V.S.V.-voorhoede slaat alle eersteklassers Toen de Adelaar verging Een rumoerig afscheid van de Wijker kermis BUBBELTJE EN KNOR VOETBAL-WISKUNDE. Maar Stormvogels-aanval het minst productief DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. (Van onzen voetbalmedewerker). Vfe hebben er reeds eerder op gewezen, dal hoewel de Stormvogels op het rangljjstje nog een rij behoorlijke plaats Innamen, hun positie daar toch zeer wankelbaar was, daar de meeste onder hen staande clubs zeker niet meer verlies- punten hadden. De resultaten, Zondag door Xerxes. H.B.S. en Sparta behaald, hebben dat wankelbare nog even onderstreept. Wanneer Schoorl c.s. hadden verloren, dan hadden zU meteen de mecsie verllespunten gehad! Het ge tuigt dus van wüs beleid, dat de blauw-witten dt punten van het Mosveld hebben meegenomen. Maar niet alleen keerden zij twee punten rijker huiswaarts, zij zijn ook een ervaring rijker IJmuldenwaarts gekeerd en wet eene. welke wij aldus omschreven: „Laten de Stormvogels in de toekomst het zwaartepunt op de verdediging leggen." GOED VOORBEELD. Welnu. Schoorl c.s. hebben dat gedaan' De aan voerder zelf gaf het goede voorbeeld door een gematigde stoppersptl-partij te spelen en de ge volgen bleven niet uit. Ondanks een duidelijk merkbare veldmeerderheid van Volewijckers was er voor de Amsterdammers geen doorkomen aan. mede. doordat Kraak onder de lat weer ongenaakbaar was. De Stormvogels hebben thans na 10 wedstrijden 9 winstpunten. Speelden zij in V.S.V.'s afdeeling, dan konden zij zich vrijwel ..binnen" rekenen. In hun eigen afdeeling met haar vele gelijkwaar dige ploegen, geven deze 9 punten echter nog absoluut geen zekerheid, hoewel anderzijds weel moet worden getuigd, dat men in V.S.V.'s af deeling met 9 punten ten opzichte van de boven ste plaats absoluut kansloos zou zijn, terwijl men in Stormvogels' afdeeling nog niet heelemaal heeft te wanhopen. Doch laten we daaraan maar niet denken Morgen komt Hermes-D.V.S. op bezoek. Door hun onverwachte nederlaag legen Sparta zijn de Schiedammers even afgezakt, doch absoluut kansloos zijn zij zeker niet. Men kan er dan ooa zeker van zijn. dat zc Zondag zullen trachten het verloren terrein te herwinnen door van Stormvogels te winnen. Maar even zeker kan men er van zijn, dat Stormvogels allerminst van plan is als gewillig slachtoffer te fungeeren. In Schiedam verloor zij na de roemruchte 10—1 zeg? van Hermes op Sparta slechts met 2—0. wat we toen na het zwakke spel tegen Volewijckers geen slecht resultaat noemden Waarom zouden de blauw-witten. op eigen terrein spelend en het ge heim kennend van de taktiek. welke hun hui dige elftal volgen moet. om het tot puntenwlnst te brengen, nu een nóg niet beter resultaat be- h3len? NIET „BEKOCHT". Eindelijk hebben de V S.V.'ers den bezoeker; van hun thuiswedstrijden het echt voldane ge voel van niet bekocht te zijn verschaft door tegen Emma er lustig op los te scoren. Echter niet alle bezoekers waren nog tevreden. We spraken ei die vonden, dat V.S.V. toch ook geen kam- piöensploeg was. of wier meening hier op r— kwam. dat V.S.V. hun toch ook met mee' Ieder zijn smaak natuurlijk, verschil van opyat: ting, omtrent de kwaliteit van een voetbalwed strijd zal je altijd blijven houden, doch wij zou den een paar goede kwaliteiten, welke de V S V ploeg Zondag tegen Emma aan den da„ legde ♦och even naar voren willen brengen en we zij. cr haast zeker van. dat bovenbedoelde bezoe kers deze gunstige antecedenten van het V^S v - elftal zullen moeten onderschrijven. In de eerste plaats werd er over het geheel door de rood- witten heel goed „geplaatst". Dan werd ei in een vlot tempo gespeeld. Vervolgens weid er flink geschoten en tenslotte zat de verdediging aardig ^En'nu weten we wel. dat Emma onderaan ..ben gelt" en we weten ook. dat de Dordtenaren niet coniDleet waren, maar zoo spelend Br. zei het reeds in zijn ..Wij zagen" - zullen ook Feïjen- oord. Blauw Wit en D.H.C. een dobber aan de roodhemden hebben. Ik weet niet. of we onzen lezers een nieuwtje vertellen, maar. al of niet. een feit ts het dat IJmuiden de productiefste en de onproduciliefst, voorhoede van alle Nederlandsche eerste Mau sers herbergt. De productiefste voorhoede is...- niet die van Stormvogels, want dlescoorde slechts gemiddeld, 1.3 doelpunten per wedstrud, wat het praedicaat „onproductiefst op naar naam brengt. De V.S.V.-aanval echter maakte ge middeld 3,4 doelpunt per ontmoeting enop dit resultaat kunnen zelfs Feijenoord en Heeren veen niet bogen! Ook het aantal tegenpunten slechts gering 15 in 10 wedstrijden waar mee we maar zeggen willen, dat we de nood- PER WEDSTRIJD: V.S.V. gem. 3.4 doelpunt Sformv. gem. 1.3 doelpunt zakelijkheid van een Rotterdamsch kampioen schap (nog) niet inzien, vooral nu het er allen schijn van heeft dat Van der Lugt er steeds beter „in" komt. NAAR AJAX- En nu gaan de rood-witten Zondag naar het Ajax-stadion. Vroeger beteekende dit bij voor baat voor elke club een zware tocht, doch zoo als eens de Wassenaarsche Leeuw het roem ruchte H.V.V. dreigt ook de Watergraafsche aftandsch te worden. En zoo dit nog niet heele maal het geval is 't Gooi ondervond zulks Zondag dat kan toch in ieder geval gezegd worden, dat de groote dagen van weleer voorbij zijn. De Sportkroniek zei zulks na een AJax- bezoek aan den Haag op de volgende wijze: „Dat was geen Ajax; dat waren elf jongelieden, die een Ajax-shirt hadden aangetrokken". Voorts wijst 't feit, dat men weer een beroep op Schubert en Fischer gedaan heeft, er op, dat men in Ajaxkringen zelf ook niet bijster veel vertrouwen in de verjongde ploeg stelt. Het komt ons dan ook voor, dat V.S.V. een mooie kans op de twee punten maakt. Wordt er zoo'n vlot open spel gespeeld als Zondag J.I., dan zijn we er zelfs zeker van Expediteur sloeg zijn slag. Voor verhuizing te veel berekend. Dikwijls is er reeds de aandacht op ge vestigd, dat de expediteurs niet van de om standigheden mogen gebruik maken door hun prijzen te verhoogen. Desondanks In rekende 'een expediteur, wonende te Zaan dam, voor een transport van meubelen 52 terwijl hij 30.3Q had mogen vragen. De prijs was dus 21.70 te hoog. De Velser politie heeft terecht tegen den man proces verbaal opgemaakt. 5emi-plaatselijke dam wedstrijd IJmuiden tegen Stabiel. Dinsdagavond zal in het clubgebouw van T>. C. IJ voor d<? hoofdklasse-competitie van den districtbond Noord-Holland de ontmoeting D. C IJ—Stabiel worden gespeeld. De wedstiijd wa; door den competitieleider op Zondag 22 Novem ber le IJmuiden vastgesteld, doch is on verzoek der beide clubs verschoven. Voor Stabiel is deze wedstrijd van geen belang, daar zij practiscn de onderste plaats niet meer kan verlaten. Voor D C IJ. Is de ontmoeting van zeer veel betee- kenis. Niet alleen is het tiental gebaat met een overwinning, doch ook met de cijfers, waarmede wordt gewonnen. Er is Immers vastgesteld, dat bij gelijke aankomst van twee vereenigingen. het betere bordgemiddelde van beslissenden invloed ls voor het kampioenschap. Daarom zal het D C. IJ.-tiental zijn uiterste krachten inspannen, om een zoo'n groot mogelijke overwinning te bevechten. Door niet meespelen van H. v. d. Heijde heelt T. C. IJ. voor dezen wedstrijd de beschikking over den uitmuntenden wedstüijdspeler H. Die- De* opstelling der beide tientallen is als volgt: D. C. IJ.: 1. H. Laros, 2. B. Dukel. 3. C. Suyk, 4 H. de Boer. 5. T. Postma, 6. A Ligthart, 7. H. Diederiks. 8. J. Snel. 9. M. A. Hühl. 10. K. de Jong. Reserves: J. Smit. G. Visser. T Hoek en T. Dukel en L. Koetsier. Stabiel: 1. A. J. Buyck. 2. W. Dinkgreve, 3 H. Jansen, 4. P. Klaasen, 5. J. Bakhuys, 6 Oosterling. 7. E. Zuiderduyn, 8. P. Smit. 9 Buren. 10. P- de Kort. Voor 28 November is vastgesteld de ontmoeting Oosterkwartier—Zaandam te Haarlem. 29 Novem ber .'.peelt St. Bavo tegen Wormerveer. De ontmoeting op 28 November is belangrijk Too* D. C. IJ., daar deze door een overwinning van Oosterkwartier weer goede kansen krijgt en St. BavoWormerveer is voor eerstgenoemd tiental. Schaakclub „Kijk Uit De uitslagen der onderlinge wedstrijden van de schaakclub „Kijk Uit" luiden als volgt: Wtersme Jr.— Bllchi 0—1: Baljet—Oderkeik 0—1: PlugboerRingers 10; StalsSteging 10; Wol- dringh—Hennink 1—0; Visser—De Vries 'i; Korff—Van Heyst !i—k; Stekelenburgh—Hoog- zaad-1—0; v. d. Helm—De Ruijter 1—0; De Vries Wlersma Jr. 1—0; Wiersma Jr.—De Vries 0—1 Oderkerk—Baljet 1—0; Stekelenburgh—De Ruytei 0—1; Bink—Verhagen 1—0; Kleinman—Plugboer 0—1; Ringers—Wiersma Sr. 1—0; Hellema—Hoog- zand 1—0, Stals—Woldringh 1—0. Opstelling Stormvogels. „Winnend elftal" niet veranderd. Stormvogels heeft het spreekt haast vanzelf haar elftal voor Zondag onge wijzigd gelaten. De volgende spelers zul len dus trachten Hermes-D.V.S. met leege handen huiswaarts te zenden: Kraak, Visser, Schippers, Zwemmer, Schoorl, Goedhart, Van Pel, Verdam, Keur, Meijer, Opbergen. Gratio Plato. Nu de dames en oudste meisjes der Gym- nastiekvereeniging Gratia-Plato elkaar tij dens de onderlinge wedstrijden hebben ont moet. zullen ook de overige adspiranten de gelegenheid krijgen om hun prestaties ten beste te geven. Dinsdag 1 December zullen zij m school H aan den Wijk aan Zeeërweg onderlinge wedstrijden houden Ongetwijfeld komen deze onderlinge ontmoetingen de uiteinde lijke prestaties ten goede. Gratia-Plato weet haar naam te handhaven. De bekende athleet Tinus Osemiarp is Woensdag te Delft in het huwelijk getre den met mej. R. v. d. Knaap. Osendarp teekent het levenscontract. (Polygoon Meijer Pax Holland c) ODE. O herfst, zeg hoevelcn Hebben je bezongén Ik wil niet verhelen, Dat 'k mee heb gedongen. Men pleegt steeds te spreken Van tinten en stemming; De sfeer wordt bekeken Als vreemde beklemming. Je bladeren vallen Pleegt men ook te zeggen. Daarmee is door allen Wel eer in te leggen. O heerlijke herfsttijd Wie kan nu nog weten Hoe prachtig de zon vleit We zijn het vergeten. O hoor hoe de kolen Het kacheltje voeden Ik moet onverholen Het ergste vermoeden. Dien heerlijken herfst, daar Moet elk wel van houden. Alleen ik doe 't niet, maar Ik ben ookverkouden Manufacturen voor tabak. Twee Amsterdammers verbaliseerd. Twee inwoners van Amsterdam hielden er een bijzondere manier om zaken te doen op na. Zij verhandelden manufacturen tegen tabak en sigaretten. Daarbij werden twintig sigaretten op 2.50 en vijftig gram tabak op 3.gewaardeerd. De Amster dammers aarzelden echter ook niet gelcf aan te nemen. Zoo verkochten zij kousen voor 4.per paar, hoewel hiervoor zeker niet meer dan 1.50 zou mogen zijn berekend. De Velser politie heeft dezer dagen in gegrepen. Daarbij werden een partijtje manufacturen, een aantal doosjes sigaretten en eenige pakjes tabak in beslag genomen, Tegen de Amsterdammers werd proces verbaal opgemaakt. Vervalsclite suikerbon gekocht. Zoo nu en dan hoort men, dat de politie proces-verbaal opmaakt wegens het koopen van bonnen. Vooral suiker schijnt zich in de belangstelling te mogen verheugen. Een te Santpoort wonende vrouw werd dezer dagen bekeurd, aangezien zij een daarop recht gevenden bon had gekocht. Deze bleek bij de uitgifte bovendien nog te zijn vervalscht. Opnieuw is derhalve gebleken, dat de winke liers steeds de noodige voorzichtigheid in acht dienen te nemen, aangezien het onopge merkt ontvangen van vervalschte bonnen steeds een schadepost beteekent. Bonnen van patroon gestolen. Ook moeder en broer van jeug digen verdachte bekeurd. De politie heeft tegen een jongen proces verbaal opgemaakt, aangezien deze ten na- deele van zijn patroon distributiebonnen had ontvreemd. Uit het onderzoek kwam vast te staan, dat de moeder en een broer van den erdachte zich aan heling van de bescheiden hadden schuldig gemaakt, zoodat ook deze een bekeuring in ontvangst hadden te nemen. Geref. Kerkdiensten. Er zullen Zondag in verband met de brandstofbesparing geen godsdienstoefe ningen in de Gereformeerde Kerk aan de Burgemeester Rambonnetlaan worden ge houden. Ds. S. E. Wesbonk zal echter om negen-, elf- en drie uur, diensten in de Gereformeerde Kerk aan de Noorderkade leiden. VRIJE EVANGELISATIE. Voor de Vrije Evangelisatie zal Zondag middag vier uur de heer A. Th. Besselaar te Amsterdam in het gebouw Willebrord- straat 10 te IJmuiden-Oost, voorgaan EEN VERHAAL VAN DE ZEE, Honderddertig manden visch in ruim een etmaalHet kon wel slechter! Is het een wonder, dat schipper Van Dongen in zijn nopjes was 's Dinsdags was de Ade laar naar zee gegaan ert al spoedig was de trawler daar; waar het geluk zou worden beproefd. Op 55 gr. 39 min. Noordex-breedie en 5 gr. Oosterlengte waren de netten uit gegooid en gelukkig bleek de juiste plaats te zijn gekozen. Na 27 a 28 uur waren er tenminste honderddertig manden visch aan boord. Het zag er naar uit, dat het een goede reis zou worden. Ook bij de visscherij is een goed begin het halve werk, al hield schipper Van Dongen het op de uitdrukking volgens welke de eerste klap een daalde.' waard is. Voor de komende dagen had hii de beste verwachtingen, althans volgen^ normale berekeningen. Op zee loopt men altijd het risico te worden overvallen door tegenslagen, waarmede men van tevoren met geen mogelijkheid rekening heeft kun nen nouden. De tijd ging vlug voorbij. Dat is altijd zoo wanneer men druk aan den slag is. En de mannen van de Adelaar hadden hun handen inderdaad meer dan vol. De bevre digende vangst diende snel en vakkundig te worden verwei-kt. waarna direct weer aan den volgenden trek diende te worden gedacht. Maar de varensgezellen zagen niet tegen hun werk op. Zij. wisten, dat er op zee veel van een vxsscher wordt gevergd en deze niet bang voor vuile handen mag zijn. De voorspoed stemde hen in ieder geval tot tevredenheid. Een serie van zulke trekken Het pechduiveltje had behagelijk zijn oog op den IJmuiaenschen trawler gericht. Het lette op de voldoening, die de mannen het werk met plezier deed vérrichten. Dc storm had blijkbaar geen zin om als spel breker op te treden, al stond er een lichte deining en daarombesloot het pech duiveltje zijn kracht maar eens te-toonen. Het bericht, dat de machinist den schip- Eer Donderdagsavonds omstreeks half zeven racht, was ernstig. Hij vertelde wat Van Dongen reeds vermoedde: de schroefas van het schip was gebroken. Een zeeman denkt daar niet zoo licht over. Gelukkig was de machinist echter een goed vakman, die al meer de aandacht op zich had gevestigd, door onder moeilijke omstandigheden ee-i lastige karwei op te knappen. Dat stelde den schipper gerust. Wat ben je van plan? informeerde hij belangstellend. We zullen maar probceren de breuk zoo te repareeren dat we zoetjes-aan op eigen kracht naar IJmuiden kunnen stoomen. was het duide lijke antwoord. Best! zei de schipper. Het was donker geworden. De taak van den machinist zou waarlijk niet meevallen. Maar hij liet zich door niets weerhouden. Den geheelen nacht was hij in touw. Dik wijls waren de tegenslagen zoo ontmoedi gend, dat hij op kernachtige wijze aan zijn gemoed „lucht'' gaf. Hij zette ondanks alles door. Er werden gaten geboord. Draden werden er gedraaid. Er werden bouten en lasschen gereed gemaakt. Tot zoover kwam het stuk, dat aan de machine was gekoppeld klaar. Hatelijk had het pechduiveltje het harde werken gevolgd. Het besloot weer eens een handje uit te stekenHet andere stuk, waaraan de schroef was bevesigd, bleek in- tusschen achteruit te zijn gedrongen, zoodat het weer verder in de boot moest worden gebracht. Het is op zee een heeie prestatie om een eindje draad om den schroef te slaan. De machinist zag echter ook hier niet tegen op. Na een kwartier slaagde hij er in. Thans" diende de as naar binnen te worden getrokken, doch tegen de verwach ting in begon de trawler water binnen te krijgen. De machinist, die zich zoo kranig had ge weerd, had geen eer van zijn werk. Het moest ongedaan worden gemaakt en de schroef diende op zijn oude plaats te wor den gebracht. En dit geschiedde. Maar het water bleef binnenstroomen. Het gevaar mocht geenszins worden onder schat, De schipper hegreep, dat de toestand bedenkelijk begon te worden en aarzelde dus niet bijtijds de noodige maatregelen te nemen. Alle beschikbare pompen werden aangezet. Dat waren er drie, twee stoom pompen en een handpomp. Hoe veel moeite men echter ook deed, steeds weer moest worden vastgesteld, dat het water bleef stijgen. Het gevaar werd grooter. Zet de reddingboot uit gelastte de schipper. In weinige oogenblikken was zijn opdracht uitgevoerd. Daar er nog geen hulp in zicht was. werd de boot direct van de noodige reddingsmiddelen en van proviand voor zien Aan boord van de Adelaar nam de span ning geregeld toe. De trawler was op bij stand van anderen aangewezen en deze moest spoedig komen, want de toestand werd steeds nijpender. Gelukkig had het pechduveltje genoeg van zijn grillen gekre gen. Omstreeks elf uur 's morgens, na uren. die onvergetelijk waren, werd in de verte een trawler opgemerkt, die stoomende was. Op de Adelaar werd een projectiel afge schoten, om de aandacht te trekken. Tevens werden er door middel van de stoomfluit en vlaggen noodseinen gegeven. Dat alles werd opgemerkt en weldra kwam het an dere schip dichterbij. Het bleek een IJmui- densche trawler te zijn. de Albatros, welke Donderdags was uitgevaren. Schipper Van Dongen ging aan boord van deze boot en oleegde overleg met zijn collega. Zij beslo ten een verbinding tot stand te brengen, opdat de Albatros het verongelukte schip naar een haven zou kunnen brengen. Van Dongen ging naar de Adelaar terug en stelde zijn mannen op de hpogte. Daarna werd zonder tegenslag voor een verbinding gezorgd en niet veel later begon de Alba tros te sleepen. Het was een uitkomst, maar er werd een onaangename ontdekking gedaan. Nu de Adelaar weer in beweging was, bleek er steeds meer water in te komen en het ge volg was, dat dit na een kwartier bij den ketel geraakte. Men wist geen stoom meer te houden. De mannen konden niet langer aan boord blijvenDe schipper liet zijn boot niet graag in den steek, maar het was onverant woord nog te wachten. Daarom ging de helft van de bemanning over naar de Alba tros, terwijl de andere vijf visschers (de schipper, de stuurman, de eerste- en de tweede machinist en een matroos) in de reddingboot bij hun schip bleven. Enkele uren later verdween de Adelaar in de gol ven. Een goede trawler was ten onder gegaan Strawberries weer startklaar. De wedstrijden van Zondag. Nu het hockeyseizoen flink is gevorderd komt er in de competitiestanden eenige „teekening". Het eerste dameselftal der Strawberries, dat Zondag tegen de kopploeg van de tweede klasse C, Amsterdam 3, speelt, en het zwaar te verantwoorden zal krijgen, staat er als volgt voor gesp. gew. geL verl. pnt. 5 5 0 0 10 Amsterdam 3 G. P. C. C. D. H. C. 3 Strawberries O. K. Rood Wit 1 1 De opstelling is aldus: T. v. Eek; B. Pol dervaart. G. Graeper: G. Müller. G. Nijs- sen, M. Koelemeijer; T. Lefering, B. v. Mal- sen, A. Nijssen, H. Graeper, N. v. Rensen. Ook het tweede elftal krijgt een harde noot te Ttraken: het komt tegen het sterke H.B.S. 2 uit. Toch behoeft het zeker, wan neer het volledig is, niet met groote cijfers te verliezen. De opstelling is R. NijSsen: A. Hessels, A. Veuger; A. Benink, B. Loot, Bakkernes; J. Voerman, G. Andela, M. Dangermondt. J. Veuger. N. Ploeger. Strawberries 3 bezoekt te Wormerveer Kraaien 2 en het vierde dameselftal zal Alliance 2 ontvangen. De Heeren. Vooral de eerste ploeg der heeren staat er goed voor. Dat blijkt duidelijk uit de ranglijst: gesp. gew. gel. verl. pnt. H. D. M. 2 7 6 0 1 12 Strawberries 6 3 2 1 8 Victoria 7 3 3 1 9 Leiden 6 3 12 7 S. O. S. - 6 2 2 2 6 Zandvoort 7 14 2 6 H. H. IJ. C. 2 6 1 2 3 4 B. M. H. C. 2 6 2 0 4 4 Rijswijk 7 0 2 5 2 Het zal in de komende weken ongetwij feld niet aan spanning ontbreken Zondaj gaan de Aardbeien hun krachten met H H. IJ. C. 2 meten, welke wedstrijd wel geen onoverkomenlijke moeilijkheden zal opleve ren, De opstelling is als volgt: v. d. Bliek; Ferment. Droppert; Bangma, Rodenberg, Huiskes; Schaap, Maters, Stada, Brunink, Malsen. Strawberries 2 ontvangt Alkmaar 3, wel ke in tegenstelling tot het tweede elftal der kaasdragers wel een „zacht eitje" zal blij ken te zijn. De wedstrijd kan dus zeker worden gewonnen, wanneer de opstelling ongewijzigd blijft: Horman: Rodenburg, v Veen: Marcelis. Bekker, Lefering; De Nobel, Holleman, v. Heugten, Brunink, Vriens. Het derde- en het vierde elftal gaan naar Alkmaar, waar zij resp. tegen het vierde- en het vijfde elftal der gelijknamige club spelen. Strawberries 5 ontvangt H.B.S. 4, welke ontmoeting heel wat van de Aard beien zal vergen. De junioren gaan het Zaterdag tegen Am sterdam B eens probeeren: over dezen wed strijd is nog niets te zeggen. De Kcnnemer Jagers. Sinds de laatste weken heeft de Wandel- sportvereeniging de Kennemer Jagers siechts zeer weinig van zich laten hooren Dit voor deze actieve vereeniging ongewone verschijnsel vond zijn oorzaak in het feit. dat het clubgebouw gedurende deze periode voor andere doeleinden werd gebezigd, zoo dat als vanzelfsprekend de gebruikelijke clubbijeenkomsten kwamen te vervallen. Inmiddels heeft men echter vergaderd en tot ieders voldoening kon worden vastge steld, dat de leden geenszins hun enthou siasme hebben verloren. Zoo kwamen er verscheidene plannen aan de orde, waar voor een flinke animo bestond. In de eerste plaats zal Zondag een aantal leden deel nemen aan den „Knobbeltocht", die te Bloe- mendaal onder leiding van den N. H. W. B wordt georganiseerd. Daar voorts de mogelijkheid bestaat, dat een aantal leden zich tijdelijk elders zal gaan vestigen, heeft het bestuur met de leden de toekomstplannen besproken. Door vele besturen wordt dit behandeld. Veelal wordt teruggezien op vele jaren noesten vereenigingsarbeid en het is dus volkomen logisch, dat een oplossing niet altijd even gemakkelijk is te vinden. De wandelsport- vereeniging De Kennemer Jagers heeft over deze belangrijke kwestie niet lang beraad slaagd. Integendeel, zeer spoedig waren allen het er over eens, dat de vereeniging tot het uiterste haar activiteit zal voort zetten; het onderlinge contact en het stre ven moge niet door allerlei bijkomstige factoren worden verwaarloosd. De vertrekkende leden zullen niet wor den vergeten. Men heeft het. voornemen om ook met hen de relatie te behouden en deze zoo noodig door attenties te versterken Menig bestuur zal een dergelijke gang van zaken toejuichen, doch helaas blijkt soms door een enkele teleurstelling de animo verdwenen te zijn. Natuurliik is dit iammer en daarom dient het goede voor beeld van De Kennemer Jagers te worden nagevolgd. Haarlemsche Rechtbank. DIEFSTAL IN SIGARENFABRIEK. Op 12 Februari van dit jaar hadden drie Beverwijkers F. J. S., C. L. en B. de V. een inbraak gepleegd in een sigarenfabriek te Beverwijk en een flinke partij sigaren, tabaksblad en bruine boonen meegenomen Tegen F. J. S.. die als gedetineerde was ver schenen en B. de V., die verstek had laten gaan, was drie maanden gevangenisstraf geëischt. Voor zijn cliënt S. vroeg mr. Niemeijer uiterste clementie bii het bepalen van de strafmaat en onmiddellijke invrijheidstel ling. _ie Rechtbank willigde het laatste ver zoek van mr. Niemeijer in en bepaalde de uitspraak tot over veertien dagen. Feestelijke bijeenkomst Motorgroep. Reeds eerder kwam tot uiting, dat het bestuur der Motorgroep Ken.nemerland steeds nieuwe, oorspronkelijke plannen ver wezenlijkt. Dinsdagavond zal het gebouw v. d. Lem aan den Zeeweg weer een groote Motor- groep-familie herbergen, beslaande uit de eden, hun dames en een aantal genoodig- den. De voorbereidingen waren reeds eenigen tijd gaande, doch thans is alles voor elkaar. Het belooft een onvergetelijke avond te worden, want verscheidene bekende figu ren van het motorrijderswereldje zal men kunnen beluisteren. Zoo zal de populaire Piet Nortier een interessant babbeltje houden, evenals Karei Hartman. Er zijn nog meer gasten, want twee Hage naars zullen Jiu-Jitsu demonstreeren. Het komische gedeelte van den avond is in handen van het duo GiesbertsPointl. Het is niet de eerste maal, dat dit twee tal optreedt, zoodat men de lachspieren weer zal kunnen trainen. Het ensemble van Adr, Hartenhoff zal met pittige melodieën de feeststemming verhoogen. UIT BEVERWIJK. Strijd tusschen voor- en tegenstanders Van een laurierboom en een schoone dame 22 November 1907 viel het doodvonnis Als die oude Beverwijkers herinne ringen ophalen over hun kermis dan raken zij met uitgepraat: de pret en gijn. beleefd in die dagen, doen in hun oogen lichtjes twinkelen en maar wat al te graag vertellen ze hun avonturen tijdens de kermisweek. Het was de goeie oude tijd. waarover men nog zoo graag spreekt, maar ook een tijd van vele tekortkomingen en ruwe uit spattingen. Prachtige geschiedenissen hebben zich rondom de Wijkerkermis- sen afgespeeld en van eén van de on schuldigste willen wij u hier iets ver tellen. Een heel stel Beverwijkers veroorzaakte eens op een kermisavond een tumult in een tent, waarin een schrik niet lezer laurierboom veranderde in een mooie dame. Het kan ook andersom geweest zijn. maar dat doet aan de geschiedenis niets af. Het was natuurlijk een truc. waarbij draaiende spiegels gebruikt werden. Het was geraf fineerd in elkaar gezet en niemand snapte er iets van. Avond aen avond draaiden de spiegels, begeleid door een draaiorgel en telkenmale voltrok zich het wonder van den laurierboom en de dame voor de oogen van het hooggeachte publiek. Het proces moest zich in groote stilte voltrekken, het orgel zweeg en het publiek zweeg. Eén van de Beverwijkers wist echter op den bewus- ten avond den slinger van het pierement te bereiken en draaide daaraan, juist op het groote moment. De heele plechtigheid was verstoord. De Wijkers werden onder 1001 bedreigingen van den spullebaas de tent uitgejaagd en op straat gezet. De lau rierboom bleef dien avond een laurierboom. De kermis afgeschaft. De toenmalige burgemeester van Bever wijk. wijlen jhr. J. C. W. Strick van Lin- schoten, droeg de kermis geen goed hart toe Hij vond dit volksvermaak uit den tijd en Beverwijk onwaardig. Het voorspel begon in de raadsvergadering van 3 September 1907, want daarin deelde hii mede, dat hij in de volgende vergadering een voorstel van hemzelf ter sprake zou brengen tot af schaffing van de kermis. Een bom ontplofte in Beverwijk. Onmid dellijk vormden zich twee groepen en met gepeperde ingezonden stukken en heftige debatten gingen voor- en tegenstanders el kaar te lijf. In de raadsvergadering van 11 October 1907 bracht de voorzitter zijn voorstel ter sprake. Er waren verzoeken in gekomen van kermisexploitanten om niet tot afschaffing van de kermis te besluiten, maar daarnaast werd met het voorstel in stemming betuigd door de kerkera-ien van de Ned. Hervormde Gemeente, de Doops gezinde Gemeente, de Gereformeerde Kerk. den heer D. P. Garms. de geheelonthouders- vereenigingen en van de Vrije Socialisten. De heer J. F. Braun. die daarbij onder steund werd door wethouder H. Burger, stelde voor de kermis in 1908 in ieder geval nog te laten doorgaan. Heftig werd dit voorstel van den voorzitter bestreden en na veel geharrewar werd een voorstel om het besluit aan te houden tot de volgende ver gadering. met 9 tegen 2 stemmen aange komen. Spanning heerschte er in Beverwijk. Op 22 November 1907 werd de vergade ring. waarin het doodvonnis werd geveld, gehouden. Met algemeene stemmen viel het besluit. De heer C. H. Moens was door ziekte echter afwezig. Van hem was nog een brief ingekomen, die een krachtig pleidooi was voor het behoud van de kermis, voorname lijk omdat met de opheffing al weer een belangrijk stuk folklore zou verdwijnen. De brief kwam echter aan de orde toen het lot van de Wijker kermis al bezegeld was. Tweehonderd paar schoenen in beslag genomen Voor den sluikhandel bestemd. Het is zeer moeilijk in het bezit van een paar schoenen te komen. Een te IJmuiden wonende schoenwinkelier aarzelde niet van de omstandigheden gebruik te maken en be gaf zich daartoe in den sluikhandel. Deze ver liep echter niet voorspoedig, want de politie kreeg argwaan en besloot een onderzoek in te stellen. Reeds spoedig bleek, dat de zaak niet van geringe afmetingen was. Vastgesteld werd, dat de winkelier schoe nen buiten de distributie om tegen veel te hooge prijzen verkocht. Er was een behoor lijke voorraad in den winkel, met het gevolg, dat de politie op ruim tweehonderd paar be slag legde. Een deel daarvan bleek uit den sluikhandel afkomstig te zijn. Tegen den win kelier werd proces-verbaal opgemaakt. Steeds weer: te duur. Vijf processen-verbaal opgemaakt. Een groentenhandelaar werd wegens prijsopdrijving verbaliseerd. Hij had appe len verkocht voor 1.per kilo, terwijl de ,'astgestelde prijs 0.35 bedraagt. Er wer den enkele kisten appelen in beslag geno men. Twee te Santpoort wonende groenten- handelaren werden bekeurd wegens het niet nakomen van het nrijsaanduidingsbe- sluit en het te duur verkóopen van groen ten. Een te IJmuiden wonende» winkelier be rekende voor kaas een te hoogen prijs en had daarvoor een proces-verbaal in ont vangst te nemen. Tenslotte werd een bakker, wonende te Velsen, wegens het te duur verkoopen van koek bekeurd. Christen-Vrouwenbond. Voor de afdeeling IJmuiden van den Ne derlandschcn Christenvrouwenbond zijn de bezwaren der huidige tijdsomstandigheden niet gering. Desondanks weet het bestuur de belangen der leden op de juiste wijze te behartigen. Zoo ligt het in de bedoeling om normaal bijeen te komen, terwijl de Kerstwijding, evenals vorige jaren, zal worden gehouden. De voorbereidingen hiervoor zijn gaande en de datum is reeds vastgesteld: Donder dag 17 December. Teekening Hess els (Pax Holland m Het afscheid. De Wijkers deden echter niet zoo maar af- staiyi van hun kermis. Een groot deel der burgerii was het in het geheel niet eens met het besluit van den raad. Er broeide zelfs een geest van verzet en deze zocht zich op een gegeven moment baan. Bil eenige raadsleden voorstanders van de afschaffing werden de ruiten ingegooid. Ook de woning van den burgemeester werd niet vergeten. De overheid nam intusschen ook haar maatregelen, want toen zii er de lucht van kreeg, dat er weer iets dergelijks te gebeuren stond, werd assistentie ont boden van een dozijn rijksveldwachters De ordebewaarders werden om de verhitte ge moederen niet nog meer te prikkelen, zoo lang maar in het gemeentehuis van Velsen ondergebracht. Ze bleek goed gezien te hebben, want tegen den avond barstte de bom. De ..kermis-oproerkraaiers" verzamel den zich tierend en scheldend voor het raadhuis. Een telefoontje naar Velsen en daar verscheen de H. Hermandad in de Breestraat. Verwoed timmerden zii op de Wijkers los en de heele troep werd uit el kaar gejaagd. Tegen zooveel „bruut" ge weld konden de Wijkers niet op en zoo gaven zij zich na eerst hun tanden nog eens te hebben laten zien gewonnen. Vele jaren bleef de gewoonte van de echte oude Wijkers nog bestaan om de „inlui van de kermis op Donderdag" te herdenken met een extra borreltje. En hier valt het doek over de Wijker ker mis. Zij sloot een stuk historie af, dat lang niet altijd even fraai was. Tuinbouw Studieclub vergaderde. Fusie met de Ned. Mij. gaat niet door. Onder voorzitterschap van den heer R W. A. Muyen hield de Tuinbouw Studieclub „Be verwijk en Omstreken" Donderdagavond In het veilinggebouw „Kennemerland" de maan- delijkschc ledenvergadering, waarvoor grooto belangstelling bestond. De tijd van het jaar in oogenschouw geno men was het aantal inzendingen voor do keuring nog zeer bevredigend. Behalve een prachtige collectie chrysanten waren er frambozen o.a. nog van buiten!, maiskolven, tomaten en selderijknollen van uitzonderlijke kwaliteit ingezonden. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat van een fusie tusschen de Studie club en de plaatselijke afdeeling van de Ne derlandsche Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde niets kan komen, daar het be stuur van de Mg. de gestelde voorwaarden niet accepteert. Zooals bekend wilde de Studieclub wel een fusie aangaan, mits er geen bestuursleden van de Mij. na de samenvoeging in het bestuur zouden treden. De heer Van der Hart uit Haarlem hield hierna een lezing over het onderwerp „Hybri- diseeren". In zijn inleiding vestigde spr. de aandacht erop. dat reeds eeuwen lang veel belang is gesteld in de erfelijkheid in het plantenrijk.-Bekend is, dat heel vroeger veel eenvoudiger planten moeten hebben bestaan da'n nu. Door de eeuwen heen is echter ont staan wat men nu kent als planten. Buiten gewoon veel is op dit gebied te danken aan de onderzoekingen van Darwin, Lemarck en den Nederlander professor Hugo de Vries. Komende tot zijn feitelijke onderwerp zei spr. dat men met het hybridiseeren vaak voor de grootste verrassingen komt te staan. Heel andere resultaten dan verwacht zijn soms het gevolg van dit werk. De temperatuurs- invloeden spelen hierbij een zeer groote rol, niet alleen bij de kleur, maar in niet min dere mate bij het nakomelingschap. Na dit populair wetenschappelijk betoog, dat met vele voorbeelden geïllustreerd werd, wees spr. er op, dat men zich met dit werk niet uit het veld moet laten slaan, want wat van daag niet lukt, lukt morgen, daar vastgesteld is dat het aantal eigenschappen in een plant enorm groot is. De inzendingen groenten werden gekeurd door de heeren P. Hilbers, A. van Wijngaar den en W. Schipper en de bloemen door B. Hilbers, G. van Velsen en C. Hos. Het resul taat was, dat de heer W. Muyen voor zijn af zonderlijk gekeurde collectie chrysanten in totaal 57 punten verwierf. De heer A. H. Martens kreeg voor twee soorten chrysanthen I6V2 Punt en de heet A. Nijman voor drie variëteiten 26 punten. De uitslag van de keu ring van groenten en fruit was als volgt: Frambozen 10 pnt., R. Docter; selderijknol len 9 pnt., maiskolven 10 pnt. en frambozen (van buiten) 7 pnt., alles van H. Houtwipper; tomaten 10 pnt. van W Muyen. Bridgeclub ,Sans Atout". De uitslagen van de wedstrijden voor het elubkampioenschap van „Sans Atout" luiden als volgt: Groep 5 tegen 2: J. BlomC. Spruit 43: J. de VriesJ. Groot 49Heer en mevr. Thomas 50; K. v. d. Wal—A. Tabak 51>/2; W. G. Klein— G. Zoontjes 52'2: Dames BienefeldSteen bergen 55; A. Hoogeboom—J. Bloemendaal 55V2; D. Honing—D. Riben 63. Groep 7 tegen 4: J BerkeJ. Nijman 45^1 KokJ. v. Leeuwen 48. J. HamensPh. Bakker 50; mevr. v. d LindenH. van Essen 50; Heer en mevr. Tand 52Ph. v. Gronin genG. C. Tabak 55. T RomijnA. van Gro ningen 56V&: G. RidderikhofP. v. d. Werlf 621,2. De onderlinge wedstrijd had het volgende verloop: N-Z-lijn: Heer en mevr. Admiraal 33^; J. Bos—G. de Boer 35V-»; J. Dil—G. Tabak 39^; Mevr. v. EssenR. Hoen 43^; A. van Balen B. Groot 48. O-W-lijn: Mevr. TabakTh. Braam 44V2; BosN.N. 49; J van DamJ. B. Kerkhof 50; Mevr. BraamG. Steenbergen 56^2. Strafmaatregel ten einde. Heden, Vrijdag 20 November, eindigt de strafperiode, die den Beverwijkers op 25 Sep tember werd opgelegd voor het doorsnijden van een kabelleiding der Duitsche Weermacht. Met ingang van heden is het den Beverwij kers dus weer toegestaan, zich tot 12 uur 's nachts op straat te bevinden. SANTPOORT Santpoort weer gewijzigd. De" Santpoort-ploeg is voor Zondag al weer gewijzigd. Zij is nu als volgt samen gesteldVan Egmond, Kuypers, Maarschalk, Nijssen, Tromp, Slok, Limbeek. Warmen- hoven, Gerrits, Wijker, Hoenderdos. Bakkum is verhinderd en Meyer is niet opgesteld. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. Zondag vindt van 11.4512.45 ln de con sistorie der Ned. Herv. Gemeente de verkie zing plaats van 4 leden van het kiescollege, zulks wegens periodiek aftreden van de hee- 1 G J. Bremerkamp, F. Ch. H Goldewijk, H. Vlsse en G J. H. de Vries, allen vrij zinnig. Al deze heeren stelden zich herkies- baar.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3