De brief van Hitler aan Pétain. WOORDRAADSEL. *uo6ouijoa lueipiaA ueui BjpnoAuaa nrresia -:a*M I uadoosoig •SMtiaiNsavxs (Vervolg van pag. 1). 5. Tk hub derhalve thans, na kennis neming van de nieuwe eerewoorü-ureuk v»n h 1auscne officieren om Frankrijk evenals N.-Afrika open te stellen voor de Engeisch-Joodscne oorlogsmisdadi gers, net bevel gegeven Touion te be zetten, de schepen ie verhinderen uit te varen ol te women vernietigd, en eiken tegenstand, zoo noodig mei net uiterste geweld te breken. Dit is geen strijd tegen Fransche officie ren en soldaten, die de eer liefhebben, doch tegen ueie>oHjke oorlogsmisaaaigers. wien ook mans niet genoeg bloed gevloeid is en die onafgebroken uitzien naar nieuwe mo gelijkheden vu:i verlenging en uitbreiding van deze catastrophe. Ik heb derhalve bevel gegeven alle eenheoen der Fransche weermacht te demobi-iiseeien, die tegen de bevelen der eigen legeering in, door de officie ren tegen Duitschland opgestookt wor den. 6. Ook deze maatregelen zijn niet tegen Frankrijk of den Franschen soldaat gericht. Het is mUn oprechte hoop dat het moge lijk zijn moet den F'ranschen staat weer een weermacht te geven wier officieren tenmin ste gehooizaam zijn aan het eigen staats- hoofd en aldus een waarborg biedt voor he: sluiten van verdragen tusschen staten. Hoe smartelijk dit oogenblik voor u, mijnheer de maarschalk, zijn moge, zoo zal toch de erkenning dat een staat zonder ge disciplineerde en gehoorzame wee cm ach ondenkbaar is, en dat derhalve het weder- opbouwen van een aan u in blinde gehoor zaamheid toegewijde marine, leger er, luchtmacht, een geluk voor Frankrijk zal zijn kalmeerend en ontlastend werken. Ik zou echter dezen brief niet willen ein digen, zonder u opnieuw te verzekeren, dat deze mij opgedrongen stap niet in 't geringst mijn wil tot samenwerking met Frankrijk verkleint, doch waarschijnlijk eerst de voor waarden voor practische verwezenlijking Behept. Het is verder mijn vast besluit Iranknjk te helpen bij het terugwinnen van de het ontroofde koloniale gebieden en wel met alle middelen, die het Rijk ter be schikking staan. Het was noch de Duitsche, noch de Itahaansche bedoeling het Fransche Koloniale rijk te vernielen. Veldmaarschalk von Rundstedt is vooi zoover het de Duitsche actie betreft, be voegd, alle noodzakelijke bepalingen en beslissingen te treffen en zal u zelf, mijn heer de maarschalk, te allen tijde ter be schikking staan. Ik eindig dezen brief in de hoop, dat daarmede thans een samen werking wordt ingeleid, waarvan wij van de zijde van Frankrijk niets anders ver wachten dan inzicht in het wezen van het foyahteftChaPPeliikC l0t V3n Ellropa en Ontvangt, mijnheer de maarschalk, de verzekering van mijn persoonlijke ver- Uw Adolf Hitler. Dultsch commentaar op Toulon. De A.N.p-correspondent meldt: Van Duitsche zijde stelt men uitsluitend de aan ■retain ontrouw geworden generaals en admiraals voor de jongste gebeurtenissen verantwoordelijk. Gevechten hebben zich bij de bezetting m Töulon met voorgedaan.. Slechts kwam het hier en daar tot incidenten. Hoewel men £'er nog met over nadere bijzonderheden beschikte en ook nog niet kon zeggen of de Fransche weermacht geheel ontbonden, dan wel slechts ontwapend wordt, nemen Duitsche militaire kringen aan, dat een groot deel van de Fransche vloot tot zinken is gebracht. AGENDA ZATERDAG 26 Nov.: Stadsschouwburg: Voordrachtavond Willem van Cnpellen, 7.30 uur. Palace: „Bleeke Bet", 2, 6.30 en 8.45- uur. (Alle leeftijdenRembrandt: „Die grosse Licbe", 2.30, 6,30 cn 8.45 uur. (Allo leef- tijden). Luxor: „Beheerscher der wereld", 2^30 6.30 cn 8 45 uur. (14 jaar). Frans Hals „D III 88', 2.30, 6.30 en 8.45 uur (14 jaar) Moviac: „Vroolijke muzikanten 2.30, 7 er 9 uur. (Alle leeftijden). ZONDAG 29 Nov.: Stadsschouwburg: „Vliegersvrouwen", door J. J. Crcmer 2.15 uur; „Die Fledermaus", door Ned. Operette gezelschap. 7 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 30 Nov.: Stadsschouwburg: „Maria Stuart", door het Deutsche Theater 6 uur. Bioscopen: midddag- en avond voorstellingen. APOTHEKEN: geopend van 's avonds 7 uur af: Van Rijn, KI. Houtweg 15. Tel. 10539; Loomejjer, Zijlweg 34. Tel. 12495: Nolf Kruisstraat 26, Tel. 11174; Schotor- boschapotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. In Heemstede: Apoth. Schotsman, Bin nenweg 206, Tel. 28320. Rouw om de Fransche vloot. In verband met de gebeurtenissen in Toulon is te Vichy het volgende officieele communi- jué uitgegeven: „Onze vloot heeft sinds Juni 1940 vele smar telijke beproevingen doorstaan. Onze schepen zijn bij Mers el Kcbir verslagen. Andere zijn le Alexandrië geblokkeerd en weer andere op verschillende punten der wereld door de En- gelschen buitgemaakt. Ten slotte zijn nog an dere 14 dagen geleden door de Amerikanen aan de kusten van Algerije en Marokko ge troffen. De 27e November is een nieuwe rouwdag >or de Fransche marine Niet zonder inner lijke ontroering kan men aan de fiere schepen denkon, die de trots van onze zeestrijdkrach ten geweest zijn en die thans nog slechts wccr- looze wrakken vormen. De Franschen, die trotsch waren op hun marine, en hun mari niers. wier heldenmoed steeds door allen werd erkend, lijden onder dezen nieuwen slag dlc hen getroffen heeft. Voor de Franschen is deze slag des te smar telijker daar hij het gevolg is vari de onwaar dige houding, van bepaalde aanvoerders, die gelijktijdig het vaderland verraden en hun eed zebroken hebben. Naast degenen, die zoo dwaas waren ons in den oorlog te storten, zijn deze het, die jegens het land de verantwoor delijkhe'ld dragen voor het verdwijnen van een marine, die de bescherming beteekende van ons imperium. Ook zij, die marine, is het slachtoffer van dezelfde misdaden, en zij was het symbool van de beste traditie van eer en roem van ons land. ZES JAAR ANTI-KOMINTERNPACT. Deze week, 25 November, was het zes jaar geleden, dat Duitschland en Japan het Anti- kominternpect ondertcekenden. De oorlogs gebeurtenissen dezer dagen hebben dit feit op den achtergrond geplaatst. Nochtans is de zesde verjaardag van het pact een goede ge legenheid nog eens na te gaan wat het omvat en waarnaar het streeft. Het Anti-kominternpact, op Duitsch initia tief ontstaan, vond zijn oorsprong in het gemeenschappelijk element in de Duitsche en Japansche politiek: de erkenning en bestri) ding van het bolsjewistische gevaar. Japan streeft in zijn oorlog in China er naar dit gevaar uit de Oostaziatische ruimte te bannen, Duitschland sloeg de bolsjewisten steeds ver der van Europa's vitale doelen terug. Steeds meer landen hebben de bedreiging van Moskou in deze zes jaar ingezien en zich geschaard aan de zijde der beide mogend heden, in de eerste plaats Italië. Tegenover deze macht heeft zich thans rondom de Sowjet-Unie de Engelsch-Ameri- kaansche coalitie gegroepeerd, welke groe- pcering door de in wezen diametraal tegen over elkaar staande elementen, zelfs voor den duur van dezen oorlog geen volledige over eenstemming in het vijandelijke kamp vermag te garandcoren. Het is zoowel tegen de vele kwade -Ismen van de Britsch-Amerikaansche gedachten- wereld. als tegen de stelselmatige onder mijning van iedere wereldorde, het bolsjewis- dat de jonge volken van Europa en Oost-Azlë hun veroveringen en hun toekomst verdedigen. Het Anti-kominternpact kan wor den gezien als de eerste reëele politieke stap. die werd gedaan om den strijd aan te binden tegen de macht, die elke cultuur den oorlog heeft aangezegd. MET KERSTMIS EXTRA BOTER. Bon 446, waarop men tusschen 20 en 31 December 250 gram boter extra kan koopen, moet tot 5 December bij den win kelier worden, ingeleverd en niet, zooals gisteren abusievelijk werd gemeld, tus schen 6 en 12 December. Geallieerde tegenslagen in Tunis. De Bey van Tunis heeft besloten, niet te antwoorden op den brief, waarin Roose velt bij het binnenrukken der Amcrikaan- sche troepen in Fransch Noord-Alrika doortocht door Tunis vroeg. De Geallieerde berichten over den toestand in Noordr Afrika zijn nog steeds zeer spaarzaam. Men geeft te Londen toe, dat de verovering van de meerderheid in de lucht toch moei lijker gebleken is dan men zich had voor gesteld. De Geallieerden moeten vechten tegen de bezwaren van den regentijd en tegen het gebrek aan wegep en spoor wegen. Het eerste Britsche leger zou in een week tijds 48 K.M. zijn gevorderd. In een commentaar van den New York schen zender werd gezegd, dat de slag in Afrika zich schijnt te ontwikkelen tot een slag om den aanvoer. Door de verkorting van zijn aanvoerwegen heeft Duitschland aanzienlijke voordcelen verworven. De resident-generaal van Tunis, generaal Esteva, tracht, ondanks het feit, dat de telegraaf- en telefoonverbindingen met Viehy zijn verbroken, voeling met zijn re geering te houden. De berichtgeving wordt door koeriers onderhouden. Dinsdagavond heeft de Fransche re geering de laatste berichten van generaal Esteva ontvangen. DarlanDe Gaulle. Het standpunt der Britsche regeering ten aanzien van Darlan is waarschijnlijk in een geheime zitting van het parlement be kend gemaakt. De regeering heeft willen vermijden dat door een bekendmaking in het open baar nadeeligc gevolgen voor de oorlog voering in Afrika zouden ontstaan. Darlan zou een missie naar Londen wil len zenden. Darlan wenscht ook zijn toe komstplannen te motiveeren. Daarna zal de missie naar Washington vertrekken. Ohder de Franschen te Londen heerscht een oproerige stemming. De woordvoerder vqn De Gaulle heeft zijn radioredevoerin- Sen gestaakt cn verklaarde deze niet te ervatten. voor Darlan verdwenen is. Omtrent de stemming in het Lagerhuis wordt gemeld, dat de conservatieve en de linksche afgevaardigden tegen Darlan zijn. zoodat men kan zeggen, dat het grootste deel tegen samenwerking met hem is. De campagne van de Engelsche pers neemt toe. Eenige boulevardbladen schrij ven, dat het de bedoeling van Darlan is, De Gaulle opzij te schuiven waarbij men er aan herinnert, dat Darlan indertijd als Fransch minister-president is tegenwoordig geweest bij het uitspreken van het dood vonnis tegen De Gaulle. Het wordt steeds duidelijker, dat Darlan het verraad in Noord-Afrika lang heeft voorbereid. Nog enkele weken voor de Amerikaansche landing trachtte hij Laval de benoeming voor te leggen van generaal De Lattre de Tassigny tot opperbevelheb ber van de Fransche strijdkrachten aan de kust van de Middellandsche Zee. Zooals bekend is De Lattre wegens een mislukte poging tot het verwekken van een kleinen opstand in Zuid-Frankrijk gearresteerd. KORT NIEUWS DISTRIBUTIEBONNEN Hoeveeih. 2 Kg. 5 Dec. I kg. 5 Dec. 75 gr. 5 Dec. 70 gr. 26 Dcc. 125 gr. 10 Jan. '43 125 gr. 5 Dec. Artikel Bon Kaart Aardappelen 61A Aard. Aardappelen 61B Aard. Beschuit 61 Besch. Bloem 447 t.m. 450 Algem. Boter 59 Bot/Vet Boter 58 Bot. Brandstoffen 01 t.m. 05 BV Brandst. 1 cenh. 31 Dec. 01 t.m. 05 KF l eenh. 30 April '43 1 cenh. 28 Febr. '43 400 gr. 5 Dec. 50 gr. 5 I ec. 150 gr. 26 Dec. 100 gr. 12 Dec. 100 gr. 20 cig. 5 Dec. 1 rants. 31 Dec. 1 rants. 31 Dec. 1 rants. 26 Dcc. 500 gr. 26 Dec. 100 gr. 26 Dec. 250 gr. 26 Dec. 1 3/4 lit. 5 Dec. 2 lit. 9 Jan. '43 500 gr. 26 Dec. 45 gr. 31 Dec. 1 kg. 26 Dec. 100 gr. 12 Dec. 100 gr. 5 st. 5 Dec. 25 gr. 5 Dec. 1 3(4 lit. 5 Dec. 100 gr. 26 Dec. 100 gr. 5 Dec. 25 gr. 5 Dec. 1 rants. 31 Dcc 1 rants. 31 Dec. Brood 61A Brood Brood ClB Brood Cacao 3-74. 4-74 Reserve Chocolade 56. 57 Versn. Chocolade 3-75, 4-75 Reserve Cigaretlen Ril Tab./Clg. Eenheidszeep NO Eenh.zeep 412 431 Algem. Gort 439, 440 Algem. Jam 438 Algem. Kaas 442 t.m 444 Algem. Koffiesurr. 445 Algem. Melk 61 Melk Petroleum* 03 Petr. Rijst 4-73 Reserve Scheerzeep M Text, (m.) Suiker 473 Algem. Suikerwerk 58, 59 Versn. 3-76, 4-76 Reserve Sigaren F.ll Tabak Tabak Ril Tabak Taptemelk 61 Taptem. Vermicelli 441 Algem. Vlecscli 61A Vleesëh Vieesch 61B Vieesch Waschpoeder ND Waschpoed. 432 413 Algem. Koning Ibn Saoed van Saoedie-Arabië is Donderdag op eèn pelgrimsreis te Mekka aan gekomen. De attaché van het Britsche gezantschap te Bagdad, Bishop, ls ln zijn hotel overleden. Bishop was een der meest-actieve agenten van de Britsche propaganda. Hij zou geen natuur lijken dood zijn gestorven. De negenjarige kroonprins van Afghanistan Mohammed Akbar Khan, is overleden. W.n. Hoofdredacteur: J. V Baudewyns, Haar lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: f. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Overmccr, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Stad en reportage: J. --• - Steen Jr., Zandvoort, Nieuws en reportage voor 'tof, 20. Lichaamsdeel; 21. Ondiepte bil Vclsen en omgeving: J. j. e. van Baarsel. iJmul- Amsterdam: 22. Verzekeringsbewijs: 23- den. AdvertenUes: D. A. J. Spek, Haarlem. 'Roomgebak; 24. Versiersel; 25. Politie- Binnenkort rundvet op boterbon 63. Op de bonnen „boter 63" van de bonkaart voor voedingsmiddelen, welke geldig zullen zijn gedurende het tijdvak van Viijdag 18 De cember tot en met Dinsdag 29 December 1942, zal desgewenscht rundvet verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken. Zij, die rundvet wenschen te ontvangen, die nen de genoemde bonnen bij hun slager in to leveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs, 'n het tijdvak van Woensdag 2 tot en met Za- erdag 5 December 1942. Zij. die gedurende bovengenoemd tijdvak bon G3 niet bij hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rundvet betrekken, doch uitsluitend de arti kelen ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. Uiteraard mag eerst een begin worden gemaakt met de aflevering het rundvet op 18 December a.s. DE VORDERING VAN KLOKKEN. De inspecteur van de kyostbeseherming, Sweelinckplein 84 te 's Gravenhage, deelt mede, dat hij geen vrijheid heeft andere klok ken tegen vordering te vrijwaren dan die, welke daarvoor vroeger reeds zijn aangewe zen en gemerkt werden met een hoofdletter M Het heeft dus geen zin, desbetreffende verzoeken tot hem te richten. Bij juiste invulling ontstaat op den met blokjes aangegeven cirkel een bekende igswijze. Van buiten naar het middelpunt: 1. Pret tig onderdak: 2. Onderricht in paardrijden; 3. Ouderlooze; 4. Op zekeren dag; 5. Im mer; 6. Kaartenboek; 7. Zweem; 8. Krijgs god: 9. Plek; 10. Afscheiding; 11. Bijbel boek; 12. Meester: 13. Deel van een huis; 14. Rijtuig; 15. Knaagdier; 16. Geneesheer; 17. Voorzeker; 18. Woonplaats; 19. Delfs- agent: 26. Paardenziekte; 27. Lichaams beweging: 28. Lichaamsdeel; 29. Drukte; 30. Hoofdstad; 31. Optisch instrument; 32. Bouwmateriaal. Voor den economischen rechter te'Leeuwar den stonden terecht de 27-jarige J K. en de 22-jarige W. v. d. S., tot voor enkele maan den leider en ambtenaar van den distributie- dienst der gemeente Haskerland te Joure. Blijkens de verhooren van de verdachten en deskundige getuigen was er reeds bij hun aanstelling op 1 Januari 1941 een grooto achterstand in de administratie. Nadat men een en ander zoo goed mogelijk had onder zocht, bleef er nog een aantal niet verant woorde distributiebescheiden over Deze wer den nu voorloopig bewaard in een enveloppe. Men gebruikte deze enveloppe vele maanden lang als een soort „potje". Bij de uitreiking overgebleven bonnen werden in de enveloppe gedeponeerd en als ingezetenen der gemeente aannemelijk konden maken, dat ze te weinig hadden ontvangen, dan diende het „potje" als compensatie. Begin 1942 werd een onderzoek ingesteld en de Duitsche justitie deed beide ambtenaren arresteeren die negen weken lang in voor- loopige hechtenis bleven. Toen zijn zc op vrije voeten gelaten cn is de zaak in handen gege ven van het O.M te Leeuwarden Van eenige fraude of bevoordeeling te eigen bate door verdachten was niets gebleken. De officier van justitie eischic tegen den c-leider J. Klompmaker vier maanden, tegen den gewezen ambtenaar W. v. d Siepkamp drie maanden gevangenisstraf. Het vonnis luidde resp. zes weken en 1 maand FILMMIDDAG IN BRINKMANN. Zondagmiddag 29 November wordt in cafe Restaurant Brinkmann, Groote Markt een filmmiddag georganiseerd door de Haarlemsche Tennis vereenig ing „De Ballen- jagers in samenwerking met de vereeni- grngen A.T.S.V. uit Aalsmeer, H.L.T.C. „Heemstede en „Jatillo" uit Bentveld. De heer Vrecdcnburgh uit Rotterdam, zal een causerie over tennis houden, waarna hij filmbeelden zal toelichten. n ANIKA. Dinsdag 8 December zal de 14-jarige dan seres Anika een dansavond in den Stads schouwburg te Haarlem geven. Palace: Bleeke Bet. In dit theater wordt een reprise gegeven van D.va.n vroeger welbekende Nederlandsche film „Bleeke Bet met Aaf Bouber cn Johan Heesters. VERDUISTEREN van 16.36 tot 8.23 uur Nov.: zon op 8.22. onder 16.34 uur maan onder 12.31. op 21.40 uur zon op 8.24, onder 16.33 uur maan onder 12.53, op 22.42 uur 29 Nov.: Oplossing van de vorige week: 1 ls steno graaf, 2 is Osterrelcli; 3 is Oosterhout; 4 is geesteloos; 5 is wormstekig; 6 is trimesters; 7 is Manchester; 8 is verdienste; 9 is Zuid wester; 10 ls molensteen; 11 is pleisteren; 12 is gerstebier; 13 ls bcstclgoed; 14 is asteroïden, 15 is Stephenson; 16 is ostentatie; 17 is Amstcl- land; 18 ls vorstendom; 19 is ministerie; 20 ls legerstede; 21 ls morgenster 22 is evennaaste; 23 ls houtvester; 24 is Allenstein 25 is prieste-iT.n res; 2G is duisternis; 27 is Austeriitz; 28 JZutvermgsonderneming „Radicaal osteologie; 29 is stekeblind. IGEN. CRONJcSTRAAT 135, TELEF. 11657 WANDGEDIERTE Wij verdelgen radicaal alle ongedierte. •A si^iJiHwina xaaoTiiaA I jwirainajMi'iH zil Het Fransche gezin. (Van onzen correspondent) Parijs 1942. Travail, Familie, Patrle, ar beid, gezin, vaderland. Het zijn de drie pijlers waarop naar de woorden van den grijzen maarschalk, het Frankrijk van morgen moet worden opgebouwd. Conditio sine qua non en het belangrijkste van de drie. is het gezin. Het gezin is de grondslag van den staat. Het Fransche gezin. In 1800 telde Europa 175 millioen inwoners, van wie ln Duitschland 27. in Italië 10. in Engeland 1G. ln Spanje 10 en in Frankrijk 27 millioen, zijnde bijna een zesde van het totaal. In 1931 telde Europa 497 millioen inwoners, van wie in Duitschland 65, in Italië 41. in Engeland 49, in Spanje 23 en in Frankrijk 41 millioen, zijnde iets minder dan een twaalfde van het totaal. Dit cijfer is nog geflatteerd. De 41 millioen werd slechts bereikt door een politick van naturalisatie. Het aantal Franschen daalde ge durende de veertig verstreken jaren van de twintigste eeuw. Dat is het dénataliteitsvraag- stuk, het aantal gevallen van overlijden over treft dat der geboorten. Sedert 1800 vermin derde het aantal geboorten per jaar van één millioen tot 800.000 in 1900, 780.000 In 1918. 740.000 in 1928, 010.000 in 1938 en 535.000 in 1940. Indien dit rhythme wordt gehandhaafd, zal Frankrijk in 1985 niet meer dan 29 mil lioen inwoners tellen. Het deficit tusschen geboorten en sterften bedroeg in 1940 ruim 200.000 Voor 1941 is dit cijfer nog hoogcr. Hetgeen te sterker spreekt als men weet dat de kindersterfte van 1918 tot 1941 daalde met 49 procent. Een cijfer dat nog niet eens hoog is: de kindersterfte be draagt in Frankrijk 63 per mille tegen 34 per mille in Nederland. Frankrijk telt zestien procent gezinnen zon- EüROPA. Finland. De Finsohc politie heeft een omvangrijken distributiebonnenzwcndcl ontdekt, die door een vreemde mogendheid in de hand is gewerkt, teneinde de voed selvoorziening van Finland in de war te brengen. Zwitserland. Britsche vliegtuigen heb ben in den nacht van 26 op 27 November opnieuw boven West-Zwitserland gevlo gen. Spanje. Op last der Spaansdie regee ring is een scheepswerf gemilitariseerd. Er werken 6.000 man. In verband met onlangs gemelde arresta tie van 17 communisten wordt medege deeld. dat een Spaansch pamflet uit Por tugal werd geïmporteerd. Het onderzool wees uit, dat de Engelsche propaganda- dienst de oorsprong ervan Ls. Het aantal arrestaties is aanzienlijk toegenomen. Servië. Op 26 November zijn 11 com munisten wegens voorbereiding tot ernstige sabotage op vonnis van het standgerechts- hof der Servische staatswacht ter dood ge bracht. BRITSCHE RIJK. Engeland. Te Londen is een aant 1 wijzigingen bekend gemaakt in de hoogere functies der Britsche luchtmacht. Er wordt gezegd, dat een frissche wind in de hoogere leiding gebracht moet worden, nu de Brit sche luchtmacht in vortn moet zijn. Britscli-Indië. In de provincie Assam is men begonnen met de requireering van werkol if anten. De dieren zullen in het leger worden gebruikt. m AMERIKA. Mexico. De Mexicaansche staat heelt der kinderen, veertig procent der gezinnen be zit slechts één kind. De abortus provocatus j' "„„„"'"„«.ij;,» mnl ,i„ -u c doodt jaarlijks moor dan 400 000 kinderen dA Ld voor de geboorte. Ze kost het leven aan der tigduizend moeders. Twaalf procent der Fran sche vrouwen is steriel, gevolg van venerische ziekten. De Franschinan van gisteren consu meerde één liter zuivere alcohol per jaar; die van heden zes liter. In 1887 telde men één café op elke 94 Franschen; thans telt men één café op elke 62 inwoners van Frankrijk. Op elke honderd lijders aan tuberculose vindt men zeventig alcoholisten; op elke 641 alco holisten 355 gedegenereerden, 131 epileptici en 155 krankzinnigen. Op 41 millioen inwoners telt Frankrijk slechts 25 millioen tusschen 15 en 65 jaar, in principe productief dus. Daaronder begrepen dertien millioen vrouwen, wier plaats in het huisgezin is. Rest twaalf millioim mannelijke werkkrachten Het aantal gevallen van schei ding steeg van 6557 in 1890, 7820 in 1900, 14.261 in 1910 tot 24,000 in 1936. Het aantal kinderen bedraagt tien millioen. waarvan iets minder dan de helft jongens: het aantal ouden van dagen, boven 65 jaar dus, overtreft 4.5 mil lioen, zijnde iets meer dan één grijsaard voor drie volwassenen. Dit cijfer is hoog, het aantal ouden van dagen op duizend inwoners beloopt in de Vcrcenigde Staten 85. in Nederland 94 in Italië 108. In Duitschland 110, in Engeland 115, in Zweden 128 en in Frankrijk 140. Voorheen verzekerden drie volwassenen het levensonderhoud van één grijsaard. Op dit oogenblik betaalt het Fransche volk zestien milliard francs per jaar aan ondersteuning van ouden van clagen. Op dezen voet voort gaande zal Iedere Franschman binnen veertig jaren drie ouden van dagen te zijnen laste hebben. Tot slot een economisch cijfer ten aanzien der gevolgen van de denataliteit. Men heeft berekend, dat bij de huidige daling der geboorten over vijftien jaar een daling van het verbruik van melk moet optreden gelijk aan de afslarhfnu vnn or.fl nno l jaarujKs meer aan 4UU.UW Kinderen 7- - t* h~ de vóór de geboorte. kost het leven aan der- ane^DOOrwegmaatscnappuen aes lanas Cuba. De studentenstakingen, die reeds weken op Cuba aan den gang zijn. hebben zich uitgebreid. De politie trachl 3oor uithongering een groep studenten, die m een gebouw worden belegerd, tot over gave te dwingen. Argentinië. Sedert eenige dagen wordt Argentinië bedreigd door een epi demie van kinderverlamming en zwarte jokken. De regeer ing heeft ingrijpende maatregelen genomen. OOST-AZIë. Thailand. De Japansche en Thailand- -;che weermacht melden, dat Donderdag •en Britsche poging is gedaan om Bangkok uit de lucht aan te vallen. Onder de bo volking waren tien lichtgewonden. De vliegtuigen werden verdreven. de afslachtng van 266.000 koeien. Deze enkele cijfers toonen in hun soberheid voldoende den ernst van het vraagstuk: het gezin is een levenskwestie voor het voortbe staan van Frankrijk. T. O. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN. Engelsche vliegtuigen hebben met vuur wapenen klakkeloos niet-militaire doelen aangevallen. De Ned'erlandsche bevolking had daardoor 3 dooden, 3 zwaar- en verscheidene licht gewonden te betreuren. TOENEMENDE BELEGGING BIJ DE R IJ K SPOSTSPA ARB A NK De Rijkspostspaarbank heeft in Septem ber en October resp. 13.200 en 12.200 nieu we boekjes uitgereikt. Deze aantallen zijn aanzienlijk hooger dan in voorafgaande maanden. Ook in de volgende cijfers over de eerste 9 maanden van 1941 en 1942 weerspiegelt.'zich de vooruitgang. Het aan tal inleggingen steeg met 47 pCt., het be drag met 45 pCt. Het aantal terugbeta lingen daalde met 31 pCt., en het bedrag met 36 pCt De vlottere wijze van terug betaling van spaargelden, op 7 September j.l. ingevoerd, bleek een succes. Het Is nu mogelijk aan elk postkantoor direct geld op te nemen op vertoon van persoonsbe wijs. onverschillig door welk kantoor het boekje is uitgegeven. Deze regeling voor loopig beperkt tot inleggers van 15 jaar en ouder, die persoonlijk terugbetaling wil len ontvangen van ten hoogste 50.in 7 clagen. beteekent een groote vereenvoudi ging. In de 2e helft van October werd van deze gelegenheid reeds in 3667 gevallen gebruik gemaakt. HIJ MOCHT GEEN FRUIT VERVOEREN. Een groentenhandclaar had fruit vervoerd doch bezat hiervoor geen vergunning Hier voor kreeg hij een bekeuring van do politic die bij hem 11 1/4 kist appelen en één kist Btoofperen in beslag nam. EEN DUUR HORLOGE. Een Haarlemsche juwelier kreeg een pro ces-verbaal, omdat hij een nikkeien hcoren- polshorloge met een waarde van 12.50 te koop had aangeboden voor 40.Het hor loge werd ln beslag genomen. HAKBIJLEN IN BESLAG GENOMEN. Twee winkeliers hadden hakbijlen van f 5.— voor f 6.en f 9.verkocht. Dit kostte hen een proces-verhaal voor overtreding van de Pi ijzenbeschikking. 17 hakbijlen werden bij hen in beslag genomen. GRONDBEWERKING VAN DEN MOESTUIN. De een zal gunstiger resultaten verkre gen hebben van zijn moestuin dan de ander en waar het hier een kwestie van grond soort of bemesting is, zal elders een min der goede grondbewerking oorzaak zijn van een min of meer geringe opbrengst. Het na jaar is de juiste tijd om den tuin te be werken; opdat we er het volgend jaar zoo veel mogelijk profijt van trekken. Is onze grond kalkarm gebleken, dan moeten wij er in deze maand kalk aan toe voegen, respectievelijk 2 a 3 K.G. per 10 vierk. meter, in den vorm van gebluschte kalk, die ondergespit wordt. Kalk moet al tijd apart aangewend worden en vooral met in combinatie met andere meststoffen. Dat de in het voorjaar ondergewerkte mest nu met de kalk in aanraking komt, is geen be zwaar, daar het vermengen onder den grond plaats heeft. Op lichten grond verdient het aanbeveling eens in de twee of drie jaar kalk toe te voegen. Iedereen weet wel dat sommige groen ten een bepaalde voorkeur vertoonen voor de een of andere grondsoort. Kool immers gedijt het beste in zwaren waterhoudenden grond, evenals peen en prei, terwijl erwten en boonen vrii hooge eischen stellen aan de voedzaamheid van den grond en tevens wisselbouw vragen. Maar tenslotte kunnen de meeste groentesoorten met succes op uit- eenloopende grondsoorten geteeld worden, wanneer deze op de goede hoogte liggen boven den gemiddelde grondwaterstand. Bij zandgrond moet deze afstand liefst niet grooter zijn dan 60 cM.. bij veen en zwa- velgrond 20 cM. en bij klei een meter. Voor groenteteelt is zwavelgrond ideaal, deze be vat zoowel zand als klei en biedt de voor deden van beide grondsoorten, maar ook de andere grondsoorten kunnen door een goede grondbewerking uitstekende resulta ten geven. Een grondbewerking van twee steek is in het najaar in ieder geval noodzakelijk, terwijl om de 4 of 6 jaar een diepere bewerking gewenscht is om een betere kwaliteit en een groot.ere opbrengst te verkrijgen. De grond moet omgespit blij ven en niet gelijk geharkt worden, opdat de kluiten in den winter goed doorvriezen. A. C. MULLERIDZERDA. LEKKERNIJEN VOOR SINTERKLAAS. Het voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft: Het Sinterklaasfeest staat voor de deur. Al zal het misschien in een bescheiden mate gevierd worden, toch is het een huise lijk feest en in dezen tijd welkom. Juist nu heeft men meer behoefte aaan een ge zellig samenzijn. Bij een feest hoort iets, dat de tong streelt en de huisvrouw zal rondspeuren naar lekkernijen, die nu dubbel welkom zijn Pepernoten, marsepein en speculaas, ze hooien nu eenmaal bij St. Nicolaasavond. Onderstaande recepten zijn aangepast bij dezen tijd. Met wat overleg en goeden wil kan men de benoodigdheden er voor uit sparen. Het resultaat is goed en zeker een verrassing voor de huisgenooten. Pepernoten: 109 gr. aardappelen, 40 gr. bloem, 15 gr. custardpoeder, 50 gr. suiker, een halve ge raspte nootmuskaat, iet.s kaneel (zoo mo gelijk een halve theelepel anijs) of de sur rogaten hiervan. De aardappelen fijn wrijven en met alle benoodigdheden vermengen. De massa flink roeren. Van dit deeg kleine balletjes vormen en deze stuk voor stuk. even van elkaar in een vette koekepan leggen De koekepan met een deksel afsluiten en bij voorkeur op een asbest plaatje op een zacht pitje verhitten, na tien minuten de bal letjes keeren en met het deksel van de pan, steeds op een matig vuur, licht bruin bak ken. De pepernoten kunnen ook in een matig warmen oven gebakken worden. Speculaas. 125 gr. gekookte aardappelen, 125 gr. bloem, 75 gr. suiker, 1 lepel siroop, l/z pakje of 25 gr. bakpoeder. ',2 eetlepel spe- sulaas- of koekkruiden, zout. De koude aardappelen fijnwrijven, alle ingrediënten toevoegen en met een houten lepel of met de hand de massa zoo lang kneden tot zij als een geheel van de kom loslaat. Het deeg met meel bestrooien en zoo dun mogelijk uitrollen, er kleine figuurtjes van vormen, op een vet bakblik leggen en in 15 a 20 minuten bakken. Men kan het de speculaas in een vrij warmen oven deeg ook in langwerpige koekjes snijden en cr met een vork wat figuurtjes op maken. Marsepein aardappeltjes. 100 gr. gekookte aardappelen, 60 gr. suiker, 6 druppels amandel-essence of 3 druppels amandelolie of laurierkersolie. ge raspte citroenschil, cacao of suiker. De koude gekookte aardappelen zeer goed fijnwrijven en met de suiker en iets geraspte citroenschil vermengen. De massa op 'n matig verwarmd vuur verwarmen en onder voortdurend roeren 5 min. in laten dampen. De marsepein vermengen met het amandelsmaakje ei> koud en stijf laten worden. Kleine balletjes van de marsepein vormen en deze door cacao of suiker wen telen. OFFTCIEEI.K MEDEDEELINGEN. RUNDVETTOK WIJZINGEN. verband met de beschikbaarstelling van rundvet op dc bonnen .Boter 63" der bonkaarten voor voedingsmiddelen dienen slagers de gedu rende het tijdvak van 2 tot en met 5 December 1942 van hun klanten ontvangen bonnen, op Maandag 7 December 1942 bij dc plaatselijke dls- tributiedlcnstcn In te leveren ter verkrijging van vettoewljzlngcn. distributie dienst haarlem- winter ops lag aardappelen. Het Hoofd van den Dtstrlbuttedienst maakt bekend; Degenen, die nog geen gebruik hebben gemaakt an de gelegenheid, machtigingen voor win tor opslag-aard appelen ln ontvang-.! te nemen voor de eerste cn tweede periode 1943, kunner. indien zij zulks wenschen dit alsnog doen op Maandag 30 November, Dinsdag 1 December en Woensdag 2 December a s onder overlegging van de stam kaarten van de betrokkenen. Gelegenheid hiertoe bestaat uitsluitend ln het Gebouw van de Vleeschhal aan <le Groote Markt van 8.30—12.30 en van 13.30 tot 17.— uur. Na 3 December worden geen machtigingen meer verstrekt. De Heer en Mevr. COELINGH- VAN DER EIJKEN geven ken- van de geboorte hunner Dochter MARIANNE, 26 November 1942. Bloemendaal, Acacialann 6. Haarlem, St. Elisab. Ziekenhuis Ondertrouwd: R. A. HORST DICKE BOSKAMP Huwelijksvoltrekking 8 Dec. 11 uur te Overveen. 28 November 1942 Haren (Gr.), Rijksstraatweg 81 Overveen, Telterodeweg. 1 A. Receptie 8 Dec. v. 12,30-1,30 u. in: Hotel Funckler, Kruisstraat 10, Haarlem. Toekomstig adres: Kleverpark weg 58 rood. Haarlem. Ondertrouwd: R. KRAMER A. DE HAAN Adr. Stooplaan 33, Overveen. IVÏiddenduinerweg 73, Santpoort.. Met dezen vervullen wij den droeven plicht U kennis te geven van het overlijden van onze lieve, zorgzame Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder JOHANNA MARIA KLOOSTER—VAN ROODE in den ouderdom van 70 jaar. Uit aller naam: J. F. KLOOSTER Kinderen, Klein- en Achterkleinkinderen. Haarlem. 27 November 1942 Scheepersstraat 43. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 1 December a s. te II uur op dc Algem. Begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem. P. FLOOR ARTS Spreekuren voortaan weer als vroeger. Ziekenf.patiënten van 89 uur. Part. patiënten van 12 uur. Heden overleed, in het Roode Kruis-Ziekenhuis te 's-Gra- venhage, tot onze groote droefheid, onze beste Man, Vader, Behuwd- en Groot vader Jhr. J. C. C SANDBERG Gep. Kol. Inf. N.I. L., Oud- Secrctaris-Directeur van de Ned. .Voreeniging Landver huizing, Lid Raad van Be heer van de Stichting Landverhuizing Nederland, in den leeftüd van ruim 73 jaar. 's Gravenhage: E. C. J. C. SAND BERG—GR A A UT VAN ROGGEN. Nijmegen: Jhr. C. SANDBERG en Echtgcnoote. Lelden: Jhr. ,r. J. F. SANDBERG en Echtgenooto. 's Gravenhage: Jhr. M n. C. SANDBERG. Portugal- Jhr. II. W SANDBERG. Australië: Jnr. J M. R. SANDBERG cn Echtgenooto. 's Gravenhage. E. M. S. VOLKERS —SANDBERG en Echtgenoot En kleinkinderen. 'S GRAVENHAGE, 26 Nov. 1942. Sweelinckplein 32. Op verzoek van den overledene geen toespraken. Liever geen bezoek. De verassehlng zal plaats hebben Dinsdag l December a.s. in het Crematorium le Velsen, na aan komst van trein 13.47 uur. halte Driehuls-Wester veld. Eenige en algemeene kennis geving. Heden overleed na een korte ongesteldheid tot onze diepe droefheid onze lieve Vrouw. Moeder en Behuwdmoeder JOHANNA CLASLNA GERARD A VAN IIEMERT BOSEKER in den leeftijd van 57 jaar. Uit aller naam: D. VAN HEMERT Haarlem, 28 November 1942 Koninginneweg 67. Geen rouwbeklag. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 1 "December a.s. te 11,30 uur op de Noorder Begraafplaats. PARTICULIER vraagt RADIO ev. met pick-up. Br. m. prijs en type aan Jac. v. Lennepstr. 114. le et., Amsterdam, Tel. 83912. H. O. V. Gemeentelijke Concertzaal Woensdag 2 Dec. - 7,30 uur Buitengewoon Volks-Concert Dirigent: JAC. ZWAAN Solisten: LOLA VAN DER BEN. Sopraan CATHARINA HESSELS, alt. m. medewerking van het Doopsgezind Zangkoor, Dir. Jac. Zwaan. Programma-bewijs van toe gang: 35 cl. - Passé-partou's zijn niet geldig. Voorverkoop bij het Concertbur. Alphc- naar, Kruisweg 49; bij den piSnoh. G. Otto, Schouwtjes laan 108 en bij de Admini stratie H.O.V.. Kenaustr. 7. Plantsbespr. Kenaustraat 7. DANKBETUIGING. Voor de zeer vele hartelijke be wijzen van deelneming onder vonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Be huwd-, Groot- en Overgroot vader KLAAS BENJAMIN betuigen wij onzen welgemeen- den dank. Namens de Familie: C. BENJAMIN Zuideinde 151, Westzaan. BLOEMENDAAL. Partieel Uitbreidingsplan Boven weg. Het Hoofd van het Gemeente bestuur van Bloemendaal doet te weten dat ter gemeente-secre tarie te Overveen van heden af gedurende vier weken, van 9 tot 1 uur, voor*een ieder ter In zage ligt: het ontwerp van een partieel plan van Uitbreiding, betreffende ecne omlegging (na dere vaststelling van het beloop) van den Boven weg. Gedurende dezen termijn van vier weken kunnen belangheb benden bij den Burgemeester bezwaren tegen het plan in dienen. Bloemendaal, 25 Nov. 1942. GEVR. HANDDYNAMO'S. Gloeilampenhandel, Utrechtsche- straat 110, A'dam, Tel. 36193. NET MEISJE GEVRAAGD van half 9 tot 5 uur, met mid dagmaal, v g.g.v. Zondags vrij. Lange Veerstraat 1 rood. TOT UW DIENST vraagt voor directe vaste in dienstneming eenige Beschaafde JONGE MEISJES. Leeftijd 2030 jaar, voor huis houdelijk werk, kinderverzor ging en lichte verpleging. Af wisselend, sportief werk. Bij voorkeur met eigen telefoon. Persoonlijke of schriftelijke aan melding aan Tot Uw Dienst, Verspronckweg 5 - Haarlem Tel. 10758. Geopend van 9-12 u. Behalve Zaterdag Kinderbewaarplaats ..Haarlem- Noord", Ambadhtstraat h. Van Wicke voort Crommelinstr. Bij deze instelling kunnen nog ENKELE LEERLINGEN geplaatst worden. Inlichtingen bij de Directrice: Mej. Zr. C. Blaauw. DRENTH - DETECTIVE Eerste en volledig gedipl. pol.- nmb. te Haarlem. Veeljarige rech - en detective-ervaringen. Agentschappen door gehee! Ne derland. Haarlem: Tel 34751, TEYLERPLEIN 11 VERTEGENWOORDIGER gevraagd voor bezoeken van Brandstofhandelaars en kruide niers. Goede verdienste Adres Rijivdii'- Ifió. Voorschoten. TE KOOP Eenige Huizen en perceelen Bouwgrond te koop voor solide belegging. Inl.: DE RIDDER STRIJBIS, Zandv. Allee no. 1, Heemstede, post Haarlem. Telef. no. 26179. VOOR BELEGGING te koop blokje van 7 weckwo- ningen in Haarlcm-N. Blokje van 8 weekwonHIgen en een vrij Huis te Santpoort. Inl. Won.- Bur. Duin en Daal, Bloemen- daalscheweg 159. Bloemendaal. PERZISCH TAPIJT t. o. gevraagd, Tibris, Shiraz of ander goed tapijt en enkele kleine persjes. Voor gave stuk ken betaal ik een goeden prijs, v. d. Merwe, Bollandpark 67, Amsterdam-Z., Tel. 98350.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2