Stadsnieuws .Vragen van den Tijd ij I Kamerkoor „De Nederlandsche Sangherskonste". Onder auspiciën van de Nederlandsch Duitsche Kulfcuurgemoenschap liet zich Maandagavond in ce muziekzaal van res taurant jBrinkmann hooren het jonge kamer koor „De Nederlandsche Sangherskonste". dat een drietal maanden geleden gesticht werd in Den Haag. door den nog jeugdigen musicus Jef Somers. Het kleine ensemble bezit mooi klankmateriaal, licht aanspre kende en fraai getinte sopraanstemmen, so nore alten, soepele, welluidende tenoren en een vlotte, mooi geïntoneerde maar wel wat al te baritonale baspartij. Een echte diepe bas zou het koortje nog wel kunnen gebrui ken. Maar zooals de samenstelling is, kan er een dankbaar resultaat mee bereikt worden, temeer daar de stemmen stuk voor stuk staan en het gehalte dermate is. dat het zich tot homogeniteit versmelten laat. Dat dit laatste nu en dan nog niet geheel slaag de. kan aan te korte voorbereiding en aan gemis aan ervaring van den dirigent ge weten worden. Jef Somers heeft echter meermalen dezen avond bewezen, dat zijn adnleg voor koordirectie lang niet gering is; zijn spontane muzikaliteit waarborgt een gevoelig en vibrant musiceeren. maar houdt vooralsnog het gevaar in om met de dyna miek over db schreef te gaan. waardoor de samenklank versplintert. Kwestie van be- heersehing. Het programma bestond uit een reeks interessante werken van Zuid-Neder- landsche meesters uit de 16e eeuw, een drie tal. bewerkingen van oud-Nederlandsche liederen door Jos. Vranldbn Sr., twee num mertjes van J. P. J. Wierts. Diepenbrock's bezonken .-.Wandrers Nachtlied" en vier der Zigeuner-Lieier van Joh. Brahms met kla vierbegeleiding. Het belangrijkst was ver reweg de eerste en de laatste reeks. Met het fraaie madrigaal van Hubert Waelrant „Mu- sicieus,. qui chantez a plaisir" werd een ef fectvol begin gemaakt; het motet „Descende rn hortum meum" van Antoine Févin ro mantisch gevoelig verklankt. faalde echter aan 't slot door een teveel, aan klankexpan sie; het chanson „La nuict ïroide et sombre" van Lassus faalde eenigszins bij gemis aan rhytmische puntigheid; daarentegen maakte het ensemble een goeden indruk met twee frissche villanellen van denzelfden compo nist. Minder gelukkig' was men met de lierbewerkingen van Vranken en de simpele stukjes van Wierts konden evenmin ver heffing brengen, het merkwaardige koorlied van Diepenbrock was nog niet volkomen podiumri.jp; maar met de Brahms-liederen leefde het koor belangrijk op en was het fraaie klankgehalte bij rhythmische stevig heid te waardeeren. De pianist Paul Niessing, die deze lie deren op brillante wijze de klavierpartij verzorgde, liet zich ook solistisch hooren in een paar eenvoudige maar muzikale stuk jes van Wouter Hutschenruyter. twee topo grafische klavierschetsen van Voormolen; „Delft in avondschemering" en „Veere in Zeeland", „Arabeske" van Schumann en twee walsen van Brahms. Het klonk alles nog al hard. wat wellicht aan het instru ment en aan de accoustiek kon geweten worden: maar vooral uit de vertolking van de tweede wals van Brahms proefde men den vaardigen pianist met een gezond tem perament. JOS. DE KLERK. PERSONALIA. Voor het diploma van het examen voor scheepswerktuigkundige is geslaagd de heer H. Bennik, Haarlem. De heer J. dejong, bewaarder bij de Straf gevangenis te Haarlem is benoemd tot hoofd bewaarder in vasten dienst aldaar. GEVONDEN VOORWERPEN. Armband. Touwen. Mr. Cornelisstyaat 98; boek, Keugener. Schalkwij kerweg 31: handschoenen. Kohl. postkantoor Schoterweg; handschoen. Ver kappen, P. C. Hooftstraat 84: horloge, v. Marion. Hospeslaan 29; loten. Cornet, Garenkokerskade 53; mof. Boon. Koudenhorn 50 A rood; mantel, v. d. Pol. Assendelverstraat 34; regenkapje. Bie renbroodspot. Hyacinthenlaan 26 zw.; schoen, v Huis, Meidoornplein 40, bril. Bijster, H. Muiler- straat 96; beurs met inhoud, v. Waveren. KI. Sparrenlaan 1, Bennebroek; ceintuur, Brunsman, Wouwermanstraat 78, étui met inhoud, Prent, 2e Zuidpolderstraat S; hoed. Appelboom, Ged Schalkburgergraclit 20; handschoenen. Klaver, Iepenstraat 15; jas en deken, Nieuwenhoven. Oosterduinlaan 1; koffer met inhoud, v. Tol, Kampersingel44; kousen, Hamburg, Leldsche- vaart 350 rood; kapje, Alphenaar, Hedastraat ^O; portemonnaie met inhoud, Bouwer, Anthonie- straat 35; pet, Brederode, Gr. Markt; portemon naie met.inhoud. Kranenburg, Ged. Raamgracht 25; portemonnaie met inhoud. Hoek, Jan de Bray- straat 4; parapluie. Bood, Thomsonlaan 61; pa pier, Polderman, Weltevredenplein 11; portemon naie met inhoud, Broekhuizen, Ternatestraat 47; portemonnaie met inhoud, Meger, Zleekenberg- plein 13; portemonnaie met inhoud, Schipper, Schalkwijkerstraat 45 rood; schoentje, Schave- maker, Ternatestraat 61; tasch met inhoud, Bu reau van Politie, Smedestraat 9; tasch met in houd, v. Keulen, Duvènvoordestraat 9 boven1, tasch met inhoud, Groenedaal, KI. Houtstraat 128; want, Smidt, Marsstraat 42; want, v. d. Mei, Dieepnbrockstraat 103; zak met inhoud. Warri, Spaarndamscheweg 560. Gij gaat aan Uw werk - maar liever was U in bed gebfeven... Steeds dat loodzware gevoel in Uw ledematen., doffe hoofdpijn... zoo'n geradbraakt gevoel En dan die tegen-» zin in 't werk, terwijl gij vroeger blaakte van werklust Al die verschijnselen kunnen 'n gevolg zijn van onzuiver bloed. Duizenden mannen en vrou wen hadden dezelfde klachten, die bij velen ontaardden in rheumatische pijnen. Maar de klachten hielden op, toen zij Kruschen namen. Mej. C. H. te Den Haag schrijft:den laatsfen lijd had ik vee/ last van hoofdpijnen, enz... wilde hel eens met Kruschen probeeren en na ver loop van enkele dagen merkte ik reeds verbeteringNa geregeld gebruik heb ik nergens geen last meer van en voel mij opgewekter dan vroeger". N«©m Ó6k Kruschen 1 KUchten »%rdwljnen Uw werklust keert terug en dat luitoloox. get oei maakt plaats voor energie en gezondheid. Kruschen is verkrijgbaar b<; alle Apoth. an Drog 1.47,0.76,0.41 I'"' AGENDA DINSDAG 10 NOVEMBER. Stadsschouwburg: „Gasparone", door de Ken- nemer Operette Ver. 7.15 uur. Gem. Concertzaal: H.O.V.-volksconcert 7.30 u. Rembrandt Theater: „Wiener Blut", 2.30, en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Palace: „De verstokte vrijgezel", 2.00, 6.30 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater: „Tot ziens, Franziska", 2,30, 6.30 en 8.45 uur Toegang 18 jaar. Luxor Theater: „Een stem uit den aether", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Moviac: ,^Ave Maria", 2, 4, 7 en 9 uur. Toe gang 18 jaar. WOENSDAG 11 NOVEMBER. Stadsschouwburg: „Het generaalsvrouwtje" 'door de „Kleine Komedie", 7.30 uur. Gem. Concertgebouw: Bokswedstrijden, 7.30 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, (Palace één avondvoorstelling om 9.15 uur), NACHTDIENST APOTHEKEN. Geopend van 's avonds zeven uur af: Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, telef. 10378; Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65. tel. 23525. Heemstede: Heemsteedsche Apotheek. Bin nenweg 98. telef. 28197. Xallschik in Duitsche handen. Duitsche bergjagers en storm schutters veroverden in nauwe samenwerking met Roemecnsche bergjagers dit belangrijke Kaukasische ver- keerseentrum. (P.K. Springmann-PBZ-R-P.H. c) VAKOPLEIDING VOOR HET P. T. T.- PERSONEEL. In het cursuslokaal van het Post- en Telegraafkantoor werd gisteren een cursus "eopend ter bevordering van de vakoplei- ling voor de P.T.T.-ambtenaren welke uit sluitend zijn belast met bestel- en expedi tiediensten. Een zestigtal ambtenaren van verschillende leeftijden had vrijwillig ge hoor gegeven aan den oproep om in vrijen tijd een cursus te volgen tot vakbekwaam heid. De directeur van het post- en telegraaf kantoor, de heer J. C. Smid, sprak een openingswoord en uitte daarin zijn waar deering voor het feit, dat juist door de medewerking van de cursisten de cursus te Haarlem tot stand is gekomen. Spreker vestigde vooral de aandacht op het groote belang van een goede vakopleiding en hii zeide, dat wanneer de cursisten bliik geven doorzettingsvermogen te bezitten, zij steeds op zijn steun kunnen rekenen. De neer W. Flooren sprak daarna woor den van dank tot den directeur en deed uitkomen dat Haarlem er zich, op kan be roemen de eerste gemeente in het land te zijn die voor bestellers en hulpbestellers b< het P.T.T.-bedriif een gelegenheid opende roor het volgen van een vakcursus. Ver bolgens dankte soreker den ambtenaar instructeur, den heer Joh. v. Delden, die 'ich met de leiding heeft willen belasten er daardoor een zeer moeilijke taak op zich heeft ?enomen. De heer Van Delden dankte de spreker? en begon daarop met de eerste les. MADAME ROVARY OP VRIJDAG A.S. Het groote succes van de eerste opvoerin gen te Haarlem van Madame Bovary, spel in 17 tafereelen door Gaston Baty. naar Gus- tave Flaubert, onder regie van Cor van der Lugt Melsert, met Annie van der Lugt Mel- sert van Ees in de hoofdrol, is aanleiding voor het Amsterdamsch Tooneel om een re prise van dit werk te Haarlem te geven in den Stadsschouwburg op Vrijdag 13 No- •ember. VUURVASTE SCHOTELS EN DERGELIJKE VALLEN ONDER DE DISTRIBUTIE. Met ingang van heden vallen vuurvaste schotels, vuurvaste casserollen, vuurvaste pasteivormen, vuurvaste melkkokers, vu vaste pannerr, vuurvaste kookpotten en spoel kommen. onder de distributie van servies goed. Zij mogen mitsdien sleqhts gekocht, ver- kocht en afgeleverd worden tegen geldjge punten of toewijzingen. De puntenwaardeering voor deze artikelen zal over eenigen tijd bekend worden gemaakt. DE PRIJZEN VAN RUWVOEDER. In het marktbericht van het „centraal bu- :au" van 26 vOctober j.l. wordt medegedeeld, dat de prijzen voor ruwvoeder zouden zijn vastgesteld, waarbij tevens een overzicht van deze prijzen werd gegeven. Deze mededeeling berust echter op een misverstand. Wel zullen binnenkort de prijzen voor ruwvoeder door den Gemachtigde voor de Prijzen worden vastgesteld, doch zoolang dit niet heeft plaats gevonden, moeten de mededeelïngen van het entraal bureau als voorbarig en onjuist worden beschouwd. (Onderstaande is reeds in een deel van de vorige oplage opgenomen) „De Ijsheiligen.' W.H. Hoofdredacteur: J V. Baudewyns, Haar lem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Bin nenland: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten. Heemstede. Stad en reportage: J. A. Steen Jr.. Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velscn en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmul- den. AdvertenUes: D. A. J. Spek, Haarlem. Als de Ijsheiligen geweest zijn, breekt de lente aan, toont de Meimaand zich in haar volle pracht. En pas als de menschen het koud hebben gehad, zijn ze blij met de warmte, die gewoonlijk iets dagelijks lijkt Deze waarheid heeft Adelbert A. Zinn ge symboliseerd in zijn comedie „De Ijsheiligen". Er is beroering in en om de menschen, die ons als hoofdpersonen spoedig vertrouwd ge maakt worden.-Renate Nissen, de vrouw van een filosoof, die op het punt staat, een opera tie te ondergaan', heeft haar hart verloren aan den assistent-chirurg, die de operatie zal on dernemen. dr. Walter Berg. Deze laatste staat dus voor de gewetensvraag, of hij de verant- woordig op zich mag, of moet, nemen, het gevaarlijke werk te verrichten. Het minste ge brek aan bekwaamheid kan hem niet allegn verdacht maken in de oogen van Renate en de wereld, maar zal hem ook zijn zelfvertrou wen doen verliezen. Toch stemt hij toe, als zijn vaderlijke chef prof. Wittrisch hem voor de keuze .stelt, zijn plicht te doen of te deser- teeren. De conflicten spitsen zich toe, doch juist op et moment dat de Ijsheiligen hun biezer pakken, breekt de zon weer door. Aan de ver houding tusschen Renate en Berg komt zonder tragedie een einde en Nissens kwaal blijkt ook zonder gevaarlijke operatie te genezen. De vuurproef te doorstaan de menschen kunnen zich weer overgeven aan het alledaag- sche, dat zij plotseling begroeten als iets warms en innigs. Zinns comedie doet denken aan de schaar- sche blijspelen, die uit Scandinavië naar hier zijn gekomen. Ook hier een gegeven dat een zwaar tooneelspel doef verwachten, een scherp gesteld conflict, maar een ontknooping, die aan alle zorgen een einde maakt. Een sterk stuk willen we „De Ijsheiligen" niet noemen, wel een spel waarin menige waarheid en menig stukje wijsheid op de juiste wijze wor den opgediend. Ook in de vertooning door het Amster damsch Tooneel, onder regie van Jan van Ees, konden wij deze beminnelijke filosofie, ■gehuld in een luchtig kleed van ironie, het meest bewonderen. Het was - Anton Roemer, dïë haar over het voetlicht bracht, in de per soon van den goeden prof Wittrisch. Een waardige, levendige rol van Roemer, die voor den knappen acteur geschreven had kunnen zijn. Voor het overige bracht de bezetting geen verrassingen.-Vera Bondam als Renate en Jan van Ees als de ziekelijke Frank Nissen deden wat van hen verwacht mocht worden. Groot is hun taak niet Eenri Eerens zette temperament en vaart achter zijn creatie van dr. Berg, doch geheel aanvaardbaar werd -deze -rol er niet door. Welke chirurg zou zich dermate uit zijn evenwicht laten slaan als Berg door een conflict, dat niets buitenge woons heeft? Noemen wij tenslotte Johan Elsensohn om zijn korte, maar raak getypeerde rol van den man, die de dokters komt bedanken genezing van zijn kind. M. SYBR. KOOPS. Ziekenfondsen vergoeden geen reis- en verblijfkosten meer. Voortaan zullen reis- en verblijfkosten, die door verplicht verzekerden ten behoeve van de verkrijging van eenigerlei genees kundige verzorging worden gemaakt, niet meer door de algemeene ziekenfondsen mo gen worden vergoed. Aan verplicht verzekerden, die reeds zoo danige kosten hebben gemaakt in de ver wachting. dat zij deze, uit hoofde van de tot dusver gegolden hebbende usance, vergoed zouden krijgen, zal alsnog door de alge meene ziekenfondsen een vergoeding mo gen worden uitgekeerd, na verkregen goed keuring van den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen en onder me dedeeling. dat dit in de toekomst niet meer zal geschieden. Dubbel-focus brillen zullen tot nader aan kondiging niet meer door de algemeene zie kenfondsen aan verplicht verzekerden mo gen worden verstrekt. Bij aflevering van een bril aan verplicht verzekerden cient voortaan een etui voor den prijs van 13 cents beschikbaar te worden gesteld. Oberregierungsrat Stampe ontvangt journalisten. De nieuwe leider der Hauptabteilung VolksaufkJarung und Propaganda, Oberre gierungsrat Stampe, ontving gisteren hoofd redacteuren en Haagsche vertegenwoordi gers der bladen ter kennismaking. Na een inleidend woord van den leider der Presse- abteilung, den heer Drewes, richtte de heer Stampe zich tot de aanwezigen in een kern achtige toespraak, waarin hij wees op de wederwaardigheden van Duitschland in de laatste kwarteeuw en de wedergeboorte van het Duitsche volk onder zijn Führer Adolf Hitler. De vele punten van overeenstem ming tusschen het Nederlandsche en Duit sche volk deden spreker vertrouwen, dat ook het Nederlandsche volk zijn moeilijk heden te boven zal komen. De journalisten zijn zoo gelukkig, aldus spreker, zich daarbij bewust te weten van een taak en. het zou hem aangenaam wezen hen in dezen naar vermogen bij te staan. De voorzitter van het Verbond van Nederlandsche journalisten, de heer Van Megchelen, den spreker beant woordend, wees in het bijzonder op de waarde van een openhartige gedachtenwis- seling, welke hier tusschen Duitsche auto riteiten en Nederlandsche journalisten tot een prijzenswaardige gewoonte is geworden. De aanwezigen, onder wie de perschef van den' Rijkscommissaris, medewerkers van de Presse-abteilung en van het Departement van Volks voorzitting en Kunsten onder hielden zich d»na nog geruimen tijd in ongedwongen samenzijn. Overtreding maximumprijzen. Geen maand gaat voorbij «f er moet wor den geconstateerd, dat. ondanks de van dag tot dag scherper wordende controle, er nog steeds slagers zijn, die meenen dat de maxi mum prijzen er niet voor hun zijn. Anderzijds kan echter worden vastgesteld, dat een groot aantal van de slagers zij het dan voor een gedeelte nolens volens langzamerhand begrip begint te toonen voor het streven van de Prijsbeheersching en de orijsvoorschriften niet langer met voeten treedt. Dat men dit overigens niet straffeloos kan doen, ondervonden de volgende vleesch- houwers uit Haarlem en omgeving, van wier vonnissen publicatie werd gelast. H. S. Houtman (slagerij van Waveren). Wagenweg 25, Haarlem, f 1.000, P. Jes. Verl. Gen. Cronjéstraat 64, Haar lem, "(50.-^. Fa. Siebelink en v. d. Boon. Kennemer- straat 32, Haarlem, 700. J. M. v. Schravendijk. Santpoorterstraat 38. Haarlem, 600. K. Vedder, Raadhuisstraat 94, Heemstede, 550. Q. Schouten, Kruisweg 64, Haarlem, 450.—. A. C. Halff, Hagelmgerweg 18, Shntpoort, 450. H. Daudey, Schreveliusstraat 32, Haar lem, ƒ350. A. v. d. Pol, Oranjestraat 95, Haarlem, 300,—. H. Knop, Rijksstraatweg 215, Haarlem, f 300. C. de Vries, Floresstraat 17, Haarlem, 150.—, J. P. Reuzenaar. Peperstraat 48. Bever wijk, 100.—. Ook in de hoofdstad, in het Gooi en in Utrecht werden weer tal van slagers we gens overtredingen van de prijsvoorschrif- ten veroordeeld tot hooge boeten. In een tweetal gevallen, n.l. te Bussum en te Baarn, wejd zelfs overgegaan tot slui- Taak der film. H. V, De film heeft zich door de gewel dige vlucht, wglke zij in den loop d.er jaren genomen heeft, van een vooraanstaande plaats in de moderne maatschappij verzekerd. Niet alleen als middel tot ontspanning werd zij een factor van beteekenis; haar invloed' strekte zich geleidelijk over alle takken van het cultureele leven uit. Op wetenschappe lijk en paedagogisch gebied vervulde zij een taak. die door de steeds grootere technische en aesthetische vervolmaking van enorm nut voor de practijk bleek te zijn. Zoo had de film' zich tenslotte als een bekende en vertrouv/de verschijning in de samenleving ingeburgerd. Hoe stond het echter hier te lande met de film van nationale herkomst? Het mag als be kend worden verondersteld, dat in ons land lang niet uit de film gehaald werd, wat zij aan mogelijkheden in zich sloot. Wat ontbrak was een gezonde en door den staat bescherm de nationale filmindustrie. In ons vaderland was de film nog altijd de tragische rol van het verdrukte stiefkind toebedeeld, vandaar dan ook dat van een eigen filmindustrie van eenig belang hier nimmer sprake is geweest. Er zijn individucele, lofwaardige pogingen op het gebied der filmproductie gedaan en meer dan eens kon den volke inderdaad iets goeds worden getoond men denke slechts aan het prachtige wetenschappelijke werk van den Haarlemmer Mol en aan dc boeiende films van Franken. Doch het scheen wel of alle pogingen om tot een stevig gefundeerde filmindustrie te komen, ten doode opgeschre ven waren. Niet in de laatste plaats lag hier de schuld bij de overheid, die zoo nu en dan wel van een beleefde interesse voor de Nederlandsche film blijk gaf, maar zich overigens van daad werkelijken steun aan dezen belangrijken cultureelen arbeid onthield. Zoo geschiedde het, dat de buitenlandsche film voortdurend de overhand behield en het Nederlandsche product een rol op den achtergrond speelde. Velen hebben dezen gang van zaken betreurd en daarvan bij herhaling uiting gegeven, vooral daar de voorwaarden voor een vader- landsche filmindustrie hier te lande onmis kenbaar aanwezig waren. Het is duidelijk, dat de oorlogsomstandig heden een belemmering vormen voor een krachtige ontplooiing der verschillencle tak ken van het cultureele leven. Doch het is daarnaast een belangrijk verschijnsel, dat dit cultureele leven niettemin gestimuleerd wordt, en dat de grondslagen worden gelegd voor een levendigen bloei ln de toekomst. Ook op filmgebied valt deze activiteit waar te 'ne men. De Nederlandsche Kultuurkamer, die ordenend en leidinggevend op het terrein der cultuur werkzaam is, heeft zooals vanzelf spreekt, ook de film binnen haar invloedsfeer gekregen en onder haar auspiciën is reeds eens eerste begin gemaakt met den opbouw van een Nederlandsche filmindustrie. On danks de genoemde, ongunstige omstandig heden kon reeds met de productie worden aangevangen. Door concentratie van de be kwame nationale krachten, door juiste orga nisatie en bescherming van overheidswege 2Al voor de film een- beloftevolle toekomst T®ggelegd zijn en zal zij zich kunnen' wijden aan de belangrijke taken, welke haar wach ten. Want ook de film zal in den nieuwen tyd haar opdrachten te vervullen hebben. De plaats van de film zal, meer dan vroeger, te midden van de volksgemeenschap mogteh lig gen, waar zij eenerzijds goede ontspanning de speelfilm zal brengen, anderzijds ve lerlei wetenschappelijke en sociale onderwer pen in vernieuwden en voorlichtenden geest dienen zaL ing van het bedrijf, voor den duur van respectievelijk een en twee maanden. Een bijzq^ider geval vormde dat van een slager te Amsterdam, die niet alleen vleesch boven den vastgestelden prijs had verkocht. m maar bovendien klanten, die reeds des Vrij- Het Amsterdamsch Tooneel. dags hun bonnen kwamen inleveren om daar des Zaterdags vleesch op te betrekken ƒ0.10 extra voor dezen dienst in rekening bracht, hetgeen verboden is. Criminaliteit onder de jeugd. Uit de door het Centraal Bureau voor de statistiek gepublioeerde statistiek over 1940 omtrent de beweging der jeugdcriminaliteit in de laatste jaren blijkt, dat het aantal onherroepelijk schuldig verklaarde jeug digen van 1932 af (1642) voortdifrend steeg tot en met het jaar 1937 (3061). Na een da ling van 1938 tot 2789, kwam het totaal cijfer in 1939 en 1940 resp. op 2809 en 2966 Het aantal schuldig verklaarde jongens ver meerderde in 1940 met 166, het aantal meis jes verminderde met 9. Volgens de voorloopige cijfers van het jaar 1941 steeg het aantal schuldigverkla ringen van strafrechtelijk minderjarigen in dat jaar met 1871. Vooral vermeerderde het aantal schuldigverklaringen ter zake van diefstal en verduistering. De statistiek bevat allerlei gegevens om trent straftoepassing, ontzetting uit en ont heffing .van de ouderlijke macht en voogdij en betreffende het rijkstucht- en „opvoe dingswezen. Door 268 door het rijk gesubsidieerde in stellingen werden 12395 voogdijkinderen verzorgd en door 31 instellingen 1004 re- geeringskinderen. In totaal werd een be drag van resp. ƒ2.710.969 en f 282.909 aan rijkssubsidie aan deqe instellingen uitge keerd. Bovendien werd nog ƒ396.511 in to taal als algemeehe subsidie aan 145 instel lingen uitgekeerd. VERZOEKEN TOT INVOERING VAN LOONSVERHOOGING. In verband met dé Inwerkingtreding van de Verordening van den Rijkscommissaris be treffende de ordening van den arbeid-kan nog worden medegedeeld, dat werkgevers, die verzoeken wenschen in te dienen tot het In voeren van loonsverhooging hiervoor, ter wflje van de papierbesparing, tot nader order gebruik kunnen maken varj de door het Col lege van Rijksbemiddelaars bij de Geweste lijke Arbeidsbureaux, den Centralen Dienst der Arbeidsinspectie en de Districtsbureaux der Arbeidsinspectie verkrijgbaar gestelde formulieren, met dien verstande, dat de aan vrage thans tot den Gemachtigde voor den Arbeid moet worden gericht. VEEHOUDER KRIJGT f 7500 BOETE. Een veehouder te Sloten (N.H.) die melk had achtergehouden, was door den tuchtrech ter te Alkmaar veroordeeld tot f 6000 boete. Het uit winstbejag gepleegde feit werd ech ter als zoo ernstig beschouwd, dat het cen- 'oor deltraal college voor de tuchtrechtspraak •hooger beroep deze straf verzwaarde f 7500. Controle op effecten- noteeringen. De voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel (Bedrijfsgroep/ Effecten handel) heeft het volgende bepaald; De handel in gewone en preferente aandeelen zal als volgt plaats vinden: noteeringen in zeven tijdvakken zullen in deze fondsen niet plaats vinden. In alle aandeelen zal slechts één noteering worden toegelaten. Elk lid dat een affaire in aandeelen wenscht af te sluiten zal dit vóór 14.15 uur aan een der hoeklieden in het desbetref fende fonds opgeven. De hoeklieden zijn verplicht vóór 14.30 uur aan de guide-bank de opgave in te dienen, behelzende den door hen vastgestelden koers. Koersopgaven met g.L of g.b. zijn toegestaan. Bied- en laat- koersen worden niet genoteerd. Geen noteering zal worden toegestaan, welke meer dan 3 pet van de reëele waarde van den vorigen koers, hetzij naar beneden, hetzij naar boven, afwijkt. Het is den leden verboden aandeelen te verhandelen tegen andere dan de officieele gedoteerde koersen. De verstrekking van goedkoope margarine. Nu krachtens de algemeene distributie bepalingen de geldigheidsduur der boterbon nen momenteel 12 dagen is, terwijl de ver strekking van goedkoope margarine en bak en braadvet aan werkloozen en armlastigen in beginsel wekelijks plaats vindt, zal in-den vervolge ook deze verstrekking eenmaal per 12 dagen (overeenkomstig de geldende distri butieperioden) plaats vinden. Aan gezinnen met kinderen beneden 4 jaar, zal voor elk kind beneden de 4 jaar, om de andere periode één pakje margarine worden uitgereikt. Al- leenwonenden (géén kostgangers) hebben thans de keuze tusschen 1 pakje margarine of 1 pakje vet, terwijl gezinnen van twee personen 1 pakje margarine èn 1 pakje vet kunnen verkrijgen. „DE OOSTHOEK". Ter herdenking van het vijftienjarig be staan van de Óverijsselsche, Geldersche, Drentsche vereeniging „De Oosthoek" wordt Zondag a.s. in het Concertgebouw een feest avond gegeven, waaraan/medewerking ver leent het cabaretgezelschap Brekvoort-Prins uit Deventer. NIEUWE UITGAVEN. De Drankwet, Van „De Drankwet in Vragen en antwoorden" doop J. W. A. C. van Loenen is bij N. Samson N.V. te Alphen aan den Rijn eer derde, gewijzigde en aangevulde drók ver schenen. Verduisteren van 16.59 tot 7.51 uur 10 Nov.: zon op 7.51, onder 16.57 uur maan op 9.43. onder 18.47 uur 11 Nov.: zon op 7.52. onder 16.55 uur maan op 10.55, onder 19.40 uur KORT NIEUWS In Madrid is een nieuw onder invloed der regeering staand tijdschrift verschenen. Het draagt den titel ,:E1 Espanol". De Servische premier, Neditsj, heeft be sloten zijn regeering te reorganiseeren. In politieke kringen wiist men er op, dat de nieuwe- leden der regeering zich als des kundigen op hun terrein hebben onder scheiden. De Hilversumsche politie heeft een 30- jarigen timmerman aangehouden, die in een winkel aldaar had Ingebroken en 350 kg. sui ker. 272 pakjes boter en vet, 1100 pakjes si garetten en een partij rijs' had gestolen. Deze goederen waren reeds in den zwarten han del beland. De directeur-generaal der P.T.T. zal, in tegenstelling met een vorig bericht, op Dins dag 17 November zijn gewone wekelijksche spreekuur wel houden. Op 24 November en 1 December a.s. evenwel is hij daarin ver hinderd. Dezer dagen is ingebroken in een zuivel fabriek te Utrecht. De daders hebben kans gezien, niet minder dan duizend pond boter te stelen. Te Kaatsheuvel overleed plotseling de 75-jarige mej. Dekkers. De vrouw, die onge huwd was, had haar geheele leven tezamen met haar eveneens ongehuwden broer in een huisje op den Hil te Kaatsheuvel gewoond. Nog op denzelfden dag, eenige uren na haar dood, overleed ook de ruim 7(Harige broer. Winterhulp Nederland heeft in de periode van 26 t/m 31 October j.l. in totaal aan bij dragen ontvangen een bedrag van f 604.62C Te Sittard is een mijnwerker, die 's avonds naar huis ging, overvallen door een onbekenden man, die het blijkbaar op het weekloon van den mijnwerker voor zien had. De aangevallene verweerde zich echter zoo krachtig dat de aanvaller de vlucht nam. De vorige maand zijn meer dan vijf tig Haagsche groentenhandelaren wegens overtreding der prijsvoorschriften .veroor deeld tot bqeten van 150 tot f 300. Een der overtreders moet bovendien zijn zaak een half jaar sluiten. Te Westkapelle is een vierjarig knaap^ je in een korenmolen door een draaiende as gegrepen en eenige malen rondge slingerd, w^ardc^r fret beide bovenbeen- tjes brak. Voor deir economischen rechter te Breda heeft een brandstoffenhandelaar te rechtgestaan, die clandestien een kalf had geslacht met medeweten van den gemeente veldwachter van Halsteren, wiens vrouw het vleesch had gekocht en weer verkocht. Weze vrouw kreeg 50.boete. De ex- veldwachter, die thans caféhouder in Am sterdam is, werd vrijgesproken, omdat hij alleen maar advies gegeven had. In Den Haag zijn vele personen de dupe geworden van een oplichter, die be weerde te kunnen bemiddelen tusschen ge detineerden en hun familieleden. Hij ont ving van goedgeloovige lieden kleeren, geld, eetwaren en rookartikelen, om deze aan gedetineerden te bezorgen, hetgeen natuur lijk niet gebeurde. De oplichter is gear resteerd. Te Amsterdam is een loopjongen van een kruidenier aangehouden, die door her haaldelijk facturen te vervalschen, een grossier voor 2500 kg. suiker heeft opge licht. Te Hilversum is ingebroken in een sigarenwinkel. De geheele voorraad, be staande uit 1500 pakjes sigaretten, 100 pak jes rooktabak en 1000 sigaren werd ge stolen. In een wasscherij te Bussum is een 69-jarige knecht, die daar reeds 45 jaar werkzaam was, op zolder door een luik ge vallen en op een steenen vloer terecht ge komen. Hij is kort daarop overleden. De Alkmaarsche economische rechter heeft twee chauffeurs van de A.T.O.'ver oordeeld tot negen maanden gevangenis straf en 350 boete, omdat zij tarwe, welke zij in de Wierin°ermeer voor 40 per mud kochten, naar Alkmaar vervoerden en daar voor 100 tot 150 verkochten. In het Rijksmuseum te Amsterdam heeft Zaterdagmiddag Max Blokzijl de ten toonstelling „Herlevend Nederland" ge opend, welke thans uitgebreider is dan in Utrecht. De molen aan den rivierdijk te Wijk bij Duurstede, bekend als de „molen van Ruysdael", welke in zeer vervallen staat verkeerde, zal worden gerestaureerd. Prof dr. T. Goedewaagen heeft Zater dag in het Nederlandsche Kunsthuis een tentoonstelling van beeldhouwwerken ge opend. SPORT EN SPEL. VOETBAL Bezoekers komen wel eens te laat. Verzoek van vereenigingsbesturen. In lange rijen trekken op Zondagmiddag tegen tweeën vele voetballiefhebbers naar de velden, om de prestaties van hun club te zien of om getuige te zijn van een partij voetbal door een vereeniging uit eigen om geving. Velen zijn zoo verstandig, een kaartje in voorverkoop te nemen en dat heeft tot ge volg, dat ftij de controleurs spoedig gepas seerd zijn-en een plaatsje op een der tribunes kunnen zoeken. Anderen hebben gewacht, hoe het weer gewordgn is en om hun schade, van het niet in voorverkoop koopen van een toegangsbewijs wat in te halen, komen zij vroegtijdig bij de loketten, waardoor zij op tijd geholpen worden en op het terrein zijn, als de scheidsrechter het veld betreedt. En nu vertellen wij wat over de velen, die nog niet op het terrein aanwezig zijn. als de scheidsrechter laat tossen. Van vereenigings besturen ontvingen wij daarover mededeelin- gen, waaruit blijkt, dat het publiek dit sei zoen later verschijnt dan andere jaren. Ver moedelijk komt dat door de beperkte vervoers- gelegenheid, doch het is toch mogelijk, dat een bezoeker van een voetbalwedstrijd een kwartiertje eerder van- huis gaat, om zich zelf geen last te bezorgen. Bij belangrijke eerste klas-ontmoetingen in de laatste weken komt het voor. dat de ver- ■koopers van kaartjes tot vijf vóór twee weinig te doen hebben, maar daarna komen de be zoekers in grooten getale opzetten. Zij nemen rustig achter elkéar plaats, doch zoodra zij het fluitje van den scheidsrechter hooren, be ginnen zij te dringen. Mopperen over te wei nig gelegenheid, om kaartjes te koopen, blijft niet uit, doch zij weten niet. dat als ze eerder gekomen waren, er rustig een toegangsbewijs gekocht kon worden Het Is daardoor gebeurd, dat toeschouwers eerst bij halfdrie op het terrein kwamen. Niet alleen, dat men zelf de dupe is van het te laat komen, maar ook kan men last veroorzaken aan hen, die reeds plaatsje gevonden hebben. Op verzoek van vereenigingsbesturen radeó wij de bezoekers, die geen kaartje in voor verkoop nemen, aan vroeg te komen. Zondag a.s. als Feijenoord bij Haarlem op bezoek komt, zal het druk worden en wil men den geheelen strijd volgen, is op tijd verschijnen van groot belang. AFD. HAARLEM N. V. B. De uitslagen van Zondag lulden: 2 D: RCH 7—Ripperda 2 4—4; Haarlem 5—Half weg 2 42. 3 D: Haarlem 7—DSK 2 3—3. 3 F: EDO 6—Spaarnevogels 2 3—2. 4 A: Bloemendaal 5Stormvogels 6 4—4 4 B: DEK 3—Heemstede 2 1—6. 4 C: Geel Wit 4—HFC 8 3—5; Geel Wit 3—HFC 7 1—12. Juniores C: Zandvoortmeeuwen a—HFC a 4—0. Santpoort aOnze Gezellen a 4—2; Afd D. Haar- tem b—HFC b 51; Onze Gezellen hZandvoor'- meeuwen b 12—5; Afd E: EDO b—Haarlem c 2—6; DCO b—Onze Gezellen c 1—0; Afd. F TUB Bloemendaal a 3—2; HFC c—RCH d 80: HFC dDSSH b 2—0. Zaterdagjunioren d: HFC c—Zandvoortmeeuwen b. 6—3. DE DISTRIBUTIEBONNEN Bon 57B Artikel Aardappelen Aardappelen Beschuit 57 Bloem 427 t.m. 430 Boter 56 61, 2-62 62. 4-61 Brandst. 01 t.m. 05 BV 01 t.m. 04 KF 06 t.m. 08 BV Brood 57A 57B Kaart Aard. Aard. Besch. Algem. Hoevcelh. 2 kg. 1 4 K 1 kg. 14 N 75 gr. 14 N 70 ef. 28 N 413 Cacao 3-65. 4-65 Ciga rotten 57 Chocolade 56. 57 Ecnheids/.cep 412. Gem. Meel Gort Havermout Jam Kaas 424 t.m. Koffiësurr. Melk 'eulvr. Rijst 4-66. Scheerzeep Suiker Suikerww-k 58 Sigaren Tabak Taptemelk Toiletzeep Vermicelli Vleesch Waschpoeder N Bot/Vet 125 gr. 11 N Reserve 125 gr. 11 S Brandst. 1 eenh. 31 1131 1 eenh. 30 Apr. 1 eenh. 28 Febr. Brood 400 gr. 14 }§M| Brood 50 gr. Reserve 150 gr. Tabak 20st. 14 Vcrsn. 100 gr. 12 jJbe by Algem. 1 rants. 30 X Eenh.z. 1 rants. SO JC va ALgem.# 125 gr. 28 X nj». Algem. 125 gr. 28 X "e Al gem. 125 gr. 28 X »lc Algem. 500 gr. 2S X if1 AJgem. 100 gr. 28 Algem. 250 gr. 28 Xijte Melk 1 3/4 L. 14 X 'x Algem. 125 gr. 2S X 15 Reserve 250 gr. 28 N >el Tert.(m l 45'gr. 31 D Algem. 1 kg. 28 ïvj0"' Versn. 100 gr. 12 Djf'^ Tabak 5 st. 14 N l0< Tabak 25 gr. 14 N "c Taiptem. 1 3/4L. 14 N >U Toil.z. 7 5 gr. 30 N Algem. 100 gr. 28 N >Pa Vleesch 100 gr. 14 X< Vleesch 50 gr. 14 N< ich Waschp.l rants. 30 N ich Bonnen beteekenen voedsel mits er gi jto isZorgt voor geld Steunt Winterhui Giro 5553. ul -i DAMMÏlv; KAMPIOENSCHAP DÉRDE KLASSE VAN HAARLEM. op In het clublokaal der Damvereenigl D. O. S." ving de jaarüjksche wedstrijd |c het derde klasse kampioenschap 1942—IS van Haarlem aan. De uitslagen der eerste ronde luiden o Willemse wint van P. van Dijk. J. H. M. Jan hot remise met H. Leuwener. J. Tillemans wl ,01 van A. Hermsen. een De tweede ronde werd bij Damclub ,,R vrc Uit" gespeeld. De uitslagen waren A. Her; sen wint van P. van Dijk. Y. Banning wl tw< van H. Leuwener. J. H. M. Janus wint v ile J. Tillemans. nar In het clublokaal der Haarlemsche Damcli >oc speelde P. van Dijk tegen J. H. M. Jani Deze partij "werd door Van Dijk gewonnen, eer De stand van dezen wedstrijd luidt than II fr J. H. M. Janus 3 pnt. (3). 2. Y. Bannii tw, 2 pnt. (1). 3. G. Willemse 2 pnt. (1). 4. en Hermsen 2 put. (2). 5. J. Tillemans 2 pnt. I me 6. P. van Dijk 2 pnt. (3). 7. H. Leuwener 1 prihet (2). De tusschen haakjes geplaatste cijfe geven het aantal gespeelde partijen aan. een KAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLÜ w Zondagmorgen j.l. wefden wedstrijden o :ee de clubkampioenschappen voortgezet, ijjer uitslagen luiden Hoofdklasse: P. H. Meure remise met ten FasoL J. W. van Dartelen wint van D. Schr nemakers. K. Olij wint van J. van Looij. J. Sluiter Jr. wint van Chr. Gerritsen. lel Eerste klasse Louis Kisch wint van H. klet Pfrilippo. D. Philippo wint van C. B. de Lai wei P. Sehrijnemakers remise met Joh. Philippmoi G. de la Rie wint van G. J. Steenkist. J. Hol jer wint van G. Bakker. Tweede klasse A. J. Verwoerdt wint G. van Es. J. J Zalm wint van J. Merts. De partij tusschen P. J. van Dartelen Ph. G. Amelung Jr. werd door Van Dartele gewonnen. Door dezen uitslag zijn J. B. Slu in ter Jr. en P. J. van Dartelen met gelijk aaalat tal punten op de eerste plaats geëindigd. Z zullen nu een herkamp van drie partijen oi lit, den kampioenstitel spelen. Sport-allerlei De Italiaansche renner Fausto Coppi is e. Milaan in geslaagd het werelduurrecord zond l- gangmakfng, dat sedert 3 November 1937 op naaue stond van Arehambaud te, verbeteren en te brei L- gen op 4S,87l meter (het verschil was 31 meter"' De nieuwe kampioen is 23 jaar en in, 1940 wofle hij de ronde van Italië. Den goeden indruk, welke Lagrand in lijn gevestigd heeft, toen hjj Weiss k.o. sloei heeft hij Zondag bevestigd door op den geroul) neerden Leipzig^- bokser Kurt Bernhardt me t fllnken puntenvoorsprong te winnen. Tony Bijlandt nam Zondag deel aan weó?re strijden in het Kaiser-bad in Mtinchen-Gladbac Pen en zij won de 200 meter schoolslag in 3 min. 1 deu sec. voor het Krefelder meisje Classen, dat ee tijd maakte van 3 min. 3.8 sec/ De baan bedroe slechts 20 meter. - HPC heeft-te Amsterdam tijdens de jubileum, Striiden den derden nrlïs hehnaldr het. cnepl rin, I' wai lei kor die wedstrijden den derden prijs behaald; het speel 5' de in de verliezersronde tegen UZC en won nu d 2—1. De finale Y—MZ en PC eindigde 3—3, mas sch nadat drie maal strafworpen waren genomei Pra wonnen de Hagenaars. hon Zaterdag is te Utrecht een hockeywedstrlj gespeald tusschen de Batavieren, waar enkel spelers van BMHC uitkwamen tegen het Utrecht sche elft*; het resultaat was 1—1. ?e6 —Te Amsterdam is het vierde klas kampioen "ra schap van Nederland mein biljart gehouden e kei: gewonnen door Kruythof van Barendrecht, di een gemiddelde had van 7.63. In de vergadering van den Ned. Kanobond welke te Utrecht is gehouden, is het voorstel va „De Trekvogels" tot het Invoeren van tweeper soons damesploegen bij de nationale wedstrijde en het invoeren ygn een nieuwelïngendameskla aangenomen; ook werd een voorstel van de» vereeniging aangenomen tot het instellen estafettewedstrijden over 10 maal 200 meter, 5 dames en vijf-heeren. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 11 NOVEMBER 1912. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Klanken van dichtbij (gr.pl.). 7.30 B. N. 6 Nieuwsberichten. 7.40 Tusschen opstaan en onl bijten (gr.pl.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.4 De Negende, lezing. 8.50 Berlijnsch Opera Orkes (gr.pl.). 9.00 Bekende Melodieën (gr.pl.). 9.30 Spie gel van den dag (opn.). 9.40 Bekende Melodieé; (gr.pl.). 10.00 Het Vaudeville orkest, soliste e: Mannenkoor (opn.). 10.30 Reportage. 10.45 C van Krevelen en zijn orkest en solist Planovoordracht. 12.00 Almanak. »2.05 Dick Wille- brandts en zijn dansorkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 De Melodisten en so list en gramofoonmu?iek. 14.00 Van bergen en lage landen, gevarieerd programma. 10.45 B. X O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.K Orgelconcert 17.30 Reportage. 18.00 Meesters vat het „Bel Canto", operaconcert. 19.00 Wat niet i! de krant staat. IV. Vanaf 19.15 alleen voor d« Radio-Centrales die over een lijnverbinding mei de studio beschikken. 19.15 Ame Hülphers en zijn orkrest (gr.pl.). 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten, 19.40 B. N. O. Zakelijk praatje over den land bouw. 19.50 Inkeer voor den spiegel, klankbeeld. 20.15 Het Omroep-Symphonie orkest en soliste. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 ln Sprook jesland "(gr.pl.). 23.00—24.00 Rhythmische Avond- finale (gr.pl.). HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15-7.40 Zie Hilversum I 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.56 Sportnieuws. 8.00 Voor de rijpere jeugd van het platteland. 8.15 Vijftien vroolijke minu ten (gr.pl.). 8.30 B N O Nieuwsberichten 8.40 Viool en plano (gr.pl.). .9.00 Amusementsorkest (opn.). 9.15 Voot de huisvrouw. 9,30 Amusements orkest (opn.). 10.00 Godsdienstige uitzend'ng. 10.49 Symphonie orkest (gr.pl.). 11.00 Voor de kleuters. U 20 Kinderkoor ,.Bel Canto" (gr.pl.). 11.30 Disco- Variété (gr.pl.). 12.30 Programma-overzicht. 12,35 Pianovoordracht (gr.pl 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13 00 Landbouwreportage, 13.15 Het eroote Omroeporkest en solist. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Zang met plano begeleiding en pianovoordracht. 15.30 Van vrouw tot vrouw 15.45 Wienei Bohème orkest (gr.pl). Piano en zang met pianobegeleiding. 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Voor de Jeugd. 18.15 Marschen en marschliederen fgr.pl.). 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18 (0 Spiegel van den dag. 18.50 B. N o. Brabantsch praatje 19 00 Saxofoonsoli (grol.). Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales dfe over een lijn verbinding met de studio beschikken 19.15 Pen sion 't Stekeltje, luisterspel. 19.30 Vreugde en ar beid. gevarieerd programma 20.30 Snaren trillen (gr.pl.). 20.55 Vreugde en arbeid, gevarieerd pro gramma. 21.45 B. N. O Nieuwsberichten. 22 oh B. N. O. Politiek praatje. 22.10 A vond wij ding. 22.2 O— 21.00 Zie Hilversum 1.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2