LAVOISIER. PBM Antwoord van Pétain aan Hitier. Bontwanten van Ové Wasserij Kleverpark Besparing textielpunten Hoepla Kerstboomen BEUNDER Herdenkingsbijeenkomst der N.S.B. (Vervolg van pag. 1). Daarom ontstond in 1931 op de eenig moge lijke basis, namelijk op de basis van het na- tionaal-soeialisme, hel begin van het herstel van ons volk. in December van 1931, nu 11 jaar geleden en zoo gaan wij naar het tweede tijdvak van 1931 tot 1935, de vier eerste jaren der beweging, ons volk verdeeld In 50 poli tieke partijen, ten deele voorzien van het ge broken geweertje, ten deele zwerend bij de Volkenbondspolitiek en het volk wijs makend, dat de nrmoede en de werkloosheid van hon derdduizenden slechts een crisisverschijnsel was. Als u maar even geduld wilde hebben, zou het kapitalisme zich herstellen en de crisis zou voorbij gaan en ieder zou weer werk krijgen Pal daartegen in werkt de Be weging. de Beweging, die begon met de ver dediging van het volk tegen de macht achter de schermen De Beweging, die ik toen vorm de, eischtc eenheid in plaats van verdeeld heid en zelfrespect der natie, verdediging van Indic, verwerping van den onzedelijken Vol kenbond (die geen enkel goed mensch als basis van zijn handelingen zou kunnen ge bruiken en dle_ slechts bestond om onrecht te handhaven) en" het socialisme van de daad. Zoo sprak de Beweging vier jaren lang en dat zij niet voor doovemans ooren sprak, blijkt wel uit de verkiezingen van 1935, toen 300.000 Nederlanders, 8 pet van ons volk, zich achter haar stelde. Zij was de vijfde poli tieke partij geworden van de 50. Daarna komt het derde tijdvak, van 1935 tot 1937. Daarin ziet u zich het internationalisme ontplooien. De oorlogsverklaring van Italië aan Abessynië is het hijschcn van de vaan. het hijsehen van de vaan van alles, dat demo cratie heet, van alles wat macht heeft, van alles wat hezlt heeft om zich te verdedigen tegen do Habenlchts, zooals men toen zeïde. Engeland voorop met Frankrijk en den Vol kenbond begon in actie te komen, die alles zou handhaven zoonis het was. En wie ging toen het eerst naar Genève? De Nederland- sche minister vnn bultenlandsche zaken om sancties te vragen. Hoevelen waren er toen nog in ons land die dachten: dat doet hij voor zijn land en voor zijn regeering, misschien zelfs voor de Koningin. Wij wisten als natio- naal-socialisten toenmaals dat hij als knecht van Engeland naar Genève ging. De Volken bond nam zijn sancties, maar niet hard ge noeg. Italië wint. Dan komt de internationale democrntle en zegt: nu Italië gewonnen heeft ls er nog maar óén ding te doen: met de wapenen in de hand het nationaal-socialisme en het fqsclsme te vernietigen en wij weten reeds nu, dnt de macht achter de schermen zat. in de bankiershulzen te New York onder leiding van Roosevelt. Daar vandaan ging het naar Parijs, Warschau en Londen Welnu, wat gebeurde er met ons land in het jaar 19367 Wat zien wij verschijnen? De geestelijke en morcele herbewapening. Herinnert u zich nog dat zuiver Nederlandsche product van Engel- ft oorsprong? (Hilariteit). Wat zien wij nog er? De Oxfordbeweging. Herinnert u zich •g 1937, toen wij onze verkiezingen hielden en in Utrecht een geweldige demonstratie van de Oxfordbeweging werd gehouden, waarbij de menschon langs een omweg verteld werd ..Kijk eens, als Je nu in ieder geval wat anders wil. doe dan éèn ding niet: „Ga in ieder ge val niet naar de N.S.B. Bij ons kun je het ook krijgen en goed ook. We hebben Oxford en i.enheid door Democratie" of zooals ik wel meer heb gezegd „eerlijkheid door diefstal' (gelach). Col ijn en Oud wonnen de verkiezingen. Ons volk geloofde hen, Colijn als vertegenwoordi ger vnn het Engclsch-Amcrlkaansche groot kapitaal, Oud als vertegenwoordiger der in ternationale vrijmetselarij. Wij krijgen de helft van de stemmen van voor d^en tijd, maar de Beweging staat pal uoBuiumwuaAQ aa»i |aj3feecu aaXeaa xneeuiaS itfUdS aua/A 3d P«M| 1 Miuinip «■«'-"••XlS-H •■'■'li-I -l -I- -I'M II "l3dS N3 IMOdS Dix-ect na de Meidagen komt de stem van den overkant, maar hier is de storm en hier blijft het volk en zii, die verantwoordelijk zijn, vluchten weg. De Beweging ging door. Ons doel was ons volk te maken van vijand tot bondgenoot, zooals wij op onze laatste groote bijeenkomst te Lunteren gezegd nebben. Deze groote bijeenkomsten, die wij ook nu zoo graag zouden willen hebben, maar die nu met mogelijk zijn, zullen eerst iater weer mogelijk worden en dan grooter dan voorheen. (Daverend applaus.) Wij hebben nu een Duitsche bezetting en wij weten nu wel. waarom dat noodig was. In die dagen zeiden zooveel Nederlanders lot elkaar „Wat doen zij nu?" Maar nu be grijpt toch iedereen met hersens, dat dez kust verdedigd moet worden. Want Lndie er nu geen Duitsche weermacht in Nede»- land was, dan waren de Amerikanen niet in Algiers geland, doch dan was hier het oorlogsterrein gekomen, mijne kameraden. (Applaus.) Wat deed de Duitsche bezettende over heid? Zij gaf iedereen na'Mei 1940 zijn kans. Wat wilt gij. Nederlanders? Meedoen of tegengaan? Bepaal uw plaats. En daai zagen wij opkomen de nieuwe „Eenheid door Democratie". Wij oude Nationaal-So- cialisten, och, wii hebben ons zoo'n beetje er aan geërgerd. De Nederlandsche Unie, de schuilkeldex van alle politieke partijen, die zeiden het nieuwe te willen, maar in wer kelijkheid alleen het oude wilden conser- veeren. inblikken. Toen kwam in Juni 1941 de beslissing. In Juni 1941 was het zoo dat het bolsjewistendom moest worden aan gevallen. Het kon niet anders. De Rijks commissaris heeft zooeven herinnerd aan onze samenkomst op liet IJsclubterrein, waar verklaard werd: „Wie niet voor ons is, is tegen ons." Ons standpunt was be paald: het samengaan met Duitschland tot de eindoverwinning. De Nederlandsche Unie schreef toen echter, dat zij de zaak nog wel eens zou aanzien en haar standpunt zou bepalen na afloop van den oorlog. Daarmede was een einde aan de Nederlandsche Unie. Maar toen kwam in December 1941 de grootste misdaad ooit gepleegd aan ons volk. Aan Japan is door de emi- grantenregeering te Londen den oorlog verklaard. Duizenden van onze jongens gingen te gronde zonder cenige reden en Indië werd afgescheiden van het moederland. Wat de toekomst is, weten wij niet, maar wij zijn gegaan naar hem, die het land van Europa in zijn hand heeft voor 90 pCt., altnans voor de overgroote helft. Wij zijn naar Adolf Hitler gegaan en hebben de solidariteit der Beweging, die wij sedert 1935 had den, in een vast verbond omgezet, cul- mineerend in den eed aan den Ger- maanschen Fuhrer en mij, gevolgd in dit jaar door den eed van mijn volge lingen aan mi), opdat wij een onver brekelijke ketting zouden vormen naar het nieuwe Europa, dat komen moet. (Applaus.) Europa's Westwal. Wij zijn nu in het zesde tijdvak, het jaar 1942. Nederland is dit jaar van bezet ge bied geworden tot oorlogsterrein. Zie de bombardementen van Zuid-Limburg en van Eindhoven. Ik wil hier herinneren aan den tijd van het einde van 1940 en aan het vo rige jaar. Buitengewoon slimme Nederlan ders zeiden: Laat je toch niet wijsmaken, dat die bombardementen geschieden door Engelsche vliegtuigen. Het gebeurt door Duitsche vliegtuigen". Dat herinnert gij u toch nog? Nu hebben zij het niet gezegd. Dat doen zij niet meer. Zij zijn tenslotte niet heelemaal gek geworden en zij be grijpen nu, dat dat niet het geval is. Wel nu, u begrijpt waarvoor die bombardemen ten en evacueeringen zijn. Nederland's Westelijk gebied is Westwal van Europa geworden. Laten wij goed begrijpen aat wij vroeger hebben gezegd, dat ik blij was, - y en in Den Haag verklaart zich een groot aantal menschon tegen de Volkenbonds- sancties en zegt „wjj zijn solidair met de Duitsche bruinhemden en de Italiaansche zwarthemden en wij gelooven in de vor ming van oen nieuw Europa, de vorming van een nationaal socialistisch Europa. Na do verkiezingen ging de Beweging in do doodkist.. Hier in Amsterdam had men oen keurige doodkist. Daarin lag de Bewe ging. Duizenden prentbriefkaarten werden rondgestuurd, gij zult het U herinneren, met de woorden „Heden overleed zacht en kalm de N.S.B." (Gelach). _T De waarschuwende stem. Het vierde tijdvak is vnn 1937 tot 1940 Mnne volksgenooten. In het wapen van het land, dat officieel heette „Koninkrijk der Nederlanden" ziet gij de wapenspreuk „Je mamtiendrai" of goed Nederlandsch: „Ik teekenen. zal handhaven". Welnu mijne kameraden, wat zij gehandhaafd hebben in de vier oor logsdagen was niet veel, maar wij hebben m die drie jareq de Beweging iveten te handhaven ondanks de terreur en brood roof. Do Beweging ging haar weg, een een zamen weg. Haar waarschuwende stem ging niet verloren. Wij hebben het volk gezegd: keer terug op uw weg. gij zijl thans op het verkeerde pad en gij gaat uw ongeluk tegemoet. Keer terug voor het tr •i J** 9'1 vemietig uw levensmiddelen niet. Niet een maal maar honderden malen hebben wij onze waarschuwende stom later liooren. Wij zeiden: „Rekent u niet op En geland. want nog nooit heeft Engeland Engelsch blood vergoten ten behoeve van ons vaderland. Reken ook niet op den Vol kenbond, Het is 'een kaartenhuis, dat uit eenvalt. Beken u tot hot nieuwe Europa voor het te laat is. Dat is alles wat wij inonV„ln dc vierde periode van 1937 tot 1940 Wii krijgen dan de vijfde periode van Mei 1940 tot December 1941. Hoofdredacteur: J. v. Baudewyns, Haarlem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Dcrks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Ovenneer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Stad en Reportage: J. A. Sleen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velxcn en omgeving: J. J. r. van Baarsel, IJmui- tien. Advertenties: W. vnn Ommen, Heemstede. dat onze Grebbelinie, onze IJzerlinie onze Hollandsche waterlinie tegenwoordig Wolgalinie heet en ik zou nog blijder zijn wanneer de Westwal wat kan opschuiven naar het Westen, want hoe verder weg hoe liever. Dit moet ons tot voorbeeld strek ken: hoe verder weg de grenzen van Europa zijn, des te Beter kunnen wij in Europa leven. Dat is de groote opgave dat de grenzen ver zijp en dnt daarbinnen geen oorlog heerscht en daar buiten dc wacht wordt gehouden. Dat boteekent ook dat het Nederlandsche volk hieraan aandacht zal moeten geven, dnt beteckent dat wij sol daten zullen moeten hebben. Het vorig jaar, kameraden waren er nog zoovele Ne derlanders. die het theewater gingen op zetten omdat de Engelschen gezegd had den, dat zii zouden komen. Zij zijn er ech ter nog niet, maar wij hebben nu reeds een voorproefje gekregen wat het zou be- teekenen. Verleden jaar heb ik gezegd: God beware ons ervoor, dat ooit ons land tot slagveld zou worden, want dan blijft geen steen op dq andere. De werkelijke vaderlanders zijn wij, die weten wat er aan de hand Is en niet zij die in het En gelsche kielwater varen. Mijne kameraden, de moeilijkheden zijn groot. De beweging heeft geen makkelijk keer weer gebeurde, was het ergste en daarom was het in de eerste plaats goed, dat de Fiihrer zich heeft uitgesproken. Nu kan er in onze rijen geen enkele meer zijn, die dat kan zeggen, want het woord ligt daar en al zijn er nu honderden of duizen den idioten, die anders praten, het interes seert ons met meer. (Daverend applaus.) Het jaar 1913. Wij beginnen nu het zevende tijdvak, het jaar 1943. Churchill, u wel bekend (ge lach) heeft gesproken van het verschrik kelijke jaar 1943. Ik geloof ook inderdaad, dat het een zeer moeilijk en verschrikkelijk jaar zal zijn. Daar tegenover moeten wij stellen onze geestelijke pantsering. Onze geestelijke pantsering is dit: een zoo vol komen mogelijk begrip van het wereldge beuren en den vasten wil alles te doen voor het vaderland. Naar hetgeen de Rijks commissaris zooeven gezegd heeft, zal dit wereldgebeuren zeer hard zijn. Het is zoo dat Europa weer eens bedreigd wordt. Vroe- ;er is het reeds bedreigd geweest door de dunnen en door de Turken, thans weer door de Russen. Nu worden wfj echter be dreigd door 200 millioen man en daarachter staat een oorlogsindustrie tot in de grootste perfectie opgebouwd in 25 jaar. En hier in Europa? Wat heeft men in Europa ge daan? Ik herinner u er alleen slechts aan dat het bolsjewisme zich reeds vanaf 1920 op den oorlog in Europa heeft voorbereid en dat in 1920 het bolsjewisme reeds in Wesel stond. Zij zijn daar echter weer door de Duitsehers verdreven. Nu weten wij ook af van het gebroken geweertje. Terwijl door grootscni jaar achter den rue. Wij maken alle el lende en alle moeilijkheden mee en de- 'enen, die werkelijk roden tot klagen heb oen zijn wij. Maar wij klagen niet. Wii hebben geen recht tot klagen omdat wij geleerd nebben den weg te zien. dien de anderen niet willen volgen. Wij klagen niet. Waarom zouden wij kla gen Wij moeten trachten mee te vochten Een man klaagt niet, maar zet zich in den strijd. Vorig jaar, toen zag het er moeilijk uit. Dit jaar, dat wij nu bijna ten einde hebben geleefd, was zwaar. Wij weten het heel goed, mUn oude getrouwen. Gij weet het heel goed. De moeilijkheden in de Bewe ging, de ondergrondsche ophitsing, het ver raad: misbruik van vertrouwen, dat ik in enkelen had gesteld. Baantjesjagers. Andere meeningen van het geloof en dat was het ergste, de ondermijning in het geloof van de goede, rechtvaardige uiteindelijke bedoe lingen van Tie Duitsche leiding. Wij hebben er altijd in geloofd en men heeft gezegd: „Jullie worden toch eenvoudig maar ge bruikt en straks weggeveegd". Dat dit elke het bolsjewisme een grootsche oorlogsindu strie werd opgebouwd, moest Europa met het gebroken geweertje loopen. Overal wer den deze hier gezaaid en de oorsprong daar van lag in Moskou. Moskou wilde namelijk niet dat het Europeesehe volk weerbaar was omdat het het daardoor des te gemakke lijker zou kunnen veroveren. Humaniteit, het waren altijd weer de bolsjewieken, die spraken en schreven van humaniteit. En het was altijd weer de „wereldvrede", die door alles wat rood of rose was, werd ge bruikt. Gij herinnert u toch de leuzen, over al op de muren en straten „Tegen oorlog en fascisme". Dat alles was afkomstig van hel bolsjewisme om >ns weerloos over te leve ren. Onafgebroken onzichtbaar achter een muur, waar wij Europeanen niet achter konden komen, ontstond daar in de onmete lijke ruimte van Sovjet-Rusland dc eene fabriek na de andere en maakten een be wapening, waar wij geen flauwe notie van hadden. Zoo hebben zij de verovering van Europa voorbereid Toen kwam het jaar, waarin de Sovjets Finland aanvielen, het ja-ar 'waarin in onze kerken gepredikt werd voor Finland, hetgeen zij heden ten dage vergeten Bi) dezen oorlog tegen Finland ontkwam geen onzer aan dc gedachte „Nu, die Russen kunnen toch niet veel, als u bedenkt, dnt zij al dien tijd noodig hebben gehad om zoo'n klein stukje van Fin land te veroveren, want Finland telt maar 2 millioen menschen". Dit is de grootste camou flage geweest, die de wereld ooit gekend heeft, want met de grootste koelbloedigheid offerde Sovjet-Rusland honderdduizenden menschen, die zij geen uitrusting en wapens gegeven hadden. Al het oude materiaal werd naar Finland gestuurd om Europa wijs te ma ken: het is niet veel bijzonders. Maar alles wat goed en sterk was werd op den achter grond gehouden, klaar om over Europa heen te vallen wanneer het oogenblik gekomen was Dan komt het binnenvallen in Polen en In do Baltische landen, die uitgemoord worden en waar de vrouwen en kinderen worden weg gevoerd. Er zijn nog menschen, die zich af vragen of ze dit ook hier wel zouden doen. Ja, misschien sturen ze wel geen echte, maar een paar heele zachte, zoete bolsjewistjcs. Echte bolsjewisten komen hier niet naar toe, zoo redeneeren ze. Toen heeft Hitier het doodclijke gevaar be speurd en heeft geattaqueerd. Het was veel erger dan men had gedacht. Dc bolsjewisten beschikten over tienduizenden pantsers, tien duizenden kanonnen en tienduizenden vlieg tuigen. Dat alles stond klaar om over Europa heen te vallen om de Europeesehe cultuur eens en voor altijd te vernietigen. Maar het na tionaal-socialisme tezamen met het fascisme is er in geslaagd dit tegen te houden. Of denkt iemand misschien dat de democratie dit had gekund? Neen, dat is de nu reeds onvergan kelijke verdienste van het nationaal-socialisme en het faseisme voor Europa, dat zij deze macht tegengehouden hebben Nog altijd zijn er menschen in Nederland, die zeggen „Als de bolsjewisten winnen komen zij ergens tot Berlijn, maar in het Westen komen zij niet" Maar wanneer dat het geval zou zijn. zou tien jaar later, hoogstens tien Jaar later, ook West-Europa bolsjewistisch zijn, misschien de geheele wereld, want. Is eenmaal dit gif bin nengehaald, dan verstrooit zich dat en het is best mogelijk, dat het bolsjewisme het ln Moskou op moet geven, maar dut zij vnn voren af aan beginnen In New York. Dan moet Europa één zijn. solidair zijn. Er vormen zich groote continenten. Zie het Amerikaansche continent, het groot-Oo-t- Aziatische continent. Het bolslewlstische in Azië en Oost-Europa. Daartegenover is -naar één ding mogelük. een nieuw Europa En kan Europa niet tot deze geestelijke eenheid. dezen wil om solidair te blijvf- m met elkander het continent tc verdedi- ten, komen, dan zal het na kortoren of tangeren tijd te gronde gaan. En omdat wij gelooven, dat het niet te gronde gaat, daar om zijn wij overtuigd, dat het solidaire Europa zal komen, nog in onzen tijd (ap plaus). Gij weet. het, als Europa wint, win nen Hitler en Mussert en zal een recht vaardig Europa ontstaan en daarom hebben wij recht te vragen zooveel mogelijk mei 'e helpen. De Beweging doet haar best en zal na den dag van vandaag nog meer haar plicht doen. Daahvan ben ik overtuigd. Ons doel is ons volk in te schakelen in den oorlog •naar aan één kant en dat is don Europee- ;chen kant. Dat doel zullen wii nooit meer uit het oog verliezen. De positie vnn om- volk is moeilijk en zwaar. De oorzaak daar van ligt bij hen, die van ons heengingen op het beslissende oogenblik. Aan ons is het er boven uit to komen. de man, die de schei kunde ln hoogere ba nen bracht,, behaalde tUn groote triomfen door zelf9tudle. Tech-, nlsche zelfstudie brengt ook U voor uit! Volg de speciale PBNA-molhode. Vraag prospectus No. 7 O A R N H E M En ziet van stap tot stap bewandelen wij dezen weg. Vandaag is weer een stap gc- Jaan, een zeer groote stap. Het groote dat wii daar buiten hadden in Indië is van ons if gesneden. Er is maar één ding te doen, volksgenooten en dat is, wij moeten Euro- oeesch gaan voelen. Europeesch gaan den- leen. Europeesch gaan handelen. De moei lijkheden zijn echter groot. Bij velen be- taat er een gevoel van machteloosheid, maar dit mag niet bij ons aanwezig zijn. Wij zullen dit moeten doen: wij zullen het •elfrespect van de natie hoog moeten hou ten en het geloof in de goede eigenschap pen van ons volk versterken. Want kern- f-zond van aard is nog altijd ons volk en it toont het. doordat het de moeilijkheden vnn dezen tijd draagt, zooals het ze draagt. Het is niet eenvoudig, maar het volk draagt het waardig en goed. De eigenschappen an hoofd en hart en hand, die eens ons olk groot deden zijn, diezelfde eigen schappen zijn er nog en zijn overgeërfd ■an geslacht op geslacht. Het is alleen aan ins die eigenschappen omhoog te halen en :e steunen. Dat zuilen wij kunnen. Opbloei na den oorlog. Er zal een enorme opbloei zijn, wan neer eenmaal Europa dezen oorlog ge wonnen heeft. Er zullen enorme spoor wegen gaan door Europa van het Oosten bij de Wolga tot het Westen en van het Noorden tot het Zuiden. Vliegtuigen zul len kruisen over Europa, niet om dood en verderf te brengen maar om de volkeren nader tot elkander te brengen en ieder volk produceert dan dat, waartoe het liet beste in staat is. Dan zal er welvaart ko men en wij zullen een ongekenden opbloei tegemoet gaan. Dat is ons onverwoestbaar vertrouwen. De Beweging zal daarin leiding hebben te geven. De veel gesmade, veel gehoonde Beweging, die alleen maar bestaat uit menschen. die niet deugen, volgens onze tegenstanders, zal het toch maar weer moeten doen. De organisatie is in het afge- loopen jaar weer versterkt. Er zijn nieu we districtsindeelingen gemaakt. De pro paganda is uitgebreid, propaganda in den goeden zin van het woord, die de men schen bewust moet maken waarom het voor ons volk gaat. Ik kan zeggen, flat de maatstaf van deze propaganda in al deze jai-en ons blad Volk en Vaderland is ge weest. Ik kan zeggen, dat ons strijdblad van ergens op dit oogenblik een oplaag heeft 125.000 exemplaren. Dat begint wel crj op te lijken. En nu hebt ge gezien, er Is een nieuwe egcling voor de financiën. Dat if. niet pret tig voor de mecstén van ons en eigenlijk voor geen vnn ons allen. Het doet zoo den ken aan de belastingbiljetten en er waren 01- daarvan toch reeds een paar in Neder land. U denkt misschien: ja. nu komt de Beweging en doet er nog een biljetje hij Do ••doeling is echter niet anders dan dat do iewoglng onafhankelijk zal staan van gif- en en toelagen en dat wij op eigen hcenen zullen kunnen staan. Daarom vraag Ik van een offer. Niet meer echter dan u ge- kunt, Er is een schaal opgesteld on men wordt verzocht zich daaraan zooveel mogelijk te houden. Maar niemand mag zooveel geven dat zijn kinderen er een boter ham minder om zouden eten In dezen lijd. Ik heb den kring- en districtsleiders op dracht gegeven hier met tact en verstand e handelen. Vandaag hebt u van den Rijkscommissaris ehoord. dat een nieuwe verantwoordelijk, held op onze schouders is gelegd. De oorlogs- nootlznnk was en blijft beslissend voor alles dt door ons niet uitgemaakt, In het binnenlandsch bestuur zal de Bewoging edezeggenschap krijgen. Men moet goed begrijpen: wij kunnen niet doen, wat wij willen. Er Is oorlog en wij zijn hier oorlogs zone. Wij kunnen nog niet aan den op houw „tuis einem Guss" om het nM oen Duitsch woord to zeggen, beginnen Dnt is nog niet mogelijk: dat moet straks komen. Er moet zijn samenwerking. Innerlljko verbondenheid en uiterlijke verbondenheid. Samenwerking tusschen onze Beweging <-n dn bezettingsoverheid. Terwijl de Innerlijke verbondenheid zich uitdrukken moet in sa menwerking tusschen den Rijkscommissaris en don leider der beweging, om het beste to maken In dezen tijd voor het Nederlandsche volk. wat er van te maken ls. Hiermede kom lk dan aan het einde van hetgeen ik u op dezen dag te zoggen heb, dezen dag. die een mijlpaal is ln den weder opbouw van ons volk. Het is een belangrijke schredo vooruit. Wij nalionaal-soelallsten brengen dank aan den Fiihrer, die het mo gelijk gemaakt heeft en dank aan den Rijks commissaris. die het bewerkstelligd heeft. Dank aan den leider van het Arbeitsberelch van de N.S.D.A.PSchmidt, dank In do eerste plaats aan hen. maar Iaat not lenst, zeker niet ln de laatste plaats dus, aan mijn oude getrouwen, die oude getrouwen, dlo 10, 9, x. 7 Jaren daar staan en altijd trouw en eerlijk hun plicht doen Ik wH diegenen danken die nn do ver loren verkiezingsactie van 19 37 den vod- gondon dag met „Volk en Vaderland" op straat stonden, (applaus). (Vervolg op pag. 4) pfieej Aa 6sie ui e aa -uap!atpsaqe|inq|i)S|p bui^a-iijfl „Geli/k heb hel la Bchaarsch... maar aan de kwaliteit van BOLS lieb- hen se niet het minste veranderd I Die emaakt als vanouds I" Neem'n.AKKERTJE Vorming van een nieuw Fransch leger. heeft gezonden aan het Fransche staats hoofd, heeft maarschalk Pétain het volgen de geantwoord: Mijnheer de rijkskanselier, Frankrijk had in zijn ongeluk voor zijn leger, zijn vloot en zijn luchtmacht een gevoel van aanhanke lijkheid bewaard, dat gegrondvest was op de militaire overleveringen van zijn geschie denis. Door zekere onderdeelen van dit leger bij de wapenstilstandsvoorwaarden in tact te laten hebt gij uiting gegeven aan begrip voor de waarde van dergeli jke gevoe- lens, die het Duitsche volk weet te apprc- cieeren. De Angelsaksische aanval op Fransch- Afrika en het verraad van enkele leiders zijn voor u aanleiding geweest tot maatrege len als de bezetting van de grenzen, de be zetting van de kust der Middellandsche Zee en de demobilisatie van de Fransche strijd krachten. Ik kan niet anders dan bukken voor deze besluiten, die in het geheele land een smartelijken weerklank heben gevon den. Gij zult het terecht onaannemelijk achten, dat een staat op den duur kan bestaan zonder een gedisciplineerd leger Ik beschouw het deswege als mijn eer sten plicht een nieuw leger te vormen, dat in staat is de veiligheid van Frank rijk en zijn imperium te beschermen. Ik heb generaal-veldmaarschalk von Rundstedt, die van u opdracht heelt alle beslissingen te nemen en alle noodzakelijke maatregelen te treffen, die verband houden met de Duitsche actie, verzocht nuj te be zoeken om mij met hem over enkele vraag stukken te kunnen onderhouden. Uw persoonlijke voorstellen, mijnheer de rijkskanselier, die u mij aan het slot van uw brief hebt gedaan nopens uw besluit met Frankrijk samen te werken en het te helpen zijn koloniale rijk te heroveren, heb ben diepen indruk op mij gemaakt. De Fransche regeering zal van haar kant in alle loyaliteit een politiek volgen, die haar ver oorlooft de toekomst van het land in een gereorganiseerd Europa te waarborgen. Toen ik destijds weigerde den Franschen bodem te verlaten en u verzocht om wapen stilstandsvoorwaarden, heb ik het Fransche volk een grooter ongeluk willen besparen en ben er daarbij van uitgegaan, dat een eervol vergelijk tusschen onze beide volken niet onmogelijk is. Een dergelijke politiek die overeenkomt met het belang van Frank rijk en dat van de volken van Europa, kan natuurlijk slechts vrucht dragen onder een regeering, die haar algeheele vrijheid van handelen heeft bewaard, zooals gijzelf ook hebt gegarandeerd in uw boodschap van 11 November aan het Fransche volk. Bij de uitbreiding van de volmachten voor het hoofd der regeering. Laval, heb ik uiting gegeven aan mijn wil, dat tusschen onze beide volken wederzijdsche vertrouwe lijke betrekkingen voor een politiek van verzoening gevormd mogen worden en ik reken, mijnheer de rijkskanselier, op uw verzoeningsgezindheid, om de uitvoering te vergemakkelijken. Met gevoelens van de meeste hoogachting mijnheer de rijkskanselier, verblijf ik. (get.) Philippe Pétain. Boven starl en omgeving vnn Anneci, een Fransch plaatsje bij de Zwitsersche grens, hebben, naar Havas-Ofl meldt, Britsche vlieg tuigen Vrijdagavond brisant- cn brandbom men neergeworpen. Er vielen 3 dooden en 5 gewonden, eenige huizen raakten ln brand ln de bossehen in de omgeving ontstond aan zienlijke brandschade. VERDUISTEREN van 16.28 tot 8.43 uur 15 Dec.: zon op 8.43, onder 16.26 uur maan onder 0.33, op 13.30 uur 16 Dcc.: zon op 8.44, onder 16.27 uur maan onder 1.44, op 13.54 uur Italiaansche weermachtberichten. Vijand in Tunis overal teruggeslagen. Nieuwe luchtaanval op Napels. Het 932ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier dat Zondag werd gepu bliceerd. luidt Zaterdag oefende de vijand een krachti gen druk uit aan het front in Cyrenaica, waar hij door pantserwagens gesteunde in- fanterie-aunvallen ondernam. Onze strijd krachten gingen tot den tegenaanval over en maakten cenige gevangenen. In het Zuiden van de Libysche woestijn heeft een onzer Saharische af deelingen een gevecht geleverd tegen een groep auto's, waarvan eenige wei-den vernield en andere buitgemaakt. In Tunis trachtte de vijand de stellingen te heroveren, welke hij in de voorgaande dagen had verloren, doch hij werd overal teruggeslagen. Een van zijn aanvalsgroepen werd vernietigd, 13 pantserwagens, eenige stukken geschut en talrijke gemechaniseer ijdmiddelen werden buitgemaakt o ld. Duitsche vliegtuigen hebben met succes vijandelijke concentraties bestookt: 5 gepantserde voertuigen en 10 vrachtauto's geraakten in brand. Ter hoogte van Kaap Bon hebben onze torpedovliegtuigen bij hun gewapende ver kenning een Britscheu jager neei'geschoten. Een onzer vliegtuigen is van de operaties van gisteren niet teruggekeerd. Zaterdagavond hebben eenige vijandelijke vliegtuigen brand- en brisantbommen laten vallen in de omgeving van Palermo en Taoomina. Er zijn geen slachtoffers, er is geen schade aangericht. Het Italiaansche woermachtbericht van Zaterdag luidt als volgt: In Cyrenaica is een aanval van vijande lijke tanks duidelyk gebroken. Britsche vliegtuigen, die trachtten onze linies onder mitrailleurvuur te nemen en te bombar- deeren, werden opgevangen door Duitsche jagers, die zonder verliezen te lijden, zeven toestellen vernielden. Een achtste vliegtuig stortte neer, getroffen door het afweervuur van eenheden grondtroepen. In den sector van Tunis hebben wij in hernieuwde gevechten van plaatselijk ka rakter het door ons bezette terrein uitge bi'eid. Een formatie Italiaansche bommen werpers hoeft des nachts een machtigen aanval gedaan op de havens Bone en Phiüp- peville, waar bij opslagplaatsen en kaden troffen werden. Voor anker liggende sche pen werden ook beschadigd door het Duit sche luchtwapen. Boven de Ionische Zee zijn vijandelijke toestellen opgevangen door onze jagers en gedwongen rechtsomkeert te maken. De vijand heeft Vrijdag tegen het einde van rlen middag een nieuwen aanval ge richt op Napels, waar aanzienlijke schade werd aangericht in de havenzönè en in het centrum der stad. De onder de burgerbe volking vastgestelde verliezen bedragen 67 dooden en 138 gewonden. Onze jagers ste gen op cn schoten drie viermotorige machi nes neer, waarvan er een in zee stortte ten Zuiden van Capri. een tweede in de Golf van Castellamarc di Stadia en de derde in de omgeving van Vallo della Lucania. De tien Amerikaansche vliegers, die de beman ning vormden van het laatste toestel, wer den gevangen genomen. Nog twee andere vliegtuigen zijn neergeschoten door afweer- batterijen, die doeltreffend in actie kwamen. Een van onze jagers is niet teruggekeerd. De bestuurder van dit toestel werd ernstig gewond. In den afgeloopen nacht zijn eenige bom men geworpen in het gebied van Frosinone, in de omgeving van Turijn en in de Valle d'Aosta. Bij Turijn trof het afweergeschut een toestel, dat nabij Fössano (Cuneo) neer stortte. Een onderofficier, die deel uit maakte van de bemanning, werd gevangen genomen. De schade is onbeteekenend. Op de Middellandsche Zee heeft een on zer duikbooten een vijandelijk vlootescorte aangevallen, bestaande uit twee kruisers en twee torpedobootjagers. Een kruiser werd getroffen. De „President Coolidge" verloren gegaan. Volgens den Engelschen berichtendienst heeft het Amerikaansche ministerie va rine het verlies bekend gemaakt van het voor malige passagiersschip „President Coolidge", met een inhoud van 21.936 b.r.t. Dit schip is de vorige week in het Zuidelijke gedeelte van den Stillen Oceaan op een mijn geloopen. Volgens het officieele Amerikaansche be richt bevonden zich ongeveer 4.000 soldaten aan boord van dit schip. Catastrofale brand op St. John. Exchange Telegraph deelt hot volgende mi omtrent een rampspoedige brand te St. John op New Foundlnnd: Door onopgehelderde oorzaak is in het ho tel Knight of Columbus, dat tegenwoordig dienst doet als Canadeesch militair tehuis, brand uitgebroken. Er ontstond een paniek. Een geheele reeks jonge meisjes werd dood getrapt. Er zijn al 104 dooden geteld, maar de lijst der verliezen is nog niet compleet. eantal gewonden bedraagt ver over de rd. Slechts zeer weinig slachtoffers zijn ge ïdentificeerd. Duizenden verwanten staan schreiend voor het uitgebrande gebouw, in de hoop, dat de vrijwillige helpers, die bezig zijn met bergingswerkzaamheden, nog iemand kun nen redden. VIER TON VOOR WINTERHULP. Ook de Unilever is niet achtergebleven in de reeks van ondernemingen en instellingen, die dit jaar weer groote sommen aan Winter hulp hebben geschonken Het belangrijke bedrag van 400.000.dat Winterhulp van de Unilever mocht ontvangen, zal er aanzienlijk toe bijdragen om de moei lijkheden, die de winter in vele gezinnen van ons volk mei zich meebrengt, zooveel moge lijk te verlichten. BIJNA f 137.000,— VOOR WINTERHULP. Bijna 137 mille, om precies te zijn I' 136.508,97 hebben onze volksgenooten de vorige week bijeengebracht voor hen. die in onze wintermaanden een tegemoetko ming noodig hebben. In dit bedrag bevinden zich niet minder dan 36 giften van duizend gulden en hooger. zelfs twee van f 10.000. Dit totaalbedrag lijkt hoog. Dat is het ook inderdnad, doch als men weet, hoevelen bi' Winterhulp aankloppen, dan is het de be kende druppel op de gloeiende plaat. Be denk dit bij het vaststellen van de bijdrage aan Winterhulp. Laat uw gift dan ook wer kelijk een offer zijn. 'A\Ik too ver de Hnoephonnen om RADIOPROGRAMMA DINSDAG 15 DECEMBER 1912. HILVERSUM I, 415,5 M. 7.15 Een goed begin! (gr.). 7.30 BNO. Nieuwsbe richten. 7.40 Licht ochtendvcrtler (gr.). 8 05 Duitsche taalcursus, n.30 UNO Nieuwsberichten. 8.40 Gesprek met Peter. 8.50 Symphonlseh och- tendconccrt (gr,). 9.30 Spiegel var den dag (opn.). 9.37 Symphonlseh ochtendconcert (gr.). 10.00 Ge rard Lebon en zijn orkest 10.30 Voordracht 10.45 Gerard Lebon en zijn orkest 11.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 12.0» Almanak 12 05 Een muziek corps van de Duitsche Weermacht. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Vloot en plano, en zang met pianobegeleiding 14.oo Een Strijkorkest 15.00 ..Droom en verlangen" moderne pofzlc ln mu zikale omlijsting. 15.00 Groninger Orkestvereeni- ging (opn.) 16.45 HNO Nieuwsberichten 17.00 De lichte toets. 18 00 Beroemde opera-ouvertures (gr.). 18.30 BNO: Nieuwsberichten 18.40 Celwol wint. radiobeeld. Vanaf 19.15 alleen voor de ra dio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken (9.15 Zang en plano 19.50 Duitsche taalcursus 2(T15 De Melodlsten en so list, pianoduo (opn,). orgelspel (opn.) en grnmo- foonmuziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 72.00 Gino Bordln en zijn Hawaiian orkest (gr.), 22.20 Beroemde operafragmenten (gr.) 23 15—24,00 Vroo- lijke wijsjes tot besluit (gr.) HILVERSUM II. 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Politiek weekprnntje (opn 8 05 Om roep Volkszangkoor met planohegeleldlng <opn.). 8.30 BNO: Nieuwsberichte-8.40 Vloot en plano (gr.). 9.00 Ouverture:, en walsen gespeeld door symphonie-orkesten (gr.) 9 15 Voor dc huls vrouw. 89.20 Vervolg van 9.00. 10 00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Planovoordrncht 11.00 Vrouwen- mozaïk. 11.20 Kinderkoor „Zanglust rnet piano begeleiding (opn). 1130 Zanc en plano 12.15 2 violen en piano (gr.). 13.30 Wat doet de Direc tie van den Landbouw 12 45 BNO: Nieuwsbe richten. 13.05 Gerard van Ktevelen en zijn orkest, solist en de twee Pico's 14 00 Godsdienstige uit zending. 14.30 itevida-sextet en De Dietscho Zangers (opn.). 15.30 Voor de zieken. 18.00 Va riété van de speeldoos (gr.). 18.45 BNO1 Nieuws berichten. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Omrocp- Jeugdkoor (opn.). 17.45 Splege'. v d dag en BNO: Binnenlandsch gesproken overzicht 18.00 Omroepjeugdkoor (opn 18.lc Neerlamls stem van het Oostfront. 18.30 Otto Hendriks en zijn orkest en soliste. 19.00 BNO Engelsche uitzen ding: Holland and the economic i ooi ganl&atlon. Voor de radio-centrales: Berliner Lehrergesang- vereïn (gr Vanaf 19.15 alleen voor de radio- centrales. die over een lijnverbinding met de studio beschikken 19.15 Omroep Harmonie or kest. 19.45 BNO: Nleuwsberirhten. 19 55 Omroep Harmonie Orkest. 20.15 2 vleugels V0.40 Scandi navisch concert (gr.) 21.45 BNO: Nieuwsberich ten. 22,00 BNO: Actueele beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20—24 00 Zie Hilversum I. TF.LKFUNKEN RADIO aangeboden, prima toestel, in mooie kast. Zateixlag na 5 uur: f .orentzkade 160. Particulier vraagt ter overname een 8 of 16 m.m. SMALFILM-UITRUSTING. Br. onder no. 9047 Bur. v. d. bl. PRACHT DUITSCHE PIANO te koop, in koper geb Ook Zon dag to zien. Hooimarkt no. 24. Walter. TE KOOP GEVRAAGD Dames- en Hecrenkleecling: Schoenen, Meubilair enz, goeden prijs. II. J. Koenenstr. 21, hoek TwUndersIaan. Tdrf 19523. IND. WITTE PAKKEN, tennisballen cn rijlaarzen te koop gevraagd. Br. met prjjs no. 8977 Bureau van dit blad. MEUBELOPSLAG Bill. cond. Poslbus 7. Mijdrecht. Ter overname aangeboden: ELECTR1SCHE PERCOLATOR (koffiefiltreerkan), groote maat. Twee huistelefoons. Twee Vi springmntrassen, 1 x 1,90. Mas sief eiken tafel, niet uitschuifb. Ronde eiken tafel. 1 M. doorsnee Diverse schoolboeken. VAN HEES. Van Dalenlaan 39, Sant poort Stntion. H. W. V R O L IJ K Makelaar TAXATIE - EXPERTISE IIEUSSENSSTRAAT 16. Telcf. 23693 - Haarlem. WAT EEN DROOM! Die vraag ik met Kerstmis, onder den boom. Slechts f 11,50. Adres: Spaarnwouderstr. 41, Jansweg 20 N.V. DE LANDBOUWBANK - UTRECHT Raad van Commissarissen: Jhr Mr. J. K. II. DE BEAUFORT VAN LEUSDEN, Leüsden Mr. A. M. A. BARON VAN BOETZELAER VAN LOENEN EN WOLFEREN (Ged. Comm.) De Bilt Mr W. I. DOUDE VAN TROOSTWIJK Nieuwersluls Jhr. Mr. J. M VAN ASCH VAN WIJCK Amsterdam A. TEN NOEVER DE BRAUW Wijk bij Duurstede Verstrekt credicten, ook aan niet-Iandbouwers Neemt gelden a deposito Agent de heer L. J. VALLENTGOED, te Halfweg. De Directie J B DF BEAUFORT N C DE RUYTER 'écm<t Gc&iêiüffie rviafy.! HAARLEM, TELEF. 10131 LEVERT HELDER WASGOED MET MINIMUM SLIJTAGE, DUS NEEMT WEDER NIEUWE WASSEN AAN PERZISCH TAPIJT en eenige kleine Kleedjes te koop gevraagd. Brieven onder no. 9010 Bureau van dit blad. Geregelde Inboedelveiling onder Deurwaarder. Alle dagen gelegenheid tot in brengen van Goederen. Een Telefoontje en Uw goederen worden gehaald. Vraagt inlichtingen aan Veilinglokaal 'T CENTRUM Ged. Oude Gracht 78, Tel. 21355. daar gaat ie weer LANGE DUNNE. KORTE DIKKE, VOOR JONG EN OUD VOOR RIJK EN ARM Vanaf 50.ambten, en vast part. pers. tot maandinkomen ZONDER BORG. Wettel, ta rief. Vlug cn discr. Inl. mondei, en schriftel. (Postz. voor antwoord). MUIDERSCHANS 36, AMSTERDAM-C. Tel. 5110(111. - Dagelijks 9—5. Zatcrd. 9—1.50 uur. IN ALLE MATEN. KL. 1IOUTSTR. 41 - TEL. 18920 Haarlem. En misschien net als vorig jaar een paar.enfin, komt U maar STEMPELS Vlug Goed - Goedkoop Boekh.. V E K O Zijlstraat 2c huis vanaf 't Stadhuit. RECHTSBIJSTAND Bur. KRANEVELD. ZUIweg 21 Dagvaardingen, contracten, requesten enz. Kant. 9-5; 's av. 7-9. Advies f 1,-.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2