UILTJE De Eendracht" U.A. Haarlem Een voorspoedig 1943 GESLOTEN Pitmanschool DAM I AATJES STADSNIEUWS H. van Borssum Buisman 70 jaar. Morgen zal de conservator van Teyler's .iseuiii, de heer H. van Borssum Buisman, eniig jaar worden en naar aanleiding n dit heugelijk l'eit, is het ons een voor- c.-«t een en ander te vermelden uit de .oopbaan van deze sympathieke figuur uit Ilaarlemsche kunstenaarsmilieu. jL)e heer Buisman, die in 1873 als predi- .tszoon te Wieringerwaard geboren werd, eit ;sï|n jeugd in Delft doorgebracht, aai lui het gymnasium bezocht en zich aan de Technische Hooge School in teeke nen en schilderen bekwaamde onder leiding an A. Ie Comte, die zijn eerste leermeester dit gebied is geweest, a de Haagsche Academie te hebben door- nopen. studeerde hij aan het Hoogere In stituut voor Schoone Kunsten te Antwer pen, waar hij onderricht ontving van prol. rtlbrecht de Vriendt en er vooral met veel ambitie de kunstgeschiedenislessen v<jlgde van prol. Hijmans. Aan hetzelfde instituut was in die jaren de heer Gratama zijn medeleerling. Van iem schilderde hij toen een karakteristiek iortret, dat zich reeds kenmerkte door bij- ondere, artistieke qualiteiten. Na zijn Ant- erpschen tijd vestigde hij zich in Den Haag waar'hij lid werd van Pulchri-Studio en van den Haagschen Kunstkring. Aan laatst genoemde kunstenaarsvereniging was hij gedurende zes jaren voorzitter van de af- dceling schulderkunst. In den Haag schil derde hij vele portretten en van 1902 tot 1913 was hij als leeraai) verbonden aan de Academie van Beeldende Kunsten en Tech nische Wetenschappen te Rotterdam. Hier gaf hij les in de hoogste klasse, waar naar de legend model gewerkt werd. 1913 ontving hij te München gouden medaille voor het uitnemend ge schilderde en sprekende portret van der populairen dichter-zanger J. H. Speenhof!. In datzelfde jaar werd hij als conservator aan de Teyler-Stichting. te Haarlem ver bonden. Hier reorganiseerde hij de schilde rijenverzameling en deelde de werken naar tijdperken in. Belangwekkend waren de tijdelijke tentoonstellingen, die hij uit de beroemde collectie oude en moderne teeke- ningen, die het museum bezit, samenstelde. De vele kunstvrienden, die onze stad heeft, zullen aan deze exposities goede herinnerin gen hebben. Vooral onder leiding van den conservator, was de bezichtiging van zulk een tentoonstelling altijd een bijzonder leer zaam en artistiek genot. Van niet minder beteekenis is het feit, dat tijdens het beheer van den heer Buis man, de Teylereollectie door aankoop en door geschenken belangrijk werd uitgebreid. Gedurende de dertig jaren, waarin de heer Buisman in Haarlem woont, heeft hij tal van portretten van bekende persoon lijkheden uit onze stad en haar omgeving geschilderd. Wij denken o.m. aan 't kranig getypeerde portret van prof. Lorentz, aan 't portret van Hen vroegeren burgemeester van Haarlem, i. Boreel van Hogelanden, aan de por tretten van Jhr. mr. F. W. van Styrum en diens echtgenoote en aan die van Vincent Loosjes, Tjeenk Willink, Mr. Thöne; Dr. A. Borgman, den dichter dr. J. B. Schepers, aan het dit jaar geschilderde portret van mr. J. W. van der Vlugt, een der directeuren der Teyler-Stichting, alsmede aan de portretten der 'directeuren en commissarissen van de Haarlemsche Hypotheekbank. Deze werken hebben voornaamheid vangeest, ze zijn rustig van toon en men voelt, dat een menschenkenner ze geschilderd heeft. Speciale vermelding verdienen ook de beide regentenstukken van de regenten en regentessen van het Doopsgezinde Wees huis. Hiermede hebben wij dan eenige hoogte punten uit des schilders levenswerk ge noemd. Naar aanleiding van dezen verjaardag heeft men den heer Buisman van verschei dene kanten verzocht, een overzichtelijke tentoonstelling van zijn werk te houden. Doch de jarige geeft er de voorkeur aan, hiermede tot na den oorlog te wachten. Men zal dan met de werken die thans tijde lijk zijn opgeborgen een vollediger expo sitie kunnen samenstellen. Tenslotte vermelden wij, dat het de wensch van den jubilaris is. de herdenking van zijn geboortedag tot den huiselijken kring te beperken. Opera, en Operette-concert. De H.O.V. o. 1. van Hugo dc Groot. Het oxtra-concort onder leiding van Hugo dn Groot, waarop zich «olleten lieten hooren tiie vermei* zijn a la deal uit te maken van het in wording zijnde Haarlemsche Operette gezelschap, evolueerde van populnire opora- "luziek naar het terrein der lichtere muze, ie operette om "dan in dit genre ••enig'o uit nemend geslaagde prestaties ten beste, to reven. Ook het opera-gedeelte had veel -"cd« geboden, op vocaal gebied vooral; muar pas in hot tweede deel van den avond was het orkest geheel op de hand van den tlrigent, reageerde het met lichten toets op ie puntige, cliarmeerende directie van Hugo Ie Groot. Dat dit niot eerder in die mate het «val was, kan m.l. minder zijn oorzaak ge- ouden hebben in het feit dat, wegens ge- i.-kkig treinverkeer, eenige oi^ostleden te it op het podium verschenen* dan om de 'iiwennigheid aan een leiding, die een rii- nct reageeren op oen korten maar fikschen viaLslag vooropstelt. Maar geleidelijk, reeg Oo Groot het orkest aan het puntje an zijn stok en werd er gemusiceerd i en pittigheid en oen élan. dat het een üove ei was er naar te luisteren. Zoo hebben ij vooral kunnen genieten voji de „FJeder- i us '-ouverture en van het Intermezzo uit 1 ooI-Nacht"- van Joh. Struuss. alsmede ui de filasche en elegante ouverture van uppé'« ,,Dle sehbnc Galathea", om niet te preken van delicate begeleidingen van me lis «oionummer. V6f>r de pauze waren o.m. ouvertures van „Mignon" en „Guillaume (Polygoon/Meijer Pax m) KORT NIEUWS. De generaals Bergeret en Barrel, beiden leden van den Imperialen raad voor Noord-Afrika, zijn door de Fran- sche regeering van het Fransche staats burgerschap ver vallen verklaard. Generaal C: troux, de gevol machtigde van De Gaulle voor Syrië, zal naar Washing ton vertrekken om aldaar te beraad slagen over leve ranties aan Syrië en den Libanon. Deze besprekingen zijn een gevolg van de Engelsch-Ameri- kaansche overeen komst aangaande de verdeeling van goe deren in het Nabu rige Oosten. Teil" en het voorspel der 3e acte van Tra- data" ten gehoore gebracht. De sopraan Lola van der Ben had dezen vond gelegenheid zich van haar sterkste ijde te laten waardeeren; zij gaf een goede ertolking van de groote ..Butterfly'-aria en bracht het publiek terecht tot geestdrift met een temperamentvolle cn vocaal prach tig verantwoorde reproductie van den Czar das uit „Die Fledernmus". De kennismaking met de coloraluurzan- geres Claudine Amand, die zeer vlot de rij kelijk versierde Cavatine uit Rossini's Bar bier de Sévllle" ten beste gaf en later ook heel guitig en brillont „Meln Herr Marquis" uit „Die Fledermaus" zong, was er een die zeer gunstige indrukken naliet. Deze jonge zangeres heeft op slag en stoot het publkk eroverd. Dan was er de tenor Henk Viskil, die mot de Carmen-aria „La fleur que tu m' avals jetée" een goede beurt maakte, doch vooral met zijn aria uit „Das Land des Lachelns" Léhar zijn fraai geluid en goede zang kunst liet bewonderen. Als vierde solist hoorden we Henk Dorel, die een warm ge- timbreerd basgeluld bezitten niet kopstem eet te woekeren om er een hooge bariton- partij mee t.e verklanken. Hij zong de en- tr.ee-aria van „II Barbiere dl Seviglia" et» Rondeiui-valse utt ..Les Cloches de Cor- •ille". Ken duet (uit „Der Vogelhand Ier) i Lola v. d. Ben en ilenk Viskll was mede een succes. en minder gunstige keuze waren de rtetten uit „Les Sol tipt hand nes" van Canne, Maar „Die schone Galathea" („Frau vón Stéiri" zooals Albert May haar noemt) verleende een brillont büj-elndlg slot aan dezen opgewekten avond. JCfS. DE KLERK. Stijgende prijzen. In ons blad van gisteren hebben wij een relaas gegeven van een tocht door Haarlem met een tweetal ambtenaren van de prijs- beheersching. Hieruit bleek, dat er hier ter stede in vrijwel iedere branche gezondigd wordt tegen de prijsvoorschriften. Met on voldoende prijsaanduiding (vaak geschiedt dit in het geheel niet) begint vaak de over treding. Er heerscht bij vele neringdoenden een mentaliteit, die geen enkele rekening meer houdt met de nooden der groote massa. Men probeert zooveel mogelijk te verdie nen en of de minst draagkrachtigen nu ner gens meer aan te pas kunnen komen, dat laat den overtreder koud. In vele gevallen worden woekerwinsten gemaakt en guldens verdiend aan artikelen, waaraan men voor den oorlog luttele cen ten verdiende. Zoodoende kunnen alleen zij, die over grof geld beschikken die artikelen koopen, waaraan in alle bevolkingsklassen behoefte beslaat. De zwarte handel heeft hier in Haarlem een omvang bereikt, die zich helaas economische rechter veroordeelde hem he- tenaren, om deze toestanden te beëindigen. De razzia, welke voor Kerstmis werd ge houden, duurde slechts twee dagen, hetgeen veel te kort is. Linies en rechts zijn er over tredingen te constateeren. Menig Haarlem mer heeft er zich een goed en winstgevend bedrijf van gemaakt om allerlei goederen op de „zwarte markt" te brengen, waardoor enorme bedragen verdiend worden. Het kwaad te bestrijden beteekent een harde strijd, doch succes zal niet kunnen uitblij ven. Bij het in beslagnemen van partijen levensmiddelen en goederen is de eerste vraag van de ambtenaren: Van wien heeft deze goederen gekocht? Op deze vraag volgt meestal het ant woord: Van een onbekende Inderdaad, de groote onbekende is het altijd weer geweest. Die onbekende loopt met dikke porte feuilles met ge'.d rond en hangt den grooten gigneur uit in alle mogelijke obscure bars, waar hij iedereen verbaast door zijn over matige gulhartigheid. Het zijn deze figuren, waarvan de naam tot iederen prijs verzwegen wordt uit vrees, voor stopzetting van eventueele latere leve ranties. Daarom kan het kwad niet bij de brón aangetast en uitgeroeid worden. De „onbekende" „verdient" duizenden en nog eens duizenden guldens door ons volk de meest noodzakelijke levensbehoeften te ont houden. Ons volk zwijgt. Ons volk wil blijkbaar tot iederen pi-ijs bedrogen zijn. Ofschoon het ziet, dat het uitgezogen en uitgeplunderd wordt door eigen landgenooten, zwijgt het. Liever zwijgen, dan deze misdadigers grij pen en aan de justitie over te leveren, die er wel raad mee weet in een werkkamp, waar de heeren zullen moeten werken, dat het een aard heeft. En als het pübliek zelf niet mee wil wer ken, het zij zoo, maar de ambtenaren van de prijsbeheersching zetten den strijd hard en onverbiddelijk voort. Voor het publiek, dat van goeden wille is, moge dit een geruststelling zijn. OUDE INBRAKEN OPGEHELDERD. Aangehouden ziin door de recherche een 27-jarige koopman, een .33-jarige rijwiel hersteller en. een 33-jarige koopman, die op 5 April j.l. hebben ingebroken in een slagerij alhier, alwaar zij een hoeveelheid vleesch en vleeschwaren hebben gestolen. Op 19 Juni j.l. hebben zij ingebroken in een verffabriek. waar zij een hoeveelheid benzol en andere artikelen hebben gestolen. Economische Rechter F. de Boer uit Wormer' had op 22 Juni dit jaar twee schapen geslacht. kan meten met de meest beruchte centra in andere groote steden. Wij hebben de ambtenaren van de prijs beheersching eens aan het woord gelaten en hun ervaringen in Haarlem waren naar hun eigen getuigenis eenvoudig ontstellend. Groote partijen kostelijke levensmiddelen liggen her ender op zolders en in magazijnen opgeslagen, onttrokken aan de distributie, doch zij worden voor grof geld aan den man gebracht. Er zou wel een maand lang iede ren dag een scherpe controle gehouden moe ten worden met een groot aantal extra amb- denmorgen tot de minimumgevangenisstrat van zes maanden met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen vleesch. Een aantal handelaren in clandestiene turf werd door den economïschcn rechter tot boetes varieerende van 10 tot 100 veroordeeld. Zij haddeii de turven óf clan destien verhandeld óf clandestien zonder yervoervergunning vervoerd voor anderen óf voor zichzelf. Aangezien dit volkomen in overtreding was met de Brandstoffenbe- schikking 1939 I moesten zij zich verant woorden voor den economischen rechter. SIGAREN Bioscoopnieuws van deze week. De knappe film „Rembrandt" van Hans- Steinhoff beleeft deze week haar première voor Haarlem in het Rembrandt Theater. Het is een rolprent van schilderachtige allure, een film die er zeer zeker toe zal bijdragen de kunst van den grootmeester der Neder- landsche schilders dichter tot het volk te brengen. Het leven van Rembrandt wordt hier in enkele karakteristieke perioden uit eengezet en steeds valt daarbij de nadruk op de geweldige werkkracht van den meester, wien teleurstellingen niet gespaard gebleven zijn en die voortdurend bedreigd werd door een hem vijandig gezinde omgeving. Een in drukwekkend gedeelte van de film is dat, waar ons het ontstaan van de „Nachtwacht" getoond wordt. De hoofdrol is een knappe creatie van deö- bekenden acteur EWald Balser. H. VOSKUIL. Luxor brengt deze week een alleraardigste film n.l. Zondagskinderen, waarin Theo Lin- gen, Joh. Riemann en Grelhe Weiser U laten - lachen, dat de zaal davert. Het is een dolle verzameling van komische verwikkelingen, die U beslist moet gaan zien. Grethe Weiser is weer het bijdehandje, dat door haar rake opmerkingen aller harten verovert. Over Theo Lliigen zullen we maar weinig zeggen. Hij is natuurlijk w^er weer galoos komiek.... In Frans Hals zwaait de koning van den lach, Heinz Rühmann, deze week zijn scepter in de dolvermakelijke film „De geprolongeer de echtgenoot", bijgestaan door Hertha Feiler en Ida Wüst. Alle kenmerken van een Rüh- mann-film zijn hierin weer in sterke mate aanwezig: humor, vaart, knetterende dialo gen, schijnbaar hopelooze perikelen voor den hoofdpersoon. Bovendien vragen we in deze film de aandacht voor de alleraardigste ge dresseerde hond Oskar, die bij alles een zeer begrijpende snuit trekt. De regie is van Theo Lingen. Palace vertoont „Traummusik", waarin we een beeld krijgen van den strijd tusschen de „hoogstaande" en de verleidelijke muzen. Of deze door Geza von Bolvary met de grootst mogelijke vaardigheid geregisseerde film wel heelemaal conform de waarheid is wat het scenario betreft, waarin dc revue en het ca baret met jazzmuziek als poelen van artis tieke zonden tegenover de verhevenheid van de opera worden gesteld, moet iedereen maar voor zichzelf uitmaken. De strijd wordt ove rigens niet beslist, doch biedt overigens vol doende gelegenheid om allerlei muzikale in termezzi, revue-scènes en opera-fragmenten ten beste te geven, waarin Lizzi Waldmüller en Benjamino Gigli een voornaam aandeel hebben. De jazz is natuurlijk van Peter Kreuder. In Moviac kan men deze week genieten van de charmante film „Wiener Geschichten", een film met heerlijke Weensche melodieën, die U enkele uren in gespannen aandacht zal be zighouden. Hans Moser, Paul Hörbiger en Marta Harel zorgen er voor. dat de komische noot niet ontbreekt en dat is hun heusch wel toevertrouwd. Een goed programma! In het voorprogramma worden de gebruike lijke binnen- en buitenlandsche journaals ver toond. ANTH. STEEN. OPROEP. Dinsdag 29 December 1942, om kwart over twaalf zijn op de Groote Houtbrug een vrachtauto van de Duitsche Weer macht en een vierpersoons Fiat-auto, op de voorruit voorzien van een doktersembleem, tegen elkaar gebotst. Een wielrijder, die daarna aangereden werd, brak een been. De bestuurder van de Fiat-auto wordt ver zocht zich tot het geven van inlichtingen te wenden tot de politie, bureau Smede- straat 9, alhier. Personen, die inlichtingen kunnen verstrekken, worden eveneens ver zocht zich aan het bureau van politie te vervoegen. DE IJSHEILIGEN. Dindagavond 5 Januari geeft het Amster- damsche Tooneel in den Stadsschouwburg een voorstelling van De IJsheiligen, van A. A. Zinn. De veftteicn dew Angb-Aim. raïitaillwringswJiMjwaart in 1942 (Polygoon/Meijer Pax m) Twee Hilversumsche recher cheurs, .die in de Spechtstraat i Ida ar een ster ke branaspiri- tuslucht waarnamen, deden in verschillende perceeJen huis zoeking, waarbij zij.in de wo ning van de weduwe G. in de keuken een complete distilleer derij ontdekten. Een melkbus was tot ketel gepromoveerd, terwijl voorts alles aanwezig was om de distilleerderij goea te doen functioneeren als koe lers, trechters, buizen, enz. Ook twee tien-liter-flesschen met juist gestookte jenever werden in beslag genomen. Vermoed wordt, dat de weduwe dit be drijf reeds geruimen tijd uit oefende, in navolging van haar man. die voor zijn overlijden dezelfde practijken uitoefende. PREDIKBEURTEN ZONDAG 3 JANUARI HAARLEM. Nefl. Herv. Kerk.. Groote Kerk. 10: Jjfe, H. A." Leonmans, van Ede (voor Ds. II. E, Beker). Nieuwe Kerk. 10.30 Ds. I. P. van der Waal. 4: Ds. H. A. Leon mans, v. E<le. Öosterkerk. 10: Dr. E. lOmmei 4: Ds. L. Nieuwpooi't, hulppred. Noorder- kerk. 10.30: Ds. I'. G. Vermeulen. Stad! Evangelisatie. 10 en 3: G. Baas, Zaandam Evangelische Samenkomsten. Zuiderstr. 15. 10 en 3.31U H. C. v. d. Flier. Evang. te Apel doorn. Opwekkliigssaiuenkomsten. Zuider- straat 15. Donderdag 3. II. C. v. d. Filer. Evang, te Apeldoorn. Vrije Kvang. 10: Ds. D. J. D. du Fossé 4: II. Avondmaal. 10 Kinderkerk. Kvang. Lttlli. Gem. 10.30: Ds W. Spliethoff. I»<H>|xsge/- Gein. 10.30: Ds. J. G. Frerichs. Mij/.. Herv. 10.30: Ds. J. R. Immink. Utrecht. Rem. Geref. Gem. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. Klop persingelkerk 0.30: Ds. A. M. Boeyinga. 3: Ds. L. Hoorweg. Zondag 5. Oude Gracht. 9.30: Ds. J. W. Siertsema. 3: Ds. W. Wlerda. Soest. Zondag 5. Zuid-O,osterkerk. 9.30": Ds W. Wierda, Soest. 3: Ds. A. M. Boeyinga Zond. 0. Ge ivf. Kerk in H. V. 10: Ds. G.»W van Deth. 10: Kinderkerk In de voorzaal." Clir. Geref. Kerk. 9 .30 en 3: Ds. La man Pinkstergemeente. 9.30 en 3.30: Openbare samenkomst. Arrije KalH. Kerk. 10.30: H. Mis. Toediening van het H. Doopsel. Horst. Apost. Zondlngsgem. Schouwburgst 10 en 4.30:" Godsdienstoefening. Hei-st. Ajx>st. Zeiidingsgem. Jneobijnestr. 15. 9.30 en 3.30: Godsdienstoefening. Baptisten-Gemeente. 10 en 4: Ds. L. de Haan. Bed. II, Av. X: Jeugddienst. Deutsche Evangelische Gemeinde. 31/12 Altjahrsabend. 3.30: Gottesdienst anscljlies- send. Feier des Heiligen Abendmahls. Pfar- rer Tiling, Vrije Evung. Gcm. Donderdag 7.30: Ds. D. J. D. du Fossé. Vrijdag: 10.30: Dezelfde. HAARLEM- X OOR I)Ned. Prot. Bond. 10.30: Mevr. Dr. A. Menkes-Zernike, Rot terdam. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk 9.30 Ds. L. Hoorweg. 3: Ds. J. W. Siertsema Ghr. Geref. Kerk. 9.30 en 3; Ds. D. Henstra. Noorderkapel, Mlnnahassaslr. 10 en 4: J. Bossers en M. Schats, HEEMSTEDE. Ned. Herv.' Kerk. Kerk op het Kerksplein. 10.30: Ds. Ch. de Beus, van Overveen. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. D. E. Boeke. Ned. Prot. Bond. 2.30: Wijdingsdienst o.l.v, Ds. A. R de Jong van Haarlem AERDENItOÏ T. Ned. Herv. WIjkgebouw. 10.30. Enklaar, hulppred. Haarlem. Jeugd dienst. Rel. Kring. 10.30: Dr. J. D. Dozy, Doops- gez. pred. te A'dam. BIXIEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. O. van Dijk. Ned. Prot. Boiul. 10.30: Ds, J. F. van Roycn, Rem. Amsterdam OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10,: G. Hartdoff, Cand. t. d. H. D. te Bl'daal. 4: Dr. E. Emnien, van Haarlem. Jeugddienst. Geref. Kerk. Donderdag 7.30: Cand. D. van Swigchem. Vrijdag 10: Cand. D. van Swigchem. Zondag 9.30: Cand. D. v. Swig chem. 3: Ds. J. v. Wijngaarden, van Bcn- nebroek. HAARLEMMERMEER. Oud-Geref. Kerk 10 en 3: Leesdlenst. HALFWEG. Ned, Herv. Kerk. 10: Ds. L. Nienwpoort. van Haarlem. HILLEGOM. Herst. Apost. Zeiidingsgem. 9.30: Godsdienstoefening. Ned. Herv. Kerk. Donderdag 3: Ds. Chr. Eerhard/ Vrijdag 10; Ds. Chr. Keihard. Zondag 10: Ds. Chr. Eerhard Bed. H. Doop 3: Candidaat T. Bloemhof van Driebergen. Ger. Kerk Donderdag, 3: Ds. A. IC. Krabbe Vrijdag 10: Ds. A. IC. KralVbe. Zondag 10: en Ds. A. K. Krabbe. Voorbereid. 11. Av. Ned. Prot. Rond. Donderdag 6.30: Ds. E. Frater Smid. van Overveen. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Ds. J. Th. v. Veenen. Geref. Kerk. 9.30 en 3: On bekend. Chr. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. A. Ponstein. Geref. Gen». 10 en 3: Ds. A. Ver- hage. Oud-Geref. Gein. 9.30 en -3: Lees- SI'AARNDAM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. De Vries, van Beverwijk. Evangelisatie. 10: R. van Tuinen, van Amsterdam. ZAND VOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. D. Tromp. COÖP. VERBRUIKSVEREENIGÏNG Aan alle leden en verbruikers Vergunningstelsel voor vervoer rivet paardentractle. Op 11 Mei 1942 werd door den Secretaris generaal van het Departement van Water staat het verguningsstelsel voor het vervoer door middel van paardentractie ten be hoeve van derden, bekend gemaakt. De voor het publiek meest belangrijke punten van dit vergunningsstelsel worden hier nog eens samengevat. Het vergunningsstelsel geldt alleen voor het vervoer met paardentractie van goederen langs den weg ten behoeve van derden. Niet aan een vergunning on derworpen zijn.: vervoer voor eigen bedrijf; vervoer van melk van boerderijen naar fa brieken. (Contractueel genomen melkritten vallen ook onder 2, tenzij door den secre taris-generaal vein het departement van Waterstaat anders bepaald) en vervoer van lijken. De uitvoering van het vergun ningsstelsel wordt opgedragen aan de Rijks inspecteurs van het verkeer. Voor een ver gunning komen in beginsel slechts in aan merking zij, die reeds vóór of op 1 Septem ber 1939 als hun hoofdberoep vervoer van goederen ten behoeve van derden langs den weg hebben verricht. Teneinde een tijdige beslissing omtrent verleening der vergun ningen mogelijk te maken, moesten de aan vraagformulieren vóór 5 September 1942 ingevuld en in tweevoud aan den Rijks- (hoofd) inspecteur worden gezonden. Voor zoover de aanvragen niét vóór 5 September 1942 zijn ingediend, kunnen zij na 1 Januari 1943 worden ingezonden. Het vergunningsstelsel zal in werking tre den op 1 Januari 1943; de publicatie van de beschikking te dezer zake zal geschieden in de staatscourant van 31 December. Onze magazijnen zijn a.s. Zaterdag 2 cn Maandag 1 Jan. DEN GEHEEEEN DAG AMSTERDAM Wij ivenschen onze geachte clientele een Gelukkig en Voorspoedig Nieuwjaar Wenscht haar bezoekers een GELUKKIG EN VOORSPOEDIG 1943 De directie: R. RAHUSEN, W. v. d. LINDEN. Het Bestuur van de Volkst. Ver. „ONS BUITEN" te Haarlem wenscht alle Leden en Begunstigers een gelukkig en voorspoedig 1943. DE BOEKENWURM WENSCHT AAN ALLE BOEKENWURMEN een voorspoedig 1943. Hiermede wenscht ondergetee- kende zijn geachte Cliënteele en Vrienden een Voorspoedig Nieuwjaar. DEK VAN VIER SEN Raamvest 5, Café. H. J. DRAYER EN ZN. Heerenweg 103 b - Heemstede Wenscht zijn geachte Cliënteele Gelukkig en Zalig Nieuwjaar. SCHOUWBURG STRAAT 47 Tel. 18441 Hoofdzetel den Haag Typen - Steno - Fransch Duitsch - Engelsch - Spaansch Maleisch - Boekhouden Kantoor- en Handelsopleiding Handelscorrespondentie Particulier en Algem. Secretaresse Steno-typiste Steno-correspondent (e) STENO f 7.50, TYPEN f 6.- p. geh. cursus, geen bijk. kosten. Makelaarskantoor J. P. v. Velsen p. f. A. G. OUDEJANS Garagebedrijf Wenscht zijn Cliënteele een voorspoedig Nieuwjaar. Bij de jaarwisseling wenschen wij Leerlingen en Oud-leer lingen een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar. Inst. Reiber-Nan Ao 1899, KI. Houlw. 8, Tel. 17855 LEONARD Instituut voor Haar- en Schooniheidsverzorging Wagenweg 29 (t.o. Schouwtjesl.) p. f. Telef. 20518. S. HOOGLAND TimmermanTMetselaar en Aann. Werk- en woonplaats: Nieuwe Spaarnwouderstraat 3, wenscht Vrienden en Cliënteele een gelukkig Nieuwjaar. VEILING. Notaris R. C. A. VAN CRANEN- BURGH te Haarlem, zal op Don derdag 7 Januari 1943 des nam- om 2 uur in 't Notarishuis aan de Bilderdijkstraat aldaar, publiek verkoopen De PANDEN, gelegen te Haar lem %aan de Groote Houtstraat nummer 101 en 103, in gebruik als kantoorboekhandel cn als magazijn voor bedden, matras sen, enz. Totale huren f 4420 p. j. Te veilen in één perceel. Bezichtiging Dinsdag en Don derdag van 24 uur. Inl. bij den Notaris, Wagenweg 61, Haarlem, Telef. 10160. BONVRIJE BRIKETTEN Beperkt leverbaar: Emma-vier- kantjes (form. 11 x 11 c.m.), minstens drie uur houdbaar; in iedere kachel of haard. Verkoop prijs f 6,50 per 100 stuks. Emma Depót Lange Begijnestraat 20. Telefoon 20927. Uit een exploit van mij deur waarder den één en twintigsten December 1900 twee en veertig ten verzoeke van ABRAHAM VIENNE, wonende te IJmuiden- Oost, ten deze domicilie gekozen hebbende te Haarlem aan de Nieuwe Gracht no. 57 ten kan tore van Mr. F. J. GERRITSEN, die ten deze als procureur werd gesteld door den eischer, betee- kend aan KATE IRENE WA TERS, wiens tegenwoordige woon- en verblijfplaats onbe kend is, blijkt dat genoemde KATE IRENE WATERS gedag vaard is om op Dinsdag den tweeden Maart 1900 drie en veertig, te verschijnen ter te rechtzitting van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem, gehouden wordende in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat no. 81 aldaar, teneinde op de gronden in dat exploit gemeld de echtscheiding te hooren uit spreken. PIETER VAN DEN STEENHOVEN Deurwaarder. INDISCHE W. PAKKEN en tennisballen gevraagd. Br. met prijs onder no. 9187 Bureau van dit blad. Lessen BOEKHOUDLESSEN. H. Jonkers Leer. M. O., Koudenhorn 10 r. Tel. 12498. KN. EN b'AAlLES onder vakk. leiding door gedipt coup. Na pl.m 1 mnd. al kleeding maken, f 2,50 p. mnd. Midd. en avondcursus. M. Meu nier. Schouwburgstr. 3 boven. BOEKIIOUDl.ES. Grondige opl voor het prakt, diploma van de Ned Associatie, privaatles f 6 en combi natieles f4 p. mpd. N. J. F. Schmidt, leeraar M.O. Bockh. Acc. Haarl. Houtlaan 4. Tel. 14506. Personeel gevraagd voor huishouding WERKSTER v. eenige dagen p. w. Aanm. J. C. v. Oostzanenlaan 21 b. d. BI. brug, H.slede. Jong KINDERMEISJE v. d och tenduren, omtr. Wagenweg Zuid Br. no. 4310. MEISJE v. 8.30—12.30. Zondags vrij. Houtmankade 3 bij Hyacinthenlaan 2e MEISJE V. 8.30—12.30 U. Zon- nebloemiaan 34, Aerdenh. Tel. 26608 Flink handig MEISJE v. 8.30—4 u Oudaenstr. 3 bij Muiderslotweg MEISJE v. 9—4 u. of werkster, Hogewoning, v. d. Vinoestr. 27 rd. WERKSTER of meisje 3 ocht. in W. M., Z. V. 8.30—1. W. 8.30—2.30 kl. gez., A. L. Dyserinckstr. 80 (O.) NET MEISJE 14—17 j. v. halve of heele dagen. Leeghwaterstr 10. JONGE WERKSTER. Vrijdagm Zaterdagm. Leidschestr. 28. MEISJE v. 85. Goed loon. Zon dags vrij. Meerweg 8. H.stede. MEISJE v. morgenu. of werkster ir 1 morgen. Roskamstr. 36. Hrl. FLNK DAGMEISJE gevi. in kl. gez., flink loon, Van Hulsen, Pega- susstr. 66. NET MEISJE v. 8.30—12.30. Liefst Geref of N. H. Saturnusstr. 10, H.N. FLINK MEISJE v. halve d. of werkster, Marnixstraat 46. VERSTELNAAISTER aan huis, WickevoorJ Crommelinstr. 37. na 6 u. NETTE HULP v. 9—5 u. Zondags vrij. Br. no. 4286. NETTE WERKSTER v. 2 d. p. W. Orchideeënlaan 1. H.stede FLINKE WERKSTER l'/j d p. W tram vergoed. Leidschevaart. 556. N. WERKSTER v. schoonh kan toor dag. 7.309 u. en Zaterd. 2—5 u., Lanckhorstlaan 6. Een flinke jonge werkster, v halve dagen, hoog loon. Br 4259. MEISJE v. d. huish. v. d. morgen jenige mlddagu. Br. no. 4258.' '1. nette WERKSTER v. 4 ocht. of 2 h. dagen p. w. Vrijburglaan 31. Overveen. voor bedrijf RECLAMEUIJDERS gevr., bij Mis set, Sophlastr. 13. Aanm. na 5 uur. TUINJONGEN gevr. Hoog loon. Kweek. Blomhof. ZUIweg 272. JONGEDAME ter opl. als verkoop ster. Kunstntjverheidshuls Gr. Hout straat 163, Andréa, Aanm. na 3 Jan. 9—12 u. KANTOORBEDIENDE m. Of Vt ben. 18 j., net handschr. Boekn anbev. Br. no. 4263. Personeel aangeboden voor huishouding NETTE JUFFROUW als huish .g.g.v. Br. no. 4314. JUFFR. 55'j- P.G. z. z. spoedig ge plaatst bij Heer of Dame. 15 j. als zoodanig werkz. gew. Br. no. 4293. B.z.a. NET MEISJE voor d. d. met volle kost. Zondags vrij. Liefst Haar lem N. Br. no. 4292. NET MEISJE 15 j. liefst bij kind. meisje 17 j. voor halve d. in de huish. Br. no. 4267. JUFFR. V. D. HUISH. v, d. mor genuren goed kunn. versteil. en stoppen. Br. no. 4266 HUISHOUDSTER, 35 liefst ill kl gezin, Br. no. 4205. Huizen gevraagd Heb geld over en wil tegen goede prijken l of meer GROOTE of kl. HUIZEN kóópen. Bewoners kunn |ven zitten. Br. no. 4269. BURGERWOONHUIS direct van eigenaar te koop gevr. Br. no. 4268. Huizen aangeboden 3 VRIJF. HUISJES prijs f 10.000, Huuropbr. f 429 fi. J., ook. afzonderl (Centr. stad) Br. no. 4315. Kamers gevraagd Dame zoekt gemeub ZIT-SLAAI'- KAMER met stook en kookgelegenh Br. no. 4319. Echtpaar z. k. middenst. zoekt VRIJE ZITK. ongem. met voll. pens no. 4270. Kamers aangeboden Te huur gevr. ongem. SLAAPK. m. str. w. event, m. voll. kost. Adres bur. v. d. blad. Een gr. en een kl. KAMER met gebr. v. keuk., Terrasweg 46. Santp. ZIT-SLAAPKAMER Centrum stad. Barteljorisstraal 34 I'd. RECHTSBIJSTAND Bur. KRANEVELD, Zijlweg 21 Dagvaardingen, contracten, requesten enz. Kant. 9-5; 's av. 7-9. Advies f 1,-. Diversen GRATIS OPBERGING a.g.b. piano in hulskamer. A. Brouwer. Valkenburgerlaan 14, I-I.stede. Muzikale fam. biedt pi. v. SAL. PIANO, tegen gebr. Br. no. 4205. CAFÉHOUDER zoekt buttenoafe te huur, omtr, Haarlem. Br. no. 4204 Aangeb. NOREN, ijshockeysch, en 1 p. Am. rensch. m. sch., m. 44 Gevr. 1 p. Noren m. sch. m. 43 of liooger. Br. no. 4203. Nic. Wltsenstr. 5". A.dam. Tel. 3B132. Gedipl. COUP. COSTUMIèRF maakt, verandert en modern, japon* nen, mantels etc. Br. no. 4273. Ie klas kl. damesatelier kan wee: WERK .AANNEMEN, maken, vcran deren van japonnen, ëtc. Br. 4272. STADS-EVANGELISATIE, Oude- Jaarssamenkomst 7.30 uur. Spr. J. F. Snoeks. TUINWERK. Heimlng, Pr. Bol- werklaan. Plant zw. vruchtboomen' Zelf veel fruit! ALGEHEELE VOETVERZORGING morgentar. ft, midd. f 0,60. av. f 0.30. Pijnl. beh. Pijnboomstr. 6. Tel. 24402. WKGGELOOPEN Siameesche ka ter. Teg. bel. ter. te bez. Dahllalaan 31, Aerdenh. Tel. 26098. VOOR UW VERHUIZINGEN Hout graaf en Bolsenbroek, Dr. D. Bak kerlaan 8—10, Bi.daal. Tel. 22299 Bergplaats v. inboedels. VERLOREN klnderpyjamajasje, gaande v. Heerensingel n. Zomer- vaart, moeder erg gedup. teg bel ter. te bez. Zomervaart 164 zw. OUDERS v meisje, dat fietsje meegenomen' heeft voor 't postkan toor willen die het s.v.p. terugbef Korte Begljnestr. 31 rd. WEGGELOOPEN bouvier Max, teg. bel. ter. bez. Gaelstr. 17 b. d. Zijlw WIE HELPT MIJ aan Moeder melk? Naessens. Kinderarts. Van Eedenstraat 15, Hrl. Te koop gevraagd ACHTERWIEL 28x15/8 Javal. 21. Een RADIO in g. staat Br. met prijsofgaaf no. 4210 Een PLUSFOUR, gr. m. B:. 4209. ■arte JAS EN VEST en streep- broek maat 4648. Br. no. 4208. Gevr. partijtje LUIERS, tot 36 st. in prima staat. Br. m. opg. v. prijs B. Spaarne 124 rd. HEERENLAARZEN (m 44) en rij broek, goed spelende radio. Ver- gierdeweg 233. Haarlem N. WINKLER PRINS of dergel. encyclopaedic, ook afz. deelen en an dere boeken. Br. m. omschr. J. Bloemsma, Bachkade 13, Groningen. Leeren H.JAS BROEK EN VEST met prijs no. 4276 MODERNE RADIO in prima staat zijnde. Br. no. 4275. OUD PORCELEIN, aardewerk, oud hangklokje, vloerkleed, tafelkl., sa lonkastje. Br. met pr. no. 4274. Te koop aangeboden Dubbele lederen SCHOOLTASCH. Saenredmstraat 84 rd. Zwart EM. KOLEN FORNUIS f70, Marnixstraat 89 zw. 4 n.we CLUBS. OldlJnis. Br. 4252. ZW. GEST. DEKEN f 15 demi terd. kl. m. f20. petttgris v. muts col. teekenhoek en haak, kapstok kleed, Floraplein 9. RADIO, Metragon, Spijkermans laan no. 15. ELECTR. KACHEL, g. st. 1 goed werkende naaimaeh 1 goede radio eigenbouwer. Berkenlaan 13, LICHTE VOS, gesl. deken, bedspr. rieten boekstandaard, leer. loopriem, kolenkit, mattenklopper, zwabber. Te bevr. BI.d.weg 145. BI.daal. VOETBALSCHOENEN m 35—36, meisjesschoenen m. 34. meisjesjurk- je en mantel 9 a 10 j. D. en Daalsche weg 9 B, BI.daal. RADIO, buikband, a. nieuw o. k. ook in ruil v. tafelkl-. Vergierde- weg lil. Paardenhaar ULSTER pr. f50. bruin colbert cost, f 25, 1 p. bottines. 1 p. kamersch. m. 42. Br. no. 4245.. VULK. m. MANTEL. Crupquiusw. 166. H stede. Z.g.a.n. w. geem. KOI.ENFOR- NUIS, Oosterduinweg no. 16. Aerd. 2 p. 1. SCHOENTJES m. 17 a nw.. 1 schrijfbureau v. bergruimte. Hor tensialaan 10. H.stede. Lief klein bi. HONDJE. gratis te halen, Wagenweg 34. MANNBORG ORGEL. Br. no. 4240. 4 STOEL., 2 faul., buffet en thee- kast. Br. no. 4239. 1 HAARD, tev. gevr. 2 vulk Dlependaal. Bankastr. 116 H.stede. UITTREK HAARD, Recifelaan 30. Overveen. KAMERKACHEL en duveltje 2. gebr., Vijfhuizerdijk 197, Haarl.meer. Moderne KINDERWAGEN o. kw. Madoerastr. 16, H.stede. KONIJNEN EN HOKKEN. Joh. Verhulstweg 14, BI.daal. -Z. suède PUMPS m. 39 en 2 pop- i, Nagtzaamplein 14; Haarlem. 6 TAFELMESSEN en 6 dessert- a. nieuw, Eikenlaan 14. H.st Groote MECANODOOS v f20 .eidschevaart 216. ARMBAND en bijp. broche, steen blauw pr. f20, huisk.lamp, k.kleer tjes en schoentjes en klompjes 1. 5 u 6 j., koffiepot (steen), bedjasje (wol) lampekap. babycapc. Tuin- wijkl 28, Haarl. Z. MARTERBONTJE. SchOterWCg 59 Haarlem. 1 p. HEERENSCH. m. 44. m. 40. p. damessch. m. 40. 1 zilvervos, t bontcape. Wagenweg 110. Chin. handgebord. AVOND SHAWL ivoorkt.. br. leder D.wan- deltasch, D.armb.horloge. 4'i*x6 ca- cassette anast f 6.3. Hugo Meyer m. cassette en fllmpak en Ernemann reflex cam. 4'.x6 met dubb. anast f414. fllmpak. Tel. 19159 of br. no. 4227. HAARDKACHEL stookt alles, Vtn- kenstraat 28. PIANO, accordeon 12 bassen, le deren broek m. beenkappen in pr. VInkenstr. 64, Haarlem N. 3 p. D.SCHOENEN m. 40 br., bi w., Pr. Hendriklaan 103, Overv. PHIL. RADIO 525 A prima en Phii. l.spr. f 10. gesch. voor centrale. Dlepenbrockstr. 93 (O.) Pracht HAARD te koop. Borneo* straat 57. H.stede. KOOKKACHEL. LombokStr 5, H.stede. D bl. D. W.MANTEL. na 6 uur. Drleheerenlaan 18, H.stede. Moderne DAMF.SPARAPLUIE. Bordeaukleur. Na 5 u.. Kdlsonstr. 17 SMOKING COSTUME m. 48 z.g. a.n. Br. no. 4218. Zwarte Astrak. DAMESJAS 3/4 m. 42, f60. Br. no. 4217. Pl.m. 6000 K.G. BEUKENHOUT (van 500 M. beukenhaag). Te bevr v. d. Endelaan 78. Hillegom. Tri. 58«: Eiken HUISORGEL m. mux.kastj* tabouret. Br. no. 4215. Prima MANTELKACHEL (typ» haardkachel), Veenbergplein 26. H.N HAARDKACHEL ln prima staat bevr. na 7 uur. lotrentzkade 73. Een crème kleurig EETSERVIES no. 4213. A.g.b. donkerblauw COSTUUW (z. vest), gevr. 1 p. zw schoenen (laag) m. 42-43. Br. no. 4317. SLACHTKONIJNEN, Cheribon straat 4. J. W.JAS 12—14 J.. M. W.mantel 515 J.# dubb. 1. schooltasch. Solostv 3. H N. o. Zondag. DIVAN te koop. wegens afbesle". 140. Dr Leijdsstrnat 76. Wage's brartdhou than del. Java straat 22 H.N. heeft nog BRAND HOUT voor haard, kachel cn centi verw. Ook aanmaakhout 8PARREGROBN om de tuin ai dekken. De Morgenstond, soendap 31. Telef. 19903. G. o. KINDEKWAGEN, ftolsstoe tje m. scherm, kinderm. 1. 3 j Rijksstraatweg m. HrL

Haarlemsche Courant | 1942 | | pagina 4