Haarlemsche Courant Juitschers en Italianen rukken ebied van Vichy binnen Ontwikkeling in Noord-Afrika gunstig voor de As. Positie van Marokko moeilijk. ormeel protest van Maarschalk Pétain. 187e Jaargang No. 267 x x sment p. week fc28, p. maand 144, p. kwartaal S.O, mco p. post 3.73, losse nummers e eent AdvertentlëD >—15 .m- /V- elke m.m. meer 20 cent. Reclames dobbelt prfls. jftrertentteabonneznenten 1500 m.m. U cent p. m.m. Kennemer 4jüe >—13 m.m. 140. Abonnement 1500 m.m. I cent p. n Itf.t Grafische BedrUven Damlate. Wnd. aoofdredactetm 1 V. BATTDEWTXS. Nieuwsblad voor Noord-Holland VencbUnt dajelUks behalva op Zon- en feestdagen. Kennemer Editie Donderdag 12 November 1942 Bureana Baarlemi Groote Bootst raai »J. BU kantoor: Soenda* plein X7. Tel. DlrecUe 13982, Hoofdredactie 150S4, Redacüe Administratie 10724. 14824. Soendapleln 1223e. Postgiro 1349JS, Directie PIL A. MIE3 P. W. PEEREBOOM. t Bureau IJmaldeni Kennemerlaan 102, TelefooD 1437. Commentaar van toonaangevende kringen te Berlijn Doortocht, geen bezetting. s> del it het hoofdkwartier van den Führer werd gisteren het volgende bekend Smaakt: Duitsche troepen hebben den elfden November vroeg tot bescherming van het ransche grondgebied tegen de aanstaande Amerikaansch-Britsche landingsacties Zuid-Frankrijk de demarcatielijn van het niet-bezette Frankrijk overschreden, bewegingen der Duitsche troepen verloopen volgens de plannen. Tegelijkertijd met het oprukken der Duitsche troepen zijn Woensdagochtend iliaansche troepen het niet-bezette Fransche gebied binnengerukt. De zender Vichy heeft een mededeeling van het Fransche ministerie voor de irlichting uitgezonden, waarin o.m. de bevolking wordt uitgenoodigd kalm te |ven en geen vertrouwen te schenken aan de valsche berichten van de Engel- icn en Amerikanen. leen incidenten. Uit Lyon wordt gemeld, dat de eerste ge- lOtoriseerde Duitsche colonnes Woensdag- lorgen om tien uur die stad hebben bereikt. Volgens de hier tot dusver ontvangen he chten geschiedt de Duitsche opmarsph door afzonderlijke steden onder het bewind van ichy zonder de geringste wrijving. Er zijn een incidenten voorgevallen. De burgemees- >rs hebben de bevolking aangespoord orde rust te bewaren. Het heeft er allen schijn i, dat aan de oproepen overal gehoor is egeven. De houding van Vichy. Naar in de Wilhelmstrasse is mede gedeeld. heeft het Fransche staats hoofd. Maarschalk Pétain. tegen het binnenrukken van Duitsche troepen in het niet-bezette Fransche gebied, zich beroepend op de wapenstilstands overeenkomst, geprotesteerd. Anderzijds heeft de Fransche regeering »n haar ondergeschikten militairen en po- tie-organen opdracht gegeven geen tegen- and te bieden tegen het binnenrukken er Duitsche troepen en kalmte en bezon- enheid te bewaren. Dit wordt in Duitsche politieke kringen 5 een aanwijzing beschouwd, dat het pro- st van het Fransche staatshoofd slecht- irmeel is en dat de brief van den Führer ■•«an Maarschalk Pétain zijn indruk op de 10 iden der Fransche regeering niet heeft ge- Van juridisch standpunt uit wordt er in Wilhelmstrasse op gewezen, dat door „>n overval van Amerikaansche troepen op ransch gebied Algerije is immers een itegreerend deel van het Fransche nioe- erland de basis, waarop de wapenstil- andsovereenkomst werd gesloten, be- mgrijk gewijzigd is, daar door den inval £r Amerikanen in het Middellandsche- eegebied de strategische positie belang- jk is veranderd, hetgeen onmogelijk door e verantwoordelijke leiders van de Spil A* ver het hoofd kón worden gezien. Onder ie omstandigheden zou men in Berlijn de ouding van Maarschalk Pétain als een liver fórmeele juridische handeling wil- en zien. 11 In toonaangevende Duitsche kringen erklaart men. dat het oprukken van Duit- che troepen in het niet-bezette Frankriik een bezetting is, doch een doortrekken Jaar de voorste loopgraven aan het front an de Middellandsche Zee. Men verwacht hier, dat Frankrijk in zijn igen belang voor den maatregel van de Ipil begrip zal toonen, daar volgens de hier eerschende opvatting Frankrijk er geen lelang bij kan hebben, zijn Europeesch a?- wm* lied opnieuw het tooneel van bloedige e- echten te laten worden, hetgeen niet km 3|| litblijven, indien men den Amerikanen of 1 ingelschen zou toestaan daar voet te krij- en. Verder verklaart men te Berlijn, dat e stap van de Spilmogendheden in he' lgemeene F.uropeesche belang is. Nadruk- t ;elijk wordt er op gewezen, dat het niet. ooals de vijandelijke propaganda beweert len uit Duitsch initiatief voortvloeiende stap is, doch een gemeenschappelijke actie van de Spil. Beraadslagingen Dinsdagmiddag was de Fransche minister raad in een permanente zitting bijeengeko- De houding van Frankrijk tegenover de Asmogendheden, waaraan Laval een groot gedeelte van zijn arbeid sedert het tot stand komen van het wapenstilstandsverdrag heeft besteed, vormde een belangrijk onderdeel der besprekingen. Verder werd er Dinsdag in politieke kringen te Vichy op gewezen, dat de Fransche regee ring als één man achter Maarschalk Pétain en Laval staat. Woensdagmorgen om 6.15 Is de Fransche ministerraad in een bijzondere zitting bijeen- gekomen, nadat de Duitsche consul-generaal -FRANSCHE VLOOT NOG TE TOULON. De door Reuter verspreide bewering, dat Ie Fransche vloot Toulon heeft verlaten om ich aan te sluiten bij de Engelsche zee- trijdkrachten, wordt door Havas gecorri- eerd met de mededeeling, dat geen schip t haven van Toulon heeft verlaten. De Fransche radio heeft een instructie litgezonden aan de officieren en bemannin- jen van de koopvaardijschepen, die zich op ee bevinden. Hun wondt bevolen, terstond :en Fransche haven aan de Middellandsche .ee of Corsica aan te doen. De Londensche correspondent van Stock - lolm Tidningen schrijft aan ziin blad, dat iet de Fransche vloot is. die den aanval- ers zorgen baart. Vermoed wordt, dat de 'ransche matrozen den overval op Oran log niet vergeten zijn en men houdt der- lalve rekening met minder aangename 'errassingen. Italianen op Corsica geland. Italiaansche troepenafdeelingcn zijn zon Jer incidenten op Corsica geland. Van toonaangevende Italiaansche zijde is iet volgende verklaard: De troepen der Spilmogendheden ziin 'ransch territoir binnengerukt, niet met de ledoeling zich meester te maken van 'ransch gebied, doch met het doel strate- [ische punten van het onder Fransche sou- 'ereiniteit staande gebied, tegen nieuwe, 'ooral Engelsch-Amerikaansche overvallen te beschermen. Dit vooropgesteld, verwgch- en de Spilmogendheden, dat van Fransche Üde hierop die vertrouwelijke samenwer king zal volgen, welke overeenstemt met de iel an gen der Franschen en met de belan- [en van de verdediging van de door den riiand. in tegenspraak met de verplichtin gen welke voor Frankrijk voortsproten uit len wapenstilstand, geschonden souverei- liteit, alsmede-met de belangen van een linnenlandschen vrede in Europa. Vichy interneert Geallieerde staatsburgers. In het tot dusverre niet-bezette Frankriik zijn op bevel van de Fransche regeering de Engelsche en Amerikaansche burgers ge ïnterneerd. I De Amerikaansche kolonie te Vichy en d- ambassade zouden gistermiddag met ee- extra-trein in de richting van Pau ver trekken. in Frankrijk, Baron Krug von Nidda een demarche had ondernomen. De ministerraad duurde een uur. Geallieerd ultimatum aan Fransch Somaliland. Britsche vloot „neemt" Fransche èenheden in Egypte „over". Aan den gouverneur van Fransch Somali land is door de Engelschen een ultimatum gericht, waarin hem wordt verzocht, zich onmiddellijk aan de zijde van Groot-Brit tannië en de Vereenigde Staten te stellen. Voorts is hier het bericht binnenge komen, dat de eenheden der Fransche marine, die sedert den wapenstilstand tusschen Duitschland en Frankrijk in Egypte lagen, nu door de Britsche vloot zijn „overgenomen". De schepen zijn onder Britsch commando gesteld en worden gereed gemaakt om uit te loo- pen. Admiraal Decoux, de g.g. van Fransch- Indo-China, heeft den staatssecretaris van koloniën, Brevié, een telegram gezonden, waarin hij hem meedeelt, dat Indochina achter Maarschalk Pétain staat en hij hem zijn onvoorwaardelijken trouw verzekert. Tot gouverneur van Madagascar is be noemd generaal Le Gentilhomme. Deze was, na den wapenstilstand tusschen Frank rijk en Duitschland, de eerste hooge Fran sche officier die zich bij de beweging van De Gaulle aansloot. De gouverneur-generaal van Reunion heeft den Franschen staatssecretaris voot de koloniën een telegram gezonden, waarin hij uit naam van de eilandbevolking uit drukking geeft aan „levendige verontwaar diging" over den „volkomen ongerechtvaar- digden Amerikaansche aanval" op Fransch Noord-Afrika en de trouw der kolonie Ré- union aan het moederland tot uitdrukking brengt. De kwestie Martinique. Dinsdagmorgen heeft in het Witte Huis een conferentie plaats gehad tusschen den president, den chef van den generalen staf van het leger, den generaal Marshall, den chef van den opperbevelhebber van de Amerikaansche vloot, den admiraal King en den verbindingsman tusschen het Witte Huis en leger en vloot, den admiraal Leahy. Op de persconferentie in het Witte Huis van Dinsdagmiddag heeft de Amerikaan sche minister van buitenlandsche zaken, Sumner Welles, meegedeeld, dat de onder handelingen der Amerikaansche regeering met de autoriteiten van Martinique en de andere in het Westelijk halfrond gelepen Fransche bezittingen over de demilitarisatie van deze 'gebieden, nog aan den gang is. Zij worden niet door het afbreken van de di plomatieke betrekkingen met Vichy beïn vloed. De Fransche ambassade te Washington waarschijnlijk om onverkwikkelijke in cidenten te voorkomen, door een politie- cordon beschermd. Officieel wordt hier over medegedeeld, dat het hier om een voorzichtigheidsmaatregel gaat. Voorbereiding en begin der expeditie tegen N. Afrika. „Rangers" het eerst aan wal. Uit de berichten, welke Zweedsche cor respondenten van uit Londen naar hun bladen zenden, valt af te leiden, dat zij door de aanvallen op Fransch gebied in Noord-Afrika min of meer overrompeld rijn. Om deze leemte in hun berichtgeving aan te vullen, publiceeren zij thans allerlei bijzonderheden over de Geallieerde actie. Zoo hoort men vertellen, dat Eisenho wers aangekondigde reis naar Washington riechts een list was. die zijn vertrek naar het inmiddels gevormde front in Nmrd- Afrika moest verheimelijken. Toegegeven vordt echter, dat de aanval reeds maan den geleden is voorbereid. Over den omvang «der Amerikaansche trijdkrachten loopen verschillende geruch ten. Naar het schijnt, bestaan de eerste landingstroepen uit Amerikaansche „ran gers". die een speciale opleiding hebben genoten. In tegenstelling tot de methode, welke tot dusver door de Engelschen werd toegepast, moeten de eerste aan land geko men „rangers" gebruik hebben gemaakt /an pantserwagens; met behulp hiervan moeten o.m. de straatgevechten in Algiers zijn beslist. ZOON VAN DARLAN OVERLEDEN. De zoon van admiraal Darlan, die gedu rende vier weken te Algiers zwaar ziek heeft gelegen is. naar uit Algiers wordt ge meld. aldaar overleden. Darlan junior was werkzaam aan het kabinet van den g.g. van Algiers, Chatel. De houding der Amerikaansche landen inzake Noord-Afrika. De Fransche zaakgelastigde en de Chi- leensche ambassadeur hebben een bezoek gebracht aan het Argentijnsche ministerie van buitenlandsche zaken. In kringen, die in nauw contact staan met het ministerie wordt de opvatting uitgesproken, dat de Anglo-Amerikaansche actie in Noord- Afrika geen reacties zal hebben voor de Argentijnsche buitenlandsche politieke hou ding. Argentinië is ook niet van plan in stemmingsverklaringen aan Washington te zenden zooals verscheidene andere Zuid- Amerikaansdie republieken. De Cubaansche president Batista heeft nmiddels medegedeeld, dat de betrek kingen tusschen Cuba en Vichy zijn ver broken. Keuringen Waffen SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt mede, dat rijwilligers voor de Waffen-SS en het Le gioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen tenein de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar te gen hebben hun dienst buiten Naderland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wacht- bataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Neder land willen toetreden. 16.11.42 10.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 16.11.42 16.00 uur Tilburg, Lange Schij- straat 66. 17.11.42 10.00 uur Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 45. 17.11.42 16.00 uur Eindhoven, huis Maria, Kruisstraat. 18.11.42 10.00 uur Roermond, NSDAP, Swal- merstraat 61. 1.11.42 16.00 uur Arnhem, Weverstraat 16b. 1.11.42 10.00 uur Deventer, NSDAP, Park weg 2. .11.42 16.00 uur Hengelo, Deutsches Haus. .11.42 10.00 uur Zwolle, hotel Peters, Markt. 20.11.42 16.00 uur Assen, Frieslandkazerne, Vaart. Zuidzijde. 21.11.42 10.00 uur Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 21.11.42 16.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.42 10.00 uur Amsterdam. School, Iepen- weg. 23.11.42 11.00 uur Utrecht. Wehrmachtsheim, Mariaplaats. 24.11.42 10.00 uur Amersfoort, Dienstgebouw Leusderweg. 25.11.42 10.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoütscheweg. il: Geallieerde kruiser voor Algerijnsche kust tot zinken gebrachtTreffers op vliegkampschip. Doelen te Algiers gebombardeerd Britsche strijdkrachten in Egypte tot staan gebracht. De Nederlandsche vakarbeiders en boeren, die zich vrijwillig hebben gemeld voor de werkzaamheden in de onder burgerlijk be stuur staande gebieden in het bezette Oos ten, komen in het gebouw van de Neder landsche Oostcompagnie te Den Haag voor het vertrek hun arbeidscontract ondertee kenen. (N.O.C. Polygoon Pax Holland c) Lilwinof over Maisky. Het Finsche dagblad Uusi Suomi deelt in een eigen bericht uit Washington mede, dat Litwinof tegenover enkele Amerikaansche persvertegenwoordigers heeft verklaard: „Ik heb de berichten gelezen, dat mevrouw Kollontai om gezondheidsredenen uit Stockholm teruggeroepen en de Londensche ambassadeur der Sowjet-Unie, Maisky, tot haar opvolger benoemd zal worden. Uit Koeibysjef heb ik echter geenérlei verkla ringen daaromtrent ontvangen. Persoonlijk wensch ik, dat mijn vriend Maisky op een of andere verantwoordelijke post zal wor den benoemd alvorens zijn positie in Lon den onhoudbaar wordt. Maisky is een van onze beste diplomaten, die met groote ge schiktheid ook de moeilijkste situaties in Londen tot opheldering heeft gebracht. Zelfs het Duïtsch-Russische nietaanvalspact van Augustus 1939 temidden van de be sprekingen der generale staven tusschen Engeland en Frankriik kon zijn positie niet aan het wankelen brengen. Op den duur zal zelfs Maisky zich niet kunner handhaven door de eischen, die de huidige verwarde Engelsch-Russische betrekkingen stellen. Doch zooals gezegd: dit is slechts mijn persoonlijke meening." Naar Uusi Suomi tenslotte verklaart zijn Maisky en mevrouw Kollontai de eenige di plomaten, die Litwinof indertijd bij de groote reorganisatie voor liquidatie heeft kunnen behoeden. Resident-generaal verplaatst hoofdkwartier naar Fez. Rust in Fransch West-Afrika. Casablanca geeft ongelijken strijd op. Luchtalarm in Algiers. TUNIS IN STAAT VAN VERDEDIGING. Algiers. Gisternacht heeft boven Algiers groote Amerikaansche luchtactiviteit geheerscht. Het eerste alarm kwam om 4.20 uur. Dit alarm duurde tot 4.50 uur. Duidelijk waren in de verte bomexplosies te hooren. Om 7.15 weerklonken de sirenes opnieuw. Naar uit Algiers wordt vernomen, is de [ouverneur-generaal van Algerië, Chatel. in Jonstatine aangekomen, om daar de regee- ringszaken van Algerië waar te nemen. De stad Constantine ligt ruim 300 km ten Oos ten van Algiers. Laval heeft Chatel een telegram gezon den, waarin hij hem meedeelt volledig ver trouwen te hebben in den wil en de over tuiging van den g.g., het Algerijnsche grondgebied te verdedigen. De Fransche strijdkrachten hebben op den weg AlgiersAumale contact met den vij and. Tunis Uit Vichy werd gisteren gemeld, dat in Tunis alles nog rustig was. Langs de kust is een gordel van bewa kingstroepen geplaatst,'De h-•-*-- in staat van alarm. Ter handhaving van de rust en orde. in Tunis nec.t Tunis, Délégué, bepaald dat samenscho lingen van meer dan drie personen zijn verboden. Verder is in de steden Bizerte. Sfax, Sousse, Tunis en Gabes het verkeer van 22,tot 4,uur verboden. De voor stellingen van theaters, bioscopen enz. moe ten in het gebied van Tunis om IJ},uur eindigen, terwijl de verkoop van alle dran ken van 15,tot 5,uur eveneens is ver boden. Naar Havas-Ofi hedenmorgen uit Tunis meldt, heerscht daar nog steeds volstrekte rust in het geheele gebied. In den loop van gisteren is nergens gepoogd met landstrijd krachten of vlooteenheden het gebied binnen te dringen. Marokko. Wilt Marokko betreft, heeft men gis terochtend vernomen, dat Casablanca na drie dagen den ongelijken strijd opgegeven en de hardnekkige verdedi ging gestaakt heeft, nadat alle middelen tot tegenstand waren uitgeput. Admi raal Michelier werd gedwongen te verzoeken de vijandelijkheden te sta ken. Er is geen melding gemaakt van een ver andering in de positie van port Lyautey en Safi. Dinsdag ontwikkelden zich zeer hevige gevechten en de Fransche strijdkrachten hadden te doen met zeer superieure for maties, die door een zeer sterke vloot wer den gesteund. Naar te Parijs verluidt, heeft generaal Nogues zijn hoofdkwartier in Fez gevestigd. Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken deelt mede, dat de evacuatie van de Japansche staatsburgers in Marokko is begonnen. De leiding hiervan berust bij den Japanschen consul te Casablanca. Het eerste doel der geëvacueerden is Tanger. De Japansche ambassadeur te Vichy, Taka- noboe Mitani, heeft zijn regeering van een en ander op de hoogte gebracht. Fransch West-Afrika In Fransch West-Afrika heerscht, naar Ofi uit Dakar meldt, volkomen rust. De bevolking wordt door radio-Dakar van ahe gebeurtenissen op de hoogte gehouden. F.Cii -eti.geschoven Britsche Vickers „Wellington"-bommenwerper. In wijden om trek liggen de resten verspreid. Aan de typische constructie van het gedeelte, dat men links boven ziet, kan men met zekerheid vaststellen, dat dit een Britsche bommen werper van het model Vickers „Wellington" is. (Stapf Pax-Holland c) Verbitterde strijd in den Kaukasus. Britsch slagschip in Atl. Oceaan getroffen. Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: „In den Westelijken Kaukasus en in den Tereksector ziin talrijke vijandelijke aanvallen in verbitterde gevechten afge slagen en gereedgehouden vijandelijke troe pen door artillerievuur verstrooid. In Sta lingrad levendige actie van stormtroe pen. Aan het Donfront sloegen Roemeen- sche troepen vijandelijke aanvallen af. Slagvliegers grepen met succes in den strijd op den grond in. Hongaarsche troepen ver ijdelde een vijandelijke poging om de ri vier over te steken. In den Centralen en den N o o r d e- 1 ij k e n sector werden Duitsche storm troepoperaties uitgevoerd en eenige vijan delijke aanvallen afgeslagen. Gevechtsvlie gers en Stuka's zetten hun aanvallen op ge reedstaande troepen en spoorweginstallaties voort. Aan het Egyptische front duren de voorgenomen bewegingen der Duitsche en Italiaansche troepen, die in succesvolle ge vechten 12 vijandelijke tanks vernielden, voort. De Britsche luchtmacht verloor 4 vliegtuigen. Duitsche en Italiaansche jacht- vliegers schoten in luchtgevechten tegen nu meriek sterkere vijandelijke luchtstrijd krachten tusschen 5 en 10 November 27 ijandelijke vliegtuigen neer. Duitseh-Italiaansehe luchtstrijdkrachten zetten de bestrijding van de Amerikaansch- Rritsche landingsvloot aan de kust van Noord-Afrika voort. Een vliegkampschip en een groot koopvaardijschip kregen treffers. Gevechtsvliegers schoten drie vijandelijke jachtvliegtuigen neer. In den nacht van 9 op 10 November de den motortorpedobooten een aanval op het vijandelijke convooiverkeer aan de Brit sche Oostkust. Zij brachten in heftige ge vechten tegen Britsche torpedojagers 4 schepen met een gezamenliiken inhoud van 11.000 ton tot zinken en beschadigden 2 schepen en een bewakingsvaartuig door torpedotreffers. Alle motortorpedobooten zijn teruggekeerd. Een bij het gevecht be schadigde motortorpedoboot werd een Duit sche basis binnengesleept. Aan de kust van het bezette gebied in het Westen werden 4 Britsche bommenwer pers neergeschoten. In het Noorden van den Atlantischen Oceaan plaatste een Duitsche duikboot een torpedolreffcr op een Britsch slagschip der Queen-EIizabcth-klasse. Een hevige ont ploffing werd waargenomen". Het Italiaansche weermachtbericht. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: „Aan het Egyptische front duurden de van te voren vastgestelde bewegin gen der Italiaansche en Duitsche troe pen voort. Bij botsingen, die een voor de Spil gunstig verloop hadden, werd een tiental vijandelijke pantserwagens vernield. De luchtmacht der Spil ont plooide een levendige bedrijvigheid en schoot vier Britsche toestellen neer. Van 5 tot 10 November verloor de vij andelijke luchtmacht, ook blijkens later binnengekomen berichten, bij gevechten boven Noord-Afrika in totaal 27 toestellen. Onze escadrilles torpedovliegtuigcn heb ben opnieuw aanvallen gedaan op de En gelsch-Amerikaansche vlootform3tie in de Algerijnsche wateren. Een vijandelijke krui ser, die door drie torpedo's werd getroffen en opengereten, zonk snel: een tweede werd beschadigd. Waargenomen werd, dat een schip van 15.000 ton. dat eveneens getroffen erd. slagzij maakte. Het moet verloren worden geacht. Talrijke andere oorlogs- en koop- vaardijscheDen werden getroffen door Diiitsche vliegtuigen, die in gevechten met vijandelijke jagers een Hurricane neerschoten. Een onzer formaties heeft met. veel succes het vliegveld van Al giers aangevallen en gebombardeerd: groote branden braken uit. Dinsdagmiddag geraakte een vijandelijk vliegtuig, dat door het afweergeschut was getroffen, boven Augusta in brand: het stortte neer in de omgeving van het schier eiland Magnisi. Een inzittende, die een val- schermsprong maakte, werd gevangen ge nomen. Een vijandelijk vliegtuig van het type Spitfire, dat door onze jagers werd neergeschoten, viel brandend bij het eiland Sapientsa, ten Zuiden van Navarrino. Engelsche vliegtuigen hebben Dins dagnacht een nieuwen aanval gedaan op de buitenwijken van Cagliari. waardoor eenige schade werd aangericht en eenige burgers gewond werden. De situatie. Volgens door het opperbevel van de Duit sche weermacht ontvangen berichten uit Noord Egypte kon de achtervolgende vij and in zware gevechten door ce Duitsch- Italiaansche achterhoeden tot staan worden gebracht. Het is den Britten dus niet gelukt de Soil- troepen te beletten zich van den viiand los te maken en zich opnieuw te nestelen. De vele wolkbreuken der laatste dagen hebben de reorganisatie van de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten vergemakkelijkt. Daarente gen werden de Britten door deze wolkbreu ken ger.wongen hun tanks en zware wapens op vasten grond, dus op den kustweg, te concentreeren. In dit betrekkelijk smalle gebied rukte de vijand naar het Westen op. Daarna moest hij. als gevolg van het taaie verzet van de Duitsche achterhoeden zijn aanvalswig uit breiden tot de zee en in het Zuiden tot aan de bergterrassen in het binnenland der woestijn. Op de modderige woestijnwegen bleven echter de tanks en kanonnen steken, zoodat alle omtrekkende bewegingen ver- geefsch bleven. Waar de Britten de Duitsche bewaking bereikten, werden zij door een zwaar artil lerievuur onthaald. Zoo kon de vijand noch de beschermende Duitsch-Italiaansche for maties van haar verbindingen met de hoofd strijdkrachten afsnijden, noch deze achter hoeden overwinnen. Tijdens de g®vechten bif Mersa Matroe kon een Duitsche gevechtstroep een draad- looze verbinding tot stand brengen met een afgesneden Italiaansche formatie, welke ge brek aan benzine dreigde te krijgen. Hierop rukte de commandant van de Duitsche formatie onmiddellijk in de aangegeven richting op, drong in de Britsche grendel stelling binnen en verbrak de omsingelings- ring. Nog voordat de vijand tot. een tegen aanval kon overgaan, waren de Italiaansche voertuigen reeds naar de Duitsche stellin gen onderweg. Daar kwamen zii des nachts zoo tijdig aan. dat zii nog aan de succesvolle achterhoedegevechten van den tienden No vember konden deelnemen. ZEER STERKE AARDBEVING GEREGISTREERD. Dinsdag heeft het Meteorologisch insti tuut te De Bilt om 12 uur 55 min. 30 sec een zeer sterke aardbeving geregistreerd uit Z.Z.O. richling, afstand 11500 km, oorsprong in den Indischen oceaan. „EEN 81-JARIGE VROUW VRAAGT UW AANDACHT" Hedenavond om 19 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum 1, in zijn Dolitiek weekpraatje over het onderwerp: ..Een 81- jarige vrouw vraagt uw aandacht". TWEEëRLEI MENTALITEIT. Bs. Wie aandachtig ons blad van gis teren gelezen heeft, is in de gelegenheid ge weest zich te overtuigen van het feit, dat er in dezen oorlog tweeërlei mentaliteit be staat: de Amerikaansche die den overval cp een bondgenoot reeds sinds Juli voorbereidde en de inderdaad in alle opzichten zeer tege moetkomende en respecteerende van Duitschland, dat evenwel, gezien de om standigheden, gedwongen is zorg te dragen, dat de militaire resultaten van zyn over winning in Frankrijk niet verloren gaan. Dat hiervoor gevaar bestond, met het oog op de twijfelachtige houding van vele Fran schen, zal wel niemand willen ontkennen. Door het wapenstilstandsverdrag was Frankrijk als het de eer nog wilde op houden gedwongen zich van verderen strijd te onthouden. Hiertegenover stond echter, dat elke tegemoetkomende, ja in het licht der omstandigheden zelfs: ridderlijke houding van Duitschland. dat immers een samenwerkend Europa wilde, afstuitte op den onwil en de van ieder inzicht gespeende houding der meerderheid van het Fransche volk (net als bij ons!) en dat men onder duims telkens en telkens weer probeerde in de kaart der geallieerden te spelen. Het operette-achtig karakter van het verzet bij den inval in de koloniën en het verdacht vlot capituleeren, waren daar de sympto men van. Dat Duitschland onder deze om standigheden energiek heeft ingegrepen en verder alles doen zal wat noodzakelijk is, behoeft ons derhalve niet meer te verwon deren. Uit de in de Wilhelmstrasse afgelegde verklaringen blijkt trouwens voldoende, dat het protest van maarschalk Pétain tegen den Duitschen doormarsch in het onbezette gebied van Frankrijk, geen wijziging heelt gebracht in de opvattingen te dien aanzien. De verklaring van Pétain, dat deze door marsch in strijd zou zijn met het wapen stilstandsverdrag, acht men volstrekt niet afdoende: zij heeft slechts formeele betee- kenis, omdat de militaire macht immers geen opdracht kreeg tot verzet tegen dezen doormarsch. Hoezeer Duitschland door de situatie, welke in het leven werd geroepen als ge volg van den inval der geallieerden in Fransch Afrika, gedwongen werd deze voor de veiligheid van ons werelddeel eenig juiste gedragslijn te volgen blijkt uit het volgend bericht van den D.a.D.: „De aan de Europeesche westkust gereed staande strijdkrachten der Spil zijn naar Duitsche opvatting sterk genoeg, om bok hun nieuwe taak met succes te volvoeren. Engeland zou zich volgens Duitsche mili taire kringen sterk vergissen, als het zou meenen, door haar beraamden aanval op het Europeesche vasteland van het Zuiden uit het Oostelijk front te ontlasten. Welis waar beschikt het front der verbonden legers m het Oosten in weerwil van haar lengte over zeer krachtige reserves, maar ook de militaire situatie in het Westen wordt volgens deze kringen door een sterke machtsconcentratie gekenmerkt, welke het mogelnk maakt geheel zelfstandig en zon der hulp van de in het Oosten verblijvende troepen te opereeren. De situatie ter zee, zoowel in de Middel landsche Zee als op den Atlantischen Oceaan, heeft zich thans aanmerkelijk ten gunste van de Spil gewijzigd, aangezien het Afrikaansche avontuur van de geal lieerden een uitgebreide ravitailleering over zee vereischt, welke den Duitschen en Ita- uaanschen onderzeeërs en vliegtuigen uit stekende aanvalsmogelijkheden biedt. Zon der zich uit te laten over het verdere ver loop der thans begonnen militaire oneraties meent men in de Wilhelmstrasse als vast staand te mogen aannemen, dat zii voor de geallieerden „tonnage-verslindende gevol gen zullen hebben". een ander verschil in mentaliteit binkt hieruit, dat men in Moscou geen bij zonder groote vreugde aan den dag legt over deze operaties die men niet als een directe ontlasting voelt, terwijl daarentegen Churchill gister zich geroepen voelde in het Lagerhuis een verklaring af te leggen, waarin werd gezegd, dat hii in Juni aan de Sovjet-Unie een schriftelijke verklaring had doen toekomen waarin stond, dat Engeland in 1942 een landing voorbereid de.zonder dat echter een belofte kon worden afgelegd, dat deze landing ook zou worden uitgevoerd. Verder zeïde Churchill nog. dat hij bii zijn bezoek aan Moscou Stalin reeds oo de hoogte had gesteld van de moeilijkheden welke aan een landing in he» Kenaalffebied verbonden ziin. Stalin het genomen besluit „onvoldoende", -tfiqnndanks. aldus Churchill, namen wij af- cphoid ais goede vrienden..., Men ziet er is: hulnverleening en huln- verleening, er is mentaliteit en mentaliteit. De hnln die Frankriik van Duitschland ont vangt zal hoe weinig het Fransche volk •miks on dit oogenbhk in zün brèede laven ''"re"» te zien doeltreffender ziin. dan ■*e ..hiistand" van den bondgenoot, die aller eerst on eigen veiligheid bliik» bedacht te zijn en zich riikeiiiV met koloniën en steun punten betalen laat.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1