De proclamatie van den Führer Duitsche troepen houden stand. Reserves in het Oosten Stormactïes in Tunis. (Vervolg van pag. 1) ".i tanks deze vijandschap gelukte het tel- iare steeds grootere vorderingen te be- eiken, ook op den weg van de vreedzame i 'z'cning van het dictaat van Versailles en het herstel der Duitsche levensrechten. Eerst na de afwijzing van al mijn voorstellen voor een gemeenschappe lijke bewapeningsbeperking heb ik bevel gegeven tot den opbouw van de nieuwe Duitsche weermacht, en die ten uitvoer gelegd. Thans op den tienden verjaardag na het overnemen van de macht zien wij eerst geheel, wat van Duitschland en Europa zou zijn geworden, wanneer op 30 Januari 1933 de Voorzienigheid door den Rijks president, generaal-veldmaarschalk Von Hindenburg, niet de macht zou hebben overgedragen aan het Nationaal-socialisme. Vv"ant het Duitsfchlar.d van den systeemtijd zou niet zijn gebleven, zooals het was, maar zijn politieke en economische ver zinking in ellende en militaire hulpeloos heid zouden noodzakelijkerwijze geleid hebben tot een steeds grootere onmacht tegenover de 'omringende wereld. In ditzelfde tijdsbestek heeft echter reeds van tien jaren tevoren af het bolsjewisme voor den overval op Europa een systema tische bewapening van waarlijk reusach- tigen omvang nagestreefd. Wat zou van het Duitsche volk en van Europa geworden zijn wanneer op 22 Juni 1941 niet op het laat ste oogenblik de nieuwe Duitsche weer macht haar schild voor het vaste land had gehouden? Wie wil gelooven, dat de be lachelijke garanties of even onbelangrijke papieren verklaringen van Angelsaksische staatslieden de wereld zouden hebben gered van den overval door een macht, die, naar thans Amerikaansche correspondenten rus tig uitspreken, sedert 20 jaren slechts één doel had, om, zooals eens ten tijde van de volksverhuizing of van de Mongolenstormen Europa te overvallen, zijn cultuur te ver nietigen, vooral echter zijn menschen uit te roeien orn slavenarbeiders voor de Sibe rische toendra's te krijgen; welke staat be halve Duitschland zou dit gevaar hebben kunnen tegemoettreden? Wanneer sedert 1941 het grootste deel van Europa zich om Duitschland schaart in den strijd tegen de gevaren van het Oosten, kan dit slechts ge schieden omdat dit Duitschland in 1933 de politieke, moreele en materieele voorwaar den heeft gekregen voor de leiding in een strijd, die thans over het lot van de wereld beslist. Evenals toen in het binnenland slechts twee mogelijkheden bestonden: de overwin ning der Nationaal-socialistische revolutie en daarmede een systematische sociale nieuwe opbouw van Duitschland, of de bol sjewistische omwenteling en daarmede de verwoesting en knechting van allen, zoo zijn er ook thans slechts deze beide alter natieven: Of Duitschland, de Duitsche weermacht, en do daarmee vcrljondcn landen en dus Europa zegevieren of er breekt uit het Oosten dc binnen-Aziatisch-bolsjowis- tiselio golf los over liet oudste cultuur- oontincut, even verwoestend en vernieti gend als dit in Rusland zelf reeds het geval was. Alleen van de wereld afgekeerde fan tasten kunnen ernstig geloof hechten aan de joodsche pocherij, dat een of andere Britsche of Amerikaansche papieren ver klaring een dergelijke volkerencatastrofe tot staan zou vermogen te brengen. ï>e/,<' oorlog. Toen in 1939 Frankrijk en Engeland zonder eenige reden Duitschland den oor log verklaarden en daarmede den tweeden wereldoorlog deden uitbreken, hebben zij onbewust slechts dit eene goede tot stand gebracht, n.l.: het grootste conflict der ge schiedenis te doen uitbreken juist op het oogenblik, waarop de hoogste kracht van Duitschland was bereikt, een strijd, waar toe, zooals wij thans weten, door de macht hebbers van het Kremlin al lang was be sloten en die elk jaar nog slechts zwaarder zou hebben moeten worden. Voor de grootte dezer reusachtige wor steling verbleeken alle andere gebeurte nissen, want wanneer de nieuwe bestor ming van binnen-Azië op Europa succes zou hebben, zou de tegenwoordige wereld precies zoo stukbreken als eens de oude uiteengebroken is door de bestorming der Hunnen. Een menschelijke arbeid van meer dan duizend jaren zou daarmede weer ver geef sch zijn geweest, over de continenten der aarde zou de chaos komen, in plaats van de cultuur ondenkbaar barbarisme. Wat derhalve sedert 1933 gepresteerd werd, op economisch, cultureel of op poli tiek gebied, treedt ondanks alle grootheid op den achtergrond tegenover de taak, die ons thans gesteld is. Wanneer het Natic- naal-socialisme niets tot stand zou heb ben gebracht dan datgene, wat achter ons ligt, zou het reeds een der geweldigste ver schijnselen der wereldgeschiedenis zijn, maar Europa zou desondanks verloren zijn. Europa's redding. Neen, de wonderbaarlijke weg onzer be weging van de enkele mannen uit den eer sten tijd tot op den dag der overneming van de macht en van toen tot heden is slechts denkbaar en begrijpelijk als een uitdrukking van den wil der Voorzienigheid om het Duitsche volk en bovendien geheel iippa de mogelijkheid te geven met suc- '.loofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.Iem (afw.). tr,vervangend Hoofdredacteur en stad: F. c. s, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen- '1: S. P.. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. rmeer, Heemstede, Buitenland: J. c. van der g. Heemstede. Haagsch Redacteur: B. Kors- en, Heemstede. Stad en Reportage: J. A Steen ■SvZandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen Adv^aacvtng: J. J. E. van Baarsel, IJmulden. oes: w. van Ommen, Heemstede. ces het hoofd te kunnen bieden aan de grootste bedreiging van alle tijden. Het zal derhalve slechts aan ons liggen den zin van dezen oorlog te begrijpen, den ons opge drongen strijd zoo vastbeslyten en zoo lang te voeren, tot dit vasteland kan worden be schouwd als definitief gered. Wat ons daar bij in het bijzonder aan noodlotslagen moge treffen, is niets vergeleken met wat allen zouden lijden, wanneer de horden der barbaren van het Oosten over ons wereld deel zouden vermogen te rollen. Eens trok ken Duitsche ridders naar wijde verrten om te strijden voor het ideaal van hun geloof, thans strijden onze soldaten in de einde loosheid van het Oosten om Europa te be hoeden voor de vernietiging. Ieder afzon derlijk menschenleven, dat in dezen strijd valt. zal aan generaties der toekomst het leven verzekeren. Ik heb zoolang ik het op eenigerlei wijze mogelijk achtte, de overige wereld steeds weer de hand toegestoken tot verzoening. In Juli 1940, na de verwerping van mijn laatste vredesaanbod, werd het echter dui delijk, dat iedere herhaling slechts als zwakheid zou worden uitgelegd, aangezien de verantwoordelijke opruiers voor dezen oorlog onder geen beding dezen vrede wenschten. De samenzwering van internationaal ka pitalisme en bolsjewisme is daarbij geens zins een krankzinnig verschijnsel, maar een natuurlijk feit, aangezien de drijvende kracht in beiden dat volk is dat door zijn haat sedert duizenden jaren de mensch- heid steeds weer opnieuw verscheurd, in nerlijk tot ontbinding gebracht, economisch geplunderd en politiek vernietigd heeft. Het internationale jodendom is het „fer ment der ontbinding der volken en staten", thans nog precies zoo als in den ouden tijd en zal het zoo lang blijven als niet de vol* ken de kracht vinden om zich te ontdoen van dezen ziekteverwekker. In dezen geweldigsten strijd aller tijden mogen wij niet verwachten, dat de Voorzienigheid de overwinning ca deau geeft. Ieder individu en ieder volk wordt gewogen en wat te licht bevon den wordt, moet vallen. Ik heb der halve reeds op 1 September 1939 ver klaard. dat, volkomen onverschillig wat er ook moge komen, tijd noch wapen geweld de Duitsche natie zullen be dwingen. De achter ons liggende tien jaren zijn derhalve niet slechts vol geweldige presta ties op alle gebieden van vreedzamen ar beid, vooruitgang en sociale saneering, maar ook van militaire daden van unieke grootheid. Naast de overwinningen, die de Duitsche weermacht en haar bondgenooten in dezen oorlog hebben bevochten staat tot dusverre historisch niets evenwaardigs. Met het oog op het inzicht, dat er in dezen oorlog geen overwinnaars en over wonnenen, maar alleen overlevenden of vernietigden kunnen zijn, zal derhalve do N"aLionaal-socialist iseïie staat don strijd voortzetten niet dat fanatisme, dat de beweging van liet eerste oogenblik af bezat toen zij begon de maebt in Dnitscbland te veroveren. Ik heb derhalve reeds op 30 Januari 1942 uitgesproken, dat ieder zwakkeling overwinningen vermag te dragen, terwijl het lot met zijn slagen eerst den sterke be proeft. Reeds in den afgeloopen winter juich ten in de plutocratieën de joodsche leiders over de in hun oogen onvermijdelijke in eenstorting van de Duitsche weermacht. Het is anders uitgekomen. Zij mogen in dezen winter weer hetzelfde hopen. Zij zullen weer beleven dat de kracht van de Nationaal-socialistische idee sterker is dan hun verlangen. Zij zal dit volk, hoe langer de oorlog duurt, des te meer samenvatten, met haar geloof vervullen en daardoor zijn prestaties opvoeren. Zij zal ieder manen tot verhulling van zijn plicht en zij zal ieder vernietigen, die tracht zich aan zijn plich ten te onttrekken. Zij zal dezen strijd zoo lang voeren tot als duidelijk resultaat een nieuwe dertigste Januari komt, n.l.: de on dubbelzinnige overwinning. Dankbaarheid. Wanneer ik op den dag van heden, te rugblikkende, de resultaten der prestaties van den vrede in de achter ons liggende tien jaren overdenk, bevangt mij het ge voel van diepste dankbaarheid jegens al degenen, die als medestrijders en mede vormers aan dit werk een zoo rijk en be slissend aandeel hebben. Niet minder echter ook moet ik dank zeggen aan de millioenen Duitsche mannen en vrouwen, die in de fabrieken en kanto ren, op de boerenhofsteden, aan al de on telbare instellingen van ons particuliere en staatsleven hun vlijt en hun bekwaamheid ter beschikking hebben gesteld. Sedert den eersten September 1939 komt deze dank echter in de eerste plaats toe aan onze soldaten, den maar schalken, admiraals, generaals en offi cieren, in het bijzonder echter aan de honderdduizenden en millioenen on bekende lagere leiders en soldaten. Wat ons leger, onze marine en ons lucht- wapen aan trotsche daden van roem heb ben volbracht, zal door de lauweren van het onvergankelijke omkranst de geschie denis ingaan. Wat de onbekende grenadier heeft moeten dragen, kunnen heden én toe komst wel nauwelijks afmeten. Te begin nen bij het hooge Noorden tot aan de Afri- kaansche woestijn, van den Atlantischen Oceaan tot in de verten van het Oosten, van de Egeische Zee tot Stalingrad weer klinkt een heldenlied, dat duizenden jaren zal overleven. Dat het vaderland even waardig blijft aan deze unieke en juist in de huidige dagen zoo moeilijke daden, is een gebod van zijn eer. Wannéér het tut: dusverre in stad cn land zijn geweldige bijdrage leverde ter uit voering" van dezen strijd moet de totale ar beid der natie nu nog worden opgevoerd. De heldenstrijd van onze soldaten aan de Wolga moet voor ieder een vermaning zijn om het uiterste te doen voor den strijd om de vrijheid van Duitschland en de toe komst van ons volk en daarmede in ver dere beteekenis voor het behoud van ons geheele continent. De Nationaal-socialisti- Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: „In de hevig omstreden sectoren van het Oostelijk front handhaafden onze troepen zich in vastberaden afweer. Versch aange voerde reserves mengden zich in de ge vechten en consolideerden den toestand. In Stalingrad schoof de vijand zich eerst van alle kanten tot dichter bij de afweer- stellingen en viel vervolgens concentrisch aan. De onder persoonlijke leiding van generaal- veldmaarschalk Paulus heldhaftig strijdende 'Zuidelijke gevechtsgroep werd op een zeer klein gebied bijeengedrongen en biedt in het Gepeoegebcuw het laatste verzet. In het Noor delijke deel der stad sloegen de verdedigers onder leiding van het elfde legercorps de aan vallen van den vijand op het Westelijke front van de tractorfabriek af. In het gebied tusschen Kaukasus en den benedenloop van den Don deden formaties Duitsche pantserwagens opnieuw tegen aanvallen en vernietigden ingesloten of afgesneden vijandelijke strijdkrachten. Een pantserdivisie maakte hierbij meer dan 1000 gevangenen. Aan de Donetz stortten wederom vijande lijke aanvallen en omsingeiingspogingen on der zware verliezen ineen. Ten Westen van Woronesj werd in een tegenaanval een hevig omstreden plaats op den vijand veroverd. De slag duurt met toenemende hevigheid voort. De luchtmacht bracht zware slagen toe aan marcheerende colonnes, opeenhoopir\gen van voertuigen en rustende troepen. Aan het La- dogameer werden ook Zaterdag massale aan vallen, die de vijand met krachtigen steun van artillerie en tanks ondernam, met zware verliezen voor den aanvaller afgeslagen of reeds in de kiem gesmoord. De vijand viel met steun van sterke forma ties artillerie en tanks de stelling van onze troepen in West-Tripolitanië aan. Hij werd met zware verliezen aan menschen, voertui gen en wapens afgeslagen. In Tunesië mislukten vijandelijke tegen aanvallen op onze in de afgeloopen dagen veroverde stellingen. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten acht vijandelijke vliegtui gen neer. Overdag heeft een gering aantal lichte Brit sche bommenwerpers storingsvluchten onder nomen boven Noord-Duitschland tot aan de hoofdstad, waarbij hier en daar zonder eenige uitwerking bommen werden neergeworpen. Hierbij verloor de vijand vijf vliegtuigen. Twee andere werden op volle zee neergescho ten. In den nacht vielen vijandelijke gevechts vliegtuigen West-Duitschiand cn het Noord- west-Duitsche kustgebied aan. Woonhuizen en openbare gebouwen werden getroffen. De be volking leed verliezen. Nachtjagers en lucht- doeiartillerie van de luchtmacht schoten vijf bommenwerpers neer. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen bom- bordeerden overdag een havenstad aan de Britsche Kanaalkust. Duitsche duikbooten hebben in het Noor delijke deel van den Atlantischen Oceaan, in de Middellandsche Zee en in de Noor delijke IJszee negen vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken in- sche Partij echter heeft de plicht om, even als haar leden in alle wapendeelen onzer weermacht in voorbeeldige dapperheid on derling te wedijveren, ook de leidster van het vaderland te zijn. Het was de wil van onze vijanden om vreedzame steden en dorpen met de mid delen der wreede vernietiging te bedrei gen. Het is echter reeds thans bewezen, dat zij slechts huizen of menschen vernietigen maar den geest niet breken, doch slechts vermogen te sterken. Wat bij den aanvang van dezen oor log aan vele Duitsche mannen en vrou wen nog onbekend was, is hun thans duidelijk geworden: de strijd, dien ons dezelfde vijanden als eens in 1914 op gedrongen hebben, beslist over het zijn of de vernietiging van ons volk. De Al machtige zal de rechtvaardige Rech ter zijn. Do toekomst. Onze taak echter is het onzen plicht zoo te doen, dat wij voor Hem als voor den Schepper aller werelden naar de door Hem gegeven wet den strijd om het leven ver mogen te bestaan, dat wij zonder ooit te versagen, geen leven sparen en geen arbeid schuwen om het leven van ons volk voor de toekomst te behouden. Dan zal in de zen strijd eens het groote oogenblik ko men, waarop ons volk bevrijd zal zijn van den vijand van buiten. Vit (Ie offers der dooden en de mines onzer steden cn dorpen zal dan een nieuw leven opbloeien, om den staat verder Ui vormen, waaraan wij geloo ven, waarvoor wij strijden en arbeiden. Den Gerinaanselieu staat der Duitsche natie, als eeuwig en gelijk vaderland van alle mannen en vrouwen van ons volk: het Nationaal-socialistische Groot- DtilLsclic rijk. Daarin echter zal dan voor alle tijden die kracht aanwezig zijn, die noodlg Is, om ook in de toekomst de Enropeesclié volkenfainilie te bescher men tegenover de gevaren van bet Oos ten. liet Groot -Duitsche rijk en de daar mede verbonden naties zullen ziel» bo vendien echter ook nog die leefruimten gemeenschappelijk moeten verzekeren, die voor liet behoud van liet materieele bestaan (lezer volken onontbeerlijk zijn. Hoofdkwartier, 30 Januari 1943. <w.g.) Adolf Hitler houd van 45.000 b.r.t. in den grond ge boord. Het Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt: „Sterke vijandelijke, door tanks en hevig artillerievuur gesteunde formaties vielen onze stellingen in West-Tripolitanië aan. Zij wer den echter afgeslagen en leden zware verlie zen aan manschappen, pantserafweergeschut en auto's. Aan het Tunesische front ontwikkelden zich de operaties var. de stormtroepen der Spil gunstig. Vijandelijke tegenaanvallen op de bezette stellingen werden afgeslagen. Duitsche jagers schoten 8 Engelsche vlieg tuigen neer; één hiervan behoorde tot een formatie, die een transport gewonden met mitrailleurvuur had bestookt. Onze bommenwerpers vielen La Valetta en de haven van Bóne aan, waar hevige bran den werden veroorzaakt. Een vliegtuig van het type Glenn-Martin werd door onze jagers in de buurt van de Tunesische kust neerge schoten. Zaterdag hebben viermotorige Liberator- bommenwerpers laat in den middag op nieuw boven dc stad Messina gevlogen. Er werden brand- en brisantbommen neer geworpen, die aanzienlijke schade veroor zaakten. Het aantal slachtoffers van den luchtaanval op dezen dag steeg tot 51. Het aantal gewonden bedraagt 105. Onze jachtvliegtuigen, die de formatie aan vielen, schoten 2 der aanvallende vliegtuigen neer. In luchtgevechten verloren wij een Macchi, waarvan de bestuurder met. de para chute daalde cn ongedeerd neerkwam. In de Middellandsche Zee heeft een torpe doboot onder bevel van den eersten luitenant ter zee Philippo Ferrari Aggrandi een vijan delijke duikboot tot zinken gebracht. In den nacht van 29 op 30 Januari viel een langs de Algerijnsche kunst onder bevel van den eersten luitenant ter zee Vittorio Petrelli Capagnano opereerende duikboot een groot vijandelijk krachtig beschermd, convooi aan, dat in Westelijke richting voer. De duikboot torpedeerde twee groote vijandelijke torpedojagers, die béide zon ken en trof een derde niet nader vastge stelde eenheid. Na nauwelijks zes minu ten viel de duikboot de formatie opnieuw aan en boorde een vierde groote eenheid in den grond. De resultaten werden door onze duikboot waargenomen, die zich on beschadigd in veiligheid wist.te stellen. Een andere duikboot onder bevel van den eersten luitenant ter zee Alberto Longhi viel een beschermd convooi voor Bougie aan en plaatste op ten minste twee niet nader vast gestelde eenheden torpedotreffers. Als gevolg van de vijandelijke afweer kon niet waarge nomen worden of de eenheden zonken. Dönitz volgt Rader op. De Führer heeft groot-admiraal Rader op diens verzoek ontheven van zijn functie van opperbevelhebber der groot-Duitsche marine en hem tegelijkertijd benoemd tot admiraal-inspecteur van de marine. In een communiqué uit het hoofdkwartier heeft de Führer jegens den groot-admiraal, die sedert 1923 aan het hoofd der Duitsche ma rine heeft gestaan, zijn erkentelijkheid en die van het Duitsche volk betuigd voor den geweldigen opbeuwarbeid. door Rader ge durende dien tijd verricht. Tot opvolger van Rader is benoemd ad miraal Dönitz, tot dusver bevelhebber van het Duitsche duikbootwapen. De beide admiraals hebben elk een dag order gericht tot de officieren en manschap pen der marine, waarin zij dezen danken voor hun prestaties in dezen oorlog en de eensgezinde onderlinge samenwerking. De beide admiraals eindigen met het uitspre ken van htm vertrouwen in den Führer en in de eindoverwinning. KORT NIEUWS In verband met het in werking treden van het Duitsch-Turksche handelsverdrag wijst men te Berlijn op belangwekkende publicaties van Turksche zijde ten aanzien van de ontginning van nieuwe Turksche kopermijnen, die tezamen met de reeds be staande mijnen in ,'t gebied van Ergani een productie opleveren, welke nagenoeg de Europeesche behoefte kan bevredigen. -De vroegere directeur-generaal van het Veiligheidswezen, Gerardo Caballero, is benoemd tot chef van het militaire gevolg van generaal Franco. Naar uit Bogota gemeld wordt heeft de Columbiaansche senaat de aanknooping van diplomatieke betrekkingen met de Sovjet- Unie goedgekeurd. De Amerikaansche solanten in Engeland zullen voortaan dezelfde rantsoenen aan voed sel toegewezen krijgen als de Engelsche, d.w.z. minder, deelt dc Sunday Express mede Naar men weet, zorgt het Amerikaansche ieger in Engeland voor zijn eigen ravitaillee ring van overzee. O.a. zullen de rantsoenen geconserveerd vleesch en lekkernijen worden verminderd. Reuter meldt, dat een omroeper van de Canadeesche radiomaatschappij door een gra naat van het Spaansche afweergeschut is ge dood, toen hij zich per vliegtuig naar Casa blanca begaf voor de ontmoeting tusschen Churchill en Roosevelt. Het vliegtuig was uit den koers geraakt en werd door het Spaan sche afweeigeschut beschoten. De Turksche posterijen hebben te Weenen een serie van 20 verschillende postzegels doen drukken, die in omloop zullen worden ge bracht in plaats van die, welke het portret van Ataturk dragen. De nieuwe postzegels zijn versierd met het portret van Isrnet Ineu- nu, bekende bouwwerken en karakteristieke Turksche landschappen. Tsiang Kai-sjek, Pandit Nehroe, Gandhi, Manuel Quezon, de ex-president der Philip- pijnen, alsmede de leider der Amerikaansche negerbevolking hebben tot Roosevelt het ver zoek gericht over te gaan tot het samenstel len van een „handvest van den Stillen Oceaan" in den geest van het Atlantic Char ter.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2