Mussert over de les van Noord-Afrika. NIEUWE WEEKBONNEN. Parijs 1942. Stadsnieuws Een stap dichter tot de Voor de VÏ>Ige„dc vo?r Europeesche solidariteit. De kleine „Darlannen". Onder den titel „Europeesch Front" geeft Mussert in Volk en Vaderland van deze week interessante beschouwingen yaar aanleiding van de jongste gebeurte nissen in Noord-Afrika. Na op de voor- en nadeelen van den nieuwen toestand voor beide partijen te hebben gewezen zegt de leider: „Er was een tijd. nu omstreeks 2000 ja ren geleden, dat de Middellandsche Zee het centrum was van het toenmalige Euro peesche leven. Het Romeinsche rijk lag eigenlijk gegroepeerd om de Middelland sche Zee, en Noord-Afrika was toenmaals zoo belangrijk, bloeiend en welvarend, dat er in onzen tijd de ruines gevonden zijn van een openluchttheater met 60.000 plaatsen, daar. waar nu nog slechts een armzalig inlander-dorp is. In dien tijd wist men heel goed, dat water niet scheidt maar verbindt. De wer kelijke barrière tusschen Europa en Afrika werd en wordt gevormd door de Sahara, de honderden km. breede, dorre woestenij, die zich. alleen doorbroken door den Nijl. van West naar Oost uitstrekt, vrijwel over het geheele Afrikaansche continent". Mussert wijst er op, dat na den onder gang van het Romeinsche rijk, Europa zich heeft teruggetrokken op de Noordkust van de Middellandsche Zee, met het gevolg dat de Zuidkust werd gebruikt tegen Europa, Van het oogenblik af echter dat Frankrijk in 1830 Algiers bezette, groeide langzaam, zeer langzaam het besef, dat de Middel landsche Zee een binnenzee is. een bese<" dat gemeengoed geweest zal zijn toen het Romeinsche imperium op het hoogtepynt van zijn bloei stond. „Nog is het besef maar klein. De Ame- rikaansche inval brengt nu reeds dit goed" met zich, dat wij, Europeanen. ons er plot seling van bewust worden, dat wij de Mid dellandsche Zee hebben te beschouwen al- een Europeesche binnenzee en dat het een levensbelang is, dat de nieuwe Algeriin- sche zeeroovers, komende uit Amerika, met de opdracht om Europa voor het joden dom te veroveren, er uit gezet worden. Dit zal geschieden door Hitler en Mussolini en als het gebeurd is. zal Noord-Afrika deel uitmaken van Europa als in den Romein- schen tijd. Europa's vrijheidsstrijd speelt zich af om het bezit van vier binnenzeeën, n.l. de Noordzee, de Oostzee, de Zwarte Zee en de Middellandsche Zee. Europa's strijd za' geëindigd zijn en gewonnen, wanneer deze vier onomstreden in Europeesche hand zullen zijn. Met de Oostzee is het bijna ge beurd: er ontbreken alleen nog Leningrad en Kroonstad. Aan de Zwarte Zee ont breekt nog het stuk Toeapse-Batoem. De striid verplaatst zich nu naar de Middel landsche Zee. waarvan de Noordkust vast in handen is van Europa met uitzondering van Gibraltar, dat Engelsch is. dus tegen Europa en waarvan de Zuidkust nu het oorlogstooneel is. waarnaar de geheele wereld in gespannen aandacht ziet. De Noordzee is aan de Oostzijde in Euro- J>a's handen, aan de Westzijde ligt Enge- and als Amerikaansch fort tegenover Europa. Zoo is in korte lijnen de politieke toe stand van dit oogenblik, wanneer wy Spanje, Portugal en Turkije buiten be schouwing laten." De Leider vergelijkt verder de nobel11 figuren Pétain en Hindenburg en stelt tegenover hen den verrader admiraal Darlan. „Wij oude nationaal-soclalisten", zoo vervolgt Mussert. „hebben nu het werk woord „Darlannen" ingevoerd. Wij hebben ons in deze 2*4 .iaar n3 de Meidagen van 1940 zoo ontzaglijk geërgerd aan de kleine Darlannen. die zich tot Mei 1910 keerden tegen het nationaal-socialisme. soms on de felste wijze of 3lthans zich „gedekt" hiel den. omdat liet zoo onvoordeelig was en die na de voltrekking van de bezetting onstui mig „Heil Hitier" begonnen te roepen en luide verkondigden, dat zii nooit in de N.S.B. hadden willen komen, omdat de N.S.B. niet nationaal-socialistisch genoeg was en niet „Duitsch-freundlich" genoeg.. Deze Darlanneties in spe. die wij goed genoeg kennen om te weten, dat zij onmid dellijk de rol van Darlan opvatten, zoo gauw ze de kans daartoe krijgen, loopen er hier in Nederland bij bosjes rond. stijf ge armd met Duitschers, die hun spelletje niet doorzien kunnen of willen. Dank zij het in zicht van den Rijkscommissaris en der Commissaris-generaal Schmidt hebben zii 't echter nog niet zoo ver kunnen brengen, dat zij door den Führer werden oytvangen. zooals met den echten Darlan Is geschied. ik met mijn oude getrouwen, tegen al het gekonkel en gekuip in, dat plaats vindt tegen de eerlijke open politiek van ver bondenheid met de Bruiahemden van Hit- Ier en de Zwarthemden van Mussolini, met de dragers van het nieuwe Europa, die wij sinds October 1935 onwrikbaar volgen, waarvoor wij zijn gehoond en geterrori seerd en waarvoor wy als landverraders zijn behandeld Het is tragisch voor Frankrijk, dat zich daar in de jaren vóór 1940 geen nationaal- socialistische of fascistische beweging heeft kunnen ontwikkelen. Betrouwbaar voor de vorming van het nieuwe Europa zijn alleen nationaal-socialisten en fascis ten en niemand anders. Anderen kunnen mededoen, ktmnen het eerlijk meenen en kunnen groeien tot betrouwbare mede strijders. Zoo zijn er velen, gelukkig. Wij gelooven dat hun aantal zal toenemen, dat steeds meerderen den weg naar de Euro peesche solidariteit zullen vinden en wij zijn er trotsch op dat voor geheel West- Europa Nederland daarin het voorbeeld geeft. Dank zij onzen harden strijd, die op 14 December a.s. reeds elf jaren zal heb ben geduurd. De Noord-Afrikaansche les zal ons een aansporing zijn om nog meer dan te voren te beseffen, dat wij staan in het front der Europeesche solidariteit en dat wij zijn getrouw tot in den dood aan de roeping, die wy met elkander te vervullen hebben: de herrijzenis van het Nederlandsche volk door het steeds sterker in te schakelen in het Europeesche front. Wij waren, zijn en blyven op leven en dood verbonden met alle nationaal-socialisten en fascisten Europa. Noord-Afrika brengt ons een stap dichter tot de Europeesche solidariteit de noodzakelijke voorwaarde voor het voortbestaan van ons werelddeel. Bij de groote straateollecte van Winterhulp Nederland, welke Zaterdag en Maandag a.s. zal worden gehouden, zullen hangertjes worden aangeboden, waarop figuurtjes in kleederdracht zijn geschilderd. (Polygoon Pax Holland c) Als er geen N.S.B. was geweest, als er niet die trouw op leven en dood gegroeid was in de jaren, die achter ons liggen en waarin de striid ons tot een granieten blok heeft vereenigd, dan zou misschien ook een Nederlandsche Darlan den weg tot den Führer hebben gevonden. Nu heb ik alleen maar last van de Ne derlandsche Darlannetjes en die last draag N f D E R LAN D 21 en 23 NOVEMBER AGENDA VRIJDAG 20 NOVEMBER. Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon, 7.30 u. Frans Hals Theater: „Vracht van Balti more", 2,30, 6.30 en 8.45 uur. Toegang alle leeftijden. Luxor Theater: „De ster van Rio", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Toegang 18 jaar. Rembrandt Theater: Variété-revue „He* laatste nieuws", 7.30 uur. Palace: „Grenspatrouïlle", 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Toegang 14 jaar. Moviac: „Een onzichtbare gaat door de stad" 2.30, 7.00 en 9.00 uur. Toegang 14 jaar ZATERDAG 21 NOVEMBER. Stadsschouwburg: „Johan", door het Ruys ensemble, 7.30 uur. Gebouw L. Margarethastraat 13: Cabaret avond, 7.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen (Rembrandt één avondvoorstelling om 7.30 uur.) W.n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns. Haar lem (afw). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer. Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Stad en reportage: J. A. Steen Jr.. Zandvoort, Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E- van Baarsel, IJmui- den Advertenties: D. A. J. Spek, Haarlem. Mussert spreekt tot zeevarend Nederland. Te Rotterdam houdt a.s. Zaterdag, 21 November, het Zeevaartfront van 15 tot 17 uur een groote, openbare vergadering in het Collosseumtheater aan de Beyerlandsche- laan 80. Mussert zal bij deze gelegenheid het woord richten tot zeevarend Nederland, evenals de heer Woudenberg, leider van het Neder landsche Arbeidsfront, die over de sociale positie van den zeeman zal spreken. Tentoonstelling van den N.V.D. n den Haagschen Dierentuin. Sociaal werk in beeld. De laatste dagen en weken is in alle stilte In den Haagschen dierentuin iets verricht, waarvan thans de sluier kan worden opge licht. De ruime bijzaal van het hoofdgebouw heeft een volkomen verandering ondergaan en de krachten, die daar dag en nacht aan het werk zijn geweest, hebben de ruimte zoodanig gereorganiseerd, dat het alleen reeds de moei te loont, dit te zien, doch er geschiedt nog meer. Er is reeds zooveel over socialisme gespro ken en geschreven, dat er nauwelijks nog iemand in Nederland is, die niets afweet van het nieuwe sociale werk en van de nieuwe sociale instellingen, hetzij van de N.S.V. of van het Winterhilfswerk, hetzij van den Ne- derlandschen Volksdienst en de Winterhulp Nederland. Wellicht heeft men zich echter vaak» afge vraagd, waar deze gelden eigenlijk bleven. En dat is nu juist, wat er in den Dierentuin ge beurt, er wordt rekenschap afgelegd in woord, getal en beeld. Echter niet nuchter en droog, doch zoo levendig, als nu eenmaal deze wer ken alle het leven dienen. Het zou verkeerd zijn op de tentoonstelling vooruit te loopen. Wanneer hier gezegd wordt, dat iedere be zoeker, onverschillig of hij Nederlander of Duitscher is, niet slechts een goeden indruk van het geëxposeerde, doch ook een overtui gend overzicht krijgt van alles, wat in twee jaren nieuwen socialen arbeid gebeurde, dan zal zeker ook iedereen zichzelf daarvan wil len overtuigen. Zoo zullen dan, nadat de tentoonstelling Vrijdag in aanwezigheid van Reichsminister dr. Seyss-Inquart en verschillende hooge ver tegenwoordigers van Duitsche en Nederland sche zijde is geopend. Zaterdag en verder da gelijks van 108 uur de deuren voor iederen volksgenoot openstaan. Vooral dient het aan beveling dat bonden, vereenigingen en orga nisaties, tenslotte ook scholen, de tentoonstel ling collectief bezoeken. Bij voorafgaande kennisgeving wordt in die gevallen door on derstaande organisaties een vertegenwoordiger als gids beschikbaar gesteld, die ook inlich tingen verstrekt op eventueele vragen. Voor afgaande kennisgeving is gewenscht, hetzij aan het adres der N.S.V., Scheveningscheweg 554802, Abteilung Propaganda, hetzij aan dat van den N.V.D afdeeling voorlichting. Noordeinde 64a, tel. 182980. VERMISTE AMSTERDAMMERS. Het bureau kinderpolitie te Amsterdam verzoekt opsporing van Johanna Maria Moer- oud 18 jaar, die sedert 2 October j.l. wordt vermist. Zij is pl.m. 1.65 m. lang, heeft een flink postuur, donkerblond haar, bruine oogen en litteeken rechts aan den hals. Zij was gekleed in beige mantel, gebloemde blou se, blauwe rok en bruine lage schoenen. Voorts verzoekt de commissaris van politie bureau Marnixstraat 148, Amsterdam, opspo ring van Johannes Hendricus van Rijswijk, oud 50 jaar, bedrijfsleider, wonende Keizers gracht 97 boven te Amsterdam, die sedert 6 November j.l. wordt vermist. Een ongeluk wordt gevreesd. Zijn signalement luidt: lang m„ ovaal gezicht, blauwe oogen, rossig blond haar, ronde kin met kuiltje, gekleed In donkergrijze jas, donker grijs costuum. blauw overhemd, blauwe das met lichte streep, beige hoed, zwarte lage schoenen. Aan rechterhand gouden trouwring, aan linkerhand zegelring met initialen J. H. koopen van de gebruikelijke hoeveelheden brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, taptemelk en tabak enz. voor mannen, de bonnen 59 aangewezen. De kunstcritiek in de Pers. Zaterdag 21 November a.s. zal van 17.30 17,45 uur over den zender Hilversum 2 een heruitzending plaats hebben van de rede van prof. dr. T. Goedewaagen, getiteld: „Di kunstcritiek in de Pers", welke rede gehou den werd in het kader der radiolezingen „Op den steiger". Politieagenten werkten samen met oplichters. Een winkelierster te Amsterdam die een partij van 6700 sigaren clandestien wilde verkoopen, kreeg bezoek van drie mannen, die wel zin in de partij schenen te hebben. Zij keurden een paar sigaren en toen zij over tuigd schenen van de goede kwaliteit, trok een hunner plotseling een revolver te voor schijn, haalde een penning voor den dag en riep: Nou moet die komedie maar eens afge- loopen zijn! Ik ben van de politie! Vervolgens liep hij naar de deur, riep een agent binnen en liet de pakken sigaren in een auto laden, die in de nabijheid stond. Voorts maakte hij proces-verbaal op tegen de winkelierster en de twee aspirant-koopers. Met de mededeeling dat zij er wel meer van zouden hooren, ver trok de politieman. Toen de winkelierster echter niets meer hoorde, kreeg zij argwaan en inderdaad bleek zij de dupe geworden te zijn van een paar op lichters, die onder één hoedje speelden met twee politieagenten. De sigaren hadden zij voor f 3600 verkocht, van welk bedrag de beide agenten ieder f 600 hadden gekregen. Het viertal -heeft voor de Amsterdamsche Rechtbank terecht gestaan. Tegen de beide politiemannen werd een jaar gevangenisstraf geeischt en tegen de twee „koopers", een 44- jarigen kellner en een 28-jarigen filmexploi tant anderhalf jaar. SLACHTOFFER VAN MOORD TE RIJSWIJK GEÏDENTIFICEERD. De identiteit van de vrouw die Zater dagochtend j.l. langs den Broekmolenweg te Rijswijk levenloos werd aangetroffen met een schotwond in den rug, is inmiddels be kend geworden. Het slachtoffer is de 31- jarige mej. Marianne Ostwald, destijds wonende te Voorburg, Van Faukenberge- straat 21, Sedert midden Augustus j.l. was haar verblijfplaats echter onbekend. Zij was gekleed in een lichte regenjas en een donkergrijze wintermantel, met grijs bont kraagje, een blauwe hoofddoek met witte spikkels en blauwe suede schoenen. Zij was tenger van postuur, had roodbruin haar. bruine oogen en kleine handen en voeten. Hun, die omtrent de verblijfplaats van het slachtoffer gedurende den laatsten iijd inlichtingen kunnen verschaffen, wordt ver zocht, zich te wenden tot de Rijswijksche politie, telefoon Den Haag 118566, RADIO-ONTVANGTOESTELLEN VAN GEEVACUEERDEN. Houders van radio-ontvangtoestellen, die geëvacueerd worden en hun toestel mede- nemen,' moeten van hun adresverand^ring kennis geven aan de 3e afdeeling van het Hoofdbestuur der P.T.T. te 's-Gravenhage door middel van een formulier B, dat kos teloos aan iedere postinrichting verkrijgbaar is. Zij, die hun toestel in hun oude woning achterlaten, behooren ook hiervan kennis te geven door de luistervergunning, voor zien van de bewijzen, dat de luisterbijdrage over de verstreken termijnen is voldaan, tegen ontvangbewijs tezamen met een in gevuld en onderteekend formulier C. aan een postinrichting (geen postagentschap) in' te leveren. Mochten zij weer de beschikking krijgen over een ontvangtoestel, dan moeten zij daarvan opnieuw aangifte doen door middel van e enformulier A. De formulieren A en C zijn eveneens kosteloos aan elke postin- rcihting verkrijgbaar. (Van onzen Parijschen correspondent). Wat is er veranderd te Parijs' Uiterlijk maar 2eer weinig. De luchthaven Le Bourget is sedert den oorlog voor burgerlijk verkeer buiten gebruik van tijd tot tijd landt er eens een minister maar op de acht spoor stations, buiten de Gare d'Orsay, die slechts, voor goederenvervoer dient, is het drukker dan ooit. Het vreemdelingenverkeer ligt groo- tendeels stil, doch Parijs telt op dit oogenblik meer dan achthonderd geklasseerde hotels en er is geen plaatsje vrij. Er bestaan een vijf tienhonderd restaurants; des middags is er geen stoel onbezet. Op de boulevards is het in het namiddag uur even druk als zoo niet drukker dan vroeger, om van de zich steeds uitbreidende metro met zijn millioenenvervoer maar niet te spreken. Nu sinds eenige jaren de dan honderd tramlijnen werden opgeheven en van de zestig buslijnen sedert den oorlog nog maar enkele een vasten dienst onderhou den is de metro overbelast, het is geen pretje meer om er gebruik van te maken. Ook taxi's zijn een zeldzaamheid er waren een vijfduizend in gebruik maar daaren tegen worden de velotaxi's steeds talrijker. Haar aantal bedraagt momenteel stellig een vijfhonderd, de koetsen en andere vehikels blijven buiten beschouwing. Ook de inrichtingen van ontspanning heb ben waarlijk niet over gebrek aan bezoek te klagen. Voor de Opera vindt men reeds veer tien dagen van tevoren geen plaats, de vijftig theaters of meer zijn in het seizoen avond aan avond eivol. Sacha Guitry speelde drie maanden lang voor uitverkochte zalen; een stuk van Giono beleefde vijfhonderd opvoe-: ringen. De tweehonderd bioscopen draaien haar program van 's middags twee to' 's avonds elf; voor de nieuwe films maakt mei- queue, want Parijs is nieuwsgierig. Mont- martre floreert als tevoren; van de meer dan tweehonderd musiehalls en Parijsche cabarets of wat daarvoor wordt gehouden, van de Fo lies Bergère tot de Chat Noir en de Moulin Rouge ging er sedert den wapenstilstand geen enkel failliet. Het is een bloeiende tijd. een rijke tijd, zoc niet voor de schilders dan toch voor de schil derkunst. Voor de Manets en Vlamincks, de Derains en de Van Dongens zelfs worden tien duizenden betaald en de „galeries" rijzen als paddenstoelen uit den grond. Als men haar aantal op tweehonderd schat is men zeker aan den lagen kant. Parijs handhaaft ook haar plaats als muziek centrum: verschillende muziekzalen hebben een program voor iederen dag van de week, de „Zondagsche" concerten van Pierné van Pasdeloup, van Colonne, worden druk be zocht, Pleyel, Gaveau, Chalet waren dikwijls „complet" dezen winter en naast Debussy, Ravel, Stravinsky wordt werk van jongeren als Honegger, den grooten aanvoerder, van Jolivet, van Thierriet gespeeld. In deze nazomerdagen, de vaeanties ach ter den rug, vindt men half Parijs op de café terrassen. We hebben al eens betoogd dat het café een groote plaats inneemt in het leven van den Parijzenaar: het aantal café's, bistrot: en taveernen is werkelijk niet te schatten, doch het overtreft de tienduizenden. Of de consumpties niet zijn veranderd is een an dere vraag, de prijzen in elk geval zijn eens zoo hoog. Parijs met haar kleine honderd uitgevers maatschappijen haar duizend boekhandelaren, haar tienduizenden winkels en warenhuizen, haar vijftien kranten per dag in de vijfhon derd kiosken, haar tien nieuive boeken per week, haar Montparnasse en de Champs Ely- seés, de heel wat rustiger Place de la Con corde, de Tuileiieën en de eindelooze bou levards. Parijs is uiterlijk heel weinig ver anderd. Het is de monsterstad met haar overdadige luxe en den bitleren strijd om het bestaan, haar lichte elegantie en haar zieke en duis tere straten en stegen in een historische buurt, haar kunstenaars en haar would-be kunstenaars, en de anderen die alleen maar kunstenmakers zijn, haar metro-catacomben en haar unieke stadsgezichten van Butte Sacrée en Trocadéro. haar slanken Eiffel- toren en de grijze gothiek van den kathedraal •an Notre Dame, haar idealen en haar grof egoïsme Parijs 1942. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe distri- uutiebescheiden is het morgen Zaterdag de beurt aan de letter Sch. JUBILEA BIJ DE SPOORWEGEN. Op 27 November zal de heer C, Toom, schilder le klas, een kwarteeuw in dienst Zijn bij de Ncd. Spoarwegen. Zijn collega de heer J, J. WesseLs, viert eenzelfdi jubileum op 30 Novermber. BALLET TILLY SYLON. Onder auspiciën van de HtO.V. zal het Ballet Tilly Sylon hedenavond in den Stads schouwburg te Haarlem een Bailet-avond geven. Op dezen avond, waarvoor groote belangstelling bestaat, zullen werken wor den uitgevoerd van Bizet, Béla Bartok, De bussy en Röntgen. EEN JEUGDMARKT VAN DEN NATIONALEN JEUGDSTORM. Naar men ons mededeelt zal op Zaterdag 28 November a.s. door den Nationalen Jeugdstorm in het bankwartier aan het Spaarne een jeugdmarlct worden georgani seerd. Op deze jeugdmarkt die van 2.30 9 uur geopend is, zal tevens het speelgoed worden tentoongesteld, dat door de leden van den N.J.S. te Haarlem is ingezameld ten behoeve van de arme kinderen, die met St. Nicolaas zullen worden bedacht. Op deze jeugdmarkt zal een filmpje worden gedraaid, terwijl verder alle moge lijke attracties aanwezig zijn. Indien men een prijs wint, bestaande uit kinderspeel goed, kan men dit wederom ter beschikking stellen voor de St. Nicolaas-actie. Wij vernemen, dat er door de Jeugdstor- mers reeds veel speelgoed is ingezameld. Voor zoover noodig wordt het zelf gerepa reerd en vernieuwd zo'odat vele arme kin deren dit jaar een prettige St. Nicolaasver- rassing krijgen. Het behoeft geen betoog, dat de N. J. S. hiermede een prachtig werk doet, dat ruime belangstelling verdient. Indien onze stadgenooten wellicht nog bruikbaar speelgoed hebben dan stellen zich s.v.p. in verbinding met het bankwar tier van den N.J.S. aan het Spaarne. Het zal gaarne bij u gehaald worden! Op Dinsdag 17 November 1942 zijn door boven- geneomde Rechtbankgeen faillissementen uit gesproken. Door het verbindend worden der eenige uit- deelingslijst Is geëindigd het faillissement van: S H Kootstra. chauffeur, wonende te Zaandam, curator Mr. T. A. M. A. van Löben Selts te Haarlem. HUIZENVEILINGEN. Donderdag 19 November j.l. werden de volgende perceelen geveild in het Notarishuis te Haarlem: Huis en erf te Hoarlem, aan de Lange Boo gaardstraat no. 9, voor f 4650 aan den heer A. Th. Meyland. Huis, bebattende beneden- en bovenwoning, met erf te Haarlem, aan de Brouwerstraat nc zwart en rood voor f 6575 aan den heer Ouwejen. Huis, bevattende beneden- en bovenwoning erf te Haarlem aan de Koningsteinstraat n< voor f 6825 aan den heer H. H. Th. van Leeuwen' „DE N.S.B. ANTWOORDT". De wekelijksche uitzending, waarin de N.S.B. vragen beantwoordt, die door luiste raars zijn ingezonden, vindt niet meer plaats van 19.1519.30 uur, doch is thans een uur vroeger te beluisteren, namelijk over Hilversum 2 des Maandags van 18.15 18.30 uur. Bonnen beleekenen voedsel mits er gele Zorgt voor geld Steunt Winterhulp Giro 5553. Geldige bonnen in de week van 22 Nov. t.m. 28 Nov. Elk der volgende bonnen GEEFT RECHT OP HET KOOPEN VAN: NOV. T/M 28 NOV. 1942 59A BROOD 59B BROOD 59 BESCHUIT 59A VLEESCH 59B VLEESCH 59A AARDAPP. 59B AARDAPP. 59 MELK 59 TAPTEMELK 59 TABAK 1 NOV T/M 28 N< 4 Rants. y2 Rants. 1 Rants. 1 Rants. y2 Rants. 2 K.G. 1 KG iyA Liter 114 Liter 1 Rants. k Brood of gebak Beschuit, brood of geb Vleescb of VI.waren Aardappelen Aardappelen Melk Taptemelk Tabak 417 ALGEMEEN 1 K.G 1 1 1 1 K.G. 418 ALGEMEEN 1 Rants. 1 1 1 1 Rants. 419 ALGEMEEN 125 Gram 125 12b 12b 123 Gram 420 ALGEMEEN 125 Gram 125 12b 12b 12b Gram 421 ALGEMEEN 125 gram 125 12b 12o 12b Gram. 422 ALGEMEEN 125 gram 125 12b 12b 12b Gram. 423 ALGEMEEN 100 Gram Vermicelli enz 1U0 100 100 100 Gram 424 t/m 426 ALGEM. 100 Gram 300 300 300 300 Gram 427 t/m 430 ALGEM. 1 Rants. Bloem, brood of gebak 4 4 4 4 Rants 4-66, 4-67 RESERVE 250 Gram. Ritst 500 Gram 3-65, 4-65 RESERVE 150 Gram Cacao met suiker 150 150 Gram. 1 NOV. T/M 12 DEC. 1942 In tijdvak van zes weken: 56, 57 VERSNAP. 200 200 200 200 Gram 58, 59 VERSNAP. 100 Gram Suikerwerk 200 200 200 200 Gram 4 OCT. T/M 28 NOV. 1942 In trjdvak van acht weken 400 ALGEMEEN 1250 Gram. 250 250 250 250 Gram 12 NOV. t.m. 23 NOV. 1942 57 BOTERy2 Rants. 12 NOV. t.m. 10 JAN 1943 Beschikbaar per persoon: In tijdvak van één weck: 5 18 22 18 Raats. 4 Rants. 1& 3 3 3 Rants. 2 i 6 4 K G. 1111 KG 5J4 3'yt» - - Liter - - Wa Wa Liter. 1) 2 Rants. In tijdvak van vier weken y2 Rants. E Gemiddeld per week: 87i/2 175 175 146 Gram. GELDIGE BONNEN VOOR DIVERSE ARTIKELEN Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van Van Tot en met 03 Petroleum 2 liter Petroleum 1 Nov. 1942 01 Uit 05 B.V. Brandst. 1 eenh Brandstoffen 11 Mei 194? 31 Dec 06 t/m 08 BABrandst. 1 eenh Brandstoffen 16 Oct 1942 28 Febr 01. 02, 53. 04. 05, 1 eenh Brandstoffen K.F. Brandst. (geen anthraciet) •■••se data 30 Apr 1943 Algemeen 1 rants Eenheidszeep 1 Nov. 1942 30 Nov. 1942 Eenheidszeep 1 rants Eenheidszeep 1 Nov. 1942 30 Nov. 194? Algemeen 1 rants Waschpoeder 1 Nov. 1942 30 Nov. 1942 o Waschpoeder 1 rants. Waschpoeder 1 Nov 1942 30 Nov. 1942 o Toiletzeep 75 gr Toiletzeep (oude sa Textiel (Mannen) menstelling) 1 Nov. 1942 30 Nov. 1942 45 gram Scheerzeep 1 Sept 1942 31 Dec 1942 DE VOLGENDE BONNEN /MN BINNEN KOK I NIE'I MEEK GELDIG Na Zaterdag 21 Nov.. 58 Brood, Beschuit, Vleesch, Aardappelen, Melk, Taptemelk. R 10 Tabak, Sigaretten. De geldigheidsduur van de volgende bonnen Is verlengd: t/m Maandag 30 Nov.: 412, 413 Algemeen (Zeep), N-Eenheidszeep. Waschpoeder, Toi letzeep Dt oonnen waarvan de geldigheid-duur op Zondag oegini mogen op den daaraan voorafgaandeD Zaterdag worden eebnjikl met uitzondering van den bon voor vleesch vleeschwaren en aardappelen 1) Mannel. personen van 18 jaar en ouder. De voorzitter van dé hoofdgroep banken heeft het volgende bepaald: „De leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel (be drijfsgroep effectenhandel), bedrijfsgroep han delsbanken, bedrijfsgroep landbouwcrediet- banken, zijn verplicht aan de Nederlandsche Bank opgave te doen van de aandeelen, voor zoover deze thans in de prijscourant vat Vereeniging voor den Effectenhandel onder de noteering van fondsen in 7 tijdvakken zijn opgenomen, welke zij tusschen 1 Januari 1942 en 15 November 1942 aan anderen dan leden dier bedrijfsgroepen hebben ter hand gesteld of toegezonden. In de opgave moeten worden vermeld het totaal nominaal bedrag der betreffende deelen en de naam van dengeen, aan wien deze worden terhandgesteld of toegezonden. Indien de terhandstelling of toezending ge schiedde aan een ander dan dengeen. voor wiens rekening de aandeelen werden gekocht of bewaard, moet ook de naam van dezen laat ste worden vermeld Geen opgave behoeft te worden gedaan, indien en voor zoover de mantels of de dividendbladen van de betref fende aandeelen onder berusting van een lid der vorengenoemde bedrijfsgroepen zijn ge bleven. De opgave dient voor zoover betreft aan deelen. welke tusschen 1 Juli 1942 en 15 No vember 1942 werden geleverd, uiterlijk 1 De cember 1942 in het bezit van de Nederland sche Bank te zijn, terwijl de opgave voor zoo ver betreft de aandeelen, welke tusschen 1 Januari en 1 Juli 1942 werden geleverd, uiter lijk 15 Januari 1943 in het bezit van de Ne derlandsche Bank moet zijn". SPORT EN SPEL. VOETBAL Afdeeling 1 A: Kinheim 2 8 6 Kennem. 3 7 5 NAS 7 5 Spaarnd 8 4 O. Gezel. 2 8 3 EDO 4 8 3 TYBB 3 7 2 RCH 4 6 1 Beverw. 2 7 0 Afdeeling 1 B: H'lem 3a 8 5 Schoten 2 7 5 Droste 6 4 Concordia 7 4 DSK 6 3 1 1 13DCO 2 7 3 1 1 llZ.v.meeuwen 4 0 2 10 7 3 1 3 OHillinen 2 8 2 1 4 ïAlIiance 8 l 0 5 6 Afdeeling 1 C: 1 4 5DEK 7 5 2 3 4VSV 3 7 5 1 6 1HFC 3 7 4 Stormv. 3 7 3 1 2 UGeel Wit 7 2 0 2 10OIV 7 2 1 1 9RCH 5 7 2 0 3 8EDO 3 7 1 DAMMEN Woensdagavond j.l. vingen de jaarlijksche wed strijden om den Oosterkwartier-wisselbeker aan De uitslagen lulden: Haarlemsche Damclub—R.K. Damclub „T E P. 5—1. P. H. Meure—H G. Rump 2—0; K. OHJ—P. Hol- ienberg 1—1; J. W. van Dartelen—B. v. d. Krolt afgebroken: J. van Looij—D. Rump 2—0. ,.D-O.S."R K. Dam- en Schaakclub ,Sl. Bavo' 1—7. T. B. Dlnkla—J. C. Draijer 0—2; J. Boerkoel 3. H. M. Stevens 0—2: G. Hekelaar—J. j. Warmer dam; 1—i; H. J. oudhof—G. Eising 0—2. „Oosterkwartier"—Haarlemsch R K. Damge- nootschap 60. Yme de Jong—T. van Wort 2—0; W. de Jong— J. Lucas afgebroken: Aebe de Jong—C. Castri- cum 2—0; J. P. van Eijk—L. E. van Schie 2—0. „Het Noorden"—„Kijk Uit" 8—0, J. Dienske—H. v. d. Linden 2—0; A. F. van Leuffen—M. Heemskerk 2—0; Y. Horjus—G. Goets 2—0; A. Wassenaar—P. van Nunen 2—0. De tweede ronde wordt Maandagavond a.s. ge- ;peeld in het clublokaal van Damclub „Het Noorden". KORFBAL WIJZIGING N.K.B.-PRO GRAMMA. _r In het N.K B.-programma voor a.s. Zondag VerdllIStOreil van 1G.44 tot 8.09 uur een wijziging gekomen: de wedstrijd Blauw 1 L OA J 4 Wit 4Oosterkwartier 2 is op verzoek van laats:- -0 Nov.: zon op 8.08, onder 16.42 uur ™?no,,d" 503',' :en wedstrijd Victoria ongetwijfeld de overwin-' Nov.. zon op 8.10. onder 16.41 uur ning zal kunnen behalen. maan 'onder 6.12, op 16.35 uur ZWEMMEN Internationale wedstrijden. Duitsche en Belgische zwemsters in ons land. Zaterdag en Zondag 28 en 29 Novem ber zullen in Den Haag en Amsterdam zwemwedstrijden worden gehouden, waaraan Duitsche en Belgische zwem sters zullen deelnemen. Bij de Neder landers behooren o.a. B. v. d. Boogaer- de en VV. Spaanderman cn mej. C'. Kraft allen uit Haarlem. Op den eersten dag wordt des middags om half vier begonnen in de inrichting aan de Maüritskade en het programma vermeldt voor de dames 100 meter borstcrawl, 200 meter schoolslag. 100 meter rugslag. schoon- springen en 3 maal 100 meter wisselslag estafette: hc; programma voor de heeren vermeldt uitsluitend nationale nummers en wel 200 meter borstcrawl, 200 meter school slag en 4 maal 100 M. borstcrawl. In Am sterdam waar om half drie in 't Sportfond- senbad-Oost de wedstrijden gehouden wordt vermeldt het programma ongeveer dezelfde nummers. Voor de heeren is een wijziging n.l. 100 meter borstcrawl en 100 meter schoolslag en 4 maal 300 meter borstcrawl. In het nummer 100 meter borstcrawl komen de kampioenen van België, Duitsch- land en Nederland uit en wel Nono Mariën [van Olympic, Antwerpen. Ursula Pollack van Spandau '04 en Rie van Veen van R.D.Z. en verder B. van Schaik (Meeuwen) en W. Soetekouw (R.D.Z.) Inge Smidt (Elmsburgen) vertegenwoor digt Duitschland op de 200 meter school- slag en zij zal den strijd aanbinden tegen mej. Van de Kerkhoven (Ostende) of mej. Clementine van Meerbeek (Antw. Zwem Club). W, Haverlag (Robben), J. Waalberg (A.D.Z.), T. Bijlandt (Hilversum). C. Kraft (Haarlem) en G. Jellema (A.D.Z.) Iet van Feggelen krijgt in het nummer 100 meter rugslag als tegenstandsters Erna Westhelle Undine, Munchen), Virgine Kete laar (Antw. Zwem Club). Thea de Haan (Zisei). G. Galjard (A.D.Z.) en S. Berghuis (Het IJ). Aan het sehoonspringen nemen deel de dames Penet—Hulshof (Antwerpen), Gu- drum Hartenstein (Chemnitz) Passchen (Weenen) en Muytjens (A.D.Z.) Beide dagen zullen waterpolowedstrijden de programma's sluiten. VOORTZETTING DER ZWEMCOMPETITIE. De Haarlemsche Zwemcompetitle zal Zondag a.s. om twaalf uur worden voortgezet met d» tweede ontmoeting, welke DWR in het Sport, fondsenbad organiseert. Het programma vermeldt de 66 Meter rugslag voor heeren nieuwelingen, de 100 Meter borstcrawl dames, de 100 Meter borstcrawl voor heeren nieuwelingen en de 3 x 66 Meter wisselslaeestafetle dames. DWR, HPC. Zwemclub Haarlem, HVGB, de Velser Zwemvereeniging en de Watertrappers zullen deelnemen. Op de rugslag heeren nieuwelingen zal de strijd voornamelijk gaan tusschen J. ten Cate (HVGB), T. Kloots (HPC). P. Kramer (HPC) en J. Snoeks (DWR). De 100 Meter borstcrawl dames is met de beste Haarlemsche en Velsensche zwemsters bezet, als mej. N. Kwak (VZV), T. Kamp (Haarlem). S. Ver- kes en A. Verhagen (DWR) en H. Bakker en I. Smit (HPC). Vermoedelijk zal mej. Smit het sterkste blijken hoewel mej. Kwak en mej. Ver- kes een feilen kamp met haar zullen voeren. De 100 Meter nieuwelingen heeren is een vraag. Vermoedelijk zullen C. koot (HVGB). E. Badart (Haarlem) en H. Nessen van HPC aan den kop eindigen. Voor de damesestafette hebben alle groote vereenigingen van kring Haarlem inge schreven. De stand luidt op het oogenblik: DAMES' Haarlem 122.7 pnt.. HPC 129.1 pnt., VZV 141.2 pnt., HVGB 143 pnt., Watertrappers 150,4 pnt, HEEREN NIEUWELINGEN: Haarlem 199.2 pnt., HPC 211.8 pnt.. HVGB 213.7 pnt., VZV 219.4 pnt.. Watertrappers 223.5 pnt. en DWR 225.6 pnt. HEEREN JUNIOREN: DWR 252.2 pnt., HVGB 2S6.4 pnt., HPC 307.3 pnt., VZV 316.5 pnt.. Haar- lem 317.5 pnt. HANDBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Het programma voor Zondag a.s. luidt: DAMES. Eerste klasse: AHC—Concordia 3 uur: Niloe—Rapiditas 12 30 uur. Tweede klasse: Eato—IJmond 2.15 uur; Rapidi tas 2—Concordia 2 2.15 uur. HEEREN. Eerste klasse: AHC—Concordia 3 u. Tweede klasse: IJmond—OSS 2.15 uur; Con- cörcha 2—BGV 10. uur; Rapiditas—Bato 3.15 uur. Derde klasse: Bato 2—HOC 2 3.15 uur; IJmond 1 -BGV 2 3,30 uur. In de eerste klasse gaan de beide Concordia- elftallen op bezoek bij A.H.C. en krijgen het tegen de pittige Amsterdamsche club zeker niet ge- makelijk, De dames zullen het waarschijnlijk iot een kleine overwinning weten te brengen, terwijl de heerenwedstrijd beide ploegen gelijke kansen bieden zal. De eerste ontmoeting wisten rood-witten met gering verschil (7—fi) le winnen, zoodat de thuisclub zeker revancheplan- zal hebben. Ostherthun e.s. zijn dus ge- waarschuwd. s De Rapid i tas-d amesploeg gaat op bezoek bij NUoc, dai tot nu toe geen bijzonder sterken in druis heelt gemaakt en waarvan de zwart-witten ongetwijfeld kunnen winnen. In de tweede klasse is het de ontmoeting tus schen de heerenploegen van Rapiditas cn Bato, die de grootste belangstelling zal trekken, daar de uitslag van zeer veel invloed op de bezetting van de bovenste plaats zal zijn. De Rapidianen leiden in hun afdeeling met .wee verhespunten. terwijl Bato slechts één ver- hespunt meer heeft. Mochten de blauw-wltten dus Zondag winnen, dan worden de rollen om gedraaid en nemen zij de leiding in deze afdee ling over. Er mag dus een harde strijd verwacht EïïtSuT' 'e,i ""se" voot RADIOPROGRAMMA ZATERDAG 21 NOVEMBER 1042. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 B. N. O. Nieuwsbe richten. 7.40 Vlot in den ochtend (gr.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Kunst en handwerk, lezing. 8.50 Symphonle orkest (gr.). 9.00 Uit het hooge Noorden (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.40 Vervolg van 9.00 10.00 Musette-orkest en solist (opn.). 10.30 Hoe kan het bestaan? 10.45 Orkest Willy Kok. 11.30 Zang met pianobegelei ding en pianosolo. 12.00 Almanak. 12.05 Dick Wii- lebrandts en zijn dansorkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke berichten. 13.00 De Melo- Ölpten en solist. 13,45 „De Arbeidsdienst in het Nieuwe Europa", lezing. 14,00 Pianovoordracht. 14 30 Europeesche tijdschriftenschouw. 15.00 Bonte middag. 16.45 B. N. O. Nieuws- en zakelijke be richten. 17.00 Amusementsorkest, solisten en de 10 Vroolijke Meisjes. 17.30 Spel met formules, beelden uit het leven van den grooten bouw meester Andreas Schltitenn. 18.00 Amusements orkest, solisten en de 10 Vroolijke Meisjes. 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Ra-ra-ra, radio- raadsel-rubrlek. 19.00 B. N. O. Politiek weekover- zlcht. Vanaf 19.14 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio be'- schikken. 19.15 Symphonie-concert (gr.). 19.50 Kunst als koopwaar, luisterspel. 20.15 Symphonie- concert en soliste (gr.). 21.15 Gramofoonmuziek. 21 4d B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Zangplaatjes (gr.). 22.20 Geliefde operamelodiëen (gr.). 23.20— 24.00 Luchtige avondkost (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas- teki 7.o0 Koor en orkest van de Berlijnsche Opera (gr.). 8.00 Brandende kwesties, lezing (opn.). 8.la Voor de binnenschippers. 8.30 B.N.O. Nieuws berichten. 9.40 Instrumentale soli (gr.). 9.00 Har monie-orkest (opn.). 9,15 Voor de huisvrouw. 9.30 Harmonie-orkest (opn). 10.00 Godsdienstige uit zending. 10.30 Strijkkwartet (gr.). 11.00 Voor de jeugd. 11.20 De Krekels en de Merels (opn.). 11.30 Sibelius-concert (gi 12.30 Tweegesprek over de behandeling van onze bloembollen ln huis en tuin in dezen f.jd. 12 45 B. N .O. Nieuws- en za- xelijke berichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.0a Elisabeth Schumann zingt (gr.). 13.35 Gooisch Strijkorkest. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Orgelconcert. 15 00 Rotterdamsch Philharmomsch orkest en solisten. 16.00 „Op den steiger", door Prof. Dr. T. Goedewaagen (opn.). 16.15 Voor da jeugd. 16.45 B. N. O. Nieuws- cn zakelijke be richten. 17.OO Groeten aan Nederlandsche zee lieden en Spiegel van dan dag. 17.30 Klein Vrou wenkoor „Vox Jubtlans" en pianosolo (opn.) 18.00 Als ik 't voor 't zeggen had. 18.10 Landmans Lus,. 13.jo Nederlandsche volksklanken. Vanal 19.1a alleen voor de radio-eentrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken, 19 15 Orgelspel. 19.45 B N. O. Nieuwsberichten. 19.55 Van de eene melodie in de andere (gr.). 21.15 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10 Avondwij ding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2