De uitvaart van Weerman Hendrik Bannink De Leider neemt deel aan de plechtigheid Een „Hendrik Bannink"- vendel ingesteld. L STAD KQTTERD.4H V1720 VEItZetEKIHBI De begrafenis van weerman Bannink. Achter het stoffelijk overschot liepen in den Stoet o.m. de Beauftragte van den Rijkscommissaris in de provincie Noord-Holland, dr. Schroder, Mussert en de commandant der W. A., mr. A. J. Zondervan. (Foto Peperkamp) Wederom heeft de Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden in den strijd om land en volk een zwaar offer moeten brengen. Door laffe moordenaarshand is weerman Hendrik Bannink de vorige week weggerukt uit de gelederen der strijders, die zich dag aan dag inzetten voor de wederopstanding van het Nederlandsche volk. Zwaar was de slag voor allen, die hem kenden en waar deerden Wederom is een lafï/s daad vol bracht. die voortkwam uit een reactiönnairen geest Maar de vastberadenheid en de vastbe slotenheid om den strijd te vervolgen is er door gestaald en gehard Zijn offer voor het vaderland zal niet vergeten worden Het défilé. In een der vertrekken van het bankwartier der W.A aan het Frederikspark was Zondag middag het stoffelijk overschot opgebaard De kist was in een palmengroepeering ge plaatst. Een viertal W.A.-mannen had hierbij de doodenwacht betrokken. Van twee tot vier uur was er gelegenheid, een laatsten groet aan den doode te brengen Hiervan hebben zeer velen gebruik gemaakt Onder hen, die aan het défilé deelnamen-be hoorden om mr Zondervan, commandant dei W.A en verschillende vooraanstaande personen "uit de krineen der W A te Haarlem Maandagmiddag had de uitvaart plaats van Weerman Hendrik Bannink Begeleid door zijn trouwe kameraden is hij naar zijn laatste rustplaats gebracht Een lange stoet trok tusschen twaalf en een uur door de straten van Haarlem. Velen waren van heinde en ver gekomen om den gevallene de laatste eer te bewijzen Ook langs de wegen waar de stoet langs ging haddenVvelen zich opge steld om een zwijgenden stillen groet te brengen. v Bij het Bankwaftier in~het Frederikspark had tegen half twaalf de opstelling van den stoet plaats. De stoet. Aan de begrafenis namen deel twee ven dels van heerban 2 met stormvlaggen, een vendel met stormvlag van heerban 1 en een vendel met stormvlag van heerban 4. Verder waren in den stoet deputaties van den Na- tionalen Jeugdstorm. Politieke Organisatie Germaansche S.S. en een deputatie van de N.S.D.A.P De heerbannen der W. A waren vertegenwoordigd door een deputatie, be staande qjt den heerbancommandant, een kaderlid en een weerman. Tevens nam*n deel de hoofden van afdeelingen, de Commandan ten cjer Hoogere en Lagere Kaderschool, de Inspecteurs der Motor-W.A., Bereden W.A en Luchtvaart W.A. De regeling der begrafenisplechtigheid was opgedragen aan den opperbanleider J. Ne- derkoorn. Als commandant van den stoet was aangewezen onderbanleider W. E. Hansen van heerban 2. In den stoet werden kransen meegedragen van den Rijkscommissaris, Mussert. den Commandant der W.A., Heerban 2, den Commissaris der Provincie, dén Be- auftragte van den Rijkscommissaris in de provincie Noord Holland, de Holland Nautic, Hulppolitie en vele andere kransen en bloemstukken. De Bloedvlag der Beweging werd gedragen door een Oppervaandrig en 7 weermannen. Deze vlag, alsook de stormvlaggen waren, met zwart floers omhangen. De trommen wa ren met een zwart kleed bedekt. Ook aan de trompetten en verdere instrumenten waren linten van floers aangebracht. De lijkkist tvas gedekt met de eerevlag der W.A., de vier punten der vlag werden door vier weermannen vastgehouden. Nadat de troepen met stillen trom ter plaatse waren aangekomen werd-overgegaan tot het vormen van den stdet, waartoe front gemaakt werd naar het gebouw van het ban- Hoofdredacteur: J. V. Baudewyns, H.lem (afw.). Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S R Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer. Heemstede, Buitenland: J. C. van der Laag, Heemstede Haagsch Redacteur: B Kors ten, Heemstede. Stad en Reportage: J. A. Steen Jr., Zand voort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, IJmuiden. Advertenties- w. van Ommen, Heemstede. kwartier. Voor het naar buiten dragen van het stoffelijk overschot werd het signaal Geeft acht" geblazen. Toen de kist in den lijkwagen werd geplaatst werd de groet ge bracht, tijdens hetwelk een zachte roffel werd geslagen. Daarna zette de stoet zich in beweging. De lijkwagen was geflankeerd door bereden W.A Onmiddellijk achter den lijkwagen liep de Leider van het Nederlapdsche Volk, Mussert, alsmede de plaatsvervangend leider der N.S.B., Van Geelkerken en de vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris, dr. Schroder. Beauf- tragte des Reichskommissars für die Provinz Noord-Holland, de algemeen commandant der W.A., mr. Zdndervan, de burgemeester van Haarlem, S. L. A. Plekker en andere hoog geplaatste figuren uit N.S.D.A.P, en N.S.B. In den stoet liepen voorts deputaties van de N.S.D.A.P., met Ortsgruppenführer Gerisch. Langs Plein, Groote Houtstraat, Jansstraat en Schoterweg ging de stoet naar de alge- meene begraafplaats aan de Kleverlaan. Bij den ingang bij de Dr. Leydsstraat werd halt gehouden. Hier stonden wederom honderden belangstellenden opgesteld om getuige te zijn van de droeve plechtigheid. Voorts stond hier wederom een deputatie van den Nationalen Jeugdstorm aangetreden. Op de begraafplaats. Aan de groote oprijlaan was het graf ge dolven. De kist werd gedragen door W. A.- mannen en voorafgegaan door een aantal kransendragers. Hierachter sloot zich de fa milie aan, alsmede de Leider der N.S.B., de Ortskommandant en andere hooge functio narissen. Toen allen rondom de groeve waren vereenigd werd appèl gehouden, waarbij het vendel, waartoe de overledene behoorde, bij het afroepen van diens naam gemeenschappe lijk antwooorde met een driewerf „Hier". Vervolgens sprak de Heerbancommandant J. Nederkoorn als volgt: Weerman Hendrik Bannink, het is aan mij als je Heerbancommandant om thans afscheid van je te nemen namens de Heerban 2. Je gaf je jonge leven voor je ideaal. Jou'w heen gaan op dit oogenblik zal mij en de Kame raden de kracht moeten geven onverbiddelijk den strijd voort te zetten, dien wij reeds ja ren geleden zijn aangevangen. Den strijd voor Leider en Volk en Vaderland. Ik weet kam. Bannink, dat wij- je noode uit ons midden kun nen missen, als trouw en eenvoudig kameraad ben je door laffe moordenaarshand uit ons midden weggerukt, doch je zult in onze ge dachten blijven voortleven en ik weet stellig dat de kameraden van Heerban 2 zonder onderscheid, bij het uitvoeren van hun plicht jouw persoon steeds voor oogen zullen heb ben. Jij zult hen lichtend voorgaan bij hun moeilijke nog komende taak. Weerman Hen drik Bannink' uit naam van alle kameraden van Heerban 2, rust in vrede. De commandant van de W.A., mr. A. J. Zondervan, voerde vervolgens het woord en zeide o.m., dat thans de W.A. wederom staat aangetreden bij het graf van een der weer mannen, die door laffe moordenaarshand is gevallen. „Jij bent na Peter Ton, Hendrik Koot, Hans Pelzer en Jacob Janse het vijfde bloedoffer der W.A. De schuld van dezen aan slag is wederom het roode beestmensch, waar tegen ook de andere kameraden daarginds aan het Oostelijk front staan aangetreden, om te strijden voor Europa, het Nederlandsche volk en onze gezinnen. Langs den weg naar de begraafplaats stonden vele duizenden niet- N.S.B.'ers, diep ontroerd, met eerbied vervuld om hulde te brengen aan het offer, dat door jou gebracht is. Ons volk leeft mee, want het Nederlandsche volk wil met sluipmoord niets te maken hebben. Jouw vrouw en zoontje, waarop je zoo trot'sch was, zullen door de W.A. beschermd worden en opgenomen worden in de groote familie. De naam Bannink zal 'aan de W.A. verbonden blijven want de Leider heeft goedgevonden, dht Vendel 1 Heerban 2 voortaan jouw naam zal dragen. Kameraad Bannink, de geheele W.A. neemt afscheid van je, Rust zacht!" Mussert spreekt. Hierna trad de leider van het Nederlandsche volk naar voren om met enkele woorden af scheid te nemen van Weerman Bannink. Ban nink is gevallen als een soldaat. Teruggekomen van de begrafenis van onzen oudsten soldaat, generaal Seyffardt, die op 71-jarigen leeftijd gevallen is, trof hem hetzelfde lot. Overal zijn er W.A.-mannen gevallen voor het vaderland en niet in het minst aan het Oostfrpnt. Je was een goed strijder in de beweging en je hebt je best gedaan. De jeugd zal later weten waarvoor al deze offers zijn gebracht. Heb dank, mijn kameraad, voor alles wat je ge daan hebt. Heb dank namens de Beweging en ons Nederlandsche volk. Treffend was daarop het oogenblik, waarop de kist daaide. Het muziekkorps van de W.A. speelde „Ik had een wapenbroeder". Zwijgend brachten de honderden aanwezigen den natio- naal-socialistischen groet. Dan trad Dr. Schroder naar voren om een krans te leggen namens den Rijkscommissaris. Enkele oogenblikken later staat hij met ge heven hand voor het onder bloemen bedolven graf. Dan was het Mussert, die een prachtige krans aan den voet van het graf legt om daar na eveneens den groet te brengen. Zoo volg den nog vele kransen van deputaties en af deelingen. Ook was er een krans van de col lega's van den overledene, werkzaam op het laboratorium der B.P.M. waarvan hij wacht gelder is. De familieleden strooiden bloemen in de groeve. Tot besluit van de plechtigheid werd het Wilhelmus gespeeld. Als de autoriteiten en familie de begraaf plaats verlaten hebben volgt nog een groot défilé, waaraan o.m de W.A. Vendels deel nemen. Ook het publiek trok zwijgend en ont roerd langs de groeve. Kunst van het front 1942. Tafereelen uit Noord-Afrika en van het Oostfront. III. Het voorstellingsvermogen van den mensch is te beperkt om zich ook maar bij bena dering een zuiver beeld te kunnen vormen van de enorme afmetingen, die het tegen woordige oorlogsterrein in Europa en Noord- Afrika en op de aangrenzende zeeën in beslag neemt. In honderden en zelfs in duizenden kilo meters te denken gaat ver boven de mensche- lijke verbeeldingskracht. De tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam komt ons hierin tegemoet. Aan de hand van de, ongeveer zeshonderd schilderijen, teekeningen en aquarellen krij gen we van de onmetelijkheid der oorlogs ruimte een beter begrip. Bovendien geeft zij ons een treffend overzicht van de snelle, mo derne oorlogsvoering met haar nieuwe, ge motoriseerde wapens als tanks, gevechtswa gens, motorfietsen, vliegtuigen en oorlogs schepen. We worden als 't ware opgenomen in het beweeglijke en wisselvallige krijgsmansleven en telkens gevoelen we met welk een energie er dag en nacht gewaakt en gewerkt moet worden, om de ontzaglijke oorlogstnachine steeds op volle kracht te laten functionneeren. Het is een avontuurlijke reis die ons in deze zalen geboden wordt. We gaan met de ge bruinde kerels dwars door de woestijnen en wildernissen van Noord-Afrika en typisch is. dat juist de visies uit dit „donkere" wereld deel zich onderscheiden door een sfeer van hitte en licht. Het zijn de schilders Carl Busch en Helmut Georg, beiden Gefreiter in het Düitsche leger, die in opdracht van hun regeering met de troepen in Afrika zijn meegetrokken, om in vele schilderijen en studies een beeld te geven van den strijd en van de omgeving, waarin deze strijd gevoerd wordt. Op de doeken van deze schilderende oor logscorrespondenten beleeft men tal van span nende momenten uit de veldtochten, momen ten die iets electriseerends hebben. We zien tanks, omzwermd door soldaten, zich een weg banen door het heete woestijnzand, waarover een rossige gloed ligt. Een volgend doek zet ons midden in de woestijn tusschen hoog op waaiende wolken zand en stof, waarin we, als silhouetten van voorwereldlijke monsters, de voortstormende pantserwagens gewaar wor den en al deze oogenblikken, die voorbij flit sen tusschen leven en dood, zijn even emotio neel geschilderd als waargenomen. Niet minder waakzaam jian overdag gaan we den nacht in, den geheimzinnigen nacht in de wildernis met hier en daar geritsel van in secten. Slechts nu en dan doemen mensche lijke gedaanten op, maar zij schimmen snel voorbij, want in de verte, tegen den diepblau wen Oosterschen hemel, schuiven de zoek lichten, die als lange, zilveren vingers naar de wolken wijzen, waarachter vijandelijke vliegtuigen naderbij brommen. m Eenige tafereelen met felle zandstormen toonen, dat de soldaat niet alleen tegen den menschelijken vijand, maar ook tegen de on gebreidelde natuurkrachten een harden strijd heeft te voeren. Trouwens dit laatste ontwaren we ook op de schilderijen en teekeningen van het Oost front, maar hier is het de ijzige koude, de sneeuwstorm en de melancholie der onafzien bare, donkere vlakten met wegen als modder poelen, die de geest van den soldaat dreigen te ondermijnen. Op een groot schilderij zien we de mannen voorttrekken door de dikke sneeuw. In hun lange, witte jassen en met hun besneeuwde helmen doen zij denken aan kruis ridders uit het verre verleden en we verba zen ons over de taaie volharding, over de ijzeren wilskracht, waarmede deze krijgslieden dapper voortgaan door dit eindelooze land van even eindelooze misère. De laatste zaal toont een verzameling hu moristische teekeningen uit het soldaten leven, benevens een aantal spotprenten, waar aan men ziet, dat de karikatuurteekenaars onder de soldaten ook het scherpe wapen van den spot „slagvaardig" weten te hanteeren. Tenslotte vormen deze werken te zamen een indrukwekkende getuigenis van een strijdend volk. Voor hen, die over de groote gebeurtenis sen van tlezen tijd mee willen praten en wie wil dit niet? levert de tentoonstelling heel wat stof ter overpeinzing. Zij is, ook des Zondags, tot 21 Februari geopend. JAN D. VOSKUIL. MAATSCHAPPIJ O Een Nederlandsch Bedrijf door de eeutven hten =£RASMUSHUIS COOLSINGEl ROTTERDAM= Dit ruiulsel op tc IomcO, is voor vele ouders ccn geliefde In^rig. ho id. 't I» maar goed, dat men weet, %rat tegen dié verkoudheid te doen is i Direct Aspirin geven. DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart Hoev. t.m. Aardappelen 08A Aard. 2 kg. 20 Feb. 08B Aard. 1 kg. 20 Feb. Appelen 2-05. S-05, 4-05 Reserve 1 kg. 20 Feb. Beschuit 08 Besch. 75 gr. 20 Feb. Bloem 492 tm. 495 Algem. 70 gr. 20 Feb. Boter 01 Boter 125 gr 11 Mrt. 06 Boter 250 gr 15 Feb. Brandstoffen 06 tm. 08 BV Brandst. 1 eenh. 2b Feb. 01 tm. 05 KF Brandst. eenh. 30 Apr. Brood 08A Brood 400 gr. 20 Feb. 08B Brood 50 gr 20 Feb. Cacao 3-06.4-06 Reserve 150 gr 20 Feb. Chocolade 05 Versn 10 gr 20 Feb. Cigaretten 08 A-3 Tabak 20 st. 20 Feb. Eenheidsz. R Q Eenheidsz, 1 rants 28 Feb. 474, 490 Algem. 1 rants. 28 Feb. Eieren 3-07 Reserve 3 st.- 20 Feb. Gem. Meel 483 Algem. rants. 20 Feb. Gort 482 Algem. 250 gr. 20 Feb. Havermout 484 Algem. 125 gr 20 Feb. Jam 481 rt.lgem. 500 gr 20 Feb. Kaas 487 tm. 489 Algem. 100 er 20 Feb. Koffiesurr. 473 Algem. 250 gr 20 Feb. Margarine 01 Boter 125 gr. 11 Mrt. Melk 05. 06, 07 Melk 1 3/4 Ut. 20 Feb. 4-08 Reserve 5 1 4 JLt- 20 Feb. Petroleum 04 Petrol. i u;. 27 Feb. Peulvruchten 485 Algem. 250 T. 20 Feb. RUst 4-07 Reserve 500 gr 20 Feb. Scheerzeep N Text, (m.) 45 gr. 30 Apr. Sigaren 08AB Tabak 5 St. 20 Feb. Sinaasappelen LI Textiel DF 500 gr 6 Mrt. .Sinaasappelen DD Textiel DE 500 gr 6 Mrt. 4-04 Reserve 850 gr 20 Feb. 4-03 Reserve 350 gr 20 Feb. Suiker 480 Algem. 1 kg 21 Feb. Suikerwerk 06 07, Versn. 100 gr 20 Feb. Tabak 08AB 'abak 25 gr 20 Feb. Taptemelk 05, 06. 07 Taptem. 13/4 lit. 20 Feb. Toiletzeep R Toiletz. 1 rants 28 Feb. Vermicelli 486 Algem. 100 gr 20 Feb. Vleescb 08 A B Vleesch 50 gr 20 Feb. Waschpoeder R. Q Waschp 1 rants. 28 Feb. 475 49* Algem 1 rants 28 Feb. VERDUISTEREN van 17.59 tot 7.50 uur. 18 Febr.: Zon op 7.53, onder 17.57 uur. Maan onder 7.01, op 16.14 uur. 19 Febr.: Zon op 7.51, onder 17.59 uur. Maan onder 7.32, op 17.17 uur. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 18 FEBRUARI 1943. HILVERSUM I, 414.4 M. 17.15 Georg Freundorfer en zijn orkest (gr.). 7.30 BNO Nieuwsberichten. 7.40 Kleine Melodieën door kleine orkesten (gr.). 8,30 BNO Nieuwsbe richten. 8.40 Wij brengen U heden8.50 Amuse mentsorkest (opn.). (9.309.37 Spiegel van den dag opn.). 10.00 Gregor Serban en zijn Roe- meensch orkest. 10.30 Weerspreuken in de 2e helft van het jaar, lezing. 10.45 Gregor Serban en zijn Roemeepsch orkest. 11.15 Sopraan, alt en piano. 12.00 Almanak. 12.05 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Boyd Bachman en zijn orkest en gramofoonmu- ziek. 14.00 Gevarieerd programma (opn.). 15.00 Een zinvol volksgebruik, lezing. 15.15 Sopraan, cello en clavecimbel. 15.45 Symphoniecoocert (gr.). 16.45 BNO Nieuwsberichten. 17.00 Laura, muzikaal programma. 17.30 Van heinde en verre klinkt het nieuws. 17.45 Omroep-Harmonie-Orkest. 19.00 Brandende kwesties, causerie. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Cent ral es die over een lijnverbin ding met de studio beschikken. 19.15 Beiaard- concert (opn.). 19.30 Omroep-Symphonie orkest en soliste. 20.15 Kwintetconcert (gr.). 20.55 Orgel- en koorwerken (opn.). 21145 BNO Nieuwsberichten. 22.00 Cinema-orgelsoli '(gr.). 22.20 Lichte koorzang (gr.). 22.5424.00 Georges Boulanger en Francisco Canaro met hun orkest. Zang: Rosita Serrano en Tino Rossi (gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtendgymnas tiek. 7.50 BNO Gesproken binnenlandsch over zicht (opn.). 8.00 Doel en beteekenis van rij- en menscholen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 BNO Nieuwsberichten. 8.40 Symphonie orkest van het N.I.R. te Brussel (gr.). 9.00 Spelen en zingen (gr.). (9.159.20 Voor de huisvrouw). 10.00 Godsdienstige uitzending. 10.30 Pianovoordracht (gr.). 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Kinderliederen (opn.). 1130 Or kest Malando en Pianoduo (opn.). 12.30 Zelf tui nieren. 12.45 BNO Nieuwsberichten. 13.00 Pro gramma-overzicht. 13.05 Pianovoordracht. 13.30 Het groote Omroeporkest (gr.). 14.00 Godsdiens tige uitzending. 14.30 Otto Hendriks en zijn or kest en gramofoonmuziek. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Kinderkoor van den Ne- derlandschen Omroep. 16.30 Marschen (gr.). 16.45 BNO Nieuwsberictnen. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Departementen houden spreekuur. 17.30 Erich Schneidewind en zijn orkest (gr.). 17.45 Spiegel van den dag en BNO .'Persoverzicht. 18.00 Herbert Ernst Groh bezingt zijn vaderland (gr.). 18.15 W.A.-kwartier. 18.30 Omroep-Symphonie-orkest .en soliste. Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Cen trales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 19.15 Liedjes van verlangen (opn.). 19.45 BNO Nieuwsberichten. 19.55 Een strijkorkest. 20.45 Meme Bianchi en Aldo Viscontn (gr.). 21.00 De Melodisten. 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 BNO Actueele beschouwing. £2.10 Avondwijding. 22.2024.00 Zie Hilversum I.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2