Het Noord-Hollandsch Tooneel geeft heden de eerste voorstelling hier ter stede van „Grootmoeder Wendenkron" (Das Werk) van Mia Hergeth. Hierboven v.l.n.r. Kleus (Just Chaulet), Fini (Cilly Bach), Martha Wendenkron (Gusta Chrispijn-Mulder). Foto-Peperkamp. Uitgebreide bescherming voor Giraud. Volgens een bericht uit Algiers is generaal Giraud in Dakar aangekomen. Zijn vliegtuig was vergezeld door 25 jagers. In Dakar zou den belangrijke besprekingen gevoerd wor den. In kringen, die in nauw contact met Giraud staan, vreest men nieuwe aanslagen. De autoriteiten hebben uitgebreide maatre gelen genomen om Giraud tijdens zijn be zoek te beschermen. Volgens mededeelingen van den zender Algiers heeft Giraud reeds vele arrestaties laten verrichten, vooral onder de aanhan gers van De Gaulle. De Stockholms Tidningen zegt in een be richt uit Londen, dat de stemming in de V.S., geprikkeld is wegens het „merkwaar dige politieke spel'' in Noord-Afrika; in dit verband wijst het blad op geruchten, die te New York en Washington de ronde doen en volgens welke Eden een bezoek aan Roose velt zou brengen om het Engelsche stand punt uiteen te zetten. In de laatste geruch ten wordt Churchill in plaats van Eden ge noemd. Meer dan 100 vluchtelingen uit Fransch Noord-Afrika, die aan de regeering van Vichy trouw ziin geleven. zijn inmid dels na een gevaarlijken tocht met kleine vaartuigen in Zuid Portugal geland. Velen hunner werden wegens verzet tegen Enge land door de Anglo-Amerikaansehe autori teiten gezocht. Konderden lijken in Golf van Cadiz. Uit Cadiz wordt gemeld: De bemanning van een zoo juisV binnengeloopen Spaansch schip deelt mede. dat zij op 23 December in c'e wateren van de Golf van Cadiz honderden i"ken van verdronken Amerikaansche solda heeft zien ronddrijven. In nauwelijks een 't tijds heeft men van boord af ruim 200 lijken geteld, die zwemvesten droegen en de c iiform van de Amerikaansche troepen in iord-Afrika. Daar er, voor zoover bekend, 'n de Golf van Cadiz zc-lf geen schip in den grond is geboord vermoedt men, dat 't hier een ier hoogte van de Azoren getorpedeerd Ame- rikaansch troepentransportschip betreft, dat oor Noord-Afrika bestemd was en in zwaar beschadigden toestand geprobeerd heeft een reddende haven te bereiken. Het schip zou echter zoo spoedig gezonken zijn, dat het grootste deel der troepen mede de diepte in is gegaan. De lijken zijn vervolgens met den getijdestroom de Golf van Cadiz binnengeko men. Tsjang Kai-sjek naar Stalin. Naar uit Tsjoengking gemeld wordt, acht men in politieke kringen aldaar den eigen toestand „moeilijk". Men wijst in dit ver band evenwel op een komende reis van Tsjang Kai-Sjek naar de Sovjet-Unie, waar heen hij zich zal begeven teneinde daar een ontmoeting te hebben met Stalin. Hieraan wordt toegevoegd, dat Tsjang Kai-Sjek zich na zijn bezoek aan Stalin- ook nog naar Washington zal begeven, om de „militaire conferentie over den toestand op den Stil len Oceaan" bij te wonen. Ex-Koning Carol doet zaken. Naar Efe meldt, wijdt ex-koning Carol van Roemenië, wien evenals madame Lupescu verblijf in de V.S. is geweigerd, zich thans in Mexico-City aan zaken. Zoo financiert hij een pas geopend luxe-cabaret in de Mexi aansche hoofdstad. AGENDA Donderdag 7 Jan.: Stadsschouwburg: „Groot moeder Wendekron", 7.30 uur. Frans Hals: „De geprolongeerde echtgenoot" (18 jaar) 2.30, b'.30 en 8.45 uur. Palace: „Traummusik" (alle leeftijden) 2.00, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt: ..Rembrandt" (18 jaar) 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor: „Zondagskinderen" (alle leeft.) 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: „Wiener Geschich- ten" (14 jaar) 2, 7 en 9 uur. Vrijdag 8 Jan.: Gem. Concertgebouw, H.O.V. ledenconcert 7.30 uur. Bioscopen, middag- en avondvoorstellingen. Nieuw programma. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.Iem (afw.) Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Perks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Ovenneer, Heemstede. Buitenland: J. c. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, Heemstede. Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velscn en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmuiden. AdvertentjeaW. van Ommen, Heemstede. Parijs weer regeeringszetel? De voorzitter van den Parijschen gemeente raad, Trochu, is uit Vichy teruggekeerd, waar hij maarschalk Pétain de nieuwjaarswfcn- schen der stad Parijs heeft overgebracht. Tegenover een journalist verklaarde Trochu niet te gelooven nogmaals uit Parijs naar Vichy te zullen gaan om gelukwenschen uit te spreken, wanneer de maarschalk op 24 April zijn verjaardag viert. Hij, Trochu, is er van overtuigd, dat de regeering op dien datum reeds naar Parijs zal zijn teruggekeerd. Er is weer rum. Spanje is het eenige land in Europa, dat echte rum uit suikerriet vervaardigt. Het Spaansche Ministerie van "Handel wil dezen rum voor den export vrij geven. De gewon nen suikerrietalcohol wordt uitsluitend voor het vervaardigen van rum gereserveerd. Daar de productie grooter is dan het verbruik van het land zelf. wordt het overschot naar alle landen van Europa uitgevoerd. Krijgsgevangenen uitgewisseld. De Vaticaansche dienst maakt bekend, dat een door Italiaansche troepen gevangen genomen Engelsche onderofficier, die uit het gevangenenkamp was ontvlucht en zich ongeveer 2 maanden geleden bij het Vati- caan had aangemeld, op grond van eep overeenkomst met de Italiaansche regee ring in uitwisseling met een krijgsgevan gen Italiaanschen onderofficier per vliegtuig van Rome naar Engeland is gebracht. De gevangene werd door twee ambtenaren van het staatssecretariaat van het Vaticaan naar het vliegveld gebracht. Een dezer ambte naren begeleidde den Engelschen onder officier tot Lissabon. riet gebruik van het persoonsbewijs. Den laatsten tijd is eenig misverstand ge rezen omtrent het gebruik dat van een per soonsbewijs kan of mag worden gemaakt, In enkele bladen is namelijk een bericht ver schenen volgens hetwelk men alleen verplicht is, het persoonsbewijs aan politieambtenaren te toonen. Het hoofd van de Rijksinspectie der Bevolkingsregisters heeft thans medege deeld, dat het persoonsbewijs we] degelijk dienst moet doen als identificatiemiddel in het maatschappelijk verkeer. De Rijksinspectie wenscht zulks zelfs te bevorderen. Het aantal gevallen waarin van het per soonsbewijs een nuttig gebruik kan worden gemaakt is legio. Zoo verlangt men tegen woordig inzage ervan voor het verleenen van toegang tot Rijksbureaux, bij sollicitaties, bij het afhalen van aangeteekende stukken en het innen van cheques op postkantoren, het uitbetalen "van gelden door bankinstellingen, enz. Voorts kan. het in café's en bioscopen ter inzage worden gevraagd voor het nagaan van de afstamming of den leeftijd van bezoekers. Een nuttig gebruik van het persoonsbewijs kunnen particulieren maken voor het geval personen voor een of ander doel toegang vra gen tot hun woning. Zoo bijvoorbeeld colpor teurs, installateurs, enz. Ook voor den win kelier is het van belang precies te weten, wien hij goederen op zicht zendt. Den laatsten tijd zijn eenige trammaat schappijen er toe overgegaan door invoeging van een abonnementskaart, van het persoons bewijs gebruik te maken. Deze handelwijze heeft de volle instemming der Rijksinspectie. Het persoonsbewijs kan voor tal van legiti matiedoeleinden, waarvoor vroeger een af zonderlijk bewijs geëischt werd, door invoe ging van een kaartje of het opplakken van een zegel, geschikt worden gemaakt. Toestem ming hiervoor dient echter te worden aan gevraagd bij het hoofd van de Rijksinspectie voor de Bevolkingsregisters te 's-Gravenhage ONTHEFFING LUISTERBIJDRAGE. Eigenaars van een radio-ontvangtoestel die ontheffing van de luisterbijdrage 1943 willen vra gen. moeten in de maand, waarin de iuisterver- gunningen van hun naamletter worden omge wisseld. aan het postkantoor een aanvraagfor mulier afhalen en dat inzenden bij het gemeente bestuur van hun woonplaats. In afwachting van de beslissing moeten de voor 1942 uitgereikte vrijstellingsluistervergunningen niet wSrden om gewisseld. Aangeslotenen op rijksradiocenlralen ontvangen de aanvragformulieren thuis Nadere inlichtingen verstrekken de postkantoren en de kantoren der radioeentraJen. BEPERKING UITVOERINGSORGANEN ZIEKTEWET In verband met de wenschelijkheid om te ko men tot een beperking van het aantal uitvoe ringsorganen der Ziektewet heeft het bestuur van de bedrijfsvereeniging Noord-Nederland besloten de administratie en het heiteer dezer vereeniging op te dragen aan de Centrale On derlinge te 's Gravenhage. Poging tot berooving van een doofstomme te IJmuiden. Amsterdammer tot twaalf jaar veroordeeld. Wegens poging tot berooving op oen doofstommen heer J. V., wonende aan den Engehnundusweg in IJmuiden-Oost, werd de negen on twintig-jarige los werkman H. K. uit Amsterdam door de Haarlemsche rechtbank overeenkomstig- den eisch ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar. In den nacht van 6 op 7November brak K. in door een ruit van de keuken in te drukken. In een der kamers doorzocht hij een jas en nam er eenige doosjes sigaren uit, doch terwijl hij daarmee bezig was, werd hij door den bewoner betrapt. De inbreker greep een stuk ijzer en sloeg dén heer V. daarmee eenige malen op het hoofd, waardoor deze luid kermend op den grond viel. Toevallig passeerden twee mare- e'naussee's en twee agenten van politie, die op het geschreeuw afkwamen en den dader arresteerden. Geldkistje met ƒ10.000 gestolen. Brutale diefstal ten nadeele van caféhouder. Onbekenden hebben Zaterdagavond ten na deele van een caféhouder te IJmuiden een brutalen diefstal gepleegd. Zij behoefden slechts een raam open te schuiven om de naast het café gelegen woonkamer te betre den. Eenmaal in dit vertrek gearriveerd, was hun doel spoedig bereikt. Zij vonden een geldkistje, dat in een kast was verborgen en ontfermden zich er over. De inhoud bestond uit een bedrag van onge veer 10.000.aan bankbiljetten. Uitreiking distributiebescheiden aan geëvacueerden. Zooals bekend, kan men zijn distributie bescheiden in het algemeen slechts bij den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is ingeschreven, af halen. Tot hen, die in een andere gemeente hun bescheiden kunnen verkrijgen, behooren. behalve degenen die dit thans reeds kunnen, de volgende categorieën: Zij, die verplicht zijn hun woning we gens redenen van militairen aard of in het belang der burgerbevolking te verlaten, aan gezien zij binnen het gebied, waarvan de be voegde autoriteit de geheele of gedeeltelijke ontruiming heeft gelast, woonachtig waren Zij, die uit vrees voor oorlogshandelingen hun woning vrijwillig verlaten hebben Zij, die hun woning hebben moeten verla ten, aangezien deze tengevolge van oorlogs geweld onbewoonbaar geworden was. Deze personen dienen hun persoonsbewijs, tezamen met hun stamkaart en inlegvel, aan te bieden aan de afdeeling bevolking van de gemeente-secretarie, ten einde daarop een desbetreffende aanteekening te doen stellen. Zoodra zij in de nieuwe gemeente van vesti ging aankomen, dienen zij zich, wederom met de genoemde bescheiden, tot de afdeeling be volking van die gemeente te wenden. NEDERLANDS OUDSTE INWOONSTER VERJAARDE. Te Beuningen in het land van Maas en Waal, heeft mevr. M. van BergenBerendsen, de oudste inwoonster van ons land, haar 104en verjaardag herdacht. In den middag verscheen wederom het feestcomité, dat destijds bij het eeuwfeest werd gevormd en dat nu eik jaar opnieuw den verjaardag van' Nederiand's oudste in woonster op gepaste wijze helpt vieren. Bij monde van den voorzitter werden de beste wenschen van de burgerij aangeboden. DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Aardappelen Appelen Beschuit Bloem 466 Boter Brandstoffen t.m Bon Kaart 02 A Aard. 02B Aard. 3-72 Reserve 02 Besch. 46.9 Algem. 02 Boter 59 Boter Hoev. t.m, 2 kg 9 Jan 1. kg. 9 Jan. l kg. 31 Dec, 75 gr. 70 gr. 9 Jan. 23 Jan. 125 gr. 10 Jan, 125 gr. 10 Jan. 06 01 t.m. t.m. Brood Cacao 3- Chocolade Cigaretien Eenheidszeep Eieren Gort Havermout Jam Kaas 460 t.m Koffiesurrog. Margarine Melk Petroleum Rijst Scheerzeep Sigaren Suiker Suikerwerk Tabak Taptemelk Toiletzeep Vermicelli Vieesck Waschpoeder >8 BV Brandst. >5 KF Brandst. 02A Brood 023 Brood 4-01 Reserve 01 Versn. 02A B Tabak p, Q Eenheidsz. 474 Algem. Reserve 465 Algem. 470 Algem. 471 Algem. 464 Algem. 462 Algem. 473 Algem. 02 Boter 59 Boter 02 Melk 03 Petr. 4-92 Reserve N Text, (m.) G2A B Tabak 463 Algem. 02, 03 Versn. 02A B Tabak 02" Taptem. P, Q Toiletz. 472 Algem. 02A Vleesch 02B Vleesch P Q Waschp. 453. 475 Algem. l eenn. 1 eenh. 400 gr. 50 gr. 150 gr, 100 gr. 20 st i rants 1 i^nts 3 250 gr. 125 gr. 125 gr 500 gr. 100 gr. 250 gr 125 gr. 125 gr. 1,3 4 lit. 2 lit. 500 gr. 45 gr 5 st. 1 kg. 100 gr. 25 gr. 1 3/4 iit. 1 rants. 100 gr. 100 gr. 25 gr. 1 rants, l mats. 28 Feb. 20 Apr, 9 Jan. 9 Jan. 23 Jan. 23 Jan. 9 Jan. 31 Jan. 31 Jan. st. 23 Jan. 23 Jan. 23 Jan. 23 Jan. 23 Jan. 20 Feb. 10 Jan. 10 Jan. 9 Jan. 16 Jan. 23 Jan. 30 April 9 Jan. 23 Jan. 23 Jan. 9 Jan. 9 Jan. 31 Jan. 23 Jan. 9 Jan. 9 Jan. 31 Jan. 31 Jan. SPORT EN SPEL. STADSNIEUWS Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het morgen Vrijdag de beurt aaw de let ters D en F. HERIJK. Van gemeentewege is bekend gemaakt, dat in 1943 de herijk van maten en gewichten zal plaats hebben: voor verkoopers van maten en gewichten op 11 Januari, voor apothekers, goud- en zilversmeden op 11, 12 en 14 Januari, voor de groote partijen op 14, 15, 18 en 19 Januari, voor hen, dia een oproepbriplje ont vangen hebben eiken werkdag behalve Za terdag tot en met 23 Februari en voor hen, die geen oproepbriefje ontvangen hebben op 23 en 24 Februari. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Bril M. G. Huiboom, Steenbokstraat 7; duim stok, Elzinga. Smedestraat 18 rotfd; étui met inh., v. Wijngaarden, Zijlstraat 76; geld, Willemsen, Emmastraat 3; hond, Hichser, Spaarnzichtlaan 10, Heemstede: hoed, v. Dijk, Rollandstraat 2 D; parapluie, v. Hoof. Graaf van Wiedstraat 18; por- temonnaie met jnh., v. Dam, Nassaulaan 20; por- temonnaie met inh.. Hart, Potgieterstraat 38; portemonnaie met lnh„ Koster, Marsstraat 82; portemonnaie met inh., Rodink, BillUonstraat 11; portemonnaie met inh., Heems, Rijksstraat weg 40; schoen, Zomer, Plataanstraat 82; vulpen, HaaiSma. Schouwburgstraat 18; wantje. Boltde Bruin, Tuinwijklaan 33; want, de Kok. Hazepa- terslaan 8; want, Bonsel, Lorentzkadc 384; bril, J. F. de Nijs, Uiterwaardestraat 63 huis, Amster dam-Zuid; portemonnaie met Inh. Bureau van Politie, Smedestraat 9. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor de hulp- acte Hoogduitsch L.O. de heer H. W. V. Hoe permans te Haarlem. EENPANSMAALTIJD. Zondagmiddag 10 Januari om één uur wordt de vierde eenpansmaaltijd in dit win terseizoen gehouden. De belangstelling voor deelneming is weder zeer groot, hetgeen te begrijpen is nu men weet, dat de maaltijd zal bestaan uit Oud-Hollandsche erwten- oep. In dit geval gelieven de bezoekers allen een lepel mede te brengen. Voetbal. Geen wedstrijden in afd. Haarlem. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Voetbalbond heeft be sloten de voor Zondag a.s. te speien wed strijden uit te stellen. Indien de N. V. B. het zelfde besluit neemt en het wedstrijdprogram- ma een eek opschuift, zullen de wedstrijden der afdeeling Haarlem een week opgeschoven worden. Anders volgt een nieuw programma. Schaatsenrijden. KORTEBAAN-WEDSTRIJDEN VOOR BEROEPSRIJDERS. De Rijksgevolmachtigde voor de sport maakt het volgende bekend Aangezien nog geen landelijke organisatie in het leven is geroepen voor de regeling van de kortebaan-wedstrij- den voor beroepsrijders op de schaats, zuilen de provinciale organisaties, welke zich tot op heden bezig hielden met de kortebaanwed- strijden in haar provincies, zich ook nog in dit seizoen met deze wedstrijden belasten. Hangende de stichting van een landelijke organisatie is een commissie aangewezen, die toezicht houdt op het verloop van deze wed strijden. Secretaris dezer commissie is de heer J. Werkman, Rippingstraat 33. Alkmaar, Tele foon 2491. Boksen. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN' IN DEN HAAG. Het volledige programma voor cfb op 11 Januari a.s. in den Haagschen Dierentuin te houden bokswedstrijden, is als volgt samen gesteld Jan Nicoiaas tegen Staf Jacobs (België) 10 maal 3 min. Beb Donnars tegen Marcel Wielandt (België) 8 maal 3 min. Rienus Deurloo tegen Koos de Pauw 8 maal 3 min. Roel Erkelens tegen Jan Klein 6 maal 3 min. A. Buitendijk tegen M. Whull (amateurpartij) 3 maai 3 min. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 8 JANUARI 1943. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Salonorkest, een volksmuziekkwariet en een jeugdkoor (opn.). 7.30 BNO Nieuwsberichten. 7.40 Opgewekte melodietjes (gr.). 3.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Wij brengen U heden...» 8.50 Walsencyclus A—Z (Slot), (gr.). (Van 9.30— 9.37 Spiegel van den dag opn.). 10.00 Orkest Willy Eberlé. 10.30 "Nieuw- getij, voordracht. 10.45 Orkest Willy Eberlé. 11.15 Zang. met piano begeleiding en pianovoordracht. 12.00 Alrtfanak. 12.05 Omroep-Symphonie orkest (opn.). 12.45 B NO Nieuwsberichten. 13.00 Tusschen de bedrij ven, gevarieerd programma. 15.00 Klaar voor op nameDraaien, gevarieerd filmprogramma. 17.50 Omroep-Harmonie orkest. 18.30 BNO Nieuws berichten. 18.40 Sportrevue van de week. Vanaf 19.15-alleen voor de Radio-Centrales die over een. lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Pi a no voordracht; 19.50 Duitsche taalcursus. 20.15 Wij presenteeren U.... een cabaret-revue. 21.00 Zangers en zangeressen paradeeren (gr.). 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 Orgelspel (gr.). 22.20 Concert m. m. v. viool en piaflosolisten (gr.;. 23.1524.00 Op de maat (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Reportageflitscn over het boerenleven in het westen en noorden van Friesland. 8.15 Voor de binnenschippers. 8.30 B NO'Nieuwsberichten. 8.40 Piano en viool gr.). 9.00 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 De Melodisten en soliste (opn.). 10.00 Godsdienst! ge uitzending. 10.30 Pianovoordracht (gr.). 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Omroep-Meisjeskoor (opn.). 11.30 Wiener Bohème orkest en het Schu- ricke Trio (gr.). 11.55 Orgelspel, zang en de 10 Vroolijke Meisjes (opn.). 12.15 Streekprogramma. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Programma- overzicht. 13.05 Arnhemsche Orkestvereeniging en solist. 14.00 Godsdienstige uilzending. 14.30 De Arnhemsche orkestvereeniging en solist. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Sopraan en piano. 16.45 B NO Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Krontjongorkest van de Indische Club (gr.). 17.45 Spiegel van den dag en BNO: De Jordaner ver telt over sociale nooden. 18.00 Marschrnuziek (gr.). 18.15 Reportage. 18.30 Vaudeville-orkest en solisten. 19.00 BNO Engelsche uitzending: Hol land's political aspects.Voor de Radio-Centrales: Die 4 Richter's Gesang-Gitarrist-cn (gr.). Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Een Strijkorkest. 19.45 BNO Nieuwsberichten. 19.55 Een strijkorkest. 20.15 De wetenschap dient de menschheid, luisterspel, 20.45 Operafragmem (gr.). 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 BNO ac- lueele beschouwing. 22.10 Avondwijding. 22.20 24.00 Zie Hilversum I. VERDUISTEREN van 16.47 tot 8.47 uur 8 Jan.: zon op 8.49, onder 16.45 uur maan op 10.03, onder 19.37 uur 9 Jan.: zon op 8.48, onder 16.46 uur maan op 10.40, onder 20.57 uur

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2