SJBIM&G Incasso-Bank N.V. Alle bankzaken STEMPELS De laatste katam Bautekêal's 't Bloemenhuis kUU U] O*» Het Duitsche weermachtsbericht van Zaterdag. Het Duitsche weermachtbericht van Zaterdag luidt: „In den sector Toeapse deden Duit sche troepen een verrassenden aanval, behaalden ondanks bijzonder ongun stige weersomstandigheden terrein winst en maakten lichte en zware infantericwapens buit. Sterke aanvallen van de Sovjets in den Oostelijken Kaukasus werden weer onder zware verhezen verijdeld, dank zij den hardnekkigen tegenstand van Duitscne en Iioemeensche troepen. De operaties van snelle formaties ten Noorden van de Terek werden voortgezel en er werden meer dan duizend gevange nen gemaakt. De gemelde aanval in de Kalmukken- steppe werd voortgezet tot diep in den rug van den vijand en daarbij werd een steun punt van den vijand met groole werk plaatsen voor pantserwagens vernield. Tus- schen Wolga en Don vielen de Sovjets ook op 4 December rhet krachtig gebruik van pantserwagens tevergeefs aan; 75 pantserwagens werden vernield, 13 werden onklaar geschoten en bovendien werden den vijand zware verliezen aan menschen en wapens toegebracht. Een krachtige aanval van eigen pantser troepen versloeg vijandelijke pantser- er cavalerie-strijdkrachten, waarbij 2000 ge vangenen werden gemaakt en 14 stukken geschut werden veroverd. Italiaansche en Hongaarsche verkenningsacties aan het Donfront leverden belangrijke verken ningsresultaten op. In het gebied tusschen Kalinin en II- menmeer stortten ook Vrijdag sterke vijandelijke aanvallen ineen, die ten deele werden gesteund door bijzonder hevig ar tillerievuur, pantserwagens en slagvliegers. 104 pantserwagens werden ten deele in ge vechten op korten afstand vernietigd en zes vliegtuigen werden door troepen van het leger neergeschoten. Bij afweergevechten der laatste tien dagen heeft de 78e divisie infanterie al leen 109 pantserwagens vernietigd. Di luchtmacht versloeg vijandelijke troepen concentraties en colonnes voertuigen. For maties jachtvllegers schoten zonder zelf verliezen te lijden, 58, luchtdoelartillerie drie vijandelijke machines omlaag. Aan het Noordelijke front werden bi eigen operaties van stoottroepen ruim 8( vijandelijke gevechtsstellingen en kaze matten vernield. De. bezettingen werden onschadelijk gemaakt of gevangen geno men. In Tunesië zijn hevige gevechten aan den gang. Een belangrijk knoop punt van wegen en spoorlijnen werd na gevechten van verscheidene dagen stormerderhand genomen. Hierbij werd een sterke Britsch-Amerikaan- sche formatie, die op een ver voor uitgeschoven post den vijandelijken opm rsch naar Tunesië moest dekken, Srac'i«eH -nlkomen in de pan ge- ak De vi.ianti leed zware verliezen aan menschen en materiaal. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers namen doeltreffend aan den strijd deel. Bovendien werden stellingen artil lerie, troepen cn concentraties pantser wagens herhaaldelijk aangevallen, waar bij ruim honderd voertuigen vernietigd werden. Voorts vielen Duitsche en Ita liaansche formaties van de luchtmacht de haven van Böne aan. Een transportschip werd zwaar getroffen, talrijke andere vaartuigen geraakten in brand. Duitsche jagers schoten 23, do kustartillerie in Tunis twee vijandelijke vliegtuigen neer. Vijf eigen machines worden vermist. Aan de kust van de bezette Westelijke gebieden verloor de Britsche luchtmacht Vrijdag zes vliegtuigen. CONDUCTRICES OI' TRAMS TE AMSTERDAM. De Amsterdamsche gemeentetram heeft conductrices nuodig. In verband met de oorlogsomstandigheden is er een tekort aan conducteurs ontstaan, dat een aanvul ling met vrouwelijk personeel noodzake lijk maakt. Ongeveer diehonderd meisjes kunnen geplaatst worden. Wel heeft de Gooische tram op haar bussen reeds Vrouwelijk personeel, maar voor Amster dam zelf is de conductrice toch een nieuwtje. JOHN' GOBAU ALS GIIIJSBRECHT. Ook dit jaar zal de hoofdrol in Vondel's „Ghijsbrecht van Aemstel" vervuld wor den door John Gobau. Badeloch wordt gespeeld dor Magda Janssens, Arend van Aemstel door Frits van Dijk en de bode door Louis van Gasteren. Het plan is, on danks dezelfde rolbezetting, door een andere regie-opvatting en een nieuwe monteering, toch een gewijzigde Ghijs- brecht-voorstelling te geven. Het is nog niet vastgesteld wie de regie zal voeren. AGENDA MAANDAG 7 DECEMBER. Frans Hals: „Het mysterie van de Mondscheinsonnte". 2.30, 6.30 en 8.45 uur (14 jaar). Palace: „Hoera, ik ben papa" 2.00, G.30 en 8.45 uur (18 jaar). - Rem brandt: „Die grosse Liebe 2.30. 6.30 en 8.45 uur (elke leeftijd). Luxor: „De amateur-jockey", 2.30, 6.30 en 8.45 uur (elke leeftijd). Moviac: „De klauw' 2.30, 7.00 en 9.00 uur (18 jaar). DINSDAG 8 DECEMBER Stadsschouwburg: Dansavond Anika 7.30 uur. Bioscopen: middag- en avondvoor stellingen. W n. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, Haar lem (nfw.). I'lnatsvrrvanxend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Dcrks. Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C van <ler Laag. Heemstede. Haagsch Redacteur: H, Korsten, Heemstede, Stad en reportage: J. A Steen Jr., Zandvoort, Nieuws cn reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Haarsci, IJmul- dcn. A<]wn*«Ues: D. A. J. Spek, Haarlem. Azië ontwaakt. V. d. L. Op 7 December 1941 werden bij een plotselingen Japanschen aanval op Pearl Harbor, het voornaamste Amerikaansche vloot- en luchtsteunpunt in den Stillen Oceaan, volgens berichten, die thans pas door Washington zijn uitgegeven, 5 slagschepen, 3 torpedojagers, een groot drijvend dok en 2 hulpschcpen tot zinken gebracht of onbruik baar gemaakt. Voorts werden 3 slagschepen, 3 kruisers en 2 hulpschepen beschadigd. Van het corps mariniers sneuvelden 2117 officieren en manschappen, 960 werden als vermist op gegeven en 876 werden gewond. Het Ameri kaansche leger verloor 226 man. en van het leger en de marine gingen 159 vliegtuigen verloren. Volgens Amerikaansche mededeeling namen slechts 105 Japansche vliegtuigen aan de ge vechten deel, waarvan 48 werden neerge schoten. Bovendien verloren de Japanners 3 dwergduikbooten. Met dezen aanval hebben de Japanners den eerstep vernietigenden slag toegebracht aan de Amerikaansche weermacht en het Gealli eerde prestige in Azië. Met den inzet van de kleinst mogelijke krachten is het grootst mo gelijke resultaat bereikt. Door dit optreden bestempelde Japan zich voor het oog van de wereld als een militaire mogendheid van den eersten rang en gaf bovendien een helder beeld van zijn moreel en zijn bewapening. In het jaar, dat sindsdien verliep, zijn de Japansche successen steeds uitgedijd. Voor het Westen gingen verloren: de uitzonderingsge bieden in China, Thailand (door verdrag). Burma, Malakka, de Straits Senttlements, Ne- derlandsch Oost-Indië, de eilanden-grofepen in den Stillen Oceaan, die de toeganspoorten vor men tot Australië. Hevig waren de slagen, die ter zee werden gevoerd. Telkens Is hierbij gebleken, dat Ja pan van de groote Westersche vlootmogend- heden de meerdere is geweest. Smartelijk ge troffen werd ons land door het verlies van zijn Aziatisch koloniaal bezit, voor welk feit geen andere troost bestaat, dan de overtui ging van de levenskracht in ons volk: het eenige wapen tot overwinning ook van de grootste tegenslagen, die het lot van volken kan treffen. Uit het optreden van Japan is voor het Westen één feit komen vast te staan, dat nooit meer geloochend zal kunnen worden en dat het uiterlijk van de wereld fundamenteel zal wijzigen: Het Oosten is ontwaakt Voortaan zal het blanke Westen niet meer de rol kunnen vervullen van meesters der wereld, in den totalen zin van vóór.- Pearl Harbor. Wij hebben in Japan zoowel in mili tair als in economisch opzicht een gelijke ge kregen, een land, dat zich binnen één jaar tijcis tot een der rijkste mogendheden ter we reld verhief. De wereldrevolutie is het enorme werk van het thans levend geslacht. Als profeten eener. komende nieuwe orde zijn Duitschland en Italië opgestaan. Aan hun zijde heeft zich Japan geschaard voor het volbrengen van het in het Westen begonnen werk in zijn eigen ruimte. Het doet dit met de middelen, die het van het Westen heeft geleerd. Ook in deze revolutie ging het initiatief van Europa uit. Het is de plicht van Europa de wegen te vinden, waarlangs in de toekomst harmonie zal worden bereikt tusschen deze belangrijke deelen van de wereld: Europa en Azië. KORT NIEUWS Adolf Hitler heeft den nieuwen Spaanschen gezant Saura ter overhandiging van zijn ge loofsbrieven in zijn hoofdkwartier ontvangen. De Duitsche minister van buitenlandsche za ken was aanwezig. De Mexicaansche regeering heeft besloten, een bedrag van 12 mlllioen pesetos van de door de Spaansehe regeering tijdens den bur geroorlog naar Mexico overgebrachte 150 mil- liox pesetos te besteden voor de uitrusting van een rood-SpaanscKe divisie. Ter gelegenheid van het feit, dat,op 8 Dec. a.s. de Japansch-Amerikaansche oorlog een iaar aan den gang is, zal op dien dag geduren de een minuut het verkeer in het geheele land gedurende een minuut worden stilgelegd ter herdenking van de voor Japan gevallen sol daten. De eerste in de Ver. Staten voor Engeland gebouwde „Utility" locomotieven, aldus het A.N.P. zijn in een Engelsehe haven aange komen Deze locomotieven wegen elk 130 ton en hebben een trekkracht van 1000 ton. Geestelijk en lichamelijk in goeden wel stand heeft generaal-veldmaarschalk Von Mackenzen Zondag zijn 93sten verjaardag ge vierd. De Führer heeft bij deze gelegenheid den veldmaarschalk een in hartelijke bewoor dingen gesteld telegram met gelukwenschen gezonden. Het Finsche blad „Upsi Suomi" meldt, dat de jonge Finsche geleerde dr. Vilska een Róntgenapapraat heeft geconstrueerd, waar mede men nauwkeurig de plaats en de diepte van vreemde voorwerpen in het menschelijk lichaam kan vaststellen, Tot nu toe kon alleen de plaats worden geconstateerd. Het apparaat is kortgeleden bezichtigd door den Düitschen minister van volksgezondheid, dr. Conti, tij dens diens jongste reis naar Finland. De Fransche Ivoorkust ressorteert thans onder het bestuur van admiraal Darlan. En gelsehe en Amerikaansche troepen zijn thans bezig het gebied te bezetten. Naar uit Nieuw Caledonië wordt ge meld, heeft de civiele gouverneur Mont- champs, aangekondigd, dat de hier gelegerde Fransche troepen ten nauwste met de Ame rikaansche troepen zullen samenwerken. Er zouden reeds Amerikaansche troepen op Nieuw Caledonië zijn geland. Toen de 46-jarige mej. S. R. 's avonds niet uit haar betrekking in de ouderlijke wo ning te Terneuzen was teruggekomen, ging haar 57-jarige tante informeeren bij de fa milie waar zij werkzaam was. Zij is daar evenwel niet aangekomen. Derf' volgenden morgen werd in den Oostelijken kanaalarm het lijk van mej. S. R opgehaald en dat van de tante uit de Oostschutkolk, op korten af stand van de woning. Een landbouwer uit Oud-Gastel vond liggen. Bij onderzoek bleken de runderen ge- electrocuteerd. Door een defect waren de ijze ren halshengsels der dieren onder stroom ko men te staan, waardoor de dieren werden gedood. Te Wassenaar is op 84-jarigen leeftijd overleden de heer H. J. de Groot, oud-inspec- teur-generaal van het Nijverheidsonderwijs. In de Van Hallstraat te Amsterdam wilde een 16-jarige jongen op een in volle vaart rijdende tram springen. De knaap viel echter tusschen motor- cn bijwagen, waardoor hij zoo ernstig gewond werd, dat hij na enkele oogenblikke» overleed. Het slachtoffer van de aanrijding in de Putschelaan te Rotterdam, dat door een stoomtram aangereden en op slag gedood werd. is geïdentificeerd als de 29-jarige mevrouw J. LouwerseBravenboer uit Hellevoetsluis. Te Dordrecht werd notaris Van Buul des nachts gewekt door een gemaskerden man, die zijn slaapkamer was binnengedrongen. On der bedreiging met een revolver beval deze hem op te staan om geld te halen. De notaris gaf aan dit bevel gevolg, maar bij de slaap kamerdeur gekomen, trachtte hij te vluchten. De inbreker loste daarop vier schoten, waar van er een der notaris in den rechterschouder trof. Daarna nam de inbreker de vlucht. Een Hagenaar, die meer glaasjes had ge- gedronken dan goed voor hem was, kwam in een café in de binnenstad tot de ontdekking, dat 1700 gulden uit zijn broekzak verdwenen waren. Voorts miste hij zijn actetasch, inhou dende eenige levensmiddelen en sigaren. Een tiental dagen geleden werd er te Mierlo ingebroken in het gemeentehuis, waar bij de daders 25 zakken rogge buitmaakten, welke door de boeren ter plaatse waren ge leverd. De Eindhovenaar H. werd. verdacht van deze inbraak, gearresteerd, evenals een familielid van H„ in wiens woning te Eind hoven vele goederen van andere diefstallen af komstig, werden aangetroffen. Een twintigtal inbraken, het laatste jaar in de omgeving van Eindhoven gepleegd, kon hierdoor tol klaar heid worden gebracht. GRAAN, AARDAPPELEN EN GROENTEN UIT ROTTERDAMSC HE PLANTSOENEN. Te Rotterdam is de gratis brooduitreiking begonnen aan de ondersteunde werkloozen en de armlastigen. Het zijn brooden, gebak ken van graan, dat in de Rotterdamsche plantsoenen en parken is geteeld. Dit is wel iswaar slechts zijdelings waar, want er is rogge geteeld en omdat stadsmensehen de echte Doerenrogge minder kunnen waar- deeren, heeft men het geruild togen ge mengd meel, waarvan 50 a 60.000 brooden zijn gebakken, Hieraan hebben alle groole Rotterdamsche bakkerijen belangeloos medewerking verleend. Vandaag ontvangen de ondersteun den ook de laatste aardappelen van den Rotterdamschen productieslag. Sinds Juli j.l. zijn dan 1.300.000 K.G. aardappelen uit gereikt, die in de stad zijn geteeld. Met de uitreiking van groenten wordt nog door gegaan, die ziet men in de Rotterdamsche plantsoenen nog groeien, terwijl wellicht in Januari met de peulvruchten kan worden begonnen. VOETBAL GELDPRF.MIES VOOR ITALIANEN. In Florence heeft de Nationalrat Ridolfi een bespreking gehad met de voornaamste be stuurders der eerste klasse voetbalverenigin gen. Hij deelde mede, dat in de toekomst voor bijzonder verdienstelijke spelers geldpremie:; z.g. treuepremiën zullen worden uitgekeerd De helft van het geld zal evenwel niet in handen gegeven worden van den speler, doéh vastgezet worden als een persoonlijke verze kering voor later. Het ligt in de bedoeling ook nog geldpremies beschikbaar te stellen voor goede discipline op de voetbalvelden. DAMMEN BANNING KAMPIOEN DER DERDE KLAS. Voor het kampioenschap derde klas werden nog de volgende partijen gespeeld: J. Tillemans remise met G. Willemse; Y. Banning remise met J. H. M. Janus. De stand van dit tournooi luidt thans: 1 Y. Banning 9 punten (51; 2 J. Tillemans 7 p. (6); 3 G. Willemse fi p, (5); 4 .T H. M. Janus 5 p. (6); 5 A. Hermsen 4 p. (6); 6 H. Leuwener 3 p. (3); 7 P. van Dijk 2 p. (4). De tusschen haakjes geplaatste cijfers geven het aantal gespeelde partijen aan. Haarlcmsche Damclub. De clubkampioenschappen 1942'43 werden Zondag j.l. voortgezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: J. B. Sluiter Jr. remise met J Meure; J. W. van Dartelen wint van J. G. Kuntze; P. H. Meure wint van J. 11. Mcure; Schrijnemakers wint van Ph G. Ame- lung Jr. Eerste klasse: Louis Kiseh wint van J. M, Rutgers; H. L. Philippo wint van I. Risseeuw; G. Bakker wint van P. L. Schrijnemakers; D. Philippo wint van .T. Holm; Joh. Philippo re mise met C. B. de Laat. Tweede klasse- A. J. Verwoerdt remise met A, J. Oremus; A. J. Oremus wint van P. van Dijk. De tweede partij van den hcrkinnp voor het kampioenschap 1941—'42 tusschen P. J. van Dartelen en J, B. Sluiter Jr. won Sluiter. Hij heeft 3 p en Van Dartelen 1 p. SPORT-ALLERLEI. Het programma der bokswedstrijden, welke Zondag 13 December in de Dcutschland- halle te Berlijn zullen worden gehouden, is voor wat de Nederlandsche deelneming be treft, als volgt Luc van Dam—Gustav Eder, Jo de Groot—Kreitz, Arnold Lagrand—Koc- deritsch en Gerard van LoonSoldier. De Duitsche en Europeesche bokskam pioen in het middengewicht Josef Besselmann heeft thans een uitdaging ontvangen van zijn landgenoot Walter Mueller, zijn Düitschen titel tegen hem te verdedigen. De beroeps- bond van Duitsche vuistvechters heeft be paald, dat Besselmann deze uitdaging binnen 's morgens in zijn stal vijf melkkoeien dood een maand moet aannemen. Neem n AKKERTJE WANDGEDIERTE Wij verdeU',1 a radicaal alle ongediertë. Zuiveringsonderneming „Radicaal" GEN. t RONJéSTRAAT 135, TELEF. 11657 DISTRIBUTIEBONNEN 05 KV 08 BV C2A Artikel Bon Aardappelen 62A Aardappelen C2B Beschuit 62 Bloem 447 t.m. 450 Boter 59 Boter 62 Brandstollen 01 t.i 01 t.i 00 t.l Brood Brood Cacao 3-74, 4-74 Chocolade 56, 97 Chocolade S-75, 4-75 Cigarctlen i; 2 Eenheids-zeep P NO 452. 412, 43' Gort 439, 440 Jam 438 Kaas 442 t.m. 441 Kofflcsurr. 445 Melk 62 Petroleum os It Ijst Scheerzeep Suiker Suikerwerk Kaart Aard, Aard. Besch. Algem. Bot/Vet Bot. Hoeveelh. t-m. 2 kg. 12 Dec. 1 kg 12 Dec. 75 gr. 12 Dec. 70 gr. 26 Dec. 125 gr. 10 Jan. '43 125 gr 17 Dec. Bi-andst. 1 eenh. 31 Dec. 1 egnh. 30 April '43 1 eenh. 28 Febr. 4-73 58. 69 3-76. 4-76 Sigaren 62 Tabak 62 Taptemelk 62 Vermicelli 441 Vleesch 62A Vleesch 6211 Waschpooder NO P 453, 432, 413 Toiletzeep p Brood Brood Reserve Versn. Reserve Tabak F.enh.zeep Algem. Algem Algem. Algem. Algem. Melk Petr. Reserve Text, (m) Algem. Versn. Reserve Tabak Tn bak Taptem. Algem. Vleesch Vleesch Waschpoed. 12 Dec. 50 gr- 12 Dec. 150 gr. 26 Dec. 100 gr 12 Dec. 100 gi 20 Cig 12 Dec. 1 rants. 31 Dec. 1 rants. 31 Dec. 1 rants. 26 Dec. 500 gr 26 Dec. 100 gr. 2G Dec. 250 gr 26 Dec. 13/4 lit. 12 Dec. 2 lit. 9 Jan. '43 500 gr. 25 Dec. 45 gr. 31 Dec. 1 kg 2G Dec. 100 gr. 12 Dec. 100 gr. S st. 12 Dec. 25 gr. 12 Dec. 13/4 lit. 12 Dec. 100 gr 26 Dec. 100 gr. 12 Dec. 25 gr. 12 Dec. 1 rants. 31 Dec RADIOPROGRAMMA DINSDAG 8 DECEMBER 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Symphonie orkest (gr.). 7.30 B N. O. Nieuwsberichten. 7.40 Salonrnuziek - (gr.). 8 05 Duitsche taalcursus. 8.30 B. N .O. Nieuwsberich ten. 8 40 Gesprek met Peter. 8.50 Pianosoli (gr.). 9.00 Symphonie orkest (gr.), 9.30 Spiegel van den dag (opn.). 9.37 Symphonie orkest (gr.). o.oo Lich te koorzang en Barnabas von Geczy en zijn or kest (gr.) 10.30 De Strijd in het Noorden, lezing. 10 45 Orgelconcert. 11.15 Orkest Carlo Carcassola. 12.00 Almanak 12.05 Stafmuziekcorps van de Am- siordnmsche Politie. 12 45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 13.00 Rossini's „Barbier van Sevllla". voor dracht inet muzikale Illustratie. 13.30 Het Cen trale Orkest en toespraken van den dirigent. 14.00 Salonorkest. 15.00 Zelfportret, klankbeeld. 15,20 Haarlcmsche Orkest Vereenlglng en solist. lfi.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 17.oo De Lichte Tot-is, gevarieerd programma. 18.00 Cello en pia no. 18.30 B. N. o. Nieuwsberichten. 18 40 Europa voor 99 Jaar. Vanaf 19 15 alleen voor de Kadio- Centrnles die over een lijnverbinding inet de studio beschikken. 19.15 Licht klassiek concert (gr.). 20.15 Vlotle klanken. 21.45 B. N. O Nieuws berichten 22.00 Musette klanken (gr.). 22.20 Mo mentopnamen uit bekende films (gr.). 23 00- 24.00 Balletmuziek (gr.). HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Politiek weekpinatje (opn.). B.oo Het Rococo oelet (opn.). 8.30 B. N. O. Nieuwsberich ten. 8.40 Instrumentale soil (gr.). 9.00 Afwisselend ernst cn luim (gr). 9 ir> Voor de hulsvrouw. 9.20 Afwisselend ernst en luim (gr.). 10.00 Godsdiens tige uitzending. 10,30 Pianovoordracht. 11.00 Vrou- weamo/.uiek. 11.20 Zangklasse (opn.). 11.30 Blok* fluit, claveclmbel en zang met pianobegeleiding. 12 30 Wal doet de directie van den landbouw? 12.45 B. N O Nieuwsberichten. 13,00 Progromma- overzleht. 13.05 Orkest Malando, solist en gramo- foonmuzlek. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14.30 Klaas van Ueeck en gramofoonmuziek. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 16 45 n N. o Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17 30 Een zangklnssc van de Vereeniging „Zanglust" met pianobegeleiding. 1745 Spiegel van den dag en B N. O.: Blrmenlandsch gespro ken overzicht. 18.oo Een zangklasse van de veree nlglng „Zanglust" met pianobegeleiding 18 15 Neerlands slem vnn het Oostfront. 18.30 Musette orkest cn soliste. 19.00 B. N. O. Engelsehe Uit- zendlnu „Holland and the economie reorganisa tion". (Voor de Radio-Cenlrales: Argentijnsche klanken - gr.pl.). 19.15 alleen voor de Radlo- lentralcs dié over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19 15 Septet Jonny Ombach en soliste. 19.45 B. N. O. Nieuwsberichten 19.55 Theo Uden Masman en zijn dansorkesl. 20,15 Kla- vlerberichten. 21.00 Orkestconcert en fluit (gr.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22 00 B. N. O. Actuccle beschouwing. 22,10 Avondwijding. 22.20 —24.00 Zie Hilversum L Kruisweg 59 HAARL EM Safe-Deposit SCHAARSCHTE Er is schaarschte aan allerlei. Wy hebben b.v. groote behoefte aan fla cons voor de verpakking van Togal. Wg verzoeken U daarom ledige To gal flacons tegen betaling aan Uw apotheker of drogist terug te geven, opdat wij geen noodverpaklcing be hoeven te gebruiken voor Togal, het befaamde middel tegen rheumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpynen enz. HAARLEMMERMEER GEREF. KERK. De heer J. C. Wesiera, cand. en hulppredi ker bij de Geref. kerk van Nijmegen, heeft voor een benoeming als hulpprediker voor den evangelisatiearbeid vanwege de Gerei, kerk van Haarlemmermeer-Oost-zijde bedankt. In middels ontving de heer Westera een be noeming als hulpprediker te Hengelo (O.), waarvoor hij nog geen beslissing genomen heeft. HILLEGOM ROODENBURG—HILLINEN 0—2. De eerste helft was slechts een matige wed strijd, waarbij enkele uitvallen van Hillinen op niets uitliepen, daar de Leidsehe doelver- dediger paraat was Na rust speelde Hillinen beter en kreeg zij daarenboven nog een. goedkoop doelpunt, daar één der Roodenburg backs in eigen doel trapte. 10 minuten voor het einde wist I'. Winkelaar de score te verhoogen lot 02, toen E. Seholte op fraaie wijze voorzette. Hoe wel Roodenburg trachtte een tegendoelpunt te scoren, kwam er geen verandering meer en kwam het einde met een verdiende Hillinen- overwinning. UMUIDEN Gemeentebegrooting 1943. Nadeelig slot van 74.000. De gemeentebegrooting vermeldt aan in komsten 4.570.882.39 en aan uitgaven 5.310.882.39, zoodat er een nadeelig slot vari 74.000 is. De inkomsten en uitgaven bedragen res pectievelijk voor openbare veiligheid 450.137.32 en 809.359.61, voor volksge zondheid 28.692.33 en 73.065.42, voor volkshuisvesting 342.644.64 en ƒ385.520.33, voor openbare werken 306 416.09 en 332.893, voor ondersteuning behoeftigen 28.175 en 101.577, voor ondersteuning werkloozen 1.073.275.62 en 1.331.169.69, voor landbouw 5600 en 6135 en voor belastingen 865.776.17 en 10.615. De uitgaven voor handel en nijverheid zijn op 17.312 geraamd. Uitgaven politie. De belooning van de inspecteurs en verdere ambtenaren der gemeentepolitie, mitsgaders van de veldwachters, wordt op de begrooting voor 1943 op 212 000.geraamd, tegen 191.640.voor 1942. De werkelijke uitgaven bedroegen in 1941 194.243.03. De kosten van buitengewone tijdelijke poli tiediensten worden voor 1943 op 2500.— begroot, tegen 1200.— voor 1942, terwijl er in 1941 1191.75 werd uitgegeven. Voor 1943 worden de kosten van kleeding en uitrusting der ambtenaren van de gemeen tepolitie en de veldwachters op 25.180. geraamd, tegen 17.215.voor 1942. Er werd in 1941 13.553.40 uitgegeven. De kosten voor wachtgebouwen, bureaux, licht en brandstoffen worden voor 1943 op 8900.begroot, tegen 8115 voor 1942. Uit gegeven werd in 1Ö41 7900.38. SANTPOORT DE KERK ROEPT. Op Donderdagavond 10 December wordt in het kader van de bijeenkomsten onder het motto „De Kerk Roept" in de Ned. Hervormde kerk een wijdingsdienst ge houden. LISSE VERSTREKKING VITAMINE-D TABLETTEN. De verstrekking van yitamine-D tablet ten zal plaats hebben op Donderdag 10 Dec. in het Wijkgebouw van het Groene Kruis alhier. GEVONDEN VOORWERPEN. Blauwe ceintuur, bruine damesschoen (lin ker), bruine bontwnnt cn shawltje zij krat van vrachtwagen, kinderwant, koperen ge wicht, portefeuille met inhoud BLOEMENDAAL WAT GEVONDEN WERD. Gevonden en terug te bekomen bij: De Vries, Ramplaan 46 Haarlem, wollen sjaal en acten- taseh. W.ijers, Leidschc vaart 120, Vogelenzang, paar kousen Remnlda, Dr D Bakkerlaan 41, kinderwant. Zr. Nijdeken, Zuider Stationsweg passer. Van Weenon, Mauricialaan 48, hand warmer. Bakker, Hooge Duinen Daalschcweg 10, paar hcercnhandsehoencn. Methorst, Duin- lustweg 42, kinderwant. Wilde, Mauritsplein 23, handschoen. Politiebureau Overveen (in lichtingen alleen op werkdagen van 1012 uur v.m.): boodschappentasch, kinderbedje, hand schoen, sjaal, ceintuur. Post Aerdenhout: bril rijwielslotsleuteltje. Rosia, Zomerzorger- laan 15, portemonnaie met inhoud. BEVERWIJK BURGERLIJKE STAND. Geboorten: E. P. KruidenbergLooze, z., C. Materswog 10; A. HendriksTromp z., Eenhoornlaan 11; H. JansenBood, z„ Boogaardlaan 22; H. Vink van Essen, z„ Regulierdwarsstraat 5; A. A. M. Baltus— Hoogeboom, z., C. Matersweg 80; H. A. WarmerdamHoogeboom, z„ Hobbesteeg 4; T. Mauricev. Wijngaarden z., C. Ma tersweg 40; H. A. WarnerdaTn-van Heulen, z., Hol'landerweg 43; K. Kamps- Visser, z. Kerkstraat 52. Overleden; P. M. van Opijnen, 80 j„ vr. Zeestraat 203; A. Passchier, 17 jaar, m., Groote Houtweg 150; B. van der Wel, 85 jaar, Alkinaarscheweg 243; E. van Zadelhof!, 74 jaar. Iepenlaan 26. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: D P. Koudenburg en A. Luttikhuizen; J. van 't Veer en A. J. C. Trieling. BENOEMING. De heer H. M. J vun Houten, vroeger kape laan van de St. Agatha-parochie alhier, is be noemd tot pastoor van de parochie H. Jeroen te Den Hang „ALLEEN OI* DE WERELD". De Haghespelers geven Woensdag middag in het K.S.A.-gebouw een kinder voorstelling. Opgevoerd wordt. „Alleen op de wereld OPHALEN VAN VUILNIS. Mcl ingang van Woensdag a.s. zal de ge meentelijke vuilnisophaaldienst zijn werk, dat vorige week moest worden onderbroken, weer hervatten. PLAATSELIJK VERDEELINGS- KANTOOR. Evenals in alle andere tuinbouwcentra is ook in Beverwijk een plaatselijk ver- deelingskantoor gesticht voor de verdeeling van groenten. Tot leider hiervan is aan gewezen de heer Jac. Duyn, Meerstraat 76 Subleider is de heer B. Beentjes, Kruis straat 8. Velsen. ST. NICOLA ASFEEST VAN „DE GIETELING". St. Nicolaas heeft Zaterdag niet alleen op vele scholen een bezoek gebracht, maar gaf ook van zijn tegenwoordigheid blijk op het kinderfeest van „De Gieteling", dat Zaterdagmiddag in het Kennemer Theater werd gèhouden. De voorzitter, de heer Kalf, mocht een groote schare kinderen verwelkomen. Voor de komst van St. Ni colaas werd de jeugd prettig bezig ge houden door mej. Vroos, die daar uit stekend slag van had. De komst van den Sint met zijn twee knechts was ongetwij feld het hoogtepunt van den middag, want rij werd op zeer hartelijke wijze begroet. Het eene St. Nicolaasliedje achter het andere werd den bisschop toegezongen, die zich daarvoor zoo dankbaar toonde dat zijn knechts eenige malen de jeugd tracteerden. Verder werd de jeugd pret tig bezig gehouden met een popenkastvooi - stelling, waarin één van de bekende Jan Klaassen-avonturen uitbundige vroolijk- heid in de zaal teweeg bracht. Aan het slot van dezen geslagden middag reikte de Sint de geschenken uit. De duikbootoorlog. De Britsche minister van marine ver klaart. dat de B.itsche vloot nog een zeer moeilijke en geweldig groote taak te wach ten siaat. In marinekringen maakt men zich geen illusies. In de eerste plaats komt het duikbootgevaar, dat onvoorwaardelijk over wonnen moet worden, wil men niet, dat de zeeverbindingen van Engeland worden af gesneden. Het is niet voldoende, dat de verbindin gen tijdelijk of slechts een oogenblik veilig Zijn voor de koopvaardij; Engeland moet er in slagen, de scheepsroutes geheel vrij te maken. Churchill voorspelt harden strijd. Churchill heeft Zaterdag het woord ge voerd te Bradford en o.a. verklaard: Enge land moet al zijn krachten inspannen, daal de oorlog het spannendste stadium nadert. Omtrent de positie in Noord-Afrika merkte Churchill op, dat de Engelschen en Ameri kanen nog zeer felle gevechten kunnen ver wachten. Omtrent den strijd in Europa zeide hij, dat de Russen „hun eigen land verdedigen, terwijl de Engelschen eveneens hun eigen land verdedigen". Onze vijanden, zoo ver volgde de premier, zijn zeer machtig. Zij beschikken over millioenen soldaten. Zij iiebben rijke landen veroverd. Zij hebben hun eigen program. Churchill moest consla- teeren, dat het tot dusver niet gelukt is, ,,den harden kern van het Nazi-verzet te kraken." Luchtaanval op Koepang. Het communiqué van generaal Mat Arthur deelt mede, dat Donderdag Geallieerde vliegtuigen een uitgebreiden aanval hebben ondernomen op het Japansche luchtsteun- punt Koepang op Timor. Astroepen in Tunis aanzienlijk. Volgens berichten uit Londen heeft het hoofdkwartier van het eerste Britsche leger toegegeven, dat de As in Tunesië beschikt over een aanzienlijke strijdmacht en dat daar de vorige week belangrijke Duilsch- Italiaanschc versterkingen zijn aangekomen. Voorts moet het Britsche hoofdkwarter toegeven, dat de As in staat is geweest aan zienlijke strijdkrachten artillerie op te stel len, waarmede de Enge! hen aan drie sec toren van het Tunesische front hevig be stookt worden Tenslotte erkennen de En gelschen. dat zij zich op verschillende plaat sen hebben moeten terugtrekken, en dat de luchtaanval op Bóne door toestellen van de As groote schade heeft aangericht. Burgerlijke Stand. BEVALLEN: 4 Dec. M J de Gi'OOtOuderdorp, 7. M. S Stouthart—Arts, z. J. C. Lcevcndla— Christlani. z. 5 Dec. A. A Wllnrox—Ros .1, 3 Dec. L. O. Buis—Jorens, cl. OVERLEDEN 3 Dec W v d. Aart—Visser, 83 J< Ternpeliersstrant. ONDERTROUWD: 4 Dcc A. J. Scnol/. cn E. A. I. Eikeibout. 5 Dec.: J C. Boutelllcr cn M. T. ten Hacken. OFFICIEEI.E MED EDEKLINGEN AANMELDINGSPLICHT SCHRIJFMACHINES Alle natuurlijke of rechtspersonen, die tien of meer werknemers in dienst hebben, zijn ver plicht voor 18 December 1942 aan hel bureau voor de metalenverwerkende Industrie. Rtouwstrnat 174, 's Gravenhage, een opgave tc verstrekken van alle hun In eigendom toebehoorende schrijfma chines. welke tot op 5 December 1942 niet meer In regelmatig gebruik waren. Vnn deze aanmel dingsplicht zijn ontheven alle handelaren In kan- danig zijn Ingeschreven. De formulieren, waarop genoemde opgave dient te geschieden, zijn op aanvraag gratis bij het bureau verki Ijgbnnr. BIJ niet, of niet tijdig Inzenden vnn bovenge noemde opgave of het verstrekken van onjuiste of onvolledige gegevens, kan vervolging op grond van het economisch sanctiebeslult !!>4i plaats vinden. DROGE BATTERIJEN. Met Ingang van 4 December 1942 is hel nan fa brikanten verboden zonder vergunning droge batterijen voor hand- en zaklantaarns te ver- koopen en af te leveren. Tevens Is aan eder het koopen van bedoelde batterijen by fabrikanten zonder vergunning verboden. Het koopen bi) grossiers, importeurs en den detailhandel blijft vrij. BIJ circulaire zullen nan fabrikanten enkele algemeene vergunningen tot verkoop en afleve ring van droge batterijen voor hand- en zaklan taarns worden verleend. Koopvergunningen zullen uitsluitend worden verstrekt aan belangrijke overheidsdiensten en aan bedrijven van vitaal belang voor de samen leving. Voorzoover deze belangrijke verbruikers hun behoefte nog niet kenbaar hebben gemaakt bij het bureau voor de metalenverwerkende in dustrie. Rlouwstraat 182,, 's Gravenhage. door middel van een aanvraagfomuller HG kunnen zij dit alsnog doen. Het formulier HG is op aan vraag gratis verkrijgbaar bi) het genoemd t HONI) ROBBIE s terug. Vriendelijk dank. J. PUS. MIDDENSTANDSDIPLOMA. Nog eenige leerlingen kunnen opgenomen worden in geeonibi- neerden, mondelingen en schrif telijken cursus. Vlot, grondig onderricht, speciale methode. Inlichtingen bij J. H WEMPE, Ged. Raamgracht 24, Haarlem, Telef. 13450. Mevr. Franken, Lorentzstraat 7, vraagt een NET TWEEDE MEISJE voor den dag, P.G., niet onder 18 jaar, v g.g.v. Z. a. t. m. 'sav. tusschen 7 en 8 uur. Gevraagd voor dir. geroutin. MACTIINESTIKSTKRS. Handworksters, Thulsnaaisters •n nette loopjongen, leeft 1G j. Goed loon gewaarborgd. Br. no. 9007 Bureau van dit blad. Voor eenige malen per week wordt gevraagd FLINKE VERSTELNAALSTER Br. no. 8988 Bur. van dit blad. Voor KAMERS naar: Verhuurkantoor „EUREKA" le Helmersstraat 161. Tel. 81051 Amsterdam. Geopend: 918 u., Zondags 26 uur. IIUIS TE KOOI' GEVRAAGD voor belegging. Direct v. eige naar. Br. no. 8984 Bur. v. d. bl. TE KOOI': RUIME VILLA met flinken tuin te Overveen, centr. verw. Half Dec. te aan vaarden. Bevr.: J. G. Boeree, Makelaar, Gierstraat 61. ORGEL TE KOOP GEVRAAGD, liefst Liebig of Mannborg. Brie ven met omschrijving en prijs onder no. 9001 Bur. van dit blad Te koop gevraagd: OUDE BOEKEN Albums - Bibliotheken „EUREKA", Kruisweg 13 Telefoon 18530. PRIMA DUITSCHE PIANO wegens vertrek te koop, prijs f 550. Br. onder no. 8998 Bureau van dit blad- GEVRAAGD: VLOERKLEED, Tafelkleed; H. vv.jas (48-50) en costuum (48-50). Br. onder no. 3973 Bureau van dit blad. TE KOOP. POPPENWAGEN: Gelijkrichler compl. m. lampen; Fototoestel 9 x 12 Goerz, dopp. :inast. dagorlens 1 6,8 F130 compursluiter, Tel. 26527. PIANO OF VLEUGEL te koop gevraagd voor studie. Brieven met opgaaf van prijs enz. onder no. 9002 Bur. v. d. bl. Zilvervos te koop Br no 8993 Bur. van d blad. Te koop een nog nieuwe HAARDKACHEL een jaar gebruikt. Adres: v. d. Meerstraat no. 38^ Op te richten Verz. Mij. heeft nog enkele AANDEELEN TE PLAATSEN. Br. onder no. 8990 Bur. v. d. bl. TABAK. Na ontvangst van f 1,10 op giro 2435C0, B. A. JF.PPE, Bloemen- dnal, Noorder Stationsweg 19, zenden wij U franco per post een pakje prima gegarandeerd TABAKSZAAD met handleiding voor het kwee ken van 1 Are (100 M2.) FRAAI SCHILDERIJ (17e eeuw), 140 x 117. te koop. Te zien Nassaulaan 42, Haarlem. 16-ELS VLOERKLEED (ongebr.), 2 1-pers. kapokbedst. en pr. H. rijwiel, z.g.a.n. banden, aangeb. Harmenjansweg 3zw., (ook Zondag). Hondenbrood, Mergpijpjcs, Krachtvoeder, Ter- riervocr. Bon no. 12. Gebr. VF.ENINGA, Naturalisten Jacobijnestraat 10-18. Tel. 13265 or is nog IIC VITIt/lN Al is het dan schaarsch; het is voor de kinderen meestal nog wel verkrijg baar. En kinderen hebben het noodig, omdat liet hun weerstandsvermogen beschermt cn hun eetlust bevorderi beperkt verkrijgbaar N.V. Handelsvereniging A.J.TEN DOESSCHATE Vlug Goed Goedkoop Boekh. V EK O Zijlstraat 2e huis vanaf 't Stadhuis. GUMMI LAARZEN Rijwielbanden en Overschoenen afdoende Vulcaniseeren Gïerstr. 78 rood, ingang Doelstr. Werkpl. Kloosterweg 9, H'stede Part. vr. te koop een Modern RADIOTOESTEL Philips, Erres, Waldorp, n. o. d 1936-1937. Kruisstr. 38 Tel. 18968 Postzegelveiling Voor Januari kan nu ingezonden worden. J. MEBUS, N.Z. Voor burgwal 318 en Rosmarijnsteeg 4 te Amsterdam, telefoon 37243 en 42164. 25 jaar veilinghouder. Beëdigde experts. Inkoop van (fefeuüUt ttiuiUeU „De Nieuwe Muziekhandel' Jac. C Stolwijk .lansstraat 6 - Haarlem Enorme sorteering ln bladmuziek Gelukkig dat Leesbibliotheek er ls. want daar komt men nooit uitgelezen JANSWEG 51 Nog steeds Orchideeën admindtoatic-Kantoor Tcl ?8é? 0 S» ftetrisTEM, 'MAomiwist.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2