De rede van dr. Göbbels. (Vervolg van pag. 1) Drie stollingen. Ik wend mij allereerst tot de openbare meening der wereld en proclameer ten overstaan van haar drie stellingen van on zen strijd tegen het bolsjewistische gevaar in het Oosten. De eerste luidt: zou de Duitsche weer macht niet in staat ziin het gevaar uit het Oosten te vernietigen, dein zou daardoor het Duitsche rijk en kort daarna geheel Europa aan het bolsjewisme ten prooi vallen. De tweede luidt: de Duitsche weermacht en het Duitsche volk alleen bezitten met hun bondgenooten de kracht, Europa fun damenteel uit deze bedreiging te redden. De derde luidt: in uitstel is gevaar ge legen. Er moet snel en grondig gehandeld worden, anders is het te laat. Ten aanzien van de eerste stelling zeide de minister onder meer: ..Het bolsjewisme heeft altijd openlijk verkondigd, dat het zijn bedoeling is niet alleen Europa, maai de geheele wereld te revolutioneeren en ze in een bolsjewistische chaos te storten. Dit doel is sedert het begin van de bolsjewis tische Sovjet-Unie door het Kremlin op ideologisch terrein gepropageerd en op practisch gebied heeft het ervoor gevoch ten. Het is duidelijk, dat Stalin en de an dere Sovjetgrooten. hoe meer zij gelooven nader te komen tot de verwezenlijking van him wereldvernielende bedoelingen, er naar streven deze bedoelingen te camou- fleeren en tè bedekken. Dit kan ons niet misleiden. Doel van het bolsjewisme is de wereldrevolutie der joden. Zü willen de chaos over Duitschland en Europa bren gen, om in de daaruit onstane wanhoop en vertwijfeling der volken hun internatio nale, bolsjewistisch-gecamoufleerde kapi talistische tyrannie op te richten. Men moet niet gelooven. dat het bolsjewisme, indien het gelegenheid kreeg tot een zegetocht te gen het Duitsche rijk, ergens aan onze grens halt zou houden. Het voert een agres- siepolitiek en een agressieoorlog, die juist op de bolsjewiseering van alle landen en volken is gericht. Papieren verklaringen, die door het Kremlin of als garantiever- plichtingen door Londen of Washington tegen deze onweerlegbare bedoelingen worden gegeven, maken geen indruk no ons Wij weten, dut wij in het oosten te doen hebben met een duivelsch politiek spel, dat de betrekkingen, welke an ders tusschen menschcn en staten ge bruikelijk zijn. niet erkent. Als bijv. de Engelsche lord Beaverbrook verklaart, dat Europa aan een sovjetleiding moet worden overgelaten, als de invloedrijke Amerikaansch-Joodsche journalist Brown deze stelling aanvult door de cynische uitlating, dat een bolsjewisee ring van Europa misschien wel juist de oplossing van ons continentaal pro bleem vormt, dan weten wij precies wat daarmede bedoeld wordt. De Europeesche mogendheden staan hier voor het vraagstuk, dat over haar leven beslist. Het avondland is in gevaar. Of haar regeeringen en haar intellectueele kringen dat willen inzien of niet, is daarbij van heel weinig belang. Het Duitsche volk althans is niet bereid zich aan dit gevaar over te leveren, al was het maar bil wiize van proef. Achter de aanstormende Sov jetdivisies zien wij reeds de Joodsche li- quidatiecommando's en daarachter verheft zich de terreur, het spookbeeld van mil- lioenen hongerenden en volkomen anarchie Wij weten daardoor, voor welke historische taak wij staan. Tweeduizend jaar opbouw van de menschheid van het avondland is in gevaar Maar het is* ook teekenend, dat. wanneer men dit gevaar maar bii zijn naam noemt, het internationale jodendom in alle landen daarentegen met veel lawaai protest aan- teekent. Zoo ver is het dus in Europa reed' gekomen, dat men een gevaar niet meer gevaar mag noemen, wanneer het van het jodendom uitgaat". Ten aanzien van zijn tweede stelling ver klaarde dr. Goebbels: „De Europeesche staten met inbegrip van Engeland bewe ren, dat zij sterk genoeg zijn om bijtijds en op-doeltreffende wijze tegen een bolsje wiseering van Europa op te treden. Deze verklaring is kinderlijk. Indien de sterkste militaire macht der wereld niet in staat zou zijn, de bedreiging door het bolsjewisme te vernietigen, wie zou dan daartoe de kracht hebben? De neutrale staten van Europa bezitten noch het potentieel, noch de militaire machtsmiddelen, noch de vereischte geestelijke oriënteering van hun volken om het bolsjewisme ook maar den gering- sten tegenstand te bieden. Zij zouden zoo noodig door de gemotoriseerde robot- divisies in enkele dagen onder de voet worden geloopen. In de hoofdsteden van de middelbare en kleine Europeesche staten troost men zich met het voornemen Zich geestelijk te wapenen tegen het bolsjewis tische gevaar. Maar het Oostelijke bolsje wisme is niet alleen een terroristische leer het is ook een terroristische praktijk. Het jaagt zyn doel na' met volkomen uitput ting van zijn potentieel en zonder ook maar eenigszins rekening te houden met 't geluk, den welstand en den vrede van de onderworpen volken. Engeland's medewerking. Wat zouden Engeland en Amerika wil len doen, als in het ergste geval het Euro peesche continent een prooi van het bolsje wisme werd? Wil men misschien Europa van Londen uit wijsmaken, dat een derge lijke ontwikkeling aan de Kanaalgrens halt zou houden? Het bolsjewisme heeft reeds in den vorm van de communistische partijen zijn vreem delingenlegioenen op den grond van alle democratische landen staan. Geen dezer wiseering van binnen uit immuun is. Alle territoriale verplichtingen, die de Sovjet- Unie op zich neemt, hebben in onze oogen een werkelijke waarde. Het bolsjewisme pleegt zijn grenzen ook ideologisch en niet alleen militair op te trekken en daarin bestaat juist het gevaar, d^t geen acht slaat op de grenzen der volken. De wereld heeft geen keus tusschen een in zün oude versnippering terug vallen en een onder leiding der Spil nieuw geordend Europa, maar slechts tusschen een onder de militaire be scherming der Spil staand en een bols jewistisch Europa. Bovendien ben ik er vast van overtuigd; dat de lamenteerende lords en aartsbis schoppen in Londen, heelemaal niet het voornemen hebben daadwerkelijk op te treden tegen het bolsjewistische gevaar, dat bij een verder opdringen der Sovjetlegers voor de Eurojjeesche staten zou bestaan. Het Jodendom heeft de Angelsaksische staten op geestelijk en politiek terrein reeds zoo diep doordrongen, dat zij dit ge vaar zelf niet meer willen erkennen. Zoo als het zich in de Sovjet-Unie van de bolsjewistische camouflage voorziet, zoo draagt het in de Angelsaksische staten een plutocratisch-kapitalistisch mom. Over ons land heen reiken het West- Europeesche, pseudo-beschaafde Jodendom en dat van het Oostelijke ghetto elkaar reeds de hand. Daarmede verkeert Europa in doodsge vaar. Ik vlei mij niet met de hoop, door deze verklaringen de openbare meening in de neutrale en zelfs in de vijandelijke sta ten te kunnen alarmeeren. Dat is ook niet de bedoeling. Ik weet, dat de Engelsche pers morgen zal beweren, dat ik met het oog op den druk, dien wij aan 't Oostelijke front doorstaan, de eerste voelhorens voor den vrede heb uitgestoken. Daarvan kan in het geheel geen sprake zijn. In Duitschland denkt thans niemand aan een laf compro mis. Het geheele volk denkt slechts aan een harden oorlog, maar als verantwoorde lijk spreker van het leidende land van dit continent maak ik voor mij aanspraak op het souvei-eine recht een gevaar gevaar te noemen, als het niet alleen ons eigen land, maar ons geheele werelddeel bedreigt." Te Lunteren heeft de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van mevr. W. A. ReydonHaak Steenhart, echtgenoote van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten, mr. H. Reydon, die door sluipmoord is gevallen. De stoet op weg naar de begraafplaats. (Polygoon/v. Bilsen Pax c) Het Jodendom. Dr. Göbbels zeide ten aanZien van zijn derde stelling, dat de verlammingsverschijn selen bij de West-Europeesche democra tieën tegefiover de doodelijkste bedreiging benauwend zijn. Het internationale joden dom bevordert die verschijnselen uit alle macht, zooals de tegenstand tegen het com munisme in onzen strijd om de macht in ons eigen land kunstmatig door de jood sche kianten in slaap werd gewiegd, en pas door het nationaal-socialisme gewekt werd. Het jodendom toont zich hier weer eens den demon van het verval en den drager van een internationale cultuurvernielende chaos. Men zal. om daar even gewag van te maken, in dit verband ook onze conse quente jodenpolitiek kunnen begrijpen, Wij zien in het jodendom voor ieder land een onmiddellijk gevaar. Hoe andere volken zich tegen dat gevaar te weer stellen, i?ons onverschillig. Maar hoe wij ons daartegen verweren, is onze eigen zaak, waarin wij geen inmenging dulden. Het jodendom is een infecteerend ver schijnsel, dat besmet. Als het vijandelijke buitenland schijnheilig protesteert tegen onze anti-joodsehe politiek en huichelachti ge krokodillentranen vejKiet over onze maatregelen tegen het joaepdom, kan ons dat niet beletten het noodzakelijke te doen. Duitschland althans is niet van zins zich voor deze bedreiging te buigen, maar veeleer bijtijds en zoo noodig met de radicaalste maatregelen tegen haar op te treden. De strijd In het teeken van al deze overdenkingen staat de militaire druk tegen het Duitsche rijk in het Oosten. De oorlog der gemecha- KORT NIEUWS. Te Amsterdam is een inbraak ge pleegd in een bont zaak aan de Beet- hovenstraat. Een aantal bontmantels, vele bontvellen en een hoeveelheid dames- en heeren- kleeding, w.o. een huzarenuniform, te zamen ter waarde van f 50.000 vormde de buit. De 38-jarige pensionhouder F. B. en de 37-jarige koopman J. K. uit Utrecht, die de moeder-overste van de Paula-stichting aldaar hadden op gelicht voor f 12.00» zijn tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het aantal bioscoop bezoekers bedroeg gedurende het jaar 1942 in Duitschland rond een milliard. dan ook een geestelijke en moreele betee- kenis voor het Duitsche volk, een diepe be- teekenis. Eerst hier zijn onze oogen volko men geopend voor de problematiek, die uit dezen oorlog voortvloeit. Wij zullen de-fei ten, al" zijn zij nog zoo hard én wreed, moe dig onder oogen zien. Want steeds nog is in de geschiedenis van onze partij en van onzen staat be wezen, dat een herkend gevaar spoedig ook een overwonnen gevaar is. In het teeken van dezen heldhaftigen tegen stand staan onze verdere allerzwaarste afweergevechten in het Oosten. In het Oosten woedt een oorlog zonder genade. De Führer heeft dien juist gekarak teriseerd, toen hij verklaarde, dat er uit dezen oorlog niet overwinnaars en over wonnenen, maar slechts overlevenden en vernietigden zouden voortkomen. In het Oosten- strijdt het Duitsche volk om alles wat het heeft. Wij zijn'in dezen strijd tot het inzicht gekomen, dat het Duitsche volk hier zijn heiligste goederen, zijn gezinnen, zijn vrouwen en kinderen, de schoonheid en ongereptheid van zijn landschap, van zijn steden en dorpen, het tweeduizend jaar oude erfgoed zijner cultuur en alles, wat hel leven waard maakt om geleefd te worden heeft te verdedigen. Voor deze schatten van onze rijke volksgemeenschap heeft he* bolsjewisme natuurlijk niet het geringste begrip en het zou daarmede niet in het minst rekening houden. Het doet dat im mers niet eens bij zijn eigen volk. De massa's pantserwagens, die in dezen winter ons front in het Oosten bestormen, zijn he1 resultaat van 25 jaar maatschappelijk onge luk en ellende van het bolsjewistische volk Daartegen moeten wij met de vereischte tegenmaatregelen optreden. Ik geel' uiting aan mijn vaste overtuiging, dat wij het bolsjewistische gevaar op den duur niet kunnen neerwerpen, wanneer wij het, zoc niet met gelijke, dan toch met gelijkwaar dige methoden bestrijden. Het Duitsche volk staat daardoor voor het ernstigste feit van dezen oorlog, n.l. hot toonen van een vastbeslotenheid om alle le geven, teneinde alles wat het bezit te be houden, en alles, wat het voor het verdere leven noodig heeft, te verkrijgen. De geestelijke bedreiging, die het bolsje wisme vormt', is bekend, dat wordt ook in het neutrale buitenland niet bestreden Maar buiten die geestelijke bedreisin' vormt het bolsjewisme voor ons en Europa tnans een onmiddellijke militaire bedrei ging. Het zou bij de machthebbers van he* Kremlin waarschijnlijk een stormachtige vroolijkheid opwekken, wanneer men daar tegen alleen met geestelijke argumenter nisfeerde robots tegen Duitschland en Euro- i ,ou w;uen optreden. Wij zijn vastbesloten Y,?.i! ons leven met alle middelen te verdediger vervult met zijn bondgenóoten in den vol sten zin van het woord een Europeesche '.ending, wanneer het met de wapenen op treedt tegen deze rechtstreeksche en aller ernstigste levensbedreiging. Deze strijd kan en mag slechts met een overwinning eindigen. De worsteling om Stalingrad is in haar tragische verwikkeling juist een symbool van dezen heldhaftigen tegenstand tegen het oproer der steppe geworden. Het had zonder er rekening mee te houden, of de omringende wereld de noodzakelijkheid var dezen strijd inziet of niet. Totale oorlog staten kan beweren, dat hij voor een bolsje- opgevoerd. Cor Ruys vervult de titelrol in het blijspel „De Boekenwurm", dat te Dordrecht' werd De totale oorlog is dus het gebod van het oogenblik. Het gevaar, waartegenover wij staan, is reusachtig. Reusachtig moet der halve ook de krachtsinspanning zijn, waar mede wij het gevaar tegemoet treden. Thans is het oogenblik gekomen om de glacé-handschoen uit te trekken en de vuist te bandageeren. Het gaat niet langer aan. het rijke oor logspotentieel niet alleen van ons eigen land. maar ook van het te onzer beschikking staande aanzienlijke deel van Europ; lechts vluchtig en oppervlakkig te gebmi ken. Het moet geheel uitgeput worden. Europa's toekomst hangt van onzen strijd in het Oosten af. Het Duitsche volk ste1' zijn kostbaarste nationale bloed voor dezer strijd beschikbaar. Het overige deel van Europa behoort althans zijn arbeid beschik baar te stellen. Er zijn vele ernstige critici ook in andere landen, die dezen dwingenden plicht reeds inzien. Andere bestrijden hem nog.- Dat kan voor ons echter niet beslissend zijn Wie in de rest van Europa dezen strijd vandaag nog niet begrijpt, zal ons morgén op de knieën danken, dat wij hem moedig en vastberaden op ons hebben genomen. Het ergert ubns niet eens, dat onze vijanden in het buitenland beweren, dat de maatregelen, welke wii thans nemen voor de totaliseering van den oorlog, tamelijk veel gelijken op die van het bolsjewisme. Het gaat hier niet om de methode, maar om het doel, n.l. het uit den weg ruimen van het ge vaar. De vraag is dus niet, of de methoden wij de bolsjewistische methoden reeds daarom met na te volgen, omdat wij over beter menschenmaterïaal en een betere leidmg beschikken en daardoor een grooten voorsprong hebben. Maar wij moeten, zoo als de ontwikkeling aantoont, veel meer doen dan wij totdusverre gedaan hebben, om den oorlog in het Oosten een beslis sende wending ten goede te geven. Overi gens weet ieder, dat deze oorlog, als wij hem zouden verliezen, ons allen zou ver- nietigen en daarom is het volk met zijn leiding vastbesloten thans zich op de meest radicale wijze zelf te helpen. Toen ik in mijn rede van 30 Januari op deze plaats den totalen oorlog proclameerde bruiste mij uit de menschenmassa om my heen een orkaan van bijval tegemoet. Ik kan constateeren, dat de leiding bij haar maatregelen het volkomen eens is met bet geheele Duitsche volk in het binnenland en aan het front. Wij zullen, liever te veel dan te weinig kracht voor het behalen van de overwining inspannen. Ik heb reeds, aldus vervolgde dr. Goeb bels, openlijk verklaard, dat de voor den oorlog beslissende taak van het oogenblik hierin bestaat, dat wij den Führer door de meest ingrijpende maatregelen in het binnenland een operatieve reserve ter be schikking stellen, die het hem mogelijk maakt, in het komende voorjaar en in den zomer het offensief te hervatten en te trachten, hetbolsjewisme der Sovjet- Unie den beslissenden slag toe te brengen. Wij moeten in het Oosten weer offensief worden. Wij moeten daartoe de -noodige krachten, die in het land nog rijkelijk voor handen zijn, mobiliseeren. De tijd dringt, spoed is geboden. De offers, die de indi- vidueele burger daarbij moet brengen, zijn vaak groot, maar zij beteekenen maar weinig in vergelyking met de offers, die hij zou moeten brengen wanneer hij deze offers weigerde en daardoor het grootste nationale ongeluk over ons volk zou op roepen. De chirurg snijdt niet om te dooden, maar om het leven van den patiënt te redden. Met nadruk verklaarde de minister, dat de offers rechtvaardig verdeeld moeten worden. Het land moet in zijn' geheel or delijk en intact blijven, niets mag zijn beeld van oorlogvoerend land vertroebelen. Na den oorlog willen wy gaarne weer hande len naar het beginsel: leven en laten leven, strijden en laten strijden. Men voere hiertegen niet aan. dat het behouden, van een lieflijk en vreedzaam voorkomen het buitenland imponeert. Het buitenland wordt slechts geïmponeerd door een Duitsche overwinning. Wanneer wij hebben overwonnen, zal ieder onze vriend willen zijn. Zouden wij echter eens het onderspit delven, dan zouden wij onze vriendèn op de vingers van een hand kun nen aftellen. Wij willen liever een paar jaar verstelde kleeren dragen, dan dat wij een toestand oproepen, waarin ons volk een paar eeuwen in lompen zou moeten loopen. De minister legde er den nadruk op. dat de regeering anderzijds alles doet om in dezen moeilijken tijd de noodige ontspan ningsmogelijkheden voor het werkende volk te behouden. Schouwburgen, bioscoop theaters, concertzalen blijven onvermin derd open. Wij hebben, aldus vervolgde de minister, in het geheel niet de bedoeling, over ons volk een grijze winierstemming te doen dalen. Wat hel volk dient, wat zijn gevechts- en werkkracht in stand lioudt, staalt en doet groeien. Is goed, en belangrijk voor den oorlog. Wat daarmede ln strijd is, moet worden afgeschaft. Dr. Göbbels sprak in dit verband ook over eenige practische maatregelen van den totalen oorlog, die reeds getroffen zijn. Het vraagstuk waarom het gaat, is het vrij maken van soldaten voor het front en van arbeiders en arbeidsters voor de wapenin dustrie. Aan deze beide doelen moeten alle andere behoeften ondergeschikt gemaakt worden. Dat moet niet een definitieve sta biliseering van onzen leveiisstandaard zijn, maar slechts een middel tot het bereiken van het doel, de totale overwinning. Hierbij sprak de minister de overtuiging uit, dat de Duitsche vrouw vastbesloten is de plaats, welke de man, die naar front fflat vriimflakt. 7.nn snofidiff mo£eliik VOl- gaat, vrijmaakt, zoo spoedig mogelijk vol ledig in te nemen. Wij behoeven ons daar voor in het geheel niet op bolsjewistische die wij toepassen, goed of slecht zijn, maar voorbeelden te beroepen. Ook in de Duit- of zij tot succes Iseiden. In ieder geval zün lsche oorlogseconomie werken sedert jaren wij als nationaal-socialistisehe volksleiding (G. Kramer Pax c) thans tot alles besloten, daarbij behoeven (Vervolg op pag. 4)

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 5