Haarlemsche Courant Troepen der As in Tunesië geland. Volledige breuk met Admiraal Darlan. Hevige gevechten in de Cyrenaica. Londensche pers bezorgd. Slecht weer aan het Oostelijk front. jei 287e Jaargang No. 271 Abonnement p. week 0.25, p. maand 145. p. kwartaal 3,41, franco p. post ƒ3,73, losse nummers cent AdvertentlOn 3—IS (a.m. 3,— elke m.m meer 20 cent. Reclames dubbele prU*. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 140. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p, m.m Ulte.i Grafische Bedrijven Damtate tmd. Hoofdredacteur! i. V. BAÜDEWYVS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen- Dinsdag 17 November 1942 Bureaus Haarlemi Groot* Houtstraat S3, BUKantoori Boendn* plein 37. Tel. Directie 130*2. Hoofdredactie 15054. Redactie ÏOSOO, Administratie 10724. 14*25. Soendapleln 12230. Postgiro 1349SA Directie PH. A. MEES - P. W. PEEKEBOOM. Grendel tnsschen Algerije en LibyeGoed gevechtsterrein in het Noordelijk deel van het gebied. De reden van het gebrek aan snelheid der Amerikanen Formaties strijdkrachten der Spilmogendheden zijn in algeheele overeenstemming met de Fransche militaire en burgerlijke autoriteiten in Tunis aan land gegaan. De Noordelijke punt van Tunis ligt op een afstand van slechts 140 kilometer van Sicilië. Zoodoende kan de doorvaart tusschen Tunesië en Sicilië, dus de route Westelijke deel van de Middellandsche ZeeOostelijke deel van de Middellandsche Zee op doeltreffende wijze gecontroleerd worden. Bovendien ligt Tunis wat de ravitailleering betreft, buitengewoon gunstig. Van de voornaamste haven Bizerta be dragen de afstanden naar Cagliari op Sar dinië 225 K.M., naar Napels 550 K.M., naar Marala op Sicilië 220 K.M. en naar Tri polis 580 K.M. Het Noordelijke deel van Tunis levert geen moeilijkheden op voor militaire ope raties.-Dit gebied bezit een dicht net van wegen en spoorlijnen, zoodat snelle troe penbewegingen mogelijk zijn. Het klimaat en de drinkwatervoorziening voldoen aan Europeesche eischen. Commentaar. In een overzicht spreekt de Völkischer Beobachter de meening uit, dat het bij deze actie gaat om een zuiver Engelsche ge dachte, ook al heeft Churchill president Roosevelt geprezen als dengene. die de in vasie in Noord-Afrika heeft uitgedacht. Het blad herinnert er aan, dat Churchill en zijn kring al jaren het standpunt verdedigen, dat de oorlog alleen kan worden gewonnen van de basis der Middellandsche Zee. Tot het, naar de opvatting van Churchill vitale doel der heropening van den weg door de Middellandsche Zee, diende ook de thans met in aantal superieure strijdkrachten uit- DRIE GENERAALS EN EEN ADMIRAAL. D. Toen in den zomer van 1940 het Duitsche leger den weg van den Rijn naar het Kanaal in goed een maand had afge legd en de laatste Engelschman op Fran- schen bodem bij Duinkerken naar huis was gezonden, was het een verslagen en verstrooid Frankrijk, dat zijn gebied over stroomd zag met vreemde troepen en zijn belangen overgeleverd aan den overwin naar. De regeering was gevlucht, de bond genoot liet, der gewoonte getrouw, niets achter dan een bittere herinnering, de pre sident nam zijn ontslag en het land scheen niets te wachten dan de smadelijkste ver nedering. Doch inplaats van vernedering bracht de bezetter bemoediging. Maarschalk Pétain, die zich als pleitbezorger van zijn land tot Duitschland wendde, werd behandeld met alle eerbewijzen en onderscheiding. Aan Frankrijk zelf werd het overgelaten, een nieuwe regeering te vormen. Een groot deel van het land werd buiten de Duitsche be zetting gehouden. De vloot werd ontwapend noch prijs verklaard. De koloniale gebieden en overzeesche bezittingen werden onaan geroerd gelaten en aan de verdediging der Fransche wapens toevertrouwd. In één woord alles is van Duitsche zijde in het werk gesteld, om het zelfrespect der Fran sche natie en het aanzien van het Fransche rijk te ontzien. Dat Engeland dit gebaar beantwoordde met den aanval op Dakar, een aanval dus op grondgebied van zijn bondgenoot, grond gebied, waar geen enkele Duitscher te vin den was, het heeft weinig zin, daaraan veel woorden te wijden. Het is een der vele schanddaden, waaraan Albion zich in dezen oorlog heelt schuldig gemaakt en waarover eens gericht zal worden. Doch iets anders is het met Frankrijk zelf. Niemand zal verwachten, dat net land den bezetter met gevoelens van blijdschap zou hebben begroet. Oorlog is oorlog en een oorlog verliezen is en bi ijlt een bittere er varing. Maar wat in Frankrijk had mogen en moeten zijn en wat helaas ontbroken heeft, is een gevoel van waardeering voor de wijze, waarop Duitschland ieder gevoel van geschokt nationaal bewustzijn en na tionaal eergevoel heelt ontzien, voorzoover dat onder deze omstandigheden mogelijk was. Daar was allereerst generaal De Gaulle, de man, die den Franschen soldaat tegen den Franschen soldaat heeft aangevoerd, de officier, die hand- en spandiensten ver leende aan het land, dat Frankrijk in 1940 koelbloedig opofferde en trouweloos in den steek lietgeneraal De Gaulle begint. reeds zijn trekken thuis te krijgen. Ande ren blijken het doel der geallieerden beter te kunnen dienen dan hij en bij het groote avontuur in Noord-Afrika is De Gaulle vol komen uitgeschakeld. Intusschen is er nog iets begrijpelijks in de figuur van De Gaulle, die aen oorlog voortzet en als een vrijbuiter zijn krachter wijdt aan de bestrijding van Duitschland Droeviger is de figuur van een Giraud. 't If waar, men wist, dal woordbreuk hem niet vreemd was, dat hij reeds eenmaal in strijd met zijn gegeven belofte zich aan het Duit sche toezicht had onttrokken door zijn vlucht naar Zwitserland, men wist dat hij sindsdien in Vichy was aangeland. Men heeft niet kunnen weten, dat hij de haas' onbegrijpelijke lankmoedigheid van Duit sche zijde zou vergelden, door, toen zijn oude bondgenoot den oorlog opnieuw op het Fransche erf bracht, opnieuw beloften en eeden zou breken om zich te scharen bii hen, die het verderf van zijn land beoogen. Het kwade voorbeeld heeft vrucht gedra gen. Zoodra hij vernomen had, dat Giraud naar Afrika was ontkomen, heeft de com mandant van het militaire district Montpel- lier, generaal Delattre, zijn post verlaten met het voornemen, in Frankrijk een dissi dente groep te stichten. Generaal Delattre is gearresteerd, maar wie zal zeggen, welke, deels onnoozele, deels gevaarlijke planne tjes worden uitgebroed door andere „dis sidenten"? En bij dit alles is nu het tragische geval- Darlan gekomen, Darlan, opperbevelhebber van leger en vloot der republiek, tot voor een half jaar hoofd der regeering van Frankrijk en als zoodanig Petain's meest vertrouwde medewerker, Petain's vermoe delijke opvolger bovendien, Darlan, de man. die in meer dan één oproep tot het Fran sche volk gesproken heeft van herstel dei- nationale waarden en van internationale samenwerking. Darlan had de opdracht, de een-voudige opdracht. Noord-Afrika te ver dedigen tegen den Amerikaanschen aanval. Hij liet het nauwelijks tot een verdediging komen en zit thans met de Amerikanen, die een stuk van Frankrijk roofden en met de Engelschen, die zijn land hebben ver raden en zijn vloot hebben gebombardeerd, aan één tafel. Drie generaals en één admiraal. De fine fleur van de Fransche weermacht. Het groene hout. Wat zal op deze wijze aan het dorre hout gescnie.ien En naar welk ramp zalig einde moet dc weg wel voeren, die, naar blijkt, sommige „dissidenten" bewan delen gevoerde offensieve actie tegen het Duitsch- Italiaansche pantserleger van Rommel. Door de Amerikaansche landing in Fransch Noord-Afrika moest dit leger van twee kan ten in een tang gegrepen worden, teneinde zijn vernietiging te verzekeren. Het blad verklaart, dat het den Britten in den Oos telijken sector ook ditmaal niet gelukt is Rommels pantserleger te breken. Tunesië, het nieuwe strijdtooneel tusschen Algerije en Libye. Door de landing van Duitsche en Italiaan- sche troepen in Tunis en door de beveili ging van de Zuid-Fransche kust en het eiland Corsica door Duitsch-Italiaansche strijdkrachten is de in de richting Noord- Zuid loopende grendel der Spil. die de Wes telijke en Oostelijke oorlogstooneelen van Europa scheidt, thans sterk als nooit te voren. De vraag, waarom de Amerikanen niet verder in het Oosten geland zijn. of waarom zij niet terstond zijn doorge marcheerd naar Tunis, moet aldus be antwoord worden, dat zij zich daarvoor niet sterk genoeg voelden. Het plan van Roosevelt wekt daardoor den in druk van een gevaarlijke halfheid. De Engelsch-Amerikaansche manoeuvre heeft n.l. waarlijk automatisch de tegen actie van het duikbootwapen en het lucht- wapen der Spil gewekt. Tegelijkertijd heb ben de Japanners door den nieuwen zeeslag bij de Salomonseilanden Roosevelt er na drukkelijk aan herinnerd, dat hij nog een tweede front heeft, die knaagt aan zijn scheepsruimte. De groote rekening, zoo besluit de Völ kischer Beobachter zijn overzicht, ziet er dus iets anders uit dan men zich Zondag voor een week in de Ver. Staten en Enge land voorstelde. Wij Duitschers. en onze bondgenooten, zijn ér verte van af de ge beurtenissen van de afgeloopen week licht op te vatten. Wij onderschatten ook op het nieuwe gevechtsterrein noch de hulpbron nen, noch de verbeten behoefte aan succes van den tegenstander. Maar wij zien ook niet over het hoofd, dat zijn dubbelzijdige Afrikaansche onderneming in zekeren zin het karakter heeft van een noodmaatregel, die door den dwang tot eenige actie, welke ook, te voorschijn is geroepen. Brilschc reactie. De Londensche pers toont zich over de berichten betreffende de Duitsch-Italiaan sche troepenlandingen in Tunis uiterst be zorgd. In haar commentaren zegt zij, dat thans de opmarsch der Geallieerde troepen een uiterst zwaren tegenstand te verwach-» ten heeft. In de Observer geeft Liberator critiek op „het overdreven optimisme" der Geallieer den. die zich niet moeten inbeelden, dat zij Libye en Tunis reeds in handen hebben. Het zou beter zijn, zoo schrijft hij, zich er op voor te bereiden, dat het in Noord- Afrika nog buitengewoon ongezellig kan worden. In de Daily Mail schrijft Liddel Hari, dat het op het oogenblik moeilijk is zich een beeld te vormen van de ware ontwik keling der militaire situatie in Fransch Noord-Afrika. Men moet bekennen, dat de operaties daar niet zoo geschieden als men zich dat had voorgesteld. Het is thans dui delijk, dat het Britsche achtste leger er niet in geslaagd is zijn tegenstander te vernie tigen. Het heeft hem niet kunnen afsnij den of omsingelen. Klaarblijkelijk is cu vijand te soepel en te snel geweest. Volgens andere berichten is het aanvan kelijk gejuich over de invasie in Fransch Noord-Afrika aanmerkelijk geluwd. De Londensche correspondent van een Argen- tijnsch blad meldt, dat het eerste klokgelui na Duinkerken bij de oorlogsmoede bevol king geen overwinningsstemming heeft ge wekt, maar haar slechts in herinnering heeft gebracht, dat de weg naar het eind van den oorlog nog lang en moeizaam is. Het publiek beseft ten volle, dat Duitsch land, Italië en Japan een machtig bondge nootschap vormen. Deze beoordeeling van den toestand wordt nog aangevuld door een beschouwing van den militairen deskundige van de Times die wijst op het gevaar van de concentra tie van duikbooten der Spilmogendheden. Het is daarom niet te vermijden, dat de Anglo-Amerikaansche scheepvaart en ma rine dientengevolge verliezen Jijden. Doch dit kan men om militaire redenen niet toe geven. Algerije Omtrent de luchtaanvallen der vliegers van de As op het vliegveld van Bone (Al gerije), dat door Britsch-Amerikaansche strijdkrachten bezet is, verneemt het D. N. B. noê de volgende bijzonderheden: Ondanks hevige afweer bestookten ge vechtsvliegtuigen den geheelen Zondag hun doelen met bommen. Verscheidene vijande lijke vliegtuigen werden op den beganen grond vernield of ernstig beschadigd. De startbanen werden opengescheurd en de hangars vernield. Voorts verneemt het D. N. B., dat er in het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee op 15 Nov. bijna den geheelen dag een hevig noodweer woedde, waardoor de aanvalsactie van de Duitsche duikbooten sterk belemmerd werd. Ter vermindering van het aanvalsgevaar door duikbooten heeft de vijand zijn sche pen meer van elkaar verwijderd. De baai van Bougie is bijna ledig. De vijand heeft zijn transportschepen gebracht naar kleine havenplaatsen als Cap Bone en Philippe- ville. Ook hier echter bleven de schepen slechts enkele uren en verlieten toen zoo spoedig mogelijk de gevaarlijke zóne. Zit werden hierbij door Duitsche en Italiaan- sche vliegtuigen achtervolgd. De Fransche vloot. Toulon afgesloten gebied. Zondag zijn Fransche troepen in Toulon aangekomen en hebben de vestingwerken van de stad bezet. De commandant van het in de haven liggende eskader, Delaborde, heeft een bij eenkomst gehouden, waarbij alle officieren van het eskader een nieuwen eed op Maar schalk Pétain moesten afleggen. De toestand te Toulon is rustig. Bij officieele bekendmaking der marine autoriteiten van Toulon is aan een ieder, die niet te .Toulon woonachtig is, de toe gang tot het gebied van Toulon verboden. Slechts onder zekere voorwaarden mag het betreden worden. Deze maatregel trad Maandag te middernacht in werking. Naar uit Ankara wordt gemeld, is de commandant van het Fransche vlooteskader te Alexandrië, admiraal Godefroy, na het bevel, dat hij Zaterdag tot zijn officieren en manschappen heeft gericht, door de Brit sche autoriteiten gearresteei-d. Van Britsche zijde wordt als motief aangevoerd, dat Go- defroy weigerde, het Fransche eskader aan de Britsche vloot uit te leveren. Voorts wordt officieel medegedeeld, dat de commandant van de Fransche kruiser „Primauquet", de kapitein-ter-zee Leon Mercier, bij Casablanca op het veld van eer is gevallen. Nauwer militair contact tussclicn Japan en Indochina? Oproep van den Franschen gouverneur-generaal. De gouverneur-generaal van Fransch— Indochina, admiraal Decoux, heeft in een oproep aangemaand tot discipline en abso lute gehoorzaamheid aan Maarschalk Pétain. De admiraal kondigt strenge maatregelen aan tegen diegenen, die de gegeven bevelen niet zouden opvolgen. Wat de betrekkingen tusschen Indochina en Japan betreft, wordt er op gewezen, dat Frankrijk en Indochina alles in het werk zullen stellen om de aangegane verplichtin gen inzake samenwerking met Japan naai den letter en den geest te volbrengen. Op het oogenblik wordt overigens door de Japansche en Fransche autoriteiten de kwestie besproken over een eventueele wij ziging van het economische verdrag tus schen Japan en Indochina. Aan beide zijden bestaat het plan om in verband met de gebeurtenissen in Noord- Afrika de belangrijke Fransche kolonie in het Oosten economisch en militair te ver sterken. Het Japansche blad de Hotsji Sjimboen geeft als zijn meening te kennen, dat de militaire betrekkingen tusschen Japan en Indochina nauwer zijn aangehaald, daar van Fransche zijde hiernaar gestreefd is. Men heeft met het oog op den grooten af stand van het moederland gedacht aan een eventueele gemeenschappelijke verdedi gingsorganisatie. Er gaan geruchten dat troepen van de Chineesche Tjoenkinregeering aan de grens van deze Fransche kolonie zouden zijn samengetrokken. Spanje en Fransch Noord Afrika. Op de persconferentie heeft Roosevelt bekend gemaakt dat hij het antwoord heeft ontvangen op zijn aan generaal Franco ge- richten boodschap. De president deelde om trent deze kwestie verder niets mede. Te Madrid wordt bekend gemaakt, dat de generaal Yague tot bevelhebber van de tiende divisie in Spaansch-Marokko is be noemd. Yague is in den Spaanschen burger oorlog bekend geworden. Geruimen tijd is hij minister van luchtvaart geweest. Hij heeft indertijd wegens een politiek geschil het veld moeten ruimen. Maarschalk Pétain verklaart Darlan van zijn functies ontheven en stoot hem uit de Fransche gemeenschap UIWICTCDD A A n TC VïPUV opperbevel over de troepen aan zich te trek- ITlinlu 1 LI\1\AAL/ 1 El V Ivfl I ken. Thans heeft hij voor deze benoemtn# In een door Havas-Ofi verspreide bood schap van Maarschalk Pétain wordt admi raal Darlan een verrader genoemd, uit de Fransche gemeenschap gestooten en ontzet uit al zijn militaire posten en openbare functies. Radio Marokko heeft een verklaring van admiraal Darlan verspreid, die neerkomt op een oproep tot afvalligheid. Onmiddellijk nadat hij hiervan kennis had genomen heeft het staatshoofd Maar schalk Pétain de volgende boodschap ge richt tot alle Franschen in het moederland en het koloniale rijk: Admiraal Darlan heeft het gewaagd in een verklaring te beweren, dat ik niet in staat ben mün innerlijke gedachten aan het Fransche volk mede te öeelen en beweert in mijn naam te handelen. Ik ben niet de man, die toegeeft aan dwang. Het tegendeel te beweren is mii beleedigen. Op het oogen blik, dat Noord-Afrika werd aangevallen, heb ik admiraal Darlan de verdediging toe vertrouwd van de souvereiniteit van Frank rijk, waarvan ik de vertegenwoordiger ben. Van het oogenblik van het eerste contact met den vijand, heeft de admiraal niet ge aarzeld zich in verbinding te stellen met den aanvaller en heeft hij door zijn prema tuur bevel het vuur te staken den tegen stand gedesorganiseerd en een splitsing in de houding van de troepen veroorzaakt. Ik heb hem herhaaldelijk mijn bevel Afrika te verdedigen bevestigd. Hij heeft dit bevel geminacht onder het eenige voorwendsel, een rebellistischen commandant, die zün woord heeft gebro ken, generaal Giraud. te verhinderen het Vertrouwen in Duitsche kringen over Rommels positie. Zelfs van El Agheila uit bleek een tegenaanval met succes te kunnen worden uitgevoerd. Cuitureele waarden te Genua vernietigd. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: „Italiaansch-Duitsche troepen zijn Tunis aan land gegaan met toestemming van de burgerlijke en militaire Fransche autoriteiten. De bewegingen van onze troepen op Cor sica en in Zuid-Frankrijk zijn bijna vol tooid. Duitsche bommenwerpers hebben u Fransch Noord-Afrika vliegvelden aange vallen. Eenige vijandelijke vliegtuigen wer den op den grond vernield. Zes toestellen werden in gevechten neergeschoten door begeleidende jagers. De strijdkrachten van de Spil vochten in de Cyrenaica heftig tegen vijandelijke een heden. De vijandelijke luchtmacht legde groote activiteit aan den dag en tijdens verscheidene gevechten schoten onze jagers drie toestellen neer zonder zelf verliezen te lijden. Onze formaties ondernamen met succes aanvallen met mitrailleus en bom men, die gevoelige verliezen toebrachten aan de pantserwagens der Britsche colonnes. Zeegevecht voor de Nederlandsche kust Het Duitsche weermachtbericht. Aan het Oostelijk front werden de gevechten beïnvloed door de plotselin ge weersverandering, die in den Kau- kasus zwaren sneeuwval en in den cen- tralen en Noordelijken sector na da genlange vorst hier en daar regen bracht. De krijgsoperaties bleven derhalve be perkt tot plaatselijke aanvallen van Duitsche stormtroepen. De Duitsche lucht macht ontplooide een levendige activiteit. Ondanks het feit. dat aan de luchtmacht in het gebied van de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika zware eischen worden ge steld, ziin toch krachtige formaties, bestaan de uit de modernste toestellen, in den strijd geworpen voor aanvallen op spoorlijnen, laadstations en munitieopslagplaatsen. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: ..Duitsche troepen hebben in den Kau- kasus twee ingesloten vijandelijke gevechts groepen .vernietig! en in andere sectoren aanvallen van de Sovjets onder groote. bloe dige verliezen voor den vijand afgeslagen. Gevechtsvliegtuigen wierpen een vracht schip in de Kaspische Zee in brand en be schadigden twee transportvaartuigen. In Stalingrad werden door acties van stoottroepen opnieuw blokken huizen ver overd en vijandelijke tegenaanvallen afge slagen. Aan den Wolchof stortte een vijandelijke aanval door ons afweervuur ineen. De ontwijkende bewegingen in de Cyre naica verloopen volgens het plan. Duitsche en Italiaansche formaties gevechtsvliegtui gen en jachtkruisers vielen vijandelijke co lonnes met goede uitwerking aan. In lucht gevechten met superieure vijandelijke vlieg tuigformaties werden drie vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Duitsche en Italiaansche troepen zijn met volledige goedkeuring van de Fran sche burgerlijke en militaire autoritei ten in Tunis aan land gegaan. Aan de kust van Algiers werden de ha ven en het vliegveld van Böne gebombar deerd Een Duitsche duikboot torne;eerde voor de Marokkaansche kust van den At- lantischen oceaan een passagiersschip van 6000 b.r.t. In den nacht van 14 op 15 November vond voor de Nederlandsche kust een zeegevecht plaats tusschen pa trouillevaartuigen en vijandelijke mo- tortorpedobooten. De vijand trok na een kort gevecht terug. Zooals reeds in een extra bericht is me degedeeld werden bij de gemeenschappe lijke actie van de Italiaansche en de Duit sche luchtmacht en van de Italiaansche en de Duitsche marine bij den strijd tegen het vijandelijk convooi aan de Noord-Afrikaan sche kust in het Westelijk deel der Mid dellandsche Zee de volgende successen be haald: Vernietigd of beschadigd werden in totaal i schepen en wel: 14 koopvaarders en groote transportsche pen met een gezamenlijken inhoud van 102.000 ton werden tot zinken gebracht; een groot tankschip (ongeveer 10.000 ton) werd getorpedeerd en in zinkenden toestand ach tergelaten; 7 koopvaarders en groote trans portschepen met een gezamenlijken inhoud van 71.000 ton werden zoo zwaar bescha digd. dat hun verlies zeker geacht kan wor den. Daarmede werd in totaal 183.000 ton van de waardevolste vijandelijke vracht-, tank- en transportscheepsruimte vernietigd. Hiervan zijn reeds 8 schepen met een geza menlijken inhoud van 76.000 ton in het extrabericht van 14 November vermeld. 35 andere koopvaarders en transportsche pen met een gezamenlijken inhoud van 234.000 ton werden beschadigd, ten deele zoo zwaar, dat verwacht kan worden, dat zij geruimen tijd niet voor transportdoel einden gebruikt kunnen worden. Bovendien werd een slagschip beschadigd. 3 vliegkampschepen werden beschadigd, waarvan éen zoo zwaar, dat aangenomen kan worden, cat het geruimen tijd geen dienst zal kunnen doen; 3 kruisers tot zin ken gebracht. 14 kruisers en groote torpe dojagers beschadigd, 4 torpedojagers en be wakingsvaartuigen tot zinken gebracht en 7 torpedojagers en bewakingsvaartuigen beschadigd". Op den dag van de Nederlandsche Politie, werd te Haarlem een voorbijmarsch ge houden voor den Burgemeester en de Duitsche Politie. (Foto Peperkamp) Genua. Zondagnacht hebben Britsche vliegtui gen opnieuw de stad Genua gebombardeerd, waar wederom aanzienlijke schade werd aangericht aan woonwijken. Het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking be draagt vier dooden 'en 24 gewonden. De namen zullen in de plaatselijke bladen wor den bekend gemaakt.. Officieel wordt te Rome meegedeeld, dat als gevolg van het laatste bombardement der Engelsche luchtmacht op Genua wederom een aantal historische gebouwen verloren is gegaan, waaronder het beroemde Palazzo San Giorgio, dat uit de dertiende eeuw dateert. In het paleis was de zetel, van de eveneens in de dertiende eeuw opgerichte „Banco San Giorgio". Te-Bern wordt officieel bekend gemaakt dat in den nacht van Zondag op Maandag wederom Engelsche vliegtuigen over Zwit- sersch gebied hebben gevlogen. Dit is ook den vorigen nacht gebeurd, toen de Engel sche luchtmacht een aanval op Genua heeft gedaan. De Cyrenaica. In verband met de ontwikkeling van den strijd in Italiaansch Noord-Afrika herin nert men in Berlijn aan Rommel's offensief in dezen zomer en trekt men vergelijkin gen: op 21 Juni bestormde Rommel Tobroek. was acht dagen later reeds in Mersa Matroe en betrok twaalf dagen later de El Alamein- stellingen. Daartegenover staat dat de Britten in hun aanval op de El Alamein-stellingen thans drie weken hebben noodig gehad om To broek te bereiken. Het grootste verschil ligt echter hierin, dat de Engelschen zich in snelle vlucht naar Egypte terugtrokken en bijna al hun zware materiaal moesten achterlaten, terwijl Rommel thans door zijn tactiek van uitwijken bij El Alamein, Mersa- Matroe en de Halfayapas en nu weer bij Tobroek ermee heeft bereikt, dat het' grootste gedeelte van zijn leger thans zijn vrijheid van beweging heeft behouden. Tenslotte vestigt men er te Berlijn de aandacht op, dat Rommel reeds eenmaal tot El Agheila is teruggetrokken en vandaar uit eij tegenaanval met succes heeft kunnen ondernemen. Opvallend is het vertrouwen, waarmede toonaangevende Duitsche kringen de ko mende ontwikkeling tegemoetzien. Helaas hebben wij de laatste drie jaren alleen maar overwinningen geboekt, zoo verklaarde men in de Wilhelmstrasse en zoodoende wordt uit het oog verloren dat de tegenpartij ook nog iets kan ondernemen. Binnen korten tijd zal echter blijken, dat de vijand ons zijn Achilleshiel heeft voorgehouden. Het zwakke punt. Deze Achilleshiel is het tonnagevraag- stuk. De strijd tegen het invasieleger in Noord—Afrika is er een, die zich voor een groot deel richt tegen de transportver bindingen der Geallieerden. En van Duit sche en Italiaansche zijde wordt deze strijd met alle kracht gevoerd, waarbij men het een gunstige omstandigheid acht, dat de Engelschen en Amerikanen thans in de be trekkelijke nauwe wateren van het Weste lijke Middellandsche Zeebekken een groot aantal schepen hebben moeten concen- treeren, die even zoovele loonende doelen voor de duikbooten en vliegtuigen der As- mogendheden vormen. De strijd is nog pas begonnen. Het doel der Geallieerden is niet de bezetting van de Fransche gebieds- deelen in Noord-Afrika. De strijd gaat om de beheersching van de Middellandsche Zee en omtrent den uitslag hiervan is men te Berlijn vol vertrouwen. Manoeuvres bii Haarlem. Dezer dagen ziin in de streek van Haa: em vrij groote manoeuvres gehouden, öi: zijn bijgewoond door den Wehrmachts- befehlshaber in den Niederlanden. General der Flieger Fr. Christiansen. Bij deze gelegenheid werd ook getoond hoe reserves in het achterland met gebruik making van moderne, technische middelen in den kortst mogelijken tijd kunnen wor den aangevoerd. i zich borg gesteld. Generaal Giraud is door een buitenlandsche mogendheid benoemd, die den oorlog op het Fransche grondgebied heeft overgebracht. Daardoor heeft admiraal Darlan zich bui ten de nationale gemeenschap geplaatst. Ik ontzet hem hierbij uit al zün openbare functies en zün militaire commando's. De opvolging van Pétain. Nadat Laval bijna den geheelen Zondag met zijn ministers beraadslaagd heeft over den toestand in Noord-Afrika en de tot ver zachting van het ongeluk van Frankrijk noodzakelijke maatregelen, heerschte Maan dag in Vichy begrijpelijke spanning. Als juist kan beschouwd worden, dat het vraagstuk van de opvolging van het hoofd van den staat zal worden opgelost. Zooals bekend was admiraal Darlan tot vermoede lijk opvolger van het hoofd van den staat benoemd. Nadat Darlan tegenover den Ame- rikaansch-Engelschen aanval op Noord- Afrika een houding heeft aangenomen, die ongetwijfeld in tegenstelling is met den wil van den maarschalk, zou zich, in het geval, dat maarschalk Pétain zooals het in de grondwet heet „verhinderd zou ziin zijn functie van staatshoofd uit te oefenen", de eigenaardige toestand voordoen, dat admi raal Darlan. die. volgens berichten uit En gelsche en Amerikaansche bron, een di recte overeenkomst heeft gesloten met de Amerikanen tot verdediging van Noord- Afrika tegen de Spilmogendheden. hoofd van den Franschen staat zou worden. Dat daaruit voor Frankrijk onoverzien bare gevolgen zouden voortvloeien, spreekt vanzelf. Men kan derhalve met zekerheid aannemen, dat de wet omtrent de opvolging van het staatshoofd in den ministerraad van Zondag gewijzigd is. ten einde Frankrijk voor de mogelijkheid van een catastrofe te behoeden. Naar voorts wordt gemeld, zal generaal Delattre de Tassigny. die. zooals reeds ge meld. wegens Gaullistische actie is gear resteerd. voor een krijgsraad moeten ver schijnen. De positie van Ylchy. In Berlijn heeft men geen verdere mede- deeling ontvangen over de vraag of de Fransche regeering thans zal verhuizen. Men wijst er hier echter op. dat een verhuizing van een uitgebreid regeeringsapparaat niet in eenige dagen kan geschieden, daar de voorbereiding hiervoor geruimen tijd eischt» Op de vraag van een neutralen journalist, wat het lot zal ziin van Nice en Corsica, is nogmaals te Berlijn met nadruk verklaard, dat de handelwijze der Asmogendheden moet worden beschouwd als een doormarsch naar de ..voorste loopgraven ter bescher ming van de Fransche Middellandsche Zee kust en niet als een bezetting". De demarcatielijn tusschen het bezette en het onbezette Frankrijk bestaat nog steeds, zooals deze bij het sluiten van het wapenstilstandsverdrag werd vastgesteld. De Fransche regeering heeft in het on bezette gebied dus haar vrijheid van han delen behouden. Keuringen Waffcn SS en het Legioen. Bij onze vrijwilligers. Bü een goed humeur heeft hü niets verloren. Een arm vol met druiven, die zullen hem best smaken. (SS PK.-Altstadt O.H.-P.H. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Le gioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen tenein de gekeurd te worden Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar te gen hebben hun dienst buiten Naderland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen tn een speciaal wacht- bataljon De opleiding vindt ln Nederland plaats terwijl de Inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS ln Neder land willen toetreden. 18.11.42 10.00 uur Roermond. NSDAP. Swal- merstraat 61. 18.11 42 16.00 uur Arnhem, Weverstraat 16b. 19.11.42 10.00 uur Deventer. NSDAP. Park weg 2 19.11.42 16.00 uur Hengelo, Deutsches Haus. 20.11 42 10.00 uur Zwolle, hotel Peters. Markt 20.11.42 16 00 uur Assen Frieslandkazerne, Vaart, Zuidzijde 2111.42 10 00 uur Groningen. Concerthuis. Poelestraat 21 11 42 lfl.00 uur Leeuwarden huize Schaaf, Breedstraat 22 tl i? tnnn uur Amsterdam School Iepen- weg 1142 11 00 uur Utrecht Wehrmacbtshelm. Mariaplaats 24 11 42 10.00 uur Amersfoort. Dienstgebouw Leusderweg 25.11 42 10.00 uur Den Haag. Café Den Hout, Bezuidenhnutscheweg Aan Winterhulp gegeven is goed gegeven. Giro 5553.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1