Mil/ Stadsnieuws De uuuttoade stkaeutjes FARADAY Zierikzee verliest zijn liart aan den Arbeidsdienst. De Arbeidsmannen waren buitengewoon populair op Schouwen. „Laten wij ons volk thans zien. 't wacht woord is „lek dien". Dat zong het dienstmeisje, dat bezig was de straat te schrobben voor een van die typische huisjes in een van de nog typischer straatjes van Zierikzee. Even later verrasten ons een paar school kinderen met: ..Hij, die niet zingen kan, dat, is geen arbeidsman". Toen wisten wij hoe laat het was. Het werk van den N.A.D. het eiland Schouwen had ingeslagen. Eigen lijk is het geen wonder, want het wil wat zeggen, in vier weken tijd met 120 man 500.000 kg. aardappelen uit den grond te halen, dui zend zakken gerst te dorschen, een groote hoeveelheid uien te keeren en dan nog een kleine 8000 m2 veevoederbieten te rooien. Wij ontmoetten een arbeidsman^ die op weg was mot de post. En", zoo vroegen wij, „hoe bevalt het je in Zeeland?" „Geweldig, mijnheer", zei hij. „wij werken hard en kun nen met de bevolking reusachtig opschieten. Wij vonden het allemaal ontzettend aardig, dat de burgerij ons een bioscoopje had aan geboden." Hij vertelde verder, dat de men schen in de pauze allemaal geroepen hadden, dat de jongens moesten zingen. Tegen zooveel aandrang waren zelfs arbeidsmannen niet bestand. Vlug werd het tooneel beklommen en even later schalden 120 krachtige man nenstemmen door de zaal. Na afloop was hun een dronk aangeboden. „Wanneer gaan jullie naar het kamp terug?" vroegen wij. „Aanstaanden Woensdag mijn heer, ons werk is hier afgeloopen. Een uur later waren wij getuige van het In voorbeeldige orde voorbijtrekken van de geheele afdeeling, die voor het laatst een marschronde door het stadje maakte. In de Korenbeurs was het 's middags eivol. Aanwezig waren o.a. naast den vertegenwoor diger van het gemeentebestuur van Zierikzee, de burgemeesters van Zonnemaire, Haam stede, Dreischor, Burgh en Duivendijke. Na een gloedvolle rede van den commandant, Hopman Bouscholte, werden aan de burgerij en boeren, op wier land de arbeidsmannen hebben gewerkt, herinneringstegels met N.A.D-embleem aangeboden. Er werd met elan door de arbeidsmannen gezongen en ook nu weer bleek, dat de arbeidsdienstliede ren er in Zierikzee vlot waren ingegaan. Voordrachten en gezelschapsspelen wisselden elkaar af en het hoogtepunt was wel het op treden van zes lieftallige Zïerikzeesche jon gedames, die een toepasselijken arbeidsdienst tekst op het lied „Lily Marleen" over het voet licht brachten. Toen de arbeidsmannen 's avonds hun nachtverblijf hadden opgezocht hadden wij nog een onderhoud met een der kaderleden, die ons vertelde, dat de mannen een excursie naar Renesse hadden gemaakt, waar het kas teel Moermond, alsmede het oude jachthuis „De hel en het hemeltje" werd bezocht. Ook hij verhaalde enthousiast over het contact met. de bevolking. Zaterdagavond was het consigne van de arbeidsmannen: binnenblijven. Dit was echter' niet naar den zin van vele leden der burgerij, die zich op een gezellig avondje hadden voorbereid. Regelmatig kwamen verzoeken bij den commandant binnen, de jongens vrij te laten. Tegen zooveel vriendelijkheid was de hopman niet bestand. Zij, die door de bevol king werden „opgeëischt", mochten dien avond gaan. Toen Zondag de kerk uitging, was het aller aardigst te zien, hoe men buiten de arbeids mannen opwachtte. Overal zag men groepjes burgers met een of meer arbeidsmannen in hun midden n%ar huis wandelen Het was alsof een zoon, die lang van huis was geweest, was teruggekeerd. Opgewekt werden over en weer groeten gewisseld. 's Middags was de eetzaal in het vereni gingsgebouw slecht bezet. De meeste arbeids mannen haalden hun kostje op in een gezel lige huiskamer Woensdag was de morgen van vertrek. Im posant was het in den neveligen morgen de groene colonne met de blinkende spaden langs het kanaal naar de aanlegplaats te zien mar- cheeren. Aan de staart rolden de drie trans portwagens en de dampende keukenwagen, Drommen eilandbewoners deden den arbeids mannen uitgeleide en ook aan den overkant van het kanaal tinkelden vroolijk de fiets bellen. Aan de boot, die de jongens naar Zuid- Beveland zou brengen waarna per spoor het kamp te Nistelrode weer zou worden opge zocht, was het zwart van de menschen. Han den werden gedrukt, een vroolijk „tot weer ziens" klonk overal. Er werd gelachen en er werd hier en daar iemand nog eens wat toegestopt. Een kilo appels had iedere arbeidsman zeker in zijn broodzak. De vroolijkheid steeg ten top, toen een ronde Zeeuwsche boer op het laatste oogenblik kwam aanfietsen met een groote doos, naar hij zei: „Voor de kinderen van den Hopman". De doos bleek bij onderzoek een vet levend konijn te bevatten. Een groote peen was als voedsel voor de lange reis bijgepakt Lang werd de vertrekkende boot nagewuifd. De bevolking van Zierikzee en de N.A.D. zijn een prettige ervaring rijker geworden. „Dag der Nederlandsche Politie". In Den Haag werden duizenden kinderen in de Diergaarde op een heerlijken maaltijd onthaald. De politiemannen helpen hun kleine gasten- (Polygoon Meijer Pax Holland c) Aan onze lezers Verrast Uw kinderen met ST. NICOLAAS met het fraai uitgevoerde boekje „DE VUt'RROODE SCHOENTJES" doch haast U, want het vliegt weg. De prijs *2*7 is slechts 2 cent Uitsluitend verkrijgbaar aan onze bureaux GR. HOUTSTRAAT 95, HAARLEM SOENDAPLEIN 57, HAARLEM-NRD. KENNEMERLAAN 102, I1MUIDEN (De boekjes kunnen niet thuis bezorgd worden) AGENDA DINSDAG 17 NOVEMBER. Gem Concertzaal: Paedagogisch concert H.O.V.. 7.30 uur. Luxor Theater: ..Allolria", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Rembrandt Theater: ..Wiener Blut", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Palace: „De model-echtgenoot", 2.6.30 en 8.45 uur. .Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater: „De roman van een dokter". 2.30, 6.30 en 3.45 uur. Toegang 14 jaar. Moviac: „Slotaccoord", 2.30, 7 en 9 uur. Toe gang 18 jaar. WOENSDAG IV NOVEMBER. Stadsschouwburg: ..Weensche revue „Melodie der Llebe". 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Rechercheurs als kaartjes controleurs. Hoe een inbraak in een sigarenwinkel werd opgehelderd. Enkele bezoekers van den voetbalwed strijd VolewijckersStormvogels hebben Zondag een vreemde sensatie beleefd. Toen zij hun kaartjes ter controle aan de suppoos ten overhandigden, werd hun verzocht, even mee te gaan en te vertellen, hoe zij aan die kaartjes gekomen waren. De plaatsbewijzen bleken namelijk gestolen te zijn. De nogal geschrokken bezoekers konden naar waar heid antwoorden en het resultaat daarvan was, dat spoedig zes mannen achter slot en grendel zaten, die zich met den kaartver koop hadden beziggehouden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag was er ingebroken in een sigarenwinkel aan het Distelplein te Amsterdam. Een groote partij sigaren, sigaretten en tabak was verdwenen en ook een aantal plaats bewijzen voor den wedstrijd Volewijckers Stormvogels, die de winkelier ten voorver koop in zijn bezit had. Nu was men zoo verstandig geweest, de serienummers van deze kaartjes te noteeren, zoodat de politie houvast had bij haar onderzoek. Eenige rechercheurs togen Zondag naar de Vole wijckers, om de hand op de dieven te leg gen. De politiemannen namen de plaatsen van de suppoosten in en scheurden ijverig kaartjes af. Intusschen speurden zij naar de genoteerde serie-nummers. Zij hadden suc ces. De kaartjes werden aangeboden en al gingen de koopers van die kaartjes geheel vrij uit, zij moesten toch een verhoor onder gaan. Maar drie dieven en drie helers kon den op deze wijze worden aangewezen. Het gestolen goed is voor het grootste deel terug gevonden. Monument aan Wieringermeer- directie aangeboden. Gedenkteeken van den beeldhouwer Theo van Reijn. Toen de Wieringermeerdirectie in 1941 afscheid van den polder nam, heeft zich uit den boezem van alle lagen der bevol king een commissie gevormd'met het doel een blijvènd blijk van belangstelling aan te bieden voor het belangrijke werk. dat de directie in een tienjarige periode heeft tot stand gebracht. Aan den beeldhouwer Theo van Reijn te Haarlem werd opdracht verstrekt tot het scheppen van dit monu ment, waarvan deze kunstenaar zich op voortreffelijke wijze heeft gekweten. Het stelt voor een maaier, die aan het koren zichten is. Het beeld is geplaatst op een voetstuk van granietsteen, afkomstig van den vroegeren Zuiderzeedijk. Het is opge richt op de rechterzijde van het Ir. Sme- dingplein voor het nieuwe domeinkantoor te Wieringerwerf. Het moest uiteraard van een passend opschrift worden voorzien. Hiertoe werd gekozen de spreuk: „Hier werd een toekomst geboren. Bouwt voort", een waardige aansluiting aan de spreuk op het monument van deri afsluitdijk: „Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst". Zaterdagmiddag werd dit monument door ie commissie aan de Wieringermeerdirec tie aangeboden. De voorzitter, de heer K. van Gaaien, schilderde het verdienstelijke werk. dat door de Wieringermeerdirectie was tot stand gebracht en droeg het monu ment, nadat hét van zijn omhulsel was ont daan, aan den directeur van de Wieringer- meer over. WERKNEMERS BIJ DE DUITSCHE WEERMACHT VALLEN ONDER DE ONGEVALLENWET. Met terugwerkende kracht tot 1 Juni 1940 is bij besluit van den Secretaris-generaal an het Departement van Sociale Zaken Ongevallenwet 1921 toepasselijk ver klaard op werknemers, die in dienst van de Duitsche weermacht werkzaamheden verrichten. TOONEELSTUK VERBODEN. De burgemeester van Utrecht heeft de vertooning verboden van „het grootste suc cesstuk van dezen tijd", genaamd „Oordeel Gods door pater Servatius". De burgemees ter heeft hierbij overwogen, dat de in de dagbladen gemaakte reclame door haar profaneerenden aard aanstoot moet geven aan een groot deel der burgerij en dat het geven van deze voorstelling in de gemeente Utrecht in verband met deze reclame in strijd moet worden geacht met de zedelijk heid. AANVULLING VAN TURFCOKES VOOR ANTHRACIETGENERATOREN. De Secretaris-generaal van het Departe ment van Waterstaat maakt bekend, dat aan houders van anthraciet-gasgeneratoren, wier brandstoftoewijzing voor de maand Novem ber een vermindering heeft ondergaan, een aanvulling van turfcokes kan worden ver strekt, voor menging met anthraciet. De anthraciet-gasgenerator-houders kun nen zich voor deze aanvulling tot den rijks inspecteur van het verkeer wenden, onder wien zij ressorteeren. W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns. Haai lem (afwl. Plaatsvervangend Hoofdredacteur c Stad- F C. Dcrlts, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Ovenneer. Heemstede. Buitenland: van der Laag, Heemstede. Haagsen Redacteu: Korsten. Heemstede, Stad en reportage: J S"J;B JÜiïftTK 2KSWïéVecht-t£ Haariemi_ De jubiVaVis'woont ''•m-tenttes: n a. .t. Spek, Haarlem. NIEUWE BURGEMEESTERS. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft de volgende ourgemeesters benoemd: J. A. Kattenbusch te Oegstgeest tot burgemeester van Ridderkerk: dr. N. M. Bruijnis te Arnhem tot burgemeester van Eist: den koopman J. F- A. Vogels te Venlo tot burgemeester van Gemert en J. Th. Ramaekers te Weert tot burgemeester van Drunen. KORTING KOSTWINNERSVERGOEDING N. A. D. OP STEUN. De Secretaris-generaal van het Departe ment van Sociale Zaken heeft bepaald, dat de kostwinnersvergoeding, welke thans voor het verblijf in den Nederlandschen Arbeids dienst wordt toegekend, in den vervolge ge heel zal worden gekort op de steunbedragen, die krachtens de Rijkssteunregeling worden •erleend. Twee slachtoffers van voedsel vergiftiging. Te Doorn heeft zich een ernstig geval van voedselvergiftiging voorgedaan, dat tot dusverre twee slachtoffers heeft geëischt. Ten huize van de fam. Fijma aan de Drie- boomlaan heeft men j.l. Donderdag, toen al leen de beide zoons van den heer Fijma met de huishoudster thuis waren, bloemkool ge nuttigd, welke blijkbaar onvoldoende ge steriliseerd is geweest. Spoedig na den maaltijd deden zich bij de betrokkenen ziekteverschijnselen voor, welke zoodanig in hevigheid toenamen, dat de behandelende geneesheer opneming van de patiënten in net ziekenhuis noodzakelijk achtte. Hier is j.l. Zaterdag de 22-jarige zoon Otto over leden. De 36-jarige huishoudster. A. Bruin, overleed gisteren. De toestand van den tweeden zoon van den heer Fijma is zeer ernstig. Nijvere handen in vrijen lijd. Prijsvraag voor een affiche. De Centrale Persdienst van het Neder landsche Arbeidsfront meldt: „Onder het motto: „Nijvere handen in vrijen tijd" wordt de huisvlijtactie, die het vorig jaar onder het motto: „Neerlands jeugd aan het werk" door de hoofdafdeeling Vreugde en Arbeid van het Nederlandsche Arbeidsfront in sa menwerking met de Departementen van Volksvoorlichting en Kunsten en Opvoe ding, Wetenschap en Kuituurbescherming werd georganiseerd, voortgezet. Deze actie is niet alleen bedoeld voor de jeugd, maar voor een ieder, die in zijn vrijen tijd huis- vliit beoefent. Door de centrale huisvlijt- commissie wordt thans een prijsvraag uitge schreven voor het ontwerpen van een af fiche ter opwekking tot de huisvlijtbeoefe- ning Aan deze prijsvraag kan door ieder worden deelgenomen. Het affiche zal uitge voerd worden in het formaat 50 x 65 cm, in ten hoogste 4-kleurendruk. Ontwer,P-schetsen 5x1 het formaat 25 x 32 2 cm kunnen vóór 7 December worden ingezoncen aan de centrale huisvlijtcommis- sie hoofdaideeling Vreugde en Arbeid van het Nederlandsche Arbeidsfront. Amstel 2-d. Amsterdam. Programma's met volledige inlichtingen met betrekking tot deze prijsvraag worden on aanvrage aan dit adres kosteloos toegezonden. PERSONALIA. Voor het te Amsterdam gehouden examen voor apothekers-assistenten is mej. G. Vis kei' uit Haarlem geslaagd. Geslaagd voor het examen spreek- onderwijs dat te 's-Gravenhage gehouden werd, C. van Huyzen te Haarlem. Bij den landmeetkundigen dienst is aan den landmeter G. W. van Dijk, hoofd van het bureau van den landmeetkundigen dienst te Haarlem, eervol ontslag verleend. Bij den belastingdienst werd per 1 No vember jj. verplaatst de adiunct-commies mej. Y. T. Tisiedon van Haarlem naar Utrecht. KORT NIEUWS - In den ouderdom van bijna 91 jaar te Leiden overleden prof. dr. K. L, Martin, oud-hoogleeraar in de geologie en mineralogie aan de Leidsche universiteit, en oud-directeur van het geologisch-mine- ralogisch museum te Leiden. Verduisteren van 16.48 tot 8.01 uur 17 Nov.: zon op 8.03, onder 16.46 uur maan onder 1.31, op 14.59 uur 18 Nov.: zon op 8.05. onder1 16.45 uur maan onder 2.44, op 15.23 uur BOYD BACHMAN EN ZIJN ORKEST De bekende Deensche leider van dans- muziekorkesten Boyd Bachman, die reeds langen tijd in ons land vertoef;, trad Zater dagavond weer op in het Gem. Concertge bouw met zijn orkest. De clownerie van Bachman en het muzikale werk van zijn orkest trokken als altijd een volle zaal. In zekeren zin is zijn „show" wel aantrekke lijk en zeker voor het groote publiek, dn; graag fratsen ziet op het tooneèl en van lachen en vooral van lawaai houd'; maa. hoogstaand is hetgeen hij biedt over het algemeen niet. Slechts één talent heeft hij zeer zeker: hij weet zijn publiek mee te krijgen, zelfs zoo dat zij zijn meest onmu zikale uitingen en zijn laagstaandste grollen weet te apprecieeren. Een gave die echter niet „kunstzinnig" genoemd kan worden. Bachman heeft gevoel voor humor en veel gevoel voor rhythme. Zijn tempera ment past zich aan bij de muziek, die ziin orkest uitvoert en door zijn levendig voortdurend dansend en bewegend figuur met het expressieve gezicht, weet hij de zaal uitstekend bezig te houden. Het too neel is vol Bachman en de uitvoering is eveneens „Bachman". Een prestatie, een betere kunst waardig. In Holland krijgen wij veel goede dans muziek te hooren, de amusementsorkesten in ons land staan op een hoog peil, maar veel leven zit er voor het oog niet in hun uitvoeringen. Een verdienste van Bachman is, dat hij dat leven wel weet te brengen, zij het ook op een weinig verheffende en dikwijls zeer goedkoope manier, waarbh geheel gespeculeerd wordt op het publiek Het is te betreuren, maar het is óók ..Bach man". v. Heyningen. WIENER REVUE „MELODIE DER LIEBL" De Weensche Revue „Melodie der Liebe" zal ook enkele voorstellingen te Haarlem in den Stadsschouwburg geven op Woensdag 18 en Donderdag 19 November. Het uit 50 personen bestaande gezelschap dat schitterende décors en 300 prachtige, door beroemde Weensche kunstenaars ont worpen, meebrengt, heeft in andere steden van het land uitverkochte schouwburgen en overweldigend succes. Het uit 20 danse ressen bestaande Wiener Franzl-Ballet van de Staatsopera te Weenen en een eigen or kest onder leiding van Dr. Knappl, zullen medewerken. Solisten zijn de zangeressen Marga Ros: Herma Marga. de tenor Josef Dunstetter, de danseressen Vera Hassee-en Ellen Doris en de humoristische acteurs Ernst Neuhardt en Hans Fretzer. Voorts tveden op de be roemde Xylofoon-virtuozen Conrad Will en Co. en Zwedens grootste excentrieken de Peterson-Brothers. A 0NDEM.IN0E *4' VERZEKER! HQS MAATSCHAPPIJ™ AFDEELING I (Inboedels tot 7500.-) Aantal verzekerden 43.000 VERZEKERD BEDRAG 125.000.000. Premie li/2 per duizend per 3'maanden. Zonder naheffing Schade-uifkeering per 3 maanden Ingangsdatum nieuwe 3-maandsperiode 15 NOVEMBER 1942 Vraagt inlichtingen bij SgP Uw w Assurantie - Bezorger Romantische Kunst in Amsterdam. Een boeiende tentoonstelling in kunsthandel Fetter en Co. JUBILEUM A. G. R. KAPPERS. Zaterdag 21 November zal het een kwart eeuw geleden zijn dat de heer A. G. R. Kappers, thans rijksklevk tweede klas, in dienst trad bij het parket van het kanton- gerecht te Haarlem. De jubilaris 4 Rijksstraatweg 384. Haarlem-Noord. De belangstelling voor de kunst der schil ders uit de romantische school is de laatste jaren sterk toegenomen. Tot deze kunstenaars rekent men hen, die van ongeveer 1820 tot 1880 in onze schil derkunst den toon hebben aangegeven. Zij waren in hun tijd gevierde meesters, maar toen in de tachtiger jaren het jonge schil dersgeslacht der impressionisten in opkomst kwam geraakten de oude romantici lang zamerhand uit de gunst van het groote pu bliek. Ruim een halve eeuw heeft dit weinig of niet naar hun kunst omgekeken. Wel zijn er onder de vakgenooten en kunstliefheb bers altijd mannen met een breederen blik geweest, die de kunst der romantische mees ters naar waarde bleven schatten, maar hun aantal was tot voor enkele jaren nog uiterst gering. Ongetwijfeld hebben eenige voor name tentoonstellingen op dit gebied den laatsten tijd veel tot de toenemende waar deering dezer kunst bijgedragen. In de eer ste plaats denk ik aan de voortreffelijke ten toonstelling van romantische schilderijen, die verleden jaar in het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden werd en voor ve len een openbaring is geweest. Ook in onze een verzameling romantische werken bij eengebracht. die tal van bezoekers trok en algemeene bewondering oogstte. In Mu seum Boymans te Rotterdam heeft men nog niet zoo lang geleden een fraaie collectie schilderijen uit den romantischen tijd kun nen bezichtigen en thans is er weer in Am sterdam een verzameling te zien, die aller aandacht verdient. Zij bevindt zich in de zalen van Kunsthandel J. S. Fetter en Co. op de Weteringschans bij het Rijksmuseum. De tentoonstelling voert ons naar den tijd, waarin onze grootouders en overgroot ouders jong zijn geweest en 't is een ver kwikking met deze typisch Hollandsche kunst in aanraking te komen, die een en al gemoedsrust ademt. Deze schilders vonden het leven goed en mooi. zij waren tevreden met hun bestaan en daar zij uitnemend geoefende vertellers waren, verstonden zij de kunst in hun schil derijen op boeiende wijze van hun vereering voor natuur en samenleving te getuigen. Daarbij komt nog. dat zij gaarne de werke lijkheid wat mooier maakten dan zij was en dit kon men gerust aan hun overlaten, want zij hadden een fijn ontwikkelden smaak en ze waren bijzonder bedreven in hun vak. Als men een schilderij als het zonnige kijkje in de straat bij den Utrechtschen Dom aandachtig beziet, zal men zich ver bazen over de nauwgezetheid, waarmede de schilder Hendrik van Oort huizen en pla veisel steentje voor steentje op het coek heeft gebracht. Ook al haalt men er het vergrootglas bij. dan nog zal niemand den schilder op een onjuistheid kunnen betrap pen en om eens een bekoorlijk detail uit dit stukj'e te nemen hoe goed is het teere groen van de boomen met den lichten toon van het muurtje gecombineerd Tot de fraaiste schilderijen der expositie behoort ongetwijfeld het kapitale wiijierge- zicht van een grootmeester der romantische school, Andreas Schelfhout. Van welk een prachtige kwaliteit is dit schilderij, dat in den goeden zin van het woord een echt sa lonstuk genoemd mag worden. Het uitvoe rig behandelde landschap toont ons een mil- den men zou haast zeggen zomerschen winterdag. Het ijsvermaak is in vollen gang en met een meesterlijk gevoel voor compo Deken A. J. C. Melchers f In den ouderdom van 57 jaar is onverwacht in de pastorie aan de Jansstraat overleden Deken A. J. C. Melchers, pastoor der St. Jo seph parochie. De heer Melchers. die 18 Januari-1885 ge boren is. ontving 15 Augustus 1916 te Utrecht zijn priesterwijding Na eenigen tijd assistent in Rotterdam te zijn geweest, was de heer Melchers achtereenvolgens kapelaan in Noordwijkerhout, RoUerd-m en Amsterdam. 28 December 1927 werd hij benoemd tot re gent van de Bisschoppelijke kweekschool in Beverwijk, waar hij tien jaar het gewichtige ambt vervulde. Ook stichtte hij in Beverwijk de R.K. Tuinbouwwinterschool. In 1938 volgde de heer Melchers wijlen pastoor Beukering op als pastoor der St Joseph parochie. 2 Ja nuari we2'd overledene benoemd tot deken van Haarlem en ter gelegenheid van zijn zil veren jubileum op 15 Augustus 1941 werd de heer Melchers benoemd tot eere-kanunnik van het Haarlcmsche kathedrale kapittel. Woensdag zal zijn stoffelijk overschot op het St. Barbara-kerkhof worden teraardebe- steld; om tien uur begint de Pontificale Re quiemmis. EEN LEZING OVER PIETER BREUGHEL Voor de leden der Nederlandsche Reis- vereeniging zal de heer Lode van Gent op Woensdagavond 25 November een lezing houden in de tuinzaal van het Gem. Con certgebouw. De heer Van Gent zal spreken over „Pieter Breughel" en aan de hand van projectiebeelden vertellen over de vroolijk heid en tragiek onzer voorouders, die'in Breughel's schilderijen wordt weergegeven. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het morgen Woensdag de beurt aan de letter K vanaf Ka tot en met Kra SPORT EN SPEL. KORFBAL De belangrijke wedstrijd Oosterkwartier 2—De Stormvogels is met de kleinst mogelijke cijfers (4—3) door Oosterkwartier 2 gewonnen, en qua spel verdiende Oosterkwartier deze overwinning. De meerdere routine van Oosterkwartier heeft ten slotte gezegevierd: de Stormvogels moesten het daarentegen afleggen. De wedstrijd was van goed gehalte en er werd volkomen fair gespeeld. De Stormvogels doelpuntte door toedoen van! Scharpff, doch hierbij bleef het. Echter duurde het nog vrij lang eer Oosterkwartier gelijk kon maken, dat 1 minuut voor de rust door mej. De Korte geschiedde. Na de rust bleef Oosterkwar tier het beste van het spel houden en H. v. d. Linden, J. Deen en P. Stam brachten den stand op 41. De gasten hielden echter goed vol. en 1 minuut oor het einde verkleinden mej. T. Mailand en Scharpff nog den achterstand tot 4—3. Zooals wij reeds verwachtten kon Sport Vereent 2 het niet tegen D.T.V. 3 bolwerken. Er werd met 5—0 verloren, hetgeen wei eenlgszlns geflatteerd is. Bij Sport Vereent ontbreekt het zuivere schot. ■T.H B. I daarentegen heeft zich aardig her steld. Er werd met 1—3 gewonnen van Amster dam Zuid 2. Met rust was de stand reeds 2—1 in het voordeel van T.H.B., dank zij doelpunten van J. v. d Waals en mej. Lieffering. Ook na de rust bleef T.H.B. het beste van het spel behouden, en kon Hermus tenslotte den stand op 3—1 brengen. In deze afdeeling werd voorts gespeeld Swift 3 —Olympus, welke wedstrijd in een gelijk spel 1—2 eindigde. In de afdeeling van Oosterkwartier I en Sport Vereent I won S.V.K. 2 met 74 van Amsterdam Zuid, zoodat S.V.K. zich aardig na de vele neder lagen herstelt. In de derde klasse C, waarin Haarlem uitkomt, won Koog Zaandijk 3 van de hekkensluiters Z. K V. 2 met 8—1. Koog Zaandijk gaat rechtstreeks op het kampioenschap af. De uitslagen luidden: Tweede klasse C: S.V.K. 2—Amsterdam Zuid 74. Derde klasse C: Koog Zaandijk 3—Z.K.V. 2 8—1. Derde klasse D: D.T.V. 3—Sport Vereent 2, 5—0. Oosterkwartier 2—De Stormvogels 43 Derde klasse E: Swift 3—OlympuS 2—2s, Am sterdam Zuid 2—T.H.B. I 1—3. DE DISTRIBUTIEBONNEl Artikel Bon Kaart Hoeveelli. Aardappelen 5SA Aard. 2 leg:. 21 xj Aardappelen 5SB Aard. l kg. 21 Beschuit 5S Besch. 75 gr. 21 Bloem 427 t.m. 43" Algem. 70 gr. 2S X; Boter 57 Bot/Vet 125 gr. 23 59 Bot/Vet 125 gr. 10 Jan.' Brnndst. 01 t.m. 05 BV Bra/ndst 1 eenh. 31 Dl0) Brood farao 3-65. figarcUeti f igaretten Chocolade L'onhcidszeep Gem. Meel Gort Havermout 4 20 Algem. •'«rn 418 Algem. Kans 4 24 t.m. 426 Algem. Kol'flesurr. Melk 5SA Brood 400 gr. 21 5xB Erood 50 gr. 21 4-65 Reserve 150 gr. 28 R 10 Tabak 20 st. 21 .\v R 10 Clg. 20 st. 21 X, 01 J 57 Versn. 100 gr. 12 D; NO Benheiasz. 1 rants. 30 X, 412 Algem. 1 rants. 30 Nq !tn 422 Algem. 125 gr. 28 Xe 1111 421 Algem. 125 gr. 28 Xe D 12 5 gr. 28 Xe 500 gr. 2S X'. iaa 100 gr. 2S Xe fc* 250 gr. 28 Xe 0el 1 3/4 L. 21 Ne ien Algem. 58 Melk f'eulvr. <ji!) Algem. Rijst 4-6G. 4-67 Reserve 250 gr. 28 Nel!1611 Scheerzeep M Text,(m.) 45 gr. 31 De iee Suiker 417 Algem. 1 kg. 28 Ne Suikerwerk 58, 59 Versn. 100 gr. 12 Dj Sigaren R lo Tabak 5 st. 21 Xo 1 Tabak R 10 Tabak 25 gr. 21 No Taptemelk 5 8 Taptem. 1 3/4L. 21 No lcl Toiletzeep NO Eenheldsz. 1 raai/fa. 00 30 No Vermicelli 423 Algem. 100 gr. 2S No Vleesch 5SA Vleesch 100 gr. 21 Nö 5SB Vleesch 50 gr. 21 No P Waschpoeder NO Waschp l rants.30 No id 432. 41 3 Algem. 1 rants. 30 No «n Bonnen beteekenen voedsel mits er is I Zorgt voor geld Steunt Winterhulp Giro 5553. Alles werkt op Uw zenuwen. DAMMEN KAMPIOENSCHAP DERDE KLASSE. Voor het persoonlijk derde klasse kampioen schap 1942/1943 van Haarlem werden de volgende partijen gespeeld: G. Willemse wint van Hcrmsen; Y. Banning wint van J. Tillemans: Tillemans wint van H. Leuvener. HAARLEMSCHE DAMCLUB. Zondag j.l. werden de wedstrijden om de club kampioenschappen voortgezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: P. H .Meure wint van Ph. G. Amelung Jr.; D. Schrljnemakers remise H. Meure; K. Olij wint van J. W. van Dartelen: J. H. Meure wint van A. Miedema. Eerste klasse: P. L. Schrijnemakers wint van G. de la Rie; H. L. Phiilppo remise met J. Holm; C. B. de Laat wint van J. M. Rutgers. Tweede klasse: A. J. Oremus wint van A. J. Verwoerdt. De eerste partij van den herkamp tusschen P. van Dartelen en J. B. Sluiter Jr. om het hoofd- lasse clubkampjoenschap 1941 1942 der Haarlem- sche Damclub eindigde Michael vader van de electro- techniek, bewees tot welke grootsche resultaten de technische zelfstudie kan leiden. In onze dagen geschiedt technische zelfstudie het grondigst en snelst Via PBNA. —.Vraagt prospectus! eigen stad is men niet achtergebleven, want in de lente van ditzelfde jaar werd in het Frans Hals Museum uit particulier bezit sitie heeft de kunstenaar zijn requisieten op het schilderij gerangschikt. Zwierende schaatsenrijders, genoeglijk schuivende sle- devaarders, het geboomte en het zonnig ver schiet, heel dit frissche schouwspel schenkt den beschouwer een stille vreugde en uit de figuurtjes spreekt een fijn gevoel voor hu mor, zooals de Hollander gaarne ziet on opzettelijk en (jaardoor juist zoo echt. Vergelijk <dit knappe werkstuk eens met het wifltergezicht van Leickert, dat daar te genover hangt. Vooral de glanzende ijsvloer, die in Schelfhout's schilderij treft door den mooien transparanten toon. is op het doek van Leickert niet veel meer dan een don kere. expressielooze vlek. Zoo zou ik het liefst al die zorgvuldig uitgevoerde werken en werkjes stuk voor stuk met U willen bekijken, want als men eenmaal over de romantische kunst een boom heeft opgezet, komt men de eerste uren niet uit den praatstoel. Ik kan mij hier natuurlijk maar tot enkele stukken bepa len. In het kort maak ik U dus nog attent op B. C. Koekkoek's kranig doorwerkt zo merlandschap. het paradijsachtig stuk na tuur van den stoeren J. W. Bilders, een poëtisch landschapje door Verveer, fraaie s'adgezichten van Springer en Vertin, uit nemende zeestukken van P. J. Schotel. G. L. Kiers, J. J. Destrée, F. J. van den Blijk en W. J. J. Nuyen, alsmede een paar bloe- menstillevens door J. van Os en E. Petit. Alles bijeengenomen een amusante en smakelijk ingerichte tentoonstelling, waar oude kunst tot nieuwen luister gekomen is.... en waarmede de bezoeker zijn re tourtje naar de hoofdstad zeker niet te duur betaalt. Ge voelt U slap, lusteloos en terneerge slagen. Hoofdpijn, moeheid rheuma- tisch in armen en beenen iederen dag dezelfde klachten. - Dat alles kan wijzen op onzu i er bloed. Duizenden menschen die zich nu weer monter voelen en welgemoed, hadden eens dezelfde klachten.... tot zij Kruschen probeerden. Toen voelden zij hun vroegere levenslust en energie weder- keerenl Mevr. P. J. van H. te Den Haag schrijft: ik uitstekende resultaten bereikte met het geregeld gebruik van Kru schen.... voelde mlj traag en loom, gepaard aan pijn in de gewrichten.... nu voel ik mij opgewekt en flink". Neem óók regelmatig Kruschen en over enkele weken zult ge voelen, dat ge allengs weer de oude wordt. VOETBA tt oai NED. VOETBALBOND. AFD. HAARLEM. Uitslagen van Zondag 15 November. AFD. 1 A: TYBB 3—Kinhelm 2, 3—7; EDO ffcn RCH 4, 1—2. j,. AFD. i B: Concordia—Alliance. 3—2: DCO JA Hillinen 2, 83; Droste—Zandvoortmeeuwen t '-1. AFD. 1 C: Geel Wit—OIV. 0—0; EDO 3—HFC 1 °ff lids us !ld 'Olg bm AFD. 2 A: VSV 4—DEM 2. 3—2; Terrasvogels Waterloo, 17; Kennemers 4Santpoort 3, 5-&r IEV 2Kennemers 5, 33. AFD. 2 B: Haarlem 6—Hoofd.' Boys, 1—3; Spaar nestad—VI. Vogels 2. 8—2; Vogelenzang—HFC 0—4; WH—Heemstede, 4—2. AFD. 2 C: Bloemendaal 3—EHS 2, 4—4; THB Haarlem 4. 1—4; HFC Vet.—RCH 6. 4—7.; Hillejich gom 2—TZB, 35. AFD. 2 D: Halfweg 2—Schoten 3. 3—3: EHS •RCH 7. 5—14; DIO 2—Droste 2, 1—1; O. Gezellt 3—Rippcrda 2, 2—Is Haarlem 5—HFC 4, 4—5. AFD. 3 A: Beverwijk 3—IEV 3, 7—0; Santpooü e( 5—DEM 4, 2—2. AFD. 3 B: DEM 5—Waterloo 2. 1—l; Santpoon Terrasvogels 4 n. o g. AFD. 3 C: SV '34—RCH 8, 5—0; Hillinen 3—Haar- lem 8. 3—1; DSK 3—TYBB 5, 1—1. AFD. 3 D: DSK 2—DIO 3, 7—3; HFC 6—Half weg 3, 9—3. AFD. 3 ETZB 2—RCH 9, TZB n.o.; Geel Wit —EDO 5, 8—1; Bloemendaal 4—HBC 4, 1—6. AFD. 3 F: Hillinen 4—EDO 6, 5—1; Spaarnevo-Heil gels 2—DCO 3, 3—15; Ripperda 3—HBC 5, 4—5. AFD. 4 A: O. Gezellen 5Stormvogels 6, 2-4, AFD. 4 B: WH 4—TZB 3, 5—1; Concordia 2- K 4, 15—1; DEK 3—Haarlem 9, 3—6. AFD. 4 C: HBC 6—Geel Wit 3, 2—0; RCH 10- HFC 7, 2—8; HFC 8—Hoofd. Boys 2, 6—3. AFD. 4 D: Hillegom 3Concordia 3, 51. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. AFD. A: Johez—Telefonia, 1—2; VEW—VVHA, 3—2. UITSLAGEN JUNIOREN-COMPETITIE VAN 15 NOVEMBER. AFD. A: Stormvogels a—IEV a, 20—1; VVB- F Kennemers b, 0—17. AFD. B: IEV bTerrasvogels 2—7; Stormvogel: is b—Santpoort b. 3—2; Kennemers d—Kennemers e «n 2—7. AFD. C: EDO a—O. Gezellen a, 6—1; Schoten —HFC a. 2—9. AFD. D: HFC b—DSSH a, 7—2; TYBB a—Haar lem b, 02. AFD. E: RCH b—Schoten b, 12—2; EHS—Ha!!- weg, 8—3; Haarlem c—DCO b, 3—1; RCH c-C- 'J Gezellen c, 10l. AFD. F: THB—HFC c, 5—2; Bloemendaal a RCH e, 15—0; RCH d—Haarlem d, 1—2; HFC d- Haarlem e, 2—6. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 18 NOVEMBER 1942. HILVERSUM I, 415-5 M. 7.15 Marschen (gr/). 7.30 B. N. O. Nieuwsberlcli- en. 7.40 En nu eens Iets klassieker (gr 8.30 B. r. O. Nieuwsberichten. 8.40 Kruistocht, lezing. .50 Gramofoonmuziek. 9.00 Robert Gaden en zijn orkest (opn.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). Vervolg van 9.00 10.00 Instrumentale gedeeltea utt opera's van G. Bizet (gr.). 10.30 Het huis van het nieuwe licht, reportage. 10.45 Orkest Jack de.' Kinderen. 11.30 Sopraan, alt. claveclmbel en piano. 12.00 Almanak. 12.05 Dansmuziek op de plaat. 12,45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berich ten. 13.00 B. N. O. Politiek en militair overzicht. .10 Amusementsorkest en soliste. 14.00 Half weg". gevarieerd programma. 15.00 Voordracht, 15 ..Halfweg", gevarieerd programma. 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.0) Viool met pianobegeleiding. 17.30 .Thorn, dt witte stad", reportage. 18.00 Gramofoonmuziefc 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Walsen- cyclus N-O (gr.). 19.00 „Wat niet in de krant staatVanaf 19.15 alleen voor de radio-centra les, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Gramofoonmuziek. 19.J) Utrechtsch Stedelijk Orkest en soliste. 20.15 Mu zikale aphorismen. lezing. 20.25 Piano en vlooi (gr 20.45 Utrechtsch Stedelijk Orkest. 21.25 Zan; met pianobegeleiding (gr.). 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 Uit een zigeunerkamp (gr.). 221» Solisten brengen eigen composities (gr.). 23." 24.00 Europeesche klanken (gr.). HILVERSUM n. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas^ ',iek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Boerenland in boeit en krant. 8.15 Musette (gr.). 8.30 B. N. O. Nieuws berichten 8.40 Pianospel (gr.). 9.00 Composities van C A. Bfxio (gr.) 9.15 Voor de huisvrouw. 9.3» Vervolg van 9.00 1000 Godsdienstige uitzending- 10.40 Pariser Symphonte, Mozart (gr.). 11.00 Voor de kleuters 11.20 Wiener Sangerknaben (gr.). 11.30 Otto Hendriks en zijn orkest. 12 30 Land- bouwreportage. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zake lijke berichten. 13.00 Programma-overzicht 13.C Symphonie-orkest (gr.). 13,15 Operafragmenten fgr.). 11.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 „De première van Mozart's Don Giovanni door het „Deutsche Theater in den NIederlanden lezing- 15.00 Philharmonische orkesten fgr). 15.30 Van vrouw tot vrouw. 15 45 Een kwartiertje Hawaiian- pel (gr.). 16.00 Barokprogramma. 16 45 B. N. 0. Nieuws-, zakelhke- en beursberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kinderkoor „Zanglust" met piano begeleiding. 17 45 Spiegel van den dag en B. N O. Brabantsch praatje. 18.00 Kinderkoor „Zang- lust" met pianobegeleiding. 18.15 Pension 't Ste keltje, luisterspel. 18.30 Omroep-operette-orkest en solisten Vanaf 19.15 alleen voor de radio- eentrales, die over een lijnverbinding met de stu dio beschikken. 19.15 Filmmelodietjes fgr.) 19 B N. O. Nieuwsberichten. 19.55 Lichte gramofoon- platen. 20.15 Gevarieerd programma. 2L45 B. N. 0. o„ n. o. Politiek praatje. Nieuwsberichten. 22.Oi JAN D. VOSKUIL. 22,20-24.00 zie Hilversum'i,

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2