Haarlemsche Courant Italianen dringen haven van Algiers binnen. Doeltreffende afweer aan Oostelijk front. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kruiser beschadigd. Uitbraak uit Weükije Loeki. O 388e Jaargang No. 13 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen Hoofdredacteur 3. V. Baudewyns Maandag 18 Januari 1943 Uitgave Grafische Bedrijven Damiata Directie: Ph. A. Mees P. W. Peereboora K 1297 Twee groote koopvaarders tot zinken gebracht. In de Syrte intensief artillerievuur. Onverwachte actie tegen Tunesisch fort. Het Italiaansehe weermaehtbericht van Zondag- luidt: In den nacht van 11 op 12 Januari hebben aanvalsstrijdkrachten van de Italiaansehe Koninklijke Marine zich een toegang' geforceerd tot de haven van Algiers en een aanval gedaan op talrijke schepen. Tot dusver heeft men de torpedeering kunnen vaststellen van een kruiser en van drie groote koop. vaardijsehepen. Twee daarvan zijn niet zekerheid gezonken. Het derde is aan den grond geloopen en de kruiser heeft schade gekregen. Het is gebleken, dat ondanks de felle reactie van den vij and bijna alle aanvallende strijdkrach ten behouden zijn gebleven. Aan het front van do Syrte intensieve be schieting door de artillerie. De vijand her nieuwde zijn aanvallen van den vorigen-dag niet. In Tunesië heeft ben onverwachte actie van onze vooruitgeschoven elementen op een vijandelijk fort succes opgeleverd. Tijdens een vijandelijke actie in den Zui delijken sector, die zonder succes verloopen Is en waarvan melding is gemaakt in het weermaehtbericht van 15 Januari j.i. (zie elders in dit blad - Red.) heeft de vijand 120 dooden op liet slagveld achtergelaten. Onze formaties vliegtuigen hebben met bevredi gend resultaat steunpunten in Algerije en installaties op Malta gebombardeerd. Drie vijandelijke vliegtuigen werden vernietigd in een luchtgevecht met Duitsehe jagers. Vijandelijke machines beschoten Zater dag met haar machinegeweren Pachine (Sy racuse), waarbij lichte schade aan de hui zen werd berokkend. Onder de bevolking werd één persoon gewond. Bovendien wer. den opnieuw eenige bommen geworpen op Lampedusa, doch zonder gevolg. Het lucht doelgeschut van het eiland schoot een toe stel neer. Van de overdag uitgevoerde on dernemingen is een onzer vliegtuigen niet op zijn basis teruggekeerd. Stefani meldt nog: Volgens berichten van het Russische front is de brigade-generaal Paolo Tarnassi op het veld van eer gesneu veld. Hij was 5 3 jaar oud en heeft deelge nomen aan den Italiaansch-Turkschen oor log, aan den eersten wereldoorlog en aan •den oorlog in Abessinië. Omtrent de succesvolle aanvallen van de Italiaansehe projectiel-vaartuigen in de haven Luchtaanval op Berlijn. Zooals in het Duitsehe weermaehtbericht van Zondag is gemeld, hebben Kngelsche vliegers, na geruimen tijd, in de avonduren van Zaterdag weer een aanval gedaan op de Duitsehe hoofdstad. Brand- en brisant bommen vielen overwegend in dicht be zette woonwijken. Ook een ziekenhuis werd getroffen. Verscheidene brandbommen kwa men terecht op de Deutschlandhalle, waar door het dak in brand geraakte. De koepel van dit gebouw is ingestort. De bezoekers van de-aldaar plaats vindende voorstelling waren tijdig uit het gebouw verwijderd, zoodat hier niemand gedeerd werd. Door den vijandeiijken luchtaanval wer den 31 menschen gedood en 150 gewond. .Evenwel moet er op gerekend worden, dat het aantal dooden nog zal stijgen, daar het reddingswerk nog niet overal voltooid is. Kr werden twee vijandelijke machines neerge haald. De Berlijnsche pers wijst er op, dat de be volking der Duitsehe hoofdstad tijdens den Engelschen luchtaanval de grootste discipline getoond en de grootste kalmte bewaard heeft. Overal in de getroffen wijken kwam de eigen luchtbescherming der bevolking onmiddellijk in actie, terwijl weermacht, politie en andere staatsorganen onverwijld hulpmaatregelen namen. Daardoor kon de aangerichte schade beperkt worden. Overigens constateert de Duitsehe pers, dat ook ditmaal Churchills hoop door een nieuwen terreuraanval het weerstandsvermogen van het Duitsehe volk en vooral van dat van Berlijn te kunnen verlammen, ijdel is geble ken. De Völkischer Beobachter schrijft: „In het Westen en aan de kust, in Berlijn of in andere gouwen, welke de luchtterreur van Churchill geldt, overal is de hardheid van dezen oorlog een aansporing om het uiterste te geven. Het thuisfront draagt dezen last als een even natuurlijke zaak als het strijdende front zijn onvergelijkelijk veel zwaarderen plicht vervult. Het Duitsehe antwoord. Naar het D.N.B. verneemt, hebben In den laten avond van den 17en Januari sterke formaties Duitsehe gevechtsvliegtuigen bri sant- en brandbommen laten vallen op het stadsgebied van Londen. Bij goed zicht drongen de zware gevechtsvliegtuigen tot boven de city door. Volgens de mededeelin- gen van verkenners braken er aanzienlijke branden uit. Tezelfdertijd opereerden andere afdeelin- gen Duitsehe gevechtsvliegtuigen tegen een haven aan de Engelsche Zuidkust en doelen aan de Oostkust. Vele tonnen brisant- en brandbommen richtten, hij deze aanvallen groote verwoestingen aan. van Algiers worden de volgende bijzonder heden bekendgemaakt: Deze speciale strijdmiddelen worden door duikbooten, die speciaal voor dit doel .zijn geconstrueerd, naar het tooneel van den strijd gebracht. Zij lijken op een groote torpedo en worden bestuurd door twee man, die nog net plaats kunnen vinden aan het achtereind van het projectiel-vaartuig, dat met regelbare snelheid kan varen, kan stoppen en zelfs dui ken. De duikbootmoederschepen lagen 11 Decem ber geruimen tijd op de loer voor de haven van Algiers om te wachten, tot een convooi van eenigen omvang had geankerd, 's Nachts vielen de projectiel-vaartuigen aan. Ondanks de grootsche waakzaamheid van den vijand zagen zij kans de haven binnen te dringen en de uitgekozen schepen te naderen. Tot aan den romp der vijandelijke schepen stuurt de bemanning van twee koppen haar vernietigend wapen. Het moeilijkste is nu volbracht. In de voorste helft van het pro jectiel-vaartuig wordt een uurwerk in bewe ging gebracht, het achterstuk losgemaakt van den voorsteven en de terugreis aanvaard. Amper hadden de vermetele aanvallers zich enkele honderden meters verwijderd, of barstten schrikbarende ontploffingen los. En kele oogenblikken later begon de vijand naar de aanvallers te zoeken, maar te laat, want alle bemanningen konden nog bijtijds en on gedeerd hun duikboot bereiken, na den vijand een slag te hebben toegebracht, die een ver loren zeegevecht evenaart. WEES ZUINIG MET GAS EN ELECTRICITEIT UW SPIJZEN IN EEN HOOIKIST DUS BEREID Spaansch minister te Berlijn. Op uitnoodiging van Oherbefehlsieiter Hllgenfeldt is Zondagochtend de Spaansche partij-minister Arresé voor een bezoek van verscheidene dagen te Berlijn aangekomen. Te zijner verwelkoming waren op het per ron talrijke vooraanstaande vertegen woordigers van staat, partij en weermacht aanwezig. Het SS.Ersatzkommando verplaatst. Met ingang van 15 Januari is het S.S.- Ersatzkommando in Den Haag van de Stadhouderslaan 132 naar do Korte Vijver berg 5 verplaatst. Belanghebbenden wordt verzocht hiervan goede nota te nemen. Arabische statenbond Naar het Turksche telegraaf-agentsehap uit Jeruzalem meldt, heeft de Koning van Trans- jordanie, Emir Abdoellah, verklaard: De Ara bische leiders van het midden-Oosten zijn van plan na den oorlog een statenbond te vormen. Zij zullen de opheffing van het sy steem der volkenbondsmandaten eischen. TOESLAG OP DEN MELKPRIJS IN 1943. Besloten is, dat met ingang van 3 Januari 1943 een toeslagverleend zal worden van f 1.50 per 100 kg. afgeleverde melk. In feite komt deze toeslag dus neer op een verhoo ging van den 'melkprijs met IV2 cent per kg., met dien verstande echter, dat deze toeslag niet direct door den melkverbruiker, maar geheel uit landsmiddelen zal worden bekos tigd. Zet het nieuwe jaar goed in. Steunt Winterhulp. Giro 5553. Massale vijandelijke aanvallen in sector-Stalingrad afgeslagen. Hooge Sovjet.veriiezen ten Zuiden van Ladogameer. Het Duitsehe weermaehtbericht van Zon dag luidt als volgt: In het Zuiden van het Oostelijk front hebben de Duitsehe troepen ook Zaterdag sterke aanvallen van den vijand, ten deele in bewegelijk gevoerde afweer, afgeslagen en den vijan'd in de felle, hij strenge vorst uitgevoerde' gevechten, zware verliezen toe gebracht. Op 15 en 16 Januari werden 60 Sovjet-pantserwagens kapot geschoten. Sterke formaties van de luchtmacht scherm den de verdedigingsfronten af en onder steunden eigen tegenaanvallen. In het gebied va»i Stalingrad bleven onze troepen in zwaren afweerstrijd staan tegen hernieuwde massale aanvallen van den vij and, die wederom mislukten, dank zij den vastberaden geest der dappere verdedigers. In den centralen frontsector succesvolle bedrijvigheid van verkenners en stoottroe pen. De bezetting van de citadel van We- likije Loeki heeft zich volgens bevel al vechtende een weg gebaand naar de voor het ontzet aanvallende gevechtsgroep. In felle gevechten verloor de vijand bij tegen aanvallen 47 pantsergevechtswagens. Ge vechtsvliegers bombardeerden overdag en des nachts tusschen den boven-IVolga en den Lowat het aanvoerverkeer van de Sov jets. Jachtvliegers, luchtdoelartillerie van de luchtmacht en van het leger schoten 41 vijandelijke vliegtuigen neer. Nu en dan ondernomen aanvallen ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer werden afgeslagen. Bij de herhaling zijner aan vallen ten Zuiden van het Ladogameer leed de vijand hooge bloedige verliezen; 26 pant serwagens werden vernietigd. De zware afweergevecliten van het Du.itsch-Italiaansche pantserleger in Noord- Afrika duurden ook Zaterdag voort. De vij and, die over een breed front met sterke strijdkrachten, pantserwagens en infanterid aanstormde, werd onder zeer zware, bloedi ge verliezen afgeslagen. Duitsehe duikbom menwerpers en slagvliegtuigen grepen in de gevechten in. vernietigden o.a. 10 pant serwagens en beschadigden een nog groo- ter aantal andere pantserwagens. De luchtaanvallen op de haven van Bóne werden voortgezet. Hier werden zware ver. woestingen teweeggebracht. In luchtgevech ten werden in het gebied van de Middel- landsche Zee drie Britsehe vliegtuigen neergeschoten. Britsehe bommenwerpers vlogen in de avonduren het gebied van het Duitsehe rijk binnen. Behalve lukrake storingsaanvallen op eenige plaatsen liet de vijand ook bri sant- en brandbommen vallen op het ge bied van groot-Berlijn. De bevolking leed verliezen in woonwijken. Openbare gebou wen, waaronder ziekenhuizen, leden over wegend brandschade. Twee vliegtuigen wer den neergeschoten. Bij de gevechten tusschen Kaukasus en Don heeft de 16e divisie gemotoriseerde in fanterie zich bijzonder onderscheiden. KORT NIEUWS. De radiozender van Martinique, ,,de laatste spreekbuis van Vichy op het Westelijk halfrond", heeft op verzoek van de V.S. zijn uit zendingen gestaakt. In de motiveering van dit besluit noemt Washington den aard "der uit zendingen te vrien delijk jegens de As. Ondanks de velerlei gebied moeilijkheden op heeft Lourdes in 1942 een record aantal bezoekers getrokken. Het plaatsje werd van 1 April tot 31 Oc tober door meer dan een half mil- lioen menschen be zocht. Bij decreet van den chef der Fran- sche regeering, La val, is de gemeen teraad van Lyon van zijn functie ontheven. In het kamp „Waterloo" van den Nederlandschen Arbeidsdienst nabij Amersfoort zijn, evenals in alle andere kampen de jonge lieden aangekomen, om hun arbeidsdienstplicht te vervullen. Nadat de nieuw aangekomenen zijn ingeschreven en bij den dokter voor de keuring zijn geweest, gaan ze bij den fourier hun uniform halen- Polygoon/Zeylemaker Pax c. De weermachtberichten van Zaterdag. Het Duitsehe weermaehtbericht van Zater dag luidde: „In het Zuiden van het Oostelijk front zette de vijand zijn met numeriek superieure strijdkrachten uitgevoerde aanvallen voort, die met zware verliezen voor den vijand wer den afgeslagen. Aan de kust van de Zwarte Zee bracht de luchtmacht een mijnenveger der bolsjewisten tot zinken en vernietigde benzine- en ravitailleeringsopslagplaatsen. In het gebied van Stalingrad sloegen onze troepen, die daar sedert weken een heldhaf- tigen afweerstrijd voeren tegen rien van alle zijden aanvallenden vijand, ook Vrijdag zware aanvallen van de vijandelijke infanterie en formaties tanks met zware verliezen voor de bolsjewisten af. Leiding1 en troepen hebben hierdoor opnieuw een schitterend voorbeeld gegeven van het heroieke Duitsehe soldaten dom. Duitsehe stormtroepen vernietigden in den centralen sector van het front talrijke ge vechtsstellingen met haar bemanningen. De gevechten in het gebied van Welikije Loeki duren voort. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer slechts plaatselijke krijgsoperaties. Sterke vijandelijke aanvallen ten Zuiden van het Ladogameer werden in verbitterde ge vechten bloedig afgeslagen; er werd terrein op den vijand heroverd, dat hij den vorigen dag met zware offers had veroverd. In hevige luchtgevechten werden Vrijdag boven het Oostelijk front 77 Sowjet-vliegtui- gen neergeschoten. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. In Libye probeerde het achtste Britsehe leger het Duitsch-ltaliaansche pantserleger van het Zuiden uit te omsingelen. In hevige gevechten werd de sterke vijandelijke pantser- groep teruggeslagen, waarbij 35 tanks werden vernietigd. Vijandelijke aanvallen in Tunesië werden afgeslagen. In onmiddellijk hierop volgende aanvallen werden de eigen stellingen ver naar voren geschoven. De Duitsehe en Italiaansehe luchtmacht mengde zich op doeltreffende wij ze in den strijd in beide sectoren. Zij zette den strijd tegen de vijandelijke luchtsteun- punten met goede uitwerking voort. Bomvoltreffers richtten in de havenwerken van Bóne wederom zware verwoestingen aan. Twaalf vijandelijke toestellen werden neer geschoten, acht toestellen werden op den grond vernield. Een Duitsehe duikboot heeft ten Noordoos ten van Benghazi van een convooi, bestaande uit drie schepen en verscheidene bewakings vaartuigen, twee schepen met een totalen in houd van 7.000' b.r.t. en twee andere door torpedojagers krachtig beschermde schepen met een gezamenlijken inhoud van 12.000 b.r.t. in den grond geboord. Bovendien brachten Duitsehe vlootstrijdkrachten in de Middel- landsche Zee den Britschen mijnenveger „Horatio" tot zinken. Na aanvallen overdag van enkele Britsehe vliegtuigen op het Noord-Duitsch kustgebied maakten enkele Britsehe vliegtuigen in den nacht storingsvluchten boven West-Duitsch- land. Er ontstond onbeteekenende schade. Bij een nachtelijken luchtaanval op het West- Fransche kustgebied werden drie, overdag 2 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Na aanvallen overdag van snelle gevechts vliegtuigen op doelen aan de Engelsche Zuid kust bestookten Duitsehe gevechtsvliegtuigen des nachts voor den oorlog belangrijke instal laties in verscheidene steden van Oost-Enge- land. Het Italiaansehe weermaehtbericht van Za terdag luidde als volgt: „Aan het front in de Syrte werden de acties van de luchtmacht in de afgeloopen dagen ge volgd door hevige' gevechten te land in het verloop waarvan de aanvallende Britsehe eenheden in vrij langdurige strijd werden af geslagen; 35 vijandelijke tanks werden ver nield. In Tunesië werden door gepantserde strijd krachten gesteunde vijandelijke afdeelingen na een levendigen strijd tot omkeeren ge dwongen. In beide sectoren viel de Italiaan sehe en Duitsehe luchtmacht met succes aan. Belangrijke punten in het achterland en ha veninstallaties werden met bommen bestookt. Op marsch zijnde en rustende colonnes wer den met mitrailleurs bestookt. Formaties van de vijandelijke luchtmacht werden opgevan gen. Door Italiaansehe jagers werden 3, door Duitsehe jagers 13 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Vele andere werden op den grond in brand geworpen of beschadigd. Luchtaanvallen op Tripolis veroorzaakten geen bijzondere schade. Van de inheemsche bevolking werden drie personen gedood en vijf gewond. Door het vuren der luchtdoelartillerie stort ten twee bommenwerpers neer. Ook op het eiland Lampedusa en op Gela werden enkele bommen neergeworpen. Op Lamoedusa en op Gela schoten de batterijen luchtdoelgeschut elk een vliegtuig neer. Twee van onze vlieg tuigen zijn van een aanval overdag niet te ruggekeerd. In den nacht van 16 op 16 Januari werd de onder bevel van luitenant-ter-zee 1ste klasse Saverio Marotta staande torpedoboot „Per- seo", die een convooi beschermde, door drie groote vijandelijke torpedojagers aangeval len. De Italiaansehe torpedoboot bond den strijd aan en torpedeerde een van de aanval lers. Met treffers en brand aan boord gelukte het de torpedoboot naar zijn steunpunt terug te keereix.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1