nc r:: Nieuws uitIJmuiden, Velsen en omstreken V.Z.V. debuteerde kranig in de hoofdklasse. UIT BEVERWIJK. Beverwijk" won de derby met 2—1. BUBBELTJE EN KNOR Toen de kotter lek sloeg... B Xe tlgi 31 t de de ^ali i h( Waterpolo in Velserbad Welverdiende 53 zege op Nereus. Het eerste optreden van V. Z. V. In de hoofd-] klasse ls voor de Velsenaren een daverend succes! De geworden en voor Vffn der Broek en Cor Visman ral hot dan ook een buitengewoon genoegen zij; geweest het nog mede gemaakt te hebben. Dl zijn toch de twee eenlge spelers, die tot alle promoties van V. Z. V. hebben bijgedragen. Cor Visman speelde tevens een van zijn beste wed 1 «trijden, met Swler vocht hU voor de overwin- X° hing, waarmede wij echter geen der andere spe- No Iers een woord te kort willen doen; doch w; No deze twee spelers presteerden, dwong lede; bewondering af. De eenlge. die dezen middag ver beneden zijn gewone peil bleef, was Gottmer. Het anders zoo doortastende zagen wij thans geen moment. Met dit zevental zal V. Z. v. ongetwijfeld nog meer successen ln deze hooofdklasse boeken, doch la ten de Velsenaren vooral njet vergeten, dat een eerste vereischte oefenen-in concentraltie zal lijn. Zelfs de stoutste" supporters hadden niet ver- iX wacht, dat dit optreden zoo'n daverend succes zou worden. Het was dan ook jammer, dat de arbiter een weinig uit den toon viel en op som- No jnige momenten niet in staat bleek te zijn in dezen zoo snel van doel tot doel gespeelden wied- Xo strijd grove overtredingen, waarvan vooral Swler j het slachtoffer was, te conslateeren. De thuisclub, ontgingen dan ook zeker schijnende doelpunten. SPANNING TE OVER. hc Toen beide partijen haar zenuwen de baas waren, nam V. Z. V. het eerst het initiatief tot den aanval, doch het plaatsen was nog ntet bij zonder fraai. Herhaaldelijk wisten Boot c.s. de aanvallen te onderbreken, doch plotseling trok Cor Visman er tusschen uit. Ongehinderd zwom hij langs den kant. hij plaasfte fraai naar Swler. die zwaar gehinderd door Boot nog maar even. doch voor dezen speler voldoende, den bal wi6t aan te raken. Onhoudbaar vloog het'leder in hel net (1—0). Voor V. Z. V. was dit het sein om een waar offensief te ontketenen, doch de Nereus- achterhoede wist nog stand te houden. C. Visman herstelde zich na een fout uitstekend, door den bal recht hoog voor Swier te plaatsen, die mei een doorslagbal wederom doelpuntte (2—0). Nereus wijzigde even haar opstelling. Boot trok naar voren en reedé spoedig had hij succes toen Van der Broek een schot niet voldoende weg werkt; hij was er direct bij om met een zacht balletje den achterstand te verkleinen (2—1). Vlug verplaatste het spel ztch nu van doel tol doel. Eenige malen werd Swier zeer unfair aange vallen, hetgeen den scheidsrechter ontging. Een volgende V. Z. V.-aanval lfeidde echter tot succes. Fraai plaatste Swier den bal naar Schoone, die zonder aarzelen het leder ln het net deed ver dwijnen. Geen minuut later kreeg Janus eer vrijen worp te nemen. Hoog zweefde de bal in den doelnïond. Swier dook op en het was '1—1. Nereus gaf den moed niet op. doch V. Z. V. proefde het «zoet der overwinning en keurig samenspel tusschen Visman en Janus leidde tot het vijfde doelpunt (5—1). Ongekend was thans het enthousiasme bij het publiek. Nereus voehl om den achterstand te verkleinen. Veel werd thans van de spelers gevergd. Nereus bleek over iets meer uithoudingsvermogen te beschikken. Twee kleine fouten van Chr. Visman wist Boot, met doelpunten af te straffen, wadrbij het tweede nog wel zeer dubieus was. Onder groote span ning kwam het einde van dezen buitengewoon fraaien wedstrijd, die tevens voor V. Z. V. de ge legenheid bood in de Nederlandsche zwemwereld haar naam gestand te doen. BE OVERIGE WEDSTRIJDEN V. Z. V. 2—D. W- R. 2 (42). Ondanks de verdiende overwinning zal hel «pel der Velsenai^n zeker geen voldoening ge schonken hebben. De geheele ploeg steunde op Duinker, die weer zwoegde, dat het een lust was. doch door zijn voorhoedespelers, ln het bijzon der door den te egoistischen Kramer, niet vol doende begrepen werd. Veel kansen gingen zoo doende verloren en voor Kramer geldt in het bijzonder dat hij meer aandacht moet besteden aan het spel ln het water, dan aan dat wat rond het basin voorvalt. Na lange afwezigheid zagen wij Wevers eens tusschen de palen en net moet gezegd wor den dat ,hii zijn doel Op* grootsche wijzo ver dedigde, De Mayer zwoegde als van ouds, doch begint aan snelheid iets te kort te schieten. Zijn verdedigen en vooral zijn enthousiasme mogen echter een voorbeeld voor de jongeren zijn! In de periode dat D. W. R. nog met vijf man te water was, wis't Duinker met een hard schot V. de«ieiding te geven (1—0). Duinker zette voorhoede uitstekend aan het werk en gaf Kramer een zoo unieke kans, dat deze totaal grootte (2—0). Even later wist Duinker met een vrijen worp voor de derde maal het net te vin den (30). Zelfs Duinker maakte hierna eer fout door te veel aandacht aan het publiek te besteden, waarvan D. W. R. profiteerde. Wevers werd door een handig schot verschalkt (31). V. Z. V. bleek den smaak van de overwinning te proeven. Kramer drong Van Velsen zoo in het nauw, dat deze even te hard terugspeelde en de overwinning voor V. Z. V. tot een feit maakte. De Haarlemmers wijzigden hun opstelling en met «ucces. Zij trokken naar voren en na een hoo-j Van achter toegespeelden bal verkleinden hij den achterstand tot 42. V. Z. V. 3—WATERTRAPPERS (0—4) Dit was een van V. Z. V.-zijde zeer rommelig gespeelde wedstrijd, hetgeen gedeeltelijk ge zocht moet worden in de onvolledigheid. Diverse Vergeten Krabbels Eerste distributie uitreiking. Kunnen wij ons thans nog voorstellen hoe het ls zonder distributiebescheiden'' Zoo langzamerhand hebben we gllerlei artikelen „op den bon" zien gaan en we denken er niet meer aan een pakje sigaretten in onze siga renzaak te halen zonder voor oogen te hou den, dat onze tabakskaart zal worden geredu ceerd. De man en de vrouw des huizes we ten, dat er zonder distributiebescheiden wei nig is te beginnen. Zij hebben in verkwikken de eendracht heel wat puzzles moeten oplos sen alvorens zij de bonnenkwestie volledig onder de knie hadden. Thans zegt een blik in de krant hun voldoende. Natuurlijk, we hebben het nog wel eens met het uitzoeken der bonnen te kwaad, maar over het algemeen mag toch wel worden gezegd, dat we het bij het naspeuren der geldigheid verder hebben gebracht dan we ooit. hebben durven verwach ten. Bij het snuffelen in een oud reportersboekje lazen we een en ander over de eerste uitrei king van distributiebescheiden in IJmuiden. Wanneer en waar dat was? Natuurlijk weten we dat nog, Zullen vele lezers spontaan zeg gen, maar als ze het precies moeten uitleg genkijk, dan komen ze wellicht tot cie eigenaardige ontdekking, dat jde herinnering ls weggevaagd. Er is naderhand zooveel ge beurdoch, dan onthoudt men dergelijke „nietigheden" niet. En toch welk een voorname plaats zijn de bonnen gaan inne men. Is het niet de moeite waard eens na te gaan hoe het de eerste maal was? Het gebeurde vóór ons Jand in den oorlog kwam. Om nauwkeurig te zijn: op 4 Septem ber 1939. Men moest de bescheiden toen o; heel andere plaatsen halen dan thans! En hoe het ging? De ietwat nieuwsgierige IJmuide- naren schaarden zich in lange rijen en zagen een drietal of meer heeren achter een tafel zitten. De uitreiking geschiedde voor een be paald aantal straten. Uw adres? vroeg een der heeren van de distributie. Hoe groot is het. gezin? - Zet hier uw handteekening maar! En er was wéér een klant geholpen. Elk kreeg elf kaarten. Elf ja Ruim drie jaar neemt de Bon nu reeds een plaats in ons leven in. Het is lang, het lijkt nog veel langer. Maar we kunnen ons troosten met de ge dachte, dat we eens. éénswéér in de krant een stukje zullen kunnen schrijven aan de hand van een dan! oud reporters boekje. En het opschrift zal zijn: „L&atste distributie-uitreiking!" We vergeten imraen zoo spoedig.. Bij V.Z.V. En de supporters juich ten Het waterpolo begint de harten van de IJmuidenaren steeds meer te veroveren. Dat hebben we Zondagmiddag in het Velserbad opgemerkt. Welk een geest drift hebben tie V. Z. V.-supporters ge toond. toen hun eerste heerenzevental kranig en zonder angst voor de eerste maal een hoofdklasse-wedstrijd speel de. Hooren en zien verging in het Vel serbad. dat toch al door het drukke be zoek leek uit te pullen! Sportenthousiasmc alleen bij voetbal? Wie Zondagmiddag present was lacht om deze concmsie. Hij heeft de gezichten van de supporters gezien, waarop uit drukkingen van vrees, hoop, glorie, triomf elkaar afwisselden. Hij heeft de menschen „langs het lijnjtje" hooren juichen en zien springen tot het niet mooi meer was. Ja, V. Z, V. heeft vele vrienden en het. zijn goede vrienden. Het zevental zal het wel bolwerken! Daar twijfelt niemand meer aan. Maar laten de supporters nu ook met hun ploeg meegayi, laten zij de uitwedstrijden eveneens bezoeken. V. Z. V. moet den stem van haar aanhang hooren, waar zij ook speelt. En danja danEn er is geen ploeg in Nederland, die V. Z. V. kan verslaan", zong een knaap naast Ons. Is het waér, V. Z. V.? fouten werden gemaakt, die met herhaald oefenen zeker voorkomen kunnen worden. Profiteerend van de numerieke meerderheid zaten de jeugdige .Watertrappers direct voor het V Z. V.-doel, doch ze begrepen, dat succes geboekt kon worden door op hun mldvoor te spelen, die njaar zeer matig door De Jager geschaduwd werd. In eenige mi nuten was de stand dan ook 20. Na het draaien kreeg Hamers eenige vrijwel ..iet te missen kansen, zelfs zoo dat een eerste elftalspeler ons in het oor fluisterde „geef nu straks zoo'n kans, dan is de overwinning voor Hoe fraai de kansen ook waren, Hamers een gelegenheid om er maar één in doelpunt om te zetten. Toen maakte V. Z. V. een grove fout, tioor De Jager naar voren te halen met het gevolg, dat van den aanval ln het geheel geen kracht uitging. De Watertrapeprs gooiden er nog een schepje cp en alvorens het eindsignaal klonk, hadden zij den stand tot 4—0 opgevoerd V. Z. V,-COJlB.-H. P. c. 2 (3—2). Vermoeidheid van eenige V. Z. V.-spelers na den zwaren wedstrijd deed zich in deze ontmoe ting terdege gelden, waarvan de H. P. C.'ers wisten te profiteeren. Met Wervers in het doel en twee zwakke aanvalsleiders, Kramer en N. N., trok V. Z. V. het eerste in den aanval. Spoedig bleek e'chter, dot het met deze twee spelers niet tot een succes zou komen. Noch kracht, noch doorzettingsvermogen gingen van deze twee la- gere zeventalspelers uit en voor de H. P. C.- verdedïging leverden zij dan ook in het geheel geen gevaar op. Het was een lust Cor Visman aan het werk te zien, waar de bal was, was hij ook. Men probeerde Swier weer eens in de ver dediging en hoewel hij Van Wijkhuizen volkomen de baas was, zien wij hem toch liever in de voorhoede aan het werk. Daar voelt deze speler, die zich in den strijd tegen Nereus wel wjeer bij zondér onderscheidde, zich in zijn element. Een vergelijking tusschen Wevers en Van den Broek viel dezen middag ongetwijfeld in het voordeel laatstgenoemde uit. Het verdedigen van Swier was echter een groote steun. Van een klei ne fout van Chr. Visman wist Wijkhuizen han dig te profiteeren. waarna N. Scho'one uit eer uitstekend genomen corner den bal in het net deponeerde. Weer kwam H. P. C. terug en we derom was het van Wijkhuizen, die uit een schei- muaseling Wevers voor de tweede maal passeer de. Geheel V. Z. V. vocht voor den gelijkmaker, Cor Visman zette Kramer en N. N. aan het werk, doch toen hij zag, dat het niet hielp, trok hij zelf maar mee. Hij gaf Kramer een opgelegde kans. die deze eindelijk wist te benutten (2—2). Weer was het Visman, die alles in het werk stelde voor de overwinning. Het mocht hem tenslotte geluk ken Schoone een prachtkans te geven en hoewel over de wijze, waarop het doelpunt werd met een doorslagbal den voorsprong ver- maakt> zwaar gedebatteerd en geprotesteerd werd, IIAl V.ven lntpr uricf Duinlrpr met cpn kende scheidsrechter Hoogland schonk V. Z. V. hiermede tevens de overwinning. De overige uitslagen zijn: V. Z. V. 1— H. P. C. I (dames) H. P. C. niet op- ;ekomen. H. V. G. B. 2—Haarlem 2 .2—1. WatertrappersD. W. C. 2 (dames) 0—3. Stabiel verloor van Wormerveer. De stand der dammers in de hoofdklasse. Voor de hoofdklasse-damcompetitie van het district Noord-Holland werd deze week te Wor- merveer de wedstrijd Wormerveer—Stabiel ge speeld, die voor de bezetting van de laatste plaats zeer belangrijk was. De Santpoortsche damclub verloor met 13—7 en krijgt dus wel „de klappen" Het komt ons voor, dat Stabiel geen kans meer heeft om de laatste plaats te verlaten. Daarvoor is het team te veel verzwakt. .Tevens is nog gespeeld Zaandam—Wormer- jeer, welke wedstrijd met 9—7 in 't Voordeel der Zaandamsche club werd afgebroken. Het word: moedelijk 11—9 voor Zaandam. >e stand van deze Noord-Hollandsche afdee- ling. bijgewerkt tot de thans gespeelde wed strijden en waarin is aangenomen, dat de wed strijd Zaandam—Wormerveer 11—9 voor de Zaan dammers wordt, luidt als volgt: gesp. gew. gel. verl. pnt v.-t. 2614 51—29 20—16 19—21 26—30 5—15 9—31 I RECLAME. (De danseres. Josephine Baker wier dood gemeld werd. blijkt nog gezond en wel te zijn-). Natuurlijk heb ik geen bezwaar Tegen reclame maken. 'k Beklaag alleen degene maar, Die zoo „in trek" wil raken. Eerst was ze héél erg ernstig ziek. Toen stierf ze. arm, verlaten. Het stemde velen sympathiek. Als je „men'1 hoorde praten. En nu komt dan al gauw 't bericht: Ze is nog steeds in leven. Ze heeft zich met 'n gezond gezicht Naar een „rustoord" begeven, 'n Modern hotel_ is haar verblijf (Het duurste is juist „aardig") Ik acht 't geval, nu ik dit schrijf. Buitengewoon merkwaardig. Ze is niet arm, integendeel. Och, men mag cohcludeeren, Dat Baker nog steeds niets te veel Acht om weer te probeeren „In trek" te zijn, de danseres. Een tijdlang arm aan „kansen", Verwacht die door (welk een succes) Den doodendans t' ontdansen IJmond kon het niet bolwerken. Van Kapiditas met-39 verloren. IJmond heeft het in de ontmoeting tegen den grooten rivaal Rapiditas uit Haarlem ook op eigen terrein niet kunnen bolwerken, bndanks het- feit, dat doelman Bol, die overigens een slechten dag had, was opgekomen. Met niet min der dan 6 doelpunten verschil moesten ae Velser- handbalspelers hun meerdere in Rapiditas er kennen. die den eindstand tot 39 wist op voeren. Reeds onmiddellijk werden van beide zijden gevaarlijke aanvallen ondernomen, maar de doel- verdedigers, vooral die van Rapiditas, gaven geen krimp, zoodat in de eerste 10 minuten niet werd gedoelpunt. Uit een goed opgebouwden aanvbal maakte Hofman zich los hij gaf de thuisclub de leiding (1—0). Spoedig hierna kwam de gelijkmaker, even later gevolgd door nog twee doelpunten van de Haarlemars, waardoor de stand op 1—3 werd gebracht. Kort voor de rusl wisten van Woudenberg en Hofmban met prach tig samenspel door de Rapldltasverdediging te dringen, waarna Hofman onhoudbaar inschoot (2—3). Een strafschop, welke IJmond kreeg toe gewezen schoot Hofman echter naast, Na de hervatting werd het spel nogal forsch, doch de scheidsrechter hield de touwtjes strak, soms wat al te veel, waardoo:r aan beide kanten verscheidene strafschoppen vielen. Ten Napel passeerde met een strafworp de Haarlemsche verdedigers en bracht de partijen op gelijken voet (3—3). Rapiditas kwam, de zege in gevaar izende, sterk opzetten en de voorhoede kon door de mindere hechtheid van de IJmond-verdedigïng het aantal doelpunten geregeld opvoeren. Daarentegen was vrouwe Fortuna niet aan den Velsenkant, daar enkele strafworpen naast ge plaatst werden en bsvendien de Rapiditas-ach- terhoede. met den doelman aan het hoofd, de aanvallen van IJmond wel aan kon. Bol, moest heel wat werk verzetten. Het einde kwam met een verdiende 3—9 overwinning voor de bezoe kers, die de gasten nu met 4 punten verschil op de ranglijst achter zich laten. DAMES, IJMOND—RAPIDITAS II (4—0). Zooqals verwacht, hadden de TJmond-dames met haar Haarlemsche tegenstandsters niet a! te veel njoeite, waardoor haar de zege toekwam, zelfs zonder een enkel tegehpunt. De Velsensche dames waren ln deze ontmoe ting overwegend in de meerderheid. Direct was IJmond in den aanval, hetgeen zij niet eerder opgaf dan toen het rusten wss. De doelverdedig- ster, mëj. Illohan, had daarop praktisch geen werk. Het was mej. Struik, de linksbuiten, die haar club in de eerste minuten de leiding gaf (1—0). De aanvallen werden na ongeveer 10 minuten opnieuw beloond en wel door de rechtsbinnen, niej. A. v. d. Scheur, die er met een goed schot 2—0 van maakte. Herhaaldelijk belegerden de IJmond-dames de Haarlemsche veste, maar doelpunten bleven voor de rust verder uit. Na de hervatting werd groolendeels op de Rapiditas-helft gespeeld, waardoor de bezoek sters vaak in een opgedrongen positie kwamen. De zware druk op het Haarlemsche doel had tot gevolg, dat de dames N. de Waard en A. v. d. Scheur het vijandelijke net nog eenmaal wisten te vinden, zoodat het einde met een welver diende 4—0 zege voor de IJmond-dames kwam, eD uitwedstrijd van het, tweede IJmond-'neeren- elftal tegen Balo II in aHarlem werd uitgesteld. BEVORDERING DER BIJENTEELT. De bijenhouders blijven hun liefhebberij getrouw. Dit is een verheugend verschijn sel, want het houden van nijvere bijen is een bezigheid, welke niet mag worden ver waarloosd. Gelukkig toont het bestuur der Vereeniging tot Bevordering der Bijen teelt een juist inzicht. Het voornemen bestaat om gedurende het winterseizon een cursus te organiseeren. Dergelijke lessen kunnen van gunstigen invloed zijn op de volgende periode. 1800 gasten In het Gouden Haantje Opmerkelijk succes van IJmuinen's dilettanten. Ruim achttienhonderd menschen hebben in IJmuiden-Oost met veel genoegen een bezoek gebracht aan voorstellingen van een aantal dilet tanten op tooneelgebied, die er door een flinke toewijding en bekwame lei ding in slaagden hun spel tot een te loven hoogte op te werken. Iets der gelijks is, voorzoover wij ons dit kun nen herinneren, nog niet eerder in deze plaats voorgekomen. Het is verheu gend, dat dit mogelijk is gebleken, aangezien - velen op gezonde en ver antwoorde wijze ontspanning hebben fekregen, waaraan juist thans zoozeer ehoefte is. V.V.IJ. verdient dan ook alleszins waardeering voor haar werk. Na langen tijd niet meer actief te zijn ge- jweest, vatte de vereeniging in het vorige seizoen het plan op weer een stuk in stu die te nemen, waarbij het jubileum de sti mulans was. Er werden avonden georga niseerd met Het Gouden Kalf, welke druk werden bezocht en uitstekend slaagden. Duidelijk kwam tot uiting, dat er een goe de geest was, die alle moeilijkheden kon doen overwinnen. Het verwonderde ons derhalve niet, dat bij het begin van dit seizoen werd besloten de vereeniging we derom bedrijvig te laten zijn. Onder regie van den heer Hunsche werd In het Gouden Haantje ingestudeerd. De uitvoeringen zijn nu achter den rug. Totaal zijn er zes in het Nederlandsch Hervormd Vereni gingsgebouw aan de Kalverstraat geweest. Djt beteekent, dat ruim achttienhonderd menschen er een bezoek hebben gebracht. En nu kan men zich afvragen wat de oorzaak van dit drukke bezoek was. De tijd ligt niet ver achter ons, dat het moei- "jk was de kosten van een behoorlijke uit voering te dekken. We mogen aannemen, dat drie factoren ditmaal een hartig woordje hebben meegesproken. In de eer ste plaats is er natuurlijk meer behoefte aan ontspanning dan vroeger. Daar komt bij. dat de aandacht voor het tooneel is toegenomen. En tenslotte heeft V.V.IJ. een foeden naam en een grooten vrienden- ring. In Het Gouden Haantje mag geen uit blinker zijn dat hangt er van af hoe men het bekijkt in ieder geval leent het zich voor dilettanten uitstekend. Het is bevattelijk, het is werkelijk' humoristisch, het lijdt niet aan verwarrend lange zin nen en al te veel gebabbel. De zwakheden zijn handig weggewerkt. Is de taak van de spelenden dus prettig, hoewel niet altijd gemakkelijk, daar de dictie nogal eischen stelt (met weinige woorden moet vaak veel worden gezegd), het publiek wordt niet tot nadenken gedwongen, daar alles smakelijk wordt opgedischt. We hebben Zaterdagavond de laatste voorstelling bijgewoond en werden getrof fen door het gemak, waarmede er werd §ewerkt. De voorgaande uitvoeringen heb- en den medewerkenden de"noodige los heid gegeven en de rolkennis vervolmaakt. De opvatting was zeer goed en uit veel bleek, dat de regisseur zijn stempel op de vertolking had gedrukt (de uitstekende uitbeelding van August's vriend!). Het tempo was snel, er werd niet getreuzeld het was voor dilettanten alles uitstekend. V.V.IJ. heeft niet alléén het succes ver-1 kregen. De heer R. Kuulman en zijn leer lingen moeten ook niet worden weggecij ferd! Hoe vaak hebben we dit ensemble in flinkere bezetting al lof gebracht. En hoe goedkwas het te constaieeren. dat de „verduistering" geen r^npzalige gevol gen heeft gehad. Integendeel, er is winst gemaakt door .de veelvuldiger variatie en het geluid is „vaster" geworden. De heer Kuulman heeft een keurtroepje in stand gehouden. Wat bij dit ensemble vooral op valt is het samenspel. Hier spelen niet ze ven accordeonisten, vrouwelijk en manne lijk. klein en groot, geroutineerd en met minder ervaring, maar hier hoort men een eenheid, die volkomen doof den dirigent wordt beheerscht. De stemming is prach tig. Uit de. melodieën, die niet te hoog, maar ook beslist niet te laag zijn gegrepen, wordt meer „gehaald" dan men zou ver wachten. Het is jammer dat we den heer Kuulman c.s. voorloopig niet meer zullen hooren. In korten tijd heeft hij iets tot stand gebracht, waaraan velen zeer aan gename herinneringen bewaren. Hij is een bekwaam musicus, die de belangen van zijn leerlingen uitstektnd behartigt en oog heeft voor „de groote lijn". Tenslotte een woord van lof voor het bestuur van V. V. IJ., dat voor een vlotte organisatie van de zes uitvoeringen zorg de. zich spiegelend aan het voorbeeld van den actieven voorzitter. J. J. E. VAN BAARSEL Slecht voetbal, maar veel spanning. Van Lint scoorde tweemaal D. E. M. verdiende meer. Het eerste treffen in deze competitie tus schen de beide plaatselijke clubs D.E.M. en „Beverwijk" heeft Zondag op ..Adri- chem" plaats gehad. Eenige duizenden be zoekers zijn er getuige van geweest hoe „Beverwijk" den D.E.M.'ers een 21-neder- !aag toebracht, een nederlaag echter, die onverdiend was. De blauwwitten verdien den minstens een gelijk spel, maar dat zij dit niet beueikten was te wijten aan de chronische schotloosheid van net aanvals- kwintet. Het was voor de D.E.M.-aanhan- ;ers en de bezoekers, die nog herinneringen >ewaarden aan den glorietijd van Klaas Groot en Aris om wanhopig te worden. Ook de Beverwijk-voorhoede presteerde niet veel, maar daar zij op het beslissende moment iets doortastender was. kon zij de overwinning bewerkstelligen. Alleen hieruit valt al af te leiden, dat de wederzijdsche verdedigingen met kop err schouders boven overige linies uitstaken. De ontmoeting droeg overigens zuiver het karakter van een derby, n.l. slecht voetbal en veel spanning. De wedstrijd. Van beide ploegen was het een zenuw achtig begin. Harde en slecht geplaatste trappen waren hier het gevolg van en het begon toen veel te lijken op een „kick and rush"-systeem. Allengs ging hgt echter beter en vooral bij Beverwijk. De' roodwit- ten konden hierdoor een kleine veldmeer- derheïd bereiken, maar meer ook niet. Want zoodra de bal in de voorhoede kwam was het mis. Geen van het vijftal wist iets goed te doen en hiervoor mag D.E.M. haar tegenstander wel dankbaar zijn, want doel man Pels bleek in deze periode allerminst betrouwbaar. Door hem kreeg B. zelfs een kans om de leiding te nemen, maar zelfs dit aanbod werd niet aanvaard. Hoe mach teloos de voorhoede was, bleek wel uit het feit, dat het eerste moeilijke schot voor Pels van den kanthalf Woortman kw.am. Ook aan den anderen kant stond een doel- verdediger Grapendaal Jr., die „gekke" dingen deed, maar ook de D.E.M. voorhoede bleek niet in staat een behoorlijk schot te lossen. Nu ging van de blauwwitte voorhoede nog minder kracht uit dan van die van B., doordat zoowel Tervoort als Dek ker niet aan de bewaking van Maenhout en Woortman konden ontsnappen. Bovendien bleek voor den zooveelsteen keer, dat mid denvoor De Vries totaal geen begrip van zijn taak had. overal te vinden was, maar nooit waar hij de aanvalsleider moest zijn. Van beide zijden waren de aanvallen vaak foed van opzet, maar de afwerking ontbrak, ielfs A. v. Lint zag nog kans om alleen voor Pels staande, nog tegen den paal te schie ten. Kort daarna nam D.E.M. de leiding door De Vries, die de bal met zijn handen in het doel sloeg. Het was het eenigste goed.e wapenfeit van nem geweest, als 3e scheids rechter het niet gezien had. Na ruim dertig minuten kwam echter het doelpunt, maar aan de andere zijde. Van Lint kreeg uit een voorzet van Holman den bal en kon onge hinderd vart dichtbij inschieten, 0-1. Pels had dit doelpunt kunnen voorkomen als hij was uitgeloopen en niet het schot had af gewacht. In de resteerende minuten gaf D.E.M, de toon aan. Met kunst en vliegwerk werden echter doelpunten voorkomen. Rus1 0-1. C.M.V. Kleine Kracht. Het vereenigingswerk #der C-M.V. Kleine Kracht zal ook in de komende maanden de noodige afwisseling bieden. Mej. B. Karre- man, de populaire leidster, treft reeds voor bereidingen. Het voornemen bestaat om Woensdag 2 December in een der zalen van de Bethlehemkerk aan de James Wattstraat de gebruikelijke handwerktentoonstelling te houden. Voor deze expositie hebben ongeveer tweehonderdvijftig meisjes handwerken ver vaardigd. Hoewel de hoeveelheid artikelen niet zoo groot is als vorig jaar, blijft een bezoek de moeite waard. Verder zal er een feestavond voor de turn- afdeeling worden georganiseerd. Nader kan nog worden medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt om dezen aan het einde van Januari tijdens het éénjarig bestaan te doen plaats hebben. GEEN SPREEKUUR VAN DEN BURGEMEESTER. Van 7 November af houdt de burgemeester •an Velsen voorloopig geen spreekuur. Teekenlng Hessels (Pax Holland m.) Urenlange strijd tegen D. C. IJ., IJmuiden C., Haarlem 4 Zaandam, Zaundam 2 St. Bavo, H'stede 2 Wormerveer Wormerv. 3 O.kwartier, Haarlem 1 Stabiel, Santpoort 2 zondag wordt een rustdag-gehouden. De week daarop wordt er een belangrijke ronde gespeeld. Dan ontmoeten elkaar: Zaandam—IJmuiden te Zaandam; Stabiel—St. Bavo te Santpoort; H. D. C.Oosterkwartier te Haarlem. Van twee claxons tot een pink. Wat er werd gevonden. Aan het hoofdbureau van politic is in het tijdvak van 29 October tot en met 5 No vember weer een uitgebreide collectie ge vonden dieren en voorwerpen aangegeven. Het lijstje ziet er aldus uit: twee claxons, een blauw regenkaoje. eer. paar grijze kinderhandschoentjes met roode blokjes, een boodsohappennet, een blauwe gabar dine regenjas, een rozenkrans in rood étui. een ceintuur van groene stof, een inlegvel 32066, een blikken armbandje, een-linker zwarte kinderlakschoen, een blauwe regen jas, enkele portemonnaies inhoudende f 15,84, twee kinder schoenklompjes, ee- actetasc'n met overall en kruik, een blikken (defect) vulpotlood, een portefeuille inhou dende bonnen en postzegels, een bril en een zwart-bonte muts. Zooals gewoonlijk worden de inlich tingen niet per telefoon - verstrekt, doch uitsluitend aan het hoofdbureau van elf tot twaalf en van vier tot vijf uur met uitzondering van 's Zaterdagsmiddags. Ned. Hervormde Gemeente. Stemming van gemachtigden. Voor het kiescollege der Nederlandsch Her vormde Kerk zal de gebruikelijke stemming van gemachtigden Maandag 16 November worden gehouden. De vrijgekomen plaatsen van de heeren J. M. Jimmink, P. Zwart en D. van den Boogaard zullen weer worden aangevuld, terwijl verder aftredend zijn de heeren C H. Vos. H. H. C. de Koning Czn., Jac. de Koning. J E. Bouwmeester, W. J. schen, den pootigen Deen en de twee Mulder, H. M. Straling en S. van Dorp. stoere Vlamingen. Ze zouden maar weer EEN VERHAAL VAN DE ZEE. In zün sappige Vlaamsch was de schip per van den Belgischen kotter in een zeer druk gesprek met zijn menschen gewikkeld. Awel. hij had er zin in deze reis! De boot had tot nu toe waarlijk niet slecht ge varen, er waren rap enkele pottekens bier overgeschoten, telkens wanneer er was ge markt. awel, dan .moogt ge niet klagen, zunnc./ Schipper Julien Lesyne was een optimist. Hij had het geluk nu mee en verwachtte daar alles van. Lang genoeg had het hem tegen gezeten, maar al te vaak had hij de franken nadrukkelijk moeten tellen om voor de zooveelste maal vast te stellen, dat de uitkomsten slecht waren. En dat deed hem zeer, want hij was bang eens. om zijn schulden te kunnen voldoen, zijn kottertje te moeten afstaan. Hoe lang had hij moeten ploeteren voor hij promnt het geld op tafel had kunnen werpen en was weggegaan met de gedachte, dat hij nu toch eindelijk eigen baas was? Hij had nu een schip, een goeien, braven, besten kotter, die hier en daar wel wat moest worden opgeknapt, maar allee, daar had hij handen voor aan zijn lichaam. Die eerste maanden liep alles hem tegen. Maar langzamerhand was het beter ge gaan. Hij kwam „uit", hij kon zijn mannen betalen en hield nog voldoende over om er een behoorlijk leven van te leiden. Het ge luk was met hem, nog wel poovertjes. maar toch duidelijk genoeg. En de voorspoed zou blijven, awel wat voor reden zou For tuna hebben om hem haar rug toe te gaan keeren? Lesyne had het er over met zijn men binnendringend water! eens een goeie visscherij gaan opzoeken Maar het begon te stormen, 't Werd bar op zee. De golven smakten den kotter heen en weer of de boot het, gewicht van een veer had. De schipper vlpekte een paar maal stevig, zooals Belgische visschers dat kunnen. Maar het blééf stormen. En toen werd Lesyne weer kalm. Alles aan boord was gelukkig in orde, dacht, hij gerust. Het beste was te wachten, tot de wind zijn kracht verloor. Als het maar niet te lang duurde. Tijd is geld, vooral voor een zee man.... Hij werd uit zün mijmeringen opgeschrikt door een verrasten uitroep van den Deen. Diens gezicht had een verbaasde en tegelijk een beetje bange uitdrukking. Die heeft iets gezien wat niet in den haak is, dacht de schipper. Daar moest hij direct het ziine van weten. Haastig begaf hij zich naar den Deen, die maar een paar woorden zei. Een flinke puts zeewater had het gezicht van den schipper echter niet grimmiger kun nen doen worden. Zijn boot was in ge vaar! Hijzelf en zijn mannen kregen het hard te verduren. Debootwas lek! Kalm blijven, vermaande hij zichzelf. En uiterlijk bleef hii rustig. Hii ging na waar de kotter zich bevond. Dat was op onge veer achttien mijl ten Noord-Oosten van het Terschellinger vuurschip. Intusschèn was de Deen een 'onderzoek naar het lek gaan instellen. Hij gaf zijn oogen goed den kost, maar slaagde er niet in een gat te vinden. Pompen! was de op dracht. Vooralsnog was er niets anders mogelijk. De mannen begonnen het binnen sluipende water weg te werken, 't Was geen gemakkelijk karweitje. En. 't was des te zwaarder, omdat het water hiaar. niet wilde zakken. Toen de schipper weer eens naging hoe de stand van zaken was. schrok hii. Er was geen twijfel mogelijk: het water kwam steeds hoogev. De toestand was dus onhoud baar. Er moest hulp komen! Er was geen schip te zien.-Traag kroop de tijd voorbij, tergend langzaam. Het water steeg, óók langzaam, maar zoo onweer staanbaar, dat de schipper er geregeld naar moest kijken, of hij wilde of niet. De kotter ging zijn einde tegemoet Heek in de verte zag Lesyne ten slotte een boot, een logger, meende hij. Het schip voer in de richting van den kotter, maar het zou nog lang duren voor het in de iirecte nabijheid was. Dat kon wel eens al te veel tüd in beslag nemen. De kotter moest zelf helpen den afstand te verkleinen. Het vaartuig diende den logger tegemoet te: gaan. Gelukkig werkte de motor nog. Daar ging de kotter het reddende schip tegemoet! Maar het water kwam hooger in het schip. Verwoed werden de handen aan de pomp geslagen. Wie dacht er aan van vermoeid heid te spreken? Het was een strijd om het leven. Pompen, pompen! dacht de schipper. We moeten het halen. De logger kwam steeds dichter bij. Maar voortdurend steeg het water. Nóg ging het te langzaam. De afstand was te groot! Doch op den logger had men den kotter opgemerkt. En men begreep, dat deze in nood verkeerde. Het schip voer met de grootst mogelijke snelheid. Nu ging het beter. De afstand werd zienderoogen klei ner. Eindelijk waren de booten dicht bij elkaar. Op den logger werd een touw ge reed gemaakt en in de richting van den kot ter geworpen. 'tWas goed gericht. Er was een verbinding! Nu het eigen gevaar voor een groot deel was verdwenen dacht de schipper weer geheel aan ziln boot. Hij wilde ondanks al les probeeren den kotter te redden. Het gelukte hem den jschippe*- van den logger er toe te bewegen zün boot op sleeptouw te nemen. -De bemanning bleef op den kotter en pompteAnderhalf uur hield zij het vol. Maar ten slotte bleef het water de baas. Het stond binnenboord bijna even hoog als buiten. Inderhaast stapten de visschers over op den logger. Ze hadden zich zoo vlug in vei ligheid moeten stellen, dat zij niets van hun boeltje hadden kunnen readen. De kotter zonkKorten tijd later verdween de boot in de golven. v. B. In de tweede helft liet Beverwijk haar verdedigende houding varen met het doel een grooteren voorsprong te nemen en met succes. Reeds in de eerste minuten kogelde Teeling een vrijen trap tegen den onderkant van de lat. Het bleek uitstel van executie, want A. van Lint kon door de verwarring in D.E.M.'s achterhoede gemakkelijk doel punten, 02. De bezoekers namen toen het groote risico met bü'na de heele tweede helft voor zich het zwaartepunt op de ver dediging te leggen. Onophoudelijk oestookto D.E.M. de defensie van roodwit, waarin Korridon—Vessius, geassisteerd door Woort man en Maenhout echter een goed partytje speelden. Eerst een kwartier voor het eindo werd de achterstand verkleind tot 21. Dat linkshalf Zoutman de maker van het doelpunt was, demonstreert wel de machte loosheid van de voorhoede. Heel D.E.M. trok ten aanval, de voorhoede werd veranderd, alles werd geprobeerd, maar het recept voor een gelijk spel werd niet gevonden. Onder groote spanning verstreken de laatste mi nuten, die het zoo zeer gewenschte resul taat niet brachten- „Beverwük" veroverda haar eerste punten, niet verdiend, rpaar .voetbal blijft voetbal. DE KENNEMERS 2—HELDER 2. Deze wedstrijd ging wegens terreinafkeu ring niet door. Wij zagen: Het Haarlemsch Elftal het Haagsche Elftal Br. Maarmoeten direct er aan toe voegen, dat d i t Haagsche Elftal geen tegen partij was voor het Haarlemsche. Het bestond ln hoofdzaak uit H.V.V.- en Quick-spelers en hoewel we gaarne willen toegeven, dat de Hagenaars hun uiterste best gedaan hebben, een feit is het, dat dit Haagsche enthousiasme het tekort aan techniek en min of meer ook aan tactiek niet kon vergoeden. Je kon aan het spel der Haarlemmers mer ken, dat zij al spoedig tot de conclusie kwa men. dat zij de Hagenaars „hebben" konden. Zij richtten daarnaar hun spel in en "maak ten er af en toe een „show" van, waarbij dik wijls het zuivere plaatsen van den bal opviel. En dat wilde wat zeggen op het zwaar te be spelen H.F.C.-terrein. Zooals men in onze kolommen heeft kunnen lezen, waren 5 IJmuidenaren in het Haarl. Elftal gekozen. Vier dezer IJmuidenaren waren gekozen om doelpunten te maken en ze hebben zich uitstekend van hun taak ge kweten: Alle 5 doelpunten, welke de Haar lemsche ploeg scoorde, kwamen van een IJmuider schoen: Schoorl en Balvers maak ten er ieder twee en Sterk één. Van Zand maakte bovendien nog een fraai doelpunt, dat wegens buitenspel o.l. ten onrechte werd ongeldig verklaard. Het IJmuider le gioen op de tribune kon dus over de presta ties van zijn'Vepresentanten tevreden zijn. De populaire man uit den productieven Haarlemschen aanval was bruidegom Balvers. Wat had de kleine V.S.V.'er af en toe den bal weer aan het bekende touwtje! Hij gleed langs twee, drie Hagenaars, alsof ze niet be stonden, om dan dood-laconiek van dichtbij den bal In het Haagsche doel te deponeeren. Sterk maakte een echt Sterk-doelpunt. Van de lijn schoot hij snel naar binnen, om dan van de bekende schuine positie, die geen enkelen V.S.V.-supporter vreemd is, den Haagschen doelman geen kans te geven. De twee Schoorl-doelpunten waren oer- solide. Van niet te grooten afstand een twee tal straffe schoten. IJmuiden was dus bij het doelpunten-maken wel „troef". Geenwonder, zult u misschien zeggen, want 4 van de 5 aanvallers waren IJmuidenaren. Inderdaad, maar wat zegt u van dien IJmuidenaar in het elftal van de onderafdeeling Haarlem, dat het Leidsche Elftal als tegenpartij had? Hij scoorde alle drie doelpunten, de IJmuidenaar Keur. en was toch maar de eenige IJmuidenaar in het heele elftal! Ook de IJmuider verdediger Jaap Schipper heeft goed voldaan. Eens, toen Wille z'n doel verlaten had, voorkwam hij koppend een zeker doelpunt'en voor 't overige kwamen de Ha genaars hem uiterst lastig voorbij. De wedstrijd verliep niet incident-loos. De E.D.O.'er Schljvenaar zag n.l. kans den scheidsrechter te „torpedeeren". of zoo iets als den knock-out toe te dienen: Prompt viel de man-van-de-fluit tenminste op den grond, waarna zich het zeldzame geval voordeed, dat de spelers het spel staakten, zonder dat de scheidsrechter een signaal «laartoc gaf. Zij tenslotte nog vermeld, dat nóg 2 IJmui denaren hun rol op 't H.F.C.-terrein speelden, n.l. Jan Thijssen, die de stijve spieren ver zorgde en zelfs den getorpedeerden scheids rechter onderhanden nam en de heer Bre merkamp, die vóór den aanvang van den wedstrijd het punt; „Hoe moet ik den bal ingooien?", dat bij alle Technische Dag-ont moetingen behandeld werd, inleidde. 50 jaar in de tabak. De heer J. Tervoort job lieert. Op Dinsdag 10 November zal de heer J. Tervoort een zeldzaam jubileum herdenken. Dien dag is hij namelijk een halve eeuw in dienst bü de Tabakskerverij voorheen P. Schuckink Kool te Beverwijk. De aanstaande jubilaris heeft in dit oude Beverwüksche bedrijf vrüwel alle afdeelin- gen doorloopen. Hii begon in 1892 als win kelbediende, waarbij de heer Tervoort tevens werd opgeleid als tabaksorteerder en kerver. Een mooie promotie maakte hij, toen hem eenige jaren later reeds de leiding van de kerverij werd opgedragen. In deze periode maakte hij ook de verplaatsing van het bed rijt van de Breestraat naar de Ko ningstraat mee. Door zün minder goede gezondheid werd hem in 1927 ander werk opgedra gen. Als reiziger kwam hü nu in dienst bij de fa. Schuckinck Kool en tot voor kort heeft de heer Tervoort deze functie ver vuld. Een bekende figuur is de jubilaris door zijn werkzaamheden als bestuurslid van de Winkelierscombinatie „Plan West" waar waarvan hü vrijwel van de oprichting af zitting in heeft. Ongetwijfeld zal Dinsdag 10 November voor den heer Tervoort niet onopgemerkt voorbü gaan. De post en de wintertijd. In verband met de invoering van den wintertijd is een wüziging gekomen in den avondbesteldienst van de P T T. Tot voor kort werd met het bestellen van de avondpost om 18.05 uur begonnen, doch thans zal hiermede reeds om 16.30 uur een begin worden gemaakt. Agenda TJimiidcn. MAANDAG 9 NOVEMBER. Thalia; Verlaten (film), 7,30 uur. Rex: Twee in een wereldstad (film), 7.30 uur. De Pont: Brand op den Oceaan (film), 7.30 uur. DINSDAG 10 NOVEMBER. Thalia: Verlaten (film). 7.30 uur. Rex: Twee in een wereldstad (film), 7.30 uur. De Pont: Brand op de.i Oceaan (film), 7.30 uur. Zaal v. d. Lem: Bijeenkomst Motorgroep Kennemerland. DIENST APOTHEKEN: Avond- en nachtdienst: Kenncmer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3