Nieuws uit IJmuiden, Velsen en omstreken Kansen der clubs te Velsen en Santpoort. UIT BEVERWIJK. Beverwijk is Zondag voetballoos. BUBBELTJE EN KNOR Spiegel der Zondag te spelen wedstrijden. (Van c i voetbal medewerker) De rood-blauwe Santpoorters kunnen maar niet uit het bekende hoekje, waar de slagen vallen, vandaan komen. Toen bij den aanvang van he: seizoen bekend was. dat haar crack Bakkum maar zelden In de eerste helft van "t seizoen zou kunnen spelen, leidde dit tot de veronderstel ling. dat de Santpooiters wel niet zoo'n goed figuur zouden slaan, als in het vorige seizoen Inderdaad is deze veronderstelling uitgekomen, maar niet als gevolg van het maar weinig be schikbaar zijn van Bakkum. Wel kwam deze spe ler niet geregeld uit, maar toch in leder geval veel vaker dan men verwacht had. En wanneei hu aanwezig was, dan liep het nog niet, om de eenvoudige reden, dat de voorhoede ook dan nog schotloos ende verdediging allerminst hech: bleek te zijn: Een defensie, die gemiddeld vier maal per wedstrijd wordt gepasseerd, plaatst een voorheoede inderdaad voor een zware op gave! Hel gevolg van dergelijke ontmoedigende resultaten is vaak, dat men aan het experimen teeren gaat, We vinden dat begrijpelijk en wan neer dit geschiedt na tal van teleurstellende ne derlagen, dan kunnen we zulks zelfs verdedigen. Maar óf 'l één, óf 't ander: Men neemt zulke experimenten na rijpelijk overleg en op gogde gronden, maar aanvaardt dan ook de consequen ties of men neemt zulke ingrijpende maatrege len niet. Is er werkelijk rijpelijk overleg ge- Fileegd en waren er voor een bepaalde opstel ing inderdaad goede gronden aanwezig. dan houdt dit in. dat men hel elftal in zijn nieuwe samenstelling een behoorlijke kans moet geven 't Ligt toch voor de hand. dat een tot links binnen gepromoveerde spil, die bovendien als Rartner een speler uit de lagere regionen krijgt, een voorhoede, waarin het tot dusverre niet boterde, niet ln eens uitblinkt. En hetzelfde gaat op ten opzichte van een linkshalf, die op de spllplaats van een mlddenlinte geplaatst wordt, welke een algeheele gedaanteverwisseling heeft, ondergaan, Zulke spelers moeten eerst Inge speeld raken. We geven toe, dat we van stonde af aan ln de nieuwe Santpoort,-opstelling niet zoo'n heel groot vertrouwen hadden, doch dezelfde instantie, welke deze opstelling „geproclameerd" had. had cr ook op moeten staan, dat de wedstrijd in de nieuwe samenstelling werd uitgespeeld. Verlies; men reeds na 3 kwartier z'n vertrouwen ln een ploeg, welke men daarvoor waardig keurde de kleuren' der vereeniging te verdedigen, dan ia dal vertrouwen blijkbaar niet groot geweest, maar dan zijn ook de veranderingen min ol meer lichtvaardig aangebracht. Zondag krijgt Santpoort het tegen R.C.II. weer niet gemakkelijk. Wel gaan de Haarlemmers niet zoo als het vorige jaar linea recta op het kam pioenschap af daarvoor hebben vooral de uit wedstrijden te veel verliespunten opgeleverd, n.l. 6 in 4 wedstrijden maar dat neemt niet weg, dat de blauw-zwarten toch over een be hoorlijke ploeg beschikken. We bereiden om dan ook maar op een nieuwe nederlaag voor! VAN I NAAR 3—1. Een voetbal kan evenals het voormalige rondo stuivertje toch wonderlijk rollen: Op 8 Novem ber werkten de Heldersche voetballers, van lee- ren „knikker" zevenmaal in 't Santpoortsche doel en een week later hebben ze de grootste moeite om zulks éénmaal klaar te spelen. En de Terrasvogels, die de eene week met geen moge lijkheid kunnen scoren, leveren hem dat 1G8 uur later driemaal. Inderdaad, zeer wonderlijk, maar ligt juist in dit onberekenbare niet de groote aantrekkelijkheid van de voetbalsport? 't Was nog in een ander opzicht een goede dng voor de Terrasvogels, daar D.T.S. met 6—0 ver loor. Dat men in 't Vogelskamp weer, hoopvoller gestemd is, ligt voor de hand! Morgen trekken Robken e.s. naar Helfweg. Een vrij lastige opgave wacht hun daar. Wel werd op eigen terrein met 6—2 gewonnen, maar onder de rook van de suikerfabriek zijn de „Halfweg- gers" toch altijd nog even meer waard, wal blijkt uit 't feit, dat ze daar nog niet geklopt zijn. Met een gelijk spel zijn we zeer content. Klnheim heeft de gelegenheid om op het lei dende H.F.C. In te loopen. niet geaccepteerd Met 4—2 bleef „good old" In "de" meerderheid, In ons verslag over deze ontmoeting heeft i kunnen lezen, dat 4 der 6 doelpunten uit hoek schoppen ontstonden. Hieruit is weer eens aan getoond. dat een goed genomen hoekschop inder daad veel gevaar kan opleveren. Zondag krijgt Klnheim T.Y.B.B. op bezoek. Met deze „geel-zwarte Haarlemsche jongens" hebben de Kinheimers nog een rekeningetje te vereffenen vanwege eenu zekere 6—0 nederlaag, 't Komt ons voor, dat op een juiste vereffening veel kans bestaal want de club.van Turnhout is den laatsten tijd niet zoo bijster op dreef. I.E.V. komt de eer toe het tot dusver onge naakbare Vitesse een puntje afhandig te hebben gemaakt en daar dit nog wel op 't Vitesse-terreln geschiedde, is dit resultaat zoo veel te eervoller. V.V.B. daarentegen kon het tegen A.D.O. niét bolwerken, al kan de nederlaag (12) niet anders dan zeer klein genoemd worden. Morgen kiijgt I.E.V. de Zeevogels op bezoek. Evenals Kinhelm hebben ook de I.E.V.'ers met hun tegenpartij een appeltje te schillen vanwege een zekere 11—0 nederlaag. Nu gelooven we niet, Gratia Plato. Onderlinge turnwedstrijd. Het is één der eerste voorwaarde van een gymnastiekvereeniging voor een goede on der ljjige verstandhouding te zorgen. Boven dien blijft bij onderlinge wedstrijden een stimuleerende invloed op de verrichtingen niet achterwege. Het bestuur der Gymnastiekvereeniging Gratia-Plato heeft dan ook bij het organ i- seeren der onderlinge krachtmeeting blijk gegeven van een juist inzicht. Reeds kwam Donderdagavond in de turnzaal der open bare Ulo-school aan cle Platanenstraat een aantal leden voor dit doel bijeen. Fraaie prijzen moedigden de deelneem sters aan, zoodat het geenszins aan span ning ontbrak. Onder leiding van mej. A. Osterhun deden allen haar uiterste best om aan de vijf toe stellen geen slecht figuur te maken. Het was voor de jury zeer zeker geen gemakkelijke taak om een volledig overzicht te krijgen, doch als eindresultaat der onder linge wedstrijden kon zij bijtijds de uit slagen bekendmaken. ^.De wisselbeker en een stel boekensteunen kwamen binnen het bereik van mej. C. van Deyck, die met 40 Y2 punt in de dames- afdeeling den eersten prijs verwierf, ter wijl mej. A. v. d. Braber met 36 >2 P"nt een aardig boekwerk bemachtigde. Verder kunnen in deze groep genoemd worden de dames: J. Smakman 34>/2 punt, M. van Vliet 34 punten en N. van Deyck 33 V2 punt. Bij de oudste meisjes behaalde M. Praag met 30y2 punt een eersten prijs, bestaande uit een boekwerk. ALs nummer twee mocht S. v. d. Braber met 36 punten een lepeltje in ontvangst nemen gevolgd door C. Wey 35 punten, A. Mandje 34 punten en S. Met selaar 33 punten. Voorts zal aan diegenen, welke zestig procent van het te behalen maximum aan- tol punten wisten te verwerven, binnen kort een diploma als herinnering worden uitgereikt. Het bestuur kan ongetwijfeld met vol doening op zijn arbeid terugzien. Zeer zeker zullen de jongeren binnenkort op hun beurt laten zien. dat zij als de „toekomst" van Gratia-Plato met de oude ren in animo kunnen wedijveren. Klein Watervliet-programma. Het programma voor Zondag vermeldt wat de korfbalvereenïging Watervliet be treft, slechts één wedstrijd, namelijk T.ri. B. 3Watervliet 3 te elf uur. Het derde twaalftal heeft twee weken rust gehad en zal het tegen T. H. B. zeker niet gemakkelijk krijgen. Beide twaalftallen behooren tot de sterkste ploegen der afdee- ling. Wil ook Watervliet 3 zijn aanspraken op de bovenste plaats blijven behouden, dan zal het voorbeeld van£et eerste twaalf tal der Velsenaren moeten worden gevolgd. Zooals bekend, heeft dit verleden week op zijn concurrent een 7-2-overwinning be haald. Men kan er op rekenen, dat de speelsters en spelers van het derde twaalf tal, die laatstbedoelden wedstrijd hebben bijgewoond, alles in het werk zullen stel len om zich dankbare leerlingen te toonen, dat I.E.V. volledig revanche zal nemen wat niet Inhoudt dat we zulks onmogelijk achten doch op een gelijk spel rekenen we zeker. V V.B zal het ln Castricum tegen C.S.V. niet gemakkelijk hebber., wiil de C.S.V.'ers natuurlijk alles in 't werk zullen stellen om de „roode lan taarn-dans" nog te ontspringen. Verder dan een gelijk spel brengen de V.V.B.'ers het o.i. niet. Voor de Reserve 2de kias ontvangt V.S.V. 2 E.D.O. 2. De Haarlemmers komen den laatsten tijd wat betei uit den hoek, zoodat we niet meei dan een gelijk spel verwachten. Stormvogels 2 bezoekt R C H. 2. waarvan des tijds op eigen terrein met 6—0 verloren werd. Zoo'n vaart zal het thans wel niet loopen, maar dan een gelijk spel durven we ntet te rekenen. Santpoort 2 ontvangt het sterke Watergraafs- leer 2, wat wel eens haar eerste nederlaag op eigen grond zou kunnen worden. Zwemmend redden. Welke voorwaarden er wprden gesteld. In het kader van het streven naar unifor miteit bij het uitreiken van diploma's is besloten ook de algemeene voorwaarden voor zwemmend redden vast te stellen. Voor het voorbereidend diploma moet men op het droge gekleed de volgende bevrij dingsgrepen toepassen: onderpols-, boveh- doIs-, enkele pols-, nek-, achterwaartsche-, lals- en lendengreep. In het water dient gekleed het volgende te worden verricht: a. te water gaan met hurkval, gevolgd door 5 meter zwemmen, daarna van de oppervlakte van het water af een pop opduiken uit water van circa1 3 meter diepte en deze vervolgens over een afstand van 10 meter in kopgreep vervoe ren; b. het toepassen van de bovengenoemde grepen, benevens de lendengreep met ver zet. In zwemcostuum dient men aan de vol gende eischen te voldoen: a. het uitvoeren van een duik van een een-meterplank, ge volgd door 10 meter onder water zwemmen, zonder eerst aan de oppervlakte te zijn ge komen en vervolgens 20 meter zwemmen met dén enkelvoudigen rugslag; b. het ver voeren van een in zwemcostuum gekleeden drenkeling over een afstand van telkens pl.m. 5 meter met gebruikmaking van de volgende vervoergrepen: kop-, bovenarm-, pols-, nek- en schoudergreep. Voor het diploma A. zwemmend redden, zijn de theoretische eischen: a. blijk geven bekend te zijn met de handelingen die, in de meest voorkomende gevallen, moeten worden verricht bij het redden van een drenkeling en de reddings-hulpmiddelen, die daarbij kunnen worden toegepast; b. inzicht in het verleenen van eerste hulp bij verdrinkingsongevallen. Practisch zijn de voorwaarden: op het droge en gekleed het toepassen van de volgende bevrij dingsgrepen voor het voorbereidend diplo ma; b. het verleenen van eerste hulp aan een drenkeling. In het water en gekleed: a. het uitvoeren van de noodige handelin gen ter redding van een drenkeling bij een door de examencommissie aan te geven een voudig ongeval; b. te water gaan met hurk val of hurksprong, gevolgd door 20 meter zwemmen, daarna van de oppervlakte van het water al' een pop opduiken uit. water van circa 3 meter diepte en deze over een afstand van 20 meter in kopgreep vervoe ren; c. het toepassen van de bevrijdingsgre pen, die voor het voorbereidend diploma worden verlangd. In zwemcostuum: a. het uitvoeren van een duik van de een-meter plank, gevolgd door 20 meter onder water zwemen, zonder eerst aan de oppervlakte te zijn gekomen; b. te water gaan met start- duik, gevolgd door 150 meter zwemmen, waarvan de eerste 100 meter met den schoolslag en vervolgens met den enkelvou- digen rugslag. De totale afstand van 150 M. moet binnen 5 minuten worden afgelegd: c. te water gaan met hurkval of hurksprong en een drenkeling telkens over een afstand van 10 meter vervoeren, respectievelijk met de kop-, bovenarm-, pols- en schouder- greep en 5 meter respectievelijk met de nek- en zeemansgreep. Het diploma B, zwemmend redden, stelt als voorwaarden: theorie: zie diploma A aangevuld met: blijk geven bekend te zijn met de maatregelen, die kunnen worden ge troffen ter voorkoming van verdrinkings ongevallen. Practijk, op het droge en ge kleed: zie idem diploma A. In het water en gekleed: a. het uitvoeren van de noodige handelingen ter redding van een drenke ling bij een of meerdere door de examen commissie aan te geven ongevallen; b. te water gaan met hurkval van de drie-meter plank. onmiddellijk gevolgd door het op duiken van een pop; c. te water gaan met startduik van den bassinwand, gevolgd door 100 meter zwemmen, waarvan de eerste 50 met den schoolslag, vervolgens 25 meter met den enkelvoudigen rugslag en tenslotte 25 meter rugzwemmen, waarbij een ge- kleede drenkeling in kopgreep wordt ver voerd; c. het toepassen van de voor het A- diploma vereischte bevrijdingsgrepen; water gaan met hurksprong van de een- meterplank en zich in h^t water ontkleeden. In zwemcostuum: a. te water gaan met duik van den bassinwand> gevolgd door 25 meter onder water zwemmen, zonder eerst aan de oppervlakte te zijn gekomen; b. te water gaan met hurkval of hurksprong en een drenkeling telkens over een afstand van 10 meter vervoeren, resp. met de kop-, bovenarm-, pols-, schouder-, nek- en zee mansgreep. Voor den Politierechter. KLEINE DIEFSTALLEN, GROOTE GEVOLGEN. Een 22-jarige huisvrouw uit IJmuiden had op verschillende tijdstippen van dit jaar kleine diefstallen begaan. Zoo had zij o.m. een portemonnaie gestolen van een koop vrouw, die met veiligheidsspelden e.d. ventte. De koopvrouw had de portemoinnaie laten vallen en de jonge huisvrouw had er haar niet op attent gemaakt en later na het verdwijnen der koopvrouw de beurs opge raapt en gehouden. Eenige weken geleden was zij voor deze zaak reeds voor geweest, doch zij was niet veroordeeld om eerst een voorlichtingsrapport over haar in te winnen. De Officier had zes maanden geëischt en de Politierechter veroordeelde haar tot vier maanden gevangenisstraf. f 80 VERDUISTERD. Een 21-jarige loopjongen uit IJmuiden had als looper voor een manufacturenhandel geld moeten innen en in die functie f 80 achtergehouden. Hij probeerde deze schuld te dekken, doch dit gelukte hem niet. De Officier eischte drie maanden. De loopjon gen zei, dat zijn ex-baas de zaak had wil len laten loopen. omdat hij aan het terug betalen was. Aangezien het geval echter reeds in handen van de justitie was gesteld, was het niet onmogelijk iets ongedaan te maken. De Politierechter wilde echter wel wat van de straf afhalen en veroordeelde den loopjongen tot een maand gevangenis straf. DIEFSTALLEN OP HET GOEDERENSTATION TE BEVERWIJK. Een 47-jarige hulpbesteller der posterijen stond terecht, omdat hij op verschillende tijdstippen van het Beverwijksche goederen station. waar hi.1 als hulpbesteller werk zaam was, voorwerpen had gestolen, o.a. sigaren en margarine. Aangezien het hter °en uitzonderingsgeval betrof, vroeg de Officier zes maanden met toepassing van de gratieclausule. De Politierechter vereenigde zich hiermee en veroordeelde den man tot zes maanden en de gratieclausule. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 8 tot en met 14 November zij in de gemeente Velsen 4 gevallen van diphterie voorgekomen. Tijdens zijn kort oponthoud in Nederland legde Rijksminister dr. Goebbels bij de graven der gevallenen op den Grebbeberg een krans neer. (SS Bildberichter S. Fritz-Stapf-Pax Holland c) WALVISCH ALS BUIT. (Van de Lofoten wordt bericht, dat enkele visschers een door hen gevan gen walvisch aan land hadden vast gebonden en vervolgens weer zee hadden gekozen. Toen zij terugkwa men, bleek het dier te zijn gestolen.) Men vraagt zich erg nieuwsgierig af, Wie deze toer ten beste gaf. 't Kan niet eenvoudig schijnen, Al wees het onderzoek niets uit, Zoo'n vreemde, omvangrijke buit Spoorloos te doen verdwijnen. De visschers keken op hun neus; Waar was de waardevolle reus Zoo plotseling gebleven Met veel moeite aan land gebracht, Had deze walvisch niet de kracht Zich herwaarts te begeven. Het is 'n record en welke dief Neemt het hierna ooit nog voor lief Een kleinigheid te stellen Het moge dan van waarde zijn. Steeds blijft de kleinigheid te klein Om d'ijdëlheid te streelen De overheid, klaar voor den strijd, Hoopt blijkbaar in zeer korten tijd Den walvischdief te vangen. Of vangt zij dezen keer slechtsbot De dief, niet zeker van zijn lot, Zal daar' wel naar verlangen Pololiefhebbers naar Velserbad Het wil nog niet erg met V.Z.V. in de hoofdklasse vlotten. Werd de eerste wed strijd tegen Nereus een mooie Velser over winning, daarna moest men tegen resp. IJ, D.W.R. en H.P.C. het loodje leggen. Vooral tegen D.W.R. werd slecht gespeeld. Het is in de tot nog toe gespeelde wed strijden gebleken, dat keeper v. d. Broek er totaal „uit" is en wij zijn dan ook van meening, dat de zevental-commissie van V. Z. V. er goed aan gedaan heeft voor den volgenden wedstrijd Wevers in het doel op te stellen. Ongetwijfeld is Wevers ook de aangewezen keeper voor het „eerste". De ontmoeting V.Z.V.IJ zal Zondag om 12 uur in het Velserbad plaats heb ben. Zooals men weet, werd de uitwed strijd in Amsterdam met flinke cijfers (82) verloren, zoodat deze kracht meting wel niet geheel gerust, doch met spanning tegemoet wordt gezien. V.Z.V. is in het Velserbad echter goed thuis en aangezien deze week weer veel ervaring opgedaan is, zal de strijd het aanschouwen zeker waard zijn. Aan supporters zal het dan ook wel niet ont breken. Het zevental speelt Zondag zijn vierden wedstrijd binnen 8 dagen; het is niet te helpen, dat de vermoeidheid zich nu zal laten gelden, In de volgende opstelling zal men uit komen: Doel: Wevers; achter: Janus, Chr. Vis- man, C. Visman; voor: Gottmer, Swier, Schoone. Dienst der apotheken. De dienst der apotheken zal Zondag door de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeër- weg worden waargenomen. Deze is van heden tot en met Vrijdag ook met den avond- en nacht dienst belast. Burgerlijke Stand. Geboren: L. Bijl, d., Lagerstraat 36, J. D. Schotvanger, z., Burg. Rambonnetlaan 42, F. M. v. d. Kuil, d., Ratelstraat 45, allen te IJmuiden. Overleden: E. v. d. Hoed, 57 j., echtgenoote G. de Jonge, Rijksweg 436, Santpoort; F. Postma, 2 j., z. v. E. Postma, Velserduin- weg 296. IJmuiden; R. de Ruijter, 78 j„ wear. v. W. de Wijs, Princestraat 6, Velsen- Noord; M. Hardoii, 82 j., echtgenoote v. K. Brinkman, Biezenweg 102, Santpoort. Ondertrouwd: K. Pilkes. Trompstraat 167 IJmuiden en N. Nicolaas, Trompstraat 167, IJmuiden. Toek. adres: Trompstraat 167, IJmuiden. P. Kaij, en E. van Vuuren, beiden Wijkerstraatweg 207. Velsen-N. Toek. adres Wijkerslraatweg 207, Velsen-N. A. M. van Groeningen en J. C. Drabbe, beiden Zeeweg 95. IJmuiden. Toek. adres: Zeeweg 95, te IJmuiden, J. M. Dekker, Velserduïnweg 80, IJmuiden en M. E. Tellier. Oranjestraat 1, IJmuiden. Gehuwd: J. A. Mors en J. C. Hamakers, Vischeringstraat 5rd„ IJmuiden. Th. W. v. Dungen en A. den Toom. Theerestraat E 125 St. Michielsgestel. H, H. Belgraver en G, 't Hoen, Willebrordstraat 26. IJmuiden. -R, Carton en C. M. Rutte, v. Wassenaerstraat 24, IJmuiden; A. Bastiaanse en C. Mertens, Dorpsstraat 264rd., Wouw; F. Bakker en A. Stuut, Westersingel 5a. Medemblik; G, F. J. Scheffer en H. Nederlof, Platanen- straat 5. IJmuiden ;A. Heijmans en M. H. Vinke. Zeglis 52, Alkmaar; P. J. Mangel en M. v. Roden, Fr. Halsstraat 54, IJmuiden; G. J. den Heijer en E. Mangel. Carolina- straat 5rd., IJmuiden. KLEINE DIEFSTAL ZONDER DOEL. Een arbeider moest dezer dagen na zijn dagtaak constateeren, dat van zijn rijwiel nabij de Havenkade de ventieldoppen wa ren verdwenen, terwijl zjjn gloeilampjes eveneens als buit werden meegevoerd. Slechts met groote moeite kon hij in de duisternis zijn woning te Santpoort berei ken. Verordening winkelsluiting. Van heden af is gedurende drie maan den op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing neergelegd het besluit van den burgemeester van 27 October 1942 tot wijziging der Verordening, vastgesteld op grond van de artikelen 6 en 9 der Win kelsluitingswet 1930, S. 460, goedgekeurd door den secretaris-generaal van het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart bij zijn besluit van 2 November 1942, no. 60818 J. Z. Bedoelde wijziging houdt in het verbod tot het voor het publiek geopend hebben van een kruidenierswinkel op Woensdag na 's middags 1 uur. terwiil de sluiting van de kappers- of barbiersondernemingen voor het publiek op Maandagmiddag voortaan ook zal betreffen den verkoop van de in die in richtingen aanwezige waren. Bovenvermeld besluit treedt in werking op den derden dag na dien dezer afkondi ging (19 November). GEREFORMEERDE KERK. Tot ouderlingen van de Gereformeerde Kerk van IJmuiden zijn gekozen de heeren J. Feitsma, Joh. van Slooten, E. van Veelen en A. van Wolferen en tot diakenen de heeren W. v. d. Horst en S. van Popta. VELSEN Sint nu reeds present Bij den R.K. Vrouwenbond te Velsen-Noord. De bijzondere omstandigheden in verband met het vertrek van gezinnen naar elders hebben er toe geleid, dat het St. Nicolaas- feest van de afdeeling Velsen-Noord van den R.K. Vrouwenbond reeds Vrijdagmiddag in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Wijker straatweg is gehouden. Het feest, waaraan ongeveer tweehonderd kinderen deelnamen, is ten volle geslaagd. Verlangend naar de komst van Sint Nico- ias en Zwarten Pief brachten de kinderen den wachttijd met het zingen van de bekende feestliederen door. Intusschen werd de jeug dige schare toegesproken door de presidente van den Vrouwenboud, mevrouw Duyn-van der Mey, die allen hartelijk verwelkomde en de moeilijkheden in verband met de organisa tie van dit feest, welke dank rij veel en goede medewerking overwonnen waren, nog eens in het licht stelde. Na hun binnenkomst werden St. Nicolaas en zijn knecht op geestige en hartelijke wijze verwelkomd door kapelaan N. van Paaschen, waarna de oude bisschop de kinderen, die veelal verlegen waren, naar hun gedragingen en vlijt ondervroeg. Hierbij werd den kinderen stuk voor stuk een taai-taaipop en een groote appel ge schonken. De grootste verrassing bestond uit de tooning van een poppenkast, die tot de stem ming onder de kleinen zeker wel het meest bijdroeg. Buitengewoon heeft de jeugd dolle vermakelijkheden genoten. Ongetwijfeld was dit voor den bond wel het grootste succes van den middag. Mevrouw Duyn--van der Mey bracht ten slotte dank aan Sint en zijn helper, alsmede aan allen, die dit feest door hun medewerking hebben doen slagen De presidente hoopte, dat het traditioneele St. Nicolaasfeest ook het volgend jaar aan de kinderen op dezelfde wijze zou kunnen worden aangeboden. Het IJmoml-programma. Nadat het eerste elftal van de handbalver- eeniging IJmond Zondag een rustdag heeft gehad staat het nu weer een belangrijke wedstrijd te wachten tege-t ö.S.S. I te Zand- voort, welke Zondagmiddag om kwart over twee op Watervliet wordt gespeeld: De uitwedstrijd werd met 52 door de Velsenaren gewonnen, zoodat ook nu verwacht mag worden, dat de punten in Velsen zullen blijven. De samenstelling van het eerste heeren elftal heeft eenige wijziging ondergaan. Van Voorbergen, die tot nu toe steeds in de aan- valslinie opereerde Is opgesteld als linksback, terwijl J. v. Riessen de rechtsbuitenplaats be zet, zoodat het elftal er als volgt uitziet C. Bol, G. Schaar en C v. Voorbergen; B. Laman, C. v. Geelen en P Barbiers: J. v. Riesen, L. Aptroot. J C. v Woudenberg, B. Hofman en P. v. Galen. Het tweede IJmond-elftai speelt eveneens een thuiswedstrijd, die te half vier aanvangt en wel tegen de reserve»- van het Blocmen- daalsche B.G.V. IJmond II verschijnt met- A. de Groot; Th. v. Duffelen en L. Witteman, Th. Dijkstra. J. Negrijn en D. Inpijn; B. de Boer, M. Poppe, T. Messie, H. Nabben en D. Steeman. Voor de tweede klas der dameselftallen vindt Zondag aan den Schalkwijkerweg te Haarlem de ontmoeting BATO—IJmond plaats. De thuiswedstrijd tegen deze club werd door de Velser dames gewonnen, zoo dat dus verwacht mag worden, dat zij na de nederlaag van Zondag tegen O.S.S. met 2—0, deze ontmoeting met vertrouwen beginnen. In de opstelling is geen verandering gekomen: W. Iliohan; C. de Pagter en A. Oortwijn: F. Mol, A. v. IJselmuiden en C. Steenken: S. Vessies: T. Struik, A v d. Scheur. L Vissin- ga en N. de Waard. NED HERV. GEMEENTE. De aftredende leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier, de heeren H. A. v. d. Giessen. P. v. d. Meulen, F. J. F. v. d. Plas en M. Terlsuis, zijn her kozen en gekozen in de vac. van den heer L. Tj. Kooien, die tot onderling is be noemd, de heer C. G. Holling. Beverwijk komt cr Zondag met den voetbal wel heel „dunnetjes" af. want op alle voetbal velden ln de marktplaats wordt xcen balletje getrapt. De aanvankelijk opgediende voetbal schotel was zeer aantrekkelijk, maar de hoofd gang de derby Beverwijk—D.E.M. gaat niet door. Op verzoek van laatstgenoemde club ls deze ontmoeting wegens kerkelijke redenen uit gesteld. De voetballiefhebbers moeten het zondag "us maar in de omgeving zoeker. De Kennemers gaan den zeer moetlliken uit wedstrijd tegemoet tegen O.S.V., één club van het leidende drietal. De Oost2aners zijn voor de roodzwarten geen onbekende tegenstanders want reeds ln de derde klasse hebben belde clubs ijwel ieder jaar een nek-aan-nek-race naar de bovenste plaats gehouden. De wedstrijden gen O.S.V. zijn dan ook traditioneel. Maar nu wil de traditie ook, dat de roodzwarten niet Oostzöan kunnen winnen en O.S.V. niet in Be verwijk. Tot dusverre is het nog aan geen van belde clubs gejukt deze traditie te breken. Voor de WIjkers ziet het er dan ook weinig hoopvol uit temeer daar C. Albers niet van de partij ls. Aan den anderen kant !s het echter met de Wij kers zoo, dat zij van vijf punten, die zlJ bezitten er drie op heel sterke tegenstanders, n.l. West Frlsia en Z.K.C., behaald hebben, omdat ztj zich hier van hun beste zijde lieten kennen. Wanneer de verdediging haar ouden vorm weer te pakken heeft kan roodzwart met een gerust hart r.aar Oostzaan trekken, maar als zij is zooals tegen H.B.C. geven wU de Wijkers geen kans. Met een gelijk spel zouden wij al dubbel en dwars te vreden zUn. DE VIERDEKLASSERS De wedstrijd van den dag in de vierde klasse C is ongetwijfeld de ontmoeting A.D.O.—U.S V.U.. welke belden nog een kansje maken op het kam pioenschap. De Heemskerkers staan er op dc ranglijst zelfs nog Iets ongunstiger voor dan de bezoekers, zoodat zij moeteh winnen om de op- marsch van Vitesse te kunnen blijven volgen Een gelijk spel ligt echter in de verwachting. Van hetzelfde laken een pak is I.E.V.—Zeevogels I.E.V. haalde vorige week het stoute stukje uit Vitesse op eigen terrein een punt af te snoepen, zoodat wij de Velsenaren wel in staat achten Zeevogels te bedwingen. Bovendien moet de schandalige nederlaag was het geen 11—0 I.E. V.'ers? gewroken worden. De hekkensluiter C.S.V. heeft een kansje om tegen V.V.B. haar eerste overwinning binnen te halen. Of de Breesapers het zoover zullen laten komen betwijfelen we ten zeerste. Het leidende Vitesse zal het tegen Bergen niet te moeilijk hebben. Onderschat echter nooit tegenstanders en vooral niet als zij ln het nauw worden gedreven De tegenstand van de Bergenaren zal groot zijn maar de schot vaardige Castrlcummer voorhoede De Kennemers krijgen het moeilijk. A.D.O—U.S.V.U. de wedstrijd. zal de bressen er wel weer Inschieten. De wed-" strijd Uitgeest—Alkmaar ls uitgesteld. Met de reserves van De Kennemers uil het nog ntet bijster vlotten. Nederlaag op nederlaag ls nog steeds hun deel geweest en hierin dient toch eindelijk eens verandering te komen. Of het de reserves Zondag al zal lukken? We mccnen van niet. want W.F C. behoort tot de sterksten van de afdeeling Voetbal blijft voetbal en zoolang is alles nog mogelijk. De tan den op elkaar wijkers en de punten zUn bmnenl VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Prysnoteering van 20 November 1942. Natuursla per krop 2; Andijvie per kg. 515; Pre: 1 per kg. T-: Prei 2 per kg. 5; Radlj* per bos 2'.: Selderij per bos IV. Peterselie per bos J; Knollen 1 per st. 8; Knollen 2 per st. «40; Knollen 3 per sL 2:-i; Spruiten geschoond per kg. 26; Spruiten ongesch. per kg 16: Tomaten 1, 2. 3, 4 per kg. 16; Bloemkool 3 per st. 6V Boe renkool per kg. 314; Roodc kool per kg. 4.30; Savoyt kool per kg. 6.10; Bospcen per bos 7!-; Peen z. lof gew. 1 per kg. 7V Idem 2de soort per kg. 6; Herfst- en Meirapen per kg. 2h; Schor- eeren I per kg. 16; Idem II per kg. 11. Inenting tegen diphterie. KAPPER VERKOCHT ALLES TE DUUR. Gehcele winkelvoorraad in beslaggenomen. Zeep ƒ2.85. zakkammetjes ƒ2.25, tanden borstel ƒ3.— en „handel" met reukwater. Het toeval speelt bij sommige dingen aak een groote rol. Hier over kunnen rechercheurs van de Beverwijksche ge meente-pol itie meepraten, want toen zij zich een dezer dagen in een kappers winkel bevonden, waarschijnlijk wel niet om zich te laten scheren en knippen, waren zij er getuige van dat de winkelbediende zeep zonder bon verkocht voor den prijs van f 2.85 per stukje. Deze klant deed nog meer inkoopen bij den kapper, want hij vroeg naar een zakkammetje. Het zakkam metje kwam en verwisselde voor niet min der dan f 2,25 van eigenaar. Een en ander was voor de rechercheurs natuurlijk aanleiding om in den winkel een nader onderzoek in te stellen en dit leverde een verrassend resultaat op. Het bleek namelijk, dat de kapper zich reeds geruimen tijd met deze knoeierijen had bezig gehouden. Zoo werden tanden borstels met een winkelwaarde van eenige dubbeltjes verkocht voor f 3,Reukwater van mindere kwaliteit werd overgedaan in fleschjes, waarop etiketten van bekende merken zaten en dan voor een zeer hoogen orijs van de hand gedaan. De zeep, die zon der bon en te duur werd verkocht, was van inferieure kwaliteit. Tevens werd in den winkel nog een par tijtje ongebanderolleerde shagtabak aan getroffen. De geheele in den winkel aanwezige voorraad werd op vermoeden van prij: opdrijving in beslag genomen. De kapper is, nadat hil een volledige bekentenis had afgelegd, weer op vrije voeten gesteld. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd- J. Geerling. Van Hall straat 87. Amsterdam en J. Bras. Regu- 'iersstraat 19 Toek. adres: Reguliersstraat 19: J. van 't Veer, Zaandammerweg 11, As- -endelft en A. C. J. Trïelirtg. Baanstraat 59. Toek. adres: Militaireweg 139, Krommenie F. Oorthuis, Burgerhartstraat 1 en G. Bak ker. Burgerhartstraat 1. Toek. adres: idem Getrouwd: H. B. Kuys en M C. Robregt- C. van de Watering en M. Huhl. Geboorten: W. M. C. BerleeI-lom, z.. Laan van Kannan 12; A. M. van Vuuren Moni, 7... C. H- Moensstraat 9: M. Dulle- mansVrouwe, d. en z.. Heemskerkerweg 234: A. van den Houtvan der Wiele. d.. Kuikens weg 13: A. G. Brantiesde Ruiter. Kanaalweg 89: W. M. KeunenDuyn. I., Stumphiusstraat 8: C. GroenVerduin. zC. H. Moensstraat 2 A: C. Vergonet— van Son, z.. Peperstraat 8. Overleden: W. A. Olsthoorn. 74 jaar. weduwnaar van J. W. Schouten, Peper Pauselijke onderscheiding. P. J. J. Haanen krijgt eerekruis. Z. H. dc Paus heeft den heer P. J. J. Haanen, lid van het kerkbestuur van de parochie van „St. Agatha", onderscheiden met het eerekruis van „Pro Ecclesia et Pontifice". DIEFSTAL VAN RIJWIELBAND OPGEHELDERD. Als verdacht van diefstal van een bui tenband van een rijwiel, dat in een sehuu stond, is door de Beverwijksche rechercht aangehouden een 20-jarige arbeider uit deze gemeente. De band. welke inmiddel- m andere handen was overgegaan, kon in besiag genomen worden. De jongeman werd na ziin bekentenis op vriie voeten ge steld. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 8 tot en met 14 Novem ber kwamen In de gemeente Beverwijk 4 gevallen van diphterie voor. Nog vele gevallen. De wnd. burgemeester van Beverwijk maakt bekend, dat in verband met de nog teeds veelvuldig voorkomende getallen an diphterie in deze gemeente op een na der te bepalen datum nogmaals de gelegen heid zal worden opengesteld tot koste- looze inenting tegen roodvonk en diphterie voor kinderen van 1 tot 14 iaar. die deze behandeling nog niet, niet geheel of langer dan 4 jaar geleden hebben ondergaan. Op Maandag 23, Dinsdag 24 en Woensdag 25 November des voormiddags tusschen 9 cn 12 uur, bestaat ter gemeente-secretarie gelegenheid om de in aanmerking ko mende kinderen voor deze inenting te doen inschrijven onder overlegging van hurt distributiestamkaart en onder mededec- ling of de ingeschrevene 1. 2 of 3 inspui tingen moét hebben. De kinderen zelf behoeven hiervoor niet medegebracht te worden. Dc ouders worden dringend aangeraden zooveel mogelijk van deze gelegenheid tot inenting gebruik te maken. Wielrijder ernstig gewond. Op den Van Oldenborghweg te Wijk aan Zee heeft een verkeersongeval 'plaats ge had, waarbij de 22-jarige schilder v. H. uit Beverwijk ernstig gewond werd. H. reed midden op den weg en kon niet tijdig ge noeg uitwijken voor een hem tegemoet komende vrachtauto, welke naar links moest uithalen om een stilstaande auto te Easseeren. Hierdoor kwam de wielrijder in otsing met een uitstekend gedeelte van den gasgenerator. De spoedig aanwezige geneesheer constateerde een ernstige kneu zing van de borstkas en bovenarm en achtte overbrenging per ziekenauto naar zijn wo ning noodzakelijk. De politie stelt naar de schuldvraag een onderzoek in. Kleinkunstavond van het Vul. In Dogi Rugani en Frits Bouwmeester be zit ons Nederlanr.sch Tooneel een kunste naarspaar. dat het bijzondere genre der kleinkunst op meer dan gewone wijze be oefent. Het heeft zich aan het vertolken, van den ecnvoudigen, vroeger vaak versma den een-acter, sketch of monoloog gewiid en de wijze waarop deze artisten dit doen stem pelt hen tot ware kunstenaars in dit genre. Ditmaal verzorgden zij voor het plaatse lijke Nutsdepartement zoo'n avond vol speelsehen humor, die voor de liefhebbers an kleinkunst een mooie gelegenheid is ge weest nieuwe indrukken op te doen op dit gebied, zoo vol verscheidenheid. Dogi Rugani en Frits Bouwmeester makten met den éénacter van Fransche ori gine „Schijn en werkelijkheid" een uitste kende entree. Frisch en mousseerend ge speeld bleef de weergave volkomen in stijl; •ie vele facetten van hun kunst belichtten, zü met een sprankelende radheid van tong en gebaar, terwijl het juiste aanvoelen van den geest van dit alleraardigste blijspel pleit voor de trap. waarop hun kunst, groot in het detailwerk, staat Dit viel mij ook weer op in de reeds meermalen door hen gespeelden één-acter „Voor den Amsterdamsehon politierechter", die door de „Mokumsche gijn" de stamp volle zaal menige gulle lach ontlokte. De zen eersten Nutsavond in dit seizoen waren er twee artisten aan het woord, wier kun- stenaarsbloed zich niet verloochende en wier spel en niet het minst hun dictie, be wondering afdwongen. Frits Bouwmeester hHd ook enkele voor drachten van Charivarius op zijn reper toire. In „Waar werd oprechter trouw", een kostelijk stukje Nederlandschen humor, „monoloogde" hij voortreffeüik. ..De moderne vrouw" maakte haar entrée op glorieuze wijze na de pauze. Speelsch en guitig was Dogi Rugani in deze schets, die de wrangheid en leegheid van een bepaald ultra-modern type van het genus femina zoo duidelijk toonde. Ook het tikje drama, niet teveel en niet te weinig, werd welover wogen gelegd. Frits Bouwmeester secun- deerde haar uitmuntend, zoodat de hulde, die hun ten deel viel. alleszins verdiend was. A. J. VAN DER WEIJDEN. ALS ER ZIEKEN ZIJN. Voor spoedgevallen wordt Zondag a.s. de dienst waargenomen door dr. C. Verséle- wel de Witt Hamer. Vondellaan 89. Telef. 3969. In de week van 22 tot 29 November is Ie Apotheek Sepp. Zeestraat 27, telef. straat 36: W. van Zutphen. 61 jaar. echt- 3820. belast met de waarneming van den genoot van S. A. de Wit. Nieuwstraat 10: Zondags- en nachtdienst. A. Kleyn. 7 jaar. Van Harencarspelstraat 'H T SANTPOORT Uitreiking distributiebescheiden. Santpoort-Dorp aan dc beurt. De inwoners van Santpoort-dorp kunnen de levensmiddelen- en aardappelkaarten voor de dertiende periode Maandag en Dinsdag in het Jeugdhuis aan de Burge meester Enschedélaan halen, dat van negen tot twaalf- en van twee tot vijf uur is ge- onend, Er worden tevens vier vitamineta- bletten voor kinderen van drie maanden tot drie jaar uitgereikt. Programma S. V. Zondag is het eerste twaalftal van Sport Vereent de gast van Oosterkwartier aan de Zomervnart te Haarlem, Oosberkwartier, verleden jaar nog le klassor, heeft tot dus ver nog geen enkel verllespunt en zal het dus wel tot kampioen van haar afdeeling brengen. S.V. heeft 5 verliespunten en staat mo menteel no. 2 op de ranglijst. De thuis wedstrijd werd verloren, doch daarna heeft S.V. zich zoodanig geweend, dat Ooster kwartier toch moet oppassen het ongeslagen cijfer te handhaven. Het is echter op haar eigen veld heel wat mans. zoodat S.V. zeker met een gelijk spel tevreden zou mogen zijn. Of willen de Santpoorters voor een Sinterklaasverrassing zorgen? S.V. II is vrij. terwijl S.V. III des morgens achter de Ruïne Haarlem III ont vangt. DANKDIENST VOOR HET GEWAS. Zondagochtend zal in de Ned. Hervormde kapel een dankdienst voor het gewas worden gehouden. Voorganger zal ziin ds. J. Adr. Visser. Teeltenlng Hessels (Pax Holland- t

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3