Duitschland garant voor Europa. Goring tot de Duitsclie weermacht. Steeds weer dezelfde strijd: die tusschen Hakenkr uis en Sikkel en Hamer. Stalingrad, lichtend symbool voor offervaardigheid. Eeresaluut aan den Führer. Rijksmaarschalk Göring heeft in zijn redevoering verklaard, dat deze rede een appèl wil zijn, dat gericht wordt tot alle kameraden der weermacht, waar die op dit oogenblik ook staan, om den dag indachtig te zijn, waarop het lot het Duitsche rijk van den grond af heeft «gewijzigd. Millioenen onder u, zoo verklaarde de Rijksmaarschalk, hadden toentertijd al de ellende te dragen, die op het Duitsche volk drukte en in de eerste plaats op de werken de lagen van ons volk. Het was een tijd, toen de Duitscher zijn hoofd moest laten zinken van schaamte over hetgeen in de laatste twintig jaar na den wereldoorlog zich had afgespeeld. Ook de kleine Rijksweer was toen slechts een soort parlementaire politiewacht. Geen mensch dacht er aan naar buiten op eeniger- lei wijze eens de mogelijkheid te bezitten op te treden tegen vijandelijke aanvallen. Deze Rijksweer is hervormd, tot een ge weldig volksleger. Dit kon slechts worden opgebouwd op den breeden grondslag van de nieuwe volksgemeenschap. Zooals bij de vorming van deze volks gemeenschap moest worden gebroken met oude opvattingen, was dit ook noodzakelijk voor de strijders der nieuwe weermacht. Men heeft vroeger gezegd, dat de weer macht zich moest vrijhouden van iedere politiek, maar alleen hij kan strijden, die met hartstochtelijke ziel deelneemt aan de totale wording van ons volk en dat is in de laatste instantie de groote politiek, en vooral aan de wereldopvatting op grond waarvan de groote politiek vorm krijgt. Wanneer het ooit in eenigeriei gemeen schap van ons volk noodzakelijk is hard en kristalhelder een wereldopvatting in zich op te nemen en te vertegenwoordigen, moet dat het geval zijn in het gewapende deel van het volk, in zijn volksleger, iij zijn weer macht. Alleen v/ie hier tot klaarheid komt. wie de gedachten schat van deze wereld opvatting van onzen Führer in zich heeft opgenomen, zal ook daaruit die laatste kracht ontvangen, die zij vermag te schen ken. Onze wereldopvatting vindt haar top punt er in, dat het volk eeuwig is en dat ieder indvidu van dit volk verplicht is alles, ook zijn leven op ieder oogenblik op het spel te zetten voor het bestaan van zijn volk, ja, het op te offeren. De Rijksmaarschalk verklaarde, dat, hoe krachtig ook de jeugd van thans in de schooljaren, in de Hitlerjugend, in deze nieuwe wereldopvatting vastgegroeid is, deze jeugd alleen dan in de weermacht, m het volksleger een eenheid kan vormen, wanneer zij ook een leiderssc'naar vindt, die duidelijk en hecht vermag te staan op het fundament en vermag te leiden. De afge- loopen tien jaren hebben getoond,, welke kracht huist in onze wereldopvatting, en welke zegeningen zij vermag te schenken. Het is niet mijn taak een opsomming te geven van alle gebeurtenissen dezer tien jaren. Spr. verzocht de aanwezigen in ge dachten den weg zelf langs te gaan om te kunnen inzien welk een herculische arbeid de Führer heeft verricht om uit het toen malige Duitsche volk verscheurde partijen, confessies, standen en klassen, die elkander wederkeerig haatten en bestreden, die in buitenlandsch politiek opzicht machteloos waren, een staalhardd"natie te laten worden. De Rijksmaarschalk wierp de vraag op hoe het mogelijk was, dat tien jaren vol doende waren om zoo'n principieele wijzi ging te voltrekken. De voorwaarden daartoe ziet hij in twee feiten: Een in den grond hoogst fatsoenlijk, braaf en dapper volk en een leider, die de groote Duitscher der historie is. Deze feiten gelden in het bij zonder voor de weermacht en hier weer zeer in het bijzonder voor de leiders. De voornaamste misdaad der leiding van het volk voor de ineenstorting van 1918 zal steeds in de geschiedenis blijven, dat de geest van deze leiding het einde van den wereldoorlog reeds overschaduwde en zich hier reeds de schuldigen afteekenden, die dit gruwelijke einde van den eersten wereld oorlog tot stand brachten. Nooit of te nim mer zou de soldaat, ondanks de zwaarste gevechten, toen zich het zwaard rut de hand hebben laten wringen. De gehuichelde, leu genachtige beloften van buiten, de lafheid der gezindheid van de leiding des volks in het binnenland, brachten deze ineenstorting teweeg, die door niets militairs bepaald was. Stellig, de tijd was toen zwaar, hard, maar in geen geval zoo, dat zij een capitu latie eischte. Dezelfde tegenstanders. De Rijksmaarschalk ging in op de buiten- landsche politieke gevechten van de afge-' loopen tien jaren. In de tien jaren van den opbouw begon ook tegelijkertijd weer de strijd van buitenaf. Telkens, wanneer het Duitsche Rijk, begunstigd door een sterke leiding, sterk werd en tot. eenheid kwam, stuitte het steeds op dezelfde tegenstanders. In een dwaze kortzichtigheid zagen de vol ken van Europa niet, dat Europa slechts kan bestaan wanneer het een sterk Duitsch land tot hart heeft. Dezelfde tegenstanders, die in het volk waren overwonnen, traden thans in andere formatie van buitenaf weer tegen ons aan: de plutocratieën, d.w.z. het systeem der uitbuiting van het arbeidende volk en het bolsjewisme, d.w.z. het kapot- slaan van het volk en zijn knechting in ellende. En beide leidde en vereenigdé de jood. Ieder van u, kameraden, moet inzien: In dezen strijd hebben wij ten slotte een strijd der wereldopvatting eh der rassen te zien. Laten wij niet vergeten, dat er onder onze tegenstanders ook een is dïo 7«n we reldopvatting tot eenheid gekomen is en vorm heeft gekregen. Weest er van over tuigd: dit Rusland zou allang onder de sla gen ineengestort zijn, v/anneer niet door de brutale stempeling der bolsjewistische we reldopvatting deze weerstand gegeven was. De Rijksmaarschalk wees er op, dat de eenige tegenstander, met wien een conflict indertijd in het binnenland ontstaan moest, eveneens het communisme was. Het lot van Duitschland was er van afhankelijk, welke dezer beide wereldopvattingen, die der ver nietiging of diè van den opbouw, zou zege vieren. Vandaag tien jaar geleden besliste toen het lot van het Duitsche volk doordat op onze groote steden de banier van den opgang, van de overwinning en het geloof aan de toekomst, het Hakenkruis, geheschen weid en niet Hamer en Sikkel. Thans gaat het om hetzelfde naar buiten, alleen wordt de strijd thans in andere vor- mén gevoerd. Ik wil niet zeggen, dat hij thans zwaarder is. De strijd was toen ook oneindig moeilijk. Zij het ook op een kleiner platform. Maar hij eischte van de strijders de zelfde innerlijke hardheid en het vurige geloof. Daaruit vloeit voort, hoe belang rijk het is, dat de Duitsche weermacht een eensgezind hecht gesmeed blok van Nationaal-Socialistische wereldopvatting vormt. Dan zullen wij ook de hardsten .zijn. Dan zal evenals in het binnenland, ook hier eens het zegevierende Haken kruis geheschen worden boven het tee- ken der knechting. En dat is immers in laatste instantie de meest innerlijke be- teekenis van dezen strijd. Toen onze tegenstanders geloofden zelf sterk genoeg te zijn en fantastische ver wachtingen voedden ten aanzien van nieuwe revoluties in Duitschland, begon deze meest beslissende aller oorlogen. Ik behoef niet te herinneren aan de geweldige slagen, aan de unieke overwinningen in Polen, Noorwegen, België, Frankrijk, op den Balkan, op zee en onder zee. Het Duitsche volk begon te ge- looven, dat de overwinningen vanzelf spra ken. Het lot echter schenkt zoo gemakkelijk niets en vooral niet het groote. Toen ge-, loofden wij, dat de oorlog spoedig ten einde kon zijn. Het was zeer moeilijk en daartoe was heel de hardheid van den vorigen win ter noodig om in te zien, dat de eerste oor log der Sovjets tegen Finland wellicht de handigste en grootste camouflage in de we reldgeschiedenis is geweest. Terwijl de Rus eenige legers in Finland liet strijden, had hij allang gedurende vijftien jaren de meest geweldige bewapening opgebouwd, die ooit een volk te voorschijn heeft gebracht. Het volk werd geknecht en in ellende gestart, de algeheele industrie van dit reuzenrijk arbeidde slechts voor één doel. En ook hier had men uit onze gevechten de consequentie getrokken, dat het zwaartepunt vooral ge- .egd moest worden op vier wapens: tanks en tankkanonnen, vliegtuigen en luchtaf weer. Alleen in de nieuwe gebieden van Polen, de wij hem moesten overlaten, is hij bijna duizend vliegvelden begonnen aan te leggen, dat alles vernamen wij en dat alles gaf te denken. Europa en Rusland. Wat is voor Rusland Europa eigenlijk? Wanneer men het geweldige rijk op den aardbol ziet en Europa daarmede vergelijkt, moet men de vraag stellen of wij ons terécht en werelddeel noemen. Deze vraag heeft en Russisch officier, die in zeer nauw con tact stond met Stalin, duidelijk beantwoord: Europa is op zijn best één groote Russische provincie, een conglomeraat van tallooze staten, die elkander onderling beoorlogen. Het waren de Duitschers, die ons tot dus verre den toegang naar Europa ontzegd heb ben. Al het andere beteekent voor ons niets. Wanneer wij Duitschland overwinnen, be zitten wij Europa. Of nu, zoo ging de Rijksmaarschalk ver der, in dit Europa bondgenooten en vrien den of neutrale of ons vijandig gezinde sta- teh zijn, steeds meer móeten zij inzien, en zij weten het ook, dat, wanneer dit Duitsch land ineen zou storten, de Russen niet uit innerlijke hoogachting voor de Zweedsche of Zwitsersche of welke andere neutraliteit ook, zouden b! ij ven slaan. Het bolsjewisme zou op hetzelfde oogenblik tot den laatsten spit dooi- geheel Europa geraasd zijn. Later zullen zij eens uitspreken, wat zij thans inwendig weten: Europa is voor het bolsjewisme een springplank en voor Rus land een aanhangsel. Maar deze beide zaken eerst dan, wanneer er geen Duitseh volk en geen Duitsche weermacht meer is. Zoolang die bestaan is Europa voor het bolsjewisme het grootste gevaar. De rots waarop de bloedgolf zal breken. De heer Molotof heeft eens bij ons laten doorschemeren, dat toch met Duitschland verder een zeer goede overeenstemming mogelijk is, wanneer wij de oogen zouden sluiten bij een tweeden aanval op Finland. Dat zou de definitieve vernietiging van Fin land hebben beteekend. Bovendien zou de Rus uiteraard terstond doorgetrokken zijn naar de Zweedsche ertsgebieden en zich hebben meester gemaakt van de ijsvrije havens, die hij van oudsher heeft gezocht. Aan den anderen kant wilde hij Roemenië tot zijn invloedssfeer verklaren. Hij wilde de Róemeensche olievelden in zijn zak ste ken en van Roemenië via Bulgarije den Bal kan doordringen, als bevrijder van alle Sla ven. Hij verschijnt onder het masker, dat hij voor de gelegenheid noodig acht. Nu eens als Panslavist, dan weer als bolsjewiek. Zoo moest geleidelijk aan den rechtervleugel het opdringen beginnen. Wanneer hij eenmaal op de flanken en in den rug van Duitsch land stond, stond hij ook in den rug van Europa. En thans kameraden, veldmaarschalk of recruut, verzoek ik u te overleggen in welke situatie onze Führer was, toen hij in zijn politiek genie volkomen duidelijk het doó gnliiVe f»vpsr moe?t inzien. Onze Führer stond voor het zwaarste besluit van zijn leven, maar ook voor het historisch meest beteekenisvolle besluit. Het is hem niet ge makkelijk gevallen het Duitsche volk dezen strijd in te leiden. Hij met zijn verzienden blik, zijn politiek en strategisch genie, wist dat dit de zwaarste van alle gevechten zou zijn. Er werd door hem een besluit genomen, omtrent bestaan of ondergang van het Avondland. Men heeft in de geschiedenis menigen slag en vele gevechten beschouwd als beslissend voor het Avondland. Men zal eenmaal in de geschiedenis moeten consta- teeren, dat er slechts één besluit is geweest dat wei'kelijk beslissend was voor 't Avond land. Dat was het besluit om zich in den weg te steilen aan de bolsjewistische bloedgolf, en ten slotte datgene te ver nietigen, wat zelfs vroeger of later bij ons tot vernietiging moest worden. Op 22 Juni 1941 werd het geweldigste histo risch meest beteekenisvolle. maar ook stoutmoedigste en bewonderenswaardig ste besluit door een sterken man geno men. Nadat de Rijksmaarschalk op indringende wijze de geweldige moeilijkheden had aan getoond, waarmede de Diiitsche weermacht bij haar zegevierende opmarsch te kampen had, ging hij in op de reacties van den vorigen winter in den Oostelijken veldtocht. Het lot, zoo zeide hij, stelde dit van. over winning naar overwinnng snellende volk de proef. Niet de vijand, maar de elementen verhieven zich. De ijzige Russische winter brak met ondenkbare kracht door. Maar bovenal was 't weer de Führer, die ondanks alle zwakkelingen met zijn kracht het Ooste lijk front in stand gehouden heeft en uit deze kracht en zijn genie trad met de op stijgende zonnedagen de Duitsche weer macht aan voor nieuwe geweldige storm- loopen en wierp opnieuw den tegenstander in veldslag na veldslag onderstboven. Geen mensch had het mogelijk geacht, dat na dezen winter zoo'n offensief zou volgen. Het is diep. diep doorgestooten in de ruimte en heeft den tegenstander onvervangbare hulpbronnen zijner bewapening definitief ontnomen. De recente strijd. Toen kwam de dag, waarop voor de eer ste maal Duitsche tankgrenadiers en pioniers doorstieten in de burcht van Sta lingrad en zich aan de Wolga, den Noodlots- stroom van Rusland, vastklampten. En toen begon de tweede Russische win ter. De elementen maakten hem weliswaar niet even hard als de eerste, maar daarvoor kwam in de plaats dat een ontzaggelijke bocht overspannen moest worden en dat daarmede de laatste man noodig was om te behouden. Al was deze winter ook niet zoo streng als verleden jaar, hij was toch riog ijzig genoeg, om alles, wat vroeger, in het voorjaar, in den zomer en in den herfst een hinderpaal voor den tegenstander be- teekende, de rivieren, meren en moerassen, in zijn ijzigen ban te slaan. Nu stonden de compagnieën niet meer achter een gewel dige natuurhindernis, maar thans konden nog slechts hun moed en hun wapen de hin derpaal voor den tegenstander zijn. En deze tegenstander is hard. Hij is in zijn leidms barbaars hard. De uitvoering zijner bevelen wordt aldus geëischt, dat niet-uitvoering gelijkgesteld kan worden met den dood. Voor het Russische volk, dat sedert 20 jaren aan slaag gewend is. dat kreunt onder den zwaren vuist van zijn tyran, was dat niets nieuws. Maar ook de Duitsche soldaten zijn hard geworden. Zij zagen in, dat in het Oosten alleen de wet der hardheid geldigheid heeft De Rus wist duidelijk, dat hij, wat er ook mocht komen, zijn bewapening niet meer ir> stand kon houden. Want in den grootsten omvang waren hem daarvoor fundamenteels voorwaarden, steenkool en ijzer, ontnomen Hij moest dus, wanneer hij den- strijd wilde voortzetten, een poging doen om ziin steen kool- en ijzergebied terug te halen. Thans zien wij hoe hij zijn laatste, zij het reusachtige inspanningen in het werk stelt. Nieuwe divisies worden opgesteld of aangevuld. Maar het zijn geen nieuwe lich tingen, die juichend naar de vanen snellen, neen, moede grijsaards en 16-javige jongens worden geschaard in de voorste gevechts- bataillons en achter hen worden de machine geweren der commissarissen verdrie-, en verviervoudigd. Zoo wordt de Russische soldaat den dood ingedreven. Wat kan het Stalin schelen, wanneer hij hecatomben dooden heeft geëischt. Wij hebben thans een waar beeld der Russische verliezen,* dat teziinertijd open baar gemaakt zal worden. Maar het was ook een geweldig menschenmateriaal, dat hij ter béchikking had. Hij heeft het uiterste eruit gehaald. Zijn tanks zijn slech ter geworden, maar zij waren er. Hij laat zijn volk geen rust. En met deze geweldige massa's maakte hij hier en daar bressen Maar de Duitsche strijder kan stand houden en houdt stand. In dit verband wijdde de Rijksmaarschalk woorden aan de dappere Finnen en de an dere wapenbroeders en bondgenooten, die vaak verder van het vaderland verwijderd in een ongewoon klimaat strijden. De Rus heeft, zoo herhaalde de Maarschalk, het laatste bijeengegaard om ons aan te vallen. Ik ben er echter van overtuigd, dat dit ook de laatste inspanning is, die hier slechts er uit geperst kon worden. Juist omdat deze hardheid reeds geen hardheid meer is, maar barbarisme, omdat de Rus in het geheel geen eerbied meer heeft voor het mensche- liike leven. Ondanks deze tot het uiterste brutale leiding hebben wij hen tot dusverre verslagen en zullen wij hun ook weer ver slaan. Het komt er op aan hun plan, zich in het bezit te stellen van de grondstoffen- gebieden, te verijdelen en hen terug te slaan. En dat geschiedt .over de geheele linie. Wel is thans de hardheid van den strijd tot het reusachtige toegenomen. Aan de Wolga strijdt en bloedt, maar zegeviert Duitschland. Boven heel dezen reusachtigen strijd steekt Stalingrad uit. Het zal eenmaal de grootste heroïsche strijd zijn, die zich ooit heeft afgespeeld in onze geschiedenis. Wat daar thans door onze grenadiers, pioniers, artille risten en wie er verder in de stad is, [Weer rap ter been en vrij van Rheumatische pijnen. - Neem K K U S C I E NI Gezondheid voor een cent per dag. Bij Apoth. en Drog. 0.41, 0.76. 1.47. N.V. Rownlree P—■IliilW IMIIII van den generaal tot den laatsten man gepresteerd wordt, is uniek. Voortgaande wees de Rijksmaarschalk er op, dat Engeland thans het geweldigste ver raad pleegt jegens het geheele lot van het Avondland. Duitschland garant. Vervolgens keerd- Göring zich met een beroep tot de jonge soldaten van de Duitsche weermacht om des te trot- scher en vreugdevoller vervuld te zijn van het bewustzijn te behooren tot een volk en een weermacht, die thans de groote, geweldige garant vormen, dat Duitschland en Europa kunnen be staan. Duitschland, is de waarborger van het Europeesche lot geworden, van zijn vrijheid zijn cultuur en zijn leven. Dat is de hoogere zin van dit offer en dit offer is iets, dat van ieder uwer elk oogenblik en overal eveneens geëischt kan worden. De zin van deze offervaardigheid moet ieder duidelijk worden door het voorbeeld van de strijders in Stalingrad. Wanneer zij zich niet opge offerd hadden, zouden de Russen, waar schijnlijk hun doel hebben bereikt. Thans echter komt de vijand te laat. De Duitsche weerstand is georganiseerd. De Duitsche linies zijn gevestigd, maar zij konden slechts gevestigd worden doordat daarbuiten in dit ruïneveld van deze stad helden streden en nog strijden. De Rijksmaarschalk vergeleek vervolgens de worsteling bij Stalingrad met den slag in de Thermopylae. Ook toen was een be storming uit het Aziatische Oosten gestrand op heldhaftigen tegenstand en plichtbewuste offervaardigheid. Deze strijd heeft thans na duizenden jaren nog geldigheid air. voor beeld van hoogste soldatendom in den zin van de inscriptie: „Wandelaar, komt gij naar Sparta, meldt dan, dat gij ons hier hebt zien liggen, zooals de wet het beval". Zoo zal ook eenmaal gezegd worden: „Komt gij naa.r Duitschland, meldt dan dat gij ons in Stalingrad hebt zieiï liggen, zooals de wet beval, d.w.z.: de wet der vei ligheid van ons volk. Deze wet drasre ieder in zijn hart, n.J. de wet voor Duitsehlaiid fe sterven, wanneer het leven van Duitschland dezen eisch stelt. De Rijksmaarschalk zeide verder, dat het heldhaftige optreden niet.alleen de plicht van plen soldaat, maar van het geheele Duitsche volk is. Het Duitsche volk zal het aanvaarden en begrijpen, zooals het begrepen moet worden. De zin van den strijd van thans, is slechts overwinning of vernietiging. Het is waanzin te gelooven, dat men een of ander arrangement zou kunnen aangaan. Dat kan men doen met een gentleman, maar niet met een bolsjewiek. De Rijksmaarschalk riep de soldaten op in uren van bedrukking steeds naar den Führer te blikken en aan hem te denken. Laat hem steeds voor u verschij nen als lichtend, groot voorbeeld: Deze man, die geen rust heeft, op wien in laatste instantie alle zorgen instormen, die alles als laatste man moet dragen en be slissen. Er is logica in de wereldgeschiedenis. Wanneer de Voorzienigheid het Duitsche volk een man van deze grootte heeft ge zonden, wien het gelukt is ons uit onze vroegere onmacht omhoog te leiden, en te maken tot de sterkste natie ter wereld, dan zijn dat waarborgen, die ons het recht geven aan de overwinning te gelooven. De situatie kan nooit zoo erg bij ons wor den, dat wij niet de kracht zouden heb ben haar meester te worden. Wanneer de weermacht zich kristalliseert als de incar natie van den Ifardsten wil en wanneer thuis man en vrouw zonder aanzien van leeftijd denzelfden vastberaden wil heb ben om hun hardheid in dezen strijd te be wijzen, dan hebben wij de overwinning vol ledig verdiend. In het verdere verloop van zijn rede zeide de Maarschalk, dat menigeeen wellicht, denkt, waarom de vijandelijke luchtaanval len op Duitsche woonplaatsen niet gewro ken worden. Het zwaartepunt van het Duit sche luchtwapen. zoo verklaarde hii in dit verband, ligt in het Zuiden. Oosten en Noorden. Maar deze strijd in het Oosten zal naar zijn heiligste overtuiging, eens een einde vinde, waarop de laatste weerstands kracht van het bolsjewisme is gebroken en dan wordt ook de macht vrij, die vergelden kan. Op dien dag zal hij zidh zeer nauw keurig herinneren, wat de vijand in Duitschland heeft aangericht. Ik ben er absoluut van overtuigd, zoo ging de Rijksmaarschalk voort, dat wan neer de zon weer hoog aan den hemel zal staan, zii de Duitsche troepen weer, even als vorig jaar, weer in den aanval zal zien, En deze aanval zal niet zwakker zijn. In tegendeel, ei zullen nieuwe, nog betere wapens in den strijd gebracht worden, er zullen gestaalde divisies aanvallen, die in zich de verplichting medebrengen: wij maken Stalingrad thans goed. Ik kan op mijn vingers uitrekenen, hoe het er aan den anderen kant moet uitzien. Over het algemeen kunnen wij dan constateeren: wie heeft den moed te twijfelen aan onze over winning? De Rijksmaarschalk besloot met de ver zekering van zijn onverwoestbaar geloof aan de Duitsche overwinning. Dit geloof komt voort uit he tdiepste inzicht in den samenhang der dingen. Maar het is ook het meest innige geloof aan de rechtvaardigheid der Almacht. -

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 5