Haarlemsche Courant 'Luchtwapen van de As opereert ten ^Noorden van Algiers. Zware gevechten in Fr. Noord-Afrika EXTRA BERICHT: ^103.000 ton vernietigd. ADMIRAAL DARLAN GEVANGEN GENOMEN. I 287e Jaargang No. 265 x Abonnement p. week 0,26, p. muail Mi, p. kwartaal 2,(2, franco p. post /'3.T2, losse nummers cent Advertentiën s— pi.m. 5,elke nun. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m- Kennemer 2 dl tie s—u m.m. 1,26. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. tftff.i Grafische Bedrijven Damlata. Wnd. Hoofdredacteurt t. BACDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt daeeltjks behalve op Zon- en feestdagen. Dinsdag 10 November 1942 Bureaus Haarlem: Groote Houtstraat 93. ^kantoor: So«nd»« plein 27. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15854. Redactie 10600, Administratie 1072*. 1*525. SoenOapleln 12230. Postgiro 13(958, Directie PB. A. MEES - P. W. PEEREBOOM. Li?3 sol les Geallieerde oorlogsschepen en 4 koopvaarders door bom- lij V H enj tien getroffenIn Egypte vocht geïsoleerde afdeeling zich 'i|J dagen lang een tveg en voegde zich weer bij de hoofdmacht plaatselijke terrein- winst aan Oostelijk front. m 44, Het opperbevel der Duitsche weermacht iwi jeelt mede: in het'gebied van Toe apse werd de rljand door plaatselijke aanvallen van Duit- j>Et?che en Roemeensche troepen uit zijn stel le lingon geworpen. Bij den verbitterden strijd ko werd eei> gevechtsgroep ingesloten en vernie tigd; op een andere plaats werd een sterk bezet steunpunt genomen. Ten Oosten van oer. Alagir won de Duitsche aanval opnieuw ii, aan terrein, terwijl krachtige tegenaanvallen werden afgeslagen. nw Aan het front van den beneden-D o n zetten f Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrachten haar aanvallen op veldstellingen en troepen- IJ-es verblijfplaatsen voort. Italiaansche troepen 5. Jverijdelen een poging van den vijand om de rivier over te steken. Ravitailleeringsspoor- wegen der bolsjewisten in den centralen sec- tor werden door luchtaanvallen op verschil- lende punten vernield. Bij den strijd tegen den scheepsaanvoer ZE voor Leningrad heeft de luchtmacht op het aai; Ladoga meer drie vaartuigen tot zinken gebracht. In het gebied om Mersa Matroe heb- p. ben Duitsche slagvliegers verscheidene Brit- en sche tanks en autocolonnes vernield. Een Duit sche afdeeling onder bevel van generaal- i majoor Ramcke, die tijdelijk was afgesneden, heeft den vijand in driedaagsche zware ge- vechten groote verliezen toegebracht, een aanzienlijk aantal auto's buitgemaakt, zich h. jmet behulp daarvan mobiel gemaakt en de „-.pi verbinding met het gros hersteld. c\v' De Amerikaansch-Britsche oorlogsschepen 1cn troepentransportschepen in de wateren ten Noorden van Algiers zijn sedert 6 Novem- rrrlber overdag en des nachts door afdeellngen KrjDuitsche en Italiaansche gevechtsvliegers „oi aangevallen. Volgens de tot dusverre ontvan- ipp gen berichten zijn 6 oorlogsschepen en 4 mr. koopvaarders door zware bommen getroffen. In het Westen der Middellandscbe Zee heeft een Duitsche duikboot een torpedotreffer ge- plaatst op een Britscben kruiser^ van d< Leander-klasse. VT1 Aan de Kanaalkust schoten jachtvlie- Ga gers Zondag overdag van 'een gemengde Brit- sche formatie 12 vliegtuigen, waaronder 2 IR viermotorige bommenwerpers, neer, zonder zelf verliezen te lijden. De vijand verlpor 5C bovendien 7 vliegtuigen bij losse stoorvluch- ten boven de Fransche .wateren en de Duit- i„' sche bocht. nv Extra-bericht. crC., Zooals In een extrabericht gemeld, hebben ~j5, Duitsche duikbooten opnieuw succes gehad in den strijd tegen geëscorteerde convooien [.VA en tegen afzonderlijk vatende schepen. Zij hebben in het Noorden van den At- Hrt lant'ïscihen Oceaan, in de Caraibische Zee, L„ bij Trinidad, in de Golf van Guinea en in mc de wateren van Kaapstad 16 vijandelijke o. koopvaarders van 103.000 t. in totaal in den Mac grond geboqrd en twee getorpedeerd en zwaar beschadigd. De lading van verscheiden schepen was be stemd voor den Amerikaanschen etappen- dienst op Afrikaanschen bodem en bestond uit vliegtuigonderdeelen, munitie en andei oorlogstuig. Sinds de vrijwel volledige vernietiging van het groote, voor Moermansk bestemde Britsch- Amerikaansche convooi in het begin van Sep tember hebben, naar het D.N.B. verneemt, -Engelschen noch Amerikanen een poging on dernomen om een convooi door de Noordelijke IJszee naar een Sowjethaven te brengen. Slechts nu en dan onderneemt eefi alleen- varend schip deze riskante reis en valt dan ten prooi aan een duikbootaanval, zooals nu weer het splinternieuwe vrachtschip William Clark. Deze sch,eepsroute is» vrijwel geheel 'uitgestorven en er wordt te Moermansk Bijna niet gelost. In aanvulling op het Duitsche weermacht- bericht verneemt het D.N.B. In Noord-Egypte hield de sterke I^ritsche druk op de Duitsch-Italiaansche troepen aan. Groote regenval heeft de duindalen voor ge- ruimen tijd veranderd in modderige meren. Het natte zand heeft de operaties belemmerd. Volgens de bij het opperbevel der weermacht ontvangen berichten ondernam de vijand der halve zijn aanvallen vooral van den harden kustweg en de spoorweglijn uit naar het Westen en het Noorden, waarbij hij na sterke voorbereiding door artillerie zijn infanterie en pantserstrijdk[-achten massaal in dén strijd bracht. De aanvallen mislukten echter onder hooge verliezen voor den vijand. Daardoor konden zich de in het gebied van Mersa Matroe strijdende formaties van het Duitsch- Italiaansche pantserleger van d§n vijand los maken. De Duitsche dekkirigstroepen waren verder aar het Zuid-Oosten eveneens in zware ge vechten verwikkeld. Hier vernietigden pant serjagers eenige Amerikaansche pantser wagens door vuur uit aritsche anti-tank kanonnen. Het Italiaansche wcermachtbcricht. Het Italiaansche weermachtbericht luidt sjii DORIOT E1SCHT OORLOGS VERKLARING. Voorstêl tot „imperiaal pact". Op de vergadering der Fransche volks partij van Doriot, die Maandagochtend te Parijs is gehouden, heeft de leider onder stormachtigen bijval Van omstreeks 200 partijgangers uit Frankrijk en de kolo niën. onder wie inboorlingen, de onmid dellijke oorlogsverklaring van Frankrijk aan Engeland en Amerika geëischt. Voorts verlangde hij, dat terstond een bond genootschap met de Asmogendheden wordt gesloten en Frankrijk toetreedt tot het anti- ko'minternpact. Als grondslag wan den strijd noemde hij een imperiaal pact ter verdedi ging van het Fransche koloniale bezit. Deze eischen zullen onmiddellijk worden voorge legd aan de regeering te Vichy. Doriot eindigde met een beroep op zijn aan hangers na hun terugkeer in hun woonsteden van de plaatselijke autoriteiten de vorijiing van een imperiaal legioen te verlangen en zelf de plaatsen in de betrokken commissies In te nemen. Aan de Amerikaansche Journalisten te Vichy is sedert Zondagavond ieder telegra fisch verkeer verboden. Deze maatregel houdt verband met het besluit van den minister raad de diplomatieke betrekkingen met de Ver. Staten te verbreken. Toen de vergadering waarop Doriot had gesproken was afgeloqpen, stelden de deel nemers zich op tot een optocht. Een deel var deze optocht slaagde erin onder kreten als „Oorlog aan de Engelschen" en „Weg met de Engelsche moordenaars" onder de Are de Triomphe door langs het gedenkteeken voor den Onbekenden Soldaat met opgeheven rech terarm te trekken. Een afdeeling politie prb- beerde de optocht te verspreiden, waarbij kleine incidenten voorkwamen. Het nationaal revolutionnaire front, welke leden voor een deel bestaan uit aanhangers van Déat heeft een boodschap gericht aan de regeering. waarin de eisch gesteld wordt, dat in de regeering alle partijleiders zullen worden opgenomen, die vastbesloten zijn een onmiddellijke!* en doeltrcffenden strijd te voe ren tegen de „Engelsch-Amerikaansche roo- .verijen en tegen alle verraders in het eigen land". Voorts eischt het Nationaal Revolutionaire front een onmiddellijk bondgenootschap met de Sr-'m^fuidheden. als volgt: Gepantserde vijandelijke afdeelin» gen hebben tevergeefs getracht de bewegin gen der Astroepen te hinderen, die terugtrek ken langs de kuststreek van de woestijn. Een. groep, die omsingeld was, is er na drie dagen vechten in geslaagd zich weer bij het gros der Italiaansch-Duitsche strijdkrachten te voegen. Italiaansche en Duitsche vliegtuigformaties ondersteunden doeltreffend de actie der strijd-, krachten te land en belemmeren de bedrij vigheid der vijandelijke luchtmacht aanmer kelijk. Twee Britsche toestellen werden door onze jagers neergeschoten. Na het bombardement van den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men onder de be volking van Genua 23 dooden en 88 gewonden geteld. Tijdens dezen aanval verloor de vijand stellig vijf vliegtuigen. Een vijandelijk vlieg tuig stortte brandend neer in de buurt var Cammarata (Agrigento). Twee leden der be manning kwamen om en de derde werd ge vangen genomen. Een groot Engclsch-Amerikaansch convooi, dat op de kust van Algerie opereerde, is door luchtmacht en duikbooten der Spil aange vallen. Verscheidene oorlogsschepen werden getroffen. Een kruiser werd stellig tot zinken gebracht, verscheiden vrachtbooten getroffen. Egypte. Ofi meldt uit Istanboel. Ernstige inciden ten hebben plaats gehad te Alexandrië en te Kairo ingevolge de aanhouding van verschei dene gewezen ministers en leden van het Egyptisch parlement. Zij zijn voor de recht bank gedaagd onder beschuldiging van anti' Britsch activiteit. De Fransche bezittingen op het Westelijk halfrond. Als gevolg van de breuk tusschen Washington en Vichy is het vraagstuk der Fransche bezittingen op het Westelijk half rond weer actueel geworden. Volgens"Associated Press houden poli tieke kringen te Washington zich intensief bezig met den toekomstigen status van Martinique, Fransch-Guyana en Guade loupe. Deze Fransche koloniën zijn van de grootste beteekenis voor de verdediging van het Panamakanaal. Reeds maandenlang heeft het Witte Huis met voorbijgaan van Vichy hierover met gouverneur Robert on derhandeld. Houding der Geallieerden jegens Spanje en Portugal. De Engelsche minister van buitenland- sche zaken, Eden, heeft op het Foreign Office de ambassadeurs van Spanje en Por' tugal ontvangen en hun meaedeelingen voor hun regeeringen overhandigd. Uit dezelfde bron verluidt, dat de Brit sche ambassadeur te Madrid, Sir Samuel Hoare. opdracht heeft gekregen de Spaan- sche regeering mede te deelen, dat de operaties in Fransch-Afrika noch den „mo dus vivendi" in Tanger, noch het Spaansche goederenverkeer met het buitenland zullen aantasten. De Britsche ambassadeur in Lis sabon heeft opdracht gekregen, de Portu- geesche regeering mede te deelen, dat de Britsche regeering niet van plan is, Portu gal en zijn overzeesche bezittingen te be trekken bij het conflict. Voorts hebben de Britsche ambassadeurs te Madrid en Lissabon opdracht gekregen om de Spaansche en Portugeesche regeering ervan in kennis te stellen, dat de Britsche regeer ing de Amerikaansche regeering steunt. De hooge commissaris van Spaanscn- Marokko, generaal Orgaz, die eenige dagen geleden te Madrid was aangekomen, is met een speciaal vliegtuig haar Tetoean terug gegaan. Hij is door generaal Franco en dooi de ministers van buitenlandsche zaken en oorlog, Jordana en generaal Asensio, ont vangen voor het voeren van besprekingen over den toestand in Afriloi. Garantie-verklaring. Het Spaansche ministerie van buiten- laridsche zaken heeft het volgende commu niqué uitgegeven: In verband met de nieuwe militaire ope raties in Noord-Afrika hebben de chef van den staat en de minister van buitenlandsche zaken van den president der Vereenigde Staten en van de regeering van Groot-Brit- tannië de schriftelijke garantie ontvangen, dat de Spaansche continentale en insulaire souvereine gebieden, benevens de koloniën en het Spaansche protectoraat Marokko vol ledig zullen worden gerespecteerd en noch Groot-admiraal Rader laat zich tijdens een' bezoek aan een flottielje mijnenvegers door den commandant van het flottielje inlichten omtrent diens laatste nachtelijke gevechten met Britsche snelbooten. (P.K. RGinhardt-HH-St.-P.H. c) Roosevelt vraagt Bey van Tunis doorgang. V.S. verklaren Frankrijk tot vijandelijk gebied. Naar de Amerikaansche berichtendienst meldt, heeft de Amerikaansche minister van financiën Morgenthau medegedeeld, dat het continentale Frankrijk in overeenstemming met de voor vijandelijke landen bestaande handels- en verkeersverboden tot vijandelijk gebied is verklaard. Volgens de B.B.C. heeft president Roose velt in een brief aan den Bey van Tunis dezen om doorgang van zijn troepen naar de Italiaansche kolonie Tripolis gevraagd. Zondagavond heeft de Amerikaansche mi nister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, een verklaring afgelegd. Ten aanzien van de Fransche regeering zeide Huil o.m.: „Het laat de Amerikaansche regeertng koud, of Frank rijk al of niet de diplomatieke betrekkingen met ons verbreekt. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft Canada de betrekkingen met Frankrijk verbroken. Officieel werd inmiddels te Londen Zondag medegedeeld, dat Britsche troepentransport schepen naar Fransch Noord-AfrWra op weg zijn ter versterking van de Amerikaansche landingstroepen. Over de landing der Geallieerden in Noord- Afrika wordt gemeld dat bij de operaties „luchttroepen" zijn gebruikt, die in een groot aantal transportvliegtuigen zijn overgebracht. Volgens een semi-officieel bericht uit Wash ington zou een groot aantal Britsche divisies aan de operaties deelnemen. Generaal de Gaulle, de leider van de .z.g. ..onafhankelijke Fransche troepen", heeft door de radió een oproep aan het Fransclje legioen in Noord-Afrika gericht, waarin hij de officieren en soldaten aanspoort,,zich over te geven en zich bij de Amerikanen aan te sluiten. De Fransche vloot in actie. Zoindagimorg-en te 11 uur werd offiiciee-I medegedeelddat de Fra.n*che vloot omdei» stoom lag en gehee'l gereed wns o>m uit te varen. De opperbevelhebber van de Fran sche oorlogsvloot, de aidmilraal Auiphan. be vond zich aajh boord. Volgens een bericht van de United Press zijn Frunsehe zeestrijdkrachtcn in de MMdellandsche Zee In gevecht ge raakt met Anglo- Amcri kaansclie een heden. Bijzonderheden zijn nog niet be kend. Ifiaamdag is bij Casablanca voor de eer ste rnn al het. Fransche slagschip Jean Bart in aot-ie gekomen, terwijl tevoren de kuist sliëch'ts door to.rpèdobooten aas verdedigd L'tt La Linea wordt vernomen, dart. de grens tusschen Gibraltar en Spanje nog steeds is gesloten. Elechis de Spaansche ar beiders. die in Gibraltar werkzaam zijn. mochten de" grens passeeren-. Vorder wordt mjedegedeelddat de R. A. ondanks heit im dtfit gebied heersohende sbormachit'ige weer haar ve nke nwingsvJu-c h- ten boven zee voortzet. De maritieme medewerker van Svenska Dagbladet schrijft, dat de Fransche vloot uit 5 slagschepen, 1 vliegtuigmoederschip, 4 zwa re en 1 lichte kruiser, veertig lorpedoboot- jagers en 70 duikbooten bestaat. TWEE DEMENTI'S VAN VICHY. De in het buitenland in omloop zijnde ge ruchten die er van spreken, dat Pétain en Laval voornemens zouden zijn hun posten te verlaten, worden van bevoegde Fransche zijde als onjuist gekenschetst. Zondagavond heeft ambassadeur de Brinon officieel de door de Geallieerde propaganda verspreide geruchten gedementeerd als zou den Duitsche troepen het onbezette gebied van Frankrijk zijn binnengemarcheerd. Stockholm verlaagt belastingen Een onder de huidige omstandigheden ap de geheele wereld wel uniek ver schijnsel heeft zich in de Zweedsche aoofdstad voorgedaan. De gemeenteraad leeft namelijk besloten tot belasting verlaging. Alarmtoestand in Dakar. Naar gouverneur-generaal! Boieson reeds in zijn boodschap aan maarschalk Pétain en de Fransche regeerdng meedeelde. jDakar sinds het begin van de landingen in Noord-Afrika In n!a.i-n woest am-d. Bosssor heeft Zondagavond een korte toespraak ge houden. waarin hü zeide, dat ongetwijfeld ook wel de beurt aan "West-Afrika konnt. De rebeurteniiesen zouden de soldaten echter rereed vinden om het bevel van den Maar schalk uit te voeren. KABINETSWIJZIGING VERWACHT IN DENEMARKEN. Naar van Deensche zijde wordt medege deeld. zijn in de afgeloopen week belangrijke besprekingen gevoerd in het kabinet, tusschen de regeering en de uit; vertegenwoordigers der partijen beslaande commissie voor samen werking en door de partijen. Daarbij is gecon stateerd, dat de ontwikkeling een regeerings- wijzigipg noodig maakt. De minister van staat Buhl heeft, daarop met goedkeuring van de partijen, welke de tegenwoordige regee ring steunen, den Koning geadviseerd, flen minister van buitenlandsche zaken, Scavenius, te belasten met de vorming eenef nieuwe regeering. Scavenius is Zondag in het diakonessen- ziekenhuis door den Koning ontvangen, die hem uitnoodigde een nieuwe regeering te vormen. Men verwacht, dat de onderhande lingen zeer spoedig tot resultaat zullen leiden. het voorwerp zullen zijn van een aanval noch van eenigerlei handeling, die htm sou- vereiniteit, integriteit en onafhankelijkheid zou benadeelen. Op gelijke wijze worden de Spaansche belangen in het algemeen door den in Tanger geschapen toestand en de geldigheid der handelsverdragen gerespec teerd. De minister van buitenlandsche zaken. Jordana. heeft Zondagmiddag den Spaan- schen ambassadeur te Vichy. Lequenca, ontvangen. Tijdens het onderhoud, dat een uur duurde, hield de ambassadeur verschei dene malen ruggespraak met Vichy. Na <le rede van Stalin. Volgens berichten uit Engeland zou Chur chill in de verklaring, die hij van plan is komende week in het Lagerhuis af te leggen, ook terugkomen op het verwijt van Stalin, dat de situatie in de Sowjet-Unie veroorzaakt is door het ontbreken van een tweede front in Europa. Omtrent de rede van Stalin wordt van be voegde Duitsche zijde verklaard, dat de poli tieke noch de militaire leiding van Duitsch- land haar vaste besluit heeft gewijzigd het Sowjet-stelsel 'uit de politieke en geestes geschiedenis der menschheid weg te nemen, Onder dit parool, waaronder de verbonden mogendheden in het Oosten den strijd voeren, zullen zij overwinnen. Dit is een wet, onverbiddelijk wordt opgevolgd- Na het verbreken sc'nen Frankrijk en de Ver. Stat" belangen van de Ver. Staten in handen den gelegd~van de vertegenwoordigingen Zwitserland in Frankrijk. Deze nemen tevens de Engelsche belangen waar die tot dusver waren toevertrouwd aan de Amerikaansche, ambassade. GIBRALTAR HERMETISCH GESLOTEN. Naar uit La Linea gemeld wordt is de yes- ting Gibraltar hermetisch gesloten. De Spaan sche arbeiders, die te Gibraltar werken en anders dagelijks tusschen -de vesting en hun Spaansche woonplaats heen en terug rijden, mogen Gibraltar niët verlaten. FRANSCHE MIJNWERKERS-RANTSOENEN VERHOOGD. De Fransche ministèr van voedselvoorzie ning qn landbouw, Bonnafous, heeft bepaald, dat de mijnwerkers aanzienlijk meer brood, aardappelen en jam krijgen. Het broodrantsoen wordt voor mijnwer kers, die meer dan 50 uur per week onder den grond'werken, verhoogd tot 600 gr. per dag Voorts krijgen zij drie aardappelkaarten per maand in plaats van twee. De mijnwerkers, die boven den grond en per week. niet meer dan 48 uur werken, krijgen twee aardappel- kaarten. Het jamrantsoen der mijnwerkers wordt verdubbeld en op een kilo pen maand gebracht. In tegenwoordigheid van vele Duitsche en Nederlandsche autoriteiten is in het Rijks museum te Amsterdam de tentoonstelling „Herlevend Nederland" Zaterdag officieel geopend. Max Blokzijl heet de genoodigden welkom en geeft een uiteenzetting van het doel der tentoonstelling. (Polygoon Sagers Pax Holland c) Nn capitulatie van Algiers neemt generaal IVeygattd opperbevel op sich. De Amerikanen op eenige plaatsen teruggedrongen. De gevechten bij Oran duren voort. De uit Fransche mariniers en inheem- sche soldaten bestaande kustartillerie staat onder bevel van officieren, die eerst kortgeleden uit Vichy te Oran zun aangekomen. De Fransche radio maakt bekend, dat óe toestand in Marokko ongunstiger is gewor den. De stad Mehdia :s geyailen. Zeven K.M. ten Oosten van Casablanca wordt lel gestreden. Hierbij is een aantal gevangenen gemaakt. Oran biedt nog altijd tegenstand. Voorts wordt nog gemeld, dat er uit Mek- nes en Fez Fransche versterkingen komen om den strijd op te nemen met de Ameri kaansche troepen, die een bruggehoofd ge vormd hebben. De Amerikaansche troepen, die in Safi geland zijn, zijn tegengehouden, In alle Marokkaansche steden heerscht rust, Uit Agadir en Mogador komen berichten over nieuwe.landingen van Amerikaansche troepen. Ook b;j Arzeu ten Westen van Oran is het tot gevechten gekomen. De voor dit gedeelte van de kust liggende Amerikaansche sche pen houden de Fransche kuststellingen on der vuur. De Fransche oorlogsbodems, die uit de haven van Oran waren uitgeloopen om den vijand te ontmoeten, hebben zich na een kort gevecht weer teruggetrokken. In de haven van Oran hebben zich enkele Fran sche oorlogsschepen, die uit Algiers waren| ontkornen, bij hen gevoegd. Amerikaansche troepen hebben, na den val van Fort Sidi Faroek, het ten Westen van Algiers gelegen Ain Taiba bezet. Havas-ofi meldt uit AlgiersBij Oran worden „sporadische gevechten" voortgezet. De Amerikaansche ring rondom de stad wordt steeds nauwer. Daarentegen is Mers-el-Kebir nog steeds in handen van de Fransche troepen. In den loop van den middag hebben kustbatteriien zich in den strijd gemengd en twee groote Amerikaansche marine-eenheden verdre ven. die probeerden de haven te naderen Volgens de laatst ontvangen.berichten is de toestand in Marokko als volgt: De bezettin.? van Port Lyantey is het ger lukt door tegenaanvallen den vijand aan het strand van Mehdia achteruit te druk ken en dit te zuiveren. Zij bevrijdde Fran sche krijgsgevangenen. De controle over weg en spoorlijn van Port Lyautev naar Rabat werd hersteld Een van Meknes komend Fransch bataljon is -reeds in Port Lyautey geland. Vijande lijke troepen ter sterkte van duizend man zijn er in geslaagd in Noord-Sabou te lan den. De Fransche troepen zijn onderweg naar hen toe. Maatregelen in Frankrijk. Reuter meldt uit Washington, dat aan den Franschen ambassadeur de passen zijn overhandigd en dat de Ver. Sta ten alle schepen van Vichy. welke zich in de Amerikaansche havens bevinden, in beslag genomen hebben. De Amerikaansche zaakgelastigde in Vichy, Tuck, is Maandagmiddag te vier uur door maarschalk Pétain ontvangen. Men vermoedt, dat het hier Tucks afscheidsbe zoek heeft betroffen. Na het verbreken der diplomatieke be trekkingen tusschen Frankrijk en de ver eenigde Staten, wordt in een officieel com muniqué van Zondagnacht de aandacht ge- vestigd op verschillende gestes van maar schalk Pétain, die steeds alle moeite heeft gedaan, met de Amerikaansche regeenng op goeden voet te 'blijven voor zoover dit binnen het kader van de met Duitschland gesloten wapenstilstand mogelijk was. In politieke kringen te Vichy wordt uit voerig gesproken over het afbreken van de diplomatieke' betrekkingen met de V.S. Alhoewel men er de zaak niet te pes simistisch wil bekijken, gelooft men toch dat van een bijlegging tusschen de twee partijen geen sprake meer kan zijn en dat de ontwikkeling der gebeurtenissen wel tot een formeele oorlogsverklaring van Vichy aan de Vereenigde Staten zal leiden. Uit welingelichte ki'ingen wordt verno men dat het Fransche ministerie van buiten landsche zaken aan de Fransche autoritei ten in Noord-Afrika opdracht heeft gegeven alle Amerikaansche consulaten aldaar .te sluiten en de consols en vice-consuls in het belang hunner eigen veiligheid onder arrest te stellen. Alle Amerikaansche journalisten in het Fransche onbezette gebied hebben hun ac tiviteit gestaakt Zij zullen te hunner be scherming in verzekerde bewaring worden gehouden. Het vertrek van den Amerikaanschen zaakgelastigde uit Frankrijk zal in verband met den terugkeer van den Franschen ge zant in Amerika. Henry Haye. worden ge- egeld. De Amerikaansche journalisten, die zich nog in Frankrijk bevonden en cie waren ge accrediteerd bij het staatssecretariaat van informatie te Vichy, zijn geïnterneerd in het kamp te Tarbes in het departement Hautes Pyrenees. Naar Zondagmiddag wordt gemeld had generaal Weygrand, die zich tege lijk met den Franschen gouverneur- generaal van Noord-Afrika naar Al giers had begeven, het opperbevel van alle Fransche strijdkrachten in Afrika op zich genomen. Het geheele scheepvaartverkeer tusschen Marsei(le en Algiers is in verband met de gebeurtenissen stilgelegd. In de haven van Marseille zijn belangrijke voorzorgsmaat regelen genomen. Naar officieel wordt medegedeeld was ook gouverneur-generaal Chatel tc Algiers aangekomen en had zijn ambt hervat. Over den plaatselijken wapenstilstand te Al giers wordt nader gemeld, dat de onder handelingen van Fransche zijde door ad miraal Darlan zijn gevoerd. De Amerikaansche troepen hebben de stad bezet. De Fransche troepen keerden naar him kazernes terug en bleven in het bezit van hun wapens. De ambtena ren van het Fransche burgerlijke bestuur bleven in functie. Titans wordt officieel het bericht overde gevangenneming door de Ame rikanen van admiraal Darlan. den Franschen opperbevelhebber aller wapens en generaal Juin, den Fran schen opperbevelhebber in Noord- Afrika, bevestigd. Eet niet te veel beukenootjes. Er hebben zich gevallen van vergiftiging voorgedaan. Naar het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad mededeelt, hebben ziéh den laatslen tijd gevallen van vergiftiging door het eten van beukenootjes voorgedaan. Den juisten aard van deze vergiftiging heeft men nog niet kunnen vaststellen. Naar aanleiding van deze vergiftigings- gevallen wil de Voedingsraad er de aan dacht op vestigen, dat het overvloedig ge bruik hiervan moet worden ontraden. Het is moeilijk aan te geven, hoeveel men pre cies kan eten zonder dat de vergiftigings verschijnselen zich voordoen. Het gebruik van meer dan 50 nootjes kort na elkaar (ongeveer ,-een handjevol) is echter onge- wenscht gebleken. De vergiftiging openbaart zich door hoofdpijn, misselijkheid, braken, darm- stoornissen en in ernstige gevallen kram pen en bewusteloosheid. Het zal op prijs worden gesteld, indien het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad, gevestigd te 's-Gravenhagqj dr. Kuy- perstraat 8, bericht ontvangt van al diege nen bij wie zich de bovenomschreven ver schijnselen van onwelzijn hebben geopen baard. (Tel.) DE SMAAD AAN FRANKRIJK: LEERING VOOR ONS. Bs. De leering, die wij uit de ervarin gen van anderen kunnen trekken is goed koop, maar zij ligt doorgaans niet zoo voor net grijpen als die. welke Engeland en Amerika in dezen oorlog voor eiken goeden verstaander kwistig rondstrooien. Uil den nieuwsten overval op Frankrijk's koloniën is weer eens overtuigend gebleken hoe wei nig respect de Geallieerden hebben voor het grondgebied en het bezit van anderen, wan neer zij slechts in staat zijn daardoor bezit en steunpunten te veroveren. Wie onder ons gemeend heeft, dat Duitschland indertijd, toen het Nederland heeft bezet, daarmede een daad stelde ,<iie nooit of te nimmer van Geallieerde zijde kon worden verwacht, kan zich aan de hand der feiten van het tegenovergestelde over tuigen. Zeken, de meesten van ons waren anti-Duitsch gezind en er ziin vati Over heidswege herhaaldelijk handelingen begaan, die wel in het voordeel van Engeland moes ten uitvallen, maar dat alles zou ons niet gered hebben; want Engeland en Amerika kennen in dat opzicht geen scrupules. Als er één land is, dat zich vóór en tijdens den oorlog heeft laten gebruiken voor diensten ten behoeve van beide groote partners, dan was het wel Frankrijk. Als er één land was, dat zich het etiquet; anti-Duitsch op de borst kon spelden, dan was het onggtwiifeld Frankrijk, waar het marxistische socialisme en het communisme ce groote volksmassa's hadden beïnvloed. En toch is het juist nkrijk, dat thans door de bondgenooten «wordt afgeslacht. Waarom? Wel heel een voudig: omdat Frankrijk koloniën heeft, die Engeland en Amerika veel beter meenen te kunnen gebruiken. Het is, wanneer men met zulke bondge nooten in den strijd gaat, niët voldoende zijn sympathieën als aandeel in te brengen. Achter deze sympathieën behoort ook te staan de kracht om zich te verdedigen, wan neer (zooals ondei* wolvengebroed pleegt te gebeuren) één of meer van de eigen kudde zich op een broeder of zuster werpt, om diens bloed te drinken en diens vleesch te eten. Frankrijk, dat in deze oorlog zieltogend op de knieën ligt, heeft een dergelijke be handeling van bondgenooten, waarmede het meende door dik en dun verbon-den te zijn, zeker niet uitgelokt en allerminst verdiend. De redeneering van Roosevelt, dat ingrijpen noodzakelijk was, omdat men een invasie van Afrika door de As-mogendheden wilde voorkomen, kan men naast zich neerleggén. De eerlijke politiek van maarschalk Petain was een waarborg voor den goeden wil van Frankrijk, terwijl uit de aanwezigheid van enorm sterke strijdkrachten der ge allieerden in alle opzichten de wil om aan te vallen blijkt. De Sovjet-Unie wenschte als tweede front een rechtstréek- sche actie der bondgenooten tegen Duitsch land, inplaats daarvan heeft men, zooals de politieke spreker in de Wilhelmstrasse gis-* leren opmerkte, den weg van den minsten weerstand gekozen en zich vergrepen aan het grondgebied, van den eigen zieltogen- den bondgenoot. Met den inval in Fransch Noord- en West-Afrika hebben Engeland en Amerika een aanslag gepleegd op Frankrijk als Europeesche groote mogendheid. Daarmede ook :s het bewijs geleverd, dat'zij tot let terlijk alles in staat zijn, wanneer het om hun belangen gaat Men vraagt zich. met dat voorbeeld voor oogen, af wat er van ons eigen land terecht zou gekomen zijn, ndien Duitschland in de Mei-dagen van 1940 niet ingegrepen had. Wellicht hadden Amerika en Engeland de springplank, die zij thans in Afrika zoeken, omdat de Neder landsche kust té sterk verdedigd is, dan in het volkomen openliggende Nederland ge vonden. Wtf zouden, inplaats van „bezet gebied" een soort niemandsland tusschen Siegfried-linie en Noordzee geworden zijn, welks koloniën het voorbeeld van Frankrijk is er intusschen als goede steunpunten en rijk bezit een welkome buit vormden voor Engeland en Amerika en, nadat die er uit geslagen waren, voor Japin. De leering zegt ons, dat alles beter is Jan dat lot en dat wij er goed aan doen ons nu reeds in te stellen op de taak om in het komende Europa een waardige plaats in te nemen. Dat wil zeggen: medewerken met den nieuwen tijd. DE HOOIKIST IS UW SPAARPOT.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1