EK Nieuws uit IJ muiden, Velsen en omstreken Wijker kermis 35 jaar geleden afgeschaft. BUBBELTJE EN KNOR Nasleep van aardbeien-invasie in Kennemerland. Jaarvergadering Jonge Oud Katholieken. Pastoor Jans nam afscheid als voorzitter. De Bond van Vereenigingen van Jonge '4 Oud-Katholieken in Nederland, hield zijn 30ste jaarlijksche vergadering te Kromme- nie. De bijeenkomst, welke om 2 uur een janvang nam, werd geopend door den voor- Xoi jjtter der ontvangende vereeniging „De Xot Zaankanters", pastoor E. Wijker. Det Hierna hield de bondsvoorzitter, pastoor p. J. Jans, de openingsrede. Spreker begon met er op te wijzen, dat ondanks de zoo N« moeilijke tijden, die ook hun stempel druk- Xoi jen op den bond, er geen reden is tot on- Xot levredenheid over de resultaten van het Xot jfgeloopen jaar, maar dat de terugblik Xot jtemt tot groote dankbaarheid. Veel heeft Xot bond te verduren gehad, maar het fun- X<*. <jament blijkt stevig te zijn. Voorts wilde pastoor Jans, die voor de laatste maal den voorzittershamer hanteerde, ter gelegenheid daarvan nog een enkel persoonlijk woord spreken. Nadat hij 10 jaar lang, eerst als secre taris, later als voorzitter, den bond had mogen dienen, zeide spreker dankbaar te zijn, niet alleen voor alles, wat hij heeft mogen geven, maar nog meer voor alles, wat hij heeft mogen ontvan gen. In een terugblik op de jaren, waar in hij als bondsbestuurslid wex-kzaam was, liet spreker nog eens zijn mede bestuursleden de revue passeeren, de voorzitters Th. van der Steen, M. A. Zwart en J. A. J. van Zanten en de heeren J. Kerckhof, J. Bode, P. Faber, G. B. Bollebakker en 't jongste eerelid mevr. A. JansHijzen. Hij noemde het een groot voorrecht met hen samenge werkt te mogen hebben. Na eenige zakelijke mededeelingen sprak hii den wensen uit, dat deze vergadering voor allen een vruchtbare nawerking hebben mocht. Nadat de leden het bondslied hadden ge zongen, werd de agenda in vlot tempo af gewerkt. De notulen der vorige vergade ring, alsmede het jaarverslag over 1941 wer den onder dank aan den secretaris goedge keurd. Ingekomen waren nog eemge brieven, van de hoogeerwaarde heeren Bisschoppen, van een oud-bestuurslid en van eenige zus- {ervereenigingen, die hun beste wenschen zonden voor het welslagen der vergadering. Rekeningen en verantwoordingen werden goedgekeurd, terwijl de penningmeesteres mej. M. C. de -Wilde, dank gebracht werd voor het nauwgezet beheer van de bonds- ^Vervolgens bracht de heer H. J. W.Ver- hey, hoofdredacteur van „Bondsleven het orgaan van den bond, verslag uit van de redactie. Verslagen der Jeugdkampen en van hei Reisbureau kwamen niet voor, omdat door de tijdsomstandigheden deze beide onder- m'deelingen op non-activiteit gesteld waren. Verkiezingen. Het volgende punt van de agenda, de verkiezingen, nam wat meer tijd in beslag. Aan de beurt van aftreden waren de voor- utter, pastoor P. J. Jans, die zich niet her kiesbaar had gesteld; en drs. Th. C. Hijzen, die wel herkiesbaar was. Voor de functie van voorzitter werd met oote meerderheid van stemmen den hul digen secretaris pastoor E. Wijker te Krom- 1 menie, aangewezen. In de vacature, die hierdoor ontstond, werd voorzien door de verkiezing van den weleerwaarden heer A. C. van de Poll te Utrecht, die 25 van de 42 uitgebrachte stemmen op zich vereenigde. Voor de andere functie in het bestuur was drs. Th. C. Hijzen door alle vereeni gingen opnieuw candidaat gesteld, zoodat geen tegencandidaat was aangewezen. Er waren slechts drie voorstellen binnen gekomen, die na een kort debat werden af gestemd, terwijl een motie op het laatst werd aangenomen. Na het vaststellen van de begrooting 1943 kwam de rondvraag aan de orde. De vice- voorzitter maakte van de gelegenheid ge bruik, om namens den bond eenige harte lijke woorden te richten tot den scheiden den voorzitter, hetgeen door de vergadering met levendifflen bijval werd onderschreven. Pastoor Jans sloot daarna omstreeks 1 uur de vergadering met een woord van dank voor de prettige samenwerking, die hij altijd had ondervonden, en voor de vriendschap en genegenheid van bestuurs leden en leden. Hij wenschte de nieuwe bestuursleden geluk met hun verkiezing en dankte namens de vergadering de gast- vrouwe, de vereeniging ,,De Zaankanters die door een keurige voorbereiding het vlotte verloop der vergadering had be vorderd. Na afloop werd nog een bezoek gebracht aan de gerestaureerde kerk der Oud-Ka tholieke gemeente te Krommenie, alwaar een kleine tentoonstelilng werd bezichtigd VOETBAL-VARIA. „Kraak won In Het Volk wordt onder den veelzeg- lenden kop „Volewijckers kan niet van Iraak winnen!" een uitvoerig verslag ge geven van den Zondag gespeelden wedstrijd De VolewijckersStormvogels, die met 0-1 door de IJmuidenaren werd gewonnen. De volgende bijzonderheden zijn interessant' „Het is niet de eerste keer. dat de achter hoede van de stoere .Stormvogelploeg een voorhoede tot wanhoop heeft gebracht en daarmede den wedstrijd heeft., gewonnen. Dit gebeurde ditmaal op het Mos veld, waar een zeer matig spelend Volewijckers voor de taaie onverzettelijkheid van de IJmui- der defensie, doch bovenal voor den emi- nenten doelverdediger Piet Kraak, het hoofd heeft moeten buigen. Ontrefbaar leek het doel van Stormvogels, zoolang Kraak met bewonderenswaardig gemak eiken bal klem vast ving of herhaaldelijk hoog opsprin gend, het leder feilloos uit de lucht plukte. Het geroutineerde Stormvogels liet de Amsterdammers regelmatig „komen" en sloeg dan de aanvallen van De Jong c.s. ge stadig af. Dit was het spelbeeld. dat de be zoekers slechts matig vermocht te boeien er alleen de soms spannende doelworstelingen waarbij Kraak zijn sublieme doelwachters - kunsten ten volle kon demonstreeren, be hoedden het publiek voor verveling. Mochten de gasthëeren dan een overwicht uitoefenen, de" IJmuidenaren zochten van lijd tot tijd hun heil in snelle uitvallen, waarbij de verre trappen van spil Schoorl, die maar weinig voor zijn doelman heeft ondergedaan, uitermate nuttig bleken. De IJmuider middenvoor Keur, die een week eleden nog in het afdeelingselftal van laarleni was uitgekomen, verdeelde het geen succesnummer. Overigens had 't drie spel verdienstelijk, doch was als schutter manschap Van Gelder-Konradt-De Boer heel wat te stellen met de blauwwitte-voov- hoede, waarin de rechtervleugel, met den energieken Hessel op de rechtsbinnenplaats soms aardige dingen deed. Wanneer men dan nog weet, dat het genoemde trio dit maal niet bijster trapVast was, is het be grijpelijk, dat Volger niet werkloos bleef."; Stichting Jong Geluk. Voor de jeugd van on- en minvermogen den heeft de Stichting Jong Geluk veel waardevolle ontspanning kunnen geven Bij tal van gebeurtenissen wist zij den jon geren aangename, onvergeteliike oogenblik- sen te verschaffen. Onwillekeurig denken we hierbij terug aan het Kerstfeest, dat in 1941 zoo'n groot succes werd. Er werd veel bereikt, doch voorloopig zijn alle plannen tot nader order uitgesteld De aanhoudende problemen noopten tot d>t besluit, zoodat er voorloopia van activiteit niets zal zijn te bespeuren. Zeer zeker zul len de jongeren een en ander geenszins met gejuich begroeten. Zes kinderen aan ouderlijke macht onttrokken. Verzorging liet veel te wenschen over. Het is aan velen bekend, dat de verzorging van sommige kinderen door hun ouders te IJmuiden c—al eens iets te wenschen over laat. Vers- ''ende omstandigheden hebben er de laatste jaren toe geleid, dat de politie tot ingrijpen werd gedwongen. Treurige toe standen werden er aangetroffen, die radicaal optreden noodzakelijk maakten. Gewoonlijk was het niet verantwoord de kinderen .bij hun moeder te laten, Thans heeft de politie opnieuw een derge lijk geval in handen gehad. Zij had vernomen, dat er te IJmuiden een gezin woonde, waarin de jongens en meisjes niet den zorg genoten, waarop zij recht hebben Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat het gewenscht was hen aan de ouders te onttrekken, zoodat zij aan den Voogdijraad te Haarlem werden toe vertrouwd. Naar wij vernemen betreft dit zes kinderen van drie tot dertien jaar, die dus tot één ge zin behoorden. Zij groeiden op in een voor hen verkeerde omgeving. Zij beschikten over onvoldoende kleeding en schoeisel en als dit het hoofdbezwaar zou zijn geweest, zou er wellicht nog een andere oplossing dan de nu toegepaste zijn gevonden. Bovendien bleken de jongens en meisjes echter niet te veel van wasschen te weten. Hun lichamelijke rein heid liet veel te wenschen over. Achtduizend georganiseerde dammers. In ons blad van Zaterdag hebben wij den heer K. de Jong, op damgebied een bekende figuur, interessante bijzonderheden laten ver tellen over de door hem zoo gepropageerde concentratie van dammers in geheel Neder land. Naar wij vernemen is het ledental van den Nederlandschen Dambond van driedui zend tot achtduizend gestegen, terwijl de nieuwe aanmeldingen nog niet zijn te over zien. Het officieele orgaan van den Nederland schen Dambond, Het Damspel, zal voor c!" maand November een oplage van niet mi- der dan achtduizend exemplaren hebben. Honderd liter smeerolie ontvreemd. Dieven sloegen in pakhuis hun slag. Den laatsten tijd hebben wij enkele malen een en ander medegedeeld over diefstallen In pakhuizen. Het blijkt, dat vooral de Zuidzijde gaarne door de dieven als operatieterrein wordt gebruikt. Dezer dagen werd uit een daar staand pakhuis ongeveer honderd liter smeerolie ontvreemd. Bovendien maakten de onbekende daders zich van vijf rollen staal draad meester. Hieruit kan men wel afleiden, dat zij op brutale wijze zijn te werk gegaan en geen gebrek aan tijd, om alles te vervoe ren, hebben gehad. De politie stelt een onder zoek in. Inbraak in melkhandel. Dertig pakjes boter gestolen. :o' fs een veel begeerd artikel, zoodat meni i graag zijn rantsoen zou trachten aan te vullen. Het gevolg hiervan was, dat er in den nacht van Maandag op Dinsdag in een melkhandel aan de Willebrordstraat te IJmuiden-Oost werd ingebroken. De dieven hebben hun plan blijkbaar niet slecht voor bereid. Z'ij hadden een valsche sleutel bij zich. Verondersteld wordt, dat zij hiermede de achterdeur van het perceel hebben ge opend. Zij wisten wel wat zij konden gebruiken, want toen zij dertig pakjes boter aantroffen aarzelden zij niet deze mede te nemen. Tevens slaagden zij er in een klein bedrag aan geld te bemachtigen. De politie is van een en an der in kennis gesteld. Burgerlijke Stand. Geboren: W. Terlouw, d., Stationsweg 68, Velsen: Schouten, d., Schulpweg 34, Vel- sen-N.; Snijder, z., Bothastraat 12rd„ IJmui den; W. P. Vervelde, d., v. Wassenaerstraat 12, IJmuiden: Schelvis, z., Lindenstraat 6, IJmuiden; C. P. Zoon, z.; Duinvlietstraat 96, Velsen-N.; H. J. P. Handgraaf, z., Pastoors straat 35, Santpoort; A. de Jong. d„ Wil lemsplein 7, IJmuiden; P. J. H. Gulikers, d., Edisonstraat 6, IJmuiden; J. P. M. Neve, z., Platanenstraat 27, IJmuiden. Overleden: F. Postma, 2 jz, v. B. Post- ma, VeLserduinweg 296, IJmuiden; R. de Ruijter, 78 j., wedr. v. W. de Wijs, Prince- straat 6, Velsen-N. marktbericht ijmuiden. IJMUIDEN 17 November 1942 Kabeljauw f2. groote gul f 1.50, kleine gul f 1.20, pufschar f 0,30, wijting (dicht) f 0.80. visch- puf f 0.10, alles per kg. OM DE BRILLEN! (Het bestuur van de voetbalver- eeniging Blauw Wit heeft een be roep op het publiek gedaan om niet meer door het gooien met kus sens zijn emoties te uiten, aangezien brillendragers hierover hebben ge klaagd). Een groote menschenmassa kon In 't Amsterdamsche Stadion Zich laatst niet meer bedwingen, De kussens vlogen heen en weer, Zoo ging de massa ongeveer Zijn lof- of klaaglied zingen! Het werd niet, zoo wordt thans gemeld, Door iedereen op prijs gesteld. Er kwamen weldra klachten Van brillendragerst die ontdaan Hun glasschade ik voel het aan! Als grief naar voren brachten. Daarom heeft het Blauw Wit-bestuur (Het glas is schaarsch en nogal duur) 't Publiek moeten verzoeken: Gooi niet met kussens! Breng dan maar De handen stevig op elkaar. Of men succes zal boeken? Ik draag heel graag mijn steentje bij Publiek, beheersch u, opdat wij 'n Verbetering bereiken. 'k Draag zelf een bril (ik ben u vóór!) En moet dus het r 1 wel door 'n Gekleurde bril ijken. Eischen voor schoolzwem- diploma. Verleden week hebben wij er nog eens de aandacht op gevestigd, dat het school zwemmen op veler belangstelling aan spraak mag maken. Zooals bekend is, werd een regeling getroffen inzake de eischen, waaraan moet worden voldaan, zulks in het kader van een nog niet zoo lang ge leden aangekondigd plan tot het brengen van uniformiteit ten aanzien van uit te reiken diploma's. Degenen, die het voorbereidend zwem diploma willen behalen, moeten te water gaan met een sprong van den bassinwand, onmiddellijk gevolgd door 125 meter zwem men, waarvan de eerste 75 met den schooi en de laatste 50 met den enkelvoudigen rug slag. Direct daarna dienen de candidaten te water te gaan met een sprong van de een-meterplank, terwijl vervolgens dadelijk 'en minuut watertrappen met de handen jeneden schouderhoogte op het programma staat. Voor het schoolzwemdiploma B (diploma geoefend zwemmer) wordt het volgende verlangd: Te water gaan met een sprong van de een-meterplank, onmiddellijk ge volgd door 50 meter gekleed zwemmen me den schoolslag; te water gaan met spronj, 150 meter zwemmen, waarvan de eerste 10( van den basinwand, direct gevolgd door met den schoolslag, daarna 25 meter met den enkelvoudigen rugslag en tenslotte 25 meter rugzwemmen met de handen boven water als bij vervoer van een drenkeling in kopgreep. Een en ander moet direct na elkaar geschieden. Het derde- of het schoolzwemvaardig- heidsdiploma eischt meer, namelijk: snel- zwemmen: -a) te water gaan met startduik van den bassinwand, gevolgd door 25 meter schoolslag in den maximumtijd van 35 sec. voor meisjes en 30 seconden voor jongens, benevens het nemen van een vast keer punt bij den schoolslag; b) in het water van den bassinwand starten, gevolgd door 25 meter samengestelden rugslag of rug- crawl in den maximumtijd van 35 seconden voor meisjes en 30 seconden voor jongens. Afstandzwemmen: te water gaan met start- duik van den bassinwand, gevolgd door 175 meter zwemmen met zwemslag (en) naar keuze. Zwemmend redden: a) te water gaan van den bassinwand en in een duik twee bordjes, liggend op een onderlingen afstand van pl.m. 5 meter, ophalen uit water van circa 2meter diepte; b) te water gaan met hurkval en vervolgens 50 meter rug- zwemmen met de handen boven water als bij vervoer van een drenkeling in kopgre c) een minuut watertrappen, waarvan seconden met de handen in de zijden en 10 seconden met de handen hoog geheven. Waterspringen en duiken: het uitvoeren van den sluitsprong en een eenvoudige duik beide uit stand van de een-meterplank. Schaakclub „Kijk Uit T" Nog steeds veel animo. Nu de lange winteravonden zijn aange broken, toonen de schaakliefhebbers weer hun gebruikelijke bedrijvigheid. Ook onze gemeente telt tientallen enthousiaste be oefenaars en het spreekt dus haast als van zelf, dat de leden der Schaakclub „Kijk Uit! iederen Dinsdagavond trouw in het gebouw aan de Willebrordstraat bijeen komen. Het schaken veroorzaakt steeds de noo- dige spanning, waarbij natuurlijk elke kans wordt benut. Er kan geconstateerd worden, dat dr. Eeuwe ook in onze gemeente vele volgelingen heeft. Ondanks de huidige tijds omstandigheden heeft het bestuur niet ge aarzeld om het clubleven normaal voort te zetten. Mocht echter te zijner tijd blij-' ken. dat een belangrijke verandering nood zakelijk is. dan zullen er alsnog nadere maatregelen kunnen worden getroffen. Visschen in pension. In de laatst gehouden ledenvergade ring van de Vereeniging van Aquarium- en Terrariumhouders .Kennemerland" is besloten de visschen van de leden, die moeten verhuizen, bij de overige liefhebbers van de aquariumsport in pension te doen. Visschen, welke op deze wijze niet kunnen worden ondergebracht, zullen in „Artis" te Amsterdam een onderdak vinden. Hoe het nu moet als de eigenaars later hun bezit terug willen hebben? Etiquetten weeke'n in het water na tuurlijk van de schubben af, maar doen de liefhebbers het misschien met een label aan den staart of vinnen? UIT BEVERWIJK. Beverivijkers genoten twijfelachtige eer. De kennis- schoonmaak ging vooraf. Jaarmarkt naar schijn lijk de oorsprong. Oude herinneringen. Liefhebbers van ansjovis. Telkens weer komt tot uiting, dat n tegenwoordig geen goederen meer zonder toezicht kan laten. Er zijn gewoonlijk wel personen in de buurt, die het met de eerlijk heid niet zoo nauw nemen en daarom niet aar zelen van een voor hen gunstig oogenblik ge bruik te maken. Het heeft er veel va dat alles van hun gading is, want talrijke artikelen zijn op deze wijze reeds van „eige naar" verwisseld. Dezer dagen waren bij een aanlegsteiger te IJmuiden drie vaten ansjovis opgeslagen. Deze voedzame lekkernij vertegenwoordigt een flinke waarde en tot dusver onbekenden za gen er dan ook niet tegen op zich er meester van te maken. De politie is van het gebeurde in kennis gesteld en haar onderzoek duurt nog voort. Intusschen geeft dit voorval weer aanleiding om er nog eens aan te herinneren, dat steeds de grootst mogelijke voorzichtigheid door de eigenaars en verzorgers van welke goederen ook in acht dient te worden geno men. De jeugdige verzamelaars. Vele veranderingen op allerlei gebied doen zich gelden en het is dus volkomen logisch, dat sommige vereenigingen hierdoor worden beïnvloed. De jeugdafdeeling der Postzegelvereniging IJmuiden en Omstreken wordt evenwel ge kenmerkt door een gezonde bedrijvigheid. De jongeren toonen nog steeds een warme be langstelling voor deze leerzame liefhebberij. Degene, die hieraan twijfelt kan zich iede ren Zaterdagmiddag in het St. Fidelisgebouw van de levendige sfeer overtuigen. Er wordt geruild en gehandeld, kortom de jongeren doen niet voor de ouderen onder. Voor de toekomst bestaat het voornemen om het geregeld contact te handhaven en men hooot, dat men in dit opzicht zal slagen. De jeugdafdeeling heeft reeds veel bereikt, doch men beschikt ook thans nog over vele moge lijkheden. lil Veilige haven. Het bestuur der Speeltuinvereeniging I.V.H. ontplooit een %'erheugende bedrijvigheid. Niettegenstaande allerlei vraagstukken, welke geregeld uit den weg geruimd dienen te wor den. vervult het zijn belangrijke taak op de gebruikelijke wijze. Het is duidelijk, dat een en ander vooral door de jeugd zal worden gewaardeerd. Er worden weer aardige plannen voorbereid, zooals inzake het Si. Nicolaasfeest. scheidsrechters voor zondag. voor de elftallen, welke Zondag a.s. spelen zijn als scheidsrechters aangewezen: Stormvogels— Hermes (M. J. v. d. Hoek). Ajax-VSV (D. Nljs); osv—De Kennemers (N. Scheepmaker); Sant poort—RCH (C. Bosma): Beverwijk—DEM (C. J. Mol): Kinheim—TYBB (J. B. Jobse); Halfweg— Terrasvogels (L. J. Smid); CSV—VVB (F. Hooge- woonink); VSV 2—EDO 2 (A. de Ruyter); RCH 2 —Stormvogels 2 (H. C. Spruyt). VELSEN KINDERBEWAARPLAATSEN. Door den burgemeester is vastgesteld een verordening tot wijziging der verordening op het oprichten en het hebben van kinder bewaarplaatsen en het opnemen van pleeg kinderen, in dier voege, dat in art. 1 der verordening op het oprichten en het heb ben van kinderbewaarplaatsen en het op nemen van pleegkinderen achter de woor den „niet mede gerekend" wordt ingevoegd „onverschillig of die plaats dient tot het feven van onderricht, het bewaren of en- el tot het bezighouden of vermaken der kinderen". CASTRICUM MOBILISATIE KRUIS. Voor de bewezen diensten tijdens de mo bilisatie van 1939'40 verricht, aan de pa- tienten van het Provinciale Ziekenhuis Duin en Bosch, is aan de Gezusters Lena en Maria Schotvanger, het „Mobilisatie Kruis" uitge reikt. PRIJS BEHAALD. De plaatselijke vereeniging E.H.B.O. be haalde by haar eerst gehouden onderlingen wedstrijd te Velsen een tweeden prijs met 100 punten. Tevens werd een zilveren me daille toegekend. Teekenlng Bessels (Paz Holland m.i 125 /"die KosIbAre k'sfc raJ Vgrjoreei) 'Zfjr», jii.a-.lt. ik (^no ik jprirw) er ITxie )9 doJ kr>or, 1 of itxf cldwk el us Kas.! mi is «r uil «lOsprorj Officier van Justitie contra burgemeesters Verordening van burgemeesters stichtte verwarring. Zooals men zich zal herinneren had in den voorzomer van 1942 in stad en dorp van Noordholland een ware aard beien-invasie nlaats. Overal waar men zag in Kennemerland, het waren steeds uitnuilende sloffen sappige lioog-rood gekleurde aardbeien. Op bagagedragers van fietsen, on de trambalcons, in de treinen, overal aardbeien en nog eens aardbeien. Het was in vele huisgezin nen een ware tractatie en een prettiee afwisseling op lief menu. Het aard beiencentrum Beverwijk beleefde drukke tijden Maar mocht dat alles wel? Ondanks tijden van oorlog- en voedse!nrnbl"men moet de wet gehandhaafd blijven. En al zullen de hoogmogende heeren van de rechterlijke macht in ons arrondisse ment niemand een gezonde boterham met aardbeien misgunnen, waardoor mede het vitamine-areaal een welkome aanvulling en versteviging ontvangt er zün grenzen. Ita lex scripta! Voor den economischen rechter m Ha lem had gistermorgen de eerste behande ling plaats van een „aardbeien-zaak" welke binnenkort nog wel door meer ge volgd zal worden. Terecht stond een zekere Teunis Str.. venter te Beverwijk terzake van overtreding van het tuinbouwafzet- besluit. Hij had n.l. 53 sloffen aardbeien verkocht op 30 Juni van dit jaar en een politieagent had hem daarvoor het bekend*" bonnetje uitgereikt. De verdachte was het er echter niet mee eens. Kijk eens edelachtbare heeren zei hij in alle gemoedsrust eens rechtvaar digen. Ik heb hier in mijn zak een cou rant (Het Noordhollandsch Dagblad) er daar staat een bekendmaking in van den burgemeester van Limmen. Castricum ei- Beverwijk. waarin gézegd wordt, dat hei met ingang van 1 Juli 1942 verboden i' om aardbeien te vervoeren zonder de ver- eischte toestemming. En ik be-n op 30 Jun verbalïseerd, dus ik heb geen schuld. Daar zal ik U direct wel op antwoor den was het rustige bescheid van de- Officier van Justitie. Mr. P.esier. Nadat de economische rechter, mr. Bijle- veld, nog enkele vragen aan den verdachte had gesteld en de betrokken courant van den verdachte had doorgelezen, gaf hij het woord aan den officier van justitie voor het nemen van zijn requisitoir. Mr. Besier zeide. dat het hier de qerste behandeling betrof van een der vele aard beien-overtredingen. Het is een raar geval met die aard beien. Het publiek wist niet meer waar het aan toe was en ook de handelaren niet meer. Er was een groote verwarring waar te nemen, welke voor een niet gering deel uit de verschillende uitgevaardigde voor schriften en verordeningen waren af te leiden. De bekendmaking van de burgemeesters in deze courant bepaalde, dat met ingang van 1 Juli 1942 geen aardbeien meer ver voerd mochten worden. Dat is hoogst eigenaardig, want er bestond reeds een rijksregeling, die omstreeks 8 Juni werd uitgevaardigd en waarin bepaald werd, dat er gerekend vanaf dien dag geen warmoezerijgewassen vervoerd mochten worden. Wanneer we nu in het tuinbouwafzetbe- sluit, doorlezen welke gewassen onder deze regeling vallen, dan zien we, dat aardbeien ook tot de groenten gerekend worden en dus geen fruit zijn. Ergo was het reeds ver boden om aardbeien te vervoeren. Om streeks half Juni is deze regeling bindend verklaard voor het geheele land, dus was niet meer beperkt tot enkele deelen. De officier merkte hierna op, dat hü dus met de verordening van de burge meesters niets te maken heeft. Deze courantenberichten zün misleidend ge weest en het publiek kan er de dupe van worden. Over het algemeen zullen de burgemeesters goed doen niet zelf standig verordeningen uit te vaardigen, omdat deze veelal in strijd komen met de wet. temeer waar men den laatsten tüd steeds meer verordeningen van burgemeesters het licht doet zien. In dit geval in liet bijzonder zijn de burge meesters buiten hun boekje gegaan. Rekening houdende met deze omstandig heden wilde de officier tegen den ver dachte Teunis Sir. geen hooge straf eischen en vorderde f 10.of zes dagen. De po litierechter veroordeelde den verdachte conform dezen eisch. Het is in den loop der jaren reeds meerdere malen bewezen, dat Bever wijk feesten kan organiseeren en de Beverwijkers wat je noemt recht feest kunnen vieren. Maar zoo geslaagd of zoo'n feestroes kon er niet heerschen of de oude Beverwijkers haalden hun schouders op en zeiden: „Neen, in on zen tijd werd er feest gevierd, dal de spaanders er af vlogen". Hun herinne ringen gingen dan terug naar de roem ruchte Wijker kermis en in hun geest doorleven wij weer eens al die vreugde en pret van die jaarlijksche kermis- week. Het goede oude Wijkje maakte hiermee in Noord-Holland historie, al was het- dan ook vaak niet een van de mooiste soort. Deze kermissen leven voort in de herin nering en het merkwaardige is. dat ook de jongere generatie er alles van weet. want nog altijd doen de verhalen over deze da gen de ronde, dagen van gezelligheid, maar ook van losbandigheid. Om deze redenen zal het dan ook wel geweest zijn, dat op 22 November 1907 de gemeenteraad besloot de kermis af te schaffen. Vijf en dertig jaar geleden viel het besluit, maar de Wijk is zijn kermis nog niet vergeten. Wat voor een lange geschiedenis zii had en hoe oud de Wijker kermis wel was. toen zij in 1907 werd afgeschaft is in nevelen gehuld, want het is niet meer te achter halen. Zij stamt echter uit overoude tijden, toen vrijwel in iedere plaats jaarmarkten werden gehouden. Deze jaarmarkten zijn waarschijnlijk wel de oorsprong geweest van de Wijker-kermis. Op deze markten ver schenen de marskramers, die allerlei voor werpen aan den man en de vrouw brachten en in de openlucht tanden en kiezen trok ken. Het is niet moeilijk zich hiervan een voorstelling te makententjes en kramen met stoffen, snuisterijen, gereedschappen, kwakzalvers met pillen en daarom heen een bonte mengeling van menschen. die op de jaarmarkt wachtten om een bepaald artikel te koopen als vóór eenige jaren de moderne huisvrouw op een uitverkoop wachtte. De middenstand zal toen wel heel bescheiden voorzien zijn geweest en daardoor zullen de jaarmarkten wel steeds zoo'n groote belang stelling getrokken hebben. In een oud kran tenknipsel troffen wij bijvoorbeeld aan. dat de groote messenkramen op de Beverwijk- sche markt goede zaken maakten. De schrij ver voegt hieraan dan nog toe. dat „hii niet weet of deze voorliefde voor prima messen ook verband hield met de toenmaals beden kelijke reputatie, dat de messen nogal los in den zak zaten". Het werpen van messen moet op de jaarmarkten een even gelief koosde sport geweest zijn als het hameren op den „Kop van Jut". Het scheen gemak kelijker te zijn een mes te werpen, dan Jut zoo te bewerken, dat hij drie maal knalde. Twijfelachtige eer. De als prijzen beschikbaar gestelde eere- teekenen werden trotsch op de borst ge speld. als bewijs, dat met hem bij een of ander vechtpartijtje terdege rekening ge houden moest worden. Ja. die Wijkers van toen moeten wel heethoofden geweest zijn en de vuisten best hebben kunnen gebrui ken. Want hoe is het anders mogelijk, dat Beverwijk met De Rijp en Schagen over één kam geschoren werd. Zelfs de jeugd van nu kent nog het rijmpje: „Beverwijk. De Rijp en Schagen. zün Noord-Holland's grootste plagen". Zwartkijkers vonden dat nog niet genoeg en maakten van Noord- Holland zelfs Nederland. Zoover hebben de Wijkers het echter nooit gebracht met hun twijfelachtige eer. Maar ja, als de drank is in den man, is de wijsheid in de kan. Zoo veranderde langzamerhand het ka rakter van deze jaarmarkten. Naast de ge wone kramen kwamen meer en meer spul len, waarin of waarmee men zich kon amu seeren. De groote stoomcaroussels met hun blinkende machines, puffend en blazend, verschenen en een naam als Janvier is aan deze vermakelijkheid onverbrekelijk ver bonden. Loten en een schoonmaak. Tot nu toe was het de gewoonde, de kraamhouders bij loting een standplaats toe te wijzen, waarvoor zij marktgeld betaal den. Sommige standplaatsen werden echter zoo begeerd door de ondernemers, dat er geld voor geboden werd om het plaatsje maar te kunnen krijgen. De loting werd dan ook later vervangen door een verpachting, waardoor er meer geld in de gemeentekas vloeide. De loting was een heele gebeurtenis, want klokgelui deed de menigte kond, dat het groote oogenblik was aangebroken. Ook wanneer de kermis geopend werd beierden de klokken de week van jolijt feestelijk in. Een merkwaardigheid van de Wijker ker mis was. dat eenigen tijd van te voren de groote kermis-schoonmaak in de huizen werd gehouden, er werd geboend, geveegd en gepoetst dat alles glom. Zelfs de straten kregen aan den vooravond nog een extra beurt. Waarom dit alles gebeurde? Niet om- lat de huisvrouw een week wilde feest vieren en daarom een week vooruit werkte. Neen. deze properheid gold een ander doel. De kermis was niet alleen een feest van de Huisdieren en de evacuatie. De Nederlandsehe Vereeniging tot Be scherming van Dieren richt zich tot hen. üe moeten evacueeren, met de mededee- ling, dat van overheidswege is toegestaan huisdieren mede te nemen. De poes kan het veiligst vervoerd worden in een stevir mandje, op den bodem een dubbelgevouwen kleedje en met goed sluitend deksel, waar in eenige ventilatie moet zijn. Een groote hond loopt in den regel gemakkelijk rftee een kleine hond kan evenals de poes in een mand worden gedaan, of op den arn worden gedragen. Vogels neemt men het best in een afgedekte kooi mede Konijnen en geiten kunnen zoo noodig van te vore bij anderen worden ondergebracht, dit geldt ook voor visschen in aquaria. Met het pijnloos afmaken der dierer. wachte men tot het uiterste. Voor het geval men de dieren niet kan meenemen, of elders onderbrengen, raad plege men de volgende afdeelingssecreta- riaten van de Nederlandsehe Vereeniging tot Bescherming van Dieren: Beverwijk en omstreken: Scheijbeeoklaan 6; Haarlem er omstreken: Verspronckweg 26: IJmuiden- Velsen en omstreken: Meervlietstraat 73' Zandvoort en omstreken: Kostverloren- straat 24. Bloedtransfusiedienst. Het rayon Beverwijk van den Bloedtrans fusiedienst van het Nederlandsehe Roode Kruis heeft zich opnieuw gewend tot hen, die tijdens de mobilisatie gehoor hebber gegeven aan den oproep om zich beschik baar te stellen als bloedgever in oorlogs tijd. Daar het onder de huidige tijdsomstan digheden nog dringend noodzakelijk is om over een ruim aantal bloedgevers te be schikken, zóówel voor slachtoffers onder de burgers ten gevolge van oorlogshandelingen als voor zieken, doei het Roode Kruis we derom een beroep op hen om zich opnieuw beschikbaar te stellen. Zij. die zich wederom hiervoor opgeven, dienen zich aan een her keuring te onderwerpen. De herkeuring zal plaats hebben in het Roode Kruis Ziekenhuis. Aan bloedgevers worden na het afstaan van bloed extra le- vensmiddelenbonncn verstrekt. straat, maar vooral ook een huiselijk fees.. In de kermisweek was er n.l. geen gezin, of het verwachtte familie- of vriendenbe zoek en dan moest natuurlijk het huis schoon wezen. (Wordt vervolgd). Wat uitgaand Beverwijk wacht. Tooneel en een avond van kleinkunst. Het uitgaand publiek van Beverwijk heeft in de periode als het maantje de verduiste ring ten deele opheft, niet over afwisseling te klagen. Ook deze week maakt hierop geen uitzondering. In het K.S.A.-gebouw wordt Donderdagavond door Willem Boos- sen's Volkstooneel een opvoering gegeven van „De verloren Zoon". Vrijdagavond opent het departement Be verwijk van de Mij. tot Nut van 't Alge meen' het winterseizoen in het Kennemer Theater met een vroolijken kunstavond. De medewerkenden zijn Frits Bouwmeester en Dogi Rugani. Tot besluit van deze drukke week gaat ook de Geheelonthouders Tooneelvereeni- ging „Nieuw Leven" voor het eerst in dU seizoen van wal. Zaterdag en Zondag wor den in het Kennemer Theater de uitvoerin gen gegeven. Opgevoerd wordt „Het zwarte schaap een romantisch spl in vijf bedrij ven door den Dré (A. A. L. Graumans). in dit stuk treden op de dames M. Braas Van Helden en C. BerghuisBekker en de heeren G. Jansen, A. C. Groot, L. Pesch, L. J. Pesch en T. v. d. Werff. Waar Zondag dc voetbal rolt. Zondag a.s. gaan De Kennemers den zwaren uitwedstrijd tegen het leidende O. S. V. tegemoet. In de derde klasse was aan vankelijk: de plaatselijke ontmoeting Bever wijkD.E.M. vastgesteld, doch deze derby zal wel uitgesteld worden. In de vierde klasse staan weer eenige be langrijke wedstrijden' op het programma. A.D.O. krijgt haar concurrente U.S.V.U. op de thee, terwijl C.S.V. gastvrijheid zal ver- leenen aan V.VJ3. Uitgeest tegen Alkmaar is van belang voor de onderste plaats en I.E.V. kan zich wreken op Zeevogels, dat in het begin van de competitie met dubbele cijfers van de Velsenaren won. Bergen zal het ongeslagen record van Vitesse wel niet kunnen breken. De Kennemersreserves gaan naar Wor- merveer om W.F.C. 2 te bekampen. Afscheid hulpprediker. De hulpprediker W. Versteeg, die zooals bekend, het beroep naar Kortgene (Z.) heeft aangenomen, zal op Zondag G Decem ber afscheid van de Ned. Hervormde Ge meente van Wijk aan Zee en Duin nemen. „HET ZIEN VAN SCHILDERIJEN". Zaterdagmiddag j 1. kon de eerste cursus van de Mij. tot Nut van 't Algemeen door ziekte van den leider, den heer Otto van Tussenbroek, niet doorgaan. In verband hiermede zijn in de data van de volgende cursussen over het onderwerp „Het zien van schilderijen" eenige veranderingen ge- oracht. De data zijn thans: 28 November. 12 en 19 December en 2 Januari. „LEVENSMOED". Voor de Dameskrans van de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden spreekt Don derdagmiddag mevrouw Scholten—Van Iterson uit Voorburg over het onderwerp „Levensmoed". DE PLFIMVEEMARKT. Voor de wekelijksche pluimveemarkt in 10 de gebouwen van de Vereenigde Veilin gen blijft nog steeds dezelfde groote belang stelling bestaan. Ook de aanvoer van ko nijnen en geiten is zeer goed. evenals de prijzen. Daar ook nu het gebouw afdoende verduisterd is, behoeft de markt niet meer tegen het verduisteringsuur afgebroken te worden, maar kan thans weer tot. in de avonduren doorgang vinden. CONTROLEURS VOOR GLADIOLEN. De keuringsdienst van de Nederlandsehe Gladiolus vereeniging heeft voor het rayon Beverwijk—Alkmaar aangesteld als contro leur de heer H. Sinnige te Heemskerk en in het rayon Haarlem tot en met Beverwijk den heer P. J. A. Hulsobosch te Haarlem. SANTPOORT Stabiel moet degradeeren. Tegen St. Bavo hadden dc dammers geen geluk. Hoewel het dammen als wetenschappelijk kunstspe) .vrijwel «een geluk ken. kunnen om standigheden als wedstrijdfactoren een groote in vloed op den uitslag ecner ontmoeting doen geiden. Stabiel heeft dit speelseizoen pech. doordat de club twee van haar sterkste ..kopborden" moet missen, namelijk Zitman, ex-damknmpioen van Haarlem en omstreken en Smldcht. den bekende ex-D. s. T. O-hoofdklasse-speler, die reeds eer.ige jaren voor Stabiel ln de hoofdklasse-com petitie' uitkwamen Kn het werkt tijdens eiken wedstrijd demoraliseerond op dc geheele ploeg, indien juist twee dezer ..kopspelers" steeds ver stek laten gaan. Zoo was hot ook bij den voor de Santpoortsche club zoo belangrijken wedstrijd tegen St. Bavo uit Heemstede. Stabiel had bovendien pech in het verloop der ontmoeting. Stablel's voorzitter. Dinkgreve, had tegen Stevens aan bord twee een keurig tempo eindspel opgedrongen, maar dit bleek, toen het spel onberekenbaar, gedwongen moesten ver» loopen, aan den voordoollgen kant voor Stabiel te zijn, waardoor Dinkgreve verloor. Dit had toch evengoed een overwinning voor Stabiel kunnen zijn. J. M. Janssen en J. Bakhuys be haalden keurige overwinningen, doch pech had Stabiel weer aan haar 10c bord toen De Kort m een gunstige stelling een blunder maakte. Aan bord 8 van de partij P. Smit—J. Stevens deed zich nog een incident voor. Smit voerde in een guns tige stelling een diepe combinatie uit. Met den stag nam de Stabielenaar echter het verkeerde stuk weg. waarop hij reglementair recht had. Daarom ging de combinatie ook niet op en verloor hij. Had hij kalm de combinatie laten uit voeren dan had Stabiel ook aan dit bord ge- —onnen. Daarom had de uitslag 19—10 kunnen zijn. Het resultaat was. Stabiel St. Bavo: A. J. Buyck— J C Brayer o— S w. Dinkgreve—B. H. Stevens o— 2 J. H. Jansen—J. J. warmerdam 2— o P, KlaasenG. Eising o— 2 J. Bakhuys—G. Zonneveld o ,T. Oosterling—J. v. d. Zwtm l— l E. Zulderduyn—N. Zomer i— P. Smit—J. Stevens o— 2 J. Buren—J. v. Berkum l— l P. de KortJ. Wltteman o— 2 Totaal 7—13 STAND VAN ZAKEN. Stabiel heeft aldus haar derden wedstrijd in de hoofdklasse-competitie verloren. Daarmede heeft Stabiel haar laatste kans verspeeld om de on derste plaats te verlaten, en staat de degradatie voor het volgend speelseizoen vast Door den competitieleidcr was namelijk bepat'd. dat de vier eerstgcplaatsten van Noord-Holland, met dc eerste vier van Amsterdam dc hoofdklasse van het seizoen 19431014 nullen vormen. De eerste k'asse zal dan bestaan uit Beverwijk, Haarlem Stabiel. D. K. Z.. te Koog aan de Zaan, Het Noorden te Haarlem en Kijk Uit te Haarlem met de overige clubs van het district Amsterdam. Hoewel er nog drie wedstrijden door de dam- lers te Santpoort voor de Noord-Hollandsche competitie moeten worden gespeeld (tegen IJmuiden, Zaandam en Oosterkwartier) gclooven wij niet, dat zij er ln zullen slagen ook maar eer.maai gelijk te spelèn. Daarvoor hebben do Stablelenaars dit seizoen geen team

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3