Haarlemsche Courant ROMMELS BASIS IN TUNIS: EEN GOEDE RUIL. Toegang centralen Kaukasus in Duitsche handen. BEKENDMAKING ZWEEFVLIEGTUIGEN MET SABOTEURS. Nieuwe figuren in Fransch dept. van marine. Italiaansche luchtactie boven Algerije. Cripps verlaat Britsche oorlogskabinet. 287e Jaargang No. 276 x X ADonnement p. week 8.2!, p. maand 1,13, p. kwartaal >,«2, franco p. post 3,73, losse nummers B cent. Advertentiïn 3—li p.m. 3,— elke m.m. meer 20 cent. Reclames dobbel* priji. Advertentieabonnementen 1S00 m.m. 12 cent p. m.m. Kennemer Editie 3—13 m.m. 1,20. Abonnement 1300 m.m. B cent p. m.m. Ultg.t Grafische Bedrijven D&miate. Wnd. Hoofdredactenri J. V. BAUDEWTN5. Nieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. Maandag 23 November 1942 Bureaux Haarlem! Groote Houtstraat 13, BUkantoon SoendM plein 11. Tel. Directie 13032. Hoofdredactie 13034, Redactie 10B0B, Administratie 10724. I482S. Soendapleln 12230. Postgiro U49M, Directie PH. A. MEES P. W. PEEREBOOM. Het Afrikakorps thans in de streek van El Agheila. Optimisme te Berlijn. Krachtige actie der luchtmacht te land en ter zee. Eerste berichten uit Tunis gunstig voor de As. Britsche luchtaanval op Turijn. 'i Het Italiaansche weermachtbericht van Zaterdag luidt als volgt: „In de Cyrenaica geduchte bedrijvigheid van afdeelingen der voorhoede. Onze ge vechtsvliegtuigen mitrailleerden vijandelijke pantservoertuigen en schoten ze in brand, in het woestijngebied. De troepen van de As hebben, na militaire installaties on bruikbaar le hebben gemaakt, Benghazi ontruimd, dat voor de derde maal in dezen oorlog in handen van den vijand is gekomen. Gevechten tusschen verkenningsaf- deeiïngen in het Algiers-Tunesische grensgebied zijn ten gunste van de strijdkrachten der As verloopen. De te genstander trok zich terug, na pantser wagens en motorvoertuigen te hebben verloren. Vliegvelden, haveninstallaties en ge meerde schepen zijn door Italiaansche en Duitsche luchtformaties in Fransch Noord- Afrika aangevallen. Tien vliegtuigen wer den op den grond vernield, een vrachtboot van middelbare grootte tot zinken gebracht en enkele groote schepen zwaar beschadigd. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd van de operaties van den dag- Turijn heeft Vrijdagnacht een aanval ondergaan van Britsche vliegtuigen, die in opeenvolgende golven een groot aan tal brisant- en brandbommen lieten vallen, vooral op wijken in het centrum van de stad. De schade is aanzienlijk. Onder de burgerbevolking werden 29 dooden en 120 gewonden geteld. Drie aanvallende vliegtuigen werden neerge schoten. waarvan een door nachtjagers. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt: Aanvallen van de Britsche luchtmacht op Tripolis veroorzaakten eenige schade. Van de Libysche bevolking werden eenige per sonen gedood en gewond. Formaties van onze luchtmacht hebben tijdens een nachte lijken aanval met succes de haven La Va- letta gebombardeerd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met succes vliegvelden in Fransch Noord Afrika, die bezet zijn door den vijand, aangevallen en talrijke op den grond staande vliegtuigen in brand geworpen. In wateren ten Noorden van Philippeville heeft een duikboot onder bevel van den lui tenant ter zee eerste klasse Alberto Longhi, een groot schip getorpedeerd en tot zinken gebracht, dat deel uitmaakte van een krachtig beschermd convooi. De tang. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Nu sedert dé landing der Engelsche en Amerikaansche troepen in Noord- West Afrika twee weken verloopen zijn en de toestand eenigszins kan worden overzien, meent men het verdere ver loop der gebeurtenissen in deskundige Duitsche kringen met optimisme tege moet te kunnen zien. De tang, waarmede men van Anglo-Ame- rikaansche zijde de Duitsch-Italiaansche strijdkrachten in Noord-Afrika door een gelijktijdigen opmarsch zoowel van het Oosten als van het Westen uit had willen omvatten, heeft ztch niet snel genoeg kun nen sluiten, zoodat 'de strijdkrachten van de As stellingen hebben kunnen betrekken, welke voor het bieden van tegenstand zeer gunstig zijn. De eene helft van de tang is niet verder gekomen dan Rommel wilde en van een of fensief van het achtste Britsche leger is geen sprake meer. Het is slechts een op rukken in een woestijngebied, waai; alles wat voor de oorlogvoering van belang is. door de Duitsch-Italiaansche pantserarmee erwoest is. Maarschalk Rommel staat thans in het gebied van El Agheila, de stelling, die hij van het" begin af voor het voortzetten van den tegenstand op het oog had, terwijl de tegenstander van zijn basis weggelokt en zijn offensieve kracht verlamd is. De andere helft van de tang, die. van het Westen komend, zich van Tunis meester moest maken en daarna de basis van Rom mei vernietigen, staat thans nog pas aan de Tunesische grens, waar de eerste scher mutselingen tusschen de voorhoeden begon nen zijn. De situatie is thans zoo, dat de Engel sdien en Amerikanen, ondanks het feit, dat zij geen troepen en materiaal gespaard heb ben en ten opzichte van de Duitsch-Itali- aansehe strijdkrachten in de meerderheid waren, er niet in geslaagd zijn. in de stra tegische positie in het Middellandsche Zee gebied een wijziging te hunnen gunste te brengen. Eerder kan men volgens Duitsche militaire kringen van het tegendeel spreken. De Engelschen en Amerikanen staan nog steeds voor het moeilijke probleem, het leger van Rommel onschadelijk te maken, doch dit probleem is nog zooveel moeilijker geworden, daar aan den eenen kant de aan- voerwegen, waarover Rommel de beschik king heeft, aanmerkelijk korter, die van den tegenstander echter zooveel langer zijn worden. Een nieuwe factor is, dat de militaire 's-GRAVENHAGE, 21 November. Het bureau van den Wehrmachtbefehls- haber in Nederland maakt bekend: Het vonnis van den krijgsraad, waarbij te Arnhem 15 Nederlanders wegens brandstichting als saboteurs ter dood veroordeeld zijn, is door den Wehrmachtsbefehlshaber bevestigd. Een gratieverzoek is afgewezen, daar dit misplaatst is tegenover gemeene, onverantwoordelijke schadelijke ele menten, die bij vcrgeefsche pogingen om de bezettende macht schade te berokkenen zich niet hebben ontzien een hecle reeks kleine Nederlandsche boeren de oogstopbrengst van een geheel jaar en ten deele ook nog huis en hof te ontnemen. Dergelijke geraeene handelingen zijn eerloos en eerloozen vinden geen genade. De doodvonnissen zijn door fusilleeren voltrokken aan de volgende saboteurs: WIE MET ZIJN STROOM NIET ZUINIG IS, ZIT WELDRA IN DE DUISTERNIS Gerrit van 't Einde Frans Teelen Jan Rodert Cornelis Lughthardt Wilhelm van der Marten Willem de Weerd Frederik de Weerd Klaas Bakker Gerrit van Werven Jan Eekhuis Hendrik Eekhuis Bernard Immerzeel Anton Siedenburg Gerrit Nieuwenhuis Wilhelm Lenzen Hierbij wordt bovendien uitdrukkelijk.op het volgende gewezen: Mochten gevallen van dergelijke gemeene handelingen tegen de eigen volksgenooten zich opnieuw voordoen of andere misdaden, waarop de dood straf staat, worden gepleegd, die een zoo verraderlijke, eerlooze geestes gesteldheid bij den dader doen blijken, dat een kogel voor hem zonde zou zijn, dan zuilen de doodvonnissen door ophanging worden voltrokken. Deze mededeeling is de laatste waarschuwing aan ieder, dien het aangaat. Nieuwe wapenen voor den winteroorlog. Te Stalingrad 600 gevangenenlangs den Terek 18.300 in 24 dagen Roemenen onderscheiden zich. Britsche poging boven Zuid-Noorwegen. waarde van de Cyrenaica belangrijk minder is geworden, nu het zwaartepunt van den strijd zich in Westelijke richting heeft ver plaatst. Rommel heeft in de Cyrenaica een woes tijngebied met niets dan verwoeste steun punten prijsgegeven, doch daarvoor in de plaats in Tunis een basis gekregen, waar de verkeerstoestanden te vergelijken zijn met die in Europa. Volgens militaire krin gen een goede ruil. De verbinding met Tunis en Sicilië heeft zich aanmerkelijk ten gunste van de strijd krachten der As gewijzigd. Deze factor dient bij de beoordeeling van de situatie niet uit het oog te worden verloren, daal de beteekenis er van ongetwijfeld bij de komende gevechten zal blijken. Keuringen Waffen SS en het Legioen. Bij onze vrijwilligers. Wat onze jongens al niet zien en beleven. Op het „schip der woestijn" wordt een verkenningstocht ge maakt. Met élan worden de kameelen be reden, alsof zij nooit een ander rijdier ge wend zijn geweest. (SS P.K. Möbius-O-H-P.H. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede, dat vrijwilligers voor dc Waffen-SS en het Le gioen zich op onderstaande data bjj de ge noemde adressen kunnen vervoegen tenein de gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar te gen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wacht- bataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Neder land willen toetreden 24 11 42 10 00 uur Amersfoort Dienstgebouw Leusderweg 25.11.42 10.00 uur Den Haag, Café Den Hout. Bezuidenhoutscheweg. Laval en De Brinon te Parijs. Wederom belangrijke besluiten verwacht. Leider der Tricolore roept de jeugd tot strijd tegen de Geallieerden. Nieuw contingent Fransche krijgsgevangenen terug. De Fransche staatscourant publiceert de samenstelling van het kabinet van den nieu wen staatssecretaris van marine, admiraal Abrial. Directeur van het kabinet is vice admiraal Leluc, chef van het kabinet kapi tein ter zee Moebus, plaatsvervangend chef van het kabinet is fregattenkapitein Hilly. Laval en ambassadeur De Brinon zijn Zondagmiddag uit Vichy te Parijs aange komen. Zij zijn onmiddellijk begonnen met het houden van besprekingen met hun medewerkers in Hotel Matignon, het Parij- sche ambtsgebouw van den chef der regee ring. Nadat maarschalk Pétain Laval groo- tere volmachten heeft verleend, kan deze in Parijs veel belangrijker beslissingen ne men, aan voorheen. Rede van Darnand De leider van den veiligheidsdienst van het Fransche legioen van frontstrijders en permanente vertegenwoordiger van het legioen bij de Fransche regeering, Darnand, heeft voor de radio een oproep tot het Fran sche volk gericht om een vrijwillige phalanx voor Noord-Afrika te vormen. Hij zeide dezen oproep te doen als oud soldaat, die vaak tegen Duitschland gestre den heeft, in dien strijd overwinning en nederlaag gekend heeft en daarbij tevens meer dan eens gewond werd. Daarbij haal de hij den zin van Hitiers brief aan Pétain dat Duitschers en Franschen schouder aan schouder moeten strijden, aan. Joden en Anglo-Amerikanen zijn de aanvallers. Dar nand betoogde dat het Fransche volk Duitschland den oorlog heeft verklaard, doch dat het nooit iets ondernomen heeft tegen de Anglo-Amerikanen, die toch de aanval lers zijn. Binnenkort zullen de bewoners van N. Afrika aan den lijve ondervinden, hoe de vruchten der Engelsch-Amerikaansche be zetting smaken. Het is dwaas te gelooven, dat de Engelschen en Amerikanen Noord- Afrika ooit weer vrijwillig zullen prijsgeven. Het oogenblik tot handelen is gekomen en hierbij deed Darnand speciaal een be roep op de jeugd. De weg naar roem en heldendom is aan hen beschoren, die aan hangers zijn van de nationale revolutie. Men moet zich niet verbeelden, dat de over winning alleen te behalen is op het terrein der birmenlandsche politiek. Op een En gelsch-Amerikaansche bezetting volgt de overheersching van de joden. Tenslotte wekte hij de Fransche jeugd op, zich vrij willig te melden voor de „Afrikaansche phalanx". Ongeveer 3000 leden van verschillende Fransche jeugdorganisaties hebben in Parijs een bijeenkomst gehouden en telegrammen gezonden aan Pétain en Laval. Zij gaven den wensch te kennen te worden opgeno men in de zoogenaamde „Afrikaansche pha lanx". De gedelegeerde van den staatssecre taris voor jeugdkwesties, Le Forestier, nam aan de bijeenkomst deel en deelde den jeugdorganisaties de inwilliging van hun verzoek door de regeering mede. De oproep van Darnand tot de jeugdige Franschen heeft te Parijs sterken indruk gemaakt. Zaterdagavond reden er luidspreker auto's van de Fransche volkspartij van Do- riot door de Parijsche binnenstad, die de bevolking uitnoodigden zich aan te sluiten bij de protestactie der partij en het parool te volgen Frankrijk moet aan Engeland en de V. S. den oorlog verklaren. De Fransche staatszender meldt, dat Zon- ig te Lyon een plechtige ontvangst plaats vond van Fransche kriigsgevangenen, die door Duitschland in verband met de uitwis seling van arbeiders zijn vrijgelaten. De Fransche gevolmachtigde voor krijgsgevan- genenzaken, ambassadeur Scapini, wees in een korte toespraak de terugkeerenden er dat Frankrijk op het oogenblik moei lijke uren meemaakt. Het heeft geen doel. dat Frankrijk zijn nederlaag betreurt. Veel eer moeten de problemen van het oogenblik besproken en tot oplossing gebracht worden. De toestand in Fransch N.-Afrika Italiaansche gevechtsvliegtuigen, die door jagers werden vergezeld, hebben pp 21 No vember des middags brand- en brisant bommen neergeworpen op de haveninstal laties van Bone. Andere formaties Italiaan sche gevechtsvliegtuigen richtten hun aan vallen op Philippeville, waar reusachtigë branden in de haveninstallaties waargeno men konden worden. Italiaansche torpedovliegtuigen vielen on ophoudelijk schepen aan in de haven van Philippeville. Een schip van 7.000 brt. kreeg twee torpedotreffers. Op een ander zwaar getroffen schip werd een hooge rookzuil gezien. Tijdens een vlucht boven Tunesië schoot een Italiaansche jager van een vij andelijke formatie vliegtuigen, die door 20 jagers werd vergezeld, een gevechtsvlieg tuig neer. In het Algerijnsch-Tunesische gebied ver nietigden jachtkruisers en duikbommenwer pers in herhaalde aanvallen, gepantserde strijdmiddelen.stukken geschut en auto's en schoten deze in brand. Krachtens een decreet worden alle Fran sche bureaux en instellingen, die in verbin ding staan met het gouvernement-generaal in Algerije geplaatst onder het ministerie van binnenlandsche zaken. Zij ressorteeren onmiddellijk onder het directoraat voor Al gerije. dat verantwoording verschuldigd is aan het hoofd der regeering. Naar radio. Rabat mededeelt, hebben de Amerikaansche militaire autoriteiten in de Marokkaansche kustgebieden ieder verkeer tusschen 22.30 uur tot 06.00 uur voor de Marokkaansche bevolking verboden. Alle openbare lokalen, café's en bioscopen moe ten om 22.00 uur hun deuren sluiten. „Het geval Darlan baart nog veel zorgen en is allesbehalve bevredigend geregeld", schrijft de Daily Herald. Voorts verklaart her blad, dat de geheele politieke toestand in Noord-Afrika uitermate moeilijk is. Daar bij wordt ingezien, dat militaire overwegin gen den voorrang dienen te hebben. Feiten blijven echter feiten en het zijn juist de feiten van het geval Darlan, die onrust barend zijn. Oorspronkelijk werd aangeno men. dat Roosevelt met zijn verklaring van j.l. Dinsdag de kwestie had opgehelderd, doch thans is dit niet meer het geval, want intusschen heeft Darlan via de radio van Algerije gesproken en zich daarbij uitgela ten op een wijze, alsof hij het hoofd van een „gereorganiseerde Vichy-regeering in Fransch Noord-Afrika" was. Hierdoor, zoo besluit het blad, zijn de Gaullisten weer in het harnas gejaagd. Eq. Afrika en Martinique. In Fransch Equatoriaal-Afrika en in de Belgische Congo is een begin gemaakt met de recruteering van negers. In de Congo zijn talrijke Amerikaansche recru- teerings- en keuringsbureaux opgericht. In het Fransche koloniale gebied zijn Gaul listische officieren met het aanwerven en keuren der recruten belast. Op Martinique moet tusschen e enver- tegenwoordiger van het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken en den Franschen hoogen commissaris admi raal Robert, een nieuw accoord ten aan zien van Fransch West-Indië tot stand gekomen zijn, dat de oude overeenkomst aanvult. Volgens de New York Times is dit accoord uiterst bevredigend voor de Vereenigde Staten en de Amerikaansche marine. Tot minister voor vlieg tuigproductie benoemd Eden woordvoerder in het Lagerhuis. Reuter meldt, dat Sir Stafford Cripps uit het. oorlogskabinet is getreden en minister voor de vliegtuigproductie wordt. Zijn plaats in het oorlogskabinet zal worden ingenomen door den minis ter van binnenlandsche zaken Herbert Morrison. Deze behoudt zijn functies van minister van binnenlandsche zaken en van openbare veiligheid. Eden wordt woordvoerder der regeering in het Lagerhuis, doch blijft minister van buitenlandsche zaken. Kolonel Llewellin is benoemd tot perma nent minister voor oorlogsleveranties in Washington. Kolonel Oliver Stanley volgt Lord Cran- borne op als minister van koloniën. Laatst genoemde wordt Lord-zegelbewaarder, doch geen lid van het oorlogskabinet. Aan het uittreden van Stafford Cripps uit het oorlogskabinet is een briefwisseling tusschen hem en Churchill voorafgegaan In een brief noodigde Churchill Cripps uit het ministerie voor vliegtuigproductie over te nemen, zijn functie in het oorlogs kabinet op te geven en zich te wijden aan een „groote bestuurstaak", ook wanneer dit een „stap terug in de politieke hierar chic" voor Cripps beteekende. Churchill gaf verder de hoop te kennen, dat hij en Cripps bij diens nieuwe taak „nader tot elkander zoude komen" en dat Cripps dit voorstel „met de uiterste zorgvuldigheid" zou over wegen. Cripps antwoordde, dat hij aan Churchill de beslissing liet, hoe het beste van Cripps' diensten gebruik gemaakt kon worden. Hij was derhalve bereid de taak op zich te nemen, waartoe Churchill hem had uitge- noodigd. Met het oog op de betrekkingen tusschen den minister voor productie en het ministerie voor ravitailleering achtte hij het ongepast lid van het oorlogskabinet té blijven, zoodat hij van zijn zetel in dit kabi net afstand deed. Het D.N.B. meldt uit Genève. dat in een voor Sydney bestemd Londensch radiobe richt de benoeming van Sir Stafford Cripps tot minister voor vliegtuigproductie en die van Eden tot woordvoerder van de regee ring in het Lagerhuis de „belangrijkste kabinetswijziging" wordt genoemd, door Churchill tot stand gebracht sedert hij pre mier is geworden. Churchill, zoo wordt er in dit bericht verder gezegd, heeft met Eden den man benoemd, die waarschijnlijk naar hij meent, zijn opvolger zal worden. De weg naar Marseille ontmoetten de Duitsche troepeneenheden tijdens hun opmarsch dc eerste Italiaansche troepen, die tegelijkertijd met de Duitsche troepen de demar catielijn hadden overschreden. (P.K. Kestner-HH-St-P.H. c) De Duitsche en Roemeensche troepen zetten met succes ten Zuid-Oosten van Alagir hun aanvallen op den Georgischen Heir weg voort en hebben in weerwil van het wanhopige verzet der Bolsjewisten den toegang tot het centrale gebied van den Kaukasus veroverd. De door de Duitsche troepen in den Kau kasus in den strijd gebrachte nieuwe mfan- teriewapens, hebben overal goed voldaan Het betreft o.m. granaat- en mijnenwerpers en een vierloops machinegeweer van groote vuurkracht. Deze nieuwe wapens voor den winteroorlog zijn op slede-achtige onderstel len gemonteerd. Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde „In het gebied van de Terek heeft de vijand hardnekkige aanvallen gedaan, die evenals tot dusver zijn afgeslagen onder zware, bloedige verliezen voor de bolsje wieken. Bij de succesvolle of- en defensieve ge vechten in dit gebied werden van 25 Oc tober tot 19 November 18.300 gevangenen gemaakt en 189 tanks. 283 stukken geschut en 630 zware infanteriewapens buitgemaakt of vernietigd. Ten Zuiden van Stalingrad en in de Kal- mukkensteppe is de vijand met sterke, door tanks gesteunde strijdkrachten tot den aan val overgegaan. Een gemotoriseerde vijande lijke afdeeling werd daarbij in de pan ge- hakt. Ook aan den benedenloop van den Don duren de verbitterde afweergevechten van Duitsche en Roemeensche troepen voort. Een door onze stellingen heengebroken versterkt regiment Sowjet-ruiterij werd omsingeld en vernietigd. Een poging van den vijand om met talrijke booten de Newa over te steken is mislukt In het geconcentreerde Duitsche afweervuur. Bij plaatselijke gevechten aan dit front wer den «0 taai verdedigde Sowjet-kazematten genomen. Bij een actie van stormtroepen vernietigde een formatie der Waffen S.S. een vrij groot aantal gevechtsstellingen en berok kende den vijand zware verliezen. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in het hooge Noorden een traject van den Moer- mansk-spoorweg met goede uitwerking aan gevallen. In de Cyrenaica en aan de Tunesisch- Algerijnsche grens hebben zich succes volle gevechten van verkenningsgroepjes ontwikkeld. Ravitailleeringskolonnes van den vijand werden gebombardeerd. In den strijd tegen de Britsch-Amerikaan- sche etappeyloot heeft een Duitsche duikboot ten Westen van Gibraltar van een krachtig beveiligd convooi drie transportschepen van tezamen 15.000 ton vol oorlogstuig tot zinken gebracht en een vierde schip getorpedeerd De luchtmacht plaatste bomtreffers op twee vrij groote koopvaarders voor Algiers en Philippeville en op de haveninstallaties van beide steden. Luchtaanvallen werden voorts nog gericht op vliegvelden en spoorweginstal laties Hangars en geparkeerde vliegtuigen geraakten in brand. In de bezette gebieden in het Westen zijn 6 Britsche vliegtuigen neergeschoten. In den nacht van 19 op 20 dezer vlogen twee Brit sche gevechtsvliegtuigen, welk met een zweef vliegtuig op sleeptouw, naar Zuid-Noorwegen. Een gevechtsvliegtuig en beide zweeftoestel len werden gedwongen te landen, de mee gevoerde saboteurs tot den strijd genoopt en tot den laatsten man neergehaald. In,de periode van 1 tot 20 November heeft de Britsche luchtmacht 249 vliegtuigen ver loren, waarvan 120 boven de Middellandsche Zee en Noord-Afrika. Luchtdoel-artillerie en schepen der marine zijn hierbij met 40 stuks betrokken. In dezelfde periode zijn in den strijd tegen Groot-Brittannië 97 eigen toe stellen verloren gegaan. In de gevechten tegen de vijandelijke lan dingsvloot in de Middellandsche Zee heeft de duikboot onder bevel van Kapitan-leutnant Dommes zich bijzonder onderscheiden. Zooals bekend gemaakt in een extra be richt vielen Duitsche duikbooten in het Noor den van den Atlantischen Oceaan een con vooi aan en brachten er tijdens dagenlange hardnekkige gevechten vijftien schepen, te zamen 78.000 brt., alsmede twee torpedo jagers en een corvet van tot zinken. Vier schepen werden door torpedotreffers be schadigd. Bovendien brachten de Duitsche duikbooten bij Noord- en Middel-Amerika en ten Oosten van Kaapstad acht schepen met 42 000 brt. tot zinken. Een schip werd getorpedeerd Aldus verloor de vijand, behalve de ge noemde beveiligingsschepen. wederom 23 schepen met in totaal 120.000 brt. van zijn koopvaardij tonnage. Tijdens de gevechten met het convooi derscheidde dc duikboot, die onder bevel staat van Kapitan-leutnant Schneider, zich bijzonder. Het Duitsche weermachtbericht van Zon dag luidde „In het gebied van Naltsjik maakten Duit sche en Roemeensche troepen bij succesvolle aanvalsgevechten in het bergachtige terrein een groot aantal voertuigen en oorlogstuig buit. Twee groepen vijandelijke strijdkrachten werden in den Terek-sector omsingeld vernietigd. Een eigen aanval trof den vijand in de flank en berokkende hem zware ver liezen. In het gebied ten Zuiden van Stalin grad en in de groote bocht van den Don duren de verbitterde afweergevechten voort. Duitsche en Roemeensche troepen maakten bij een tegenaanval 600 gevan genen en vernietigden 25 tanks: 36 andere Bolsjewistische tanks werden op 20 en 21 November door een gepantserde divisie stukgeschoten. Duitsche en Roemeensche luchtstrijdkrach ten steunden de eigen troenen en brachten den vijand in onophoudelijke aanvallen op gereed staande tanks, formaties infanterie ontladingen en colonnes van voertuigen zware verliezen toe. In Stalingrad werden bij acties van storm troepen opnieuw zwaar versterkte steunpun ten veroverd en op een andere plaats aan vallen der bolsjewisten afgeslagen. Bij Woronesj werd een sterke vijandelijke stoottroepen in de pan gehakt. Plaatselijke aanvallen van den vijand ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer mislukten in verbitterde gevechten. Pogingen om de Newa over te steken, stortten in het geconcentreerde Duit sche artillerievuur Ineen. Duikbommenwerpers zetten de aanvallen op den Moermansk-spoorweg voort In de Cyrenaica wederzijdsche levendige activiteit van verkenningstroepen. De eigen bewegingen verloopen volgens de plannen. Formaties gevechtsvliegtuigen bombardeer den overdag en "s nachts vliegvelden, waarop vele vliegtuigen stonden in het Algerijnsche kustgebid. alsmede de havens van Bougie en Philippeville. Een Duitsche duikboot plaatste in de Middellandsche Zee drie treffers op een formatie slagschepen, die door een vliegtuig- moederschip en kruisers beschermd werd. Dezelfde duikboot torpedeerde van een con- „Een marxist is er nog niet achter." Hedenavond om 19.uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum 1, in zijn politiek weekpraatje over het onderwerp: „Een Marxist is er nog niet achter". Extra leveringsplicht opgelegd aan nalatige veehouders. Wederom heeft de overheid zich genood zaakt gezien op te treden tegen veehouders, die niet voldaan hebben aan hun verplich ting om alle daarvoor in aanmerking ko mende op him bedrijf gewonnen melk af te leveren. Eenigen tijd geleden is herhaaldelijk mel ding gemaakt van den extra-leveringsplicht van rundvee, die de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij op grond van zijn buitengewone be voegdheden had opgelegd aan nalatige vee houders in verschillende provincies. Thans zijn het vier veehouders in de provincie Utrecht, die een aanmerkelijk deel van hun veestapel zullen moeten afdragen. Een vee houder te Bunnik zal 6 koeien en een kalf boven zijn normalen aanslag moeten leve ren, twee veehouders één te Maartens dijk en één te Vleuten zullen drie koeien en een pink moeten missen, terwijl een andere veehouder te Maartensdijk zich extra-leveringsplicht van één koe zag op gelegd. Het moet langzamerhand duidelijk zijn, dat men niet ongestraft de voedselvoorzie ning van zijn volk in gevaar kan brengen. Offensieve Sowjet-pfannen geen verrassing. Vijandelijke concentraties bij Rzjef en Stalingrad. Een novum: cavalerie en pantsereenheden. Do A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De laatste dagen valt er een toege nomen activiteit der bolsjewisten waar te nemen ln het gebied ten Zuiden van Stalingrad alsmede in dat van de Don-bocht. Volgens militaire kringen te Berlijn zijn deze aanvallen waarschijn lijk het begin van een nieuw bolsjewis tisch offensief, met als zwaartepunt het gebied aan de Don-bocht. Merkwaardig is, dat de bolsjewisten hier optreden met cavalerie, versterkt met pant sereenheden, een combinatie, die tot dusver in de krijgsgeschiedenis nog niet is voorge komen. Blijkbaar achten de bolsjewisten liet terrein voor het optreden van cavalerie bijzonder geschikt. De weersgesteldheid, des nachts vorst, overdag dooi cn vaak re gen, werkt belemmerend op de operaties, doch maakt deze nog niet onmogelijk. De vraag, of dit nieuwe bolsjewistische offensief beschouwd moet worden als een poging tot ontlasting van de In Noord- Afrika strijdende bondgenooten. moet naar de meening van Duitsche militaire kringen ontkennend worden beantwoord. Het ver lies van Stalingrad en van de contröle over do Wolga leidt tot een zoodanige verminde ring van het bewapeningspotentleol der Sowjet Unie en van de tot haar beschikking staande voorraden een vermindering, welke door den Engelsch-Amerikaanschen aanvoer bij lange na niet kan worden ge compenseerd dat de bolsjewistische le gerleiding wel Iets moest ondernemen om te trachten, in dezen toestand verandering te brengen. Ongetwijfeld heeft Moskou het begin van het koude jaargetijde hiervoor het ge schiktste oogenblik geacht; in de hoop. dat de weersgesteldheid de Duitsche troepen harder zou treffen dan hun tegenstanders. Het is echter bekend, dat de Duitsche leger leiding van dc het vorig jaar opgedane er varingen geleerd heeft en maatregelen heeft genomen om een vermindering van de ge vechtskracht ook tijdens de felste koude te voorkomen: o.a. worden tot dit doel bij zondere wapens in gebruik genomen, die speciaal voor de oorlogvoering in den win ter bestemd zijn. Het was de Duitsche legerleiding op grond van waarnemingen door verkennings vliegtuigen bekend, dat de bolsjewisten strijdkrachten concentreerden, kennelijk met offensieve bedoelingen. O.a. zijn reeds sedert weken uitgebreide troepenbewegin gen geconstateerd achter het bolsjewisti sche front bij Rzew. Ook het offensief der bolsjewisten in het gebied van Stalingrad vormde voor de Duitschers geen verrassing. In hot gebied van de Terek stollen de bolsje wisten alles in 't werk om de bedreiging van den laatsten hun overgebleven toevoerweg uit het Zuiden, den Georgischcn heerweg, te niet te doen. Hier ln de omgeving van Ordjonikidso hebben zich verbitterde ge vechten afgespeeld, waarbij de bolsjewisten, naar het Duitsche opperbevel heeft mee gedeeld. zijn teruggeslagen. Deze bekendmaking kan als een antwoord worden beschouwd op de extra-berichten die Moskou omtrent de gevechten In dezen sector de wereld heeft ingezonden. Duitsche militaire kringen verklaren, van deze be richten. waarin de waarheid volkomen waa omgedraaid, met stomme verbazing kennis te hebben genomen. Men neemt aan, dat Moskou deze valse he overwinningsberlch- ten om psychologische redenen heeft uit gestrooid, teneinde de troepen, die thane voor den aanval staan aangetreden, een hart onder den riem te steken.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1