MAaGI „ADAM IN BALLINGSCHAP" E D E G O - Rijwielverhuur OWL -WH**»*»"'*»!! tl *»Kfc»awiruO!i Lbo "XV "«-"■•«• "1 "XOO Rustverstoring tijdens concerten. Maatregelen tegen laatkomers en wegloopers. De secretaris-generaal van het Departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten heeft aan de besturen van orkesten en concertgebouwen een schrijven doen toe komen, waarin hij zijn afkeuring te kennen geeft over het euvel, dat te laat komen de bezoekers van belangrijke concerten tus- schen de deelen van een symphonie of een solistisch werk in de gelegenheid worden gesteld hun plaatsen in de zaal in te nemen. Het behoeft, zoo schrnft de Secretaris generaal, eigenlijk geen betoog, dat een dergelijk binnenkomen en stommelend door de rijen dringen in hooge mate storend werkt en een ongunstigen invloed heeft zoowel op de concentratie van uitvoerenden en toehoorders als op het effect van het betrokken kunstwerk. Bovendien is zulk een stoornis in hooge mate onwellevend, in het bijzonder tegenover de kunstenaars, die hun gaven in dienst stellen van de gemeen schap. Hetzelfde geldt voor het voorrtijdig ver laten van de zaal door bezoekers die er op uit zijn de eersten te zijn in de wedren naar garderobe of tram. Teneinde aan deze voor het Nederlandsche muziekleven hoogst beschamende en voor onze Nederlandsche kuituur onwaardige wantoestanden een einde te maken is be paald: le. Dat het in het vervolg verboden is, dat te laat komende bezoekers tusschen de ondeideelen van een kunstwerk, dat een afgerond geheel uitmaakt (suite, symphonie, solistenconcert, kwartet of liederen cyclus) hun plaatsen innemen. Deze laatkomers moeten onder in achtneming van de grootst mogelijke stilte, in een z.g. „staand parterre" terzijde en/of achter in de zaal net einde van het in uitvoering zijnde werk afwachten, alvorens zich naar hun zitplaatsen te begeven. 2e. Dat het eveneens verboden is de zaal te verlaten tusschen de onderdeelen van een samengesteld muziekwerk of van een cyclus als onder l genoemd. Zij die om een of andere reden voor het einde van een concert wenschen heen te gaan zullen dit moeten doen in de rustpoos tusschen de twee laat ste hoofdnummers van het programma. Is dus het laatste hoofdnummer bijv. een symphonie dan dient men heen te gaan voor het begin daarvan. Tusschen de onder deelen is dit niet meer geoorloofd. Economische Hechter Diefstallen - veldproducten. Sinds eenïgen tijd vallen ook de diefstallen van veldgewassen en van vee uit de weide onder de competentie van den economisehen rechter, aangezien deze diefstallen behalve persoonlijk nadeel aan de bestolenen ook na deel aan de voedselvoorziening en de voedsel positie van ons land berokkenen. Woensdag morgen was de zitting van den economisehen rechter voor het grootste deel gewijd aan der gelijke diefstallen van aardappelen, onge- dorschte tarwe, ongedorscht erwtenstroo en vee uit.de weide. In al de gevallen van dief stallen der veldgewassen, voornamelijk tarwe waarbij aren zoo van den grond werden opge* raapt of van de schoven werden geplukt of gesneden, legde de economische rechter een gevangenisstraf op, varieerende van één week tot een paar maanden. Deze straffen zijn niet licht, doch noodig om een behoorlijke voedsel voorziening te kunnen blijven handhaven, zelfs al werd het meerendeel dezer misdrijven ge daan uit nood. Tarwediefstal. Indertijd vonden in het graanpakhuis van Verhoog te Zwanenburg tal van diefstallen van tarwe plaats, in de hand gewerkt ook door de wantoestanden, die in dat bedrijf heerschten. Dit graan behoorde toe aan den Staat der Ne derlanden. Voor den economisehen rechter moesten zich Woensdagmorgen twee Haarlem mermeerdere en een Zwanenburger verant woorden voor een dergelijken graandiefstal. De pakhuisknecht R. Mastenbroek uit Zwanen burg had samen met zijn kameraad W. Ma liepaard uit de Haarlemmermeer op den vijf den Augustus tarwe gestolen, terwijl de Haar lemmermeerder A. A. Pieters buiten op wacht had gestaan. In totaal hadden de mannen tien mud tarwe weten te bemachtigen, die zij ver kochten aan een vierden persoon, die aan deze tarwe de\,zwarte handel" bestemming gaf. In zijn requisitoir wees de officier van justitie op de ernst van het feit. Het verduisterde graan was bestemd voor het volk en de voed selpositie werd door dergelijken diefstal in gevaar gebracht. Hij eischte tegen M. een jaar, tegen W. M tien maanden wegens dief stal en tegen P. acht maanden gevangenisstraf wegens medeplichtigheid, overeenkomstig wel ken eisch de economische rechter de mannen veroordeelde. BEURSSLUITING OP 31 DECEMBER EN 2 .TANUARI A.S. De secretaris-generaal van het departement van financiën heeft goedgevonden, dat op Donderdag 31 December 1942 en Zaterdag 2 Januari 1943 de beurzen voor de geld- en fondsenhandel allien zijn gesloten, alsmede dat die dagen Voor de geldleenlngen. als be doeld in afdeeling 3 zullen worden beschouwd. AGENDA Donderdag 17 Dec.: Luxor: „Moederlied". 2.3° uur <14 jaar). Frans Hals: „Levens spiegel', 2.30 uur (18 jaar). Palace: „Zij kent me met meer", 2 00 uur (18 jaar) Rembrandt: „Overschotje". 2.30 uur (elke leeft.). Mo viae: „So endete eine Liebe". 2.30 uur (elke leeftijd). Vrijdag 18 Dec.: Bioscopen: Middagvoor stellingen. Hoofdredacteur: J. v. Baudewyns, Haarlem <afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland: S. R. Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede, Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede. Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zand voort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmui- cen. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. VERBEURD VERKLAARDE VOORWERPEN. Het Verordenin genblad bevat een besluit van de Se cretarissen-gene raal van de de- parlementen van justitie, van han del, nijv. en sch., van landb. en vis- scherij en van fi nanciën en van den Gemachtigde voor de prijzen, regelen de beheer en be stemming van ver beurdverklaarde en ter verbeurdverkla ring in beslag ge nomen voorwerpen. Dit besluit is niet van toepassing ver klaard t.a.v. geld, deviezen, diaman ten, voorwerpen van edel metaal, wapenen, motor voertuigen, druk werken en die voor werpen, ongeschikt om door de gemach tigden te worden verkochk Tijdens zijn bezoek aan Den Haag heeft de president van de Neder- landsch-Duitsche Kuituurgemeenschap te Berlijn, dr. Karl Ritter von Halt, een voorstelling van het „Deutsches Theater in den Nie- derlanden" bijgewoond. V.l.n.r.: Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart; mevr. Seyss-Inquart en dr. Ritter von Halt. (Polygoon/Meijer Pax-Holland c) Bonnen voor de Kerstdagen. In verband met de Kerstdagen en den Nieuwjaarsdag zullen de bonncnlysten in de komende week reeds op Dinsdagavond en ir de daarop volgende week reeds op Woensdag avond bekend worden gemaakt, zoodat' op de bonnen reeds op Woensdag, resp. Donderdag zal kunnen worden gekocht. Boter of vet op bon 65. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 18 tot en met Dinsdag 29 December 1942, geeft elke der met „boter 63" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen recht op het koopen van 125 gram boter of 125 gram margarine naar keuze, voor zoo ver deze laatste voorradig is. Zij, die gedurende het tijdvak van 2 tot en met 5 December 1942, de genoemde bon - nen bij den slager hebben ingeleverd, ont vangen gedurende bovengenoemd tijdvak per bon 100 gram rund vet. DE PRIJZEN VAN KEUSTBOOME1 De Gemachtigde \^oor de prijzen heeft Kcrstboomen maximumprijzen voorgeschre ven. Daar vooral de straatverkoop aanleiding tot het vragen van te hooge prijzen kan geven, is het zaak. dat de handelaren, die op de trot toirs in de steden hun Kerstboomen te koop aanbieden, het goede gebruik getrouw blijven en hun boomen, gerangschikt naar de ver schillende malen en prijzen opstellen. Op de naleving hiervan zal worden toegezien. Over tredingen zullen worden gestraft BIJZONDERE MAATREGELEN OP ADMINISTRATIEFRECHTELIJK GEBIED Het Verordeningenblad bevat de tiende verordening van den Rijkscommissaris be treffende bijzondere maatregelen op admi nistratiefrechtelijk gebied. Hierbij worden de bepalingen van par. 2 van de eerste af deeling der Kieswet tot nader order niet van toepassing verklaard. (Par. 2 bevat de artikelen'7 t.m. 30 en heeft betrekking op de lijsten der kiezers.) ARBEID IN CHEMISCHE WASSCHERIJEN Aan hoofden of bestuurders van chemi sche wasscherijen in wier fabrieken tenge volge van de verduisteringsvoorschriften niet bij kunstlicht mag worden gewerkt, is vergunning verleend om, in afwijking van het gestelde in de Arbeidswet, door de in hun onderneming werkzame arbeiders ar beid te laten verrichten op de Zaterdagen van 19 December 1942 tot en met 16 Januari 1943 tusschen een half uur vóór zonsopgang en een half uur na zonsondergang. Óp de overige Zaterdagen van 16 December 1942 tot en met 27 Februari 1943 mag gedurende 51/2 uur per dag worden gewerkt tusschen een half uur vóór zonsopgang en uiterlijk 5% uur na zonsopgang EEN LEK IN DE NED.-BELGISCHE DEVIEZENGRENS? Een merkwaardige zaak is behandeld voor de strafkamer van het Economisch Gerechtshof te 's Hertogenbosch. Zekere J. W. uit Baarle-Hertog was door den economisehen rechter te Breda veroordeeld tot een geldboete van vijfhonderd gulden met verbeurdverklaring van de bij hem in beslag genomen vierhonderd gulden, die hij uit Baarle-Hertog zooals bekend een Belgische enclave in Nederlandsch gebied naar Nederland had ingevoerd. Voor dezen invoer van geld was tegen den man proces verbaal opgemaakt, op grond van overtre ding der deviezenverordening. Verdachte gaf toe, dat hij het bedoelde geld bij zich had gehad en dat hij geweten had, dat hij geen geld uit België naar Nederland mocht invoeren. Hij zeide echter, niet te hebben geweten, dat men geen geld uit Baarle- Hertog naar Nederland mocht vervoeren, want in dit stukje België loopt iedereen met. Nederlandsch geld op zak. iedereen be taalt daarmee, de ingezetenen krijgen Ne derlandsche distributiepapieren en betalen ook inkomstenbelasting aan den Nederland- schen staat, niettegenstaande het feit, dat dit geen Nederlandsch gebied is. De advocaat-generaal vroeg vrtjspraak. Mr. Duynstee, vertegenwoordiger van het deviezeninstituut, wees erop, dat het be lang der bewoners van Baarle-Hertog in deze niet vereenigbaar is met de deviezen- verordening. Daar evenwel van België naar Baarle-Hertog het geldverkeer ongehinderd geschieden kan, zou er een lek in de devie- zengrens komen, wanneer verdachte vrijge sproken werd. Reeds zijn er millïoenen over de grens gekomen langs dezen weg en dat zou dan officieel gesanctionneerd worden. Het Economische Hof zal in deze merk waardige principieele zaak over 8 dagen uitspraak doen. Registratie en requisitie van goederen. In het Verordeningenblad no. 32/42 is een verordening van den" Rijkscommissaris om trent de registratie en requisitie van goederen (verordening no. 139) bekendgemaakt. Deze verordening bepaalt, dat indien het openbare belang zulks noodzakelijk maakt, de Rijks commissaris (commissaris-generaal voor fi nanciën en economie) kan gelasten, dat goede ren door hun eigenaars, houders of bezitters bij een nader aan te wijzen instantie aangege ven moeten worden, die hierdoor de beschik king over deze goederen verkrijgt. Tevens kan de opslag of productie van bepaalde goederen worden voorgeschreven en iemand worden ver plicht tot zekere verrichtingen. Betrokken per sonen hebben aanspraak op schadevergoeding. SOCIALE VERZORGING VAN OORLOGS- DIENSTNEMERS. In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris betreffende sociale verzorging van oorlogs- dienstnemers. Hierin wordt o.m. het vol gende bepaald: De wederzijdsche rechten en verplichtin- Ëen voortspruitende uit een bestaande ar- eidsovereenkomst, welke een oorlogs- dienstnemer als werknemer heeft aangegaan worden opgeschort zoolang hij oorlogsdienst verricht. De oorlogsdienst staat ten aanzien van de toepassing van de voorschriften be treffende de verzekering tegen invaliditeit gelijk met vrij willigen dienst bij de voor malige Nederlandsche zee- of landmacht. De werkgever kan de arbeidsovereen komst met een oorlogsdienstnemer niet op zeggen. De tijd. gedurende welken oorlogs dienst is verricht, telt bij een bestaande ar beidsovereenkomst in overheidsdienst ten volle mede voor de berekening van den diensttijd, voor den overgang in een hoo- gere salaris- of loonschaal en voor het in aanmerking komen voor bevordering. De oorlogsdienstnemer, die een nog bestaande arbeidsovereenkomst in overheidsdienst heeft aangegaan, blijft zijn wedde met in begrip van alle bijkomende toelagen ont vangen met inachtneming van de volgens bovenstaande intredende verhoogingen. Wel worden kortingen toegepast, waarvan de grootte afhangt van het aantal kinderen, enz. Ten aanzien van de berekening van den diensttijd met betrekking tot de pensioenen wordt de oorlogsdiensttijd van een persoon, die een nog bestaande arbeidsovereenkomst in overheidsdienst heeft aangegaan, ten volle medegeteld. Gedurende den tijd, dat oor logsdienst wordt verricht, wordt de pen sioensbijdrage in den zin der Pensioenwet 1922 doorbetaald. Deze voorschriften zijn eveneens van toe passing op personen, die door de „Waffen- SS" voor een opleiding van korten duur zijn opgeroepen, voor den duur dezer opleiding. In deze verordening wordt verstaan on der: „oorlogsdienst" de dienst, welken een persoon, die op het tijdstip van zijn op roeping zijn woonplaats in Nederland had. na 31 Augustus 1939 in de Duitsche weer macht, de „Waffen-SS", het Vrijwilligers legioen Nederland, den luchtbeschermings waarschuwingsdienst, den Rijksarbeids dienst of een Nederlandsche politieformat'.e, welke er toe bestemd is buiten het bezette Nederlandsche gebied te worden ingezet, verricht of verricht heeft. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: Bijl. v. Marumstr- 54, armband; Goedhart. Korte Zijlstraat 3, armband; Timmers. Bilderdïjkstraat 19 zw.. boek; Willemsen, Marnixstraat 27, das speld: v. Leuven, Zaanenstraat 103. ge wicht: E, Speet. Koninginneweg 8A, bank papier; Rijbroek, v. Marumstraat 63, han:d- choen; v. Duin, Thomsonlaan 40, -hand- choen: v. d. Meer. Lombóksi'-aat 16. hand schoen; Krom, Beresteynstraat 21, hond; I'abak. NagUaamplein 17, handschoenen; v. rlengstum, Voorzorgstraat 74, hoed; idem. idem, handschoen; Cruyff, Lange Anna- itraat 16, kruisbeeld; Halleman, Rozenha- »estraat 15 (Dr Kuyperschool), portemon- •ïaie met inh.; Bureau van Politie. Smedc- traat 9. portemonnaie met inh.; Wolt, KI Houtweg 69. portemonnaie met inh.; Bu reau van Politie, Smedestraat 9, portefeuille met inh.: Bureau van Politie, Smedestr. 9. portemonnaiemet inh.; Bolder, Vosmaer- straat 43rd., rozenkrans: Hoogendoorn, Hagestraat 5, schoen: v. Staveren. Zakstraal 8. tasch met inh.; De Korte, Alb. Thijm- straat 17, want. DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart Aardappelen 63A Aard. Aardappelen 63B Aard. Beschuit 63 Besch. Bloenj 447 t.m. 450 Algem. Boter 69 Bot/Vet Boter 62 Bot. Brandstoffen 01 t:m. 05 BV Brandst 1 eenh. Si Dec. 01 t.m, 05 KF I eenh. 30 April '43 t.m. 08 BV i eenh. 28 Febr. Hoeveelheid t-m. 2 kg. 19 Dec. l kg. 19 Dec. 75 gr. 19 Dec. 70 gr. 26 Dec. 125 gr. 10 Jan. 125 gr. 17 Dec. Brood 63A Brood Brood 63B Brood Cacao 3-74, 4-74 Reserve Chocolade 61 Versn. Chocolade 3-75, 4-75 Reserve Cigareiten R 12 Tabak Cigaretten R 12 Cigar. Ecnheidszeep P NO Eenh.zeep 452, 412, 431 Algem. Gort 439, 440 Algem. Jam 438 Algem. Kaas 442 t.m. 444 Algem. Koffiesurr. 445 Algem. Welk 63 Melk Petroleum 03 Petr. RÜst 4-73 Reserve Scheerzeep M Text, (m Suiker 437 Algem. Suikerwerk 62 Versn. 3-76, 4-76 Reserve Sigaren R i2Taba:: Tabak r 12 Tabak Taptemelk 63 Taptem. I Vermicelli 441 Algem. vieesch 63A Vleesch Vleesch 63B Vleesch Waschpoeder NO P waschpoed. 1 rants. 31 Dec. 453, 432, 413 Algem. I rants. 31 Dec. ToUetzeep PToiletz. 1 rants. SI Dec. 400 gr. 19 Dec. 50 gr. 19 Dec. 150 gr. 26 Dec. 100 gr. 20 Dec. 100 gr. 20 st. 19 Dec. 20 st. 19 Dec. 1 rants. 31 Dec. 1 rants. 31 Dec. 1 rants. 26 Dec. 500 gr. 26 Dec. 100 gr. 26 Dec. 250 gr. 26 Dec. 1 3/4 Ut. 19 Dec. 2 lit. 9 Jan. '43. 500 gr. 26 Dec. 45 gr. 31 Dec. 1 kg. 26 Dec. 100 gr. 26 Dec. 100 gr. 5 st. 19 Dec. 25 gr. 19 Dec. 13-4 lit., 19 Dec. 100 gr. 26 Dec. 100 gr. 19 Dec. 25 gr 19 Dec. Uitreiking distributiebescheiden. Voor' de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het morgen, Vrijdag, de beurt aan de letter S met uitzondering van Sch. DENK OM DE WATERLEIDING. Nogmaals mag, nu de strenge winter maanden voor de deur slaan, er op ge wezen worden, dat het zaak is, na te gaan, of watermeters en waterleidingen voldoende tegen vorstschade zijn gevrijwaard. Men zorge er daarom voor, de meterput in orde te hebben, tap- en andere kranen na te zien en maatregelen te treffen, waardoor men de binnenleiding zoo noodig kan laten leegloopen. Iedere gebruiker is verplicht te zorgen voor het vorstvrij houden van den water meter en de binnenleiding. Schade toege bracht aan den watermeter door vorst of anderszins is voor rekening van den ge bruiker. Water dat verloren is gegaan uit door vorst veroorzaakte lekkage of door open staande leegloopkranen, moet worden be taald. De gebruiker dient er aan te denken, dat in den komenden winter bij bevriezing van de binnenleiding of den watermeter, het Waterbedrijf voorzoover daartoe oyerigens verplicht, zoolang de vorst duurt prak tisch geen hulp zal kunnen bieden om weer over water de beschikking te verkrijgen en dal na de vorst spoedige hulp zeer af hankelijk is van het aantal te behandelen gevallen. Het nemen van maatregelen is dus geheel in het eigen belang van lederen gebruiker. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 18 DECEMBER 1942. HILVERSUM I, J15.5 M. 7.15 Het Coro Belmonte (gr.). 7.30 BNO: Nieuws berichten. 7.40 Musette en Hawalianklanken (gr.). 8.30 BNO< Nieuwsberichten. 8.40 Gesprek met Peter. 8.50 De eeuwrge jonge Strauss (gr.). 9.30 Spiegel van den dag (opn.) 9.37 De eeuwige jonge Strauss (gr.), li).00 Sep(et Jonny Ombach. 10.30 Voordracht. 10.45 Septet Jonny Ombach. 11.15 Utrechtsch Strijkkwartet. 12.00 Almanak. 12.05 Het groote Omroeporkest (opn.). 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Tusschen de bedrijven, gevarieerd programma. 15.00 Klaar voor opna me?.... Draaien!" gevarieerd filmprogramma. 16.45 BNO: Nieuwsberichten. '7.00 Zang en piano. 17.30 Het eene woord haalt het andere. 17.45 Aangenaam, mijn naam is Piet! gevarieerd pro gramma. 18.30 Nieuwsberichten. 18.40 Sportrevue van de week. Vanaf 19.15 alleen voor de radio- cenrtales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Viool en piano. 19.50 Duitsche taalcursus. 20.15 Luchtige avondklan ken. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 Tango Spaansche wals (gr.). 22.20 Klassieke dansen (gr.). 23.00—24.000 'Aether romantiek (gr.). HILVERSUM II, 301,5 M. 7.157.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgym- nasteik. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Landbouwvoor lichting. 8.15 Voor de binnenschippers. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.40 Pianosoh (gr.). 9.00 Mor- genspel (gr.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Mor- genspel (gr.). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Zang en piano. 11.00 Voor dc kleuters. 11.20 Re gensburger Domspatzen (gr.). 11.30 Bertus van Dlnteren en zijn orkest. 12.15 Streekprogramma. 12:45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Programma- overzicht. 13.05 Zang met pianobegeleiding. 13.30 Ilaarlemsche orkestvereeniglng. 14 00 Godsdien stige uitzending. 14.30 Haarlemsche orkestver eeniglng en soliste. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Zang en piano. 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Harmonika orkest „Alle Neune" (gr.). 17.45 Spiegel van den dag en BNO: De Jordaner spreekt over sociale nooden. 18.00 Koor van den Nederlandschen Arbeidsdienst (opn.). 18.15 Het groote leven in; Vraaggesprek over de voorlichting bij beroepskeuze. 10.30 Mu- sette-orkest en soliste. 19.00 BNO: Rngelsche uit zending: Hollands political aspects. Voor de radio-centrales: Jussl BJörling (gr.). Vanaf 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijn verbinding met de studio beschikken. 19.15 De Melodlsten. 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19.55 Piet van Dijk en zijn orkest. 20.15 De weten schap dient de menschheid. 20.45 Pianokwartet. 21.20 Symphonieconcert (gr 21.45 BNO: Nieuws berichten. 22.00 BNO: Actueele beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. VERDUISTEREN van 16.29 tot 8.45 uur 18 Dec.: zon op 8.4G. onder 16.27 uur maan onder 4.03, op 14.40 uur 19 Dec.: zon op 8.46, onder 16.27 uur maan onder 5.09, op 15.06 uur FEUILLETON Irene Keller's dubbele leven 45) Door Fred. Andreas. Eindelijk, toen ze reeds op' de prachtige kade, Via Parthenope, waren aangekomen, bleef Barra staan, leunde tegen den steenen kademuur, waaronder de golven der Middel- landsche Zee klotsten, aan en vroeg recht streeks: „Mag ik vragenu bent toch niet dr Dael Dael moest zich tegen de steenen balustrade steunen en voelde meer pijnlijke beschaming dan schrik. „Ja," antwoordde hij na enkele seconden. „Ik heet Dael. Is het u onaangenaam, dat ik getracht heb met u in kennis te komen, me neer Barra „Dat ligt er aan", antwoordde Barra ter stond. „Ik kan me nog niet voorstellen, waar om u er iets aan gelegen is, kennis met mij te maken. Als u wilt weten, waar u juffrouw Keiler vinden kunt, kan ik u niet veel ver der helpen. Ze was kort geleden in Milaan, maar den naam van haar hotel ben ik kwijt." „Ze is niet meer in Milaan," zei Dael werk tuigelijk. „Maarwaarom vermoedt u, dat ik juffrouw Keiler zoek t „Ik heb zoo het gevoel, dat u de opvolger van den heeT" Pranser wilt worden. Ik ben de laatste, die u dat zal verhinderen. Als ik u helpen kon, zou ik het graag doen." Dael voelde, welk een kille woede in hem omhoog steeg. „Vindt u het zoo prettig, lomp en beleedi- gend te zijn vroeg hij scherp. Barra weifelde een oogenblik en zei toen halfluid „Neemt u me niet kwalijk, dat was mijn bedoeling niet. Het was hatelijk van me, dat ik zoo tegen u sprak.... maar mijn ge voelens voor juffrouw Keiler zijnhij zocht lang naar een woord en vond eindelijk dit eigenaardige „heel boos." Dael kwam in de verleiding om „Goddank" te zeggen, want dit drukte volkomen zijn ge voelens uit. „Waarom wilde u mij leeren kennen vroeg Barra nogmaals. „Dat weet ik nietwerkelijk nietI wist uw adres machtig te worden, omdat ik vermoedde, dat juffrouw Keiler bij u was maar ik weet natuurlijk allang dat ze hier niet is..,." „Enals u haar bij mij gevonden had' vroeg Barra op een toon, als had hij er pret in, „zoudt u dan getracht hebben, haar bij mij weg te halen „Ja,'' antwoordde Dael, al voelde hij, dat hij het niet gedaan zou hebben. Doch die mogelijkheid had hij zich nog niet eens inge dacht „Dan hebt u lef, mijnheer," zei Barra met een grinnekend lachje, als sprak hij tegen een jongen, die met een houten sabel op een politieagent losgaat. „Maar u kunt gerust zijn," vervolgde hij ernstiger. „Ik sta u niet in den wegen die dame ook nietal het gaat om een Maecenas, die duiten heeft. „U wordt alweer beleedigend 1" zei Dael dreigend. „Pardon, ik bedoel het heel ernstig. Geld schijnt voor juffrouw Keiler buitengemeen gewichtig te zijnmisschien is dat heel natuurlijk en doe ik haar onreéht wanneer ik het als een verwijt zeg." „Natuurlijk doet u haar onrecht," bromde Dael, „doch op een andere manier, dan u be doelt. Wat ben je toch onnoozel, Barra ik moet er bijna om lachen, als ik je hoor praten...." (Wordt vervolgd) Haarlemsche Rechtbank Een 50-jarig koopman J. van A. uit Haarlem had op 6 November geprobeerd in te breken in een sigarenfabriek alhier om voor eigen gebruik rookwaar mee te nemen. Tijdens deze inbraak werd hij echter op heeterdaad betrapt. Wegens poging tot in braak eischte de officier acht maanden ge vangenisstraf. In het gebouw van de drukkerij „De Spaarnestad" werden in den zomer van vorig jaar telkens actetasschen en schrijf machines vermist. Het bleek dat twee leden van het personeel, E. H. en C. H. V., zich aan deze diefstallen hadden schuldig ge maakt. In totaal hadden zij 81 actetasschen en vier schrijfmachines meegenomen en deze verhandeld aan den broeder van V., A. P. V., die deze voorwerpen verder ver kocht. Tegen H. en C. V eischte de Officier acht maanden en tegen A. V. vier maanden gevangenisstraf. UITSPRAKEN. De 23-jarige Amsterdammer H. D. had in Juni j.l. een aantal fietsen in Haarlem ge stolen. Hiervoor was 14 dagen geleden een jaar en zes maanden tegen hem geëischt. Hij werd heden veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De slager W. de B. uit Haarlem, had op 15 October, samen met twee anderen een handkar gestolen. Tegen De B. was 8 maan den geëischt. Hij werd heden veroordeeld tot 6 maanden. De 51-jarige chauffeur N. B„ reeds 16 maal veroordeeld, had in September inge broken in een villa aan den Vfjverweg te Bloemendaal. Er was twee jaar tegen hem geëischt. Het vonnis luidde heden een jaar en zes maanden gevangenisstraf. ARBEIDSMANNEN ZWAAIEN AF. Terwijl op 13 November j.l. de diensttijd der arbeidsmannen in 24. N.AD.-kampen eindigde, loopt die periode van 5>/2 maand op Vrijdag 18 December voor de bewoners der overige 25 kampen af. Dan gaan rond 4000 arbeidsmannen weer terug naar hun woonplaats. Dc N.A.D. heeft na Vrijdag dus geen ar beidsmannen meer onder den schop, maar dat beteekent niet, dat er dan geen arbeid meer wordt verricht. Zeer veel zelfs, echter in een ander opzicht, want op 4 Januari 1943 moet eon nieuwe lichting, ditmaal van 10.000 arbeidsmannen worden ontvangen, waarvoor dan pl.m. 55 kampen-in gereed heid moeten zijn gebracht. Uw plicht als Nederlander: Offeren aan Winterhulp. Giro 5553. GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Aanvulling op bericht i 140. MAXIMUMPRIJZEN EN -MARGES VOOR BLOE MEN. De gemachtigde voor de prijzen wijst er op, dat tot dusver voor bloemen geen prijzen zijn vastgesteld en dat voor die artikelen dus de prijzen van vóór 10 Mei 1940 van kracht zijn. De gemachtigde voor de prijzen zal niet lot vervolging overgaan, indien de hieronder aan gegeven telersprijzen niet worden overschreden. Ook zal geen vervolging plaats vinden tegen groot- en kleinhandel, indien deze de prijzen, welke zy voor 9 Mei 1940 berekenden, ten hoog ste tot op de voor hen toelaatbare inkoopsprij zen, vermeerderd met de hlei aangegeven mar ges, overschrijden. Maximum kweekersprijzen voor: Cuclamen (bloemen). Kwaliteit 1: t 0,50 per 10 steks. Kwaliteit 2: f 0.30 per 10 stuks. Kwaliteitseischen Kwaliteit 1: steellengte meer dan 25 cm. Kwaliteit 2: steellengte tot 25 cm. Bovendien moeten de bloetvr zuiver zijn en goed ontwikkeld. Helleborus Niger (bloemen). Wit, per 10 stuks f 1.60 Helleborus Atropurpureus (bloemen). Lila. per 10 stuks f 1. Kwaliteitseischen Steellengte der witte bloemen meer dan 15 cm. Steellengte der lila bloemen meer dan 10 cm Bovendien moeten de bloemen zuiver zijn en goed ontwikkeld. Marges voor den binnenlandschen handel: Voor bloemen: Maximum grossiersmarge: 25 procent op den In koop. Maximum detaillistenmarge: 90 procent op den inkoop. De maximumprijzen voor snijbloemen gaan direct in. Hoogere prijzen worden als overtreding van de piij zenbeschikking 1940 nr. 1 vervolgd. Bij afwijkende kwaliteit wordt een prijs toe gestaan. welke een kwaliteitsklasse lager ligt en zoo deze kwaliteitsklasse niet vermeld is, mag de prijs voor de afwijkende kwaliteit maximaal 75 procent bedragen van dien, welke hiervoor genoemd is voor de 1ste kwaliteit. 15 December 1942. GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. Bericht no. 144. MAXIMUM KWEEKERS- EN VERBRUIKERS- PRIJZEN VOOR KERSTBOOMEN. De gemachtigde voor%e prijzen wijst er op, dat tot dusver voor ke.-s'boomen geen prijzen zijn vastgesteld en dat voor die artikelen dus de prijzen van vóór 10 Mei 1940 van kracht zijn. De gemachtigde voor de prijzen zal niet tol vervolging overgaan, indien de hieronder aan gegeven maximum kweekers- en verbruikers- prijzen niet worden overschreden. Bij levering van kweeker Uiteindelijke aan groothandelaar gel- max. verbrui den maximaal de navol- kersprijzen in gende prijzen ln~de be- de betreffen- treffende maten af de maten per kweekerij per stuk. stuk. tot 50 c.m. f 0.15 f 0.60 50 cm.—i m. o.3(i 1.20 1 m.—1.50 m. 0.70 2.80 1-50 m.—2 m. 1.10 4.30 2 m.—2.50 rn. 1.40 5.60 2.50 m.—3 m. 1.80 7.20 3 m.—3.50 m. 2.10 8.40 3.50 m.4 m. 2.21 9. Hoogere prijzen worden als overtreding van de prijzenbeschikklng 1940 no. 1 vervolgd. Ondertrouwd: J. C. HULSMAN E. BRAUCKMANN Huwelijksvoltrekking 30 Dec. a.s. Kerkelijke inzegening 12 u. v. m„ Kerkgebouw Vrijzinnig Hervormden, Jacobsstraat, door Ds. W. CHR. SMITS. Haarlem, Donkere Spaarne 42 Tuinwijklaan 34. Heden ontsliep zacht en kalm onze lieve Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder JOHANNA CATHARINA BECKER geb. KLAASSEN in den ouderdom van ruim 88 jaar. Uit aller naam: J. J. BECKER Haarlem, 15 December 1942 Führhopstraat 30. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag 19 December a.s. te 12,30 uur op de Nieuwe Algemeene Noor derbegraafplaats Vergierde- weg. Condoleantie-adres F. J. C. PIGGE, Führhopstraat 30. Heden nam God tot zich, na een langdurig smartelijk lij den, onzen innig geliefden Man, Vader, Behuwd- en Grootvader PETER DEN HARTOGII in den ouderdom van 62 jaar. Haarlem: T. DEN HARTOGH VAN WALBEEK Baarn: K. M. KRUISWIJK- DEN HARTOGH J. E. KRUISWIJK TINE en JOS N ieuw-V ennep J. DEN HARTOGH en Verloofde. Haarlem, 16 December 1942 Parklaan 47. Liever geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben op Zaterdag, 19 December a.s. te 12 uur op de Algemeene Begraafplaats te Haarlem, aan de Kleverlaan. Voor Uw deelneming, betoond bij het overlijden van ons lief Dochtertje TRUUSJE betuigen wij onzen hartelijken dank. A. v. d. POL G. H. v. d. POL- DIJKSTRA HANSJE Haarlem, December 1942 Indischestraat 96. Voor de hartelijke bewijzen van belangstelling ondervonden bij het overlijden van onzen zorg- zamen Man, Vader en Behuwd- vader ARYAN VAN EKEREN betuigen wij U onzen welge- meenden dank. Uit aller naam: H. W. v. EKEREN Haarlem, December 1942 Hyacinthenlaan 4rd. BEKENDMAKING De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat bij vonnis van den Kantonrechter tc Haarlem' zijn veroordeeld N. DUIN. wo nende Floresslraat 64 te Haar lem, tot 3 maanden hechtenis en A. VEEN, wonende Smedestraat 18 te Haarlem, tot f 40,boete, ubs. 24 dagen hechtenis wegens overtreding van het Melkbesluit. Haarlem, 17 December 1942. De Burgemeester voornoemd, S. PLEKKER. NET DAGMEISJE d. ochtenduren gevraagd, eventueel Werkster. Mevr. De- foer, Ramplaan 25, Overveen STADSSCHOUWBURG HAARLEM Dinsdag 22 Dec. 7.30 uur precies m.m.v. ORKEST AMST. OPERA en BALLETTEN YVONNE GEORGI. Prijzen f 0.80-J 3.35. Voor ver k. v.a. Zat. 10-3 uur. Zond .nietJ EEN VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE wordt ten spoedigste gevraagd voor de boekhouding op groot fabriekskantoor. Diploma boekhouden strekt tot aanbeveling Brieven ond^E no. 9121 bureau van dit blad. OVERHEMÜENPERSTER GEVRAAGD bureau van dit blad. EEN lste VERKOOPSTER vragen -wij voor onze HANDWERK-afd. Be kendheid met het vak strekt tot aanbeveling. GERZON. l öUCliU" leeftijd pl.m. 20 jaar, met kennis van boekhouden. 2e. JONGSTE BEDIENDE (mnl.) gevraagd voor spoedige indiensttreding door Assurantie kantoor B. FRANCO MENDES Co., Amsterdam, Rokin 84. Soil, met opgave van verlangd salaris, vroegere betrekking, leeftijd onder no. 956 N.V. Alta's Advertentie Bureau, Amsterdam C. en Aankomend VORMER in Zilversmederij. Aanmelden Klever parkweg 184. JONGMENSCH teljorisstraat 39-41. c.a. 18 jaar voor de afd. Beddenmakerij en Behangerij. Aanm. I. C. HAAN. Bar- lONGSTE BEDIENDE <m.) wordt, voor spoedige indiensttreding gevr. op kantoor te Haarlem. Leeftijd 14-16 jaar. Brieven onder no 9099 bureau van dit blad. KERSTPAKKET v. d. Graaf maakt voor U een BIJZONDER FIJN KERST PAKKET. Leest U maal*: 1 GR. KERSTSTOL, EXTRA FIJN GEVULD 4 KERSTTIMPEN 3 KERSTGEBAKJES 1 ONS PRIMA BITTERKOEKJES Prijs 2.50 Benoodigde bonnen 2 A's Vroegtijdig bestellen voorkomt teleurstelling. ELKEN DAG EEN PAKKET IN DE ETALAGES. VAN DE GRAAF's Bakkerijen, eed. Oude Gracht 39, Tel. 16459 Ten kantore van het Handels register te Haarlem en te Zaan dam is ter kennisneming van een ieder neergelegd het plan van uitkeering, bedoeld in art. 56 a Wetboek van Koophandel, der Scheepswerf Zaandam N.V. in liquidatie te Haarlem. De Liquidateur. DAGMEISJE GEVRAAGD _.n 8,30 tot 1 uur. Hoog loon V.g.g.v.z. Tetterodestr. 19 A zw. In gezin van 3 pers. gevraagd v. d. of d. en n. FLINK DEGELIJK MEISJE P.G., (liefst van buiten), niet ben. 30 j-, om alle voork. werkz.- heden netjes te verr. Goede be handel. en huisel. verk. Prettige werkkr. voor b.v. ouderloos Meisje. Goede get. noodzakelijk. Br. no. 9135 Bur. van dit blad. Gevr. per 1 Febr. of eerder in gezin met jonge kinderen ZELFSTANDIG MEISJE P.G., goed k. k. en w., v.g.g.v., 2e Meisje aanw. Goed loon. Br. Boekh. Sas,Zandv.l. 147, Hst. NET MEISJE GEVRAAGD •oor d. en n.; gezin van 3 pers., als Meisje-alleen, v\g.g.v.z. Br. no. 9118 Bur. van dit blad. Voor direct of per 3 Jan. gevr. NET FLINK MEISJE van 912,30 uur. Zondags vrij. Goed loon. Kieverparkweg 131. Gevraagd voor direct NOODHULP voor heele of halve dagen, ev.t. Werkster. Oranjeplein 13. H'lem. Gevraagd per 1 Januari 1943 JONG ENERGIEK REIZIGER moet ingevoerd zijn bij kruide niers, slagers, melkzaken enz. Rayon Haarlem en omstr. Br. no. 9117 Bureau van dit blad. Voor direct gevraagd: NETTE LOOPJONGEN goed loon. Desgew. met vak opleiding. Kleermakerij SPIE- RINGS, Zandvoortschelaan 75, Telef. 27938. INKOOPER Gevraagd persoon veel relaties hebbend met Indlsch-gasten, Br. onder no. 9119 Bur v. d. bi. HIT EN WAGEN TE HUUR met KOETSIER. Adres: Lange Hofstraat no 20. Te htiur gevr., zou spoedig mo gelijk, door Dame-alleen VRIJE ETAGE of Benedenhuis: 2 kamers met keuk. en bergruimte, geen Hrl.- Nrd. Br. no. 9098 Bur. v. d. blad, TANDEN EN GEBITTEN te koop gevraagd. Maandag 21 Dec. van 10,30 lot 12,30 en var 1,30 tot 3,15 uur. Café Schoon zicht, Zochcrstraat 2, hoek Scho- terweg. Haarlem. Herplaatsing wegens 't verloren gaan van brieven. Dame. middelb. lft., slecht van gezicht, vraagt OPNAME MET LICHTE VERPLEGING in beschaafd fam. of Rusthuis in Haarlem en/of orhstr. Br. met prijsopg. Mevr. W. Langeveld, p. a. Kuyper, Beukenweg no. 23 Wormerveer. .ARBEIDERSWONING te huur in de Bakkerstr. Huur prijs f 4.50 p. w. Adres: Zijlvest 21, Telef. 16010. KANARIES. Wij betalen voor Gele en Bonte Man kanaries f 9,-, Pop jes f 0,50, Parkieten f 3,50. Koopen ook Bastaards. Vogels brengen Vrijdag 18 December van 112 uur bij J. BOS, Spaarnvvouderstraat 86. blijft trouw aan haar kwaliteitsbeginsel. Met de beschikbare grond stoffen brengt Maggi ook nu nog het beste wat mogelijk is. Uw winkelier helpt U naar vermogen. Vroeger, nu en in de toekomst: M&GGF PRODUCTEN in kwaliteit aan de spits! NIET LANGER HUILEN OF PRUILEN om den oorlogs- en distributie- tijd, en dus kwaliteiten narig heid. Want voor „DE EENDRACHT" blijft van kracht. Dat is het brood, dat U toelacht. Donkere Spaarne 42 - Tel. 13066. Geregelde Inboedelveiling onder Deurwaarder. Alle dagen gelegenheid tot in brengen van Goederen. Een Telefoontje en Uw goederen worden gehaald- Vraagt inlichtingen aan Veilinglokaat T CENTRUM Ged. Oude Gracht 78, Tel. 21355. BELASTING-ADVIESBUREAU J. W. BREST Pijnboomstraat 121 - Haarlem-N. Controlecren v. Aanslagbiljetten. Zaterdag. .19 Dcc. 10,301 u.. koopt CORSTENS- VERSCHUREN Kanaries en betaalt voor mannen f !).- kleurmannen f 10,- oranjemannen f 11 popjes f 0,50, kleurpopjes f 0,75 Vogels brengen-bij Café „Hof v. Holland Gr. Markt 29. Haarlem TE KOOP GEVRAAGD groote, goed onderhouden POSTZEGELVERZAMELING. Brieven onder no, 9016 Bureau van dit blad.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2