Zij» die in. 1942 heengingen. Een Haarlemsch Landjuweel. Neorlands jeugd bouwt aan haar toekomst. Een grootsche taak wacht in het Oosten. Op 8 Juli j.l. was het oude Haagsche Bin nenhof getuige van een historische plechtig heid. waarvan de gevolgen van zeer grooten invloed kunnen zijn voor het Nederlandschc volk Op dien dag namen n.l. een 400-tal leden van den Nationalen Jeugdstorm, 250 jongens en 150 meisjes, afscheid om nog dienzelfden dag naar Danzig te vertrekken, teneinde daar tot pioniers op landbouwgebied te worden opgeleid. De/.c jeugdstormers zijn thans na een hair jaar met verlof in het vaderland teruggekeerd om het Kerstfeest en de jaarwisseling thuis te vieren. Van deze gelegenheid heeft een redacteur van het A. N P. gebruik gemaakt om den leider van dezen landdienst. hopman J. do Ilijke, naar zijn bevindingen in den afgeloopen tijd te vragen en het een en ander te hooien over dc resultaten die inmiddels zijn bereikt. In het stroomgebied van den Weichsel, aldus hopman De Rijke, bevinden zich 11 kampen, t.w 7 jongens- en 4 meisjeskampen, die elk onder ccri Nederlandschen kampcommandant of -i-ommandante staan. Een Nederlandschc huishoudster, bijgestaan door een assistente, zorgt voor 'het onderhoud van de woonsteden en de Hollandsche keuken, die ook daar in oere wordt gehouden. Gezien het zware werk dat de jongens verrichten, is dit ook geen overbodige luxe. Er heerscht in de kampen een specifiek Nederlandsche sfeer, waardoor de jongens zich in het vreemde land thuis voelen. 7,ij loonen zich ware pioniers en van „heim wee'' is dan ook slechts in enkele gevallen sprake geweest. De boeren zijn zeer tevreden over hun prestaties, die vooral bij het binnen halen van tien oogst zeer groot waren. De jeugdstormers die thans in Danzig hun opleiding ontvangen, zullen gedurende twee jaar op deze wijze bij de boeren blijven wer ken, terwijl zij gezamenlijk in de kampen wonen. Na verloop van dezen tijd moet een examen worden afgelegd, waarna zij op model boerderijen geheel intern bij de boeren zullen komen, om zoodoende de knepen van het vak geheel onder de knie te krijgen. Hier blijven zij eveneens 2 jaar. waarna opnieuw een examen wordt afgelegd. Vervolgens moet door de jongens dc weerplicht worden ver vuld. waarmede de opleiding wordt voltooid Tharuc kan het ideaal dat zij zich gesteld heb ben. in vervulling gaan. Er moet echter nog aan één voorwaarde worden voldaan, n.l. ge huwd zijn. Hiertegen zal de jongeman, die in- tusRchen uit den jeugdstormer is gegroeid, wel niet het minste bezwaar hebben. Het is geen gemakkelijke taak die zij op zich hebben genomen, maar zij weten dat zij pio niers zijn. 'Pionier zijn is nu eenmaal niet ge makkelijk, maar met het voorbeeld van onze vaderen voor oogen is het hun nooit te zwaar. Ken krachtige, gezonde Nederlandscl# jeugd bouwt in het Oosten aan Nederlands toekomst. Gevoelige straf voor groentehandelaar. De groentehandelaar H. de Groot te Vught. die reeds vijfmaal wegens prhson- drijving is veroordeeld en nog verleden weck gestraft werd met een boete van»150 gld. werd opnieuw door de politie betrapt bij den verkoop van spruiten tegen te hoo- gon prijs. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Hertogenbosch heeft thans ingrijpende maatregelen genomen. De geheele winkel voorraad werd op zijn last in beslag gend^- men en tegen grossiersprijs aan een lief dadige instelling verkocht. Voorts legde hij een boete van. 250 gld. op en gelastte de sluit.in« va" de zaak voor d"n tod van 8 maanden. Het is den groentehandelaar te vens verboden in deze periode zijn beroep uit te oefenen. Geraffineerde prijsopdrijving van hout De Schicdamsche politie is een grooten houtzwende! op het spoor gekomen. Een groote houthandel te Schiedam de N.V. B. en De J„ had nog aanzienlijke ouda voorraden Aan de klanten werd aanvankelijk de be stelling tegen den normalen prijs verkocht. Op dc factuur was niets aan te merken en ook de verantwoording in de boeken was geheel overeenkomstig de voorschriften. Bij de tweede bestelling begon echter de zwen del Als namelijk pen klant weer een partij hout wilde koopen, werd hij verplicht eerst nogmaals het bedrag van zijn eerste bestel ling te betalen. Indien de klant daarmee ac toord ging, werd de bestelling uitgevoerd en kon wederom niets aangemerkt worden op de factuur, want daarop werd de toegestane prijs vermeld. Deze werd ook in de boeken opgenomen, zoodat er schijnbaar geen vuiltje aan do lucht was. De „premies" echter wer den in een afzonderlijk potje gedaan, waar van uiteraard geen cent in de boekhouding werd verantwoord. Het potje bevatte, toen de politie eindelijk achter dit zaakje kwam. f 50.000 De directeur en de procuratiehouder, va der en zoon, werden -gearresteerd. Een partij van 900 kubieke meter hout werd in beslag genomen, deze heeft een waarde van onge veer anderhalf a twee ton Voorts heeft de politic nog een achttal koopers verhoord. PRIJSOPPRfJVER KRIJGT f 20.000 BOETE. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 46- Jarigcn koopman J. Seger uit Amsterdam, die zich schuldig had gemaakt aan prijsop drijving, in hooger beroep tot f 20.000 boete subs. 5 maanden hechtenis veroordeeld. D<- man had groote partijen melkpoeder met IWi procent tot 150 procent winst verkocht en op deze wijze duizenden guldens verdiend. Om de controleerende ambtenaren op een dwaal spoor te brengen had hij de facturen en zijn geheele boekhouding vervalscht. De econo mische rechter had hem aanvankelijk tot drie tnaanden gevangenisstraf en f 10.000 boete veroordeeld. Moordaanslag op een vrouw te Amsterdam. Dader door burgers gegrepen. Tn een huls nan de Weesperzijde te Amster dam is een moordaanslag gepleegd op een 53-jarige vróuw, die door messteken zwaar is gewond. De dader, een 34-jarige reclameschil der. is gearresteerd. De vrouw, wier man een ijzerwinkel gedre ven heeff, welke cenigen tijd geleden is op geheven. was alleenjthuis, hetgeen den da der. die vroeger bediende ln dezen winkel is gc\óoest, ongetwijfeld bekend was. De man, die bij de opheffing der zaak, nog een vorde ring van pl.m. f 2000 op het echtpaar meende te hebben, was reeds herhaaldelijk gekomen om dit bedrag te ontvangen en ook nu weer moet hij, toen hij zich tegen donker aan de woning vervoegde, betaling hebben geëischt. Hierover ontstond ruzie, de man greep de vrouw bij de keel, doch kon haar niet over meesteren Daarop liep hij naar de keuken, pokte een broodmes en bracht daarmede de vrouw een vijftal steken in de borst toe. Hevig bloedend vluchtte het slachtoffer luid gillen de de straat op, gevolgd door den misdadiger^ Deze laatste werd door burgers gegrepen en aan de politie overgeleverd. De vrouw werd naar een der ziekenhuizen vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. Daar dc dader op zijn fiets, welke hij vóór het huis had neergezel, een gonjezak had meegebracht, vermoedt de politie dat roof de drijfveer van zijn afschuwelijke daad is ge weest. BETALING KERST- EN NIEUWJAARS- WKEK VOOR DE GRAFISCHE BEDRIJVEN. Aan de werkers in het grafische bedrijf, voor zoover zij vallen onder de werkingssfeer van het algemeen sociaal fonds, zal, ongeacht of zij wnehtgelders zijn, dan wel 48 uur arbeid verrichten, gedurende de Kerst- en Nicuw- jaarsweek tenminste 48 maal het uurloon worden uitbetaald, tenzij het bedrijven be treft, waarin 54 uur wordt gemerkt. In dat geval zal gedurende deze weken 55% maal hel uurloon worden betaald Van het bedoelde loan, zal voor zoover de Kerstweek betreft'het loon van 24 December in totaal acht en een half üur voor reke ning van het algemeen sociaal fonds komen, terwijl het overige door den werkgever zal moeten worden betaald. Voor de Nieuwjaars- week betaalt de werkgever de acht en een half uur van den Nieuwjaarsdag, terwijl de resteerende 30% uur voor rekening van het algemeen sociaal fonds komen. Bij een werk week van 54 uur wordt door den werkgever het loon uiteraard tot deze hoogte aangevuld Wachtgeldors, die een Inkomen genieten van 26 tot - maximaal 42 maal het uurloon, ontvangen gedurende de feestweken 48 maal het uurloon. Opgemerkt zij, dat het laten in halen der niet gewerkte uren onder geen voorwaarde is toegestaan. LAAT OlIDE DOCUMENTEN F.N7... NIET VERLOREN GAAN! Er moge nog een* onder de aandacht van het publick worden gebracht, dat allerlei voorwerpen, documenten en archiefstukken dreigen verloren te gaan, omdat dc eigenaars deze voor oudon rommel aanzien. Gooi dezen vermeenden rommel niet direct weg, denk aan onze archieven, musea en documentaire verzamelingen, die hierbij stellig nog wel iets van hun gading zullen vinden. Stel u in ver binding mei de irecties van die instellingen, die er voor zijn aangewezen om dergelijke stukken te bewaren. Dat zijn voor kunstvoor werpen dc musea, voor bibliotheken de natio nale bibliotheek en de openbare leeszaal, voor familiepapieren en oude documenten het alge meen rijksarchief of het gemeente-archief, en voor topografische afbeeldingen en dotumen- ten,. foto's en boeken over en van Nederland sche kunstenaars het Rijksbureau voor Kunst historische documentatie te 's Gravenhage. Al deze instellingen zullen u dankbaar zijn, in dien men haar waarschuwt. REPARATIEBEDRIJVEN NIET GESLOTEN. De chef van de afdecling Vervoerwezen van het departement van Waterstaat maakt bekend, dat reparatiebedrijven, welke werk zaam zijn ten behoeve van het wegverkeer, ongeacht of dit voor Ncdërlanctohe of voor Duitsche instanties geschiedt, met gesloten mogen zijn. HET VERVAARDIGEN VAN FILMS. !n een besluit van den Secretaris-generaal van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten betreffende het vervaardigen van films, wordt het vestigen, overdragen of uit breiden van een bedrijf, waarin films word. opgenomen, samengesteld of op andere wijze voor de vortooning geschikt gemaakt, onder worpen aan de voorafgaande vergunning van den Secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten Voorts is eveneens voor het geheel of ge deeltelijk opnemen, samenstellen of op andere wijze voor de vertooning geschikt maken van een film vergunning vereischt. Deze belde bepalingen zijn echter niet van toepassing op films, die uitsluitend voor de onderwijsdoeleinden vervaardigd worden en op door particulieren vervaardigde films, uit sluitend bestemd voor vertooning ln een hui- sclijkcn kring van ten hoogste 20 personen. KOOP EN VERKOOP VAN VUURVAST PUIN. De dispensatie van het verbod om vuur- •ast puin te koopen. voorhanden of Ir ■oorraad te houden, te gebruiken, verbrui ken. bewerken, verwerken, te koop aan te bieden, te verkoopon of af te leveren zon der schriftelijke vergunning, verleend door of namens den directeur van de .sectie keramische industrie van het rijksbureau voor verwerkende industrieën is ingetrok ken. Het verbod geldt thans ook voor niet bij deze sectie ingeschreven onderne mingen. De schriftelijke vergunningen moeten worden aangevraagd bij het Bureau voor de Keramische Industrie, Juliana van Stolbergluaa 29 te 's Gravenhage. Registratie van motorrijtuigen. Ook voorraden benzine, olie en vet moeten worden aangegeven. Verschenen is een bekendmaking van den Commissaris-generaal van financien en eco nomische zaken betreffende de registratie van motorrijtuigen, aanhangwagens, onderdeelcn en voorraden benzine, motorolie en -vef, als mede het vervreemden van motorrijtuigen en aanhangwagens. lyiotorrijtuigen, aanhangwagens, onderdee- len, alsmede voorraden benzine, olie en vet moeten binnen een week bij den burgemees ter worden aangegeven. Ook motorrijtuigen, die omgebouwd of gedemonteerd zijn, moeten worden aangegeven. Zonder toestemming van den rijksinspecteur van het verkeer is het verboden een motorrijtuig of aanhangwagen te vervreemden, langer dan 5 dagen buiten zijn standplaats te laten, langer dan een maand bij derden te laten, de transport capaciteit te veranderen of onderdeden to verwijderen. Wie den eigendom van een motorrijtuig of aanhangwagen door executie of beslag verliest, moet dit terstond bij den rijksinspecteur van het verkeer opgeven. Bezitters van motorrijtuigen of aanhang wagens, welke door den weermachtsbevel hebber in Nederland te zijner beschikking worden gehouden, mogen slechts met toe stemming van de daarvoor aangewezen in stanties over deze motorrijtuigen of aanhang wagens beschikken, veranderingen aanbren gen of de standplaats wijzigen. Zij zijn ver plicht, de motorrijtuigen voor gebruik gereed te houden. In de bekendmaking worden onder motor rijtuigen verstaan vracht- en bestelauto's met ten minste 1 ton laadvermogen, auto bussen, tractors, trekkers, tankauto's, zieken auto's, sleep- en kraanwagens enz., personen auto's, motorrijwielen met en zonder zijspan. Onder onderdeelen worden verstaan voorwer pen welke ln het algemeen bij de volledige uitrusting van een motorrijtuig of aanhang wagen behooren. SLAGERS EN SLAGERSNOTA'S. Zooals bekend is. bestaat voor slagers de verplichting om bij het vleesch, dat besteld wordt, een nota af te leveren, waarop het juiste gewicht, soort en prijs van het vleesch genoteerd staat. Het is thans gebleken, dat vele slagers hiermede de hand lichten en verschillende trucjes toepassen om deze con- tröle te ontduiken. De Gemachtigde voor do prijzen deelt daarom mede, dat tegen deze practijken ten strengste zal worden opge treden. De opsporingsambtenaren hebben opdracht gekregen hieraan speciaal hun aandacht te wijden, terwijl bij het consta- teeren van een dergelijke ontduiking de slager niet meer op eenige clementie behoeft té rekenen. KERSTVERRASSINGEN VOOR ONS VOLK. De dagen voor Kerstmis hebben onzen minder bedeelden volksgenooten vele ver rassingen gebracht. Daar was in de eerste plaats het bedrag van bijna honderdduizend gulden, dat de politie voor hen bijeen heeft gebraent, daar was voorts de collecte met de Kerstspeldjes, die een zeer groot succes geworden is en tenslotte kan worden mede gedeeld, dat aan giften van enkele centen tot bedragen van vijfduizend gulden in de week van 12 tot 19 December een som van bijna tachtig duizend gulden n.l. f 78.798.50 door Winterhulp is ontvangen. Dit zijn verheugende feiten bij het einde van het oude jaar, feiten die veel goeds beloven voor het komende nieuwe jaar, waarin Winterhulp zich met verdubbelde wilskracht van haar taak zal kwijten in het belang van onze eigen volksgenooten. JONGENS PLUNDERDEN KRUIDENIERS WINKEL Op den avond van den Tweeden Kerst dag ontdekte de eigenaar yan oen kruide nierswinkel te Scheveningen bij thuiskomst dat het roam van zijn zaak openstond. HIJ sloot het behoedzaam, sloop door de win keldeur naar binnen en bevond dat een flink stuk van den winkelvoorraad aan boter, kaas, cake, shag en rollen pepermunt was verdwenen. In den kelder trof hij iiweo Schevenlngsche jongens aan, den 15-Jarigen loopjongen P. K. en den 14-Jarigen M. K. Zij brochten reeds hun tweede bezoek aan den winkel. Een deel van den bult werd ln de ouderlijke woningen ln beslag gonomon. SPORT EN SPEL. WATERPOLO WINTERCOMPETITIE IE KLASSE. De Waterpolocompetltie voor do le klasse is tot nu toe vlot verloopen en voor de leidende ploegen is de helft der wedstrijden gespeeld. De Velser Zwemvereeniging hoeft het geheele programma reeds afgewerkt De stand is thans: gesp. gew. gel. vrl. pnt. v.t. 16— 6 13—11 14— 6 6— R 16—34 Het rooster der competitie vermeldt nog de volgende wedstrijden: Zondag 3 Januari ".30 HPCNereus, Zondag 17 Januari 4 uur NereusHPC. Donderdag 28 Januari 9 uur HPCDWR, Zondag 31 Januari 12 uur 15 het YDWR, Zondag 14 Febr. 4 uur Ne reusDWR. Zondag 21 Februari 4 u: Nereus het Xl Donderdag 11 Maart 9 uur HPC het Y, Zondag 14 Maart 12 uur 15 het Y DWR. Voor den wedstrijd DWRhet Y Is nog geen datum bekend. H. P. C. 4 4 0 0 8 D. W R. 4 3 0 1 6 t Y 3 2 0 1 4 Nereus 3 1 0 2 4 V. Z V. 8 1 0 7 2 De taak van den sportjournalist. Sport moet ln dienst van het volk gesteld worden, want door beoefening ontstaan ge zonde mannen en vrouwen, die met vreugde hun arbeid vervullen. Dat vertelde de rijks- gevolmachtigde voor de sport, de heer H. van Groningen h Stuling op een bijeenkomst welke in den Haag voor sportjournalisten werd gehouden. Hij kreeg daarbij gelegen heid de taak van den sportjournalist nader to belichten. Die taak is groot, doch de jour nalist kan zich gelukkig prijzen, dat de over heid meer meewerkt dan vroeger. In het ver leden hebben wij veel te kampen gehad met conservatisme en weinig vooruitstrevendheid. Dan is tn den laatsten tijd veel verslapt, doch er kon weer kracht komen door sport en lichamelijke opvoeding. In h'et lichaam hangt veel af van den geest, maar is die gezond, dan kan een Jan Saliegeest voorkomen wor den. Er deugde iets niet in de volksopvoe ding en men begreep niet voldoende, dat het grootste bezit van den mensch is gezondheid. Een ieder moet er van doordrongen worden, dat het doel van de lichamelijke opvoeding en de sport moet zijn het kweeken van een volk, dat gehard is, om de moeilijkheden, welke nog te wachten staan, met succes te overwinnen. Door den oorlogstoestand moet men veel missen, doch door de sport kan veel hersteld worden. De heer Van Groningen d Stuling herinner de er aan, dat het Nederlandsche volk vroeger wist wat strijd was en het was in dezen strijd gehard Dat kan ook en te begrijpen is. dat de sport op een der departementen is inge schakeld Daardoor was het in het afgeloopen jaar mogelijk nog meer eenheid te verkrijgen en de sportgpdachtc te zuiveren. Vruchtbaar werk is verricht. Financieele steun is ver leend aan enkele sportbonden, die propagan da kunnen voeren. Een gezonde sportieve ont wikkeling van ons volk is dan ook te ver wachten. Dar) is er naar gestreefd de spbrt haar normalen loop te geven en de aandacht ls thans gevestigd op meer leerkrachten, vel den en zalen. Tenslotte deelde spr. mee, dat op internationaal gebied veel gebeurd is en zelde, dat dc sport een goede missie te ver vullen heeft. Dat is ook in het verleden ge bleken. De heer M. Blokzijl betoogde, dat het werk van den sportjournalist in vergelijking met het verloden veel belangrijker is geworden, omdat hij zich nu niet meer uitsluitend be perken kan en mag tot de technische zijde, doch zich meer heeft uitgebreid, doordat de sportjournalist ook is ingeschakeld in het po litieke leven Het nationaal socialisme stelt deze elsch, omdat het bijzonder prijs stelt op een betere harmonie tusschen een gezond lichaam en een gezonden geest. In verband hiermede achtte hij het zeer belangrijk, dat meer en meer dc aandacht wordt gevestigd op het werk, dat de Nationale Jeugdstorm in dien geest verricht. Spreker was zich be wust van de groote moeilijkheden, waarmede de sportjournalisten in dezen tijd bij de pu blicatie te kampen hebben. DAMMEN HAARLEMSCHE DAMCLUB. Zondag J.l. werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen voortgezet. De uit slagen luiden als volgt: Hoofdklasse: J. B. Sluiter Jr. wint van D. Schrijnemnkcrs; J. G. Kuntze wint van P. H. Monro- A. Fasol remise met D. Schrijne mnkcrs: J. W. van Dartelen wint van A. Fasol; F. RartianA. Miedema afgebroken; II. van LunenburgJ. H. Meure afgebroken. Fierste klasse Joh. Philippo wint van G. dc la Rie. 4 SPORT-ALLERLEI -.1 De Fransche bladen herdadhten dezer dagen den 80sten verjaardag van den be kenden Franschen bokser Charlemont. Charlomont geeft nog steeds les en kan^nog geduchte stooten uitdeelen. Tegelijkertijd vestigt men de aandacht op den bekenden wielrenner Emilc Bouhours. die eiken dag nog 50 kilometers trapt met een gemiddelde snelheid van 30 k.m. per uur en op Conte nd, eveneens een vermaard oud-kampioen, die eiken dag een tocht van 40 k-m. aflegt. Hedenavond zal in het muzikale orogramma van 19,5521,45 uur over Hilversum 2 een ooggetuigenverslag wor- lon uitgezonden van den bokswedstrijd tusschen Luc van Dam en Walther Müller, in het Concertgebouw te Amsterdam. De Duitsche sportleider Von Tscham- mcr upd Osten deelt in de Völkische Beob- achter mede, dat het skiloopen in Duitsch- land dezen winter weer mogelijk zal zijn. Zooals men weet heeft het Duitsche volk verleden iaar ten behoeve van het leger zijn ski's ingeleverd. Een deel bleek niet bruik baar en zal thans weer de bevolking wor den afgestaan. Het materieel zal over negenhonderd plaatsen worden verdeeld. Zij zullen m de eerste plaats verlofgangers •ii arbeiders in de oorlogsindustrie ter be- ehikking worden gesteld. Damclub „IJmulden" is kampioen gewor den van de hoofdklasse competitie van het district Noordholland en komt uit in den strijd om het kampioenschap van Nederland. „Zaandam" bezet de tweede en Haarl. D.C. de derde plaats. Indien Wormerveer den laatsten wedstrijd van Oosterkwartier wint, komt ze op de vierde plaats, anders St. Bavo uit Heemstede. De hoogst geplaatste vier lul len met de hoogste vier van district Amster dam het volgend seizoen de hoofdklas van Noordholland vormen Niet Ragnhlld Hveger is houdster van het wereldrecord 100 meter borstcrawl. zooals Maandag gemeld is, doch nog steeds Willy den Ouden met een tijd van 1 min. 4.6 sec.; ook het Olympisch record is in handen van een Nederlandsche, n.l. Rie Mastenbroek in 1 min. 5.9 sec. Stel niet uit tot morgen, wat g(| heden doen kunt. Maak reeds n u een ruim bedrag over aan Winterhulp. Giro 5553. JANUARI 4 Jhr. A. Bas Backer, Den Haag, oud burgemeester van Bloemendaal 9 M. W. Tijsseling, mede-oprichter van de afd. Haarlem v.d. Nat. Chr. Werkm.bond 11 Ds. II. Prins, em.predikant der Ned. Herv. Kerk. 16 Vrouwe ff. v. Doorn-v. Rees, Heemstede J. Beockman, oud-burgemeester van Zandvoort 17 Ds. P. S. Meerburg, em.-predikant der Ned. Herv. Kerk. 19 W. C. Raamsdonk. arts,- vroeger te A'dam 27 H. Meines/. Bentveld, oud-gedelegeerde van dc Javasche Bank te Amsterdam: 28 P. v Teutcm, H'stede, gep. officier van adm. le klas der Kon. Ned. Marine. 39 J. Liber#, oud-hoofd werictuigk. van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. 31 H. W.-J. Callenfels, A'hout, oud-insp. der directe belastingen te Middelburg. FEBRUARI 3 Ir. M. Voorzanger, vroeger directeur der Eerste H. B. S. a. 4 Dr. J. Weener, em.predikant der Ned. Herv. Gemeente van Haarlem. 5 W. Harmsen, magaz.meester bij Heenk's Ijzerhandel. 7 J. P. van der Zee, een bekende persoon lijkheid in de arbeidersbeweging. 10 C. A. M. Jonckblocdt, aannemer en wet houder van Heemstede. 11 Mr. W. E. baron van Till, A'hout, ban kier, oud-voorz. van do H. O. V. 17 Mej. II.v. Lennep, H'stede, oud-directrice v.h. Kon Emma Kinderziekenhuis A'dam 19 II. S. M. v. Wickcvoort Crommelin, Den Haag, vroeger hoofdred. der Opr. H. C. 25 W. Ch. v. Daalcn, oud-voorz. v. d. Bond v. Handels- en Kantoorbed. Mercurius. MAART 2 H. Daudey, oud-ondcrcommandant van de Haarlemsche brandweer. 4 Jhr. F. Teding v. Berkhout Sr., dir. der voorm. Haarl. Bankvereen., bestuurslid van tal van maatschappelijke instellingen 5 G. S. de vieroq, Bl'daal. oud-secr. van de Mij. voor Nijverheid en Handel. 7 Ds. F. A. Visser, H'stede, em.predikant der Ned. Herv. Gemeente te Cadzand. 9 J A. van Ameirooy, ambtenaar bij de Provinciale Griffie. W. Vermeer, Santpoort, vroeger tuinbaas bij de familie Enschedé. W. W. Weide, hoofd der Toylersehool. J. J. F. I.omans, bestuurslid van de Lie dertafel Zang en Vriendschap. 11 O. F. Muller v. Czernicki, oud-superin tendant van de suikerfabrieken der Ned. •1 Handelmaatschappij in Oost-Indië. f P. U. v. Ameirooy, bestuurslid der Haarl. Roei- en Zeilvereeniging Het Spaarne. 12 J. D. Brand, Overveen, oud-directeur van de Packetvaartmaatschpopij. 18 VV» J. A. Matla, eere-voorz. van de Haar lemsche Damclub. 21 G. van Tienhoven, Bloemendaal, oud- secretaris van den Voogdijraad. 22 J. D. Boes, oud-hoofd der lagere school aan de Soaarnwoudcrstraat P. v. d. Weetering, oud-proc.houder bij de fa. Brinkman en Co..comm. in effecten 27 V. Oysorinck. oud-directeur van de N.V. Oliehandel Dyserinck. 30 W. Knoop, hoofd van de Boekbinders zaak W. Knoop en Zn. 31 W. II. Dippel, Aerdenhout, arts. APRIL 2 J. Kion, hoofdcommies bij de afd. finan ciën ter «emeente-secetnrie. 7 J. A. J. Sybrandl, oud-zee-officier. Dr. J. M. Smit, ruid-directeur der Rijks H. B, S. te Warffum. 11 II. L. van Bpusekom, Bloemendaal, arts. 12 A. J. Loois. 'directeur der Industr. inr. v. h. maatsch. werk v. h. Leger des Heils MEI 1 G. Spaan, oud-ondercommandant van de brandweer. J.'J. Booiia. vroeger koster van het kerk gebouw der Zevende Dagsbaptisten. 3 ff. B. Denkers, Zandvoort. mede-oprich ter en dir. der N.V Vcsta te Amsterdam 11 Jb. v. d. Werff, oud-weth. v. Zandvoort. 12 S. P. Deinum. oud-exploitant van de Stadsgehoorzaal te Kampen. 14 II. J. van Langcvcld, gep. commies der Ned. Spoorwegen. 19 T. de Wal, bestuurslid van de kaatsclub Fris ia. 24 H. Uittenbosch, dirigent en organist. 27 P. Kion. oud-hoofd eener school. Ds. A. P. Barendrcgt, Muntendam, vroe ger voorganger bij de Baptistengemeente te Haarlem. JUNI 3 W. Fehrcs, Bergen, oud-ambtenaar van den Burgerlijken Stand te Haarlem. 7 Job. M. J. Braam, H'stede, een bekende Eersoonliikheid in de kringen van den loembollenhandel. 29 J. G. J. Ilcinelberg. bewaarder der hypo theken.cn het kadaster. JULI 1 J. J. Brinkinann, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken 10 W. Zwemmer, Aerdenhout, vroeger op zichter van „Oosterduin". 18 J. H.* Eldering. Heemstede, vroeger een bekende bloembollcnexpoiteur. AUGUSTUS 4 H. Cornet, procuratiehouder van het dagblad „Dc Tijd". 6 J. MlezéruK, oud-lid v. d. gemeenteraad 14 W. F. Bremer, directeur der N.V. Bre mer's Houthandel, bekende persoonlijk heid ip hei Haarlemsche muziekleven. 16 Mr. Tj. Dijkstra, oud-griffier bij dc Haarlemsche Rechtbank. 24 K. van Haeringen, Heemstede, leeraar aan het Christelijk Lyceum. 26 T. P. v iu der Leer, oud-broeder van Meer en Bosch, bekend drankbestrijder. 27 A. van I»iik. H'stede, oud-zendeling en gredikant bij de Indische Staatskerk. A. A. Gussenhoven. Beverwijk, vroe ger president van de Spijskokerij „St. V ineen tius". SEPTEMBER 10 Mevr. L. G. van der Volden—Vijgh (El len Russc), Bl'daal, letterkundige. 12 W. J. Voet, juwelier. P. Mijksenaar, penningm. van de Letterl. vereeniging J. J. Cremer. 13 Mej. D. Beynes, presidente van de Ver voor bedevaarten naar Lourdes en be stuurslid van hel Woonwagenliefdewerk. 21 P. A. Leupen, lid der fa. Wed. J. Leupen en Zoon. E. F. Blase, Bloemendaal, dir. der N.V. Nat. Scheepsverband. een bekende per soonlijkheid op sociaal en philantropiseh gebied in de hoofdstad. J. W. Wiggers, gep. hoofd eener afdec ling b(j de K.PM. 25 P. M. Tichelaar, bekende persoonlijkheid in de personeelsorganisatie bij de post. OCTOBER 6 II. Bijkerk, oud-hoofd der Chr. School aan de Bakenesserkerk. 11 P. van Thiel, oud-meubelfabrikant, voor aanstaande persoonlijkheid in de Olxd- Katholiek^ gemeente. 14 Prof. dr. F. W. A. Korff, vroeger predi kant der Ned. Herv. Gem. van H stede. 16 E. E. Stoel, Bloemendaal, makelaar. 21 Pr. F. J. Los, em.predikant bij de Ned. Hërv. Gemeonte te Amsterdam. 22 Dr. C. J. C. Burkens, Meppel, vroeger geneesheer-directeur van Meer en Bosch en Bethesda Sarepta. 23 J. H. W. Habermehl, oud-ondcrwyzer van de Rijksleerschool. 24 C. F. v. Baak, Bl'daal, gep. lt.-kol. N.I.L. 26 G. A. Huijkman, Santpoort, oud-adm. van de Deli Maatschappij. Jan van Dommelen, Santpoort, ftoonecl- speler. 27 G. C. Paap, tweede machinist bij het Gasbedrijf. 26 R. Harkema, Overveen, Bekend figuur in handelskringen op het gebied van land bouw- en zuivelproducten en bestuurs lid van d«; Jaarbeurs. NOVEMBER 7 G, A. Degenaar. Zeist, oud-hoofdinspec teur bij Openbare Werken te Haarlem, 9 A. van Ekeren, 'oud-hoofd eener open bare lagere school. W. R. A. Slicher, gen.-maj. der genie b.d. 11 l'rof. dr. A. II. Blaauw, Oosterbeek, oud- leeraar van het Gymnasium en de Meisjes H. B. S. te Haarlem. 13 A. J. C. Mclchcrs, pastoor der St. Joseph Sarochie, deken van Haarlem der R.K. ierk Jhr. mr, B. C. van Merlen, Bilthoven, oud-burgemeester van Heilo, vroeger woonachtig te Heemstede. 18 N. W. van Walen, H'stede, vertegenwoor diger van de Techn. Im- en Export Mij, J. L. Bicnfait en Co., te Aerdenhout. 30 II. M. F. G. Savrij, kunstschilder. DECEMBER 5 Ir.. W. A. Staring, procuratiehouder bij de Papierfabriek Van Gelder Zonen. 6 J. P. Nagtegaal, H'stede. gep. hoofdoffi cier N. I. L. 7 G. Blocker, Aerdenhout. oud-secretaris der gemeente Dokkum. 8 Ir. W. F. Koos. L'. Poppink, Th. H. v. d. Kaay, werkzaam bij de Haarl. Machine fabriek v.h. gebr. Figee. 16 P. den Ilartogh, oud-ouderling der Ned. Herv. Gemeente. 17 B. Asjes, gep majoor van de Rijksveld- wacht te Hoofddorp. 24 H. Bosch, eeerelid van het Chr. Gem. Koor „Haarlem". Kunst en loterij in dienst der liefdadigheid. De vreemde combinatie Rederijkers-loterij moet gezocht worden in het feit, dat de mm of meer religieus ingestelde Rederijkers hun „kunst" in dienst stelden van dc liefdadig heid, bijv. in den vorm van het helpen op richten van een gasthuis, een oudemannen huis of een weeshuis Te Haarlem was in vroeger dagen een Rederijkerskamer, die soms „De Pellicaen'', soms ook „Dc Pellikanisten" wordt ge noemd. Tegen 31 Augustus 1696 werd een grootsch Landjuweel, zooals de opvoeringen van de Kamerbroeders wel werden genoemd op touw gezet ten bate van een te stichten Oudemannenhuis. De overheid had reeds op 16 Mei 1596 hiertoe octrooi verleend. De lang van zaken was nu zóó, dat De Kamer Je Pellicaen op 31 Juli 1696 twee broeder s uitzond om met den Bode van de Kamer uitnoodigingskaarten te bestellen. Die bc zag er bepaald plechtig en indrukwekkend uit met om zijn hals een rood fluweelen band, waarop was aangebracht bet blazoen van de Kamer met in zilveren letters de spreuk „Trouw moet blijken". Het was geen sinecure om geen enkele Kamer te vergeten, daar de opdracht luid de, alle Kamers in Holland uit te noodigen, tegen 22 October naar de Haarlemmerhout te komen, teneinde een wedstrijd te hou den in de beantwoording der gestelde vraag: „Die de armen liefdich troost wat loon dezulk verwacht? Als bok wat straffe fel die troostloos haer veracht?" De prijs bestond uit epn zilveren beker van 24 lood, terwijl nog- andere prijzen be schikbaar werden gesteld voor verschillende prestaties, zooals wie het beste spel ver toonden, wie het mooiste lied maken en zin- geh zouden, wie het fraaiste vuurwerk ont staken, enz. Twaalf Kamers in Holland namen de uitnoodiging aan, en wel twee van Leiden, en verder een van Katwijk, Schiedam, Hazerswoude, Vlaardingcn. Am sterdam, Noord wijk, Haastrecht, Gouda, Den Haag en Kethel. Eindelijk w^s de groote dag aangebroken: op 22 October werden de collega's-Rederij kers in de Haarlemmerhout ontvangen dooi de gastheeren-Pellikanisten en trokken ver volgens in optocht door de stad, waarbij de rector der-Latijnsche school met docenten en leerlingen de stoet opende. Allen waren gekleed in roode met wit afgezette „rok ken", geleid door Mercurius, schutspatroon der „retrpzijnen". Vervolgens twee knapen met het blazoen der Kamer, een Pelikaan voorstellende, de trommelslager en de vaan drig in rood karmozijn. Dan eenige jonge meisjes, die de prijzen mochten dragen, en tot slot de eigenlijke gasten, de broeders der verschillende Rederijkerskamers, die alle bloemenamen droegen, soms in ons oog wat wonderlijke: 't Lelyken onder den doorn". ,,'t Akerboomken" (dat wij nu eikje zouden noemen!) enz. Voor de Nieuwe Doelen, die pas 15 jaar bestonden, ook St Jorisdoelen geheeten. en thans Proveniershuis, hield men halt. On der een fraaie triomfboog zat een Haarlem mer, zijn stad voorstellende, geflankeerd door de figuren van Pallas en de Rede, ter wijl hij zich onledig hield met de «Tirannie met voeten te treden. Hij heette rector en Kamers welkom, op rijm. En hiermede was de eigenlijke intocht afgeloopen. De gast- heeren brachten hun gasten naar hun di verse onderkomen. Het volk dat van alle kanten was komen toestroomen om dit schouwspel mee te genieten, was door de feestelijke stemming m de stad tot mildheid geneigd en kocht loten bij de vleet, wat dan ook de bedoeling was Een volle week brachten zij door in Haar lem „met zinne-spelen, zotte klugten. ge dichten. liedekens, vuurwerken ende dier gelijke geneugten, met grooten toeloop van volk uit alle gewesten", zooals het heet in het werkje „Const-thoonende Juweel by dc loflycke stadt Haarlem ten versoecke van „Trouw moet blycken" in 't licht gebracht. Waerinne duidelyck verclaert ende ver- thoont wordt alles wat de mensche mach wecken om den armen te troosten ende synen naesten hytestaen. ia veertien spelen van sinne enz. ghestelt in Redcnryck naer de cacrte van t speelkorenken. met vele koperplaten Tot Zwol. Bij Zacharias Heyrjs, Drucker des Landschaps van Over-ijssel. 1607, Met privilegie" 'n de voorrede 1 we o.m.: „Wat nu elckc Camer gewrocht heeft, sal den goetwillighen Leser hier na vinden. De Vicringhe aengaende is van al le de Camers elckr-om 't schoonst geschiet: Meest altijt daer in verthoonende de be loon inghe vanden Barmhartighen: ende de straffe vanden pnbnrmhertighen teghens de armen". Hier blijkt weer duidelijk het reli gieuze karakter uit Nu wordt in het bewuste boekje het optreden van de verschillende kamers uitvoerig behandeld, waarbij een iisto volgorde voorkwam: openingstoespraak van Haarlem tot de gast-kamer, antwoord. Presentatie van de Kamer, Rhetorica, Bal ie op de Intrede. Spel van Zinnen, Refe- reyn. Over de loterij moet nog gezegd worden, dat die op alle manieren door de overheid werd gesteund, zoo b.v. wat clementie aan gaat ten aanzien van belastingplicht. Bij Resolutie van 4 November 1606 scholden de Staten van Holland dc heeie belasting van de 40ste penning kwijt ten behoeve van hen, die in de loterij van het godshuis te Haarlem goederen, „het placaat van den 40sten penn. subject zouden willen inleg gen. En het Oudemannenhuis kwam er; dat was de hoofdzaak LOUS A. VAN HEEL Aardappelgerechten. Er is ook in dezen tijd veel meer van de aardappelen te maken, dan gekookte aard appelen en aardappelpuree. De recepten van anrdappelkoëk en -cake verrijzen als paddestoelen uit den grond. Veel aard appelgebak is een teleurstelling voor dege nen. die er veel van verwachten omdat het vast en massief is en maar weinig op cake of zandtaart gelukt. Een dergelijke gelijke nis is dan ook niet van een aardappeldeeg te verwachten, tenzij men er veel bloem in verwerkt. Maar al is aan den aard van het aardappelgebak piet veel te veranderen, toch kon het meer of minder smakelijk an samenstelling zijn. Men zorge er bijv. voor dat de aard appel. die in een deeg verwerkt wordt eenigen tijd van te voren (bij voorkeur d' vorige dag) gekookt wordt en door en door 'Jroog gedampt is. Dat is noodig. omdat anders net deeg te vochtig wordt. Verder lette men erop dat het deeg met aardappe len niet lang voor het bakken gemaakt wordt, het wordt dan vochtig en verkleurt lcelijk. De bereiding van een nardappelkoek vraagt weinig tijd en er zijn weinig ingre diënten voor noodig. Wat restjes aardappe len van den vorigen dag en wat smaak- gevende hestnnddeclen worden door elkaar -,'cknced. in de kockepan mooi bruin gebak ken en het gereohtje is klaar. Lijkt het u niet leis voor dagen waarop u een voor- of nagerecht wijt geven' IJ kunt de koek nl naar weivsch zoet of zout bereiden. Zoete aard appel koek 450 g. gekookte aardappelen, 50 g. cus- tardpoeder en wat citroen-essence (of geraspte citroenschil) of 50 g. puddingpoe der met een smaakje, (2 lepels taptemelk) 100 g. suiker. De aardappelen fijnmaken en met de custardpoeder. de suiker en flink wat ci troenessence of geraspte citroenschil tot een gelijkmatige massa kneden, zoo noodig wat taptemelk toevoegen. Een koekepau heel dun met boter insmeren cn wat bloem erin strooien. Het deeg in de pan overdoen jn met een deksel erop. op een zacht vuur bakken. Na cep half uur de taart op het deksel schuiven, dc koekepan weer met boter insmeren en met bloem bestroo;en en daarna den tweeden kant op dezelfde wijze bakken De koek voorzichtig uit de pan laten glijden en koud laten worden. Men kan het deeg ook in een beboterde en met bloem bestrooide springvorm doen en cJfe 3/4 uur in de oven bakken. 1943 chronologisch en astronomisch. Het 1943e jaar der Gregoriaatische tijd rekening is het 6656e van de z.g. Jullaansche Periode en het 7451/7452e der Bijzantijnsche Aera. De Nieuwjaarsdag van 1943 is een Vrijd.i in 1944 wordt het een Zaterdag Paschen valt, volgens het conclllë van Nuca, op den eersten Zondag na de Lentevolk-m i tn, d.w.z.: den eersten keer dat het Volle Maan is op of na 21 Maart. De Puaschdatum schom melt dientengevolge tusschen 22 Maart cn 25 April; in 1943 valt Paschen op 25 cn 26 April, dus zoo laat als maar mogelijk ls; sinds men- schenheugenls is dit niet voorgekomen Hemelvaartsdag wordt zoodoende 3 Juni en de Pinksterdagen vallen .op 13 en 14 Juni Sinterklaasdag (5 Dec.) is ditmaal een Zondag; de eerste Kerstdag een Zaterdag, de tweede dus een Zondag. Do Lente vangt aan op 21 Maart, 12 uur; de Zomer 22 Juni 7 uur; de Hcrst 23 Septem ber 22 uur en dc Winter 22 December' 18 uur. Er zullen in 194.3 vier verduisteringen plaats vinden, twee van de zon en twee van de maan. De ^érste zonsverduistering is een totale, zij valt op 4^5 Februari, doch is slechts zichtbaar in het W van Noord Amerika, den Stillen Oceaan. Japan en de Filippijnen; de tweede is een ringvormige verduistering, op 1 Augus tus. deze is slechts in Australië en den In- dischen Oceaan zichtbaar. Met de maansverduisteringen stnnt het er aor ons Nederlanders beter voor. De gedeel telijke verduistering van 20 Februari (begin ir WET, midden 5% uur WET, einde 7'/J WET) is grootendeels zichtbaar in Neder land en van dc gedeeltelijke mnnnsverdui-'e- ring van 15 Augustus is weliswaar hel begin slechts in O. cn Z.O. van Europa zlchtb- i-, maar het einde ervan valt in geheel ons we relddeel, en dus ook in Nederland, waar nemen De grootste fase dezer verduiston -v valt te. 19% uur WET. bet einde 21 uur WET (is West-Europeesehe Tijd; onze wettelijke tud. de. MET of Middel-Europeescho Tijd, is één uur later). Hollywood bezuinigt. Hollywood Is aan het bezuinigen. Fr is bepaald, dat voortaan per film aan coulis sen. kleeding c.d niet meer dan 5000 d I- lar mag worden besteed Vroeger gaf m.n hier gemiddeld tien maal zooveel voor uit terwijl Cecil B de Mille eens een filin vervaardigde, waarbil de decors en nnnkhv- ding ongeveer 300 000 dollar kostten Men behelpt zich thans met oude decors en stukken uit oude films. Niet alleen de directie bezuinigt, doch ook het personeel. Onlangs kwam een film. uit met Bette Da\ is m de hoofdrol. Op de affiches werd speciaal vermeld, dat de toiletten die de diva in deze rum droeg, gemiddeld ongeveer een dollar per stuk hadden gekost. Zoo ziet men üat ook de zuinigheid tot .records kan leiden. In een bepaalde studio wordt dagelijks door een bepaalden man een rondgang ge maakt met een sterke magneet, die alle weggeworpen spijkers, schroeven c.d. aan trekt. Hierdoor spaart men belangrijk me taal uit. Hollywood gebruikte vroeger gemid.-'eld jaarlijks twintig millioen vierkante voet hout voor het maken van interieurs en zes millioen voor ruwer werk als schuttingen. De regisseurs zien op het oogenblik kans om een zaal van oen oud kasteel ln oen mini- jnum van tijd in een nachtkroeg om te too* veren en die nachtkroeg weer in een station. Ook het maken van filmexpedities bchood tot het verleden. Vroeger reisden gezel schappen, bestaande uit honderden men* schen plus materieel naar de Zuidzee* eilanden, Afrika of Zuid-Amerikn, nnarmat# net scenario zich in doze gebieden afspoel de. Dit is thans niet meer mogelijk Niet al leen dat men zich niet meer buitenslands kan begeven, doch ook banden en benzina zijn voor de oorlogvoering belangriike pro ducten, zoodat de meeste films in of in do buurt van Hollywood moeten worden ver- vaardigd. Ook de salarissen van al het personeel, zoowel van de sterren als van de Hchtjon* gens zijn verlaagd. Dit neemt niet weg dat het maximum honorarium, dut thans to Hollywood wordt uitbetaald, nog altijd 25.000 dollar per jaar bedraagt Tenslotte ls er een tekort aan acteurs en actrices. Vele spelers of speelsters zijn thans in dienst of maken deel uit van een hulporganisatie. Dit heeft voor de ouderen het voordeel, dal zij thans ook weer aan bod komen, terwijl voel jongeren nu een kans krijgen. „Europaische Literatur." Onder den titel „Donau, Strom der Vól- ker" bevat het Decembernummer van het maandblad „Europüische Literatur" arti kelen van een Duitschen, een Hongaar- schen en een Roemeenschen schrijver, die ïlk naar hun eigen aard impressies over de beroemde rivier, welke hun vaderland doorstroomt, weergeven. Wilhelm Westecker leverde een bijdrage over den dichter Josef Weinheber. een fijn zinnig poëet van dezen tijd, wiens vèrzen hoofdzakelijk aan Weenen en de Weensche atmosfeer gewijd zijn. Van Weinheber zijn ie volgende strofen, waarin hij met bijten den spot tegen de buitenlandschc exploita tie van zijn geboortestad te velde trekt: Wir durften uns bestaunen auf cincr Filmleinwand, wo uns. oin Volk von Clownen, der Heurigc verband. Der Schubert und die Rcbon: wir fandens fesch und gut, und lebten unser Leben, gestellt von Hollywood. Van den verderen inhoud zij vermeld de frontvertel'ip-* „Erlebn's des Osten*" van Heinrich Zillich, „Die Sprache des Films", een bijdrage van Felix Lützkendo: f en de tc-dichten van Georg Britting en Herybert Menzel. De fotopagina's geven afbeeldingen van tooneeluitvocringcn te Boekarest, Antwer pen („Leeuwendalers" en „Anncmaric") en Sofia. Verschenen is de tweede druk van de Apologie ofte verantwoordinge van den Prince van Orangien, uitgegeven door M. Mees-Verwey met een voorrede van Albert Verwey.

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 3