Afschuwelijke moordaanslag te IJmuiden-Oost, TECHNISCHE VOETBALDAC. Aspirin Haarlemsch elftal te sterk voor Hagenaars. Afdeelingselftal wint met 3—1. De uitslagen van de Zondag gehouden wed strijden van den Technischen dag luiden Districtswedsti .jden NoordWest 24 ZuidOost 2—2. Amsterd. 2e en 3e klassersRotterd. 2e en 3e klassers 42. Amst. afd. elftal—Haagsch afd. elftal 62. N.-Holl. elftalAmsterd. Jeugdelftal 5—2. N-Holl. afd. elftal—Utrechtsch afd. elftal 1—5. Rotterdamsch elftal—Amsterd. elftal 04. Haarl. afd. elftal—Leidsch afd. elftal 31 Haarl. elftal—Haagsche 2e en 2e klassers 5—2. Dordr. afd. elftalRotterd. afd. elftal 1—6. Nijmeegsch elftalHilvers. elftal 1—4. Twentsch elftalBonds-elftal 45. Twentsch afd. elftalZwolsch elftal 12. Achterhoeksch elftalZutphenseh elftal 12 AmersfoortschTwentsch 2e klasse 32. W.-Brabantsch elftal—Zeeuwsch elftal 20. Geldersch elftal—Bondselftal 17. Friesch elftalZwolsch elftal 43. Friesch - Drentsch jeugdelftalGroninger Jeugdelftal 16. Wedstrijd tusschen twee Friesché jeugd- elftallen, wint a met 9—3 van b. Goudsch elftal'Leidsch elftal 13. Haagsch elftalDordrechtsch elftal 34. Utrechtsch elftal—Eindhovensch elftal 43. DeventerApeldoorn 22. Noord-Limburg—Zuid-Limburg 2—3. Het Ingooien. De bedoeling van den technischen dag is niet alleen gegevens te verzamelen, omtcent het spelersmateriaal in den lande, maar ook om met de deelnemers een technisch praatje te houden. Was het onderwerp verleden jaar het nemen van strafschoppen, voor dezen dag werd het nuttig geacht een korte beschou- wine te houden over het ingooien van den bal, van de zijlijn af. Voor de spelers van. het afdeelings-elftal van Haarlem sprak de heer H. Scheen en voor de spelers van het Haarlemsch elftal de heer G. J. Bremerkamp. In hun inleiding vertelden beiden, dat ook dit onderdeel in ons land een betere ver zorging kan verkrijgen. Nog steeds ziet men, zelfs door eerste klas-spelers, zondigen bij het ingooien. Er gaat geen wedstrijd voorbij waarbij de scheidsrechter niet genoodzaakt is straf toe te kennen, omdat verkeerd1 werd ingegooid, hetzij door onkunde en onbekend heid met de regels, hetzij door non-chalance van den speler, die den bal moet ingooiep. Van groot belang is, dat bij het ingooien de speler op beide voeten moet staan hij moet zich op of achter de zijlijn bevinden en hij dient den bal over 't hoofd met beide armen in te werpen. Na deze drie punten nader uiteengezet te hebben, werd herinnerd aan het voordeel, dat gebleken is, als een elftal over middenspelers beschikt, die ver kunnen ingooien. Oefenen is daarom van groot be lang en dit onderdeel moet dan ook op het wekelijksch oefenprogram een vaste plaats krijgen. Van belang is het, dat de speler leert boven het hoofd schijnbewegingen te maken met den bal ool^deze schijnbewegingen kun nen er toe bijdragen, de tegenpartij in de war -te sturen. Tracht steeds te werpen naar den speler, die de gunstigste positie inneemt, om den bal verder te dirigeeren,- was een raadgeving. Qooi nimmer in een opeenhooping van spelers; dit beteekent doorgaans toch ophouden van het spel. Snel ingooien is van belang en nooit dient afgewacht te worden, totdat iedereen, ook de tegenpartij-zich heeft opgesteld. Oefenen op ingooien met den spil en een aantal voorhoedespelers verdient aan beveling. Eigen elftalspelers moeten onge veer kunnén weten, hoe de ingooier zal han- I delen. Ze kunnen zich daarop instellen en zullen zich met een snelle beweging freeds uit de dekking vrijgemaakt hebben én in staat zijn den bal mee te nemen, voordat de spelers van de tegenpartij zich van gevaar bewust zijn geworden. Haarlem wint van Lelden. Om twaalf uur begon op het zijterrein van H. F. C. de wedstrijd tusschen de elftallen van de afdeelingen Haarlem en Leiden en de Haarlemmers behaalden een verdiende 3—1 overwinning. Reeds na een minuut was de st^nd 10 in het -voordeel van Haarlem door toedoen van Keur (Stormvogels). Nog voor de rust vergrootte deze den voorsprong. Na -de hervatting kwam Leiden er beter in en rechtsbinnen Waasdorp (U.S.V.) verkleinde den achterstand. Haarlem was echter beter op dreef en tenslotte bracht Keur den stand op. 31. Groot overwicht van het Haarlemsch elftal. De wedstrijd Haarlemsch elftal tegen de Haagsche tweede en derde klassers heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. De oor zaak lag niet alleen in het feit, dat de Hage naars zwakker waren, maar vooral de terrein- omstandigheden speelde een woordje mee. waardoor snel voetbal niet mogelijk was. Hiervan hadden vooral de Haarlemmers hin der. In het begin zag het er naar pit, dat een aantrekkelijk partijtje te zien zou zijn. De Hagenaars waren immers het beste op dreef en trokken ten aanval. Zij vonden ech ter de verdedigers in goeden vorm en deze konden steeds ingrijpen. Er werd een kort spel gedemonstreerd, dat echter te ver werd doorgevoerd. Toen de Haarlemmers daarna ingespeeld raakten, verplaatste het spel zich naar de andere zijde, waar Sterk zijn ploeg de lei ding bezorgde. Hij kreeg den bal goed toe gespeeld van Schoorl, waarna hij er snel van IJMUIDENAREN WAREN DE SCHUTTERS. In het afgeloopen weekeinde hebben drie vertegenwoordigde elftallen van Haarlem den strijd aangebonden, waarbij de spelers uit IJmuiden een belangrijke rol hebben gespeeld. In deze wedstrijden werden tien doelpunten gescoord en de makers waren spelers uit de clubs van IJmuiden. Zaterdagmiddag maakte Wapenaar van V. V. IJ. de doelpunten in den strijd tegen de combinatie van Haarlem 2 en 3 Keur- van Stormvogels nam de drie doel punten voor zijn redening in den strijd van het afdeelings-elftal tegen Leiden en Balvers van V. S. V., Schoorl van Storm vogels en Sterk van V. S. V. doelpuntten in den wedstrijd tegen de Haagsche twee de en derde klassers, resp. twee, twee en éénmaal. doel stond de E. D. O.-speler Wille, die wei nig moeilijke ballen te verwerken kreeg. Moest hij optreden, dan was hij paraat. Indien over drie maanden weer een tech nische dag gehouden wordt, dan hopen we weer een Haarlemsch elftal tc zien spelen, doch dan tegen 'een sterkeren tegenstander. Wij vermoeden, dat het publick zulks even eens op prijs zal stellen, want dezen middag was het in grooteft getale naar de Spanjaards- laan getrokken, zoodat blijkt dat het belang stelling heeft voor ontmoetingen van het vertegenwoordigd elftal. Scheidsrechter k. Het gebeurt altijd, dat de scheidsrechter een wedstrijd staakt, doch in dezen wedstrijd moesten de spelers .den strijd onderbreken, omdat het leek. ctet Se scheidsrechter k.o. ge slagen was. Schijvenaar schopt den bal tegen hem op, waardoor hij viel en bleef liggen. Spoedig was hulp aanwezig, om hem weer op de been te brengen en de strijd kon worden hervat. De scheidsrechter kreeg, een hartelijk applaus, toen hij weer liet beginnen. Zaterdagmiddag-elftal verliest. Als er weer een technische dag gehouden zal worden, zullen de elftallen der Zaterdag middag-competities in den lande ook inge schakeld worden. Ter voorbereiding speeld^ daarom een Haarlemsch elftal Zaterdagmid dag op het terrein van Kennemerland tegen een ploeg, bestaande uit zeven spelers van Haarlem 2 en vipr van Haarlem 3. Het ver tegenwoordigend elftal, dat weliswaar met 42 verloor, heeft geen ongunstig resultaat geboekt. Het nam tegen de verhouding in 20 voorsprong, door toedoen van Wape naar (V.V.IJ.), maar met de rust was de stand gelyk. Na de hervatting ging de 3trijd gelijk op; Haarlem-kon echter beter doel punten. waardoor de eindstand 2 voor de Haarlem-combinatie werd. Noord—West 2—4. Ruim een uur heeft het Noordelijke dis- tricts-elftal het bestaan een reeds in de derde minuut genomen 10 voorsprong, toen mid- voor Pais een door rechtsbinnen Jonkman van de linksbinnen plaats gegeven pass, langs doelman Kraak schoot, te behouden. Het tot de laatste plaats toe met toeschou wers gevulde Be Quick-stadion leefde geheel mee met den prachtigen strijd, die beide elf tallen te aanschouwen gaven.. Van krachts verschil was tot een half uur voor het einde geen sprake. Wel speelde West iets beter voetbal en viel vooral het góede plaatsen van de Westelijke spelers op, maar Noord gaf zich met inzet van alle krachten, waarbij alleen het spel van Abe Lenstra beneden de ver wachting bleef. De Westelijke middenlinie was superieur aan die van Noord. Vooral spil Kuppen speel de doordicht voetbal. Kick Smit zorgde na rust, uit een door Poulus aangegeven bal voor den gelijkmaker, waarna Van der Vegte uit een hoekschop van De Harder voor een 1—2 voorsprong zorgde. Even keerde de span ning terug toen Abe Lenstra doelman Kraak met een kopbal verraste (2—2). West kwam echter steeds beter in zijn spel en Kick Smit wist doelman Van Dorst, die de beste speler van het veld was, tot twee keer toe te pas- seeren. Derde klassers. Groote nederlaag voor Terrasvogels. De Terrasvogels trokken met vele invallers, .a. voof G van Gelder en J. -Bunschoten, naai Helder om de club van dien naam partij te geven. Ni et alleen de vele Invallers, doch ook het veld bleken een hinderpaal voor de Sant poorters te zijn om hun gewone spel te ont plooien. Konden de bezoekers zich ternauwer nood slaande houden, met de gastheeren was dit niet Jet geval. Zij speelden een, de omstandighe den in aanmerking genomen, goeden wedstrijd Douma kwam handen en voeten te kort om de vele schoten uplt zijn doel te houden. Hij werd zevenmaal gepasseerd, drlemaa.l vopr de rust en viermaal daarna. Helaas kon de geftroken aanval van de Terrasvogels hier niets tegenover stellen, zoodat het een srpadelijke 7—0 nederlaag werd. Deze kan reeds a.s. Zondag worden gewroken, want dan komt Helder naar Santpoort. De Zahdvoortmeeuwen ondernamen een ver- geefsche reis naar DTS, doordat een telegram, niet op tijd aankwam. Dank zij de hulpvaardigheid der Nederlandsche Spoorwegen werden de spelers echter in Alkmaar gewaarschuwd. De ranglijst lzet-er thans als volgt uit: ZWEMMEN Jubileumwedstrijden van het IJ Het tweedaagsche zwemfeest van het IJ ïm Zaterdagavond in het Sportfondsenbad Oost een aanvang. De eerste wedstrijden brachten weinig spanning, tengevolge van het ontbreken van concurrenten voor enkele kopstukken. Een uitzondering vormde slechts de 3 maal 50 meter wisselslag estafette hee- ren, waarin R. Z. C. zweren tegenslag van P. C. had te overwinnen en slechts 1/10 sec. teerder over de eindstreep kon géan. De voornaamste uitslagen waren 100 meter borstcrawl dames1 Bep van Schalk (Meeuwen) 1 min. 8.5 sec. 2.' Thea Snoeks (A.D.Z.) 1 min. 11.8 sec. 3. A. Wier- sma (U.Z.C.) 1 min. 12.5 sec. 200 meter schoolslag heeren 1. P, Kruit hof (R.Z.C.) 2 min. 53.4 sec. 2. D. C. van Seven- ter (Merwede) 2 min. 59 8 sec. 3. Guus Ger- kens (De Ham) 3 min. 1.8 sec. 400 meter borstcrawl heeren: 1. A. van den Bogaerde (D.W.R.) 5 min. 24.2 sec. 2. F. de Geest (H P C.) 5 min. 25.2 sec. 3. J. Keiler 5 min. 36.8 sec. Schoonspringen heeren: le deel verplichte sprongen: 1. A. Zomer (H.V.G.B.) 58.53 pnt. 2. CL de Goede (A.D.Z.) 46.03 pnt. 3. N. van der Voort (H.P.C.) 45.73 pnt. maal 50 meter wisselslag heeren: 1. R. Z. C. 1 min. 36.7 sec. 2. H. P. C. 1 min. 36.8 sec. H. Z. en P. C. 1 min. 37.9 sec. Zweedsehc- wisselslag estafette dames: 1. D. Z.- 6 min. 58.6 sec. 2. Meeuwen 7 min. 6.5 sec. 3. Robben. De uitslagen yan Zondag waren 400 M. borstcrawl dames: 1. Bep van Schaik (Meeuwen) 5 min. 40.3 sec. 2. T. Burggraaf ('t IJ) 5 min. 40.8 sec. 3. A. Veldhuijzen (Rob ben) 6 min. 2 spc. 100 M. borstcrwal heeren: 1. S. Moolenaar ('t IJ) 1 min. 1.5 sec. 2. K. Hoving (R.Z.C.) 1 min. 2.1 sec. 3. A. van Bogaerde (D.W.R.) 1 min. 2.9 sec. 100 M. rugslag dames: 1. Iet van Feggelen (Meeuwen) 1 min. 16.6 sec. 2. G. Gaiiiard (A.D.Z.) 1 min. 19.8 sec. 3. M. van Dijk (A.D. Z.) 1 min. 21.3 sec. 100 M.- rugslag heeren: 1. Van Schouwen (D.J.K.) 1 min. 10.4 sec. 2. F. de Geest (H.P.C.) 1 min. 11.4 sec. 3. J. P. Metman ('t ÏJ) 1 min. 11,9 sec. 200 -AI. schoolslag dames: 1. Wil Haverlag (Robben) 3 min. 4 sec. 2. M. van Vliet (Rob ben) 3 min. 10.5 sec. 3. G. Jellema (A. D. Z.) 3 min. 12.5 sec. 5 maal 50 M. borstcrawl estafette dames 1. De Meeuwen 2 min. 48.2 sec. 2. A. D. Z. 2 min. 48.7 sec; 3. IJ 2 min. 56.6 sec. 10 maal 50 M, vrije slag estafette heeren 1. IJ 4 min. 56 sec. 2. Haarlem 5 min. 4.8 sec. Z. A. N. 5 min. 18.2 se# Schoonspringen dames: Totaalultslag: 1. R. Muijtjens (A.D.Z.) 85.84 pnt. 2. 'j. van En gelen (H.D.Z. 84.46 pnt 3. T. van Dongen (N.Z.C.) 75.89 pnt. Schoonspringen heeren: Totaaluitslag: 1. Cl. de Goede (A.Z.) 105.44 pnt. 2. A. Zomer (H.V. G.B.) 100.93 pnt. 3. N. van der Voort (H.P.C.) 98.70 pnt. EEN GELIJK SPEL VAN LAREN. De wedstrijden BMHC-DHM en Amsterdam— HOC gingen niet door. Wel speelde Laren, doch speelde 1—1 tegen HHYC, ^hetgeen een verbete ring beleekent voor BMHC. Laren heeft een sprong van drie punten en t%vee wedstrijden meer gespeeld dan Bioemendaal en HDM. HS1- vxersum—TOGO eindigde eveneens gelijk (1—1) In de derde Vlas zijn gespeeld: Zand voort 2— Alkmaar 3 4—2; Amsterdam 6—Alliance 2 3J Alkmaar 2Hurley 3—0. In de damescompetitie eindigde de strijd Hil versum—SCHC In een 2—2 spel. In deez omge ving ging Alleen de wedstrijd Ever Swift 2—BD HC 7 door; de gasten wonne met 3—1. £ooi£i*t.£utsf Klantenkaarten voor groenten, Nieuwe regeling treedt 29 November in werking. Teneinde de mogelijkheid tot een billijke •erdeeling van groenten te scheppen, Is be sloten met ingang van 29 November a.s. in de steden Amsterdam. Rotterdam, 's-Grav hage, Utrecht en Haarlem en haar omgeving voor groenten ccn „klantenbinding" in te voeren. Deze regeling zal in de eerste plaats gelden voor stapelgroenten. De bedoeling van deze klantenbinding is te voorkomen, dat bepaalde verbrpikers, zoo als thans voorkomt, hun inkoopen bij meer één handelaar doen en zich op die wijze een onevenredig aandeel van den beschik baren voorraad van bedoelde groenten ver schaffen. Van 29 November af zal men echter deze groenten uitsluitend kunnen betrekken van den handelaar bij wien men tevoren een bepaalde daartoe aangewezen bon van de dezer dagen uit te reiken z.g. klantenkaart heeft ingeleverd. De handelaar zal worden bevoorraad aan de hand van het aantal door hem van zijn klanten ontvangen bonnen. Hij krijgt op die wijze de beschikking over een hoevelheid groenten, welke hem in staat stelt, al zün klanten een evenredig aandeel in de voor de geheele stad en haar omgeving beschik bare hoeveelheid te geven. Door deze regeling kan natuurlijk niet be reikt wordtn, dat iedere verbruiker tot in grammen nauwkeurig dezelfde hoeveelheid zal ontvangen, hetgeen trouwens, gezien den aard van de aangegeven producten, un het algemeen ook niet mogelijk en billijk zal zijn. Wel zal echter de klantenkaart een waar borg zijn tegen het misbruik, dat de hande laar den eenen klant regelmatig bevoordeelt boven den ander. Het tijdvak, gedurende hetwelk de bonnen van de klantenkaart geldig zullen zijn, zal namelijk zeer kort worden gesteld, bijvoor beeld op een week, zoodat men desgewenscht op zeer korten termijn van handelaar kan veranderen. De handelaren hebben er zeer ^eel belangr bij. voor een billijke verdeeling over hun klanten te zorgen, aangezien zij. indien zij daarbij in gebreke blijven, klanten zullen verliezen en dientengevolge hun be voorrading en daarmede dus hun omzet, zul len zien verminderen. Bovendien is het mogelijk, de bonnen der verschillende gezinsleden over meer dan één handelaar te verdeelen. De handelaars zijn verplicht voor de door hun ontvangen bonnen van de klantenkaart een ontvangstbewijs af te geven, terwijl zij voorts een klantenlijst moeten aanleggen en bijhouden. Iedere han delaar is verplicht de hem door zijn klanten aangeboden bonnen aan te nemen en deze, klanten in zijn klantenlijst jn te schrijven. De distributiediensten van de hieronder ge noemde gemeenten zullen gedurende het tijd- van van 8 tot en met 28 November, behalve de bonkaarten voor voedingsmiddelen en aard- appelkaarten, de bovenbedoelde zoogenaamde klantenkaarten uitreiken. Tot de gemeenten, waar klantenkaarten voor groenten zullen worden uitgereikt, be- hooren o.a. in deze omgeving: Amsterdam. Beverwijk, Bioemendaal, Haarlem, Heem stede, Velsen. Gortpap uitsluitend op den gortbon. Tot en met 28 November a.s. kan men gort pap uitsluitend betrekken op den voor gort e.d. aangewezen bon „algemeen 421". Tegen inlevering van .bon „algemeen 422' aangewezen v.oor gemengd meel, kan men derhalve geen gortpap verkrijgen. Aangezien bon „algemeen 421" recht geeft op het koopen van 125 gram gort e.d. kan men tegen inlevering van genoemden bon, tezamen noodige taptemelkbonnen in plaats gesp. gew. Schoten Helder Kinheim Halfweg doorging en hard inschoot. Van Zand leverde Bioemendaal kort daarop een fraai stukje, dat hij met een doelpunt besloot, doch de scheidsrechter ken de het wegens buitenspel niet toe. Haarlem bleef den toon aangeven, waarbij de voor- waartsen af en toe individueel goed spel ver toonden. Doordat de Hagenaars zwakker waren, konden zij zich meer veroorloven dan in competitiewedstrijden en af en toe leek Balvers een goochelaar. Eens kopte hij fraai uit een voorzet van rechts in, doch de bal ging over. Van Zand stelde Schoorl in de gelegenheid den stand op 20 te brengen en Balvers zorgde er voor, dat met rust een 30 voorsprong bereikt was. De Haarlemmers voelden, dat zij veel ster ker waren en dat had tot gevolg, dat zij in de tweede helft meer een demonstratie gaven dan serieus spel. De voorhoede was het eer ste kwartier dan ook het meest aan het werk doch daartegenover stond, dat de gasten hard werkten, om doelpunten te voorkomen. In het bijzonder was de spil Holtappel van Quick op dreef en hij slaagde er eindelijk in zijn voorwaartsen aan het werk te zetten. Kort hierop doelpuntte Scheffer van Quick tegen. Over het algemeen ondernamen de Haarlem mers meer aanvallen en Balvers en Schoorl drukten het overwicht uit in doelpunten (51). In het laatste deel van den strijd vatten de Haarlemmers hun taak kalmer op, waarvan Busker gebruik maakte; zijn schot was fraai (52). Al stak het Haarlemsche elftal als ploeg boven de Hagenaars uit, toch waren er wei nig uitblinkers. In de voorhoede waren de spelers van V. S. V. Van Zand, Balvers en Sterk het beste op dreef. Het was duidelijk waar te nemen, dat Balvers wat onwennig was op de rechtsbinnen plaats en vaak trok hij naar den linkerkant, waar Sterk was op gesteld. Schoorl verrichtte nuttig werk en Biesbrouck was het minst in vorm. De mid denlinie vormde het beste deel van de ploeg en zorgde voor een goede verbinding tusschen achter- en voorhoede. Het was noodig de backs een handje te helpen, omdat die niet altijd constant speelden. Odenthal was goed in het afnemen van den bal, doch met plaat sen had hij eenige moeite. Schijvenaar en' Van Gooi speelden een kalme partij en deden hun plicht, als het noodig was. De baoks Schipper en Van Onland begonnen goed; maai zakten daarna af; van belang was het niet omdat de Hagenaars niet altijd gevaarlijk waren en te veel volhardden in kort spel. In 12 25—12 10 31—26 10 23—25 9 17— 9 9 22—20 5 18—26 5 16—30 4 10—19 4 16—28 UITSLAGEN VAN ZONDAG. Door den Technischen dag was het aantal wed strijden beperkt. De uitslagen luiden: Derde klas: DEM—Beverwijk 1—2; Helder—Terrsacvogels 7—0. Vierde klas: ADO—Zeevogels 3—2; ETO—Constan- tius 6—1. Reserve klassen: Hilversum 2—ZFC 2 2—0; HBC 2—Zandvoortmeeuwen 2 11; Zand- voortmeeuwen 3SCA 2 10—6. HANDBAL RAPIDITAS WINT VAN CONCORDIA. In de eerste klasse dames is de plaatselijke ont moeting ConcordlaJRapiditas geëindigd in eer 4—3 zege voor laatstgenoemde, hoewel direct ge zegd moet worden, dat de thuisclub hiermede we! iets meer heeft gekeregen, dan verdiend weed, daar beide partijen volkomen tegen elkaar waren opgewassen; de rood-witten hadden zeker gelijk spel verdiend. De Rapiditas-dames danken deze overwinning voornamelijk aan haar gelukkig begin, toen zij door enkele misverstanden een 2—0 voorsprong hadden verkregen. In de tweede klasse behaalden de Bloemendaal- sche dames volgens de verwactlng een royale 9—0 zege op de H. O. C. reserves. De Rapiditas-reserves werden in Velsen door IJmond met een 40 nederlaag naar huis ge stuurd, hoofdzakelijk tengevolge van de geringe schotvaardigheid der Haarlemsche voorhoede. Bij de heeren toonde Rapiditas zich wedoom an de goede zijde door ook de tweede ontmoe ting tegen IJmond met flinke cijfers te winnen. Dat het 93 zou worden zal in de eerste helft niemand gedacht hebben, daar er weinig krachts verschil te bespeuren viel en de Velsensche ver dediging de doelpunten zeker niet cadeau gaf. Na een 3—28 voorsprong voor de Haarlemmers bracht de tweede helft echter zoo'n Rapiditas overwicht, dat de aanvankelijk op 33 gebrachte stand met regelmatige tusschenpoozen tot 93 kon worden .opgevoerd. IHerln had de Rapidiaan van Eek een zeer werkzaam aandeel, daar hij niet minder dan vijf doelpunten voor zijn •■ekening nam. De Bloemendalers hebben in den uitwedstrijd tegen O. S. S. voor een verrassing gezorgd, door den Zandvoortrs op eigen veld een 4—3 nederlaag 'oe te brengen. WATERPOLO WEDSTRIJDEN IN VELSERBAD. Zondag zijn in het Velserbad te Velsen de vol gende wedstrijden vastgesteld: Heeren: VZV— Nereus 5—3. VZV 2DV.'R 2 4—2. VZV 3—Water trappels 6—1: HVGB 2—Haarlem 2 2—i. dames. VZV—HPC (HPC niet opgekomen); Watertrap pers—DWR 2 0—3. Buisje A 20 toblatten 50 et Zak]* 2 lobUtten 6 cl HOCKEY Meil kan weer aardappelen opslaan. 35 k.g. per persoon. Evenals vorig jaar zal men wederom in de gelegenheid worden gesteld desgewenscht een wintervoorraad aardappelen op te doen Zij, die hiervan gebruik wiflen maken, moe ten zich gedurende het tijdvak 7 November tot en met 6 December a.s. op nader door de plaatselijke distributiediensten bekend te maken dagen tot genoemde diensten wenden en daarbij hun distributiestamkaart met bijbehoorend inlegvel overleggen. De wintervoorraad zal dienen voor het gebruik gedurende de eerste en tweede distributie- periode van 1943 (27 December 1942 tot en met 20 Februari 1943). In verband daar mede zullen personen, die een wintervoor raad willen opdoen, voor elk van genoemde perioden in plaats van de hun toekomende aardappelkaarten, een z.g. „machtiging op slagaardappelen" ontvangen. AVie zich op de nader te bepalen dagen bij den distri- butiedienst vervoegt, ontvangt dus twee „machtigingen opslagaardappelen", elk recht gevende op het koopen van 17fe K.G. aardappelen, terwijl voorts op zijn stam kaart wordt aangefeekend, dat hem tz.t. voor de eerste en de tweede distributie periode van 1943 geen aardappelkaarten mogen worden uitgereikt. Aangezien het aardappelrantsoen momen teel per tijdvak van vier weken 16 K.G. bedraagt, ontvangen de houders van mach tigingen voor winteropslag dus een toeslaj van ongeveer 10 pCt. voor eventueel bederf. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men niet verplicht is aardappelen op te slaan, terwijl het ook niet noodzakelijk is, dat alle leden van een gezin van deze rege ling gebruik maken. >Ien boude er voorts rekening mede, dat men, wanneer de aardappelen, door welke oorzaak ook, zouden bederven, in geen ge val vergoeding voor de verloren gegane aardappelen zal kunnen verkrijgen in den vorm van rantsoenbonnen of hoe dan ook. Tenslotte wordt er op gewezen, dat men slechts oen „machtiging opslagaardappelen" kan verkrijgen in plaats van de gewone aardappelkaarten. Houders van L-inlegvel- len en houHers van toeslagkaarten voorzwa- ren of zeer zwaren arbeid, die van de mo gelijkheid tot winteropslag gebruik maken, kunnen dus geen machtigingen ontvangen inplaats van de hen uit te reiken toeslag- kaarten voor aardappelen. Genoemde per sonen zullen derhalve t.z.t. wel de hun voor de tweede en derde distributieperiode van 1943 toekomende toeslagkaarten. voor aard appelen ontvangen. In verband met het bovenstaande ontvaiy gen houders van een inlegvel KI of LI, die van de mogelijkheid tot winteropslag ge bruik maken twee machtigingen, houders van een inlegvel K2 of L2, drie machtigin gen. houders van een inlegvel K3 of L3 twee machtigingen en houders van een inlegvel K4 of L4 een machtiging. Voorts zuilen de plaatselijke distributie diensten de vakjes 06 en p6 van de stam kaart af kruisen en zullen zij de met 111 en 112 of 211 en 212 of 311 en 312 of 411 en 412 genummerde bonnen van het inlegvel verwijderen. Ontlasting- van het vervoer. Ons land is er in geslaagd de aardappel productie zoodanig op te voeren, dat de voorziening van ons volk met dit onder de huidige omstandigheden zoo uiterst belang rijke gewas., in beginsel verzekerd kan worden geacht. De bijzondere, moeilijke om standigheden, waarmede het vervoer even wel te kampen heeft, maken de distributie van aardappelen echter tot een probleem, waaraan speciale zorg besteed moet worden, wil de aardappelvoorziening ook zoo ver zekerd zijn, aat ieder zijn rantsoen regel matig kan betrekken. Daar niet is te voor zien, hoe het den komenden winter met het vervoer gesteld zal zijn, stelt de over heid dan ook dit jaar weer particulieren in de gelegenheid om een wintervoorraad aardappelen op te doen, ter ontlasting van het vervoert dat in de wintermaanden door vorst bedreigd kan worden. Voorzichtig met aardappelen. van vier liter, slechts koopen. twee liter gortpap Bejaarde gebrekkige door jongen kennis uit Amsterdam aangevallen. Slachtoffer op laatste oogen- blik door inval der politie gered. Het is een wel zeer bedenkelijke menta liteit, die den jongen kenmerkt, welke in den nacht van Donderdag op Vrijdag op een gebrekkigen inwoner van IJmuiden- Oost een moordaanslag heeft gepleegd. In ons blad van Zaterdag hebben we reeds een en ander over deze misdaad kunnen mededeclfen. Tot nu toe was het moeilijk nadere bijzonderheden te vernemen, aan gezien het onderzoek nog wordt voortge zet. De gebeurtenis heeft vooral te IJmui den Oost veel stof tot spreken gegeven en algemeen toonden de menschen hun ver ontwaardiging over de lafhartigheid van den dader, aan wiens optreden slechts door het kranige ingrijpen van politie en mare chaussee een einde kon worden gemaakt. Gelukkig doen dergelijke feiten zich maar weinig in de gemeente Velsen voor. Het laatst werd ieders aandacht gevestigd op den dubbelen moord te Velsen-Noord, welke zaak nog steeds in behandeling is. Geen wonder is het dan ook, dat het te genwoordig rustige IJmuiden-Oost door het verbijsterende bericht werd opge schrikt. Het slachtoffer» de heer Flink, is een zestigjarige timmerman, klein van postuur, die het gebrek heeft doofstom te zijn. De arbeiders in IJmuiden kennen hem en we ten, dat hij een hard werker is, die on danks zijn gebrek steeds door zijn volhar ding aan den slag is geweest. Het is een man, die niemand kwaad zou kunnen noch willen doen en in de laatste plaats zou men dan ook hebben verwacht, dat hij op zoo'n afschuwelijke manier zou worden aange vallen. De politie neemt aan, dat roof zucht de aanleiding tot de misdaad is ge weest. In de omgeving vertelde men, dat de heer Flink een vru belangrijk bedrag moest hebben gespaard. De dader heeft het dus op de zuinig vergaarde penningen gemuntop zichzelf reeds een blijk van een treurige geestesgesteldheid. Als men de bijzonderheden, die tot nu toe bekend zijn, nagaat, wordt men er van overtuigd, dat de politie'hoogstwaarschijiv- lijk het leven van het slachtoffer heeft ge red. We zullen ons de feiten eens reali- seeren. Het is nog niet bekend of de dader den heer Flink een gebruikelijk bezoek heeft gebracht en in den nacht is gebleven. Wel heeft het onderzoek uitgewezen, dat de Amsterdammer een kennis van zün slacht offer was en er nogal eens op visite was geweest. Het is echter ook mogelijk, dat Je dader zich door inbraak toegang heeft verschaft In dit opzicht zien we verdere mededeelingen tegemoet. Dader ter plaatse gegrepen. Roofzucht (om spaar penningen) de drjjfveer. Overigens was het een gelukkig toeval, dat er zich juist twee agenten van politie en twee marechaussees in de nabijheid van de plaats, waar lfet misdrijf werd ge pleegd, ophielden. Toen zij er surveilleer den hoorden ze een afgrijselijk geschreeuw, dat hen het ergste deed vermoeden. De mannen aarzelden geen oogenblik. Inder haast stelden -zij vast, dat er in een per- cëel aan den Engelmundusweg iets ver schrikkelijks moest zijn gebeurd* Met gé- weid drongen zij het pand binnen, klaar om hun kracht volledig te toonen. Wat zij zagen was ontstellend. In de woning lag een man, die er slecht aan toe leek te zijn. Hij bloedde aan het hoofd. Wat was er ge beurd? Was hier sprake van een moord aanslag of een ongeluk? De politie-ambte- naren ontdekten een tweeden persoon, die aanstalten maakte om te vluchten. Oogen- blikkelijk wierpen de politiemannen zich op hem en het gelukte nun hem te arres teeren. Direct werden de noodige maatre gelen genomen. Voor den gewonde werd geneeskundige hulp ingeroepen en de da der werd naar het hoofdbureau van poli tie gebracht. Wat heeft zich in het perceel, 's nachts tegen één uur, afgespeeld? Wellicht heeft de aangehoudene gedacht de spaarpen ningen te kunnen wegnemen zonder te worden gestoord en is het slachtoffer op een of andere wijze verdenking gaan op vatten. We weten het echter nog niet pre cies. Ook in dit opzicht moeten-»we op de resultaten van het onderzoek onder leiding van den heer P. Ytsma, den waarnemen- den commissaris van politie, wachten. De dader zal intusscnen dezen gang van zaken niet hebben voorzien. Hij moet niet hebben verwacht, dat een doofstomme in levensgevaar zoo zou kunnen schreeuwen, dat er in het holst van den nacht de aan dacht van anderen door werd getrokken. Een gelukkig toeval heeft zijn afschuwe lijke plannen op het allerlaatste oogenblik in de war gestuurd. Een jonge man, negen en twintig jaar oud, reeds ongunstig aangeschreven Dij de Amsterdamsche politie, heeft een zestig jarigen doofstomme om spaarpenningen aangevallen'De rechtbank zal er na rijp beraad haar oordeel over yellen. Bin nenkort zullen we nog veel vfflt deze zaak hooren. Intusschen gaan onw gedachten uit naar het slachtoffer, wiens hoofdwon den door een geneesheer zün ggkramd en die Zaterdagmorgen niet in levensgevaar verkeerde. bij het opslaan van uli Er dient evenwel - - aardapelen door particulieren groote voor zichtigheid betracht te worden. Als nier niet beschikt over een behoorlijke bewaar plaats, waarin de aardappelen droog en koel, maar vorstvrij, opgeslagen kunnen worden, doet men verstandig af te zien van winter- bevoorrading. Bij bederf of bevriezing zul len in geen geval nieuwe bonnen worden uitgereikt. Zij, die niet over geschikte op slagruimte beschikken, doen er goed aan, van opslag af te zien. „De IJsheiligen IN OCTOBER ffeRDRONKEN 36 MENSCHEN. Duisternis heeft het verdrinkingscijfer on- gunstig beïnvloed. Er verdronken 4 jon gens beneden 16 jaajr, 6 meisjes idem. 20 mannen en 5 vrouwen, terwijl nog één man verdronk bij auto te water, in totaal 36 dooden. Bij duisternis kwamen om: 1 meisje, 14 mannen en 3 vrouwen, dus juist de helft van het aantal met doodelijk ge volg. Onder zes jaar verloren 3 jongens en 4 meisjes het leven. In Sept. 1942. waren 28 levens te betreuren en in Oct. 1941 48. De bewoners van huizen, langs grachten en vaarten worden verzocht een reddings plankje aan te brengen aan de buitenzijde an him woning. In de verslagmaand zün gered: 8 jongens beneden 16 jaar, 5 meisjes, idem, 16 man nen, 3 vrouwen en nog één man bü auto te water, in tqtaal: 33. In Sept. 1942 22. in Oct. 1941 50. Onder zes jaar zijn gered 4 jongens en 3 meisjes. Bij duisternis 1 meis je, 8 mannen en 1 vrouw. Zwemmend gered: 3 jongens. 5 meisjes, ook 2 mannen. Twee mannen wisten zich zwemmend in veiligheid te brengen. Met handreiking gered 2 personen me', red dingshaken 11, met boothulp 5. met een schippershaak 1 en nog 1 met het toewer pen van een jaseinde. Er reed één auto tc water. HetAmsterdamsch Toon eel, Als de IJsheiligen geweest zijn, breekt de lente aan, toont de Meimaand zich in haar volle pracht. En pas als de menschen het koud hebben gehad, zijn ze blij met de warmte, die gewoonlijk iets dagelijks lijkt Deze waarheid heeft Adelbert A. Zinn ge symboliseerd in zijn comedie „De IJsheiligen'" Er is beroering in en om de menschen. di_ ons als hoofdpersonen spoedig vertrouwd ge maakt worden. Renate Nissen, de vrouw van een filosoof, die op het punt staat, een opera tie te ondergaan, heeft haar hart verloren aan den assistent-chirurg, die de operatie zal on dernemen. dr. Walter Berg. Deze laatste staat dus voor de gewetensvraag, of hij de verant- woordig op zich mag, of moet, nemen, he- gevaarlijke werk te verrichten. Het minste ge brek aan bekwaamheid kan hem niet alleen verdacht maken in de oogen van Renate en de wereld, maar zal hem ook zijn zelfvertrou wen doen verliezen. Toch stemt hij toe, als zijn vaderlijke chef prof. Wittrisch hem voor de keuze stelt, zijn plicht te doen of te deser- teeren. De conflicten spitsen zich toe, doch juist op het moment dat de IJsheiligen hun biezen pakken, breekt de zon weer door. Aan de ver houding tusschen Renate en Berg komt zonder tragedie een einde en Nissens kwaal blijkt ook zonder gevaarlijke operatie te genezen. De vuurproef is doorstaan de menschen kunnen zich weer overgeven aan het al' sche, dat zij plotseling begroeten als iets warms en innigs Zinns comedie doet denken aan de schaar- sche blijspelen, die uit Scandinavië naar hier zijn gekomen. Ook hief een gegeven dat een zwaar tooneelspel doet verwachten, een scherp gesteld conflict, maar een ontknooping. die aan alle zorgen eert einde-maakt. Een sterk stuk willen wc „De IJsheiligen" niet noemen, wel een spel waarin menige waarheid en menig stukje wijsheid op de juiste wijze wor den opgediend. Ook in de vertooning door het Amster- damsch Tooneel, onder regie van Jan van Ees, konden wij deze beminnelijke filosofie, gehuld in een luchtig kleed van ironie, het meest bewonderen. Het was Anton Roemer, die haar over het voetlicht' bracht, in de per soon van den goeden prof. Wittrisch. Een waardige, levendige rol van Roemer, die voor den knappen acteur geschreven had kunnen zijn. Voor het overige bracht de bezetting geen verrassingen. Vera Bondam als Renate en Jan van Ees als de ziekelijke Frank Nissen deden wat van hen verwacht mocht worden. Groot is hun taak niet Eenri Eerens zette temperament en vaart achter zijn creatie van dr. Berg, doch geheel aanvaardbaar werd deze rol er niet door. Welke chirurg zou zich dermate uit zijn evenv.lcht laten slaan als Berg door een conflict, dat niets buitenge woons heeft? Noemen wij tenslotte Johan Elsensohn om zijn korte, maar raak getypeerde rol van den mart; die de dokters komt bedanken voor de genezing van zün kind. M. SYBR. KOOPS. (Onderstaande is reeds in een deel van de ttorige oplage opgenomen) Uitslagencijfers der verkiezingen in de Vereenigde Staten. De New York Times publiceert het vol gende beeld van het resultaat der Congres verkiezingen. Huis van Afgevaardigden: 220 democraten, 209 republikeinen, 4 leden van andere par tijen. Twee zetels zijn nog onbeslist. Senaat: 56 democraten, 38 republikeinen, 1 progressist. Van één zetel is de uitslag nog niet bekend. Het is volgens het blad mogelijk, dat de stemmen der afwezige kiezers op diverse uit slagen nog een besltssenden invloed zullen oefenen. Een kwart eeuw Sowjet-Unie. Rede van Stalin en Geallieerde gelukwenschen. Stalin heeft naar aanleiding van den 25sten verjaardag van de bolsjewistische revolutie in een rede gesproken over de noodzakelijkheid van het tweede front. Naar zün meening zijn de successen van de Duitsche troepen een gevolg van het ontbreken van het tweede front. Een tweede front, zoo zeide Stalin, is absoluut nood zakelijk. omdat het ontbreken hiervan „tot een fatalen afloop" kan leiden. AIS program der Sovjets en de bondgenooten noemde Stalin: „uitroeiing van de raciale exclu siviteit, territoriale onaantastbaarheid en bevrijding van de onderdrukte volken". Naar aanleiding van den 25sten ver jaardag der bolsjewistische revolutie laat de Duitsche pers het licht vallen op de gevaren, die Europa en de rest van.de wereld v&n den Kant van het bolsjewisme bedreigen, en wijst er op, dat Duitschland tezamen met zijn Euro- peesche bondgenooten het -militaire bolsjewisme heeft gedwongen tot den beslissenden strijd en daarmede het Duitsche Rijk en het Europeesche vasteland ja de wereld, met inbegrip van degenen, die de oogen nog gesloten willen houden, van de ergste ramp der menschheidsgeschiedenis heeft gered. De Deutsche Allgemeine Zeitung herin nert er aan. dat Stalin van de gebeurtenis sen van 7 November 1917 heeft gesproken als van de „eerste etappe der wereld revolutie". Uit New York wordt gemeld, dat pre sident Roosevelt en staatssecretaris Huil op den 25sten verjaardag van het bestaan der Sovjet-Unie gelukwenschtelegrammen hebben gezonden aan Kalinin. De chefs der drie wapens der Ver. Staten zonden den bevelhebbers van het Roode leger hun ge lukwenschen. Naar radio New York meldt, heeft me vrouw Roosevelt ook een gelukwensch- telegram doen toekomen aan de regeering van de Sovjet-Unie. Spanje versterkt Ceuta en Marokko. Volgens een bericht uit Madrid houden de Spaansche regeerings-autoriteiten zich op het oogenblik met het plan bezig, de mili taire versterkingen van Ceuta in Spaansch Marokko op groote schaal uit te breiden. Het stadsbestuur van Ceuta heeft reeds een bedrag van 3.000.000 pesos gevoteerd voor den aankoop van het voor deze uit breiding benoodigde terrein en den bouw van kazernes e.d. Natsocialisme en religie Verklaring van Rosenberg. Reichsleiter Alfred Rosenberg heeft zich m een te Weimar uitgesproken rede ge keerd tegen bepaalde verwijten, die de vij anden van het nationaal-socialistischc Duitschland met betrekking tot religieuzo onderwerpen richten. Ilii bekrachtigde in deze rede nogmaals het feit. dat de leidende mannen van het huidige Duitschland op het standpunt der verdraagzaamheid staan en hu zeide tevens, dat de vijand het natio- naal-socialistische Duitschland slechts ver dacht probeert te maken, wanneer hii be weert. dat het nationaal-socialisme den godsdienst wil uitroeien. Hij stelde vast. dat net, nationaal-socialisme tegenover allo godsdienstige genootschappen de onvoor waardelijke verdraagzaamheid leert onder voorwaarde, dat zijn daden zich niet rich ten tegen de Germaansche moraal en tegen Duitschland. Deze verdraagzaamheid strekt zich natuurlijk ook uit tot de onsterfelük- heidsideeen en de gewetensvrüheid. AANWIJZING DIENSTPLICHTIGEN VOOR DEN ARBEIDSDIENST. In de bladen werd dezer dagen een bericht gepubliceerd, volgens hetwelk tegen 4 Janu ari 1943 o.m. voor den arbeidsdienst kunnen worden opgeroepen zij, die zijn geboren van en met 1 October 1924 tot en met 31 Dcc. 1924 en die niet of niet volledig in een beroep of bedrijf werkzaam zijn en geen geregelde beroeps- of schoolopleiding volgen. De in dit bericht aangeduide beperking be rust op een misverstand; derhalve kunnen voor den eerstvolgenden arbeidsdiensttijd worden opgeroepen o.m. alle jonge Neder landers, die zijn geboren tusschen 1 October en 31 I^ecember 1924. EVENTUEEL TOEZICHT OP AMBTENAREN'. Daar de noodzakelijkheid is gebleken van een streng toezicht op ambtenaren, die met waardevol materiaal omgaan -of zoodanig materiaal door middel van de-aan hun functie ve1^>0nden vr5ïheicl van beweging kunnen be reiken. heeft de burgemeester besloten het Ambtenarenreglement aan te vullen met het ••olgend artikel De ambtenaar ls verplicht zich, zoolang hij zich nog in dienstgebouwen of op daarbij be- boorende terreinen bevindt, te onderwerpen aan een door het bevoegd gezag gelast onder zoek aan zijn lichaam of aan zijn kleoding of van zijn aldaar aanwezige eigendommen, u.f h00fd van de" dienst draagt zorg, dat bij bedoeld onderzoek onredelijke en onbe hoorlijke bejegening wordt voorkomen. Burgerlijke Stand. NIEUWE UITGAVEN. nc Drankwet. Van ..De Drankwet in vragen en antwoorden" door J. W. A. C. van Loener. is b(j N' Samson N V. te Alphen aan den Rijn eer. derde, gewijzigde en aangevulde druk schenen. HAARLEM 7 November 1942. BEVALLEN: 6 Nov.. A. Blokzijl—Mulder 7 A Loppersum-Ros. d.; J. c. vèn den Elshöüt- Schoen. z.; 7 Nov.. T, R. van den Etjkhof-Kort. aoenter. v?-VE«L?DI;N*: 5 ,Nov" J M- H- H- Bal-van der veen. 47 J.. Junoplantsoen; 6 Nov.. B. Burger 73 j.. Popeüngv.raat. ONDERTROUWD: 7 Nov., J. Hubregtse en M H. Betke; A. van der Meer en E. Tibboel.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 5