Het huurbeschermings- besluit in de rechtspraak Stadsnieuws Het tooneel van vroeger. Het concrete begin: de eerste schouwburg. Wij willen de laatste ziin om te beweren dat het tooneel in de Nederlanden eerst begon te leven in 1617, toen dr. Samuel Coster zijn Eerste Nederduitsche Academie stichtte, of twintig jaar later, toen dit in stituut overging in den Amsterdamschen schouwburg. De late middeleeuwen reeds zijn een periode van intensen bloei, doch we willen in deze rubriek het in de kerk of op jaarmarkten vertoonde drama buiten be schouwing laten en dus daar een begin zien, waar het tooneel eer. maatschappelijke factor wordt, die in principe los staat van andere instellingen, zij het niet van andere, rehgieuse of politieke invloeden. Het rederijkerswezen had zich ten onzent (wij spreken over de hoofdstad) geconcen treerd in twee „kamers": de oude kamer „De Eglantïer", die het devies „In liefde bloeijende" en de jongere Brabantsche kamer, die de zinspreuk „Tot levender jonst" voerde. De literaire verdiensten van deze kamers worden licht overschat, wan neer men vermeldt dat Hooft in zijn jeugd enkele zijner treurspelen door de oude kamer lier opvoeren; men vergeie niet, dat Hooft's belangrijke productie eerst begin', na zijn lidmaatschap van De Eglantïer. Wat groote prestaties vrijwel onmogelijk maakte, was de tweedracht, ontstaan doordat vooral de oude kamer steeds nieuwe leden aan nam, lieden wien het minder om de kunst dan om pret en drinkgelagen te doen was en die den invloed der waarachtig kunst- lievenden sterk verminderden. Een belang rijk stuk cultuur dreigde teloor te gaan, indien niet de man gevonden werd, die een hechtere organisatie van het verouderde rederijkerswezen vermocht op te bouwen. Die man meldde zich in den persoon van dr. Samuel Coster, de intieme vriend van alle groote dichters in de eerste helft der zeventiende eeuw, een bemiddeld minnaar der kunst, zelf schrijver van eenige ver dienstelijke stukken. Hoewel hij niet alleen de medewerking van zijn vrienden Hooft, Vondel, Breeroo en Starter verkreeg, maar ook die van vele ernstig willende leden der oude kamer, wilde dr. Coster volkomen breken met de tradities der rederijkers. Zijn nieuwe stichting heet dan ook niet een „kamer", doch kreeg den naam van Eerste Nederduitsche Academie. Voortdurende oneenigheid tusschen de predikanten en het Amsterdamsche stads bestuur gaf Coster wind in de zeilen. Daar de predikanten zich steeds vijanden toonden van het tooneel, had de Academie de bur gemeesters op haar hand. Zij schonken hem een stuk grond aan de Keizersgracht, tus schen de Beerenstraat en de Runstraat en hier liet Coster het eerste gebouw optrek ken dat in Holland den naam schouwburg verdiende al was het dan ook gehee van hout opgetrokken. Op den eersten October 1617 werd het geopend met een voorstelling van „De moord op den Prins van Oranje" door G. van Hoghendorp. Eén traditie nam Coster over. Sedert jaar en dag was het gewoonte, dat het Oude mannen- en Vrouwenhuis de kosten der rederijkersvoorstellingen droeg en daarvoor ook de winsten in ontvangst nam. Het be stuur hief daartoe een entreegeld van drie stuivers per bezoeker. Coster, op zijn beurt, sloot een contract met de regenten van het Burgerweeshuis, die een derde der kosten zouden dragen en daarvoor na zes jaar de winst met de theaterdirectie zouden deelen. Later werd de Academie zelfs geheel het eigendom der regenten, die het gebouw voor 6850 gulden van dr. Coster overnamen. De bemoeiingen der stedelijke liefdadig heidsinstellingen bleven zich doen gelden, nadat in 1632 de Academie en het nog be staande deel der oude kamer vereenigd waren. En nog lang bleven deze staan, na dat de Academie, in overleg met het stads bestuur besloot, haar .schouwspelhuis om te bouwen, dat fl. 29.103 beliep, ruim vier maal de koopsom van het oude gebouw! Den 3en Januari 1633 werd de nieuwe schouwburg die vrij algemeen als de eerste werkelijke Stadsschouwburg wordt beschouwd geopend met een opvoering van Vondel's „Gijsbreght van Aemste!". We mogen de doopmoeilijkheden van dit treur spel, dat als Kerststuk geschreven werd, doch dat door de tegenwerking der predi kanten eerst na Nieuwjaar vertoona kon worden, bekend genoeg veronderstellen. Riet snijden in de uiterwaarden langs de groote rivieren. Vele handen vinden werk bij het snüden en het tot bossen binden van het riet. waarvan op velerlei wijze een nuttige gebruik wordt gemaakt. (V.N.P. Zeijlemaker Pax Holland c) Stationsroover gearresteerd. De Amersfoortsche politie kree^ van het station telefonisch bericht, dat uit Zwolle bericht was ontvangen, dat op het station aldaar een hoeveelheid boter was gestolen. Men vermoedde, dat een reiziger, die in den trein ZwolleAmsterdam was gestapt, zich met deze boter uit de voeten wilde maken. Daarom werd de recherche verzocht een oogje in het zeil te houden. De man verliet in Amersfoort den trein en werd, toen hij het station wilde verlaten, aangehouden en naar het politiebureau "overgebracht. Hij bleek in het bezit van de boter te zijn. De man. zekere R„, afkomstig uit Arn hem, bekende bij zijn verhoor zich aan 26 stationsdiefstallen te hebben schuldig ge maakt en op 20 stations, welke hij met name noemde, koffers te hebben gestolen. In ver band met den boterdiefstal is hij naar Zwolle overgebracht. OVERDRACHT BEVOEGDHEDEN BEDRIJFSVEREENIGINGEN AAN HET N.A.F. De Secretaris-generaal van het departe ment van Sociale Zaken heeft bepaald, dat de bevoegdheden, welke in de statuten en reglementen eener overeenkomstig de be palingen der Ziektewet en der Kinder- bijslag-*et erkende bedrijfsvereeniging. zooals die statuten en reglementen luidden op 10 Augustus 1941. waren toegekend aan organisaties van werkgevers, met ingang van 18 November j.l. op het Nederlandsche Arbeidsfront zijn overgegaan. TWEE AMSTERDAMSCHE KINDEREN ZOEK. De chef van het bureau Kinderpolitie te Amsterdam verzoekt namens de ouders, de opsporing en terugbrenging* van Antonie Zoet, oud 36 jaar, die sedert 14 dezer wordt vermist. Hij is pl.m. 1.65 M. lang, bloots hoofds, heeft een tenger postuur, gezonde gelaatskleur, zwart haar, donkere oogen, en is gekleed in grijze winterjas, geruite plus-fours, blauw overhemd, zwarte kousen en zwart lederen pantoffels. Voorts wordt de opsporing verzocht van Cornelia Kruis haar, oud 15 jaar, die sedert 7 November j.l. wordt vermist: Haar signalement luidt: fünk postuur, bol gezicht, gezonde gelaats kleur, donkerblond haar, donkere oogen, zwarte mantel, gebloemde jurk. zwarte lage schoenen en beige kousen, blootshoofds.. AGENDA DONDERDAG 19 NOVEMBER Stadsschouwburg: Weensche revue „Melodie der Liebe", 7.30 uur. Luxor Theater: „Allotria", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Rembrandt Theater: „Wiener Blut". 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Palace: „De model-echtgenoot", 2.-, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Frans Hals Theater: „De roman van een dokter", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Moviac: „Slotaccoord", 2.30, 7 en 9 uur. Toegang 18 jaar. VRIJDAG 20 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon, 7.30 u. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen (nieuw programma). W.n. Hoofdredacteur: J. V Bnudcwyns. Haar lem (afw). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks. Haarlem. Chef van Plens* en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede Haagsch Redacteur: B Korsten, Heemstede. Stad en reportage: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmui- dcn. Advertenties: D. A. J. Spek, Haarlem. Zooals bekend mag worden verondersteld, worden in art. 2 van het Huurbeschcrmings besluit een aantal motieven genoemd, waarop een vordering tot ontruiming van een onroe rend goed kan worden toegewezen. De inter pretatie van de desbetreffende bepalingen be rust uitsluitend bij den rechter (in de meeste gevallen den kantonrechter). Langzamerhand heeft zich ter zake een belangwekkende ju risprudentie ontwikkeld; het leek ons daar-; om nuttig enkele uitspraken van kantonrech ters nader te beschouwen, waarbij zal opval len, dat ook in dezen sector van de recht spraak niet immer gesproken kan worden van uniformiteit in de beslissingen. In een ontruimingsprocedure te Arnhem kwam vast te staan, dat de gedaagde huurder zonder nadere motiveering aan eischer-ver- huurder schriftelijk de huur had opgezegd. Niettemin meende de huurder een beroep te kunnen doen op het Huurbeschermingsbesluit De kantonrechter was van oordeel, dat het beroep op het Besluit niet opging, wijl de op zegging van den huurder zélf was uitgegaan. De strekking van het besluit is, aldus de kan tonrechter. den huurder het gebruiksrecht er het door hem gehuurde onroerend goed in bepaalde omstandigheden te waarborgen, indien het de verhuurder is geweest, die dat gebruiksrecht heeft willen beëindigen. Het ware trouwens strijdig met een redelijke uit legging van een uitsluitend in het belang var den huurder ingevoerde regeling, om dezen van die regeling tóch te doen profiteeren, terwijl de beëindiging van het gebruiksrecht aan zijn eigen daad, de tevoren gedame opzeg ging, is te wijten. Tot een eenigszins andere uitspraak kwam de Hilversumsche kantonrechter in een ge val, waarin een huurder, vóórdat het Besluit bestond, de huur zijner woning had opgpzegd, doch op den bepaalden datum niet vertrok. De eigenares had de woning intusschen aan een ander verhuurd en vroeg teneinde tegenover den nieuwen huurder haar verplich ting tot oplevering te kunnen nakomen veroordeeling tot ontruiming, welke etsch werd afgewezen, omdat naar het oordeel van den rechter ten tijde van de uitspraak geen der volgens het Besluit noodzakelijke gron den, waarop ontruiming gevorderd kan wor den, aanwezig was. Voor denzelfden rechter werd ontruiming ?vorderd van de woning van een huurder, die destijds was failliet verklaard en na de door; zijn curator gedane huuropzegging het gehuur de was blijven bewonen. Na ongeveer twee laar met dien huurder te hebben voortgesuk keld, in welken tijd een huurschuld was ont staan van f 875, had de rechtopvolgster var den inmiddels overleden huurder, de huur opgezegd, waarop huurder een gedeelte van het gehuurde (zijn werkplaats) ontruimde, doch het woongedeelte in gebruik hield. Nu den kantonrechter was gebleken, dat bedoelde huurder inmiddels doordat hij werk had ge kregen in staat was wekelijks voor het woongedeelte een vergoeding to betalen, oor deelde de rechter, dat ofschoon werkplaats en woning (tezamen één geheel uitmakend) door verhuurster intusschen aan een ander waren verhuurd van den ouden huurder de ontruiming van zijn woning niet kon wcfr- den gevorderd en dat de wanbetaling niet als van gewicht kon worden beschouwd. Een eigenaar vorderde voor het Kanton gerecht te Tilburg ontruiming eener woning te D., om deze woning bij zijn huwelijk in gebruik te kunnen nemen. De kantonrechter nam in overweging, dat als niet weersproken vaststond, dat de huurder op dat oogenblik geen woning kon krijgen te D. De eischer had de woning gekocht met het oogmerk die zelf te gaan bewonen. Zegr zeker waren op den eischer aldus, volgens den rechter, in het al gemeen de rechten van zijn rechtsvoorganger overgegaan. doch hij werd daardoor niet „de verhuurder"' in den zin van art. 2 van het Huurbeschermingsbesluit tegenover den „huurder", wier economische belangen en maatschappelijke behoeften als „partijen" betrokken bij die huurovereenkomst tegen over elkaar moesten worden afgewogen. het ontruimingsrecht gaat door koop en verkoop niet over van den oorspronkelij- ken „verhuurder" op den kooper. In ongeveer gelijken geest oordeelde de kantonrechter te 's-Gravenhage in een soort gelijk geval. Lijnrecht hiertegenover staat het oordeel van den kantonrechter te Schiedam. Art. 1612 B.W. brengt mede, aldus deze rechter, dat de kooper van een verhuurd goed, tenzij anders is bedongen, opvolgt in alle rechten en ver plichtingen, uit de huurovereenkomst voort vloeiende, m.a.w. krachtens genoemd artikel gaat mèt den eigendom ook de kwaliteit van der. verhuurder op den kooper over, welk be ginsel sedert de arresten van den Hoogen d van 5 Nov. 1896. no. 6882 en 9 Nov. 1906. 3453, vrij algemeen door de rechtspraak is aanvaard. Genoemde rechter ziet niet in, dat op dit algemeen beginsel door het Huur beschermingsbesluit inbreuk wordt gemaakt, en zulks is volgens hem ook niet uit het be sluit te lezen. Deze rechter kan dan ook niet aannemen, dat onder „de verhuurder", bedoeld In art lid 1, sub 2o van het besluit, niet zou vallen de kooper, die den oorspronkelijken verhuur der in deze kwaliteit is opgevolgd. Een filiaalhouder te 's-Giavenhage had met zijn patroon een arbeidscontract gesloten, waarbij o.a. was overeengekomen, dat hij als filiaalhouder de zich bij den winkel bevinden de woning mocht gebruiken gedurende zijn diensttijd. De dienstbetrekking was nu ge ëindigd, evenzoo dus het gebruiksrecht van de bedoelde woning. Daar de filiaalhouder de woning toch bleef gebruiken, eischte zijn ge wezen patroon veroordeeling tot ontruiming, daar de nieuwe filiaalhouder als zoodanig bij den winkel moest wonen. De kantonrechter meende de woorden van' het besluit „voor eigen gebruik" ruim te kunnen interpretee ren en gaf aan deze woorden de beteekenis, dat daarmede ook in bepaalde gevallen het gebruik van eigen zaak is bedoeld. De om standigheid. dat niet de verhuurder persoon lijk. doch de filiaalhouder de woning moest betrekken, veranderde niets aan het feit, dat de verhuurder de woning voor eigen gebruik behoefde, haar immers noodig had voor zijn eigen zaak, voor zijn risico en rekening ge dreven door een door hem aangestelden be heerder. In een andere procedure te 's-Gravenhage overwoog dc rechter, dat de huur was opge zegd, omdat de eigenaa„r wilde verhuren aan zijn dochter en schoonzoon. De eigenaar was Panorama van Tunis, waar de Duitsche ei Italiaansche troepen met volledige goed keuring van de Fransche burgerlijke en militaire autoriteiten aan land zijn gegaan. (Polygoon Pax Holland c) meening. dat zulks gelijk te stellen was met het noodig hebben van de woning voor eigen gebruik. Deze meening achtte de rech ter echter onjuist, daar de woning niet noo dig was voor het eigen gezin van den eige naar, doch juist omdat zijn dochter zijn gezin zou verlaten en met haar echtgenoot een nieuw gezin wilde vormen. In verband met ons onderwerp zij nog ver meld, dat tegen uitspraken van den rechter geen hooger beroep, noch beroep in cassatie open staat, behoudens cassatie in het belang der wet. Drs. D. W. VAN HOUT. Bureaux afvoer burgerbevolking. Het Centraal Bureau Afvoer Burgerbe volking, is gevestigd Parkstraat 18 en Oranjestraat 10, Den Haag, President-direc teur is mr. H. W. J. Mulder, voorzitter van de commissie burgerbevolking. Directeuren zijn J. F. F. Götz en mr. J. Heusdens. Waarnemend commissaris afvoer burger bevolking Noord-Holland is J. van der Pluym, Alkmaar. Substituut-commissaris voor Haarlem: mr. J. J. van der Lip te Santpoort. Het evacuatiebureau Noord-Hol land is gevestigd te Alkmaar, St. Laurens- straat 3, directeur J. van der Pluym. Het evacuatiebureau Zuid-Holland is ge vestigd Jan van Nassaustraat 80, Den Haag. Directeur is J. Ph. P. Holtrop. KORT NIEUWS Te Amsterdam is in de le Boomdwars straat een vrouw bii het glazenwasschen van de derde verdieping uit het raam op straat gevallen. Met een schedelbreuk en andere zware kwetsuren is zij naar het Binnengasthuis vervoerd. Nog ongelukkiger was de afloop van een val. welke een 50-jarige Diemenaar voor een loket van het Muiderpoortstation maak te. De man kreeg eveneens een schedel- basisfractuur en overleed na enkele oogen- blikken. De Amersfoortsche Kei, die in de oorlogs dagen 1940 van ziin voetstuk is gestooten en begraven in een der plantsoenen, zal dezer dagen weer worden opgegraven. De kei komt nu te staan op het Markt plein binnen de oude veste. De posterijen brengen een serie herden kingspostzegels in omloop ter gelegenheid van den 150sten verjaardag van den be roemden componist Rossini. Deze serie om vat vier waarden: 0.25, 0.30, 0.50 en 1 lire. Dieven zijn, na een ruit te hebben in geslagen, een horlogewinkel in de Staal- straat te Amsterdam binnengekomen. Zij hebben er 150 horloges gestolen, w.o. drie gouden, die ter reparatie door klanten waren afgegeven, alsmede 10 wekkers en 10 klok ken, tezamen ter waarde van 2500. Een radiozaak aan de Plantage Parklaan te Amsterdam kreeg eveneens inbrekers op bezoek. Zij maakten er o.a. 5 radiotoestel len en een partij loodkabel buit, tot een waarde van 885. De rechtbank te Amsterdam heeft twee mannen, die een bakker hadden opgelicht, elk tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Zij hadden den bakker, die in relatie stond met zwarte handelaren, vier vaten boter voor 1900 verkocht. Toen de bakker de vaten opende bleken deze slechts puin en zaagsel te bevatten! Te Roermond is in den ouderdom van jaar overleden mgr. dr. G. A. H. Bau- duin, vicaris-generaal van het bisdom Roermond, oud-president van het Groot- Seminarie. De diensttijd van den Noorschen ar beidsdienst is thans verlengd van drie tot zes maanden. Het volgende jaar zal ook de arbeidsdienstplicht voor jonge vrouwen worden ingevoerd. Het contingent, dat dan elk jaar zal opkomen, zal dan ongeveer 40.000 bedragen. De chef van den Noor schen arbeidsdienst heeft ten slotte nog meegedeeld, dat er op het oogenblik voor 200.000 man werk is, In GÖtenborg is Dinsdag een nieuwe Zweedsche onderzeeër in aanwezigheid van den opperbevelhebber van de Zweedsche marine, vice-admiraal Tamm, en den op perbevelhebber van het leger, generaal Thörnell, van stapel geloopen. Ter bescherming van de kunstschatten en kostbare schilderijen, zijn alle tentoon- :telhngen en musea in Marseille gesloten. De kostbaarste schilderijen, zooals die van Rubens en Corat, ziin naar bomvrije kelders overgebracht. Te dure juspoeder en soepldokjes. Amsterdamsche fabrikant krijgt 25.000.boete. Een fabrikant van extractproducten te Amsterdam is wegens het verkoopen van aromablokjes, juspoeder en soepblokjes door den inspecteur voor de prijsbeheer- .-.ching veroordeeld tot een geldboete van f 25.000. Tevens werd hem verboden om gedurende een jaar als verkooper van oouillon- en extractproducten op te treden. De inspecteur besliste, dat de betrokken producten, hoewel van minderwaardige samenstelling vergeleken met de vooroor- '.ogsche aroma-, jus- en soepblokjes, toch daarmede als soortgelijk zijn te beschouwen en dus onder de algemeene prjjsstop vallen. Deze beslissing heef: vergaande gevolgen voor een groot aantal collega's van den Amsterdamschen fabrikant, wier producten, naar een onderzoek in deze branche heeft uitgewezen, voor het meerendeel eveneens boven den prijs van 9 Mei 1949 worden ver kocht, zonder dat van overheidswege ver gunning daarvoor gegeven is. De boete tegen den Amsterdamschen fa brikant is bepaald naar de bedragen, welke boven een normaal ondememersloon en boven een normale overwinst in zijn kas waren gevloeid. Vaccinatie van vee tegen mond- en klauwzeer. Plannen voor een entstofinstituut zijn gereed. De directeur van den Veeartsenijkundigen dienst, dr. B. J. C. te Hennepe, die tevens veterinair hoofdinspecteur van de volksge zondheid is, heeft in een radiorede over de taak van zijn dienst, ook aan de mond- en klauwzeerbestrijding aandacht gewijd. Hij zeide, vast overtuigd te zijn, dat ons land met de nieuwe gegevens der wetenschap (vaccinatie) naar de andere bestrijdings middelen voor de ramp van het mond- en klauwzeer in de toekomst bewaard kan worden. Tevens deelde hij toen mede, bezig te zijn, een systeem te ontwerpen, waar door in korten tijd de voor dit doel benoo- digde entstof zou kunnen worden» bereid. Een redacteur van het A. N. P. heeft thans naar den stand dezer plannen bij da-, te Hennepe geïnformeerd, die zich gaarne bereid verklaarde, hieromtrent een en an der mede te deelen. Wij hebben de zaak van de voorziening van Nederland met mond- en klauwzeer- vaccin al een poosje gereed, althans op papier, zoo zeide dr. Te Hennepe, en hij toonde ons den plattegrond van het open baar slachthuis te Rotterdam met daarop geteekend in den Zuid-Oosthoek een com plex met drie stallen en een slachthal, in totaal 5500 M2. groot, waaruit het entstof instituut in hoofdzaak zal bestaan. De voor- loopige jaarlijksche productie kan ongeveer 1200U liter bedragen, doch de capaciteit laat een verdrievoudiging toe. Nemen we aan, dat per dier gemiddeld 50 gram vaccin noodig is, dan kunnen we dus, om te be ginnen, entstof maken voor 240.000 dieren, doch als het moet,# kunnen we aan dit in stituut ook voor ongeveer 750.000 dieren entstof maken. Dat is ruim voldoende voor Nederland. Dr. Te Hennepe zeide verder, dat men in verschillende instituten reeds jarenlang heeft gezocht naar een entstof tegen deze schadeiyke ziekte, maar pas eenige jaren geleden zijn Deensche en Duitsche onder zoekers erin geslaagd een bruiKoare entstof te bereiden. Uok in het instituut te Amster dam zijn entstoffen bereid, die veel beloven de gelegenheid ontbreekt echter om deze entstolfen voldoende te controleeren. In mijn radiorede constateerde ik, dat het feitelijk onverantwoord is, thans niet tot vaccinbereiding over te gaan, nu gebleken is, dat in het buitenland de resultaten met het nieuwe vaccin gunstig verloopen zijn. Duitschland, Denemarken, Italië en Zwit serland zijn ons thans ver voor en de proe ven met een kleine hoeveelheid in Neder land gemaakt vaccin zijn eveneens veel belovend verloopen. Van Augustus af liggen alle plannen ge reed, het wachten is alleen op de financien. Ik vind het ontzettend jammer en hin derlijk, dat een vee-riik land als Nederland op dit gebied achteraan sukkelt. Het had heel anders kunnen zijn. Wij hadden thans ook onafhankelijk kunnen zijn als er vol doende geld beschikbaar was geweest. Het buitenland kan ons geen entstof leveren. Wij zelf zijn echter in staat ruim voldoende voor ons land aan het geprojecteerde in stituut te Rotterdam te bereiden en einde lijk eens af te rekenen met een ziekte, die ons millioenén en millioenen schade be rokkend heeft in de laatste jaren. Neder land kan hier bovenaan staan. Onlangs verscheen in de bladen een oproep aan veehouders om zich te melden, voorzoover zij meenden, dat hun vee niet ziek was geworden, ondanks besmettings kansen. Houdt deze oproep ook verband met uw plannen voor het vaccin-instituut? Neen, hier betreft het een heel andere manier om zooveel mogelijk kennis omtrent de ziekte op te doen. Reeds jarenlang hoort men onder de boeren, dat op sommige be drijven het vee geen mond- en klauwzeer krijgt. Vandaar de oproep aan de boeren zich te melden voor zoover zij denken in lichtingen op dit punt te kunnen geven. Er is een stroom van brieven binnengekomen, die thans stuk voor stuk worden gecontro leerd. Bovendien zijn er ervaringen, die er op wijzen, dat het verband tusschen bodem, plantengroei en dieren, zoowel wat uiter lijke, als innerlijke eigenschappen betreft, veel nauwer is dan men tot nu toe aan genomen heeft. Bij paratuberculose hebben, we b.v. voor Friesland verband meenen te vinden tusschen den zuurgraad van den bodem, de samenstelling van het gras, dati daarop groeit en het voorkomen der ziekte. Ik acnt het heelemaal niet onmogelijk, dat op bepaalde grondsoorten gewassen groeien of de samenstelling der gewassen zoodanig is, dat het rund er een zekere ongevoelig heid tegenover smetstoffen in het algemeen, of tegen mond- en klauwzeer alleen, door verkrijgt. TIJDELIJKE LEERKRACHTEN BIJ HET M. O. Tot tijdelijk leeraar in het teekenen aan de tweede H.B.S. b, met vijf jarigen cursus is benoemd de heer L. van Dijk te Heemstede en tot tijdelijk leeraar in de oude talen en de oude geschiedenis aan het Gymnasium de heer C. Vreede te 's Gra- venhage. KEURINGSDIENST VAN WAREN. De burgemeester heeft besloten vast te stellen de begrooting van baten en lasten van den keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem voor het dienstjaar 1942 sluitend met een bedrag van f 90,200 en de begrooting van maten en lasten voor reke ning van het Rijk van den keurings dienst, sluitend met een bedrag van f 48.436. DE HEER M. EIJSKER MET PENSIOEN. Overeenkomstig een verzoek heeft de burgemeester aan den heer M. Eijsker eer vol "ontslag verleend uit zijn betrekking van onderwijzer aan de Van der Palmschool (Soendastraat 41) met ingang van 7 Fe bruari a.s., onder dankbetuiging voor de langdurige diensten bij het onderwijs be wezen. TERMIJN VAN ONTRUIMING VAN WONINGEN VERLENGD. De termijn van ontruiming der woningen Bakkumstraat 8, Brouwersvaart 102, Be gijnhof 21 boven en 23 boven. Harmen- iansweg 57 c. Kennemerstraat 12, Lange Poellaan 30 en 32. Sophiastraat 49, Zuider Buiten Snaarne 34 a. 34 c. 34 d. en 34 f. verstreek 16 November. Daar de bewoners nog geen hun passende woning hebben ge vonden, heeft oe burgemeester besloten den termijn met één jaar te verlengen. Haarlemsche Rechtbank. Zoon wilde zijn vader vergiftigen. Wegens poging tot doodslag tot 21,4 jaar veroordeeld. De 20-jange J. T. uit de Haarlemme. meer stond veertien dagen geleden terecht wegens poging tot moord, subs, poging tot zware mishandeling. Hij had n.l. op den derden Juni van dit jaar zijn vader een bo'^rham met nicotineconcentraat laten eten. met het gevolg, dat de vader werd vergiftigd, hoewel hij direct het kauwse' van de boterham uitspuwde. Slechts één dag was de vader ziek geweest. Hoewel de jongeman veertien dagen ge leden verklaard had dat het geen poging, tot moord was geweest, had de Officier van Justitie zes jaar gevangenisstraf geëischt De Officier was van meening geweest, dat de poging tot moord overtuigend was be wezen en hoewel er een ernstige kwestie tusschen vader en zoon was, die direct de oorzaak tot deze vergiftigingspoging was. kon men toch niet tolereeren in een maat- sfthappij, dat een jongeman handelde zooal; de jonge J. T. De raadsman van T., mr. F. van Blerkom. had naar voren gebracht, dat niet bewezen was, dat T. geprobeerd had zijn vader te vermoorden. De jongeman had niet gewe ten wat de uitwerking van de nicotine was, bovendien was het gebruikte middel on deugdelijk, hetgeen gebleken was uit de verklaringen van de getuige-deskundige. De opzet van T. was geen moord geweest, op zijn hoogst een poging tot zware mishan deling. Mr. Van Blerkom had met het oog hierop onmiddellijke invrijheidstelling ge vraagd van T., waartoe de rechtbank ech ter geen termen aanwezig achtte en dit verzoek niet inwilligde. Hedenmorgen werd in deze zaak uit spraak gedaan. De Rechtbank verklaarde den jongeman schuldig aan poging tot dood slag en veroordeelde hem tot een gevange nisstraf voor den tijd van twee jaar en zes maanden. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het morgen Vrijdag de beurt aan de letter S met uitzondering van de Sch. ARB. MANDOLINECLUB „APOLLO". De arbeiders mandolineclub „Apollo' onder leiding van den heer Joh. B. Kok, geeft op Zaterdag 28 November a.s. een bonte-avond in het gebouw Jongelingsver- eeniging in de Lange Margarethastraat. CABARTAVOND „DE MUGGEN". Het Cabaret-ensemble „De Muggen" geeft Zaterdagavond a.s. een cabaret-avond in het •ebouw van de H. J. M. V. Behalve het Cabaretgezelschap werken nog mede het Dansorkest van Nar den Hartogh, het Radio Trio „De Serenaders" en de Hongaarsche danseres Ilja Lajos. OPVOERING VAN „JOHAN" DOOR HET RUYS-ENSEMBLE. Het Ruys-ensemble zal Zaterdag 21 No vember a.s. in den Stadsschouwburg de eerste voorstelling te Haarlem geven van „Johan, uw onderdanige dienaar", blijspel in 3 bedrijven van Theo Lingen. De titelrol zal gespeeld worden door Cor Ruys, die ook de regie voert. Verdere mede spelenden zijn: Elly van Stekelenburg, An ton Ruys, Pierre Myin, Gerard Schild PERSONALIA. Ds. L. de Haan. predikant bij de Baptis ten Gemeente hier ter stede, ontving een beroep naar Noordbergum. Onze stadgenoot de heer J. de Hartogh, theologisch cancidaat, ontving een benoe ming als hulpprediker bij de Ned. Her vormde Kerk te Nieuw Vennep. VERKOOP VAN GROND De burgemeester heeft besloten aan J. Clausing te verkoopen tegen den prijs van 10 per M2. den grond, gelegen aan de Middenlaan, groot ongeveer 180 M2. De bedoeling is den grond te bestemmen als tuin bij het aan kooper in eigendom be- hoorend perceel aan de Middenlaan 50, R.-K. SCHOOL AAN DE VELSERSTRAAT Naar aanleiding van de aanvrage van het bestuur van het St. Luciagesticht te Rotter dam, om medewerking te verleenen tot de inrichting van het zesde leerjaar van de bijzondere lagere school aan dé Velsersraat 17, heeft de burgemeester besloten mede werking te verleenen door een bedrag van 2900 beschikbaar te stellen voor de aan schaffing van meubelen en leer- en hulp middelen. SPORT EIS SPEL. VOETBAL E.D.O. speelt tegen D.F.C. Reis naar Duitschland uitgesteld. Naar wij vernemen gaat de reis van EDO naar Duitschland op Zaterdag en Zondag niet door Daardoor is het mogelijk, dat de Haarlemsche club den oorspronkelijk tegen DFC vastgestelden wedstrijd.op Zondagmiddag zal kunnen spelen. BOKSEN BESSELMAX NOG STEEDS ZIEK. voorzitter van den Nederlandschen Boks- bond heeft uit Berlijn bericht ontvangen, da Besselman nog steeds ziek is en dat het uitge sloten is. dat hij 13 December a.s. tegen Luc var Dam kan boksen om het F.uropeeschë kampioen schap in het middengewicht. Naar aanleiding hiervan heeft het hoofdbestuur van den X. B. B een telegram gezonden aan de a. p. p. e. ir Rome. waarin wordt verzocht den uitersten ter mijn v-ast te stellen, waarop Besselman zijn titel tegen den Rotterdammer moet hebben verdedigd. KORFBAl PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. Het programma voor a s. Zondag vermeldt enkele zeer belangrijke wedstrijden. De aandacht wordt in het bijzonder gevraagd voor den wed strijd OosterkwartierSport Vereent om twee lur op het terrein aan de Zomeivaart. De onge slagen Haarlemmers hebben na zeven wedstrijden eertien punten en de Santpoorters negen punten. Sport Vereent heeft twee wedstrijden verloren rt wel tegen Amstelodamum en Oosterkwaï tiei de laatste met 6—2. Echter waren dit de twee eerste wedstrijden van de competitie: in de daar na gespeelde wedstrijden heeft Sport Vereent getoond, dat met haar terdege rekening moet worden gehouden. De Santpoortenaren zullen er dan ook prijs op stellen, de nederlaag tegen Oosterkwartier te revancheeren. Of hen dat zal gelukken is niet te zeggen In dezelfde afdeeling zijn nog vastgesteld Wes terkwartier 2—S.V K. 2 en Amstelodamum—D.E D. 2. In de eerste ontmoeting zal S.V.K 2 wei als winnaar optreden, terwijl in de tweede wedstrijd de gastheeren de beste kansen hebben. Haarlem speelt in de derde klasse C thuis tegen e a.s. kampioenen Koog Zaandijk 3. Uit were verloren met 41. welke uitslag toen zeer ge flatteerd was. Ofschoon wij geen overwinning voor de Haarlemmers kunnen voorspellen, moei Haarlem toch ln staat worden geacht een gelijk spel te behalen, waarop wij het dan ook maar zullen houden. Hier spelen verder Z.K.V. 2 tegen K.V.D., welke door de gasten gewonnen wordt en Blauw Wit 5 tegen O.K.V. De Oost.zaners zullen In dezen wedstrijd wel het volle pond binnenhalen. In de derde klasse D moet Oosterkwartier 2 naar Blauw Wit 4 en is aan haar eervolle plaats verplicht de beide punten binnen te halen. Ten slotte speelt het derde van Oosterkwarlier tegen D.T.V. 2 te Amsterdam; dit twaalf lal zal wel te sterk blijken voor de Haarlemmers. Im mers de thuiswedstrijd werd reeds met 144 ver loren. Wij vertrouwen er op. dat de Haarlemmers thans een beter eindresultaat zullen noteeren. In diezelfde afdeeling moet Olympus naar Amster dam Zuid 2. De eerste wedstrijd tusschen beide ploegen eindigde ln een 3—2 overwinning voor Olympus. Het zou ons niet verwonderen Indien de uitslag thans net anders om zou zijn. DE DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Aardappelen Au rd tippelen Beschuit Bon i 427 t.m. 43n Algem Eeaheld>zeep 431. Kaart Iïoevcelh, t.m o-.--» Aard. 2 kg. 21 Nor; 58B Aard. 1 kg. 21 Norl 58 Besch. 75 gr. 21 Nor 70 gr. 28 Not 57 Bot,'Vet 125 gr. 23 Nor. 59 Bot/Vet 125 gr. 10 Jan. 'tl Brnndst. 01 t.m. 05 BV Brandst 1 eenh. 31 Det, 01 t.m. 04 KF 1 eenh. 30 Aug. vy 0G t.m. 08 BV 1 eenh. 2S Febr. Brood 5SA Brood 400 gr. 21 Nor, 5SB Brood 50 gr. 21 Nor!", Cacao 3-65. 4-65 Reserve 150 gr. 28 N'or i 'i g a ret ten R lu Tabak 20 at. 21 Nor'" Cigarelten Rio Cig. 20 st. 21 Nor' Chocolade 56 57 Veren. 100 gr. 12 Dcc! NO Eenheidez. 1 rants. 30 Nor. 412 Algem. 1 rants. 30 Nor Gei». Meel 422 Algem. 125 gr. 28 Nor'rS" 421 Algem. 125 sr. 2S Nov Havermout 420 Algem. 125 sr. 28 Nor' •'"m 41 s Algem. 500 gr. 2S Not! Kaas 424 t.m. 426 Algem. 100 gr. 28 Nov! Kofflesurr. 400 Algem. 250 sr. 2S Nov Melk 58 Melk 1 3/4 L. 21 Nov' d i'eulvr. 419 Algem. 125 gr. 28 Not.' ïd Rijst 4-66.4-67 Reserve 250 gr. 28 Xo Scheerzeep M Text.(m.) 4 5 gr. 31 Dcc' s"iker 417 Algem. 1 kg. 2S Nov' Suikerwerk 5S. 50 Versn. 100 gr. 12 Dec!*'1 Sigaren rio Tabak 5 st. 21 XotL- Tabak R in Tabak 25 gr. 21 Noy'I Taptemelk 58 Taptem. 1 3/4L. 21 Not! Toiletzeep NO Eenheldsz. 1 ramts. 30 Nov, 423 Algem. 100 gr. 2S Nov. 58A Vleesch 100 gr. 21 Nov, 5SB Vleesch 50 gr. 21 Nov,' Waschpoeder NO Waschp l ra.nts.30 Nov, 432. 413 Algem. 1 ra-nts. 30 Nov! yof Bonnen beteekenen voedsel mits er geld is! Zorgt voor geld! Steunt Winterhulp Giro 5553. PAARDENSPORT Knoeierijen, in de hippische sport. Zeven personen waren er bij betrokken, Dezer dagen meldden wij. dat aan het bestuur van de Nederlandsche Harddraverij en Ren- vereeniging ter oore was gekomen, dat den laat. sten tijd bij rennen en draverijen, door haar ge. organiseerd, knoeierijen met paarden waren 'oorgekomen, namelijk de z.g. doping. Bij deze knoeierijen zijn zeven personen be trokken, t.w. een eigenaar van een renstal, een trainer-pikeur, drie trainers tevens beroepsrij. ders. een beroepsrijder. en tenslotte iemand, die bij een der renstallen hier te lande geïnteresseerd is. Laatstgenoemde heeft de stimuleerende mid delen uit België meegebracht en aan verschil, lende paarden toegediend, evenals een der ~ers en beroepsrijders. De anderen hebben de middelen te koop aan- geboden of zelf aan paarden toegediend of doping toegestaan bij de aan hun hoede toevertrouwde paarden. Voor zoover men kan nagaan, hebben deze toedieningen echter niet tengevolge gehad, dat de paarden prijzen hebben gewonnen. Een ander geval is het echter met den trainer- pikeur. die de dravermerrie Barones Spencer In training had. Hij heeft namelijk voor de beslis, sende heat van het kampioenschap van Duindigt, dat 25 October j.l. werd verreden, met dit paard trig noemd paard het kampioenschap gewonnen pikeur den eerste prijs van 4000 gulden. Het bestuur der Nederlandsche Harddraverij. t Renvereeniging heeft naar aanleiding van het rapport van de commissie van onderzoek, en in aanmerking nemend, dat de beschuldigden het hun ten laste gelegde hebben erkend, allen voor onbepaalden tijd gedisqualificeerd met gelijk tijdige ontzegging van de toegang tot alle banen, gebouwen en arbeidsbanen, welke ressorteeren onder de vereeniging. Voorts ls Barones Spencer gedisqualificeerd. waardoor de volgorde van aankomst van het kampioenschap van Duindigt als volgt is ge wijzigd: 1 Lord Maire (6 punten), 2. Allouez (8!£ punt), O Lapize (13 punten), 4 Amazone G (20 punten), Deze straffen zijn uitgesproken na overleg met den Rijksgevolmachtigde voor de sport en zijn zonder appèl. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat de eigenaar van Lord Maire, de heer G. J. van den Elshout Pzn. te 's Gravenhage, heeft verklaard, het hem thans toekomende bedrag van 2000 gul den, zijnde het verschil tusschen den eersten en tweeden prijs, ter beschikking te willen stellen, teneinde dit op een nog nader te bepalen wijze te laten verrijden. HOCKEY lel PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het programma van de eerste, promotie cn tweede klassen vermeldt voor Zondag a.s.: IIEEREN: eerste klas: HHYC—BMIIC; HDM— Hilversum; HOC—Laren; Amsterdam—TOGO; promotieklas: Victoria—SOS; Strawberries—HH YC 2; BMHC 2—Rijswijk; Leiden—Zandvoort; tweede klas: HBS—Groen Geel; Amsterdam 4- BMHC 3. DAMES: eerste klas: HDM—Hilversum; Amster dam—SCHC; HOC—Rood Wit: BDHC-HHYC; pro motieklas: Rood Wit 2—TOGO; Laren—BDHC 2; HBS—BHV; BDHC 4—Hurley; TCH—Zandvoort; Strawberries—Amsterdam 3; Rood Wit 3—OK; GPC—BDHC 3. Sport-allerlei Te Delft is het huwelijk voltrokken tusschen den bekenden athleet Tinus Osendarp, recher cheur van politie te 's Gravenhage en mej. R. d. Knaap, wonende te Delft. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 20 NOVEMBER 1942. HILVERSUM I, 415-5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 B. N. O. Nieuwsbe richten. 7 40 Populair begin (gr.). 3.30 B. N. O. Nieuwsberichten .8.40 Divertimento, lezing. 8.50 Pianovoordracht (gr.). 9.00 Omroep-opera-orkest en solisten (opn.). 9.30 Spiegel van dan dag (opn.i 9.40 Vervolg van 9.00. 10.00 De Melodisten. 10.30 Aan het begin, voordracht. 10.45 De Melodisten. '1.15 Trio Knibbeler. 12.00 Almanak. 12.05 Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.). 12.45 B, N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 Otto Hen driks en zijn orkest, soliste en gramofoonmuziek. 14,00 Gramofoonmuziek. 14.30 Musette-orkest en soliste. 15.00 Kiaar voor opname? Draaien! ge- rieerd filmprogramma. 16.45 B. N. O. Nieuws-, zakelijke en beursberichten. 17.00 Pianovoor dracht. 17.30 Hier is de ooppenkast. 17.45 Salon orkest. 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Het %vekelijksche sportpraatje. 19.00 Het Salonorkest. Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Zang met pianobegeleiding, 19,45 Gramo foonmuziek. 20.15 Septet Jonny Ombach en soliste, en Theo Uden Mssman en zijn dansorkest cn gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Instrumentale solisten (gr.). 22.20 Italiaansch en Spaansch Amusementsprogramma (gr.). 23.30 —24.00 Afscheidsmelodieën (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 De paratuberculose, lezing. 815 Schubertiana (gr.) 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Pro Arto kwartet (gr.). 9.00 ,Van bergen en dalen" (gr.). 9.15 Voor de huis- touw. 9.20 Vervolg van 9.00. 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Hongaarsche orkestmuziek (gr.). ".00 Voor de kleuters. 11.20 Matrozenkoor (gr.). 30 Zang, viool en orgel. 12.15 Streekprogramma. 12.45 B. N O. Nieuws- cn zakelijke berichten, 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Gramofoonmu ziek 13.30 Groninger Orkestvereniging. 14,00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Groninger Orkest- vereeniging en solist. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Fluit en piano (opn.). 16.15 Cello en plano. 16.45 B. N O. Nieuws-, zakelijke- en beursberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Opera Koorzang (gr.). 17. 45 Spiegel van den dag en B. N. O.: De Jor- daner vertelt over sociale nooden. 18 00 Mar- schen (gr.). 18.15 Neerlands stem van het Oost front. 18.30 Dick Willebrandts en zijn dansorkest. I9.no B. N. O. Engelsche uitzending: Holland's Political Aspects. Voor de x-adio-centrales: Lichte avondliedjes (gr.). Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales die over een lijnverbinding mei. de studio beschikken. 19.15 Lichte Gramofoon- platen, 19.30 „Ledigheidis onwetendheid", lezing. 19.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.55 Gra mofoonmuziek. 20.00 Viool en piano en pianosolo (opn.). '20.30 Opera „Si j' étais rol" (opn.). 21.45 B. N. O Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O Leidend# staatslieden schrijven. 22.10 Avondwijding. 23-20 -24.00 Zie Hilversum I. Verduisteren van 16.46 tot 8.07 uur 19 Nov.: zon op 8.06, onder 16.4-1 uur maan onder 3.54, op 15.47 uur 20.Nov.: zon op 8.08. onder 16.42 uur maan onder 5.03, op 16.09 uur

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2