Het Technisch Gilde bestaat twee jaar. nanmmt SHaiivaxaoA hooa unuavswiw, Mussert spreekt op herdenkingsbijeenkomst te Utrecht. In'het N.V. Huis te Utrecht is op plech tige wijze het tweejarig bestaan van het Technisch Gilde herdacht. De secretaris-penningmeester van he Technisch UUde, de heer J M. Figee, sprak een openingswoord. In het bijzonder vei- welkcmde mj den leider van het Ned. volk en Major dr. beek, den leider van de tech nische noodhuip. Met de mededeeling dai het technisch gilde was gegroeid tot een ledental van 1700 besloot spr. zijn kort in leidend woord. De eerste spreker was H. J. Woudenberg, leidei van het Ned. Arbeidsfront, die o.a zeide. het Technisch Gilde moet samen met het N.A.F. op de bres siaan voor de ver heffing van onze volkskracht en volkswei- vaart, want de waarde en de beteekenis van een volk worden mede bepaald door het technisch kunnen van een volk. Spr. zeide van plan te zijn in het NA.F. te zullen op richten een aideeling „algemeene teenniek". Met een opwekking straks in de groote Europeesche ruimte mede te werken naai kracht cn vermogen besloot spr. zijn rede. Vervolgens sprak ir. P. F. Heeierna, van <le Ned. Üost Compagnie, over ,,De inzei van onze technici in het Oosten Na doel en streven van de N.O.C. te heb ben aangegeven, zeide spr.. dat wat de Nederlandsche deelneming aan de ontslui-' ting van grondgebieden in het Oosten be trof, zij vierledig is, n 1 de boeren-inzet, de handels-inzet, de ambachts-inzet, en de industrie-inzet. Een probleem van de eerste orde is het verkeers- vraagstuk Spr. deelde mede, dat is opgericht de Ned. Oostreederij, welke door aankoop van groote en kleine schepen ertoe kan bijdragen dat het pro bleem eenigermate zal kunnen worden op gelost. Over 2 jaar zal de N.O.-reederij be schikken over 2 moderne botonschepen. Ook voor het Technisch Gilde bestaat er in het Oosten een groote ïnzetmogchjkheid. Verschillende plannen zijn geknipt voor de Ned. technici. Het woord was vervolgens aan den Gilde- leider dr. ing. W. A. Herweyer. Zoo lang zamerhand is men tot het Inzicht gekomen, dat een nauw samengaan van alle technici voor een vruchtdragende ontwikkeling van de Nederlandsche techniek een levensvoor waarde is. Het is de allereerste taak van de Nederlandsche ingenieurs om met inzet van alle krachten mee te werken aan een ge meenschappelijke Europeesche overwin ning. Direct daarna volgt de noodzaak, de Nederlandsche volkskracht op technisch en industrieel gebied in stand te houden cn de plicht ons volk van de allernoodzakelijkste industrieele producten te voorzien. Ook op dit terrein heeft het gilde niet stil gezeten Met vele overheidsinstanties kwam een goe de samenwerking tot stand. Met recht wordt verwacht, dat spoedig een officieele erken ning van het Gilde zal plaats hebben. Spr. uitte den wensch dat de kwestie van de be scherming van den ingenieurstitel op korten termijn definitief wordt geregeld. Met het Nederlandsche Arbeidsfront wordt een zoo nauw mogelijke samenwerking nagestreefd. Wat de architecten aangaat, kan verklaard worden, dat de totstandkoming van de na- tionaal-socialistische orde op hun vakgebied thans is bereikt en wel in de Nederlandsche Kultuurkamer. Aangezien de leider van de vakgroep „bouwkunde" in het Technisch G.ide tevens leider is van de architecten in de Nederlandsche Kultuurkamer, is een goede samenwerking gewaarborgd. De gildeleden vormen hot deel van de Nederlandsche technici, op wier schouders de verantwoording rust voor de instandhou ding en verbetering van Nederland's plaats op technisch gebied, een taakverdeeling kon niet uitblijven, zoodat het gilde thans in de navolgende hoofdafdelingen is onderver deeld: 1. algemeene techniek, werktuigbouw technische economie; 2. energie; 3. mijn bouw; 4. chemie; cn 5. weg- en waterbouw kunde, woning- en stedenbouw Tot slot van zijn rede gaf dr. Herweyer con uitvoerig overzicht van de vele vraagstukken, die in verschillende hoofd- cn vakafdeelingen vón het technisch gilde het onderwerp van stu die uitmaken. Hij besloot met een bespre king van de mogelijkheden voor onze in dustrie bij den opbouw van het nieuwe Europa. Rede van Mussert. Met de opmerking, dat deze revolutie ook den ingenieurs en technici niet onopgemerkt voorbij gaat, leidde Mussert zijn rede in. De Europeesche techniek staat nu dienst v^an den oorlog en dat is maar goed ook, want anders zou Rusland met zijn lecnnische wals een aanslag op Europa ple gen. Tweehonderd millioen nall-Europea- iicn en halt-Aziaten hebben de Europeesche techniek geleerd om Europa zelf te overval len; 25 jaar lang hebben zij achter hooge muren de grootste oorlogsmachine gemaakt, weike Europa ooit te zien heelt gekregen. Itusiand ziet Europa als een paradijs en tereent. Als er geen fascisme en nat.socia- nsme zouden zijn geweest, zou er eenvou dig geen Europa meer beslaan. Tegelijker- nju met Rusland is Amerika op het Euro- peescne dak gevallen en zoo is voor Europa ue strijd op xeven en dood ontstaan. Als Europa verliest, ziet het er voor ons, nat. socialisten slecht uit, maar niet minder vooi alle anderen, die nu nog dank zij het nat. socialisme hun leven kunnen leven. Het communisme zal alles vernietigen. Wim Europa, zullen wjj dan een overneersehend Duitschland krijgen met vazalstaten? zoo vroeg Mussert zien af. Neen, laten wh deze gedachte eens en voor al uitroeien. Op 10 December van dit jaar heeft Adolf Hitler tegen Mussert gezegd, dat dat van hem niet te verwachten is(langdurig applaus). Vertrouwen aan beide zijden zal er zijn en al zal het nieuwe Europa door Hitier en Mussolini worden geleid, elk Europeesch volk, dus ook Nederland, zal die plaats ver- Krijgen in de volkerengemeenschap, welke het Krachtt/.s zijn prestaties zal verdienen. Moet Nederland in het nieuwe Europa zijn eigenaardigheden opgeven Neen, want dat zou verarming beteekenen. Nederland zal blijven het venster aan de Westzijde. Hier willen wij blüven wonen en werken. Gaarne willen wü ons aandeel leveren in het Oosten, als ons die taak wordt opgedragen, maar men moet Neder land niet zien als een menschen-reservoi waaruit men naar willekeur zou kunne putten. Evengoed als er Nederlanders werk ten in Rio de Janeiro of aan het Suez- kanaal, zoo kunnen Nederlanders ook hun krachten geven aan de werkzaamheden in het Oosten, doch het mag nooit een men-, schenverstrooiing over Europa worden (da verend applaus). Ik ben van meening, al dus spr., dat er nog altijd te weinig Neder landers in Europa zijn en zeker te weinig Nederlandsche soldaten. Voor de verdedi ging van Europa zullen honderdduizenden soldaten noodig zijn. Engeland mag dan zeg gen, dat ik die aan Hitier heb aangeboden, de werkelijkheid is, dat ik er niet over be schik was het maar waar en dat Hitier ze ook niet wil hebben. Mussert besloot zijn rede met erop te wijzen, dat in de toekomst vooral de indu strie en het verkeer een groote rol zullen gaan spelen. De Nederlandsche technici moeten eendrachtig samenwerken en teza- zamen hun krachten inzetten voor de ver heffing van ons volk. Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd de bijeenkomst ge sloten. BELEGEN KAAS WORDT DUURDER. Naar het Rijksbureau voor Voedselvoor ziening m oorlogstijd mededeelt, zal bin nenkort belegen kaas uit voorraden van het en verkoopbureau voor zuivel worden vrijgegeven. Uitsluitend voor deze kaas mogen de voor verkoop aan den detaillist en aan den consument geldende prijzen worden verhoogd en wel voor de gewone soorten 20 kaas met ten hoogste 35 ct. per K.G. en voor de overige soorten, waar onder volvette en 40+ kaas met ten hoogste 40 ct. per K.G. Voor alle andere kaas, on verschillig of deze belegen of oud is, mag deze verhooging niet worden toegepast. Teneinde het verschil tusschen de kaas, afkomstig uit voorraden van het in- en verkoopbureau voor zuivel en andere kaas aan te geven, wordt eerstbedoelde voor zien vau het opschrift „belegen n.z.". Uit sluitend kaas, voorzien van dit opschrift, mag dus lot een hoogeren prijs worden ver kocht. Dit opschrift wordt met een bij zondere inktsoort op de kaas aangebracht. Bij het inkoopen van belegen kaas tegen een verhoogden prijs dient men nauwkeurig toe te zien of het v/reischte opschrift „be legen n.z." op de kaas voorkomt. Den detaillisten wordt er op gewezen dat zij dit opschrift tot het laatst op de kaas aanwezig moeten laten. Hoofdredacteur: J. v. Boude wyns, Haarlem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdrednctcur en Stad: F. C. Dcrks, Haarlem. Chef van Dienst rr. Binnenland: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmecr, Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede, Haagsch Redacteur: B. Korsten, Heemstede, stad en Reportage: j. a Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarael, IJmul- den. Advertenties: W. van Ommen, Heemstede. DR. GOEDEWAAGENPRIJS UITGEREIKT De voorzitter van het Verbond van Ne derlandsche Journalisten, de heer P. J. van Mechelen, heeft te Den Haag den Dr. Goedewaagenprijs uitgereikt aan de heeren S. S. Hoog terp, hoofdredacteur van het Alg. Handelsblad, mr. Joh. Huyts, hoofdredac teur van de Nieuwe Rott. Crt en L. Linde man. hoofdredacteur van „Volk en Vader land". omdat zij in het afgeloopen jaar de beste journalistieke bijdragen hebben geleverd in het belang van de volksge meenschap. Na den heer Van Megchelen sprak jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, loco-secretaris generaal van het departement van volks voorlichting en kunsten namens prof. Goe- dewaagen waardeerende woorden voor de prijswinnaars. MEEBEDEN MOETEN GEPRIJSD ZIJN. De gemachtigde voor de prijken heeft be paald. «lat met ingang vn-n heden. Vrijdag Decomjber ieder, die aki kleinhandelaar of In een andere hoedanigheid ln «Irsn klein handel meubelen ter verkoop aanbiedt, ver plicht la deze goederen te prijzen. "VZ> «KUUH UV»U.IUI««/K -«v/r -t~' Opgave adreswijziging in verband met sociale verzekeringen Ten einde een vlotte uitvoering der sociale verzekeringswetten te bevorderen en de schadeloosstellingen op tijd te kunnen doen uitbetalen is het noodzakelijk dat werkgevers t verzekerden bij evacuatie of verhuizing 11e stukken op de sociale verzekering betrekking hebbende, medenemen en hur adreswljziging zoo spoedig mogelijk aan d betrokken organen opgeven. Adresverandering moet worden opgegeven: Aan de Rijksverzekeringsbank te Amster dam, afdeeling ongevallenwetten: door hen. die krachtens de ongevallenwetten eenigerlei uitkecring ontvangen; aan den Raad van Arbeid, onder wiens ge bied zij behooren: 1. Door alle werkgevers, wier arbeiders, gevolge de ongevallenwet 1921 zijn verzekerd, door de werkgevers die hun arbeiders inge volge de land- en tuinbouwongevallenwet hebben verzekerd bij de Rijksverzekerings bank en door de werkgevers die hun arbei ders ingevolge de ziektewet bij een Raad var Arbeid hebben verzekerd; 2c. Door arbeiders, die krachtens de Invali diteitswet zijn verzekerd, aan wie een rente- kaart is uitgereikt, ook indien zij hun rente- kaart tijdelijk aan hun werkgevers hebben afgedragen; 3e. Door verzekerden, die een vrijwillige ouderdomsvcrzekcring hebben gesloten en nog premie betalen 4e Door verzekerden, die van een Raad in Arbeid ziekengeld ontvangen. Aan het postkantoor, waar de rente tot nu c werd ontvangen: le. Door hen, die een definitiever rente of oen rente aan nagelaten betrekkingen ont vangen. (behalve aan de Rijksverzekerings bank. dus ook mededeeling doen aan het postkantoor); 2c. Door rentetrekkers ingevolge de Invali diteitswet en de Ouderdomswet. Automatisch telefoonverkeer HaarlemRotterdam. Van Maandag 21 December af is auto matisch intcrlocaal telefoonverkeer moge lijk voor de aangeslotenen van de geauto matiseerde telefoonnetten in het district Haarlem met die in het district Rotterdam (met uitzondering van het net Gorinchem). ln omgekeerde richting is dit verkeer nog niet mogelijk. KERSTGAVE AAN ONDERSTEUNDE WERKI/OOZEN. De Secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft goedgekeurd, dat ook dit jaar aan ondersteunde wcrkloozen boven hun steunuitkeering en voorts ook aan de bij de werkverruiming tewerkgestelde hoofdar beiders een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 pet van het bedrag, dat dc betrokkenen over dc weck van 6 t.m. 12 December 1942 aan uit kecring, eventueel loon ontvangen. De bere kening zal zoodanig moeten geschieden, dat 25 pet wordt gegeven van dc werkelijke uit- keeping! waarin begrepen evenlueele brand- stoffenbijslag). welke de ondersteunden over vorengenoemde week verkrijgen. De Kerst gave mag ook worden verleend over even- tucele niet uit arbeid verkregen inkomsten, die ten volle op het steunbedrag in mindering behooren worden gebracht Voorts strekt zij zich mede tot den extra-bijslag welke in som mige gevallen aan inwonende kinderen wordt uitgekeerd, alsmede tot degenen die een ver korten arbeidstijd hebben en daarbij als aan vulling van hun loon een steunuitkeering ge nieten. Ook in deze beide laatste gevallen wordt de Kerstgave berekend naar het netto bedrag van de genoten tegemoetkomingen. Aan personen, die uitkeering uit hun werk- loozenkas ontvangen, kan de Kerstgave wor den uitgekeerd indien en voor zooveel zij aan kasuitkeering plus cventueclen kasbijslag min der ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, ihdhen zij geen kasuit keering ontvingen. Ook aan de ondersteunde kleine boeren en tuinbouwers kan over het tijdvak van 6 t.m. 12 December een Kerst gave worden verstrekt op dezelfde wijze als dit In het vorige jaar is geschied. VERDUISTEREN van 16.30 tot 8.48 uur 22 Dcc.: zon op 8.48, onder 16.29 uur maan onder 8.10, op 16.53 uur (16.03 uur V. M.) 23 Dcc.: zon op 8.49, onder 16.29 uur maan onder 9.00, op 17.41 uur KERSTMIS EN NIEUWJAAR EN DE WERKVERRUIMING. Dc centrale persdienst van het Nederland sche Arbeidsfront meldt: Door samenwerking van den Rijksdienst werkverruiming en het Nederlandsche Arbeidsfront is de volgende re geling tot stand gekomen: irbeidcrs, geplaatst bij werken, die van wege den cultuurtechnischcn dienst gesubsidi eerd worden, zullen voor zoover de weers omstandigheden dit toelaten in de weken, waarin dc Kerstdagen en Nieuwjaarsdag val len, doorwerken, uitgezonderd 25 en 26 Decem ber 1942 en 1 Januari 1943. Over bedoelde drie dagen wordt vergoeding verleend op grond slag van geoorloofd verzuim, echter slechts n. die zoowel op 24 December 1942 als op 29 December 1942 bij den werkgever in dienstverband zijn werkzaam geweest. Voor zoover bovenbedoelde arbeiders in het tijdvak van 21 December tot en met 4 Januari 1943 niet werken wegens stopzetting van treïn- zal eveneens een vergoeding op grond van geoorloofd verzuim worden gegeven. Dit geldt zoowel voor hen, die dagelijks reizen, als voor hen, die in kampen zijn gehuisvest. Voor dc berekening der vergoeding zijn dero richtlijnen aangegeven, welke verband houden met het basisuurloon, alsmede met de bestaande foontocslagen. DR. H. VAN LOON OVERLEDEN. Dr. Henry van Loon, redacteur van de nieuwe Rotterdamsche courant is na een korte ongesteldheid overleden. Hij isr57 jaar oud geworden. Ruim dertig jaar heeft Van Loon de journalistiek in verscheidene functies ge diend. Als schrijver vestigde hij reeds in 1911 de aandacht op zich met een bundel ver tellingen: „Onder één dak". Later ver schenen nog van zijn hand „Trouweloozen" (1915), „Getcekenden" (1916), „De mug gen dansen" (1923). „In de verstrooiing" (1925). Hij heeft indertijd ook een voor treffelijke bloemlezing verzorgd van het werk van wijlen M. J. Brusse. DISTRIBUTIEBONNEN Bon Kaart Hoeveelheid Lm. Artikel Aardappelen 64A Aard. Aardappelen 64B Aard. Beschuit 64 Besch Bloem 447 t.m. 450 Algem. 59 Bot. Vet Boter Boter Brandstoffen 01 t.m 01 t.m 06 t.m Brood Brood Chocolade Chocolade Cigarctten 63 Bot. 2 kg. 26 Dec. 1 kg. 26 Dcc. 75 gr. 26 Dec. 70 KI26 Dec. 125 gi 10 Jan. '43 125 gr. 26 Dec. 05 BVBrandst. I eenh. 31 Dec. 05 KF 1 eenh. 30 April '43 oo BV i eenh. 28 Febr. '43 64 A Brood 64B Brood 3-74, 4-74 Reserve 61 Versn. 1-75, 4-75 Reserve 64 Tabak Eenheidszeep P NO Eenh.zeep 452, 412, 431 Algem. Gort 439, 440 Algem. Kaas 442 t.n Kofflesurr. Melk Petroleum RÜst Scheerzeep Suiker Suikerwerk 438 Algem. 444 Algem. 445 Algem. 64 Melk 13 Petr. 4-73 Reserve M Text, (m.) 437 Algem. 62 Versn. 3-76, 4-76 Reserve Sigaren 64 Tabak Tabak 64 Tabak Taptemelk 64 Taptem. Vermicelli 441 Algem. Vleesch 64AVIeesch Vlcesch 64B Vleesch Waschpoeder NO P Waschpoed. 1 rants. 31 Dcc. 453, 432, 413 Algem. 1 rants.31 Dec. Toiletzeep PToiletz. 1 rants. 31 Dcc. 400 gr. 26 Dec. 50 gr. 26 Dec. 150 gr. 26 Dcc. 100 gr. 26 Dcc. ïoo gr. 20 St. 26 Dec. 1 rants. 31 Dec. 1 rants. 31 Dcc. 1 rants. 26 Dec. 500 gr. 26 Dec. 100 gr 26 Dec. 250 gr. 26 Dec. 1 3/4 .it. 26 Dec. 2 lit. 9 Jan. '43 500 gr. 26 Dec. 45 gr. 31 Dec. I kg 26 Dec. 100 gr. 26 Dec. 100 gr. 5 st. 26 Dec. 25 gr. 26 Dec. 1 3/4 lit. 26 Dec. 100 gr. 26 Dec. 100 gr. 26 DOC. 25 gl\ 26 Dec. Te hooge verhuiskosten. Nu in de te ontruimen gebieden verhuizin gen aan de orde van den dag zijn, bereiken den dienst van den Gemachtigde voor de Prij zen tal van klachten over het vragen van te hooge transportkosten. Teneinde de tegen deze prijsopdrijving nood- ikelijke maatregelen te treffen, wordt den belangstellenden verzocht om, voor het geval zij meenen te hooge verhuiskosten tc hebben betaald, daarvan mededeeling te doen aan de betreffende Inspectie voor de prijsbcheerscliing Deze mededeeling kan alleen van nut zijn, in dien daarbij worden opgegeven naam en adres van expediteur of verhuizer, de gebezigde vervoermiddelen, de omvang der verhuizing in m3, de bij verhuizing betrokken volledige adressen en verdere bijzonderheden (o m. het uitvoeren van z.g. vakwerk, t w. pakken en ontpakken, demonteeren en montceren van meubelen etc.), die voor het onderzoek van belang zijn. De binnengekomen klachten zul len dan in dien zin worden behandeld, dat in de daarvoor naar oordeel van den inspec teur voor de prijsbeheerschlng in aanmerking komende gevallen restitutie van hot teveel betaalde zal worden mogelijk gemankt. De inspecties voor de prijsbeheer.sching zijn gevestigd: Amsterdam. Emmnstrnat 35; Den Haag, Jan van Nassaustrnat 40; Leeuwarden Rufterskwartier 107; 's-Hertogenbosch, Ver verstraat 26; Arnhem, Coehoornstraat 13. RADIOPROGRAMMA DINSDAG 22 DECEMBER 1942 HILVERSUM I, 415.5 M. 7 ,5 Kinderkoor „De Krekels" (opn.). 7.30 BNO: Nieuwsberichten. 7 40 Oehtcndspel (gr8 05 Duitsche Taalcursus. 8 30 BNO: Nieuwsberichten. ?™P££JT.el PelZ'- H i0 Setuit"-" klanken ln n?»™ ^.a£. ,dcn 0aK <°Pn->- a Cello en piano io.oo Orkest Carlo Caicas.sola. 10.30 Nederlanders in vroeger tijden. Ambachtslieden en kunstenaars in Potsdam. 10 45 Orkest Carlo Carcassola. 11.15 Otto Hendriks en zijn orkest en soliste. 12 00 Almanak. 12.05 Theo Uden Masman D^r^f jn ««"orkest en gramofoonmu/irk. 12.45 BNO: Nieuwsberichten. 13.00 Omroep-Opera or kest en soliste. 13.00 Oikest Joan Lance cn or- «e£Pel. '5-00 Ik heb veel gelezen, klankbeeld. 15—0 De Amnemsche orkestvereenlglng en so list, 16.45 BNO: Nieuwsberichten. 17 00 Dc Lichte Toets, gevarieerd programma. 18.00 Concertino (gr.). 18.30 BNO: Nieuwsberichten. 18 40 Sagen en legenden uit het Llmburgschc land. Vanaf 19 15 Alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn vei binding met de studio beschikken. 19.13 Orkestmuziek van Rosslnl en Bcspiglu igr.) 19 50 Duitsche taalcursus. 20.15 Vlotte klanken, geva- concert- BNO Nieuw berichten. 22.00 Musette (gr.). 22.20 Van dc film fg. 23.00- 24 00 Nachtconcert (gr.) HILVERSUM H, 301,5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7 40 Ochtendgym nastiek 7.50 Politiek weckpraatje «opn 8 00 Bekende ouvertures (gr.). 8.30 BNO Nicuwsbe- richten, a 40 Orkesteoncert (gr 9 00 Omroep orkest. solisten en koor (opn.). 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Omroeporkest, solisten en kooi (opn 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Orgelcon cert. 11.00 Vrouwenmozaiek. 11.20 Dc Wiener Sdngerknaben (gr.). 11 30 Zang met pianobege leiding, piano en gitaar. 12.30 Wat doet de direc tie van den Landbouw 12.45 BNO Nieuwsbe richten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Gerard van Krevelen en zijn orkest, soliste en graino- foonmuziek. 14.00 Godsdienstige uitzending. 14,30 Orkest Plet van Dijk, solist cn gramofoonmuzlek. 15.30 Zonnestralen in ziekenzalen. 16.00 Een or kest van den Duitschen Arbeidsdienst (opn 16.4d BNO: Nieuwsberichten. 17.30 Omroep-Mels- jeskoor. 17.45 Spiegel van den dag en BNO Bin- nenlandsch gesproken overzicht. 18.00 Omroep- Meisjeskoor. 18 15 Neerlands stem van het Oost front. 18.30 Het Amusementsorkest en solist 19.00 BNO: Engelsche uitzending Holland and the economie reorganisation. Voor de Radio- Centrales; Het Amusementsorkest en solist. Vanaf 19.15 Alleen voor de Radio-Centi ales die over- een lijnverbinding met de studio beschik ken. 19 15 Klaas van Beeck en. zijn orkesl. 19.45 BNO: Nieuwsberichten. 19 55 Orkest Malando en solist. 20 15 Vertrouwde wijzen In bonte rij (gr 21 45 BNO: Nieuwsberichten. 22 00 BNO Actueel»* beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22 20- 74.00 Zie Hilversum I. Uw RADIO defect Bel op 14G09 RADIO MOORS N.V. KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND I FEUILLETON Irene Keller's dubbele leven Door Fred. Andreas. HOOFDSTUK XXVII. Het circus geeft een voorstelling. Aan den rand van een onbebouwd stuk grond stond in de Vico Corigliano te Napcis het Teatro del Mondo, niet veel meer dan een kermistent. De dynamo liep puffend en schokkend, doch voedde de vele witte en gekleurde lampjes die tegen den avondhemel schitterden, slechts matig. Het was zelfs voor Napolitaansche toestanden een armzalige buurt en toch zag het er naar uit, alsof de onderneming zich hier van alle ellende en wederwaardigheden der laatste weken herstellen zou. Hier verpand den de armen hun beddegoed, of slaken zich in schulden om met hun kinderen naar het Teatro del Mondo te kunnen" gaan. Directeur Spedini, feestelijk in zijn vetten rok en zijn hoogen zijden hoed vol motgaatjes pronkend, stond naast de cassa zich in do handen te wrijven. Het zou een „vol huis" worden vanavond En waarlijk, dat hadden ze wel verdiend na die magere weken. Er waren twee loketten open. Aan het ecne zat Madame Chénier, door een vriendelijk lachje haar hondengezicht verzachtend, terwijl ze de soldi met schepels opstreek en aan hef andere haar zuster, een onaanzienlijk er weinig op haar oudere zuster gelijkend per soontje, dat anders als naaister en garderobe- juffrouw een stil bestaan op den achtergrond voerde. Bij groote drukte kreeg zij steeds de andere kassa te bedienen en niet Spedini, om dat deze dan de mogelijkheid had, zich wat zakgeld toe te eigenen, wat hem niet toe kwam. Twee deurwaarders, elk met een bundeltje dwangbevellen bij zich, stonden op beschei den afstand van de cassa op wacht. Spedini was echter niet bang voor hen; ook al namen zc heden, de helft der inkomsten in beslag, dan bleef er voor allen toch nog genoeg over om weer eens op adem te komen. En op slot van zaken waren de schulden niet zoo groot, dat men het noodigsle altijd nog wel op crc- dict krijgen kon. Als het bezoelj ook slechts bij benadering zoo goed bleef als heden, kon den ze binnen veertien dagen Napels met n aardig kapitaaltje verlaten. Dr. Dael, met zijn zomerjas luchtig over den schouder, wachtte geduldig in de rij voor de cassa Na een besproken plaats gekozen en betaald te hebben, ging hij nog niet dade lijk naar binnen, doch trad op Spedini toe, die aan zijn rok gemakkelijk als dc directeur tc herkennen was. „Treedt er wellicht bij u een juffrouw Kei ler op vroeg hij. „Dc kunstenares Keiler, ja zeker," ant woordde dc directeur met een gezicht, als gold het een groote ster. „U kunt haar zoo aan stonds bewonderen in een zeer belangwek kend nummer, mijnheer. Bloemen kunt u aan elke logebewaakster afgeven en links vooraan is een bloemenkraampje Hij wees met grootsch gebaar naar den in gang en Dael, beduusd door zooveel prompt gegeven aanwijzingen, stapte daarheen zonder hem voor zyn inlichtingen te bedanken. Hij kocht een grooten bos 'rozen, maar geneerde zich, er zijn kaartje bij af te geven en prentte het de logebewaakster zoo duidelijk mogelijk in, dat die rozen voor „la signorina Irene Keiler" waren. „Si, si, signore.... si, si, signoreper Ia signorina Keiler Het was een toeval, dat de signorina Irene Keiler den heer dr. Dael niet naar zijn plaats moest brengen. Ze stond met een pakje goed- koope programma's bij den anderen ingang, scheurde de coupons van de entréekaartjes af en wees den bezoekers van den derden rang er op, dat ze geen tweeden rang mochten gaan zitten. Ze sprak Italiaansch en niet zoo heel slecht en men gehoorzaamde haar ge willig, omdat ze er mooi en blond en buitenr landsch uitzag. Irene zag er een beetje bleek cn afgemat uit. niet omdat ze zorgen, maar omdat ze. nel als de anderen, honger geleden had. Vroeger had ze zich nooit veel om haar maaltijden be kommerd; ze had gegeten, wat de pot schafte, en als ze trek kreeg in sprot of fruit, was z- gewoonweg een winkel binnengeloopen om «piot of fruit te koopen. Maar nu ze uit nood tol vasten gedwongen was, leed ze toch menig maal aan hallucinaties over biefstuk met ge bakken aardappelen, of zwezerik met boter saus en kreeg ze in haar droom zulk een ge voel van honger dat ze ervan ontwaakte Morgen of overmorgen, als ze haar geld van madame Chénier kreeg, ging ze naar een goed restaurant en at minstens voor twintig lire. Vijf lire voor behoorlijke toiletzeep en twin tig voor een middagmaal met kaas, fruit, sigaretten en koffie. Vijf en twintig lire had madame Chénier haar.beslist beloofd. Irene was echter niet slecht geluimd, kon met de menschen schetsen en lachen of «•r censehelend kindje suussen, als dat noodig was. Doch op haar bleeke gelaat vertoonde zich, sterker dan ooit, een vastberaden trek. Ze zag er uit als iemand, die de uren telt, welke hem nog van een bepaalde gebeurtenis - heiden en die dan toonen wil, wat er in hem zit. HOOFDSTUK XXVIII. Het hondennummer. Dc eerste nummers waren afgeloopen Kopermuziek schetterde schril door de tent. 1 Jsverkoopers prezen hun waar tusschen de banken aan. De buikspreker Vollini stond, voor een deel van het publiek duidelijk zicht baar, achter de fluweelen gordijnen en keek, terwijl hij zich met een smoezeligen hand doek afdroogde, met stralend gezicht in dc overvolle zaal. Al zijn grappen hadden van daag succes gehad en de lui hadden zoo hurd en zoo lang geklapt, dat hij nog tweemaal terug had moeten komen. (Wordt vervolgd) Vorming Iberisch blok. Overleg Jordana-Salazar. Tijdens een maaltijd in het histo rische palcis te Sintra hebben de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Jordana, en de Portugeesche mi nisterpresident Salazar redevoeringen gehouden, waarin voor de eerste maal tot uitdrukking kwam, dat Spanje en Por tugal besloten hebben samen een Iberisch blok te vormen. Dit blok heeft naar minister Jordana verklaarde, tot taak de gemeenschappelijke belangen der beide Iberische volken op uniforme wijze te vertegenwoordigen en te verde digen. Spanje en Portugal zullen ge meenschappelijk strijden voor de idealen, waarvoor de strijders in den Spaansehon vrijheidsstrijd zich hebben gegeven. De anti-communistische hou ding der beide landen was destijds even als thans dezelfde en binnen het Iberi- landen gelegenheid vinden vor haar schc blok zal de jeugd der bei de idealen te strijden. De Spaansche minister van buitenland sche zaken graaf Jordana heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan den Portugeeschen minister-president Salazar. Zaterdag is Jordana ook door den Portu geeschen president Carmona ontvangen. Zaterdag is Jordana door den Portugee schen president Carmona ontvangen. Het onderhoud met Salazar duurde ruim drie uur. Alleen de particuliere secre taris van Salazar en de adjudant van Jor- lana waren daarbij aanwezig. In politieke kringen wordt er op gewe zen, dat de gemeenschappelijke gronds'ap .•an de Spaansche en Portugeesche buiten landsche politiek de bestrijding van hM ommumsme is. Beide landen wenschc den vrede in dit deel van' Eurooa te be louden en elke poging tot aantasting hun ner souvereinitcitsrechten in Europa zo vel als in Afrika te verijdelen. Ter eere van Jordana heeft de Portuee che president Zaterdagavond een maaltijd gegeven. In zijn antwoord op een rede van Carmo na zeide Jordana, dat. de broederlijk vriendschap wordt versterkt door de ge neenschapneliike taak. opgelegd door d' egenwoordige omstandigheden en zo' ïoodzakelijk voor do volken, die een ver nietiging van dc Westersche cultuur wilier -erhiiidcren. De pcninsulaire politiek steunt lus op een gemeenschappelijk besef van het jelang van alle volken. Salazar heel t in /.(jn rede aan den maal tijd o.a. verklaard: Ook na het uitbreken van den oorlog heel't het schier-eiland kalmte cn goede verstandhouding bewaard. Echter is het on rechtvaardig Spanje en Portugal te willen beschuldigen van onverschilligheid ten aanzien van de toekomst van Europa. Het is geen egoïsme of onverschilligheid, da* bleven, dorh slechts het bewust Zijn van een het schiereiland verre van don oorlog is ge- hoogeren plicht, dien Salazar „bewustzijn der humaniteit" noemde. Deze denkwijze, die beide volken van het schelreiland ge meen hebben, vormt een wardevolle poli- tieken factor, niet slechts in dienst van Portugal en Spanje, doch ook voor de overige volken en den vrede tusschen deze. Generaal Franco heeft inmiddels een korte toespraak gehouden bij het einde van den cursus aan de hoogere krijgsschool te Madrid. Hij zeide, dat Spanje op grond van de militaire voorbereiding van het ge- heele volk meester van den toestand is en de toekomst rustig tegemoet kan zien. De Spaansche ambassadeur te Londen le; hertog van Alva, is Zaterdagmiddag per vliegtuig van Lissabon tc Madrid aange komen. Diplomatie te Ankara. Na zijn terugkeer uit de Ver. Staten heeft de Amerikaansehe ambassadeur Steinhardt zijn diplomatieke activiteit zeer intensief hervat. In zijn gesprekken tracht hij de Turken te overtuigen van de ver hoogde Amerikaansehe productie. In diplo matieke kringen te Ankara wordt thans de zoogenaamde verklaring van Steinhardt be sproken, dat Turkije zjn spoorwegnet var. het Zuiden des lands naar de Zwarte Zee kust van de Sovjet-Unie ter beschikking dient te stellen voor het transitovervoer van materiaal. In Turksche kringen wordt ech ter bestreden, dat Steinhardt een dergelijke verklaring zou hebben afgelegd, omdat men het onwaarschijnlijk acht. dat de Ameri kaansehe ambassadeur een thema aanroert, waarby hij zeker op een weigering kan rekenen. Naar verluidt, tracht de ambassadeur bovendien een gemeenschappelijke Amen ka a nsch-Engelsch -Sov j e t-R u saisc h e ga rantie te verkrijgen voor de onschendbaar heid der Turksche grenzen. In welingelichte kringen acht men de kansen op succes voor een dergelijke diplo matieke actie zeer gering, daar van Turk sche zijde niet het verlangen naar een garantie-verklaring te kennen is gegeven. Voorloopig heeft het den schijn, dat de Amerikaansehe ambassadeur met alle mo gelijke politieke en economische projecten voor den dag komt om tenminste een be ginpunt tc hebben. De van Istanbocl naar Ankara vertrok ken Turksche ambassadeur te Berlijn. Sof fit Arikan heeft inmiddels voor zijn "Vertrek verklaard, dat hij van Berlijn de schit terendste indrukken medebracht. Luchtaanval op York. In den nacht van 17 op 18 December is de Engelsche stad York door een formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen aange vallen, die hun bommen lieten vallen op de ruim 80.000 inwoners tellende belangrijke industriestad. Na hevige ontploffingen bra ken er in de stad verscheidene branden uit. Duitsch weermachtsberlcht van Zaterdag. NIEUWE KOMEET ONTDEKT. Het Duitsche weermachtfeericht van Za terdag luidde: „In het gebied van den Terek zijn her haalde aanvallen van den vijand, deels in verbitterde gevechten op korten afstand, mislukt. In tegenaanvallen werden in ge reedheid gebrachte troepen uiteengedreven en daarby zijn 420 gevangenen binnenge bracht. Duitsche en Roemeensc-he troepen hebben den vijand tusschen Wolga en Don on danks taaien tegenstand verder naar het Noord-Oosten teruggeworpen. Bij tegen aanvallen verloren de Sovjets hier 22 tanks. In Stalingrad en in de groote bocht van den Don werden vijandelijke aanvallen af geweerd. Aan het front aan den Don zetten de Sovjets hun aanvallen met sterke strijd krachten voort. Duitsche en Italiaansche troepen brachten den vijand in samen- Te Amsterdam Is uit een boekbinderij werking met luchtstrijdkrachten en bat- aun de Lmdengracht een groote partij boek- terijen afweergeschut zware verliezen toe. bindersllnncn van ongeveer 3y2 km lengte cn Op een nauwe ruimte verloren de bolsje- ter waarde van J 5000 gestolen wieken alleen ruim 50 tanks. - De 75-jarlge heer 1 J. Mijzen uit Benne- In den Centralen en Noordelijken sector kom, die op reis was naar Wassenaar is op mislukten plaatselijke aanvallen der bolsje-het station Ede-Wageningen bij het instappen wieken. Stoottroepen hebben aan het front tusschen het perron en den trein gevallen van Kandalaksje een aantal vijandelijke Toen de trein vertrokken was, vond men zijn gevechtsposities met haar bemanning ver- lijk. r-, -,. u Hl aantal Engelsche en Amerikaansehe De operaties der Duitsche en Italiaansche piloten en leden der bemanning der vlieg- troepenjn Libye werden systematisch voort- tuigen die in Spanje noodlandingen hebben De Koningsbergsche astronoom Fedtke heelt een komeet ontdekt, van de 8ste groot te, met sterachtige kern en rond nevelom hulsel, aan den oostelijken hemel bij Jupi ter, vanwaar ze zich naar de Groote Beer beweegt. De nog staartlooze komeet, „Carl Fedtke" genoemd, is voor het ongewapende oog nog niet zichtbaar maar daar üe komeet de aarde nadert, zal zij ook voor het bloote oog zichtbaar worden. KOKMEENSCH GRAAN VOOR ATHENE. De Roemeensche regeering heeft de stad Athene honderd wagons graan geschonken. De minister van piopaganda heelt 11) wa gons graan naar Saloniki gezonden. Voorts wordt de uitvoer van 30U wagons graan naar Griekenland voorbereid. KORT NIEUWS aanvallen zijn twee Duitsche vliegtuigen niet op hun Dasis teruggekeerd. gezet. Daarbij werden in harde gevechten wederom 21 Britsche tanks vernield. Dc haven van Tobroek en het vliegveld Lucea op Malta werden des nachts fel gebombar deerd. Ten Noord-Westen van Benghazi is een groot vijandelijk vrachtschip zwaar be schadigd. In Tunis hebben Duitsch-Italiaansche luchtstrijdkrachten voortdurend troepen concentraties van den vijand bij Medjez cl Bab met goed effect bestreden Het Britscb-Amerikaansche luchtwapen heeft Vrijdag 13 vliegtuigen verloren. Drie Duitsche toestellen keerden niet terug van hun vlucht. Gevechtsvliegtuigen en jagers hebben overdag de bestrijding van voor den oorlog belangrijke doelen in het Zuiden van Engeland voortgezet. De vijand heeft in het Westen vier vlieg tuigen verloren. Een eigen toestel wordt •ermist. Het leven van den Paus verfilmd. Een film over het leven van paus Pi n '<1I. de eerste film over het leven van eer- Paus. die bovendien een beeld geeft van cl teheele organisatie van de katholieke kerk s in Rome gedraaid. De titel luidt: Pastor Yngelicus. De film toont de jeugd van Tugenio Pacelli en het begin van zijn pries- erlijke loopbaan. Dan volgt de diplomatie ke loopbaan van den jongen priester, die ■ls vertegenwoordiger van de H. Stoel o.m n Münohen, Buenos Aires, Boedapest er. Berlijn vertoeft, voorts het dagolijksche leven van den Paus, zijn ochtend- en ivondgebed in particuliere kapel, zijn ont vangsten van vertegenwoordigers der jooge geestelijkheid en hooggeplaatste staatslieden en zijn openbare audiënties. Een deel is gewijd aan het vredeswerk van den Paus, de zorg voor de krijs gevangenen, het radiostation van den Paus. dat in dienst gesteld is van het opsporen van vermisten. Bovendien worden opna men getoond van de schitterende vertrek ken \an het Vaticaan en van den arbeid der katholieke kerk, die in het Vaticaan haar middepunt heeft. Maatregelen Fascistische partij. Op grond van een verordening van den Duce is de fascistische partij met al haar organisaties onderworpen aan de bepalin gen der burgerlijke mobilisatie. De Duce heeft het bestuur van de Fascis tische partij gewijzigd. Het nieuwe partij bestuur bestaat uit vier vice-secretarisscn, vijf leden der regeering, die krachtens hun ministerieele positie lid van het partijbe stuur zijn, alsmede uit elf vooraanstaande fascisten. In hun officieele functie van ver tegenwoordigers van hun ressorts behooren tot het partijbestuur o.m. de staatssecre taris van het ministerie van binnenlandsehc zaken Guidi en de chef van den gcneralen staf der fascistische militie. Onder de overige leden bevinden zich de federale secretaris sen van de thans door luchtaanvallen be dreigde gebieden (Genua, Milaan, Turijn, Palermo, Ferrara, Verona en Livorno. Hoogste eer voor Munos Grande. Generaal Franco heeft aan lt.-gen. Munoz Grande, den bevelhebber der Blauwe Divi sie, die van het Oostelijk front is terugge keerd, wegens zijn uitzonderlijke verdien sten de Orde van den Palmtak in zilver verleend. Dit is de hoogste onderscheiding der Fa- lange. die na den dood van haar stichter. Jose Antonio Primo de Rivera, thans voor het perst aan een Spanjaard wordt toege kend. Nieuwe Italiaansche vliegtuigtypen. Het Itaüaansi-h*» mtnbiterl* van tueht- vaart maakt officieel Itekend, «Int verschil lende nieuwe vlieg tuk; m«>«U>iieu aan dc Ita- liaanfiche luchtmacht zijn toegevoegd. Do nieuwe machines zijn bijzonder gowchtkt aanvallen op gepantserde Mrtjdkrach ten. Spaansch schip opgebracht Naar uit La Linea wordt gemeld, hebben de Engelschen het Spaansche schip „Siddi Ifni" in de Straat van Gibraltar opgebracht en gedwongen de haven van Gibraltar bin nen te Varen, Sedert verscheidene dagen wordt het Spaansche schip door de Engel schen doorzocht, zonder dat er aanwijzingen bestaan dat het schip wordt vrijgelaten. gemaakt, bedraagt op het oogenblik 200. Onder hen bevinden zich 35 leden van de beman ningen van vliegende forten. Mohammed I'ahlavi. de regent van Iran, is in Cairo aangekomen. Hij is vergezeld van generaal Nocri Said, den premier van Iran Doordat Vrijdagnacht op grond van de regeeringsverordening 7 millioen auto's xn de Amerikaansehe staten aan de Atlantische Kilst buiten dienst moeten worden gesteld, is het verkeersprobleem te New-York in hooge mate verscherpt. Ondergrondsche en trams worden door het publiek bestormd, waardoor een onhoudbare toestand is ont staan. Bij het neerstorten van een vliegtuig dat op weg was van Zuid-Afrika naar het midden-Oosten. is"een aantal hooge offi cieren om het leven gekomen, onder wie de commandant der Zuid-Afrikaansche divisie Libye, generaal-majoor Den Pienaar. De president der Chineesche nationale regeering te Nanking, Wang Tsjing-Wei. is te Tokio om zijn gclukwenschen voor de successen der Japansche strijdkrachten over tc brengen en de Chineesch-Japansehe be trekkingen te versterken. Volgens den Engelschen nieuwsdienst meldt de Daily Mail, dat er in Engeland met Kerstifiis geen extra-rantsoenen wor den uitgereikt. Naar de Britsche bei ichtendienst uit Can berra meldt, heeft de Australische minister van buitenlandsche zaken, Evatt, medege deeld, dat het verbod van de communisti sche partij pers is opgeheven. Tentoonstelling van St. Lucas te Amsterdam. Dc tcnoonstelling van St. Lucas, die Zater dagmiddag in het Stedelijk Museum te Am sterdam geopend is. bevat ruim honderdvijf- tig inzendingen, waarvan ongeveer een derde uit bloemstukken en stillevens bestaat. Een groot werkstuk van den Amsterdam- tchen schilder Wout Schram, een stilleven met een koperen melkkan en een schaal waar op peren »*n appels prijken, behoort tot dc werken, die het eerst het oog van den be zoeker op zich vestigen. Schram is een kun stenaar met een llatteerend penseel. Het los gegroepeerde, fleurige ooft bij dc glanzende kan heeft hij bekoorlijk geschilderd. Een compositie van Johan Ponsioen treft door do pittige expressie der dingen, hun on derlinge verbondenheid en warme kleuren. Ponsioen toont zich in dit stilleven een geest verwant van den jong gestorven schilder Dick Kot. Dc sterke eenvoud van alledaagsche ge bruiksvoorwerpen nis een blauw arbeiders- kruikje, dc diepte van een kleur, zooals het rood van een geranium, de droge materie der dorre bladeren, die de compositie als in een omlijsting gevat houden, zijn stuk voor stuk markant van schildering rn vormen een kern achtig gerangschikt geheel. Zij. die het kleine «eren zullen ongetwijfeld Voerman Jr.'s poëtische bioemstukje met de witte bloemetjes ln de groene gemberpot niet ongezien voorbijloopen. Van mevr. Nlta Hom burg Hannemu ziet nien een expressieve bou quet rozen, van H. IJkelenstam een even kun dig nis gevoelig geschilderde schaal met ap pelen en van L. van der Vlist een gedistin geerd getoond stilleven met een witte kan en een bruine urn. De onlangs overleden Amsterdamsche schil deri's mej A C van den Berg wordt door een drirtnl sierlijk geschilderde bloemstukken op waardige wijze herdacht. Buiten de bloemstukken en stillevens zijn cr ook tal van landschappen, stadsgezichten. Interieurs, portretten cn figuren. Ben .schilder van een cc ht degelijk Hol- landsch karakter toont zich Bart Peizcl in een zorgvuldige weergave van de monumen tale poort te Woudrlchem, met een fraaien doorkijk en gezellige Stof fa ge. zooals een huif kar op den voorgrond Ecnige oude huizen van W. A. Knip zijn in ccn klaar licht weer gegeven. Van ecnige Haarlemmer*1 en oud-Haarlem mers noem ik A. G. Hulshoff Pol's nevelig landrchop met den watermolen, die het water schuimend stort in een bladstil kanaal, een Intiem boerenhuisje met keurige blommen in het lommerrijke tuintje ven Jacob Ritsema, Boot's verdienstelijk portret van een Spaarn- dnmmor, een fluweelig getoonde witte Gloxi nia door W A. van der Qolk, een portret van den cellist Johan de Nobel, -verdiept in zijn spel. door Waalko Dlngcmans Jr.. en van Dr. D. M. Hoogeveen ern wat druk stilleven met een knap geschilderden roodkoperen bak. Van den beeldhouwer Charles Weddepohl (vindt men hier een paar gevoelige Chamotte maskers. t JAN D. VOSKUIL.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 2