Dopspoeder ACHT MILLIARD PRODENT Bij bevordert Uw gezondheid De strijd tegen den zwarten handel. Maagzuur, Slechte Spijsvertering OUfl "MOLESTVERZEKERINGEN Nederlandsch landbouw in 1942. Thans staat bijna 50.000 H.A. koolzaad te velde. Het teeltjaar 1943 staat voor de deur Reeds zit althans voor den boer het voorjaar in de lucht. Toch is het jaar 1942 met zijn barre winterperiode, waardoor onze voedsel voorziening, waarvoor wij zelf hadden te zor gen. zoo ernstig bedreigd werd, nog niet vergeten Hoe hebben we in 1942 deze groote taak kunnen vervullen De heer G. J. Ruiter, directeur-generaal van den landbouw, heeft op deze vraag in een radiorede een antwoord gegeven. Het jaar 1942 is nog meegevallen. Er zijn meer versche groenten en ook de volkstuin ders hebben groote vocrrdeelen van hun tuin tje gehad. De productie van koolzaad en blauwmaanzaad is echter een tegenvaller ge worden Voor de margarinefabricage één hectare goed koolzaad levert de grondstof voor de bereiding van ongeveer 1000 kilogram margarine en voor het maken van vee voederkoeken was dat van groote beteekenis. Ook onze vetproducente bij uitstek, de koe, liet ons min of meer in den steek Dank zij de medewerking van de boeren, staat thans bijna 50.000 hectaren kootaad te velde. Wanneer geen tegenslagen komen, mo gen wij daardoor de vetvoorziening in Neder land zender al te groote zorgen tegemoet zien De verhouding van den veestapel tot het aanwezige ruwvoeder zal nog iets ongunsti ger worden, als na het verder scheuren van 75.000 H.A. grasland nog een aantal koeien overtollig wordt en in consumptie komt. Doch met het afslachten dient het dan ook uit te zijn, zoowel om te voorkomen, dat de ver werking van het beschikbare veevoeder on mogelijk wordt als om te vermijden, dat de zoo hoog noodige melk- en melkvetbron wordt aangetast. Wat thans aan vleesch- en vetprodüctie ont breekt, vindt echter aanvulling in een nog behoorlijk brood- en een flink aardappel rantsoen. Helaas kon door verschillende oorzaken minder wintergraan worden uitgezaaid dan wel wenschelijk was. Dat de uitzaai van rogge belangrijk/ boven dien van het vorige jaar uitgaat, maakt weer iets goed. De reserve aan geschikte graslandgronden om te worden gescheurd, nadert echter haar einde. Slechts Ingewijden beseffen, wat het beteekent, dat na dezen winter in ons kleine landje ruim 200.000 H.A grasland gescheurd zullen zijn. De gemachtigde voor den oogst zal nog grootere bevoegdheden krjjgen. Om de moei lijkheden te ondervangen zal hij straks de beschikking krijgen over alle landarbeiders over hen, die in cultuurtechnisch 'werk ar beiden. den arbeidsdienst en zoo noodig de schooljeugd. Op kritieke oogenblikken zal hij zelfs krachten uit andere bedrijven kun nen inzetten. Bovendien zal hij daarbij de bevoegdheid krijgen om machines, paarden en materiaal te vorderen. Als het noodig mocht zijn de geheele bevolking in bepaalde streken tot oogstarbeid te yerplichten. dan zal dit niet worden nagelaten. Haarlemsche Rechtbank. UITSPRAKEN" De Haarlemsche rechtbank veroordeel de den wachtsman H. H.. verdacht van huisvredebreuk in Halfweg' bij een boter en kaashandelaar tot een gevangenisstraf van een maand. Wegens het onttrekken van goederen aan beslag werd een Haarlemsche dame, die failliet verklaard was en o.a. een dressoir, een haard en een divankleed naar een an dere woning liet vervoeren, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Het vonnis van den kantonrechter te gen een Haarlemschen caféhouder, die in hooger beroep terecht stond wegens overtre ding van de drankwet, ondanks het feit, dat de vorige veroordeeling nog geen twee jaar achter den rug is, werd bevestigd VIJF EN TWINTIG JAAR BIJ DE SPOORWEGEN. De heer H. Vermeer, stoffeerder bij de Ned. Spoorwegen, die zijn zilveren jubileum viert, is vanmorgen op hartelijke wijze op de Cen trale Werkplaats gehuldigd. De afdeelings- chef sprak hem toe en bood namens de direc tie een gratificatie en een oorkonde aan en van het personeel ontving de heer Vermeer een geschenk. Den verderen dag bracht hij in huiselijken kring door VERBETERING Door een misverstand dat wij betreuren hebben wij gisteren de voorletters van den nieuwbenoemden griffier bij het Provinciaal Bestuur van .Noord-Holland verkeerd ver meld. De naam van dezen functionaris luidt: Mr. H. J. van Urk. Hoofdredacteur: J V. Baudewyns, Haarlem. Plaatsvervangend Hoofdredacteur en Stad: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnen land: S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, Heemstede. Buitenland: J. C van der Laag. Heemstede. Haagsch Red-acteurr B. Kors ten, Heemstede. Stad en Reportage. J. A. Steen Jr., Zandvoort. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Ommen. Heemstede. PROGENIA 159 A In Haarlem en Omstreken. Het blijkt, dat de ambtenaren van den Centralen Controle Dienst, bij sluikhandelaren en zwarte handelaren beter hekend als C.C.D „speurders in Haarlem en omstreken nog steeds een verwoeden strijd voeren om het meest onmaatschappelijke kwaad, den zwarten handel uit te roeien- En niet zonder succes! Enorme partijen levens middelen en gebruiksgoederen, die zeker behooren tot de eerste levensbe hoeften worden vrijwel dagelijks in beslag genomen. Onvermoeid speuren en zoeken de ambtenaren naar over treders en het komt meermalen voor, dat zij ten behoeve van een onderdoek in twee of drie nachten geen bed zien. Wanneer zü eenmaal een partij goede ren op het spoor zijn, dan helpt er voor de bedrijvers niet veel meer aan Wij hadden dezer dagen een onderhoud met den heer A. E. Ekelschot, districts leider vair den C.C.D. te Haarlem, die ons een en ander vertelde over het vele werk, dat door zijn corps wordt verricht. Een groot aantal ambtenaren gaat dagelijks op controle uit en daarbij worden vele pro cessen-verbaal opgemaakt. In andere ge vallen worden partijen goederen in beslag genomen, o.m. bij de controle op de stations van de Nederlandsche Spoorwegen. Arge- looze reizigers met zware koffers blijken vaak beruchte handelaren te zijn. Plotse ling staat een ambtenaar voor hen en wanneer de koffer geopend moet worden.. komen de meest begeerlijke artikelen voor den dag. Aan de stations worden meestal boter, vet en fruit in beslag genomen. Laatst had een reiziger in totaal niet minder dan 140 K.G. fruit bti zich. Hij liep natuurlijk direct tegen de lamp. Ook koffers met Belgische shag zijn voor de ambtenaren geen nieuws meer. Doch ook de groente handelaren blijken nog al eens in over treding te zijn. Zoo werd er laatst bij een Haarlemschen groentenman een partij van 7000 K.G. roöde bieten in beslag genomen, alsmede eenige honderden kilo's aardappe len. Sigarettenpapier is schaarsch zeggen de -rookende mannen...., maar een han delaar kwam dezer dagen Haarlem bin nen met 2600 pakjes vloei in zijn zak. Hij was er bij! Prijsopdrijving en distributie- regelingsbeschikkingen leveren een gewel dig aantal verbalen op. Een ambtenaar constateerde voor eenigen tijd, dat ergens weckringen te duur werden verkocht. De geheele partij, bestaande uit 17500 stuks werd in beslag genomen. De lijst is groot. En het aantal verbalen stijgt.In 1-041 waren er 1205 verbalen, in 1942 niet minder dan 2167.En nu, zoo zeide ons de heer Ekelschot, hebben we alleen al over de maand Februari 197 verbalen. Het ambtenarencorps van den C.C.D. is actief, zoodat de handelaren steeds slim mer en listiger worden. Maar wij stellen list tegenover list, zoo besloot de districts leider. Wij plaatsen hieronder een opgave van in beslaggenomen goederen, die de vorige week door de ambtenaren werden opge spoord, alsmede een opgave van het aantal verbalen. Hieruit blijkt wel voldoende, dat het „lucratieve" bedrijf van zwarte hande laar niet van gevaren ontbloot is, want de straffen van den economischen rechter zijn niet malsch.... De „zwarte lüst". In Heemstede werd een persoon aange houden, die ongeveer een 1000 koeken vervoerde, welke hij zonder bonnen had gekocht van een bakker uit Haarlem, die op zijn beurt bonnen te Amsterdam kocht. Hieruit kwam vast te staan dat men te doen had met een uitgebreide bonnenzwen- del. Bij nasporing te Amsterdam kon tot arrestatie worden overgegaan van een be- ruchten bonnenhandelaar. Inbeslag werden genomen ongeveer 150 rantsoenen aan broodbonnen. Een groentenhandelaar uit Haarlem werd geverbaliseerd omdat hij groenten buiten de veiling om had gekocht. Inbeslag wer den genomen 267 K.G. Witlof. Bij een anderen groentenhandelaar werden in beslaggenomen ongeveer 1200 K.G. di verse groenten, omdat die tegen te hoogen prijs werden verkocht. De groentenhan delaar kreeg een bekeuring op grond van de Prijzenbeschikikng 1941 Groenten en Fruit. Op grond van Art. 11 lid 1 van het Aardappelbesluit V.V.O. 1940 werden ver schillende inwoners van Haarlem gever baliseerd, omdat zij te groote partijen aard appelen vervoerden dan werd toegestaan. Inbeslag werden genomen 350 K.G. aard appelen. Verschillende personen kregen een be keuring omdat zij tarwe en andere granen voorhanden hadden of vervoerden. Totaal werden inbeslaggenomen: 160 K.G. tarwe, 290 K.G. bruine boonen. 147 K.G. Kievits- boonen, 50 K.G. rogge, haver en gerst. Bij een inwoner te Halfweg, werd een partij frauduleus vleesch aangetroffen, hetwelk door een kennis was gekocht. Totaal was ongeveer 80 K.G. gekocht het welk was bestemd om in de zwarten handel te verdwijnen. Inbeslag werden genomen 28 K.G. varkensvleesch en kalfsvleesch. SPOKEN OP ZATERDAGMIDDAG A.S. Het Amsterdamsch Tooneel geeft Zater dagmiddag in den Stadsschouwburg de eerste opvoering aldaar van Spoken, tooneelspel van Henrik Ibsen, onder regie van Cor van der Lugt Melsert. In Spoken treden op de dames Magda Janssens, Joséphine van Gasteren en de heeren Johan Schmitz, Henri Eerens en Johan Elsensohn. Het décor is van Karei Bruckman. Hoe lang nog? V. d. L. Wie voor den oorlog het geluk had als onbezorgd toerist door oude stadjes te dwalen, heeft ongetwijfeld op een stil pleintje bij een ingesluimerd Renaissance- fonteintje, in den verborgen hoek tusschen een paar barokgevels of onder den groenen sluier van lindeboomen op het voorplein van een slot, vol verbazing om zich heen gezien en zich afgevraagd Hoe lang nog Hoe lang nog zullen die poorten, dit kunst smeedwerk, deze onder den last van den tijd gebogen gevels nog stand houden tegen het woeden van den storm en de langzaam voort schrijdende erosie. Hoe lang nog zal het menschdom met opoffering van geld en tijd, en met behulp van vèrreikende vakkennis, in staat zijn het leven dezer bouwwerken te rekken? Hoe lang nog zal het verleden levend blijven temidden van de steeds sneller voort schrijdende ontwikkeling der maatschappij Het is om het even of gij, lezer, de kunst van het cultureel voorgeslacht hebt bewon derd in Neurenberg, in Lübeck en München of in Canterbury, Cheltenham en Hertford. De antieke Engelsche gevel met zijn vakwerk van baksteen en hout en zijn groenschemerend glas-in-looden venster, het rijk bewerkte barok-bordes van Bentheimer zandsteen, het is om het even, nietwaar En hoeveel meer beteekent, vergeleken bij hun aanwezigheid, voor ons Hollanders de markt van Alkmaar, Leidens waag of de vleeschhal van Haarlem. Een historisch monument of voorwerp is als een medemensch. Het verlies er van is onherstelbaar. Wat gij gevoeld hebt, toen een dierbaar leven U ontviel, gevoelt een volk wanneer Ijet wordt beroofd van die dingen, welke het sinds eeuwen heeft gekoesterd. Bedenk ïit, als vanavond wellicht weer het onheilspellende geronk der Engelsche of Amerikaansche motoren uw oor treft en uw naaste zegt tot u „Hoera, daar zijn ze weer Ziet dan eèns rond in den kring der bekende gezichten om u heen, naar de vertrouwde dingen in uw kamer, het oude stukje aan den wand. Hoe lang nog Op „Tabak 12 b" alleen sigaren. Van 14 tot en met 20 Maart 1943 zijn twee bonnen der tabakskaart aangewezen, en wel de nummers 12a en 12b. In afwijking van de tot nu toe gevolgde regeling zal één van deze bonnen uitsluitend recht geven op het koopen van sigaren. Er is namelijk be paald, dat de met „tabak 12a" gemerkte bon van de tabakskaart recht geeft op het koopen van 20 cigaretten. 10 cigarillos, 5 sigaren of 25 gram kerftabak, en de met „tabak 12 b" gemerkte bon op het koopen van vijf sigaren. Ook cigarillos zullen op dezen bon dus niet verkrijgbaar zijn. PERSONALIA. Onze stadgenoot de heer A. Luikinga, heeft een beroep ontvangen als predikant bij de Doopsgezinde Broederschap te Veen dam-Wildervank. Bij. den belastingdienst werden verplaatst de assistenten B. Vlaming van IJmuiden naar Haarlem, J. Ruyl van IJmuiden naar Am sterdam en J. de Jong van Haarlem (I en A> naar Haarlem (D.B.). Benoemd tot rijksklerk le klasse bij de rechterlijke macht te Haarlem P. Damen al daar en A. P. M. Kraeter eveneens te Haar lem; tot rijksklerk 2e klasse bij die macht te Haarlem A. J. v. d. Sluis en P. Wurkum en P. J. A. A. van Beurden, thans ook te Haarlem; benoemd tot schrijver in vasten dienst de bureelambtenaren B. J. Nel en W. Visser, beiden te Haarlem. .DE OOSTHOEK". De Overiisselsche-, Geldersche-, Drent- sche Vereeniging „De Oosthoek" houdt Zon dagmiddag a.s. een bijeenkomst in de tuinzaal van het Concertgebouw, waarop een tooneelclub uit Alkmaar een ver tooning zal geven van het blijspel in vier acten „Twee tegelieke" en de tooneelclub der vereeniging „Kop d'r veur holn". GEVONDEN VOORWERPEN. Halskettinkje, Kies. Prinsen Bolwerk 54; hand schoenen, Wieringa, Heussensstraat 74; portemon- naie met inh., de Haan, Heerensingel 93 rozen krans, Dijkhorst, Kopstraat 14; sleutels. Dubbe. Potgieterstraat 24; schoentjes, Hartog. Vinken- straat 61; vacht, Hoogkamer, Westerstraat »9; wanten, Arons, Bomeostraat 13; wantje. Ruyf- tok, Ted. v. Berkhoutstroat; wantje, v. d. Pol Cremerplein 31, zak met inhoud, Welscher, Wa genweg 116. KORT NIEUWS. In Den Haag werd 's nachts ingebroken in een grossierderij van tabaksartikelen. Het spoor leidde naar een huis in de onmiddellijke omgeving, waar rechercheurs vier zakken met gestolen tabak aantroffen. Toen de bewoner de 25-jarige P. thuis kwam, zat de politie op hem te wachten Het O. M. bij de Amsterdamsche recht bank heeft vier jaar gevangenisstraf geëischt tegen een 65-jarigen kleermaker en een 64- jarigen ketellapper, welke laatste reeds 17 jaar van zijn leven in de gevangenis had gezeten, omdat zij door chantage getracht hadden, van een Amsterdammer 8000.los te krijgen De Haagsche politie heeft vier mannen aangehouden, die uit een opslagplaats een kostbaar Perzisch tapijt hadden gestolen. Het was voor 1100verkocht en kon nog bij den kooper in beslag genomen worden Het gerechtshof te Den Bosch heeft den 34-jarigen zwervenden straatzanger P J. J die reeds 23 maal veroordeeld is, wegens rijwieldiefstallen opnieuw tot 1 jaar en drie maanden veroordeeld. Te Leeuwarden is een 54-jarige man, die een invalTdewagentje voortduwde, in de duis ternis door een auto aangereden en zoo ern stig gewond, dat hij kort daarna overleed De invalide in het wagentje kreeg geen letsel. Te Dordrecht is de 20-jarige mej. J. van D. aangehouden wegens moord op haar pas geboren kind. Te Loosduinen is een locomotief van de Westlandsche stoomtram ontspoord. Twee passagiers, die op het voorbalcon van den eersten wagen stonden, raakten bekneld. Een hunner brak een been, de andere kreeg kneu zingen aan rug en heup. Naar de Pransche bladen melden, staat Jacques Doriot. de leider van de Pransche volkspartij, op het punt zich weer naar het Oostelijk front te begeven. ZILVEREN JUBILARIS BIJ DE PROV. GRIFFIE. Vandaag viert de heer K. Blauw zijn zilve ren jubileum als ambtenaar bij de provinciale griffie van Noordholland. Ter gelegenheid hiervan sprak dr. A C. Groeneveldt, als waarnemend commissaris, den jubilaris na mens het provinciaal bestuur toe en bood een geschenk aan. Op zijn afdeeling, algemeene secretarie, richtte de chef, de heer D. G. Ha- zekamp, zich in hartelijke bewoordingen na mens de ambtenaren tot den heer Blauw en overhandigde een geschenk. Ook andere ambtenaren boden in den loop van den mor gen gelukwenschen aan. Wedstrijden voor Zondag. Het programma van den Ned Voetbalbond bevat de volgende wedstrijden Kampioen schap van Nederland: EnschedéA D. O.; Heerenveên—Feijenoord; derde klas: Zand- ^oortmeeuwenH.F.C. (terr Haarlem); vier de klas: B.S.M.Vi. Vogels; reserveklassen Alcm. Victr. 2-St.vogels 2; Haarlem 3-Voléwij- ckers 4; R.C.H. 3—Bloemendaai 2; T.IJ.B.B. 2 Zandvoortmeeuwen 2; N.V.B.-beker: De Kennemers—E.D.O.; D.W.V.—H.B.C.; R.C.H.— W.F.C.; V.S.V.—D.W.S.; De Volewijckers— Haarlem; VriendenschaarStormvogels; O G. Beverwijk; D.I.O.Schoten; V.V.B.Bloe mendaai; KinheimT.H.B.; D.S.S.H.Terras vogels; I.E.V.T.IJ.B.B.; RipperdaD.E.M.; Z.V.V.—Halfweg. In de afd. Haarlem worden gespeeld afd. I A: T.IJ.B.B 3O.G. 2; Spaarndam R.C.H 4; N.A.S.Beverwijk 2; 1 B: Concor diaSchoten 2; AllianceHaarlem 3a: Droste D.C.O. 2; D.S.K.—Hillinen 2; 1 c: R.C.H. 5 —Stormvogels 3; H.F.C. 3—V.S.V. 3; 2 a: N.- VennepHoofdd. Boys; VI Vogels 2Voge lenzang; Alliance 2Haarlem 6; Heemstede WH.; 2c: Schoten 4Haarlem 4: Bloemen daai 3—R.C.H. 6; E.H.S. 2—H.F.C.-vet H B.C. 3T.Z.B.: 2d Haarlem 5Ripperda 2; Half weg 2—T.IJ.B.B. 4: D.I.O 2—O.G. 3; Schoten 3 H.F. C. 4: R.C.H. 7—Droste 2. Het hockeyprogramma luidt; Districts wedstrijden heeren: Zuidholland—Noordhol land: Zd. Ned.Oost Ned.; prom, kl.: Lei denVictoria: Strawberries—H.H.IJ.C. 2; Rijs wijk— H.D.M 2: S.O.S.B M.H.C. 2; Zand voortLeiden; districtswedstrijden dames Noordhoiland Zuidholiand (Bloemendaai) ZuidNoord; prom kl.: TO.G.O. 2Rood Wit 2: Amsterdam 2B.D.H.C. 2: HBS.—Laren; tweede kl B DH C 4Alkmaar. Het korfbalprogramma voor a.s. Zondag 'uidt Tweede klasse C: Oosterkwartier Oosterpark: S.V.K 2Sport Vereent; D.E.D. 2 Amsterdam Zuid; Derde klasse C: Koog Zaandijk 3—Blauw Wit 5; O K V— Z.K.V. 2; Derde klasse D: Blauw Wit 4T.O.G.O.; StormvogelsVictoria; Derde klasse E: Oos terkwartier 3Amsterdam Zuid 2; Allen Weerbaar 2D.T.V. 2. Dammen. FINALE WEDSTRIJD OM DEN MEESTERTITEL 1943 NEDERL DAMBOND. Voor dezen wedstrijd speelde Zondag J.l. te Dordrecht W de Jong (Haarlem) tegen H. van Mourik (Nieuwland Z.-H Deze partij werd door den Haarlemmer gewonnen waardoor de Jong In dit tournoof de leiding nam. In de bovenzalen van Restaurant Munnlks speelde Zondag J.l. voor de competitie 1ste klas se 1942/43 de Haarlemsche Damclub TI tegen het Haarlemsoh R.K Damgenootschap Deze ontmoe ting eindigde in een gelijk spel (1010). In het clublokaal der Haarlemsche Damclub werd voor het kampioenschap 2de klasse 1943 van Haarlem de volgende partij gespeeld: H. Wiillemse wint van A. P. Wassenaar. Zondag J.l. werden de elubkampioenschappen 1942/43 van de Haarl. Damclub in de bovenzalen van Restaurant Munniks voortgezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: F Raman remise met P. H. Meure Eerste klasse: C Vrolijk remise met H. L. Philippo; Y Boterbloem remise met J. Holm. Tweede klasse: J. Piek wint van M, v. d. Mee. Zomerwedstrijden: W de Goede wint van C. J. Dollé; A. J. Verwoerdt wint van J M. Rut gers; J. B. Sluiter Jr. wint van D. Schrijne- makers. Korfbal. WATERVLIET I AFDEELINGSKAMPIOEN. Doordat Animo Ready en Oosthoek hun laatsten wedstrijd verloren, n.l tegen Aurora en Oosterkwartier 4, resp. met 32 en 31, is Watervliet kampioen van de eerste klasse geworden. Ingevolge een besluit van de Districtscom missie Noord-Holiand'Utrecht zal Watervliet binnenkort promotiewedstrijden naar den N.K.B. moeten spelen om een plaats in de derde klasse van dien Bond te bemachtigen. Meer don 500.000 objecten zijn reeds verzekerd voor ruim Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij Uw -- Assurantiebezorger I

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2