REMBRANDT fraNS Hals PALACE HET WITTE ESCADRON ZIJN ZOON PYGMALION KERSTAGENDA Groot Muzikaal Schouwspel POPULAIR OPERA-EN OPERETTECONCERT HUGO DE GROOT GESLOTEN C. J. van den Broek Opdrachten tot Stoomen Ulossepü Een herinnering VERMAAT'S KONIJNENVELLEN en ALLE SOORTEN VELLEN E D E G O - Rijwielverhuur ORGEL 21-61 »qui»wa ZZ ScpsuaoAl X 20£ ON auvaxwt 9L8Z STADSNIEUWS Mr. Dr. F. A. Bijvoet neemt ontslag als wethouder. Naar wij vernemen heeft Mr. Dr. F. A. Bijvoet eervol ontslag gevraagd als wet houder van Haarlem. De burgemeester heeft dit eervol ontslag verleend en den heer Bijvoet daarbij bijzonderen clank ge bracht voor den velen en vruchtdragenden arbeid in het belang der gemeente Haarlem verricht. Met den heer Bijvoet verliest Haar lem een wethouder, die op een uitnemenden staat van dienst kan wijzen. Nadat hij op 11 Juli 1927 op 26-jarigen leeftijd tot lid van den Haarlemschen Gemeenteraad was ge kozen,wees dit college hem in September 1939 aan als lid van het College van Bur gemeester en Wethouders. Bij de verdeeling der functies werd hem daarbij de porte feuille van Financiën toevertrouwd. Had de heer Bijvoet zich te voren doen kennen als een wei-onderlegd ambitieus raadslid hij was langen tijd voorzitter der R K. fractie en voorzitter der gecom bineerde rechtsche fracties als wethouder van Financiën vatte hij onmiddellijk den arbeid krachtig aan en verwierf zich daar door groote waardecring. Ook onder de sinds dien gewijzigde omstandigheden bleef hij zijn ambt vervullen. Het veelomvattende, moeilijke werk dat hij de laatste jaren heeft verzet, geeft hem recht op blijvende erkentelijkheid. Naar wij vernemen zal de heer Bijvoet in functie blijven tot dat zijn opvolger is benoemd. Betere vischvoorziening. Vischhal weer in gebruik voor den handel, niet voor publiek. Thans is ook voor Haarlem, Bloemendaal en Heemstede een gewijzigde en daardoor doel matiger regeling getrotfen voor de vischvoor ziening. Daarbij is bepaald, dat elke aflevering van visch (alle versche en verduurzaamde zee- visch, zoetwatervisch en mosselen, met uit zondering van ansjovis, zalm, forel, alsmede in glas of blik verpakte vischconserven en ingelegde mosselen) moet geschieden via de Vischhal aan de Groote Markt. Groothande laren, bewerkers en verwerkers van visch, aangewezen door de Nede-rlandsche Visschc- rijcentrale. zijn verplicht wekelijks een door deze Centrale vast te stellen hoeveelheid visch aan de Vischhal af te leveren. Tevens dienen zij er voor te zorgen, dat de aflevering zoo gelijkmatig mogelijk over de geheele week wordt verdeeld onder de daarvoor in aanmer king komende kleinhandelaren (winkeliers en venters). De Visscherijcentrale geeft daartoe aanwijzingen aan den burgemeester en wijst ook de kleinhandelaren aan. De handelaren mogen op geen andere wijze hun visch betrek ken. Verder mogen zij de toegewezen visch alleen verkoopen in vischwinkels en visch- hallen en op door den burgemeester aange wezen plaatsen. De bij de verdeeling toegewezen hoeveel heid visch mag niet worden achtergehouden voor bezorging aan huis of restaurants, maar dient geheel aan den consument te worden verkocht in den winkel, de ha! of op de stand plaats. De Visscherijcentrale kan schriftelijke toestemming tot verkoop aan andere afnemers verleenen. Het rookan van toegewezen visch is zonder schriftelijke vergunning van de Visscherijcen trale verboden. Groot- en kleinhandelaren, die deze rege ling overtreden, kunnen voor bepaalden of onbepaalden tijd van de verdeeling van visch worden uitgesloten. Deze regeling beteekent dus, dat de Visch hal op de Groote Markt weer gebruikt wordt, echter uitsluitend voor handelaren die visch moeten brengen of halen. Verkoop voor het publiek heeft niet plaats. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van de nieuwe distri butiebescheiden is het morgen de laatste dag. Alsdan hebben degenen, die tot heden verzuimden de bescheiden in ontvangst te nemen, alsnog gelegenheid zulks te doen. FAILLISSEMENTEN. Door het verbindend worden der Uit- deelingslijst is geëindigd het faillissement van de Commanditaire Vennootschap Ge broeders Luppens en Co., aannemersbedrijf gevestigd te IJmuiden, gemeente Vel.sen. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Armbandje, Sman, Kerklaan 34, Heemstede; Bril in etui. Bos, Kerkhófstraat 7; Bril, Mol, Gen. Cronjéstraat 21; Boter, Kool, Van Zeg- gelenstraat 30; Garen, Helms, Reitzstraat 40; Hond, Vis, Zaanweg 46, Wormerveor; Hand mof, Hovenier, Benviljoenstraat 22, Hand schoenen, Dlkmann, Van Zeggelenplein 66; Si garenkoker, v. d. Berg, Jan Haringstraat 13; Manchetknoop. Pebesma, Lindenstraat 33; Muts, Betz, Obistraat 69; Overall, v. Liemt, Middenlaan 14; Portemonnaie met inhoud, Geukers, Wilgenstraat 69; id v. d. Wiel, Wel tevredenplein 15; ld.: Huisman, Marnixstraat f.4; Rijwiel, Bakker, Ruijsdaelstraat 11 zwart; Shawl, Petrie, Hyacintenlaan 49; Tasch met in houd: Koenders, Heemsteedsche Dreef 132; ld.- v. Steijnen, Koudenhorn 50 rood; id.: Bung. Ursulastraat 2; id.: D. Stolken, Gen. Bothastr. 6; Vijlen: Hut. Berkenstraat 27; Worsten: Openbaar Slachthuis; Zakje met inhoud, Bur. van Politie, Smedestraat 9. Armband. Visser. Doelstraat 23 rd.: horloge Eggelte. Schouwtjeslaan 48; handschoenen, Knij per. Welgelegenstraat 25; handbeschernier. v. Zijtveld, Pijlslaan 2: hond. Vogel. Ooster Tuin dorplaan 3; hond, Ponjee, Fr. Halsstraat 27 rd.; hond. Menslng, Pr. Steljnstraat 35; kruis, v. d' Veen, Schouwburgstraat 33; poes. Sweers, Voor helmstraat 66; portemonnaie met lnh„ v. d. Voort, Barendsestraat 26 zw.; portemonnaie met inh., v. d. Made, Roosveldstraat 63; portemonnaie met Inh., SillevisSmit, Westerhoutstraat 46; vulpen, Gerritsen, Merovingenstraat SB; want. v. Poor ten, Oranjestraat 176; wanten, v. Veen. fichouwburgstraat 33; Door den voorzitter van het Verbond van Nederiandsche Journa listen, den heer P. J. van Megchelen, werd te Den Haag de prijs van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten uitgereikt aan de heeren Hoogterp, mr. Huyts en Lindeman. De heer P. J. van Megchelen feliciteert den eersten prijswinnaar, den heer S. S. Hoog terp. In het midden mr. Huyts, 2e prijs- en links de heer Lindeman. 3e prijswinnaar. (Polygoon/Meijer Pax c) De Haagsche politie heeft pro ces-verbaal opge maakt tegen den student B. M, Deze had zestien distributiestam kaarten in zijn be zit, welke hij voor flinke sommen, zelfs tot honderd gulden per stuk had gekocht. Dc student is in be waring gesteld. Nederland's eerste journaliste Henriette van der Mey, heeft Maan dag onder zeer groote belangstel ling haar 92en ver jaardag gevierd Tal van telegram men alsmede veel bloemstukken werden aan haar woning in het Ro zenlaantje te La ren (N.-H.) afge- gegeven. Volksconcert der H.O.V. Dr. Arend Koole bracht op dit Volks concert van Dinsdagavond een integraal Nederlandsch programma van overdadige lengte: twee pianoconcerten (van Willem Andriessen en van Willem Landré), de Ballade van Osc. van Hemel, de Piet Hein- Rhapsodie van Peter van Anrooy en een Symphonisch Orkeststuk van Joh. Kolvers. De avond zou er aan gewonnen hebben als dit laatste stuk maar weggebleven ware, laat ons zeggen: uitgesteld tot een andere gelegenheid; want het kon primo best ge mist worden en secundo het was verre van podium-rijp en bezorgde den dirigent en tevens het orkest een paar hachelijke oogen- blikken. Dat zoo iets vandaag of morgen gebeuren zou, was te verwachten, want onze nieuwe dirigent neemt in zijn overmoedig heid al te veel hooi op zijn vork. Laat hij dat nog tijdig inzien en zich ernstig op zijn taak bezinnen, want een herhaling van ge vallen als dezen avond voorkwamen zou be denkelijk zijn. Wij hebben in Koole ge loofd en rechtuit gezegd wij gelooven nog in hem en willen hem graag crediet geven; maar wij zouden aan onzen plicht te kort schieten, indien wij oogen en ooren sloten voor de gevaren van zijn carrière en voor de belangen van ons orkest. Wij wen- schen Koole het geduld toe van zijn voor ganger Verhey, die langzaam maar degelijk doorwrocht zijn repertoire opbouwde. Ondertusschen kunnen wij van het Symphonisch Orkeststuk van Joh. Kolvers niet veel meer vertellen, dan dat het een ernstige poging bleek te zijn om uit één rhythmische kern een vrij omvangrijk stuk op te bouwen. De Ballade van Oscar van Hemel genoot een goede reproductie; de langzame mid denmoot klonk heel wat expressiever dan verleden Zondag. Dit, en meer nog het aan- vangsdeel van deze choreografische parti tuur, bevestigde bij ons de zeer gunstige indrukken van de eerste auditie. Het slot deel is lang niet zoo sterk en ook minder oorspronkelijk; Rimsky's Shéherazade spookt er aardig in rond. De pianist Paul Niessing was dus solist met het concert dat Willem Andriessen in dertijd voor zijn Prix d' Excellence schreef en met het Romantisch Pianoconcert van Willem Landré, een minder uitvoerig werk dan dat van Andriessen, maar dut op menig punt wel zeer geslaagd mag heeten; alleen het Andante verwatert eenigszins. Het stuk is kleurig georchestreerd en goed geponde- reerd, wat ook aan de solopartij ten goede komt. Niessing speelde beide werken met knappe techniek en bezielde stuwing. Een schommelende Piet Hein-Rhapsodie besloot het concert. JOS. DE KLERK. SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS. Het spreekuur van den Wethouder van Onderwijs zal Woensdag, 30 December 1942 niet worden gehouden. Museum aan de Nieuwe Gracht. Vroegere woning van den commissaris als museum. Er bestaan plannen van c ning van wijlen mr. dr. A. baron Röell, commissaris der provincie aan de Nieuwe Gracht 7. een museum te maken. De ver trekken in deze woning zijn van dien aard, dat ze de moeite waard zijn zc tot museum in te richten. Het is de bedoeling, een deel te reser- vceren voor de historische vertrekken uit het Paviljoen Welgelegen (gebouw der Provinciale Griffie), welke dezer dagen gesloten zijn voor het publick. Zooals be kend zijn er drie vertrekken, welke her inneren aan het verblijf van 1808 tot 1810 van Koning Lode wijk Napoleon en aan het verblijf van 1814 tot 1820 van Prinses Wilhelmina van Pruissen, de weduwe van Stadhouder Willem V. In een der vertrek ken is het empire ameublement uit de koninklijke slaapkamer opgesteld. Er is een commissie samengesteld, die dc plannen tot het inrichten van het museum uitwerkt. De bedoeling is het geheel in Na poleontische stijl in te richten, daar de STAATSVISSCIIERSHAVENBEDRIJF IJMUIDEN. Bij beschikking van den Secretaris generaal van het Departement van Water staat is benoemd tot lid van de commissie van advies voor het Staatsvisschcrshaven- bedrijf te IJmuiden de heer mr. C. J. M Schaepman, wnd. directeur van den Rijks waterstaat te 's Gravenhage. KERSTFEEST N. S. FRAUENSCHAFT Op Zondag 20 December vond In Haarlem in hotel „De Leeuwerik" een kerstfeest der N. S. Frauenschaft - Deutschcs Frauenwerk Ortsgruppe Haarlem plaats. Na het begroetlngslled der B. D. M, ont stok de jeugdgroep onder het declameeren van zinvolle spreuken de kaarsen van de nam oud volksgebruik versierde lichtkransen. Vervolgens begroette de leidster der Orts gruppe, mevrouw Bcrgmann, de vrouwen en de aanwezige gasten en noodde hen aan te zit ten aan de feestelijk met kerstemblemen ver sierde tafels om koffie met koek te gebruiken. Dc kindergroep vermaakte do aanwezigen met vlot voorgedragen kerstliederen. Vervolgens sprak de Ortsgruppenlcider der N.S.D.A.P., P. GJBGerisch, die den wenseh uit sprak, dat het volgende kerstfeest een werke lijk feest van den vrede zal mogen zijn. Groote belangstelling genoot weer de ten toonstelling van de N. S. Frauenschaft Deut schcs Frauenwerk „Hoe men uit oude dingen nieuwe kan maken". Aardige breiwerkjes, kleedjes, pantoffels e. d. kon men er bewon deren. Het goed geslaagde feesl verliep naar dc volle tevredenheid der deelneemsters en or ganisatrices. „Adam in ballingschap". Het Amsterdamsch Tooneel. Onder regie van Cor Hermus heeft hel Am sterdamsch Tooneel gisteren in den Stads- schouwburg een voorstelling gegeven van Vondel's „Adam in ballingschap". Een voor stelling die verraste door haar beweeglijke, soms bijna speelsche regie, welke Vondel le vendiger maakte dan de „prins onzer dich ters" als dramaturg eigenlijk is. Hermus beschikt dan ook over alle hulp middelen om daartoe te geraken: over het orkest der Opera, met Otto Glasstra van Loon als dirigent, dat de illustratieve muziek van Theo van der Bijl ook waarlijk illustratief in terpreteerde; over het ballet van Yvonne Gcorgi, dat o.i. ditmaal vrij overbodjg was, gezien de ongecompliceerdheid der schaar- sche dansbewegingen en in de eerste plaats over een keur van 's lands beste acteurs. Vondel vraagt zelden acteurs,, altijd decla mators. En het was een teleurstellend ver schijnsel, dat slechts enkele leden van dit eminente gbzelschap in staat bleken, den alexandrijn uit onze gouden eeuw naar be- hooren voor te dragen. Maar al te dikwijls bleef het proza, zooals in den mond van Henri Eerens (Gabriel), werd het vers gekneld in schoolsche dictie en begeleid door schoolsche maniertjes, bijvoorbeeld door Elise Hoomans (Eva), of ging het geheel teloor in een al te rhythmischen cadans, zooals bij de meeste ver tolkers. 'are schoonheid van het vers schonken in hoofdzaak Johan Schmitz en Vera Bon dam. deze als aanvoerster der Rei van Wacht- engelen, Schmitz in zijn bewogen, mcnsche- lijke en toch serene creatie van Adam. Een creatie waarin ook de tragiek vollen vorm aannam, sterker dan in één andere. Jammer voor de geheele vertooning, dat hem geen an dere Eva terzijde stond bij het schragen van deze taal- en dramatische schoonheid Moeten we veel als mislukt beschouwen, gisteravond het genoemde verhevene was voldoende om ons van een grootschen too- neelavond te doen gewagen. M. SYBR. KOOPS DE REVUE BIJ DE COÖPERATIE Het was een goede gedachte van het bestuur van „Dc Eendracht" om voor de leden der coöperatie in een tweetal bijeenkomsten het rcvuegezclschap „Brckvoort-Prins" uit De venter te doen optreden. De buitengewone bijval die het gezelschap ten deel viel bewees de goede keuze van dit gezelschap, dat ook nu weer zijn goeden naam handhaafde. Dc heer en mevrouw Brckvoort en de hoer Prins traden in schetsjes op, ter wijl de tenor Johan Stieber, begeleid door den pianist-accordeonist Leendert Heynen, die zich ook als solist liet hooren, van schoo- nen zang deed genieten. Het succes der op tredenden was groot en welverdiend. OVER DEN INVLOED VAN DE MAAN OP HET WF.ER. Dr. S. W. Visser De Bilt) sprak voor de afdeeling Haarlem over aen invloed van de maan op het weer en belichtte daarbij den strijd, die er tusschen het al oude volksgeloof en de wetenschappelijke wereld nog altijd heerscht. Bij de historische inleiding beschreef spreker, hoe o.a. de Babyloniërs bij het vaststellen van den gunstigsten zaaitijd niet konden afgaan op de verschillende zonshoogten, zooals dit in de gematigde treken op aarde kan geschieden. Zij moesten afgaan op de sterrenbeelden, die bij zonsondergang aan den oostelijken ho rizon opkwamen. Daar deze sterrenbeel den in den loop van het jaar steeds wisscl- len, lag het voor de hand een recht sreeksen verband te leggen tusschen de sterren en het eveneens periodiek wisse lende weer. Later worden ook de planeten en de maan in deze beschouwing betrok ken. Dit is de oorsprong van het volks geloof. Komende tot de werkelijk vaststaande feiten, noemde spreker den invloed, dien de maan heeft op den barometerstand en als gevolg daarvan op de temperatuur en de windsnelheid. In onze streken is de variatie in den barometerstand slechts 0.01 mm, in de temperatuur 0.001 gr. C. en in Ie windsnelheid 0.2 cm/sec. Dit zijn bedragen, die volkomen in het niet vallen bij de veranderingen, die door andere oorzaken ontstaan. Spreker besloot met de opmerking, dat door deze onderzoekingen is bewezen, dat de maan op het weer in het geheel geen invloed kan uitoefenen. SPREEKUUR VAN DEN BURGEMEESTER Na Woensdag 6 Januari zal het volgende ..preekuur van den burgemeester gehouden worden op Vrijdag 15 Januari, en vervol gens weer gewoon op iederen Vrijdag. KERSTWIJDING VOOR JONGENS Zondag 27 December zal in dc Waalsche Kerk op het Begijnhof een Kerstwijding voor jongens worden gehouden. Sprekers zijn ds. 1. P. v. d. Waal en enkele jongens. Muzikale medewerking wordt verleend. Ten kijkje in de zaal tijdens den maaitijd. iFoto Peperkamp) AGENDA Woensdag 23 Dec. Stadsschouwburg piano recital George van Renesse. 7.30 uur. Gebouw L Mnrgarcthastraal 13: Kcrstwljdingsavond, 7 30 uur. Rembrandt: „Lied dor Puszta", 2.30. 6 30 cn 8.45 uur (toegang 14 jaar). Luxor: Wordt nöoit verliefd", 2 30, 6 30 cn 8.45 uur (toegang 18 jaar). Frans Ilals: „Zeven jaren pech", 230. 6.30 en 8.45 uur (alle leeftijden). Palace: „Percy neemt vacantie", 2.00, 6 30 cn 8.45 uur (toegang 18 jaar). Moviac: „Negentig minuten oponthoud", 7.00- en 9.00 uur (toegang 14 jaar). De gelaarsde kat 10 cn 2 uur (alle leeftijden). Donderdag 24 Dcc. Stadsschouwburg: Jeugd voorstelling ..Aladdin en de wonderlamp". 2 uur. Begijnhofkapel: Kerstdienst 8 uur. Bios copen* middag- en avondvoorstellingen. De tuchtrechter vonnist. In het zuivelbedrijf van L. W. uit Aer- denhout was een groot tekort aan bonnen ontslaan. Volgens W. was dit gebeurd in den lijd. dat hij geen controle kon uitoefenen verband met het overlijden van zijn vrouw In dien tijd zou waarschijnlijk hij vermoed de dit althans, doch had geen bewijs kunnen leveren en daarom niets bij de politie aan gegeven een zijner personeelsleden, belast met het sorteeren en opplakken der boterbon nen, eenige van déze waardevolle papiertjes meegenomen hebben. De ambtenaar zei, dat hiervan geen bewijs was geleverd, en dat in ieder geval de controle zeer slap en onvol doende was geweest, want anders had het niet kunnen en mogen voorkomen. Hij stelde een boete van 1500 voor. De tuchtrechter ver oordeelde W. lot betaling van een boete van 1000. Ook bij de N.V. De Landbouw was ten lasts gelegd, dat boter zonder bonnen was af geleverd, subsidiair dat er bonnen tekort wa ren geweest, hetgeen bleek te liggen in het feit, dat een 500-tal wikkels was verdwenen. Deze wikkels, waarin de boter wordt verpakt, lagen op een zolder en waren bestemd voor natuurboter, die de firma niet meer leverde. Toch vertegenwoordigden zij een zekere waar de, omdat deze wikkels in dezen vorm nog te gebruiken zijn. Nu bleek, dat de werkster der N.V., belast met het schoonhouden den zolder, de papieren (wikkels) erg vies had gevonden en ze daarom in den fabrieks- oven had gegooid. De ambtenaar kon zich met deze slordigheid niet vereenigen en achtte bo vendien niet bewezen dat de werkster inder daad de wikkels in het vuur had geworpen en hij adviseerde een boete van 1500. Mr. Goot, ds raadsman van de N.V., meende dat het hier een zeer onbelangrijke zaak betrof, zeker niet een dergelijke boete waard en hij meende dat hier vrijspraak moest volgen. De tuchtrechter kon zich vereenigen met hetgeen de raadsman der N.V. naar voren had ge bracht en sprak de N.V. vrij van het ten laste gelegde, aangezien niet bewezen kon worden dat hier inderdaad een overtreding was be gaan. De tenlastelegging sprak van het tijd vak 1 Januari 1942 tot 20 October waarin het tekort zou zijn ontstaan, doch evenzeer had alles voor dien tijd kunnen geschieden. DE BEIAARD SPEELT. Het programma der beiaardbespeling 24 December, des avonds acht uur, luidt: 1. Andante Cantabile; 2. a De Herdertjes, b Nu sijt wellecome; 3. Fuga van J. v. d. Plas; 4. Englen komt, o englen al; Er is een roos ontsprongen; komt nu gij herders; 5. A la venue de Noël van Balbatre (18e eeuw) 6. O kerstnacht, Komt allen te samen, Stille nacht, van F. Goutsen. Op 25 December wordt van 's morgens 9.30 tot 10 uur het volgende pragramma ten gehoore gebracht: 1. Prelude van Jacq. Ver maalt; 2. Herders hoe, antwoordt gij niet?; Komt wilt U spoeden; 3. Intermezzo van Jef. v. Hoof; 4. Komt en laat ons Christus eeren; Eere zij God; 5. Menuet van J. S. Bach; 6. Fuga van v. d. Gleyn. Van 11.30 tot 12.15 wordt het volgende programma gespeeld: 1. Prelude en Fuga van J. A. Maessens; 2. Herderkenslied, Wel- lecom, kindeke Jesus soet; 3. Menuet en trio van W. A. Mozart; 4. Prelude van Jef v. Hoof; 5. Aria van P. de Pays (1689): 6. Nu jubelt en weest blij, Verblijdt U lieve Christnen; 7. Sonatine, dl. I allegio deciso van P. Gilson (t 1942). BENNY VREDEN'S CABARET-REVUE „DAT IS DE LIEFDE". Van deze cabaret-revue, die reeds eenige maanden in ons land op tournee is, wordt op den len Kerstdag in den stadsschouwburg voorstelling gegeven. Het element cabaret weegt bij dit programma zwaarder dan het begrip revue, want het is geen grootsch ge monteerde revue, zooals wij die van de groote gezelschappen kennen, maar een ty pisch cabaret-programma, in den geest van de voorstellingen van het Amsterdamsche Leidscheplein-theater. Het geheel is echter in vlotten, modernen vorm gegoten, terwijl de medewerkenden vrijwel allen tot de oude bekende radio-figuren behooren. Het zijn: Cora May, Mela Soesman, Benny Vredefl. de pianisten Beuker en Denijs en verder het danspaar Elisa en Tjemkanoff. VERDRINKINGSGEVAAR EN DUISTERNIS. De heer A. J. Meijerink schrijft ons Nu de volle maanstand is bereikt en dus de duisternis toeneemt, wijzen we, ter alge- meene waarschuwing, op het verdrinkings gevaar, dat nu weer grooter wordt. We ma ken gaarne gebruik van eenig cijfermateriaal, ter onzer beschikking gesteld door den „Ned. Zwem- en Reddingshond". Alleen bij diepe duisternis verdronken in de maanden Sept., Oct. en Nov. 1940: 166 mannen en 30 vrouwen; in dezelfde maanden van 1941: 57 en 19 en in 1942: 48, 11, in totaal 271 mannen en 60 vrouwen verdronken. Waar, met de Kerst-avonden en op den Oudejaarsavond gewoonlijk méér menschep bij den weg plegen te zijn dan op ander' avonden, gebruiken we ook de cijfers die al leen betrekking hebben op den laatsten Sint- Nic. avond; op dien avond verdronken, één man en zes vrouwen, tezamen zeven dooden en werden gered of wisten zich te redden 32 mannen cn 7 vrouwen. In totaal hebben dus alleen op St.-avond 47 menschen zich in verdrinkingsgevaar bevonden. Bescherm u tegen het verdrinkingsgevaar Wc herinneren er aan dat een belangstel lend lezer den raad gaf bij het uitgaan des avonds of in de morgenvrocgte een stok te nemen, waaraan verbonden een wieltje ter oriënteering van trottoirs en water voor groo- tere beveiliging. Wanneer de spaken en zij kanten van het wieltje met lichtgevende veW wordt bestreken of als een zaklantaarn met blauw licht aan den stok wordt gehangen, dan zal een vrij zeker veiligheidsapparaal gevonden zijn. Voorkom het verdrinkings gevaar KERSTNACHTDIENST IN DE BEGIJNHOFKAPEL. Donderdagavond 24 December wordt een muzikale wijdingsdiensl gehouden met medewerking van Eva Zamstra Snoek (sopraan), Jan ten Have (viool) en Eg bert Vos (orgel). Wijdingswoord door ds. G. W. van Deth over het onderwerp; ..God met ons". Reeds D- nc'trdag ons Kerstprogram met de avontuurliike film (Die weisse Schwadron). Een film van mannenmoed en harde werkelijkheid. Regie van den beroemden Italiaanschen regisseur Augusto Genina. Hoofdrol: Fosco Giachetti, beiden bekend uit Alcazar". Dagelijks 2.30, 6.30 en 8.45 u. Zon- en Feestdagen 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. TOEGANG ELKEN LEEFTIJD Deze week volle maanVan 24 Dec. tot en met 30 Dec. 1942 voor het laatst DE HOLLANDSCHE FILM MALLE GEVALLEN met Johan Kaart, Jopie Koopman, Louis de Bree, Anny van Duyn, Louis Borel, Enny Meunier. Dagelijks 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Zond., lc en 2e Kerstdag 1.30, 3.45. 6.30 en 8.45 uur. Toegang iederen leeftijd. WAT LVXCQ BRENGT IS ALTIJD GOTO Van Donderdag 24 December af brengen wij een waardig Kerst programma. Otto Wernicke, Karin Hardt, Rolf Weih, Ida Wüst (Sein Sohn). Een sympathieke film, vol treffende en goed-door- voelde scènes. TOEGANG ALLE LEEFTIJDEN. Dagelijks 3' vporst. 2.30, 6.30 en 8.45 u. Beide Kerstdagen en Zondag 4 voorst. 2, 4.15, 6.30 en 8.45 u. Attentie Dinsdagav. 1 voorst., aanv. 9.15. Van Donderdag 24 Dec. af EERSTE vertooning van de derde VLAAMSCHE succesfilm: Janssens en Peeters dikke vrienden Het sappige Vlaamsch in deze vroolijke en geestige klucht is voor een ieder gemakkelijk te verstaan. Dagelijks 2, 6.30, en 8.45 uur. Beide Kerstdagen en Zondag 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. TOEGANG ALLE LEEFTIJDEN HET KERSTPROGRAMMA Eiken dag alleen gedurende de Kerstweek aanvang der voorstelling 4-7 en 9 uur. STADSSCHOUWBURG AMSTERDAM VRIJDAG 25 DECEMBER. 1.30 uur Matinee. Pr. 3.0.75. JOZEFS-LEGENDE Ballet van Richard Strauss. LIEFDE OF SOLDY M.m.v. Het Orkest der Opera. (Die Liebesprobc). Ballet van Mozart. ZATERDAG 26 DECEMBER, 2 uur Matinee. Pr. 2.50// 0.50. DE ZONDAAR Tooneelspel van Mr. J. H. PENNING. ZONDAG 27 DECEMBER, 2 uur Matinee. Pr. 2.50// 0.50. MEVROUW CAPET (Marie Antoinette). Tooneelspel v. Marcelle Maurcttc. Plaatsbespr. dag. van 10-3 uur, telef. van 11 uur af, nr. 32932, CONCERTGEBOUW - TWEEDE KERSTDAG - AANVANG 7.30 NIC. VAN OOSTRUMS DANSORKEST ANS HEIDENDAAL, De bekende Radio-Ster. MARJORY EN JOHN, Danskunst in de perfectie. DE KILLAWEA's. Hawaiian Orkest (9 pers.) Overal uitverkochte zalen, o.a. te Utrecht, Den Bosch, Amsterdam, Arnhem, enz. Kaartverkoop en plaatsbespr. aan 't concertgeb. op 2e Kerstdag van 10 tot 3 uur. GEM. CONCERTGEBOUW Woensdag 30 December 's avonds 7.30 uur: door de Haarlemsche Orkestvereeniging onder leiding van Solisten: LOLA v. d. BEN, sopraan, CLAUDINE AMAND, coloratuur-sopraan, HENK VISKIL, tenor, cn HENK DOREL, bariton. Toegangsprijs f 0.75 en ƒ1.25 (pl. r.). Voorverkoop en plaatsbespreking dringend aanbevolen bij dc adm. der H.O.V., Kenaustraat 7. Haarlem. STADSSCHOUWBURG Morsen 2 jlADOIN en de wonderlamp" ie Kerstdag ->E.NNY VREDEN's Cabaret-Revue 2.30 rn 8 „DAT IS DE LIEFDE" Prijzen o..in- I 25 Prijzen 0.80-/ 2.85 'pup i-.elri Zondag 27 Dcc. 7 u. 30. STADSSCHOUWBURG Het NoordholJandsch Tooneel (Intendant: Jan C. de Vos) Wegens groot succes nog één voorstelling v.: ROSE BERND Tooneelspel ln 5 bedrijven van Gerhard Hau»tmann. Pr. der pl. 0.50-/ 2 alles inbegr. „NAAR BETHLEHEM" Bijzondere bijeenkomst. Spreker: Ds. H. j TEN BRINK van Santpoort Zaterdag 26 Deo. (2e Kerstdag) des n.m. 3 uur in de Gcr. Kerk. Ged. O. Gracht 57-59 TOEGANG VRIJ' Leiding: Ds. L, HOORWEG Orgelspel - Solozang - Koorzang, Samenzang. NOOKDERKAPEL, Ilaarlem-N. Minahassastraat 190 Belangrijke Samenkomsten geleid door de Heeren J. H. BOSSERS en M. SCHATS Zie predikbeurten. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Alg. Ledenvergadering op Dins dag 29 December a s. 's midd, te 3 uur op het Stadhuis. Het Bestuur. Flinke Mangelsters, Strijksters en Leerlingen gevraagd. AanmeldenMej. J. SLEBOS, Hascbroekstr. 12 Haarl. Wegens verplichte arbeldsrust is ons Magazijn O. Groenmarkt 20 van 24 December af tot 4 Januari. Onze Detailzaken Oude Groenmarkt 2-4 en Groote Houtstr. 52 zijn wegens inventarisatie gesloten van 28 Dcc. tot 4 Januari. (chem reinigen) worden met korten levertijd aan genomen. 10 pCt. korting bij bezorging aan kantoor. HEEMSTEDE TELEFOON 28890 Vanaf J 50.ambten, cn vast part. pers. tot maandinkomen ZONDER BORG. Wettel, ta rief. Vlug en discr. Inl. mondei, en schriftel. (Postz. voor antwoord). MUIDERSCHANS 36, AMSTERDAM-C. Te!. 50669. - Dagelijks 9—5. Zaterd. 9—1.30 uur. VERMAAT's BOERENBROOD is eene herinnering aan de dagen toen bijne alle brood nog lekker was, cn Vermaat's Brood het lekkerst van al. Ook NU nog is Vermaat's Boerenbrood LEKKER BROOD. U snijdt gemakkelijk van 24 tot 26 NORMALE boterhammen uit een groot brood van Vermaat. U behoeft dus niet extra dun te snijden. Moderne Bakkerijen PAUL KIU1GERKADE 31 TELEFOON 11496 Wij geven de HOOGSTE WAARDE voor Uw Kramer, Spaarnwouderstraat 128 bij de Amsterd. Poort HEERENHUIS te koop gevraagd, omgeving Nieuwe Gracht-Kenaupark, Haarl, al of niet vrij van huur. Brieven onder no. 9159 bur. van dit bL Voor belegging BURGERWOONHUIS te koop aangeb. te Haarlem. Br. no. 9157 Bur, van dit blad. RUIME ZIT- SLA A PK A M ER met pens. aangeb.. niet ver van Haarlem. Brieven onder no. 9170 Bureau van dit blad. KAMER. 3E ETAGE, ,tr. zijde, agb., gest. of gèm., gr. kasten, v. wascht., st. gel. v. Dame of Heer. Wagenweg 44. Particulier vraagt te koop: GOEDE BIBLIOTHEEK (kunst, en historisch). Brieyen no. 1561 Adv. Bur. C. Wiering, Hoogeweg 14, Amsterdam-O. te koop gevraagd, liefst Liebig of Mannborg. Brieven met om schrijving cn prij? onder no. 9161 Bureau van dit blad. 2 JAARSMAHAAKDEN, Z.g.a.n. 4 zes-arms kroonen; 8 twee-arms wandarmpjes; 1 staande schemerlamp m. kap; 1 gr. salontafel, te koop. Vinkcnbaan 28, Santp.-Station. GEMEUB. KAMERS m. of z. pens., gezocht. Voor Heer-all., op goeden stand, Br. no. 9176 Bureau van dit blad. Gevraagd van particulier ELECTR. WASCHMACIHNE en koffergramofoon. Br. onder no. 9153 Bur. van dit blad. KONIJNENHOK, 1 p. kunstsch.; een pick-up, kort Astr. jasje, zwart, m. 42-44, te koop. Glasblazerstraat 16. KERSTGESCHENKEN 2 D.mantels, m. 46; 7 D.japonn, ni. 46; 4 p. D.sehoenen, m. 39', üudgarn.; 6 wjtt. struisveeren; 6 dito waaiers: 2 kamers zeil; 11 M. looper (70 cm.); vloerkleed. Dreef 8.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4