Haarlemsche Courant Hevige afweergevechten in Donbocht fg:e Jaargang No. 277 x x fiieuwsblad voor Noord-Holland Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen. ffnd. Hoofdredacteur: J. V. BAUDEWY.VS. Dinsdag 2* ÏTorretnljer 194® Kennemer Editie Uitgave: Grafische Bedrijven Damlsie. Directie: PH. A. MEES - P- W. PEEREBOOM K 1297 Geallieerde aanval bij Agedabia mislukt. Hritsche luchtaanval op Stuttgart Tunis, grendel van de As Het D. N. B. meldt De strijdkrachten der Spil vormen in Noord-Tunesië een grendel, die de vijandelijke ravitailleering beperkt tot de havens aan de Marok- kaansche en Algerijnsche kust. Het Geal lieerde doel om de operaties in Fransch- Noord-Afrika en Egypte tot een tang beweging te laten uitgroeien, is niet be reikt. Doordat de Spilmogendheden bijtijds heb ben ingegrepen is de groote operatie op df twee fronten, die bijna J500 K.M. van elkaar verwijderd liggen, gelocaliseerd. De eerste botsingen laten de gebrekkige oorlogservaring van de Amerikaansche troepen aan den dag treden. Voor de vlotte penetratie van hot door de Spiltroepen bezette Tunesische gebied is ook het feit.vcin doorslaggevende beteekenis, dat een hoog percentage van de bevolking uit Italianen bestaat, terwijl de Geallieerde troe pen openlijk of heimelijk verzet van de Franschen en inlanders ondervinden. Het Italiaansche weermachtbericht luidt „Aanvallen van aanzienlijke vijandelijke gevechtsafdeelingen op onze vooruitge schoven formaties in de streek van Age dabia mislukten. De vijand-verloor eenige pantserwagens. Op de reede van Algiers hebben Italiaan- jche bommenwerpers aanvallen gedaan op psmeerde schepen, waarvan er een tot zinken werd gebracht en andere beschadigd. Onze torpedovliegtuigen hebben, eveneens in de haven van Algiers, twee andere groote koop vaardijschepen getorpedeerd en tot zinken ge bracht. Ook door de Duitsche luchtmacht werden Engelsch-Amerikaansche schepen in havens van Fransch-Noord-Afrika getroffen in brand gebombardeerd. De Duitsche luchtmacht vernielde bovendien bij verschei dene aanvallen op vliegvelden 17 vijandelijke toestellen op den grond. In de Middellandsche Zee werden Britsche convooien opgevangen door onze afdeelingen vliegtuigen, die een groot koopvaardijschip vn een oorlogsschip torpedeerden. Een En- jelsch vliegtuig, door afweervuur getroffen, riortte in de omgeving van Calatafimi neer. Een der inzittenden, die er het leven had af gebracht, werd gevangen genomen." Het opperbevel van de Duitsche weer- nacht maakt bekend De gevechtsactie in het Kaukasusgebied bleef tot plaatselijke .ondernemingen beperkt. In het gebied ten Zuiden van Stalin grad en in de groote bocht van den Don zijn de Duitsche en Roemeensche forma ties in samenwerking met sterke formaties vliegende artillerie nog steeds ein hevige afweergevechten gewikkeld. Tijdens een tijdelijke verbetering van het weer in den Centralen sector van het Ooste front werden gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers gebruikt voor aanvallen op vijandelijke artillerie-stellingen en troe penverblijfplaatsen. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer wer den herhaalde door pantserwagens gesteunde lanvallen der Sowjets afgeslagen. In de omgeving van Agedabia werden aan vallen van vrij sterke Britsche verkenniilgs- afdeelingen bij de Duitsch-Italiaansche stel lingen teruggeslagen. De luchtmacht viel con centraties pantserwagens, autocolonnes en barakkënkampen in de Cyrenaica aan en bracht den vijand belangrijke verliezen toe. Voor Algiers veroorzaakten gevechtsvliegers Zondagnacht brand in een koopvaardijschip van 7000 brt.; een torpedojager en een groot koopvaardijschip werden beschadigd- De haven en luchtsteunpunten in het kustgebied werden veelvuldig met bommen bestookt -en ernstige schade veroorzaakt. een militair zonder uitwerking blijvende vlucht van een enkel vijandelijk vliegtuig naar het grensgebied van Noord-West- Duitschland vielen Britsche bommenwerpers Zondagiftcht eenige plaatsen in Zuid-West- Duitschland aan. Er ontstond in hoofdzaak brandschade, o.a. in Stuttgart. Nachtjagers, luchtdoel-artillerie der lucht macht en marine schoten ten deele reeds san de kust van het Kanaal en boven Fransch gebied tien vliegtuigen, van welke ver scheidene viermotorige; neer. Zoo juist is, naar het D. N. B. verneemt. De strijd om N. W. Afrika Het hoofdkwartier van generaal Eisenhower deelt officieel mede ,De opmarsch der Geallieerde troepen in de richting van Bizerta en Tunis vindt lang zaam doch gestadig voortgang. De klacht van den Duitschen weerstand en de voortdurende aanvallen van Stuka's op de Amerikaansche troepen bewijzen, dat de Asmogendheden hier aanzienlijke strijdkrachten hebben geconcen treerd. De verliezen bij onzen opmarsch zijn aanzienlijk." Het hoofdkwartier van generaal Anderson deelt mede, dat ,',in den loop van Zondag heftig om een haven is gevochten. Deze haven ligt op 40 K.M. afstand van Tunis. De Duit sche luchtstrijdkrachten ontplooiden ook hier ten zeer groote activiteit." Uit La Linea wordt vernomen, dat op het oogenblik in Gibraltar 42 handelsschepen, drie vliegtuigmoederschepen, waaronder de Engelsche „Furious" en de „Formidable" twee slagschepen, vier kruisers en een groot aantal torpedojagers liggen Ook de activiteit in de lucht is groot. Men krijgt den indruk Jat er iets te gebeuren staat. De Britsche admiraliteit waarschuwt, dat de geheele Middellandsche Zee. behalve de ter ritoriale wateren van Turkije, voor de scheep vaart gevaarlijk is. In de Fransch-West-Afrikaansche havens tijn ongeveer 100.000 brt. tot zinken gebracht. Op deze wijze heeft men indertijd verhinderd, dat deze in de handen der Amerikanen zou vallen. Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft als de Amerikaansche verliezen bij de beginlandingen opgegeven: 1910 gesneuvelden, gewonden en vermisten. Deze verliezen zijn grootendeels ontstaan bij Oran en Casablanca. De vermisten zijn in meerderheid verdronken. Zondagmorgen heeft de Sultan van Marokko generaal Keyes ontvangen, in bijzijn van generaal Noguès. De Amerikaan heeft een brief van Roosevelt overhandigd. Franscli West Afrika onder Darlan. Een door radio Dakar verspreide toespraak van den gouverneur-generaal van Fransch- West-Afrika hieeft deze aan de bevolking mee gedeeld. dat öi) Fransch West-Afrika onder het bevel geplaatst haeft van admiraal Darlan- Pétain had nog een oproep gericht tot Fransch West-Afrika het moederland trouw te blijven. Hij wees er ops dat dit gebied en Somaliland de eenige bezittingen in het. Fran- sche imperium waren, waar de Fransche vlag nog woei. Cordell Huil heeft omtrent de Frsnsche be zittingen op het. Westelijk halfrond verklaard, dat een overeenkomst gesloten is met admi raal Robert, den Franschen opperbevelhebber an Martinique, en wel volledig onafhanke lijk van Vichy. .Te Washington wordt aangenomen, dat de fransche marine zal worden geneutraliseerd. een succes van de Duitsche jagers aan de kust in het Westen bekend geworden. Gistermiddag probeerde een Britsche for matie van 30 viermotorige bommenwerpers een West-Fransche kuststad aan te vallen. Reeds boven zee werden zij uiteengedreven. Slechts enkele slaagden er in de kust te be reiken. Hun bommen richtten geen militaire schade aan. Dc burgerbevolking leed ver liezen. De Duitsche jagers schoten vijf der vliegen de forten neer. BRITSCHE RIJK. De kabinetswijziging heeft diverse commen taren uitgelokt, waaruit blijkt, dat de be noeming van Cripps tot minister van vlieg tuigproductie in politiek verband een degra datie inhoudt. Zijn populariteit na zijn be zoek aan Moskou daalde. Nu wordt hij bo vendien belast met de ondankbare taak van voorzitter in het comité tot bestrijding van het duikbootgevaar. Morrisons populariteit stijgt snel. Hij is „naar rechts" georiënteerd. Lord Cranborne wordt genoemd als toekom stig Onderkoning van Br. Indië. De kabinets wijziging is onverwacht gekomen en heeft ook in de V.S. verrassing gewekt Binnenkort zullen nog meer Engelsche tex tielbakken worden gesloten. De Engelsche benzinetoewijzingen worden aanzienlijk verlaagd. De productie van par ticuliere auto's wordt geheel stopgezet. In West-Engeland is een typhusepidemie uilgebroken. Verscheiden scholen moesten worden gesloten. Uit Britsch-Indië wordt gemeld, dat in Bengalen maatregelen worden genomen tot recruteering van 100.000 soldaten. De president van de Moslem-liga Heeft medegedeeld, dat tusschen deze partij en die van Gandhi geen overeenstemming kon^wor- den bereikt. Smuts is, op weg van Londen naar Zuid- Afrika, gisteren te Cairo aangekomen. In Palestina is een joodsche bankkrach gaande, waarbij reeds vijf banken gefailleerd zijn. EUROPA. De Duitsche Vereinigte Stahlwerke hebben een nieuw staalprocédé ontwikkeld, dat in de geheele Duitsche ijzerindustrie zal worden gebruikt. De tabaksverbouw in Oostland is aanmerke lijk grooter dan vorig jaar. De tabaksindus trie zal met den oogst daarvan haar behoefte grootendeels kunnen dekken. Mussolini heeft de partijsecretarissen voor Genua, Turijn en Milaan ontvangen, die hem rapport uitbrachten over de bombardemen ten. Er zijn richtlijnen uitgegeven voor de vrij willige evacuatie van vrouwen en kinderen urt de steden, voor welke gevaar dreigt. De sociale priveleges voor Italiaansche ambtenaren zijn uit'gebreid tot allen, die voor den staat werken. Benjamino Gigli is benoemd tot voorzitter van het Italiaansche tooneelspelerssyndicaat. Zondagavond hebben buitenlandsche vlieg tuigen wederom het Zwitsersche luchtruim geschonden. In Noord-Zwitserland werd luchtalarm gemaakt. Bondsraad Wetter heeft verklaard, dat het land zich in een toestand •an gewapende neutraliteit bevindt en vast besloten is deze naar alle zijden te verdedi gen. De defensiefinanciering bedraagt eind 1942 vijf milliard Zwitsersche francs. De de^ mocratie loopt geen gevaar, maar moet o.m. verdedigd worden met beperkingen van de vrijheid in woord en geschrift. Koning Christiaan van Denemarken is uit het ziekenhuis naar zijn paleis teruggekeerd. De stijfheid van zijn knie, laatste overblijfsel an zijn ongelukkigen val zal over twee maanden verdwenen zijn. De HongaSrsche broodrantsoenen zijn van 200 tot 160 gram p. d. verlaagd en de premies r de boeren met vijf pet. verhoogd, ten einde de inlevering van broodgraan op te drijven opdat in de behoeften des lands tot a.s. herfst kan worden voorzien. De Spaansche regeering he'eft een bijzonde re veiligheidszone langs de grens met Por tugal ingericht, daar het illegale passeeren hiervan in den laatsten tijd steeds toenam. i Spanje is een oud-Spaansch muziek schrift ontraadseld, waardoor 425 oude lof zangen zullen kunnen worden getranspo neerd. De centrale bibliotheek van Barcelona zal voor de publicatie zorg dragen. Bevelhebbers van Bulg^arsche grenstroepen hebben Turksche militaire autoriteiten te Adrianopel bezocht, waar te hunner eere o.m. een diner werd gegeven. De oorlogsverliezen der Zweedsche koop vaardij bedragen tot nu toe 152 schepen van in totaal 442.000 brt. ^aarbij kwamen 152 menschen om. De Zweedsche koopvaardij- tonnage is met 15 pet. gedaald, de nieuwbouw is geheel georiënteerd op motorschepen. AMERIKA. In de V.S. is een vliegtuigmoederschip op stapel gezet, dat de naam „Langley" dragen zal. Er was reeds een dergelijk schip van dien naam, dat door de Japanners is vernie tigd. Tot dusver werd dit echter niet toege geven. Voor de in Alaska staande troepen der V.S. is Vrijdag voor het eerst materiaal vervoerd r den nieuwen weg, die van de V.S. via Canada naar Alaska loopt. De Mexicaansche regeering heeft medege deeld. dat zij aan het volk zal appelleeren, in dien gebruik van het leger buiten de grenzen noodzakelijk is.. De president van Ecuador, die op doorreis naqr de V.S. in Mexico is, heeft verklaard, dat de V.S. steunpunten op Ecuadoriaansch gebied zijn toegestaan. Ecuador is de eerste staat, die dit gebaar heeft gemaakt- De president van Ecuador is inmiddels te Washington aangekomen. Hij reed met Roo sevelt naar het Witte Huis. De Boliviaansche regeering is afgetreden omdat de president haar politiek van nauwe samenwerking met dc V.S.. afkeurde. Een nieuwe regeering is gevormd Een zoon van Sumner Welles is te Rio de Janeiro marine-attaché der V.S. geworden. Ten teeken van de vriendschap tusschen Spanie en Argentinië heeft Franco den Ar- gentijnschen president begiftigd met de hoog ste Spaansche onderscheiding. OOST-AZIê. De Japanners zijn erin geslaagd bij Boena op Nw. Guinea nieuwe versterkingen te lan den. Voorts meldt het hoofdkwartier van Mac Arthur, dat een Japansche torpedojager tot zinken is gebracht. Naar een later bericht uit het Geallieerde hoofdkwartier meldt, zouden echter Australische troepen tenslotte na he- ige, dagenlange gevechten, Boena zijn bin nengetrokken. De Amerikaansche gen-majoor Flitcher Sharp, die krijgsgevangen is, heeft Domei verklaard, dat hij goed behandeld wordt en dat dit evenzeer het geval is met de Neder- landsche en Britsche krijgsgevangenen^ De autoriteiten van Fransch Indo-China zijn bereid tot verdere sainenwerking met Japan. Er vinden besprekingen plaats over een nieuwe overeenkomst. Verduisteren van 16.40 tot 8.15 uur 24 Nov.: zon op 8.15. onder 16.38 uur maan onder 9.21, op 18.13 uur 25 Nov.: zon op 8.16, onder 16.37 uur maan onder 10.14, op 18.57 uur Bij onze vrijwilligers. Het middagmaal in een bergstelling. Het zachte klimaat veroorlooft een luchtige kleederdracht. (SS PK Altstadt O.H. P.H. c) Keuringen Waffen SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkpmmando deelt mede, dat vrijwilligers voor de Waffen-SS en het Le gioen zich op onderstaande data bij de ge noemde adressen kunnen vervoegen tenein de gekeurd te worden. Tevens wordt er dc aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen. die er bezwaar te gen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wacht- bataljon. Dc opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland blijven zal. Tijdens de keuringen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS tn Neder land willen toetreden. 25.11.42 10.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Onvermoeid staan dc mannen op de brug en bij de wapen$ op den uitkijk. Het komt er opaan, ieder vliegtuig, elk schip, iedere duikboot en elke torpedo-baan op het juiste oogenblik te onderscheiden. PK Riöneke O.H. P.H. c) KORT NIEUWS De Parijsche recherche heeft ontdekt, dat een drukkerij 80 000 textïelkaarten heeft ver vaardigd op gestolen papier. De eigenaar van de drukkerij en de papierleverancier zijn tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. De Finsche stérrekundige Otermann heeft een nieuwe komeet ontdekt. De komeet be vindt zich in l\et sterrebeeld van den Os en behobrt tot de grootte dertien. £>e lichtschijn is met een kijker van middelmatige sterkte waar te nemen. Volgens de berekeningen van Otermann zal de nieuwe kbmeet, die naar den ontdekker zal worden genoemd, zich onge- •eer m den aanstaanden Kerstnacht het dichtst bij de aarde bevinden. Een dezer nachten heeft men aan de kust van Estland aan den Noordelijken hemel het Noorderlicht kunnen waarnemen, hetgeen in deze streken tot een bijzonderheid behoort. Kort daarna trad een plotselinge weersveran dering in. De 31-jarige zoon van den Britschen mi nister-president, R*andolph Churchill, is in gedeeld bij een stoottroep aan een Her front- sectoren, in Libyë. Een Zwitsersche sterrewacht heeft bijzon derheden Qver de „Jove" het pas ontdekte hemellichaam in het sterrebeeld Puppi be kendgemaakt. De lichtsterkte van deze ster heeft zich de laatste dagen alleen al ongeveer 10.000 maal vergroot. Zij wordt gerekend te behooren tot de tweede klasse De „Jove" kan worden waargenomen in de morgenuren, omstreeks vijf uur Europeesche tijd, in het Zuiden, acht graden boven de horizon. Het bekende Fransche dagblad ..Figa ro". 'dat na de capitulatie van Frankrijk de redactie van Parijs naar het onbezette gebied verplaatste, heeft zijn uitgave ge staakt. - Te Zwolle is in het gezin Otten een drieling geboren. Te Amersfoort hebben zestig contro leurs de naleving der prijsvoorschriften gecontroleerd. Er werden 65 bekeuringen opgemaakt, waarvan 26 tegen kruideniers en 19 tegen groentenhandelaren. In verband met veelvuldig binnen gekomen klachten waarschuwt de commis saris van rijks- en gcmeente-politie te Zwolle tegen de volgende te Zwolle geves- igde chemische wasscherijen en verve- sohe wasseherii. eig. J. F. Roskam. School- straat 45 te Zwolle: Stoomververii en che mische* wasscherü ..De Uitkomst", eig. A. Kreder, Sumatrastraat 69 te Zwolle er Stoomververii en chemische wasscherij „De Vlijt", eig. A Krede/, Sumatrastraat 80 te Zwolle. Te Arnhem is 81 jaar oud overleden ie heer R. O. J. Verschoor, gep. Schout bn Nacht. Te Arnhem is in den ouderdom van 48 jaar overleden dc glazenier J. H. E. Schilling Toen een vrachtauto in de Kloosterlaan Breda wilde draaien, kwam de laadbak van de auto tegen een lantaarnpaal aan. De paal kn«pte af, met het noodlottige gevolg, dat hij op het vijf-jarige mejsje S. viel, dat met haar moeder aan de deur stond. Het kind werd ernstig gewond en is kort daarna over leden. De burgemeester van Maastricht, mr. L Peeters, zal binnenkort naar het Oostfront vertreken. Op 1 December zal hij zijn functie tijdelijk overdragen ^n wethouder Molken- boer. Op het station Didam wilde de 18-jarige mcj. Veenink in een rijdenden trein springen. Zij stapte mis, zoodat zij er onder kwam. Hét meisje werden beide beenen afgereden. Extra levensmiddelen voor verwanten van frontstrijders. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris betreffende aanvullende distributie van le vensmiddelen, genotmiddelen en kolen. Hier in wordt o.m. bepaald: Een bewijs van berechtiging op grond van deze verordening kan op verzoek worden uit gereikt aan den verwant van een persoon, die deel uitmaakt van de Duitsche weermacht, de „Waffen SS", het Vrijwilligerslegioen Ne derland, het „Nationalsozialistische Kraft- fahrkorps" of den Rijksarbeidsdienst; gesneuveld of vermist is, terwijl hij deel uitmaakte van een der genoemde formaties; gewond of ziek werd, terwijl hij deel uit maakte van een der genoemde formaties en derhalve met een militaire invaliditeitsver- klaring uit de formatie werd ontslagen; ten minste zes maanden deel uitmaakte van een der genoemde formaties en daaruit eer vol werd ontslagen. Op liet verzoek om uitreiking van een be wijs van berechting beslist de „Rursorgeoffi- zier der Waffen SS in den Niederlanden", wanneer de verzoeker of diens verwant deel uitmaakt of laatstelijk deel uitgemaakt heeft van de „Waffen-SS" of van het Vrijwilligers legioen Nederland. In andere gevallen de „Amtliche Deutsche Beratungsstelle in den Niederlanden", tot welker gebied het ten op zichte van den verzoeker bevoegde distribu- tiebureaü behoort. Tegen een afwijzende beslissing kan de ver zoeker binnen twee weken na de mededec- ling van de beslissing een bezwaarschrift in dienen bij den Rijkscommissaris. Wijziging' loonbelasting. In het besluit, dat in het laatst verschenen Veordeningenjrtad is opgenomen, zijn eenige wijzigingen in het besluit op de loonbelas ting aangebracht. Volgens de nieuwe regeling zullen de loon- 5 belastmgkaarten bij beëindiging van de dienstbetrekking bij den werkgever blijven en dus niet meer aan den werknemer wor den meegegeven. Het gevolg hiervan is. dat de werknemer bij het indiensttreden bij den werkgever in d<yi loop van het kalenderjaar steeds een nieuwe werknemersverklaring moet inleveren en dat de werkgever in zoo danig geval steeds een nieuwe loonbelasting- kaart moet aanleggen. Voor alle werknemers, ook voor hen die minder dan 43— per maand verdienen moeten loonbelastingkaarten en loonstaten worden aangelegd. Een uitzondering is ge maakt voor de werknemers, die uitsluitend huiselijke diensten verrichten en een loon (in geld en in natura) genieten van niet meer dan f 48.10 per maand. De werknemersverklaringen worden in het vervolg in enkelvoud in plaats van in twee voud opgemaakt. De inspecteur stelt geen aanteekeningen meer op de loonbelastingkaarten inzake op het loon toe te passen verminderingen. Hij verleent de vermindering bij een afzonderlijke beschikking en zendt daarvan een afschrift aan den werknemer. De verzoeken om ver mindering behooren zooveel mogelijk in de maand December bij voorkeur schriftelijk bij den inspecteur te worden ingediend. Dp loon- belastingkaart dient daarbij niet meer te wor den overgelegd. Werknemers, die een aan slag in de inkomstenbelasting zullen ontvan gen, komen slechts voor een vermindering ir aanmerking, indien en voorzoover zij aan nemelijk maken, dat zij in moeilijkheden zou den komen, ingeval met den kinderaftrek eerst bij de vaststelling van den aanslag in de inkomstenbelasting rekening zou worden gehouden. De werknemer behoort het van derf inspecteur ontvangen afschrift van de beschikking, waarbij een vermindering is toe gestaan, aan den werkgever te overhandigen Bij beëindiging van de dienstbetrekking be hoort de werkgever dit afschrift aan den werknemer ter hand te stellen, opdat deze het weder bij een nieuwen werkgever kan inleveren. Kinderaftrek voor meerderjarige kinderen kan slechts worden genoten, indien de inspec teur heeft beslist, dat de werknemer hierop ingevolge de bepalingen van het besluit op de loonbelasting aanspraak heeft. De werknemer moet hiertoe een verzoek tot den inspecteur richten. Iedere werkgever, die meer dan één werk nemer in zijn dienst heeft, is verplicht een verzamelloonstaat bij te houden. Het model van den verzamelloonstaat is gewijzigd. Oude modellen mogen niet worden opgebruikt Werknemers, die uitsluitend huiselijke dien sten verrichten behoeven niet op een ver zamelloonstaat te worden vermeld. De werkgevers zullen tegelijk met het ma terieel voor het kalenderjaar 1943 tevens een nieuwe handleiding, welke een uiteenzetting van hun verplichtingen bevat, ontvangen. Bode wist niet dat hij aardappelen vervoerde. De expediteur C. te Schagen is door den economischen rechter te Haarlem veroordeeld tot 15.boete, omdat hij in strijd met een krachtens het voedselvoorzieningsbesluit ge steld verbod, 37 K.G aardappelen vervoerd had in een doos van Schagen naar Weesp Hij meende echter strafrechtelijk niet voor dit vervoer aansprakelijk te zijn aangezien hij met wist. wat de doos inhield. Tijdens zijn afwezigheid was deze doos. op welke de naam „Telefunken" voor kwam en waarop verder het woord „toestel" stond, aangeboden aan de earage ter vervoer naar Weesp. De afzender was onbekend en ook later onvindbaar ge bleken. De bode beriep zich er ook op. dat de posterijen evenmin aansprakelijk worden ge steld voor dergelijk vervoer. De veroordeelde ging in cassatie. Op dit beroep heeft de Hooge Raad arrest gewezen. De Hooge Raad oordeelde de verdediging van verdachte een gemotiveerd beroep op afwe zigheid van alle schuld, zijnde een verweer, waaromtrent de rechter een met redenen om- kleede beslissing had moeten geven, hetgeen hij niet gedaan heeft. Op dien grond is het •onnis vernietigd en de zaak verwezen naar het Gerechtshof te Amsterdam. WIE MET ZIJN STROOM NIET ZUINIG IS, ZIT WELDRA IN DE DUISTERNIS Mr. J. U. Polman plotseling overleden. Advocaat-generaal bij het gerechtshof in Den Haag. Op 63-jarigen ouderdom is Zaterdag plot seling overleden mr. J. U. Polmdn, advocaat generaal bij het Gerechtshof te 's-Graven- hage Mr. Polman had dien middag requisitoir gehouden tegen de beide verdachten in de zaak van den moord op den Bredaschen koop man Van Aart Na afloop van de behande ling dezer rechtszaak, ongeveer kwart over zes. had hij zich naar zijn werkkamer begeven. Toen vrijwel iedereen het gerechtsgebouw had verlaten was het den portier opgevallen, dat mr. Polman nog niet gepasseerd was. De portier begaf zich nffer boven en vond den advocaat-generaal levenloos op den grond liggen. ZAANBRUGTOL WORDT OPGEHEVEN Bij besluit van den burgemeester van Wormerveer, is de tolheffing bij de Zaan- brug tusschen Wormer en Wormerveer met ingang van 1 Januari 1943 opgeheven. De opheffing van dezen, uit het jaar 1889 da teerenden tol is mogelijk geworden door de samenwerking* van de gemeenten Wormer en Wormerveer en door den financieelen bijstand van de provincie Noordholland. ONTSLAG VERLEEND AAN BURGEMEESTERS. Bij besluiten van den secretaris-generaal voor bestuur en justitie is met ingang van 11 November j.ï. ontslag verleend aan mr. dr. H. J. Wijtema, als burgemeester van Beilen en is met denzelfden datum H. van Alphen ontslagen als burgemeester van Zandvoort. GEEN BIJZONDERE VERGUNNINGEN MEER VOOR WOLLEN MANNEN- ONDERKLEEDING. Van heden af kunnen geen aanvrager, meer voor bijzondere vergunningen voor zuiver wollen, natuurwollen of gemengd wollen manshemden, mansborstrokken en mansonderbroeken bij de distributiedien sten worden ingediend. Onder zuiver wollen artikelen worden verstaan artikelen, welke uit 100 procent wol zijn vervaardigd, terwijl natuurwollen artikelen eveneens uit 100 procent wol vervaardigd zijn. maar waarbij de aandui ding „natuurwol" slaat op bepaalde merk artikelen. Onder stoffen van gemengd wol worden verstaan stoffen, welke 50 procent tot 100 procent wol bevatten. Onder de hierboven genoemde bijzon dere vergunningen worden bedoeld de bij zondere vergunningen, welke alleen be schikbaar werden gesteld in gevallen, •waarin, blijkens een overgelegd medisch attest, aan bedoelde goederen behoefte be stond. STADSNIEUWS .Eigen haard is goud waard en Erfgenamen Door Inspanning Uitspanning. Eenigen tijd geleden speelde D.I.U., on der auspiciën van de Ned. Ver. tot bevorde ring der belangen van t.b.c.-patiënten, het Fransche blijspel „Eigen haard is goud waard". We roemden het destijds als ^een stukje, dat uitermate geschikt was. dien avond op te luisteren. Zondagavond, toen de werkende leden het voor him vereenig ing zelf en in den schouwburg opvoerden, stelde het teleur. We zijn in dit milieu en op dat tooneel beter gewend dan D.I.U.' Doch genoeg over de reprise. Nieuw was Zondag.de éénacter „Erfgena men". Het is een stukje van Jan van Dam, die blijkbaar wel inziet, welke typeerin gen dankbaar zijn voor amateurs, doch die toch meer gecomprimeerde en vooral pit tiger stof moet zoeken, wil hij een werke lijken éénacter schrijven. Het bleef ge praat, de vertooning en we weten niet of we moeten zeggen: ondanks, of: juist door het gezochte intrigetje. Hoe het zij, geluk kig was deze avond niet voor D.I.U.. of schoon hij deel uitmaakte van het 14e lus-i trum der vereeniging. Dat echter niet ge vierd wordt, zooals de voorzitter, de heer A. Mourik, opmerkte. De voorzitter vroeg in de pauze wel de aandacht voor een ander heugelijk feit. Het was vijftig jaar geleden, dat de heeren Van Aken. Zwart en Mulder als lid tot de veree niging toetraden In enkele woorden schet ste spr. de verdiensten van het drietal, dat tot den kleinen dring der eereleden behoort, waarna hij hun bloemen en een gedenk penning aanbood. Ten slotte nam nog de secretaris, de heer J. v*an Dam. het woord, om ook den voorzitter-regisseur in de hulde te betrekken en hem een boekwerk te over handigen. M. SYBR. KOOPS. Voor den politierechter. Jute zakken gestoten. Jan H. had 300 jute zakken gestolen en deze voor 25 ct. per stuk aan een zekeren Petrus v. d. P., eveneens woonachtig te Haarlem, ver kocht. De laatste ver.kocht ze weer voor 50 cent per stuk aan een groote onderneming. De dief kreeg daarvoor drie weken gevange nisstraf en de heler zes weken. De laatste had in Juni 'van dit jaar reeds voor den po litierechter gestaan en had toen beloofd, dat hij zich nimmer meer zou vergrijpen aan an dermans goed. Omdat hij nu weer van het goede pad was afgedwaald achtte de officier van justitie een gevoelige straf op zijn plaats Om de Joden te helpen. Corn. St. te Heemstede had verschillende persoonsbewijzen opgekocht van jonge jon gens en deze doorverhandeld. De getuige Klaas T. eveneens te Heemstede verklaarde, dat hij eerst zijn eigeh persoonsbewijs en daarna dat van zijn moeder aan St. verkocht had voor ee& paar luttele rijksdaalders, De officier vroeg of T, wist wat er mot de per- soonsbéwijzen gebeurde! Dat wis hij wel, zei hij want de Joden werden er mee geholpen, die er wel eenige honderden guldens voor over hadden. De officier van justitie merkte op, dat dit gesjacher nu maar ééns uit moest zijn. De Ovèrheid laat deze persoonsbewijzen niet maken om ze voor duistere doeleinden te verhandelen en eischte tegen den niet verschenen verdachte drie maanden gevange nisstraf, hetgeen deze van den politierechter prompt kreeg. Kousen gestolen. Johannes L. was tijdelijk beambte bij de N'cd. Spoorwegen en zou een vaste aanstelling gekregen hebben als hij op zekeren dag niet een pak met dameskousen had weggenomen. Hij liep er mee van het station naar huis. maar op de Frieschc Varkensmarkt Werd hij aangehouden. Van schrik en verbouwereerd heid wierp hij het pak met kousen toen in het water, zoodat er van den inhoud eenige tientallen paren kousen naar den Spaarne- bodem verdwenen De rest werd later opgc- vischt. De verdachte had enorm veel spijt van het gebeurde. Hij had zich nog nooit aan andermans goed vergrepen en zou het ook nooit meer doen. De politierechter wilde hiermede dan ook rekening houden en ver oordeelde hem tot een gevangenhtftraf voor den tijd van twee maanden met het recht een gratieverzoek in te dienen STAATSBOSCHBEHEER. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscfyerij, is bij het staatsboschbeheer be vorderd van houtvester tot inspecteur dc heer G. Gerbranda te Haarlem. BERICHT. Als gevolg van dc papiersituatie in on9 land. moeten alle couranten op last van d« autoriteiten opnieuw hun omvang beperken. Derhalve zal dc Haarlemsche Courant op vier dagen van de week in kleineren om vang moeten verschijnen. Uiteraard raoct hierdoor ook het aantal advertenties opnieuw sterk worden inge krompen. Daarom verzoeken wij» vriendelijk doch dringend den inhoud der advertentie- opgaven tot het allernoodzakelijkste te be perken. opdat wij niet genoopt worden, zelf tot inkorting over te gaan. Slechts op deze wijze zijn wij In staat nog zooveel mogelijk adverteerders ter wille te zijn. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het morgen Woensdag de beurt aan de letter W. Woensdag 25 November Hauptmann-herdenking te Haarlem. In een der zalen van café-restaurant Brink- mann, heeft de Nederlandsch-Duitsche Kui tuurgemeenschap gisteravond een bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van den tachtigsten verjaardag van den nestor der Duitsche schrijvers, Gerhart Hauptmann. De heer F Primo, hoofd van de afdceling Theater en Dans van hel departement van Volksvoorlichting en Kunsten, heeft een rede gehouden over den persoon en de werken van Hauptmann. Dezelfde rede heeft dc heer Primo ook bij de herdenking te Amsterdam gehouden, zoodat Wij naar het verslag daar van in ons blad van gisteren mogen ver wijzen. „DANTE ALIGH1ERI". Bovengenoemde vereeniging zal op Zater- tag 28 November a.s. des middags om half rie in de Kerkuil aan de Nieuwe Gracht 23 ?n bijeenkomst houden, waarbij het woord gevoerd zal worden door mevr. Alma Klein ObbinkSchiavon over. het onderwerp: „Umorismo ed umoristi". KORFBAL OosterScwartier heeft wederom van Sport Ver eent gewonnen en met cijfers, die aan duide lijkheid niets te wenschen over laten, met niet minder dan 6-0 wist Oosterkwartier te winnen. Rust was ingegaan met 2-0. De doelpunten wa ren van Hommers (2). Luikel (2). Starink en Molenkamp. In deze afdeeling won S.V.K. 2 met 6-2 van de reserves van Westerkwartier en Amsteloda- mum zegevierdp met een echten korfbaluttslag van 7-5 over D.E.D. 2. Haarlem stelde danig te leur en verloor op eigeit veld met 4-0 van Koog Zaandijk 3. Nu moet er aan toegevoegd worden dat Koog Zaandijk over een goed sluitende ploeg beschikt. In de derde klasse E heeft Oosterkwartier 2 een eigenaardigen wedstrijd gespeeld tegen D. T V. 2. Zij verloor hem met 10-5. De uitslagen luidden: Tweede klasse C: Oos terkwartier ISport Vereent I 6-0. Amsteloda- mum-D. E. D. 2 7-5. Westerkwartier 2- S.V.K 2 2-6. Derde klasse C: Blauw Wit 5-0. K. V. 3-4. Z. K. V. 2-K. V. D. afgekeurd. Haarlem-Koog Zaandijk 3 0-4. Derde klasse D: Blauw Wit 4- Victoria gestaakt wegens regen. Derde klasse E: D.T.V. 2-Oosterkwartler 3 10-5. Sport-allerlei De bekende biljarter Jan Dommermg uit Arnhem heeft Maandag onder vele blijken van belangstelling zijn zestigsten verjaardag gevierd. De Haarlemmer Hessels won tijdens de Maandag te Amsterdam gehouden bokswedstrij den van Voornhout uit Groningen op punten. Aan de Internationale zwemwedstrijden op Zaterdag en Zondag zal ook Vera Schüferkordt uit DUsseldorf starten. In Amsterdam wordt het programma besloten met een waterpolowedstrljd tusschen H.P.C. en het Y voor de competitie. De wedstrijd Honrlemsehe DamclubOos terkwartier voor de, hoofdklasse is na een zeer fraaien strijd, waarin de H. D. C.'ers in prachtigen vorm speelden, in een 164 over winning voor 'H. D. C. geëindigd. De partij J. B. SluitersYme de Jong ein digde remise van H. D. C. wonnen P. J. van Dartelen, P. H. Meure, H. van Lunenburg, Ph. G. Amelung, J. W. van Dartelen, D. Schrijnemakers en J. H. Meure. Bij Ooster kwartier zorgde W. van Pelt voor een zege de partij J. van LooyA. Vos eindigde remise. Voor het kampioenschap derde klas wer den gespeeld: Y. Banning wint van A. Herm- sen; J. Tillemans wint van P. van Dijk; J. H. M. Janus remise met G Willemse: A Herm- wint van J H. M. Janus; Y. Banning wint van G. Willemse. De uitslagen van de Zondag j.L voor de clubkampioenschappen der Haarlemsche Dam club gespeelde partijen luiden Eerste klasse: P. L. Schrijnemakers wint van J. Holm; J. Otter wint van C. Vrolijk; I. Risseeuw wint van J. Pbilippo; Louis Klsch remise met G. Bakker. Tweede klasseê A. J. Verwoerdt wint van P. vgn Dijk. RADIOPROGRAMMA WOENSDAG 25 NOVEMBER 1942 HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Marsehen (gr.pl.) 7.39 B N.O.: Nieuwsbe richten. 7.40 Vroolijke ochtendklanken (gr.). 8.39 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8 40 Lezing „Rhyth- men". 8 50 Seml-populalr programma (gr.), 9.39 Spiegel van den dag (opn.) 10.30 Be zwarte Han del lokt. luisterspel 10.48 Sylvestre Trio. 11.30 Viool en plano en zang en plano (opn.). 12.00 Al manak. 12.05 Dick Wlllebrandts en zijn dansor- kest. 12.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 13.00 B.N.O.: Actueele beschouwing. 13.10 Fluit en plano cn zang en piano. 14.00 Melodie en Rhythme. 16 45 B.N.O. Nieuwsberichten. 17.00 Zang met piano begeleiding en het Röntgenkwartei 17.30 De sneldichter houdt zitting, lulsterschets. 17.45 Orkest Malando en solist. 18.30 B.N.O Nieuws berichten. 18.40 Accordeonorkesten spelen (gr.). 19.00 Wat niet in de krant staat. Vanaf 19.15 al leen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 10.15 Ka mermuziek (gp. en opm.). 20.15 Omroep-Sympho- nie orkest en solist. 20.45 ..Dvorak", eomponls- tensplegel. 20.55 Omroep-Symphonte Orkest 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Filmmclo- diecn (gr.). 22.20 Koning Winter In aantocht (gr). 23.20-24.00 Populaire opera fragmenten (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15-7.40 Zie Hilversum I 7 40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Sportnieuws 8 00 Voor de rijpere Jeugd van het platteland. 8 15 Licht spel en zang (gr. pi) 8 30 B.N.O- Nieuwsberichten. 8.40 Plano- voordracht (gr.). 9.00 Omroeporkest en solisten (opn.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.30 Omroepor- 1 solisten (opn.). 10.00 Godsdienstige ult- J- 10 40 Koren uit de Mis van J. S. Bach (gr.). 11.00 Kleuterllcdjes en -melodietjes. 1120 Kinderkoor van de Vereeniging ..Zanglust". (opn 1.30 Orkest wim Ripken en gramofoon- muziek 12 30 Landbouwreportage -12.45 B.N.O.: Nieuwsberichten 13.00 Programma-overzicht. 13 05 Bert van Dlntcren en zijn orkest en gra- mofoonmuzlek. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14 30 Residentie-orkest (opn.). 15.30 Van vrouw tot vrouw. 15.45 Oskar Joost en zijn orkest (gr 16.00 Sopraan, hoorn en piano. 16.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 17.00 Voor de Jeugd. 17.15 Er dreunen trommels door ons land, Jeugdstorm- reportage, 17.30 Walsen (gr.) 17.45 Spiegel van den dag en B.N.O.: Actueele beschouwing. 18.00 Marschmuztek (gr.). 18.15 Pension 't Stekeltje, luisterspel. 18.30 Omroep-Opera-Koor en -orkest cn soliste Vanaf 19.15 alleen voor de Rndfci- Centralcs. die over een lijnveriiinding met de studio beschikken: 19.15 Jodelen en accordeon- spel (gr.) 19.45 P N O. Nieuwsberichten. 19.55 Vreugde en Arbeid, gevarieerd programma. 20.30 In de pauze (gr.), 20 55 Vreugde en Arbeid, ge varieerd programma. 21.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 22.00 B.N.O.: Actueele beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20-24.00 Zie Hilversum Ij

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 1