Haarlemsche Courant Von Ribbentrop bij den Duce. Nieuwe terreinwinst bij Isjoem. Nieuwsblad voor Noord-Holland Boodschap van den Führer overhandigd. In Februari 576.000 b.r.t. tot-zinken gebracht. Uitgaansverbod gewijzigd. 888e Jaargang No. Si Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en feestdagen Tel. Administr. 10721, Redactie loses Postgiro 1S495J, Haarl. Cour.. H'lem Hoofdredacteur 3. V. Baudewyna Dinsdag 2 Maart 1943 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate Telef. drukkerij 12713 Directie: Ph. A. Mees - P. W. Peereboom De Duitsehe minister van buitenland- sche zaken Von Ribbentrop heeft In opdracht van den Führer van 24 tot en met 28 Februari in Italië ver toefd. In zijn gevolg bevonden zich de ambas sadeur van het -ministerie van buiten- landsche zaken Ritter, de plaatsvervan gende chef van de „Wehrmachtsführungs- stab", luitenant-generaal Warlimont en de desbetreffende afdeelingsleiders van het ministerie van buitenlandsche zaken. De Koninklijk-Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri nam eveneens aan de reis van den Duitschen minister deeL Op 25 Februari ontving de Duce Von Ribbentrop, die een persoonlijke boodschap van den Führer overhan- digde. In aansluiting hierop werd in tegenwoordigheid van den onderstaats secretaris Bastianini en van den am bassadeur Von Mackensen en Dino Al fieri een eerste bespreking gevoerd, die meer dan vier uur duurde. Vrijdag, Zaterdag en Zondag werden be sprekingen tusschen den Duce en den Düit- schen minister van buitenlandsche zaken voortgezet. Tijdens de besprekingen werden alle vraagstukken betreffende de Europeesche politiek en van de gemeenschappelijke oor logvoering der mogendheden van het Pact van Drie uitvoerig behandeld. Aan een der besprekingen nam ook de chef van den Italiaanschen generalen staf, Ambrosio deel' De besprekingen tusschen den Duce en den Duitschen minister werden ge voerd in een atmosfeer van openlijke hartelijkheid en in den geest van de vriendschap, die den Führer en den Duce verbindt. Uit deze besprekingen bleek de totale overeenstemming van opvattingen, die steeds tusschen Duitschland en Italië heeft bestaan en die den waarborg voor de over winning in den gemeenschappelijken strijd biedt, dien Duitschland en Italië in vol ledige solidariteit met Japan en de overige bondgenooten voeren. De Duce en de Duitsehe minister van buitenlandsche zaken brachten opnieuw de vastbeslotenheid van de beide landen tot Uitdrukking om den oorlog met alle ver- eischte kracht tot de volledige vernietiging van het doodelijke gevaar van een bolsje- wiseering van Europa te voeren. Zij stel den nog eens nadrukkelijk den vastbe raden wil van Duitschland en Italië vast om nadat de eindoverwinning is behaald in Europa een Nieuwe Orde te vestigen. Deze zal allen Europeeschen volken een gewaarborgd bestaan in een atmosfeer van rechtvaardigheid en samenwerking bieden. Vrij van alle joodsche en plutocratische invloeden zal den Europeeschen volken de mogelijkheid voor productieven arbeid en sociale rechtvaardigheid binnen de be veiligde grenzen van het groot-Europeesche gebied gegarandeerd worden. Behalve de besprekingen tusschen den Duce en Ribbentrop werden in tegenwoor digheid van den Duce en den Duitschen minister besprekingen gevoerd tusschen de militaire en politieke deskundigen. Aan deze besprekingen namen o.a. deel de am bassadeur z.b. Von Ritter, luitenant-gene raal Warlimont, de Duitsehe ambassadeur Von Mackensen, de Italiaansche staats secretaris Bastianini, generaal Ambrosio en ambassadeur Alfieri. Bovendien had de Duce den Duitschen minister voor een lunch in zeer intiemen kring uitgenoodigd. Be halve de besprekingen met den Duce heeft Ribbentrop besprekingen gevoerd met de nieuwe leiders van het Italiaansche mini sterie van buitenlandsche zaken, staats secretaris Bastianini. De Duitsehe minister van buitenlandsche zaken bracht voorts een particulier be zoek aan den voormaligen Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano Hij ontving Zondagochtend den Ja- panschen zaakgelastigde, den Spaan- schen ambassadeur, de gezanten van Finland, Roenienië. Hongarije, Kroatië, Slowakije en den zaakgelastigde van Bulgarije. Zondagavond vertrok Von Ribbentrop uit Italië om den Führer rapport uit te bren gen over het resultaat van de reis. Het verbliif en de besprekingen van Von Ribbentrop in Italië stonden in het teeken van een bijzondere hartelijkheid en waren doordrongen van een atmosfeer van de hechtste kameraadschap. Duitsch en Italiaansch commentaar. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: Het bezoek van Von Ribbentrop aan Italië wordt in Berlijnsche diplomatieke kringen druk besproken. Algemeen acht men de bijeenkomst met den Duce een der belangrijkste samenkomsten, welke ge durende den oorlog zijn gehouden. Dat de onderhandelingen een speciaal karakter hebben gedragen, blijkt wel uit verschillende feiten. Het valt bij voorbeeld op, dat de minister optrad in naam van den Führer en dus waar schijnlijk uit het hofdkwartier eenige aanwijzingen had gekregen. De bezoe ken, welke de gezanten der verbonden en bevriende naties den Duitschen minister gebracht hebben, vormen wel iswaar geen bijzondere gebeurtenis, doch het is opvallend, dat deze ontmoe tingen in de officieele communiqués genoemd worden, hetgeen niet zoozeer gebruikelijk is. Voorts vestigt men te Berlijn de aan dacht op het feit, dat de bijeenkomst in Italië de vastlegging van een concreet doel tot resultaat heeft gehad, in tegenstelling tot de conferentie in Casablanca, waar slechts, aldus de wilhelmstrasse, een il lusoire politiek werd bedreven. Het mani fest van Casablanca richt zich tegen Europa; de Italiaansche conferentie be- teekent een nieuwe garantie voor alle Europeesche landen. De uitroeiing van het bolsjewisme is voor ieder in Europa levend volk een direct belang. Indien het slotcommuniqué spreekt van het Europeesche levensgebied, dan beteekent dit, dat Duitschland en Italië niet van zins zijn om na den oorlog hun neus in alle zaken te steken die met de veiligheid en integriteit van Europa niets te maken hebben, zoo zegt men te Berlijn. Het bezoek van den rijksminister wordt door de Turijnsche avondbladen in de grootste opmaak gepubliceerd. In de eerste plaats constateeren de bladen, dat de Duitsehe rijksminister den Duce heeft op gezocht als brenger van een persoonlijke boodschap van den Führer. Voorts laten de bladen het licht vallen op de volstrekte overeenstemming der opvattingen en. de hernieuwde vastbeslotenheid om den oor log voort te zetten tot de vernietiging der krachten van den tegenstander. Britsche vliegtuigen boven Duitschland. Britsche bommenwerpers zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag tot de Duitsehe hoofdstad doorgedrongen. De door den vijand blijkbaar voorgenomen con centrische aanval mislukte, naar het D.N.B. Verneemt, dankt zij het dappere optreden van de Duitsehe nachtjagers en het met vele stralen van zoeklichten gepaard gaande goed gerichte vuur van tallooze zware en de zwaarste luchtdoelbatterijen. Op het stadsgebied werden overwegend lukraak bommen geworpen. De brandweer en de luchtbeschermingsdienst wisten on der krachtige medewerking van de bevol king de branden te bedwingen. De vijand verloor bij dezen militair volkomen ondoel- treffenden aanval een vrij groot aantal bombardementsvliegtuigen. De brokstuk ken van eenige door treffers van het lucht doelgeschut in de lucht geëxploideerde bom menwerpers liggen in verschillende plaat sen in de naaste en verdere omgeving van Berlijn. Ned. vrijwilligers in het Oosten. Aan den grooten afweerslag tusschen Donetz en Dnjepr hebben ook Nederland- sche vrijwilligers weer een niet onbelang rijk aandeel gehad. Tezamen met de andere Germaansche vrijwilligers van de SS- divisie „Wiking" en onder bevel van luite nant-generaal Steiner namen zij deel aan het terugdrijven en omsingelen van vijan delijke pantserformaties, die in den rug van het Duitsehe Donetz-front stonden. Na dagenlange harde gevechten slaag den de aanvallen Duitsehe SS-divisies erin, de geheele pantserarmee Popoff te vernietigen en den" overtocht over een be langrijke rivier mogelijk te maken. Zoo als uit de jongste legerberichten blijkt, hebben deze troepen ook de steden Kra- matorskaja en Losowaja heroverd. Zware slagen tegen de vijandelijke scheepsruimte In de Zwarte Zee, voor Noord-Afrika en op den Atlantischen Oceaan. Het opperbevel van de Duitsehe Weermacht maakt bekend: Aanvallen, die de vijand ook Zondag onder nam op de fronten van het Koebanbrugge- hoofd, stortten met zware, bloedige verliezen ineen. Voor Noworossiisk schoot artillerie van het leger een met tanks geladen schip in brand. Aan het Mioes-front ging de vijand na een krachtige voorbereiding door de artillerie, over een breed front tot den aanval over. De bolsjewisten werden reeds voor de voor naamste gevechtslinie door het afweervuur uiteengedreven. De eigen aanval in het gebied van Isjoem won ook Zondag overdag verder terrein. De aanvalsdivisies wierpen den vijand, die zich taai verzette, op en over de Donets terug. Verstrooide en afgesneden bolsjewistische strijdkrachten werden in de pan gehakt; hierbij werden 23 pantser wagens stukgeschoten, talrijke gevangenen In Haarlem en Amsterdam te 9 uur binnen. Overige gemeenten in N.-Holland 11 uur. VERORDENING van den Commissaris-generaal voor de veiligheid over de wijziging van de slui tingsuren der cafés en van de uren waar in men zich niet op straat mag bevinden. Krachtens de par. 44, 48 en 52, 53 der ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr.1/1943 verorden ik met ingang van 2 Maart 1943 het volgende: 1. In de steden Amsterdam, Den Haag en Haarlem wordt het uur van sluiting der openbare gelegenheden voorloopig ge zet op des avonds 8 uur en het uur waarop men zich niet meer in de open lucht mag ophouden voorloopig op des avonds 9 uur. Voorts wordt in de provincies Noord en Zuid-Holland het uur van sluiting der openbare gelegenheden voorloopig gezet op des avonds 10 uur en het uur waarop men zich niet meer in de open lucht mag ophouden voorloopig op de? avonds 11 uur. De tot dusver geldende verordeningen over een bijzondere vaststelling van het uur van sluiting der -cafés en van het uur waarop men zich niet meer op straat mag bevinden, treden buiten werking. Overtredingen worden krachtens de par. 52 en 53 der hiervoor vermelde veror dening gestraft. De Commissaris-generaal voor de veiligheid: w.g. RAUTER. SS-Gruppenführer en Luite nant-generaal der politie. 2. 3. 4. Duizenden flinke Nederlanders strijden reeds in het Oosten. Meldt U aan bij de Waffen-SS. het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland. Te Roermond werd een vormingsbijeenkomst der N.S.D.A.P. en N.S. B. gehouden. De leider van de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden, ir. A. Mussert, inspecteert de opgestelde eerefor maties. Links: Hauptdienstleiter Schmidt. (Arbeitsber. der N.S.D.A.P./Stapf Pax c) KORT NIEUWS. In Mexico wordt heden de algemeeoe dienstplicht van kracht. Tot dusver bestond het Mexi- caansche leger uit vrijwilligers. Naar het Noor- sche departlment van handel be kend maakt, wor den in Noorwegen alle bars, amuse ments- en nacht- lokalen, alsmede luxe-restaurants gesloten. Op de Schenk- kade te Den Haag wilde een 9-jarige jongen op een rij dende vrachtauto klimmen Hij viel en kreeg een ach terwiel van den wagen over zich. Hij werd naar een ziekenhuis ver voerd, waar hij is overleden. gemaakt en een groote buit binnenge bracht. t Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en vliegende artillerie deden krachtige aanvallen op terugtrekkende vijandelijke colonnes en bestookten geconcentreerde bolsjewistische strijdkrachten. In de gevechtsgebieden van Charkof, Koersk en Orel en ten Zuiden van het Ilmenmeer mislukten talrijke aanvallen van den vijand in zware gevechten. Op één plaats werden ge motoriseerde troepen der bolsjewisten inge sloten en vernietigd. Op een smalle, vooruit geschoven bocht in de stelling ten Zuiden van het Ladogameer deed de vijand Zondag achter elkaar tien aanvallen, die alle werden afgeslagen, waarbij de vijand vele verliezen leed. In de periode van 21 tot 28 Februari werden aan het Oostelijk front 1060 Sowjet pantser wagens door formaties van het leger vernield, buitgemaakt of voor den strijd ongeschikt gemaakt. Duitsehe vlootstrijdkrachten vernietigden bij herhaalde acties voor Noworossiisk één torpedoboot, 4 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 6500 brt. alsmede 2 kustvaartuigen. De luchtmacht vernietigde nog 2 andc-e transportscheoen van den vijand. De aanval van Duitsehe en Italiaansche troepen aan het Noord-Tunesische front lever de nieuwe vorderingen po Zonoagnacht wer den, volgens de tot dusver ontvangen berich ten, 3 groóte vijandelijke transportschepen voor de Algerijnsche kust door luehttorpedo's getroffen. De vernietiging van één schip van 7000 brt. is 'zeker. In de Middellandsche Zee boorden duik bootjagers van de Duitsehe marine één vijan delijke duikboot in den grond. Bij aanvallen, die in militair opzicht zonder eenige. uitwerking bleven, van Bnt«:l e vlieg tuigen op enkele plaatsen in de bezette ge bieden in het Westen en op een steunpunt aan de kust van den Atlantischen Oceaan, evenals bij enkele bommen, die Zondagnacht op West-Duitschland werden geworpen, leed de bevolking verliezen. Vijf vijandelijke bommenwerpers werden neergeschoten. In den strijd tegen de scheepsruimte van Groot-Brittannië en de Ver. Staten van Noord-Amerika .brachten duikbooteh 'n Fe bruari 82 vijandelijke koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 545.300 brt. tot zinken, en torpedeerden zij 14 andere schepen, waar van een aantal als gezonken kan worden beschouwd. Motortorpedobooten boorden drie koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 6500 brt. in den grond. De lucht macht bracht in dezelfde periode 5 koopvaar dijschepen met in totaal 25.000 brt. tot zinken en beschadigde 14 koopvaardijschepen, ten deele zwaar. Zoodoende werden in de maand Febru- ari 576.000 brt. aan vijandelijke koopvaar- dijtonnage vernietigd. Duikbooten brachten voorts 1 kruiser, 1 torpedojager en drie konvooivaartuigen tot zinken Andere •eenheden van de marine vernietigden drie motortorpedobooten, 2 patrouillevaartui gen, 1 ravitailleeringsschip en 1 duikboot. Voorts werden door de luchtmacht 1 duik boot tot zinken gebracht en 2 kruisers alsmede 1 klein oorlogsvaartuig beschadigd. Het Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: In Tunesië hebben plaatselijke gevechten in den Noordelijken sector een voor ons gunstig verloop gehad. Een vijandelijke aanvalspoging in den Zuidelijken sector werd door artillerie vuur tot mislukking gebracht. Drie Engelsche vliegtuigen werden door jagers der Spilmo- gendheden neergeschoten. Formaties van onze torpedovliegtuigen onder bevel van den ma joorvlieger Gabriele Caccini uit Montesavino (provincie Arenzo), den kapiteinvlieger Julius Cesare Grasiani uit Affilo (Rome), den vlie gerkapitein Giuseppe Zucconi uit Spignono nabij Pola, den vliegerkapitein Mario Spezza- ferri uit Torre Anunziata en den eersten luitenantvlieger Michele Avalle uit Conso hebben ten Noordoosten van Algiers een groot beveiligd convooi aangevallen. Een torpedojager der Jervisklasse, die door twee torpedo's werd getroffen zonk onmiddellijk, twee stoomschepen van te zamen 17.000 ton kregen treffers en zon ken. Een andere torpedojager en een stoomschip van 7000 ton werd ernstig be schadigd. ItaliafRrsche vliegtuigen hebben in de haven van Algiers voor anker liggende schepen gebombardeerd en hevige explosies veroor zaakt. Vijandelijke formaties vliegtuigen hebben Zondag bommen geworpen op Cagliari en Pa lermo. Openbare gebouwen en woonhuizen werden getroffen. In Cagliari zijn tot nu toe ongeveer 200 dooden en verscheidene honderden gewonden, in Palermo drie dooden en acht gewonden geteld. Zes vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten: drie bij Palermo door de Duitsch-Italiaansche lucht doelartillerie, twee tijdens hevige luchtge vechten door onze jagers ter hoogte van Kaap - Spartivento, één door Duitsehe jagers ter hoogte van Kaap Spartivento, één door Duitsehe jagers ter hoogte van de Zuidkust van Sardinië. Nabij Santa Maria Castellabate (Salerno) werden drie der bemanning van een in zee gestort Engelsch vliegtuig gered. Controléert Uw gas en electriciteits. verbruik geregeld.

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 1