Yelsen's groei in vogelvlucht bezien... van Zaterdag. Het Duitsche weermachtbericht van Zaterdag luidt: „In den sector Toeapse deden Duit sche troepen een verrassenden aanval, behaalden ondanks bijzonder ongun stige weersomstandigheden terrein winst en maakten lichte en zware infanteriewapens buit. Sterke aanvallen van de Sovjets in den Oostelijken Kaukasus werden weer onder zware verliezen verijdeld, dank zij den hardnekkigen tegenstand van Duitsche en Roemeenschc troepen De operaties van snelle formaties ten Noorden van de Terek werden voortgezet en er werden meer dan duizend gevange nen gemaakt. De gemelde aanval in de Knlmukken- steppe werd voortgezet tot diep in den rug van den vijand en daarbij werd een steun punt van den vijand met groote werk plaatsen voor pantserwagens vernield. Tus- schen Wolgo en Don vielen de SovjeL ook op 4 December met krachtig gebruik van pantserwagens tevergeefs aan; 75 pantserwagens werden vernield, 13 werden onklaar geschoten en bovendien werden den vijand zware verliezen aan menschen en wapens toegebracht. Een Krachtige aanval van eigen pantser troepen versloeg vijandelijke pantser- en cavalerle-strlidkrachten, waarbij 2000 ge vangenen werden gemaakt en 14 stukken geschut werden veroverd. Itnliaansche en Hongaursche verkenningsocties aan het Donfront leverden belangrijke verken- ningsresultaten op. In het gebied tusschcn Kalinin en II- menmecr stortten ook Vrijdag sterke vijandelijke aanvallen ineen, die ten deele werden gesteund door bijzonder hevig ar tillerievuur, pantserwagens en slagvliegers; 104 pantserwagens werden ten deele in ge vechten op korten afstand vernietigd en zes vliegtuigen werden door troepen van het leger neergeschoten. Bij afweergeveebten der laatste tien dagen heeft de 78e divisie infanterie al leen 109 pantserwagens vernietigd. De luchtmacht versloeg vijandelijke troepen concentraties en colonnes voertuigen. For maties jachtvltegors schoten zonder zelf verliezen te lijden, 58, luchtdoelartillerie drie vijandelijke machines omlaag. Aan het Noordelijke front werden bij eigen operatics van stoottroepen ruim 80 vijandelijke gevechtsstollingen en kaze matten vernield. De bezettingen werden onschadelijk gemaakt of gevangen geno men In Tunesië zijn hevige gevechten aan den gang. Een' belangrijk knoop punt van wegen en spoorlijnen werd na gevechten van verscheidene dagen stormerderhand genomen. Hierbij werd een sterke Britsch-Amerikaan- sche formatie, die op een ver voor uitgeschoven post den vijandelijken opmarsch naar Tunesië moest dekken, }>ractisch volkomen in de pan ge lakt De vijand leed zware verliezen aan menschen en materiaal. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers namen doeltreffend aan den strijd deel. Bovendien werden stellingen artil lerie. troepen en concentraties pantser wagens herhaaldelijk aangevallen, waar bij ruim honderd voertuigen vernietigd werden Voorts vielen Duitsche en Ita- liaansehe formaties van de luchtmacht de haven van B&nc aan. Een transportschip werd zwaar getroffen. talrijke andere vaartuigen geraakten in brand. Duitsche Jagers schoten 23, de kustartillerie in Tunis twee vijandelijke vliegtuigen neer. Vijf eigen machines worden vermist. Aan de kust van de bezette Westelijke gebieden verloor de Britsche luchtmacht Vrijdag zes vliegtuigen. CONDUCTRICES OP TRAMS TE AMSTERDAM. De Amsterdamsehe gemeentetram heeft conductrices noodig. In verband met de oorlogsomstandigheden is er een tekort aan conducteurs ontstaan, dat een aanvul ling met vrouwelijk personeel noodzake lijk maakt, Ongeveer diehonderd meisjes kunnen geplaatst worden. Wel heeft de Gooische tram op haar bussen reeds vrouwelijk personeel, maar voor Amster dam zelf is de conductrice toch een nieuwtje. JOHN GOBAL' ALS GIIIJSBRECIIT. Ook dit jaar zal de hoofdrol in Vondel's „Ghijsbrecnt van Acmstel" vervuld wor den door John Gobau. Badcloch wordt gespeeld dor Magda Janssens, Arend van Acmstel door Frits van Dijk en de bode door Louis van Gasteren. Het plan is, on-; danks dezelfde rolbezetting, door een andere regie-opvatting en een nieuwe monteering, toch een gewijzigde Ghijs- brecht-voorstel ling te geven. Het is nog niet vastgesteld wie de regie zal voeren. V. d. L Op 7 December 194f werden bij een plotselingen Japanschen aanval op Pearl Harbor, het voornaamste Amerikaansche vloot- en luchtsteunpunt in den Stillen Oceaan, volgens berichten, die thans pas door Washington zijn uitgegeven, 5 slagschepen, 3 torpedojagers, een groot drijvend dok en 2 hulpschepen tot zinken gebracht of onbruik baar gemaakt. Voorts werden 3 slagschepen, 3 kruisers en 2 hulpschepen beschadigd. Van het corps mariniers sneuvelden 2117 officieren en manschappen, 960 werden als vermist op gegeven en 876 werden gewond. Het Amen kaansche leger verloor 226 man, en van het leger en de marine gingen 159 vliegtuigen verloren. Volgens Amerikaansche mededeeling namen slechts 105 Japansche vliegtuigen aan de ge vechten deel, waarvan 48 werden neerge schoten. Bovendien verloren de Japanners 3 dwergduikbooten. Met dezen aanval hebben de Japanners den eersten vernietigenden slag toegebracht aan de Amerikaansche weermacht en het Gealli- ■erde prestige in Azië. Met den inzet van de kleinst mogelijke krachten is het grootst mo gelijke resultaat bereikt. Door dit optreden bestempelde Japan zich voor het oog van de wereld als een militaire mogendheid van den eersten rang en gaf bovendien een helder beeld van zijn moreel en zijn bewapening. In het jaar, dat sindsdien verliep, zijn de Japansche successen steeds uitgedijd. Voor het Westen gingen verloren: de uitzonderingsge bieden in China, Thailand (door verdrag), Burma, Malakka, de Straits Senttlements, Ne- ■Tlnndsch Oost-Indië, de eilanden-groepen in dei. Stillen Oceaan, die de toeganspoorten vor men tot Australië. Hevig waren de slagen, die ter zee werden gevoerd Telkens is hierbij gebleken, dat Ja pan van de groote Westersche vlootmogend- heden dc meerdere is geweest Smartelijk ge- roffen werd ons land door het verlies van :ijn Aziatisch koloniaal bezit, voor welk feit geen andere troost bestaat, dan de overtui ging van de levenskracht in ons volk: het ecnigc wapen tot overwinning ook van de grootste tegenslagen, die het lot van volken kan treffen. Uit het optreden van Japan is voor het Westen één feit komen vast te staan, dat nooit meer geloochend zal kunnen worden en dat liet uiterlijk van de wereld fundamenteel al wijzigen- Het Oosten is ontwaakt Voortaan zal hot blanke Westen niet meer de rol kunnen vervullen van meesters der wereld, In den totalen zin van vóór Pearl Harbor. Wij hebben in Japan zoowel in mili tair als in economisch opzicht een gelijke ge kregen, een land, dat zich binnen één jaar tijds tot een der rijkste mogendheden ter we reld verhief. De wereldrevolutie is het enorme werk van het thans levend geslacht. Als profeten eener komende nieuwe orde zijn Duitschland en Italic opgestaan. Aan hun zijde heeft zich Japan geschaard voor het volbrengen van het in het Westen begonnen werk in zijn eigen ruimte. Het doet dit met de middelen, die het van hot Westen heeft geleerd. Ook ln deze revolutie ging het initiatief van Europa uit. Het is de plicht van Europa de wegen te vinden, waarlangs in de toekomst harmonie zal worden bereikt tusschen deze belangrijke deelen van de wereld: Europa en Azië KORT NIEUWS AGENDA MAANDAG 7 DECEMBER. Frans Hals: „Het mysterie van de Mondschcinsonate", 2.30, 6.30 en 8.45 uur <34 jaar). Palace: „Hoera, ik ben papa", 2.00, 6.30 en 8.45 uur (18 jaar). Rem brandt: „Die grosse Liebe, 2.30. 6.30 en 8.45 uur (elke leeftijd) Luxor: „De r.mateur-jockey", 2.30, 6.30 en 8.45 uur (elke leeftijd). Mo vine: „De klauw", 2.39, 7.00 en 9.00 uur (18 jaar). DINSDAG 8 DECEMBER Stadsschouwburg: Dansavond Anika 7.30 uur. Bioscopen: middag, en avondvoor stellingen. W n. Hoofdredacteur: J. V. IJaudewyns, Haar lem (afw.j. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland; S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad; A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Lang, Heemstede. Ilaagsch Redacteur: B Korsten, Heemstede, Stad en reportage: J. A Steen Jr., Zand voort, Nieuws en reportage voor Velscn en omgeving: J. J. E. van Banrscl, IJmui- Om*. Advertenties: O. A. J. Spek, Haarlem. Adolf Hitler heeft den nieuwen Spaanschen gezant Saura ter overhandiging van zijn ge loofsbrieven In zijn hoofdkwartier ontvangen De Duitsche minister van buitenlandsche za ken was aanwezig De Mexicaansche regeering heeft besloten, een bedrag van 12 millioen pesetos van de door de Spaansche regeermg tijdens den bur geroorlog naar Mexico overgebrachte 150 mil- liox pesetos te besteden voor de uitrusting van een rood-Spaansche divisie. Ter gelegenheid van hel feit, dat op 8 Dec. a.s. de Japansch-Amerikaansche oorlog een jaar aan den gang is. zal op dien dag geduren de een minuut het verkeer in het geheele land gedurende een minuut worden stilgelegd ter herdenking van de voor Japan gevallen sol daten De eerste in de Ver. Staten voor Engeland gebouwde „Utility" locomotieven, aldus het A N.P. zijn In een Engelsche haven aange komen. Deze locomotieven wegen elk 130 ton en hebben een trekkracht van 1000 ton. Geestelijk en lichamelijk in goeden wel stand heeft generaal-veldmaarschalk Von Mackcnzen Zondag zijn 93sten verjaardag ge vierd. De Führer heeft bij deze gelegenheid tien veldmaarschalk een in hartelijke bewoor dingen gesteld telegram met gelukwenschen gezonden. Het Flnsche blad „Upsi Suomi" meldt, dat dc jonge Finsche geleerde dr. Vilska een RÖntgenapaprftat heeft geconstrueerd, waar mede men nauwkeurig de plaats en de diepte vreemde voorwerpen in het menschelijk lichaam kan vaststellen. Tot nu toe kon alleen de plaats worden geconstateerd. Het apparaat is kortgeleden bezichtigd door den Duitschen minister van volksgezondheid, dr. Conti, tij dens diens jongste reis naar Finland. De Frunschc Ivoorkust ressorteert thans onder het bestuur van admiraal Darlan. En gelsche en Amerikaansche troepen zijn thans bezig het gebied te bezetten. Tint- uit Nieuw Caledonië wordt ge meld, heeft de civiele gouverneur Mont- champs, aangekondigd, dat de hier gelegerde Fransche troepen ten nauwste met de Ame rikaansche troepen zullen samenwerken. Er zouden reeds Amerikaansche troepen op Nieuw Caledonië zijn geland. Toen dc 46-jarige mej. S R 's avonds niet uit haar betrekking in dc ouderlijke wo ning te Terneuzen was teruggekomen, ging haar 57-jarige tante informceren bij de fa milie waar zij werkzaam was. Zij is daar enwel niet aangekomen. Den volgenden morgen werd in den Oostelijken kanaalarm hel lijk van mej S. R. opgehaald en dat van dc tante uit de Oostschutkolk, op korten af stand van dc woning. Een landbouwer uit Oud-Gastel vond morgens in zijn stal vijf melkkoeien dood Door een derect waren de Uze- halshengsels der dieren onder stroom ko men te staan, waardoor de dieren werden gedood. Te Wassenaar is op 84-jarigen leeftijd overleden de heer H. J. de Groot, oud-inspcc- teur-generaal van het Nijverheidsonderwijs. In de Van Hallstraat te Amsterdam wilde een 16-jarige jongen op een in volle vaart rijdende tram springen. De knaap viel echter tusschen motor- en bijwagen, waardoor hij zoo ernstig gewond werd, dat hij na enkele oogenblikken overleed.' Het slachtoffer van de aanrijding in dc Putschelaan te Rotterdam, dat door een stoomtram aangereden cn op slag gedood werd, is geïdentificeerd als de 29-jarige mevrouw J. LouwerseBravcnboer uit Hellevoetsluls. Te Dordrecht werd notaris Van Buul des nachts gewekt door een gemaskerden man, die zijn slaapkamer was binnengedrongen. On der bedreiging met een revolver beval deze hem op te slaan om geld te halen. De notaris gaf aan dit bevel gevolg, maar bij de slaap kamerdeur gekomen, trachtte hij te vluchten. De inbreker loste daarop vier schoten, waar van er een der notaris in den rechterschouder trof. Daarna nam de inbreker de vlucht. Een Hagenaar, die meer glaasjes had ge- gedronken dan goed voor hem was, kwam ln een café in de binnenstad tot de ontdekking, dat 1700 gulden uit zijn broekzak verdwenen waren. Voorts miste hij zijn actetasch, inhou dende eenige levensmiddelen en sigaren. Een tiental dagen geleden werd er Mierlo ingebroken in het gemeentehuis, wi bij de daders 25 zakken rogge buitmankten, welke door de boeren ter plaatse waren ge leverd. De Eindhovenaar H. werd, verdacht van deze inbraak, gearresteerd, evenals een familielid van H in wiens woning te Eind hoven vele goederen van andere diefstallen af komstig, werden aangetroffen. Een twintigtal inbraken, het laatste jaar in de omgeving van Eindhoven gepleegd, kon hierdoor tot klaar heid worden gebracht. GRAAN, AARDAPPELEN EN GROENTEN UIT ROTTERDAMSCHE PLANTSOENEN. Te Rotterdam is de gratis brooduitreiking begonnen aan de ondersteunde werkloozen en de armlastigen. Het zijn brooden, gebak ken van graan, dat in de Rotterdamsche plantsoenen en parken is geteeld. Dit is wel iswaar slechts zijdelings waar, want er is rogge geteeld en omdat stadsmenschen de echte boerenrogge minder kunnen waar- deeren, heeft men het geruild tegen ge mengd meel, waarvan 50 a 60.000 brooden zijn gebakken. Hieraan hebben alle groote Rotterdamsche bakkerijen belangeloos medewerking verleend. Vandaag ontvangen de ondersteun den ook de laatste aardappelen van don Rotterdamschen productieslag. Sinds Juli j.l. zijn dan 1.300.000 K.G. aardappelen uit gereikt, die in de stad zijn geteeld. Met de uitreiking van groenten wordt nog door gegaan, die ziet men in de Rotterdamsche plantsoenen nog groeien, terwijl wellicht in Januari met de peulvruchten kan worden begonnen. Neem'n AKKER VOETBAL GELDPREMIES VOOR ITALIANEN. In Florence heeft de Nntioniilrat Ridolfl een bespreking gehad met de voornaamste bc stuurders der eerste klasse voctbnlverccnigln- gen. Hij deelde mede, dat in de toekomst voor bijzonder verdienstelijke spelers gcldprcmies z.g. treuepremien zullen worden uitgekeerd De helft van het geld zal evenwel niet in handen gegeven worden van den speler, doch vastgezet worden als een persoonlijke verze kering voor later. Het ligt ln de bedoeling ook nog geldpremies beschikbaar te stellen voor goede discipline op dc voetbalvelden DAMMEN BANNING KAMPIOEN DER DERDE KLAS. Voor het kampioenschap derde klas werden nog de volgende partijen gespeeld: J. Tlllemans remise met G. Willemsc; Y. Banning remIre met J. H. M. Janus. De stand van dit tournooi luidt thans: 1 Y Banning 9 punten (5); 2 J. Tillcmans 7 p. (6); 3 G. Willemse fi p. (5); 4 J. H. M. Janus 5 p. (6); 5 A. Hermsen 4 p. (6)6 H. Leuwener 3 p. (3); 7 P. van Dijk 2 p. (4). De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal gespeelde partijen aan. Ifaarlenischc Damclub. De clubkampiocnschappen 1942'43 werden Zondag j 1 voortgezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: J. B. Sluiter Jr. remise met J H. Meure; J. W. van Dartelen wint van J. G. Kuntze; P. H Meure wint van J. H Meure; D. Schrijnemakers wint van Pil. G. Ame- lung Jr. Eerste klasse: I.ouis Kisch wint van J. M. Rutgers: H. L. Philippo wint van I. Risseeuw: G. Bakker wint van I'. L. Schrijnemakers; D. Philippo wint van J Holm; Joh. Philippo re mise met C. B. de Laat. Tweede klasse: A J. Verwoerdt remise mei A. J. Oremus; A. J. Oremus wint van I'. van Dijk. De tweede partij van den herkamp voor het kampioenschap 1941'42 tusschen P. J. van Dartelen en J. B Sluiter Jr. won Sluiter. Hij heeft 3 p. en Van Dartelen 1 p. SPORT-ALLERLEI. Het programma der bokswedstrijden, welke Zondag 13 December ln de Deutschland- halle te Berlijn zullen worden gehouden, is voor wat de Nederiandsche deelneming be treft, als volgt Luc van DamGustav Eder, Jo de GrootKreitz, Arnold La grandKoe- deritsch en Gerard van LoonSeldlor. De Duitsche en Europeesche bokskam pioen in het middengewicht Joscf Bossclmann heeft, thans een uitdaging ontvangen van zijn landgenoot Walter Mueller, zijn Duitschen titel tegen hem te verdedigen. De beroeps- bond van Duitsche vuistvechters heeft be paald, dat Besselrnann deze uitdaging binnen een maand moet aannemen. WANDGEDIERTE Wij verdelgen radicaal alle ongedierte. Zuiveringsonderneming „Radicaal" GEN. CRONJéSTRAAT 135, TELEF. 11657 DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart lloeveelh. t-m. Aardappelen 62A Aard. 2 kg. 12 Dec. Aardappelen 62B Aard. 1 kg 12 Dec. liexchult G2 Besch. 75 gr. 12 Dec, Bloem 447 t.m. 450 Algem. 70 gr. 26 Dec. Boter 59 Bot'Vet 125 gr. 10 Jan. '43 Boter 62 Bot. 125 gr 17 Dec. Brandstoffen 01 t.m. 05 BV Brandst. 1 eenh. 31 Dec. 01 t.m. 05 KF l eenh. 30 April '43 06 t.m. 08 13V 1 eenh. 28 Febr. '43 Brood 62A Brood 400 gr. 12 Dec. Brood 62B Brood 50 gr. 12 Dec. Cacao 3-74, 4-7-1 Reserve 150 gr. 26 Dec. Clioooludc 56, 57 Versn. 100 gr 12 Dec. Chocolade 3-75, 4-75 Reserve 100 gr Cigarctton 62 Tabak 20 clg 12 Dcc. Kcnhcldvzcep p NO Eenh.zeep 1 ran«s. 31 Dec. 452. 412, 43' Algem. 1 rants. 31 Dec. Gort 439, 440 Algem. 1 rants. 26 Dec. Jam 430 Algem. 500 gr 26 Dec. Kaas 442 t.m. 44-1 Algem. 100 gr. 26 Dec. Kufflexurr. 445 Algem. 250 gr. 26 Dcc. Melk 62 Melk 1 3/4 lit. 12 Dec. Petroleum 03 Petr. 2 lit. 9 Jan. '43 RUst 4-73 Reserve 500 gr. 26 Dec. Scheerzeep m Text, (m.) 45 gr. 31 Dec. Suiker 437 Algem. 1 kg 26 Dcc. Suikerwerk 58, 59 Versn. 100 gr 12 Dec. 3-76, 4-76 Reserve 100 gr. Sigaren 62 Tabak 5 st. 12 Dec* Tabak 62 Tabak 25 gr. 12 Dec. Taptemelk 62 Taptem. 13/4 lit. 12 Dec. Vermicelli 441 Algem. 100 gr. 26 Dec. Vleexcli 62A Vleesch 100 gr. 12 Dec. Vlcesch 62B Vleesch 25 gr. 12 Dec. Waschpocder NO P Waschpocd. 1 rants. 31 Dec 453, 432, 413 Algem. 1 ranls. 31 Dec. Toiletzeep p Tolletz. 1 rants 31 Dec. a1 RADIOPROGRAMMA DINSDAG 8 DECEMBER 1942 IlII.VEItSUM I, 415.5 M. 7.15 Symphonic orkest (gr.). 7.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 7.40 Salonmuzlek (gr.) 8.05 Duitsche taalcursus. 8.30 B. N .O. Nieuwsberich ten. 11.40 Gesprek met Peter. 8,50 Pianosoli (gr.). 9.00 Symphonic orkest (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9,37 Symphonie orkest (gr.). 10.00 Dich te koorzang en Barnabas von Geczy en zijn or kest (gr.) 10.30 De Strijd in het Noorden, lezing. 10 45 Orgelconcert. 11.15 Orkest Carlo Caicassola. 12 00 Almanak. 12.05 Stafmuziekcorps van de Am sterdamsehe Politie. 12.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 13.00 Rossini's „Barbier van Scvillnvoor dracht met muzikale illustratie. 13.30 Het Cen trale Orkest en toespraken van den dirigent. 14.00 Salonorkest. 15.00 Zelfportret, klankbeeld. 15.20 Hnarlemsche Orkest Vereenlglng en solist. 16.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 17.00 De Lichte Toets, gevarieerd programma. 18.00 Cello en pia no. 18.30 B N. O. Nieuwsberichten. 18 40 Europa voor 99 jaar. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Licht klassiek concert (gr 20.15 Vlotte klanken. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 Musette klanken (gr 22.20 Mo mentopnamen uit bekende films (gr.). 23.00—24.00 Balletmuziek (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Politiek week praatje (opn.). 8.00 Het Rococo octet (opn.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberich ten. 8.40 Instrumentale soil (gr.). 9.00 Afwisselend ernst en luim (gr.). 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Afwisselend ernst en luim (gr.). 10.00 Godsdiens tige uitzending. t0.30 Pinnovoordrncht. 11 00 Vrou- wenmoznlek. 11.20 Zangklnsso (opn.), 11 30 Blok fluit. olaveclmbel en zang met pianobegeleiding. 12.30 Wat doet de directie van den landbouwf 12.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 13.00 Programma- overzl.cht. 13.05 Orkest Malando, solist en gramo- foonmuzlck. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Klaas van Bceck en gramofoonmuzlek. 15.30 Voor de /.leken 16.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 16.45 B N. O. Nieuwsberichten. 17.00 Voor de Jeugd 17.30 Een zangklasse van de Vereenlglng „Zanglust" met pianobegeleiding 17.45 Spiegel van den d/»R en B N, O. Blnncnlandsch gespro ken overzicht. 18.00 Een zangklasse van de veree nlglng, „Zanglust" met pianobegeleiding. 18.15 Neerlahds stem van het Oostfront. 18.30 Musette orkest en soliste 19.00 H N O. Engelsche Uit-, zending: „Holland and the economic reorganisa tion'" (Voor de Radio-Centrales: ArgenliJnsche klanken gr.pl.). 19.15 alleen voor dc Hadira- Centrales die over een lijnverbinding met de tudlo beschikken. 19.15 Septet Jonny Ombach •n soliste 19.45 H N O. Nieuwsberichten. 19.55 Theo Uden Mosman en zijn dansorkest. 20.15 Kla- vlerbcrlchten. 21 00 Orkestconcert cn fluit (gr.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Actueele beschouwing. 22.10 Avondwljding. 22.20 —24.00 Zie Hilversum L I Terugblik op voorspoed en tegenslag der gemeente. Wanneer men het verleden van dc gemeente Velsen geheel cn niet nl to vluchtig onder dc loupe zou willen ne men zou men langen tijd noodig heb ben en zich veel moeite moeten ge troosten. En toch is het interessant, omdat Velsen zoo'n rijke geschiedenis heeft. Wanneer we den groei in vogel vlucht bezien dringen zich veie, goede herinneringen op, die men eigenlijk sinds lang vergeten dacht te zijn. Dan denkt men vooral ami dc opkomst van IJmuiden, de plaats, die van zooveel invloed op den ontwikkelingsgang is geweest. Nog altijd is een wandeling door het oude dorp Velsen voor hen, die zich niet al te onverschillig toonen, dc moeite waard. Want als men goed oplet komt men onwillekeurig onder de bekoring van het geen hier nog getuigt van lang vervlogen tijden. Een blik op de oude kerk, die nog steeds de geloovigen tot zich roept, doet de gedachten terugsnellen naar eeuwen her, toen alleen dit oude dorp den naam Velsen droeg. Eens was het het middelpunt van Kennemerland. Rond het dorp met zijn kerk en plein lagen de buitenplaatsen de lustverblijven van de Amsterdamsehe regenten, die praal en pracht niet spaarden. Zij vonden in de nabijheid van Velsen de rust, die zij in hun werkkring zoozeer be hoefden. Temidden van het fraaie natuur schoon deden zij nieuwe levenskracht op. We kunnen nog verder m gedachten terug gaan. En dan zien wij de edelen voor ons, die hier een geliefkoosd jachtoord vonden, waarvan zij steeds een dankbaar gebruik maakten. Zoo zijn er vele herinneringen aan dat oude Velsen, dat den tijd heeft getrotseerd al is er natuurlijk veel ver dwenen, dat van het verleden zou hebben kunnen getuigen. Groote veranderingen. De jaren snelden voort en brachten groote veranderingen. Het dorp bleef, al werd het er stil. Andere gedeelten der ge meente gingen aanspraak op een vooraan staande plaats maken. Want er wérd een kanaal gegraven, het Noordzeekanaal, waar over reeds zoovele plannen waren gemaakt die maar niet konden worden verwezenlijkt. Eindelijk was het definitieve besluit geno men. De behoefte was al te groot, Amster dam dacht met zorg aan de toekomst, er moest een groot water komen, dat een korte verbinding zou vormen. Hard werd er gewerkt. Duinen verdwenen, zandmas- sa's werden weggestuurd. Velen waren hier aan den slag.... Er werd een plaat- gesticht! Daar aan de Noordzee groeide IJmuiden. Eerst was er een enkele straat, er kwam meer woongelegenheid, er werd een kerk gebouwd. Men had den wind in de zeilen. En daarom bleef men bouten: de duinen moesten plaats maken. Welk een energie, welk een werklust werd er in IJmuiden aan den dag gelepd. Het kleine plaatsje dacht er niet aan zich bij de gebruikelijke verhoudingen aan tc passen. Scheepvaart en visscherij eischten werkkrachten. Van heinde en verre kwa men de menschen om hier een broodwin ning te vinden. Er vestigden zich zakenlie den, die bereid waren elke mogelijkheid te gebruiken en met genoegen constateer den, dat er voldoende kansen waren. Voor menschen met stevige handen was er goed te verdienen. Voor zakenlieden met durf was er veel en winstgevend werk te ver zetten. Is het dan een wonder, dat de plaats zich steeds uitbreidde? IJmuiden werkte zich op tot de eerste visschersplaats van het Europeesche vasteland. Het werd een belangrijk punt voor de scheepvaart. Rijke jaren heeft IJmuiden gekend, maai de zorgen zijn niet uitgebleven. Bij het een behoort het ander; na den voorspoed kwam er een tijd van neergang, die een geweldig aanpassingsvermogen vereischte. Onsolide ondernemingen zagen zich te snel en tc stevig in de branding geplaatst en konden het niet ver meer brengen. Degelijke zaken moesten alles in het werk stellen oni het hoofd boven water te houden. Het ging er om te volharden en veel moed te toonen Tocli opbouw Wanneer we zoo de geschiedenis van IJmuiden overzien denken wij natuurlijk ook aan den vorigen wereldoorlog. Er is toen veel leed geweest, maar anderzijds is er goud verdiend. Vele emoties hebben de inwoners te verduren gehad, doch ook deze tijd ging voorbij. Er was gelukkig in de jaren van afbraak ondanks alles nog gebouwd en dat kwam nu van pas. In 1916 op 5 September, werd de Visscherij school geopend, een belangrijke gebeurtenis, voor al als men in aanmerking neemt, wat deze inrichting tot stand heeft weten te bren gen. Velen hebben aan de Visscherijschool een goed deel van hun ontwikkeling te danken en dat kan niet spoedig hoog ge noeg worden aangeslagen. Een ander be- teekenisvol iets was het in werking stellen van de waterleiding op 26 Februari 1917. En dit schrijvend denken we aan de in dustrie-complexen aan de overzijde van het kanaal. Daar werden de Nederiandsche Hoogovens en Staalfabrieken gevestigd! De gemeente Velsen heeft alleszins reden gekregen om hierop trotsch te zijn. Dat gene, wat we kortweg met „Hoogovens" noemen, heeft zich geweldig uitgebreid en is daardoor aan steeds meer menschen werk gaan bezorgen. Het aantal vestigingen van burgers nam opnieuw belangrijk toe. En in Velsen Noord werden de Papierfabrieken van Van Gelder gebouwd, ook al een enorm bedrijf, hetwelk een grootsche ont wikkeling wachtte. Ook hieraan kregen velen hun broodwinning te danken. Later werd Velsen nog met de Van Leers Wals- bedrijven verrijkt, Velscn-Noord wonen. Het is te begrijpen, dut het natuurschoon onder dit alles had te lijden. Met voldoening kunnen we dan ook terugdenken aan het in 1924 door het gemeentebestuur genomen besluit om het mooie park Velscrbeek aan te koopen. We hebben hierover nog niet zoo lang geleden uitvoerig geschreven. De bevolking werd in de gelegenheid gesteld op gezonde wijze ontspanning te zoeken. Aan de Zuidzijde van het park werd een villapark gebouwd, aansluitend op het vil ladorp, dat omstreeks 1926 langs den Zee weg word aangelegd. Intusschen was er in Velsen meer veranderd, dan met weinige woorden kan worden weergegeven. Het is de moeite waard er even aan te herinneren, dat het stoomtrammetje op 7 April 1924 zijn laatste rit deed en de laatste najaarsvee markt op 26 October 1929 werd gehouden. Natuurlijk mogen we niet vergeten de spoorwegen te vermelden. 15 Mei 1927 deed dc electrische trein hier zijn intrede en te IJmuiden werd een groot werk uit gevoerd: de oude brug over de spoorbaan tusschen de tegenwoordige Noorder- en Zuiderkade werd afgebroken, waarvoor een moderne verbinding in de plaats kwam Verbeteringen. De vooruitgang zette zich ook in 1930 tg voort. We kunnen in het kort een en ander opsommen. Aan de Verloren van Themaatlaan werd een school voor open baar lager onderwijs gésticht. Het prise d'eau van de waterleiding werd uitgebreid. Aan de zuidzijde van het Noordzeekanaal werd een nieuwe stortplaats van vuilnis aangelegd. Er werd een openbare lagere school aan de Beukenstraat gesticht. Het Raadhuis werd vergroot. De watertoren werd hersteld. De gemeente kocht een tweede park. Rooswijk, gelegen in het noordelijke gedeelte van de gemeente.... Maar de moeilijkheden werden steeds grooter. Gelukkig dacht men er niet aan den moed op te geven. De propaganda- commissie voor meer vischverbruik begon haar werkzaamheden en organiseerde in het geheele land goed verzorgde tentoon stellingen, die den naam IJmuiden telkens weer onder de aandacht brachten. Intus schen moest de gemeente echter middelen vinden om de begrooting zooveel mogelijk te doen sluiten. In 1932 werd een geldlee- ning van f 1.700.000 gesloten. Het gymnas tiekonderwijs aan de openbare scholcu werd afgeschaft. Het openbaar voorbereidend on derwijs kon niet langer worden voortgezet, De subsidies aan de bijzondere bewaar scholen moesten worden ingetrokken.... Over de latere jaren behoeven we niets te vertellen. Hetgeen er toen gebeurde is algemeen bekend. De ontwikkelingsgang ook zoo duidelijk tot uiting gekomen in Santpoort, dat voor forensen een gelief koosd oord was geworden, werd krachtig gestuit. Maar er werd volgehouden, om het reeds bereikte zoo weinig mogelijk verlo- •en te zien gaan. Als men dc geschiedenis van Velsen. on der de loupe neemt leest en hoort men méér van donkere tijden. De gemeente heeft zich er echter steeds aan ontworsteld. Wanneer de zorgen zwaar waren werd het oog op dc toekomst gericht en dat is altijd een goede gewoonte geweest. Ook nu hoopt Velsen op de jaren, waarin een algemeene opbouw weer zal kunnen worden ter hand genomen Verordening winkelsluiting. In het gemeenteblad no. 16 is de eerste aanvuling van de verordening, die op grond van de artikelen 6 en 9 der Winkelsluitings wet 1930, S 460, werd vastgesteld, opgeno men. De burgemeester heelt 27 October ter waarneming van de taak van den gemeente raad een verordening vastgesteld, waarvan het eenige artikel als volgt luidt „ln artikel 1 worden de navolgende wij zigingen aangebracht: 1. in het onder a be paalde vervallén de woorden: „voor het verrichten van kappers- en barbierswerk zaamheden": 2. de punt aan het slot van het onder c bepaalde wordt vervangen door een komma-punt, terwijl hierna een nieuw punt d wordt opgenomen, luidende als volgt: „d. een winkel waar uitsluitend of in hoofd zaak plegen te worden verkocht waren, welke te zamen tot ten minste vier der in artikel 1 van het Vestigingsbesluit Kruide- niersbedrijf 1939 genoemde groepen van waren behooren, voor het publiek geopend te hebben op Woensdag na des namiddags 1 uur"; 3. de voorlaatste alinea wordt ge lezen als volgt: „Dc onder a, b. c en d van dit artikel bedoelde sluitingsregelingen zijn niet van toepassing op 31 December en bo vendien die onder a, b en c niet op de Maandagen en die onder d niet op de Woens dagen, welke voor toepassing van het be paalde in artikel 4, tweede lid, onder a en b, der Winkelsluitingswet 1930, S 460, in aan merking komen. De verordening is door den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart bij zijn besluit van 2 November goedgekeurd. Gomeentebegrooting 1943. Nadeelig slot van 74.000. De gemeentebegrooting vermeldt aan in komsten 4.570.882.39 en aan uitgaven 5.310.882.39, zoodat er een nadeelig slot van 74.000 is. De inkomsten en uitgaven bedragen res pectievelijk voor openbare veiligheid 450.137.32 en 809.359.61. voor volksge zondheid 28.692.33 en 3 73.065.42, voor volkshuisvesting 342.6*4.64 en ƒ385.520.33, voor openbare werken 306.416.09 en 332.893, voor ondersteuning behoeftigen 28.175 en 101.577, voor ondersteuning werkloozen 1.073.275.62 en 1-.331.169.69. voor landbouw 5600 en 6135 en voor belastingen 865.776.17 en 10.615. De Medische Kroniek. Steeds nam de bevolking toe. Een groot uitgaven voor handel en nijverheid zijn op aantal arbeiders ging in lJmuiden-Oost enl/ 17.312 geraamd. Een gezouten praatje. Hoe is het toch wel gekomen, dat in de laatste jaren minder en minder zout werd gebruikt? Dat de groenten vooral flauw moesten worden gekookt, de aardappelen met zeer weinig zout werden klaargemaakt en de taartjes langzamerhand alle smaak gingen ontberen? De oplossing van dat vraagstuk ligt in de volgende redeneering: In Nederland be stond vóór 1930 een enorm hooge levensstan daard, en, nadat in 1930 de crisis ook in ons land was begonnen zich te laten gelden, was er toch nog een hooge levensstandaard bij een groot deel van onze bevolking. Waarom die geheele bevolking niet heeft geprofi teerd van overproductie op alle gebied, dus niet van goedkoope melk, goedkoop vleesch enz. heeft mogen genieten, is de schuld van de toenmalige regeering. Maar goed, er was dus vóór 10 Mei 1940 reeds jaren en jaren lang een hooge levensstandaard in ons land En hoe hangt dit. met het zout tezamen? Wel, stel U voor, dat er ergens een patiënt is, die aan nierziekte lijdt. De dokter raadt hem aan, zoo min mogelijk zout te gebruiken. En al spoedig weet de heele straat en weten alle vrienden en kennissen van den patient te vertellen: „de dokter zegt, dat zout slecht is. Een dergelijk verschijnsel doet zich alleen oor in een bevolking, dio niets meer te doen heeft dan na te denken over zijn eigen kost bare lichamelijke gezondheid, en nu alle nieuwste snufjes van de medische weten- ichap grif opneemt. Denkt U zich verder even in, dat in een andere straat een man woont met dikke bee- tengevolge van een slecht hart, dat in nog een andere straat een oude heer woont met een hoogen bloeddruk tengevolge van ernstige aderverkalking, en ge hebt al spoe dig het geheel ontwikkelde beeld voor U van de gezegden: „de dokters zeggen tegenwoor dig toch allemaal, dat zout slecht is". Verder •olgen nu verzoeken aan den bakker om flauw brood te leveren, verzoeken in de restaurants om met weinig of geen zout klaargemaakte gerechten. En de bakkers, de restaurateurs? Zij allen doen graag iets om hun klanten te believen, vooral nog als het daarenboven gaat om iets te laten in plaats van iets te doen; de dokters zeggen het, dus flauwe taartjes, flauwe pap. flauwe aardappelen. En dan is er nóg een aanzicht in deze quaestic: bij den hoogen levensstandaard van ons volk kwam vetzucht in groote frequentie voor, en, als men ln een kuur-gelegenheid den raad van den behandelenden geneesheer in wint op het gebied van vermagering, is de eerste maatregel die men hoort vermelden, na het verbód van suiker en lekkernijen: het eten van zoutarm voedsel. En dus ook van hieruit gaat een wolk van geruchten en slag zinnen de wereld in: „Zout is schadelijk, mijn dokter zegt het zelf". En welke conclusie trekt uit dit alles de medicus, die dit stukje onder Uwe oogen brengt? Het zout verhoogt niet alleen den smaak, en is als zoodanig reeds nuttig voor een aan genaam, dus gezond, eten, maar is ook on misbaar voor het lichaam. Niet alleen negers hebben zout noodig, maar iedereen, vooral menschen. die veel zwaar werk doen en veel zweeten: toen we nog hardloopers kenden, was het bezwaar niet voor hen, dat ze bij het vele zweeten vocht verloren: dat liet zich op eenvoudige wijze aanvullen; maar zij verlo ren met het zweet te veel zout, en hier kwam de moeilijkheid: zoo maar een schep zout ne men is niet aangenaam en ook als gewoonte niet gunstig in zijn werking op ons lichaam Onze moeders zeiden vroeger wel: „bij het koffiezetten gebruik ik een mespuntje zout, bij de pap gebruik ik zout, want dan heb je minder suiker noodig", en na een avond van chocolademelk drinken was er hier en daar iemand, die, om een gevoel van zwaarte in de maag kwijt te raken, tot het bovenaange- duide middel overging, een onaangenaam, voor een enkelen keer wel goed werkend ge neesmiddel een flinke schep zout ineens te nement, waarna het gevoel van lichte mis selijkheid soms als op slag verdween. Dus is het advies: neem in alles een behoor lijke hoeveelheid zout, zóó veel als ge lekker vindt, en ge zult U. in deze tijden van voed- selschaarschte, krachtiger gevoelen. En, wat de dikte betreft, waar zout-onthouding een eerste middel was in een vermageringskuur, zoo zal in een tijd, waarin iemand vreest, te mager te worden, die medicus een weldaad aan zijn volk bewijzen, die dat volk terug wijst op oude gewoonten, en aanraadt, niet geheel en al het goedkoope, en nog zonder bon verkrijgbare, gewone keukenzout minachten. patiënten, hartpatiënten, enz Laten we dus nu dadelijk uit het verleden de les trekken, niet om een groep menschen met een lagen bloeddruk overal voor ons volk de leus te propageeren: „Zout is goed, de dokters zog gen het; daarom Iaat ons allen zooveel moge lijk zout nemen!II" Laten we veeleer denken om een gezegde van onze vaderen: Zout is noodig, en. met mate genomen, ver hoogt het den smaak Burgerlijke Stand. BEVALLEN: 4 Dec.: M. J. de Groot—Ouderdorp, z. M. S. StouthartArts, z. J. C. Lecvendig— Christian!, z. 5 Dec. A. A. WIJnröx—Ros. <1 :i Dcc. L. O. BuisJorcns. d. OVERLEDEN 3 Dec. W. v. d. Aart—Visser. 83 J. Tempellersstraat. ONDERTROUWD: 4 Dec A. J. Scnolz cn E. A. I. Eikerbout. 5 Dec.: J C. Boutellier en M. T. ten Hacken. IJMUIDEN Onderwijs op de begrooting. Bovendien zou het geen medicus zijn, die hier aan het woord is, als hij het stukje, dat U hier ter overdenking wordt gegeven, be ëindigde. zonder een lans gebroken te hebben ten behoeve van een bepaalde groep van pa tiënten, een groep van patiënten, die niet zoo klein is als men gewoonlijk wel denkt; de menschen met een te lagen bloeddruk. Nu zijn, zooals altijd, deze gevallen van te lagen bloeddruk nog zeer verschillend: er zijn men schen, die aan een ziekte van de bijnier lijden, en een veel te lagen bloeddruk vertoonen, er zijn er, die geen duidelijk aantoonbare oorzaak hebben voor hun matig verlaagden bloeddruk, en dan zijn er die zeer lichte ge vallen, waarin ondanks hoogen leeftijd maar steeds het geringste spoor van bloeddruk- verhooging uitblijft. Maar kort gezegd al deze menschen moeten oppassen niet te weinig zout te ge bruiken. In ernstige gevallen kunnen zelfs flinke lichamelijke en geestelijke stoornissen door 70iitgcbrck ontstaan, en wéér is hier de moeilijkheid: een schep zout Ineens is op zijn hoogst goed voor een enkelen keer, als ge neesmiddel. maar het zoutverbruik van een mensch, dat zich per dag bepaalt tot een aan tal grammen, moet in het voedsel verwerkt worden, dus liefst i n het brood, in de pap, in de groenten, enz. Nog een enkele waarschuwing: De zoutarme periode in de voeding van ons volk had een aannaai urn van enkele nier- We he'obon reeds enkele bijzonderheden ge publiceerd over hetgeen dc begrooting der gemeente voor het jaar 1943 ten opzichte van het gewoon lager onderwijs vermeldt Wat het openbaar uitgebreid lager onderwijs be treft worden de jaarwedden der onderwijzers op J 38.891.83 geraamd, tegen 37.667 van 1942. Er werd in 1941 33 959 70 uitgegeven. De kosten voor het instandhouden van school gebouwen. alsmede van terreinen van het on derwijs in lichamelijke opvoeding worden voor 1943 op J 603 begroot, tegen J 503 voor 1942. In 1941 werd J 985.67 uitgegeven. Dc aan schaffing van schoolmeubelen zal volgens de begrooting een bedrag van 1285 vergen, ter wijl er voor 1942 op J 500 werd gerekend Het onderhoud van de schoolmeubelen is voor 1943 op 27.1 geschat, tegen 235 voor 1942; er werd in J94I J 273,53 uitgegeven. Het aan schaffen en onderhouden van schoolboeken, leermiddelen en schoolbehoeften is voor 1943 op J 1445 begroot, evenals voor 1942, terwijl er in 1941 1272 werd betaald. De kosten van verlichting, verwarming cn schoonhouden van schoolgebouwen zullen volgens dc begrooting in 1943 2415 bedragen. Er werd voor 1942 op 2315 gerekend, terwijl er in 1941 2018,35 werd uitgegeven. De inkomsten aan schoolgelden worden voor 1943 op 5000 begroot, togen 4000 voor 1942. Er werd in 1941 2567,97 ontvangen De vergoeding van het Rijk krachtens artikel 56 der Lagcronderwijswet 1920 wordt op J 38.891,83 begroot, tegen 34.664 voor 1942; in 1941 werd 32.937.70 ontvangen Wat het openbaar buitengewoon lager onder wijs betreft worden de schoolgelden voor 1943 op J 250 geraamd, tegen 200 voor 1942 In 1941 werd J 151,50 ontvangen. Dc vergoeding, van het Rijk ingevolge artikel 71 der Lagcr onderwijswet 1920 wordt voor 1043 op 13.389,50 begroot, tegen 12.716,75'voor 1912, terwijl er in 1941 118.87 werd ontvangen De bijdrage van de provincie wordt op 1422 ge schat, tegen .1 1390,32 voor 1942. Er werd in 1941 1368 ontvangen. De jaarwedden der on derwijzers worden op 13.389,50 begroot, te gen 12.716,75 voor 1942, terwijl er in 1941 12.915,43 werd uitgegeven. De kosten van het onderhouden cn instand houden van schoolgebouwen en terreinen wor den op 825 geraamd, tegen 675 voor 1942; er werd in 1941 615,05 uitgegeven Het on derhouden van de schoolmeubelen is voor 1943, evenals voor 1942, op J 60 begroot, ter wijl er ln 1941 J 26.36 werd uitgegeven Het aanschaffen en onderhouden van schoolboe ken, leermiddelen en schoolbehoeften zal in 1943 naar schatting J 325 vergen, tegen 322 voor 1942. De uitgaven waren in 1941 232,13. De kosten van verlichting, verwarming en schoonhouden van schoolgebouwen worden op 1530 geraamd, tegen 1430 voor 1942, ter wijl er in 1941 1775,91 werd uitgegeven. De vergoeding van reiskosten cn voor het bezoe ken door leerlingen van de school voor bui tengewoon lager onderwijs wordt voor 1943 op 400 begroot, tegen 324 voor 1942. Er werd in 1941 J 382,40 uitgegeven. Inzake het bijzonder gewoon lager onderwijs vermeldt de begrooting voor 1913 aan school gelden 25 000. tegen 22 000 voor 1942 De inkomsten bedroegen in 1941 12.453,68. Dc vergoeding van dc koslen, bedoeld in artikel 101 der Lageronderwijswet 1920 wordt op 71.042,10 geraamd, tegen 62.925,95 voor 1942. De subsidie van het Rijk inzake Han delsonderwijs wordt op 2506,69 begroot, te gen 2293,65 voor 1942. Er werd in 1941 1525,59 ontvangen. De schoolgelden van het middelbaar onderwijs worden op 3000 ge schat, tegen 500 voor 1942. In 1941 werd 738.93 ontvangen. De bijdrage in de kosten der Rijks hoogere burgerscholen als bedoeld in artikel 36 quatcr der Wet op het Middel baar Onderwijs wordt op 35.899,36 begroot, tegen 35.024.35 voor 1942. De subsidie van de provincie in de kosten van het handelsonder wijs wordt voor 1943 op ƒ501,34 geschat, te gen 459,73 voor 1942. In 1941 werd j 206 ont vangen. De bijdrage der gemeente Haarlem inzake middelbaar onderwijs wordt op 4500 begroot, evenals voor 1942 Uitgaven politie De belooning van de Inspecteurs cn verdere ambtenaren der gemeentepolitie, mitsgaders van de veldwachters, wordt op de begrooting voor 1943 op 212.000 geraamd, tegen 191.640— voor 1942. De werkelijke uitgaven bedroegen ln 1941 194.243.03: De kosten van buitengewone lijdelijke poli tiediensten worden voor 1943 op 2500. begroot, tegen 1200.— voor 1942. terwijl cr in 1941 1191.75 werd uitgegeven. Voor 1943 worden dc kosten van klceding en uitrusting der ambtenaren van de gemeen tepolitie en de veldwachters op 25.180. geraamd, tegen 17.215.voor 1942. Er werd in 1941 13 553 40 uitgegeven. De kosten voor wachtgebouwen. bureaux, licht en brandstoffen worden voor 1043 op 8900.begroot, tegen 8-115 voor 1W2. Uit gegeven werd in 1941 7900,38.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2