Goedkeuring van drukwerkorders. In vervolg op het dezer dagen gepubliceerde bericht betreffende een aanvulling op de rege ling voor goedkeuring van drukwsrkorders wordt er op gewezen, dat thahs een ieder, die druk- of stencilwerk voor particulier gebruik vervaardigt in een oplage, waarvoor meer dan 2Vs> Kg. papier noodig is, verplicht is, vóór hij tot uitvoering overgaat, vergunning aan te vragen bij een der districtscontrolebureaux van het Rijksbureau voor de Grafische Indus trie. Voor het uitvoeren van druk- en stencil- werk ten behoeve van overheidsinstellingen is een speciale regeling getroffen. Het districts-controlebureau voor Noord- Holland en Utrecht is gevestigd te Amster dam, Keizersgracht 285. Deze verplichting wordt met name onder de aandacht gébracht van hen, die cyclostyle- werk alleen voor eigen onderneming of ver- eeniging vervaardigen en dus niet inschrij- vingsplichtig zijn bij het Rijksbureau voor de Grafische Industrie. Formulieren voor dé aan vrage dezer goedkeuring zijn bij het Rijks bureau. Nieuwe Zijds Voorburgwal '326, Am sterdam C., verkrijgbaar. Tenslotte wordt er op gewezen, dat in het bericht, zooals dat in enkele bladen werd gepubliceerd, een abuis is geslopen, n.l. daar waar gesproken wordt van „onbedrukte wissels". Dit moet zijn „on bedrukte wikkels". OPHEFFING VAN MIDDENSTANDS- BEDRIJVEN. Tengevolge van verschillende moeilijk heden, zooals grondstoffengebrek, gaat een aantal middenstanders er den laatsten tijd toe hun bedrijven te slu'ten 4;inge zien deze zaken niet alle staan ingeschreven in het Handelsregister of niet gelegen zijn in de gemeenten, waarop het beslui; inzake de verplichting tot opgave van verplaatsing of opheffing van zaken van toepassing is, zal van de opheffing van deze bedrijven niet, altijd mededeeiing gedaan behoeven te worden aan de Kamers van Koophandel. Indien deze mid denstanders later weer een dergelijk bedrijf willen beginnen, is het mogelijk dat het voor de beoordeelihg van aanvragen op grond van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937 of andere wettelijke maatregelen, van belang is te weten of en hoe lang zij reeds gevestigd geweest zijn. Het is dus van groote beteekenis voor de eigenaars van dergelijke zaken -om bij op heffing van hun bedrijf daarvan onmiddellijk mededeeiing te doen aan de desbetreffende Kamer van Koophandel, met vermelding van bijzonderheden, zooals plaats en duur van vestiging. UW KEUZE. Behoud van eigen aard, eigen tradities, eensgezinde samenwerking, gesteld tegen over de vernietiging van kuituur, be schaving. scheppingskracht en initiatief. De keuze moet u toch .gemakkelijk vallen. Ook om ons volk te behoeden voor satan's ellende staan o.nze mannen vrijwillig aan het Oostfront. Draagt ook gij uw steentje bij en stort op gironummer 432100 Ver zorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Nederland. RUIM f 95.000 VOOR WINTERHULP. Een totaal van f 95.843.43 is in de eerste week van deze maand door talrijke volks- genooten bijeengebracht en aan Winterhulp ter beschikking gesteld. Dat voor vele min der bedeelde gezinnen dit bedrag een lichtpuntje zal beteekenen, behoeft geen betoog. Moge velen dit goede voorbeeld volgen en bij de straatcollecte met warm hart offeren. KORT NIEUWS In Mei 1942 werd de omgeving van de Posbank in dé gemeente Rheden, onveilig gemaakt door een individu, dat alleen-fiet sende of -wandelende dames onder bedreiging met een dolkmes haar handtasch ontrukte en er daarmede van door ging. De dader was de 23-jarige losarbeider R. J., uit De Steeg, die dpor de Arnhemsche rechtbank tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, welk von nis door het gerechtshof is bevestigd. Bij haar onderzoek naar de daders van een onlangs gepleegde inbraak in een villa te Amsterdam is de recherche tot een ver rassende ontdekking gekomen. Nadat de da ders, twee Hilversummers, waren gegrepen, bleek n.l. dat de buit welke door een der in brekers in zijn woning verborgen was ge houdenopnieuw door andere inbrekers gestolen was. Voor deze oncollegiale daad zijn drie inwoners van Bussum gearresteerd. In de woning van een van hen werden de gesto len goederen terug gevonden. Een grossier te Breda, die zijn voorra den levensmiddelen niet juist had opgegeven, is door den tuchtrechter veroordeeld tot f 5000 boete. Een melkinrichting te Tilburg en een zuivelfabriek te Aerdenhout, die boter had den afgeleverd, doch de bescheiden niet kon den toonen, kregen f 1090 boete. Een landbou wer te Udenhout, die gedorschte rogge op zijn bedrijf voorhanden had zonder dat hiervan opgave was gedaan, kreeg eveneens een boete van f 1.000.Boeten van resp. f 1200.en f 1.000.— werden opgelegd aan een veehou der te Zijpe en een melkslijter te Badhoeve dorp, die runderen hadden verhandeld zon der hiervan in de vee- en zakboekjes aantee- lcening te houden. Daar de ^tentoonstelling „Nederlanders in Europa" voorloopig wordt uitgesteld, is de heropening van het Rijksmuseum vervroegd: Zaterdag 20 Februari zal het hoofdgebouw weer voor het publiek toegankelijk zijn op werkdagen van 10-17 uur: op Zon- en feestda gen van 13-17 uur. Reeds binnen 24 uur na het plegen van de inbraak bij Vroom en Dreesmann in de Damstraat te Amsterdam, waarbij voor f 40.000.werd gestolen, is de recherche er in geslaagd, den volledigen buit terug te vinden en drie der betrokken mannen te arresteeren. Ook een inbraak in een grossierderij in tcxtielwaren, op de Prins Hendrikkade is tot klaarheid gebracht. Ongeveer de helft van de gestolen goederen t.w. 330 stukken overhemd- stof ter waarde van f 18.000.konden in be slag genomen worden. Een nieuwe inbraak is gepleegd in een atelier in de Gov. Flinckstraat, waar eenige rollen stof en een partij heeren- en damescos- tuums, ter waarde van f 12.000.werd buit gemaakt. Emiel Hullebroeck 65 jaar. De bekende Vlaamsche zanger en liederen- componist, Emiel Hullebroeck, wordt 20 Febr a.s. 65 jaar. Groot zijn zijn verdiensten ge weest voor het Vlaamsche lied. In vele deelen van de wereld heeft hij de door hem gecom poneerde liederen, al zingende en zichzelf be geleidende, geïntroduceerd en zijn populari teit reikt dan ook tot ver over de grenzen van zijn geboorteland. Langen tijd heeft Hullebroeck groote moeite gehad om zijn eerste liederenbundels uitge geven te krijgen. Het succes er van is echter enorm geweest. Millioenen stuks van zijn bundels zijn verkocht, hetgeen niet in het minst te danken is aan het feit. dat Hulle broeck ze overal onvermoeid voordroeg Der tig jaren lang is hij bijna avond aan avond opgetreden. Hij trad, nadat hij in den vorigen oorlog naar Nederland was uitgeweken, lan gen tijd hier op. In 1915 maakte hij een tour nee door Ned.-Indië. Verder heeft hij zijn liederen gezongen in Zuid-Afrika, in de Ver. Staten en Canada, in Duitschland, Engeland, Frankrijk. Italië en Rusland. Ter gelegenheid van zijn verjaardag zullen Zaterdag a.s. van 17.30 uur tot 18 uur over den zender Hilversum I verschillende van ztin werken ten gehoore worden gebracht Postverkeer met hei 5c3tland en de Oekraïne Postverkeer tusschen Nederland en het Oostland (Estland, Letland, Litauen en Wit-Roethenie of Wit-Rusland) er, de Oekraine is weer mogelijk, doch alleen voor gewone en aangeteekende briefkaar ten (geen prentbriefkaarten) en gewone ën aangeteekende brieven (tot 250 gram). Deze zendingen moeten volgens de tusschen Nederland en Duitschland geldende tarie ven gefrankeerd zijn en voorzien zijn van een nauwkeurige vermelding van naam en adres van den afzender (geslachtsnaam, voornamen, woonplaats, straat, huisnum mer, etc.) Arbeiders uit „Oostland", die in Neder land werkzaam zijn, mogen van deze wijze van verzending geen gebruik maken. Voor hen zal binnenkort een afzonderlijke rege ling worden getroffen. NIEUWE DIRECTEUR VAN WINTER HULP TE AMSTERDAM Als opvolger van den heer W. Tydeman .3 de heer L. Dekker benoemd tot stedelii directeur van Winterhulp Nederland en de Ned. Volksdienst te Amsterdam. De heë- Dekker was sinds October 1940 provincial directeur in Friesland. en mr. Churchill, zou het tweede front in de*eerste plaats geen verschrikkelijke gevolgen hebben voor de bevolking?" ,Ach slechts de eerste 24 uur, dan zou alles voorbij zijn (Teekening Erik-Pax (c.m. of s.) Twee inwoner.- van Den Haag zijr. resp tot f 1200 en f 1000 boete veroordeeld om dat zij 710 gouden tientjes en 92 gou den riiksmark had den verhandeld De inbeslaggenomen geldstukken werden verbeurd verklaard Naar de En- gelsche nieuws dienst meldt zal de Labourpartii vergaderen om te overleggen, of zij voor of tegen de i-egeeringsvoorstel- len in zake het plan Beveridge zal stem men. Te Amsterdam is ingebroken in een bontzaak op het1 Spui De inbre kers verdwenen met een aantal oontmantels en an dere bontgoederen ter waarde van tienduizend gulden De oorlog in beeld. Uit de verzameling schilderijen, aquarellen en teekeningen van de tentoonstelling „Kunst van het Front 1942" heeft men twaalf werken gereproduceerd en onder den titel „Das Bild des Krieges" in een album vereenigd. Dit album, dat door het Luftgaukommando VI is uitgegeven, bevat o.m. spannende mo menten uit den oorlog in Noord-Afrika door Gefr. Helmut Georg en Gefr. Carl Busch tafereelen uit Sovjet Rusland door de onder officieren Nagel en Schroder en een zonnige olieverfstudie naar de Notre Dame in Parijs van Gefr. Herman Koller. Een der indrukwekkendste kleurenplaten uit deze serie is ongetwijfeld de aquarel van een Noorsch landschap door den onderofficier Fritz Vahle, wiens kundig werk, destijdj reeds op de tentoonstelling van Westfaalsche en Nederrijnsche kunst, de aandacht trok. Vahle's kloeke stijl leent zich uitstekend voor het monumentale Noorsche berglandschap Van den trotschen berg bij Tromsö heeft hij een machtig natuurbeeld gemaakt, waarbij de huisjes aan het donkerblauwe, doorzichtige water slechts miniatuurwerk van kleine men- schenhanden gelijkt. Ten slotte noem ik van Gefr. Wilhelm Strausz een stemmingstuk van de Middel- landsche zee met dobberende zeilscheepjes en in'de lucht eenige vliegtuigen, die het kleu rige avondlicht tegemoet zweven. Het grijze omslag van dit album draagt met zijn strakke letter en als eenige versiering het silhouet van stormhelm, het eenvou dige karakter van een soldatenstijl. Het geheel, dat ongetwijfeld historische waarde zal krijgen. geeft een uitstekende herinnering aan deze merkwaardige tentoon stelling. J. D. V. ZIEKENHUISBESLUIT. In het Verordeningenblad is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken betreffende het ziekenhuiswezen (Ziekenhuisbesluit 1943). Het besluit bevat o.a. een verbod om zon der vergunning van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken een ziekenhuis op te richten of uit te breiden of een bestaand gebouw als ziekenhuis in te richten, een ziekenhuis te verbouwen, een ziekenhuis of verpleeghuis in bedrijf te stel len of in bedrijf te houden. RAAD VAN BIJSTAND VAN DEN COÖPERATIEVEN RAAD. Dezer dagen is de Raad van Bijstand van den Nederlandschen Coöperatieven Raad door den secretaris-generaal van de departementen van landbouw en visscherij en van handel, nij verheid en scheepvaart, ten departemente geïn stalleerd. De secretaris-generaal zeide in zijn rede o.m. dat de taak van het nieuwe orgaan de behartiging van de gemeenschappelijke be*, langen van de coöperatieve vcrecnigingen en van de centrale organisaties is. De Raad van Bijstand bestaat uit 20 leden, n.l. uit 9 verte genwoordigers der centrale organisaties en uit 11 vertegenwoordigers der coöperatieve ver- eenigingen. Geen dezer vertegenwoordigers mag zijn positie echter zien als die van manda taris, daar ook voor hen de algemeene coöpera tieve gedachte op den voorgrond moet staan. Verbetering der binnenvisscherij. Actie tot bevordering van den snoekstand Medewerking van het publiek verzocht. Alle houders van een groote vischaete A Qf B. een kleine vischaete of een hengelacte benevens de hengelaars, die met één hengel visschen, moeten tijdens de uitoefening van hun beroep of sport in het bezit zijn van een bewijs, dat door hen een bijdrage gestort is verbetering van de binnenvisscherij. De bijdrage werd aanvankelijk vastgesteld voor de houders van de groote vischaete A of B en van de kleine vischaete op fl voor hou ders van de hengelacte op f 0.50 en voor de hengelaars met één hengel boven 15 iaar op f 0.25 Dit laatste bedrag is thans van 1 Juli 1943 tot 30 Juni 1944 vastgesteld op f 0.50 Deze gelden worden uitsluitend besteed '•oor het kweeken. aankoopen en uitzetten van pootvisch. het doen van proefnemingen het verbeteren van vischwater, het bestrij den van waterverontreiniging en het aan wenden van verdere middelen, waardoor de nroductiviteit van het vischwater kan worden verhoogd. Ofschoon het besluit aanvankelijk hij enkele sportvisschers eenig misnoegen op wekte zijn de_ meeste dankbaar, dat zij thans met hun f 0.50 kunnen medehelpen om den door de strenge winters deerlijk gehavenden vischstand weer wat op peil té brengen.. Nu de zeevisch schaarsch is, moet getracht worden met zoetwatervisch het tekort aan te vullen Sportvereenigingen, welke in het be zit zijn van broedapparaten en niet voorne mens zijn deze te gebruiken, dienen ze on verwijld ter beschikking te stellen van kwee kers. Beroepsvisschers en sportvereenigingen, dienen indien zij zelf niet overgaan tot het kweeken van broed, ten spoedigste aan de kweekers op te geven hoeveel broed zij wen- schen af te nemen. Teneinde degenen, die bereid zijn snoek- broed te kweeken, in de gelegenheid te stel len paaisnoeken in hun bezit te krijgen, zul len in den gesloten tijd speciale vergunnin gen worden uitgereikt om deze snoek door middel van netten te vangen. In de vergun ningen zal tevens worden aangegeven, wat met de afgestreken visschen moet geschieden. De visscherijdienst var het departement van Landbouw en Visscherij is bereid de moge lijkheid te overwegen aan ernstige plannen van kweekers, beroepsvisschers en sportver eenigingen financieelen steun te verleenen. Zij die niet daadwerkelijk aan de kunst matige snoekteelt kunnen of willen deelne men, worden dringend verzocht om tegen den paaitijd zich te onthouden van het wegvangen van snoek, opdat ook de natuurlijke teelt zoo goed mogelijk tot zijn recht kan komen. DE OOGST VAN DE STRAAT. Armbandje, Zinkwey, Wouwermanstraat 95: bril In étui, Stam, Pieter Kiesstraat 11 zw.: hand schoen, Dekker, Kleverlaan 88; hoedje. Schuur- huizen, Schalkwijkerstraat 53; jasje, Ramplaan 41: autoped, v. d. Schaar, Harmenjansweg 57 ij; portefeuille met lnh., Meershoek, Essehllderstr. 37 rd.; parapluie, v. d. Leest, Schotersingel 145; portemonnaie met inh„ Blok, Steenbokstraat 27: stok, Bureau van Politie, Smedestraat 9; wekker, IJzermans, Gierstraat 40 rood; want. Gast, Jans straat 20; zak met inh„ Hendriks, Dolfijnstraat 20. Drievoudige moord te Schiedam berecht. Tegen de daders levenslang geëischt. Op 13 Augustus 1942 werden bij Schiedam in de Nieuwe Maas de lijken drijvende gevon den van twee joodsche vrouwen, de 79-jarige R de V.S en haar 52-jarige dochter, die met nog een dochter samenwoonden Het onder zoek der politie bracht een afschuwelijke mis daad aan het licht De drie vrouwen hadden het plan opgevat Rotterdam heimelijk te verlaten en zich in een andere gemeente te vestigen. Zij kwamen in contact met een ze keren P. H. uit Rotterdam, die met twee art. dere mannen het plan beraamde om de vrou wen uft den weg te ruimen en zich haar be zittingen toe te eigenen. Met de vrouwen werd een samenkomst af gesproken op Woensdagavond 12 Augustus achter het Sterrebosch aan den Maaskant. Daar werden de vrouwen overvallen, bewus teloos geslagen en beroofd Vervolgens wier pen de onverlaten de vrouwen in de Maas. De daders werden te Rotterdam en Amster dam gearresteerd, ook de 25-jarige dienstbode Magdalena L., die van medeplichtigheid aan de misdaad werd verdacht Zij stonden gis- 'eren voor de Rotterdamsche rechtbank te recht Het waren Joh Bemond, 31 jaar, ïos- werkman. Joh M Woltering. 49 jaar, stoker, P Hartland 39 jaar groentenhandelaar, Mag dalena Ligthart 25 jaar dienstbode en M. Korporaal. 52 jaar transportarbeider. Het onderzoek van dl Hulst had uitgewe zen, dat de vrouwen nog leefden, toen ze in het water werden gegooid De tasschen der rouwen die de verdachten zich toeëigenden, bevatten ongeveer f 300 en een aantal dis tributiebescheiden De verdachten hekenden De Officier van Justitie noemde deze drie voudige moord een der meest afschuwelijke misdaden. Verdachte B leefde van misdaad en dief stal Hij was pas een maand, voor hij de af schuwelijke misdaad pleegde uit de gevan- enis onislagen Kort voor de misdaad liepen Je verdachten gearmd met hun slachtoffers door Schiedam om naar de plaats gebracht ie worden waar zij zouden worden vermoord! Verdachte W is een beroepsmisdadiger, die 18 jaren van zijn leven in de gevangenis heeft doorgebracht. B heeft zes veroordeelingen gehad Wegens drievoudigen moord met voorbe dachten rade eischte de Officier tegen ieder der verdachten levenslange gevangenisstraf, in de middagzitting werd de dientbode Magda- 'ena Ligthart verhoord Haar was medeplich tigheid ten laste gelegd Zij verklaarde dat ze "r niet was toen de mannen de afspraak maakten om de misdaad te plegen. Ook ont kende ze de vrouwen te hebben gezegd, dat ze in veiligheid zouden worden gebracht. Verder gaf zij toe dat ze heeft gezien, dat de mannen de drie vrouwen neersloegen. Toen liep ze weg met de tasschen van de slacht offers Kort daarop kwam ze echter terug en zag, dat de vrouwen in het water waren ge gooid Van het plan wist ze echter niet af; san de misdaad heeft ze geen deel genomen. Bij de politie en bij den rechter-commis- saris had zij echter haar medeplichtigheid toegegeven Voor de rechtbank verklaarde zij. dat zij toen erg zenuwachtg was en op alles ja heeft gezegd. Een hoofdinspecteur deelde echter mede. dat de vrouw heelemaal niet zenuwachtig was geweest. Wegens de ontkentenis van verdachte werd de verdere behandeling aangehouden tot 25 Maart. Voorts is nog behandeld de zaak tegen den 52-jarigen transportarbeider M Korperaal, in wiens woning de vier andere verdachten met de vermoorde vrouwen op den avond van het misdrijf eenige uren verbleven Na den moord kwamen de daders in de woning terug en hebben in de kachel papieren en de persoons bewijzen van de slachtoffers verbrand. K. lag te bed en sliep Later heeft hij f 10.en eenige aardappetkaarten gekregen Tegen dezen verdachte, die reeds acht maal ver oordeeld was en thans voor deze zaak zes maanden in voorarrest heeft gezeten, werd een maand gevangenisstraf geëischt zonder aftrek van preventief. BEPERKING VAN LOGIESGELEGENHEID. Met ingang van 18 Februari 1943 is het ver boden om gedurende langer dan tien nachten in één kalendermaand en gedurende meer dan acht nachten achtereen in een tijdvak van twee opeenvolgende kalendermaanden ver blijf te genieten in hotels, logementen of her bergen. Op overtreding van dit verbod staat een straf van maximum 4000. Het verbod is niet van toepassing voor den- gene, die de leiding heeft van den dagelijk- schen gang van zaken in de onderneming evenmin voor het gezin van vorenbedoelden persoon, het interne personeel en dengene, die op dit oogenblik zijn werkelijk verblijf heeft in de onderneming en dit sedert 1 Oc tober 1942 onafgebroken heeft gehad De ecretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart kan perso nen of categorieën van personen aanwijzen, voor wie het verbod niet van toepassing is. Ook Rijksduitschers vallen niet onder deze verbodsbepalingen. Deze maatregel heeft vooral ten doel te voorkomen, dat zij, die door bijzondere om standigheden hun woonadres vrijwillig ver laten, zoomede toeristen, de hotels, enz. be zetten. zoodat degenen, die voor ambtelijke en zakelijke doeleinden op reis zijn, moeilijk of geen lofcies in hotels kunnen krijgen. IDENTIFICATIEPLICHT BIJ HET WISSELEN VAN VREEMD GELD De voorzitter van dq hoofdgroep banken vestigt er op verzoek van de Ned. Bank de aandacht op, dat de verplichting, welke aan de leden bij het besluit van 26 September 1942 is opgelegd inzake den identificatie plicht ook geldt bij het wisselen van vreemd geld. VERDUISTEREN: van 18.03 tot 7.45 uur. 20 Febr.: Zon op 7.48, onder 18.01 uur, Maan onder 8.01, op 18.22 uur. 21 Febr.: Zon op 7.46, onder 18.02 uur. Maan onder 8.26, op 19.29 uur. (volle maan)

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 7