Boekhandel H. DE VRIES De bijeenkomst te Leiden. Inkoop van Goede Boeken en Bibliotheken gesp gew. gel. verl. pnt. K.F.C. 17 11 2 4 24 O.S.V. 17 11 2 4 24 West Frisia 16 10 1 5 21 H.B.C. 15 7 4 4 18 Z.F.C. 15 8 1 6 17 Alcm. Victrix 16 7 3 6 17 R.C.H. U 6 5 6 17 W.F.C. 15 6 3 6 15 Kennemers 16 4 2 10 10 Alkm. Boys 15 3 2 10 8 Santpoort 17 2 1 14 5 VOETBAL A.D.O. en Hermes verliezen. Keurige prestatie van E.D.O. In district 1 heerscht groote spanning, want zoowel A.D.O. als Hermes verloren Zondag. De Hagenaars hadden het niet gemakkelijk in Dordrecht en verloren met 30 Thans rest aog de strijd A.D.O.—Stormvogels en indien de thuisclub wint, dan moet een beslissings wedstrijd tegen Hermes volgen. Indien de Hagenaars gelijk spelen of verliezen, dan is kermes kampioen E.D.O.—Hermes 2—0. E.D.O heelt de fraaie prestatie geleverd door Hermes een 20 nederlaag toe te bren gen, een resultaat, dat verdiend was. want het spel der Schiedammers, dat vorige week zoo goed geweest is. viel tegen. De verdedi ging van E.D.O was dezen middag weer goed op dreef en zij gaf de gasten weinig gelegen heid hun spel te ontplooien. Hierbij komt, dat van de voorhoede waarin eenige wijzi ging was gebracht door het laten meespelen van de Gebr Schildwacht en Steendam, meer kracht uitging, hoewel het nog geen linie van klasse was Zoowei voor als na rust werd ge doelpunt uit een hoekschop Na 20 minuten spelens gat Van Es zijn ploeg de leiding en ook daarna kreeg E.D.O. verscheidene kan sen, welke geen succes hadden. Tegen het einde van de eerste helft dachten we, dat Hermes zou komen opzetten, echter gingen de schoten van Lengbeek en Jansse naast of in de handen van Wille, fn de tweede helft was het Schildwachl Sr. die een hoekschop in het Srhiedamsche doel werkte. Rustig kon E.D.O spelen cn de gasten spanden zich nog eens extra in De kansen kregen zij. doordat tot twee maal toe een strafschop werd toe gewezen Wille hield zich bij het aanvallen bezig mei .kopstooten' hetgeen scheidsrechter dr. Van Moorse! me; ontging. Eerst schoot Boran ;egen den paal en kort daarop L. ans.se Op die wijze behaalde E.D.O., dat ich uitstek*»"rl hersteld heeft, de overwinning. V.C.C.Haarlem Toe: .it iiaarlem-doelman enkele minuten «ia het begin bij het uittrappen van den bal in den grond trapte waardoor de bal slechts juist buiten hei strafschopgebied kwam. pro fiteerde 'r v U C-middenvoor van dit bui tenkansje om den bal direct in het Haarlem- doel ie plaatsen (10) Gelukkig was de Haar lemdoelman in dezen wedstrijd niet. want na een botsing moest hij zich nog voor de rust door De Ruiter 'aten vervangen. Ondanks overwicht var Haagsehe zijde bleef het tot de rust lo Vrij spoedig na de hervatting ontstond na e -o door Elsinger genomen hoek- scho' de ge ,;kmaker 11 Een keurig doel punt van De Gelder hergaf V.U.C de leiding en D' Harder verhoogde den voorsprong tot 81 Een uitstekend doelpunt van Hartman verk'- 'nd, den achterstand tot 3—2 maar bij een -eevsavliik schot werd de bal door Van Duv an richting veranderd en verdween in het "aarlemdoel We! wist De Winter met ven koobat opnieuw te doelpunten, maar ver der I m dg met invallers voor Bot en Har- tog 'enrie Haarlemploeg niet en met 4—3 voor V u.r kwam het einde van het compe tities' ie- «ANGLI.ISTJES. District 1 ?esD. g Herm 18 11 ADO 17 8 EDO IR 9 DFC 18 8 DWS 17 7 Bparta 17 6 Volew 18 6 HBS 18 6 Btoir; 16 4 Tierxe ■- 1 District -.eiste klasse: D.F.C.A.D.O 0. 7- D.O.—Hermes D V S 2—0 Sparta—De volewiickers 32 District 2 Eerste klasse: 't GooiV.S V —3 Aiax—RFC 2—2 V.U.C.—Haarlem 4—3. Feiienoord_Ri,„w_wn l—0. D.H.C.—Emma 4—1. District l Eerste klasse: EindhovenPicus 5 D V V Longa 02. NoadRoermond vfgek M V V P.S V 3—1. District 3. Eerste klasse: VelocitasVeen- dam 52. Sn eekG.V.A V afgek. Heerenveen L.S C 7—■WilliesLeeuwarden afgek. I'WPPIÏP Iflficcttru Het is voor de afdeeUng A der tweede klas se een rustige Zondag geworden, omdat een Jrietat wedstrijden geen doorgang vond. De belangrijke ontmoeting tusschen K.F.C. en West-Frisia is door K.F C met niet minder dan 41 gewonnen, waardoor deze Zaankan- ters mét O S.V de beste kampioenskansen hebben Santpoort kan de onderste plaats praetisch niet meer ontloopen. De club van Nijssen speelde tegen Alcmaria en moest wederom beide punten aan de tegenpartij laten. Vol komen verdiend heeft de thuisclub met 6I gewonnen. Alcmaria speelde een zeer goeden wedstrijd, waarin spil en linksbuiten Hamstra weer uitblonken. Bakkum kon tegen eerstge- noemden speler- weinig uitrichten en slaagde er dan ook niet in te doelpunten. Het eenige Santpoort-doelpunt ontstond na de rust de stand was toen reeds 50 en werd ge maakt door Molenkamp, die als rechtsbinnen fungeerde. Het vertrek van enkele goede krachten doet zich bij Santpoort, wel sterk gevoelen. District 2. V P gesp. g v. p. 2 24 Foijen. 18 14 3 31 6 22 VSV 18 11 3 25 4 22 BI Wit 18 11 2 24 4 20 DHC 18 10 2 22 5 I9VUC 18 8 3 19 4 16 Aiax 18 6 4 16 9 15 RFC 18 7 2 16 1 ]4 Emma 18 4 2 10 4 12 Haarlem 18 4 2 10 9 m Gooi 18 2 3 7 Uitslagen. Hoofdredacteur. J V Baudewyns, H.Iem (afw.) Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C Berks. Haarlem Chef van Dienst en Binnen land: S R Kuiper. Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer Heemstede. Buitenland: J. C. van der Laag. Heemslede Haagsch Redacteur: B. Kors ten, Heemstede, stad en Reportage: J. A Steen Jr.. Zandvoort Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmuiden. Advertenties- w van Ommen. Heems'ede. W' - de constructeur dcF <.C- eerste stoomboot, be- kwaamde zich door zelfstudie tot ingenieur van groot- .Sche faam. Technische zelfstudie kan ook tf vooruit brengen. Volg de moderne methode van het PBNA. Vhaag prospectus No. 10 O A M w Derde klasse. In de derde klas behaalde D.T.S. een 71 overwinning op Kinheim en de wedstrijd HalfwegHelder ging niet door. Vierde klasse. D.I.O. heeft de kleine kans op de bovenste plaats behouden door de 91 overwinning op E.H.S. B.S.M. won met 51 van D.C.O. en Onze Gezellen bracht D.S.S.H. een 20 neder laag toe: de wedstrijd Vliegende Vogels Spaarnevogels ging niet door. Reserve klasse. Haarlem 2 leed een 31 nederlaag tegen D.W.S. 2. In de reserve tweede klas maakt R C.H een goede kans kampioen te worden en verstevigde die door een 52 overwinning op V S.V 2. In de derde klas won Bloemendaal 2 met 21 van H.B.C. 2 en R.C.H 3 verloor van De Volewijckers 4 met 10 Zwemmen. SPANNEND VERLOOP DER STEDEN- COMPETITIE. Onder groote belangstelling werd te Rotter dam in het Oostelijk Zwembad de voorlaatste wedstrijd van de stedencompetitie gehouden. De 200 meter borstcrawl dames eindigde in een gedecideerde overwinning voor Riet van Veen in den uitstekenden tijd van 2 m. 29.2 sec. voor Bep van Schaick. De 100 M. borst crawl heeren werd op fraaie wijze gewonnen door den Rotterdammer H. A. Ramack in 1 m. 2.1 sec., terwijl F. de Feest van kring Haarlem als tweede eindigde in 1 m. 3.2 sec. Op de 100 meter rugslag dames kon Iet van Fegge- len slechts na groote krachtsinspanning de eerste plaats bezetten in den' tijd van 1 m. 16 sec. tegen haar concurrenten de dames G. Galliard (Amsterdam) en E. Westhelle (Utrecht-Het Gooi) met resp. 1 m. 17 en 1 m. 17.1 sec. De Rotterdammer P. Kruithof werd door afwezigheid van den Amsterdammer H. Smits huizen eerste op het nummer 200 mtr. school slag. met den tijd van 2 m. 51 sec. Bij de 4 maal 100 meter borstcrawl-estafette zoowel dames als heeren wisten de Rotter- damsche ploegen als overwinnaar uit den strijd te komen. Het was dan ook voor kring Rotterdam een uiterst succesvolle dag. De achterstand van 77 punten op kring Amster dam kon dan ook worden ingehaald, zoodat na afloop van de wedstrijden slechts 5 pun ten verschil over bleef. De stand in de afdeeling zwemmen in qom binatie met het schoonspringen luidt thans als volgt Amsterdam 7730.48 punten. Rotter dam 7735.14 punten. Haarlem 8168.69 punten en Utrecht—Het Gooi 8248.87 punten. De waterpolowedstrijden leverden de vol gende resultaten op RotterdamHaarlem (dames) 24; AmsterdamUtrecht (dames) 11; RotterdamAmsterdam (heeren) 45. Handbal. H.O.C. WINT VAN RAPIDITAS. De belangrijke ontmoeting tusschen H.O.C. cn Rapiditas is eenigszins tegen de verwach ting in geëindigd in een flinke zege voor H.O.C., waardoor beide partijen thans met 15 punten uit 10 wedstrijden de bovenste plaats deelen. De H.O.C.'ers bleven met 126 in de meerderheid, doch ondanks deze gedecideerde overwinning, was de verhouding in het veld toch vrijwel gelijk. De beslissingswedstrijd om het afdeelings- kampioenschap is vastgesteld op Zondagmid dag 21 Februari. Bij de dames wist Concordia 2 de H.O.C.- reserves een 80 nederlaag toe te brengen. In deze overwinning had vooral het aanvals- trio E. Stuij, H. Buma en P. Feenstra een werkzaam aandeel. Hockey. Rood Wit kampioen. Voor de tweede maal is de oudste dames hockeyclub in den lande „Rood Wit" er in ge slaagd het afdeelingskampioenschap te be halen. Zondag werd in Amstelveen tegen Am sterdam gespeeld en na de 32 zege waren de Haarlemsche dames kampioen. Toen in het seizoen 1938'39 het aldeelingskampioenschap behaald werd, volgde ook het Nederlandsche kampioenschap en vermeld dient, dat toen geen wedstrijd verloren werd. Thans heelt Rood Wit één nederlaag geleden en wel tegen B.D.H.C. De ploeg speelde dertien wedstrij den, won er twaalf en heeft het fraaie doel- gemiddelde van 4410. Aan het succes heb ben meegewerkt de dames T. de Vries (doel), E. en P. Loeb van Zuylenburg (achter); me vrouw WestraVan der Zouwe (later mej. Wolterbeek), J. Goeting en W. de Voogt (mid den). Klijzing, M. van der Zouwe, H. Vree den, L. Jongeneel en T. Goeting (voor). Rood Wit is 1 November 1899 opgericht, doch daarvoor speelden er reeds eenige da mes het spel dank zij wijlen mevrouw E. v. d. PollPrevinière, die het initiatief nam. In dien tijd werd er gespeeld op het terrein bij het Klooster te Heemstede, waar H.F.C. voet balde en de Haarlemsche Hockeyclub hockey speelde. Aanvankelijk werd er onderling ge speeld, omdat er geen tegenstandsters waren, doch langzamerhand werden er meer dames elftallen gevormd. In den loop der jaren nam Rood Wit met succes aan de competitie deel, behoudens in de jaren 19051910, toen de club een inzinking meemaakte. Zoo lang er een eerste klas is, speelt Rood Wit mee, doch een kampioenschap werd eerst In 1939 behaald. Wel was het elftal vaak een ernstige con current, o.a. van H.O.C. De competitie is zoo vlot verloopen, dat het te verwachten is, dat er om den titel van kampioen van Nederland gestreden zal wor den. B.M.H.C. SPEELT 2—2 TEGEN H.D.M. In Bloemendaal besloot B.M.H.C. de com petitie met een wedstrijd tegen de kampioen H.D.M. en een gelijk spel (22) was het resul taat. H.O.C. verloor op eigen terrein met 30 tegen Amsterdam en bezet definitief de onder ste plaats. In de tweede klas zijn gespeeld: Groen Geel—H.L.C. 6—1; H.O.C. 2—Kievieten 5—1; Leiden 2—H.B.S. 1—1; B.M.H.C. 3—Am sterdam 3 23. Door dat G.P.C. had afgeschre ven won B.M.H.C. 2 in de eerste ronde om den Amsterdam-beker; Zandvoort 2 verloor van T.O.G.O. 2. B\D.H.C. boekte in de eerste klas dames een 20 zege op Hilversum. H.H.IJ.C. won met 2—1 van H.O.C. en Rood Wit versloeg Am sterdam met 32. Voor de competitie zijn nog gespeeld: KameleonAmsterdam 12 en Be Fair—H.B.S. 6—1. Ledenconcert der H.O.V. Het voor Vrijdag j.l. aangekondigde concert ging Zondagvoormiddag door, echter niet onder leiding van Willem van Otterloo, maar onder Marinus Adam. De pianist Cor de Groot werkte mee als solist, maar wegens het in 't ongereede raken van het orkestmateriaal van diens eigen Pianoconcert, werd dit pro grammanummer gewijzigd en kregen we Cé- sar 'Franck's Variations Symphoniques te hooren. Ondanks veel voorafgegane wederwaardig heden, werd het toch een uitstekende mu- ziekochtend. Adam vergastte het talrijke pu bliek op een smaakvolle verklanking van de Eerste van Beethoven. Daarna kreeg men te hooren het Pianoconcert K.V 595 van Mozart, het laatste van zijn lange reeks composities dezer kunstsoort; een zeldzaam meesterwerk van innig, resigneerend karakter, waarin de componist, zich individueel uitend, als 't ware een toekomstmuziek schreef, die de tonen- taal van een Schubert vooruitloopt. Geen wonder dat de poëtische sfeer van dit werk zoo treffend is en dat dus de ideale uitvoe ring, die Cor de Groot en Adam met onze H.O.V. er van gaf, van 't begin tot het einde boeide. De solist speelde de cadensen die Mo zart zelf voor dit concert schreef. De Groot gaf van Franck's zinrijke, Symphonische Va riaties een zeer plastische en markante ver tolking, expressief en verfijnd van klank in de cantabiele passages, maar gespierd en energiek, levendig en bezield, waar de com positie met viriele kracht opveert. Het was brillant en toch niet uiterlijk. Het publiek reageerde met een ovatie, en daar was waar achtig reden toe. Adam besloot het concert met een qua rhythme en klank goed geslaagde vertolking van „El Sombrero de tres picos" van Manuel de Falla. JOS. DE KLERK. Bond van gemengde, en mannenkwartetten. Zondagmiddag werd door bovengenoemden Bond in de volgepropte tuinzaal een uitvoe ring gegeven, waaraan benevens het solo kwartet „Orpheus" (dir Nico de Zwager) het solo-M.K. „Euphonia", het D.M.K. „Inter Nos" en de Gem. Zangklasse van Haarlem's Muziekinstituut (allen onder leiding van Nico Hoogerwerf) meewerkte: de Orkestklasse van Haarl. Muziek-Instituut, gedirigeerd door Karei Mengelberg, met de pianiste Frieda Hoogerwerf als soliste. „Euphonia" wist zijn gevestigde reputatie te handhaven met zuiveren samenzang en romantische, soms wel wat al te aandoenlijke voordracht. „Orpheus" kwnm goed voor den dag; de zangers waren goed op elkaar ingesteld. Een extra nummer, gecomponeerd door den direc teur, werd liefdevol voorgedragen, met mede werking van een altsoliste. „Inter Nos" waagde zich, niet zonder suc ces, aan een tamelijk gevaarlijk chromatisch werk van Jean Cras, maai was toch het best op dreef in de diatonische sieren van Heinze. Losser en Kann; in Vale Carissima van dezen laatsten, was vooral de groote toonomvang van het ensemble te bewonderen. De Gemeng de Zangklasse, waarmee Hoogerwerf de tra ditie van zijn destijds geducht a Cappellakoor voortzet, verraste door haar weelderigen koorklank. Een pompeus „Sanctus", compo sitie van den directeur werd met geweldige klankdynamiek vertolkt. „Abend" van Kodaly werd meesterlijk weergegeven; de eerste groote climax van dit stuk was buitengewoon treffend. Karei Mengelberg gaf met de Orkestklasse een welverzorgde uitvoering van Beethoven's Eerste Symphonie. Tot slot ging het Piano concert in D van Haydn, waasón de jeugdige Frieda Hoogerwerf als soliste een gezonde muzikaliteit en een gave, puntige pianistiek liet hooren. Dit sluitstuk van de uitvoering kan als ruime compositie gelden voor een te veel aan gezwollenheid yan de meeste zang prestaties. Men frischte ér van op. Dc bege leiding had in het Larghetto wel wat rhytlr mischer mogen zijn; overigens was zij zeer te prijzen. JOS DE KLERK. Bioscoopnieuws van deze week. Een film, die bijzondere aandacht vraagt n.l. „Vrouw en dokter" wordt deze week inPALACE vertoond. Het is een interes sante geschiedenis van een jonge vrouwe lijke arts, de rechterhand van een be roemden professor en chirurg, die in re cordtijd huwt met een vlotten charmeur, die zij tijdens een vacantiereisie heeft leeren kennen. Eenmaal gehuwd komt de strijd tusschen de plichten van haar be roep, dat zij is blijven uitoefenen en de plichten, die haar thuis roepen. Deze film wordt zeer goed gespeeld door Magda Schneider als de vrouwelijke arts, Hans Söhnker als 'naar echtgenoot en voorts door Karin Hardt en Ewald Balser. Het voorprogramma bevat de gebrui kelijke journaals van binnen- en buiten land. ANTH. STEEN. (Vervolg van pag. 1) daaruit leering te trekken en het werk over te nemen, dat de Duitsche soldaat moet achterlaten. Slechts als deze geheele Ger- maansche lotsgemeenschap zich aaneen sluit, blijft ons leven gespaard. Bij deze gelegenheid gaf Hauptdienstleiter Schmidt een nadere verklaring van zijn re cente aankondiging, dat de zoontjes der plutocraten in dit land ook eens zouden moeten werken. Hij zei: „thans zal men be merken. dat wij in den totalen oorlog aan de driehonderdduizend Nederlandsche ar beiders in Duitschland en aan de hier wer kende Nederlanders verschuldigd zijn, dat ook zij eens aan de beurt komen, die tot dusver nog nooit iets hebben gedaan. De fundamenteele wet „wie niet werkt zal ook niet eten", is de harde consequentie, die wij zullen trekken. Zoo zal ieder zich moeten schikken naar de wetten van den oorlog. Slechts zoo komen wij dezen tijd door. La ten wij ons aan deze noodzaak onderwer pen. Hoeveel generaties hebben voor ons hetzelfde gedaan en hun leven op spel gezet. „Hoe dankbaar mogen wij het lot zijn, dat de Almachtige ons den Führer heeft gegeven, die voor ons uit marcheert en ons als stralend voorbeeld steeds voor oogen staat, die het lot van het Duitsche volk en van Europa in handen houdt. Hoe dank baar kunnen wij, Nederlandsche en Duit sche nationaal-socialisten, zijn, dat ook een verhouding van het grootste vertrouwen tusschen den Führer en uw leider Mussert bestaat. Hoe dankbaar kunnen wij zijn, dat deze groote gemeenschap groeit. Bij allen nood en zorg zien wij toch, hoe Europa opnieuw opstaat. Als wij onze gemeenschappelijke jeugd aankijken weten wij, dat zij nooit meer tegenover elkaar, doch steeds slechts schouder aan schouder zal staan. In den strijd der volkeren moet alles door arbeid en strijd worden verworven. Sluit u der halve in deze kameraadschap aaneen, reikt elkander de hand en roept den schroomval- ligen en zwakken toe: „gij kunt zwak zijn, omdat wij sterk zijn". De plaatsvervangende leider der N.S.B., stelde aan alle Nederlandsche mannen en vrouwen, die trouw hebben gezworen aan de nieuwe wereldbeschouwing, den eisch een voorbeeld van nationaal-socialistische houding ook in het dagelijksch leven te zijn. Een onwrikbaar geloof en vast ver trouwen moet den nationaal-socialist ken merken. In moeilijke tijden moet slechts over één vraag beslist worden: „Staat ge of valt ge". Als thans zekere maatregelen worden genomen, beoogen die aan een zeker deel van het Nederlandsche volk gelegenheid t.e geven zich door zware offers Vfij te maker van den geest, waarmee zij zich door de gewetenlooze propaganda van vijande lijke zijde hebben laten besmetten. Als in deze dagen de W.A. als hulppolitie werd cpgercepen. moge men ook daaruit begrij pen. dat de weg der Nederlandsche na tionaal-socialisten recht en onverbiddelijk is. Het gaa( erom. dat het volk op den goeden weg werdt gebracht. Onvermoei baar moet derhalve ieder nationaal- sociaiist meewerken aan het aaneensmeden, van he. voll en aan het wekken van het Germaansc'ne saamhcorigheidsgevoel. De Germaanse!.r stammen zijn thans voor de best?ansvraap geste'c' als zij zich niet aan eensluiten, als zfj niet gemeenschappelijk in het Oosten met Germaansch bloed een muur opwerpen tegen de Aziatische horden is het lot van hel Germaansche ras be zegeld. Als het gelukt de goede, krachten in het Nerlerlar.dsche volk te mobili- seeren, behoeven wij geen vrees te koeste ren vour de toekomst van dit volk Stalin grad beteekent een vermaning voor de voiken van Europa. Van Geelkerken beloofde dén Führer namens de Nederlandsche nationaal-so cialisten onveranderlijke trouw voor den marsch naar een betere toekomst. Toen hij eindigde met den groet aan Adolf Hitler, den Führer van alle Germanen, weerklonk het „Sieg Heil" als eenige eed der ge meenschap van Duitsche en Nederlandsche nalionaai-socialisten. In de volksliederen vond de bijeenkomst, die een mijlpaal in een bewogen tijd vormde, haar verheffend slot. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebe scheiden is het morgen Dinsdag de beurt aan de letters I. J en L. RADIOLEZING OVER MOND- EN KLAUWZEER. Dinsdag 9 Februari houdt de directeur van den veerartsenijkundigen dienst, dr. B. J. C. te Hennope, een radiolezing over de moderne bestrijdingswijze van het mond. en klauwzeer. Deze rede, welke een vervolg voimt op die van Dinsdag j.l. en tevens deel uitmaakt van do serie lezingen „De boer, de productie en de directie van den landbouw", wordt be houdens eventueele wijziging in den zend tijd door den radioomroep uitgezonden over den zender Hilversum 2 van 12.30 tot 12.45 uur. VERDUISTEREN van 17.41 tot 8.07 uur 9 Febr.: zon op 8.10, onder 17.39 uur maan op 10.26, onder 23.34 uur Jacobijnestr. 3 - Ged. O. Gracht 27-27 A Telef. 10785

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2