Haarlemsche Courant uitsch luchtwapen boven giers en Golf van Bougie Kruisers en koopvaarders onder Algerijnsche kust bestookt. De economische beteekenis van Fransch Noord Afrika. Sabotageproces Te Jaargang No. 269 X X nnement p. week 0,28, p. maand 145. p. kwartaal 3,0, :o p. post 3,73, losse nummer» 8 cent. AdvertentlSn J—13 jt ƒ3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prU*. rd( ericntleahonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m Kennemer '9 3—15 m-m- 1.20. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. m.m. ,t Grafische Bedrijven Damlate irai :c Wnd. Hoofdredactenr» 1. V. BADDEWTNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Zalerïïag November 1942 Bureaux Haarlem; Groote Houtstraat 93, Bijkantoor: 3o«nd»« plein 17- Tel. Dlreetle 130R2. Hoofdredactie 15054. Redactie 1080^ Administratie 10721. 14825. Soendapleln 12230. Postgiro 134951. Directie PB. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Kennemer Editie Bureau tJmnldeni KennemerLaan 102, Telefoon 8437. Ook operaties voor de Marokkaansche kust. Bezetting van Zuid-Frankrijk voltooid. Ver klaring der Fransche bevelhebbers te Toulon. Aan het Oostelijk front: Sowjets wederom terug geworpen te Stalingrad. ntJ tsche kruiser tot zinken :S »racht. =en it opperbevel van de Duitsche weer- it maakt bekend in het front in het Westelijk deel van a°s Kaukasus werden vijandelijke '.n allen afgeslagen. Een in het gebied van ?a gir tijdelijk afgesneden eigen pant- rmatie heeft onder het afslaan van jke vijandelijke aanvallen de verbin- K met de naburige strijdkrachten al strij- hersteld en daarbij verscheidene hon- len gevangenen gemaakt. Roemeensehp mpPen sloeSen ten Zuiden van Stalingrad nendelijke aanvallen ter sterkte van een Ij on af, i S t a 1 i n g.r a d werd het den voi igen r veroverde terrein van uiteengeslagen ndelijke groepen gezuiverd, i den Centralen en Noord e> pe n sector slechts plaatselijke geveehts- De luchtmacht viel de vijandelijke •'tailleering aan op spoorlijnen en wegen. Tijdens de aanvalsoperaties van Duit- ho® he duikbooten tegen de Britsch-Ame- uu ïaansche land ingsstrijdkrachten ansch Noord-Afrika, werden Donder- ig aan de Marokkaansche kust van in Atlantischen Oceaan een Britsche ion ruiser van de Birmingham-klasse door ijf torpedotreffers, een torpedojager RE OBjDe toestand in Spaansch Marokko. Twee Amerikaansche vliegtuigen vergisten zich. rep j Tetoean zijn Woensdag twee Ameri- uls[ische Douglasmachines geland, die Te- UUIin voor Fransch gebied hielden. Naar ge- ue: 1 wo dt, trachtten de machines, toen d.e ^•'ssing gemerkt was, weer op te stijgen, dit werd door Spaansche legionairs ver- ijiderd. Elk der Douglasmachines vervoerde _w Amerikaansche valschermjagers, die tot mi er order in Tetoean geïnterneerd worden. e hooge commissaris van Spaansch Ma- Es l:o heeft aan de bevolking van het Spaan- protectoraat een oproep gericht, waarin gezegd wordt dat hij zich verplicht acht CHl de Marokkanen, buitenlanders en Span- prden in het protectoraat de verzekering 1. 1 geven, dat in deze critieke oogenblikken i het wereldconflict de status quo in dit ied niet alleen niet gewijzigd is, maar s nog verstevigd. Deze verzekering wordt ra lezen door de nota van het Spaansche ;tje> erie van buitenlandsche zaken van 8 No- 5ag, iber, die in uitdrukkelijken en nauwkeuri- L5jJvorm den toestand van Spanje preciseert. 2 hooge commissaris wijst er verder op, ter handhaving van de tot dusver inge- positie in het vervolg geenerlei ge- htenmakerij en andere kuiperijen,, welke wekken van .nervositeit ten doel hebben, iuld kunnen worden. I": Het mysterie Darlan. :ere )e meest uiteenloopende .geruchten doen Tanger de ronde betreffende de omstan- ®"5heden waaronder admiraal Darlan zou zijn rangen genomen. Volgens de lezing, die 24'meest geloofwaardig schijnt en die ove- lens bevestigd wordt door het relaas van a Franschman, die erin geslaagd is te ont- men uit het Algerijnsche gebied, Hebben de zich als volgt afgespeeld: De admiraal bevond zich aan het ziekbed sie' n zijn zoon die aan kinderverlamfning leed rai en inmiddels overleden is toen een Ame- et>l laansche patrouille onder bevel van een "^■flenant de kamer binnendrong. De admiraal terstond naar het Amerikaansche lofdkwartier gebracht, waar men hem ver- :ht zich aan het hoofd te stellen, van de weging der dissidenten. Het schijnt dat irlan de voorstellen van de hand heeft ge nen, waarna hij onder scherpe bewaking L-d geplaatst. Generaal Eisenhower zou be- 1 gegeven hebben hem volkomen afgezon- rd te houden. Zelfs zou Darlan geen be aten over zijn zoon gekregen hebben. De Amerikaansche autoriteiten hebben srigens besloten de gevangenschap van dan uit te buiten door berichten te ver beiden of orders uit te vaardigen, die z.g. a hem afkomstig zijn. Volgens de verklarin- n van den Franschen uitgewekene is de toe- and te Algiers allesbehalve normaal en bben zich reeds tal van incidenten voorge- der K-klasse, en op de reede van Fedhale drie transportschepen van te zamen 22.500 brt. tot zinken gebracht. In het Westelijk deel van de Middelland- landsche Zee brachten andere duikbooten een transportschip van 7000 brt. tot zinken' en torpecieerden twee andere schepen, waar onder een groot passagiersschip met twee schoorsteenen. In de goli van Bougie brachten for maties Duitsche en Italiaansche gevechts vliegtuigen tijdens voortdurende aanvallen overdag en des nachts een transportschip van meer dan 10.000 brt. tot zinken, alsmede een klein koopvaardijschip en beschadigden veertien koopvaardij vaartuigen, waarvan enkele zoo ernstig, dat verwacht mag wor den, dat zij zullen zinken. Bovendien wer den tijdens duik- en scheervluchten ern stige bomtréffers geplaatst op twee groote oorlogsschepen, een kruiser en drie torpedo jagers. Snelle gevechtsvliegtuigen bombar deerden overdag de havenwerken van Bou gie en het vliegveld Maison Blanche bij Algiers. De bezetting van de Zuid-Fransche kust is in feite voltooid. Verder maakt het opperbevel der weer macht bekend: De commandant van de Fransche vloot- strijdkrachten in de Middellandsche Zee en de bevelhebber van de kustverdediging van Toulon hebben een plechtige verklaring afgelegd, dat zij de Fransche oorlogsschepen en de zeevesting Toulon tegen eiken aanval der Angelsaksischge mogendheden zul Ier. verdedigen. De Führer en de Duce hebben derhalve bepaald, dat van een bezetting van het vestinggebied van Toulon door Duitsche of Italiaansche troepen zal worden afgezien. Stalingrad. Ndar de zender Moskou meldt, hebben Duitsche troepen op 12 November wiggen in de bolsjewistische stellingen te Stalin grad gedreven en de bolsjewisten 220 M. teruggeworpen. Daar andere Britsch-bolsje- wistische agentschappen eenige dagen ge leden meldden, dat het door de sovjettroe pen langs de Wolga bezette gebied nog slechts 600 M. breed was, hebben de bolsje wisten dus ruim een derde van de hun over gebleven stellingen verloren. Smuts zeer bezorgd over het duikboot gevaar. pik ben maar een boer uit Afrika...." Smuts is in het huis voor Zuid-Afrika te aden de oorkonde van het cereburgerschap stad Plymouth overhandigd. 'Bij die ge- Senheid hield Smuts een rede, waarin hij n overzicht gaf van den toestand in Enge- ad en tijdens den oorlog bewerkten voor gang- Voorts zeide hij „Trots onze inspanning semt de duikbootoorlog nog in hevigheid toe. et moet onze eerste en voornaamste taak in, deze duikbooten te bevechten. Wij héb- in de noodige vloottechnici en luchtvaart- ïrkenners, om een oppersten staf voor de istrijding der duikbooten samen te stellen. Ik ben maar een boer uit Afrika en andere lenschen zullen heel wat beter dan ik weten, oe zij deze zaak moeten aanpakken. Ik ben Ueon maar bezorgd over de urgentie, waar- nede wij den vijand van dit aanvalswapen loeten berooven. Wij allen weten maar al goed, dat het duikbootgevaar ernstig, zeer mstig, uiterst ernstig is. Ik ben er van overtuigd, dat een georga niseerde aanval op dit doodelijke gevaar met He middelen, die ons ten dienste staan, even oeltreffend zal blijken als hij 25 jaar ge- Kien was. Ik pleit met allen ernst voor zulk en aanval." Smuts heeft op een persconferentie te Lon en verklaard. dat 1943 het jaar van het roote offensief zal zijn. Hij voegde hieraan og toe: indien wij ons aanvalsprogramma et volgend jaar in overeenkomstigen omvang unnen ten uitvoer leggen, dan zou het mo- elijk kunnen zijn dezen oorlog tot. een dertig- arigen oorlog te maken, die in 1914 begon en a 1944 eindigt Het is mogelijk, dat in 1943 ie groote slagen komen, die misschien het foorspel van het einde zijn. Koude in Moskou. De Moskousche vertegenwoordiger van de Asahi Sjimboen schrijft, dat de bevol king van Moskou zich nog lang niet heeft hersteld van de zware slagen van het vorige jaar. Vooral het gebrek aan brand stoffen is groot. In het bekende Metropole hotel, waar talrijke buitenlanders wonen, hebben vele gasten andere kamers ge vraagd, omdat de koude in hun vertrek ken ondragelijk was. Het öagelijksche leven is zeer moeilijk Voor het betreden van koffiehuizen en restaurants is een spe ciale vergunning noodig- Dienstplicht voor 18-jarigen in de V.S. De verliezen der Amerikaansche marine. De wet, die 18-jarigen tot den militairen dienst verplicht, is door beide Huizen van het Amerikaansche Congres aangenomen. Zij is thans ter onderteekening naar het Witte Huis gezonden. Het Amerikaansche ministerie van marine deelt mede, dat de verliezen der Amerikaan sche marine van 16 tot 31 October 728 man bedragen, n.l. 172 gesneuvelden, 315 gewonden en 241 vermisten. Met inbegrip van deze ver liezen bedragen, volgens het Amerikaansche ministerie van marine, de totale verliezen aan menschen sedert den aanval op Pearl Harbour 16.507 man, n.l. 4625 gesneuvelden, 1905 gewonden en 9996 vermisten. De soldij der Amerikanen in Engeland. De soldij van de in Engeland gestation- neerde Amerikaansche troepen vormt volgens „Fin. News" in verband met den omvang een koopkracht, welke door de Engelsche goede renmarkt niet verwerkt kan worden een ge vaar. Het blad wijst er op, dat in kleine Engelsche steden de goederenvoorraden ge heel uitgeput zijn, hetgeen de voorziening der Engelsche burgerbevolking in gevaar dreigt te brengen. Het blad hoopt, dat deze aan gelegenheid tijdens het bezoek van Morhten- thau aan Londen besproken is en eisch, dat de door Duitschland in bezette gebieden toe gepaste methoden tot oplossing van dit pro bleem, ook in Engeland navolging zullen vinden. GENERAAL DOOLITTLE AAN DEN DOOD ONTSNAPT. De Londensche correspondent van Svens- ka Dagbladet verneemt, dat generaal Doo- little, commandant der Amerikaansche luchtstrijdkrachten in Noord-Afrika, als door een wonder aan den dood ontsnapt is. Het vliegende fort, aan boord waarvan hij zich met eenige andere officieren bevond, werd door vliegtuigen van de Spil aangeval len en doorzeefd met kogels, waardoor de stabiliteit van het vliegtuig bedreigd werd. Een der bestuurders werd gedood, eenige leden der bemanning gewond. Op het laatste oogenblik kon het toestel zich aan den vijandelijken aanval onttrekken. Communistische actie in Spanje ontdekt. De Spaansche veiligheidsdienst is volgens een bericht uit Madrid een groote communis tische organisatie op het spoor gekomen. Het gaat daarbij om elementen, die in de laatste maanden uit het buitenland zijn gekomen. Door snel optreden was men in staat tal rijke leden der organisatie gevangen te ne men. Eenigen hunner hebben in buitenland sche gezantschappen toevlucht gezocht. Van Spaansche zijde was er al sinds eenigen tijd nauwe relatie vastgesteld tusschen agen ten der Komintern en agenten van de Secret Service. In de meeste gevallen waren de Brit sche consulaten in de' provincie-steden, in sommige gevallen personen van Britsche ge zantschappen hierbij betrokken. In verband met de Anglo-Amerikaansche actie in Frapsch Noord-Afrika had men ook hier een toene mende agitatie vastgesteld en de maatregelen van den veiligheidsdienst worden uitgelegd als een ernstige waarschuwing tegen de in triganten. die onder bescherming van de ex territorialiteit in Spanje hun slag willen slaan. De Spaansche regeering heeft de overbren ging van 1206 strafgevangenen van het eiland Formentera, dat tot de eilandengroep der Balearen behoort, naar het vasteland bevolen. Het betreft hier een voorzichtigheidsmaatre gel. die verband houdt met de landing van Amerikaansche troepen in Noord-Afrika. De gevangenen behooren voor het grootste deel tot eenige communistische groepen, die tijdens den burgeroorlog zijn veroordeeld. De gewezen minister van oorlog, generaal Varela, is uit Noord-Spanje te Madrid aan gekomen en werd terstond na aankomst door generaal Franco ontvangen. Ook de opperbevelhebber van Catalonië, ge neraal Kindelan, die in den burgeroorlog be- ■elhebber der luchtstrijdkrachten van Franco was, bevindt zich thans in de hoofdstad. Keuringen Waf f en SS en het Legioen. Duitsche en Italiaansche vliegtuigen brengen verscheidene schepen tot zinken. Hevige gevechten in de Marmarische ivoestijn. Boven Sardinië 19 Geallieerde bommenwerpers neergeschoten. Het Italiaansche weermachtbericht luidi als volgt: De van te voren vastgestelde bewegingen van onze troepen in Frankrijk en op Cor sica duren voort. De commandant van de Fransche Middellandsche-zeevloot en de commandant van de kustverdediging te Toulon -hebben plechtig verklaard, dat zij de Fransche oorlogsschepen en de zeeves ting Toulon tegen iederen aanval van de zijde der Angelsaksische mogendheden zul len verdedigen. De Führer en de Duce heb ben derhalve bevel gegeven, dat het gebied van de vesting Toulon niet wordt bezet door Italiaansch-Duitsche troepen. In de Marmarische woestijn hebben Britsche gepantserde afdeelingen op nieuw hevige aanvallen gedaan. De luchtmacht deed herhaaldelijk aanval len met bommen en machinegeweer- vuur op vijandelijke colonnes. Italiaansche torpedo- en bombarde mentsvliegtuigen hebben in opeenvol gende golven aanvallen gedaan op En- gelsch-Amerikaansche vlootformaties in de baai van Bougie en nieuwe succes sen behaald. Een kruiser van de Leander-klasse, een groote torpedojager en twee koopvaardij schepen, waarvan een meer dan 10.000 ton meet, werden door torpedo's getroffen en zwaar beschadigd. Een transportschip, ge laden met munitie, vloog in de lucht na te zijn getroffen. -Twee schepen geraakten, na door bommen te zijn getroffen, in brand, terwijl ook aan de havenwerken zware schade werd toegebracht. Majoor Carlo Emanuele Buscaglia. die zijn roemrijke groep torpedovliegtuigen in den strijd had aangevoerd, en die door een nieuwe overwinning in totaal meer dan honderdduizend ton vijandelijke scheeps- ruimte tot zinken had gebracht, is niet op zijn basis teruggekeerd. Ook twee andere vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Een Britsch toestel werd neergeschoten. Duitsche vliegtuigen hebben met suc ces vijandelijke schepen in de Algerijn sche wateren aangevallen. Zii brachten een transportschip van 10.006 ton tot zinken, troffen twee kruisers en drie toroedoiagers en beschadigden talrijke andere koopvaarders. Aan boord van verscheidene dezer sche nen deden zich ontoloffingen voor. Een van onze duikbooten. die deelnam aan de opera- Mes aan de kust van Fransch-Noord-Afrka onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse Pasquale Gi?li heeft in een enkelen aanval twee viiandeliike vrachtschepen met een gezamenliiken inhoud van 2,5,000 ton tot zinken gebracht. Bii de recente aanvallen on Sardinië heef* de vijand, zooals hii zelf meldt, negentien bommenwerpers verloren. De wrakstukken van talrjïkp vliegtuigen werden langs de Vust gevonden. Een onzer duikbooten heeft door kanonvuur een viermotorig vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Duitsche iagerc hehhen den lien Novem ber nspr net n ivj 73 rrerrieppit bii de be- --ei'iigjnrr ver, bet b'pb'rni»v in hef grensge bied tusschen Libve en Egypte dertien vliegtuigen neergeschoten. Britsche berichtgeving. Alle Engelsche berichten als zouden Rom mel's strijdkrachten zoo zijn verslagen, dat zij niet meer in staat ziin, zich behoorlijk- te verdedigen, worden in Berlijnsche mili taire kringen als volkomen valsch be stempeld. In verband hiermede heeft men zich ook bezig gehouden met de rede van Churchill in het Lagerhuis. Zijn verklaring dat de As bij het begin van het Britsche offensief tegen de Ei Alamein-stellingen, 59000 sol daten heeft verloren, noemt men te Berlijn volkomen uit de lucht gegrepen. Het was het doel van generaal Alexander, de strijd krachten van Rommel volkomen te vernie tigen en de geheele Noord-Afrikaansche kust van Libye onder zijn macht te brengen. Dit plan is mislukt, niettegenstaande de hevige gevechten bij El Alamein is het Rommel gelukt, het grootste gedeelte van zijn leger te behouden en met dit leger thans stellingen te betrekken die hem een bijzonder gunstige operatiebasis verschaf fen voor den komenden strijd. Zoowel in de Engelsche berichtgeving als in de iede van Churchill komt duidelijk naar voren dat men van deze zijde tracht ontevx-edenheid tusschen Duitschland en Italië te zaaien. Tien dagen geleden werd n.l. van Engelsche zijde beweerd, dat Rom mel de Duitsche troepen bij Alamein terug getrokken en de Italiaansche troepen als achterhoede had opgeofferd. Thans ver klaart Churchill zelf, dat van de 59000 man die de As zou hebben verloren, er 34000 Duitsche en 25000 Italiaansche soldaten zijn. Door deze verklaring wordt de bewe ring van de Britsche propaganda door Churchill zelf teniet gedaan. Weinig militair nieuws: generaal JSogues te Algiers aangekomen. Rabat gevallen. Ameri kanen bombardeeren vliegveld van Tunis, Fransche demarcatielijn blijft bestaan. De houding van Vichy Betreffende den opmarsch van Duitsche troepen door de onbezette zóne van Frank rijk verluidt, dat de afbakeningslijn en de grond hiervan uitgevaardigde voor schriften blijven bestaan, zoodat ook de Duitsch-Fransche overeenkomsten var economischen aard, die door de wapenstil standscommissie genomen zijn, geldig blü- Bij onze vrijwilligers. Een van onze foto verslaggevers in actie. Ze zijn altijd ver naar voren en beleven den strijd uit de eerste hand. (SS PK. Wiegand/O.H. P.H. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Le gioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen tenein de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar te gen hebben hun dienst buiten Naderland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wacht- bataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Neder land willen toetreden. 16.11.42 10.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 16.11.42 16.00 uur Tilburg, Lange Schij- straat 66. 17.11.42 10.00 uur Den Bosch, hotel Noord- Brabant, Markt 45. 17.11.42 16.00 uur Eindhoven, huis Maria, Kruisstraat. 18.11.42 10.00 uur Roermond, NSDAP, Swal- merstraat 61. 18.11.42 16.00 uur Arnhem. Weverstraat 16b. 19.11.42 10.00 uur Deventer. NSDAP, Park weg 2. 19.11.42 16.00 uur Hengelo, Deutsches Haus. 20.11.42 10.00 uur Zwolle, hotel Peters, Markt. 20.11.42 16.00 uur Assen, Frieslandkazerne. Vaart, Zuidzijde. 21.11.42 10.00 uur Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 21.11.42 16.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf. Breedstraat. 22.11.42 10.00 uur Amsterdam, School, Iepen- weg. 23.11.42 11.00 uur Utrecht, Wehrmachtsheim, Mariaplaats. 24.11.42 10.00 uur Amersfoort, Dienstgebouw Leusderweg. 25.11.42 10.00 uur Den Haag, Café Den«Hout, Bezuidenhoutscheweg. Wie geregeld gas- en electriciteits- verbruik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. Bij hun terugkeer in het vaderland werden de 300 Nederlandsche Arbeidsmannen na een langdurig verblijf aan het Oostelijk front door den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart en den leider der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden ir. A, A. Mussert, verwelkomd en toegesproken. Tijdens de inspectie der mannen door den Rijkscommissaris. (Polygoon/Zeylemaker Pax Holland c) Naar de Fransche radio meldt, heelt Maarschalk Pétéain Vrijdagochtend met Laval verschillende dringende kwesties be sproken. Er werd geen ministerraad gehou den. De ministers werden achtereenvolgens door Pétain ontvangen. Alle Engelsche en Amerikaansche staats burgers die zich tot voor kort in het onbe zette gebied van Frankrijk vrij konden be wegen, zijn op bevel van de Fransche regee ring geïnterneerd. In officieele kringen te Vichy wordt ver klaard, dat de reden van de opheffing der wapenstilstandsbepalingen tusschen Frank rijk en Duitschland de Amerikaansche aan val op Noord-Afrika is en men weet, wie hiervoor de verantwoordelijkheid draagt. Thans kunnen de Franschen. die van Amerikaansche hulp heil hebben verwacht, zien hoezeer 2ij zich aan illusies hebben overgegeven. Duitsche en Italiaansche troe pen bevinden zich in het onbezette gebied èn de voedselpositie is gevoelig getroffen en Fransch-Noord-Afrika is een slagveld ge worden. Weliswaar zullen de troepen van de Spil ongetwijfeld slechts beschermende maatre gelen nemen aan de Fransche Middelland sche Zeekust en aan de grens en de onbe zette zóne niet bezetten, maar als Frankrijk zich thans opnieuw in een moeilijke positie bevindt en zijn toekomst bedreigd ziet. dankt het dit aan degenen, die niet hebben opgehouden het land met den mond van hun vriendschap en genegenheid te ver zekeren. Vichy en Zuid-Amerika. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat Brazilië de betrekkingen met Vichy heeft verbroken. Ook Honduras heeft de betrek kingen met Vichy afgebroken. Te Panama is officieel bekendgemaakt, dat Panama de officieele betrekkingen met Frankrijk even eens heeft verbroken. De regeering van Nicaragua heeft de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk verbroken. Volgens United Press heeft Guatemala Ie betrekkingen met Vichy eveneens ver broken. Havas-Ofi meldt uit Algiers, dat ge neraal Nogues per vliegtuig daar is aangekomen. Met admiraal Darlan neemt hij deel in volkomen over eenstemming met laatstgenoemde aan de onderhandelingen, die sedert drie dagen met Amerikaansche instan ties gevoerd worden. Officieel wordt bekend gemaak.t dat de Fransche strijdkrachten zich na de bezetting van de stad Rabat door --de Amerikanen in Zuidelijke richting heb ben teruggetrokken. De tegenstand der Fransche troepen bij Oran is gestaakt. Amerikaansche vliegtuigen hebben het vliegveld van Tunis gebombardeerd. De aanval der Noord-Amerikanen en En- gelschen op de Fransche bezittingen in Noord-Afrika zal zich mettertijd ook op economisch gebied voelbaar maken. De uitvoer beliep in vredestijd voor Algiers 5.65 milliard frs. per jaar, voor Tunis 1.35 milliard frs., en voor Marokko 1.51 milliard frs. Algiers, dat als „France d'ontre mer" tot het Fransche moederland wordt gere kend, heeft dus een tweemaal zoo grooten uitvoer als Tunis en Marokko tezamen. Men mag aannemen, dat een aanzienlijk deel der reeds voor eenige maanden bin nengehaalde oogst in Noord-Afrika naar de pakhuizen en graansilo's van het Fransche moederland is overgebracht en daardoor be- WAARSCHUWING. Voor misdrijven tijdens verduistering en plundering. Steeds weer trachten a-sociale elemen ten van de oorlogsomstandigheden ge bruik te maken voor hun misdadig op treden. Zooals reeds onlangs is bekend ge maakt. is het berechten van dergelijke misdadigers door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied opgedragen aan de Duitsche rechtban keil. Tot voorlichting van de bevolking wijs ik eens en vooral op het volgende: Wie onder gebruikmaking van verduis tering of andere buitengewone oorlogs omstandigheden daden van geweld uit voert of leven en eigendommen van an deren schendt, begaat een buitengewone laagheid. Hij is iemand die het volk schaadt, waarvan de gemeenschap moet worden bevrijd. Hij behoeft derhalve niet op verschooning te rekenen. De Duitsche rechtbanken zullen zon der acht te slaan op het verleden van den dader met zware tuchthuisstraffen of met de doodstraf antwoorden. Wie zich vergrijpt aan het eigendom der bewoners, dat deze hebben achter gelaten bii de ontruiming van bepaalde zones in de gebouwen of op vrijwillig ontruimde stukken grond. wie dus plundert, wordt zonder uitzondering met den dood gestraft. De wet kent hiervoor geen andere straffen. De ordelievende bevolking moet we ten. dat haar leven en eigendom onder bijzondere bescherming staat. Wie meent de orde te kunnen minachten zij hier mede gewaarschuwd. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied De Commissaris-Generaal voor bestuur en justitie. Dr. Dr WIMMER. schikbaar is gebleven voor de bevrediging van Frankrijks behoeften. Frankrijk betrok in het laatste vredesjaar 1938 uit Algiers 97.800 ton tarwe, 72.000 ton aardappelen, 70.000 ton vooriaarsgrpenten en bijna I6V2 millioen H.L. wijn. Weliswaar bezit Algiers voor Frankrijk niet meer die groote beteekenis van weleer, omdat Frank rijk zijn eigen agrarische productie dit jaar aanmerkelijk heeft kunnen opvoeren. De nog in Algiers aanwezige graanvoorraden zullen als gevolg van de krijgshandelingen der komende dagen gedeeltelijk verloren gaan. De resteerende hoeveelheden zullen, naar de ervaring heeft geleerd, grooten- deels moeten dienen voor de bevoorrading der Anglo-Amerikaansche rtoepen, waar bij de inheemsche bevolking gevaar loopt aan den honger te worden prijsgegeven, zooals de vooroeelden van Iran, Irak, Syrië en Egypte bewijzen. De voorziening van Fransch Noord-Afrika met industrieproduc ten zal waarschijnlijk geheel stagneeren. De buitenlandsche handel van Fransch Noord-Afrika was bijna geheel in han den van Frankrijk. Voor andere Euro- peesche landen hadden slechts speciale producten beteekenis, zooals zuid vruchten en vroege voorjaarsgroenten, vooral echter mineralen, met name ijzererts en fosfaat. Hoewel Fransch Noord-Afrika voor Euro pa dus niet „onmisbaar" is, neemt dit toch niet weg, dat het zoowel voor zijn invoer als uitvoer op geheel Europa is aange wezen, zoodat het door den Anglo-Ameri- kaanschen overval van zijn natuurlijken basis dreigt te worden afgesneden. De strijd waarin de Duitsche en Italiaansche weer macht aan Frankrijk de helpende hand bie den ter bevrijding en verdediging van Noord-Afrika. ligt dus volkomen in de lijn van dezen huidigen oorlog, welke de bevei liging der Europeesche levensruimte als laatste doel heeft. voor het Deutsche Kriegsgericht Vijftien doodvonnissen. Voor het Duitsche Kriegsgericht te Arn hem heeft dezer dagen een groep van 17 personen terechtgestaan, wegens het ple gen van sabotage-handelingcn of het vcr- leenen van medewerking hiertoe. Deze groep van personen allen inwoners van eenige plaatsen in het Oosten des lands had zich schuldig gemaakt aan ccn aantal brandstichtingen in de omgeving van De venter. Er werd o.m. brand gesticht in een meelfabriek, in eenige opslagplaatsen der Duitsche weermacht en in verschillende voorraadschuren, welke eigendom waren van Duitsch-gezinde boeren. Het betrof hier een soort georganiseerde sabotage, want alle acties gingen van een centraal punt uit. Had deze groep van 17 personen tot taak de oogst en voorraden te vernielen, andere groepen richtten zich op spoorwegaanslagen. Ook laatstgenoemde groepen zijn evenwel door de Duitsche overheid achterhaald. Zij zullen eveneens voor den Duitschen rechtfer terechtstaan. Tezamen met dit eerste, thabs gevoerde pro ces betreft het ruim honderd personen. Onder de 17 mannen, wier leeftijd va rieerde van 16 tot 47 jaar. bevonden zich studenten, arbeiders, een zakenman, tech nici, maar over het algemeen waren het handwerkslieden Een van hen was lid ge weest van de sociaal-democratische partij, de jongeren behoorden meestal niet tot eenige politieke partij. De meeste sabotage- handelingen werden verricht omstreeks den tijd. dat de oogst binnen was. Voorraadschuren van een aantal land bouwers zijn in de asch gelegd, terwijl in enkele gevallen de brand zich zoodanig uit breidde. dat ook de boeren-behuizing ver loren ging. riac De verdachten hebben uitvoerig gelegen heid gekregen te motiveeren. hoe zij tot hun wandaden waren gekomen. De mees ten van hen waren zich er volkomen be wust van. dat zij de Duitsche' weermacht moeilijkheden in den weg hadden gelegd en de voedselvoorziening van het Nederland sche volk schade hadden berokkend. Dat was echter niet van allen de bedoeling ge weest. Dezen hadden zich naar zij ver klaarden alleen maar willen wreken op boeren, die tegen woekerprijzen hun pro ducten in den clandestienen handel brach ten. Er was een enkele, die beweerde ge handeld te hebben uit antipathie tegen de N. S B. Als hoofddader werd beschouwd een ge wezen soc.-democratisch gemeenteraadslid, die leiding had gegeven aan vrijwel alle brandstichtingen. Er zijn duizenden kilo grammen graan, hooi en stroo vernietigd. Bij den brand in de meelfabriek werd een schade aangericht van 250.000,Vrijwel alle verdachten legden een volledige beken tenis af. In zijn requisitoir heeft de openbare aan klager er op gewezen, dat de sabotage-ver- ordening van den Rijkscommissaris van Oc tober 1941 door deze groep verdachten overtreden is. Alle vijftien verdachten hebben bewust nadeel berokkend aan het Nederlandsche volk en de Duitsche weermacht en hebben daarmede den vijand begunstigd. Nadat hij een samenvatting had gegeven van de gepleegde misdrijven, schetste hij uitvoerig het aandeel dat ieder der ver dachten daarin heeft gehad. Communisti sche en a-sociale invloeden blijken hun aandeel te hebben gehad in het gebeurde. Het optreden der saboteurs is zoo scrupu leus gemeen en laaghartig geweest, dat een afschrikwekkend voorbeeld moet worden gesteld. Daarom eischte hij tegen vijftien beklaagden de doodstraf en ten aanzien van de overige twee een nader onderzoek naar hun aandeel in deze wandaden. De beklaagden werden verdedigd door vier advocaten, die in hun pleidooien aan drongen op geringere straffen. De president van het Kriegsgericht heeft na een korte schorsing de vonnissen bekend gemaakt. Vijftien beklaagden werden ter dood veroordeeld, terwijl ten aanzien van de andere twee eerst een beslissing zal volgen na een nader onderzoek. Het Kriegsgericht acht alle veroordeelden in het volle bezit van hun geestvermogens en zich volkomen bewust van de draagwijdte van hun handelingen. Voor de patriottisti sche opoffering van twee der beklaagden heeft het Kriegsgericht hoogachting, maar dat doet aan hun strafbaarheid niets al.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1