I Incasso-Bank N.V. Alle bankzaken Britsche luchtaanval op Eindhoven. StoViittiu STEMPELS De taaiste Bautenêat's 't Bloemenhuis mDOH y suo u| oauinoi do 0981 uaijDunw /WVJ J WVJ Y Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdag. Het Duitsche weermachtbericht van Zaterdag luidt: „In den sector Toeapse deden Duit sche troepen een verrassenden aanval, behaalden ondanks bijzonder ongun stige weersomstandigheden terrein winst en maakten lichte en zware infanteriewapens buit. Sterke aanvallen van de Sovjets in den Oostelijken Kaukasus werden weer onder zware verhezen verijdeld, dank zij den hardnekkigen tegenstand van .Duitsche en Roemeensche troepen. De operaties van snelle formaties ten Noorden van de Terek werden voortgêzei en er werden meer dan duizend gevange nen gemaakt. De gemelde aanval in de Kalmukken- steppe werd voortgezet tot diep in den rug van den vijand en daarbij werd een steun punt van den vijand met groote werk plaatsen voor pantserwagens vernield. Tus- schen Wolga en Don vielen de Sovjets ook op 4 December met krachtig gebruik van pantserwagens tevergeefs aan; 75 pantserwagens werden vernield, 13 werden onklaar geschoten en bovendien werden den vijand zware verliezen aan menschen en wapens toegebracht. Een krachtige aanval van eigen pantser troepen versloeg vijandelijke pantser- en cavalerie-strijdkrachten, waarbij 2000 ge vangenen werden gemaakt en 14 stukken geschut werden veroverd. Italiaansche en Hongaarsche verkenningsacties aan het Donfront leverden belangrijke verken ningsresultaten op. In het gebied tusschen Kalinin en II- menmeer stortten ook Vrijdag sterke vijandelijke aanvallen ineen, die ten deele werden gesteund door bijzonder hevig ar tillerievuur, pantserwagens en slagvliegers; 104 pantserwagens werden ten deele in ge vechten op korten afstand vernietigd en zes vliegtuigen werden door troepen van het leger neergeschoten. Bij afweergevecbten der laatste tien dagen heeft de 78e divisie infanterie al leen 169 pantserwagens vernietigd. De luchtmacht versloeg vijandelijke troepen concentraties en colonnes voertuigen. For maties jachtvliegers schoten zonder zelf verhezen te lijden, 58, luchtdoelartillerie drie vijandelijke machines omlaag. Aan het Noordelijke front werden bij eigen operaties van stoottroepen ruim 80 vijandelijke gevechtsstellingen en kaze matten vernield. De bezettingen werden onschadelijk gemaakt of gevangen geno men. Tunesië zijn hevige gevechten aan den gang. Een belangrijk knoop punt van wegen en spoorlijnen werd na gevechten van verscheidene dagen stormenderhand genomen. Hierbij werd een sterke Britsch-Amerïkaan- sche formatie, die op een ver voor uitgeschoven post den vijandelijken opmarsch naar Tunesië moest dekken, practïsch volkomen in de pan ge hakt. De vijand leed zware verliezen aan menschen en materiaal. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers namen doeltreffend aan den strijd deel. Bovendien werden stellingen artil lerie, troepen en concentraties pantser wagens herhaaldelijk aangevallen, waar bij ruim honderd voertuigen vernietigd werden. Voorts vielen Duitsche en Ita liaansche formaties van de luchtmacht de haven van Bóne aan. Een transportschip werd zwaar getroffen, talrijke andere vaartuigen geraakten in brand. Duitsche jagers schoten 23, de kustartillerie in TTjnis twee vijandelijke vliegtuigen neer. VTjf eigen machines worden vermist. Aan de kust van de bezette Westelijke gebieden verloor de Britsche luchtmacht Vrijdag zes vliegtuigen. CONDUCTRICES OP TRAMS TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche gemeentetram heeft conductrices noodig. In verband met de oorlogsomstandigheden is er een tekort aan conducteurs ontstaan, dat een aanvul ling mei vrouwelijk personeel noodzake lijk maakt. Ongeveer diehonderd meisjes kunnen geplaatst worden. Wel heeft de Gooische tram op haar bussen reeds vrouwelijk personeel, maar voor Amster dam zelf is de conductrice, toch een nieuwtje. JOHN GOBAU ALS GHIJ SBRECHT. Ook dit jaar zal de hoofdrol in Vondel's „Ghijsbrecht van Aemstel" vervuld wor den door John Gobau. Badeloch wordt gespeeld dor Magda Janssens, Arend van Aemstel door Frits van Dijk en de bode door Louis van Gasteren. Het plan is, on danks dezelfde rolbezetting, door een andere regie-opvatting en een nieuwe monteering, toch een gewijzigde Ghijs- brecht-voorstelling te geven. Het is nog niet vastgesteld wie de regie zal voeren. AGENDA MAANDAG 7 DECEMBER. Frans Hals: „Het mysterie van de Mondscheinsonate", 2.30, 6.30 en 8.45 uur (14 jaar). Palace: „Hoera, ik ben papa", 2.00 6.30 en 8.45 uur (18 jaar). - Rem brandt: „Die grosse Liebe. 2.30. 6.30 en 8.45 uur (elke leeftijd). Luxor: „De amateur-jockey", 2.30, 6.30 en 8.45 uur (elke leeftijd). Moviac: „De klauw", 2.30, 7.00 en 9.00 uur (18 jaar). DINSDAG 8 DECEMBER Stadsschouwburg: Dansavond Anika 7.30 uur. Bioscopen: middag- en avondvoor stellingen. W.n, Hoofdredacteur: J. V Bnudewyns. Haar lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteu» en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad; A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. c van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B, Korsten, Heemstede, stad cn reportage: J. a Steen Jr., Zandvoort, Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse], IJmui- Öen. AdvertcnUes: D. A. J. Spek, Haarlem. Azië ontwaakt V. d. L. Op 7 December 1941 werden bij een plotselingen Japanschen aanval op Pearl Harbor, het voornaamste Amerikaansche vloot- en luchtsteunpunt in den Stillen Oceaan, volgens berichten, die thans pas door Washington zijn uitgegeven, 5 slagschepen, torpedojagers, een groot drijvend dok en 2 hulpschepen tot zinken gebracht of onbruik baar gemaakt. Voorts werden 3 slagschepen, 3 kruisers en 2 hulpschepen beschadigd Van het corps mariniers sneuvelden 2117 officieren en manschappen. 960 werden als vermist op gegeven en 876 werden gewond. Het Ameri kaansche leger verloor 226 man, en van het leger en de marine gingen 159 vliegtuigen verloren. Volgens Amerikaansche mededeeling namer slechts 105 Japansche vliegtuigen aan de ge vechten deel, waarvan 48 werden neerge schoten. Bovendien verloren de Japanners 3 dwergduikbooten. Met dezen aanval hebben de Japanners den eersten vernietigenden slag toegebracht aan de Amerikaansche weermacht en het Gealli eerde prestige in Azië. Met den inzet van d< kleinst mogelijke krachten is het grootst mo gelijke resultaat bereikt. Door dit optreden bestempelde Japan zich voor het oog van de wereld als een militaire mogendheid van den eersten rang en gaf bovendien een helder beeld van zijn moreel en zijn bewapening. In het jaar. dat sindsdien verliep, zijn de Japansche successen steeds uitgedijd. Voor het Westen gingen verloren: de uitzonderingsge bieden in China, Thailand (door verdrag) Burma, Malakka, de Straits Senttlements, Ne- derlandsch Oost-Indië, de eilanden-groepen ir den Stillen Oceaan, die de toeganspoorten vor men tot Australië. Hevig waren de slagen, die ter zee werden gevoerd. Telkens is hierbij gebleken, dat Ja pan van de groote Westersche vlootmogend- heden de meerdere is geweest. Smartelijk ge troffen werd ons land door het verlies van zijn Aziatisch koloniaal bezit, voor welk feit geen andere troost bestaat, dan de overtui ging van de levenskracht in ons volk: eenige wapen tot overwinning ook vai grootste tegenslagen, die het lot van volken kan treffen. Uit het optreden van Japan is voor het Westen één feit komen vast te staan, nooit meer geloochend zal kunnen worden en dat het uiterlijk van de wereld fundamenteel zal wijzigen: Het Oosten is ontwaakt Voortaan zal het blanke Westen niet meer de rol kunnen vervullen van meesters der wereld, in den totalen zjn van vóór Pearl Harbor. Wij hebben in Japan zoowel in mili tair als in economisch opzicht een gelijke ge kregen, een land, dat zich binnen één jaar tijds tot een der rijkste mogendheden ter reld verhief. De wereldrevolutie is het enorme werk van het thans levend geslacht. Als profeten eener komende nieuwe orde zijn Duitschland en Italië opgestaan. Aan hun zijde heeft zich Japan geschaard voor het volbrengen van het in het Westen begonnen werk in zijn eigen ruimte. Het doet dit met de middelen, die het m het Westen heeft geleerd. Ook in deze revolutie ging het initiatief van Europa uit. Het is de .plicht van Europa de wegen te vinden, waarlangs in de toekomst harmonie zal worden bereikt tusschen deze belangrijke deelen van de wereld: Europa en Azië. KORT NIEUWS Adolf Hitler heeft den nieuwen Spaanschen gezant Saura ter overhandiging van zijn ge loofsbrieven in zijn hoofdkwartier, ontvangen De Duitsche minister van buitenlandsche za ken was aanwezig. De Mexicaansche regeering heeft besloten, een bedrag van 12 millioen pesetos van de door de Spaansche regeering tijdens den bur geroorlog naar Mexico overgebrachte' 150 mil- liox pesetos te besteden voor de uitrusting van een rood-Spaansche divisie. Ter gelegenheid van het feit, dat op 8 Dec. de Japansch-Amerïkaansche oorlog een jaar aan den gang is, zal op dien dag geduren de een minuut het verkeer in het geheele land gedurende een minuut worden stilgelegd ter herdenking van de voor Japan gevallen sol daten. De eerste in de Ver. Staten voor Engeland gebouwde „Utility" locomotieven, aldus het A.N.P. zijn In .een Engelsche haven aange komen. Deze locomotieven wegen elk 130 ton en hebben een trekkracht van 1000 ton. Geestelijk en lichamelijk in goeden wel stand heeft generaal-veldmaarschalk Von Mackenzen Zondag zijn 93sten verjaardag ge vierd. De Führer heeft bij deze gelegenheid den veldmaarschalk een in hartelijke beivoor- dingen gesteld telegram met gelukwenschen gezonden. Het Finsche blad „Upsi Suomi" meldt, dat de jonge Finsche geleerde dr. Vilska een Röntgenapapraat heeft geconstrueerd, waar mede men nauwkeurig de plaats en de diepte vreemde voorwerpen in het menschelijk lichaam kan vaststellen. Tot nu toe kon alleen de plaats worden geconstateerd. Het apparaat Is kortgeleden bezichtigd door den Duilschen minister van volksgezondheid, dr. Conti, tij dens diens jongste reis naar Finland. De Fransche Ivoorkust ressorteert thans onder het bestuur van admiraal Darlan. En gelsche en Amerikaansche troepen zijn thans bezig het gebied te bezetten. Naar uit Nieuw Calüdonië wordt ge meld, heeft de civiele gouverneur Mont- hamps, aangekondigd, dat de hier gelegerde Fransche troepen ten nauwste met de Ame rikaansche troepen zullen samenwerken. Er zouden reeds Amerikaansche troepen op Nieuw Caledonië zijn geland. Toen de 46-jarige mej. S. R. 'a avonds niet uit haar betrekking in de ouderlijke wo ning te Terncuzen was teruggekomen, ging haar 57-jarige tante informeeren bij de fa milie waar zij werkzaam was. Zij is daar evenwel niet aangekomen. Den volgenden morgen werd in den Oostelijken kananlarm het lijk van mej. S, R. opgehaald en dat van de tante uit de Oostschutkolk, op korten af stand van de woning. Een landbouwer uit Oud-Gastel vond s morgens in zijn stal vijf melkkoeien dood liggen. Bij onderzoek bleken de runderen ge el ectrocuteerd. Door een defect waren de ijze ren halshengsels der dieren onder stroom ko men te staan, waardoor de dieren werden gedood. Te Wassenaar is op 84-jarigen leeftijd overleden de heer H. J. de Groot, oud-inspec- •-generaal van het Nijverheidsonderwijs. In de Van Hallstraat te Amsterdam wilde een 16-jarige jongen op een in volle vaart rijdende tram springen. De knaap viel echter tusschen motor- en bijwagen, waardoor hij zoo ernstig gewond werd, dat hij na enkele oogenblikken overleed. Het slachtoffer van de aanrijding in de Putschelaan te Rotterdam, dat door een stoomtram aangereden en op slag gedood werd, is geïdentificeerd als de 29-jarige mevrouw J. LouwerseBravenboer uit Hellevoetsluis. Te Dordrecht werd notaris Van Buul des nachts gewekt door een gemaskerden man, die zijn slaapkamer was binnengedrongen. On der bedreiging met een revolver beval deze hem op te staan om geld te halen. De notaris gaf aan dit bevel gevolg, maar bij de slaap kamerdeur gekomen, trachtte hij te vluchten. De inbreker loste daarop vier schoten, waar van er een der notaris in den rechterschouder trof. Daarna nam de inbreker de vlucht. Een Hagenaar, die meer glaasjes had ge- gedronken dan goed voor hem was, kwam in een café in de binnenstad tot de ontdekking, dat 1700 gulden uit zijn broekzak verdwenen waren. Voorts miste hij zijn actetasch, inhou dende eenige levensmiddelen en sigaren. Een tiental dagen geleden werd er te Mierlo ingebroken in het gemeentehuis, waar bij de daders 25 zakken rogge buitmaakten, welke door de boeren ter plaatse waren ge leverd. De Eindhovenaar H. werd, verdacht deze inbraak, gearresteerd, evenals een familielid van H., in wiens woning te Eind hoven vele goederen van andere diefstallen af komstig, werden aangetroffen. Een twintigtal inbraken, het laatste jaar in de omgeving van Eindhoven gepleegd, kon hierdoor tot klaar heid worden gebracht. GRAAN, AARDAPPELEN EN GROENTEN UIT ROTTERDAMSCHE PLANTSOENEN. Te Rotterdam is de gratis brooduitreiking begonnen aan de ondersteunde werkloozen en de armlastigen. Het zijn brooden. gebak ken van graan, dat in de Rotterdamsche plantsoenen en parken is geteeld. Dit is wel iswaar slechts zijdelings waar, want er is rogge geteeld en omdat stadsmenschen de echte boerenrogge minder kunnen waar- deeren, heeft men het geruild tegen ge mengd meel, waarvan 50 a 60.000 brooden zijn gebakken. Hieraan hebben alle groote Rotterdamsche bakkerijen belangeloos medewerking verleend. Vandaag ontvangen de ondersteun den ook de laatste aardappelen van den Rotterdamschen productieslag. Sinds Juli j.l. zijn dan 1.300.000 K.G. aardappelen uit gereikt, die in de stad zijn geteeld. Met de uitreiking van groenten wordt nog door gegaan, die ziet men in de Rotterdamsche plantsoenen nog groeien, terwijl wellicht in Januari met de peulvruchten kan worden begonnen. fkem.n.AKKERTJE WANDGEDIERTE Wij verdelgen radicaal alle ongedierte. Zuiveringsonderneming „Radicaal" GEN. CRONJéSTRAAT 135, TELEF. 11657 DISTRIBUTIEBONNEN VOETBAL GELDPREMIES VOOR ITALIANEN. In Florence heeft de Nationalrat Ridolfi een bespreking gehad met de voornaamste be stuurders der eerste klasse voetbalverenigin gen. Hij deelde mede, dat in de toekomst voor. bijzonder verdienstelijke spelers geldpremies treuepremiën zullen worden uitgekeerd De helft van het geld zal evenwel niet in iden gegeven worden van den speler, doch vastgezet worden als een persoonlijke verze kering voor later. Het ligt in de bedoeling ook nog geldpremies beschikbaar te stellen goede discipline op de voetbalvelden. DAMMEN BANNING KAMPIOEN DER DERDE KLAS Voor het kampioenschap derde klas werden nog de volgende partijen gespeeld: J. Tillemans remise met G Willemse; Y. Banning remise met J. H. M. Janus. De stand van dit tournooi luidt thans: 1 Y, Banning 9 punten (5); 2 J. Tillemans 7 p. (6); 3 G. Willemse 6 p. (5); 4 J. H. M. Janus 5 p. (6); 5 A. Hermsen 4 p. (6); 6 H. Leuwener 3 p. (3); 7 P. van Dijk 2 p. (4). De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal gespeelde partijen aan. Haarlcmsche Damclub. De clubkampioenschappen 1942'43 werden Zondag j.l. voortgezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: J. B, Sluiter Jr. remise met J. H Meure; J W. van Dartelen wint van J. G. Kuntze; P. H, Meure wint van J. H. Meure; Schrijnemakers wint van Ph G. Ame- lung Jr. Eerste klasse: Louis Kisch wint van J. Rutgers; H. L, Philippo wint van I Risseeuw; G. Bakker wint van P. L. Schrijnemakers; D. Philippo wint van J. Holm; Joh. Philippo re mise met C. B. de Laat. Tweede klasse: A. J. Verwoerdt remise met J. Oremus; A. J. Oremus wint van P van Dijk. De tweede partij van den herkamp voor het kampioenschap 1941—'42 tusschen P. J. van Dartelen en J. B. Sluiter Jr. won Sluiter, Hij heeft 3 p. en Van Dartelen 1 p. SPORT-ALLERLEI. Het programma der bokswedstrijden, welke Zondag 13 December in de Deutschland- halle te Berlijn zullen worden gehouden, is voor wat de Nederlandsche deelneming be treft, als volgt Luc van DamGustav Eder, Jo de GrootKreitz, Arnold LagrandKoe- deritsch en Gerard van LoonSeidler. De Duitsche en Europeesche bokskam pioen in het middengewicht Josef Besselmann heeft thans een uitdaging ontvangen van zijn landgenoot Walter Mueller, zijn Duitschen titel tegen hem te verdedigen, De beroeps- bond van Duitsche vuistvechters heeft be paald, dat Besselmann deze uitdaging binnen een maand moet aannemen. Artikel Aardappelen Aardappelen Beschuit Bloem 447 t.n Boter Boter Brandstoffen Bon Kaart 62A Aard. 62B Aard. 62 Besch, i. 450 AJgem. 59 Bot/Vet 62 Bot. 05 BV Brandst. 05 KF 1 :n, 08 BV te 62A Brood 6213 Brood 3-74, 4-71 Reserve 50, 57 Versn. •75,' 4-75 Reserve 62 Tabak Eenheidszeep P NO Eenh.zeep 452. 412, 43i Algem. 01 t.n Chocolade Chocolade Cigaretten Hoeveelh. t-m. 2 kg. 12 Dec. 1 kg 12 Dec. 75 gr. 12 Dec. 70 gr. 26 Dec. 125 gr. 10 Jan. '43 125 gr 17 Dec. 1 eenh. 31 Dec. eenh. 30 April '43 eenh. 28 Febr. '43 400 gr. 12 Dec. 50 gr. 12 Dec. 150 gr. 26 Dec. 100 gr. 12 Dec. 100 gr 20 cig 12 Dec. 1 rants. 31 Dec. 1 rants. 31 Dec. 1 rants. 26 Dec. 500 gr. 26 Dec. loo gr. 26 Dec. 250 gr. 26 Dec. 3/4 lit. 12 Dec. 2 lit. 9 Jan. '43 500 gr. 26 Dec. 45 gr. 31 Dec. 1 kg 26 Dec. 100 gr. 12 Dec. 100 gr. 5 St. 12 Dec. 25 gr. 12 Dec. 1 3/4 lit. 12 Dec. 100 gr. 26 Dec. 100 gr. 12 Dec. 25 gr. 12 Dec. 1 rants. 31 Dec 453, 432, 413 Algem. 1 rants. 31 Dec. Toiletzeep P Toiletz. 1 rants. 31 Dec. Gort Jam Kaas 44J Koffiesurr. Melk Petroleum Rijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk Sigaren Tabak Taptemelk Vermicelli Vleesch Vleesch Waschpoeder 440 Algem. 438 Algem. m. 441 Algem. 445 Algem. 62 Melk 1 03 Petr. 4-73 Reserve M Text, (m.) 437 Algem. 58, 59 Versn. '6, 4-76 Reserve 62 Tabak 62 Tabak 62 Taptem 441 Algem. 62A Vleesch G2B Vleesch NO P Waschpoed RADIOPROGRAMMA DINSDAG 8 DECEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Symphonle orkest (gr.). 7.30 B N. O. Nieuwsberichten. 7.40 Salonmuziek (gr.). 8.05 Duitsche taalcursus. 8.30 B. N .O. Nieuwsberich ten. 8.40 Gesprek met Peter. 8.50 Pianosoü (gr.). 9.00 Symphonic orkest (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.), 9.37 Symphonle orkest (gr.), .0.00 Lich te koorzang en Barnabas von Geczy en zijn or kest (gr.). 10.30 De Strijd in het Noorden, lezing. 10.45 Orgelconcert. 11.15 Orkest Carlo Carcassola. 12.00 Almanak. 12.05 Stafmuziekcorps van de Am sterdamsche Politie. 12.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 13.00 Rossini's „Barbier van Sevilla", voor dracht met muzikale illustratie. 13.30 Het Cen trale Orkest en toespraken van den dirigent. Salonorkest. 15.00 Zelfportret, klankbeeld. 15.20 Haarlemsche Orkest Vereeniglng en solist. 16.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 17.00 De X.ichte Toets, gevarieerd programma 18.00 Cello cn pia- 18.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 18.40 Europa r 99 Jaar. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Licht klassiek concert (gr.), 20.15 Vlotte klanken. 21.45 B. N- 3 Nieuws berichten 22.00 Musette klanken (gr 22.20 Mo mentopnamen uit bekende films (gr.). 23.00—24.00 Balletmuziek (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Politiek weekpraatje (opn.). 8.00 Het Rococo octet (opn.) 8 30 B. N. O. Nieuwsberich ten. 8.40 Instrumentale soli (gr.). 9.00 Afwisselend ernst en luim (gr.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.?0 Afwisselend ernst en luim (gr.). 10.00 Godsdiens tige uitzending. 10 30 Pianovoordracht. 11.00 Vrou- wenmozaiek. 11.20 Zangklasse (opn.). 11.30 Blok fluit, clavecimbel en zang met pianobegeleiding. 12.30 Wat doet de directie van den landbouw? 12.45 B. N, O. Nieuwsberichten. 13.00 Programma- overzicht, 13.05 Orkest Malando, solist en gramo- foonmuziek. 14.00 Godsdienstige uitzending. 11.30 Klaas van Beeek en gramofoonmuzlek. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 16.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Een zangklasse van de Vereeniglng Zanglus»" met planobegeleiding. 17.45 Spiegel van dpn dag en B. N. O.: Binnenlandsch gespro ken overzicht. 18.00 Een zangklasse van de veree niglng „Zanglust" met planobegeleiding. 18.15 Neerlands stem van het Oostfront. 18.30 Musette orkest en soliste. 19.00 B. N. O. Engelsche Uit zending: „Holland and the economie reorganisa tion". (Voor de Radio-Centrales: Argentljnsche klanken gr.pl.). 19.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19,15 Septet Jonny Ombaeh soliste 19 45 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.55 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20.15 Kla- vlerberichten. 21.00 Orkestconcert en fluit (gr,). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten, 22.00 B. N. O. Actueele beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22,20 -24.00 Zie Hllvers^n r- Kruisweg 59 HAARL EM Safe-Deposit SCHAARSCHTE Er is schaarschte aan allerlei. Wij hebben b.v. groote behoefte aan fla cons voor de verpakking van Togal. Wij verzoeken U daarom ledige To gal flacons tegen betaling ann Uw apotheker of drogist terug te geven, opdat wij geen noodverpalcking be hoeven te gebruiken voor Togal, het befaamde middel tegen rheumatiek, ischias, spit, hoofd- eii zenuwpijnen LAATSTE NIEUWS Churchill voorspelt harden strijd. Churchill heeft Zaterdag het woord ge- voerd te Bradlord en o.a. verklaard: Enge land moet al zijn kracbtën inspannen, daar de oorlog het spannendste stadium nadert. Omtrent de positie in Noord-AL'rika merkte! Churchill op, dat de Engelschen en Ameri kanen nog zeer felle gevechten kunnen ver wachten. Omtrent den strijd in Europa zeide hij. dat de Russen „hun eigen land verdedigen, terwijl de Engelschen eveneens hun eigen land verdedigen". Onze vijanden, zoo ver volgde de premier, zijn zeer machtig. Zij beschikken over millioenen soldaten. Zp hebben rijke landen veroverd. Zij hebben hun eigen program. Churchill moest consta- teeren, dat het tot dusver niet gelukt is, ,,den harden kern van ,het Nazi-verzet kraken." De duikbootoorlog. De Britsche minister van marine ver klaart, dat de Britsche vloot nog een zeer moeilijke en geweldig groote taak te wach ten staat. In marinekringen maakt men zich geen illusies. In de eerste plaats komt het duikbootgevaar, dat onvoorwaardelijk over wonnen moet worden, wil men niet, dat de zeeverbindingen van Engeland worden af gesneden. Het is niet voldoende, dat de verbindin gen tijdelijk of slechts een oogenblik veilig zijn voor de koopvaardij; Engeland moet er in slagen, de scneepsroutes geheel vrij te malcen. Luchtaanval op Koepang. Het communiqué van generaal Mac Arthur deelt mede, dat Donderdag Geallieerde vliegtuigen een uitgebreiden aanval hebben ondernomen op het Japansche luchtsteun- punt Koepang op Timor. Het doel van de Ned. Oost Compagnie. De bedoeling van ue Nederlandsche Oost Compagnie is als tusschenpersoon op te tre den voor alle Nederlandsche instanties, die willen deelnemen aan de economische ont sluiting van de door Duitschland bezette Russische "gebieden. De Compagnie zal dus in principe niet als een zelfstandige andu- strieele en/of handelsonderneming optreden in dien zin, dat zij de exploitatie van die gebieden zelf ter hand neemt, den handel in de verbouwde of gefabriceerde artikelen zelfstandig ter hand neemt en voor distri butie, verzending of transport zorgt. Het is dus in wezen geen handels- of industrieelc onderneming in den zuiveren zin van het woord. De genoemde economische functies zullen worden overgelaten aan het parti culier initiatief van Nederlandsche particu lieren of ondernemingen. Slechts waar dit particuliere initiatief taalt, zal de Nederl. Oost Comp. de genoemde functieszelf or gan iseeren. De N.O.C. zal op de genoemde functies in belangrijke mate invloed kunnen uit oefenen. Zij beschikt n.l, voor Nederland over een monopolie, waarvan de bedoeling is, alle Nederlandsche instellingen op welk gebied ook, organisch te leiden bij haat- werkzaamheden in het Oosten. Zooals de functies der ondernemingen bijeengebonden moeten worden, zoo zullen ook de op ver schillende terreinen tot stand komende par ticipaties bijeengebracht moeten worden. De N.O.C. treedt daarom als tusschen- schakel op ter bevordering van een georga- niseerden en gemeenschappelijken inzet in het Oosten. Door een gezamenlijken inzet gaat er voor Nederland niets verloren en op die manier kan de grootste waarde worden gecreëerd, die t.z.t. aan een tegenprestatie kan doen denken. Het is dus noodzakelijk, dat niet iedere particulier op eigen houtje aan het werk slaat, maar dat een monopolie maatschappij in het leven werd geroepen, om in het Oosten coördineerend op te tre den. Over de onmiddellijke financieele vooruit zichten voor de zich in het Oosten inzettende Nederlandsche industrie kan momenteel nog tiets concreets worden gezegd Het maken van calculatieschema's is thans nog nauwelijks mogelijk. Hoewel er reeds veel is gepresteerd, vooral op agrarisch gebied, kan een onderne mer in het Oosten thans nog niet rekenen op een regehnatigen aanvoer van grondstoffen, brandstoffen, arbeidskrachten, enz. Nog min der is er thans sprake van een bepaald prijs peil, waartegen deze productiemiddelen ter beschikking kunnen warden gesteld. Evenmir is het thans mogelijk reeds scherp te calcu- leeren wat de opbrengst zal zijn van de ver vaardigde producten. Slechts bij uitzondering zal het thans mogelijk zijn een bedrijf op te richten op een uitgewerkte rendementsbasis. Daarom is van Duitsche zijde de Treuhandinzet n het leven geroepen, waarbij de onderne mer zich zonder financieel risico als Verwal ter kan inzetten Van Duitsche zijde zijn reeds vele onder nemingen in bedrijf gesteld, vooral op het ge bied van de voedings- en genotmiddelen. Als Verwalter treedt op de vroegere onder nemer, die gedurende de aanloopperiode een vast ïnkomn kan genieten, dat niet afhan kelijk is van de eventueele winst of van het verlies. Een dergelijke inzet van Nederlandsche zijde via de N.O.C. is op verschillend gebied moge lijk: op agrarisch terrein, aangezien de op brengst per hectare nog aanzienlijk kan ver hoogd worden; op verkeers-technisch gebied, het uitvoeren van baggerwerken, het aanleg gen van straatwegen, enz. en op industrieel ge bied: verwerking van agrarische en andere grondstoffen. Vooral op dit laatste gebied ligt nog een ruim arbeidsterrein braak. Men za! zich aanvankelijk moeten beperken tot de productie van de meest noodzakelijke en vitale producten. Op industrieel gebied zijn er uiteraard groote mogelijkheden weggelegd. Vooral de Oekraïne heeft een grooten rijkdom aan natuurlijke grondstoffen, als chemicaliën, steenkool, ijzer ertsen, kato<?n, mangaanertsen, enz., terwijl ae zwarte aarde bovendien een groote agrari sche productie waarborgt. Het Westelijk deel, dat onder civiel bestuur staat, heeft tot dus verre vooral de Nederlandsche belangstelling gehad in tegenstelling met het Oostelijk ge deelte, dat nog onder militair bestuur staat, en dat het grondstoffertgebied met de zware industrieën bevat. De problemen van de Oos telijke Oekraine staan daarom iets lager op het programma. Wat thans aan verzorgingsindustrieën in het Westelijk gedeelte is op te zetten, blijft' ten deele nog afhankelijk van de grondstofleve- ranties uit het Oostelijk gedeelte. Dit geldt voornamelijk voor de industrieelc grondstof fen, want de agrarische producten zijn in het Westen ruimschoots aanwezig. Voor het vervaardigen van verpakkings materiaal om de agrarische producten al of niet veredeld te verzenden, kan nog menige industrie worden opgericht. Wat de handel betreft is er thans nog weinig Meer dan 100 dooden. Bij de Britsche poging om met een vrij groote formatie vliegtuigen de Philipsfabrie- ken te Eindhoven aan tc vallen, werd door het lukraak neerwerpen van bommen van elk kaliber in de woonwijken van de stad Eindhoven zware schade aan gebouwen, glas- en materieele schade aangercht. Ook openbare gebouwen en venseers- mstallaties liepen schade op. Zoo werd vooral het ziekenhuis te Eindhoven bijzon der zwaar getroffen, terwijl de Cathrijne- kerk werd vernield. Nadat de bommen waren neergeworpen, werd de bevolking bovendien nog met de boordwapens aan- <evallen. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten heeft de Nederlandsche burgerbevol king een verlies te betreuren van meer dan 100 dooden, onder wie vele vrouwen en kinderen. Een groot aantal personen werd zwaar of licht gewond. Verscheidene per sonen worden vermist. Schade aan mili taire installaties werd niet aangericht. Zestien Britsche bommenwerpers werden neergeschoten. Onder de aandacht wordt gebracht, dat de aanval werd gedaan op den feestdag van St. Nicolaas, waarop, zooals bekend, in Nederland een bijzonder levendig fami liebezoek in de stad en van het land naar de stad plaats heeft. Het groote aantal slachtoffers is derhalve veroorzaakt door het feit, dat de bevolking juist tijdens het vieren van het St. Nicolaasfeest werd ge troffen. sprake van een dergelijke overvloed van pro ducten, dat reeds thans een uitgebreide uit voer van producten uit het Oosten naar Ne derland kan plaats vinden. De verhooging van de productie en de afvoer hiervan vormen de eerste fase, waaraan later de afvoer van pro ducten naar Nederland is te koppelen. Wanneer deze organisatie eenmaal is opge bouwd, zal de wederzijdsche handel een groote uitbreiding kunnen ondergaan, zoodat ook voor den Nederlandschen handel hier nog een tim arbeidsveld kan zijn weggelegd. Astroepen in Tunis aanzienlijk. Volgens berichten uit Londen heeft het hoofdkwartier van het eerste Britsche leger toegegeven, dat de As in Tunesië beschikt over een aanzienlijke strijdmacht en dat daar de vorige week belangrijke Duitsch- Italiaansche versterkingen zijn aangekomen. Voorts moet het Britsche hoofdkwarter tiaegeven, dat de As in staat is geweest aan zienlijke strijdkrachten artillerie op te stel len, waarmede de Engelschen aan drie sec toren van het Tunesische front hevig be stookt worden. Tenslotte erkennen de En gelschen, dat zij zich op verschillende plaat sen hebben moeten terugtrekken, en dat de luchtaanval op Bóne door toestellen van de As groote schade heeft aangericht. BLOEMENDAAL WAT GEVONDEN WERD. Gevonden en terug te bekomen bij: De Vries, Ramplaan 46 Haarlem, wollen sjaal en acten- tasch. Wijers, Leidschevaart 120, Vogelenzang, paar kousen. Reinalda, Dr D. Bakkerlaan 41, kinderwant. Zr. Nijdeken, Zuider Stationsweg passer. Van Weenen, Mauricialaan 48, hand warmer Bakker, Hooge Duinen Daalscheweg 10, paar heerenhandschoenen. Methorst, Duin- lustweg 42, kinderwant. Wilde. Mauritsplein 23, handschoen. Politiebureau Overveen (in lichtingen alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.)r boodschappentasch. kinderbedie, hand schoen, sjaal, ceintuur Post Aerdenhout bril en rijwielslotsleuteltje. Rosia, Zomerzorger- laan 15, portemonnaie met inhoud Burgerlijke Stand. HAARLEM 7 December 1942. BEVALLEN: 5 Dec H. van der Sluis—de Bruin z.\ C. M. L. Ter Horst—Ruigrok van der Wer ven, d W. C. Ttesing—Wansbeek, d.: 6 Dec., J. van den Eijkhof—van Woerkom, z.; E. de Boer de Boorder, d.; J. M. Verdel—Jongens, z J A, de Wijn—van Dokkum. J. Balk—Snoek, z.- A. C. van den Berg—Snoeks, z.; F. van Houten— Koltender. z.; 7 Dec.. A. M. van Aggelen—Hoek stra, z.; A van WlertngenOvergaauw. d. OVERLEDEN: 4 Dec.. W.. 2 j., z. v. N Vree ken, Jan Evertsenstraal: 5 Dec.. J. Hennevelt, 73 j., Hofmeijerstraat; J. J. Frölïch, 84 j.. Mole- naerstraat; J. Ploeg. 69 j.. Spiegelstraat. ONDERTROUWD: 7 Dec., J A. van Esmond en C. J. A. Heermans. OFFICIEELE MEDF.DKELINGE V AANMELDINGSPLICHT SCHRIJFMACHINES Alle natuurlijke of rechtspersonen, die tien of meer werknemers in dienst hebben, zijn ver plicht voor 18 December 1942 aan het bureau voor de metalenverwerkende Industrie, Riouwstraat 174, 's Gravenhage, een opgave te verstrekken van alle hun in eigendom toebehoorende schrijfma chines. welke tot op 5 December 1942 niet nicer in regelmatig gebruik waren. Van deze aanmel dingsplicht zijn ontheven alle handelaren in kr.n- danig zijn ingeschreven. De formulieren, waarop genoemde opgave dient te geschieden, zijn ot> aanvraag gratis bij het bureau verkrijgbaar. Bij niet of niet tijdig inzenden van bovenge noemde opgave of het verstrekken van onjuiste of onvolledige gegevens, kan vervolging op grond van het economisch sanctiebeslnii olaats vinden. DROGE BATTERIJEN. Met ingang van 4 December 1942 is het aan fa brikanten .verboden zonder vergunning droge batterijen voor hand- en zaklantaarns rie ver- koopen en af te leveren. Tevens is aan eder het koopen van bedoelde batterijen bij fabrikanten zonder vergunning verboden. Het toepen bij grossiers, importeurs en den detailhandel blijft vrij.. Bij circulaire zullen aan fabrikanten enkele algemeene vergunningen tot verkoop en afleve ring van droge batterijen voor hand- en zaklan taarns worden verleend. Koopvergunningen zullen uttsluttenci worden verstrekt aan belangrijke overheidsdiensten en aan bedrijven van vitaal belang voor de samen leving. Voorzoover deze belangrijke verbruikers hun behoefte nog niet kenbaar hebben gemaakt bij het bureau voor de metalenverwerkende in dustrie. Riouwstraat 182, 's Gravenhage, door middel van een aanvraagfomulier HG. kunnen zij dit alsnog doen. Het formulier HG is op aan vraag gratis verkrijgbaar bij het genoemd bureau. HOND ROBBIE is terug. Vriendelijk dank. J. PUS. MIDDENSTANDSDIPLOMA. Nog eenige leerlingen kunnen opgenomen worden in gecombi- neerden, mondelingen en schrïf- telijken cursus. Vlot, grondig onderricht, speciale methode. Inlichtingen bij J. H. WEMPE, Ged. Raamgracht 24, Haarlem, Telef. 13450. Mevr. Franken, Lorentzstraat 7, vraagt een NET TWEEDE MEISJE voor den dag, P.G., niet onder 18 jaar, v g.g.v. Z. a. t. m. 's av. tusschen 7 en 8 uur. Gevraagd voor dir. geroutin. MACHINESTIKSTERS, Handwerksters, Thuisnaaistcrs en nette Loopjongen, leeft. 16 j. Goed loon gewaarborgd. Br. no. 9007 Bureau van dit blad. Voor eenige malen per week wordt gevraagd FLINKE VEUSTELNAAISTER Br. no. 8988 Bur, van dit blad. Voor KAMERS naar: Verhuurkantoor „EUREKA" le Helmersstraat 161, Tel. 81051 Amsterdam. Geopend: 918 u„ Zondags 26 uur. IIUIS TE KOOP GEVRAAGD mor belegging. Direct v. eige naar. Br. no. 8984 Bur. v. d. bl. TE KOOP: RUIME VILLA met flinken tuin t.e Overveen, centr. verw. Half Dec. te aan vaarden. Bevr,: J. G. Boeree, Makelaar, Gierstraat 61. ORGEL TE KOOP GEVRAAGD, liefst Liebig of Mannborg. Brie ven met omschrijving en prijs onder no. 9001 Bur. van dit blad Te koop gevraagd: OUDE BOEKEN Albums - Bibliotheken „EUREKA", Kruisweg 13 Telefoon 18530. PRIMA DUITSCHE PIANO wegens vertrek te koop, prijs f 550. Br. onder no. 8998 Bureau van dit bla-d- GEVRAAGD: VLOERKLEED, Tafelkleed; H w.jas (48-50) en costuum (48-50). Br. onder no. 8973 Bureau van dit blad. TE KOOP: POPPENWAGEN; Gelijkrichter compl. m. lampen; Fototoestel 9 x 12 Goerz, dopp. anasL dagoclens 1 6,8 F 130 compursluiter, Tel. 26527. PIANO OF VLEUGEL te koop gevraagd voor studie. Brieven met opgaaf van prijs enz. onder no. 9002 Bur. v. d. bl. Zilvervos te koop r. no. 8993 Bur. van d. blad. Te koop een nog nieuwe HAARDKACHEL een jaar gebruikt. Adres: v. d. Meerstraat no. 38. Op te richten Verz. Mij. heeft nog enkele AANDEELEN TE PLAATSEN. Br. onder no. 8990 Bur. v. d. bl. TABAK. Na ontvangst van f 1,10 op giro 243560, B. A. JEPPE, Bloemen- daal, Noorder Stationsweg 19, zenden wij U franco per post pakje prima gegarandeerd TABAKSZAAD met handleiding voor het kwee ken van 1 Are (100 M2.) FRAAI SCHILDERIJ (17e eeuw), 140 x 117, te koop. Te zien Nassaulaan 42, Haarlem. 16-ELS VLOERKLEED (ongebr,), 2 1-pers. kapokbedst. en pr. H. rijwiel, z.g.a.n. banden, aangeb. Harmenjansweg 3zw„ (ook Zondag). Hondenbrood, Mergpijpjes, Krach tvoeder, Ter- iervoer. Bon no. 12. Gebr. VEENÏNGxA, Naturalisten Jacobijnestraat 10-18. Tel. 13265 or ïc nrt«f er is nog nEVKTRAft Al is het dan schaarsch; het is voor de kinderen meestal nog wel verkrijg baar. En kinderen hebben hel. noodig, omdat het hun weerstandsvermogen beschermt en hun eetlust bevorder' beperkt verkrijgbaar N.V. Handelsvereniging A.J.TEN DOESSCHATE Vlug Goed Goedkoop Boekh. V E K O Zijlstraat 2e huis vanaf 't Stadhuis. GUMMI LAARZEN Rijwielbanden en Overschoenen afdoende Vulcaniseeren Gierstr. 78 rood, ingang Doelstr. Wei-kpl. Kloosterweg 9, H'stede Part, vr. te koop een Modern RADIOTOESTEL Philips. Erres, Waldorp, n. o. d. 1936-1937. Kruisstr. 38 Tel. 18968 Postzegelveiling Voor Januari kan nu ingezonden worden. J. MEBUS, N.Z. Voor burgwal 318 en Rosmarijnsteeg 4 le Amsterdam, telefoon 37243 en 42164. 25 jaar veilinghouder. Beëdigde experts. k&è&tn Inkoop van tfe&cuilde Hluztek „De Nieuwe Muziekhandel" Jac, C, Stolwijk Jansstraat 6 - Haarlem Enorme sorteering in bladmuziek Leesbibliotheek er Is. want daar komt men nooit uitgelezen IANSWEG 51. Nog steeds Orchideeën Kruisweg 40 - Tel 107"'

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2