m s Ï3 Zwitserland in den vierden oorlogswinter. 0 a 0 0 0 0 0: 0 ■0 0 0 0 0 0 IS 0 0 0 0; 0: 0 0 0 0 0 EEN VERHAAL VAN DE ZEE. De ondergang van de Hollandia Was het een wonder, dal de bemanning van de Hollandia in haar nopjes v/as? Men kon de stemming „voelen" wonncer men keek naar de glundere gezichten. De schipper bromde tevreden en de reepschieter floot een deuntje, waarin hij al zijn muzikaliteit legde. Eindelijk zou de Hollandia weer eens een goede reis maken' Het had lang tegen gezeten, maar nu konden de mannen onbezorgd naar IJmuiden terugkeeren: moeder de vrouw zou geen reden hebben om te klagen, want de beurzen zouden behoorlijk gevuld worden.. Met een flinke vaart, recht voor den stijven Noord-Wester. voer de logger naar de thuis haven. Het zou niet lang meer duren voor de boot daar zou uankomen. Schipper Blok ging nog eens na hoe het was gegaan De beide voorgaande reizen hadden zes h zeven weken geduurd en geen vet in den pot gebracht. Be denkelijk had de recdcr er met zijn schipper over gesproken, die uit de weinige woorden, welke werden gezegd, goed kon opmaken, dat het zoo niet langer ging. De exploitatie was al duur genoeg en jc hebt geen logger om er geregeld op toe te leggen. Toen was de Hol landia voorde derde maal haar geluk gaan be proeven. In den nnmiddag van 28 September was met behoorlijk weer uitgevaren en nu. 22 dagen later, ging de logger al weer terug met drle-en-twlnttg last aan boord Dat is een zeer goede vangst voor een zcillogger, die het van weer, wind en zeemanschap moet hebben. En bovendien was bij het praaien gebleken, dat er den laatsten tijd flink voor de visch werd betaald. Neen, het was geen wonder, dat iedereen aan boord van do Hollandia welgemoed was. Zoo moest het moer gaan! De zee was woelig cn het maantje was nog niet opgekomen. Maar de haven van IJmuiden was niet ver meer Recht in Zuid-Oostelijke richting varende moest de logger binnenko men. Ongeveer achthonderd meter was de Hol landia van den ingang toen werd opgemerkt, dat er oen stoomschip naar buiten kwam, het welk één toplicht had. Hot nam onmiddellijk den koers Noord-West cn moest dus den log ger in zijn vaart kruisen. De Hollandia was echter aan de lichten kenbaar als een zeil schip. dat volgens de regelen der zeevaart door een stoomschip moest worden gemeden. Nog steeds lag de logger bakboord voor. zoo dat de andere boot van bakboord kon worden gepasseerd. Schipper Blok rekende daar stellig op. Hij stond zelf aan het roer. Rustig bekeek hij de situatie, maar eensklaps bekroop hem een onaangenaam gevoel. De stoomboot had eigenaardige nukken! Eerst wilde zij voor den logger overgaan om aan stuurboord te pas- seeren, maar toen de schepen te dicht bij el kaar kwamen bleek dit onmogelijk, zoodat de stoomboot opnieuw haar koers wijzigde. De toestand word bedenkelijk Men kon niet op elkaar vertrouwen! Aan bakboord van den logger werd opnieuw gemanoeuvreerd om er kort achter langs te gaan Omdat de schepen nu echter veel te dicht bij elkaar waren gaf ook de schipper van den logger roer om af te houden. Hierdoor zvyenkte het achterschip iets cn. De gevolgen waren ontzettend! Voor men wist wat er gebeurde raakte de stoomboot den logger bij den bazaansmasl Het hoordllcht werd meegesleurd. Een onheilspel lend gekraak deed het ergste vermoeden en even wist men dan ook aan boord van de Hollandia niet meer waar men ann toe was.. De opvarenden schreeuwden wild door elkaar. De stoomboot moest stoppen om hen zoo noo- dig aan boord te kunnen nemen! Deze voer echter door De logger was in groot gevaar, want hij was dadelijk beginnen te zinken. Tot overmaat van ramp was het niet mogelijk de scheeps- boot uit te zetten, aangezien de razende zee deze direct zou hebben opgenomen en ver nietigd Het werd desondanks gedaan, aange zien het gevaar steeds toenam Niet zoo lang daarna dreef de boot reddeloos op de golven. Er was nog mnnr één mogelijkheid tot be houd overgebleven: er moest worden getracht den logger zoo spoedig mogelijk in de haven te brengen De bemanning begon intusschen te stnkclcn. Het wnter In do boot steeg voort durend en had zoo'n kracht, dat het stuur- boordlicht uit werd geslagen. Het werd een vaart op leven en dood. Elke minuut was kostbaar, omdat de Hollandia ieder oogenblik in de golven zou kunnen verdwijnen. In de buitenhnven werd nog een stoomschip gepasseerd, dat gelukkig voorbijvoer, doch den logger in zijn beweging hinderde. De sleep boot, die den stoomer convoycerdc. maakte na het hulpgeroep van de mannen der Hol landia onmiddellijk los en snelde naar den logger om bijstand te verleencn Het was echter te laat. Het zinkende vaartuig, dat door het pnsseeren van het andere schip niet op het strand kon worden vastgezet, begon vlug te verdwijnen. Toen het achterschip te ver onder water stond moest de roerganger, die den schipper hnd vervangen, wel loslaten. Het roer raakte dus vrij en dit was de genadeslag. De logger ging knpsiizen. waardoor de sleep boot onmiddellijk in do directe nabijheid kon komen Er werd om meer assistentie gefloten, welke dadelijk opdaagde. Maar de ondergang zette zich voort. Eerst zonk de logger over bakboord, dan keerde de boot over stuurboord naar de diepte. De nood was nu het hoogst' De bemanning was gedwongen het eerste het beste middel tc gebruiken om te probceren tenminste het vecge lijf te bergen. Sommige varensgezel len vluchtten in het want Anderen sprongen in zee om te trachten zich zwemmende te red den, enkelen wisten op deze wijze den kant te bereiken, waar zij in de semaphore werden ondergebracht; sommige schipbreukelingen werden opgepikt door vlettcrliedon Verder slaagden de bemanningen van drie sleepboo- tcn er in enkele vis- chers uit het want tc halen. Een groot gedeelte van het aantal op varenden was dus spoedig gered. Er speelde zich echter nog een tragedie af. Enkele mannen hadden bij het zinken van den logger hun toevlucht op dc stuurboordsver schansing gezocht, maar moesten deze ver laten, toen het schip over dien kant viel. Terwijl breels en andere overblijfselen van de Hollandia overal ronddreven, trachtte een matroos zich zwemmende te redden. Hij voel de. dat hij door een anderen drenkeling werd vastgegrepen en wist, dat dit den dood voor hem en den ander beteekende. Hij moest zich bevrijden en worstelde dan ook geruimen tijd, tot hij bemerkte, dat hij weer vrij was. De ander was verdronken.... Eén slachtoffer eischte de ramp van do Hol landia, die door de opvarenden nooit zal kun nen worden vergeten. Het visschersleven kan hard en ookwreed zijn. Nijverheidsonderwijs op de begrooting. Wat het Nijverheidsonderwijs betreft wor den de inkomsten aan schoolgelden voor he' iaar 1943 op de gemeentebegrooting op 2200 geraamd, tegen 1S00 voor 1942. Er werd in 1941 1993 ontvangen. De subsidie van het Rijk wordt voor 1943 op 15.259.33 geschat. Voor dit jaar werd op f 15.421.06 gerekend. Ontvangen werd in 1941 13.489.47. De bijdrage van andere gemeenten in de kosten worden voor 1943, evenuls voor 1942, op 5100 begroot. In 1941 werd 5703.95 ont vangen. Dc raming van de subsidie der pro vincie voor 1943 is 7289.79, tegen 8883.18 voor 1942. Er werd in 1941 5631.55 ont vangen. De subsidie aan de Vereeniging voor Nijver heidsonderwijs in Kennemerland wordt, wal de dagschool betreft voor 1943 op 35136 begroot, tegen f 42.924 voor 1942. Er werd in 1941 29.000 uitgegeven. Voor dc avondschool is de subsidie op 5034 vastgesteld. Voor 1942 werd 4818 geraamd en in 1941 werd f 5000 uitgegeven. Voor een machinisten cursus is een bedrag van f 1110 op de be grooting voor 1943 geplaatst. Vorige jaren werd hiervoor geen post bezet Werkloosheid en werkverruiming. Op de gemeentebegrooting voor het jaar 1943 worden de kosten van de werkverruiming van Rijkswege op f 600.000 geraamd, tegen f 700 000 voor 1942. Er werd in 1941 439 696.42 uitgegeven. Dc kosten van de tewerkstelling van jeug dige werkloozen worden voor 1943 op f 1500 geschat, welk bedrag ook voor 1942 werd ge kaamd. In 1941 werd 592 62 uitgegeven. De uitkecring van het Werkloosheidssubsi- diefonds wordt voor 1943 op 1.009.500 be groot, tegen 1,128 500 voor 1942 Ontvangen werd in 1941 663.800 STICHTING KINDERVERZORGING. Op de begrooting van de gemeente voor het jaar 1943 is een subsidie van f 5747 voor de Stichting Kinderverzorging te Velsen geplaatst. Voor 1942 werd f 10.357 geraamd en in 1941 werd f 2.550.84 uitge geven. VOETBAL.VARIA. Barend van Hemert. In zijn „Wij zagen" laat Br. - o.a. Barend van Hemert dc revue passeeren. Een merk waardige doelman was die Barend! 't Was een reus van een kerel en als bokser of worstelaar zwaargewicht zou hij zeker geen kwaad figuur hebben geslagen. Als „den Barend" uittartend of uitdagend lang don bal vasthield, waren er maar weinig voorhocdcspclcrs, die bij hem durfden Inloopen. „Den Barend", die kolossus-doelman, had ook nog andere eigenaardigheden. We zullen deze hieronder door „Interviewer" (D. Hans) laten besclirijven („De Sport" van 16 Sept. 1919). Ook D.F.C is mij meegevallen en ver diende zoo'n zware nederlaag niet. Maar die Barend. Een vreemde vent! De moeilijkste ballen houdt-ie, de makkelijkste laat-ic door, en aangezien een doelman meer bullen van dc eerste dan van dc laatste soort kfljgt, is het dikwijls mis. Dan heeft Barend de pé in! En wanneer daar dan nog bij komt, dat een deel van de Sparta- jongens hom begint te tris het heele- maal mis met hem. Dan loopt hij het veld uit' Binnenkort zullen we dan ook een grootsch jubileum vieren: de 25c keer, dat Barend van Hemert het veld is uitgeloopen! Dit keer liep 't met een sisser af. Barend vertikte het om in het doel bij de* jongens- staantrlbune te blijven en toen besloten de twee elftallen om maar te draaien, zoodat Ba rend weer in 't goede doel stond. Wanneer Barend verlangt, dat de overdekte tribune van plaats verwisselt met de open, zal het ook ge schieden. Tot op heden is de stand: 23 maal uit het veld geloopen en 17 maal naast het doel gaan staan, als er een strafschop genomen werd. Een record!!" Dan gedroeg de D.F C.-doclman van Zon dag zich heel wat rustiger. BUBBELTJE EN KNOR Wat Gratia Plato presteerde. De leden der Gymnastiekvereeniging Gratia Plato hebben bewezen dat zij zich niet door de tijdsomstandigheden laten ont moedigen. In tegendeel, er heerscht de ge bruikelijke activiteit. Tevens kon weer eens het nut der onlangs gehouden onderlinge wedstrijden worden aangetoond. De dames hebben zich bij de graadwed- strijden van den K.T.K. kranig geweerd en vijf konden diploma's in ontvangst nemen. Zoo behaalden de dames A. v. d. Braber en J. Smakman elk een eerste prijs-diploma. terwijl M. van Vliet en N. van Deyck derde prijs-diploma's wisten te bemachtigen. Ver der werden de prestaties van mej. V. van Deyck beloond met een derde prijs-diploma. Over het algemeen zijn de resultaten be vredigend, want-Gratia Plato heeft zich voor de zooveelste maal onder de prijswinnaars gerangschikt. Wellicht zal men ook in de toekomst op den eenmaal ingeslagen weg voortgaan, want het turnpeil kan in elk geval nog wor den opgevoerd. Zeer zeker zijn er groote bezwaren en zullen er stellig nog meer pro blemen moeten worden ontzenuwd. Het bestuur zal echter op zijn post blijven, op dat het werk, dat in den loop der jaren kon worden opgebouwd, kan worden behouden. R.K. Zwemclub. Dc huidige gang van zaken. Wellicht zuiden velen hoMwvn opgemerkt, dat de R.-K. Zwemolub IJnviuldein-Oost ge durende de laatste maanden vrijwel niets van zich deed hooren. Tiet steeds zno voort, varende bestuur leek nJ zijn netiivilte.lt lo hebben verloren en in verhand hiermede bruohten wij eens een bezoek nan den heer P. J. A. v. d. Broek, een der stuwende kracfli- ten van deze bloeiende vereonkcing. Wij stedden hem de gebruikelijke vraag: Hoe staat het met de R.-K. Zwemolub IJmuiden-Oo»t? Spontaan als altijd kregen wij onmiddel lijk een reeks interessante, zakelijke gege vens waaruit voor de zooveelste maal bleek, dat de mogelijkheden juist n>u vrijwel niet aanwezig zijn. Dit beteekonit geenszins, dat de zwemcknb IJmiuiden-Oosi mi maar alle hoop laat varen en haar JareiiOangen ver- eemigingsarbeld prijs geelt door vol" vraag .stukken, welke zic.h thans voordoen. Kr dient echter erkend te worden, dat er zeer weinig kon worden gedaan. Tiet zal nie mand verwonderen, dat de pogingen om nieuwe plannen voor te bereiden thans slechts zelden slagen. Voonloopig neemt men een afwachtende houdtng aan. hetgeen als vanzelfsprekend zijn oorzaak vindt in het vertrek van leden. Z<«) tast nuem inzake het probleem, hoe groot de overblijvende kern zal zijn, In het duister. .Het zwemmen zelf wordt echter n.p de be kende vereenlfrlngsuron normaal ln het Voilserljad voortgezet. Bovendien Is het en thousiasme nog onverflauwd, hetgeen een verheugend feit is. Voorts bleef het aantal loden vrijwel constant. Het Strawberries-programma. In Heemstede zal Strawberries I dames aan Rood Wil III kamp geven met" D. v. Eek; P. Poldervaart en G. Graeper; G. Muller, B. Loot cn G. Nijsscn; D. Lefering, B. v. Malscn, A. Nijssen, H. Graeper en N. v. Rcnsen. Het tweede en het derde elftal gaan resp. naar Bloemendaal en Overvcen om tegen B.D.H.C. VIII en Kraaien II te spelen, terwijl het vierde elftal de „groote" reis naar Hermes II in Den Helder onderneemt. Het eerste heerenelftal trekt naar het on genaakbare H.D.M. II in Den Haag en is aldus samengesteld, v. d. Bliek; A. Rodenberg, Fer ment; Bangma, J Rodenberg, v. Malscn; Schaap, Maters, Stada, Brunlnk, Huiskes. Strawberries II gaat naar B.M.H.C. V tc Bloemendaal. Het derde elftal ontvangt Her mes; het vierde der heeren reist met het vier de der dames naar het barre Noorden om te gen Hermes II uit te komen Het vijfde team speelt ln Bloemendaal te gen B.M.H.C. VIII. V.Z.V. blijft. Van verscheidene vereenigingen komen thans berichten binnen omtrent den toe- komstigen gang van zaken. Dikwyis is het moeilijk om thans te zeggen wat er precies zal gebeuren, maar desondanks zijn de be sturen zoo verstandig geweest den toestand onder oogen te zien en de daardoor ver- eischte maatregelen voor te bereiden. Wij vernemen, dat de Vclser Zwemver- eeniging zal blijven bestaan. Het is nog niet te zeggen noe de vercenicingszaken zullen kunnen worden behartigd, maar in ieder geval zal het mogelijke worden ge daan. Vooral zal het bestuur er voor zor gen, dat het onderling contact wordt ge handhaafd, opdat de werkzaamheden later weer spoedig volledig kunnen worden ver richt. Wellicht verdient ook de vorming van een correspondentie met de vertrek kende leden voor V.Z.V. bestudoering. Er zijn intusschen goede krachten verhuisd. Elftallen voor Zondag. Kinheim mist twee spelers. Door het uitstellen van den 4e klasse wed strijd I.E.V.A.D.O., waarom laatstgenoem de club om kerkelijke redenen had verzocht, hebben Zondag voor Velsen-Noord alleen de wedstrijden KinheimBloemendaal en Uit geestV.V.B. plaats. De geel-zwarten hebben wat de spelers betreft, een behoorlyke veer moeten laten, daar A. Versteeg en H. Prinsen door vertrek naar elders voorloopig niet meer zullen medespelen. In hun plaats is het eerste elf tal van Kinheim aangevuld met de tweede elftalspelers A. Prinsen en H. Rooth, die resp. als linksbinnen en -buiten zijn opge steld. J. Rademaker, die tegen Terrasvogels rechtsbuiten stond, speelt weer op zijn oude plaats als rechtsbinnen, terwijl Kuilenburg zijn nevenman is. Kinheim ontvangt Bloe mendaal in Van Gelder's Sportpark met H. B. Daniels; W. Groeneveld en S. de Vries; F. Cnossen, P. Rem en H. J. v. d. Wateren; O. Kuilenburg, J. Rademaker, P. A. de Boer A. Prinsen en H. Rooth. De club der Breesapers, die zich Zondag tegen I.E.V. zoo flink heeft geweerd, gaan naar Uitgeest om aldaar de gelijknamige club te ontmoeten. Door ziekte van spil J. Bravenboer en ont stentenis van den linkshalf De Wit, heeft V.V.B. een wijziging ondergaan. De rechts back H. Lantsink staat thans spil, terwijl op diens plaats B. Bakker is opgesteld. Linkshalf is G. Aptroot. V.V.B. vertrekt dus met: G. Olivier; B. Bakker en P. Clots; P de Graaf, H. Lantsink en G. Aptroot; P. de Ruiter, L. Spruit, C. v. d. Bosch, M. de Boer en R. Nooi. Voetbalcompetitie der politie. Wat door den bond is bereikt. Korten tijd geleden hebben wij uitvoerige bijzonderheden medegedeeld over dc voet balcompetitie, die door de afdeeling sport van den Kameraadschapsbond der Neöer- landsche Politie zal worden georganiseerd. Het spreekt als vanzelf, dat de actieve Politiesportvereeniging Velsen, welke een vooraanstaande plaats inneemt, zich bierbij zal doen gelden. In Politiesportnieuws treffen wii nog enkele gegevens aan, die belangwekkend mogen worden genoemd. Deze competitie zal nu tevens de gele genheid bieden om op het terrein van politic-voetbal wat meer orde te schep pen. daar tot heden door een ieder naar hartelust georganiseerd kon worden, zoo lezen wij. Van deze competitie zijn de elf tallen uitgeschakeld, die niet in het Bonds- verband der politie zijn opgenomen. Dit sluit aan op de richtlijnen van andere bon den, die eveneens elke sportbeoefening in vereenigingsvenband, bulten hun bond, verbieden. Elke sportdemonstratie of wed strijd .niet vallende in het raam der groote sportlichamen, is in ons land verboden cn het is uitsluitend de sportafdeeling van den Kameraadschapsbond, welke toestemming heeft gekregen van den bevoegden secre taris-generaal, om in eigen kring zelf te organiseeren en door te gaan op de gebrui kelijke wijze. Dit brengt de verplichting mede om de bepalingen van de overige sportbonden te eerbiedigen. In de politie-competitie kunnen uitslui tend elftallen opgenomen worden van aan gesloten vereenigingen. Voor deze is het verboden om wedstrijden te spelen tegen elftallen, waarvan de spelers niet zijn aan gesloten bij de sportafdeeling van oen Ka meraadschapsbond. De Dinsdag is als de politie-voetbaldag in het land erkend, terwijl de deelnemers aan de competitie vrij reizen genieten van de standplaats naar de gemeente, waar de wedstrijd gespeeld wordt en terug. Prac- tisch zijn er dus geen beletselen meer om aan deze competitie deel te nemen en hier is dus weer een zeer mooi succes door den bond geboekt, aldus het blad. De compe titie moet zoo spoedig mogelijk beginnen, waartoe de medewerking van allen noo- dig is. Kosten Visscherijschool. De jaarwedden van het personeel der Vis scherijschool worden op de gemeentebegroo ting voor het jaar 1943 op 14.809.83 geschat. Voor 1942 was er een raming van 63.765.34. Er werd in 1941 14.195.14 uitgegeven. Dc overige kosten zijn voor 1943 op 6920 begroot, tegen 8180 voor 1942. Uitgegeven werd in 1941 4572.05. NAZORG ZWAKZINNIGEN. De begrooting der gemeente voor het jaar 1943 vermeldt een subsidie van f 3000 aan vereenigingen voor dc nazorg van zwakzinnigen. Dit bedrag werd ook in 1942 op de be grooting geplaatst en in 1941 eveneens uit gegeven. PSYCHIATRISCHE DIENST. Blijkens de gemeentebegrooting voor het jaar 1943 zal de Pslchiatrische voor- en nazorgdienst voor Haarlem en omlig gende gemeenten een bijdrage in de kosten vanf 1960 ontvangen, welk bedrag ook voor 1942 werd vastgesteld. In 1941 ont ving de stichting f 1958.68. Teekening Hessels (Pax Holland m.) I Prijs- en loonproblemen. Moeilijke situatie voor de hotels. Ook in Zwitserland is thans de viorde oor logswinter begonnen. Doch ondanks het feit, dat dit land de oorlogsgebeurtenissen niet rechtstreeks aan den lijve ondervindt en de natuur ditmaal door een langen warmen na zomer den overgang naar den winter gemak kelijk en „pijnloos" heeft gemaakt, toch merkt het Zwitsersche volk speciaal op econo misch gebied steeds du'delijker den ernst der tijden. De melk- en brooddistributie, de verhoo ging van den melkprijs en de luxe-belasting, vier maatregelen, die in het leven van iederen burger ingrijpen, hebben de bevolking van het Alpenland duidelijk gemaakt, dat de Zwitsersche oorlogseconomie thans in een nieuwe phase is getreden. Daar melk en brood de voornaamste voe dingsmiddelen der groote massa zijn, heeft de distributie dezer beide artikelen natuurlijk veel stof opgewaaid. Het broodrantsoen is vrij klein, namelijk 225 gr. per persoon per dag: wat de melk betreft, zijn de Zwitsers er' be ter afgekomen: zij ontvangen 4 dL. per dag. De Zwitsersche regeering hoopt, deze rant soenen tot het eind van den oorlog te kunnen handhaven. Dat de melkprijs opnieuw is ver hoogd, heeft veel ontevredenheid gewekt. PrUs-loon-probleem. De onophoudelijk stijgende prijzen der kos ten voor levensonderhoud en de slechts onbe langrijk gestegen loonen hebbèn in Zwitser land een steeds grooter kloof tusschen prijzen en loonon doen ontstaan, die in het belang van den socialen vrede In het land-zelf tot scherp ingrijpen van staatswege dwingl Dc Zwitsersche regeering wil thans door een aan tal maatregelen den overwegenden invloed van vraag en aanbod bij de prijsvorming uit- Bchakelen. Prijzen en loonen zullen worden afgestopt. Hierbij zullen zich evenwel nog ver schillende moeilijke problemen voordoen, zoo kan men b.v. geen invloed uitoefenen op de prijzen der geïmporteerde industrleelc grond stoffen en levensmiddelen; het is zelfs waar schijnlijk, dat deze door de huidige transport moeilijkheden en de verhooging der risico premies nog verder zullen stijgen. Deze prijs- verhoogingen der invoergoederen moeten noodzakelijkerwijze tot een prijsstijging In het binnenland leiden, indien zij althans niet door staatssubsidies worden gecompenseerd. De Zwitsersche regeering wijst een dergelijke 8ubsidieeringspolitiek echter onvoorwaarde lijk van de hand, daar zij het bedrag der staatsschulden steeds hooger doet oploopen. Een verdere moeilijkheid ligt bij het laag- houden van de prijzen der landbouwproduc ten. In zijn streven, het land althans ten op zichte van dc voedselpositie minder afhanke lijk van het buitenland te maken, doet de Zwitsersche landbouw al het mogelijke, om de bevordering van nieuwe cultures en de uit breiding van den akkerbouw te stimulecren Dit vereiseht evenwel weer méér kapitaal en méér arbeidskrachten, hetgeen de effectieve kosten weer hooger maakt. Luxe-belasting. Nog op andere wijze dreigt het prijsniveau Spoedig een nieuwe verhooging te ondergaan cn wel van zuiver fiscale zijde. Het is geen geheim moer, dat het Finanzdepartement van plan is, de omzetbelasting van 2 op 4 pet. te verhoogen. Daardoor worden do moeste artikelen met uitzondering van enkele voe dingsmiddelen opnieuw in prijs verhoogd en dc loonen zullen weer iets van hun koop kracht verliezen. Deze verhooging dor omzet belasting heeft een paar weken geleden een voorlooper gehad in de nieuw ingevoerde luxe-belasting van tien procent. De invoering dezer belasting geschiedde plotseling, van den ecnen dag op den anderen, hetgeen technisch zeer juist is. Op deze wijze heeft men eer „run" voorkomen op de waren, die voor taan onder deze belasting vallen. Dc keuze dor belaste artikelen (Champagne, schuim- wljncn, parfumerieën, foto-artikelen, hand geknoopte tapijten, bontjassen, horloges var edele metalen, juweelen, goud- en zilver waren. grnmofoons en gramofoonplalen, radio toestellen. toont duidelijk, dat de nieuwe be tasting op zulver-fiscaal gezichtspunt is ge baseerd Toerisme in nood. Het Zwitsersche vreemdelingenverkeer, dat In normale tijden een der belangrijkste „in dustrieën" des lands is, verkeert door den oorlog in groote moeilijkheden. Het wegblij ven der buitenlandsche gasten heeft voor vele hotels en tourismc-gebieden catastrofale ge volgen. Weliswaar stijgt het cijfer van do logeernachten der binnenlandsche gasten nog geregeld (1940: 3.586.340 1941: 4.188.326; 1942: 4.456 559 steeds gedurende het zomerseizoen Juni tot en met Augustus), doch vergeleken met vroegere, normale jaren is de verminde ring van het aantal gasten beangstigend. Zonder buitenlanders kan het Zwitsersche toerisme onmogelijk floreeren. Gedurende het nfgeloopcn zomerseizoen bleven ruim 500 ho tels met 36.000 bedden gesloten, d.w.z. 10< hotels met 2000 bedden méér dan verleden jaar. Indien men alle beschikbare bedden meerekent, bedroeg de doorsnee-bezetting der hotels dezen zomer nauwelijks 30 pet. wat voor het rendeeren van een bedrijf veel te weinig is. In den thans aangebroken winter worden vaste en vloeibare brandstoffen nog slechts aan die hotels verstrekt, welke kunnen aan- toonen, dat de bedrijfskosten geheel worden gedekt. Door het concentreeren der gasten op minder hotels zullen althans de huizen, die geopend zijn, hun nuttig rendement kunnen verhoogen. Romantiek in de krant. Tot een der minst schadelijke gewoonten, die de Turken den laatsten tijd van het Westen hebben overgenomen, behoort het plaatsen van huwelijksadvertenties. Deze zijn uitgebreider, openhartiger en roman tischer dan bij ons. In „En Son Dakika" (het laatste nieuws, of beter: de laatste minuut), kon men dezer dagen lezen: „Dame oud vijftien jaren, lang 1.58 M„ gewicht 65 kilo, met visschenvleesch, zoekt een man, een heer, tusschen de 30 en de 35, maande- lijksch inkomen 100 tot 120 ponden". Wat dit visschenvleesch betreft, deze uitdruk king komt overeen met de onze voor „vol slank". Een trouwlustige adverteert: „Heer. jaar oud, voor knap doorgaande, die niet rookt cn niet drinkt, huiselijk is, een vrij beroep heeft en een winkel, per maand 120 Lira verdient, wenscht kennismaking met een dame van onbesproken levenswandel, kunnende lezen en schrijven, in het bezit van blanke gelaatskleur, goed in het huis houden." WOORDRAADSEL Wat is Uw hartewensch Een groot dagblad in Zweden heeft zijn lezers naar hun hartewensch gevraagd en een groot aantal antwoorden ontvangen, die een aardigen kijk geven op de diepste ver langens der menschcn. 36 zou rijk willen zijn om zich alle vreugden van het leven te kunnen veroorloven. Voor 16 zou het toppunt van geluk in het beroep van film ster, kunstenaar, staatsman oi sportsman bestaan. De 11 die zich een idealen levensgezel wensohen, wordt hoofdzakelijk door vrouwen gevormd. Een iets geringer percentage, meerendeels jonee mens^hen, wenscht een betrekking, die hen onafhan kelijk van hun ouders maakt. Dc oudere lezers vormen een aanzienlijk gedeelte van de groep, die niet geld, maar gezondheid als het hoogste goed beschouwt. En 5 wenschen tenslotte een lang leven onder dezelfde omstandigheden, waaronder zij thans leven. Blijkbaar zijn zij de eenigen, die met hun lot tevreden zijn. DE KAARSEN-PUZZLE. De kaarsen zoo danig naast elkaar te leggen, dat een spreuk van Schil ler ontstaat. Oplossing van Zaterdag 5 Dec.: Horizontaal: 1 is Agamemnon, 3 is rhetorica, 5 is las teraar, 7 is 'honig raat, 9 is syndicaat 11 is molenwiek, 13 is lierdicht. Verticaal: 1 is ad der, 2 is Nanna, 3 is rigel, 4 is akker, 5 is lasch, 6 is ra bat, 7 is haaks, 8 is trant, 9 is Sesam, 10 is tronk, 11 is Meral, 12 is kroot. Verticaal 1523 De morgenstond heeft goud in den mond. ,Ö- 0 ËS Winterhulp kan Giro 5553. ■eel doen, als g U veel offert!! Stijging van den gemiddelden leeftijd. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heelt dezer dagen nieuwe sterftetafels voor Nederland, afgeleid uit de waarnemingen m de periode 1931—1940. het licht doen zien. De tafels zijn op twee manieren berekend, n.l. inclusief, resp. exclusief de oorlogs- storfte in het jaar 1940. Bij vergelijking met de uitkomsten van de sterftetafels 1921 1930 blijkt, dat dc sterftekansen ten opzichte van het vorige decennium verder zijn gedaald. Merkwaardig is, dat de sterftekansen dei- vrouwen iets meer zijn afgenomen dan de sterftekansen der mannen. Sinds het jaar 1875 ongeveer valt in Ne derland een belangrijke daling van de sterfte waar te nemen. Dit blijkt o.a. uit de -jtijglng van den gemiddelden levensduur. Voor dc mannen bedraagt deze volgens de terftetafel 1931—1940, 65,5 jaar (tegen over 61.9 jaar in 1921—1930 en 38,4 in 1870—'79), voor de vrouwen 67,2 jaar (tegenover 63.5 jaar in 19211930 en 40,/ jaar in 1870—1879). Zooals bekend, is sedert het midden van de vorige eeuw vooral de zuigelingensterfte /.eer sterk verminderd. Terwijl in de jaren 18701879 van de jongens 22 pet. en van de meisjes 20 pet. in het eerste levensjaar overleed, bedraagt de sterfte beneden het jaar volgens dc nieuwste tafels voor de jongens 4,6 pet. cn voor de meisjes 3,5 pet- In ae eerste levensmaand is de sterfte het hoogst: binnen één maand na de geboorte overlijden 2,5 pet. van de jongens en 1,9 pet. van de meisjes. De vermindering der sterftekansen blijkt ook hieruit, dat het percentage der perso nen, dat een bepaalden leeftijd bereikt thans veel hooger is dan voorheen. Terwijl b.v. volgens de sterftetafel 18701879 slechts 7.6 pet. der geborenen den 80-jari- gen leeftijd bereikt, bedraagt dit percen tage volgens dc jongste tafel 25,7 pet. De gemiddelde levensduur is in Neder land hooger, dan in de meeste landen. Al leen in Nieuw Zeeland zijn voor de vrou wen de sterftekansen nog iets gunstiger. In Europa hebben na Nederland de Skandi- navischo landen de gunstigste sterfte, zoo als blijkt uit onderstaand overzicht van den gemiddelden levensduur: Australië: mannen 63,5 jaar, vrouwen 67,1 jaar; België; (m.) 56,0 jaar, (vr.) 59,8 jaar; Denemarken: (m.) 62,0 jaar. (vr.) 63.8 jaar; Duitschland: (m.) 59,9 jaar, (vr.) 62.7 jaar; Engeland (m.) 58.7 jaar, (vr.) 62.9 iaar; Frankrijk: (m.) 54,3 jaar, (vr.) 59.0 jaar; Italië: (m.) 53,8 jaar, (vr.) 56,0 jaar; Japan: (m.) 44,8 jaar, (vr.) 46.5 jaar; Nederland: (m.) 65,5 jaar, (vr.) 67,2 jaar; Nieuw Zeeland (m.) 65,0 jaar, (vr.) 67,9 jaar; Ver. Staten: (m.) 59,1 jaar, (vr.) 62.7 jaar; Zweden: (m.) 63.2 jaar. (vr.) 65,3 jaar; Zwitserland: (m.) 60,7 jaar, (vr.) 64,6 jaar. Kleurenfoto's van de zon. Drie Franschc geleerden zijn er na een arbeid van vijf weken in het observatorium van dc Pic du Midi in het gebied der Mont Blanc in geslaagd kleurenfoto's van de planeet Mars en van de zor» te maken. De vergrootingen der opnamen hebben belang rijke dingen aan het licht gebracht. De vraag, of er op Mars dieren voorkomen, kon hiermede echter nog niet worden beant woord. Kleverpark breidde zich uit. Wat in 25 jaar tot stand kwam. Tot voor een kwart eeuw was de route naar Bloemendaal door 't Klcverpark langs den Kleverparkweg en daarna ontstond een rechtstroeksche verbinding via het Sant poorterplein en de Molijnstraat. 15 Decem ber 1917 dus over enkele dagen vijf en twintig jaar geleden besloot de gemeente raad een creaiet beschikbaar te stellen voor het maken van straten en het geven van namen aan straten, welke aan dc westzijde van het Santpoorterplein waren gelegen. Velen herinneren zich nog, dat in deze omgeving een groot weiland lag, dat zich tot de Kleverlaan uitstrekte. Aan de andere zijde van dc Kleverlaan zetten de weilanden zich weer voort tot ver in de gemeente Schoten. Ook deze strooken grond zijn in den loop der jaren in exploitatie gebracht en tallooze huizencomplexen zijn verrezen. Wandelaars konden echter spoediger dan dc wielrijders gebruik maken van ae kort ste verbinding, want zij hadden een pad ge maakt, welke begon bij de Santpoorter- straat en uitkwam bij het sportterrein aan de Kleverlaan. De gemeenteraad verleende medewerking aan den aanleg van de Meester Cornelis- straat, Begastiaat, Molijnstraat, Van der Meerstraat en Brakenburgstraat, alle na men, welke herinneren aan bekende Haar- lemsche schilders uit de zeventiende eeuw. Meester Cornells heette eigenlijk Cornells Corneliszoon van Haarlem, die in 1562 geboren was en in 1620 overleed. Hij was een vermaard schilder en een aanzien lijk burger van de stad. Cornelis Pieters zoon Bega leefde van 1620 tot 1664 en was een kleinzoon van Corneliszoon; hij werkte onder leiding van Adriaan van Ostadc, wiens manier van schilderen hij volgde. Pletcr de M o 1 ii n (1595 tot 1661) was een talentvol schilder, die afkomstig was van Londen, bijna zijn gehccle leven in Haarlem leefde en alhier overleed. Jan van der Meer, geboren in 1628 en overleden 1691 was zeer gezocht als land schapsschilder. Richard Brakenburg h (1650 tot 1702) was eveneens een leerling van Van Ostade; hij werkte naar de manier van zijn meester en ook in den trant van Johannes Hals. Brakenburgh was een be kende schilder van binnenhuizen. Na deze uitweiding over dc schilders dee len wij nog mede, dat dc omgeving zoo langzamerhand werd vol gebouwd. Een ge deelte van het terrein werd HHHSHL'ereserveerd, voor de Tweede H.B.S. aan het Santpoorter- plein en aan de Oost- en Zuidzijde werden aan het einde van 1921 aangelegd de Dusart- straat, de Hedastraat, Engels/.straaJ, Decker- straat. Kempstraat en Jelgersmastraat. Ook deze namen zijn gekozen ter herinnering van schilders uit de 17e en 18e eeuw. Dan werd de Meester Cornelisstraat doorgetrok ken in Oostelijke richting en het Santpoor terplein werd bestraat. Omstreeks denzelf den tijd breidde het aantal wonineen zich ov.ulll ÜHP, langs en ten Zuiden van de Kleverïaan uit. ondergebracht in e Hier ontstonden straten, welke herinneren aan het beleg van Haarlem, dat 11 Decem ber 1572, dus Vrijdag 370 jaar geleden, een aanvang nam. Naar Ordsjomkldse. SSPK. Met groote, verwonderde :>ogen staan vreemd gekleode Osscten en Kabardiners langs de wegen, zien met onbe grijpelijke verbazing het geweldige mili- 'aire schouwspel voor zich afrollen en bie den, als de vroege schemering valt, met eel gebuig kwartieren en slaapplaatsen aan. „Wij hebben gewacht en wisten dut jullie /.ouden komen, zeggen zij, en wij willen met jullie vechten, zooals vroeger onze vaderen vochten tegen het volk van de deppen in het Noorden." Tot diep in den nacht rollen de kolonnen vóór heeft men munftie, benzine en n o g ;ens munitie dringend noodig. Telkens .veer pro'oeeren de Sowjets zich vast te bijten en stand te houden, telkens weer irobeeren zij hun uiteengeslagen linies op- lieuw te ordenen, maar onze pantaervoor- ïoede laat hen niet met rust, laat hen niet :ot rust komen. Langs de wegen liggen de wrakken van ntgebrande Sowjet-staalreuzen, verlaten :anonnen, steken gezwollen pnarde-cada- vers hun beenen stijf in de hoogte. Krijgs gevangenen dwalen in groepjes van achte ren, meest zijn het Kaukusiers. uit Dage stan, Azerbeidsjan, Georgiers en Arme niërs, die meestal slechts onder den dwang Ier Sowjetcommissarissen de wapenen ladden opgenomen. „Wij zouden door jullie gedood, afge- lacht worden, werd ons gezegd, heer,", ertelt een Georgiër van nauwelijks 17 aar. „En wij geloofden het en hadden ngst, en men gaf ons brood in nlaats an. wij zijn u zoo dankbaar, heer." Wijd breidt zich het bekken var. Ords- onikidse, m het Oosten, voor ons uit, ter- vijl in het Zuiden de kantige, steile toppen >nder de laag-hangende wolken zich ver- 'oonen. Aan den rand van het bekken stootcn de oantsers naar voren, hebben Ardon en Ala- ïir reeds achter zich gelaten, van waar de Ossetische heerweg de bergen in klimt. Op le rechterflank dekken Roemeensche berg- agers den voorstoot, bergjagers, die ook den dag van Naltsjik meebeleefd hebben. Nóg liggen echter aan beide ziiden van ien marschweg uiteengeslagen vijandelijke groepen, die zich na de eerste verrassing, weer verzamelen cn weerstand willen bie den. Vanuit het Noord-Oosten en het Oos- en bliksemt het afweervuur der zware iowiet-batterijen en laat onze ver/or'ings- colonnen spitsroede loopen. Dreunend sche en en zwermen onze bommenwerpers en agers over ons heen huilend ontploffen de zware bommen en doen den grond beven. Het land wordt golvend en is dicht met struikgewas bedekt en doorsneden door ;allooze beekjes en waterloopen. Het wordt nacht en langs den weg vor men wij onze „militaire stekelvarkens". De tros en verzorgin<?s-kolonnen zorgen voor hun eigen veiligheid. In den zwarten, maanloozen nacht branden spookarhtig- lakkerend de kolchoscn. overal wordt de nachtelijke stilte verscheurd door het op klinkende strijdgedruisoh. Lichte flak •vordt tegen de door-sijpelende Sowiet- roepen ingezet. Met harde, oorverdoovendo lagen ontploffen de granaten van onze vare granaatwerpers. De vijand doet een regen van granaten met zijn salvogeschut np onze voorhoede neerhagelen Als oen 'uguber en benauwend vuurwerk barsten ie granaten fel-opflitsend. begeleid door het rollende gedreun der dubhcle ontplof fingen door den donkeren nacht De vaalgrijze ochtendsche-ncr brengt een massalén aanval van Sowjet-pantserbrig i- den, die in zwaren strijd door de voorhoede van ons pantserregiment afgewezen wor den. Een wonsteling zonder weerga begint thans. In het gezicht van het X.iukasus-geberg- te, blinkend en sirnlend in het zonlicht, worden van beide ziiden de zwaarste wa penen in den strijd geworpen, terwijl de lucht vervuld is van het on inderbroken oemen en brommend gie en der vliegtui gen. Eigen Stuka-aanvallen wisselen af met verrassende duik-aanvollen van Sow- iet-vliegtuigen. die als laatste, vertwij felde striidmiddel - fosforbrandplnatjes uitwerpen een bijtende rook en walm ligt over het tooncel van den striid. be- ■ïeemt minuten-lang alle zicht. Dan werpen de Sowjets nieuwe krachten tegen den flank van de Duitsche wig De ver voorult- gestooten pantserdivisie dreigt met de berg- 1 agers ingesloten te wonden Tot op hon derd meter dringen Sowje'-stoottroepen naar den bataillons-gevcehtsstnnd naar oren. Maar dan gelukt het onzen dap peren pantsergrenadieren en jagers, den klemmenden ring te verbreken, die ziel» worgend en knellend om de Duitsche voor hoede legde. Troepen der Wafen-SS grij- oen od het beslissende oogenblik in: in het verbitterde vuur loopt een hernieuwde stoot van Sowjetpantsers dood. zii blijven 'iggen. Zoo golft de striid heen en weer in lit uur. op het oogenblik dat dit geschre ven wordt: de verbeten strijd om de groote, sterk bevestigde stad Ordsjonikid.se, om de poort naar de Orusinische heerbaan, die naar Tiflis leidt over het gelvrgto, naar Transkaukasie. SS-Oorlogsversli?ggcver Dr. Kiehard Slliinier De Egyptische kunstschatten. Te Cairo zijn thans eenlge mededeelingon omtrent de plaats, waar de kunstschatten der Egyptische musea worden bewaard. De directeur van het Egyptische Nationale Mu seum heeft verklaard, dat de schatten zijn ondergebracht in een grot in de buurt van Maassarah, op ongeveer dertig meter onder den grond. Dc grot, die door een ijzeren deur is afgesloten, wordt door zestig speciaal vaafct. BAPTISTENGEMEENTE. s. S. dc Haan, voorganger der Baptisten- gemeente. die beroepen is naar Noordbergum, is voornemens 17 Januari afscheid tc nemen en 3' Januari zijn intrede te doen, na beves tigd to zijn door ds. G. Visser van Muntendam. opgeleide Egyptische soldaten bewa Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van <ie nieuwe distri butiebeschciden is liet Maandag dc beur aan van de letter. H

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3