Wat Frontzorg doet. Stadsnieuws „SOLDAAT OF SLAAF." „Het nieuwe Europa wordt niet gebouwd «net knechten, maar met vrije mannen en vrouwen." Rede van prof. dr. van Genechten. ..Soldaat of slaaf", dat was het dilemma, dat prof. dr. R van Gcncchtcn, als vormings leider der S. B. Dinsdagavond niet alleen rijn talrijken toehoorders die de groote raai van hel Amstcrdamsche Concertgebouw vrijwel geheel vulden maar mèt hun ook het geheele Nederlandsche volk voorhield. Een dilemma overigens, dat voor de nationaal- socialisten in ons land geen vraagstuk meer Is, daar zjj reeds het eerste mdewerkeu als soldaat, hebben gekozen. Het is het echter wel voor die groote massa van ons volk, welke nog steeds aarzelt haar keuze te bepalen, hoewel het en dat viel ook uit dc rede van prof. Van Genechten op te maken daar voor thans dc allerhoogste tijd is. willen z|j straks niet schuldbewust moeten erkennen te laat Prof. van Genechten wees allereerst op het ontzagwekkende van het huidige wereldge beuren. om vervolgens terug te grijpen naar d4 middeleeuwen, waarin Europa feitelijk nog één geheel vormde. De ontdekking van nieu we werelödeclen had een verlegging van het zwaartepunt van Europa van het midden naar de randgebieden tot gevolg. Ook de Neder landers hebben toen de hun geboden kansen1 weten te benutten en van datgene wat onze voorouders bereikten, hebben wij eeuwenlang de voordeelen geplukt Ten slotte kwam de grootste macht in handen van dat land. dat nauwelijks nog een deel van Europa kan wor den genoemd Engeland, dat als een pistool op ons werelddeel is gericht en dat zijn macht wist te handhaven door de toepassing van de oude leuze verdeel en heersch. Zoo heeft het de rampspoeden over ons werelddeel gebracht. De eenheid van Europa Is een volstrekte noodzakelijkheid, Geweldige contingenten zijn zich tegenover ons aanhet vormen en het zal voor Europa onmogelijk zijn zich te handhaven, wanneer het niet tot eenheid groeien kan Ware het zoo verder -. gegaan, Europa zou binnen 25 jaar een kolonie van een ander werelddeel zijn geworden, doch ook hier was in den hoogsten nood de red ding nabij door den man, die in zes jaren tijd het Duitsche volk van een vertrapt tot het sterkste volk van de wereld maakte. Duitschland gaat niet als veroveraar over Europa, maar stelt zich tot taak. de eenheid van Euorap tot stand te brengen. Er zijn nog tienduizenden, die wachten op he'. oogenblik. dat de oude toestand terug zal keeren zij vergissen zich. De nieuwe toe stand heeft zich baangebroken en alleen hij. die dit inziet, zal iets voor volk en vaderland kunnen doen. Spreker hekelde vervolgens de economische politiek der vroegere regeerders en gaf eenige illustraties van schromelijke tekorten bij onze gewezen militaire leiders. Wij. nationaal-socialisten zouden Neder land niet aan de verkeerde zijde hebben ge zet en evenmin Nedcrlandsch-Indië in den strijd hebben geworpen. De vraag om eenheid van Europa is geen specifiek Duitsche, maar evenzeer een Neder landsche vraag, want komt deze eenheid niet tot stand, dan zal Duitschland niet bestaan, maar Nederland evenmin. Het nationaal-socialismc heeft aldus prof van Genechten onder de meest ongunstige omstandigheden steeds gestreden voor Duitschland. Tot sommige Duitschers, die Imperialistische doeleinden willen nastreven, zegt spreker dan ook: „Wij zijn uw vrien den. maar niet uw personeel 1 (Applaus). Het nieuwe Europa wordt niet gebouwd met knechten, maar met vrije mannen en vrije vrouwen, (applaus). Wij zijn bereid, dezelfde offers te brengen als de Duitschers, onder voorwaarde, dat onze eer als man en als volk geëerbiedigd wordt. Staande voor de keuze mede te werken els slaaf of als soldaat, hebben wij, nationaal- socialisten het laatste gekozen wij willen ons lot met dat van Europa verbinden en offers brengen, want alleen op deze wijze zullen wij in staat zijn. in het nieuwe Europa een waardig deel van het geheel te vormen. De belangrijke vraag voor ons ishoe wordt de toekomst van ons vaderland Het woord van den Führer staat vast: ..Géén aan sluiting, géén annexatie, maar een vrij Neder land in een vrij Europa.! De persoon van den Leider staat pns borg, dat deze politiek door de N. S. B. wordt bevorderd (applaus) Wij staan pal achter den Leider, zoo besloot prof. van Genechten. Zoolang hij staat, staan wij en staat het Nederlandsche nationaal- socialisme." Met het zingen van het zesde vers van het Wilhelmus werd de uitstekend geslaagde bij eenkomst beëindigd. Bij aankoop van vleesch ook heen. Over de hoeveelheid vleesch. welke men op de daarvoor aangewezen bonnen kan krijgen, heerschte tot dusverre eenige on zekerheid. Het bedrijfschap voor vee en vleesch brengt daarom nogmaals onder de aandacht van het publiek en van de slagers, dat de bonnen van de bonkaart voedings middelen. welke worden aangewezen voor het koopen van vleesch. recht geven op het koopen van vleesch met been. De slagers moeten per bon, recht gevende op hei koo pen van 100 gram vleesch met been, ten minste 75 gram vleesch zonder been ver strekken. Daarnaast echter heeft het publiek recht op een hoeveelheid been, al zal het niet mogelijk zijn, steeds per 75 gram Vleesch precies 25 gram been te verstrekken. Daar het afleveren van zeer geringe hoe- Veelheden been practisch niet uitvoerbaar èn ook voor den consument van weinig ol Reen nut is, verdient het aanbeveling, dat Üe slager een -en ander zoo regelt, dat zoo noodig aan den consument eenmaal per 14 lagen of 3 weken, de hoeveelheid been Vordt afgeleverd, welke hem toekomt. Neem'n AKKERTJE AGENDA DONDERDAG 12 NOVEMBER- Stadsschouwburg „Om den lieven vrede", door het Centraal Tooneel, 7.30 uur. Rembrandt Theater: ..Wiener Blut", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Palace „De verstokte vrijgezel", 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater „Tot ziens, Franziska", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Luxor Theater: „Een stem uit den aether' 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeft. Moviac: ..Ave Maria". 2, 4. 7 en 9 uur. Toe gang 18 jaar. VRIJDAG 13 NOVEMBER. Stadsschouwburg: „Madame Bovary", door het Amsterdamsch Tooneel. 7.15 uur.' Bioscoop: Middag- en avondvoorstellingen (nieuw programma). Op weg naar het front norden de Duitsche soldaten door hun trouwe helpsters, de stationszusters van het Duitsche Roodc Kruis, met warme dranken en eten verzorgd. (PK Eisenhart PBZ/R P.H. :n) Nederlandsche jongens aan het front ivorden niet vergeten. Mevrouw E. KröllerSchater heeft op de dagelijksche persconferentie in Den Haag medegedeeld hoe zij er toe gekomen is, Front- zorg op te richten. Toen de eerste Nederlandsche vrijwilligers uit Nederland vertrokken, voelde zij dat dit offer voor onze jongens veel zwaarder ging worden dan voor de Duitsche soldaten. Ach ter iederen Duitschen soldaat immers staat het geheele Duitsche volk met zijn liefde en toewijding. Wie zorgt echter voor onze jon gens, vroeg zij zich af. Dat zijn alleen de men- schen van den nieuwen tijd. Ons volk be grijpt hen maar ten deele. Het beseft niet, dat deze kerels hen behoeden voor de klauwen •an het bolsjewisme. Vaak gingen zij zonder toestemming van hun ouders en vonden dan voorgoed de deur gesloten. Er waren er die, ofschoon zij zwaar gewond terugkwamen, toch door hun ouders werden verstooten. „Wij ontvingen vaak brieven van hen, waarin zij hierover klaagden, aldus mevr. Kröller. Deze brieven werden door ons be antwoord. Hoe langer hoe meer stroomden de brie ven van het front binnen. Zoo nu en dan kwam een kameraad met verlof en dan gaven wij hem een groote zending sigaretten, kran ten en andere artikelen voor zijn kameraden mee. Al die jongens schreven dan weer te rug en zoo vormden zich vele vriendschaps banden tusschen kameraden in Rotterdam met de onbekende frontsoldaten daarbuiten. Nadat de Leider een bezoek aan de jongens te Graz had gebracht, waarbij hij een enorme voorraad gezelschapsspelen, rookartikelen, schrijfartikelen enz. uitdeelde, schreven ook velen van hen aan Frontzorg terug. Zij kwa men tot ons met hun zorgen en sommigen vroegen ons: „Ga eens thuis kijken, ik geioof. dat het niet in orde is". Zij gingen de Front zorg beschouwen als een moeder, wie niets te veel is. Op het oogenblik is er in Nederland niet éen stadje, waarmen niet voor Frontzorg werkt. Alle organisaties der NSB zijn ingeschakeld en ieder voelt het als zijn plicht zijn kame raden te steunen in hun strijd voor een Ne derlandsche plaats in het nieuwe Europa. Frontzorg vraagt niet of iemand lid van de N.S B. is. Ieder die zijn leven inzet voor den nieuwen tijd, hoort bij Frontzorg thuis. Elke veertien dagen wordt een Frontzorg- krantje uitgegeven, waarin de namen worden gepubliceerd van hen. die ons geschreven hebben om contact te krijgen. Door dit krantje wordt bereikt, dat het publiek wordt ingelicht en met 'het front medeleeft. Geen enkele sol daat mag zich op den duur vergeten voelen. Komen de mannen met verlof, dan hebben zij Ineens vrienden, tot welke zij zich hier wenden kunnen, indien zij in eigen familie kring niet voldoende worden opgenomen. Zij komen allen, zoover zij dit maar eenigszins kunnen doen, naar het hoofdkantoor van Frontzorg en zij krijgen' dan een frontdoos mede, bevattende allerlei artikelen, welke een frontsoldaat noodig heeft zooals rookartike len. versnaperingen, toiletbenoodigdheden, schrijfmateriaal en lectuur. Deze frontkistjes bevatten voldoende voor 4 makkers en de frontsoldaat, die het kistje meeneemt na zijn verlof, geeft zelf de namen op van de kameraden, met wie hij dit front kistje wil deelen en deze kameraden ontvan gen van het hoofdkantoor dan onmiddellijk een brief met de mededeeling, wat er voor hen onderweg is. Gewonde kameraden, die in Nederland lig gen, worden, zoodra zij hun naam en ver blijfplaats weten, door de daarvoor aange wezen leden bezocht. Natuurlijk wordt dan ook zooveel mogelijk aan de verschillende wenschen van deze kameraden tegemoet ge komen. Gewonden in Duitschland worden verzorgd door de vertegenwoordigster van Frontzorg aldaar en op gezette tijden gaan ook vertegenwoordigers onzer organisatie daarheen met geschenken en om het mede leven van het vaderland met hen tot uiting te brengen Ieder lid van de N. S. B. moet tenminste een sigaret per week opofferen voor het front. De menschen die versnaperingen krij gen, staan hier ook iets van af. Zoo'komen ook de vrijwilligers aan hun deel of er distri butie in Nederland bestaat of niet. Ook komt er veel geld binnen en daarvoor worden toilet- en gebruiksartikelen naar het front gestuurd, Ter gelegenheid van Sint Ni- eolaas zijn weer groote zendingen naar onze vrijwilligers in het legioen en in het N. S. K. verstuurd. Op deze manier zullen zij merken, dat zij niet vergeten w.orden en zullen zij zich weer gebonden voelen aan hun eigen volk. Het gaat hier om menschen, die vrijwillig hun W.n. Hoofdredacteur: J V Baudewyns, Haar lem Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F C. Derks. Haarlem. Chef van Dienst en Bin nenland: S. R Kuiper. Haartem. Sport en Stad: A, Overmeer. Heemstede, Buitenland- J C van der Laag. Heemstede Haaasrh Redacteur: Korsten, Heemstede. Stad en reportage: J S5S»J& 2S y f. T.S SSXSSTuZS. raa^j-TbkiienH« twëetai is in-'het den. Advertenties: D. A. J. Spek, Haarlem. Dreigbrief schrijver liep in den val. Een dame in Den Haag ontving dezer dagen een anoniemen brief, waarin haar ender verschillende bedreigingen werd op gedragen te zorgen, dat op een bepaalde plaats en tijd een enveloppe met 235 zou liggen, terwijl als aanduiding op deze enveloppe slechts de naam „Kees" zou moe ten voorkomen. De ontvangster van den dreigbrief wa: zoo verstandig om deze opdracht in handen van de politie te stellen. Er werd op de verlangde plaats een enveloppe met inhoud neergelegd, zij het ook, dat deze inhoud uit waardeloos papier bestond. De recherche hield een oogje ui het zeil. Spoedig ver scheen een pl.m. 15-jarige jongen om de enveloppe af te halen en aangezien kon worden vermoed, dat deze knaap slechts een ondergeschikte rol speelde, werd hij door de recherche gevolgd. In een zijstraat bleek iemand te loopen, die teekenen van verstandhouding tot den jongen gaf, zoodat tot aanhouding van beide personen werd overgegaan. Het waren een 15-jarige win kelbediende C. B. en een 23-jarige etaleur. Laatstgenoemde bekende de schrijver van den dreigbrief te zijn en den jongen op het afhalen uitgestuurd te hebben, waarvoor deze een belooning van 2.50 zou krijgen. Bovendien bleek hii bii fouilleering 500 aardappelbonnen bii zich te hebben, een aantal, dat de normale perken wel eeniger- politiebureau opgesloten. SPORT EIS SPEL. leven willen inzetten voor hun ideaal en dat schijnt men wel te erkennen. Moed werd altijd bewonderd in Nederland en dit komt in talrijke anonieme giften tot uitdrukking. De Frontzorg. zoo zeide mevrouw Kröller tenslotte, is geen liefdadigheid maar plicht en wij zullen nooit ophouden onze volksgenooten hieraan te herinneren. Het hoofdkantoor van Frontzorg is gevestigd Heemraadsingel 230 te Rotterdam. Het gironummer is 106156. Prof. dr. A. H. Blaauw overleden. Oud-hoogleeraar te Wageningen. Te Oosterbeek is op 60-jarigen leeftijd overleden prof. dr. A. H. Blaauw, oud-hoog- teeraar in de plantenphysiologie aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen. Hij werd geboren te Eist, studeerde te Utrecht in de botanie en promoveerde in 1909 cum laude op een disse. tatie: „Die Percep tion des Liehtes". In 1911 en 1912 maakte hij in opdracht van het Buitenzorgfonds een reis Java en Midden-Sumatra ter bestudee ring van den plantengroei aldaar. Het verslag verscheen in 1913, als eerste uitgave van het Koloniaal Instituut, onder den'titel „De tro pische natuur". In 1913 werd hij benoemd tot conservator der Nederlandsche Botanische vereeniging te Haarlem, in 1919 tevens tot leeraar aan het gymnasium aldaar en in 1916 aan de Meisjes- H. B. S. In deze jaren zette hij aan Teyler's Laboratorium zijn studies voort over den in vloed van het licht op den groei. Zijn onder zoekingen van 1915 tot 1917 leidden o.a. tot publicatie van ..Flora, bodem en historie van het meertje van Rockanje" en „De kiezelri- ieren als gidsfossielen". Op 17 December 1917 aanvaardde hij zijn benoeming tot leeraar aan de toenmalige Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wage ningen met een voordracht over het experi ment in de planten-physiologie. Met de ver heffing dez.er school in 1918 tot hoogeschool werd hij hoogleeraar aan'deze inrichting. Enkele maanden geleden is hem wegens zijn minder goeden gezondheidstoestand eer- .-ol ontslag uit deze functie -verleend. Expeditiefirma's te Amsterdam bestolen. „Bewakers" bleken de schuldigen te zijn. Een expeditiefirma te Amsterdam die ter voorkoming van diefstallen tijdelijk twee bewakers in dienst had genomen, moest ervaren, dat desondanks diefstallen werden gepleegd van allerlei goederen, welke aan haar zorgen waren toevertrouwd. Tenslotte ging men er toe over om de „bewakers" eens te bewaken en toen bleek, dat deze de schuldigen waren. Met behulp van twee ijzeren haken, wrongen zij wanneer er iets van hun gading was een plank uit de betreffende kist. deden er een greep in en timmerden vervolgens de kist weer dicht. Geraffineerd was ook de wijze waarop eenige boterdieven te werk gingen, die re gelmatig bij het vervoer van goederen voor een andere firma waren betrokken. De dieven haalden de bodems uit de vaten en vervolgens wat boter, waarna de zaak weer werd dicht gemaakt. De afnemers bemerk ten, wanneer zij de vaten aan den boven kant openden, niets van den diefstal en eerst toen de klanten, argwanend gewor den. het gewicht gingen controleeren, kwa men tenslotte de diefstallen aan het licht. De Nederlandsche Kultuurkamer. Een brochure over den organisatorischen opbouw. Na het groote succes, dat de Nederland sche Kultuurkamer heeft gehad met de brochure „Waarom een Nederlandsche Kul tuurkamer", zal binnenkort als uitgave 2 van de afdeeling Voorlichting ,der Neder landsche Kultuurkamer een nieuw vlug schrift het licht zien over den organisato rischen opbouw van deze beroepsstandsor- ganisatie van alle Nederlandsche kunste naars. Deze in schrift uitgegeven redevoering van den president der Nederlandsche Kul tuurkamer, prof, dr. T. Goedewaagen, ver schilt met de eerste brochure voornamelijk hierin, dat thans uitvoerig wordt ingegaan op den organisatorischen opbouw van de Nederlandsche Kultuurkamer, hoe de ver schillende afdeelingen en gilden werken en hoe het geheel geleid wordt. In enkele bladzijden wordt door den pre sident uitvoeriger ingegaan op de taak van de leiding, waarbij nog eens duidelijk het verschil wordt aangetoond tusschen het werkgebied van 't departement van Volks voorlichting en Kunsten, waaronder de z.g. „Kultuurpolitiek" ressorteert en dat der Nederlandsche Kultuurkamer, waar voor namelijk de sociale en economische belan gen der kunstenaars veilig worden gesteld. Het hoofdbureau, zooals dat werkt met aan den top den algemeen bestuurder en daaronder de afdeelingen algemeene zaken, iuridische afdeeling, voorlichting, financiën ledenregistratie en sociale zaken vindt eveneens een aparte bespreking, waarop aansluitend de gilden op hun juiste taak naar voren worden gebracht. Hun taak is: de vertegenwoordiging der kuituurwereld zelf. Deze 2e brochure is wel zeer belangrrk anwege de uitvoerige mededeelingen welke worden gedaan over de z.g. gewestelüke bureaux, waarvan op 28 November 1942 het eerste te Groningen wordt geopend. De ze bureaux voorzien in de bezwaren van de vroegere wijze van kultuurbehartiging. toen zooals eveneens bij vele andere aan gelegenheden ook de kunst te veel van Den Haag uit werd geadministreerd. Eén ieder die belang stelt in het werk de Nederlandsche Kultuurkamer, moet zich van den iohoud van doze K'-oohu'e on dr boofte stellen en Heze daartoe aanvrage» bii de afdenl-ng X'oorlir^'ing der Ypdf landsche Kultuurkamer. 2e v. d. Bosch straat 44. 's-Gravenhage, waar ze gratis i verkrijgbaar is. BOKSEN Weer een bokssucces voor Hessels. Gedecideerde overwinning op Snijders. Voor een geheel gevuld Concertgebouw heeft de Haarlemmer Hessels Woensdagavond opnieuw bewezen, dat hij een der beste Neder landsche amateur-boksers is. Op overtuigende wijze won hij van den twee klassen zwaar deren Hagenaar Snijders, dien hij aan den rand van een k. o. bracht. Het was een bijzonder levendig gevecht, waarbij de oersterke Hagenaar in de eerste ronde het initiatief nam en op alle mogelijke manieren probeerde de solide verdediging van den Nederlandschen bantamkampioen te door breken (hetgeen hem slechts een enkele maal gelukte). Hessels toonde echter dat hij ook over een flink ineasseeringsvermogen be schikt. Ook in de tweede ronde begon Snij ders onstuimig, doch Hessels kwam er steeds beter in en met zijn uitstekend geplaatste stooten bracht hij den Hagenaar in groote moeilijkheden. Snijders ging tweemaal neer, maar hij bewees opnieuw een taal en moedig bokser te zijn en wist zich steeds te herstel len. In de derde ronde was het initiatief ge heel bij Hessels, die zijn tegenstander onop houdelijk met linksche en reehtsche stooten in het nauw bracht. Slechts een enkele maal kon Snijders nog een stoot plaatsen, doch het was duidelijk dat de Haarlemmer weer een nieuwe overwinning aan zijn lange lijst kon toevoegen. De revanche van deze partij zal binnenkort in Den Haag plaats vinden. Ook een andere Haarlemmer behaalde een aardig succes, namelijk de middengewicht Jansen, die den Leidenaar Horrée in de twee de rondo van een overigens vrij matig ge vecht k, o. sloeg. Het moet ons overigens van het hart dat de prestatie der Haarlemsche amateurs over het algemeen vooral technisch nog verre bij die van de Amsterdamsche en Haagsche boksers ten achter staan. Tot hun geluk brachten ook de Leidenaren er niet veel van terecht. Deijs was nog het beste, al verloor hij op punten van Marijt (Leiden) Zijn stijl was echter belangrijk beter dan die van 'zijn clubgenooten. Terecht kreeg hij dan ook den nieuwelingen stijlprijs. Van Weteringen (Haarlem) verloor na een teleurstellenden wedstrijd van Kalpa (Leiden) en Brouwer behaalde een overwinning op den Leidenaar Van Heusdbn, die overigens niet te hoog mag worden aangeslagen, want Van Heusden maakte den indruk dat hij voor het eerst in den ring stond Heel wat beter waren de partijen tusschen de Haagsche en Amsterdamsche amateurs. De bekende Poppes, die tweemaal van Hes sels verloor, behaalde na een snellen, goeden wedstrijd een overwinning op den Hagenaar Meurer. Technisch zeer goed waren de veder- gewichten Alewijn (Den Haag) en Klein hout (A.'dam). Vooral het uitstekende voetenwerk van beiden viel op. Alewijn won op punten De veltergewieht Leyten (Den Haag) werd reeds in de eerste ronde door Pits (A.'dam1 k. o. geslagen. In het bantam-gewicht werd een zeer felle eerste ronde gebokst tusschen Brummen (A.'dam) en Verweij (Den Haag). De Hagenaar won omdat Brummen na de eerste ronde op gaf. De voorzitter van den Nederlandschen Boksbond, de heer G. H. v. d. Werff Jr. heeft voor den aanvang der wedstrijden den be kenden Haarlemschen boksleeraar G. H. te Nuyl, met eenige toepasselijke woorden het leeraarsdiploma van den N. B B uitgereikt als waardeering voor het vele, dat Te Nuyl in Haarlem en omgeving voor de bokssport heeft gedaan. Tevens deelde hij mede, dat na 1 Januari 1943 alle boksers, ook de amateurs, een medische verklaring moeten overleggen, alvorens zij aan wedstrijden kunnen deel nemen. De overige uitslagen waren Lichtgewicht Slaap (A.'dam) w. o. d. Nilson (Den Haag) lichtgewicht v. d. Busken (A.'dam) w. o.~p. De Bas (Den Haag): middengewicht Urbanus (A 'dam) w. o. p. Delsen (A.'dam). De stijl- nrijs voor A-boksers werd gewonnen door Hessels. VOETBAL E.D.O. naar Duitschland. Zaterdag 21 en Zondag 22 November spelen EDO en Eindhoven in Duitschland tegen een elftal van aldaar werkzame Nederlanders, waarin o.a Trock, Bommelee, Hordijk. De Heer en Van Dit- mars uitkomen, meldt de Sp.kr. De wedstrijden worden in de nabijheid van Berlijn gehouden en zijn vooral bedoeld als ontspanning voor onze land genooten,, die op, het oogenblik in Duitschland verblijven. Landdag van het Studentenfront. Op Zaterdag 14 Nóvember zal het stu dentenfront te Utrecht een landdag organi- seeren. Aan de belangrijke middagverga dering, waarop o.a. de leider der N.S.B. zal spreken, zal een marsch door Utrecht vooraf gaan. Het Studentenfront wil met dezen marsch de buhenwereld toonen, dat een nieuwe jeugd de leiding op de Nederlandsche uni versiteiten en hoogescholen heeft genomen. VOLKSGERICHT TE SPAKENBURG. Dezer dagen is er verschrikkelijk huisge houden in een winkelpand te Spakenburg. Reeds geruimen tijd was het bekend, dat daar dingen gebeurden, die de ethische en religieuze gevoelens der dorpelingen ernstig kvvetsten. Een groote menigte, meest jonge lui, heeft daar de ruiten verbrijzeld, ver- iuisteringspapier in brand gestoken en een inhoud van de etalage geroofd. Den volgen den morgen_ werden de overgebleven resten door schooljongens vernietigd. CURSUSSEN VAN DEN LUCHTVAART JEUGDSTORM. Op 1 December zal de Luchtvaartjeugd- itorm. de afdeeling van den Nationalen Jeugdstorm, die zich mét de luchtvaart be zig houdt, met een nieuwen cursus in mo delvliegtuigbouw beginnen voor de cate gorie verspreide bouwers. Dat zijn diege nen, die over het land verspreid wonen en geen deel uitmaken van de z.g. luchtvaart- scharen. Aan deze cursussen zullen ook niet- "!eden kunnen deelnemen. Bovendien zal dit seizoen, tot Paschen per gewest een week eind worden georganiseerd, waarop deze versprei?-bouwers centraal bijeenkomen jr.i practische aanwijzingen te ontvangen. De j'ongens zullen hun werkstukken mee brengen en de tijd is zoo ingedeeld, dat nog tijdens het weekeinde een nieuw model wordt gebouwd en ingevlogen. Deze ver spreid-bouwers zullen de kernen vormen, waaruit straks nieuwe luchtvaartscharen kunnen ontstaan. GYMNASTIEK BELANGSTELLING VOOR GYMNASTIEK STIJGT. De gymnastiek staat thans in het brandpunt van de belangstelling en de beoefening ervan neemt hand over hand toe. Dit vindt vooral uitdrukking in de uitbreiding van het ledenaantal van het Nederlandsche Gymnastlekverbond. dat reeds dit jaar een stijging van 56.000 tot 67 000 meldt, maar thans een nieuw record heeft be reikt, n 1. 76.040. De verplichte aansluiting heeft dit cijfer uiteraard beïnvloed en zal ook aanlei ding zijn. dat eind 1942 de 80.000 Is bereikt. Met een dergelijk groot ledental heeft Neder land een organisatie op gymnastlekgebled gekre gen. welke de kracht van het aantal ongetwijfeld weet te benutten en de lichamelijke opvoeding Juiste banen zal leiden. Artikel Aardappelen Aardapjielen Beschuit Bloem 427 t.n Boter 2-61. 2-62 3-61. 3-62. 4-61 Reserve 125 gr. 11 Braudst. 01 t.m. 05 BV 01 t.m. 04 KF 06 t.m. 08 BV Brood 57A 'aeao 3-65. 4-65 Cignrelten 57 Chocolade 56 57 Vensn 100 gr. 12 Jïïeuheldszeep NO Eeniheèdsz. 1 mats. 431. 412 Gein. Meel 422 Gort 421 Havermout 4 20 •Jam 418 Kaas 424 t.m. 426 400 Koffiesurr. Melk Peulvr. 419 Rijst 4-66. 4-67 Scheerzeep M Suiker 417 Suikerwerk 58 .59 Sigaren 57 Tabak 57 Taptemelk 57 Toiletzeep NO Vermicelli 423 Vleesch 57A 57B Wnsclipoeder NO 413 HOCKEY PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Voor Zondag a.s. zijn de volgende wedstrijden van den Ned Hockeybond vastgesteld* HEEREN. eerste klas: Hilversum—HOC- TOGO •HHYC; BMHCAmsterdam; LarenHDM: overgangsklasse Strawberrie—VletonaHDM —Leiden; Rijswijk—Zandvoort: tweede klas HOC HBS: derde klasse: HHYC 5—BMHC 4 HBS 2—HDS; Alliance—HOC 4; BMHC 5—Amster- dam 6; Alliance 2—Strawberries 2; Zandvoort 2 •Alkmaar 2; vierde klas: Strawberries 3—CHC. ermes—BMIIC 6: BMHC 7—Alkmaar 4; Alliance -HBS 3. DAMES, eerste klas: Hilversum—HOC; SCHC— HHYC; Amsterdam—BDHC; Rood Wil—HDM- pi'brnotieklas: Rood Wit 2—Lelden; HBS—Amster dam 2; Be Fair—BDHC 2; tweede klas; Zandvoori —BDHC 4; Strawberries—GPC: BDHC 3—OK: Amsterdam 3—Rood Wit 3 derde klas: VVV—Ever Swift; Cast ricum—BDHC 5; BDHC 6—Strawberrie: 2; Ever Swift 2—Amsterdam 4: BDHC 7—Ijsvo gels; vierde klas: OK 3—Zandvoort 2. FIT 2— HBS 3. KORFBAI N.K.B.-PROGRAMMA VOOR A-S. ZONDAG. Het programma voor a.s. Zondag vermeld' slechts enkele wedstrijden voor de Haarlemsche twaalftallen. In de derde klasse D vraagt in de eerste plaats de wedstrijd Oosterkwartier 2—De Stormvogels onze aandacht. De stand van de kopgroep is- gesp. gew. gel. verl. pnt Oostcrkwartier 2 6 5 1 - li Victoria 4 3-16 De Stormvogels 4 2 113 Oosterkwartier is derhalve nog ongeslagen, speelde alleen den uitwedstrijd tegen Stormvo gels gelijk (3—3). Victoria verloor 1 wedstrijd en wel dien tegen Oosterkwartier in Haarlem. De Stormvogels speelden tegen Oosterkwartier ge lijk en verloren van Victoria te Amsterdam. Men kan zeggen, dat De Stormvogels a.s. Zondag hun laatste kans hebben om zich in de kopgroep te handhaven. Er kan derhalve een felle wedstrijd worden verwacht. In verband met het regionale karakter van den wedstrijd durven wij ons niet aan een voorspelling te wagen: moge de sterkste winnen. In deze afdeeling moet voorts Sport Vereent 2 naar D.T.V. 3, ook één der zwakkere twaalf tallen. Desondanks geven wij Sport Vereent niet veel kans op een der punten. Togo speelt tegen Victoria. Voor Victoria geldt hetzelfde als wat wij voor De Stormvogels hier boven gezegd hebben. Wij gelooven wel, dat Vic toria wint. In de derde klasse E speelt T.H.B. I tegen Am sterdam Zuid 2. Thuis werd gewonnen met 90. Indien T.H.B. volledig in het veld verschijnt, kan zij zich van de naderlsag van J.l. Zondag her stellen. Wij hebben gegronde hoop, dat T.H.B. onze verwachtingen niet zal beschamen. Stedelijk Operette Gezelschap. Haarlemsch beroeps-operettegezelschap onder leiding van Marinus Adam. Naar wij vernemen, is na langdurige on derhandelingen besloten tot oprichting in onze stad van een beroeps-operettegezel schap, onder zakelijke leiding van den heer tred Wiersma en onder muzikale directie van Marinus Adam. Haar naam „Stedelijk Operette Gezelschap" geeft reeds eenigszins een officieel tintje aan de stichting, en wie weet wat er uit de onderneming kan groeien Een heusche stedelijke instelling'' Dat zullen we moeten afwachten. Reeds is de geregelde medewerking van de H.O.V verzekerd en ook het ballet van Tilly Sylon zal aan de opvoeringen, die in den Stads schouwburg zullen plaats, vinden, deelne men. Reeds staat vast, dat onder de mede spelers zullen behooren de bekende operette zangeres Lola van der Ben en de operette diva Claudine Amand. Het plan bestaat om ook operette-concerten te geven met de H. O. V. in de Gemeentelijke Concertzaal. Hiermee zal reeds in December een begin gemaakt worden, en wel onder leiding van Hugo de Groot als gastdirigent. Het eerste optreden in den Stadsschouw burg zal in Januari plaats vinden; in studie is „Frederike" van Léhar. Het koor zal voorloopig gerecruteerd worden uit dilettanten, die vrijwillig hun medewerking willen verleenen. J. d. K. Haarlemsche Rechtbank Een gestolen varken uit Velsen De 22-jarige chauffeur G. van E. uit Bloe- mendaal zou in den nacht van 2 op 3 April van dit jaar een varken gestolen hebben uit een schuur van een Velsmischen vee houder. De chauffeur ontkende hardnekkig den diefstal begaan te hebben. Een der ge tuigen, een kapper uit Santpoort, beweerde dat Van E. op den bewusten nacht bij hem was geweest om hem een varken te bren gen, dit naar aanleiding van een afspraak met des kappers broeder. Ook de vrouw van den kapper zou den chauffeur gezien hebben Op grond van deze getuigenverklaringen meende de Officier dat het ten laste ge legde bewezen was en hij vroeg een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De Recht bank schorste hedenmorgen de zaak, aan gezien zij het onderzoek niet volledig achtte. PLAATSVERVANGEND INSPECTEUR VOOR DE VOLKSGEZONDHEID BENOEMD. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken is tot wederopzegging benoemd tot plaats vervangend inspecteur van de volksgezond heid bij den dienst, welke in het bijzonder is belast met het toezicht op- de naleving van ce vleeschkeuringswet. dr. J. Buiten huis te Haarlem, rijkskeurmeester en plaats vervangend inspecteur van den veeartsenii- kundigen dienst. Als standplaats is dr. Bui tenhuis Haarlem en als ambtsgebied het district Noord-Holland en Nooi'd-Westelijk Utrecht aangewezen. 50 JAAR GETROUWD. Op 30 November a.s. hoopt het echtpaar F. H. Ros en F. J. Ros—De Klerk, Schut terstraat 40, Haarlem, den dag te herden ken, waarop zij vijftig jaar geleden in den Jubileum D. A. J. Spek. Donderdag 19 November hoopt de D. A. J. Spek, chef van de afdeeling vertenties van ons bedril f. zijn zilve v jubileum in het krantenbedrijf te vieren.l o en twintig jaar geleden trad hij als ja v( maatje in dienst van ae Oprechte Haarl< sche Courant, leerde in den loop der ia verschillende deelingen van t Sport-allerlei Het nieuwe wereldrecord van den Italiaan Magnl over 100 k.m.. dat hij Maandag f.1. op de VigorelUbaan te Milaan op 2 uur 20 min. 54 2 sec bracht, is geen lang leven beschoren geweest Dinsdag ondernam de Italiaan Dc Benedetti een recordpoging, op dit nummer, welke eveneen! met succes werd bekroond. Hij haalde het record nog met 9.4 sec. naar beneden cn bracht het dus op 2 uur 20 min. 44.8 sec. (Familiefoto) echt traden. Veertien jaar geleden vestig den zij zich in Haarlem, nadat de man, die in Amsterdam als bootwerker werkzaam was geweest, onder de Invaliditeitswet kwam te vallen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 11 November 1942. BEVALLEN; 10 Nov R, HoogendijkVettewin- kel, d.; M Lucieer—Wit 2 z.; J. H. M. Hulsber gen—Stomphorst, z.\ 10 Nov., J. H. Vlegels- Trom. z.; F. G. M. Gatsonides—Hofhuis, z." OVERLEDEN; 9 Nov. F Rijnveld. 82 i. Haze- paterslaan; A. van Ekeren, 77 j., Bildtrdijkstraat W. R. A. Slicher, 67 j St.ilbergstraat; A. P. Ro denburg—Moerkerk. 39 j.. Da Costastraat; J. 2 m„ z. v. D. Treffers, Leldscheplein; 10 Nov., J., 1 d., z. v. P. M. Greebe, Lambrecht van Dale laan. ONDERTROUWD: 11 Nov., P. Zwaanswijk en i. J. Pronk; J. van der Horst en C. Buts; ,T. T. Berndsen en M. P. van der Wal; W. Geuzebroek en H. Berkhout: H. J. M. Urbanowltz en B Culjon; J. J. J. Camphuyzen en D. E. Steffens. J. H. Voorvelt en C. C. avn Tongeren; E. Bos- loper en H. W. Poulon; H. J. Smalt en A. C. Phi- lippo; J. J. de Vries en J. C. Nueboer; P A. den Bogaard en Jurriens; C. J. de Groot en Grol; F L. J. M. Haase en M. C. Nieuwland. GEHUWD: 10 Nov., L. W. Kuljk en C. J. van Eijk; A. van der Meer en E. Tibboel; J. C. Wienen en E. H. Lobbes. Verduisteren van 16.55 tot 7.55 uui 12 Nov.: zon op 7.54. onder 16.53 uur maan op 11.56. onder 20.42 uur 13 Nov.: zon op 7.56, onder 16.52 uur maan op 12.48, onder 21.51 uur DE DlSTRlBUTiEBONN» a Knnrt Hoeveelh. I Aard. 2 kg. 14 5 Aard. 1 kg. 14 Besch 7 5 gr. 14 5 Algem 70 gr. 28 r Bot/Vet 125 gr. 23 BotVet 125 gr. 10 Jan. 1 Brandst. 1 eenh. 31 1 eenh. 30 Apr, 1 eenh. 28 Fobr, Bro-od 400 gr. 14 ■Brood 50 gT. 14 Reserve 150 gr. 7 Tabak 2 0 st. 14 30 Al«em, 1 ran te. 30 Alsem. 125 gr. 28 Algem. 125 gr. 2S Algem. 125 gr. 28 Algem. 500 gr. 28 Algem. 100 gr. 28 Algem. 250 gr. 28 Melk 1 3/4 L. 14 Algem. 125 gr. 2S Reserve 250 gr. 28 Text.Cm 4 5 gT. 31 Algei Veren Tabak Tabak Tapler 1 kg. 28 1 100 gr. 12 5 st. 14 n 25 gr. 14 1 3/4L. 14 1 Een-li eidsz. 1 nanus. 3-0 I Algem. 100 gT. 28 Vleesch 100 gr. 14) Vleesch 50 gr. 14 5 ei Wnschp, 1 rante.3< Algem. 1 rants. 30 Bonnen beteekenen voedsel mits er isZorgt voor geldSteunt Winterhiij Giro 5553. (Familiefoto) bedriïf kennen klom op tot van de afdeei exploitatie administratie. De heer Spe! een geziene soonlijkheid het bedrijf, m ook bij velen, op de een op dere wijze in latie met krant staan, belangen van bedrijf behartii hij op bijzone wijze en dat arbeid gewaardeerd wordt bij allen, die v de krant werkzaam zijn, zal hij de gende week ondervinden. De aanstaande jubilaris heeft zich bui zijn kantoortijd op allerlei gebied verdiige stelijk gemaakt, doch we meenen, dat S niet noodig is, daarop nader aandacht li vestigen, omdat de heer Spek een jubile van zijn dagelijksch werk viert. Wel wille; we vermelden, dat hij zich ook in dien beid vele vrienden heeft verworven. Uitreiking distributiebèscheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe distze: butïebescheiden is het morgen Vrijdag beurt aan de letters D en F. dt RADIOPROGRAMMA nu VRIJDAG 13 NOVEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Cither (gr.pl.). 7.30 B. N. O. Nieuwsberlc :n. 7.40 Sprookje in den morgen (gr.pl.). B. N. O. Nieuwsberichten 840 Oude liefde, lezir 8.50 Cello- en pianosoli (gr.pl.). 9.00 Morgenen eert (gr.pl.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). S Morgenconcert (gr.pl.). 10 00 Lichte klanken her en der (gr.pl.). 10.30 Voordracht. 10.45 Licl klanken van her en der (gr.pl.). 11.15 Zang I orgel. 12.00 Almanak. 12.05 Harmonieorkest (opt I 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke bericht! 13 00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en Mlllekwartet. 14.00 Marcel Wittrisch (gr.pl.). Een Strijkorkest. 15.00 Klaar voor opname draaien! gevarieerd filmprogramma. 16 45 B. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten, li Cello en piano. 17.30 Hier is de poppenkast, lt Oude bekenden, gevarieerd programma. IS Neerlands stem van het Oostfront. Vanaf 1» alleen voor de Radio-Centrales die over eer. lij verbinding met de studio beschikken. 18.15 Ml schen (gr.pl.). 19.30 B. N. O Nteuwsbericht! 19.40 B. X. O. Binnenlandsch zakelijk praat 19.50 Op 't Clockmuzijk t' Amsterdam, (opc 20.15 Amusementsorkest en orgelspel en zang. 21 B. N. O Nieuwsberichten. 22 00 Muzikale S weeglijkheid (gr.pl.). 22.50—24.00 Operette-fr« menten (gr.pl.). HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymni L- ttek. 7.50 Sportnieuws 8,00- Landbouwvoorlic ting. 8.15 Lichte gramofoonmuzlek. 8.30 B. N. I Nieuwsberichten. 8.40 Orkestconcert (gr.pl). 9. Omroeporkest en soliste (opn.). 9.15 Voor de hui vrouw 9.20 Het Omroeporkest en soliste (opn 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Zang i plano. 11.00 Voor de kleuters. 1.1 20 Matrozenkoi (gr.pl.). 11.30 Otto Hendriks en zijn orkest en gh mofoonmuziek. 12.30 Programma-overzicht. 1? Operafantasie (gr.pl.).. 12.45 B. N. O. Nieuws- 8- zakelijke berichten 13,00 Streekprogramma. 13, ri; De Arnhemsche orkestvereniging. 14.00 God dienstige uitzending. 14.30 De Arnhemsche orkei n vereeftiging en solist. 15.20 Cursus: Kinderkle 7. ding, 16.00 Het Zepparonikwartet en zang ffi planobegeleiding. 16.45 B. N O. Nieuws-, zak' lijke- en beursberichten. 17.00 Voor de jeu| 1° 17.30 Pianovoordracht. 18.00 Het wekelijkse! la sportpraatje. 13-15 Marschmuzick. 18.30 B N. C Nieuwsberichten. 18.40 Spiegel van den dag. 18. v B X. O De Jordaner vertelt over sociale noode 19.00 Will's accordeon orkest (gr.pl.). Vanaf 19. alleen voor de Radio-Centrales die over es lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 E zang in onzen strijd, muziekprogramma t g. het 0-jarig bestaan var. de W. A. 10 45 Dick \VI m lebrandts en zijn dansorkcsi. 20 00 B. X O t" gelsche uitzending: Holland s politica! aspect! of ntck Wiüebrandts en ziin dansorkest 29' LuisterfHts: Advies inzake echtscheiding" 20.: r* Kooi- en orgelconcert (g; pi.i en opn). 21.45 E N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B N". O. Leidenfl S staatslieden schrijven. 22.10 Avondwijding. 22.J t< —24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2