Boekhandel H. DE VRIES Inkoop van Goede Boeken en Bibliotheken V Uw RADIO defect? RADIO MOORS N.V. VAN OUDS BEKEND Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Nieuwe regeling betreffende het lidmaatschap van het N.A.F. De leider van het N.A.F. de heer H. J. Woudenberg, heeft de rechten en plichten van in Duitschland tewerkgestelde Neder- landsche arbeiders uitgevaardigd. Indien leden van het Nederlandsche Ar beidsfront in Duitschland werken en zij tijdens hun verblijf in Duitschland bij drage betalen aan het Deutsche Arbeits- front worden zij van contributie van het N.A.F. vrijgesteld. De rechten, verbonden aan het lidmaatschap van het Neder-, landsche Arbeidsfront blijven evenwel gehandhaafd. De contributie-weken van het Deutsche Arbeitsfront worden derhalve bij de rechtentoekenning in aanmerking geno men. Deze bepalingen treden met ingang van 1 Januari 1943 in werking. Men kan hier spreken van een buiten gewoon belangrijken maatregel en het Ne* derlandsche Arbeidsfront verwacht hiervan belangrijke consequenties, niet in de eerste plaats wat betreft het ledenaantal van het Nederlandsche Arbeidsfront, maar in het bijzonder ten aanzien van de houding, die de Nederlandsche werkers in Duitschland ten opzichte van het Nederlandsche Ar beidsfront zullen aannemen. Plaats voor flinke kerels. Bij de „Motorgruppe Luftwaffe" van het N.S.K.K. Over onbegaanbare wegen, - in sneeuw, modder en stóf trekken dagelijks eindelooze colonnes over het wijde Russische land of door de zandwoestijnen yan Afrika. Van wagen en bestuurder wordt het uiterste gevergd. Hoe zou de vechtende soldaat zich kunnen handhaven, indien chauffeurs met hun auto's niet zorg droegen voor de „Nachschub", den aanvoer van voedsel, materieel, munitie, benzine en verplegings- middelen en voor den afvoer van gewon den? Voor flinke kerels is er plaats in de „Motorgruppe Luftwaffe" van het N.S.K.K. Allen die zich aangetrokken voelen tot den motordienst en hun steentje willen bij dragen, kunnen zich melden. De dienst bij het corps wordt als „Kriegsdienst" be schouwd en derhalve geniet men de be scherming der „Kriegsfürsorgegesetze". Aanmelding kan geschieden bij het staf kwartier der Motor-W.A. te Den Haag of bij den N.S.K.K.-Verbindungsführer Den Haag. Dienststelle: Jan van Nassaustraat 51. Jubileumconcert van het Zepparoni.Kwartet. Het Zepparoni-kwartet, bestaande uit de *ialisten Zepparoni en Van de Ven, de altist Warnas en de cellist Hemerik, herdenkt «uet een concert-tournee zijn 10-jarig- be staan. Woensdagavond was Haarlem aan <fe beurt en waren we oorgetuige van een prestatie, die dit jubileum waardig was. Het ensemble speelt op deze omreis het kwartet van Haydn in Es op. 33 no^2, Schu bert's nagelaten d moll-kwa.rtet met de variaties over Der Tod und das Madchen, alsmede een speciaal voor deze gelegenheid geschreven compositie van den Nederland- schen componist Alexander Voormolen, dat dus de feestelijke noot op het programma beteekent. Om het vrij zeldzame geval, dat .*en werk van' eigeh bodem op een kwartet- concert gehoord wordt, is het feestelijk ka- akter van dit gelegenheidsstuk alleen reeds opvallend. Voormolen streeft in zijn kwar. •et kennelijk naar een bevattelijke synthese, Jie zijn werk in ruimen kring geniet$iar kan maken; het is muziek zonder proble men, tenzij men daartoe ook zou mogen rekenen de tendenz om zich te ontworste- en aan rasvreemde invloeden, die voor wat let hier betreffende genre aangaat, door ile beide beroemde en veel gespeelde kwar tetten van Debussy en Ravel tamelijk sterk ngewerkt hebben. Ook bij Voormolen werkt dit nog na, wat niet te verwonderen is van iemand, die een deel van zijn scholing in Frankrijk ontving; maar hij weet er zich jeheel van vrij te maken in een langzaam rari&tiedeel, dat als compositie wel niet iet stevigste onderdeel van het opus is, maar om zijn eenvoudige klaarheid van themabehandeling, om zijn haast popu laire melodie en harmonie, in totaal afre kent met alle mogelijke Gallische tenden sen. Het is in zekeren zin een teruggang algemeen artistiek gesproken althans maar het is voor Voormolen wellicht een #recuiler pour mieux sauter". Het werk werd door Zepparoni c.s. prachtig vertolkt; het pizzicato-Scherzo werd vooral schitterend gerealiseerd. De uitvoering van het Haydn-kwartet vas 21 iet alleen van een technische gaaf- neid. en zeldzaam evenwicht, maar verraste ook door bijzondere klankkwaliteiten, die in ieder der vier deelen hun eigen karakter hadden. Opvallend was het verschil tus- •chen de volle doorvoede toon van het aan» v'angs-Aflilegro en het ingehouden gesluierde timbre van het Largo sostenuto, en hier mede -weer het contrast met de fonkelende klaarheid en den lichten spiritueelen. klank van de Finale. De uitvoering van Schubert's onvolprezen kwartet zette de kroon op het werk van het jubileerende viertal; het was een magistrale verklanking. Het ensemble werd met bloemen gehu3- digd en door het publiek geestdriftig toe gejuicht. JOS. DE KLERK. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebescheiden is het morgen. Vrijdag de beurt aan de let ters Q, T, U, X, Y en Z. Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede, Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors ten, Heemstede. Stad en Reportage: J. A. Steen Jr.. Zand voort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. van Baarse!, IJmuiden. Advertenties: W. vao Ommen, Heemstede. Kunst van het front 1942 Een tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam. De kunstenaars onder de militairen, die bij de Luftgau Holland en bij de Luftgau VI zijn ingedeeld, exposeeren in het Rijksmuseum te Amsterdam eqp keuze uit het werk, dat zij gedurende 1942 gemaakt hebben. Het is ar beid van schilders en beeldhouwers van pro fessie en van kunstenaars, die aanverwante vakken beoefenen. Amateurswerk vindt men hier dus niet. Men krijgt schilderijen, teekeningen aqua rellen, grafische werken en beeldhouwwerken te zien van kunstenaars, die hun vrije uren voor hun vak benut hebben of in den strijd en gedurende de korte rustpoozen, die hun tijdens de veldtochten gegund waren, hun in drukken met penseel en teekenstift hebben vastgelegd. Later waren zij dan vaak in de gejegen- heid, deze indrukken in uitvoerig behandel de visies en meestal ook op grooter formaat uit te werken. Hiermede heeft men niet alleen bereikt, dat men een verzameling belangwek kende impressies uit de veldtochten benevens tal van imposante natuurtafereelen gekregen heeft, maar ook, dat de kunstenaar, die heden als soldaat zijn volk dient, in de toekomst na den oorlog - niet van zijn vak ver vreemd is. De tentoonstelling kenmerkt zich door een unieke verscheidenheid De tafereelen zijn uit alle windstreken van Europa en uit Noord Afrika afkomstig. In gedachten trekken we met de Duitsche legers mede langs de indrukwekkende rotsen in het hooge noorden van Scandinavië of we gaan over de eindelooze sombere Russische steppen en door de heete woestijnen in Noord Afrika. Soms staan we midden in het tumult van een onbarmhartigen tankstrijd op een brandend slagveld, maar het volgend oogen blik voert een ander schilderij ons naar een idyllische oase met sierlijke palmboomen, waar geen spoor van krijgsrumoer te beken nen valt. Zoo is het soldatenleven, een leven van voortgang en afwisseling, een leven, dat be zield is door een dynamische kracht, een kracht, die het meerendeel dezer werken een eigen karakter gegeven heeft. Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat er zich onder de inzendingen vele bevinden, die aan het Nederlandsche landschap en stads gezicht gewijd zijn. De tentoonstelling, die door de beide ge noemde Luftgauen in samenwerking met de Abteilung Volksaufklarung und Propaganda van het Rijkscommissariaat georganiseerd werd, is heden officieel geopend. Zij duurt tot 21 Februari. Van de ongeveer 350 werken, die in veertien zalen zijn tentoongesteld, hoop ik eenige in een paar volgende artikelen te bespreken. JAN D. VOSKUIL. De arme jongen in het gelid. Er gaat nauwelijks een dag voorbij, zon der dat het mij om dit of om dat zoo echt warm om het hart wordt, aldus de heer Max Blokzijl in zijn laatste radiopraatje. Acht dagen geleden sprak ik over ad- spirant-jeugdstormertj es die zich kwamen aanmelden in gerafelde plunje met onoog lijk schoeisel, verkleumd, maar fel van echte geestdrift. Ik gaf de verzekering dat er kameraden en volksgenooten te vinden zijn en makkers van den jeugdstorm, die er voor zullen zorgen, dat deze kleine ka meraden 'straks keurig in uniform voor den dag zullen komen. Denzelfden avond bracht de post mij een brief uit Amster dam, dien ik U even wil voorlezen. .Zondag'' schrijft deze luisteraar, geen lid der N.S.B. „wandelde ik met mijn vrouw door de stad en op verschil lende punten passeerden ons groepen Jeugdstormers, die zingend en keurig mar- cheerend in hun uniformen het stadsbeeld opvroo lijkten. Ons beider oog werd getroffen door een kleinen toekomstigen Jeugdstormer, die nog in burgerkleeren meeliep. Het kereltje zong als een leeuwerik, was vol concen tratie en marcheerde dat het een lust was. •Te kon zien, dat het ventje weinig vreugde in het leven had gehad, maar dat hij nu genoot, zooals er weinig vermogen te ge nieten. Dit alles te zien en te constatee- ren was een vreugde voor ons beiden, als niet.het ventje, zoo armoedig, zoo in- armoedig, gekleed was geweset. De schoenen, waarin zoo dapper werd gemarcheerd, waren drie maten te groot en heelemaal scheef geloopen, zoo dat het werkelijk een prestatie mag worden ge noemd, dat het ventje nog zoo flink in de oas kon. blij ven. De kniebroek was gera feld en kapot. Zoo ook het jasje. Kunt u nu niet zorgen, dat dergelijke misdeelde kereltjes, die zoo intens opgaan in het nieuwe, ook een uniform krijgen? Laat deze jeugdige idealistische menschjes zich gelijkwaardig voelen aan hun geünifor meerde makkers, het zal hun geluk vol maken. Deze brief, aldus de heer Max Blokzijl, is weer een bewijs, dat in ons volk tallooze kameraden schuilen. Wat maakt het uit, of ze tot de N.S.B. zijn toegetreden of om welke reden dan ook niet? Kameraden zijn ze. Nauwelijks was ik weer thuis, te rug van de microfoon, of er kwam een telefoontje van een mij volkomen onbe-' kenden volksgenoot uit Den Haag," die naar aanleiding van mijn radiokwartiertje spontaan aanbood om een armen Jeugd stormer van top tot teen in de uniform te steken. Hoe aardig zou het zijn, als we konden ontdekken, wie het leeuwerikje was en de Hagenaar hem aan uniform en schoeisel kon helpen. En hoe ware het, als andere luisteraars mij eens bijdragen zonden om kleine Jeugdstormers,* die in burgerkleeren mee- loopen, eenzelfde groot geluk te brengen? Ik weet, dat de kameraadjes van den Jeugdstorm, zelf meestal arm, toch altijd weer cent voor cent bijeenbrengen om den nieuweling een muts, dan een blouse, dan een broekje, dan goed schoeisel te koopen. Maar het zal vaak langzaam gaan. Daar zou toch wel iets tegen gedaan kunnen worden, ook al zijn we nog niet Het ongeluk met de brug bij Zaltbommel. Ingenieur voor de rechtbank. De Arnhemsche rechtbank heeft een begin gemaakt met de behandeling van de zaak be treffende het ongeluk, dat in Augustus 1940 bij het overplaatsen van een brugoverspan- ning op de Waal bij Zaltbommel-Waardenburg geschiedde en waarbij verschillende arbeiders orn het leven kwam of gewond werden. Terecht staat de 40-jarige ingenieur W. van der L. uit Bloemendaal, die bij genoemde werkzaamheden de voorbereidselen had ge troffen. Hierbij had hij een systeem gevolgd, waarvoor hij de verantwoordelijkheid droeg. Twee getuigen-deskundigen verklaarden niet tot een bepaalde conclusie over de oor zaak van het gebeurde te kunnen komen. Verdachte, die op de brug stond, heeft zelf den val meegemaakt en is onder water in de knel geraakt, doch hij slaagde er in, zich vrij te maken en zich in veiligheid te brengen. Hij werd daarbij licht gewond. Verdachte heeft nog aanwijzingen gegeven voor de red ding van andere slachtoffers, waarop hij zelf naar het ziekenhuis werd gebracht. Nadat nog eenige voorlieden en arbeiders gehoord waren, werd de zitting verdaagd. allemaal nationaal-socialisten, alleen maar menschen met een warm hart, dat sneller begint te kloppen, als we geestdrift in vinderen ontdekken, geestdrift in lom oen, maar zoo echt, zoo mooi, dat we er warm bij worden en er thuis altijd weer aan moeten denken Kameraadschap is tenslotte een echt- Nederlandsch begrip. Het wordt" tijd dat de eenzamen, die zich in de meerderheid al lang niet meer lekker voelen, zich gaan herinneren, dat kameraadschap een hoo- gere vorm van zuiver Nederlandsche vriendschap is. Kleine kameraden van ons loopen zingend mee in het gelid der jongste Ne derlanders, die goede vaderlanders willen worden. Laten wij ouderen, er voor zor gen, dat ze niet hoeven op te v.allen om hun armoedje, maar trotsch kunnen mee- stappen met de anderen, regelrecht in den nieuwen tijd. Bijdragen kunnen worden gestort op girorekening 401004 ten name van den heer Max Blokzijl te Wassenaar. HAYDN EN MOZART. In de cyclus over kunstgeschiedenis hield de musicus Pierre Verdonck Woensdagavond in café-restaurant Brinkmann een lezing over de componisten Haydn en Mozart. Haydn, de groote componist der strijkkwar tetten, de brenger van een nieuwe composi tie, waarin ook de begeleidingsinstrumenten hun vaste plaats in de structuur der compo sitie en muzikale uitdrukkingskracht krijgen (obligatie-accompagnement), een omwente ling waarop nu nog wordt voortgebouwd. Ook in zijn symphonieën past de meester dit obli- gaten-accompagnement toe. W. A. Mozart ondervindt van deze enorme compositiever andering den invloed en neemt haar in zijn werken over, waardoor hij tot groote hoogte komt. Toch is deze laatste een andere figuur dan Haydn, hij is meer nog gevoelsmensch en zijn werk is expressioneeler. Op bijna alle terreinen in de muziekgeschiedenis heeft hij zich bewogen, hij schreef opéra's (Figaro), een Duitsch zangspel (Die Zauberflöte), sym phonieën, klavierconcerten, strijkkwartetten, etc. Na den vroegtijdigen dood van Mozart, die op het hoogtepunt van zijn levèn overlijdt, komt Haydn weer naar voren. Hij krijgt een uitnoodiging om naar Londen te komen, waar hij voortgaat op den weg, eens door Handel ingeslagen. Hier ontplooit hij zich tot groote hoogte en componeert o.m. de twee beroemde oratoria „Die Schöpfung" en „Die Jahres- zeiten". De heer Verdonck wees in het einde van zijn voordracht op het feit dat de huidige generatie zoo geniet van het werk der beide behandelde componisten. Zij toch bezitten datgene wat wij missen: het innerlijk even wicht om gevoelsexcessen in te houden in evenwichtigen vorm. „FRONTZORG". Uit een toegezonden gedetailleerde op gave blijkt, dat in December j.l. de „Front- zorg"-büssen dïie in diverse zaken zijn ge plaatst hebben opgebracht: in Amsterdam f 621.65 en in Haarlem f 1729.26%. Onze stad heeft dus een goed figuur geslagen. KORT NIEUWS. De Bossche kermis 1942 was voor de ker misexploitanten een enorm succes. Enkele ondernemers verhoogden hun prijzen boven het toegestane peil. Zoo berekende de luchtschommel-exploitant J. ïS. uit Groningen een te hoogen prijs voor een „zit" in zijn schuitjes. De inspecteur voor de prijsbeheer- sching veroordeelde den ondernemer tot een boete van 100 gulden. De echtelieden C. Venray te Kerkrade zijn verblijd met de geboorte van een drieling, drie zoontjes. Boksen. Besselmann blijft kampioen. Van Dam verliest op punten. De wedstrijd om het Europeesch kampioen schap middengewicht tusschen Josef Besselmann en Luc van Dam, welke gisteravond in Hamburg is gehouden, eindigdfe in een puntenoverwinning voor Besselmann. Het is een prachtig gevecht geworden, waarin Van Dam zijn bewonderaars, waarvan velen een verre reis hadden moeten maken, geenszins in alle opzichten heeft teleurgesteld. De Rotter dammer heeft zich dapper geweerd, hoewel hij toch ook in dit gevecht gedurende enkele ronden in dezelfde fout verviel als in de voorafgaande gevechten in ons land. Plotseling was al zijn initiatief verdwenen en leek het of hij alleen nog maar zijn heil kon zoeken in de verdediging. Van Dam begon uitstekend. Juist in tegenstel ling met zijn vorige gevechten was hij direct bijzonder agressief, hetgeen tot gevolg had, dat hij niet alleen Besselmann dwong tot een stiigge verdediging, doch tevens tal van kostbare pun ten in de wacht sleepte. Ook de vierde ronde Jacobijnestr. 3 - Ged. O. Gracht 27-27 A Telef. 10785 Bestaal 25 jaar. Heeft zijn aristocratisch karak ter behouden. jfPESTAURANT ROY^Lsv jk Lange Voorhout 44 Tel. 115583 VG ruvenhage bracht hem nog een klein overwicht, zoodat het alle schijn had, dat Van Dam een vrijwel zekere overwinning tegemoet ging. Toch is hem deze overwinning ontgaan en wel door een onbegrij pelijke oorzaak. Plotseling trok Van Dam zich in de verdediging terug en liet het initiatief tot den aanval over aan zijn tegenstander, die hier van natuurlijk dankbaar gebruik maakte. Bo vendien beging Van Dam de fout geen variatie te brengen in zijn aanvallen, hetgeen anders toch zijn groote kracht is. Besselmann kreeg hierdoor de gelegenheid zich te herstellen en op zijn beurt Van Dam in zijn zwakke zijde te tasten. Dit leverde den Duitscher vele kostbare punten op. Steeds kwam hij met een linksehen hoek opzet ten om dan met een vrij harde rechtsche door de verdediging van Van Dam heen te komen. Hierdoor gingen verschillende kostbare ronden verloren en slaagde de Duitscher er in niet alleen den in de eerste vier ronden opgeloopen achter stand ongedaan te maken, doch zelfs een zoo veiligen puntenvoorsprong te behalen, dat een bloedende wonde, welke hij in de 12e ronde boven het linkeroog opliep, en eenige treffers in de nierstreek, waardoor de Duitscher in de 14e ronde van pijn ineenkromp en bijna het gevecht staak te, hem toch niet meer deren konden. De overwin ning op punten was hierdoor wel niet zoo groot, doch toch nog volkomen verdiend. Doordat de Duitscher op een harde rechte van Van Dam dekking zocht in het draaien van zijn lichaam, kwamen de treffers van onzen landgenoot, in plaats van op de maag, In de nierstreek terecht. Hoewel het Duitsche publiek hierop fel reageer de, greep de scheidsrechter terecht niet in, om dat Van Dam volkomen reglementair bokste en zich aan geen strafbaar feit schuldig maakte. Besselmann heeft dus opnieuw een mooi succes behaald, hetgeen voor den 33-jarigen titelhouder ongetwijfeld een bijzondere prestatie moet wor den genoemd. RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 22 JANUARI 1943. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Morgenzang (gr.). 7.30 BNO Nieuwsberich ten. 7.40 Een luchtig muziekje (gr.). 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Wij brengen U heden.... 8.50 V^n de 4 windstrken klinken de melodieën (gr.). )9.30—9.37 Spiegel van den dag opn.). 10.00 Orkest Willy Eberlé. 10.30 Vooixlracht. 10.45 Orkest Willy Eberlé. 11.15 Zang met pianobege leiding en gramofoonmuziek. 12.00 Almanak. 12.05 Promenadeconcert door Harmonie orkest (opn.). 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Tusschen de bedrijven, gevarieerd programma (Als intermez zo; ,,Anda", Spaansch muzikaal programma). 15.00 Klaar voor opname, draaien!, gevarieerd filmprogramma. 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Orgelconcert. 17.30 ,.De Kurk". 17.45 Bekende melodieën. 18.30 BNO Nieuwsberichten. 18.40 Sportrevue van de week. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Gramofoonmu ziek. 19.50 Duitsche Taalcursus. 20.15 Om en om programma. 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 Chanson en musettq (gr.). 22.20 Orkesten-parade (gr.).—24.00. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnastiek. 7.50 Sportnieuws. 8.00 Veefokkerij. 8.15 Voor de binnenschippers. 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Spaansche en Zweedsche dansen voor sympho nic orkest (gr.). 9.00 Instrumentaal operaconcert (gr.). (9.15—9.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Gods dienstige uitzending. 10.30 Pianovoordracht. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Meisjes-zangklasse van het blindeninstituut te Bussum (opn.). 11.30 Syl- vestre Trio. 12.15 Streekprogramma. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Programma-overzicht. 13.05 Vierhandige pianovoordracht. 13.35 Sym- phonie militaire (gr.). 14.00 Godsdienstige uit zending. 14.30 Kamerorkest „Ars Nova et Anti- qua". 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Het Arnhemsch Strijkkwartet en hoorn. 16.20 Viool en orkest (gr.). 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Beniamino Gigli (gr.). 17.45 Spiegel van den dag en BNO De Jordaner vertelt over sociale nooden. 18.00 Berijmde nieuwjaarswensch van Thomasvaer en Pieternel (opn.*. 18.35 Theo U-den Masman en zijn dansorkest. 19.00 BNO En- gelsche uitzending: „Holland's political aspects". Voor de Radio-Centrales: Zigeuner fantasie (gr.). Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschik ken. 19.15 Vaudeville-orkest, solisten en ge mengd koor (opn.). 19.45 BNO Nieuwsberichten. 19.55 Manuel de Falla (gr.). 20.15 De wetenschap dient de menschheid, luisterspel. 20.45 Sopraan en piano. 21.45 Strijkkwartet (gr.). 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 BNO Actueele beschou wing. 22.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hil versum I. VERDUISTEREN van 17.08 tot 8.35 uur 22 Jan.: zon op 8.38, onder 17.06 uur maan onder 8.59, op 18.23 uur 23 Jan.: zon op 8.36, onder 17.08 uur maan onder 9.30, op 19.27 uur Bel op 14609 KRUISSTRAAT 38

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2