IRENE KELLER'S DUBBELE LEVEN. Stadsnieuws DAMIAATJES Nog een minachtende buiging en de advo- taat was de kamer uit. Irene gelobfde niet, dat Silvio niet thuis en nog minder, dat hy niet in Milaan was Ze kon het huis toch niet doorloopen en om kern roepen Ze kon niet 3 anders doen dan uV.egrafeeren, telefoneeren. of hopen, hem op straat te ontmoeten De dikke vrouw met de natte handen stak haar hoofd om de deur. „Signora „Signor Silvio zei Irene smeekend, „debbo parlare con Signor, Silvio „Non c'è. Hij is er niet" Bleek van ergernis en schaamte stormde Irene de trap af en ijlde de straat door Hoe had die domtrotsche kleine man haar behan deld Alsof ze een straatmeid was. waarmee rijn zoon, „een Barra", niets te doen wilde hebben. Het verbaasde haar niet, dat Silvio alles verteld had, omdat ze wist, dat hij het eoed met zijn vader vinden kon, zich ver- I raden achtte en dus zijn hart had willen luch- ten. Maar dat hij zelfs haar brieven zou laten terugsturen, kwam haar ongelooflijk voor. In het kleine hotel wierp ze zich snikkend 3 haar bed. Hoe had de oude Barra haar iOO durven behandelen J in den namiddag Het ze tweemaal Signor Silvio Barra door den portier opbellen Hij was niet thuis. Op de uitdrukkelijke vraag. !of hij ook niet in de stad was, ontweek men het antwoord. Dus was hij in Milaan, daarvan was Irene overtuigd. 's Avonds stuurde ze een telegram, dat on beantwoord bleef De brief, den volgenden r0l morgen gezonden, kwam 's avonds al terug „Riffutato", geweigerd, stond er op. Maar dat was niet met Silvio's hand geschreven. PO ge FEUILLETON Door FRED ANDREAS. 21) HOOFDSTUK XV. Dr. Dael vervolgt zijn naspeuringen. Uit moreel oogpunt bekeken mocht het on vergeeflijk zijn, dat Dael Irene's privé leven naspeurde, en bijna dagelijks iets nieuws over haar te weten kwam. Maar omdat hij haar liefhad, hield hij met moreele bezwaren wei nig rekening. Irene zelf zal me geen nieuws gierigheid verwijten, als ze er achter komt, dacht hij. Ik meen het goed met haar Met imezelf ook wel, maar nog meer met haar Op zoek naar Estebano bemerkte hij al spoedig, dat hij op zoek was naar den ver keerde. De pedel der hoogeschool wees hem ,op zijn navraag een kleinen, geelkleurigen. iverschrompelden buitenlander aan en vertel de hem, dat dié man Estebano was. Boven dien heette hij Carlos van zijn voornaam. Dael was ervan overtuigd, dat Witte hem opzettelijk een verkeeiden naam had opge- r"3geven. Hij stond op het punt de hoogeschool te verlaten, toen een jong meisje, opvallend Pj door haar onbeduidendheid. hem voorbij ;wam. Ze was rossig, tamelijk klein, houterig en had lichte, kleurlooze wimpers en wenkbrauwen. Ze kwam Dael als een goede bekende voor. maar onbestemd, als had hij haar ergens op een film gezien, of in een boek haar beschrij ving gelezen. Op eens viel het hem in': hij kende haar uit dat proces-verbaal Het was zonder twijfel de jonge dame, die op den dag voor Pranser's dood hem in de hal van zijn hotel had opgezocht. Dezelfde, die misschien de boodschap van juffrouw S. had opgegeven „Juffrouw S. verzoekt mijnheer Pranser niets te doen, alvorens haar gesproken te hebben." „Och, zoudt u me willen zeggen, wie die jonge dame is vroeg hij den pedel. Juffrouw Schot", antwoordde de man dade lijk. „Hilda Schot." „Dank u." Dael ging terstond juffrouw Schot achterna. Dat was dus het meisje, dat Pranser gewaarschuwd had. niets te onder nemen Hij had haar spoedig ingehaald. „Juffrouw Schot vroeg hij, zijn hoed af- '^3 nemend. Ze keek om als een betrapte misdadigster. „Jawat.... tvenscht u „Mijn naam is Dael", antwoordde hij ietwat gejaagd. „Ik ben een vriend van professor Witteik zou u graag een en ander over juffrouw Keiler vragen.... Hij wist niet, wat hem op dat oogenblik bewoog, misschien de verwachting, dat hel meisje hem dan eerder haar vertrouwen zou schenken. Doch de naam Witte werkte ver bijsterend. „Dus toch zei juffrouw Schot. „Enfin, mijnheer de officier van justitieik had eigenlijk gehoopt, dat de heele zaak afge- loopen wasdat ik er niets meer mee te maken had.... Maar wilt u me soms hier verhooren „Als u misschieneen kop thee of...." „Graag. Dus een gemoedelijk verhoor Is dit café hier op den'hoek geschikt?" Ze ging al vooruit en Dael volgde aarzelend Ze hield hem blijkbaar voor Gobel, omdat ze wist, dat Witte met den officier van justi tie bevriend was. Als ik nu tegen haar zeg. dat ik een arider ben, krijg ik geen woord uit haar, dacht Dael. Hij kon de vergissing nog altijd herstellen, als hij bemerkte, dat het te èrg werd. Misschien vertelde ze dan louter van opluchting, uit eigen beweging wel verder. „Er wordt zeker een vervolging ingesteld?" vroeg ze na een poosje (Wordt vervolgd). Jubileum D. A. J. Spek. Heden herdenkt de heer D. A. J. Spek, chef der exploitatie van de Haarlemsche Courant, het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de Oprechte Haarlemsche Courant, een der beide bladen, waaruit, zooals bekend, het tegenwoordige is ont staan. Er was groote belangstelling voor dit jubi leum; alle collega's, vele ondergeschikten en vroegere medewerkers van den heer Spek maakten van de gelegenheid gebruik, om hem hun persoonlijke vriendschap te doen blijken. Behalve de directie van het bedrijf, was aanwezig de heer A. D. Huys- man. commissaris. De heer Ph. A. Mees. een der directeuren, memoreerde het feit, dat de heer Spek als jongmaatje bij de krant is gekomen en dat hij successievelijk ongeveer alle rangen heeft doorloopen. Naast de zeer. velen, die hun werk met ijver en toewijding vetrich- ten en waarvoor het bedrijf groote sympa thie gevoelt, neemt de jubilaris een bij zondere plaats in door het initiatief, dat hij weet te ontplooien en dat zich tot tal van kwesties uitbreidt. Nooit heeft men dit ondervonden als bemoeizucht; integendeel, de heer Spek heeft door zijn wijden blik en menschenkennis veler vriendschap weten te winnen. Oorspronkelijk zou deze huldiging een intiemer karakter hebben gedragen, maar het personeel dat van het andere be drijf afkomstig is, heeft nadrukkelijk aan deze huldiging willen meedoen en daarmee is bewezen, dat de heer Spek wel in bij zondere mate aan de huidige, voor velen moeilijke omstandigheden, zich heeft weten aan te passen. De jubilaris is iemand, dien men in een onderneming als deze, zoo goed kan gebrui ken. Spr. wenschte hem in de toekomstige kwarteeuw dezelfde levensvreugde en toe wijding toe, als hij in de afgeloopen 25 jaar heeft getoond. Namens het bedrijf bood hij den jubilaris en zijn gezin een fraaie staan de salonlamp aan. De heer P. W. Peereboom sloot zich met eenige hartelijke woorden bij de goede wenschen van den vorigen spreker aan. Ook hij heeft in den korten tijd van samen werking den heer Spek ten zeerste leeren waardeeren. Namens het geheele personeel sprak daar op de heer Chr. Akkerman, chef der afdee- üng expeditie. Spr. vertolkte de vriendschap van alle employé's. Als bewijs daarvan ver zocht hij den- jubilaris eenige boekwerken en een theemeubel te willen aanvaarden. Een zeer persoonlijk woord van waardee- ring richtte de heer G. C. A. Junge, oud administrateur der O. H. C„ tot den neet- Spek en zeide hem hierin dank voor den grooten steun dien hij vooral van hem heeft ondervonden in do laatste jaren. De heer Spek dankte daarop de sprekers en de overige aanwezigen voor hun belang stelling en de geschenken, waaronder zich ook eenige fraaie bloemstukken bevonden. Een kwarteeuw te mogen arbeiden is niet iets, waarop men zich mag verheffen, maar dat slechts reden geeft tot dankbaarheid. Wanneer men zijn krachten mag geven aan den arbeid, waarin men zijn vreugde vindt, dan is er werkelijk sprake van arbeids vreugde, die in geen enkel bedrijf rnag ontbreken en die dan ook hier aanwezig is. Spr. eindigde, na zijn „kantoorvader", den heer Junge, met een persoonlijk woord te hebben bedankt, met het uitspreken van de beste wenschen voor de toekomst van het bedrijf. Het gezelschap bleef nog eenigen tijd bijeen. Melodie der Liebe Weensche Revue in den Stadsschouwburg. Weenen is de stad van de muziek, van de luidruchtige vroolijkheid, den dans, de liefdeja, waar is het de stad niet van? Daarom mogen we Direktor Hans Knappl dankbaar zijn, dat hij een stukje van die bruisende Donaustad naar ons niet be paald zonnige landje heeft overgebracht, stugjes van dit en stukjes van dat, die te zamen de revue „Melodie der Liebe" vor men. De vrouwen zijn de baas in deze revue. Wel zorgen ook Ernst Neuhardt, Hans Fret- zer en de Zweedsche gebroeders Peterson voor den noodigen humor, maar hoofdzaak is ditmaal niet de humor, doch de charme, gebracht door een veertigtal danseressen, zangeressen, actrices en wat dies meer zij. Erna Artner is het echte „Wiener Madei" van het gezelschap, een pittige, blonde schoonheid, waar geest en optimisme van af stralen, die onversneden weet te snoeven, die als kamenier zoowel als dame haar woordje weet te doen en voor geen moei lijkheid terugschrikt. Het optreden van Marga Roser is van geheel anderen aard, benadert eerder dat van de „diva" van eertijds. Er is geen nummer in groote stijl, of zij is er het middelpunt van met haar mooie stem en elegant gebaar. De Franzl-Madel werken „in massa" met charme. Zij illustreeren de beweging der solisten, of liever: zij vermenigvuldigen en versnellen die. Tot zoo'n scène eindigt in een zee, een oceaan van muziek en dans. Van de weinige mannen zong Ernst Neuhardt den boventoon. Meer echter kon den wij de gebroeders Peterson bewonde ren, Zweedsche excentrieken, die de zonder lingste buitelingen maken, wat niet nieuw is in een revue, doch op een wijze en met een gevoel voor humor, die geen oogenblik verveelden. M. SYBR. KOÖPS. LAATSTE NIEUWS Diefstallen tijdens duisternis. Dader krijgt vijf jaar tuchthuisstraf. Voor het Duitsche Obergericht heeft on langs terechtgestaan de 20-jarige Karei Willem Verasdonk uit 's-Gravenhage. die n een aantal gevallen koffers en andere bagage uit treinen op het station Staats spoor te 's-Gravenhage had ontvreemd Daarbij heeft hij gebruik gemaakt van de verduistering Ln de treinen en od het sta tion, waardoor hii zijn buit gemakkelijker n veiligheid kon brengen. Op deze wijze vielen hem goederen van allerlei aard. Kleedingsstukken. levensmiddelen en an dere voorwerpen van waarde m handen Het Duitsche Obergericht heeft met het oog op de omstandigheden waaronder het feit gepleegd is. in Verasdonk. in weerwi van znn jeugdigen leeftijd, een schadelijk element, gevaarlijk voor de algemeene vei ligheid. gezien en hem op grond van art.-2 der Volksschaedlingeverordnung veroor deeld tot 5 jaar tuchthuisstraf. Officieele inededeelingen van niet-commercieele vereenigingen en stichtingen. Naar aanleiding van de vragen, die gestéld zijn biet betrekking tot de definitie van het begrip „officieele mededeelingen van niet-commercieele vereenigingen en stichtingen", die van 1 Octo ber 1942 af'niet meer als tijdschrift worden be schouwd. wordt nader bekend gemaakt, dat hiertoe gerekend worden de gedrukte of on andere wijze verveelvoudigde publicaties, welke geregeld verspreid worden, per uitgave uit niet meer dan een vel papier (quarto- of foliofor maat) bestaan en slechts den leden van de be treffende vereeniging/stichting kosteloos ter be schikking worden gesteld (een desbetreffende ver wijzing in het hoofd van het blad is noodzakelijk). De tekst mag uitsluitend zakelijke, voor de leden der vereeniging/stichting bestemde mede deelingen bevatten, zooals bekendmakingen, per sonalia, convocaties, wedstrijdprogramma's, op stelling van elftallen enz., en die berichten, welke ter bevordering van het goede verloop van het vereeniglngsleven noodzakelijk zijn. dus geen algemeene of bijzondere artikelen, beschouwin gen, boek-, kunst-, tooneel- en filmbesprekingen, uittreksels, of afdrukken uit andere geschriften, gedichten, advertenties. Wanneer de inhoud van een blad geheel of ge deeltelijk van dergelijken aard is, wordt het blad als tijdschrift beschouwd en is onderworpen aan de daarvoor geldende bepalingen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat het nood zakelijk is op de mededeelingenbladen, zoowel den naam van den verantwoordelijken opsteller met volledig adres als van den drukker te ver melden. Een wagon mosselen voor Winterhulp. Vijfhonderd gulden heeft Winterhulp dezer dagen ontvangen van dc commissie voor de visehvoorziening van de stad 's Gravenhage. Dit mooie bedrag is gecol lecteerd tijdens de vergadering van deze commissie. Bovendien heeft de vischgroothandel spontaan een wagor mosselen (15.000 K.G.l ter beschikking van Winterhulp gesteld voor het orgeniseeren van een mosselen-maaltijd voor onze minder bedeelde volksgenoolen. Dit is een van de vele voorbeelden, waaruit wel duidelijk blijkt, dat Winterhulp hand over hand aller medewerking verkrijgt in het belang van ons eigen volk. Moge dit voorbeeld ons allen voor oogen staan bij de kleederdrachtcollecte op Zaterdag en Maan- Liefhebberijen van de jeugd. Nederlandsche Omroep heeft er belangstelling voor. De persdienst van den Nederlandschen Omroep schrijft ons: Ieder kind heeft zi.in eigen liefhebberijtjes. Sommigen houden er veel stokpaardjes op na, anderen hebben er geen of slechts weinig. De afdeeling jeugd uitzendingen van den Nederlandschen Om roep heeft een bijzonder groote belangstel ling voor die stokpaardjes bij de jeugd, die werkelijk iets buitenissigs zijn. Zooals bijv. het bouwen van zweefvliegtuigen, het ma ken van houtsnijwerk, het houden van een herbarium, aquarium of terrarium. En wie van de jongens en meisjes kan goed een muziekinstrument bespelen, wie verzamelt er uurwerken, aardewerken, liefhebbert in bloemen- of plantenkweeken. Wie kan we ven, spinnen of gobelins maken? Het spreekt vanzelf dat de liefhebberijen die aan den omroep worden opgegeven, niet moeten bestaan uit het verzamelen van postzegels, sigarenbandjes of poppen, maar werkelijk iets aparts moeten zijn. Het ligt in de bedoeling van de afdeeling jeugduitzendingen van den- omroep om de meest belangwekkende stokpaardjes van de jeugd uit te kiezen en die met den re- porïagewagen te bezoeken om in een serie uitzendingen de andere jeugdige luisteraars eenige gezellige en tegelijk interessante verslagen te brengen. De jongens en meisjes, die mtfenen een bijzonder stokpaardje er op na te houden, kunnen hiervan mededeeling doen aan de afdeeling jeugduitzendingen van den Ne derlandschen Omroep, postbus 2, Hilver sum. Vóór 10 December worden alle be richten binnen verwacht. Roosevelt noemt afspraken met Darlan „voorloopig". Te Londen sympathie voor De Gaulle. Ontevredenheid in Lagerhuis over Darlan's positie. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken. Cordell Huil. heeft Dins dag geconfereerd met den minister van marine. Knox en den minister van defen sie, Stimson. Men heeft onder meer den huidigen toestand :n Noord-Afrika bespro ken en beraadslaagd over de verklaring van den president over den aard der besluiten, gemeenschappelijk met admiraal Darlan en andere Fransche autoriteiten in Noord- Afrika, met het Amerikaansche opperbevel aldaar getroffen. President Rooseveeit heeft, ten aanzien van de on het oogenblik tusschen admiraal Darlan en het Amerikaansche hoofdkwar tier in Noord-Afrika plaatsvindende be sprekingen meegedeeld dat met admiraal Darlan geen politieke afspraken van per manenten aard zullen worden gemaakt Roosevelt voegde er nog aan toe. dat alle politieke besluiten die in betrekking staan tot de gebeurtenissen in Noord-Afrika. van tijdelijken aard zijn, d.w.z. duren tot het einde van den oorlog in Noord-Afrika. De overeenkomsten die thans met admiraal Darlan worden gemaakt, zijn van zuiver militairen aard. Zij dienen tot het sparen van menschenlevens, zoowel van Engel- chen, Amerikanen als van Franschen, en tot het sparen van tijd. De besprekingen met Darlan liggen ook geenerlei toekom stige plannen ten opzichte van Frankrijk zelf ten grondslag. Britsche reactie. Tijdens het verloop van de debatten in het Britsche Lagerhuis van Dinsdag oefen den slechts enkele afgevaardigden critiek Er was een lichte ontstemming merkbaar over het feit, dat admiraal Darlan in Noord-Afrika thans een dergelijke hooge functie bekleedt. Men eischte een verande ring van het bestuur aldaar. In Londen is bekend geworden, dat Dc- Gaulle geweigerd heeft een vertegenwoor diger van de z.g. vrije Fransche strijd krachten naar Noord-Afrika te sturen. Voorts verklaart men te Londen officieus dat De Gaulle weliswaar een symbool is ran het Fransche verzet tegen de Spil, doch dat zijn politiek eerstgeboorterech 1 :;em daardoor niet tot universeelen ver tegenwoordiger van het Fransche volk maakt. De Gaulle heeft zich vroeger tegen de Fransche partijen gekant. Later heeft hij zijn meening veranderd, zoodat zijn aanhangers zich beschouwen als een nieuw Fransch volksfront. De aanval op de Fransche partijen wreekt 7. ch echter nu. Het is kenmerkend, dat Fiandin. Chautemps enz. zich bij Giraud en niet bij De Gaulle hebben aangemeld. Chautemps zou mëer dan De Gaulle vol doen aan de voorwaarden om namens het volksfront te kunnen spreken. De Engelsche Ders verklaart dat de hou ding van De Gaulle niet uitgelegd mag worden als een bewijs, dat er conflicten bestaan tusschen de Engelsche regeering en de Fransche emigrantenbeweging. De Manchester Guardian verklaart voor zichtig, dat de invasie in Noord-Afrika hoofdzakelijk een Amerikaansche onder neming is. en dat Churchill alleen Roose velt's adjunct (woordelijk: luitenant) ge weest is. De verklaring van De Gaulle, waarin deze zich op energieke wijze van Darlan distancieerde, is openbaar gemaakt na de ontmoeting van De Gaulle met Churchill. Zijn rede werd bovendien door de B.B.C. naar Frankrijk uitgezonden. Hiermede heeft De Gaulle definitief geweigerd op een of undere wijze deel te nemen aan de onder handelingen met Darlan in Noord-Afrika. De Engelsche commentaren toonen begrip voor de houding van De Gaulle. Militaire belangen. In verband met de rivaliteit tusschen De Gaulle en Darlan duidt de speciale corres pondent van de Nacion te Londen aan. dat ie verantwoordelijke Britsche kringen wei nig belangstelling hebben voor de zorgen van De Gaulle. Weliswaar heeft Churchill bij zijn recent bezoek uitdrukking gegeven aan zijn sympathie, maar overigens is men van meening, dat op het oogenblik een militaire eenheid tegen de Spil heel wat belangrijker is dan formeele politieke overeenkomsten. De Geallieerde bevelheb bers hebben de verantwoordelijkheid op zich genomen. Die kan niet worden afgestaan aan de Fransche chefs of aan groepen, zoolang zij niet een overweldigende meerderheid van het Fransche volk binnen en buiten de landsgrenzen ach ter zich hebben. Het comité De Gaulle kan echter geens zins beschouwd worden als de vertegen woordiging van geheel Frankrijk. Daarom moet aan generaal Eisenhower, tijdelijk de handhaving der betrekkingen met de Franschen in Noord-Afrika overgelaten worden. Italië herdenkt de sancties. De zevende verjaardag der sancties is in alle Italiaansehe steden en gemeenten met ernstige plechtigheden en massabetoogingen gevierd. Leden van de Italiaansehe jeugd organisatie marcheerden langs de aan alle raadhuizen aangebrachte herinneringsbor den. In de'uitgesproken redevoeringen werd herinnerd aan de economische oorlogsver klaring van 52 landen aan Italië, dat geen andere schuld op zich had genomen dan dat het in Afrika een plaats onder de zon was gaaif zoeken. Voorts werd er ook op ge wezen. dat het Italiaansehe volk onder lei ding van den Duce thans evenals toen eens gezind is en vastbesloten tot het einde te strijden. Turkije's economische moeilijkheden. De Turksche ministerpresident heeft te genover de pers verklaard, dat Turkije per jaar behoefte heeft aan 120 millioen kg sui ker. waarvan dit jaar slechts 50 millioen kg in het binnenland werd geproduceerd. De aanwezige voorraden zullen in verband hiermede tegen hoogere prijzen aan de markt worden gebracht, teneinde hierdoor een beperking van het verbruik tot stand te brengen. Teneinde in het tekort aan courantenpa pier te kunnen voorzien, zal getracht wor den dit papier met transportvlieguigen uit het buitenland aan te voeren. De pogingen, die de Turksche regeering in het werk heeft gesteld om een aantal Zweedsche. Fransche en Panameesche han delsschepen aan te koopen, zijn mislukt, daar het niet is gelukt tot een overeen komst met de regeeringen van de V.S. en van Zweden te komen. De onderhandelin gen over de Fransche schepen moesten, als gevolg van de jongste ontwikkelingen in Fransch Noorc-Afrika, eveneens worden af gebroken. Krachtiger rheumatiek bestrijding. Plannen in een zeer gevorderd stadium van voorbereiding. Belangrijke plannen tot intensiveering van de rheumatiekbestrijding bevinden zich thans bij het departement van Sociale Za ken in een zeer vergevorderd stadium van voorbereiding. De rheumatiek behoort ook hier te lande tot de op den voorgrond tre dende volksziekten. Met de influenza deelt zy de onderscheiding tot de meest veelvul dig voorkomende ongesteldheden te behoo- ren en, zuiver sociaal beschouwd, overtreft zij de tuberculose verre in beteekenis. Zoo is becijferd, dat in één jaar tijds niet minJ der dan 2.5 millioen aan ziekengeld uit hoofde van de Ziektewet aan rheumatiek- patienten moest worden uitgekeerd. Thans ligt het in de bedoeling, tot een forsch aanpakken van de rheumatiekbestrij ding over te gaan. e Het- voornemen bestaat op de begrboting van 1943 een flink bedrag voor dit doel be schikbaar te stellen en dan allereerst over te gaan tot de oprichting van een centraal instituut voor rheumatiekbestrijding. dat te Utrecht zal zijn gevestigd. Dit beteekent echter geenszins een op den achtergrond schuiven van het reeds jaren bestaande Leidsche centrum. Trouwens, bij den nieu wen opzet wordt er van uitgegaan, dat be staande instellingen zooveel mogelijk in het nieuwe organisatiegeheel zullen worden in geschakeld. De grondgedachte is, dat het reeds thans in Utrecht aanwezige centrum tot een model inrichting zal worden omgevormd. Deze zal bestaan in het op te richten centraal instituut, waaraan zal worden verbonden een consultatiebureau en een inrichting voor behandeling van patiënten. Aan het raadplegen der consultatiebureaus zul len geen kosten verbonden zijn. De directeur van het instituut heeft zorg te dragen voor een speciale opleiding van artsen, die zich op de rheumatiekbestrijding willen toeleggen. Voorts wordt gedacht aan de oprichting van een twintigtal centra, elk omgeven door twee h drie kringbureaux. Deze centra komen onder leiding te staan van een deskundig arts en worden voorzien van het noodige voor zijn bijzondere taak berekende personeel. Voor het onderzoek naar de voeding, kleeding en huisvesting van patiënten, het opsporen en onder toe zicht houden van patiënten zal van de be staande wijkverpleegsters-huisbezoeksters een dankbaar gebruik kunnen worden ge maakt en de hulp van verschillende maat schappelijke organisaties als de volksdienst, de kruisvereenigingen, enz. zal uiteraard ook op het gebied der rheuma-bestrijding een belangrijke factor vormen. Provinciale commissies zullen ten slotte zorg dragen voor de zoozeer noodzakelijke samenbunde ling van de belangen op het gebied der rheumatiekbestrijding. BLOEMENDAAL BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: H. van der Moolen en J. Groenhart. GETROUWD: H. L. Kuijl en M. van Baak. OVERLEDEN: E. C. van der Gaag. 83 j.; C. M. van den Broek, 70 j.; S. van der Noordaa. S3 j. Duizenden vragen, D kunt nog geven Geeft dus aan Winterhulp Giro 5553 De neutralen en Fransch Noord Afrika. In verband met de Anglo-Amcrikaansche operaties in Franscli-Noord-Afrika vraagt men zich in buitenlandsche kringen m Berlijn af, hoe de neutrale staten in Europa op deze gebeurtenissen reageeren. Op een dergelijke vraag op dageliiksche perscon ferentie van de buitenlandsche pers te Berlijn heeft men hieroD van officieele Duitsche zijde geantwoord dat er nog geen veertien dagen geleden door Zweden en Turkije is verklaard, dat zij hun neutrali teit met alle middelen zullen blijven handhaven. Naar uit de Turksche hoofdstad wordt vernomen, heeft de regeering van Turkije den Franschen gezant te Ankara een boodschap doen toekomen, waarin zii ver klaart, slechts de Fransche regeering te er kennen. die het wapenstilstandsverdrag heeft onderteekend. Het postverkeer tusschen Zwitserland en Engeland is door de Zwitsersche autori teiten ontbonden. De reeds met bestem ming Engeland gepostte brieven werden den afzenders teruggestuurd. Burgerlijke Stand. HAARLEM 19 November 1942 BEVALLEN: 17 Nov.. s. Krynen—Voorvelt, x.; 18 Nov., j. H Kaart—Elzlnga. d.; A. van Maancn Rütze, z.; 19 Nov.. M. Kottman—Mulder, d.: J. E. C. HartogSluijtcr, d. OVERLEDEN 18 Nov.. H., 1 m d. v. H W. van Capellen. Hazepatcrslaan; N. W. van Walen, 32 j., Hazepaterslaan. ONDERTROUWD 18 Nov., H. van NIc! en M. E. Akersloot; M. F. Blommestijn en E. T. J. van Lunenburg. 19 Nov., M. Hendrikscn cn D. Oud- kerk. GEHUWD: 18 Nov.. A. J. Vosse en H. van Poecke. A. G. Lagerwelj cn M. Cornet. J. Kra mer en W. Anker; J. J. van den Hoven en J. M. Cornet; D. de MooiJ en H. Jansen, W. de Jong en N. Jaarsma; C. C de Brce en A. M. van Gent; J. J. Sohl en G. E. Petersen; P. M. van der Zon en H. J. Huibers; p. p. Schljvenaar en A. G. Schouten; H. H. Gloerlch en J. C. E. Boeree; W. N. Lutgerink en E. Mnrch.md; M. Ran en H. P. Louwerens; G. H. van der Matten en H. M. van Lolj; 19 Nov.; J. Antoni en P. J. Kuijk; B. P Wijnberg en C. J. Voortlng; A. F. Kolstee en C. J. M. Kruijdenberg; G. A. Thijs en P. F van Joolen; P Bos en A J. Hammers, H. Duurloo en M- E. Cornet; H. K. Choufour en B. M. Gerz. Haarlemsche Rechtbank FIETSBAND GESTOLEN De 23-jarige O. C. K. uit Haarlem had op 15 Augustus j 1. in Heemstede uit een rij- wielherstelplaats een fietsband gestolen. Na zijn arrestatie bleek, dat hij reeds twee fietsbanden en eenige roggebrooden had gestolen, gepoogd had in te preken in een sigarenwinkel en bii Heek. waar hij in dienst was, eetgerei had verduisterd. De Officier van Justitie bracht naar voren dat de jongeman licht psychopathisch was en indirect als oud-lid van het korps dei- mariniers een oorlogsslachtoffer was. Uit het oogpunt der algemeene preventie moest hij echter toch veroordeeld worden. Hij vroeg daarom een gevangenisstraf van acht maanden. Mr. W. Broers vroeg als raadsman van K. een straf gelijk aan de preventieve hech tenis. Uitspraak over veertien dagen. CURSUSSEN VOOR DE VOLKSTUINDERS. Men schrijft ons' Maandag a s. zal de eerste cursus voor onder richt aan de volkstuinders van Haarlem e o. plaats vinden in het centrum der stad en ver volgd worden op 7 Deo. en 21 Dec. De tweede groep op 30 Nov 14 en 28 Dec. Voor Haarlem- Noord op 9 Dec.. 23 Dec. en 20 Jan.. de tweede groep op 16 Dec. en 13 cn 27 Jan. Aanvankelijk was het de bedoeling ln verschil lende kwartieren van de stad deze cursussen te doen plaats vinden, doch dit bleek niet mogelijk te zijn. Het geheel wordt georganiseerd door den Haarl. Bond van Volkstuinverenigingen en staat onder leiding van den assistent Rljkstuinbouw- consulent den heer Balkenende. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN*. De geldigheidsduur van de bewijzen van over dracht ,,C" voor het vierde kwartaal 1942 voor walserij- en gieterij producten, ls met een maand verlengd. Deze bewijzen van overdracht kunnen bij de handelaren tot cn met 7 Januari 1943 en bij de Nederlandsche producenten, alsmede voor bestellingen ln het buitenland bij het rijksbureau voor ijzer en staal tot en met 15 Januari 1943 worden aangeboden. INLEVERING WITLOFWORTELEN OOGST De bestuurder van de Nederlandsche Akker- bouwcentrale heeft bepaald dat Iedere trekker van witlof verplicht ls tot Inlevering bij dc daar voor aangewezen drogerijen van een hoeveel heid witlofwortelen, overeenkomende met ander half maal de hoeveelheid door hem aan de velling aangevoerde witlof. Het tijdstip, waarop de Inlevering dient plaats te vinden, zal door de velling of door den bij do veiling aanwezigen gemachtigde van boven vermeide drogerijen worden vastgesteld. De leve ring moet geschieden, franco aangevoerd by de velling of op door den gemachtigde van de dro gerijen aangewezen laadplaats, welke voor den desbetreffenden trekker gunstiger zal zUn gelegen dan de betrokken velling. De prys, waartegen de Inneming zal geschieden, zal nader worden be kend gemaakt. Bij overtreding zal worden overgegaan tot In bezitneming van de witlofwortclcn cn tot tucht- of strafrechtelijke vervolging. Vraag en Aanbod Vooruitbetaald pet m.m 8 ct. Niet vooruitbei p. m.m 10 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per m.m 6 ct. Niet voorultbet. p. m.m. 8 ct. minimum 6 m.m. Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en be drijf. Vooruitbet. p. m.m. 12 ct minimum m.m. max. 30 m.m Lessen -IEMAND GEZOCHT, die tegen matige vergoeding leerling L School eerste jaar Fransch wt' bijbrengen. Br. 7703. - SPAANSCHE LES, ENGEL SCHE LES. Mevr. J. L. v. Effen- Soholtens, Herm. Heytermamsl. S H'stede. Leerares Spaansch M.O. Bngelsoh M, O. - ONDERRICHT AANGBB. in de Engelsche taal. literatuur, grammatica en handelscorres pondentie. Condities f 0.50 p. u. Br. 7S53. - GEDIPL. COUPEUSE geeft kn. en naailes v. eigen gebr. f 2.50 p. mnd. kl. ohitos. M. Meu nier. Schouwburgstr. 3 boven. Personeel gevraagd Voor Huishouding - Gevr. in Chr. gez. FLINK MEISJE tot 3 a 4 u. of morgen uren. Hoog loon. Crayenostersln gel 22 b. d. Adr. Pauwl. Il'stedo - WERKSTER gevr. Vrijdag 8-1 uur. Nic. v. d. Laanstraat 31 - MEISJE gevraagd van 8-1 u tot 17 jaar. Adres te vernemen bur. v. d. blad. - Gevr. een NET MEISJE voo de morgenuren. 14 a 15 j. Adres bur. v. d. blad. - Gevr. NET MEISJE van 8.30 3.30 uur hij Mevr. Hazovc Oosterlaan 24. Heemstod' - Gevr. bij bej. juff. HULP IN HUISHOUDING, boven 4 0 Jaai Goede behandeling. Br. 7713. Een FLINKE YVERKSTEl gevraagd, drie .maal per week v.g.g.v. Adres: Braziliëlaan 4 Overveen. Een NET MEISJE gevr. bi. R.K. gezin van 's morgens 9 uu tot 's middags 5 uur. Goed loor en rustige werkkring. Br. 772S DAGMEISJE gevr. pl.m. 17 jaar v. 9-3 uur. Zondags vrij, k' gez. Velserstraat 11. Gevr. DIENSTBODE voor hee le of halve dagen. Lod. v. Deys sellaan 166, Hrl. N. FLINIv MEISJE v. d. en n ge Zelfst. k. w„ v.g.g.v. Mevr Klaje, Oranjekade 9. Gevr. NET DAGMEISJE vai -4 uur met middagkost. Mevr urriens. Koediefslaan 31. Hmst - Mevr. Lindenbergh. Rijksstr.- weg 17, vraagt terstona wegen- teleurstelling een MEISJE voo: den dag of dag en nacht. 2< meisje aanwezig. Aanmeld t doorloopend. - NET HOLL. MEISJE gevr oor d. en n. Goed kunn. werken. met eenige kennis van koken Liefst zoo sp. mos. De Voogt Zonnelaan 12. Haarlem. .MEISJE srwraagil voor d-t dag. Aamm. Mevr. Do Jong. Hu go de Grootlaan 9. Heemstra. Gevraagd flinke WEIÏKSTEI oor ruw werk. Nieuwe Gracht 71. - Hulpbeh. dame zoekt MEISJ1 of DAME om dagelijks een uur- je met haar te wandelen. Condi ties nader overeen te komen. Mej Sipkes, p./a. Kerklaan 32, H'sted Gevr. tegen 1 December eei flinke nette WERKSTER, liefs 5 middagen per week. Aanmelder A. J. Westerkamp, Schollevaar laan 15, Heemstede, post Aerd'en hout. Te Bl'daal gevr HULP IN Dl flUISH., extern. Br. 7679. NET MEISJE gevr. 9-5 uur 15-16 jaar Parklaan 11. Aanm hedenavond. DAGMEISJE gevr van S.3'1 tot 1 of 4.30 uur. Tetterodestraa 19a zwart. Heer-all. 50 j. N.S.B gen ambt. vr. eerl. zorgz. Hl'P VROUW. B 7676 Gevraagd, nette WERKSTER voor Maandag-. Donderdag- Vrij dag- en Zaterdagmorgen. Groote i Houtstraat 126. NETTE WERKSTER gevr. voor enkele keeren p. week. Aanm. Warmoesstraat 10. IVERKSTER gevr. v. Zater dagochtend van 10 tot 2 uur. Kraagjeshu'.s. Ged. O. Gracht 119 Aerdenhout gevr. nette WERK STER. Tevens prima erv. oou- oeuse. Br. 7673 MEISJE cevr. van 9-1 uur ln z. kind. Zond. en één week dag vrij. Zandvoorterweg S4 \erden.hout grens Heemstede. Gevraagd: NET MEISJE van 30-3 u. Mevr. v. Maas. Coorn- hertstraat 12. MEISJE gevraagd van 9-12.30 niet ben. 18 jaar. Kl. Howtstr. 13 NAAISTER gevraagd. Gen. de la Reystr. 3 rood. Haarlem. Gevr. te Heemstede ZELFST. MEISJE voor d. en n. Br. met opg. v. leeftijd 7667 - Gevraagd in klein gez. MEISJE oor heele of halve dagen. Aan melden Mevr Tol. Lorentzkade 162, Haarlem. Gevraagd: KEUKENMEISJE zelfst. kunvn koken en werken. d. e. n. Hulp aatuv. goed sala ris. Br. niet opg. van leeft. No 3002 Wensing's Adv. Bur. Tem» pel ierast raat 32 Gevr. JONG MEISJE van 12.30 om behulpzaam te zijn bij alle huiselijke hezigh. hij tw dames, Badhuisstraat 17. HULP i. d. nUISH. gevr. niet ben. 15 j. 8-4 of 5 u. tol. gezin. Raamsinsel 48 NET MEISJE gevraagd van u tot 1 uur. leeft. 15 a 16 laar. Adres Diezestraat 6. H.-N. Gevr. voor dag en nacht een NET MEISJE v. g. g. v. goed loon. Neptuaustr. 34. NET MEISJE gevr. van 8. 5 uur. leeft. 16-20 j. Rechthuis- straat 6. H -N, EERSTE KAPSTER gevi goed kunnende ond. en watergei ven. Beukers. Schoterweg 66. Gevraagd FLINK MEISJE van 8.30 tot 1 uur of jonge werk ster. 3 morgens p w. Zaanen- laan 9 9. WERKSTER gevraagd Don derdag of Vrijdagochtend. Mid denweg 96F. Uevr. net DAGMEISJE v. g. g. v. goed loon. Jongert, Ver- spronckweg 38. VERSTELNA AISTER gevr. v. i dag d. m. Orion weg 118. Nette WASCHVRÓUW gevr. door heer. voor behand. van zijn ond erg. Adres: Schoterweg 102r. Gevr. NET MEISJE van 8-12 Mevr. Funcke. Rijkstraatweg Na 7 uur. NETTE WERKSTER gevr. Marsstraat 45. Gevr. WERKSTER, M. W. Vr. 9.30-12.30. f 1 per keer. Uranus- straat 37. H.-N. Gevr. een KEUKENMEISJE of gehuwde vrouw D. of D. ge zind. voor alle keukenwerkzaam- heden. P. K. v. d Eijken. Baan 7 Haarlbm. Fl. jonge ongeh. WERKSTER ,-r. voor 2 haave dg. of 1 hee- ïen dag per week. Aanm. Korte Kleverlaan 30. Bloemendnal. Gevr. net MEISJE voor h. in de huash. van S-5 u. in kl. gezin. Zond. vrij. Lorentzkade 1S4. NET MEISJE gevr. v. d. mid daguren voor licht werk en de bel Staten Bolwerk 12 WERKSTER gevr. van 9-1 Vrijdag tot 5 uur Adres: Rijks straatweg 380. Gevr. 1 Dec. erv, JUFFROUW intern, v. 2 schoolg. kind. Tevens v. huish. bezigh. Hulp aanw. Br. m. opg. v. leeft. no. 7869. Helder flink MEISJE gevr. van 2-5.30, niet ben. 22 j, bij ge schikt!». goed sal. Tel. 1S335 Prins Mauritslaan 28, Haarlem FLINK MEISJE gevr. vooi /o dagen. Zaterdag en Zondag vrij. 5 min. van het station Over veen. Vrij reizen. Aanmelden Kweekduinweg 1. FL. DAGMEISJE gevr v. 9-5. n k. w. en v.g.g.v. Zondags vrij of werkster voor Vrijdags en Zn terdags, v.g.g.v. Brederodelaar ?6. Bloemendaal. MEISJE gevr. van 9-12 uur oi werkster. 3 x per week Platancu laan 37. Bloemendaal. Gevr. een nette WERKSTER v.g.g.v. voor twee morgens van 9-12.30 of een heelen dag. Liefst Woensdag en Vrijdag. Adres Heemst. Dreef 150. Gevraagd voor Bussurn .MEI- JE v. d. en n. Voor direct of 1 Dec. Aanmelden bij Mevr. Huyer Kostverlorenstraat 7OA, Zand- voort. Gevr. per 15 Dec. NET MF.IS- v. d. of d. en n., v.g.g.v. Mau- ricialaan 30, Overveen. WERKSTER gevr. M.. W.. Vr Zat. van s.30-12.30. O. Nassau- :aan 109, Overveen. WERKSTER gevr. v. 1 heel- of 2 halve dagen p w. Mevr Winter, Tuinwijklaan 11. Gevraagd MEISJE- voor ha'.v< lagen of werkster 3 x per week Mevr. Stam, Fred. v. Eedenpl. 11 FLINK MEISJE of WÉRK STER gevr. van S.30 tot 12.30 u Goed loon Leldschevaart 86. NET MEISJE of JONGE WERKSTER gevr. In kl. gezin Kleverparkweg 195. NETTE WERKSTER gevr Dinsd. en Vrljd. halve dg. Raad huisplein 20. H'stede. Voor direct gevraagd WERK STER voor 2 d. in de' week. Adr eau v. d. blad. fez. direct JUFR. 9-5 om oud« ic (e z. h.) gezelschap te hou den en gen. eenige bezigheden t> erriehten. Adres bur. v. d. blad Rusth. Heemstede vr. 2 MEIS JES v. halve dagen in de keuken en ander huiswerk. Adres bur t. d. blad. Voor Bedrijf HULP gevr. bij naaister van twee tot vier uur. Kanariestraa' 11. Haarlem-N. NETTE .TONGEN gevr. leeft. 15-16 J., Mc-lkinr. R. Rutte, Per- seusstr. 32. Gevr. TIMMERMAN, geen steuntrekker, leeftijd geen bezw. Kl. Houtweg 29. Gevr. een geroutineerde ME TAALDRAAIER. Garage Buys. Zuider Buiten Spaarne 14-16. LEERLING of AANK. COIF- FEUSE gevr. F Tupker. Zijlstr. 73. Gevr. H EERENK A PPER, goed kunn. knippen en scheren. L. de Hoog Rijksstraatweg 327 Haarlem-N. BANKETBAKKERIJ. Wegens ziekte voor direct gevraagd een netto Jongen. Adres: Middenweg 130. Haarlem. Broodbak kerlj vraagt voor spoedisre Inddonsttredlng BROOD- BEZORGER en flinke Halfwas. Br. 76SS Geroutineerde KOU SEN REP A RATE USE gevraagd. Hoog loon. Br. 7716. Gevr. MEISJE pl.m. 15 a 16 J. ate jongste bediende voor kantoor werkzaamheden. Br. 7692 Grossier ln Levensmiddelen vraagt voor Haarlem Ingevoerd REIZIGER. Br. 7 691. LOOPJONGEN gevraagd. Beun's Bloemenmagazijn. Gier straat 75. Haarlem. VETTE JONGEN gevraagd, v. Eems Levensmiddelen. Steenbok straat 21. Coupeuse vraagt voor de mtdd. uren gevord. LEERLING-NAAI STER. Thomeonlaan 84. dr. bel. NETTE HUISNAAISTERS ge raagd, goed loon. vast werk. Grünfeld. Plein 5. H.H. KAPPERS. Bekw. bedien de voor heerensalon gevr. Silver, Schoterboschplein 33. LEERLING DAMESKAPSTER gevr. Speelmans, Kl Houtstr. 132. Gevraagd in metaalwarenfa- briek FLINKE JONGENS van 14 17 jaar. Voor bijvoeding wordt ge zorgd. Br. 7879. Rijwielstalling vraagt voor Zon dags EEN MAN. Kenaustraat 14 Gevraagd een NETTE MAN voor rijwielstalling Rozenstraat 55. Groote wasscherij vraagt voor haar fijngoedafdeeling een BE STELLER voor de transportfiets. Liefst boven 50 jaar. Br. 7876. Gedipl. coupeuse vraagt NETTE LEERLING. Br 7875. THUISWERK gevraagd, liefst naaiwerk. Br 7923 Gevr. geroutineerd DECOU- PEERFÏGUURZAGER. Zij. die in het bezit van eigen machine zijn genieten de voorkeur Aanm. met spoed Reitzstr. 45. ^srsoneel aangeboden Voor Huishouding B. z. a. JONGE NAAISTER voor verstel- en verandorwerk. Br. 7722. B. z. a. tegen 1 Dec NET MEISJE voor morgen- of middag uren. onverschillig wat. Br. 7708 NET MEISJE zoekt werk voor avonduren, onvereohiUig wat. Br. •695. Juffr. 32 J. P.G. b. z. a. voor HULP IN DE HUISH. bek. met babv- en kinderverzorging. Br. 7709 bur. van dit bl. NET BUITENMEISJE b. z. a. tegen l Jan. als keukenmeisje of meisje-alleen v. g. g. v. In rustig gezin. Goede behandeling. Leeft. 29 Jaar. Br. B 306. Boekhandel Vernout, Bloemendaal. B. z. a. nette flinke WERK STER voor 's morgens vroeg om kantoren ©choon te jvouden of derg. met praohtlge getuigen, als zoodanig werkzaam geweest. Br. 7693. B.z.a. 1 of 15 Jan. 2 n. vrien dinnen v. d. e. n. liefst RCSTH. OF PENS. v.g g.v. Br. 7884. Besch. HUISHOUDSTER z pl. in kl. gez. of dame (heer) alleen, v.g.g.v. Br. 7883. Net meisje 19 J. vraagt VER STELWERK aan huis. tevens kin derpoppen te koop aangeboden Br. 7882 B.z.a. GEDIPL. COUPEUSE voor niouw en veranderwerk. Br. 7881. Voor Bedrijf NETTE JONGEN zag zich gaarne geplaatst als portier, er clerge of huteknecht. Br. 7 7 345 DECAPEERZAAGWERK ge vraagd. Esschilderetroat 33 rd. JONGEDAME, 26 j. in bezit dlpl. St. en Typen en 6 J. kant. er varing, zoekt werkkring op kan toor of winkel, Lierfst geoombl- neerd. Br. 7927. R. z. a. gevorderd KAPPERS LEERLING. Br. 7926 Jongeman. 23 Jnar zoekt ADM. WERK ln de avonduren. Br. 7886 B. z, a. NET PERSOON, ond •14 jaar, voor alle voorkomende werkzaamheden. BiHRonstr. 33 Heemstede, Kuizen aangeboden WONINGRUIL. Wie ruilt huis :n Haarlem tegen huis in Benne- broek of omgeving. Br, 7602. Te koop" pr. onderhouden WOON- cn WINKELHUIS met aparte bovenwoning, verh. sa men voor f 80 p. m. Te4tero<k's;:- 1 Te bevr. Verspronckweg 3S. Hulzen gevraagd Heb geld over cn wil tegen goede prijzen één of meer GROOTE of KLEINE HUIZEN koopen. Bewoners kunnen blij ven zitten. Br. 7932 WONING GEZOCHT door a A echtpaar of gom. of geot. z!t- en slaapkamer m. vrije of gebr. van keuk. liefst omtr. Bonnebrook- H'stede. Br. nr. 46 Daudey, Boek handel Heemstede. Gezin van 5 pers. uit Aerden hout zoekt «n Haarlem WONING of ged. woning huurpr. ongeveer f 700 p. J. Br. 7803. Kamers gevraagd Gem ZIT-SL.KAMER gez. m. vol!, pension door jongeman, om trek station. Br. Zeeweg 323 IJm. Verpteegster vr. gem. ZIT-SL.- KAMER m. st. on kookgel. ot gasje. Br. 7607 Gevraagd: ZHVSLAAPKAMER omtrok poetkantoor, zonder pen sion. Br. met prijsopgave 7606 Net gez, 3 p. -.wekt een of twe© testoff. KAMERS met k. en sb gel. of klein huisje. Br. 7004 Jongedame zoekt v. dir. ge*. ZIT-SLAAPK. mot pr. pension pl.m. f 60 p. mnd. Haarl.-Z. of Heemst. Br. Zandv.laan 153. Zand voort. SLAAPKAMER te huur gevr, door Heer. b. b. h. h. omtrek Kle- verpark. Br. "603 PENSION. Gomeublleerdo -suite mot volledig pension gezocht door echtpaar In Haarlem of Heemstede. Br. 7891. Echtpaar, groot huis bewo nend. mldd. leeftijd, zoekt we gens omstandigheden ZITKAMER en SLAAPKAMER met keuken of gebruik van keuken, evt. eigen meubelen. Br. 7890. Te huur gevr te Haarlem 2 "ngem. KAMERS m gebr. van k. op netten st. Br. 78S9. -- Jong echtp. z. voor direct gom. K \MKR(S) m. k. en st. gelegenh. Br. 7888. Heer b.b.h.h. vraagt gestoff. KAMER m. of z. pension in be schaafde omgeving, omtrek Kle- •erlaan. Br. 7804.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3