M November schriftelijk bij de Verzekeringskamer te Amsterdam aan te melden. voortB zijn deze verzekeringsinstellingen onder het toezicht van de Verzekeringskamer gesteld. Wat is nu de taak van het personeel le. Een dienstbode moet bijv. deze week! bij een ziekenfonds ook al is zij: reeds bij een fonds ingeschreven een. formulier halen, invullen, door het' hoofd van het gezin mede laten onder teekenen en vervolgens insturen bij' een ziekenfonds. 2e. De coupons, welke zij van haar werk- fever ontvangt, den bode van het zie- enfonds ter hand stellen. 3e. Wanneer zij ziek wordt, geneeskundige hulp inroepen en van haar ziekte on middellijk kennis geven aan het orgaan, waarbij haar werkgever is aangesloten, den'Raad van Arbeid of een bedrijfs vereeniging. Is de werkgever aangeslo ten bij den Raad van Arbeid, zoo moet een ziekmeldingsformulier, dat bij dc de ziektemelding geschieden middels postkantoren of de kantoren van den Raad van £.rbeid te verkrijgen is. Carré is weer circus geworden. IVIikkenie-Strassburger in Amsterdam. Ook Half Watt99 is aanwezig. Carré heeft voor enkele maanden zijn oude bestemming terug gekregen. De groote zaal is weer in een arena herschapen en het circus Mikkenie- Strassburger heeft er sinds gisteren zijn intrek genomen. Weer draven de paarden door de piste, weer vertoo rnen acrobaten in het helle licht der schijnwerpers hun soms adembene mende toeren en weer brengen cloipns met hun grollen en grappen gezonde vroolijkheid onder de vele toeschou wers, die met vreugde de komst van het circus begroet hebben. Het circus heeft zijn tijd nog lang niet uitgediend en al is het dan in onze dagen gemoderniseerd, het heeft toch zooveel van zijn aantrekkelijke romantische sfeer behouden, dat het een groot publiek in de zen tijd nog volop kan boeien. Carré was op den eersten avond bij de gala-premiere, zooals dat officieel in het circus heet totaal uitverkocht' en de honderden bezoekers hebben kennelijk ge noten van het alleraardigste gevarieerde programma,- dat de directië heeft samenge steld. Hfet paard neemt op dit programma een belangrijke plaats in en men consta teert met genoegen, dat hetpubliek ook de meeste aandacht heeft voor de inder daad uitstekende dressuur. Wat Har.s Strassburger bereikt met zijn tien Berber- hengsten. met zijn Hongaarsche vossen en met zijn grappige ponny-dressuur* verdient alle waardeering, evenals de stijlvolle hoo- geschool var. Regina Strassburger. De Hon gaarsche ruitertroep Sandor Karoly laat goede acrobatiek op het ongezadelde paard zien en ook het voetballende paard heeft weer veel succes. De roofdieren zijn vertegenwoordigd door vijf prachtige Siberische tijgers, die won derlijke staaltjes van hun kunnen toonen en die uitnemend door hun dompteur Sau- levitch zijn gedresseerd. Een van de succesnummers is dat van Johnny Company, dat apen en honden in een vroolijke öierenidylle samenbrengt. Bij de clowns treft men dezen keer den Deenschen fflmkomiek Miehe Madsen, be ter bekend als „Half Watt", aan. Hij treedt op met de clowns Pipos en Rhum en de manier, waarop hij de toeren der anderen in de war stuurt, is vermakelijk genoeg om het publiek voor hem te winnen. Verder dienen met bijzondere waardee ring vermeld: de twee Mandos, de voor treffelijke vrouwelijke luchtacrobaten, d' Deensche acrobaten. 6 Harstons, „Alberti' die aan een zwevenden mast werkt, de dansende acrobaten Tommy en Meilleur en Fröken Dania, die in den nok van het cir cus allerlei gewaagde experimenten ver toont. Het publiek heeft zich kostelijk geamu seerd en de medewerkenden hartelijk toe gejuicht. De man van het vak. Een bewoner van de omgeving van het Frederiksplein te Amsterdam, die wegens diefstal in het huis van bewaring was opge sloten, kwam bij zijn terugkeer tot de ont dekking. dat „collega's" hem tijdens zijn af wezigheid zijn radiotoestel en 50 gramofoon- platen hadden ontstolen. Als vakman wist hij echter den weg en vond zijn eigendommen spoedig terug op de Nieuwmarkt. Reeds zijn enkele personen in verband met dezen diefstal aangehouden. STELENDE SPOORWEGBEAMBTEN. Te Zwolle is een'aantal beambten van de Ned. Spoorwegen gearresteerd, die zich meer malen in ernstige mate schuldig hebben ge maakt aan het rooven van goederen, welke ter vervoer aan de spoorwegen waren toe vertrouwd. Het betrof hier met name kaas, boter, sigaren, shag en tabak. Een gedeelte kon achterhaald worden. A.s. moeder krijgen voorrangskaarten. Bij de distributie behoeven zij niet meer te wachten. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de uitreiking van de voorrangskaarten voor aanstaande en jonge moeders, zoodat zij bii uitreikingen van distributiekaarten e.d. niet meer behoeven te wachten, maar bp vertoon van hun voorrangskaart meteen geholpen kunnen worden. Deze kaarten worden verstrekt coor den Nederlandschen Volksdienst, die hiermede de vrouwen, die in deze periode ontzien moeten worden, zooveel mogelijk te helpen. Het lange wachten in distributie- en andere overheidskarrforen. doch ook voor winkels en het staan in trams- en wachtlokalen, is voor die vrouwen slechts schadelijk. De Nederlandsche Volksdienst wil deze vrou wen helpen, niet met woorden maai- met daden: daarom de uitgifte van deze kaar ten. die een portret van de houdster zullen dragen en slechts vijf maanden geldig zul len zijn, n.l. van de zevende zwangerschaps maand tot en met twee maanden na de bevalling. De Neierlandsche Volksdienst beoogt met de uitgifte van deze voorrangskaarten de vrouwen niet alleen te helpen bii het uit reiken bij overheidsdiensten, doch overal waar gewacht zou moeten worden. Doch hier moet het publiek meewerken, het moet er zich aan gêwennqri ruimte te maken voor deze vrouwen, hun zitplaatsen af te staan en hen voorrang te geven bil winkels, zelfs al staat men slechts met een paar personen in dien winkel. Die vrouwne toch, moeten dikwijls naar meer winkels en hébben het nog vermoeiend genoeg. Het publiek meet beseffen, dat in dezen tijd, waarin veel gedacht moet worden, de a.s. en de jonge moeders zooveel mogelijk ontzien moeten worden, en hen daaróm ook de voorrang moet worden gegeven, waar die noodig en mogelijk is. Denk uzelf even in de plaats van die vrouwen en bedenk dan eens welk eér. marteling hetlange af mattende wachten kan zijn.... Hebt ge U dat voorgesteld, dan zult ge zeker meewer ken aan het loffelijk initiatief van den Ne derlandschen Volksdienst en die vrouwen, die in het bezit ziin van ce voorrangskaart ook werkelijk voor laten gaan. Het kost U hoogstens een p«ar minuten langer wachten en wat meer geduld en die vrouwen ziin Ier mede gebaat! Ondanks hooge boeten en sluiting van winkels, gaan vele zwarte handelaren met hun praktijken door. Het publiek moet meewerken De groentevoorziening, vooral in de groqte steden, is een probleem, dat de autoriteiten met vele zorgen vervult. Verzuchtte een oud straatliedje eens, dat allf dagen bruine boonen zoo lekker niet is. thans ?ou men met even veel recht kunnen verzuchten, dat alle da gen rapen evenmin lekker is. En toch is koolraap en Chineeschë kool.spel zoo wat het eenige, hetgeen de groenten- handelaar tegenwoordig zijn klanten voorzet. Eenigen tüd geleden was het komkommer en andijvie. Dé rest van. de productie 'in het West- land en andere centra van tuinbouw ver dween in den zwarten handel of werd door de groentehandelaren tegen ongehoorde prijzen verkocht. Het fruit ging denzelfden ?'egj P€zer dagen werd door een groente handelaar m een van de groote steden een kilo afvalappels verkocht voor niet minder dan twee gulden. Dergelijke voorbeelden ziin er helaas nog -Ityd te over. Ondanks de hooge boeten, ondanks de sluiting van winkels, gaan vele groentehandelaren door met praciijken, dié In het steppengebied. van dé* Terek verzorgen speciale trocpeir der weermacht de. frontstrijders met drinkwater, dat daar even kostbaar is als in de woestijn. (PK Grimm-Kastein We/Po P.H. m) Nieuwe richtlijnen voor het dilettantentooneel in Nederland. Het ondtyscheid tusschen rederijkers- tooneel en amuscmentstooneel. Zooals dezer dagen werd medegedeeld, zal door den leider van de groep rederijkers- tooneel van het gilde voor theater en dans der Nederlandsche Kultuurkamer binnenkort een scheiding worden gemaakt tusschen die vereenigingen van amateurtooneelspelers, die op ernstige wijze het tooneelspel beoefenen en die, welke zulks bij wijze van amusement doen. Eerstgenoemde zullen georganiseerd worden in de groep rederijkerstooneel van hot gilde, voor de amusementsvereenigingen zal een bond worden opgericht, waardoor de vereenigingen corporatief lid van de Neder landsche Kultuurkamer worden. Aan de ver- eènigingen werd verzocht, op te geven tot welke categorie zij wenschen te behooren. Naar aanleiding hiervan heeft het A. N. P, den leider der groep rederijkerstooneèl, den heer L. Thijssen te Den Haag, gevraagd dit verzoek nog nader te willen toelichten. Hij motiveerde het in een kort onderhoud als volgt Vóór de thans tot stand gekomen scheidirtg was de situatie zóó, dat men bij de NedeH. Kultuurkamer slechts beschikte over een ver zameling gegavens van die vereenigingen, die zich £ij haar hadden aangemeld. Daardoor werd een overzicht gekregen van wat er zich, tenminste wat het aangemelde gedeelte 'der vereenigingen betreft, in-het geheele land aan gezelschappen bevond, die zich in den een of anderen vorm met amateurstooneelspel bezig hielden. Nu dit overzicht voor een groot deel verkregen is, ligt het voor de hand, dat t een scheiding, een zifting plaats moest ■inden. De eerste groep degenen, die zich dus met het tooneel om wille van het tooneel bezighouden, en die zich bij de N. K. K. aan gemeld hebben, blijft den titel van rede- njkersvereeniging behouden. Het oude. mooie Nederlandsche begrip rederijkers is hiermede weer tot leven gewekt en zij, die toegelaten zijn tot deze groep hebben in de 'eerste plaats de belangstelling van de N. K. K. Wat de tweede groep betreft, hiervoor heb ben wij den vorm gekozen van een bond. Hieriq worden dë zoogenaamde amusements vereenigingen onder gebracht, die. uiteraard met een geringere frequentie, en louter om den leden van de vereeniging en anderen een of meer genoeglijke avonden te bezorgen, het tooneelspel beoefenen. Er blijft dan nog een groep over. die wij de „losloopende" zouden kunnen noemen. Dat zijn diegenen, die voor hun eigen kring wel eens een éénactertje. of een cabaretnummertje brengen, maar wier eigenlijk doel op een volmaakt ander terrein ligt. Zoo b.v. voëtbal- Ivereenigingen, sommige bedrijfsvereenigingen e.d.-die moeten voor de enkele keeren, dat zij een uitvoering willen geven dispensatie bij de N. K. K. aanvragen en zich overigens natuurlijk houden aan de bestaande bepalin gen, wat betreft inzending, via de instantie der plaatselijke politie, van de op te voeren stukken of uit te voeren teksten aan het Dep. van V. en K. ter keuring. Juist omdat de titel rederijker een eere- titel is. zullen verschillende bondsleden er naar streven het spelpeil zóódanig op te voe ren, dat zij tot de groep reaerijkers toege laten kunnen worden. Verschillende voordeelen. Aan het lidmaatschap van de groep rede rijkers zijn verschillende voordeelen verbon den. Zoo zullen binnenkort, te beginnen in dc groote steden, cursussen worden georgani seerd. waarin bevoegde krachten onderricKt zullen geven in regiekunst, grimeerkunst, decoriririchting, litteratuur, declamatie. Hier over zijn besprekingen gaande. De wensch beeft bij serieuze amateurtooneelspelers altijd bdstaan, om zich op tooneelgebied te bekwa men. F.n er is in het verleden ook wel een en ander gedaan. Thans echter zal dit in groo teren omvang en beter georgariiseerd ge schieden. Het tweede belangrijke voordeel is gelegen in deorganisatie onder auspiciën van het Departement van V. en.K. van wedstrijden, gewestelijk in de eerste plaats, waarna de vereenigingen. die zich nummer één op de lijst der gewestelijke wedstrijden hebben kun nen plaatsen, in een elndkamp, het land- iuweel, den hoogsten prijs en den eeretite' kunnen behaten Ook dit woord en begrip zijn 'it onze oude Nedcrlandache benamingen .0 ergonomen. Aan de gewestelijke bureaux der .s'. K. K. zal voorts iemand, speciaal belast 'met de behartiging van de belangen der rede- rijkersvereenigingen, worden verbonden. thans minder dan ooit verantwoord zijn en zónder overdrijving misdadig genoemd kun nen worden. De betere groenten worden aan de menschen, die het betalen kunnen, en willen tegen 'abnormaal hooge prijzen ver kocht, de rest is voor de menschen met een smalle beurs. Met begrijpelijke* zorg hebben de verantwoordelijke autoriteiten dezen gang van zaken gade geslagen en de maatregelen, die thans getroffen worden en die helaas hoognoodig blijken" getuigen wel. dat men het kwaad met wortel en al wil uitroeien. Bij verordening afgekondigd in het dezer dagen verschenen Voedselvoorzie ningsblad i? een'regeling geschapen, die ten doel heeft de verdeeling van groenten vas ter in de hand te krijgen. Van de geboorte tot aan. het graf van de groente van teler dus tot/consument, .zal de geheele loop van het product worden nagegaan en vastgelegd. De telers worden gecontroleerd, de veilin gen. de grossiers en ten slotte de handelaren. Op deze wijze hoopt men een einde te maken aan een kwaad, dat uiteindelijk on houdbaar was en bovendien ons volk on waardig. Te lang reeds parasiteeren de zwarte-handelaren en de profiteurs op 'ons volk. Maar reeds te lang ook zijn er nog altijd volksgenooten, die zich, vrijwillig of gedwongen, dat kan hier in het midden ge laten worden leenen tot handlangersdien- sten aan deze a-sociale elementen. Want men kan een nog zoo kostbaar controle apparaat opbouwen, wanneer de overheid niet den steun en het vertrouwen van het publiek geniet, hebben al deze maatre gelen weinig succes. Wanneer het publiek eindelijk zijn be lang inziet en niet koopt op de zwarte markt of tegen ongeoorloofde prijzen, dan kan er spoedig een einde, komen aan vele thans onhoudbare toestanden. Uitzending van liocrcn door de N.O.C. Aan welke eischen zij moeten voldoen. Het hoofd van de afdeehng „Landbouw" van de- Nederlandsche Oost Compagnie heeft een uiteenzetting gegeven met betrekking tot de voorwaarden waaraan boeren moeten vol doen Qm voor uitzending in aanmerking te komen. De betrokkenen moeten werkelijk boer zijn, d.w.z. zij moeten op de hoogte 'zijn var het boerenbedrijf in zijn geheel. Want %lecht; dezulken kunnen straks als opzichter, er later als Stutzpunktfuehrer, leiding geven. Darnaast is natuurlijk ook plaats voor assis tenten. terwijl eveneens land- en tuinbouw- personeel dat bijzonder bekwaam is op een bepaald gebied (veehouderij, paardenfok. schapenteelt, pluimveeteelt, tractordrijvers, vaklieden voor drooginstallaties enz.) voor uitzending 'in aanmerking komen. Met het oog op hetgeen van hen in het Oosten gevergd zal worden, is het de bedoe ling nog een tusschenphase in te lasschen in den vorm van gen vooropleiding van twee of driet maanden, te volgen aan een hier te lande op te richten scholingsinstituut. Uiter aard *zal hun het „boeren" daar niet geleerd worden dat moeten ze reeds in zich heb ben. Het onderwijs zal hoofdzakelijk bestaan in onderricht in. Duitsch, Russisch en Poolsch, den omgang met wapens, het bijbrengen van eenige kennis betreffende landbouwboekhou ding en van thepretische kennis op landbouw gebied. Hierna vertrekken ze naar Oost-Euro- naar het Noorden, Wilna in Litauen of naar het Zuiden, Rowno. waar de scholings- bedrijven gelegen zijn. Deze hebben al naar gelang de streek een geheel verschillend ka rakter. Bij' Wilna heeft de N.O.C. voor deze tus- schenopleiding _beslag kunnen leggen op het landgoed Wahaf. Voor een opleiding hier, die een half-tot een heel jaar duurt, komen alleen die.ongehuwde boeren in aanmerking, die een goede algemeene ontwikkeling hébben en b.v. een middelbare landbouwschool hebben afge- loopen. In het scholingsbedrijt' te Rowno, duurt de opleiding ruim een maand. Eenmaal klaar, worden de mannen door Duitsche in stellingen op arbeidsovereenkomst overgeno men tegen een geldelijke belooning, welke overeenkomt met die voor den Rijksduitschen boer in gelijke functie. De sociale verzorging van deze boeren en hunne verwanten blijft echter loopen over de Nederlandsche Oost Compagnie. DE AMATEUR DANS- EN AMUSEMENTS ORKESTEN. In aansluiting op het b.ericht omtrent de vergunning voor amateur dans- en amuse mentsorkesten, deelt het departement van olksvoorlichting en kunsten nog mede, dat dit besluH in werking treedt op 19 Nov. a.s. Verzoeken tot het verkrijgen van een ver gunning moeten schriftelijk worden inge diend bij dat departement en bevatten 1. Den naam van het dans- of amusements orkest, voor het optreden waarvan vergun ning wordt gevraagd; 2. den naam en het adres van dengeen. die met de leiding het orkest is belast 3. de namen en de adressen van de leden van het orkest. Het besluit is niet van toepassing op dans en amusementsorkesten waarvan alle leden uitsluitend het beroep van amusements musicus uitoèfenen. De mannen van het Vrijwilligers Legioen Nederland, die aan het Oostelijk front staan zullen met de Kerstdagen wederom verrast worden met een pakket, bevattende veler lei artikelen, welke zij best kunnen ge bruiken. De commandant van het Vrijwil ligers Legioen Nederland, luitenant-gene raal H. A. Seyffardt, toonde zijn belang stelling voor het gereedmaken dezer Kerst pakketten. (Polygoon/Meijer Pax Holl.-c) Naamgeving aan pasgeborenen Aanwijzingen aan ambtenaren van den Burgerlijken Stand. De Secretaris-generaal van het Departement van Justitie heeft aan de ambtenaren van den Burgerlijken Stand een circulaire doen toe komen, waarin o.m. het volgende wordt ge zegd: ,Jn den laatsten lijd is het voprgekomen, dat de naamgeving aan pasgeborenen door de ouders in dezen zin wordt misbruikt, dat daar in door een opeenhooping van aan het jong ste verleden herinnerende persoonsnamen een politieke gezindheid tot uitdrukking wordt gebracht. Het is duidelijk, dat een zoodanige naamgeving niet alleen als een ongewenschte demonstratie moet worden beschouwd, welke de Duitsche overheid tot het nemen van maat regelen tegen de demonstranten aanleiding zou kunnen geven, doch tevens slechts kan plaats vinden met medewerking van de ambte naren van den Burgerlijken Stand, die als ge volg daarvan een zekere medeverantwoorde lijkheid op zich laden. Om deze reden acht ik het noodzakelijk, u op te dragen de belang hebbenden in voorkomende gevallen op het bovenstaande te wijzen. Wanneer de ambte naar er niet in mocht slagen, den aanlever van zijn voornemen om een aantal dergelijke namen aan een pasgeborene te geven, af te brengen, dan dient een geboorteakte te wor den verleden, waarin alleen de eerste der ge kozen voornamen wordt vermeld. Ook andere namen, waaruit een openlijke uitdaging van de Duitsche overheid blijkt, zooals Franklin, Winston e.d. zijn niet toe laatbaar. In een zoodanig geval zal een akte worden opgemaakt, welke alleen bevat hetzij, indien onder de gekozen voornamen een of meer mochten voorkomen, waartegen geen bezwaar kan worden gemaakt, deze namen, hetzij al naar het geslacht van den geborene, den eersten naam des vaders of dien dei- moeder", VERORDENING VOOR HEFFING EN INVOERING VAN BRUGGELD. Bij besluit van den Burgemeester der gemeente Haarlem Ls een nieuwe verorde ning op de heffing en invordering van brug geld in de gemeente Haarlem vastgesteld, als verlenging van de met 1 Januari. 1943 afloopende vorige verordening hierop.' De verordening behelst o.m. artikelen, waarin bepaald wordt, dat bruggeld ver schuldigd is voor elk vaartuig waarvoor een brug geopend wordt en voor elk vaar tuig. dat door een al geopende brug va rende, naar oordeel van den brugwachter zoo groot is, dat ten allen tijde de bru? ervoor geopend zou moeten worden. 9 Het tarief is als volgt vastgesteld: op werkda gen tusschen 6 en 22 uur: 15 cent; op werk dagen tusschen 22 en 6 uur: 25 cent; oj Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen en op Nieuwjaarsdag: 50 cent. De schipper, gezagvoerder, eigenaar of be heerder van het schip is het bruggeld ver schuldigd. Uitgezonderd zijn: vaartuigen •eentstreeks in clienst van het Rijk, de pro-, 'incie Noord-Holland of de» gemeente Haarlem en vaartuigen welke zich op last van het Hoofd van den Havendienst naar een andere plaats begeven. Verder is bepaald, dat de Burgemeester m bijzondere gevallen op gronden van bil lijkheid of gemeentebelang vermindering of kwijtschelding van het bruggeld kan verleenen. Het brtjggeld moet worden vol daan voor de opening of tijdens-het door vuren door de brug. Bij weigering of nalatigheid van het voldoen van het geld, kan de brug of de volgende brug gesloten worden gehouden. BALANSEN VAN WONINGSTICHTINGEN GOEDGEKEURD. De burgemeester heeft besloten de balans per 31 December 1941 en de verlies- en winstrekening over 1941 van de 46 ar beiderswoningen van de woningstichting „Luctor et Emergo" goed te keuren, als mede die van de 74 en 318 arbeidswoningen de 81 middenstandswoningen der wo ningstichting „Patrimonium". AANSCHAFFING SCHOOLBOEKEN Voor de aanschaffing van een aantal Duitsche boekjes Ten behoeve van de Cen trale school no. 1, heeft de burgemeester oesloten alsnog een bedrag van ten hoog ste f 75.beschikbaar te stellen. DE HEER L. 31. GEERS, HALTECHEF VAN DE N.Z.H.T.M. MET PENSIOEN. Na 38 jaar plichtsgetrouwe en nauwgezette dienstvervulling is de heer L. M. C-eers, laat stelijk haltechef van de N.Z.H.T.M. in de Tempeliersstraat met pensioen gegaan. Op den laatsten dag hebben superieuren en at>l- lega's hem ten afscheid aen kleine huldiging bereid in het dienstgebouw aan de Tempe- hersstraat. Daarbij heeft controleur Mulder hartelijke woorden van waardeering en hoog achting gesproken. Tot slot bood spr. hem namens allen een fraai cadeau aan. De heer Geers dankt^met eenige welgeko men woorden. Wij vernemen nog dat de heer -Geers onge- eer 30 jaar haltechef in Zandvoort was. waar hij tevens lange jaren lid van den ge meenteraad was al^vertegenwoordiger van de vroegere R.K. Staatspartij Ook in het Katho lieke leven nam hij een vooraanstaande plaats m. Vervolgens.was hij acht jaar haltechef in Haarlem. De heer Geers is thans opgevolgd door den heer J. van Altena, die ook reeds 29 jaar bil de N.Z.H.T.M. verbonden is. Wij wenschen den heer Geers een welver diende rust toe en hopen, dat hij nog vele jaren in volle gezondheid van zijn pènsioen zal mogen profiteeren. GEBEDSWEEK. Men schrijft ons: Zooals dat al jaren de gewoonte is, is de tweede week van November een week des gebeds voor het werkrder Christen Jonge Mannen- en Christen Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigmgen' in- ons geheele land Van Maandag 9 tot en met Vrijdag 13 No vember wordt er dagelijks een korte bijeen komst gehouden, op de plaats en den tijd van de Alle-Dag-Kcrk, d.w.z. in de Con sistorie van de Groote Kerk, van half vier tot vier uur. In deze diensten zullen voorgaan leden der Vereenigingen en wel: Maandag: mevr. R. C. EkermgEeftinck Schattekerk; Dins dag: ds. E.Hagen; Woensdag: zuster P. Breen; Donderdag: mevr. C. d'Engelbron- ner—v. Reede v.'Oudshoorn; Vrijdag: de heer H. Vis. Verduisteren van n tot 7.50 9 Nov.: zon op 7.49. onder 16.58 uur maan op 8.26, onder 18.02 uur 10 Nov.: zon op 7.51, onder 16.57 uur maan op 9.43, onder 18.47 uur Heldenehrenfeier van de Ortsgruppe Haarlem der N.S.D.A.P. In de groote zaal van het Concertgebouw vierde Zondagmorgen cte Ortsgruppe Haar lem der N.S.D.A.P. het „Heldenehrenfeier", waarbij allen die hun leven offerden voor het Nationaal-Socialisme en het Duitsche Rijk herdacht werden.Een vertegenwoordiger van den. Beauftragte voor de provincie Noord- Holland. de commissaris der provincie mr. A. J. Backer, de burgemeester van Haarlem S. L. A. Plekker, autoriteiten van gemeente en provincie, functionarissen en loden der N.S.D.A.P. en N.S.B. en leden der Weermacht woonden de plechtigheid bij Op het met groen en partijvlaggen versier de podium stond een borstbeeld van Adolf Hitler en boven het podium hing het IJzeren Kruis van 1939, opnieuw ingesteld bij den aanvang van dezen oorlog. Na de plechtige intrede der vaandels speelde een Luftgau- orkest de oüverture Tannhauser. waarna een lid der Hitlèr-Jugend, Ludwig Gerisch, „Dem Gedachtnis der Toten" van Karl Robert Popp voordroeg. Als eerste spreker voerde Gauhauptstelle- leiter Heinecke uit Den Haag het woord. Hij noemde de offers die gemaakt werden in den strijd voor Duitschland: de twee millioen doo- den uit den oorlog 1914/18, de offers der Na- tronaal-Sociaüsten op den 9den November 1923 te München gemaakt bij de Feldherrn- halle en de offers, die gemaakt zijn in den strijd voor het Nationaal Socialisme. Vanuit München, waar na den'oproep van den Führcr de Nationaal Socialisten zich verzamelden en wn waaruit de strijd begon, werd geheel Duitschland doordrongen van de Nationaal- Socialistische idee. Het hoogtepunt kwam in 1933,toen de idealen werkelijkheid konden worden. Voor den strijd voor het Nationaal- Socialisme gaven groote mannen als Horst Wessel hun leven. In 1933 begon de nieuwe groote strijd, die tenslotte van Duitschland een nieuwe staat maakte, de Nationaal-Socia- listische Staat, de eerste staat met een ware volksgemeenschap, Sedert drie jaren vecht Duitschland in een nieuwen oorlog tegen den vijand, die reeds in den vorigen oorlog haar vernietiging'wilde. Ontelbare Natiönaal-SocialiSten trokken den wapenrok aan om zich in-te zetten voor het Rijk. Thans staan op land, op zee en in de lucht de Duitsche soldaten, bewust van de zege. In dit uur van bezinning js er thans allen, grond die helden te .gedenken, die thans in Noord-Afrika en in het Oosten strijden voor Duitschland. Vervolgens herdacht spreker de gevallenen van den 9den November 1923, waar na hij eindigde met de woorden: -wij herden ken thans de twee millioen gevallenen uit den vorigen oorlog, wij herdenken hen die een bloedoffer gaven voor.de beweging, die offer den in dezen oorlog, wij herdenken allen die offerden voor volk en Rijk en voor onze jein- deren. Nadat een koor van meisjes der B.D.M. en in jongens der Hitler-Jugend gezongen had sprak de Ortsgruppenleiter der N.S.D.A.P. te Haarlem Gerisch een slotwoord. In gevoel- ■olle woorden schilderde hij den strijd, waar in iedere doode maant tot vechten en offe ren. Hij gedacht de gevallenen uit den vorigen oorlog, voor wier graven wij thans staan, en die vielen voor het rijk der toekomst en hij gedacht hen die in dezen tijd zich geven voor ons. Voor hen gelden de woorden „Kamara den, Ihr habt doch gesiegt!" Hij eindigde zijn rede met de woorden: „Wij groeten onzen Führer als eerste strijder voor de eenheid •an het Rijk en als d e strijder voor ons tegen het allesvernietigende Bolsjewisme. Sieg Heil!" De plechtigheid werd vervolgens gesloten met het zingen vafi „Deutschland über alles in der Welt" en het „Horst-Wessellied", waar na de vaandels plechtig dë zaal werden uitge dragen. Wij verdelgen radicaal alle ongedierte. Gen. Cronjéstraat 135, Tel. 11657 TENTOONSTELLING BIJ VAN WISSÈLÏNGH Co. TE AMSTERDAM. Werken van Marius Bauer Een schilder van het Oostersche leven. Marius Bauer Is onder zijn tijdgenooten ?n bijzondere figuur geweest. Dit blijkt niet alleen uit zijn voorkeur voor Oostersche tafe- reelen, maar ook uit de wijze waarop hij deze op het doek of op 't papier bracht en bovenal spreekt dit uit het wezen van zijn kunst Bauer was een schilder met fantasie. Het Oosten heeft hem een onuitputtelijke bron voor zijn kunst geschonken. Wat hij in de wonderlijke landen vlpn.den „Duizend en één Nacht" en zooveel andere boeiende verhalen gezien, gehoord of in verbeelding beleefd had, heeft hij in zijn werk tot een fantastische droomenwereld saamgeweven. De ruime, rustige zalen van den kunsthan- ;1 van Wïsselingh te Amsterdam, waar een veertigtal schilderijen en aquarellen, alsmede een collectie etsen gèëxposeerd is, bieden deri bezoeker een uitnemende gelegenheid zich in de kunst van dezen droomer te verdiepen. Daar ziet men den groot-vizier uitrijden omstuwd door zijn gevolg en hoe sprankelend heeft hij met zijn vlotte toetsen en toetsjes de saamgedrongen ruitergroep en het gewir war der wapens weergegeven. Bauer was een meesterlijk schilder en teekenaar van groe pen en volksmenigten. Men kan dit herhaal delijk op deze tentoonstelling vaststellen. Brillant van kleur is de weergave van het graf der kalieven te Cairo met eepige ooster lingen op den voorgrond, wier vaandels door parelend licht omrand worden. De teerste kleurenharmonie bereikte hij in de licht getoonde werken, zooals het schil derij friet het 'slanke vrouwefiguurtje in geel gewaad en vooral In de fijne visie van een wachter, die leunend tegen een muur, ge duldig uitkijkt over het verre land. Dat de lidhte. doorzichtige aquareltonen voor hem geschapen waren, ziet men aan de mooie aquarel- met de in trance voortschrij dende Chineesche priesters en aan den opium schuiver, die door feen verstarrende droom bevangen is. Telkens wordt men hier dié ge heimzinnige machten van het Oosten gewaar, die voor ons zoo raadselachtig zijn. Men be leeft ze niet minder sterk in de magere, rijzige figuren der biddende derwischen, die naar 't sohijnt. door een magische kracht versteend zijn. Groolsch van licht- en schadum partijen is de aquarel met het wachtende paard in een straatje te Stamboel. Als etser is Bauer niet minder gewaardeerd. Hij verstond de charmante kunst van het flaneeren" met de etsnaald. Het is of hij de tafer.eeleri zonder eenige moeite heeft| neer geschreven. Hij was al even meesterlijk in het teekenen van kleine, levendige impressies als In het samenstellen van groote, grandioze composities, zooals de bekende ets met de badende Oosterlingen in den heiligen Ganges. Welk een weelde van architectuur spreidt hij hier ten toon in gebouwen, koepels en beeld houwwerken met het wemelende volk aan hun voet Op 'een andere ets heeft hij de badende hindoes los en ongedwongen weer gegeven. Verrassend van licht en donker is een volgend blad met Oosterlingen, die met vaandels, troifrmen en fluiten In een Rem- brandtiek licht verschijnen en hoe rijk van ^etailleerihg is de ets. die een kïjkle gunt 1 bet nortaai eener moskee. Tal van kleinere etsen brengen den bezoe ker vaak midden in het volksleven en houden hem nog langen tijd bezig. JAN D. .VOSKUIL,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 6