Sleepvaartbedrijf 100 jaar! C-v mi Jaquiaiaa L Scpucuit JL X S8S OK auB3Ai!vr au» IJMUIDEN St. Nicolaas bij school 1, 130 kinderen verrast. Voor de jeugd is de verjaardag van den goeden ouden Bisschop van Myra altijd een zeer grooie gebeurtenis. Het gebeurt immers maar eens per jaar, dat St. Nicolaas ons land niet een bezoek vereert. Daar komt nog bij, dat de lange reis uit Spanje vooral onder de huidige omstandigheden slecht onder groote inspanning en trots vele moei lijkheden kan geschieaen. Sint is toch ge komen. En Zaterdagmorgen omstreeks half elf hecrschte er in de kleine zaal van het Thulia Theater de gebruikelijke spanning. Alle kinder»! zongen uit volle borst de al oude St. Nicoiaas-iiederen. Toen na eenigen tijd de Bisschop met zijn knecht op het tooneel verscneen, was weldra het laatste overblijfsel der „twijfel" verdwenen. Met een hartelijke toespraak heette de heer P. H. van Os oen grijzen kindervriend welkom, waarna de jongens en meisjes nog maals bewezen dat hun stembanden goed ïunctionneerden. Sint kreet ge tegenheid om eens iets over zijn ouderdom ie vericiien. Aanvankelijk liet het geheugen den ouden Sint in den eteek, doch weidra bleek, dat de bisschop reeds zijn nonderd-twee-en-zeventigste levensjaar viert, over oen grooten tocht uit Spanje werd eveneens verteld. Nelly Zwaan zorgde voor een aardig in termezzo en haar verzoek: „een pakje shag voor vader", werd door den braven bis schop in overweging genomen. Daarna kwam het groote boek (het pa pieren geheugen) van Sint te voorschijn en memge leerling moest op het tooneel ver schijnen om standjes, opmerkingen „of lof tuitingen m ontvangst te nemen. De kleuters moesten vaststellen, dat St. Nicolaas alles weet. Daarna drukten enkele kleintjes de hand van oen bisschop, waarbij zij op schuchtere wijze enkele kinderliedjes ten gchoure- brac men. Zwarte Piet, die nog steeds geen Nederlaildsch schijnt te kun nen spreKen, tracteerde op heerlijke beuken koeken. Hiervoor braenten dè leerlingen zelf oe grondstoffen bijeen. Zij lieten zich het product uitstekend smaken. Nadat alle kinderen een aardige verrassing van St. Nico.aas iiadden gekregen, verdween de hooge bezoeker. Thans waren echter de kinderen beurt om op oe aanuacht beslag te leggen en het was jammer, dut de Sint reeds ver dwenen was. wam nij zou zeer tevreden zijn geweest. De leerlingen der eerste klasse weerden zien onder leiding van mej. G. J. Krat uitstekt-na. De eenvoudige liedjes en de kwieke gebaren werden leuk weergege ven. De Mit. uwman, Fikkie en andere vers jes oogstten een luid applaus. Geleidelijk verst n-tien oudere kinderen op het tooneel en de hemen Schermer, Vellinga en Van Os kunnen wat dit betrcl't, met voldoening op hun werk terug zien. Behalve een aantal tooneo 1st tikjes, was er ook een zangspel. De leerlingen der vijfde klasse zongen De Too- verfluit. waarbij mej. R. Coppée op ver dienstelijke wijze de pianobegeleiding ver zorgde Veel te vroeg was het uur van vertrek gekomen. De jeugd heeft gedurende enkele uurtjes ongestoord genoten en de herinne ringen zullen niet licht worden vergeten. Zeer terecht bracht de voorzitter der oudercommissie, de heer A. van der Hoff, dan ook namens de leerlingen en de ouders dank voor het vele, dat het personeel tot stand heeft gebracht. Ondanks de abnormale verhoudingen zijn de pogingen van den heer P. H. van Os met succes bekroond. Voor waar een goed voorbeeld, Moforgroep Kennemerland. Het zou voorbarig zijn indien het bestuur der Motorgroep Kennemerland thans groot- sche plannen zou gaan voorbereiden. Er is besloten om voorloopig het terrein eenigs- zins te verkennen, teneinde alsnog de over blijvende mogelijkheden te benutten. Het parool luidt dus voorloopig afwachten, doch dit beteekent geenszins, dat ook de Motor- groep gcnocgelijk haar winterslaapje aan vangt. Niels is minder waar, want niet gaarne ziet het enthousiaste bestuur de reeds bereikte resultaten verloren gaan. Dinsdag 15 December worden de leden dan ook weer allen verwacht voor den gcbruikelijken gezelligen avond in het club gebouw v. d. Lcm te IJmuiden-Oost. Korstioesten Kleine Kracht. Omtrent de Kerstfeestvieringen der C. M. V. Kleine Kracht, vernemen wij nader, dat de oudste meisjes het Kerstgebeuren Woens dag 16 December in de achterzaal van de Bethlehemkcrk aan de James Wattstraat zullen herdenken, terwijl de leden der overige groepen Donderdag 17 December in liet Vcrcenigingsgebouw aan de Kalver- straat te IJmuiden-Oost enkele uren de on vergetelijke Kerstsfeer zullen ondergaan. Mej. B. Karreman treft reeds de noodige voorbereidingen. RADIO-REPORTAGE OVER VISSCHERIJ- ONDERZOEK. In de serie agrarische uitzendingen zal Zaterdag 12 December te half een over Hil versum II een reportage worden verzorgd, waarin flitsen uit het laboratorium voor visscherij-onderzoek van de Zeeuwsche stroomen zullen worden gegeven. SCHOOLKORFBAL. De korfballende scholieren hebben Za terdag een vrijen dag gehad, want Water vliet bad voor hen geen wedstrijden vast- Ver. Vrijz. Hervormden. Diensten stopgezet. Door de bijzondere omstandigheden acht de Vereeniging van Vrijzinnig Her vormden te Velsen het niet mogelijk voor de enkele leden, die zullen blijven, de ge bruikelijke kerkdiensten te doen plaats hebben. Voorloopig zullen deze daarom niet meer worden gehouden. De aandacht van de hier blijvende leden is er op ge vestigd, dat zij de Vrijzinnige godsdienst oefeningen te Beverwijk, Santpoort en Haarlem kunnen bijwonen. Zoowel de catechisatie als de Zondag school zullen nog doorgaan zoolang dil mogelijk is. Ook zullen de leden zich om herderlijken bijstand kunnen blijven wen den tot den voorganger der vereeniging, ds. Hanneman te Uitgeest, die gaarne be reid blijft tot hulp in alle gevallen waar dit wordt gewenscht. Watervliet won opnieuw. Goede kansen behouden. Het eerste twaalftal van de Korfbal vereniging Watervliet heeft Zondag zijn goede kansen weten te behouden door Nw. Flora 1 met een nederlaag naar huis te sturen. Reeds dadelijk bleek weer hoe schotvaardig de eerste Watervlietaanval is. Voor de wedstrijd een kwartier oud was had R. Velthuys zijn club al op fraaie wijze een 20 voorsprong weten te geven. Na de vakverwisseling liet de tweede aanval der Velsenaren niet veel goeds zien. Hoewel er hard werd gezwoegd, slaagde Nw. Flora er steeds Sn den bal te onderscheppen voordat de aanval ge vaarlijk kon worden. De strijd zelf ging tamelijk gelijk op. Toen de rust aanbrak was de stand nog steeds 20. In de tweede helft werden de aanvallen van Watervliet gevaarlijker en tenslotte zag J. Tolk zijn zwoegen door een doel punt beloond (30). Nw. Flora ondernam hierna eenige lastige aanvallen, waaruit het verdiende tegenpunt ontstond (31). Na de vakverwisseling kwam Watervliet steeds meer opzetten en zij wist den tegen stander enkele malen in het nauw te drijven. Doelpunten bleven echter verder uit. Watervliet behaalde dus een verdiende 31 overwinning, welk resultaat reden tot voldoening geeft. Blokwachter met pensioen. Naar wij vernemen, zal de heer L. P. A. Holtes, blokwachter der Nederlandsche Spoorwegen te IJmuiden. Zuiderkade, den dienst 1 Januari verlaten wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd. J. MEURS JUBILEERDE. De heer J. Meurs was Zaterdag vijf en twintig jaar aan de Papierfabriek Van Gel der Zonen werkzaam, waar hij al deze jaren bij de papierfabricage heeft doorgebracht. De jubilaris werd, zooals gebruikelijk, 's morgens op het kantoor ontvangen dooi den heer J. Smit, procuratiehouder, die zich in tegenwoordigheid van den heer ir. M. van der Lee, in hartelijke bewoordingen tot den heer Meurs wendde. De heer Smit memoreerde de indienst treding van den jubilaris en schetste hoe deze zich tot machinedrijver heeft weten op te werken, in welke functie ook hij zijn goede verdiensten voor het bedrijf heeft laten blijken. Als blijk van erkentelijkheid werd den jubilaris een enveloppe aangeboden, waar- nd deze den dag verder te zijnen huize mocht doorbrengen. Ook hier kreeg hij van verschillende zijden nog blijken van be langstelling. VELSEN JUBILEUM F. J. DEKKER. Vrijdag herdacht de heer F. J. Dekker arbeider in de afdeeling Buitenploeg bij de Papierfabriek zijn uitgesteld zilveren irbeidsjubileum. Hij werd 's morgens ten kantore ont- van gen door den procuratiehouder, den 'neer J. Smit, lid der fabrieksriirectie, waar bij mede tegenwoordig waren de heei'en ir. M. van der Lee en Jac. Schilp. respee- 'ievelijk waarnemend bedrijfsingenieur en chef van de Buitenploeg. De heer Smit schetste allereerst den huidigen toestand aan het bedrijf, die ov het jubileum ongetwijfeld zijn stempel drukt. Desniettemin kon spreker getuigd van de goede verdiensten van den heer Dekker, die zich vooral in de buitenploeg ils een vertrouwd bestuurder van de eloc trisehe locomotieven heeft doen gelden en steeds op eenvoudige wijze zijn werkzaam heden heeft verricht. Herinnerende aan het den jubilaris vele jaren geleden overkomen ongeval, hoopte de heer Smit, dat dit jubileum in gezond heid door het veertigjarige zal worden gevolgd. Naincns de directie werd den heer Dekker de gebruikelijke enveloppe met in houd als blijk van waardcering overhan digd. waarna deze den extra vrijen dag In huiselijken kring mocht doorbrengen Ook hier mocht de jubilaris van vele vrien den nog blijken van belangstelling ont vangen. Krabbels uit Velsen-Noord. Sport vraagt de aandacht Dg sport wordt in Velsen-Noord op ve ler,led gebied beoefend en nu het jaar ten einde loopt is het niet onaard% om aan de lak,ken, welke in het Noordelijk deel van onze gemeente worden beoefend, eens wat meer aandacht te schenken. In de allereer ste plaats moet het opvalilend genoemd worden, dat ondanks de bijzondere omstan digheden, welke ails vanzelfsprekend o,p de vereen,igdngen hun stemipel drukten en dus niet bevorderen dat van elke vereeniging afzonderlijk, bijzondere activiteit kan uit gaan, dit op sportgebied wel het geval ls. Weliswaar is aan de sportbeoefening in het afgeloopen jaar veeJ meer dan voorheen «•en flinke dosis aandaoht besteed, doch dit houdt lang niet altijd in. dat daardoor een sportvereeniging, voorat wat het ledental betreft, tot grooteren bloei geraakt. Ongetwijfeld kan op dit point van de Vel- sen-Noordsohe sportvereenigóngen gezegd worden, dat niet alleen de kwaliteit, maar ook d,e kwantiteit met rasse schreden voor uit ls gegaan. Dit Ss niet slechts het gevat bij een zekeren tak, maar bij alle door onze vereenigingen betrachte sportbeoefeningen, wat ook al weer blijkt uit de veile dit jaar behaalde resultaten. Het meest bekend is voetbal, welke 1n Noord thans nog wordt gaande gehouden bij den derden klasser Kinheim en de vier de klassers I. E. V. en V. V. B. De vereeni ging der geel-zwarten maakt het dit jaar (seizoen) vrij behoorlijk, alhoewel ook voor deze vereeniging de omstandigheden druk kend zijn. In het bijzonder voor het eerste elftal. Maar daarentegen komt er steeds meer jong bloed in de Kinheim-gelederen, waardoor voor de toekomst zeker een hech te basis kan worden gevormd. De R.-K. Sporbvereeniging I. E. V. be weegt zich op velerlei terrein. Met voetbal als oorspronkelijke sportbeoefening is het bestuur er de laatste jaren toe overgegaan om tevens de gymnastiek en athietiek ter hand te nemen en met succes. Dit jaar en wel enkele maanden geleden werd een zwemafdeeling gesticht, waarvoor veel ani mo bestond. In alle I. E. V.-afdeelingen heerscht groote activiteit en miet succes heeft het eerste voetbalelftal de eerste helft der competitie achter zich gelaten. Dezen zomer werden aardige en interessante ath ietiek wedstrijden gehouden en zelfs een ju nioren-dual meet met de R.-K. Sportvereeni- glng D. E. M. te Beverwijk. De Zwemafdee- ilng Is nog steeds bezig 'te onderhandelen, hoewol ook hier voortvarendheid Wordt be tracht. De voetbalclub der Breesapcrs onder vindt ook steeds meer belangstelling en het is mot groot genoegen, dat de V. V. B.-vrien den de wedstrijden van de respectievelijke olulbs volgen, Het eerste elftal van V. V. B. speelt tamelijk homogeen en daaruit kon verklaard worden. dat hot in de vierde klasse C zulk een behoorlijk figuur maakt, dat er terdege rekening mede wordt ge houden. Na. voetbal komen wij bij de oudste sport vereeniging van Velsen-Noord, de gymnas- tiekvereeniging Sparta. Veel heeft Sparta na do ge-slaagde uitvoering in het voorjaar niet van zich doen hooren, maar achter do scher men wordt ondanks de moeilijkheden, welke ten aanzien van een geschikte zaal gerezen zijn. hard gewerkt. Verschillende leden mochten dit jaar een lidmaatschapsjubi- leum hordenkon en het is wel typeerend. dat d'lt bijna alle dames—leden waren. In weerwil van een goede activiteit ha-port hot bij Sparia sedert enkole jaren aan de heerenafdeeling. Maar men is er zeker van dut, indien de tijd weer normaal wordt, ook dit euvel verdwijnen zal. De jeugdwedstrij den wolke In don zomer plaats vonden, waren alleszins geslaagd. Overigens kent ook Sparta de moeilijkheden van dezen tijd. De gymnastiek vereeniging S. S. H. va n de Hoogoven-vereen,iging oo-mlbinatie vindt blijvende aantrekkingskracht. Hot leden tal beweegt zioh In stijgende lijn en dit geldt voornamelijk voor de adspirant- en JtunloronafdoeJJngen, terwijl de kleuters zich ook best bij S. S. H. thuis gevoelen. Binnen enkoio Jaren is deze vereeniging tot groo ten bloed gekomen en dit jaar heeft mode tengevolge van een uitstekend geslaagde uitvoering, hot aantal ledon rijkelijk doen toenemen. Ook S. S. H. hoeft wedstrijden ,-oor de jeugd georganiseerd, maar zij bleef .■order wat op den achtergrond. Het bestuur ?n do leiding wisten In .samenwerking mot andere Hoogoven-sportve-reenlglngen don IrudlUoneeten Septemiberdag van Hoogoven- Sta ten, zU het mot minder deelname, toch eer tot een succes te maken. De overige takken van sport zuilen wij in n volgend artikel beschouwen. Klein Stiawberrces-program. Van de hockeyclub Strawberries heb ben Zondag slechts weinige wedstrijden doorgang kunnen vinden. De resultaten daarvan waren niet onbevredigend, want het eerste elftal der heeren behaalde in den uitwedstrijd tegen Rijswijk 1 een overwinning (01) en Strawberries 5 (hecrcn) boekte een 11 gelijk spel tegen Fit 2. De Pont: Lajla. In de komende dagen zullen de bezoe kers van Bioscoop De Pont weer eens een zeer bijzonder filmwerk gadeslaan, het welk in zijn eenvoud toch vele boeiende indrukken achterlaat. De rolprent Lajla behoort geenszins tot het gewone genre speelfilms. Integendeel, het hooge Noor den met zijn typische Lappenbevolking gaf aan dit gegeven een eigen karakter. De primitieve tenten en de massale ren dierkudden zij zijn als het ware een on derdeel van de onmetelijke sneeuwvlakten en de grootsche bergen. Geheel in over eenstemming met de gebeurtenissen en het grillige landschap werden diverse mooie melodieën in het geheel verwerkt. Deze muzikale illustratie is met gevoel samengesteld, waardoor de film meer tot haar recht komt. Voorts zijn er de vele scènes, die opvallen door hun uitstekende natuurtafereelen. Het ontbreekt echter evenmin aan opwindende momenten, want als de slede aan een troep hongerige wolven tracht te ontkomen, dan kan het niet anders of men leeft intens met het spannend gebeuren mede. In deze geschiedenis ziet men als hoofd figuur Lajla, een meisje, dat als baby door Jampa in de sneeuw wordt aange troffen. Voor het lappencdhtpaai- Aslak en Lagje, dat nog kinderloos bleef, blijkt zij een welkom geschenk te zijn. De kleine, die op zoo'n wonderlijke wijze tijdens een sledetocht aan de achter volging der wolven ontkwam, wordt lief derijk in het gezin opgenomen. Als later wordt vernomen dat haar eigenlijke vader een koopman Lind en haar moeder inmid dels aan de pest zijn overleden, dan lost Lajla zich schijnbaar geheel in de Lappen- samenleving op. Het meisje is levenslustig, maar de zeden en gewoonten der Lappen veroor zaken wel eens een heftig conflict met haar karakter. Dit komt vooral tot uiting als haar moeder onwel wordt en de ren dierkudden verder moeten. Een poging van haar vader om een huwelijk met Mellet, den zoon van den rijken Kosti te forceerep, gelukte aanvankelijk. Tijdens een bezoek aan den dominee opent zich eerst recht de wereld voor haar. De kwieke zoon Anders, doet haar hart ontvlammen en de rest is gemakkelijk te raden Mellet, als tragische figuur, geraakt op den achtergrond en slechts op het nip pertje kan het huwelijk tusschen hen beiden worden voorkomen, doch niet zon der de noodige verwikkelingen. Met meesterschap vierde George Schneevoigt hierbii de regie, doch even min mag net spel der Noosche artistren vergeten worden. Hoe uitstekend wist Aino Taute immers de hofdrol Lajla, te vertolken. De uitbeelding van Jampa, den knecht door Tryggve Larnen verdient even eens lof. Ingjald Haaland gaf haar vader, Aslak, in goed spel weer, terwijl Sire Schneevoigt als moeder Lagje op het doek verscheen. Verder zouden nog meerdere uitblinkers vermeld kunnen worden, zooals bijvoor beeld de dominee. De film Lajla zal bij velen aangename herinneringen uit en van het land der Lappen achterlaten. H. W. DE VRIES. Damesathleten bijeen. Hoewel de dezen zomer opgerichte dames-athletiekclub Suomi uiteraard weinig activiteit naar buiten aan den dag heelt kunnen leggen, blijkt, dat er wel degelijk gewerkt wordt, al is het dan thans nog slechts achter de schermen in den vorm van de steeds goed bezochte zaal- indoortraining. Vrijdagavond werd ook de eerste ledenvergadering gehouden, welke een flinke belangstelling genoot, en weer een stap is in de goede richting, daar hierin besprekingen zijn gevoerd voor de vaststelling van het winterprogramma en de verkiezingvan een definitief bestuur. De voorzitster, mej. G. Redeker, die tot nu toe een dubbele functie had bekleed wegens vertrek van mej. N. Halenbeek, gaf in het kort weer, wat de vereeniging heeft kunnen doen om vervolgens hot doel van deze bijeenkomst nader uiteen te zet ten. Hierna werd overgegaan tot de verkie zing van het bestuur. Mej. G. Redeker bleef als voorzitster gehandhaafd en werd tevens belast met de waarneming van het secretariaat hetwelk gevestigd is Park laan 21 te Beverwijk. Voorts werden benoemd mevr. C. Wes- terwal tot penningmeesteresse en de dames T. de la Rie en J. Jurriens tot commis- saressen. Gekozen werden tot leden van de kas- commissie de dames N. Alkemake en B. Tand. Besloten werd het wedstrijd-secretariaat te doen vervullen door mevr. C. Wester- wal, Schoonoortstraat te Velsen-Noord. Wat betreft een uniform wedstrhd- tenue werd vastgesteld dat dit zal be staan uit een wit broekje en dito shirL dat bovendien nog gesierd wordt met het vereenigingsembleem. Ten aanzien van het winterprogramma werden geen definitieve besluiten geno men, hoewel het bestuur machtiging ver kreeg hierin naar goeddunken te hande len. BUBBELTJE EN KNOR Tcckenlng Hessels (Pax Holland m.) Agenda IJmuiden. Maandag 7 Dec.: Thalia: Mijn chef is een vrouw, 7.30 uur. De Pont: Lajla, 7.30 u. Dinsdag 8 Dec.: Bioscopen: Zie Maandag. Dienst aiKitheken: Avond- en nachtdienst Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg. fbot>b*lfcj<r,cUV i» cl« klerk VAK dcitKipvc.boov W»l-' doer»? J De kracht van „Hollands glorie IJmuiden heeft steeds meegeleefd met wat er b\j het bergingsbedrijf en den sleepdienst omging Bureau Wijsmuller, L. Smit en Co., Doeksen, het zijn namen, die voor leder wien het wel en wee van den zeeman ter harte gaat, klinkende namen geworden zijn. Nu bestaat dezer dagen een hunner hon derd jaar: L. Smit en Co.'s Internationale sleepdienst. Dit echt Nederlandsche zecbcdrjjf heeft zich ontwikkeld tot een onderneming met een wereldnaam, die klinkt als een klok. Het waren immers Nederlanders, die als zec- eleepers voor het eerst de zeeën optrokken. Reeds in de eerste ontwikkelingsdccennia der stoomvaart werd langs de Noord een be drijf geboren, dat later een der voornaamste zoo niet hèt voornaamste zeesleepbootbedrijf ter wereld zou worden. Het was eind Novem ber 1842, dat de eerste stoomsleepboot tu- schen Rotterdam en zee in dienst werd ge steld. In 1829 was het Voornsche kanaal ge reed gekomen en hierdoor was een betere verbindingsweg tusschen Rotterdam en het Goereesche Gat tot stand gebracht. De zeil schepen, afhankelijk van wind en getij, had den desondanks vele dagen noodig om open zee te bereiken. De sleepboot klaarde dit in twee dagen. 1880 Eerste Zeesleeprels. Toch zou het nog tot 1880 duren voor dc eerste zeesleepreis werd ondernomen. Aan leiding hiertoe was het feit, dat de bakermat der waterbouwkunde ook al in ons land te vinden was. Onze waterbouwkundigen en hun materiaal werden meer en meer in het bui tenland bij havenaanleg gevraagd en zoo werd de idee geboren, -dit materiaal over zee naar zijn bestemming te voeren. De eerste reis ging naar Huil, een onder neming, die men niet moet onderschatten, al zou men er op het oogenblik om lachen. Van deze eerste reis gaat de anecdote, dat de be manning drie dagen verlof kreeg om van vrouw en kinderen afscheid te nemen. De reizen werden in den loop der jaren veelvuldiger, de objecten grooter enkost baarder. Er ontwikkelde zich in de sleepboot- stad-bij-uitnemendheid: Maassluis, een nieuw ras van zeelieden, de zeesleepers, die pioniers werk verrichtten met alle hardheid, door zettingsvermogen, durf en zeemanschap, die voor het slagen daarvan noodig zijn. Wat al werd er niet versleept in die jaren naar telkens verder gelegen havens: scheep jes, lichters, kleine en groote baggermolens, sloopschepen, oorlogsschepen en zeilschepen. Het eerste droogdok werd in 1896 naar Sao Paulo de Loanda gebracht. Het was 1350 ton groot en voor dien tijd een heel gevaarte. Er volgden meer van deze groote objecten. Naar Callao, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Singapore, Lagos én Wellington (Nieuw Zee land). Tinbaggcrmolens voor Banka, marine- dokken voor Singapore, kranen voor' Afrika's Westkust, Smit bracht ze er heen. Na den wereldoorlog speelde de Atlantische hulpverleening eveneens een belangrijke rol. VELSEN Ir. W. A. Staring overleden. Procuratiehouder bij de Papierfabrieken. Na een langdurige ziekte is Zaterdag middag in Het Antonius-Ziekenhuis op bijna 54-jarigen leeftijd ir. W. A. Staring, procuratiehouder bij de Papierfabrieken Van Gelder Zonen, overleden. Dit verscheiden beteekent niet alleen een zwaar verlies voor de nabestaanden maar zeker ook voor het bedrijf, waar aan de heer Staring zijn beste krachten en jaren heeft gegeven. Ook voor het personeel aan de fabriek te Velsen is het overlijden van den heer Staring een gevoelige slag, daar deze niet slechts bij collega's een zeer gezien vriend was, maar ook bij al het overig admini stratief. en technisch personeel, zoo goed als bij bazen en arbeiders. De heer Staring werd 24 December 1888 te Deventer geboren en kwam 1 Augustus 1923 als chef van de mechanische werk plaats in dienst bij Van Gelder Zonen. Zijn verdiensten voor het bedrijf werden erkend door zijn benoeming tot procuratie houder met ingang van 1 Maart 1938 na het vertrek van den heer L. J. van het Kaar. SANTPOORT DE KERK ROEPT. Op Donderdagavond 10 December wordt in het kader van de bijeenkomsten onder het motto „De Kerk Roept" in de Ned Hervormde kerk een wijdingsdienst ge houden. POSTKANTOOR. Het hulppostkantoor aan de Hoofd straat is thans voorloopig op werkdagen van 9 tot 4 uur geopend. ADSPIRANTEN-MIDDAG. Zaterdag organiseert „Terrasvogels" voor haar adspiranten in „De Weyman" een feest middag. De heer G. J. Bremerkamp is uitge- noodigd zoo een en ander uit de voetbalwereld te vertellen, terwijl de jongens verder in de gelegenheid zullen worden gesteld met be hendigheidsspelen aardige prijsjes te winnen KRANIG WERK VAN TERRAS VOGELS. Terrasvogels 2 trok gisteren met 8 spelers naar V.S.V. 4. Na eenigen tijd word dit achttal een negental, wat toch nog altijd geen elftal is. Desondanks wisten de Vogels een 40 voorsprong te behalen. Het eindresultaat een 43 overwinning. Smit's sleepbooten, waaronder als de meest bekende de „Zwarte Zee", werden in de Atlantische havens gestationeerd: te Brest (Douarnenez), Queenstown, in Ierland, St. Johns op New Foundland en later ook wel op de Azoren. Ook aan den Hoek van Hol land, te Harwich en Great Yarmouth lagen de zeesleepers gereed om hulp te verleenen aan schepen in nood, dag en nacht onder stoom, met een radiowacht van iqprconisten, die het geheele etmaal luisterden naar S.O.S.- seinen. Echt Nationaal. Het zceslecpvaartbcdrüf is een echt natio naal bedryf geworden. Niet in het minst door het zeemanschap van hen, die de vele sleep booten bemannen. In den tijd, die na dezen oorlog komt, zal er voor die mannen veel te doen z(jn. De vuren liggen nu weliswaar ge bankt, maar dan zullen de machinekamer- tclcgrafcn weer worden overgehaald op het „volle kracht vooruit" cn zullen de kleine, maar krachtig gebouwde zeesleepers weer uitzwermen over de geheele wereld. Dan zullen de Jan Wandelaars zich weer waardig kunnen toonen. dat zjj terecht „Holland's Glorie" genoemd worden. A. J. VAN DER WEIJDEN. IJMUIDEN Kosten Centrale Werkplaats. Het is jaren geleden, dat er een Centrale Werkplaats werd gesticht, waarvan de be doeling was aan jeugdige werkloozen ge legenheid te geven hun vakkennis te on derhouden en uit te breiden. In 1941 werd door de gemeente voor de Centrale Werk plaats 3548.61 uitgegeven, terwijl voor dit iaar 4500 werd geraamd. Laatstgenoemd bedrag komt ook op de begrooting der ge meente voor 1943 voor. VOOR DEN POLITIERECHTER. Een aantal IJmuidenaren stond te recht voor den Haarlemschen politierech ter, omdat zij in Mei van dit jaar bij het Vee en Vleeschaankoopbureau waar zij werkzaam waren, halve varkens hadden gestolen voor eigen gebruik of voor ver hoop. De eerste verdachte was de arbei der W. O., die acht halve dieren had ge stolen, benevens twee koppen en het vleesch voor f 1.50 per pond had verkocht Hij werd tot zes maanden veroordeeld. De machinist C. W. v. d. K. had slechts zes halve varkens gestolen, -waarom hij vijf maanden gevangenisstraf kreeg. De kraandrijver B. had meegeholpen. Er werd met zijn psychischen toestand reke ning gehouden, zoodat hij slechts een geldboete van f 50 (30 dagen) kreeg. De arbeider J. A. A. A. had een kwart varken gestolen samen met L. P. Beiden kregen hiervor een maand. De arbeiders R. v. d. H. en R, C. hadden ieder een kwart varken gestolen. De eerste kreeg hiervoor een boete van f 50 (50 dagen), de tweede een maand gevangenisstraf, omdat hij reeds een veroordeeling tchter den rug had. De los-arbeider M. J. had niet gestolen, doch O. geholpen met het verbergen en wegwerken van een half varken. Hij werd lot een maand veroordeeld. J. H. M. F. P. had vleesch gekocht van O. en werd hier voor bestraft met een maand. S. B. had voor O. vleesch verkocht en hiervoor geld aangenomen, hetgeen hem ook een maand vrijheidsstraf kostte, W egens diefstal van boter werden den varensgezel C. V. en den banketbakker J. V. veroordeeld tot twee maanden ge vangenisstraf. Er was tegen ieder van hen drie maanden geëischt. BEVERWIJK PLAATSELIJK VERDEELINGS- KANTOOR. Evenals in alle andere tuinbouwcentra is ook in Beverwijk een plaatselijk ver- deelingskantoor gesticht voor de verdeeling van groenten. Tot leider hiervan is aan gewezen de heer Jac. Duyn, Meerstraat 76 Subleider is de heer B. Beentjes, Kruis straat 8, Velsen, Laat hen niet wachten! Legt reeds n u Uw offer gereed voor de col lecte van Winterhulp! Giro 5553. Den afgeloopen Zondag hebben onze derde klassers zich zeer verdienstelijk geweerd. D.E.M. zorgde voor dé voorspelde St. Nico- laasverrassing door Q.S.C. met een 21 neder laag naar huis te sturen en waardoor zij G.V.O. thans met 3 punten achter zich laten. De overwinning was pas in de laatste minuten een feit. Voor één der D.E.M.-spelers zal deze wedstrijd minder prettige gevolgen hebben, daar hij door den scheidsrechter uit het veld werd gestuurd. De Beverwijkers speelden een slechten wed strijd tegen Zaandijk, maar wisten niettemin een gelijk spel te behalen. Hiermee dienden zij in de eerste plaats zichzelf en in de tweede plaats de andere kampioenscandidaten. De wedstrijden van De Kennemers 1 en 2 gingen niet door. In de afdeeling van De Ken- nemers is de spanning thans weer volop te ruggekeerd door de nederlaag van O.S.V tegen W.F.C., Z.F.C. en O.S.V, gaan nu met 17 punten aan den kop, West Frisia volgt met 2 punten minder, maar met een wedstrijd achterstand, K.F.C. heeft 1 punt, achterstand. Ook H.B.C. kan nog een rol in dezen span- nenden eindstrijd spelen. Beverwijk noch Zaandijk verdiende ..Beverwijk" heeft het tegen Zaandijk niet verder dan een gelijk spel kunnen brengen, hoewel zij voor de rust kansen genoeg kreeg. De rood-witten huldigden n.l. in de eersto helft het systeem, dat de aanval de beste ver dediging is. Hierdoor konden zij een veld- meerderheid bereiken, wat in sommige perio des zelfs uitliep op een offensief. De Zaan dijker verdediging stond echter haar mannetje- en sloeg aanval na aanval af. Opgemerkt dient echter te worden, dat de voorhoede het ondanks het overwicht ook niet bijzonder moeilijk maakte. De enkele schoten werden door den doelman keurig verwerkt. Een kwar tier na den aftrap nam Beverwijk de leiding toen Holman hard Inschoot. De bal sprong echter van den paal terug: de toeloopende v. d. Steen schoot echter opniepw en beter in (1—0). Geruimen tijd had Zaandijk nu niets in te brengen, maar alleen Teeling wist het tot enkele goede schoten te brengen. Lang zamerhand wist Zaandijk weer aan den druk te ontkomen. Ook de Zaansche voorhoede presteerde niet veel. Eerst uit een door een vrijen trap ontstane verwarring voor het rood-witte doel schoot de spil hard tusschen een haag van spelers door in (11)- Deze ge lijke stand kwam voor Beverwijk nog in ge vaar, maar Z's voorhoede wist evenmin de kansen te benutten als die van Beverwijk. In de tweede helft waren de rollen geruimen tijd omgekeerd. Dat „Beverwijk" geen neder laag leed, is hoofdzakelijk tc danken aan de achterhoede cn_ de slechte schutterscapaeitei- ten van Zaandijk. Verder dan een schot tegen den paal brachten zij het niet. De thuisclub kreeg ten slotte nog de beste kansen om te winnen, maar geen van het aanvalskwintet wist het net te vinden. Het gelijke spel gaf de verhouding goed weer, want geen van beide partijen verdiende door het vertoonde spel meer dan één punt. D.E.M.—Q.S.C. 2—1. De zevende thuiswedstrijd heeft D.E.M. een klein, maar verdiende overwinning, opgeleverd. De gasten zetten er terstond een flink tempo in en waren aanvankelijk het meest aanval lend. Het duurde niet lang, of de midvoor schoot in vrije positie hard tegen de lat. Ic-ts later deed hij het beter en gaf zijn ploeg de leiding (01). D E M kwam er nu wat beter in, maar de voorhoede wist zich niet genoeg vrij te maken; Tervoort werd extra bewaakt Toch wist deze na een kwartier een voorzet te geven, die C. Schram tegen den paal ko gelde; hij ving den terugspringenden bal ter stond weer op en bracht den stand in even wicht »(11). D.E.M. bleef nu het meest aan vallend, maar de Q.S.C.-ers gaven de D.E.M.- voorhoede geen gelegenheid tot spelen en daar deze bovendien te weinig agressief was, bleef tot de rust de stand gelijk. Na de thee miste D.E.M. reeds terstond een fraaie kans, toen een voorzet van Tervoort voor open doel kwam en drie D.E.M.-voorwaartscn elkaar in den weg liepen, zoodat de kans verloren ging. De strijd ging gelijk op, hoewel de Q.S.C.- aanval gevaarlijker was. Tesselaar speelde als rechtsback echter een beste partij en ruimde flink op. Toen De Vries Jr. genomen werd, trapte hij na en werd terstond buiten dc lijn verwezen; D.E.M. kreeg een vrijen trap te nemen. Het D.E.M.-tiental zette nu alles op alles om in dc resteerende twintig minuten den stand gelijk te houden. Q.S.C. kwam meer in den aanval. Hierdoor kreeg de D.E.M.- voorhoede betere kansen. Schram Jr. zag voor open doel zijn schot nog gestopt, maar twee minuten voor het einde benutte Tervoort, die middenvoor was gaan spelen, een voorzet van Dekker, via den paal. Eenige wanhopige aan vallen van Q.S.C. om nog een gelijk spel te bewerken, leverde niets anders dan een twee tal corners op. y Sf-ber,1<sjagers lei den hun niet win tervoorraden be laden muildieren over den met sneeuw bedekten knuppeldam door 't Karellsche oer woud naar hun stellingen, waar voedsel voor de wintermaanden op geslagen wordt. (SS PK Languor PBZ/R P.-H, c) De organisatoren van de avonden, die door de personeelsvereeniging van v. Leers walsbedrijven worden gegeven, hebben steeds eer van hun werk: er is een merk baar streven de programma's zoo goeu .i ie gelijk te doen zijn en de belangstelhn„ win de zijde van het personeel is steeui. zoo groot, dat het hen wel eens benauwu om het hart moet worden als ze bedenken, dat iedere zaal, hoe groot ook, haar grenzen heeft. Ditmaal werd den donateurs een amuse- men tsavond aangeboden: een variété-pro gramma, waar ieders smaak bevredigd Kon worden. De auctor intellectualis, die voor het vlotte opdienen der variétéschotel zorg de, en de aangename saus van de conleience er met kwistige hand over heen gooi, was Theo Bouwmeester. Van Leer's Rossiandansorkest, dat sinds het vorige optreden belangrijke vorderingen gemaakt heeft, is op weg een goed inge speeld ensemble te worden, dat zeker zich nog vele malen op avonden als dezen zal laten hooren en met stijgend succes. In bonte mengeling wei-kten aan deze variété-uitvoering mede accordeonvirtuosun als de Damaries met hun zoo stevig op el kander ingesteld accordeonspel, de humoris tische en vingervlugge goochelaar en jong leur, de Harmony-zusters met haar Holland- sche liedjes van het popuiaire genre en oonn Kloos als humoristisch conferencier. De personeelvereeniging heeft het voor nemen Zaterdag 12 December een Sint Nico- laasfeest te geven, dat door „William" ver zorgd zal worden; eind Januari volgt een uitvoering van de tooneelafdeeling ,,'t Voet licht" met een kluchtig spel „Vader vrijge zel". Al met al een bewijs, dat deze perso neelsvereeniging in het komende winter seizoen niet stil zit. A. J. VAN DER WEIJDEN. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: E. P. KruidenbergLooze, C. Matersweg 10; A. HendriksTromp z., Eenhoornlaan 11; H. JansenBood, z., Boogaardlaan 22; H. Vinkvan Essen, Regulierdwarsstraat 5; A. A. M. Balt us— Hoogeboom, z. C. Matersweg 80; H. A. WarmerdamHoogeboom, z., Hobbestceg 4; T. Mauricev. Wijngaarden z., C. Ma tersweg 40; H. A. Warnerdamvan Heulen, z,, Hoflanderweg 43; K. Kamps- Visser, z. Kerkstraat 52. Overleden; P. M. van Opijnen, 80 j., vr, Zeestraat 203; A. Passenier, 17 jaar, m., Groote Houtweg 150; B. van der Wel, 85 jaar, Alkmaarscheweg 243; E. an Zadelhoff, 74 jaar, Iepenlaan 26. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: D. P. Koudenburg en A. Lultikhuizen; J. van 't Veer en A. J. C. Trjeling. ALS ER ZIEKEN ZJJN. Voor spoedgevallen wordt Zondag a.s. de dienst waargenomen door Dr. Mays v. d. Moer, Zeestraat 96, telef. 3450. in de week van 6 tot 13 December is de Apotheek Donker, Breestraat 61, telef. 3150, belast met de waarneming van den Zondags- en nachtdienst. „ALLEEN OP DE WERELD". De Haghespelers geven Woensdag middag in het K.S.A.-gebouw een kinder voorstelling. Opgevoerd wordt. „AUeen op de wereld". ST. NICOLAASFEEST VAN „DE GIETELING". St. Nicolaas heeft Zaterdag niet alleen op vele scholen een bezoek gebracht, maar gaf ook van zijn tegenwoordigheid blijk op het kinderfeest van „De Gieteling", dat Zaterdagmiddag in het Kennemer Theater- werd gehouden. De voorzitter, de heer Kalf, mocht een groote schare kindoren verwelkomen. Voor de komst van St. Ni colaas werd de jeugd prettig bezig ge houden door mej. Vroos, die daar uit stekend slag van had. De komst van den Sint met zijn twee knechts was ongetwij feld het hoogtepunt van den middag, want rij werd op zeer hartelijke wijze begroet. I-Iet eene St. Nicolaasliedje achter het andere werd den bisschop toegezongen, die zich daarvoor zoo dankbaar toonde, dat zijn knechts eenige malen de jeugd tracleerden. Verder werd de jeugd pret tig bezig gehouden met een popenkastvoor- stelling, waarin één van de bekende Jan Klaassen-avonturen uitbundige vroolijk- heid in de zaal teweeg bracht. Aan het slot van dezen geslagden middag reikte de Sint de geschenken uit OPHALEN VAN VUILNIS. Met ingang van Woensdag a.s. zal de ge meentelijke vuilnisophaaldienst zijn werk, dat vorige week moest worden onderbroken, weer hervatten. BENOEMING. Dc heer H. M, J. van Houten, vroeger kape laan van de St. Agatha-parochle alhier, is be noemd tot pastoor van de parochie H. Jeroen te Den Haag. ST. NICOLAAS AVOND VAN D.E.M. Hedenavond wordt in het K S.A.-gebouw door de R.K. Sportvereemging „D.E.M." een St. Nicolaasavond gehouden. SCHAAKCLUB „WKFNïNK". De uitslagen van de onderlinge wedstrijden lulden als volgt; Groep 1: K. SlingsV. Jh. v d. Kolk 0—1; G. L. Wijsman—A. Slings P. Stet—P. Hart afgebr.; F. v. TuinenPh Bakker af-febr. Groep 2- J. MuyenC. Koonv.-n VsV2", Dr. de Witt HamerH. Nijman 10; C. Nijman— M. Soeteman afgebr. Groep 3A; N. Stet—G. v. Dijk 0—1; O v. Dijk—N. Stet 01; A. BlansjaarJ. C. Kan tors 1/2V2; J. JonkersJ. T. Groot 01. J. LosN. Molenaar afgebr. Groep 3B; J. Schilp—H. v. "t Hof 0—1, W. RijkersJ. D. Semeyns 01; G. DilP C. Bakker 0—1; P. C. Bakker—G. Dil 1—0.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4