Haarlemsche Courant Duitschland bezet Zuid-Frankrijk en Corsica iventueel samengaan der luitsche en Fransche legers Toenemende strijd in Fransch Marokko. Krachtige marine-actie der As langs Noord Afrikaansche kust Pétain neemt opperbevel op zich Terreinwinstbij Toeapse en in Terek-sector. 28"e Jaargang No. 266 x Abonnement p. week 0,26, p. maan a Mi, p. kwartaal f >,42, pinco p. post 3,73, losse nummers cent. AdvertontlïD S—li pm. fir- elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prU«.': Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 15 m.m 1,20. Abonnement 1500 m.m cent p. m.m pitr.i Grafisch# Bedrijven Damlate. Wnd Hoofdredacteur) 1. V. BAtTDEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dafelUks behalve op Zon- en feestd&cen. Woensdag 11 November 1942 Bureaux Haarlemi Groots Houtstraat 03, BQkantoori Soenda* pleln 31. TeL Directie 13002, Hoofdredactie 15054. Redactie IMM, Administratie 10124, 14025, Boendapleln 12230, Postgiro 134950. Directie PH. A. HEES P. W. PEEREBOOM. Motief: In Zuid-Europa moet herhaling van gebeurtenissen >als lie de Fransche koloniën worden voorkomenPétain en de regeering voortaan vrij zich elders in Frankrijk te vestigen Fransche bestuursorganen blijven intact Brief van Hitier aan maarschalk Pétain De Fiihrer heeft aan het Fransche staatshóofd, maarschalk Pétain, den volgenden, brief geschreven, die van ochtend vhoeg door den Franschen om roep gepubliceerd is „Mijnheer de maarschalk. Sedert den dag, dat het lot mij riep, mijn folk te leiden, heb ik er eerlijk naar gestreefd ien betere verstandhouding met Frankrijk ot stand te brengen, zelfs onder groote op- ifferingen van den kant van Duitschland. Lis deze pogingen vruchteloos bleven, was at niet mijn schuld. De oorlogsverklarin- en, die op 3 September 1939 door Enge- jnd en Frankrijk aan Duitschland werden ezonden, hebben mij en het Duitsche volk e dieper getroffen, omdat Engeland, noch 'ranknjk hiervoor een motief had, dat ook jaar eenigszins gerechtvaardigd was. D( Helle en voor Frankrijk ongelukkig verloo- en veldtocht ontnam mij echter niet de edachte, de tot standbrenging van een etere Europeesche solidariteit althans voor e toekomst nog open te laten. In dezen geest heb ik niets in de wapen- lilstandsvoorwaarden ingevoegd wat met et in de preambule aangekondigde oog- nerk in strijd zou zijn of in haar geest niet nvoorwaardelijk noodzakelijk zou zijn. Iet Duitsche rijk heeft dan ook van de jenmalige zwakheid van Frankrijk geen ebruik gemaakt om tot afpersing over te aan. maar slechts geëischt, wat een over- linnaar in een dergelijk geval gedwongen i te eischen, n.l. de beveiliging van het ucces, dat is den waarborg, dat de wapen- ilstaüd niet een voorbijgaande episode 'teekent, maar het practische einde van en oorlog en ten slotte dat deze wapen- ïlstand onder geen omstandigheden ten- tvolge van zijn mildheid tot een slechter 'orden van de militaire positie van het luitsche Rijk mag leiden,, in geval deze orlog voortduurt door de hardnekkigheid an den vroegeren bondgenoot van Frank- ijk Duitschland heeft in dien tijd geen üischen gesteld ten aanzien van de Fransche orlogsvloot, het heeft ook niet.in het minst jgegrepen in de souvereiniteu; der .Fran- che regeering over haar koloniale rijk. In de hoop den oorlog toch nog naar Suropa te kunnen brengen, ziin Engeland >n Amerika thans begonnen Fransche ge- jieden ih West- en Noord-Afrika aan te vallen en ze te bezetten. Frankrijk is van zijn kant niet in staat op den duur aan dezen aanval weerstand te bieden, Duitsch- and en Italië kunnen echter- onder geen M beding er bij toezien, dat hier het wapen- jtilstandsverdrag een effect krijgt, dat op den duur tegen de beide staten moet zijn gericht. Door nauwkfeuriee waarneming van de bewegingen der Amerikaansch-Engelsche troepenformaties benevens van een aantal niet meer te betwijfelen berichten, hebben de Duitsche en Italiaansche regeering ver- lomen, dat het eerstvolgende doel van de Iritsch-Amerikaansche invasie Corsica en 5uid-Frankrijk zelf moeten vormen. Daarmede zijn de voorwaarden en grond slagen van het wapenstilstandsverdrag ^buiten de schuld van Duitschland en Italië opgeheven. De Duitsche en Italiaansche regeering zijn onder deze omstandigheden I overeengekomen terstond maatregelen te nemen, om op de meest doeltreffende wijze de voortzetting der "Engelsch-Amerikaan- tche aanslagen tegen te gaan. Ik heb de eer U, Mijnheer de Maar schalk, onder deze omstandigheden tot mijn leedwezen te moeten mededeelen, dat ik tot afweer van het ons dreigende gevaar my gedwongen heb gezien in overeenstem ming met de Italiaansche regecring mijn troepen bevel te geven langs den snclston weg door Frankrijk Meen de Middellandschc Zeekust te bezetten en ten tweede deel te nemen aan de-»bescherming van Corsica tegen den dreigenden aanval der Ameri kaansch-Engelsche strijdkrachten. Ik ben tot dezen stap vooral gedwongen geworden dooi' de houding van een Fran schen generaal, die tijdens zijn krijgsgevan genschap een ziekte simuleerde en om die reden dank zij de hem verleende facili teiten, er in slaagde te ontvluchten en die, in strijd met de mij gegeverf verzekering, dat hij op eerewoord tegenover U. Mijnheer de Maarschalk, gebonden was in dienst van de Angelsaksische invasiemogendheden, thans wederom, niet alleen tegen Duitsch land, maar zelfs tegen ziin eigen land be- lloten heeft te strijden. Ik mag U derhalve te dezer plaatse me dedeelen, Mijnheer de Maarschalk, dat het optreden der Duitsche troepen niet gericht is tegen U als hoofd van dep staat en eer biedwaardig aanvoerder van dappere Fran sche soldaten uit den wereldoorlog of tegen de Fransche regeering, evenmin tegen al die Franschen, die den vrede wcnschen en die het vooral willen vermijden, dat hun eigen schoone land nogmaals oorlógstooneel wordt. Ik zou U in dezen zin ook willen ver zekeren, dat het binnenrukken der verbon den troepen in Frankrijk niet gericht is te gen de Fransche weermacht, maar dat ik nog steeds in de hoop leef op een goeden dag tezamen met haar Europa en het aan Europa behoorende Afrikaansche bezit te verdedigen tegenover de Angelsaksische rooverscoalitie. Ten slotte zal dit binnenrukken niet ge richt zijn tegen het Fransche bestuur, waar van ik hoop, dat het zijn taak. zooals tot dusverre zal vervullen, want het eenige doel van ons optreden is slechts te" verhin deren, dat zich de Noord-Afrikaansche toe standen plotseling ook zouden herhalen aan de Zuid-Europeesche kust. Ik voel mij voor mijn volk en in breede- ren zin voor geheel Europa er voor verant woordelijk daartegen voorzorgen te treffen. Want het opgaan van dit vasteland in een nieuwen oorlog zou slechts kunnen leiden tot de vernietiging van alle Europeesche staten en vooral van de geheele Europeesche cultuür. Ik zou U daarbij nog de verzekering willen geven, Mijnheer de Maarschalk, dat ik, op hetzelfde oogenblik, dat de toestand in de Middellandsche Zee zoo zeer verbeterd is, dat van een- in ge vaar komen der in het wapenstil standsverdrag vastgelegde belangen van Duitschland niet meer kan worden gesproken, vastbesloten ben mijn troe pen terstond terug te brengen achter de oude demarcatielijn. Evenzeer zou ik U, mijnheer de Maar schalk, tenslotte nog willen verzekeren, dat gij en uwe regeering zich van nu af Maarschalk Pétain heeft gistereiVi*e 12.3( our het volgende besluit uitgevaardigd: „In ifwezigheid van admiraal Darlan neem ik met Ingang van heden het opperbevel over de itrydkrachten te land, ter zee en in de lucht #P my. Voor het oogenblik is er slechts écn parool: dat ieder in orde, rust en discipline zyn plichl doet." Nadat bekend was geworden, dat maarschalk Pétain het opperbevel over alle strijdkrach ten van Frankrijk op zich had genomen, heb-' ben de in Vichy aanwezige ministers ver- tocht door hem te worden ontvangen. Bij deze ontvangst gaven .zij den chef van den staat de verzekering van hun vertrouwen en loya liteit. In een communiqué van het Fransche mi nisterie van inlichtingen van Dinsdagavond tpreekt de regeering te Vichy haar genoeg doening uit over de houding der Fransche bevolking. Hierna wordt in het communiqué ïewaarschuwd tegen het verspreiden onware en tendenzieuze berichten. aan in geheel Frankrijk vrij en ongehin derd kunt bewegen, want ik heb mij in dertijd tegen de verplaatsing der regee ring naar %Versailles alleen uitgesproken omdat ik vreesde, dat dan door de vijan delijke propaganda steeds slechts zou zijn beweerd, dat gij. Mijnheer de Maarschalk, en uwe regeering van uw vrijheid zoudt zijn beroofd en onder die omstandigheden niet meer in staat waart uwe zaken te be hartigen. Nadat nu door de boven geschilderde omstandigheden Duitschland en Italië ge dwongen zijn ter bescherming Van de door de wapenstilstandsverdragen vastgelegde belangen op te treden tegen de dreigende Engelsch-Amej'ikaansche invasie en daar mede ook de grenzen van het overige Frankrijk te bezetten, vervalt deze reden voor het blijven van de Fransche regee ring in Vichy. Ik zou derhalve van dit oogenblik ge bruik willen maken om U mededeeling te doen van het intrekken van dit totdusver geldende voorbehoud. Ik kan begrijpen hoe zwaar u, mijnheer de Maarschalk,* het lot van uw land treft. Slechts mag ik u verzoeken te denken aan het lot van mijn eigen volk, dat sedert jaren een het zonder zijn schuld opgedron gen oorlog heeft te voeren en ook thans slechts'onder den drang der hardste nood zakelijkheid de boven -medegedeelde be slissing heeft moeten nemen. Ik spreek de hoop uit, dat het niet slechts om deze reden niet komt tot een nieuw bloedvergieten tusschen Frankrijk en Duitschland, maar dat integendeel door dezen stap tegen de vredesverstoorders van buiten het continent een toenadering tus schen de Europeesche volken tot stand zal komen. Duitschland is derhalve vastbesloten om, zoo eenigszins mogelijk, zijde aan zijde met de Fransche soldaten de grenzen van him land en daarmede ook de grenzen van de Europeesche cultuur en beschaving te ver dedigen, Wat de Duitsche troepen kunnen doen om dit doel door hun houding en standpunt jegens het Fransche volk eh zijn soldaten te dienen, zal geschieden. Ik zou u echter, mijnheer de Maarschalk, nog willen verzoeken, dat ook de Fransche regeering op dit uur alles in het werk stelt, wat in staat is om spanningen uit den weg te ruimen en een verloop zonder wrijving van dezen stap. die ook in het belang van Frankrijk noodzakelijk is, kan waarborgen. Terwijl ik uitdrukking geef aan mijn op rechten eerbied, blijf ik, mijnheer de Maar schalk, uw toegewijde Adolf Hitler. BEKANNTMACHUNG. Musterung dec Geburtsjahrgange 1904 und 1905. Alle mannlichen Reichsdeutschen der Ge burtsjahrgange 1904 und 1905 aucb die- jenigen, die bereits vor oder wahrend des Krieges gedient haben, odcr durch Wehr- ersatzdienststellen der Heimat erfasst, gemus- tert, unabkömmlich, bereitsgestellt oder zu- rückgestellt worden sind haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: a) Aus den Provinzen Südholland und See- land in Den Haag. Schule, Frederikstr. 28 am 9.11.1942 vorm. 8.30 Uhr. die Buchstaben A—J; am 10.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben K—S; am 11.11.1942 vorm. 8.30 Uhr. die Buchstaben b) Aus der Provinz *Nordholland ln Am- sterm-O., Schule, Iepenweg 13 am 12.11.1942 vorm 8.30 Uhr die Buchstaben A am 13.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben K—Q; am 14.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben R—Z. ff c. Aus den Provinzen Friesland, Groningen. Drente und Overijssel bei der Webrmacht- kommandantur Zwolle, Rojensingel 13 am 16,11.1942 vorm. 8.30 Uhr. die Buchstaben —O am 17.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben P—Z d) Aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrabant in Eindhoven, Schule, Den Boscostr. 18 am 19.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben A—H; am 20.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben I—R; am 21.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben S—Z. e) Aus der Provinz Limburg bei der Wehr- machtkommandantur Maastricht N. Martens- port 2 am 23.11.1942 Vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben i 24.11.1942 vorm 8.30 Uhr die Buchstaben F—H; Duitsche en Fransche vliegtuigen vallen vijande lijke doelen te Algiers aan. Oran na hevig verzet gevallen. Casablanca bedreigd. In Tunis heerscht rust Hospitaalschepen te Gibraltar. Algiers. De telegrafische verbinding tusschen Al giers en Frankrijk is weer hersteld. Cor respondenten van Fransche bladen kunnen sedert Maandagmorgen 10.00 uur weer met hun bureaux telefoneeren. Maandagmiddag zijn, naar Havas-Ofi meldt, zes troepentransportschepen der Geallieerden de haven van Algiers bin- nengeloopen. Tezelfdertijd, dat de Amerikaansche troe pen, waarbij zich ook Engelsche afdeelin- gen hadden aangesloten, landden, werden de luchtaanvallen van Duitsche duikbom menwerpers op de haven en de voor anker liggende schepen steeds veclvuldiger. Tegen 15 uur deden twee Duitsche bommenwer pers een aanval op een transportschip dat troepen aan land zette. Officieel wordt bekendgemaakt dat bij de ontscheping van Geallieerde troepen te Algiers, Fransche duikbom menwerpers ondanks het sterke afweer- vuur in eenige golven aanvallA op de transportschepen hebben gedaan. Op twee Amerikaansche schepen is brand uitgebroken. De gouverneur-generaal van Algerie, Chatel. is weer in Algiers aangekomen, wordt te Vichy officieel bekendgemaakt. Chatel heeft zijn ambtsbezigheden weer ter hand genomen. Zoodra de chef van den Franschen staat het bericht had ontvangen over de aankomst vaq den gouverneur-generaal, heeft hij hem een' telegram gezonden, waarin hij hem <?p- nieuw zijn vertrouwen tot uitdrukking brengt. De Fransche resident-generaal van Al gerie heeft bekendgemaakt, dat in tegen stelling tot Amerikaansche en Engelsche berichten, tot op dit oogenblik geen opera ties ten Oosten van de baai van Algiers zijn geschied, maar dat aan dit deel der Alge- rijnsche kust volkomen rust heerscht. Tunis. De resident-generaal van Tunis stelt, vol gens het -communiqué van Vichy, vast, dat tot nu toe nog geen Geallieerde landingen aan de kust van Tunis hebben plaatsgevon den. De toestand in Tunis is rustig. Generaal Barreau heeft het bevel over Constantine en Tunis. Eeneraal Noques de verdediging van de lijn Rabbat-Oran op zich genomen. Havas-Ofi meldt inmiddels uit Algiers: Om 17.15 uur gisteravond werd in Algerije en Tunis alarm gemaakt. In Algerije kwam de luchtdoelartillerie in actie. Oran. In de berichtenuitzending van 12.30 uur gistermiddag gaf de Fransche omroep een oyerzicht van den toestand in Noord-Afrika Volgens den omroeper was toen nog de stad Oran in Fransche handen. De Franschen hadden opzettelijk de haven versperd. De Maandag begonnen wapenstilstands onderhandelingen waren mislukt door de onaanvaardbaarheid der Amerikaansch-En gelsche voorwaarden. Maandagavond was echter te Vichy be kendgemaakt, dat alle strategisch belang rijke punten van Oran en__omgeving door Amerikaansche troepen waren bezet. Slechts het militaire vliegveld Senia bevond zich toen nog in handen der Fransche ver dedigers. Tenslotte werd aan Fransche zijde toe gegeven dat de Amerikaansche troepen Dinsdagochtend kans gezien hadden met een aanzienlijke strijdmacht in Oran binnen te dringen en de stad te bezetten. Gibraltar. Uit 'Algecxras wordt gemeld, dat vijf oceaanschepen, door het Roode Kruis als hospitaalschepen gekenmerkt, Dinsdagmid dag komende van den Atlantischen Oceaan in Gibraltar zijn aangekomen en na korten tijd weer m dezelfde richting vertrokken Verscheidene koopvaardijschepen in de ha ven van Gibraltar zijn eveneens als hospi taalschepen in dienst genomen en van Roode Kruis-teekens voorzien. Marokko. In Marokko zetten de Fransche troe pen den tegenstand voort. Zij konden zich meester maken van de inheemsche wijk van Mehdia. Radio Vichy meldde Maandagavond, dat de Amerikaansche troepen het ge bied van Mehdia met zwaar artillerie vuur en uit de richting Segala komen de tanks hadden aangevallen. Zeven kilometer ten Oosten van Casablanca werd hevig gevochten. Voor Casablanca waren verscheidene Amerikaansche schepen tot zinken gebracht. De Fran sche strijdkrachten maakten daar tal rijke gevangenen. Het Geallieerde hoofdkwartier in Fransch Noord-Afrika, maakte bekend, dat de haven Safi. bij Casablanca en het dorp Segala, 20 K.M. ten Noordwesten van Casablanca dooi de Geallieerde troepen waren bezet. Voorts werd gemeld, dat in Casablanca hevige gevechten waren ontbrand, nadat de Fransche autoriteiten aldaar de door gene- raal-majoor Patton aangeboden wapenstil stand hadden geweigerd. Een vijandelijke colonne, die uit de rich ting Fedala kwam, werd door hevig artil lerievuur voor de stad opgehouden. De ver dediging werd versterkt door het middel zware geschut van de „Jean Bart". Óp dat oogenblik kruisten op zee drie torpedoboo ten en vijf transportschepen. De Fransche zender Rabat heeft Dinsdag medegedeeld, dat in de nabijheid van Port Lyautey zware gevechten zijn ontstaan en dat de situatie te Casablanca dreigend is. De aanvallers hebben de stad, zonder reke- Voltreffers van torpedo's en bommen op Geallieerde kruisers en transportschepen. Een oorlogsschip in brand, een ander in de lucht gevlogen am 25.11.1942 vorm. 8 3o\uhr die Buchstaben I—L; am 26.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben M—P; am 27.11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben Q—S; 11.1942 vorm. 8.30 Uhr die Buchstaben T—Z. Die Meldepflichtigen haben Ausweispapiere und 3 Passbilder 37—52 mm in bürgerlicher Kleidung. ohne Kopfbedeckung, Brillentrager das Brillenrezept mitzubringen. Juden haben nicht zu erscheinen. Dqp Meldepflichtigen wird das Fahrgeld klasse gegen vorzeigen der Fahrkarte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten fer- ner bei einer Abwesenheit vom Wohnort von mehr als 8 Stunden ein Zehrgeld. Den Haag. den 26. Oktober 1942. Der Reichskommissar für die besetzten Niederlandischen Gebiete Der Generalkommissar für das Sicherheitswqjen gez RAUTER SS-Gruppenführer und General- leutnant der Polizei. Fransche ambassadeur te Washington vertrekt. Ook Mexico verbreekt de betrekkingen met Vichy. Naar de Britsche nieuwsdienst uit Wash ington meldt, heeft d.e Fransche ambassadeur in de V.S., Henry Haye, zijn koffers gepakt. Hij bracht een bezoek aan Hull en Sumner Welles en diende een laatste protest in mens de Fransche regeering. De telefoonver binding met de Fransche ambassade was af gesneden. Het personeel der Amerikaansche ambas sade te Vichy evenals de hier geaccrediteerde Amerikaansche journalisten, zullen naar Pau worden gebracht, Waar hun bewaakte wonin gen zullen worden aalftewezen. De Amerikaansche staatsburgers zullen later tegen de Franschen uit de Vereenigde Staten worden uitgewisseld. Mexico heeft eveneens zijn betrekkingen met Frankrijk verbroken Deze stap wordt ermede gemotiveerd, dat de regeering-Laval niet heeft toegestemd in de bezetting van Noord-Afrika. SOWJET-STUDENTEN IN ENGELAND. Naar Tass uit Londen meldt, is een Sowjet- studentendelegatie in Engeland aangekomen om aan het „internationale jeugdcongres'.' dat 14 November geopend wordt, deel te nemen. Tot deze delegatie behoort ook Ludmilla Paflitsjenko die in Amerika gevierd is als vrouwelijke franc-tireur De Sowjetdelegatie heeft n.l. eerst in de Ver Staten vertoefd. 11 November. Alle openbare plechtigheden voor den elf den November zijn heden door een oproep van de Fransche regeering verboden. De ge dachte aan de dooden, zoo wordt in dezen oproej? gezegd, die bij de verdediging van het Fransche koloniale rijk hun leven hebben gegeven en aan hen, die dit offer heden en in de toekomst brengen, verbiedt alle uiter lijke plechtigheden. De elfde November moet een dag van innerlijk^ concentratie zijn. Iedere betooging op straat van partijen of andere organisaties zal worden onderdrukt. Naar Reuter meldt, zal dit jaar ook in En geland op wapenstilstandsdag geen plechtig heid bij den cenotaaph worden gehouden. Ook de twee minuten stilte zullen niet in acht worden genomen. De regeering is van meening, dat „onder de tegenwoordige om standigheden" het wenschelijk is, dat even eens de andere plechtigheden, die op dezen dag gewoonlijk in Engeland worden gehou den, vervallen. ning te houden met de bevolking, onder hevig vuur genomen. Een sterke Ameri kaansche afdeeling is in de nabijheid van de stad tegengehouden en met mitrailleurvuur Uiteengedreven. Omtrent de gevechten meldde de Daily Telegraph, dat de vlootbotsingen ter hoogte van Casablanca veel ernsti- f;er waren geweest dan de gevechten te and. De Marokkaansche radio deelde gistex*en mede, dat generaal Nogues zijn hoofdkwar tier van Rabat naar het binnenland heeft verplaatst. De bestuursautoriteiten blijven echter voorloopig nog in Rabat. De resideerende generaal in Marokko heeft bevestigd, dat bij Agadir en Mogador geen Amerikaansche landingsoperaties wa ren uitgevoerd. De sultan van Marokko had het aanbod van generaal Noques om Rabat in het belang van zijn eigen veiligheid te verlaten, afge wezen. hoewel de stad werd gebombardeerd. Generaal Noques meldde Maandagmiddag reeds aan de Fransche regeering dat de strijd in Marokko in hevigheid was toege nomen. De leiders der Mohammedaansche geloofs gemeenschap in Marokko hebben via radio- Rabat een oproep gericht tot de inlandsche bevolking, waarin deze wordt aangespoord zich aan te sluiten bij den strijd tegen de Engelsche ^n Amerikaansche indringers daar deze de bondgenooten zijn van de god- loozen te Moskou. Vijand verloor in het Westen 20 vliegtuigen. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend- Bij plaatselijke gevechtshandelingen in het gebergte tusschen Noworossijsk en Toeapse werden enkele hoogten ver overd en op verscheidene plaatsen vijan delijke aanvallen afgeslagen. In den T e r e k sector beïnvloedden bijzon der moeilijke weer- en terreinomstandigheden de aanvalsgevechten van de Duitsche en Roc- meensche troepen. In weerwil van krachtige tegenaanvallen werden in hevige gevechten vorderingen gemaakt. Ten Noordoosten van M o s d o k werd in een hevigen sneeuwstorm een cavalerieregiment der bolsjewisten en een andere vijandelijke strijdgroep in een eigen aanval uiteengeslagen. In Stalingrad activiteit van stoot troepen. Aan het Don front sloegen Roemeensche troepen den aanvallenden vijand in een tegen aanval terug. Stoottroepen vernietigden ten Noordwesten van Woronesj een aantal vijandelijke kazematten met de bezettipg. In den Centralen en den N o r d e- 1 ij k e n sector van het front zetten sterke formaties gevechtsvliegtuigen in geconcen treerde aanvallen den strijd tegen het vijan delijke ravitailleeringsverkeer voort. Volle stations werden vernield, verscheidene trei nen en opslagplaatsen van levensmiddelen getroffen. Des nachts wierpen gevechtsvliegers instal laties van het station Toropez in brand. In Noord-Afrika hebben de Duitsch Italiaansche troepen zich verder naar het Westen verplaatst. De achtervolgende vijand werd in hevige achterhoedegevechten opge houden. Duitsche jachtvliegtuigen schoten vijf Britsche jagers neer. Eskaders gevechtsvliegtuigen en duik- booten hebben bij de aanvallen overdag en des nachts, die zich over eeh grooten afstand uitstrekten, op de Amerikaansch- Britsche vlootstrijdkrachten en transport schepen voor de Fransche Noord-Afri kaansche kust nieuwe successen behaald. Gevechtsvliegers wierpen een kruiser in brand en beschadigden een anderen kruiser door bomtreffers. Bovendien werden acht groote koopvaardüschepen, waaronder een passagiersschip van 19.000 b.r.t. en eèn trans portschip van 10.000 b.r.t. verscheidene malen zwaar getroffen.Duikbooten brachten 'een groot troepentransportschip van 14.000 b.r.t. tot zinken, beschadigden een tro$pentrans- portschfp van 18.000 b.r.t. door twee torpedo- treffers en vernietigden een korvet. een nachtelyken aanval op een bescherm de formatie kruisers werden 'twee vü'andeiyke oorlogsschepen getorpedeerd, vfaarvan er één in de lucht vloog, terwyl de ondergang vhn het andere schip door de sterke rookontwik keling niet kon worden waargenomen. Britsche bommenwerpers wierpen Dinsdag nacht brand- en brisantbommen op enkele plaatsen in Noord- en Noordwest Duitschland. De bevolking leed {fferinge verliezen. Bij deze aanvallen en bij aanvallen over dag .op de kust van de bezette gebieden in het Westen verloor de vijand twintig vliegtuigen, waaronder ook verscheidene viermotorige bommenwerpers. Batterijen verdragend geschut van de Duit sche marine en het leger beschoten Dov Folkestone, vijandelijke batterijstellingen aan de Kanaalkust en doelen in het Kanaal. Het italiaansche weermacbtbericht. Het Italiaansche weermachtbericht luidt: In Egypte werd in hevige gevechten stand gehouden tegen den vijandciyken druk op de Italiaansche en Duitsche afdeelingen, die be zig zUn met het betrekken van nieuwe stel lingen. Bij luchtgevechten werden door Duitsche jagers vijf Engelsche vliegtuigen neergescho ten. In het Westen der Middellandsche Zee wer den de aanvallen van de luchtmacht der Spil op de Engelsch-Amerikaansche vlootstrijd krachten met succes voortgezet. Maandagnacht hebben vijandelijke vliegtui gen brisant- en brandbommen laten vallen in de omgeving van Cagliari, waar eenige scha de ontstond in-de woonwijk van Uta. Er is een doode en zes personen werden gewond. Het D.N.B. deelt mede: Het gros van de Duitsche en Italiaansche pantserstrijdkrach ten, dat over het uitgestrekte gebied tusschen Tobroek en het front was verdeeld, gaat thans door concentratie een ernstige bedreiging vormen voor den verderen Britschen op- marsch. Bezuiniging op gas en stroom noodzakelijk. Controleert geregeld het verbruik. In dezen tijd is bezuiniging op het gas- en electriciteitsverbruik een noodzakelijke voor waarde voor het gebruik ervan. Dat wil zeg gen: als ge uw rantsoen overschrijdt, volgt onverbiddelijk een hooge boete en het spook van de afsnijding komt om den hoek kijken Zonder licht te zitten, is ujterst onaangenaam, maar zonder gas beteekent geen warm eten. geen warme dranken enz. Als uw woning met gas of electriciteit wordt verwarmd, kan „zonder" zelfs beteekenen, daLge in de kou moet verblijven. Men moet steeds op zoodanige wijze bezui nigen, dat men met zijn rantsoen toekomt. Met een beetje goeden wil en met eenig over leg behoeft dit geen onoverkomelijke bezwa ren met zich te brengen. De huisvrouw is vol doende in haar vak onderlegd om te weten waar en hoe zij de noodige bezuiniging kan tpepassen. Het is nu welhaast overbodig ge worden de Nederlandsche huisvrouw er op te wijzen, dat de groenten en aardappelen met zoo weinig mogelijk water moeten wor den opgezet en de spijzen gekookt met deksel op de pan. Even vertrouwd is zij ge worden met de gewoonte om het gas pas aan te steken, wanneer de pao is opgezet. Dit de spijzen zoo vlyg mogelijk aan den kook wor den gebracht, spreekt vanzelf. Eens per dag afwasschen inplaats van twee of driemaal is eveneens een gewoonte welke in tal van huisgezinnen reeds wordt gevolgd. Bezuinigen heeft steeds een onaangenamen klank, doch in dit geval beteekent het slechts bevordering van eigen belang. k De overheid heeft den plicht de verbruikers te wijzen op de mogelijkheden, die er bestaan om tot belangrijke besparing op het verbruik van gas en electriciteit te komen. Afsnijding van den toevoer bij overschrij ding van het toegemeten rantsoen brengt een gezin in moeilijkheden, doch het is de straf op een onverantwoordelijk verbruik in tijden, waarin de grootste zuinigheid nu eenmaal onvermijdelijk^ is. Controleer daarom gere geld uw gas- en electriciteitsverbruik. Wie geregeld gas- en electriciteits verbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. DE TRAGEDIE VAN FRANKRIJK. Bs. In Frankrijk speelt zich op dit oogenblik een tragedie af, die eenig is in de geschiedenis van het Fransche volk. Aan den eenen kant bevindt zich daar de grijze maarschalkPétain, wiens eerlijkheid boven iederën twrjfel verheven staat; een man wien het belang van ziin vaderland heilig xs en die over alle persoonlijke intrigues heen. niet anders ziet dan de ééne groote ge dachte: Frankrijk van leegbloeden, van den ondergang te redden. Aan den anderen kant zijn daar gedeelten van het volk, losgeslagen, zonder leiders, geslingerd tusschen twee po len. Velen, die tot nog toe met hart en z^iel aan de geallieerden geknechts waren, die een voudig het vermogen missen om den werke- lijken toestand in te zien. blijven trots alles wat er gebeurd is en,nog gebeurt, drijven naar den terugkeer tot een tijdperk, dat af gesloten werd op het oogenblik van Frank- rijks capitulatie. Anderen kunnen zich niet verhef fen boven het klein-persoonlijke en talrijk zijn zij, die beïnvloed worden door on-- Fransche en dus onvaderlandscly? tenden- zen. De uitlating van Cordel Hull die openlijk heeft toegegeven, dat Amerika zjjn diplomatieke vertegenwoordiging in onbe zet Frankrijk slechts heeft gebruikt voor spionnage-doeleinden. als een middel om de Fransche elementen, die tegen een sa men werking met Duitschland waren ge kant. te ondersteunen, spreekt boekdeelen. Met dat al is Frankrijk thans bezig in el kaar te zijgen; het is in het uur van doods gevaar volkomen machteloos iets voor eigen behoud te doen. omdat het veel van ziin eigen zonen niet meer vertrouwen kan. Een droevig beeld van den omvang van het drama, dat zich afspeelt, vertoont ons de omstandigheid, dat een grijsaard van zes-en-tachtig jaar thans gedwongen is het opperbevel der Fransche strijdkrachten n»g op zich te nemen, omringd van krachten waarop het moeilijk is te vertrouwen. Hoe Zielig klinkt^iiet ziin aan admiraal Darlan en d'e bevelvoerende generaals in Noord- Afrika gezonden telegram: „ik heb bevel ge geven U tegen den aanval te verdedigen, ik handhaaf mijn bevel!" Er heerscht in Vichy teleurstelling over bepaalde persoYien en gebeurtenissen, zekere kringen hebben immers een weinig door zichtige rol gespeeld. Een geval van dien aard was de houding van generaal Be- thouart in Marokko, die twee andere gene- raaLs liet arresteeren. oxpdat zii weigerden naar het Gaullisme over te loopen en het waren Marokkaansche legionnairs. die de pogingen tot opstand in de kiem moesten smoren. Ook om generaal Giiaud's rol heb ben taj van geruchten de ronde gedaan. Een derde twijfelachtige persoonlijkheid was admiraal Darlan. Nu het Reuterbureau ver klaard heeft, dat deze admiraal zich in Al giers bevindt als gast van een Amerikaan- schen generaal, valt er niet meer aan te twijfelen, dat hier iets niet in den haak is. „De teleurstelling over het falen juist van den man, op wiens energie en absolute loyaliteit de maarschalk en Frankrijk ge rekend hadden, is enorm, aldus meldt een Interinf-bericht. Het optreden van Darlan in de regeering gedurende meer dan een jaar moet echter ook aan hen. in een dui delijker licht komen te staan, die zijn poli tiek van laveere'n tusschen samenwerken en afwachten uitsluitend daaraan meenden té moeten wijten, dat Darlan een admiraal en niet een ppliticus was. In kringen te Vichy steekt men zijn af wijzend ooi-deel over de houding van Dd*lan niet onder stoelen en banken. Darlan. zoo zegt men, heeft de Noord-Afrikaansche kwestie tot een persoonlijke aangelegenheid gemaakt en gebruikt om een sinds lang ge koesterde wraak te nemen. Blijkbaar heeft hij de mislukking van zijn pblitiek 'niet kunnen verkroppen en het Laval niet kun nen vergeven, dat hij in April van dit jaar door diens tusschenkomst ten val gebracht werd." Het laveeren tusschen samenwerken en afwachten, het hinken op twee gedachten, ziedaar een groote fout, waaraan ook zoo- velen in ons land laboreeren! Met het voor beeld van Frankrijk voor oogen lijkt ons de veronderstelling niet gewaagd, wanneer wii aannemen, dat eens. als ook voor ons land het uur zal slaan waarop van ieder Neder lander wordt gevergd, dat hij aen positieve houding aanpeemt, de twijfelaars zich wel eens aan die ziide waar het belang van ons land niet gediend wordt, zouden kunnen be vinden. Intusschen blijkt gelukkig, dat Pétain in bezet Frankrijk, waar zeer velen een totaal anderen kijk op deze zaak hebben, nog Vele aanhangers bezit, die bereid zijn hem te steunen. Groot opgemaakt publiceeren de Parijsche bladen het bericht, dat maarschalk Pétain het opperbevel over de Fransche strijd krachten op zich heeft genomen. Marcel Deat schrijft in de Oeuvre: ieder in Frank rijk. die nog eenig bloed in de aderen heeft, kent zijn.plicht en.moet zwei-en hem te ver vullen, De Petit Parisien noemt het een leu gen, wanneer de Angelsaksers beweren, dat zij na hun overwinning Frankx'iik zijn koloniën zullen teruggeven. Men heeft naar de wapens gegrepen ondanks alle afper- smgsmanoeuvres van den kant van de ge allieerden en ondanks de numerieke zwak heid der Franschen, ten einde de onafhan kelijkheid en trots van Frankrijk te behou den, Aldus luidt het Fransche antwoord op de leugen van Roosêvelt. De Cri du Peuple maakt er opmerkzaam op. dat de Ameri kaansche spionnageagenten onder de tal rijke Joden in Afi-ika hun meest waarde volle hulp hebben gezocht en gevonden." Frankrijk strijdt thans den eindstrijd om zijn voortbestaan als groote mogendheid, daarin belaagd door de eigen bondgenooten en verraden door velen uit het eigen volk. die in het historische uur van hun land met blindheid geslagen zijn. Eens zal de geschiedenis over hen. die den grijzen maarschalk hun steun hebben onthouden in weifeling tusschen samenwer ken en afwachten en hen. die eenvoudig verraad aan de zaak van Frankrük pleeg den. een hard oordeel vellen.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1