Haarlemsche Courant Terreinwinst bij Toeapse en in den Elbroes. VICHY VOOR EEN BELANGRIJK BESLUIT. Hevige luchtactie boven Tunesië. De toestand in den sector-Stalingrad. PLAT0N TERUG UIT NOORD AFRIKA. 287e Jaargang No. 272 X S Abonnement p. week 0,28, p. maand 145, p. kwartaal f t,a, franco p. post 3.73, losse nummers I cent. AdvertentiSn 3—15 m m. ƒ3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dubbele prijs. Advertentieabonnementen 1500 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—15 m.m. 140. Abonnement 1500 m.m. 5 cent p. nun. OTtf.t Grafische Bedrijven Damlate. Wad. Hoofdredacteur! 5. BAÜBEWYNS. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dajeUJla behalve op Zon- en feestdagen. Woensdag 18 NovemBfer 1942 Bureaux Haarlem: Groote Houtstraat S3, BUkantoor: SoendM plein 37. Tel. Directie 13082. Hoofdredactie 15054. Redactie 10400, Administratie 10734. I4SZ5, Soendapleln 12230. Postgiro 13435*. Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Troepen der As bezetten strategisch gunstige posities. Oproep van Duitschen bevelhebber aan Fransche soldaten en bevolking in Fr. N.-Afrika. In Fransch Noord Afrika ontwikkelen de Anglo-Amerikaansche operaties zich op vallend langzaam en het is niet uitgesloten, dat de oorzaak hiervan eveneens gezocht moet worden in moeilijkheden bij de ravitailleering als gevolg van het feit, dat reeds vele transportschepen tot zinken zijn gebracht. De Engelsch-Amerikaan- sche landingstroepen zijn er niet in geslaagd Tunesië vóór de troepen van de Asmogendheden binnen te rukken, waardoor deze laatste gunstige stellingen hebben kunnen betrekken. Chaotische toestand te Algiers. Tunesië. De landing van Duitsche en Italiaansche troepen in Tunesië heeft op het Noord- Afrikaansche oorlogstooneel een nieuwe toestand geschapen, daar het bezit van Tunesië voor de controle van den smallen zeeweg van het Oostelijke naar het Wes telijke deel van de Middellandsche Zee van groote beteekenis is. Alleen reeds de aan wezigheid van Duitsch-Italiaansche strijd krachten in Tunesië en de permanente be dreiging van de troepenbewegingen der Ge allieerden door gevechtsvliegtuigen er duikbooten der Spil werkt verlammend op de Britseh-Amerikaansche operaties. Het communiqué van het Fransche staatssecretariaat van voorlichting meldt hevige luchtactie boven een aantal vliegvelden in Tunesië. In overeen stemming met de Fransche autoriteiten hebben troepen der As de verdediging van Tunis ter hand genomen. Amerikaansch-Britsche strijdkrachten, die waren waargenomen op den kustweg ten Oosten van Bóne en in het Zuidelijke ge bied aan de grens van Tunesië, werden den 16en November door de Duitsche lucht macht zwaar geteisterd. Een groot aantal Gevechten tusschen Derna en Benghazi. Engeland gaat tonnagetekort nog meer gevoelen. Nieuwe successen voor de As onder kust van Afrika. Het Itailiiaansohe weei-machtsbericht luidt: „In die Cyrenaica apeelden aich Maandag Ausschen Derna en Benghazi hevige gevech ten af. Bij aanvallen van onze jachtvliegtuigen op een door de vijandelijke l.uohitmaohit be zet vliegveld in Fransch Noord-Afrlka wer den eeniige ou het veld staande toestellen in brand geschoten. Op weg zijnde vijandelijke colonnes werden met zichtbaar resultaat bestookt met maoliinegeweervuiur. Bij de Aiigerijnse.be kust heeft een formatie Italiaansche torpedo-vliegtui gen een krachtig beschermd vijandelijk oomvooi - aangevallen en twee schepen van middelbare toinmage tot zinken ge bracht. Een onzer duikbooten onder be veil van dien luitenant ter zee Carlo Forni drong tot de reede van Böne door en 'bracht aan een groot vljandeliljik koopvaardiijsohip door ka nonvuur ernstige schade toe. Zes van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties van den dag." Naar het DNB verneemt, hebben Duitsche gevech'tsvliegers den 16 d>en November met goede uitwerking Britsdhe voorhoedecolon- nes gebombardeerd. Derna werd door die Duilbsch-Italiaan- sohe strijdkrachten ontruimd, nadat de met pioniers en vernietiglngsconumando's ver sterkte ravitai.lleerlnigsafd eetingen alie mi litaire installaties, in het bijzonder de voor het verkeer, belangrijke serpentines in den kustweg voor langen tijd hadden vernield. Het oprukken van bet achtste Britsch. leger geschiedt thans in aanmerkelijk lang zamer tempo dan aanvankelijk. De voor naamste reden van het vertraagde op- marschtempo der Engelschen is echter wel, dat de verlenging der verbindingswegen van het achtste leger, dat inmiddels om streeks 800 K.M. van Alexandrië verwijderd is, zich gaat doen gevoelen. Transportmoei lijkheden leiden tot gebrek aan munitie, levensmiddelen en benzine Duitschp ver kenningsvliegtuigen hebben heele stil staande vrachtautocolonnes der Engelschen waargenomen, waaronder bommenwerpers groote verwoestingen hebben aangericht De Engelschen zijn zoodoende tot op zekere hoogte vastgeloopen. waardoor Rommel, wien het aan brandstof niet ontbreekt, meer bewegingsvrijheid heeft gekregen. De Btrijd ter zee. Lord Woolton, do Engelsche minister van de voedselvoorziening, heeft Maandagavond in verband met den Engelsch-Amorikaan- schen aanval op Marokko en Algerije ver klaard De scheepsruimte. die voor den invoer van levensmiddelen in Gr. Brittamnië ter be schikking stond was reeds schaarsoh. maar !s nu nog schaarsoh er geworden. De onder neming in Noord-A frika heeft reeds vele schepen opgeëiseht. voor het vervoer van troepen en materiaal en zal nog meer scheepsruimte opelsohen. Dit gaat echter allemaal ten koste van den invoer naar de Britsche eilanden. Wit moeten ons derhalve op nieuwe inkrimpingen voorbereiden, ai- dus de minister. Wij mogen ons niet aan ljdele Illusies overgeven. Cripps bepleit internationale luchtvloot. Ter handhaving van den wereldvrede. In een radiorede voor de Ver. Staten heeft Sir Stafford Cripps de oprichting van een internationale luchtvloot bepleit ter hand having van den wereldvrede. Cripps betoogde o.a. dat de Geallieerden na den oorlog een betere methode moeten verzinnen om de vrijheid der naties te waarborgen. De macht van een luchtvloot zou den Geallieerden gelegenheid geven om de orde in de wereld in de macht te houden, zooals dit nimmer tevoren mogelijk is ge weest. Letterlijk zei Cripps: een internationale luchtvloot zou de meest afgelegen streken ter wereld kunnen bereiken om daar een ieder te treffen, die een poging doet den vrede ter wille van eigen voordeel te ver storen. vrachtauto's raakte in brand. Ook werden luchtaanvallen ondernomen op de haven installaties van Bougie. Duitsche oproep. De opperbevelhebber der troepen van de spil in Tunesië, de Duitsche generaal Nehring, heeft een boodschap gericht tot de bevolking van Tunesië, Algiers en Marokko en tot de Fransche garnizoenen in Noord- Afrika Daarin wordt de motiveering, die Amerikanen en Engelschen voor hun over val trachten te geven, niet steekhoudend ge noemd en aangekondigd, dat de Spilmogend- heden in overeenstemming met de regeering van Maarschalk Pétain, vastbesloten zijn ge zamenlijk een aanval van den vijand af te slaan, die Europa en het Fransche im perium bedreigt. De soldaten van de Spil zijn gekomen om zij aan zij met de Fransche soldaten te strijden. De Fransche troepen en de bevolking van Noord-Afrika worden uitgenoodigd alles te doen om vrede en rust in Noord-Afrika te herstellen, 'die dooi den vijandelijken aanval in het tegendeel zijn verkeerd. Algiers. In Algerije bestaat op het oogenblik, naar de News Chronicle meldt, een chaotische geldcirculatie, want met de landing van de Geallieerde troepen zijn de meest ver schillende muntsoorten in omloop gebracht. Bij het wisselen van buitenlandsche bank biljetten bepalen de handelaren een koers naar eigen goeddunken, daar geen offi- cieele wisselkoers is vastgesteld. Hierdoor cntstaan dikwijls conflicten tusschen de troepen en de bevolking, daar een ot andere partij zich bij aankoopen altijd bekocht voelt. Volgens een bericht van den oorlogs correspondent van de „Times" uit Algiers, hebben de operaties in Algerie de voedsel voorziening van dit gebied zeer bemoeilijkt. Vooral in de stad Algiers, waar tenge volge van de oorlogsomstandigheden, het aantal inwoners dat normaal 300.000 be draagt tot 600.000 bewoners is gestegen, verkeert de voedselpositie in een critiek stadium. De Geallieerde militaire autoriteiten heb ben zeer strenge maatregelen genomen ter bescherming van de nog aanwezige voedsel voorraden. Door groote transportschepen worden levensmiddelen aangevoerd, die voor de be zettende troepen zijn bestemd. Men is echter van plan, om, voor zoover dit door de oorlogsomstandigheden mogelijk is, ook levensmiddelen voor de bevolkjng te laten aanvoeren. Generaal Eisenhower heeft naar de onder Engelsch-Amerikaansche controle staande zender Algiers meldt, de Joodsche gemeente in Algiers verzekerd, dat binnenkort de uit zonderingswetten voor Joden in de door de Amerikanen bezette gebieden van Noord- Afrika zullen worden afgeschaft. Parijs protesteert tegen de Amerikaansch-Britsche bezettin,? van Fransch Noord- Afrika. Een overzicht tijdens een der vele te Parijs gehouden protest-demonstraties tegen den arglistigen overval van Amerikaansch-Britsche strijdkrachten op Fransch Noord-Afrika (Hoffmann/Stapf Pax Holland m) Het opperbevel der Duitsche .weermacht deelt mede: „Duitsche troepen drongen in het ge bied ten Noorden van Toeapse en in den sector van den Elbroes in diep-geëche- lonneerde stellingen binnen en namen in verbitterde gevechten talrijke ge- vechtsstellingen stormenderhand. In den Tereksector strandden herhaalde 'vijandelijke aanvallen door pantserwagens gesteund, op den hardnekkigen tegenstand der Duitsche troepen. Op de Kaspische Zee heeft de luchtmacht een tankschip tot zinken gebracht: twee tankschepen werden beschadigd. Gevechts vliegtuigen zetten de aanvallen op de spoor wegen ten Oosten van den Wolga met goed gevolg voort. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer le vendige bedrijvigheid van Duitsche storm troepen. Aan het Wolchoffront mislukten Sovjetaanvallen door het vuur van den Duitschen afweer. In de Cyrenaica duren de gevechten voort. Derna is door de Duitsch-Italiaansche troe pen volgens de plannen ontruimd. Gevechts vliegers hebben met succes tegen Britsche colonnes geopereerd. Een transportschip van 12.000 ton, dat deel uitmaakte van de Britsch-Amerikaan- sche- aanvoervloot voor Noord-Afrika, is door een Duitsche duikboot tot zinken ge bracht. Op weg zijnde vijandelijke colonnes op den kustweg ten Oosten van Böne en in het Zuidelijke grensgebied van Tunis leden door onze luchtaanvallen zware verliezen. Afzonderlijk vliegende Britsche vliegtui gen verschenen in de avondschemering bo ven het grensgebied van Noord-West Duitschland. Tengevolge van bommen leed de bevolking geringe verliezen. Patrouillevaartuigen en afweergeschut van luchtmacht en marine schoten aan de kust van den Atlantischen Oceaan en de Noordzee 7 vijandelijke vliegtuigen neer. Naar de Engelsche nieuwsdienst meldt, heeft het Britsche ministerie voor binnen- landsche veiligheid bekend gemaakt, dat er tijdens luchtaanvallen op Engeland in de maand October 229 burgers gedood of als vermist zijn opgegeven. Voorts hebben 370 personen verwondingen opgeloopen. Stalingrad. Het voor de Sovjets vitale spoorwegtra- ject BaskoentsjakStalingradFrolof i: door gevechtsvliegtuigen onbruikbaar ge maakt. Ofschoon duizenden gestraften en burgers aan het herstel van de lijn werken, blijven alle inspanningen tevergeefs, daar wat den eenen dag hersteld is, den volgen den dag weer door bommen vernield wordt. Teneinde de moeilijke ravitailleeringspo- sitie van zijn troepen in het gebied van Sta lingrad te verbeteren, stelt de vijand wan hopige pogingen in het werk om door ver sterkt transport over de Kaspische Zee en stroomopwaarts den Wolga, de dringend noodige troepen, wapens, munitie en levens middelen aan te voeren. Duitsche verken ners houden ook deze transportbewegingen in het oog. Op de Kaspische Zee is met bommen brand veroorzaakt in een zwaar geladen vrachtschip, dat volledig uitbrandde. Twee vrachtschepen, die zwaar beschadigd wer den. bleven liggen. Een bijzondere correspondent van de Sunday Times meldt, dat de burger bevolking der Sovjet-Unie reeds thans in het begin van den winter zware ont beringen lijdt. Niet alleen zijn de hoe veelheden levensmiddelen onvoldoende, maar na den inval van den winter is er vooral tekort aan brandstof. In vele woningen te Moskou brandt de kachel of de verwarming nog niet, terwijl het buiten al bitter koud is. DUITSCHLAND EN DE NEUTRALEN. Mobilisatiebesliiiten in Spanje tot verdediging der neutralitet. De benoeming van generaal Yague. Amerikaansche- en Soivjet-pressie op T urkije. EEN AANTIJGING VAN DE „TIMES". Dat men van Geallieerde zijde tracht wantrouwen te zaaien tegen Duitschland, blijkt duidelijk uit een artikel in de „Times", aldus de Wilhelmstrasse. De „Times" beweert hierin namelijk, dat Duitschland agressieve bedoelingen tegen Spanje en Turkije koestert, doch kan geen bewijzen aanvoeren om deze bewe ringen te staven. Van officieele Berlijnsche zijde wordt tegen deze verdachtmaking geprotesteerd en wordt zij als een doorzichtige poging beschouwd de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en deze twee staten te verstoren. De eenige bedoeling van c^pze tendentieuze berichten kan alleen zijn, zoo oordeelt men in officieele Duitsche kringen, om onrust en nervositeit op te wekken in de neutrale landen. Spanje. Onder voorzitterschap van Franco is de Spaansche regéering Maandagavond laat in buitengewone zitting bijeengekomen Het bij zondere karakter van deze zitting heeft te Madrid sterk de aandacht getrokken. Naar uit betrouwbare bron verluidt, heeft generaal Franco in de buitengewone bijeen komst verklaard, dat Spanje vast besloten is jn neutraliteit te verdedigen. Franco heeft den minister der drie weer- machtdeelen bij decreet gemachtigd naar eigen goedvinden een gedeeltelijke mobilisatie ten uitvoer te leggen, teneinde de eenheden van leger, luchtmacht en marine op oorlogs sterkte te brengen. Voorts worden alle gepensioneerde en serveofficieren en onderofficieren binnen het bestek van de bestaande noodzakelijkheden opgeroepen. In het decreet wordt de maatregel gemoti veerd met de toespitsing van den internatio nalen toestand en met hel feit. dat de oorlog thans gekomen is in de onmiddellijke nabij heid van de Spaansche territoriale en prot.ec- toraatsgebieden, benevens van de koloniën. In de verordening wordt gezegd, dat het gaat om een elementaire voorzichtigheidsmaatregel, die er toe dient om te waarborgen, dat Span je verre blijft van den oorlog, om den vrede in Spanje te verzekeren en om Spanjes on afhankelijkheid en eenheid te garandeeren. Generaal Franco heeft generaal Yague, die benoemd is tot commandant van het tiende Spaansche legercorps te Melilla in afscheids- audiëntie ontvangen. Generaal Yague is nog Dinsdagavond naar Marokko vertrokken. Men ziet in welingelichte kringen te Ber lijn in de benoeming van Yague op een zeer belangrijke post in Spaansch Marokko, een bewijs, dat Spanje zich niet uitsluitend ver laat op Roosevelts neutraliteitsverklaring, doch zelf alle maatregelen neemt, die noodig zijn om het Spaansche gebied in Afrika even tueel krachtig te verdedigen. Turkije. De Sowjetrussische ambassadeur, Vinogra- dof is. aldus het D.N.B., onmiddellijk na zijn reeds lang niet meer verwachten terugkeer in Ankara een buitengewoon levendige di plomatieke activiteit gaan ontplooien. Zijn vertrek naar Moskou dezen zomer werd op gevat als een terugroeping en in Turksche kringen voorspelde men hem het gebruike lijke onaangename lot, niettegenstaande van hem verluidde, dat hij bijzonder bij Stalin in de gunst stond. Men is te Ankara van mee ning, dat hij het aan het energieke optreden van de Angelsaksische diplomatie te danken heeft, dat hij toch nog naar Ankara kon te- rugkeeren. De Angelsaksische diplomatie zoo zegt men, acht het doelmatig een verbetering van de Turksch-Sowjetrussische betrekkin gen te demonstreeren. Naar verluidt is Vinogradof met uitgebrei de volmachten en instructies naar Ankara te ruggekeerd, en Willkie zou tijdens zijn blijf in Moskou op toonaangevende wijze aan de formuleerinj*- ervan hebben medegewerkt. Het is moeilijk te gissen hoe deze instructies luiden, want de practische mogelijkheid van een versterking der betrekkingen tusschen beide landen mag niet over het hoofd worden gezien, al berusten deze dan ook, vooral van Turksche zijde, op een gegrond wantrouwen. Sedert zijn terugkeer op 7 November heeft Vinogradof een aantal besprekingen gevoerd met den ministerpresident en den minister van buitenlandsche zaken. Van Angelsaksische zijde wijst men er op, dat alles is gedaan om het Turksche wantrouwen tegenover de Sow- jet-Unie te doen verdwijnen. Na de pressie, die de laatste drie jaren ver schillende malen door Moskou op Turkije werd uitgeoefend, vraagt men zich echter af, welke nieuwe factoren er aanwezig zouden kunnen zijn, die den grondslag voor een op rechte zuivering en opheldering der weder- zijdsche betrekkingen zouden kunnen leggen. Het Amerikaansche informatiebureau, dat zijn hoofdzetel te Istanboel heeft en onmid dellijk ressorteert hier de ambassade te An kara. waardoor het diplomatieke immuniteit geniet, begint inmiddels ook in de provincie zijn actie te ontplooien. De laatste weken zijn filialen geopend in plaatsen, waar slechts onbeteekenende Turksche bladen verschijnen. Sommige dezer plaatsen liggen in militair ge bied. waar vreemdelingen niet of slechts on der speciale omstandigheden mogen komen. In Turksche kringen spreekt men reeds het ernstige vermoeden uit, dat het hier niet het leveren van Amerikaansche berichten aan de Turksche pers betreft, maar dat van een pro- paganda-instituut moet worden gesproken. Controleert geregeld uw electriciteitsverbrulk. De feitelijke positie van Frankrijk reeds lang niet meer in overeenstemming met den juridi sch en toestand. Maandagavond heeft ambassadeur de Brlnon journalisten meegedeeld, dat de Frnnselie regcering „zeer binnenkort" een belangrijke mededoeUn? zal doen. Het staat, naar hij er aan toevoegde, non niet vast of deze verklaring zal plaats vinden in den vorm van een com muniqué of In een boodschap van den staatschef. Staatssecretaris admiraal Platon, die Maandagavond, na een verblijf van ver scheidene dagen ln Noord-Afrika. te Violiy is teruggekeerd, is Dinsdagoch tend ontvangen door maarschalk Pétain en Da val, mot wie hij een langdurig on derhoud liadi Lavall heeft Dinsdag in dien loop van den dag besprekingen gevoerd met verschilllen- de lieden van het kaJbimet. Later kwam de mdnisterraad bijeen. Het heeft den schijn, dat de Fransche re gie erin? de grootste waarde hecht aan een snelle opheldering van de voor de openbare meening nog steeds ondoorzichtige verhou ding tusschen Vichy en de huidige macht hebbers in Fransch-Noord-Afrika. Het be richt van admiraal Platon zou de -puiblicatie van de communiqués, die door de openbare meening sinds Zondag worden verwacht, bespoedigen. Men vermoedt, dat de minister president tot opvolger van maarschalk Pé tain benoemd zal worden. Behalve deze regeling van een interne Fransche kwestie verwacht het volk een opheldering van de juridische positie van Frankrijk. Men meent deze opheldering met des te meer recht te kunnen ver wachten. daar de feitelijke positie van Frankrijk deze opheldering reeds ver vooruit is. Juridisch is de ontwikkeling van de be trekkingen van Frankrijk met de Geallieer den bij het verbreken der diplomatieke be trekkingen blijven staan. Practtsoh li FTankrijk met het evenals voorheen nog steeds van kracht zijnde bevel tot verdedi ging van Noord-Afrika tegen de Amerika nen en hiun bondgenoot en. door de verdere bevelen van den maarschalk om generaa' Giraud gehoorzaamheid te weigeren en den in Tunis aan land gegane strijdkrachten der Spilmogendheden niets ln den weg te leg gen. alsmede door de toestemming tot het landen van troepen der Spiilmogendheden op Noord-Afrikaanschen bodem, reeda veel vérder gegaan. Het rapport van admiraal Platon over zijn inspectiereis zal waarschijnlijk ook ophelde ring versohaffen over de handling van een aantal andere verantwoordelijke persoon lijkheden ln Noord-Afrlka, zooals b.v. van generaal Nogiuès. Koeltz, Juin en den gou verneur-generaal von Algiers. Chatel, over wiens houding men te Vichy sedert dogen geheel en al in het ongewisse verkeert, te meer daar de An gl o - Am e r Ikaansahe propa ganda de wildste geruchten verspreidt. Onlangs heeft men het belangwekken de feit geconstateerd, dat de Geallieer den zich duidelijk afkeerden van Dar- lan en zijn claque. In dit verband legt nuén den nadruk op een opmerking van de Times, dat Dorian uitsluitend om militaire redenen gehandeld heeft, zon der dat hierdoor op latere politieke be slissingen vooruit?eloop-en werd en dat een latere herziening op politiek gebaed geenszins van de hand moet worden ge wezen. In waarnemerskrlngen te Berlijn ziet men hierin een streven der geallieerden om Darlan en zijn lieden, nadat zij hun goede diensten hebben bewezen, de aJgeheele ver antwoordelijkheid voor hun optreden in de sohoenen te schuiven. Tenslotte wijst men er ook op. dat Londen een woordvoerder van De Gaulle aan het woord heeft gelaten, die zich opgewonden en verachtelijk over Bekende marine-officieren der V.S. gesneuveld. Bij de operaties in den Stillen Oceaan. Verliescijfers van Washington. Voor dc P. T. T.-ambtenaren te Haarlem, die uitsluitend zijn belast met de expeditie en het bestellen is een vrijwillige cursus geopend ter bevordering van de vakopleiding. Op de eerste les wordt de postkaart van Nederland onder handen genomen. (J. C. Stevens Pax-Holland c) Het Amerikaansche departement van ma rine heeft bekend gemaakt, dat schout-bii- nacht Daniel J. Callaghan in den strijd ge vallen is. Callaghan. die vroeger opperbevelhebber van de vloot der Ver. Staten was. had on langs het commando op zich genomen van een vlootformatie in het Zuidelijk deel van den Stillen Oceaan. De tijding van zijn dood heeft de speculaties omtrent den huidigen slag bij de Salomonseilanden nog meer ge stimuleerd en hoewel er geen officieele be vestiging beschikbaar is. heeft men in de Ver. Staten toch het gevoel, dat de Ameri kaansche strijdkrachten „eenige verliezen" geleden hebben. In een opsomming van de scheepsverlie- zen op den Stillen Oceaan, sedert het uit breken van den oorlog door de V.S. gele den, verklaart United Press, dat het tot zinken brengen van 55 schepen wordt toe gegeven, en wel van één slagschip, 4 vlieg kampschepen, 6 kruisers, 20 torpedojagers, 4 duikbooten. 4 transportschepen. 3 tank schepen en 13 andere schepen. United Press voegt hieraan toe, dat de opsomming niet anders dan onvolledig kan zijn. Naar Washington meldt, hebben de Ame rikaansche strijdkrachten, met uitzondering van den veldtocht in Afrika, tot dusver .ver liezen ter hoogte van 48.956 man geleden. Het leger verioor 1069 gesneuvelden. 1131 gewonden, 161 gevangenen en 29.668 ver misten. In totaal dus 32 429 man. De Amerikaansche marine verloor 4623 dooden, 1904 gewonden en 9998 vermisten in totaal dus 16.527 man. In den zeeslag bij de Salomonseilanden zijn naar later werd gemeld, ook nog schout- bij-nacht Norman Scott en kapitein Casin Young gesneuveld. Scott was commandant van een oorlogsbodem. Young was de com mandant van het vlaggeschip van schout bij-nacht Callaghan. Darian heeft uitgelaten. die Darlan „onop recht en verdacht" noemde en het reohit om de leiding van den „v rijheldaatrijd voor het Fransche volk" uAt&luItend voor De Gaulle opeischte. De toestand In het gebied van Vichy. De Brinon heeft aan do Parijsöhe pers verklaard, dat voor de ntvlt.i'Uleering der Duitsche troepen aan de Zuidkust van Frank rijk uitsluitend door henzelf wordt gezorgd. Een uitzondering vormen daarop slechts de ln Zuiid-Frankrijk ln ruime nyate aanwezige versche groente, hooi en dergelijke produc ten. Er wordt niet g er equipe er d. Alles wordt gekocht en contant betaald. Ook autoropa- raities. voor zoover dc Dultsohers deze niet zelf verrichten, worden betaald. Murpheyde man op den achtergrond. Eenige mededeelingen onlangs gedaan door den minister van buitenlandsche zaken der V.S., Cordell Huil. werpen een eigen aardig licht op het karakter der Ameri kaansche diplomatieke missies. Een redac teur van de Deutsche Allgemeine Zeitung, Max Clauss, heeft in een artikel over zijn ontmoeting met Robert Murphey. die twee jaar geleden nog de Amerikaansche zaak waarnemer in Vichy was. dit karakter der diplomatieke Amerikaansche missies nader toegelicht. Tijdens een onderhoud, dat Clauss met Murphey op 8 December 1940 te Vichy had, neeft Murphey verklaard, dat Roosevelt vast besloten was zich onder alle omstandigheden tegen een Duitsche overwinning te verzetten en Churchill en het ondergaande Britsche Rijk op te van gen. Enkele dagen later kreeg Murphey opdracht de Amerikaansche consulaten in Fransch Noord-Afrlka te inspecteeren. Dit was het begin van ziin nieuwen werkkring. Als consul-generaal heeft hij daarna te Al giers, Casablanca en Tanger een groote activiteit ontplooid. Toen Clauss zelf een reis door Tunis. Algiers en Marokko maakte, kon hij overal de sporen van Murphey's diplomatieke activiteit waarnemen. Murphey's rol kwam, volgens Clauss, precies overeen met die van overste Donovan op den Balkan. De Afrikaansche tijdbom was echter veel later afgesteld. Toen de Japanners in Oost-Azië groote successen boekten, werd de positie van Murphey vrij moeilijk. Tijdelijk trad hij op den achtergrond, doch later slaagde hij er wederom in de overweldiging van Fransch Noord-Afrika voor te bereiden en de Fransche souveremiteit in het protectoraat te ondermijnen. De niinimumrantsoenen voor gas en electriciteit. Wie geregeld controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. Omtrent de toekenning van de gas- en electriciteitsrantsoenen blijkt hier en daar nog eenig misverstand te bestaan. Daar het in dezen tijd, waarin de uiterste zuinigheid moet worden betracht, gewenscht is, dat men zich aan de door de overheid gegeven richtlijnen houdt, vestigen wij de aandacht van de lezers op het minimum toegestane gasverbruik. Toen op 1 Juli 1941 de strengere rantsoeneering van gas en elec triciteit inging, teneinde tot nog grootere besparing te komen, werd aan alle verbrui kers voorgeschreven om hun verbruik van twee maanden terug te brengen tot 75 pro cent van de hoeveelheid in de overeen komstige periode van 1940, met dien ver stande, dat steeds een bepaald minimum- verbruik blijft toegestaan. Dat het aanbe veling verdient om in dezen tijd. waarin uiterste zuinigheid geboden is. zelfs beneden dit minimumrantsoen te blijven, spreekt vanzelf. Voor verlichting en huishoudelijke doel einden (uitgezonderd koken) zijn eveneens minima vastgesteld ten aanzien van het electriciteitsrantsoen. Elke verbruiker heeft zoowel ten aanzien van het gas als de electriciteit mededeeüng ontvangen van zijn rantsoen, zoodat nie mand meer in het onzekere behoeft te ver- keeren hoeveel hij mag verbruiken. Bij overschrijding van de voorschriften kan een boete woraen opgelegd ten bedrage van 50 tot 390 procent van het te hooge ver bruik en zelfs kan afsnijding van den toe voer volgen. Men zorge er daarom in zijn eigen belang voor ook zelf ge egeld te con troleeren, want: wie geregeld controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. Keuringen Waffen SS en het Legioen, Het SS-Ersatzkommando deelt mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Le gioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen tenein de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar te gen hebben hun dienst buiten Naderland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wacht- bataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS tn Neder land willen toetreden. 19.11.42 10.00 uur Deventer, NSDAP, Park weg 2. 19 11 42 16.00 uur Hengelo, Deutsches Haus. 20.11.42 10.00 uur Zwolle, hotel Peters, Markt. 1.11.42 16.00 uur Assen, Frieslandkazerne, Vaart. Zuidzijde. 21.11.42 10 00 uur Groningen. Concerthuls. Poelestraat. 21 11.42 16.00 uur Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 22.11.42 10.00 uur Amsterdam. School, Iepen- weg. 23.11.42 11.00 uur Utrecht. Wehrmachtshelm, Mariaplaats. 24.11 42 10.00 uur Amersfoort. Dienstgebouw Leusder weg 25 11 42 10.00 uur Den Haag. Café Den Hout, Bezuiden hou tsrhewee LUISTERT op Zondag 22 Novemlx-r 11.30 uur v.m. Hilversum 1 naar de uitzending „De stem der SS". Een vraaggesprek tusschen den voorman der germaansche SS in Nederland, Feldmeyer en een SS-oorlogsverslaggever aan het Oostfront

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1