Jeugd en luchtvaart. in een bijeenkomst van sportjournalisten in Den Haag heeft ir. G. Schuurmans Stekhoven het onderwerp „Jeugd en luchtvaart" behan deld. Deze tak van sport is niet nieuw, 'want "iet eerste modelvliegtuig werd op 28 April f?84 voor de leden van de Academie van We tenschappen in Parijs voorgevlogen. Ook de beroemde Haarlemmer Fokker hield zich in zijn jeugd bezig met modelvliegtuigproeven en loste het zoo uiterst lastige dwarsstabili- teitsprobleem met behulp daarvan op een doeltreffende wijze op. Als sport werd het modelvliegen eigenlijk sedert 1935 beoefend. Langzaam groeide de belangstelling, doch tot grootere ontwikkeling kwam de tak van sport toen spr. als hoofd van de afdeeling lucht vaart van den Nationalen Jeugdstorm een veel vereenovudigd bouwprogramma invoer de, waardoor de modelvliegsport in breede lagen der bevolking toegankelijk werd ge maakt. Wat de toekomst betreft, merkte spr. op. dat het noodzakelijk is de scholen in te schakelen, om de technische jeugdopvoeding te bevorderen. De ook in Nederland reeds doorgevoerde verlaging van de leeftijdsgrens van hen, die zich bij een jeugdluchtvaart-organisatie mo gen aansluiten (nu 10 jaar), leidt tot een vroeg tijdige specialiseering van de afzonderlijke modelbouwers. Deze speeialiseering leidt er op haar beurt toe, dat de jongens reeds op den leeftijd van 14 tot 16 jaar in staat zijn tot- het leveren van opmerkelijke topprestaties. Zoo heeft de Duitsche jeugd het o.m. tot de vol gende records gebracht: a. Modelzweefvliegtuigen: afstand 43 K.M., duur 1 uur 35 min. b. Modelmotorvliegtuigen met rubbermotor en vaste vleugel: afstand 11 K.M. c. Modelmotorvliegtuigen mèt ben zinemotor en met klappende vleugels: duur 16 minuten. VIJFDE EENPANSM A ALTIJD. Zondag 21 Februari a.s. om een uur wordt de vijfde eenpansmaaltijd gegeven gedurende het winterseizoen in het Gemeentelijk Con certgebouw. Voor dezen maaltijd is weer bij zonder veel belangstelling zoodat het aantal deelnemers de 901) zal oVerschrijden. Alle toe-' gangsbewijzen zijn verkocht. De maaltijd zal bestaan uit stamppot met boerenkool. Deel nemers worden verzocht hun vork mede te brengen. BIOSCOOPVOORSTELLING WINTERHULP Zondag 21 Februari a.s. 's morgens van 10 tot 12 uur zal in het Cinema-Palace Theater de tweede bioscoopvoorstelling kosteloos ge geven wbrden aan inwoners van de buurt schappen I. II, II. IV en V, welke gedurende het Winterhulp-seizoen 1942/43 een uitkeering hebben gehad. De voorstelling is toegankelijk voor personen boven de 18 jaar. Opgevoerd zal worden de film „Gelukskinderen". Kaarten voor deze voorstelling zijn ver krijgbaar bij de betrokken buurtschapshoofden en aan het Plaatselijk Bureau Haarlem van Winterhulp-Nederland, Ged. Oude Gracht 47 BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de provincie Noordholland kwamen in de week van 7 tot en met 13 Februari 179 ge vallen van diphterie voor. waarvan 2 in Aals meer, 3 in Beverwijk. 1 in Bloemendaal, 39 in Haarlem. 4 in Heemstede, en 5 in Velsen.. Het totaal aantal roodvonkgevallen bedroe 74, waarvan 9 in Haarlem, 3 in Heemstede, in Velsen en 1 in Zandvoort. 3 in Heemstede. 2 in Haarlem 3 gevallen van dysenterie voor. PERSONALIA. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Justitie is benoemd tot lid van de Kamer van Toezicht over de nota rissen en candidaat-notarissen te Haarlem: R C. A. van Cranenburgh. notaris te Haarlem. VOLKORENBROOD GEEN OORLOGS PRODUCT. Dezer dagen is, zooals gemeld, de Stich ting tot instandhouding van een volkoren- brooddienst in het leven geroepen, welkt ten doel heeft, het volkorenbrood in de Ne derlandsche gezinnen te brengen in het be lang van de volksgezondheid. Volkorenbrood is geen óorlogsproduct. zooals vaak abusievelijk verondersteld wordt. Reeds vele jaren geleden heeft met ingezien, dat het van buitengewoon belan voor de volksgezondheid is, als bij de berei ding van brood niet alleen gebruik wordt gemaakt van de meelkern van den graan korrel, maar ook van de buitenzijde, 'de z.r Aleuronlaag, welke eiwit. lecitinehou dend vet, -mineralen en vitaminen bevat alsmede van de kiem welke eveneens eei "P°£ gehalte heeft van deze onmisbar stoffen. Alleen in volkorenbrood zijn de meel kern, de Aleuronlaag en dé kiem aan wezig. Er wordt thans nog vaak brood :r den handel gebracht onder den naam vol korenbrood, dat echter iets geheel anders i Hieraan zal binnenkort een einde gemaakt worden door een wijziging van het Brood besluit, waarbij de kenmerken van het vol korenbrood worden vastgesteld, de naarr wordt beschermd en het aanbrengen vai een zegel voor de aflevering verplieh' wordt gesteld. Een grief tegen het volkorenbrood is d zure smaak. Hier is echter niets tegen t' doen. De samenstelling van het volkoren meel heeft echter sinds 15 Februari eer wijziging ondergaan, waardoor de zur' smaak iets verzacht is. Volkorenbrood vereischt een bijzondere bereidingswijze en daarom hebben verleder jaar ongeveer 9000 bakkers in Nederland speciale cursussen gevolgd. GEEN GUNST MAAR RECHT. De centrale persdienst van het Ned. Ar beidsfront deelt mede: .Het ligt in het voornemen, met betrek king tot de loonbetaling voor in Duitsch- land werkende Nederlanders een regeling te treffen, waardoor de eventueele vertra gingen, welke gedurende de eerste weker vaP het verblijf in Duitsehland kunnen ontstaan, worden ondervangen. Bij deze regeling mogen de betalingen, welke aan de gezinnen worden verricht, niet meer een steunkarakter hebben. Minder bloembollen, maar betere soorten. De bollenkweekers hebben in de oorlogs jaren hun areaal nog verder moeten in krimpen dan in de crisisjaren voor den oórlog reeds het geval was. Toen moest het bollenbedrijl' gesaneerd worden om over productie en de daaruit voortvloeiende exor bitant lage prijzen tegen te gaan. Thans heeft de beperking van de teelt plaats ten gunste van de voedselvoorziening. Al is de kwantiteit van de bollen achter uit gegaan de kwaliteit is het zeer zeker niet. De kweekers leggen zich allen op nieu we variëteiten toe. Op deze wijze worden de bollenrassen veredeld en maken de kwee kers betere prijzen. Het sortiment van de bollen is dan ook in de oorlogsjaren niet onaanzienlijk verbeterd. De kweekers wor den hierbij voortdurend voorgelicht door den proefschooltuin te Lisse die onder lei ding van prof. Van Slogteren reeds 25 jaar belangrijke diensten aan deze cultuur ver leent. Speciaal in de tulpen en narcissen zijn in den laatsten tijd door de kweekers mooie variëteiten verkregen. Ondanks het in mindere mate dan voor heen voorhanden zijn van mest en ziekte- bestrijdingsmiddelen is de opbrengst per bundér niet achteruitgegaan en is er ook geen uitbreiding van de bollenziekte te constateeren. Behalve als schoonheidsmiddel voor huis en tuin toonen de bloembollen zich tegen woordig ook van een nuttige zijde. Gemalen narcissen en hyacinten zijn een vervanging van aardappelmeel in de kleefstoffenindu- strie. Voor menschelijke consumptie zijn ze niet geschikt in tegenstelling met crocussen en tulpen; tulpenmeel b.v. is een van de grondstoffen voor koffiesurrogaat. Na den oorlog kan men de bloembollen teelt direct weer op volle kracht zetten; ce met groente en fruit beteelde grond blijft n.l. volkomen geschikt voor deze cultuur. Daarin zullen wij dan hopelijk weer een waardevol uitvoerproduct hebben. VESTIGINGSEISCHEN VOOR DROGISTERIJEN. Van heden af is het verboden een in lichting bestemd of mede bestemd voor de uitoefening van den kleinhandel in dro gisterijartikelen, voorzoover het die uitoefe ning betreft, te vestigen, uit te breiden of over te nemen zonder daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ver kregen vergunning. Deze vergunning wordt slechts verleend, indien wordt voldaan aan de eisehen van credietwaardigheid, han delskennis en vakbekwaamheid. Door het van kracht worden van dit be sluit treedt het besluit algemeen vestigings verbod kleinbedrijf 1941 ten aanzien van dezen tak van bedrijf buiten werking. Regeling voor tandverxorging op school. Ten einde een geordende ontwikkeling te bevorderen van de uit een oogpunt van volks gezondheid zoo gewichtige tandverzorging op school heeft de secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken een besluit uitgevaardigd, krachtens hetwelk het voortaan verboden is zonder zijn vergunning diensten voor de terhandneming der tandverzorging van de jeugd op te richten. De secretaris generaal zal. met medewerking van den pre sident der Nederlandsche Tandartsenkamer, beslissen of op een aanvraag om vergunning gunstig kan worden beschikt. Een vergun ning wordt geweigerd indien niet voldaan is aan de voor het verleenen van de aange vraagde vergunning nader vast te stellen eisehen. De reeds bestaande schooltandartsen diensten kunnen hun werkzaamheden als diensten voor jeugdtandverzorging voortzet ten. mits zij binnen een voor elk geval af zonderlijk te bepalen termijn voldoen aan de bedoelde vereischten. Het toezicht op alle diensten voor jeugd tandverzorging wordt uitgeoefend door de geneeskundige inspecteurs van de volksge zondheid met medewerking van .den president van de Nederlandsche Tandartsenkamer. DE HEER JAC. SMITS OVERLEDEN. Te Naarden is in den ouderdom van 79 jaar overleden de heer Jac. Smits, een be kend boomkweeker. Behalve kweeker was de heer Smits een goed organisator. Hij was mede-oprichter van tien Bond var Plantenhandèlaren (boomkweekers- en ex porteurs) en zeer vele jaren was hij voor zitter van dien bond. Ook is hij vobrzittei ïeweest van den Ned. Tuinbouwraad. Dc leer Smits heeft voorts den Nederland s-hen tuinbouw bij onderhandelingen en op tongressen in het buitenland groote dien sten bewezen. Ongeveer 40 jaar lang heeft de heer Smits deel uitgemaakt van den Naardenschen gemeenteraad en ongeveer 10 •aar als wethouder. Veel heeft hij ook ge daan voor de Comeniusvereenigingen. Soberheid in hotels, café's en restaurants. De levensmiddelenvoorziening van het Nederlandsche volk eischt. dat ook het hotel-, restaurant- en cafébedrijf versobering toepast Het is zoowel in hel belang van den con sument als van den bedrijfstak, dat de ver- oberings- en prijsvoorschrlften nauwgezet worden nageleefd. Zoo niet. dan zullen rigo- reuze maatregelen niet kunnen uitblijven. Het kan daarom niet langer worden toe gestaan, dat de voorschriften omtrent sobere menu's niet worden opgevolgd, maaltijden waarvoor bonnen noodig zijn, zonder bon worden verstrekt, of ontoelaatbare prijzen worden gevraagd en betaald Tegen overtre ders zal voortaan op de scherpste wijze wor den opgetreden. Behalve een zware boete loopt de onder nemer kans, dat zijn bedrijf tijdelijk of voor altijd wordt gesloten of dat hem de uitoefe ning van zijn bedrijf wordt ontzegd. Het publiek dient eveneens terdege te be seffen, dat het uit moet zijn met allerlei over-' tredingen. Behalve dat men zichzelf schuldig maakt aan overtreding van de overheids voorschriften, brengt men den ondernemer in een moeilijke positie. Kerven en fermenteeren van amateurstabak. Amateur-telers -mogen thans hun tabak laten fermenteeren bij ondernemingen,welke van het fermenteeren van tabak hun nor maal bedrijf maken en als zoodanig bij het rijksbureau voor tabak en tabaksproducten staan ingeschreven. Het kerven in Joon- dienst van amateurstabak mag geschieden door bij het rijksbureau ingeschreven kerl- fabrika'nten, die in het bezit zijn van een door dit bureau afgegeven vergunning voor deze loondienstwerkzaamheden. De gekor ven tabak mag onder bepaalde voorwaarden aan de amateurs worden afgeleverd. Behalve dat er accijns en omzetbelasting van be taald moet worden, mogen fermenteurs en kervers aan de amateurs ten hoogste de voor hun verrichtingen vastgestelde prijzen in rekening brengen. Indien de tabak door bemiddeling van den fermenteur aan den kervel- wordt doorgezonden, wordt alleen door den kerver een bedrag voor kerf- en fermenteerloon samen in rekening gebracht. Met inbegrip van accijns en omzetbelasting' beloopt dat f 1.20 per pond. Ontvangt de amateur de tabak ongekorven van den fer menteur terug,- dan brengt de fermenteur zeven cent per pond in rekening. HET VOEREN VAN VLAGGEN DOOR tSCHEPEN. In een verordening van den Rijkscom missaris is bepaald: Een zeeschip in den zin van artikel 310 van het Wetboek van Koophandel, hetwelk voor de koopvaardij gebruikt wordt en niet is een Nederlandsch schip in den zin van artikel 311 of 312 van het Wetboek van Koophandel, dient aan den achtersteven aan een vlaggestok of aan den achtermast, en zulks in den regel aan de gaffel van de mast, bij ont stentenis van deze in top of in het want de nationale vlag te vertoonen: bii in- en uitloopen van een Nederlandsche haven; bij verblijf in een Nederlandsche haven, van 8 uur voormiddags tot zonsondergang en bij ontmoeting met een Duitschen oor logsbodem, die de „Reichskriegsflagge" voert. Een schip of vaartuig in den zin van artikel 748, eerste lid, van het Wetboek van Koophandel, dat thuisbehoort buiten het bezette Nederlandsche gebied, dient zoolanghet verblijft binnen het bezette Nederlandsche gebied, van 8 uur voormid dags tot zonsondergang ad"n den achter sten vlaggestok of, indien deze niet aan wezig is, aan den mast de nationale vlag te vertoonen. De verantwoordelijke ge zagvoerder van een schip of vaartuig, die er geen zorg voor draagt, dat deze voor schriften worden nagekomen, wordt ge straft met gevangenisstraf van teil hoogste vijf jaren of rrnet geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. Deze verordening treedt heden in werking. BEWERKING VAN RIJWIELEN VERBODEN. Blijkens publicatie in de Staatscourant van 3 Februari is het'bewerken van toer- sport-, race- en transportrij wielen, carriers en invalidewagens en onderdeelen van deze rijwielen, carriers en wagens, ten aanzien van fabrikanten en zelf-monteerende gros siers van bovengenoemde artikelen zonder vergunning van den directeur van het bu reaus/óór de metalen ver werkende industrie verboden. Bij een in de vakbladen op te nemen pu blicatie zal aan fabrikanten en grossiers onder bepaalde voorwaarden een algemeene vergunning worden, verleend tot het bewer ken van genoemde artikelen. CREMATIE G. 3. BETTINK. De crematie van het stoffelijk overschot van wijlen den heer G. J. Bettink, oud onderwijzer te dezer stede, is bepaald op Maandag a.s. na aankomst van trein 14.47 te Wester veld. ZANDVOORT PIET KEUR 25 JAAR BIJ DE P. T. T. Het was 16 Febr. 1943 25 jaar geleden dat de heer P. Keur in dienst trad bij de P.T.T. Hij werd 11 November 1896 te Zandvoort geboren en begon zijn loopbaan na zijn school jaren als leerling-typograaf bij de fa. W. Ger- tenbach te Zandvoort. Na zich in dit vak meer bekwaamd te hebben, werkte hij bij dive»=e drukkerijen, zooals de fa. Saaf te Zandvoort en fa. Kleynenberg en Co. te Haarlem. Op 11 Juni 1916 werd hij door den toenmaligen directeur, den heer Wayhart, ais hu'.pbestel- ler te Zandvoort aangesteld. Op 16 Febr. 1918 kreeg hij zijn aamftelling als besteller in de gemeente Velsen. doch keerde in 1920, even eens als besteller, naar zijn geboorteplaats Zandvoort terug. Hier i.s hij onafgebroken ln dienst gebleven, waarvan de laatste jaren als voorman-besteller. In zijn loopbaan maakte hij 5 directeuren mede, waarvan de huidige directeur te Zandvoort. de heer J. Haan. hem reeds vóór 25 jaar in zijn kwaliteit van heef van dienst leerde kennen. De heer Haan stel de het dan ook zeer opr-prijs den jubilaris te zijnen huize te mogen gelukwenschen met zijn prachtige staat van dienst en overhan digde hem namens den directeur-generaal der P.T.T. een schitterende oorkonde en een en veloppe met inhoud. Ook een lid van het per soneel voerde het woord en overhandigde namens zijn collega's een bloemenmand en een enveloppe met inhoud. Hierna kwam het geheele personeel van het postkantoor te Zandvoort Keur persoonlijk gelukwenschen. Ook in vereenigingskringen bleef dit jubi leum niet ongemerkt en kwamen mevr. v. d. Storm en de heer W. C. Heidering namens het bestuur van de tooncelvereeniging „De Scha kel", waarvan P. Keur penningmeester en werkend lid is. hun gelukwenschen aanbieden Dat Keur geliefd is bij de Zandvoortsche bevolking, bleek wel uit de tallooze bloem stukken. gelukstelegrammen en bewijzen van sympathie. Zijn eenige zoon wii de voetsporen van zijn vader volgen en is thans werkzaam bij de P. T. T. te Bussum. Keur hoopt nog vele jaren met zijn opge ruimd humeur de Zandvoortsche bevolking hun post te kunnen bezorgen. ZANDVOORTMEEUWKN HEEFT NOG EEN KANS Reeds drie weken zien velen met spanning het resultaat tegemoet van den wedstrijd Den HelderH. F. C. Van den uitslag hangt de kampioensknns van Zandvoortmeeuwen af. Bij verliezen of gelijk spel van H.F.C. kun nen de Zandvoorters het maximum aantal punten nog bereiken of overschrijden, maar dan dienen zij de uitwedstrijden, n.l. tegen Halfweg en D.T.S. te winnen. Zondag a.s. trekken de Zandvoorters naar Halfweg, doch moeten op sterken tegenstand rekenen, daar Halfweg nog niet veilig is. Het tweede, dat reeds, kampioen is, speelt uit tegen Santpoort 2, het derde elftal, dat nog slechts één punt noodig heeft om kampioen te worden, heeft vrij. HIILEGOM DISTRIBUTIENIEUWS. Na-uitreiking Bonkaarten Voedingsmid delen, Zeepkaarten en kaarten voor bijzon deren Arbeid 3e periode. De na-uitreiking van bovengenoemde b» scheiden vindt plaats uitsluitend te Hillegom in Cafe Rutten, Meerstraat hoek Weth. Bal- verskade op Dinsdag 23 Februari a.s. van 9 tot 12.30 uur voor de distributiekring Hille- gom-Lisse-Sassenheim. Alleen voor de kaar ten voor bijzonderen arbeid is ook des mid dags van 14 tot 16.30 uur gelegenheid. UITVOERING HILLEGOMSCHE HARMONIEKAPEL. Donderdagavond gaf de Hillegomsche Har moniekapel voor een matig bezette zaal in hotel Flora een uitvoering. Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer Wm. van der Werff, opende de kapel het concert met de Kaiser Frledrich Marsch van C. Friedemann, waarna een zeer goede ver tolking van Lucie Silla Overture de Mozart volgde. Ook Doornroosjes Bruidsvaart en de I'Arlesienne Suite werden zeer goed gespeeld. Na de pauze volgden stukken welke reeds meerdere malen door de Harmonie gebracht waren. De uitvoering onder leiding van den nieuwen directeur, den heer W. J. Smelders uit Leiden, maakte een zeer gunstigen indruk. Het vroolijke gedeelte van dezen avond werd verzorgd door den humorist Albert Gerritsen. IJMUIDEN Sigaretten van tabaksstof. Fabrieksarbeider dreef ongeoorloofde» handel. Een te IJmuiden wonende fabrieksarbeider hield zich in zijn vrijen tijd onledig met het vervaardigen van sigaretten uit tabaksstof. Zijn productie was zoo uitgebreid, dat hij de rooker- tjes aan den man kon brengen, waarmede hij niet aarzelde. De sigaretten kostten zeven cent per stuk en er waren voldoende koopeis De politie vernam eveneens van deze moge lijkheid om het tabaksrantsoen aan te vullen. Zij maakte proces-verbaal tegen den man op en nam een tamelijk groote hoeveelheid tabaksstof in beslag. Bovendien legde zij de hand op een aantal reeds vervaardigde sigaretten en een hoe veelheid boekjes met sigarettenpapier. Verboden handel In zeep. Dezer dagen hebben wij medegedeeld, dat de politie iemand had aangehouden, die zeep en vet voorhanden had. welke artikelen blijkbaar voor den sluikhandel waren bestemd en dan ook in beslag werden genomen. De man werd aan gehouden en voor een verder onderzoek naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Nader vernemen wij, dat tevèns proces-verbaal is opgemaakt tegen een inwoner van Beverwijk, die clandestien ^handel in zeep dreef. De politie slaagde er in een partijtje zeep in beslag te Distributiebescheiden verkocht. Vier IJmuidenaren en Haarlemmer bekeurd De politie had argwaan tegen enkele personen, die er van werden verdacht distributiebeschei den te hebben verkocht. Uit het onderzoek bleek, dat dit inderdaad het geval was. Tegen vier inwoners van IJmuiden en een Haarlemmer werd wegens de2e overtreding proces-verbaal opgemaakt. Een aantal distributiebescheiden werd achterhaald en in beslag genomen. Groentehandelaren dingen buiten hun boekje. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen twee groentehandelaren, achtereenvol gens wonende te Santpoort en te Velsen Noord die hun groenten te duur verkochten. Onder meer berekenden zij voor spruitkool honderd procent té veel. Geen prijsaanduiding. Talrijke malen is de aandacht gevestigd op de van overheidswege opgelegde verplichting cm waren van prijsaanduidingen te voqrzien Toch blijken er nog steeds handelaren te zijn die de voorschriften niet in acht nemen. Een te Santpoort wonende melkslijter behoorde tot hen en had daarom een proces-verbaal te incasseeren. Brood en koek zonder bon. Een te IJmuiden wonende bakker verkocht brood en koek zonder de distributiebepalin gen in acht te nemen. De politie maakte pro ces-verbaal tegen hem op en bekeurde tevens eenige koopers. Konijnen waren te duur. Voor konijnen wordt steeds veel belangstel ling aan den dag gelegd, omdat deze mogelijk heid bieden het vleeschrantsoen aan te vul len. Van overheidswege bestaat er geen be zwaar tegen, dat er handdl in deze beesten wordt gedreven, mits bij het berekenen van de prijzen de voorschriften in acht worden genomen. Een te Beverwijk wonende hande laar hield zich er niet aan, met het gevolg dat zijn slachtkonijnen, waarvoor hij een goeden prijs had bedongen, hem toch nog duur komen te staan. De Velser politie heeft namelijk proces-verbaal tefeen hem opgemaakt.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 8