LEERT DUITSCHI BOUWVAKARBEIDERS 4 9 1® STAATSLOTERIJ XVCl U<(UUAOj U ON auKS^vvr 31,82 STADSNIKUWM. Kunst Zij Ons Doel. 6e Groepstentoonstelling In het Frans llals Museum. - Fraaie stillevens en bloemstukken. Ongeveer de helft der inzendingen op deze tentoonstelling bestaat uit stillevens en bloem stukken. De kunst van het stilleven kan men een kunst van overpeinzing,van bezonkenheid noemen en het is niet te verwonderen, dat de Nederlandsche kunstenaar, die over 't alge meen van degelijk en doordacht werk houdt, zich tot hot stilleven gevoelt aangetrokken. In het atelier vindt de schilder den mooien, stillen glans, die den voorwerpen diepe kleu ren en verrassende licht- en schaduwpartijen geeft. Dit boeit hem en soms wordt hij hier door in verrukking gebracht. Zulk een zeld zaam moment moet Gratama beleefd hebben, toen hij de fraaie kebeljauwstaart zag liggen, die hem op 't idee kwacht een imposant stil leven te schilderen. Voor een donkeren, fluweeligen achtergrond ziet men een schuin geplaatst vergiet, waar tegen de vischstaart ligt. Het is een eenvou dig gegeven, maar uit de wijze waarop het licht door het zachtgroene vergiet en de reedS aan mooten gesneden zilveren visch staart met de roode toetsjes wordt opgevarr- gen. spreekt iets grootsch. De donkere flesch. die zich bij nadere be schouwing uit het fond losmaakt en de paarse viooltjes, als bij toeval oin de hoofdgroep liggend, verhoogen den delicaten indruk van het geheel. Ook de andere stillevens treffen door een echt. Hollandschen geest van voornaamheid en door de sprekende stofuitdrukking. Ik denk hierbij aan het stilleven met de knap geschil derde koperen schaal, waarvan dc heldere materie uitnemerfè met het rood en geel der appels harmonieert. Dat is kunst, waaraan veel aandacht en arbeid besleed is, maar die- op haar beurt ook van den beschouwer rus tige aandacht eischt. De bloemstukken van J. J. Doeser getuigen van een hartstochtelijke bewondering voor de natuur Waar hij zich het meest wist te be- heerschen. zoonis m een bouquet chrysanthen met volle herfstkleuren, is ztjn greep ook het gelukkigst geweest. Kees Laan toont een stille genegenheid voor bloemen en dagelijksche voorwerpen uit zijn atelier, die hij tot bekoorlijke composi ties weet te rangschikken en in Fran.? Funke vindt men een kundig aquarellist uit de school van Hoot cn Verwey. Toch hebben voordracht en toon een eigen charme. De massieve weer gave van den koperen ketel treft door de kunde, waarmede deze geaquarelleerd werd en welk een frissche noot schenken de ra dijsjes op den voorgrond. Bijzonder geslaagd IS de blauwgroene toon van den gemberpot op het stilleven met de judaspenningen, waarvan de achtergrond echter wat rustiger had kunnen zijn. Dat Funke geestig kan ty- pceren bewijst hij met de aquarel van den straatmuzikant en een naaktfiguur getuigt eveneens van goeden smaak en van bekwaam heid. Over den jongen Spaarndnmschen leeke- nanr Jan van Geem heb ik nog onlangs uit voerig geschreven, zoodat ik nu met enkele opmerkingen volsta. Zijn rappe tcekeningen naar karakteristiek Sp?arndamscho gegevens als scheepjes op de helling en meerpalen met meeuwen bezet, toonen dat er een artiest in hem steekt. L. van Dijk is met eenige gevoelig geaqua relleerde bloemstukken beter op dreef ge weest dan mot het wat matte zelfportret. Jan Wiegman amuseert ons met vlotte krabbels en schetsen uit het schildersleven op de Waag, die meer voldoen dan een paai houterige Illustraties J. de Vogel beschikt ongetwijfeld over een zekere kleurgevoeligheid, doch vooreerst moet hij veel modelteekenen en liefst onder straffe leiding. Dc tentoonstelling blijft tot 6 December ge- opend. JAN D. VOSKUIL GEEN HUUR BETALEN MET WINTERHULP-WAARDEBONNEN. In tegenstelling met het vorig seizoen, mo gen thans geen Winterhulp-waardebonnen voor huur in betaling worden gegeven, Er bestaan genoeg gelegenheden om de bons in betaling te geven; elke kruidenier, bakker, brandstofhandelaar, enz., neemt de bonnen voor betaling aan. Verder deelt het plaatsglijk bureau nog mede. dat de winkelier geen pasmunt op waardebonnen mag teruggeven, zoodat de ge- wnardehon van l gulden of rijksdaalder tegelijk besteed dient te worden. 8PEEI.TUIN VER F.ENIGING „WELTEVREDEN" A «t. Zondag geeft de Operette-groep van de ?&o!.UJnV^rCC','- Wet tevreden een tweede opvoe ring \an de K.nder-operette ..De Snceuwko- ïl Deze voorstelling wordt gegeven ln Hotel ..Dc Leeuwerik - a. d. Kruisstraat." Was de maTuf.r,a',Hc 'a,al ll k'eln- ook thnn® rljn ahe plaatsen reeds uitverkocht. AGENDA DONDERDAG 26 NOVEMBER Gem. Concert zaal: orkest Theo Uden Masman, 7.30 uur. Stads schouwburg ..Komedie" door het V O C l. -too- nrc 7.30 uur. Frans Hals Theater: Vracht van Baltimore", 2.30. 6.30 en 8-IS uur Toegang all leeftijden. Luxor Theater: ..De ster van IHo' ^^«5. eV15..zUr- Toegang 18 Jaar. Rembrandt Theater: Variété-revue „Het laatste nleut 2.30 en 7.30 uur. Palace: ..Grenspntroullle", *.30 cn 8.45 uur Toegang 14 jaar. Moviuc „Een onzichtbare man gaat door de stad". 2.30, 7 en s uui Toegang 14 jaar. VRIJDAG 27 NOVEMBER. Stadsschouwburg „Maria Stuart" door het Amsterdamscti Tooneel 7.30 uur. Gein Concertzaal: H.O.V.-concert, 73(j uur. Bioscopen: middag- en'avondvoorstellingen. HARMONIE „VOORUITGANG". Woensdagavond werd door Harmonie Voor uitgang voor een talrijk publiek een uitvoe ring gegeven in de Gom. Concertzaal. Uit de inleidende woorden van den voor zitter was af te leiden, dat de vereeniging, spijts de ongunst des tijds, een actief bestaan leidt; gememoreerd werden een aantal uit voeringen in den zomer gegeven, o.a. op Kareol, alsmede de deelname aan het con cours te Alsmeer, waar men een mooie onder scheiding wist te behalen. Daarvan kwam de uitvoering, onder leiding van Henri Schulp- zand Sr. nog den weerklank geven, want het stuk waarmee men den prijs verworven had, stond natuurlijk mede op het programma. Het korps staat nog in de kinderschoenen, maar zijn bezetting is zoodanig dat het, met ijver voortwerkende, deze weldra kan ontgroeien Blijkbaar had de directeur degelijk op de stemming gewerkt. Ook bereikte hij meestal een stevig rhythme. Een extra succes werd verworven door den solo-pistonist, den heer K. Braun, die een kort solo-nummer te spe len had; men vond het jammer dat het zoo gauw uit was. JOS. DE KLERK. „GROOTMOEDER WENDEKRON" IN STUDIE BIJ HET NOORD-IIOLL- TOONEEL Het Noord-Hollandsch Tooneel heeft in studie genomen „Grootmoeder Wendekron" (Das Werlï), tooneelspel in drie bedrijven van Mia Hergeth, vertaling door Jan C. de Vos ]De hoofdrol in dit moderne, Duitsche tooneel- stuk, zal worden gespeeld door Gusta Chris- pijn-Mulder. Deze talentvolle tooneelspeel- ster, die de laatste jaren aan geen der groote gezelschappen verbonden werd en aan klei nere troepjes moest medewerken, zal in deze eerste hoofdrol, welke zij bij het Noord- Hollandsch Tooneel gaat vertolken, gelegen heid krijgen haar veelzijdige gaven te ont plooien. De regie voert Jan C. de Vos. PERSONALIA. Na examen door het classicaal bestuur van Haarlem der N'ed. Herv. Kerk zijn geslaagd als godsdienstonderwijzeres onze stadgenooten de dames M. S. de Milde—Kapteyn, A. H. Schoe- maker en A. Pijsei. ST. NICOLAASFEEST WINTERHULP. Kinderen van ouders, die een eerste qit- keering van Winterhulp hebben ontvangen en zij, die een volgende maal daarvoor in aan merking komen, kunnen aan het St. Nicolaas- feest deelnemen, mits er voor elk kind een snoepbon en twee meclbonnen worden ingele verd van de bonnen, dlc op 27 November in de courant geldig worden verklaard. Er kunnen 2000 kinderen aan dit feest deel- imen en wel duizend van G tot 10 jaar des morgens om half elf en de anderen van 10 tot 15 jaar des middags om half drie. Voor elke groep wordt een voorstelling ge geven met Herma's poppenkast en daarna ver schijnt St. Nicolaas. Na afloop van het feest voor iedere groep, wordt een maaltijd aangeboden, waarvoor door ieder kind een lepel moet worden mede gebracht. Deze feesten, alsook de maaltijden, worden betaald door giften van milddadige stadgenooten. Wie dit sociale werk wil steunen, verricht hiermede een weldaad aan de jeugd, want alles geschiedt voor de kinderen der misdeelde stadgenooten. Hel gironummer van den pen mngmeester van Winterhulp afd. Haarlem is 395300. De snoepbon en de meelbonnen. welke die nen om versnaperingen voor de kinderen te kunnen kobpen. moeten Zaterdag 28 of uiter lijk Maandag 30 November bij de Buurtschaps- hoofden worden ingeleverd Wanneer men het iuiste adres niet weet, vervoege men zich aan het plaatselijk bureau God. Oude Gracht. 47, 's morgens tusschen 9 en 12 uur of 's middags tusschen 2 en 4 uur. DS. II. J. DROST NAAR DEN IIAAG. Naar wij vernemen heeft ds. H. J. Drost het beroep als predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te 's Gravenhage aangenomen. NED. REIS VEREENIGING. De leden van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Reisvereeniging kwamen Woensdagavpnd ln de tuinzaal van het Con certgebouw bijeen, om te luisteren naar den heer Lode van Gent, die een voordracht hield over Pieter Breughel. Aan dc hand van een serie lichtbeelden deed spreker mededeelin- gen over de vroolijkheid cn tragiek van onze voorouders, weergegeven in de schilderijen van Breughel. Na afloop dankte de voorzitter der afdeeling, de heer G. Sevensma, den heer Van Gent. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters Q. T, U, X, IJ en Z. Uitreiking nieuwe distributiebescheiden. De plaatselijke distributiediensten zullen op nader te bepalen tijdstippen gedurende hot tijdvak van 3 tot en met 24 December 1942. nieuwe levensmiddelenkaarten, aardappel- en groentekaarten uitreiken. Er zal wederom onderscheid gemaakt worden tusschen stad- en landkaarten. Zooals bekend, zullen zij, die bij de vorige uitreiking een machtiging voor opslag van winteraardappelen hebben ontvangen, geen aardappelkaartcn ontvangen. Deze personen zullen echter, wanneer zij in het bezit zijn van een L-inlcgvel, wel een toeslagkaart N 211 ontvangen. Zij, die geboren zijn tusschen 30 November 1 28 December van de jaren 1921, 1928 en 1938, moeten hun inlegvellen ruilen alvorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. Voorts zullen de diensten tegelijk met de bovengenoemde kaarten nieuwe tabaks-, siga retten- cn vorsnaperingskaarten uitreiken. Bij deze uitreiking zal men opnieuw kunnen kiezen tusschen een tabaks- of sigarettenkaarl en een versnaperingskaart, onverschillig of men bij de vorige uitreiking een tabaks- of sigaretten-, dan wel een versnaperingskaart heeft ontvangen, met dien verstande, dat mannelijke personen, die geboren zijn na 28 December 1924 en vrouwelijke personen, die geboren zijn na 28 December 1917, uitsluitend voor een versnaperingenkaart in aanmerking kunnen komen. Voorts zullen nieuwe bonkaarten voor zeep en toiletzeep voor kinderen worden uitgereikt Kinderen, geboren na 1 December 1940 zullen één bonkaart P 111, alsmede een bonkaart P 211 ontvangen. Kinderen géborén na 1 December 1934, doch vóór 2 December 1940, ontvangen alleen bonkaart P 111. Uitspraken Haarl. Rechtbank. A. J. B uit Zaandam en S. S. uit West/.aan die 22 Juli hadden ingebroken en de wider met banden van de brandweerauto van West- zaan hadden gestolen, werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. J. B. die wegens heling had terecht gestaan werd vrijgesproken. Van September 1939 tot Augustus J.l. had de 22-Jarlge verkoopster J. A. S. uit TJmuldci goederen gestolen ter waarde van f 3000 uit cei manufaeturenhnndel in Driehuis; voor dit feit werd zij veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden. Haar moeder had zich t verantwoorden gehad wegen heling; haar wei een straf opgelegd van zes maanden. EINDEXAMENS. In de Ned. Staatscourant is bekend ge maakt, dat het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der openbare H. B. S inet 5- jarigen cursus cn de ingevolge art. 45 tredeelos der M. O.-wet aangewezen bijzondere H. B. S.-en met 5-jnrlgen en 4-jarigen cursus zal worden gehouden op 6, 7, 8, 10, 11 en 12 Mei a.s. Het schriftelijk gedeelte van de eind examens der openbare en ingevolge art. 157 der H. O. wet aangewezen bijzondere gym nasia en nfdeelingen gymnasium van lycea zullen worden gehouden op 20 en 21 Mei. Op 10 Februari is in de Van Hillegaert- straat te Amsterdam een 45-jarige alleen wonende handelsreiziger vermoord. De moor denaar had een nieuwe fiets en 20.mee genomen. Doordat hij de fiets voor 100.— had verkocht, kwam de politie den dader op het spoor. Het was een vriend van het slacht offer, de 28-jarige havenarbeider C. Riem, die geld had willen leenen van den hhndels- reiziger. Toen deze weigerde, had R. hein met een hamer den schedel ingeslagen en hem bovendien met een broodmes in de keel gestoken. De dader, die Woensdag voor de Amster- damsche rechtbank terecht stond, verklaarde niet de bedoeling gehad te hebben, zijn vriend te dooden. De officier van justitie eischte wegens moord tien jaar gevangenisstraf, rekening houdend» met den ziokclijkcn toestand van verdachte Uitspraak 9 December. Artikel Aardappelen Aardappelen Beschuit Bloem 427 t.n: Boter Boter Boter Brandstoffen 01 t.m. 0i 01 t.m. n. 06 t.r W n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar- lom (afw.J. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur; B. Korsten, Heemstede, Stad en reportage: J. Steen Jr., Zandvoort, Nieuws en reportage voor Velscn en omgeving: J. J. E. van Banrsel, IJmul- <Jcn. Advertenties: D. A. J. Spek, Haarlem. DE DISTRIBUTIEBONNEN 1 Kaart k Aard. I Aard. Besch. j Algem. i Bot/Vet l Bot/Vet 1 Bot/Vet Hoeveelh. t.m. 2 kg 28 Nov. 1 kg. 28 Nov. 75 gr. 28 Nov. 70 gr. 28 Nov. 125 gr. 5 Dec. 125 gr. 23 Nov. 125 gr. 10 Jan. '43 Brandst.. 1 eenh. 31 Dec. 1 eenh. 30 April '43 1 eenh. 28 Febr. '43 Brood 59A Brood 400 gr 20 NOV. Brood 59B Brood 50 gr. 28 NOV. Cacao 3-65, 4-65 Reserve 150 %r. 28 NOV. (Igaretten 59 Tabak 20 st. 28 Nov. Chocolade 56. 57 Versn. 100 gr. 12 Dec. Eenheidszeep NO Ecnheidsz. 1 rants 30 NOV. 431 412 Algem. I rants. 30 NOV. Gem. Meel 422 Algem. 125 gr. 28 Nov, Gort 421 Algem. 125 gr. 28 Nov. Havermout 420 Algem. 125 gr. 28 Nov. 418 Algem. 500 gr 28 NOV. Kaas 424 t.m. 426 Algem. 100 gr 28 NOV. Koffiesurr. 400 59 Algem. 250 er. 28 NOV. Melk Melk 1 3/4 ié. 28 NOV Peulvr. 419 Algem. 125 gr. 28 NOV. Rijst 4-66, 4-67 Reserve 250 gr. 28 NOV. Scheerzeep M Text. (m.). 45 gr 31 Dec. •Suiker Algem. 1 kg. 28 NOV. Suikerwerk 58 59 Versn. 100 gl 12 Dec Sigaren 59 Tabak 5 st. 28 NOV. Tabak 59 Tabak 25 gr. 28 NOV. Taptemelk 59 Taptem. 13 4 L. 28 NOV. Toiletzeep NO Eenheldsz. rants. 30 NOV. Vermicelli 423 Algem. 100 gr 28 Nov. Vleescli 59A Vleesch 100 gr. 28 Nov. Vleescli 59B Vleesch 50 gr. 28 Nov. Waschpoeder NO Waschp. 1 rants. SO Nov. 432, 413 Algem. 1 rants. 30 NOV. I11 dc serie propagandabUecnkomstcn werd dezer dagen in de Jordaan te Amsterdam het woord gevoerd door Max BJolc/ijl, den populairen radio-spreker. (Polygoon/'Zeijlemaker Pax Holl. c) Bij onze vrijwilligers. Bij een deel van den oorlogsbuit, door onze mannen tijdens de jongste gevechten gemaakt, bevonden zich ook kameelen. Andere foto's hebben ons getoond, dat de mannen uitstekend van deze dieren gebruik weten te maken. (SS P.K. Altstadt O.H. P.H. c) RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 27 NOVEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Liederen uit Tossino (gr.). 7.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.40 Vlugge vingers spelen vlotte water (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9,37 Over wind en water (gr 10.00 Omroepor kest. 10.30 De zwarte handel lokt, luisterspel. 10.45 Omroeporkest. 11.15 Bossl en Boëzl, (gr.). 12.00 Almanak. 12.05 Ouverture en rhapsodie (gr.). 12.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 13.00 Tusschen de bedrijven, gevarieerd programma. 15.00 Klaar voor opname? Draaien?, gevarieerd filmprogramma 16.00 Lichte Muziek. 16.45 B.N.O. Nieuwsbcr. 17.00 Septetconcert. 17.30 Gezolle volksverbonden dichter, herdenkingsprogramma 17.43 „Steyr- land" muzlk. progr. 18.20 Gramofoonmuz. 18.30 U. N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Sportrevue van de week. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Cen- trnles die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Vierhandige pianovoordracht 19.45 Het Poltronlerl kwartet. 20.15 Hot Salon orkest. 21.00 Luchtige liedjes door leutige luid- Jcs (gr.). 21.15 Theo Uden Masman en zijn dans- orkest. 21.45 B, N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Sym- phonlsche dansen (gr.). 22.20 Symphonlsehe ge dichten (gr.). 23.00—24.00 Liefdes wel en -wee (gr.) HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Landbouwvoorlichting. 8.15 Voor de binnenschippers 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.40 Gramofoonmuzlck. 9.00 Bont Operette programma (gr.). 9.15 Voor de huis vrouw 9.20 Bont operette programma (gr.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10 30 Zang met piano begeleiding. 11.00 Voor de kleuters. 11 20 Kinder koor „Bel Canto" (gi.). 11.30 De Molodisten en solist. 12.15 Streekcultuur. 12.45 B N. O. Nieuws berichten. 13 00 Programma-overzicht. 13.05 Het ZcpparonJ-kwartet en drie fagotten (opn,). 14.00 Godsdienstige uitzending 14.30 Kamerorkest „Ars Nova et Antlqua", 15.30 Voor dc vrouw. 16.00 Licht opera-programma (gr.). IC.45 H, N O. Nieuwsberichten. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Bios coop-orgel (gr.). 17.45 Spiegel van den dag en B. N. O. De Jordaner vertelt over sociale nooden. 18.00 Musettcmelodietjes. (gr.). 18 13 Een lond- gang door een biscuitfabriek te Zwolle, reportage. 18.30 Orgelconcert en zang 19.00 N, O. Kngel- sche uitzending: „Holland's political aspects. (Voor dc Radio-Centrales: Oramofoonmuzlek). Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Dick Willebrandts en zijn dansorkest. 19.45 B. N. O. Nieuwberichten. 19 55 Droommu/iek (gr 20.15 Albrecht Dürer, luisterspel. 20.45 Sympho- nlsch concert (gr.). 21.45 B. N O. Nieuwsberich ten. 22.00 B. N. O. Actuecle beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20—24,00 Zie Hilversum r. Verduisteren van 16.38 tot 8.19 uur 26 Nov.: zon op 8.18, onder 16.36 uur maan onder 11.02, op 19.46 uur 27 Nov.: zon op 8.20, onder 16.35 uur maan onder 11.45, op 20.41 uur FEUILLETON Irone Keller's dubbele leven Door Fred. Andreas. 27) „Heusch vroeg Irene verheugd. „Het is van groot belang voor me hem te spreken te krijgenik zou u heel dankbaar zijn, sig- nor Leopardi." „Het zal wel drie, vier dagen duren. Ik moet naar de federatie in Rome schrijven. Daar zit een goede vriend van me op kantoor." Hij vertelde uitvoerig over die federatie welke in het fascistische Italië voor alle be roepen bestond en waartoe iedereen, die een beroep uitoefende, behoorden moest. „Ik moet wellicht in Italië blijven," zei Irene. „Is het moeilijk, hier geld te ver dienen „Jammer genoeg, heel erg, signorina", ant woordde hij rustig. „In gewone beroepen is het vrijwel onmogelijk. Mag ik vragen...." „Ik ben pianiste." Leopardi was van meening, dat er in Italië tallooze pianisten waren, maar het was na tuurlijk mogelijk, dat de meesten niet graag een engagement in 'n restaurant of danskapel aannemen. Dat zou de eenige grond kunnen zijn, waarop de federatie haar arbeidsverlof zou willen geven; hij zelf had nog nooit an ders' dan mannelijke pianisten gezien. „Misschien is het ook wel niet noodig, dal ik hier blijf," zei Irene zachtjes In gedach ten zag ze zichzelf reeds weer met Silvio terug, al wist ze niet, waarvan ze verder zou moeten studeeren. Zonder Silvio naar huis rugkeeren scheen haar onmogelijk. Dan liever armoe lijden, verhongeren Na een half uur, toen het maal was afge- loopen. nam ze afscheid van Leopardi en gaf hem het adres van haar hotel op. Hij beloofde haar op te bellen of te schrijven zoodra hij bericht had. Hij gaf haar ook eenige voor haar belangrijke adressen, zooals dat van de fede ratie, waarbij Irene zicfi zou moeten aangeven en dat van een bevrienden vioolspeler in café Grande Italia, die haar verder op weg zou kunnen helpen. Irene reikte hem dankbaar de hand: hij was in haar smaak gevallen en ze was nu niet meer geheel alleen in de vreem de stad. Op haar kamertje teruggekeerd, begon ze ha-ar geld na te tellen, om te wéten hoe lang ze er nog genoog aan zou hebben. In dle paar dagen was het aanmerkelijk verminderd. Zelfs ln de derde klas was de reis niet goed koop geweest en er bleef schrikwekkend wei nig van het geleende, geld over. Als ze het nog een paar dagen moest uithouden, zou ze haar .eenon warmen maaltijd er aan moeten geven en alleen op brood en kaas leven tenzij ze iets kon verdienen. Dienzelfden middag begaf ze zich naar de federatie. De secretaris, een bereisde, welwil lende man, gaf haar geen hoop. „Pianiste zei hij somber „Mijn hemel juffrouw Keiler, we hebben zooveel broode- loozc pianisten, die allen werk zoekenen we zijn hier niet in het buitenland, waar er duizenden café's met muziek en danszalen zijn. Hier hebben we er veertig, in het heek- land. Nee. werkelijkik kan u geen hoop geven F.n onderricht, moogt u niet geven Intusschen noemde hij haar een „fedcra- zione", waar wellicht een geringe mogelijk heid voor haar bestond; de Federaziono Varieta e Circo". voor eircusartisten. Die was minder begrensd en had eerder gelegenheid een buitenlandsehe te plaatsen. Ze kon hot probeeren. Teleurgesteld keerde Irene terug naar haar donkere kamer en wierp zich op haar bed neer. Wal nu Tot nog toe had zc het zoo lich opgevat en het van zoo weinig belang gevonden, of ze een dak boven het hoofd had of niet Van geen belang tegenover de vraag of ze Silvio met zich verzoenen kon. Nu stond ze echter ineens voor de htfrde werkelijkheid die niet van het ja of nee van Silvio, zelfs niet van zijn terugvinden afhaVikclijft was Silvio zou wel raad weten, als het er op aan kwam. Hier of daar zou®hij haar wel aan werk helpen. Maar als ze hem niet vond wat dan (Wordt vervolgd) Laatste nieuws uit N. Afrika. De Anglo-Amerikaansche opmarsch in Tunis gaat steeds langzamer door de voort durend toenemende luchtactie der Spil. In de Cyrcnalca schijnt generaal Alexander nog steeds zijn ravitailleeringsmoeilijk- heden niet te boven te zijn gekomen, het geen eveneens in groote mate door de bom bardementen van de As wordt belemmerd Intusschen bereidt Rommel zich kalm op zijn verdere taak voor. De opperbevelhebber der Amerikaansche luchtmacht in Europa, generaal Duncan, heeft op weg van Engeland naar Noord- Afrika een noodlanding moeten maken voor de Noordfransche kust. Van Geal lieerde zijde is zijn vermissing bekend gemaakt. De Fransche marine heeft bij de ge beurtenissen in Fransch Noord-Afrik a 1200 man verloren, terwijl 16 oorlogs bodems vernietigd werden. Daarvan wer den 12 voor Casablanca buiten gevecht ge steld. o.a. de „Jean Bart" en de „Prima- quet". Londen deelt officieel mede. dat geen Britsche of Amerikaansche autoriteiten hebben deelgenomen aan de besprekingen tusschen Darlan en de leiders van het Fransche bestuur in Noord-Afrika. Eenige Engelsche parlementsleden hebben Woens dagavond een resolutie ingediend, waarin zij zich scherp uit spreken tegen Gealli eerde samenwerking met Darlan. Inmiddels heeft de admiraal een bevel uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald dat geen enkel schip de haven van Dakar mag verlaten. Aldaar is een Fransch-Amorikaansche missie aangekomen. De Geallieerden zou den de beschikking krijgen over haven en kustverdediging van de stad. Eden heeft in verband met Fransch Noord-Afrika in liet Lagerhuis verklaard, dat het hier gaat om een «gemeenschappelijke onderneming" en dat het voor de Geallieerden geen reden „tot klagen mag zijn. indien de moeilijk heden grooter zijn geworden". officieele mededeelikgen. AFLEVERINGSPLICHT HONING EN BIJENWAS Ingevolge het in de Staatscourant van 23 No vember 1942 verschenen bljenwasbesluit V.V.O., is een ieder, die ruwe korfhoning voorhanden of in voorraad heeft, dan wel bij derden houdt opgeslagen, verplicht deze honing voor De cember 1942 te persen of wel te laten perSen door of te verkoopen en af te leveren aan een der navolgende personen of Instellingen: L. Bakker, Hoogeveen; R. Benning, Zuldwolde; A. Bralten, Meppel; M. G. N. Bressers, Tilburg; Bijenhuis, Wageningen; Coöp. Zemerlj, Lopper- sum; Electr. Honingzemerlj „Het Zuiden", Boxtel; De Honingbloem, De Wijk; K. Koppel, Zutphen; Van 't Land, Barneveld; M. de Lange, Arnhem; Bijenstand „Mellona", Santpoort; fa. J. Schaafsma, Westerzand; Zwieters' Bijenpark, Dcdemsvaart; J. R. v. d. Weg. Oudwoude. Een ieder, die ruwe of zuivere onverwerkte bijenwas voorhanden, ln voorraad of bij der den tn opslag heeft of krijgt, is verplicht voor zoover hij deze niet ten volle bij een der na volgende, als kunstraatfabrikant erkende, per sonen of instellingen heeft verkocht en gele verd, deze voor 1 Januari 1943 bij een dezer per sonen of instellingen in te leveren: Fr. Benne- kers, Deventer: Bijenhuls, Wageningen: H. T van Dam, Jubbega; Electr. Honlngzemër]] „Het Zuiden", Boxtel; G. H. Hoopman, Halle (Gld.); C. Koning, Hoog Soercn; De Meza, Santpoort; Swieters, Dedemsvaart. Er zij aan herinnerd, dat het ingevolge arti kel 6 van de Chemische productenbeschikking 1941 no. 1, verboden is ruwe of zuivere onver werkte bijenwas te koopen, te verkoopen of af te leveren, zonder schriftelijke vergunning van den directeur van het rijksbureau voor Che mische Producten. In verband met het bovenstaande wordt aan een ieder, die ruwe of zuivere onverwerkte bijenwas voorhanden, ln voorraad of bij derden in opslag heeft, dispensatie verleend van het verbod tot het verkoopen en afleveren van die was, onder voorwaarde, dat zij, uitsluitend ver koopen en afleveren aan de in de 2e alinea ge noemde personen en Instellingen. REGISTRATIE BIJENHOUDERS. Alle houders van bijen dienen zich voor 1 De cember 1942 ter registratie aan te melden bij den plaatselijken bureauhouder van hun district, onder vermelding van liet aantal bijenvolken dat door hen wordt gehouden. AANGIFTE VAN TE HUUR ZIJNDE WONINGEN. De Burgemeester van Haarlem brengt ter openbare kennis, dat leder eigenaar van een wo ning, die voor verhuring ln aanmerking komt, vóórdat tot verhuring wordt overgegaan, van het vrijkomen dier woning tijdig mondeling aan gifte moet doen op de gemeente-secretarie, 7e afdeeling. BIJ nlet-voldeonlng hlcinan zal zoo noodig. aan den huurder de verhuisvergunning worden geweigerd. Van vrij komende doch thans reeds verhuurde woningen, moet eveneens door den eigenaar aangifte worden gedaan ter gemeente-secre tarie, 7e afdeeling, en wel vóór of op 4 Decem ber 1942. Geschiedt deze aangifte niet. dan wordt aan genomen. dat de woning thans nog niet ver huurd is. HAARLEM, 26 November 1942. De Burgemeester voornoemd. S. PLEKKER. DISTRIBUTIEDIRN8T BLOEMEND AAI ZANDVOORT. In het tijdvak van 23 Nov. tim 5 Dec. '42 be staat gelegenheid extra brandstoffen voor groote gezinnen aan te vragen. Alleen zij, die bij de vorige uitreiking geen extra bonnen hebben ont vangen, gelieven zich hiervoor aan te melden. Verstrekt worden: a. Aan gezinnen van 7 t/m 9 personen 3 bonnen li. Aan gezinnen van 10 of meer personen 6 bonnen. Formulieren hiervoor zijn verkrijgbaar op bo vengenoemde data des morgens van 9—12 uur, behalve des Zaterdags, en wel te: ZANDVOORT: Haltestraat 4. BLOEMENDAAL: Bloemendaalschewog 188. H. O. V. Gemeentelijke Concertzaal Vrijdag 27 Nov. - 7.30 uur LEDEN-CONCERT Dir.: DRS. AREND KOOLE Solist: JAAP EMNER, viool Entrée: f 1,-, incl. belasting Voorverkoop bij het Concert bureau Alphenaar, Kruisweg 49; bij den pianohandel G. Otto, Schouwtjeslaan 108 en bij de administratie der H.O. V., Kenaustraat 7. Plaatsbe spreken Kenaustraat no. 7 De Heer en Mevr. J. HILARIUS- KLAASSEN geven hiermede kennis van de geboorte van hun Zoon WATZE JAN WALTER. Haarlem, 24 November 1942 Delftlaan 67. De Heer en Mevrouw IMMINK- VAN DER SCHALK geven met groote blijdschap kennis van de geboorte van hunnen Zoon WILLEM FREDERIK GOSWIN ARNOLD. Bloemendaal, 26 Nov. 1942 Bloemendaalscheweg 126. In plaats van kaarten Verloofd: S. NIEMANTSVERDRIET en Dr. W. C. VAN UNNIK 's-Gravenhage, 26 Nov. 1942 Duinweg 16 Kanaalweg 113e Wegens omstandigheden geen ontvangdag. Na een korte ongesteldheid is heden van ons weggeno men tot onze diepe droefheid onze lieve Vrouw, en lieve onvergetelijke Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Mevrouw G. VAN WAARD—DE JONG in den ouderdom van 70 jaar. Overveen, 24 November 1942 J. W. Frisolaan 10. Overveen: H. VAN WAARD Zandvoort: F. VAN WAARD E. VAN WAARD— OVERWEEL Santpoort: W. MEIJER— VAN- WAARD H. J. MEIJER Overveen: H. G. VAN WAARD en Kleinkinderen. De beaarding zal plaats heb ben op Zaterdag 28 Novem ber a.s. te 1 uur op de Algem, Begraafplaats aan den Berg weg (Bloemendaal). Bij vonnis van de Arrondisse ment.»;-Rechtbank te Haarlem van 17 November 1942 is Alber- dtna Elisabeth Cornelia Schcr- rewitz, wonende te Badhocve- dorp, gemeente Haarlemmer meer, op eigen verzoek onder curateele gesteld wegens zwak heid van vermogens. Haarlem, 24 November 1942. De Officier van Justitie B. VAN DER BURG s. lieden overleed tot onze diepe droefheid mijn lieve Vrouw, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder en Zuster ERICA CORNELIA GEERTRUIDINA VAN DEN HEUVEL geb. HASSELBACH in den leeftijd van 75 jaar. Bloemendaal: G. VAN DEN HEUVEL Nzn. E. G. VAN ALPHEN— VAN DEN HEUVEL C. W. M. VAN ALPHEN E. A. VOGEL- VAN DEN HEUVEL A. VOGEL Eindhoven: G. KEPPER— VAN DEN HEUVEL Ir. H. KEPPER en Kleinkinderen Voorburg (Z.H.): N. VAN DEN HEUVEL Leiden: C. HASSELBACH Bloemendaal, 25 Nov. 1942 Bosch en Duinplein 10. De teraardebestelling zal plaats vinden Zaterdag 28 November a.s. te ongeveer 2 uur op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats aan den Berg weg te Bloemendaal. BEPERKTE HANDLICHTING Bij beschikking van 16 Oct, 1942 zijn door den Kantonrechter te Haarlem aan LEO VAN SCIIIE. geb. op 12 Juli 1923, wonende te Haarlem, bepaalde rechten van meerderjarigheid verleend, waarbij hem werd toegestaan de ontvangst, de uitgave van en de beschikking over zijn in komsten en het drijven van nering en handel en daartoe ander meer het toetreden tot de vennootschap pnder de Firma W. van Schie en Zonen te Haar lem, het mede uitoefenen van het door de vennootschap ge dreven bedrijf en het doen van alles, dat daartoe wenschelijk wordt geacht, een cn ander met uitzondering van de vervreem ding en de bezwaring zijner vas te goederen en van de vervreem ding of verpanding zijner rente gevende effecten, inschrijvingen en aandeelen in naamlooze of andere vennootschappen. D. M. KLIJZING, Notaris VREEMDE TALEN BOEKEN voor zelfstudie bij: VAN CITTERT SPEKSTRAAT 14 - TEL. 10839 De eisch van dezen tijd Meer en meer wordt voor goede betrekkingen als eisch gesteld ..KENNIS DER DUITSCHE TAAL IS GEWENSCHT". lust deze voorwaarde geen struikelblok voor U zijn. Verkrijgt een betere positie. Schrijft dut In op den Duitschen taalcursus, aanvangende 8 Dec. voor beginners, en 12 Dec. voor gevorderden. 25 LESSEN f 2.S0. Stort nog heden f 2.50 op girorekening 400.000 van d.en Ned. Omroep met vermelding: Duitsche cursus beginners (of gevorderden). Voor volledige Inlichtingen wordt verwezen naar de mlcrofoon- mededecllngen 's Maandags, 's Woensdags en 's Vrijdags te 18.30 uur Hilversum I. (21.45 uur ook via Radio-centrales). Vraagt gratis proefles aan bij Postbus 2. Hilversum DE NEDERLANDSCHE OMROEP Getrouwd: ANDRé WALHOUT en MARGA C. ALTENPOHL De Heer en Mevr. WALHOUT- ALTENPOHL zeggen mede na mens de wederzijdsche Ouders hartelijk dank voor de belnng- telling bij hun Huwelijk ondor- 'onden. Heiloo, 25 November 1942 Groenelaan L. 25 A. In plaats van kaarten Getrouwd J. VONK Jr. en S. J. C. VAN ERKEI. Zaltbommel, 24 November 1942 Zaanenlaan 101, Haarlem. Voor werk in de Oekraïne/Zuid-Rusland (niet aan het Front), worden gevraagd voor directe uitzending: TIMMERLIEDEN, METSELAARS, OPPERLIEDEN. BETON VLECIITERS, BETON ARBEIDERS, STRATENMAKERS, LOODGIETERS EN ANDERE VAKARBEIDERS. Hoog loon. Gegarandeerd goede voeding. Wekelijksche ult- keering van loon ln Holland. Verlofdagen met behoud van loon. Vrije reis. Direct ingaand loon. Geheel Hollandsche firma, met Hollandsche uitvoerders en voorlieden. Eigen Hollandsche keuken met Hollandsche koks. Aanmelden persoonlijk Vrijdag van 10 tot 4 uur, Zaterdag van 9 tot 12 uur en Maandag van 10 tot 4 uur Café Rest. „DE KROON", SPUI 10, DEN HAAG. Bij aanneming wordt reisgeld vergoed. Zoo mogelijk 6 pas foto's medebrengen; of schriftelijk bij: BOUWBUREAU OOSTLAND, Fa. PIET SMIT Co. Den Haag, Burg. v. d. Werffstraat 18-20, Telef. 55.33.97. TREKKING VAN WOENSDAG 25 NOVEMBER 1942. EERSTE KLASSE. 2e TRF.I?ÏCLNG. HOOGE l'RIJZEN: 'f 20 000 12681; I 5000 2157; f 2000 15407; f 1500 13045. f 1000 4201 10797; f 400 10900 14089 15008, f 200 6512 21176; f 100 5140 8701 11343 12019 14828 17144 17153 19586 21613 PRIJZEN VAN f20— 1030 1036 1158 1100 1190 1214 1237 1260 1326 1366 1388 1408 1445 1485 1499 1567 1577 1597 1598 1646 1681 1720 1738 1751 1754 1765 1796 1800 1872 1887 1922 1947 1961 1978 1986 1901 2043 2046 2055 2070 2100 2109 31'.9 2212 2266 2267 2268 2280 2299 2320 2473 24&5 2488 2509 2596 2603 2687 2694 2705 2799 2819 2845 2850 2853 2878 2882 2920 2964 2960 3057 3066 3073 3116 3130 3135 3169 3172 3204 3226 3267 3280 3320 3337 3365 3448 3491 3505 3529 3660 3789 3827 3045 3940 3004 3974 3992 4025 4040 4077 4137 4140 4107 4181 4224 4237 4246 42311 4265 4285 4290 4329 4374 4377 4415 4433 4518 4522 4582 4610 4G20 4718 4721 4753 4779 41149 4801 4862 4887 4901 4916 4981 4992 5034 5079 5083 5088 5117 5136 5163 5220 5221 5276 5327 5365 5410 5422 5584 5602 5621 5729 5737 5762 5846 5853 5899 5911 5914 5948 5967 5978 6012 6034 6911 6077 6122 6139 6144 fllfll 6183 0186 6195 6205 62IC 6252 6264 6303 6318 6322 6410 6424 6130 0488 6531 6631 6707 67-1» 6751 6756 6301 6802 6806 B645. 6858 6862 6005 6914 6940 6942 6959 7019 7030 7006 7037 7046 7048 7052 7077 7064 7101 714C 7191 7269 7278 7297 7305 7480 7482 7529 7563 7571 7578 7601 7634 7694 7700 7719 7821 7822 7829 7843 7861 7889 7897 7914 8007 8015 8030 8034 8058 8156 8185 8217 8263 8265 8278 8792 8347 8423 8436 >8442 8443 8458 8475 8514 8541 8546 8505 8561 8650 8700 8710 8716 8779 8829 8879 8903 8910 8941 8984 9006 9071 9074 9116 9117 9126 0136 9158 9166 9189 9238 0253 9292 9324 6343 9344 9348 9351 9369 6385 9390 9467 9468 9471 9504 9516 9566 9568 9601 9628 11063 9710 9714 9734 9787 9828 9045 9849 9666 9879 9931 9931 9993 10029 10035 10044 10050 10060 10008 10101 10202 10224 10237 10238 10242 lOMfl 10264 10278 10288 10306 10307 10347 10370 10371 10386 10428 10459 10469 10475 10506 10526 10552 10616 10626 10651 10600 10701 10745 11*128 10840 10912 10921 10935 10989 11008 L10I1 11048 11086 11140 11144 11145 11148 11158 11172 11198 11199 11201 11261 11203 11325 11338 U6S2 11374 11377 114Ó5 11490 11497 11565 11580 11582 11612 11647 11740 11798 111100 11834 11839 11857 11874 11901 11913 11923 11929 11937 11975 11901 12024 12039 12040 12041 12072 12104 1210B 12142 13147 12157 12737 12280 12301 12335 12341 12345 12349 12361 12383 12429 12437 12441 12521 12526 12533 12547 12586 12698 12652 12654 12667 12661 12693 1 12707 1*713 12743 12786 12787 12790 12807 12818 12903 12929 12953 12903 12090 12994 13046 13068 13067 13076 13084 13111 13126 13157 13162 13163 13166 13229 13251 13291 13346 13352 13.765 13371 13389 13399 13448 13459 13481 13487 13493 13512 13526 13540 13583 13603 13640 13653 13669 13601 13690 13709 13724 13734 13767 13838 13868 13932 13060 14016 14061 14125 14147 14152 14160 14197 14205 14225 14233 14.269 14282 14283 14337 14359 14364 14383 14391 14404 14499 14511 14575 14598 14623 14039 '.4662 14757 14774 14813 14838 14842 14856 14919 14934 14988 14992 14996 15102 15127 15150 15190 15217 15268 15270 15331 153411 15380 15393 15402 15427 15433 15442 15493 15516 15576 15627 15705 15709 15727 15747 15773 15785 15807 15854 15865 15924 15980 1C028 16048 1G060 16110 16119 16141 16103 16213 16232 16258 16287 16296 16310 16360 16384 10380 16401 16408 16439 16459 16510 16512 16550 16613 16616 16630 16631 16652 16682 16694 16698 1Ó707 16744 16748 16755 16709 10827 16861 16865 16870 16894 16895 15911 16925 10974 16981 17003 17022 17048 17072 17123 17181 17218 17242 17249 17445 17533 17549 17568 17576 17587 17592 170)1 17824 17650 17719 17777 17796 17824 17833 17839 17844 17846 17884 170TO 17927 18044 18085 18124 18125 18138 18159 18177 18260 18288 18340 10400 18460 18471 18509 18514 18520 18572 18582 18585 18594 18003 18654 18697 18704 18712 18814 18818 18830 18831 10880 18902 18917 18941 18958 18907 18993 19013 19017 19020 19043 19048 19098 19118 19131 19143 19161 19182 19190 19239 19317 19330 19370 19375 19433 19467 19477 19493 19515 19536 19539 19570 19610 19611 19621 19601 19749 19793 19802 19804 19832 19354 19858 19931 19937 19991 20013 20039 20056 10071 20104 20140 20152 20156 20201 20223 20276 20300 20316 2O330 20347 20351 20356 20380 20450 20462 20490 20501 20526 20528 20659 20675 20616 20638 20680 20697 20702 20772 20775 20778 20788 20607 20831 20046 20860 20875 20884 20887 20020 21012 21039 21065 21067 21061 21116 21143 21168 21198 21220 21234 21240 21252 21279 21301 21353 213S6 21400 21405 21466 11475 21483 21547 21080 21749 21753 21810 21007 21934 21941 21960 21911

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2