ACHT MILLIARD KRUSCHEN Haarlemmer gaf Z'ch te Amsterdam WILT U E"NS KIJKEN? Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Verordening betreffende de openbare orde aan Universiteiten en Hoogescholen. Studenten worden in vrijheid gesteld. Om de toestanden aan de Nederlandsche universiteiten en hoogescholen te ordenen hééft de Rijkscommissaris, na ruggespraak met 'den Leider der Nationaal-Socialistische Beweging der Nederlanden en met den secre taris-generaal van het departement van Op voeding. Wetenschap en Cultuurbescherming een verordening uitgevaardigd. De verordening gaat uit van de noodzake lijkheid, eenerzijds den totalen inzet voor den Europeeschen strijd tegen het bolsjewisme ook van de academische jeugd te waarborgen en anderzijds te zorgen voor een toereikend aantal studenten in de toekomst De verorde ning bepaalt, dat de secretaris-generaal van het Departement van O W en K al naar de omstandigheden vereischen, maximum-aan tallen der studeerenden vaststelt (numerus clausus). Voorts bepaalt de verordening, dat elke studeerende. die na het in werking tre den van de verordening zijn studie met succes heeft volbracht, verplicht is een bepaalden tijd in het bestek van den ..Arbeitseinsatz" te werken De bijzonderheden hiervan worden vastgesteld door de secretarissen-generaal van het departement van sociale zaken en van het departement van OW en K. Zij kunnen ook uitzonderingen toelaten Derge lijke uitzonderingen zullen b.v gemaakt wor den voor de vrouwelijke studenten. Tevens zal de secretaris-generaal van het departement van O W en K. in overleg met den leider en met toestemming van den Rijkscommissaris een verordening uitvaardi gen, volgens welke aan de president-curatoren der Rijksuniversiteiten en hoogescholen de zorg wordt opgelegd, dat de aan deze inrich tingen werkzame personen zich zullen ont houden van alle handelingen en uitlatingen, die in de telkens gegeven omstandigheden een gevaar beteekenen voor de openbye orde aan de genoemde inrichtingen. Voorts bepaalt de verordening, dat alleen diegenen aan een universiteit of hoogeschool kunnen studeeren (ook aan een universiteit of hoogeschooi. die geen rijksinstelling is), die een plechtige verklaring van loyauteit onder teekenen In deze verklaring verplichten zij zich. zich naar eer en geweten te houden aan de in het bezette Nederlandsche gebied gel dende wetten, verordeningen en andere voor schriften en zich te onthouden van elke tegen het Duitsche rijk de Duitsche weermacht of de Nederlandsche autoriteiten gerichte han delingen en uitlatingen alsmede van alle handelingen en uitlatingen, die in de telkens gegeven omstandigheden een gevaar betee kenen voor de openbare orde aan de univer siteiten en hoogescholen Tenslotte geeft de verordening den rectoren het recht studee renden wegens een ernstige overtreding van de orde of ingeval van ernstig wangedrag den toegang tot alle universiteiten en hooge scholen voor maximum egn jaar te ontzeggen. Naar wij nog vernemen, heeft de Rijks commissaris op verzoek van deD Leider en van secretaris-generaal Van Dam voorts besloten de studenten, die de laatste weken zijn gearresteerd, in vrijheid te stellen. Alleen de gearresteerde studenten van de technische hoogeschool van Delft moeten om politioneele redenen van veiligheid vooriooni." nog in hechtenis blijven. voor rechercheur uit De vree;- welke de bedrijvers van zwarten handel voor de politie plegen te koesteren, weerhield een hunner niet. het hoi vanden leeuw. i.e. het bureau Warmoesstraat te Am sterdam te betreden De man koesterde eenig wantrouwen tegen een jongeman, die op de Nieuwmarkt een centrum van clandestie- nen handel met groote vrijmoedigheid als rechercheur optrad Bedoelde jongeman toon- d.e. fen identiteitsbewijs met het woord ..po litie", fouilleerde de menschen en nam dan de bonnen, die zij bij zich hadden, in beslag. Een echte politieman ging eens kijken en spoedir moest de „rechercheur" een 23- jarige bewoner van Haarlem zijn rol voor dien van arrestant verwisselen VERGOEDING VERHUISKOSTEN. Vergoeding van verhuiskosten aan ge- evacueerden wordt niet alleen op vertoon van kwitantie verstrekt, doch kan ook ge schieden na overlegging van de betreffende rekening: m.a.w. personen, die moeite heb- ben, de verhuiskosten voor te schieten, be hoeven niet te wachten tot zij de benoodig- de som zeJf bii elkaar gescharreld hebben om pas na betaling de vergoeding te kun nen ontvangen Men kan op Je evaeuatiebureaux een machtigingsformulier bekomen, waarop de geëvacueerde den verhuizer machtigt, de vertmisknster bij de vemeen'e te innen. Hoofdredacteur V Baudewyns Haarlem Plaatsvervangend Hoofdredacteur en stad F C Derks Haar'em "hef van Dienst en Binnen land S R Kn-per Haatlem Sport en Stad A Overmeei H-em-ueoe Bui'onland J C van dei Laag Hepm -odr Haagsch Redacteur B Kors ten, Heemstede Slad en Reportage J A Steen Jr., Zandvoon Nieuws en epor'age voor Velsen en omgeving J J E van Baarsel Santpoort Advpr' - - W van Ommen Heemstede Wilt U eens kijken of U wellicht nog let e Togal-flacons hebt staan. Zoo ja. wilt U deze dan tegen beta ling inleveren bij Uw apotheker of drogist iWjj kunnen daarin dan weer Togal, het befaamde ongeë- venaarc middel tegen rheumatiek, Ischias, spit, hoofd- en zenuwpijnen afleverep en behoeven er dan geen noodverpakking voor te gebruiken. U bewijst er ons en anderen een grooten dienst mee. Wilt U ons helpen By voorbaat onzen dank. Bioscoopnieuws van deze week. FRANS HALS: „EEN SCHOONZOON TE VEEL". Een nieuwe film, vervaardigd volgens een oud en welbekend thema, vol grappige ver wikkelingen en bizonder vlot gespeeld door Mady Rahl, Grete Weiser, Hans Nielsen ep Giinther Lüders, draait deze week in Frans Hals. Een aardige jongedame trouwt hals over kop met een jongeman, dien zij tijdens een auto-panne heeft leeren kennen. Toevallig heeft de nieuwe echtgenoot zijn schoonmoeder beleedigd, zoodat het jongev vrouwtje den verloofde van haar vriendin vbor haar man Iaat doorgaan, als mama op bezoek komt. Men begrijpt, dat dit tot ingewikkelde com plicaties leidt, vooral als de ware echtgenoot ook plotseling ten tooneele verschijnt. Een kostelijke amusementsfilm, waarin voor al Hans Nielsen en Grete Weiser voor de komische noot zorgen. Sj. Kuiper. PALACE: „PIRATEN". In Palace draait de film „Piraten", waarin de zeeschuimers der Caraïbische Zee naar hartelust bakkeleien met brave soldaten en zeelieden, met de paleiswacht enmet el kander. De zeven jonge meisjes komen ge lukkig stuk voor stuk de nogal hardhandige kennismaking met het roovergebroed te bo ven, de hoofdroover Zampa krijgt loon naar werken en alleen de dochter van den Blauwen Piraat boet haar liefde voor den jongen held met haar leven. Wie er meer van wil weten en een uurtje onvervalschte roover-romantiek wil smaken en afwisseling van spijs doet immers eten benutte de gelegenheid. Het journaal vergunt een blik op de ellen de, die verleden week de bomaanval op Brielle heeft veroorzaakt. Ook de aanval op Berlijn is in het journaal opgenomen en laat zien, welke belangrijke materieele schade het gevolg is geweest. Een zeer interessante documentaire vormt een film. die de oefeningen der bersaglieri laat zien en een beeld geeft van de koenheid en zelfbeheersching dezer bergtroepen. F. C. Derks. LTJXOR: DE GOUDEN STAD. De belangstelling in Haarlem voor de fraaie kleurenfilm „Die Goldene Stadt" is evenals in andere steden enorm. lederen dag was de zaal in alle voorstellingen vrijwel uitver-kocht, zoodat de film moest worden geprolongeerd. Velen zullen dus deze week nog in de gelegen heid worden gesteld te genieten van deze kleurige rolprent, welke op waardige wijze is gecombineerd met het prachtige spel van Kristina Söderbaum e.a. Anth. Steen. MOVIAC: VERZEGELDE LIPPEN. Een Zwitsersche familie heeft een zoon in den wereldoorlog naar het front zien vertrek ken en wacht nog steeds op zijn terugkeer. De vader verkeert in de waan, dat hij zijn zoon het huis uitgedreven heeft en maakt zijn geheele gezin de dupe van dit idee, daardat hij hen dwingt met hem op den zoon te wach^ ten. In dit milieu komt een Berlijnsch archi tect, die reeds spoedig door zijn liefde voor de dochter des huizes, die hij wil verlossen uit dit leven, in conflicten geraakt. Brigitte Hor- ney en Mathias Wieman spelen de hoofdrol len in deze sentimenteele film. v. Heyningen. „FLIP FLAP" Voorstelling in liet Rembrandt Theater. Een oom uit Amerika, bulkend van geld, die plompverloren een oudewereldsche" fa milie gelukkig komt maken, is niet bepaald iets nieuws op de planken. Maar een Iarfg- vingerige landlooper, die voor zoo'n suiker oompje wordt aangezien, met open armen ontvangen en een week lang vertroeteld, terwijl de heusche oom in het gevang zit te brommen zooiets levert allicht iéts nieuws op. Vooral wanneer ze in dien landlooper Flip Flap, Johan Kaart herkennen. Kaart heeft zich met zijn gezelschap De Komedianten een eigen genre geschapen. Deze klucht zou in een schouwburg misschien een kort leven beschoren zijn, In de bios coop trekken ze een week lang volle zalen. Deze week zal het het Rembrandt-Theater wel niet aan belangstelling ontbreken. De klucht van Otto Schwartz en Carl Mathern is dan ook uitermate geschikt om een volle zaal enkele uurtjes te amuseeren. Het zou ons te ver voeren, indien we alles onthul, den, wat met den echten en den pseudo- oom gebeurt. Laten we trouwens de verras singen voor wat ze zijn. Kaart en de zijnen weten raad met zoo iets. Ze spelen dat de vonken er af vliegen, zijn allesbehalve zuinig met de caricatuur- verf en maken zelfs van de gewoonste din gen iets zots. Naast de „ster" van dit ge zelschap zien we zulks presteeren door Joh. Bouwmeester-Kluun, Joh. Valk, Joeki Broe- delet en anderen. Zij zorgen voor een amu sant geheel, In een prachtig tempo en vol doende komisch, om den lach twee uur lang aan de lucht te houden. M. SYBR. KOOPS. JUBILEA BIJ HET WATERLEIDING BEDRIJF. 18 Maart a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. N. v. Donselaar, hoofdinspec teur bij het Gem. Gas- en Waterbedrijf, af- deeling water, te Haarlem, in dienst trad bij dat bedrijf. Den a.s. jubilaris, die bij zijn superieuren en ondergeschikten in hoog aanzien staat en ook in andere kringen op het gebied van waterleidingtechniek een gezien persoon is, zal het op dien dag aan belangstelling zeker niet ontbreken. Voor het aanbieden van'ge- lukwenschen bestaat des morgens gelegen heid ten kantore van de afd. Water, Kam persingel 4. Den daarop volgenden dag zal het 45 jaar geleden zijn, dat de commies, de heer J. Ver koren, bij het bedrijf in dienst kwam. Aan gezien deze jubilaris, die o.a. speciaal belast is met de behandeling der arbeidszaken, door zijn humaan optreden bij het personeel zeer is gezien, zal deze dag zéker niet onge merkt voor hem voorbijgaan. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het Maandag de beurt aan de letters O en P. P. G. M. OTTOL1NI OVERLEDEN. Hier ter stede overleed in den ouderdom van 81 jaar de heer P. G. M Ottolini, die in Haarlem ruim veertig jaar werkzaam was als schoorsteenveger en metselaar. Hij was een zeer bekende figuur, die steeds met groote opgewektheid zijn werk verrichtte. Ook was de heer Ottolini een bekende persoonlijkheid in de Haarlemsche damwereld, daar hij vele jaren lid was van damveretnigingen hier ter plaatse. De overledene was Zwitser van ge boorte en kwam op 9-jarigen leeftijd naar Holland. De teraardebestelling zal plaats vinden Maandagmiddag a.s. om kwart voor twee op de Noorderbegraafplaats. THEATERVOORSTELLINGEN EN DE NED. KULTUURKAMER. Aangezien het blijkt voor te komen, dat er nog altijd theatervoorstellingen worden ge geven door ondernemers, die niet aan hun verplichtingen ten aanzien van de Nederland sche Kultuurkamer hebben voldaan, wordt autoriteiten en zaalhouders dringend aange raden in twijfelgevallen zich om inlichtingen te wenden tot het Gilde voor Theater en Dans. loan van Hoornstraat 1 Den Haag. tel. 722286 kleine Staten zijt gij bang voor het Bolsjewisme? Komt dan onder mijn para plu, zij biedt U afdoende bescherming tegen elke wolkbreuk." (Erik/Fellinga Pax) Voetbal. H.F.C. OF ZANDVOORTMEEUWEN? In een beslissingswedstrijd zit altijd iets sensationeels en dat is voor velen een reden een bezoek te brengen aan het sportterrein. In den voor morgen op het terrein van „Haarlem" te spelen wedstrijd speelt het uit komen van de oudste voetbalclub in den lande- een rol, doch ook het feit, dat Zandvoort- meeuwen over een energieke ploeg beschikt, die hard werkt, ondanks de moelijkheden van den laatsten tijd Welke club zal winnen? Een voorspelling is moeilijk te wagen; het is te hopen, dat een sportieve strijd gestreden zal worden. Om het kampioenschap van Nederland wor den gespeeld: Enschedé-A.D.O. en Heeren- veen-Feijenoord. Dan vraagt het tweede deel van de voor-competitie om den N.V.B.-beker de aandacht. Het programma van de clubs uit Haarlem en omgeving luidt: De Kenne- mers-E.D.O.; D.W.V.-H.B.C.; R.C.H.-W.F.C.: V.S.V.-D.W.S.; De Volewijckers-Haarlem; Vriendenschaar-Stormvogels; O.G.-Beverwijk D.I.O.-Schoten; V.V.B.-Bloemendaal; Kin- heim-T.H.B.; D.S.S.H.-Terrasvogels; I.E.V.- T.Y.B.B.; Ripperda-D E.M Z.V.V.-Halfweg. De wedstrijd D. I. O.Schoten begint om tien uur. Gymnastiek. HET 75-JARIG BESTAAN VAN HET N.G.V. Het Nederlandsch Gymnastiekverbond be staat 15 Maart 75 jaar. Het verbond is thans een der grootste sportbonden in den lande en heeft reeds veel nuttig werk verricht. Tot dit resultaat is men echter geenszins gekomen zonder strijd, daar tengevolge van het tot voor kort nog bestaande conserva-* tisme op het gebied van de lichamelijke op voeding en sport, vele moeilijkheden moes ten worden overwonnen. Amsterdam is de bakermat van het ver bond, waar 15 Maart 1868 op initiatief van eenige heeren tot de oprichting werd over gegaan. Het verbond begon toen met zes gymnastiekvereenigingen. alle uit Amster dam en 215 werkende leden. De groei van het verbond ging in het begin niet snel. Na de eerste tien jaar waren 4 5 vereenigingen aangesloten met 1451 leden. Het tweede de cennia beloofde echter belangrijker te wor. den, in het bijzonder voor de gymnastiek ln het algemeen. In 1879 werden n.l. de eer ste damesafdeelingen Opgericht. Dat dit van belang was, is wel gebleken, daar het verbond thans voor 60 pet. uit meisjes en vrouwen bestaat. Het aantal leden boven 16 jaar bedraagt 37.226; inclusief het aantal adspiranten en ondersteunende leden heeft het Verbond ruim 80.000 aangeslotenen, ver deeld over 600 vereenigingen. Hockey. NOORDHOLLAND—ZUIDHOLLAND, DAMES. Op het terrein van B.M.H.C. zal Zon dagmorgen om half twaalf de districtswed strijd NpordhollandZuidholland gespeeld worden. In de ploeg uit deze provincie zijn eenige speelsters uit Haarlem en Bloemen- daal opgenomen. SPORT-ALLERLEI. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft benoemd tot plaatsvervangend voorzitter van het centraal be stuur (voor het drafwezen) den heer J. J. van den Berg te Amsterdam. Voor de verschillende klassen in de compe titie van den Ned. Tennlsbond hebben in totaal 332 ploegen ingeschreven. Dit is ruim honderd minder dan verleden jaar, voornamelijk een ge volg van de schaarschte aan ballen en ander materiaal. Meer dar» 500 000 obiecten lijn reeds verzekerd voor ruim Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij Uw Assurantie bezorger I DISTRIBUTIEBONNEN Artikel Bon Kaart Hoev. Aardappelen '12A Aard. 2 kg c. 12B Aard. 1 kg Appelen 2-12, 3-12, Reserve (stad) 1 kg 4-12 Beschuit 12 Besch. Bloem 506 tm. 509 Algem. Boter Brandstoffen 09, 10 01 tm. 06 Brood 09 Boter 3-09 BV Brandst. KF Brandst. 12A Brood 12B Brood 4-09 Reserve 09 Versn. 12a Tabak R, S Eenh.zeep 490,, 514 Algem. '2-09 Reserve 3-10 Reserve 508 Algem. 483 Algem. 510 Algem. 504 Algem. Kaas 500 tm. 502 Algem. Koffiesurr. 513 Algem. Margarine 05, 0D Boter Melk 09, 10, 11 Melk 4-11 Reserve 511 Algem. 05 Petrol. EA 11, 29 PetroKverl. 4-10 Reserve N Textiel (m) 12AB Tabak 3-11 Reserve 503 Algem. 10, 11 Versn. 12A Tabak 09, 10, 11 Taptemelk R, S Toiletz. 512 Algem. 12AB Vleesch Waschpoeder R, S Waschpoed. 491, 515 Algem. Cacao Chocolade Sigaretten Eenh-zeep Eieren Gort Gem. Meel Havermout Jam Peulvruchten Petroleum Ryst Scheerzeep Sigaren Sinaasappelen Suiker Suikerwerk Tabak Taptemelk Toiletzeep Vermicelli Vleesch 75 gr. 70 gr. 250 gr. 1 eenh. 1 eenh. 400 gr 50 gr 150 gr. 100 gr. 20 st 1 rants. 1 rants. 2 st. 1 st. 250 gr. l-i rants. 250 gr. 500 gr. 100 gr. 250 gr. 250 gr. 1% lit. 5*4 lit. 250 gr. 1 lit. 1 lit. 500 gr. 45 gr. 5 st. 350 gr. 1 kg. 100 gr. 25 gr. 1% lit. 1 rants. 100 gr. Ié gr. 1 rants. 1 rants. t.m. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 23 Mrt. 30 Apr. 30 Apr. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. 3 Apr. 3 Apr. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 23 Mrt. 20' Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 21 Apr. 31 Mrt. 20 Mrt. 30 Apr. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 31 Mrt. 20 Mrt. 20 Mrt. 31 Mrt. 31 Mrt. TERUGBETALING VAN POSTSPAARBANK- GELDEN Het bedrag, dat op een Rijkspostspaarbank boekje door een and^r postkantoor dan dat van inschrijving rechtstreeks kan worden te rugbetaald wordt 16 Maart a.s. verhoogd van 50.- tot 100.-. De bepaling, dat binnen ze ven dagen in totaal niet meer dan 100.- wordt terugbetaald blijft gehandhaafd. RADIO.PROGRAMMA. ZONDAG 14 MAART 1943. - HILVERSUM I, 414.4 M. 7.30 Het Zondagochtendconcert (gr. en opn.}. 8.15 Harmonie-muziek (gr.). 8.30 De zin van het, boer zijn. 8.45 Opera-fragmenten (gr.). 9.00 BNO' Nieuwsberichfen. 9 15 Wij brengen U heden..., 9.30 Zondagmorgen zonder zorgen 10.30 Deutsche Stunde. 11.30 De stem der S.S. 11.45 Neerlands stem van het Front 12.00 BNO Nieuwsberichten en actueel praatje. i2.15 Leden van het Neder landsch Kamerkoor. 12.40 Uit Berlijn: Het Duit sche Volksconcert. 14.00 Omroep Symphonie Or kest en solist. 14.50 Boekenschouw. 15.10 Omroep- Symphonie orkest en solist. 16.00 Omroeporkest en solist. 17.00 Het Zondagmiddagcabaret 17.45 Ge rard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 18.S0 BNO Nieu\ys- en sportberichten. 18.45 Sport van den dag. (Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Cen- trales~die over een lijnverbinding met de studio beschikken) 19.15 alt en piano. 20.15 Zondag avondklanken. 21.45 BNO Nieuwsberichten. 22.00 Zang en accordeon (gr.). 22.20 Liefdes-idylle (gr.), 23.00—24.00 Concert m.m.v. Beniamino Gigli'(gr.). HILVERSUM II, 301.5 M. 7.309.15 Zie Hilversum* I. 9.15 De Tooverbal, 9.45 Uit den stillen bloemhof. 10.30 Godsdienstige uitzending. 11.30 Gewijde muziek (opn.) 11.45 Cy clus: „Persoonlijk geloofsleven". 12.00 BNO Nieuwsberichten. 12.15 Programma-overzcht. 12.20 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 12.30 Toe spraak van G. J. Zwertbroek. 12.45 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 13.00 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders" 13.15 Selecta. 13.35 Erna/Sack en Herbert Ernst Groh zingen (gr.). 14.00'Recht op geluk, luisterspel. 14.45 Licht vioolsoli (gr.). 15.00 Der Bettelstudent, operette. 17.00 Viool en plano en bas en piano. 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Oostlandpraatje. 18.00 Nederlandsche Volksklanken. 18.40 Nederlandsche Taalclub. 19.00 BNO Engelsche uitzending: „Dutch News Reel" (Voor de Radio-Centrales: Het Heyn kwartet gr.). Vanaf 19.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 19.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 19.45 BNO Nieuwsberichten. 19.55 Chansonnières (gr.). 20.15 Orgelconcert (opn.). 20.45 Strijkorkest concert (gr.). 21.45 BNO Nieuwberichten. 22.00 B NO Actueele beschouwing. 32.10 Avondwijding. 22.20—24.00 Zie Hilversum I. 14 Maart: zon op 6.59, onder 18.41 uur maan onder 2.42, op 11.29 uur 15 Maart: zon op 6.75, onder 18.43 uur Maan onder 3.3J, op 12.16 uur Rheumatische pijn, spit, etc. worden ver oorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen zuiveren Uw bloed en voeren Uw lichaam nieuwe levens kracht toe. Kruschen zal ook U snel en afdoende helpen. Gezondheid voor een cent per dag Apoth. en Drog. 0.41,0.76,1.47. N.V. Rowntree

Haarlemsche Courant | 1943 | | pagina 2