>j mm Sleepvaartbedrijf 100 jaar! De kracht van „Hollands glorie". S W A A LF - monumenten WwfrTi'r.] BETERE WAAR DE GRUYTER den knoop! Neringdoenden D IJ ITSCH—ENGELSCH Fraaie nuttige geschenken van echt marmer «,461 jaquiJOiQ L avpueciM x "N *UW*JWBJ; •JLVG STADSNIEUWS Tentoonstelling van beeldhouwwerken. In het Ned. Kunsthuis te Amsterdam. Een tentoonstelling van beeldhouwwerken komt in ons land niet dagelijks voor. Ook daarom is het goed dat het Nederlandsche Kunsthuis aan het Rokin te Amsterdam een aantal beeldhouwers gelegenheid heeft gege ven met werk voor den dag te Komen. De verzameling beeldhouwwerken, die hier te zien is. kenmerkt zich door verscheiden heid van karakter en quahteit. Reeds bij eersten rondgang wordt de bezoeker getrof fen door den sprekenden visscherskop van den Scheveningschen beeldhouwer P. A. de Groot. Dat is een ding uit één stuk. een ferm, echt mannelijk portret. Men voelt dan dezen kop. dat de beeldhouwer den mensch tot in het diepst van zijn ziel heeft beleefd. De mach tige strijd om het bestaan van dezen man. die zout en teer geroken heeft en met de groot heid der natuur in gevaar en eenzaamheid ver- tiieuwd is geraakt, kon niet aangrijpender zijn neergeschreven dan in dit heroïsche ge laat. Ook door de houding van den kop, die het licht als het ware opvangt, heeft hij een sterke plastische werking. Zoo reëel als dit portret is. zoo droomerie is Jules Vermeire's „fantasie". Vermeire heeft met dezen marmeren kop een wonderbaarlijk sluimerstil gelaat gegeven, een bekoorlijk droomgezicht, \yaarvnn de oogen in geheim zinnig lovende schaduwen liggen. Van de overige werken ruim veertig ln getal denk ik o.m. aan de knap en gevoe lig gebeeldhouwde bank van Joh. van Wolde, aan Joh. Polei's levendige figurengroep, een ontwerp voor een tvmpanonvulling aan 's Rijks Munt te Utrecht, alsmede aan een ste vig gemodelleerden kop van een ïjzergieter van L. Blom. een fijn rneisieskopje, dat door een s' Hijk kapsel omlijst is door D. Bus, J. C. Wi> 's plaquetten met goedgelijkende portreten, eestige dierplastiekjes van mevr. J. Sawado .->mit. verdienstelijke portretten van mej. J. Hazewlndus. een rank gevormd staand vrouwtje door R Wong, van Lunteren's be kwame vrouwenfiguren en het decoratieve fi guurtje „Holland", door Tjipke Visser. Hier mede heb ik dan een greep gedaan uit een verzameling hedcndaagsche beeldhouwkunst, die uit tal van deelen des lands is soamge- bracht. JAN D VOSKUIL. Kinderkoor. „Inter Nos". Zondagmiddag gal" Jan Booda met zijn kinderkoor „Inter Nos" in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw een uitvoering, die het karakter kreeg van een gezellig samenzijn, een echt ..inter nos" onder on.s op St. Nicolaasdag. De groote Sint kwam zoowaar zelf op bezoek en vertolkte als „basse noble" heel fraai zijn rol in de kindercantate „Sint Nicolaasfeest" van Ber nard Zwecrs; er ontbrak alleen nog maar een Pieterman met een mand pepernoten om het feest van den heiligen Bisschop uit Spanje volledig te maken. Het eerste ge deelte culmineerde aldus op het buiten het programma om gezongen „Zie ginds komt de stoomboot", dat den Sint tot afscheid toegezongen werd. De kinderen hadden de cantate gezongen op de spontane wijze van doorleefde werkelijkheid, die eenige schrille mixtuurtjes niet al te zeer ontziet; en de baritonzanger A. P. van Mever had op waar dige wijze de rol van vader vertolkt. Het programma verklapte, dat de Sint Nicolaas met de sonore basstem in het burgerlijk leven Bertus Bos heet. Het feest van den dag werd voorts ge vierd in een niet minder „onder-ons"- karakter, met vier Sint Nicolaasliedjes van Philip Loots, die eenige vaardige solistjes op het voorplan brachten mitsgaders ei stel jeugdige pianisten, die de vierhandig, begeleidingspartij naar wensch verzorgden. Verder mochten we dezen middag luis teren naar -een serie Hollandsche kinder liederen door het heele koor gezongen, naar drie Fransche stukjes van Dalcrose, door de grootere m.eisjes verklankt en tot slot naar het leuke opus van Hendrika van Tussen broek „Een oud Sprookje", waarin het prin sesje en de twee galante ridders wedijver den met het koor om een leuk en levendig besluit aan de uitvoering te geven. In de beide cantates was de pianistische medewerking van Emmy van Eden een smaakvol onderdeel. JOS. DE KLERK. „Europalsche Literatur." Het Novembernummer van het maand blad „Europaische Literatur" opent met beschouwingen van Wilhelm von Scholz en Emanuel Stickelberger over den histori- schen roman, waarin de schrijvers hun ideeën over de grondgedachten van dezen tak der literatuur weergeven. Twee medewerkers, n l Paul Hövell en Wilhelm Schafer schrijven over de bij eenkomst van letterkundigen te Weimar, waar vijftien Europeesohe landen ver tegenwoordigd waren. De Vlaamsche romancier Filip de Pille- cijn leverde een beschouwing over zijn eigen werk. Het is voornamelijk het ont staan van den roman „De soldaat Johan". hetwelk hier besproken wordt. Voorts noemen wij de vertelling „Wie der im Qsten" van Edwin Erich Dwinger en het artikel van Kurt Lothar Tank over den invloed van Gerhart Hauptmann's werk in het buitenland. Het nummer bevat ook een aantal af beeldingen van hedendnagsche Vlaam- sohe schrijvers bij korte aanteekeningen over hun arbeid. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het Dinsdag de beurt aan dc letters B. van Ba t.m. Boen. Een heerlijk kinderfeest in het Concertgebouw. St. Nicolaas bij Winterhulp te gast. Het was Zaterdag een geweldige druk li ln het Concertgebouw, waar Winterhulp een St. Nicolaasfeest organiseerde voor bijna duizend kinderen. Er heerschte oen vroo- lijke opgewekte stemming en Inderdaad klopten vele hartjes van verwachting wan: de goede oude Sint had beloofd zelf aanwezig te zijn. Onder leiding van de buurtschap.s- hoofden kwamen de kinderen tegen tien uur het gebouw binnen en korte oogenbllkken later was de groote ruimte gevuld mot hot vroolijke gesnap van de honderden klnder- rnondjes, die een. beetje zenuwachtig waren vanwege de komst- van Sint en zijn zwarte Pieterbaas. Nadat verschillende bekende Sinterklaas liedjes waren gezongen, waarbij loden van den Jeugdstorm op de plano en vlooi as sisteerden werd de poppenkast vertoond. Ki ls vroolljk gelachen om de avonturen van Jan Klaussen en Plet de Leugenaar. In de pauze werden do kinderen onthaald op heerlijke gebakjes En toen kwam het oogenbllk.... Voorafgegaan door hoorn blazers en tamboers van den Jeugdstorm kwam Sinterklaas en Zwarte Piet binnen. Uit honderden mondjes werd hem een har telijk welkom toegeroepen. Sint bleek voor allen Iets meegebraeht to hebben en de zakken met lekkers smaak ten het jonge volkje maar wat heerlijk Daarna kwam een heerlijke warme maal tijd, die ook nog menig vroolljk tooneeltji opleverde. Eenige tientallen ijverige dames van de N.S.V.O/ en leden van den Jeugd storm vulden de borden en deelden ze uit Natuurlijk werd er ook nog braaf gezon gen voor St. Nicolaas. Het was een heerlijk feest voor do kinderen en "Winterhulp heeft alle eer voor do keurige organisatie. Des middags kwamen do grootere kinde ren. Ook voor hen was er een mooi p gramma, waarbij o.m. een film vertoond werd. In een toonoelstukje. dat door den Jeugd storm werd opgevoerd, verschoon Kt. N'lco laas nogmaals ten tooneele on hield ook daarna de Jeugd bezig. DOOPSGEZINDE SCHOOL WINT DE SPORTFONDSENBAD-SCIIAAL. In het Sportfondsenbad is Zondagmiddag een zwemfeest gehouden voor scholieren. Het programma werd geopend met het afzwemmen van een twintigtal jeugdige candidaten voor het N.Z. en R B.-diploma Slechts één enndi daatje moest worden afgewezen. Opvallend was de keurige prestatie van oen zeventien- jarigen kindcrverlammingspatiënt, die in ne gentien lessen de zwemkunst machtig was ge worden en dezen middag zijn energie en vol harding beloond zag met het begeerde di ploma. Na een demonstratie met lesmateriaal voor klassiek onderwijs volgens de nieuwste thode, uitgevoerd onder leiding van den hoofd-instructeur, den heer C. Vrugt. bekamp- ten jongens en meisjes elkaar ln een hinder nis-wedstrijd, waarvan de uitslag als volgt werd: 1 P. v. Strien in 26 sec.; 2 Annie Jansma in 28.8 sec.; 3 Annie van Veldhuizen ln 30.1 sec.; •1 Plonia Schuurhuizen in 30.4 sec.; 5 Tinie Ruis in 30.6 sec Ter afwisseling voerden leden van dc Haar- lemsche Reddingsbrigade een aardige pan tomime op en tot slot werd de janrlijkschc school-estafette om de Sportfondsenbad-schaal verzwommen. De ploeg van de Mr. Brueh- school, die verleden jaar op het kostbare klei nood beslag legde, moest nu haar meerdere rkennen in de Doopsgezinde School van het Groot Heiligland en in de Prins Hendrlkschool. De Doopsgez.inde School had het snelste vier tal en kwam met een tijd van 1 min. 25 sec. voor een jaar in het bezit van de*fraaie schaal De uitslag werd: 2 Prins Hqpdrikschool in 1 min. 26.9 soc. 3 Mr. Bruehsehool in 1 min. 30.2 sec.; 4 Rijks- leerschool in 1 min. 35 sec. en 5 Linschotcn- school ln 1 min. 36 sec. In do groep M.O.- scholen zegevierde de M.T.S. met een Bin ken voorsprong in 1 min. 23.2 sec. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Bankpapier, v. d. Vocht, Stephensonslrant 62; bankpapier, Diepenveen. Spnnrne 30 boven; handschoen. Adema, Bakkerstraat 62; horloge. Tork, Raamvcst 0 B; handschoenen. Bureau van Politie. Smedestraat 9; handschoenen, v. Korde- laar. Ged. Schalkburgergracht 2 D; handschoen, l.asschult. Amsterdamstraat 04; hond. v d Pel, Stnlpaert v, d WIelenstraat 14; hond. Pleasing, Pegasusstraat 51; handschoenen, Toskon. Wilgen- straat 55; Jas. Bureau van Politie. Smedestraat 9; portemonnale met inh. Julianus, Joh. Vermeer- tsraat 20. Heemstede; portemonnale met inh,, Zellstra, Kijkduinstraat 40; portemonnale mot Inh Hollander, AtJehstraat 71; register. DretJer, Gr. Houtstraat 4B; sokjes. Wesslng, Waldeck Pyrmontstraat 2 zwart; sleuteltjes. Burgraaf, Ruychaverstraat 30 zw.; shawl, v. Leeuwen, Mag- dalenastreeg 3: taschje. v. d. Reep, Boterstrant tl; wanten. Laschult, Leidschestraat 17; wanton. Dlxon, Tetterodestraat 79. kussen, Tcrhorsl, Rijksstraatweg 234. GOED NEDERLANDSCH BEDRIJF JUBILEERT: IJmuidcn heeft steeds meegeleefd met wat er by liet bergingsbedrijf en den sleepdienst omging Bureau Wijsmuller, L. Smit en Co.. Doeksen, het zUn namen, die voor ieder wien het wel en wee van den zeeman ter harte gaat, klinkende namen geworden zyn. Nu bestaat dezer dagen een hunner hon derd jaar L. Smit en Co.'s Internationale sleepdienst. Dit echt Nederlandsche zccbcdrüf heeft zich ontwikkeld tot een onderneming met een wereldnaam, die klinkt als een klok. Het waren Infihcrs Nederlanders, die als zei sleepers voor het eerst de zeeën optrokken. Reeds in de eerste ontwikkelingsdecennia der stoomvaart werd langs de Noord een be drijf geboren, dat later een der voornaamste zoo niet h t voornaamste zeesleepbootbedrijf ter wereld zou worden. Het was eind Novem ber 1842, dat de eerste stoomsleepboot tu- schen Rotterdam en zee in dienst werd ge steld. In 1829 was het Voornsche kanaal reed gekomen en hierdoor was een betere verbindingsweg tusschen Rotterdam en het Goereesche Gat tot stand gebracht. De zeil schepen, afhankelijk van wind en getij, had den desondanks vele dagen noodig om open zee te bereiken. De sleepboot kluardc dit in twee dagen. 1880 Eerste Zeesleepreis. Toch zou het nog tot 1880 duren voor de eerste zeeslecprcis werd ondernomen. Aan leiding hiertoe was het feit, dat.de bakermat der waterbouwkunde ook al in ons land te vinden was. Onze waterbouwkundigen en hun materiaal werden meer en meer in het bui tenland bij havenaanleg gevraagd en zoo werd de idee geboren, dit materiaal over zee naar zijn bestemming te voeren. De eerste reis ging naar Huil, een onder neming, die men niet moet onderschatten, al zou men er op het oogcnblik om lachen. Van deze eerste reis gaat de anecdote, dat de be manning drie dagen verlof kreeg om van vrouw en kinderen afscheid te nemen. Dc reizen werden in den loop dor jaren veelvuldiger, de objecten grooter enkost baarder. Er ontwikkelde zich in de sleepboot- stad-bij-uitnemendheid: Maassluis, een nieuw ras van zeelieden, dc zeesleepers, die pioniers werk verrichtten met alle hardheid, door zettingsvermogen, durf en zeemanschap, die voor het slagen daarvan noodig zijn. Wat al werd er niet versleept in die jaren naar telkens verder gelegen havens: scheep jes. lichters, kleine en groote baggermolens, sloopschepen, oorlogsschepen en zeilschepen Het eerste droogdok werd in 1896 naar Sao Paulo de Loanda gebracht. Het was 1350 ton groot en voor dien tijd een heel gevaarte. Er volgden meer van deze groote objecten Naar Callao, Rlo de Janeiro, Buenos Aires, Singapore. Lagos en Wellington (Nieuw Zee land). Tinbaggermolens voor Banka, marine- dokken voor Singapore, kranen voor Afrika's Bloemendaal de rijkste gemeente. Inkomens en vermogens in Nederland. Het is wel algemeen bekend, dat er be langrijke verschillen bestaan tusschen de. gemiddelde inkomens in de verschillende gemeenten des lands. Duidelijk is dit te zien in de dezer dagen uitgekomen statistiek der inkomens en vermogens in Nederland voor 1940/41, die bewerkt is door het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Zoo heb ben de aangeslagenen in Bloemendaal een gemiddeld inkomen van G4G2, terwijl de aangeslagenen in Itieren (Limburg) het ge middeld met 1251 moeten stellen. Ook per inwoner genomen is Bloemendaal er hei. beste aan toe met 1919, waartegenover in het Brabantsche plaatsje Veen een gemid deld inkomen per inwoner van slechts 65 staat. De hoogste vermogens worden in 's Gravcland aangetroffen, n.l. gemiddeld 263.000 per aangeslagene, waartegenover enkele gemeenten staan met een gemiddeld cijfer van 19.000. Per inwoner gerekend is Bloemendaal de rijkste gemeente met een gemiddeld vermogen van 18.000. Het boekje geeft ook een verdeeling naar economisehrgeografische gebieden, naar een zevental groepen van gemeenten volgens het aantal inwoners en naar de provinciën. rr"' de rijkste dezer gebieden behooren J ra ven h age en omstreken, de Holland sche duinstreken, het Gooi en Oostelijk Utrecht. De provincie met het grootste in komen per inwoner is Noord-Holland. Gro ningen spant de kroon wat de vermogens SS-ber,?jagers lol den hun met win tervoorraden be laden muildieren over den met sneeuw bedekten knuppeldam door 't Karclische oer woud naar hun stellingen, waar 't voedsel voor de wintermaanden op geslagen wordt. (SS PK Langner PBZ/R P.-H. c) Westkust, Smit bracht ze er heen. Na den wereldoorlog speelde de Atlantische hulpverleening eveneens een belangrijke rol. Smit's sleepbooten, waaronder als de meest bekende de „Zwarte Zee", werden in de Atlantische havens gestationeerd: te Brest (Douarnenez), Queenstown, in Ierland, St. Johns op New Foundland en later bok wel op de Azoren. Ook aan den Hoek van Hol land, te Harwich en Great Yarmouth lagen de zeesleepers gereed om hulp te verleenen aan schepen in nood, dag en nacht onder stoom, met een radiowacht van marconisten, die het geheele etmaal luisterden naar S.O.S.- seinen. Echt Nationaal. Het zeesleepvaartbedrüf is een echt natio naal bedrijf geworden. Niet in het minst door het zeemanschap van hen, die dc vele sleep booten bemannen. In den tyd, die na dezen oorlog komt, zal er voor die mannen veel te doen zyn. De vuren liggen nu weliswaar ge bankt, maar dan zullen de machinekamer- telegrafcn weer worden overgehaald op het „volle kracht vooruit" cn zullen dc kleine, maar krachtig gebouwde zeesleepers weer uitzwermen over dc geheele wereld. Dan zuilen dc Jan Wandelaars zich weer v\ aardig kunnen toonen, dat zü terecht „Holland's Glorie" genoemd worden. A. J. VAN DER WEIJDEN. H. O. V. LEDENCONCERT. Op het Leden-concert dat de Haavlemsehe Orkestvereeniging Vrijdag 11 December a.s. te 7.30 uur geeft, zal als solist optreden de pianist Peter de Kleer. Hij zal met orkest begeleiding het pianoconcert no. 26 in D gr. terts K.V. 537 (Het Krönungskonzerl) van W. A. Mozart vertolken. Het concert, dat onder leiding staat van drs. Arend Koole, wordt geopend met de Symphonie no. 82 in C gr. terts (z.g. met den berendans) van Jos. Haydn. Hierna speelt Peter de Kleer met orkest begeleiding het Krönungskonzert van Mo zart. Na de pauze wordt uitgevoerd een Symphonie in d kl. terts van A. Bruckner (nagelaten werk; zijn nulde Symphonie). Dit is voor Haarlem een eerste uitvoering. SUZE PREISSER. De eerste solo-danseres van het „Deutsche .1 heater in den Niederlanden" zal hare tour nee door ons land op Donderdag lu dezer in Gi andtheater Gooiland te Hilversum be ginnen. Daarna volgen Arnhem, Utrecht, Den Haag, Amsterdam, Haarlem, Rotterdam enz. De Nederlandsche piamist Max van Wely zal medewerking op deze dans-avon- den verleenen. Het programma vermeld o.a. Walsen van Johann Strauss en Johannes Brahms, ..Died" van Chopin; „Zwei Tanze des blauen Vo gels" (K. Fiseher); „Hongaarsche dans"; „Tarantella" (Francois Auoert); ltaiiaan- sehe straatliedje; „Spaansche dans (Gra- nados); „Chineesch porselein" (Walter Niemann); „Wiener Fratschlerin" (Eduard Strauss). Max van Wely speelt: Capriccio op. 116 van Brahms, Roemeensche volksdansen van Bela Bartok, La Puerta del Sol (Toledo) Joaquin Turina en Valse oubliée van Franz Liszt. AN1KA. De 14-jarige danseres Anika zal op hare derde voorstelling in dit seizoen in den Stadsschouwburg te I-laariem, a.s. Dinsdag H dezer, een nagenoeg nieuw programma ter uitvoering brengen; Wals Van Gounod, „An den Frühling" van Grieg; Gavotte van Gossec; „Kinderschoe nen" van Schumann (Ersler Verlust.; Glü- ckes genug; Fröhlicher Landbann; „Wiener Blut" van Johann Strauss (eigen choreo grafie); „Medinette" (Theodor Lack), eigen choreografie; Sylphide van Chopin; Cake Walk van Debussy; Mazurka van Delibes: Oude Spaansche dans (1890) van Manuel Font; Farucca Torera (Manuel Font), Boe rendans van Weber, enz. De pianiste Nenny Hulshoff zal medewer king verleenen en o.a. ook enkele soli ten .ehoore brengen: Valse Mignon van Sehütt; /Iazurka Saint Saëns; Malaguena Albeniz; Menuet van Beethoven. VELSEN Ir. W. A. Staring overleden. Procuratiehouder bij de Papierfabrieken. Na een langdurige ziekte is Zaterdag middag in het Antonius-Ziekenhuis op bijna 54-jarigen leeftijd ir. W. A. Staring, procuratiehouder bij de Papierfabrieken Van Gelder Zonen. "Overleden. Dit verscheiden beteekent niet alleen een zwaar verlies voor de nabestaanden maar zeker ook voor het bedrijf, waar aan de heer Staring zijn beste krachten en jaren heeft gegeven. Ook voor het personeel aan de fabriek te Velsen is het overlijden van den heer Staring een gevoelige slag, daar deze niet slechts bij collega's een zeer gezien vriend was. maai- ook bij al het overig admini stratief. cn technisch personeel, zoo goed als bij bazen en arbeiders. De heer Staring werd 24 December 1888 te Deventer geboren en kwam 1 Augustus 1923 als chef van de mechanische werk plaats in dienst bij Van Gelder Zonen. Zijn verdiensten voor het bedrijf werden erkend door zijn benoeming tot procuratie houder met ingang van 1 Maart 1938 na het vertrek van den heer L. J. van het Kaar. EVACUATIE VAN BEDRIJVEN Eventueele hulpverleening door rijksbureaux. Door de diverse Rijksbureaux voor han del en nijverheid zal, voorzoover zulks door belanghebbenden zal worden gewenscht, dan wel indien het algemeen belang eischt, dat bepaalde goederen door de Rijksbureaux onder hun hoede worden genomen, hulp worden verleend bij evacuatie van bedrij ven. Ook de detailhandels- en ambachts lied rij ven zijn aan bepaalde daartoe aange wezen rijksbureaux toegewezen. De Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland en Noord-Holland heb ben op zich genomen bij deze hulpverleen nmg als provinciale "instanties te fungeeren. Bedrijven, waarvan bekend wordt, dat zij moeten evacueeren, zullen door een inspec teur van de provinciale instantie of van het betrokken rijksbureau worden bezocht, ten einde met belanghebbenden na te gaan, of en in hoeverre het verleenen van hulp ge wenscht is. Aan de hand van de door deze inspecteurs in te dienen rapporten zal wor den nagegaan, welke maatregelen noodig zijn. Daarbij kan het noodig zijn, dat o voorraad en inventaris beslag wordt gelegi Wanneer tot alvoer der goederen moet worden overgegaan, zullen de Rijksbureaux of de provinciale instanties hun tusschen- komst verleenen tot het verkrijgen van ver- voergelegenheid. Voor het geval goederen niet rechtstreeks naar de plaats van be stemming kunnen worden vervoerd, zullen deze tijdelijk moeten worden opgeslagen in ruimten, over welke de rijksbureaux of pro vinciale instanties de beschikking zullen trachten te verkrijgen. Met betrekking tot de bedrijven, werk zaam op het gebied der voedselvoorziening, zullen het de desbetreffende bedrijfschap pen zijn, die hulp verleenen. In de Staatscourant van 4 December zijn een tweetal beschikkingen van den secreta ris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart betreffende de uit voering van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 opgenomen. Daarbij wordt de vestiging, overneming, verplaatsing enz. van inrichtin gen, bestemd of mede bestemd voor de uit oefening van het goud- en zilversmidsbedrijf en den kleinhandel in gouden en zilveren werken, onderscheidenlijk het uurwerkma- kersbedrijf en den kleinhandel in uurwerken, zonder vergunning van den secretaris-gene raal verboden. Deze beschikkingen zijn 5 December in wer king getreden, tengevolge waarvan het Be sluit Algemeen Vestigingsverbod Kleinbe drijf 1941 ten aanzien van deze takken van bedrijf buiten werking treedt. UITVOERING ZIEKTEWET. Krachtens een besluit van den secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken, is rechtspersoonlijkheid toegekend aan het college, dat overeenkomstig het bepaalde bij de Ziektewet, belast is met het toezicht op de uitvoering dier wet door de erkende be drijfsverenigingen. Voorts zal de voorzitter het college in den vervolge in en buiten rech ten vertegenwoordigen. OVERTREDINGEN MELKSTANDAARDISATIEBESLUIT. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Sociale Zaken en van Landbouw en Visschcrij is aan burgemeesters van gemeenten, waarin een bij het Melk- standaardisatiebesluit strafbaar gestelde over treding heeft plaats gevonden, de bevoegdheid verleend den naam van den overtreder als mede het vonnis bekend te maken. STELENDE POLITIEAGENTEN. Tc Bussum zijn drie agenten van politie in arrest gesteld wegens diefstallen. Gebruik ma kend van de nachtelijke duisternis hebben zij diefstallen gepleegd in aardappelopslagplaat sen en levensmiddelenmagazijnen. Ook hebben zij zich voorwerpen, w.o. zeer kostbare, toe geëigend, uit woningen, die gevorderd waren, doch waaruit de meubelen nog niet verwijderd waren. De politie te Vlissingen heeft een brieven besteller gearresteerd, die Belgische shag naar Nederland smokkelde. Hij deed dit in zijn vrijen tijd in uniform gekleed en hij vervoerde de pakjes shag in een postzak. Ook in zijn wo ning is een groote partij shag gevonden. De N V. „Abo" te Groningen is wegens prijsopdrijving van textiel- en lederwaren ver oordeeld tot 3000 boete. De party goederen, ter waarde van J 6000 werd in beslag genomen ln April j.l. was de N.V, ook reeds tot 5000 boete veroordeeld wegens prijsopdrijving. De heer Joh. Visch te Harderwijk heeft Donderdag zijn 102en verjaardag gevierd. SCHIPBREUKELINGEN VAN DE „POLYDORUS" IN LAS PALMAS. In de haven van Las Palmas is het stoom schip Eolo binnengeloopen, dat op reis van Bahia naar de Canarische eilanden op open zee 81 schipbreukelingen van het Nederland sche stoomschip „Polydorus" had opgepikt De „Polydorus" was door een Duitsehe duikboot lot zinken gabracht. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. "s GRAVENHAGE, 7 December. 20.000, 2908. f5.000,— 21243 f2.000.— 13290. f 1.500, 12174. J 1000,— 4641, 8870. 17435, 17842. 400.— 4646, 13521, 13621, 16686. 12018. 200.— 8289 100,— 6604, 11664, 11877, 12964, 13927, 17243, 20481. DE „ISAAC SWEERS". De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat met de Nederlandsche torpedojager „Isaac Sweers" 100 man der bemanning zijn ondergegaan. De totale equipage der „Isaac Sweers" bestaat uit 180 man. Schoonheid in eenvoud Kleverlaan 58, Haarlem (Fil.: IJmuidcn) Een „Procfcommissie", bestaande uit Direc trices van Huishoudscholen, heeft een oordeel geveld over onze Marietjes. Een vleiend oordeel werd hctl De smaak en de brosheid werden om strijd geprezen juist de twee dingen, waar het bij een goed biscuit je op aan komt! En waarin Victoria ook werkelijk uitblinkt! En juist In moeilijke tijden is betere voeding van het allergrootste belang. Besteecjt dus al Uw bonnen aan onze „betere waar" &a>ht tc&iê rnafy! Het Rijksbureau DiSTEX w&arschuwt U i II raakt In den knoop, als U de nieuw- beschikbare textielpunten al te haastig be steedt, want er Is nog niets bekend over de uitgifte van do nieuwe kaart. U zult straks Uw punten hard noodig hebben voordringen de gevallen, - en U kunt ze rustig bewaren, want tedere maand wordt er nog textiel- goed gemaakt en In distributie gebracht. Publicatie t.b.v. hel Rijksbureau voor de Distributie van Textiel producten door den Handel PARAAT-VLOEKBEDEKKING In parketvorm Vcrhuisbai»" Dislrihutievrii Compleet gelegd v.a. f 3.10 p. M2. Verkoop uitsluitend toonkamcr SINGEL 60 TELEFOON 46254 AMSTERDAM INDUSTRIE TER VERVAARDIGING VAN VLOERBEDEKKING MAAKT UW HUIS EN ZAAK VRIJ VAN HUUR OF RENTELAST Sluit een deelname bij de STICHTING „HYPOTHEEKFONDS" te EINDHOVEN, (gevestigd sinds 1933) en U ontvangt na een luttel aantal jaren, RENTE LOOS en ONOPZEGBAAR een bedrag als koopsom of ter aflossing.Uwer rentevorderende hypotheek. Geen voordeeliger en nuttiger transactie is denkbaar. Vraagt vrijblijvend inlichtingen aan J. M. NOOY, Koppestok- straat 29, Haarlem, Telef. 18768 en aan J. P. IERSCHOT, Mr. Cornelisstraat 110, Haarlem. Het grijs in 't haar verdwijnt, waar A LA DIN verschijnt Laat uw haar nooit verven want het gebruik van ALADIN geeft £1 binnen korten Uid uw haren hun nor- spronkelUko kleur terug. Overal verkrijg- üBjBra baar (kappers, drogisten, parfumeriezakenRRSÏW Prijs f 2.25 per 1/1 flacon. Toezending ALADIN-Brochur» door Hoofddcpöt. ALADIN: Havenstraat 183. Rotterdam. Telefoon 37635. ALADIN IS CKEN VERF KN IS ONSCHAUELIJK I DUITSCH of ENGELSCH ..f2.- P. m. MIDDENSTANDSDIPLOMA f 2.85 p. m. NEDERL. TAAL EN CORRESP 1.55 p. m. I BOEKHOUDEN HANDELSR. 1.05 p. m. NEDERLANDSCH TALEN INSTITUUT - ROTTERDAM I (het Inmtlluut, dat V eoorutl helpt.) BON *1* brie» zenden. Oralis lei van (No. 40) Naam adre, te j SPEKSTRAAT NIJMERO EEN bij de Groote Markt, was voor duizenden kinderen uit Haarlem en omgeving, de plaats waar zij him eersten bril ontvingen. Zij die van hun kwaal genazen, zullen aan de Spekstraat numero Eén eene aangename her innering bewaren. Zij die blijvend een bril noodig heb ben, bleven, toen zij volwassen werden, trouw aan hun eersten brillenleverancier. en koppen nog altijd hun brillen bij OPTICIEN VINK Voor reparaties ook: ACACIALAAN 2, BLOEMENDAAL en PEGASUSSTRAAT 75. HAARLEM-NOORD. In de schaduw Als U het brood van alle Haarlemsche bakkers wilt probeeren, om eens en vooral uit te maken wie het beste brood levert, en U neemt ze in alphabetlsche volgorde, dan duurt het lang tot U aan de V van Vermaat komt. Daarom is het beter met Vermaat to beginnen, en dan geregeld Vermaat's Brood mot ander brood te vergelijken. Bij elke vergelijking blijkt het dan duidelijker dat Vermaat's Brood, ook NU nog, alle ander brood in de schaduw stelt. VERMAAT'S BAKKERIJEN, Paul Krugerkade 51, Tel. 11496 Foto-standaards vanaf 1.90 Aschbakjes vanaf J 3.— Boeksteunen6,50, 8.50, j 8.75 Pennenbakjes, Nota'sprikkers, Vloeirollers, Briefstandaards. Inktstellcn, Schemerlampjes, Presse-papiers, enz. De Speciaalzaak van Haarlem voor Luxe Marmerwerk EERSTE HAARL. MARMER INDUSTRIE H. v. d. HEI3DEN, Winkel GEN. CRONJéSTRAAT 24 DRENTII - DETECTIVE Eerste en volledig gedipl. pol.- amb. te Haarlem. Veeljarige rech - en detective-ervaringen. Agentschappen door geheel Ne derland. Haarlem: Tel. 14751, TEYLERPLEIN 11. Electr. ontharing Hoogtezon Huidverzorging HELENA HAVERKAMP BEGEMANN MIDDENLAAN 9 IIAARI.EM TEEEF. 19062. Hij lapt het aan zijn laars 24 of 26 sneden brood. Omdat 8 ons nog steeds 800 gram is. Neemt daarom prima brood van vol gewicht van de Cuöp. ..DE EFJiDRACHT" Ü.A. Donkere Spaarne 42 - Ilaurlcm Telefoon 13066. STOOMEN VERVEN Mantels Verven 4.90

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4