rxtiJmz De groentenvoorziening in het afgeloopen jaar. Kampeertent J. J. Heijnen, Zijiweg 111 Tel. 17877 ED EG O-Rijwielverhuur HUWELIJK BOELHUIS. Coöp. Tuindersvereeniging „KENNEMERLAND" G.A. DAMIAATJES m "iv »j)#4 Men schrijft ons uit Beverwijk: In het nu bijna afgeloopen jaar is de „cinlenvoorziciiing aire verwachtingen en zorgen ten spijt op z'n zachtst uitge- i.il met vele moeilijKheden gepaard ge- i,.ian. Deze begonnen ai in het voorjaar toen oe langdurige vorstperiode en het daarop volgende siechte weer roet in het eten gooide. Na ue iiausse in spinazie waren er vrijwel geen groenten meer te verkrijgen. Vooral in de groote steden was toen een tekort, dat door den kiemen aanvoer uit de tuinbouwcentra niet opgeheven kon wor den. Gevolg lange rijen voor de groente zaken, mopperende winkeliers en huis vrouwen en«meermalen en vooral in huisge zinnen mei een krappe portemonnaie, alleen aardappelen. Toen in de steden in winkels niets of niet voldoende te krijgen was, vond de stedeling den weg naar net platteland dat binnen enkele weiten overstroomd werd door menschen, die soms fiets- en trein- tochten van uien er voor over hadden om op de tuinen groenten te koopen. Binnen heel korten tijd waren de gewassen, welke oogstklaar waren, van den tuin verkocht, buiten de veiling om. Rauw of rijp, daar werd al gauw niet meer naar gevraagd. Aanvanxclijk gebeurde dit nog tegen rede lijke prijzen, maar toen die stroom bleef aanhouden, traden de profiteurs op en al gauw maakten tuinders schandalig hooge prijzen. Bosjes wortelen, welke amper nog kleur hauuoii en sleeds kleiner gemaakt werden, gingen weg voor 30 en meer cen ten per bos. „Anders gaat het toch naai de weermacht", was het excuus, maar deze vaderlandslievendheid moesten de eigen volksgenoolen betalen. Daarnaast waren er „handige" jongens, die op de tuinen koch ten, de producten langs slinksche wegen ïiaar de steden vervoerden en daar met dezen handel 'n dikke boterham verdienden. Met dezen gang van zaken baarde het den insiders dan ook geen verwondering, dat het geheele jaar door groenten schaarscl en duur zouden blijven. Immers de tuin der bracht zoo goed als niets meer naar de veiling, omdat de consument het toch bij hem kwam halen. Waarom dan die moeite iederen dag naar de veiling te rijden en dan nog prijzen te krijgen, die hem niet aanstonden. Neen, zoo was het voor hem toch gemakkelijker. Maar de veiling, het instituut, dat in dezen tüd voor een rechtmatige ver deeling der producten moest zorgen, kreeg geen aanvoer. Grossiers en klein handelaren kregen toewijzingen, vaak zoo klein omdat er niet was dat het soms niet eens dc moeite loonde het mee te nemen. Ook een groenten- handelaar moet eten, dus het logisch gevolg was. dat hij naar middelen zocht om toch aan handel te komen. Die ge legenheid werd hem maar al te grif gt-boden door de tuinders. Nou ja, het was wel even duurder, maai ach het publiek moest toch groenten hebben en had een hooge ren prijs er wel voor over Zoo schreed stapje voor stapje de zwarte handel in groenten verder. De aardbeien kwamen, duizenden kilo's werden op on rechtmatige wijze verkocht. Stroomen fiet sers gingen avond aan avond naar Bever wijk en omgeving. Gelegenheidshandelaar tjes kwamen uit den grond als padden stoelen. De brutaalsten stuurden groote partijen naar de steden, waar de aardbei met grove winst verkocht werd. Bij de tuinen hingen borden: „Hier aard beien engroenten verkrijgbaar...." Eerst toen het hoogtepunt van den oogst voorbij was kwam de strenge controle, waarbij de plaatselijke politie en mare chaussee werden ingeschakeld. De partijen moesten gedekt z;jn door een vervoerbe- wijs enz. Het werd riskanter; maar de kwade elementen hadden hun slag toen al geslagen. Het boonenseizoeii^werd een herhaling. De aanvoer aan de Beverwijksche veilin gen js geen schaduw geweest van hetgeen m andere jaren werd aangevoerd. Waag Omdat verreweg het grootste deel buitel..^- veilingen om, bij den consument op tafel kwam. Wanneer er een controleur bij een groen- tenhandelaar binnenstapt is alles in orde. Alle producten ziin geprijsd, maar als de huisvrouw binnenkomt zijn die prijzen van nu en geenerlei waarde. „Alles uit den zwarten handel, mevrouw De huisvrouw zucht en betaalt, want kale aardappelen smaken ook niet. Met de be lofte, dat zij bij eventueele controle zal vertellen dat zij niet meer dan zooveel voor de spruitjes heeft betaald, verlaat zij den winkel. Graag wil ze anders, zou ze het 'iefst naar de politie loopen, maar zij houdt zich er aan, omdat ze anders geen groente meer krijgt. „Koop hier uw inmaakboonen" lazen wij bij een Haarlemschen groentenw in keiier. Tachtig cent per K.G. kosten ze En in hoe vele gevallen gaat ook de toewijzing van de veiling, welke zij tegen de vastgestelde prijzen hebben gekregen, niet met woekerprijzen de deur uit. Dage lijks is een legeAje controleurs in de weer, maar de zwarte handel bloeit en terrori seert een groot deel der bevolking. Fruit ging langs denzelfden weg. Enor me hoeveelheden zijn inbeslag genomen, maar nog grootere hoeveelheden zijn langs clandestienen weg verhandeld. Een grossier leverde eens aan een venter 2 kisten ap pelen voor den vastgestelden prijs. Nog denzelfden middag kwam de man terug of hij nog wat kon krijgen en deed daarbij de mededeeling, dat hij zooveel (een bedrag, waarvoor een arbeider l'/2 week moet werken) aan de 2 kisten verdiend had. Zeer terecht schopte de grossier dezen „Neder lander^)"toen de deur uit. Het is een droeve opsomming van feiten, welke maar al te waar zijn ook nu nog. Vraagt u maar eens naar appelen, spruit jes, witlof! „Zwarte handel, mevrouw", en achter de toonbank komt het artikel vandaan. Wie het niet betalen kan eet de heele week maar kool! Bij dit alles rijst echter de vraag of de controle, zooals zzij nu toegepast wordt wel deugdelijk is? We willen hier. geen critiek uitoefenen op het controle-apparaat dat zoolang het publiek het juk van den zwarten handel niet afschudt, voor een vrij wel onmogelijke taak staat. Thans ligt de controle hoofdzakelijk bij den groenten- handelaar, maar wanneer deze betrapt wordt is het feit reeds gepleegd, zijn de producten reeds clandestien gekocht en de tuinder, die het leverde dus de hoofd dader gaat vrijuit. En evenals de huis vrouw houdt de handelaar zijn mond, want brengt hij den tuinder, aan dan krijgt hij ook niets meer. Wordt de controle dan niet op de ver keerde plaats gehouden? De tuinders moeten de producten naar de veiling bren gen zij deden het met de aardbeien, boonen, kortom met veel artikelen" niet, maar wer den vaak de rechtstreeksche leveranciers van groot- én kleinhandel en dat voor zulke prijzen, dat wil de winkelier er nog iets. aan verdienen, hij te hooge prijzen moet be talen. Thans krijgen steeds de groentenhan- delaren de kous op den kop, terwijl een deel van de tuinders willens en wetens het geheele distributiesysteem van groenten in de war schoppen. Strenger, veel strenger moet opgetreden worden tegen die tuinders, die zulke practijken uitoefenen en feitelijk door hun verkoop buiten de veiling om de oorzaak zijn, dat op dit gebied van voedselvoorziening nog zooveel haken en oogen zijn. Hoe groot dit kwaad in het af geloopen jaar is geweest blijkt wel hier uit, dat de omzetten aan de Beverwijksche veilingen aanmerkelijk gedaald zijn, ver moedelijk wél eenige tonnen. En hoe hierin verbetering te brengen? Veehouders, die te kort melk inleverden, konden gestraft worden omdat dit gecon stateerd kon worden uit een controle. Land bouwers werden gestraft, omdat bij onder zoek bleek dat zij bijv. tekort tarwe, aard appelen enz. hadden ingeleverd. Waarom kunnen tuinders ook niet op een dergelijke wijze gecontroleerd worden. De veilingen zullen toch immers ook wel over een ad ministratie beschikken, waaruit,kan blijken voor hoeveel een tuinder bijv. aan boonen in een normaal jaar geveild heeft. Laat de tuinders de goeden moeten onder de kwaden lijden de beteelde oppervlakte, welke gewassen zij verbouwen enz. op geven. Laat hem dan maar eens aantoonen waarom hij van een akker van zooveel Are groot, beplant met boonen, maar tien kisten naar de veiling heeft gebracht. Ook met aardbeien kan ongeveer een maatstaf aan gelegd worden, wat de opbrengst kan zijn. Want het gaat niet op, zooals in den afge loopen zomer, dat er tuinders zijn, die aard beien, boonen enz. verbouwen en vrijwel nooit iets daarvan aan de markt gebracht hebben, maar de geheele oogst buiten de veiling om verkochten. Beteugel het kwaad en de Nederland- sche huisvrouw zal dankbaar zijn. STADSNIEUWS HELPT DE DOKTOREN! Reeds verleden jaar werd er de aandacht op gevestigd, dat door de benzineschaarsch- te en door de verduisteringsvoorschriften voor de Haarlemsche huisartsen groote moeilijkheden zijn gerezen. De directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst verzoekt daarom het pu bliek dringend: le. 's morgens tijdig op de spreekuren der doktoren aanwezig te zijn, 2e. tijdig, dus 's m u-gens vóór 9 uur, vi sites aan te vragen: en 3e. 's avonds en des nachts alleen m ern- dige gevallen den huisarts te ontbieden. POPULAIR OPERA- EN OPERETTE- CONCERT. Woensdag 30 Dec. geeft de Haarlemsche Orkestvereeniging onder leiding van Hugo de Groot, een populair opera- en operette concert. Als solisten zullen hieraan mede werken: Lola v. d. Ben, sopraan; Claudine Amand, coloratuur-sopraan; Henk Viskil, tenor en Henk Dorel, bariton. Het program ma vermeldt werken van Puccini, Thomas, Bizet, Rossini (o.a. Aria van Figaro uit „De barbier van Sevilla"). Mascagni, Verdi. Jo- hann Strauss. Franz Léhar, Robert Plan- quette (ged uit „De klokken van Corne- ville"), Louis Ganne, F, v. Suppé, Carl Zei ler (duet: „Schenk man sicn Rosen in Tirol"). Bach's Weihnachtsoratorium. Haarlem's Gemengd Koor gaf Zondag namiddag zijn traditioneele Kerstuitvoering oor een uitverkochte zaal. Ieder jaar weer opnieuw vindt de wondersdhoone kerst- rnuziek van Bach een gretig gehoor en .ermeit men zich in het objectieve Evan gelieverhaal, waar omheen de groote Tho mas Cantor zijn subjectieve beschouwingen muzikaal geweven heeft. Het onverwoest baar frissche karakter dezer muziek heeft haar de liturgie, in wier verband zij ge jacht is. glansrijk laten overleven, omdat 'iet wonder der volksaardige melodie, die van wereldlijk volkslied tot geestelij koraal werd. er zich steeds in blijft mani- iesteeren. Die volksche gegevens mildere-' de subjectiviteit van het kunstwerk, omd.?! de componist zich daardoor één maakl met de massa; ook die van nu nog, want al heeft het (Luthersch koraal voor velen zijn' zin verloren, aan zijn oerkracht ontkom 1 men toch niet, want wie er argeloos naai luistert, voelt in zich al heel gauw de sym- oathische snaar meetrillen. Barok-elemen- (en, als da capo-arias -en koorstukken, di lls brjllante pronkmuziek het geheel zijn feesteliiken glans geven, kunnen het volks aardige element van Bach's Weihnachi-- oratorium niet overwoekeren; trouwens dc meeste dezer stukken bezitten het lioht aan sprekend, ongecompliceerd karakter, dat ze pracht-ig geschikt maakt om de op volks melodieën gebaseerde^ nummers te f!a~- keeren. Aan dat alles dankt 'het werk zijr algemeenheid, zijn gezonde popularite:' die nooit uitgeput raakt. De uitvoering onder Jan Booda ken merkte zich andermaal door een lévendig, stuwing en een romantische visie, zier openbarend in impulsieve dynamiek. En df goede koorbezetting, die op deze wijze van interpreteeren ingesteld is, reageerde vlo" .•n spontaan. De jubel van het: „Ehre se Gott" vormde als steeds een der hoogte punten. Booda liet de koralen door een:,7f knapen van zijn kinderkoor ondersteunen' lit experiment lukte clooraaans vrij aocd maar bracht ook soms het dynamisch even wicht in gevaar, vooral in het „Brich an iu schoner Morgenlicht". Louis van Tulder kwam geleidelijk orachtig op dreef en gaf den glans va zijn fjyiaie geluid aan de recitatieven en virtuoos vertolkte aria's. Een der koor sopranen zong met frisch geluid de parli van den Engel. De altpartij werd klankschoon en muzi kaal vertolkt door Sttze Luger; jamm'i genoeg ging het niet. zonder een kleine ont- -Doring in de aria „Schliesse. rnein Herze" A. P. van Mever zong zeer verdienstelijk d' haspartij.- Concertmeester Gijs Beths speel de zijn obligaat met een verrukkelijke in nigheid. Hef trom petten-trio leverde goed werk en het orkest was zeer ad rem. Emmy van Eden als clavecïniste en Piet Halscma al- organist vervulden hun belangrijke taaV uitstekend. JOS. DE KLERK Schoten's Chr. Gemengd Koor. In het kerkgebouw aan de Kloosterstraat (H.N.) had in den namiddag van den Twee den Kerstdag een Kerslconcert plaats van Schoten's Chr. Gem. Koor, onder leiding van Jac. Zwaan. Overgroot was de belang stelling voor deze uitvoering, waaraan ook het Chr. Kinderkoor „Zanglust", de so praan Truus Morien-Blom, Lien Wit, alt, en de pianist Gosse Kroese meewerkten. Nadat Jac. Zwaan als organist een fanta sie op bekende leert melodieën had laten hooren, vertolkte h^ gem. koor een drieta' door Jul. Röntgen fraai bewerkte oud-Ne- derlandsche kerstlieden. Ondanks een te kort aan oefentijd, wegens de strafmaatre gelen der paar laatste weken, was de sa menzang zeer behoorlijk; te waardeeren^zas vooral het frissche geluid van de sopranen. Later werd nog een tweede drietal van der gelijke bewerkingen gezongen (deze echter van de hand van Jos. Vranken), die even eens vrij goed slaagden. Het kinderkoor maakte een goede beurt met „Tsamenspraeck" van Cath. van Rennes en het zong zeer lief de koorgedeelten in de ..Kerstcantate" van Jac. Zwaan. Lien Wit en Trüus Morien-Blom vertolkten zeer ver dienstelijk de solopartijen. De alt-soliste liet zich ook met sycces hoo ren in drie kerstliedcr -t van ondergetee- kende, die door Jac. Zwaan op het orgel be geleid werden. De sopraan-soliste kreeg ook nog een be langrijke beurt te vervuilen in het „Lnu- date Dominum", voor solo en koor van Mo zart. De uitvoering werd besloten met het a capellakoorwerk „Kerstlied" van Jac. Zwaan: hierin kon Sch. Chr. Gem. K. zich naar hartelust uitzingen in een koor stijl waarmee het bijzonder goed vertrouwd is. Geen wonder dat het werk van den di- •ccteur geestdriftig vertolkt word. In de cantates en in Mozaïi's Laudate had men een betrouwbaren steun aan de kla- -begeleiding van Gosse Kroeso. JOS, DE KLERK De Sneeuwkoningin. Opvoering door Haarlemsch Kinderoperettekoor. Een groep sneeuwballende jongens en meisjes zou zich eer door een auto laten overrijden, dan ook maar voor een oogen- blik het spey>ndcrbrcken op een aanmaning tot voorzichtigheid. 't Was dus heel natuur lijk, dal de sneeuwpret, die deze operette inleidde, den dirigent handen vol werk moest geven, als er onraad dreigde. Lezer, stel u gerust. Al hetgeen thans volgde, liep op rolletjes. Waarmee dan gezegd is, dat het inleidend sneeuwtooneel een feest was van een ouderwetschen winter. Wat wreven zich die jongens en meisjes de kleumhanden, tot zij tintelden, en hoe frisch klonk de muziek, die dat-tooneel begeleidde. Een programma was er niet uitgereikt, maar ae historie bouwde zich zelf op en was gemakkelijk te volgen, al gaf op sommige plaatsen de uit spraak van onze moedertaal wel eens last. Ja waarlijk, hieraan moet de leiding toch extra zorg besteden; de poging, om be schaafd te doen, blijft nog teveel een surro- Oorlogsschade Stormschade Brandschade raagt opgave •der lage tarieven nan het Algemeen Onderling Waarborg Genootschap I RENOVATUM Spuistraat 210 Amsterdam-C. nat voor de duidelijkheid en juistheid der uitspraak. Een mooi tegenwicht tot dit de bet was veelal het vlette, het onbevangen spel der kinderen. Bij de kleine Gerda en ook bij haar véél jongere broertje Kaj was niets van „maak"' te bespeuren. Het'stille spel met de lettei teekens, waaruit altijd weeraan hetzelfde noodlottige woord te voorschijn kwam, en vooral ook het moment waarop hij zijn verloren gewaand zusje in de armen valt, mag een lesje zijn voor oudere spelers. Ik doe maar een greep, maar moet toch herinneren aan het bewegen dei- kabouters, dat boeien bleef tot het einde; aan het dansen der meisjes, waarmee mej. Leni van Tricht als steeds eer inlegde. Zon der een vlotte regie echter zou van te voren alles tot mislukken gedoemd zijn. Doch Eli Huyboom, die 't muziekdomein geheel kon overlaten aan mevrouw WesterveldLucas, zat vast te paard en liet bijwijlen de zweep knallen, soms om aan te vuren, soms om te" remmen, maar altijd om te leiden. En al weer was de schouwburg uitverkocht en bleek alweei: aan het slot het podium te klein om ztiowel de meespelenden als de pcelvreugde te herbergen. G. J. KALT. „Dat is de liefde." Benny Vreden was lot voor kort een onbe kende voor ons. Maar onmiddellijk heefl hij zich ontpopt tot een conférencier die zich ge- •ust mag meten met zijn zeldzame confraters 'an naam. Hij houdt het publiek op aange name en pittige wijze bezig, zijn moppen zijn nooit te oud, zijn liedjes altijd frisch. En men krijgt eerst volle bewondering voor hem, als 'men ervaart, dat hij het heele programma van „Dat is de liefde" zelf geschreven en ge toonzet heeft Met een klein groepje ar listen voerde hij den eersten Kerstdag de cabaret-revue in onzen schouwburg op: Cora May, de bekende radio-chansonnière. verraste met een zilveren stemgeluid, een bezit dat men in een revue zelden aantreft, helaas. Zij veroverde haar publiek stormenderhand met enkele fraai voorgedragen liedjes, o.a. „De liefde is als een weerbericht" en liet aardig geënsceneerde Melkmcjsje van Vermeer. Dat was alles caba ret op z'n best. Dat was meermalen ook het optreden van Mela' Soesman, die met Benny Vreden menige aardige schets spoelde, en, en solo, in den juisten toon een aantal levens liedjes zong. De zwakste nummers uit dtt programma vonden wij de dansen van Elisa en Tjernka- noff. ofschoon zij wc-1 succes behaalden met hun fantasieën. Ons beste en meest populafre piano-duet. Beuker en Denijs werkte ten slotte mede aan de revue als bege|eiders en in een afzonderlijk nummer, waarvan „de geschiedenis van een schlager" het meest in den smaak viel. M. Sybr. Koops. „Aladdfn en de wonderlamp." Rie Beijer en haar gezelschap, het Neder- kindsch Jeugdtooneel, weten wat de jeugd toekomt. Zij hebben gevoel voor uc roman tiek, het kleurige en beweeglijke, dc fantasie, die tot het hart der kinderen spreken en zij gaven daar reeds blijk van in menige wel verzorgde voorstelling. Den Donderdagmiddag voor Kerstmis ver gastte het Ned. Jeugdtooneel de Hftarlemsche kinderen op Aladdin en de wonderlamp", hfct mooie sprookje uit de Duizend c-n één nacht, bewerkt door Rie Beijer. Het verhaal leefde. Het was een stukje van vondcrland wat men te zien kreeg, het won derland der Arabische sprookjes met zijn arme jongen, de booze, hebzuchtige tante, een ver vaarlijken en toch goedmoedigen sultan, een beeldsehoone prinses en al die andere figuren, die een antieke literatuur groot hebben ge maakt. na Bergsma in de titelrol. Rie Beijer. Rob Geeraards en vele andere acteurs van naam, «eden het stuk alle recht wedervaren. Helaas was dc schouwburg niet tot de laatste plaats toe bezet. De prestatie van deze kindervrien den ware het waard geweest M. Sybr Koops. AGENDA Maandag 28 Dec.: Stadsschouwburg; „Do Barbier van Sevilla" (Deutsches Theater), 6 uur. Palace; Janssens en Peeters dikke vrienden, 2, 6.30 en 8.45 uur (alle leeft.). Rembrandt: Het witte eskadron, 2.30, 6.30 en 8.45 uur (alle leeft.). Luxor: Malle ge vallen, 2.30, 6 30 en 8.45 uur (alle leeft.) Frans Hals: Zijn zoon, 2.30, 6.30 en 8.45 (alle leeft.). Moviac. De gelaarsde kat, 2 uur. Pygmalion 4, 7 en 9 uur (alle leeft.) Dinsdag 29 Dcc.: Stadsschouwburg: „Me vrouw Capet" 7.15 u. Gem. Concertgebouw: „Alleen op de wereld", 2.30 uur. „Mottige Janus", 7.30 uur. Bioscopen: middag- en avondvoorstellingen. (Frans Hals; één avondvoorstelling om 9.15 uur.) Bloembollencultuur. Dr. A. J. Verhage spreekt over den toestand. Maandagmiddag is in het geboouw van den Haarlemschen Kegelbond de 196e algemeene| vergadering gehouden van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur. De voor zitter, dr. A. J. Verhage herdacht in zijn openingswoord jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beek, commissaris van Zuidholland, prof. dr. Blatiuw uit Oosterbeek. mr. H J. Dijckmees- ter, oud-commissaris van Zeeland, W. War- naar, Jos. Braam, P. J. van der Ploeg, oud- leden van het hoofdbestuur, Jan van der Mey, Jan Eggink, L. J. Homan, J. S. Dijt, van Meeuwen, L. J. Duyvestein, B. D. Kap- teijn, L. Verdegaal, H. van Zonneveld, R. .T. Veldhuyzen van Zanten, J. Bonlcenburg, Eldering, A. J. Blom, P. Mantel cn Muller von Czernicki, die een vooraanstaande plaats in het bollenbedrijf hebben ingenomen. Wanneer wij op dit jaar terugzien, aldus vervolgde spr., mag bij alle zorgen niet ont breken een gevoel van groote dankbaarheid, dat het. in.de huidige verhoudingen mogelijk is geweest het product te exporteeren de afzetgebieden, die nog openstonden, en dat in het bijzonder Duitschland het product zoo vlot heeft opgenomen. Dit heeft het bedrijf gaande gehouden, wat van zeer groote betee- kenis is, daar hierdoor de voorwaarde schapen is om na den oorlog de relaties te breiden en den omvang en de positie van hét bedrijf te vergrooten en te verstevigen. Dit is. na de restricties, die bij het uitbreken van den oorlog zijn ingesteld, hoogst nood zakelijk. Met het feit, dat het bedrijf gaande is ge houden, beluistere inen' niet een gevoel van ondankbaarheid. Maar hieruit concludeere men wel. dal niet alles botertje aan den boom is De moeilijkheden worden nog vergroot door het dagclijksch stijgen van de bedrijfs- oukostcn. De prijsbeheersching doet inderdaad veel. maar kan toch niet voorkomen dat dc bcdrijfsonkosten sterk gestegen zijn en nog stijgen. Met deze stijging is bij het vast- slellen der prijzen zeer onvoldoende of geen rekening gehouden. Terwijl liet toch nood zakelijk is, zich bij de practijk aan te passen Hoe dankbaar we dan ook mogen zijn, dat practisch al de producten verkocht zijn en er geen overschotten zijn een toestand, «dien wij niet meer kenden toch is het noodzake lijk, dat de prijzen waarvoor geleverd moet worden, gebracht worden op een peil, waarop redelijke bedrijfsuitkomsten te verwachtei zijn. In elk geval is het zoo, dat een objectief onderzoek zal aantoonen, dat de bedrijfs resultaten in normale kweekersbedrijven aan merkelijk ongurfHiger zijn dan men. opper vlakkig bezien, zou verwachten. Het stelsel der vaste prijzen doet bij de huidige economische verhoudingen de behoef te ontstaan om deze, ook bij schaarschte, te beheerst-hen. niet naar beneden dus, maar ook naar boven. Bij het treffen van maat regelen, om hiertoe te geraken, is het echter noodzakelijk, dat men met de noodigc voor zichtigheid te werk gaat, en dat men bestaan de belangen niet zoo schaadt, dat het belang er onder lijdh Terwijl men er zorg voor moet dragen, dat geen Wijzigingen wor den gebracht in de banen, waarin de handel gegroeid is. Wanneer men zorgt, dat elke exporteur zijn aandeel in den totaal-export krijgt, maar ook niet meer, dan haalt men «en boven de markt zwevende vraag, die voor dit probleem van grooté beteekenis is, weg. systeem heeft groote nadeelen, maar wanneer men iets doen wil, is dit de eenige practische mogelijkheid. De instanties, die deze gezichtspunten moe ten uitwerken, staan voor een zware taak. Deze zullen alle belangen moeten afwegen, doen wat de omstandigheden vragen en toch in stand moeten houden, wat voor de verdere ontwikkeling van het vak van. essentieel be lang is. Daarom zal men zich voor oogen moe ten houden, dat een verdere ontwikkeling van de kweekerij afhankelijk is van een handel, die nog in staat is initiatief te nemen, en dus risico's te dragen. Maar een loonend kwee- kersbedrijf nu is allernoodzakelijkst, wil men na den oorlog klaar zijn om de taak van ons, ik zou haast zeggen specifiek vredesbèdrijf, zoo volledig mogelijk te vervullen. De ontwikkeling in het organisatieleven is voortgegaan. Het is wel gebleken, dat de ver- eenigirig. als eenige cn practisch allen om vattende kweekersorganisalie, .die daarnaast de algemeene vakbelangen behartigt, haar eigen plaats in deze nieuwe ontwikkeling kan vinden. De fusie met het H. B. G., waartoe een jaar geleden besloten is, heeft de vereeniging ge maakt tot de eenige algemeene vakorganisa tie. die in het bijzonder de kweekersbelangen te behartigen heeft. Het bestaan van een der gelijke organisatie zal in de toekomst van nog grooter beteekenis blijken te zijn. Hiervoor is noodig een ontembaar verlangen om onze eigen organisatie door medewerking van allen, die hiertoe geroepen worden, zoo hecht en zoo sterk mogelijk te maken. Hierbij is van groote beteekenis, dat de samenwerking met hen, die voorheen het H. B. G. hebben ge leid, uitnemend is. De verhouding met allen, met wie wordt samengewerkt, is trouwens goed. In de twee de helft van dit jaar is, na vele besprekingen, o 'k een basis voor samenwerking met den NedTlandschen Landstand gevonden. De ver eeniging zal voortwerken volgens de statutaire bepalingen. De besprekingen over de alge meene economische en bedrijfstechnische vraagstukken die zich voordoen, door het Nhoofdbestuur, zullen worden bijgewoond door vertegenwoordigers van den Nederlandschen Landstand, terwijl vertegenwoordigers uw hoofdbestuur deze zelfde besprekingen door den Landstand zullen meemaken. Samen werking bij het werken voor het algemeen vakbelang is op deze basis verkregen. Hierna werd begonnen aan de behandeling van de agenda. STADSSCHOUWBURG Vrijd. 1 Jan. 2.15 en 7.30 uur COR RUYS in „J0HAN" Norm. pr. Coupons geldig. VERDUISTEREN van 16.34 tot 8.49 uur 28 Dec.: maan onder 11.50, op 22.41 uur zon op 8.50, onder 16.33 uur 29 Dec.: maan onder 12.13, op 23.48 uur zon op 8.51, onder 16.34 uur GEM. CONCERTGEBOUW HAARLEM „De Hagbfispel--:rs", Dir. C. Ho; tog. Dinsd. 29 Dec., 2.30 uur: ALLEEN OP DE WERELD Pr. ƒ0.40, ƒ0.60, 0.80, ƒ1.- (bel. inbegr.) Plaatsbespreken 28 en 29 December van 11-3 uur (Telefoon 11372). Dinsdag 29 Dec.. 7.30 uur: MOTTIGE JANUS Pr. 0.75, 1.-, 1.50 (bel. inbegr.) Plaatsbespreken 28 en 29 December van 11-3 uur (Telefoon 11372). Woensd. 30 Dec., 2.30 uur, GROOT KINDERFEEST HANS EN GRIETJE Pr. ƒ0.30, ƒ0.50, ƒ0.75, ƒ1.- (bel. inbegr.). Plaatsbespreken vanaf 28 December dagelijks. GEM. CONCERTGEBOUW Woensdag 30 December 7.30 uur Populair OPERA- en OPERETTECONCERT door de Haarlemsche Orkest Vereeniging onder leiding van HU£0 DE GROOT Solisten LOLA v. d. BEN, Sopraan CLAUDINE AMAND Coloratuur Sopraan HENK VISKIL, Tenor HENK DOREL, Bariton Kaarten 0.75 en 1.25, plus rechten. - Voorverkoop en plaatsbespreking dringend aanbevolen bij de Admini stratie der H.O.V., Kenaustraat 7. GEM. CONCERTGEBOUW HAARLEM Zaterdag 2 Jan., 7.30 uur, nog éénmaal BOYD BACHMAN De gevierde Deen rnet z'n Schlager Muziek Revue. Pr. 1.- en 1.50 plus bel. Plaatsbespr. vanaf 31 December. Zondag 3 Jan.. 7.30 uur, Willem Goossens' Volkstooneel DE VERLOREN ZOON Willem Goossens, Christine van Meeteren, Greta Goossens, Louis Vervoorn en vele anderen. Pr. ƒ0.75 en 1.50 bel. inbegr. Plaatsbespr. v.a. 1 Jan. dag. ENSAID helpt U tijd, geld en punten besparen Dames en Meisjes MAAKT NU ZELF UW KLEEDING THUIS Zendt een briefkaart aan INSTITUUT E.N.S.A.I.D. W.l. H.«bN,!nf I.u TOLSTEEGSINGEl 54 UTRECHT vo#ril«n van aan duidelijk adrea, beplakt mot 36 oent aan postxagala (porto briefkaart Inbegrepen, zie model) en wij zenden U een mooi boek met ruim 100 maten en modellen, en tovene een gratie apparaat om U te laten zien hoe gemakkelijk onze methode la om THUIS zonder rekenen en teekenan alle kleeding te leeren maken en vermaken. CQt/U9üyi/U Te koop gevraagd: Br. onder no. 9171 Bur. v. d. bi. voor bedrijf BONVRIJE BRIKETTEN Beperkt leverbaar: Emma-vier- kantjes (form,, 11 x 11 c.m.), minstens drie uur houdbaar iedere kachel of haard. Verkoop prijs f 6,50 per 100 stuks. Emma Depót Lange Begijnestraat 20. Telefoon 20927. TE KOOP GEVRAAGD groote ;oed onderhouden POSTZEGELVERZAMELING. Brieven onder no. 9016 Bureau van dit blad. WORDT MEER WAARD door onze bekende, door vele autoriteiten aanbevolen, in dividueel geleide MENTALE TRAINING die Uw Zelfvertrouwen, Wils kracht, Concentratie, Geheu gen en Takt versterkt en Uw sluimerende vermogens wekt. Tevens bevordering van Algemeene Ontwikkeling en zuiver spreken en schrij ven der Moedertaal. PELMAN INSTITUUT Eerste Nederl Instituut voor Mentale training Damrak 68 Amsterdam C Telef. 41878 j5 w voor gratis boekjes DkJIN (vrijblijvend). Vaam: Straat: Plaats: (In open briefomslag VA ct. 4 port) WENSCHT GIJ GELD TE BELEGGEN IN GOED, TEVENS AANGENAAM BEZIT. KUNST- EN ANTIQUITEITENHANDEL biedt U nog vele zeer goede objecten, als marmeren en bronzen groepen en beelden. Oud Chineesch-, Fransch-, Italiaansch-, Engelsch- en Hollandsch porselein, aardewerk, vazen, beelden, potten en borden, schilderstukken, halklsten, kasten enz. enz. Wenscht U op xeer discrete wijze in kennis te komen Wendt U dan tot het grootste meest vooraanstaande bonafide Bureau in ons land. Volkomen serieuze bemidde ling! Discretie is voor ons een persoonlijke eerezaak. Alle inlichtingen worden U geheel vrijblijvend, in blanco couvert, toegezonden door BUREAU „SUCCOUR", Agatha- straat 145, Den Haag. Telefoon 2 lijnen: 770754770713. Kantoor-uren van 109. Op WOENSDAG, DEN 30 EN DECEMBER 1942, des voormiddags om 10 uur, zullen ten overstaan van NOTARIS ANTEN te VELSEN. met medewerking van de MAKELAARS C. JANUS ZN. te IJMUTDEN, op het Terrein van den heer TH. G. VAN GELDORP te VELSEN op Rozenstein a. d. BIEZENWEG 21, wegens gedeeltelijke liquidatie v. d. EERS'JF SANTPOORTSCHE AFBRAAK- EN NIEUWHOUTHANDEL, PUBLIEK WORDEN VERKOCHT Diverse banken, ramen, deuren, tafels, stoelen, nacht kastjes, kozijnen, handwagens, wielen, balken, palen, planken, trappen, gootsteenen, vvaschbakken. rietmatten, marmeren platei?, hekken, rekken, markiezen, tuin gereedschap, enz. Kijkdag: Dinsdags te voren van 10-16 uur en 's morgens vóór de veiling. Beverwijk Ieder, die persoonlijk afscheid wil nemen van den Directeur, den heer W. DE GROOT, in verband met zijn vertrek naar Breda, wordt hiertoe gelegenheid geboden op 31 December a.s. om 3 uur n.m. in de bovenzaal a. d. Breestraat te Beverwijk. STEMPELS Vlug Goed Goedkoop Boekh. V E K O Zijlstraat 1.1 f 't C»r>i-lhn>'s. Lessen A. BAK, Leeraar, Plano, Orgel, Mandoline en Koordirigent, Zocher- •straat 12. Personeel gevraagd voor huishouding PL. MEISJE v. d. en n. of d., Lo- renf/.plein 11. bij Houtpl. In kl. gez. MEISJE v. heele of halve dagen, Mevr. Hobbema, Tol lenslaan 8, Aerdenhout. NET MEISJE voor de ochtendu. Frans Halsplein 2. NfTTE WERKSTER 2 of 3 ochtend, p. w.. Garenkokerskade 84. 2 fam. (buren) te Aerd. vr. 2 vrien dinnen Of ZUSt. als MEISJE ALLÉÉN k» koken. Br, no. 3847. Spoed! FLINKE HULP met hulsel, verk. of dagdienstbode. Goed loon, Maurlctalaan 8. Overveen. NET MEISJE, zelfst. k. w. en k boven 20 j., (alleen v.g.g.v.) in kl. gez. te A.dam. Aanm. Lorentzplein 24, Haarlem.' DAGMEISJE of hulp in de huis houding, hoog loon, Zond. vrij. Zandvoortschelaan 6G, H.stede. VERSTELNAAISTER gevr. v. 1 midd. p. w„ Jansweg 28 Voor direct een NET MEISJE m. kost, h. loon, Brouwerskade 39 zw. In kl. gezin NET DAGMEISJE 8.30-12.30 of 8.304 uur, Prins Hen driklaan 127, O veen. Net handig MEISJE v. hulp in de huish., prett. werkkr. en goede beh., Lorentzkade 184, Hrl. NET MEISJE V. d. ochtenduren, Velserstraat 103. voor bedrijf Bijverdienste. Huiseig. zoekt v. Incasso en andere werkzaamh. NET PERSOON. Br. no. 3853. 2 aank, leeri. BANKWERKERS. Aanm. Parklaan 129 rd. Na 6 uur. LEERLING LOODGIETER en leerling verwarmingsmonteur. J. C. Bonarius, Bid.weg 108. Bl.daal. NETTE LOOPJONGEN, Drogisterij v. Eden, Gen. Cronjêstraat 49. MODISTE of Apprêteuse voor onze zaak te A'dam, vast werk, goed loon. Br. no. 3857. Gevr. NETTE JONGEN. J. Freij- ser, schoenmaker. De Genestetweg 20, Bloemendaal. Op maatateller IE NAAISTER en aank. naaister, prett. werkkr. en goede vooruitz. Br. no. 3872. Personeel aangeboden voor huishouding Juffr. bek. met de verpleging ZOEKT WERKKRING bij hulpbeh H. of Dame, ook v. d. en nacht. Br. no. 3859. HUISHOUDING. Eenv. Juffr., P. G., zoekt pl. als zood, bij H. of D. in Haarl. of omg. Jaren werkz. Goede ref. Br. no. 3913. Heer, koopman veel vrijen tijd hebbende zag deze gaarne nuttig be zet door CONTROLEWERK of han del. Prima referenties. Aanb. no. 3860 Jongedame vr. type of schrijf werk. Br. no. 3061 Twee jongemannen zoeken bij- verd. (thuiswerk) ook tvpen. Br no. 3874. Kamers aangeboden kamer met gebr. van keuken liefst menschen z. kind., prijs nadei overeen te komen. Br. no. 3802. Gem. zit-slaapk m. pens. gel straatzijde, Schoterweg 20, tel. samenwonen aan dame m. 1.. Chr beg. b.h.b.h. in Haarlem z. Br no. 3800. Diversen Dame veel alleen zijnde, midden 60. zoekt dame of heer vooi conyersatie. Br. no. 3835. Te koop gevraagd h. h. 37 c —1 pr. beste lage HEERENSCHOE- NEN m. 39 in ruil voor een pr. hooge schoenen m. 37. Br no. 3804. Van part. een OVERJAS en H. 50 vooroorl. kw. Br. met uiterste prijsopgave no. 3805. HEERENCOSTUl'M. 1 p. dames schoenen m. 3940, X p. J.sch, m. 40 3306. 2 pers. OPKL BED m. of z. beo Meunier, Scbouwb.str. 3 boven. Van particulier ter overn. wit 1-peis. LEDIKANT als nieuw met matrassen pr. 135, Schoterweg 84. Te koop gevr-. van part. door art een mooi PERZ. TAPIJT en felkleed. Br. met omsch. A 73 Rouma en Co., A.dam. Jos v. d. Berg, Breestr. 18. Tel KOOPT ALLES EN OVERAL. Meubelen, kleeding, zolderopr. enz. Oude gram.pl. f 1,75 p kg. Te k. gevr MOTORRIJWIELEN op goede banden, autopeds., banden kl li, goeden prijs, Kl. Houtstr. 102 Te koop aangeboden JONGENSWINTERJAS 9—11 j.. n Tweedjas in ruil v. gabardine 1113 Santp,plein 15. Mooi SCHILDERIJTJE, plaat oud- Eng. jachttaf. in goud lijst m glas i,75, mooie Amer. kristallen fruit schaal X15. Adres bur. v. d. blad. 1 gr. br. eamiile KACHEL, stookt alles. 2 p. D.sch. m. 36 en 36!4, Pa- dangstraat 42 H. N Een z.g.an. HAARD. cap. 150 M3 Beclit en Dieserink. H.naaimachine. merk Muts, een Damestascbje, st. eiken schemer lamp, P. Krugerkade 21 rd. ELECTR. WASCHMACIHNE MET WRINGER, Slaperdijk «8. Groote SKUNKS' BONTKRAAG f40, een zw. laken jacquet m. broek vest o.k. f 50, m. so a 52, Iordens- lat 22. MEISJESMANTEL O. k. met hoedje, leeftijd 810 j„ meisjes- schoenen m. 34 in ruil voor 37, Van Nesstraat 24. Ebbenh. WANDELSTT m. ivoren knop f24, donkerbl. Pigskin H hand schoenen f 15. Br. no 3810. pr. DAMESSCHOENEN 37. Te koop gevr., Egypt, linnen damesre genjas 42 en koffertje m.-^rijsopg., koffergramofoon, J. Tielen, Zijlw. 50. ERRES RADIOTOESTEL, v. Koets veldstraat 3. 1 KACHEL m. pijpen a f30, en 1 spiegel a i 15. Ted. v. Berkhoutstr. Bouman. EL. KOOKPLAAT M PANNEN. Spieringweg 506, Vijfhuizen. DAMESPOLSHORLOGE, zwart wollen damesvest m. lange mouwen, P.Ka. lichtnetmotor, Sumatrastr Heemstede. Prima KOOKKACHEL, Pladel- lastraat. 14, Groote HAARD, Orchideeënlaan 2. Heemstede. Z.g.a.n. ELAST. BUIKBAND O. k steunzolen 38 en 41. Br. no. 3818. HAARDKACHEL, z.g.an., Nagte- gaaistraai 77. RONDE TAFEL, vloer- en t.kleed, gramofoon m. pl., waschst, wasch- tafe], boeken, Kerstkribbe (poppen- vagen m. vachtje, pgard in wagen peelg.) gord.ringen cn roeden, thee- >ot., kachel, Van 't Hoffslr, 93. SM.IJZEREN LAMP, br. kroon. bi. eiken tafel, 3 p. D.sch. m. 6, Jas- t 14. 1. p. VOETBALS OH m. 42 f5, G. Aemstelstr. 7, H. N. 115 KINDERBOEKEN W. O. mooie banden I 50, v. Lennep compl. werk., gelll.. in blauw linnen band als n.. 20 din. f 60, v. Ittcrsumlaan 1. Ben- nebroek. Tel. 284, 3/4 BONTJAS (Antilope) m 40-42. Bleekerspad 3, Bl.daal. ENGELSCHK KtNDERW. met siervacht, laken en sloopje, mevi. Gleysteen, Jac. de Witstr. 14. H.stede KINDERMANTEL, bruin. o. k.. m -44 eikenh. salontafel m. pl. kleed. Adres bur. v. d. blad. Z.g.a..n. TAFEI.I. AKEN O. k. en zijde, 6 Geromessen. 6 gcb. vorkjes, geb. schep, Meeu- wenstr. 57. Prachtige witte BRUIDSJAPON MET SI.EEP. o. k. m. 40—42 maatw.. Cantnefatenstr. 18, H.N. Hoogedoorn Gabardine DAMES REGENMAN TEL m. 42 f30. Br. no. 3830. Geh. nieuw best VEERENBED m. ïren kussens, Wilgenstraai 56. 12 z.g.a.n JONGENSBOEKEN. 1 rolschaatsen en 1 p. schaatsen, Schotersingel 8. Prachtige zwarte JAPON z.g.a.n. k. m. 48 Adres bui. v. d. blad. Weg. vertrek PIANO. mass, eiken, lste klas. Adam Ciefeld, sprintem. te bez. Brederodel. 23, Santp. St. Queen \n. DRESSOIR en Uieemeu- 1, stofzuiger m. z.g.a.n. rubber slang «mit. veulen kort jasje. Merk- instraat 9. KINDEKLEDIKANTJE met matr, radio, 170 dakpannen, gasoventje, glaswerk, ledikanten met toebeh., theekast, kapstok, Zandv.laan 12. Zandvoort. 2 MELKGEITEN, A. Keur, van Ostadestraat 20, Zandv. Een GROENE PA "EGA AI Bi— gem. Eeekm.r 1

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4