Haarlemsche Courant Zware Sovjetaanvallen in Donsector afgeslagen. Groote actie in de luclit boven de Syrte Nieuwsblad voor Noord-Holland De Hermann Göring-divisie Bey van Tunis ontvangt Ita^iaansch commandant. 288e Jaargang' No. 9 Verschünt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen Hoofdredacteur J. V. Baudewyns Woensdag 13 Januari 1943 Uitgave Grafische Bedrijven Damlate Directies Ph. A, Mees P. W. Peereboom K 1297 Verbitterde gevechten eveneens bij Stalingrad en tusschen Don en Kaukasus. Duitsche terreinwinst in centralen sector. De ooriog ter zee: weer 16 schepen in den grond geboord. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Tusschen Kaukasus en Don, in het gebied va» Stalingrad en in het Dongebied heett de vijand, wederom met gebruik van sterke strijdkrachten, op de tot dusver bestaande zwaartepunten aangevallen. Hij werd in ver bitterde gevechten, deels in tegenaanvallen, afgeslagen en verloor 63 tanks, 45 alleen bij Stalingrad. De zware verliezen der Sowjets zijn in overeenstemming met het massaal ge bruik van infanterie. In tegenaanvallen is een divisie infanterie van den vijand ingesloten en vernietigd. Ruim 1000 gevangenen werden binnengebracht. Een Duitsch tankcorps heeft sedert 6 December 1942 in de groote bocht van den Don 511 tanks vernield. Bij plaatselijke aanva'Isacties in den cen tralen sector van het front zijn sterke stoot troepen de vijandelijke stellingen binnenge drongen, hebben ze over een breedte van meer dan een kilometer opgerold en gevange nen en buit gemaakt. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer heeft de vijand met sterke infanterie- en tankstrijd krachten zijn vergeefsche aanvallen voortge zet; 24 tanks werden bij de felle gevechten vernietigd. Het transportverkeer op de Moermansklijn is ook gisteren door luchtaanvallen zwaar ge troffen. In Libye heeft het Duitsche en Italiaansche luchtwapen in herhaalde acties Britsche vlieg velden en concentraties van troepen en vracht4- auto's met bijzonder succes bestreden. Jagers en afweergeschut schoten 19 vijandelijke vlieg tuigen neer. In Tunis zijn plaatselijke gevechten met vijandelijke strijdkrachten, die de stellingen onzer gevechtsvoorposter, aanvielen, aan den gang. In de haven van Bougie is een koop vaarder van 5.000 b.r.t. beschadigd. Artillerie stellingen en concentraties vrachtauto's in Noord-Tunis waren het doelwit van andere luchtaanvallen. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten Laat in den avond heeft de vijand lukraak storingsaanvallen gedaan op West-Duitsch gebied. De ontstane verliezen en schade zijn gering. De vijand verloor twee vliegtuigen. In onophoudelijke aanvallen, zooals in een extra-bericht is medegedeeld, op de laatste, reeds zwaar beschadigde, maar nog drijvende schepen vap het tankconvooi, waarvan reeds 13 schepen met 124.000 b.r.t. vernietigd waren, hebben de Duitsche duikbooten nog twee tankschepen met een inhoud van 17.000 b.r.t. in den grond geboord en nogmaals het derde getorpedeerd, welks ondergang door de zeer stérke afweer niet kon worden waargenomen Andere duikbooten hebben in het Noordén en Zuiden van den Atlantischen Oceaan voor het grootste deel uit convooien, 14 schepen in den grond geboord met een inhoud van 72.000 b.r.t. Hiermede heeft de vijandelijke transportvloot weer in totaal 16 schepen met een inhoud van 89.000 b.r.t. verloren. Het Duitsche publiek heeft met belangstel ling kennis genomen van het bericht, dat de „Brigade Hermann Göring" uitgegroeid is tot een „Divisie Hermann Göring". Deze divisie bestaat uit elitetroepen van het Duitsche lucht wapen. In haar worden slechts vrijwilligers opgenomen, aan wie hooge eischen gesteld worden. De divisie zal zeer bijzondere taken in de weermacht te volbrengen hebben. Blij kens een artikel in „Der Adier" is de divisie, die volledig gemotoriseerd is, met de beste wapenen uitgerust. Bijna alle wapenonderdee- len zijn in haar vertegenwoordigd. Zij omvat schutters, pantserwagens, pantserjagers, pant serpioniers, lichte en zware Juchtdoelbatte- rijen, veldartillerie, stormartillerie en berich teneenheden. Deze divisie is voortgekomen uit het regi ment Hermann Göring, dat in 1933, na de machtsoverneming van de nationaal-socialis- ten door Göring, als Pruisisch Minister van Binnenlandsche Zaken opgeleid werd tot po- Iitietroepen. Het regiment Hermann Göring werd later in het luchtwapen opgenomen. Uit dit regiment ontwikkelden zich de parachu tisten. Gezant van Roosevelt voor Australië. Tot nieuwen gezant en persoonlijken ver tegenwoordiger van president Roosevelt in Australië is Edward Flynn benoemd. Flynn bekleedt een leidende positie in de democra tische partij. Naar United Press uit Washington meldt, verwacht- men in de Vereenigde Staten, dat deze benoeming levendige politieke debatten zal veroorzaken. Flynn heeft zelf zijn benoe ming reeds eerder bekend gemaakt, waardoor hij bijna de geheele pers tegen zich kreeg. Het is twijfelachtig of de Senaat de benoe ming zal goedkeuren Senator Bridges heeft verklaard, dat de benoeming een beleediging voor het Austra lische volk is. Willkie verklaarde, dat de be noeming zoo cynisch is, dg,t ieder fatsoenlijk burger er pijnlijk door getroffen is. Nieuwe vliegtuig-camouflage. De «nilitaire correspondent van het D.N.B. noemt het jongste groote succes van het Duitsche duikbootwapen op het Engelsch- Amerikaansche tankbootconvooi-.op den At lantischen Oceaan een klassiek voorbeeld van de nauwgezette samenwerking van ma rine, luchtmacht en leger. De vliegtuigen, die het convooi hadden waargenomen, wa ren voorzien van een nieuw camouflage middel, dat de betrokken machines boven zee bijna onkenbaar maakt en het geruisch der motoren neutraliseert. Het is voor de eerste maal in -de geschiedenis der krijgs kunde ter zee, dat een geheel tankboot- convooi door duikbooten bestookt en ver nietigd wordt. De door deze duikbooten be haalde overwinning is zoo volkomen, dat de uitwerking daarvan in Noord-Afrika wel niet lang op zich zal laten wachten. De jongste successen der Duitsche duik booten, zoo melden de Zweedsche bladen in middels, hebben in Londen geweldig opzien .'Tftbaal'd. De ramp van het tankbootconvooi neeft gfeleid tot kritiek van de Engelsche pers op het optimisme in de jongste rede •van Roosevelt. Een der bladen verklaart, dat de Duitschers nog altijd sneller duik booten bouwen dan de Geallieerden in staat zijn duikbooten tot zinken te btengen. Een film over Versailles. Een film, die in politiek-historisch op zicht ongetwijfeld van groot belang is, is onlangs in Italië vervaardigd onder den titel „Versailles", waarin zooals de naam reeds zegt, op het witte «doek een beeld gegeven wordt van het onrechtvaardige vredestractaat van 1919. Inmiddels is men begonnen met het ver vaardigen van de eerste opnamen voor een film, die Goethe's Italiënische Reise in beeld zal brengen. Daar in de meeste gezinnen thans in één kamer wordt gestookt, is het voor de studeerende jeugd zeer bezwaarlijk temidden der huisgenooten ongestoord haar thuiswerk te maken. Op initiatief van den commissaris der provincie Noord-Holland is thans de leeszaal der Prov. Griffie te Haarlem beschikbaar gesteld aan hen, die in een rustige omgeving ongestoord willen werken. Van deze gelegenheid wordt reeds door velen een dankbaar gebruik gemaakt. T A. Stevens Pax c. KORT NIEUWS. De Slowaaksche ministerpresident dr. Tuka is afgetre den als voorzitter van de Hlinka-par- tij. De president van den staat, dr. Tiso, heeft den plaatsvervangenden voorzitter van het parlement, dr. Me- derly, tot zijn op volger benoemd. -In Bulgarije heerscht een koude golf. In verschillen de streken heeft men een tempera tuur van 22 graden onder nul geregis treerd. Groote sneeuwmassa's be lemmeren het ver keer over den weg en per trein. „De Vlasakkers" van Styn Streuvels heeft zijn première voor Duitschland beleefd. Opmerke lijk is, dat dit de 75e première te Bremen is sinds 1933. KORT NIEUWS. De Finsche ge- neraal-majoor Wi- nell is op 50-jarigen leeftijd overleden. Winell was een be kende figuur in den Finschen onafhan kelijkheidsstrijd in de jaren 1918 tot 1921. Verleden jaar commandeerde hij een divisie. De Daily Mail meldt uit Washing ton dat de jongste zoon van den Brit- schen ambassadeur in de V.S. Lord Ha lifax, tijdens ge vechten in het mid den Oosten zwaar is gewond. Men heeft zijn beide beenen moeten am- puteeren. Naar men weet is de middel ste zoon van den ambassadeur in October van verle den jaar aan het Egyptische front gesneuveld. IS viermotorige bommenwerpers werden voor eenige dagen tijdens het binnenvliegen door de Duitsche afweer neergescho ten. Ook de „Short-Sterling", waarvan men hierboven de wrak stukken ziet, nadat het toestel boven iluitsch gebied was neer gehaald, is viermotorig. - Hauschild/Deutscher Verlag Pax c. In Tunis plaatselijke gevechten. Numeriek sterkere Geallieerde strijdkrachten in Fezzan gedwongen terug te trekken. Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: Boven de Syrte is de activiteit in de lucht bijzonder hevig geweest. Bij stoutmoedige en herhaalde acties, welker doeltreffendheid men heeft kunnen waarnemen, hebben Italiaan sche formaties gevechtsvliegtuigen en Duit sche formaties bommenwerpers en duikbom menwerpers vooruitgeschoven vliegvelden en concentraties Van gemechaniseerde strijdmid delen en' troepen aangevallen. Achttien vlieg tuigen werden tijdens luchtgevechten neerge schoten, zeven door Italiaansche jagers, elf door Duit.--.He toestellen Een ander toestel werd door luchtafweergeschut vernield, vier machines verbrandden op den grond. Vier onzer jagers zijn niet teruggekeerd. In Fezzan zijn numeriek sterkere strijd krachten der tegenpartij gedwongen terug te trekken. De voorgenomen hergroepeering van onze garnizoenen in het Zuidelijk gebied van Libye wordt voortgezet. In Tunis stieten door tanks gesteunde aan vallen van den vijand op de verdediging, onzer vooruitgeschoven posten. Plaatselijke gevech ten zijn aarr den gang. Het Duitsche luchtwapen heeft een Alge- rijnsch vliegveld gebombardeerd. Talrijke op den grond staande vliegtuigen werden zwaar beschadigd en een munitieopslagplaats werd getroffen. Bovendien kreeg een koopvaarder in de haven van Bougie bomtreffers. In den loop van levendige luchtgevechten werden vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Maandagmiddag heeft de vijand een aanval ondernomen op Napels en omgeving. De scha de is onbelangrijk. Bij het instorten van eenige woonhuizen leed de bevolking eenige verliezen. Tot dusver werden 23 dooden en 65 gewonden geteld. Van de acht meermotorige vliegtuigen die aan de actie deelnamen, wer den er vier vernield, één door de luchtafweer en drie door terstond opgestegen jagers. Van de vliegtuigen stortten twee in de provincie Salerno neer, in de nabijheid van de plaatsjes Acerno en Calvanico S. Cipriano, en een bij Lioni in de provincie Avellino, het vierde toestel tusschen de eilanden Iskia en Procida in zee. Eenige inzittenden kwamen om het leven, andere werden gevangen genomen. Geallieerde plannen met de Fransehen in N. Afrika. Het Geallieerde hoofdkwartier in Noord- Afrika maakt bekend, dat een nieuw bureau voor de uitrusting der Fransche troepen in Nood-Afrika is gevormd. De leiding van dit bureau berust bij Fransche, Amerikaansche en Engelsche officieren, het is hun taak voor de volledige herbewapening der Fransche land-, lucht- en zeemacht in dit gebied uit te werken. In marinekringen te Londen wordt ver nomen, dat het te Dakar liggende Fransche slagschip „Richelieu" zal worden hersteld en voorzoover noodzakelijk, zal worden gemo derniseerd. Een groep Amerikaansche ingenieurs en technici is reeds onderweg. Na de_jreparatiewerkzaamheden zal het schip irf Geallieerden dienst aan den oorlog deel nemen. Verder wordt nog bekend, dat ook het Fransche slagschip „Jean Bart", dat bij Casablanca zwaar werd beschadigd, zal worden hersteld. De chef van de Amerikaansche missie te Dakar, admiraal Glassford, heeft volgens Havas-Ofi aan journolisten verklaard, dat de voedselpositie te Dakar uiterst kritiek is. Bovendien liet de admiraal doorschemeren, dat er op de vlootbasis Dakar niet alleen gebrek is aan levensmiddelen, doch ook aan brandstof en munitie. Hetzelfde geldt voor de verdedigingswerken in het achterland. Zijne Hoogheid Sidi Mohammed al Monsaf Pasja, de Bey van Tunis, heeft in plechtige audiëntie ontvangen den commandant der Italiaansche troepen in Tunesië, die in gezel schap was van zijn chef van den generalen staf en van de Italiaansche consulaire vertegen woordigers. Tijdens het onderhoud had de Bey aan zijn rechterhand zijn broers en aan zijn linkerhand de leden zijner regeering. Het on derhoud met den commandant en de Italiaan sche vertegenwoordigers was van zeer harte- lijken aard. - Prijsvraaa „Nijvere handen in vrijen tijd". Een Haarlemmer bekroond. Het departement van Volksvoorlichting en Kunsten maakt bekend, dat de naam van den prijswinnaar van de prijsvraag voor de reclameplaat voor de actie „Nijvere •handen in vrijen tijd", welke actie in sa menwerking met „Vreugde en Arbeid" van het Nederlandsche Arbeidsfront door het departement is uitgeschreven, is: Helmert R. Mulder te Haarlem. De inzendingen van de navolgende per sonen werden met een premie beloond: P. A. Dekker, Rotterdam, D. Sleven, Den Haag, J. Portegijs Jr., Haarlem; A. A. v. d. Kolk, Dordrecht. Bespaart op Uw rantsoen met een hooikist. Het eten goed warm houden 'en toch weinig gas gebruiken, is een heele puzzle. Vooral in den winter heeft men graag een goeden waren maaltijd. Ons gasrantsoen zou dit eigenlijk niet toelaten, wanneer er niet nog zooiets bestond als een hooikist, die een practische oplossing voor hét kook- probleem vormt. Ten eerste hebt u alleen maar brandstof noodig om het eten 1/6 van den normalen kooktijd vóór te koken en het daarna ten minste twee a driemaal den kooktijd in de hooikist te laten. Wanneer u geen hooikist hebt, is een pak ^kranten ook voldoende. Let er dan echter op, dat de kranten alles goed afsluiten vooral bij de tegenwoor dige kleine kranten verlieze men dit niet uit het oog en een voldoende dikke laag vormen, zoodat zoo weinig mogelijk warmte verloren gaat. De hooikist is bijzonder geschikt voor peülvruchten, gort e.d. meelprodueten, mits in water gekookt. Elke huisvrouw die het koken in de hooikist toepast, zal heel goed kunnen bemerken; dat zij gas bespaart. Dat is heusch noodig. want cr moet heel zuinig met onze kolen omgesprongen worden. De gasbedrijven krijgen er nist te veel van. Wanneer de gasfabriek geen gas meer heeft, bent u hiervan de dupe. Houdt u daarom aan het parool om met weinig gas veel te doen. Collecte Winterhulp. De eerste collecte in dit jaar voor Win terhulp wordt Zaterdag a.s. gehouden en verwacht mag worden, dat vele landge- nooten zullen offeren. Weliswaar is Winter hulp tevreden over de resultaten, doch het is te begrijpen, dat er zeer veel geld noodig is. Kort voor de Kerstdagen is de tweede uitkeering verricht aan de daarvoor in aan merking komende landgenooten. Thans wordt er met man en macht gewerkt, om een volgende uitkeering mogelijk te maken. Als velen in de komende dagen, met milde hand geven voor hen, die in de wintermaan den wat noodig hebben, kan weer veel be reikt worden. Daarom is het te hopen, dat er weer veel geofferd wordt en dat de col lecte een verrassende inzet van 1943 zal worden.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1