De ramp van den zeillogger. Vijftien jaren Antonius Ziekenhuis m suvsji'ur »xas EEN VERHAAL VAN DE ZEE. Zwaar weer bij de Doggersbank. Maria werd wild heen en weer geslingerd, opgeheven en neergesmakt. alsof de goede zeillogger geen gewicht had. Wie had cit verwacht, na den voorspoed in de eerste dagen van de reis? Alles ging zoo naar wensch: op 1 October was de boot uit Vlaar- dingen ter haringvisscherij vertrokken: tot Zaterdag 9 October werd er gevischt met resultaten, die er alleszins mochten zijn. Zoo moest het maar blijven, hadden de op varenden gedacht. Dan zou moeier de vrouw een flink loontje in handen krijgen. Maar toen het tegen 10 October liep had den de zwartgerande wolken weinig goeds voorspeld. Langzaam, maar onweerstaan baar was de storm komen opzetten. En wie het ergste had gevreesd kwam niet bedro gen uit. De logger kon het in dit weer niet bolwerken, hoe zeewaardig het schip ook was en welke goede eigenschappen en er varing de bemanning ook had. De stemming van den schipper was ver gald. Zeker. Prins had al vaak een fikschen storm meegemaakt. Maar dan was het ten minste nog zoo, dat hij het weer „voelde", dat hij houvast had. dat hij wist, waartegen en hoe hij vechten moest, dan begreep hij een kans, al was het maar een kleine, te hebben. Deze storm was raadselachtig. Er zat een stuursche dreiging in de lucht, die het schip in haar vaste greep bleek te heb ben. Het schip ging te raar doen. de storm had al te veel invloed. neen, de schipper was lang niet gerust Prins haalde zich alles nog eens voor oogen. 's Zaterdagsavonds was het tegen negen uur hard uit. het Zuid- Westen gaan waaien. Twee uur later werd het een storm. De Maria lag toen Noord- West voor met de zeilen gereefd voor storm weer! 's Zondagsmorgens ging de boot vol komen overwacht overstag, daar de wind op onberekenbare wijze tot Noord-Noord- West was rondgegaan. Het was nu vliegend stormweer met hooge door elkaar loopende zeeën. Half twee 's middags. De mannen waren geregeld paraat geweest. Nog steeds wees niets er op. dat de storm spoedig zou be daren. Toen gebeur:?e er iets, dat onder de toch zoo vastberaden visschers een paniek ver oorzaakte. Aan stuurboord achter kwam een zware stortzee over! De schipper werd aan bakboord achteruit overboord geslagen. Hij werd zoo plotseling opgenomen, dat hij geen kans zag om zich ergens aan vast te klem men en aldus den storm te weerstaan. Toen hij tot bezinning kwam lag hij weer op het dek van zijn schip. Men vertelde hem. dat de-stuurman en een matroos hem uit het water hadden gehaald en binnen boord hadden getrokken. Hij was er nog vrij goed afgekomen. Alleen was zijn linkerbeen gebroken. De schipper had ontzettende pijn, maar wilde zich nog niet gewonnen geven. Met moeite overzag hij zijn schip. Het beeld trof hem onaangenaam. De stortzee had alles op het achterdek weggeslagen. Het schip was leelijk gehavend en alleen een sterke hand zou het misschien nog kunnen redden. Schipper Prins gaf enkele bevelen. Hij liet het anker buitenboord gooien om de boot op zee te krijgen. Hij hoorde nog. dat het achterschip geheel met water was gevuld. Toen raakte hij zijn bewustzijn kwijt Er heerschte een groote verwarring aan boord, daar de bemanning zich niet langer kon beheerschen. Men liep elkaar in den weg, handelde verkeerd, gaf verwarde aan wijzingen. De omstandigheden werkten er toe mede. Logisch geredeneerd was het schip verloren. Deze storm was al te krach tig en geheimzinnig. Er zou een wonder kunnen gebeuren, maar de visschers durf den daar niet op te hopen.... Dien middag te vijf uurGierende storm, een wild heen en weer slingerend schip, kokende zee.... De bemanning ging omlaag om de zwemvesten te halen en be gaf zich toen direct weer aan dek. Aanhou dend werd het water over de boot gezwiept. Machteloos dreef de Maria naar het ondiepe water van de Doggersbank. De storm toonde daar eerst recht zijn kracht. Telkens en tel kens weer sloegen de zeeën over het schip. De boot begon te zinken. Eerst hadden de visschers het nog niet willen gelooven, maar nu kon er geen twijfel meer aan be staan. Kranig was er aan de pompen ge werkt, maar het was niet meer bij te hou den. De Maria maakte ontzettend veel water. We zinken! werd er steeds weer aan dek geroepen. De schipper, bijgekomen, hoonde het en kon niet langer in zijn kooi blijven. Zijn gebroken been werkte hem in alles tegen, maar wanneer hij niet naar bo ven ging. zou hij met zijn logger naar den kelder gaan. Zijn zucht naar levensbehoud maakte het hem mogelijk aan dek te krui pen. Even sloot hij zijn oogen. Het beeld was te verschrikkelijk. Het achterschip was geheel onder water, er was geen redding meer mogelijk En toch.... Prins had geen zwemvest bn de hand. Zonder het eigenlijk goed te beseffen, liet hij zich van het voorschip te water zakken. Zijn bemanning was reeds eerder in zee gesprongen en probeerde zich drijvende te houden. Al spoedig zag de schipper zijn boot zinken. Het was iets wat hij nooit zou kunnen vergeten.... Intus- schen werkte ziin geest koortsachtig. Hij moest iets stevigs in zijn macht krijgen om zich drijvende te kunnen houden. En zoo waar dreef de houten pomp naar hem toe. Tot dan toe had hij het deksel van de achterkist vastgehouden, hetwelk hij nu los kon laten. Na eenigen tijd kon hij tevens een breel oppikken. Vier uur lang heeft hij zoo gedreven Ein de uk, nadat hi| vele mijlen den moed had willen opgeven, was er een trawler in zicht. Het schip kwam dichterbij en er werd een boei met een lijn naar den drenkeling ge worpen, die deze echter niet kon griipen. Daarna kwam een lijn op de pomp terecht en hiermede werd de schipper aan boord van den trawler geheschen. Later kwam vast te staan, dat hij de eenige overlevende van de ramp was v. B. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 15 tot en met 21 November kwamen in Velsen 9 gevallen van diphtcrie marktbericht ijmuiden IJMUIDEN 27 November 1942 Kabeljauw (dicht) 12, bakoljauw (gestript) f 2,20, groote gul f 1,65— f 1,50, kleine gul 11,35— 1,20, idem 2e soort f 0,88—f 0,80, kleine schol 2e soort f 2. Idem 3e soort 10,80, Idem 4e sooi t f0,50, kl. middelschol f2,50, bot f 1, pufschai f 0,30, vtschpuf f 0,10, wijting gestript f0,88. wij ting dicht 10,80. SCHEVKNINGEN 27 November. De prijzen van de vcrsche visch waren heden: Kleine tarbot f 3,50—t 5, slips f 2,50, schol 3e soort f 0,80, schol 4e soort f 0,50, griet f2,50, schar 1 f 0,60, pufschai' f 0.30, wijting gestript f 0,88, wij ting ongestript f 0,80, kleine gul f 1,20—f 1,35, bot f 1,—. kleine rog f 0,50, vischpuf f 0,10, alles p. kg. Ziekenhuiswezen in den loop der jaren. Zooais wij reeds hebben medegedeeld, zal het Dinsdag vijftien jaren geleden zijn, dal het Antonius Ziekenhuis te IJimiiden-Oost officieel werd geopend. Daarbü herinner den wjj er aan, dat hieraan een groote be hoefte bestond, hetgeen na korten tüd dui delijk tot uiting kwam. Het is ongetwijfeld de moeite waard om de geschiedenis eens na te gaan, aangezien deze bewijst welk een volharding noodig is geweest om de plan nen indertijd tc verwezenlijken. Als we in gedachten meer dan vijf en zestig jaren teruggaan, weten we, dat de gemeente Velsen toen slechts eenige kleine dorpen omvatte. Het is te begrijpen, dat er toen van een eigen ziekenhuis in het ge heel geen sprake was en de menschcn voor verpleging op Haarlem waren aangewezen. Tijdens het graven van het Noordzeekanaal kwam hierin eenigszins verbetering. De aannemersfirma, die het werk uitvoerde, liet een ziekenhuisje bouwen op de heide, waar de Kanaalweg te IJmuiden-Oost is ge komen, dicht bij net tegenwoordige klap hekje. Het werd uit hout opgericht en was in alle opzichten zeer primitief, maar voor dien tijd was een en ander toch van bijzon dere beteekenis, aangezien een dergeluke maatregel bii 'n commercieel bedrijf in Ne derland tot de zeldzaamheden behoorde. De inwoners van het toenmalige Velsen hebben van het huisje een nuttig gebruik kunnen maken, onder meer tijdens de pokkenepi demie van 1871, toen het ter isolatie van patiënten geregeld werd gebruikt. Na het gereedkomen van het kanaalwerk werd het door de gemeente gekocht. Later werd er een school gevestigd (de eenige openbare lagere vcor IJmuiden en De Hei de welke De Ziekenschool werd genoemd. Naderhand werd het gebouwtje verhuurd, nu eens als woning en dan weer als pak huis, tot het geheel met den grond gelijk werd gemaakt. Intusschen had het vele jaren dienst gedaan, ook als isolatieruimte voor besmettelijke ziekten, nadat de Ont- imettingsdicnst der gemeente Velsen was jereorganiseerd (1911) en er een Gezond heidscommissie was ingesteld. Wanneer er patiënten (speciaal kinaeren) waren, kwa men er zusters en wanneer er geen verple ging noodzakelijk was, stond het daar ge heel verlaten. Het was regel gebleven de zieken eerst naar Haarlem te verwijzen en slechts als er in deze stad geen plaats was, werd van het gebouwtje op de heide ge bruik gemaakt. Het is echter wel eens zoo druk geweest, da* vergrooting noodzakelijk was, zoodat er een tijdelijke hulpschool van elders bij werd geplaatst, mede als woning voor de verpleegsters. Er waren toen acht bedden voor patiënten. Kende IJmuiden geen andere mogelijk heid om zieken onder te brengen Het Witte Kruis had in 1909 een ziekenhuis ge sticht, maar dit was uitsluitend voor zee lieden bestemd. Omstreeks 19111912 werd een poging gedaan om in samenwerking met Het Witte Kruis een oplossing voor het nijpender wordende vraagstuk van de zic- kenhuisverpleging te vinden, maar resultaat bleef uit. C'omitè gevormd. Dr. P. W. Onnen en de heer F. P. Ver meulen belegden daarna ten gemeentehuize een vergadering voor personen van zeer verschillenden aard. Nadat de moeilijkheden en mogelijkheden onder oogen waren gezien werd er onder voorzitterschap van dr. On nen een comité gevormd, dat plannen voor den bouw van een ziekenhuis diende te ontwerpen. In afwachting van hetgeen op deze wijze zou worden bereikt, besloot het 'emeentebestuur de zaak even aan te zien, ïoewel in 1911 vijfduizend gulden voor een nieuwe barak was gevoteerd. Het comité vernam, dat van andere zijde een plan tot oprichting van een ziekenhuis ter hand was genomen. De Eerw. Paters van het toenmalige Vclseroord hadden daartoe in samenwerking met de Liefdezusters van Simpelveld het voornemen. De plannen en de teekening waren reeds gereed: het lag in de bedoeling er een opleidingsschool voor pleegzusters aan te verbinden. De oorlog, die in 1914 uitbrak, verhinderde echter do verwezenlijking en maakte het tevens on mogelijk de pogingen van het eerder ge noemde comité te doen slagen. Wel gelukte het door den geldelijken steun van wijlen mevrouw Cremer eerst aan de Wüstelaan te Santpoort en later aan den Duin en Kruidbergerweg een villa als verplegings- en rusthuis in te richten. Tenslotte werden de kosten evenwel te hoog, zoodat dit zie kenhuisje op 30 April 1922 werd gesloten. We hebben een flinke schrede voor waarts gedaan en moeten dus nog oven terugzien om volledig te zijn. In 1914 was te IJmuiden een afdeeling van Het Roode Kruis gevormd, die in het gebouw van het voormalige Café Afslag aan de Kanaal straat een goed ingericht ziekenhuisje stichtte. Het stond onder leiding van dr. Van der Horst, doch was alleen voor zee lieden bestemd. Na de demobilisatie werd door Het Roode Kruis in een der vrijgeko men barakken op het Sluiseiland een ander ziekenhuisje gevormd, doch de ligging was zeer ongeschikt, zoodat er nooit gebruik van is gemaakt. Siftds langen tijd was er in het duin een quarantaine-barak, waar aan de burgers natuurlijk niets hadden, aangezien deze voor de eigenlijke bestem ming gereserveerd bleef. Toen de quaran taine naar Amsterdam was verplaatst nam de gemeente de barak over (3 October 1922) voor besmettelijke ziekten. We moeten nóg eens terugzien. Een aantal raadsleden had op 31 October 1917 het initiatief genomen tot een voorstel in zake de instelling van een gemengde com missie, die het vraagstuk in zijn geheel onder oogen zou zien. 14 December 1917 werd tijdens een raadszitting in principe besloten een crediet van f 1000 toe te staan voor het ontwerpen van plannen en een commissie te benoemen. BELANGRIJK VOORSTEL. Onder dagteekening van 22 December 1917 ontving het gemeentebestuur een schrijven van de Mariastiohting te Haar lem, waarin werd medegedeeld, dat deze instelling zoo spoedig mogelijk wilde be ginnen met het bouwen van een aan de eischen des tijds beantwoordend groot ziekenhuis te Velsen, bestemd voor patiën ten van'alle richtingen. Men had zich reeds verzekerd van een uitgestrekt terrein te Vclseroord en het bouwplan was zoo ge regeld, dat de inrichting terstond na den oorlog voor vijftig a zestig zieken kon worden gebouwd, waarna het volgens de behoefte zou kunnen worden uitgebreid. De Maria-Stichting vroeg de medewerking van de gemeente in den vorm van een renteloos voorschot van honderdduizend gulden, aflosbaar in vijf en zeventig jaren óf een jaarlijksche subsidie van vijfduizend gulden gedurende vijf en twintig jaren. De brief werd in handen van boven genoemde commissie gegeven, die 11 Fe bruarl 1918 rapport uitgebracht. Haar oor deel was afwijzend, op grond van do ge bleken onmogelijkheid van samensmelting in een gebouw van een dergelijke religieuse inrichting en een daarnaast te stellen neutrale en tevens omdat door inwilliging van het verzoek de mogelijkheid om het raadsbesluit inzake den bouw van een ge meente-ziekenhuis te verwezenlijken, vrij problematiek zou worden. Burgemeester en Wethouders besloten een afwachtende houding aan te nemen tot het rapport van de ziekenhuiscommissie zou zijn binnen gekomen. (Slot volgt). WATERVLIET IN ACTIE. Zondag zal de korfbalvereeniging Water vliet weer een volledig programma afwerken Mede in verband met de opmerkelijke plaat sen, die d<- Veleer twaalftallen momenteel ln hun afdeellngen bezetten, zal het zeker niet aan belangstelling en.... spanning ontbreken. Ongetwijfeld zullen de korfballers alles In het werk stellen om het resultaat zoo goed mogelijk te doen zijn en aldus hun kansen te behouden of zelfs tc verbeteren. Watervliet I ontvangt te half elf Aurora I n het tweede twaalftal der Velsennren krijgt te half drie Nw. Flora II op bezoek. Water vliet III gaat naar Haarlem om er te kwnrt over twe<- tegen Haarlem IV te spelen. Deze drie wedstrijden kunnen worden ge wonnen, maar het ls noodzakelijk, dat de tegenstanders in ieder geval niet worden onderschat. Laatste hoofdklasse-wedstrijd. Dr liefhebbers van waterpolo zullen Zondag zeker geen reden hebben om over gebrek aan afwisseling te klagen. In het Velserbad zal een aantal wedstrijden worden gespeeld, die de moeite van het aanschouwen waard zul len zijn. Het eerste zevental van V. Z. V. speelt den laatstcn wedstrijd voor de hoofdklasse-com petitie tegen D. W. R., waarvan uit met 53 werd gewonnen. Ongetwijfeld zullen onze plaatsgcnooten alles in het werk stellen om voor de laatste maal goed voor den dag te komen. Het Is noodzakelijk, dat vele sup porters van hun belangstelling blijk geven Het eerste dames-zevental van V. Z. V. ont vangt D W. R. II. Het heeft tot dusver de twee wedstrijden die voor haar waren vast gesteld gewonnen, waarvan één reglementair wegens niet opkomen van den tegenstander. De dames hebben dus goede kansen, evenals V. Z. V. II, dat H. P. C. III ontmoet. De Velsenaren hebben tweemaal gespeeld, waar van één overwinning en een gelijk spel de resultaten waren. Verder komt een V.Z.V.- combinatie tegen een D.W.R.-combinatie in actie. De eerste wedstrijd zat tc twee uur beginnen. GROOTE HOEVEELHEID VISCH ONTVREEMD. Inbraak in pakhuis aan de Kalvcrstraat. De visch is schaarsch en veel waard, zoo dat degenen, die het met de eerlijkheid niet zoo nauw nemen, gaarne van een mogelijk heid, om een dergelijk voedingsmiddel te ont vreemden, gebruik maken. Dezer dagen werd er ingebroken in een pakhuis aan de Kanaal- straal te IJmuiden, waartoe een hangslot rd geforceerd. De buit zal den indringer niet zijn tegengevallen, want hij kon zich van een groote hoeveelheid blikken, inhou dende geconserveerde visch, meester maken. De Velser politie, die van een en ander in kennis is gesteld, is bezig met een onderzoek. ER WERD FRAUDULEUS GESLACHT. Inval tc IJmuiden-Oost had succes. Door de politie werd vermoed, dat in een perceel aan de De Ruijterstraat te IJmuiden- Oost vleesch werd verhandeld, dat van frau duleuze slachtingen afkomstig was. Er werd een inval gedaan en het resultaat bevestigde de veronderstelling. De politie trof een hoe veelheid vleesch aan van een op ongeoor loofde wijze geslacht paard. Het verdere on derzoek wees uit. dat dit te IJmuiden moest zijn gedood. Aldaar werd eveneens een hoe veelheid vleesch, benevens slagersgcreedschap aangetroffen. Op een en ander werd beslag gelegd. Nader vernemen wij, dat er eenige arrestaties zijn verricht. DE JEUGD MOET OPPASSEN. In het begin van deze week had er op den hoc-k Kerkweg—Terrasweg te Santpoort een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door W., wonende te Santpoort en een negenjarigen fietser. De knaap vervoerde met zijn rijwiel een jongen van zes jaar. De toedracht van het ongeluk duidt op een ge vaar, dat nogal eens de aandacht vraagt. De auto reed op den Terrasweg, terwijl de jon gens op den Kerkweg den Terrasweg nader den. Zij slaagden er niet in bijtijds te rem men, waardoor ze tegen de auto aan reden. De politie heeft vastgesteld, dat den chauf feur geen schuld treft. Zij acht het nood zakelijk er de aandacht op te vestigen, dat een negenjarige jongen onbekwaam is om op een rijwiel een ander persoon te vervoeren. Het is goed, als de ouders hun kinderen hier op wijzen. Ditmaal hadden de knapen niet veel hinder van hun onvoorzichtigheid. De oudste kreeg een vleeschwond aan zijn wang en de jongste bekwam een schaafwond aan een van zijn enkels. Over het algemeen zijn de gevolgen ernstiger EINDE JUBILEUMREEKS NADERT. 1(,)0P van December zullen nog vijf jubilea bij de Papierfabriek Van Gelder Zonen worden herdacht, n.l. twee zilveren en drie uitgestelde 25-jarige jubilea. De heer J. Pronk van de afdeeling schil ders zal 1 December 35 dienstjaren hebben, gevolgd door den heer F. J. Dekker van de afdeeling buitenploeg op 4 December, even eens 35 jaar. De heer J. Meurs is op 5 December 25 ïr.nr in dienst bij de papierfabricage: op 15 December de heer W. van Wijk, arbeider in het kookhuis der cellulosefabriek 35 jaar en de heer D. van Dijk, werkzaam in de papierfabricage, sluit op 17 December met een 25-jarig dienstverband de groote reeks ••an jubilarissen van het afgeloopcn jaar. VRIJE EVANGELISATIE. De hoer J. Pereboom te Noordwijk aan Zee zal Zondagmiddag vier uur voor de Vrije Evangelisatie in het gebouw Willebrordstraat 10 te IJmuiden-Oost voorgaan. GEREFORMEERDE KERK. Tn de Gereformeerde Kerk aan de Bur gemeester Rambonnetlaan zal Zondag geen godsdienstoefening worden gehouden. Ds. W. Seinen te Baam zal om tien en drie uur in de Gereformeerde Kerk aan de Noorder kade voorgaan. BUBBELTJE EN KNOR Teekening HesseJs (Pax Holland nv) IJMUIDEN Zuinig met gas Onder verwijzing naar de advertentie ©ds blad van heden wordt er met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de grootst moge lijke zuinigheid bjj het gebruik van gas drin gend noodzakelijk is, daar anders gevaar bestaat, dat de gaslevering zal moeten wor den stopgezet. We zien: V.S.V.—BLAUW WIT. Br. Het was Zondag j.l. ongetwijfeld een klontje uit de V. S. V.-pap, toen het eind signaal bij den wedstrijd AjaxV. S. V. syno niem was met een 32 nederlaag. Het feit, dat Feijenoord een puntje verspeeld had. was natuurlijk eendeels een pleister op de geslagen wonde, doch aan den anderen kant gaf het aanleiding tot deze overpeinzing „Het verschil had nu nog maar één puntje behoeven te zijn." Thans echter bedraagt het drie punten, doch met nog 7 wedstrijden voor den boeg en het feit, dat Feijenoord toch weer niet zoo'n wonderploeg heeft, dat die niet te kloppen zou zijn, is nog van alles mogelijk. Maar.... dan moet V. S. V. beginnen mei morgen tegen Blauw-Wit op den vollen buit beslag te leggen. En daartoe is zjj o.i. in staat. Als we nog eens bedenken, dat BI.-Wit in het Stadion geen voet aan dea grond kreeg tegen de rood witten, als we, om dichter bjj huis tc hljjven, nog even in herinnering brengen dat BI.-Wit 't den vorigen Zondag slechts tot een gelyk spel tegen Emma kon brengen, dan ligt de conclusie voor de hand, dat V. S. V. de ontmoeting van morgen kan winnen. En de V. S. V.'ers zullen haar o.i. ook zeker winnen, als zij hun aanvallen, in een vlot tempo, over hun gevaarlijke vleugels leiden met wèl-gcplaatste ballen. En dat zij hiertoe in staat zijn, hebben zij dit seizoen reeds meer dan eens getoond. STORMVOGELS KX PERI MJE NTEERT. (Van onzen voetbalmedewerker.) In ons blad van gisteren heeft men de opstelling van het Stormvogels-elftal kun nen lezen. Den aandachtigen lezer zal hel opgevallen zijn, hoezeer deze opstelling af wijkt van die der vorige week. Vooral de voorhoede heeft het moeten ontgelden, wat ons in 't geheel niet verwondert. Hessels, Opbergen en Keur toch voldeden zoo slecht, hun spel bood zoo weinig perspectief, dat men zonder bezwaar tot een proefneming met andere spelers kon overgaan, onder het motto: „Slechter kan het al niet". Als linksbuiten is nu opgesteld Ninaber en als deze stevige, enthousiaste speler op dreef is, zooals wij dat het vorige seizoen van hem gewend waren, dan beteekent zijn heroptreden ongetwijfeld een verbetering, "Van I'el is weer naar zijn oude plaats ge dirigeerd waar hij o.i. beter voldoet dan als rechtsbinnen. Op laatstgenoemde plaat; speelt 7iu Hamers en we hopen, dat deze nu toch eens zal laten zien, wat hij wel ln den mars heeft. Dat is ongetwijfeld heel wat meer dan wat we den vriendschap- pelijken wedstrijd tegen Z.F.C. uitgezonderd tot dusver van hem te zien gekregen hebben. Om wat gang in de voorhoede te brengen is Sehoorl als midvoor opgesteld. Dat hem voor deze plaats „den" man vinden, bzouden we niet gaarne beweren daar voor is hij o.a. niet bewegelijk genoeg doch een feit is 't, dat hij in ieder geval een schot kan lossen. I>oor een en ander kwam cehter de spil plaats vacant. Hiervoor heeft men 't oog op Gerrit Visser laten vallen. Hoe deze be scheiden speler als spil zal voldoen, natuurlijk een open vraag, doch we zijn er bijna van overtuigd, dat de elftal© missie van haar keus geen spijt zal hebben, als Visser zich voorneemt een gematigd btopiK-rspU-partij lo spelen. En tensoltte is als rechtsachter Van Don gen opgesteld. Dezen jeugdigen speler heb ben we met veel genoegen in 't tweede elf tal zijn backpartij zien spelen, zoodat w< met vertrouwen zijn optreden in „het eer ste" tegemoet zien. R. FEDDEMA OVERLEDEN. In den ouderdom van 58 jaar is de heer R. Feddema, een in IJmuiden bekend zaken man, overleden. Reeds vóór den vorigen wereldoorlog kwam de heer Feddema uit Eenrum in Groningen naar IJmuiden, hij bediende in een bestaande zaak werd. In 1923 vestigde hij zich zelfstandig als eerste manufacturer van beteekenis in Nieuw- IJmuiden. De heer Feddema, die zeer vele vrienden heeft verworven, is bestuurslid ge weest van de Winkeliers- en Handelsvereni ging „Groot-IJmuiden" en van de buurtver- eeniging „Kennemcrlaan". De II. Uitvaartdienst zal Dinsdagmorgen om half tien in de Parochiekerk van den H. Gre- gorius te IJmuiden worden gehouden, begrafenis heeft plaats op het R.K. kerkhof tc Alkmaar. DIENSTHONDEN OEFENEN. De afdeeling Velsen van den Nederland- schen Bond voor den Diensthond is nog steeds actief en zoo wordt er geregeld op het terrein aan den Duin en Kruidberger weg geoefend. lederen Dinsdagmiddag doen de trouwe honden hun uiterste best om goede prestaties te leveren. Vooral het z.g. „pakwerk" blijkt steeds een belangrijk on derdeel van het werkprogramma te zijn. De leiding berust nog steeds bij den heer H. Verwey. In de raadszaal te 's-Hertogenbosch is dezer dagen door den burgemeester van Den Bosch gedemonstreerd, hoe in zeer korten tüd de kostbare gobelins en het schilderij van den schilder Van Tulden in tüden van gevaar verwijderd kunnen worden. Het waardevolle schilderstuk boven de in den oorspronkclijkcn stül gerestaureerde monumentale schouw wordt door middel van een katrol van zün plaats gehaald. (V.N.P./Zeylemaker Pax Holland c) De bioscopen presenteeren. Vaarwelvrijgezel. De kracht van de film schuilt in de bewe ging en als de mogelijkheden worden gebruikt kan met een beeldenreeks veel meer in den zelfden tijd en suggestiever worden verteld dan met woorden. De vaart in een rolprent houdt den toeschouwer, die óók, maar niet hoofdzaak (en daar gaat het toch om), luisteraar is, vast en stelt hem in staat eigen indruk en een zelfstandig oordeel te vormen, waarbij omhaal door middel van ge sprekken overbodig is. Hij kan alles volko men beleven en houdt zijn impressies vast. De groote mogelijkheden van den filmband kunnen ook worden gebezigd om het publiek iets voor te zetten, waarvan de eigenlijke be doeling anders is. Men kan een klucht ver filmen. En met Vaarwelvrijgezel, welke rolprent in Thalia wordt vertoond, is dit het geval. Er is meer van een verfilmde klucht dan van een „kluchtachtige" film sprake. Dc handeling is op woorden gebaseerd en deze grondslag is geheel gehandhaafd. Daarom heeft Vaarwelvrijgezel geen pretenties. Het is enkel de bedoeling geweest het publiek een tijdlang genoegelijk bezig te houden. En in dien opzet is men wel geslaagd. Bij een klucht behooren dwaze verwikkelin gen en die zqn hier te over, zoo talrijk en dol zelfs, dat de schrijver er op het einde geen raad meer mee wist en voldaan moest zijn met een ontknooping, die even fantastisch is als het heele geval, waarin de sterren zich dan ook tot het genoegelijke hebben bepaald Lachen kan men wel, niet voluit, maar glimlachen. En de liefhebbers van dit genre zullen dat weten te waardeeren. Houdt men van dwaze verwikkelingen, welnu dan kan men uit het voorgaande opmaken, dat men niet op rantsoen wordt gesteld. Dan zal men zeker een wijle zijn zorgen vergeten en met aandacht luisteren naar al die gesprekken, waarin de komische noot niet ontbreekt. J. J. E. VAN BAARSEL. agenda ijmuiden. ZATERDAG 28 NOVEMBER. Thalia: Vaarwel vrijgezel, 7.30 uur. De Pont: Wiener Blut. 7.30 uur. ZONDAG 29 NOVEMBER. Thalla: Vaarwel.... vrijgezel. 3, 5.15 en 7.30 uur. De Pont: Wiener Blut, 3 cn 7.30 uur. maandag 30 NOVEMBER. Bioscopen: Zaterdag. „Wiener Blut". Alleen de titel „Wiener Blut" zegt reeds vol doende, dat de rolprent, welke in de komende dagen door de directie van Bioscoop De Pont wordt vertoond, een aaneenschakeling vroolijke, luchtige scènes is. Ja, het echte Weensche karakter van deze bijzondere film verraadt zich al dadelijk door de soepele, dei nende walsmelodieën, die menig boeiend schouwspel op fraaie wijze begeleiden. Verder zijn het tempo, de gemoedelijkheid en de tin telende humor handig in het gegeven ver werkt. George Graaf Wolkersheim, buitengewoon gezant van het vorstendommetje Reuss, woont met zijn Melanie, een Weensche, het „Wiener Congres" bij. Zijn terughoudende, zakelijke persoonlijkheid vormt met deze voor hem gloednieuwe, ongewone, levendige omgeving, wel een schril contrast. Vanzelfsprekend blijft een conflict dan ook niet achterwege, want zijn charmante cchtgc- noote voelt zich onmiddellijk in het Weensche leven thuis. Het vrouwelijk geslacht weet den graaf spoedig te beïnvloeden, zoodat hij zijn stijve manieren weldra vaarwel zegt. Een Weensch balletmeisje, Liesl Stndlcr. gelukt het zelfs om met hem het groote Congresbal bij te wo nen. Als zijn echtgenoote, Melanie, eveneens met een Beierschen kroonprins op het bal verschijnt, dan komen de verwikkelingen. Bij al deze gebeurtenissen vormen de bedienden Knöpfel en Jean een komisch tweetal, dat steeds voor een opgewekt intermezzo zorgt. Het zijn slechts enkele beknopte indrukken an deze bonte film, waarin vele bekende artisten optreden. Als de graaf Wolkersheim vertolkt Willy Fritsch de hoofdrol, terwijl Maria Holst met haar pittig spel zijn Weensche echtgenoote. Melanie. uitbeeldt. In Dorit Kreysler ziet men de temperamentvolle artiste Liesl Stadler. Theo Lingen en Hans Moser weten steeds door hun mimiek en gebaren de lachlust op te wekken, hetgeen vooral ln het slotgedeelte tot uiting komt. Voorts kunnen Fred Liewehr als kroonprins Ludwig van Beieren, Hcdwig Bleibtreu als Vorstin Auersbach, Paul Henckcls als vorst Ipsheim worden vermeld In deze film Wiener Blut is dc wals de stu-, wende kracht van afwisseling, spel en mcc- VAN EEN HAARD TOT EEN BRILLEGI.AS. Wat er werd gevonden. Aan hel hoofdbureau van politie zijn in (1c laat ste dagen weer allerlei gevonden voorwerpen aangegeven. De gebruikelijke lijst luidt: een kaart met drie platen, enkele wantjes, eenige poitemonnales, enkele sleutels, een bruine kin dermuts, een blauwe autoped, een nikkelen broche, een groene muts met handje, enkele handschoenen, een pet, een paraplule, een da mestasch, een auto-achterschot, een bankbiljet van f 1. een gouden ring, een haard met drie platen, een rozenkrans, een blauwe Japon twee blöusjes, een brilleglas. Er worden Idcren werkdag op de bekende uitsluitend mondelinge inlichtingen verstrekt, (behalve op Zaterdagmiddag) aan het hoofdbu reau, Tlberluspleln. sleepende muziek. burgerlijke stand ONDERTROUWD: J. J. Gravemakcr. Vieetstraat 17, IJmuiden en M Groen, Carollnaslraat 13 IJmuiden. Toek. adres: Vieetstraat 17. IJmuiden; H. Langbroek, W. Beukelszstraat 6. IJmuiden en B. j. R. Smits, Dixmuidelnan 221, Berchem. Tock adres: W. Beukelszstraat 6, IJmuiden, Weers, Cederstraat 25. IJmuiden en E. Martens, Schulpweg 25. IJmuiden; A. W. Kalt, Markt E 121, Schagen en J. J. Nierop, Leeuweriklnan 13, IJmuiden; A. 1'. I'. van Breda, Melklaan 26, Vcl- sen-N. cn T. Oudshoorn, Hcldcstraat 12, IJmui den. Toek adres: Walervllctstroal 48, Velsen-N.; v. d. Hoeden. Hurg. Enschcdelaan 31, Sant poort en J. v. Voorthulzen. Burg. Enschcdelaan 31. Santpoort. Toek. adres: Burgemeester Ensche- dclaan 31. Santpoort; J. C. Mattlcslng. Havenkade 5, IJmuiden cn C. Wallast, Mahustraat 25, IJmui den. Tock. adres: Havenkade 5, IJmuiden; G. F Boot. Ccderstraat 22. IJmuiden cn A. C. v. d. Boosch, Tulpenstraat 9, Santpoort. Toek. adres: Tulpenstrnnt 9. Santpoort; J. Jochems, Marconi straat 54, IJmuiden en D. C. Koper, Edsonpleln 2, IJmuiden; E. Honner, Tulponstraat 30, Hilver sum en A. Tibbocl, dc Gcnestctlaan 49, Velsen; L. Stolk, Watervlletstraat 22. Velscn-N. cn M E. Sllngs. Melklaan 98. Vclsen-N. Took, adres; Laan v. Caönlann 16, Beverwijk; B. Meljboom. Zuiderkade 8. IJmuiden en P. H. Bauwcns. Roo- zenstraat 36a. Arnhem. Tcok. adres; Conrad- 4 rd.. IJmuiden; K. M Wljkcr, Conradstraat 15, IJmuiden en H. M. Veldman, de Ruijterstraat 97, IJmuiden. Toek. adres: de Ruijterstraat 97. IJmuiden; J. Sllngs, Melklaan 98, Velsen-Noord en N. Post Huygcnsstrant 35, IJmuiden; A. den Oever, v. Wnssenaerstrant 64, IJmuiden; en A. J. Anepool. Tutndersstraat 63. IJmuiden. Toek. adres: Tuindersstraat 63. IJmuiden. GEHUWD: Th. Diepen en R A. M. v. d. Does, A dam, Ruy&daelstraat 75 III; P. Moorland en D. Wljker, A'dam. Kromme Mijdrecht 38 III' A. W. Wezelman en A. v. Duljn, Den Helder, Brou werstraat 37; J. II. M. Beck en J. P. E. Donker. Rotterdam, v. d. Horststraat 5; W. Ernens ei D. Verbeek, Santpoort, Schuitstruat 16; Dekker en A, Boogaard, IJmuiden, B - A.kade 28 rd.; J. Irik en J. P. Jansen, IJmuiden. Ratelsstraat 2; A. P A. v. Croonenborg en F. de Ridder, IJmuiden. Mahustraat 18; F. O. dc Weent en P. .1. Muntendam, Velsen-N-, Pclsstraat 24; H. Lichtcndnhl en A. J Bos, IJmuiden, W. Ba- rcndszstraat l: C. Jongeling en M. ten Have. IJmuiden, de Ruijterdw.straat 8; K G. Kruse en F. Standhart, IJmuiden. Willebrordstraat 17; Bakker cn J. den Hollander, ^antpoort, Gladlo- lcnstraat 15; J. B. Schaap en k. dc Ruiter, Vclser- dulnweg 20:1. J. v. d. Lugt on H. H. Jasperse, IJmuiden, Kompasstraat 52; L. H. de Vrind cn I). Udma, OVERLEDEN: M. Hardon, 82 J cchtgenc. Brinkman, Btezeweg 102, Santpoort; C. de Gier, 69 j cchtgenc. v C. Dekker. Terburgstraat 20. Santpoort; J. Gerrlts. 60 J., cchtgcn. v J. Louw- is. Waterlandwcg 6. Velsen; G. Heekelaar, 79 wed. v. C. Vermeulen. LIJsleilaan 1, IJmuiden; A. Koppe, 74 J.. echtgen. v. D v. d Mcljden, Planciusstra.it 15, IJmuiden; P. H. Piepers, 8 m., z. v. J. W. G. H. Piepers, Beverwijk; C. v. Nim- wegen, 78 J., echtgene. v. H. v. d. Kool, Walra- venstraat 30, Velscn-N.; Joh. A. Dijkman, 76 wed v. J. Sehoorl. Melklaan 2, Velsen-N.; W Meijer. 65 J., echtgene. v. J. Broczo, RooswlJker- taan 12, Velsen-N.; WclJ. 69 echtgen. v. G. Engelhart, Lagerstraat 42. IJmuiden; A Wllner. 72 j wed. v. W. llelmich, R. Claeszcnstraat 10, IJmuiden. GEBOREN: W. J. Clazing. z., Planclusdwarg- straat 5, IJmuiden; J. F. dc Vos. z„ Cnscmbroot- zljstraat 10. IJmuiden; J. dc Heer, r... Doodweg 51, Velsen-N.; A. v. Steln. z., Achter Stationsweg 49, IJmuiden; F. van Oosten, d., Tiiindersstra.it IJmuiden; H. Smit, z.. Adrlannstraat 33 rd., IJmuiden; H van Vliet. d.. Burg. Rambonnetlaan 36. IJmuiden; L. J. Olevler, z., Plet Hclnatraat 44. IJmuiden; C. v. Keken, Hagcllngerweg 7. Santpoort; E. Glas. z., Bloemstraat 121, IJmui den; Z. J. v. d. Weerd. d.. Kruisstraat 16. Vcl- sen-Noord. dienst apotheken. Zondag-, avond- cn nachtdienst: IJmuldcr Apotheek, Kennemerplein. VELSER AGENTEN VOETBALLEN. Het elftal der Polltletportverconlging Velsen speelt hedenmiddag een vilendschappclljken voet bnlwedstrljd tegen Vcrlbus Unltus 1 personeel van het Provinciaal Ziekenhuis. Met deze club werden reeds eerder ontmoetingen gehouden. Er zal worden gespeeld op het terrein van het H. J. DE VRIES. Provinciaal Ziekenhuis. hoofdklasse competitie dammen. Aangezien de wedstrijd H.D.C.—Oosterk wart Ier door H.D.C. met 164 werd gewonnen en de ont moeting D.C.IJ.—Stabiel niet door ging Is de stand in de hoofdklasse-competitie Noord-Hol land als volgt: gesp. gew. gel. ver!, pt v.-t. Haarl Damclub 5 3 1 1 7 67—33 Zaandam 3 3 0 0 6 37—23 IJmuiden 3 2 0 1 4 35—25 Wormerveer 3 1 0 2 2 26—30 St. Bavo 3 X 1 1 3 32—30 Oosterkwartier 2 0 0 2 0 9—31 Stabiel 3 0 0 3 0 26—34 Heden wordt Oosterk wartler—Zaandam te Haarlem gespeeld. VELSEN UITSLAGEN S.S.H. Zooals we hebben medegedeeld heeft de gymnastiekvereenlglng S.S.H. ln de Da Costa- school te Velsen Noord onderlinge wedstrij den gehouden, die als geslaagd kunnen worden beschouwd. We laten hieronder nog cnkclo uitslagen volgen: Jongste meisjes: Eerste gelid: 1 W. v. d. Burg, 37 punten. 2 R. Otte 36'/2 pt„ 3 T. Waag- meestcr 35 p. Tweede gelid 1 L. Rooth. 33% p.,2 G. Hartman en A Pnnis, 33 p., 3 C. Col- lard en P. Htlbcrts 32"* p. Derde gelid, l H. v. d. Vlerk en A. Pilanen 31'/2 p. 2 T. Struik 31 p.. 3 M. Hekman 30 p. Adspiranten-meisjcs: Eerste gelid. 1 A. Kesscns 39Vi P- 2 G. Pool en B. v. d. Winden 36 p., 3 C. Lcemhouts 34'/2 P- Tweede gelid: 1 F. Martens 36'/2 p., 2 G. Hollander 32V? p., 3 Hilberts 30J^ p. Dames. Eerste gelid: l C. de Pagter en A. IJ8selmuldon 42 p.. 2 J. Bruinzeels 37 p., 3 v. Rookhulzen 36 Va p. Tweede gelid: 1 T. Blotevogel 37'/s n.. 2 I,. v. d. Outenanr 37 p., 3 R. v. Veelen 36 Vfc p. OPSTELLINGEN DER VELSER CLUBS. Na de op eigen terrein tegen T.Y.B.B ge leden nederlaag gaat Kinhelm Zondag op bezoek bii Halfweg Het medespelen van Cnossen als rechtshalf heeft tot gevolg ge had, dat Kuilenburg en Versteeg resp. weer als linksbuiten en -binnen zijn opgesteld. Kinheim vertrekt met; H. B. Daniels N. N. en S. de Vries: F. Cnossen, P. Rem en H. J. v. d. Wateren: W. A. Raaymaker J. Rademaker, P. A. dc Boer, A. Versteeg en O. Kuilenburg. De „Breesnpers" gaan na hun overwin ning op C.S.V. thans op bezoek bij Zee vogels te Egmond. Het elftal van V.V.B. is ongewijzigd en vertrekt met: O. Olivier H. Lantsink en P. Clots; P. de Greef. J. Bra- venboer en J. v. d. Linden: P. de Ruiter, L. Spruit, C. v. d. Bosch. M. de Boer en R. Nooi. De R.K. Spor t vereen it? ing „I.E.V." knjgt bezoek van ae club uit Bergen van geliik- luidenden naam. I.E.V. verschynt voll-dig metA. Lute; J. v. d. Zon en J. v. d. Vlies; J. Brakenhof, P. v. d. Berghe en G. Oort huis; S Slotemaker, J. Schavemaker. G. Nieuwenhuisen, A. Verkooyen en P. Sehoorl. SANTPOORT OPRICHTING DE TERRASVOGEL GOEDGEKEURD. Zooals men weet werd korten tijd geleden de supportersvereeniging De Terrasvogel op gericht. Reeds dadelijk werd begrepen, dat deze voor dc voetbnlvereeniglng Tcrrasvogels veel nut kan zijn. niet alleen thans, nu het met het eerste elftal minder goed ls ge- maar ongetwijfeld ook later. In andere plaatsen is de beteekenis vnn dergelüke clubs immers duidelijk tot uiting gekomen. Naar wij vernemen heeft de procureur-ge neraal thans zijn goedkeuring nnn de oprich ting van de supportersvereniging De Terras- vogel verleend. Het bestuur kan zijn activi teit dus in het vervolg volledig ontplooien We twijfelen er niet nnn of het zal daarbij op veler medewerking kunnen rekenen. SUPPORTERS WEER PARAAT. Tcrrasvogels heeft Zondag tc Halfweg op dc gelijknamige club ccn overwinning wo'cn te behalen, welke prestatie des te opmerke lijker is, wanneer men in aannjerking ncmt, dat dit de eerste nederlaag van Halfweg was. Het is derhalve te begrijpen, dat dc weds'-ijd Terrasvogels—Zandvoortmeeuwon in ons dorp met vertrouwen tegemoet wordt gcr.icn. Het zal ien goede krachtmeting worden. De Terrasvogels denken er niet aan hun te genstanders te onderschatten on daarom heeft het bestuur van dc supportersvereeniging be sloten weer een beroep op de leden tc doen om hun club morgen krachtig nan te mocdlvon. Het zal in ieder geval niet aan belangstelling ontbreken. Zondugochtend zal in de Nederlandsch Her vormde Kapel door ds G J. Waardenburr te Haarlem het H. Avondmaal worden bcdi'nd. Hierbij zal een ouderling der gemeente te genwoordig zijn, zoodnt dit Avondmaal ker kelijk gcsanctionnccrd zal zijn. WAT SPORT VEREENT WACHT. Sport Vereent heeft met 60 van Ooster- kwarticr verloren, nadat de rust met 2—0 was ingegaan. De Snntpoortsche ploeg telde twee invallenden. Morgen komt Amsterdam Zuid achter dc Ruïne van Brederodo op bezoek, waarvan in de hoofdstad werd gewonnen De geschiedenis zal zich wol horhalen wanneer onze plaatsgcnooten met een volledig twaalf tal in het veld kunnen komen. Sport Vereent Is dnartoc trouwens verplicht, om zijn plaats op de ranglijst te kunnen handhaven. Om twee uur speelt Victorie tegen de re serves van Sport Vereent. \yin wie in den uit wedstrijd met flinke cijfers werd verloren. Zal Sport Vereent 2 de kans, om de 0 van de rang lijst tc doen verdwijnen, nu eindelijk grijnen? De zwakke plaats van deze ploeg moet onder den pnal worden gezocht. In het veld zijn do Santpoorters vaak sterker, zooals Zondag J.l. tegen D.T.V.. waarvan desondanks werd ver loren. Een juister schot en.... de roode lan taarn zou niet in Santpoort komen! TERRASVOGELS ONGEWIJZIGD. De Santpoortschc Vogels bekampen de sterke Zandvoortmeeuwon met het volgend elftal N. N., Kraak, Bunschoten Jr Do Ruytcr, Dortmunth, De Jonge Taber Bunschoten Sr., Zaal, Röbkcn. Van G-'

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4